О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-04/148 "Об утверждении Правил рыболовства"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 августа 2025 года № 249. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2025 года № 36632
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-04/148 "Об утверждении Правил рыболовства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10606) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 25) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах рыболовства, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила рыболовства разработаны в соответствии с подпунктом 25) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок организации и проведения на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках физическими и юридическими лицами промыслового и любительского (спортивного) рыболовства, научно-исследовательского, контрольного, мелиоративного ловов, а также лова в воспроизводственных целях.";
в пункте 4:
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) уполномоченный орган в области рыбного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;";
подпункт 23) исключить;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В соответствии с пунктом 5 статьи 39 Закона рыболовство не допускается:
1) у водохозяйственных и гидротехнических сооружений, шлюзов и мостов, на протоках, соединяющих озера между собой и основной рекой, подводящих каналах и отводах мелиоративных систем, на расстоянии ближе 500 метров перед устьями рек и каналов в обе стороны от их впадения и на расстоянии ближе 500 метров вглубь водоема, а также на расстоянии 1500 метров вверх по реке и каналу;
2) орудиями лова, применение которых не предусмотрено настоящими Правилами рыболовства;
3) в зимовальных ямах в зимний период, на нерестилищах во время нереста и иных участках в сроки и местах, устанавливаемых уполномоченным органом на основании биологического обоснования, выданного соответствующими научными организациями;

"Балық аулау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-04/148 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 18 тамыздағы № 249 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 тамызда № 36632 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Балық аулау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-04/148 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10606 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Балық аулау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Балық аулау қағидалары "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-1-бабының 25) тармақшасына сәйкес әзірленді және жеке және заңды тұлғалардың балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде кәсіпшілік және әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, ғылыми-зерттеу үшін аулауды, бақылау үшін аулауды, мелиорациялық аулауды, сондай-ақ өсімді молайту мақсатында аулауды ұйымдастыруы мен жүргізуі тәртібін айқындайды.";
4-тармақта:
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
23) тармақша алып тасталсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Заңның 39-бабының 5-тармағына сәйкес мына жағдайларда:
1) су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайлардың, шлюздер мен көпірлердің жанында, көлдерді өзара және негізгі өзенмен жалғастыратын тармақтарда, мелиорациялық жүйелердің жеткізу арналары мен бұрмаларда, өзендер мен арналардың сағаларысу айдынының құятын тұсынан екі жағындағы 500 метр қашықтықта және су айдынының 500 метрден ішкі қашықтықта, сондай-ақ өзен немесе арнаның ағысымен жоғары қарай 1500 метр қашықтықтағы аралығында;
2) осы Балық аулау қағидаларында қолданылуы көзделмеген аулау құралдарымен;
3) қыс мезгілінде балықтар қыстайтын шұңқырларда, уылдырық шашу кезінде уылдырық шашатын жерлерде және өзге де учаскелерде тиісті ғылыми ұйымдар берген биологиялық негіздеме негізінде уәкілетті орган белгілейтін мерзімдерде және орындарда;

4) плавучими средствами, не зарегистрированными и не обозначенными регистрационными номерами в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте";
5) орудиями лова промыслового рыболовства без бирок c указанием названия организации и параметров орудий лова согласно разрешению на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными;
6) ставными орудиями лова для добычи осетровых в море и реках;
7) в состоянии алкогольного или наркотического опьянения или интоксикации иного типа;
8) способами, которые не допускаются настоящими Правилами рыболовства, ограничениями и запретами;
9) с занятием орудиями лова более двух третей ширины реки или протоки;
10) с установкой ставных орудий лова в шахматном порядке, вентерей и секретов в радиусе пятисот метров от устья рек и стоков, впадающих каналов;
11) на расстоянии ближе чем пятьсот метров у водохозяйственных и гидротехнических сооружений, шлюзов и мостов при осуществлении промыслового рыболовства;
12) в местах концентрации и на путях миграции рыбных ресурсов и других водных животных в период их размножения, в местах и в сроки, устанавливаемые уполномоченным органом на основании биологического обоснования, выданного соответствующими научными организациями;
13) с применением взрывных устройств, ядохимикатов и других химических препаратов, а также огнестрельного оружия;
14) с применением видов орудий и способов рыболовства, не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства без разрешения уполномоченного органа.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Научно-исследовательский лов – лов рыбных ресурсов и других водных животных с целью проведения научных исследований в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира.
Научные исследования в области охраны, воспроизводства и использования животного мира проводятся юридическими лицами, аккредитованными как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, в порядке, определенном приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 июля 2023 года № 335 "Об утверждении правил "Аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33182).".
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

4) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен тіркелмеген және тіркеу нөмірлерімен белгіленбеген қалқымалы құралдармен;
5) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға арналған рұқсатқа сәйкес балық аулау құралдарының ұйымдық атауы мен параметрлерін көрсете отырып, биркасы жоқ кәсіпшілік балық аулау құралдарымен;
6) бекіре тұқымдас балықтарды теңізде және өзендерде аулауға арналған жиналмалы аулау құралдарымен;
7) алкогольден немесе есірткіден масаң күйде немесе өзге де типтегі уланған күйде;
8) осы Балық аулау қағидаларымен, шектеулермен және тыйымдармен жол берілмейтін тәсілдермен;
9) аулау құралдарымен өзеннің немесе өзен тармағы енінің үштен екісінен астамын қамтып;
10) құрмалы аулау құралдарын шахматтық тәртіппен, вентерлер мен секреттерді өзендер мен бастаулардың, құятын каналдардың сағасынан бес жүз метр радиуста орнатып;
11) кәсіпшілік балық аулауды жүзеге асыру кезінде су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайлардың, шлюздер мен көпірлерден бес жүз метрден жақын қашықтықта;
12) тиісті ғылыми ұйымдар берген биологиялық негіздеме негізінде уәкілетті орган белгілейтін орындарда және мерзімдерде балық ресурстары және басқа да су жануарлары көбейетін кезеңде олардың шоғырланатын орындарда және көші-қон жолдарында;
13) жарылғыш құрылғыларды, улы химикаттарды және басқа да химиялық препараттарды, сондай-ақ атыс қаруын қолданып;
14) уәкілетті органның рұқсатынсыз балық аулауға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес құралдар түрлерінің және балық аулау тәсілдерінің тізбесіне енгізілмеген балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдана отырып балық аулауға жол берілмейді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Ғылыми-зерттеу үшін аулау – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында ғылыми зерттеулер жүргізу мақсатында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми зерттеулерді "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 25 шілдедегі № 335 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33182 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғалар жүргізеді.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі