О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 августа 2025 года № 80. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2025 года № 36626
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 августа 2025 года № 80
Перечень некоторых приказов Министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 259 "Об утверждении Правил контроля и учета индивидуальных доз облучения, полученных гражданами при работе с источниками ионизирующего излучения, проведении медицинских рентгенорадиологических процедур, а также обусловленных природным и техногенным радиационным фоном" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10943) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан "О радиационной безопасности населения, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах контроля и учета индивидуальных доз облучения, полученных гражданами при работе с источниками ионизирующего излучения, проведении медицинских рентгенорадиологических процедур, а также обусловленных природным и техногенным радиационным фоном, утвержденных указанным приказом:
пункт 22 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау және ұлттық экономика министрліктерінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 14 тамыздағы № 80 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 20 тамызда № 36626 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау және ұлттық экономика министрліктерінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 14 тамыздағы
№ 80 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау және ұлттық экономика министрліктерінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Иондаушы сәулелендiру көздерiмен жұмыс iстеу, медициналық рентген-радиологиялық процедуралар жүргiзу кезiнде, сондай-ақ табиғи және техногендік радиациялық аяға байланысты азаматтар алған жеке сәуле мөлшерлерiн бақылау және есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 259 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10943 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
""Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Иондаушы сәулелендiру көздерiмен жұмыс iстеу, медициналық рентген-радиологиялық процедуралар жүргiзу кезiнде, сондай-ақ табиғи және техногендік радиациялық аяға байланысты азаматтар алған жеке сәуле мөлшерлерiн бақылау және eceпке алу қағидаларында:
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Организации представляют ежегодно не позднее 20 декабря в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения сведения по индивидуальным дозам облучения граждан и персонала (в письменной или электронной форме), в соответствии с формой, установленной документами нормирования. Информация в электронном виде направляется через порталы "электронное правительство", "Е-обращение", либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии).
Республиканская база данных индивидуальных доз облучения граждан и персонала формируется организацией, определяемой ведомством государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.".
2. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-234/2020 "Об утверждении правил проведения санитарно-эпидемиологического аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21736) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 50 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения санитарно-эпидемиологического аудита, утвержденных указанным приказом:
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Споры между аудитором (аудиторской организацией) и аудируемым субъектом (объектом), возникающие в результате проведения санитарно-эпидемиологического аудита, разрешаются в рамках предусмотренного договора в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Аудиторы (аудиторские организации) ежегодно к десятому января после отчетного года предоставляют в ведомство государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информацию о проведенном аудите по форме, утвержденной государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в письменной или электронной форме в соответствии с пунктом 3 статьи 48 Кодекса.".
3. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21822) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"22. Ұйымдар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне нормалау құжаттарында белгіленген нысанға сәйкес азаматтар мен персоналдың жеке сәулелену дозалары бойынша мәліметтерді жыл сайын 20 желтоқсаннан кешіктірмей (жазбаша немесе электрондық нысанда) ұсынады. Ақпарат электрондық түрде "электрондық үкімет", "Е-өтініш" порталдары арқылы не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жіберіледі.
Азаматтар мен персоналдың жеке сәулелену дозаларының республикалық дерекқорын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы айқындайтын ұйым қалыптастырады.".
2. "Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 4 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-234/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21736 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
""Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 50-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу қағидаларында:
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу нәтижесінде туындайтын аудитор (аудиторлық ұйым) мен аудиттелетін субъект (объект) арасындағы даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес көзделген шарт шеңберінде шешіледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Аудиторлар (аудиторлық ұйымдар) жыл сайын есепті жылдан кейінгі оныншы қаңтарға халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосына Кодекстің 48-бабының 3-тармағына сәйкес жазбаша немесе электрондық нысанда халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бекіткен нысан бойынша жүргізілген аудит туралы ақпаратты ұсынады.".
3. "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 и ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденных указанным приказом:
абзац восьмой пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Результаты оценки указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 6) настоящего пункта ежегодно заносятся в форму радиационно-гигиенического паспорта радиационного объекта и представляется (в письменной или электронной форме) в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – территориальные подразделения) согласно инструкции о порядке ведения и использования радиационно-гигиенического паспорта радиационного объекта, указанного в приложении 5 к настоящим Санитарным правилам.";
пункты 63, 64, 65 и 66 изложить в следующей редакции:
"63. Физические или юридические лица, получившие источник излучения с характеристиками, превышающими значения, изложенные в пункте 5 настоящих Санитарных правил, в течение 15 календарных дней уведомляют (в письменной или электронной форме) об этом территориальные подразделения о случае превышения нормируемых показателей (типе источника излучения, характеристиках и причинах превышения), по месту нахождения радиационного объекта. Информация в электронном виде направляется через порталы "электронное правительство", "Е-обращение", либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии). В случае, если срок уведомления выпадает согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан на выходные и праздничные дни, то срок уведомления продлевается до следующего рабочего дня.
64. Передача источника излучения на другой радиационный объект производится с уведомлением (типе источника излучения, его характеристики, дозовой нагрузки) (в письменной или электронной форме) территориального подразделения и уполномоченного органа в сфере использования атомной энергии в течение 15 календарных дней по месту нахождения передающего и принимающего радиационного объекта.
Информация в электронном виде направляется через порталы "электронное правительство", "Е-обращение", либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии). В случае, если срок уведомления выпадает согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан на выходные и праздничные дни, то срок уведомления продлевается до следующего рабочего дня.
При передаче источников излучения на временное хранение или использование, составляется акт приема-передачи. Копии паспортов (сертификатов и других сопроводительных документов) на источники излучения передаются лицу ответственному за учет и хранение принимающей организации.

""Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
8-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жыл сайын осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген бағалау нәтижелері радиациялық объектінің радиациялық-гигиеналық паспорты нысанына жазылады және осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген радиациялық объектінің радиациялық-гигиеналық паспортын жүргізу және пайдалану тәртібі туралы нұсқаулыққа сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) ұсынылады (жазбаша немесе электрондық нысанда).";
63, 64, 65 және 66-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Сипаттамалары осы Санитариялық қағидалардың 5-тармағында жазылған мәндерден асатын сәулелену көзін алған жеке немесе заңды тұлғалар күнтізбелік 15 күн ішінде бұл туралы радиациялық объектінің орналасқан жері бойынша аумақтық бөлімшелерді (жазбаша немесе электрондық нысанда) нормаланатын көрсеткіштерден асып кету жағдайы туралы (сәулелену көзінің типі, асып кету сипаттамалары мен себептері) хабардар етеді. Ақпарат электрондық түрде "электрондық үкімет", "Е-өтініш" порталдары арқылы не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жіберіледі. Егер хабарлама мерзімі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндеріне түсетін болса, онда хабарлама мерзімі келесі жұмыс күніне дейін ұзартылады.
64. Сәулелену көзін басқа радиациялық объектіге беру беруші және қабылдаушы радиациялық объекті орналасқан жердегі аумақтық бөлімшені және атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органды күнтізбелік 15 күн ішінде (сәулелену көзінің типі, оның сипаттамалары, дозалық жүктемесі) (жазбаша немесе электрондық нысанда) хабардар ете отырып жүргізіледі.
Ақпарат электрондық түрде "электрондық үкімет", "Е-өтініш" порталдары арқылы не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жіберіледі. Егер хабарлама мерзімі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндеріне түсетін болса, онда хабарлама мерзімі келесі жұмыс күніне дейін ұзартылады.
Сәулелену көздерін уақытша сақтауға немесе пайдалануға берген кезде қабылдау-беру актісі жасалады. Сәулелену көздерінің паспорттарының (сертификаттарының және басқа ілеспе құжаттардың) көшірмелерін қабылдайтын ұйымның есепке алуға және сақтауға жауапты адамына беріледі.

65. При планируемом вывозе источников излучения, для проведения работ вне радиационного объекта, на которые распространяются действия санитарно-эпидемиологического заключения, физическими или юридическими лицами в течение 15 календарных дней до вывоза источника излучения уведомляются (типе источника излучения, его характеристики, дозовой нагрузки) (в письменной или электронной форме) территориальные подразделения как по месту нахождения радиационного объекта, так и по месту планируемого проведения работ.
Информация в электронном виде направляется через порталы "электронное правительство", "Е-обращение", либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии). В случае, если срок уведомления выпадает согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан на выходные и праздничные дни, то срок уведомления продлевается до следующего рабочего дня.
66. При прекращении работ с источниками излучения физические и юридические лица в течение 15 календарных дней уведомляют (о типе источника излучения, его характеристики, дозовой нагрузки) (в письменной или электронной форме) об этом территориальные подразделения по месту нахождения радиационного объекта.
Информация в электронном виде направляется через порталы "электронное правительство", "Е-обращение", либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии). В случае, если срок уведомления выпадает согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан на выходные и праздничные дни, то срок уведомления продлевается до следующего рабочего дня.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Физические и юридические лица в течение 15 календарных дней с момента получения источников излучения и далее ежегодно в период с 1 по 30 декабря проводят инвентаризацию источников излучения.
В случае обнаружения хищений, или потерь источников излучения в течение 24 часов (с момента обнаружения) информирует о типе источника, его характеристиках (в письменной или электронной форме) территориальное подразделение и уполномоченный орган в сфере использования атомной энергии.
Информация в электронном виде направляется через порталы "электронное правительство", "Е-обращение", либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии). В случае, если срок уведомления выпадает согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан на выходные и праздничные дни, то срок уведомления продлевается до следующего рабочего дня.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:

65. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының күші қолданылатын радиациялық объектіден тыс жұмыстарды жүргізу үшін сәулелену көздерін жоспарлы шығару кезінде жеке немесе заңды тұлғалар сәулелену көзін шығарғанға дейін күнтізбелік 15 күн ішінде радиациялық объекті орналасқан жердегі, сондай-ақ жұмыстарды жүргізу жоспарланған жердегі аумақтық бөлімшелерді (сәулелену көзінің типі, оның сипаттамалары, дозалық жүктемесі) (жазбаша немесе электрондық нысанда) хабардар етеді.
Ақпарат электрондық түрде "электрондық үкімет", "Е-өтініш" порталдары арқылы не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жіберіледі. Егер хабарлама мерзімі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндеріне түсетін болса, онда хабарлама мерзімі келесі жұмыс күніне дейін ұзартылады.
66. Иондаушы сәулелену көздерімен жұмыстар тоқтатылған кезде жеке және заңды тұлғалар күнтізбелік 15 күн ішінде бұл туралы радиациялық объекті орналасқан жердегі аумақтық бөлімшелерді (сәулелену көзінің типі, оның сипаттамалары, дозалық жүктемесі) (жазбаша немесе электрондық нысанда) хабардар етеді.
Ақпарат электрондық түрде "электрондық үкімет", "Е-өтініш" порталдары арқылы не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жіберіледі. Егер хабарлама мерзімі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндеріне түсетін болса, онда хабарлама мерзімі келесі жұмыс күніне дейін ұзартылады.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Жеке және заңды тұлғалар сәулелену көзін алған сәттен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде және одан әрі жыл сайын желтоқсанның 1-нен 30-на дейінгі кезеңде сәулелену көздеріне түгендеу жүргізіледі.
Иондаушы сәулелену көздерін ұрлау немесе жоғалту анықталған жағдайда 24 сағат ішінде (анықталған сәттен бастап) көздің типі, оның сипаттамалары туралы аумақтық бөлімшеге және атом энергиясын қолдану саласындағы уәкілетті органға дереу (жазбаша немесе электрондық нысанда) хабарлайды.
Ақпарат электрондық түрде "электрондық үкімет", "Е-өтініш" порталдары арқылы не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жіберіледі. Егер хабарлама мерзімі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндеріне түсетін болса, онда хабарлама мерзімі келесі жұмыс күніне дейін ұзартылады.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"86. Перегрузка источников излучения, осуществляемая перевозчиками, разрешается на площадке с твердым покрытием, расположенной не ближе 1000 метров от жилых строений, от развлекательных, культурно-просветительных, учебных, дошкольных, лечебных и лечебно-оздоровительных учреждений. Не допускается перегрузка радиоактивных источников в черте населенных пунктов.
Проведение работ по перегрузке осуществляется лицами, отнесенными к персоналу группы "А", нахождение посторонних лиц на площадке не допускается.
С целью исключения разгерметизации упаковки источника излучения, все процессы перегрузки максимально механизируются и осуществляются непосредственно с одного транспортного средства на другое.
Не менее чем за трое суток до момента проведения работ по перегрузке источника излучения, грузоперевозчик информирует (в письменной или электронной форме) территориальное подразделение о типе источника, его характеристиках и указания места перегрузки.
Информация в электронном виде направляется через порталы "электронное правительство", "Е-обращение", либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии). В случае, если срок уведомления выпадает согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан на выходные и праздничные дни, то срок уведомления продлевается до следующего рабочего дня.";
пункт 182 изложить в следующей редакции:
"182. Не реже одного раза в год комиссия, назначаемая администрацией радиационного объекта, проверяет правильность ведения учета количества радиоактивных отходов, сданных специализированной организации на захоронение, а также находящихся на радиационном объекте.
После оформления паспортов на партию радиоактивных отходов, по форме указанных в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам", сдаваемых на захоронение (хранение), в течение 15 календарных дней физические или юридические лица представляют копию паспортов (в письменной или электронной форме) в территориальные подразделения.
Информация в электронном виде направляется через порталы "электронное правительство", "Е-обращение", либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии). В случае, если срок уведомления выпадает согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан на выходные и праздничные дни, то срок уведомления продлевается до следующего рабочего дня.";
пункт 188 изложить в следующей редакции:

"86. Тасымалдаушылар жүзеге асыратын сәулелену көзін қайта тиеу тұрғын үйлерден, ойын-сауық, мәдени-ағарту, оқу, мектепке дейінгі, емдеу және емдеу-сауықтыру мекемелерінен 1000 метрден жақын емес қашықтықта орналасқан қатты жабыны бар алаңда рұқсат етіледі. Елді мекендердің шегінде радиоактивті сәулелену көздерін қайта тиеуге жол берілмейді.
Қайта тиеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу "А" тобының персоналына жатқызылған адамдармен жүзеге асырылады, алаңда бөгде адамдардың болуына жол берілмейді.
Сәулелену көзі қаптамасында саңылау пайда болуына жол бермеу мақсатында барлық тиеу процестері барынша механикаландырылып, тікелей бір көлік құралынан екіншісіне жүзеге асырылады.
Сәулелену көзін қайта тиеу жұмыстарын жүргізу сәтіне кемінде үш тәулік қалғанда, жүк тасымалдаушы қайта тиеу орнын көрсете отырып, көздің типі, оның сипаттамалары және қайта тиеу орнын көрсету туралы аумақтық бөлімшеге (жазбаша немесе электрондық нысанда) хабарлайды.
Ақпарат электрондық түрде "электрондық үкімет", "Е-өтініш" порталдары арқылы не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жіберіледі. Егер хабарлама мерзімі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндеріне түсетін болса, онда хабарлама мерзімі келесі жұмыс күніне дейін ұзартылады.";
182-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"182. Радиациялық объектінің әкімшілігі тағайындайтын комиссия жылына бір рет мамандандырылған ұйымның көмуге тапсырған, сондай-ақ радиациялық объектіде орналасқан радиоактивті қалдықтардың санын есепке алудың дұрыс жүргізілуін тексереді.
Көмуге (сақтауға) тапсырылатын радиоактивті қалдықтардың партиясына "Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында көрсетілген нысан бойынша паспорттарды ресімдегеннен кейін күнтізбелік 15 күн ішінде жеке немесе заңды тұлғалар аумақтық бөлімшелерге паспорттардың көшірмесін ұсынады (жазбаша немесе электрондық нысанда).
Ақпарат электрондық түрде "электрондық үкімет", "Е-өтініш" порталдары арқылы не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жіберіледі. Егер хабарлама мерзімі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндеріне түсетін болса, онда хабарлама мерзімі келесі жұмыс күніне дейін ұзартылады.";
188-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"188. Результаты индивидуального контроля доз облучения персонала хранятся в течение 50 лет. При проведении индивидуального контроля ведется учет годовых эффективной и эквивалентных доз, эффективной дозы за пять последовательных лет, а также суммарной накопленной дозы за весь период профессиональной работы. Данные индивидуальных доз облучения персонала оформляются по форме № 1-ДОЗ "Сведения о дозах облучения лиц из персонала в условиях нормальной эксплуатации техногенных источников ионизирующего излучения" и формы № 2-ДОЗ "Сведения о дозах облучения лиц из персонала в условиях радиационной аварии или планируемого повышенного облучения, а также лиц из населения, подвергшегося аварийному облучению" и предоставляются (в письменной или электронной форме) в территориальные подразделения согласно порядка ведения и заполнения формы № 1-ДОЗ и формы № 2-ДОЗ приведенных в приложении 12 к настоящим Санитарным правилам.";
пункт 193 изложить в следующей редакции:
"193. Результаты радиационного контроля сопоставляются со значениями пределов доз и контрольными уровнями. При превышении контрольных уровней администрация радиационного объекта проводит анализ. О случаях превышения пределов доз для персонала, установленных в Приказе № ҚР ДСМ-71 или квот облучения населения, администрация радиационного объекта информирует (в письменной или электронной форме) об этом территориальное подразделение.
Информация в электронном виде направляется через порталы "электронное правительство", "Е-обращение", либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии). В случае, если срок уведомления выпадает согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан на выходные и праздничные дни, то срок уведомления продлевается до следующего рабочего дня.";
пункт 233 изложить в следующей редакции:
"233. В случае обнаружения превышения норматива, установленного в Приказе № ҚР ДСМ-71 (5 мЗв/год), администрация радиационного объекта принимает меры по снижению облучения работников. При невозможности соблюдения норматива на объекте, указанного Приказом № ҚР ДСМ-71, допускается приравнивание соответствующих работников по условиям труда к персоналу, работающему с техногенными источниками излучения. О принятом решении администрация объекта информирует о типе источника, его характеристиках, данных лабораторных исследований (в письменной или электронной форме) территориальные подразделения. На лиц, приравненных по условиям труда к персоналу, работающему с техногенными источниками излучения, распространяются все требования по обеспечению радиационной безопасности, установленные для персонала группы "А".
Информация в электронном виде направляется через порталы "электронное правительство", "Е-обращение", либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии). В случае, если срок уведомления выпадает согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан на выходные и праздничные дни, то срок уведомления продлевается до следующего рабочего дня.".

"188. Персоналдың сәулелену дозаларын жеке бақылау нәтижелері 50 жыл бойы сақталады. Жеке бақылау жүргізу кезінде жылдық тиімді және эквивалентті дозалардың, соңғы 5 жылдағы тиімді дозаның, сондай-ақ бүкіл кәсіптік қызмет кезеңі ішінде жинақталған жиынтық дозаның есебі жүргізіледі. Персоналдың жеке сәулелену дозаларының деректері "Иондаушы сәулеленудің техногендік көздерін қалыпты пайдалану жағдайларында персонал адамдарының сәулелену дозалары туралы мәліметтер" № 1-ДОЗА нысаны бойынша және "Радиациялық авариялар немесе жоспарланатын көтеріңкі сәулелену жағдайларында персонал адамдарының, сондай-ақ халық арасынан авариялық сәулеленуге ұшыраған адамдардың сәулелену дозалары туралы мәліметтер" № 2-ДОЗА нысаны бойынша ресімделеді және осы Санитариялық қағидаларға 12-қосымшада көрсетілген №1 ДОЗА нысанын және № 2 ДОЗА нысанын жүргізу және толтыру тәртібіне сәйкес аумақтық бөлімшелерге ұсынылады (жазбаша немесе электрондық нысанда).";
193-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"193. Радиациялық бақылаудың нәтижелері дозалар шектерінің мәндерімен және бақылау деңгейлерімен салыстырылады. Бақылау деңгейлері жоғарылаған кезде радиациялық объектінің әкімшілігі талдау жүргізеді. Персонал үшін № ҚР ДСМ-71 бұйрықта белгіленген дозалар шектерінен немесе халықтың сәулелену квоталарынан арту жағдайлары туралы радиациялық объектінің әкімшілігі ол туралы аумақтық бөлімшені (жазбаша немесе электрондық нысанда) хабардар етеді.
Ақпарат электрондық түрде "электрондық үкімет", "Е-өтініш" порталдары арқылы не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жіберіледі. Егер хабарлама мерзімі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндеріне түсетін болса, онда хабарлама мерзімі келесі жұмыс күніне дейін ұзартылады.";
233-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"233. № ҚР ДСМ-71 бұйрықта белгіленген нормативтен (5 мЗв/жыл) артуы анықталған жағдайда радиациялық объектінің әкімшілігі жұмыскерлердің сәулеленуін төмендету бойынша шаралар қабылдайды. Объектіде № ҚР ДСМ-71 бұйрықта көрсетілген нормативті сақтау мүмкін болмаған кезде тиісті жұмыскерлерді жұмыс жағдайлары бойынша техногендік сәулелену көздерімен жұмыс істейтін персоналға теңестіруге жол беріледі. Қабылданған шешім туралы объект әкімшілігі аумақтық бөлімшелерді көздің типі, оның сипаттамалары, зертханалық зерттеулер деректері туралы (жазбаша немесе электрондық нысанда) хабардар етеді. Еңбек жағдайлары бойынша техногендік сәулелену көздерімен жұмыс істейтін персоналға теңестірілген адамдарға "А" тобының персоналы үшін белгіленген радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша барлық талаптар қолданылады.
Ақпарат электрондық түрде "электрондық үкімет", "Е-өтініш" порталдары арқылы не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жіберіледі. Егер хабарлама мерзімі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндеріне түсетін болса, онда хабарлама мерзімі келесі жұмыс күніне дейін ұзартылады.".

4. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-284/2020 "Об утверждении порядка регистрации субъектами здравоохранения оказывающими специализированную медицинскую помощь в области профессиональной патологии и экспертизы по месту их выявления всех случаев профессиональных заболеваний и (или) отравлений, в том числе подозрений на профессиональные заболевания и (или) отравления, обусловленные воздействием на работника вредных производственных факторов в связи с выполнением работником своих трудовых (служебных) обязанностей, либо иных действий, по собственной инициативе в интересах работодателя, в том числе после прекращения трудовых отношений с работодателем" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21841) следующие изменения и дополнение:
в порядке регистрации субъектами здравоохранения оказывающими специализированную медицинскую помощь в области профессиональной патологии и экспертизы по месту их выявления всех случаев профессиональных заболеваний и (или) отравлений, в том числе подозрений на профессиональные заболевания и (или) отравления, обусловленные воздействием на работника вредных производственных факторов в связи выполнением работником своих трудовых (служебных) обязанностей, либо иных действий, по собственной инициативе в интересах работодателя, в том числе после прекращения трудовых отношений с работодателем, утвержденном указанным приказом:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Извещение об остром профессиональном заболевании и (или) отравлении работника с момента установления предварительного диагноза в течение двадцати четырех часов направляется в бумажной или электронной форме медицинской организацией в территориальное подразделение государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – территориальное подразделение) и руководителю организации (работодателю) по месту работы больного.
Извещение о предварительном диагнозе хронического профессионального заболевания и (или) отравления с момента установления предварительного диагноза направляется в письменной или электронной форме в течение трех рабочих дней медицинской организацией в территориальное подразделение и руководителю организации (работодателю) по месту работы больного, а также в государственную организацию здравоохранения, оказывающую специализированную медицинскую помощь в области профессиональной патологии и экспертизы.
5. При изменении или отмене диагноза острого профессионального заболевания и (или) отравления, медицинская организация направляет в письменной или электронной форме новое извещение в течение двадцати четырех часов в территориальное подразделение и руководителю организации (работодателю) по месту работы больного, и регистрирует в пронумерованный, прошнурованный журнал учета случаев профессиональных заболеваний и (или) отравлений по форме, согласно приложению 1 к настоящему Порядку.";

4. "Денсаулық сақтау субъектілерінің кәсіптік аурулардың және (немесе) уланудың, оның ішінде жұмыскердің өз еңбек (қызметтік) міндеттерін не жұмыс берушінің мүддесі үшін өз бастамасы бойынша өзге де әрекеттерді орындауына байланысты жұмыскерге зиянды өндірістік факторлардың әсер етуіне байланысты кәсіптік ауруларға және (немесе) улануға күдіктенудің барлық оқиғаларын, оның ішінде жұмыс берушімен еңбек қатынастары тоқтатылғаннан кейін олардың анықталған жері бойынша кәсіптік патология және сараптама саласында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін тіркеу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-284/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21841 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау субъектілерінің кәсіптік аурулардың және (немесе) уланудың, оның ішінде жұмыскердің өз еңбек (қызметтік) міндеттерін не жұмыс берушінің мүддесі үшін өз бастамасы бойынша өзге де әрекеттерді орындауына байланысты жұмыскерге зиянды өндірістік факторлардың әсер етуіне байланысты кәсіптік ауруларға және (немесе) улануға күдіктенудің барлық оқиғаларын, оның ішінде жұмыс берушімен еңбек қатынастары тоқтатылғаннан кейін олардың анықталған жері бойынша кәсіптік патология және сараптама саласында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін тіркеу тәртібінде:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жұмыскердің жіті кәсіптік ауруы және (немесе) улануы туралы хабарламаны жазбаша немесе электрондық нысанда медициналық ұйым алдын ала диагноз қойылған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) және науқастың жұмыс орны бойынша ұйымның басшысына (жұмыс берушіге) жібереді.
Созылмалы кәсіптік ауру және (немесе) улану туралы алдын ала диагноз туралы хабарламаны жазбаша немесе электрондық нысанда медициналық ұйым алдын ала диагноз қойылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшеге және науқастың жұмыс орны бойынша ұйымның басшысына (жұмыс берушіге), сондай-ақ кәсіптік патология және сараптама саласында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымына жібереді.
5. Жіті кәсіптік ауру және (немесе) улану диагнозы өзгерген немесе жойылған кезде медициналық ұйым жиырма төрт сағат ішінде жазбаша немесе электрондық нысанда аумақтық бөлімшеге және науқастың жұмыс орны бойынша ұйымның басшысына (жұмыс берушіге) жаңа хабарлама жібереді және осы Тәртіпке 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нөмірленген, тігілген кәсіптік аурулар және (немесе) уланулар жағдайларын есепке алу журналына тіркейді.";

пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Извещение о хроническом профессиональном заболевании в течение трех рабочих дней с момента установления диагноза направляется в письменной или электронной форме в территориальное подразделение, медицинскую организацию, направившую больного на экспертизу установления связи профессионального заболевания с выполнением трудовых (служебных) обязанностей и работодателю по последнему месту работы больного в контакте с вредными и (или) опасными производственными факторами, в том числе после прекращения трудовых отношений с таким работодателем.
9. При изменении или отмене диагноза хронического профессионального заболевания в течение трех рабочих дней клиника профессионального здоровья, проводившая экспертизу установления связи профессионального заболевания с выполнением трудовых (служебных) обязанностей, направляет в письменной или электронной форме новое извещение о профессиональном заболевании в территориальное подразделение, работодателю по последнему месту работы больного в контакте с вредными и (или) опасными производственными факторами, и медицинскую организацию, направившую больного на экспертизу установления связи профессионального заболевания с выполнением трудовых (служебных) обязанностей.";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. После установления хронического профессионального заболевания, данные больного специалистами клиники профессионального здоровья, проводившими экспертизу установления связи профессионального заболевания с выполнением трудовых (служебных) обязанностей, регистрируются в пронумерованный, прошнурованный журнал учета случаев профессиональных заболеваний и (или) отравлений по форме, согласно приложению 1 к настоящему Порядку.
12. Клиника профессионального здоровья ежегодно 10 числа месяца, следующего после отчетного периода, представляет в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, данные по всем случаям профессиональных заболеваний (в письменной или электронной форме) согласно приложению 2 к настоящему Порядку.";
приложение к указанному порядку изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
дополнить приложением 2 согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
5. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-301/2020 "Об утверждении правил экспертизы установления связи профессионального заболевания с выполнением трудовых (служебных) обязанностей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21862) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Созылмалы кәсіптік ауру туралы хабарлама диагноз қойылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша немесе электрондық нысанда аумақтық бөлімшеге, науқасты кәсіптік аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысын анықтау сараптамасына жіберген медициналық ұйымға және науқас зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлармен байланыста болған соңғы жұмыс орны бойынша жұмыс берушіге, оның ішінде осындай жұмыс берушімен еңбек қатынастары тоқтатылғаннан кейін жіберіледі.
9. Созылмалы кәсіптік ауру диагнозы өзгерген немесе жойылған кезде үш жұмыс күні ішінде кәсіптік аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысын анықтауға сараптама жүргізген кәсіптік денсаулық клиникасы жазбаша немесе электрондық нысанда аумақтық бөлімшеге, науқас зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлармен байланыста болған соңғы жұмыс орны бойынша жұмыс берушіге және науқасты кәсіптік аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысын анықтау сараптамасына жіберген медициналық ұйымға жібереді.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Созылмалы кәсіптік ауру анықталғаннан кейін науқастың деректерін кәсіптік аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысын анықтауға сараптама жүргізген кәсіптік денсаулық клиникасының мамандары осы Тәртіпке 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нөмірленген, тігілген кәсіптік аурулар және (немесе) уланулар жағдайларын есепке алу журналына тіркейді.
12. Кәсіптік денсаулық клиникасы жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күні халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға осы Тәртіпке 2-қосымшаға сәйкес кәсіптік аурулар және (немесе) уланулардың барлық жағдайлары бойынша деректерді ұсынады (жазбаша немесе электрондық нысанда).";
көрсетілген тәртіпке қосымша осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакциядағы 2-қосымшамен толықтырылсын.
5. "Кәсіптік аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысын анықтау сараптамасының қағидалары" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-301/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21862 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в правилах экспертизы установления связи профессионального заболевания с выполнением трудовых (служебных) обязанностей, утвержденных указанным приказом:
пункт 15-1 изложить в следующей редакции:
"15-1. Санитарно-эпидемиологическая характеристика условий труда (далее – СЭХ) оформляется территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – территориальное подразделение) с учетом профессионального маршрута работника на основе документов и материалов, предоставляемых работодателем и имеющихся результатов санитарно-эпидемиологического мониторинга, контроля и надзора по форме, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-84.
Руководитель организации (работодатель), согласно профессиональному маршруту работника, после получения извещения о предварительном диагнозе хронического профессионального заболевания и (или) отравления, по форме, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020, или информирования территориального подразделения, в течение трех рабочих дней формирует Комиссию по сбору и подготовке информации для составления санитарно-эпидемиологической характеристики условий труда (далее – Комиссия) работника на данном предприятии. В состав Комиссии входят представители работодателя, специалист службы безопасности и охраны труда (или лицо, назначенное работодателем ответственным по безопасности и охране труда), медицинский работник предприятия, специалист медицинской организации, обслуживающей предприятие, представитель профсоюза, пострадавший работник и (или) представитель работника, с привлечением по решению Комиссии, либо в спорных ситуациях, врачей-профпатологов с квалификационной категорией (ученой и (или) академической степенью), являющимися специалистами по профилю заболевания работника либо специалистов организаций научной деятельности, имеющих ученые и (или) академические степени в области санитарии, гигиены и эпидемиологии, общественного здравоохранения, профессиональной патологии за счет работодателя, а также специалист территориального подразделения.
Комиссия в течение десяти рабочих дней, проводит сбор необходимых документов и материалов для составления СЭХ, в том числе архивных данных, характеризующих условия труда на рабочем месте (участке, в цехе) работника (либо на аналогичных рабочих местах) за весь профессиональный маршрут на данном предприятии:
1) материалы производственного контроля;

""Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 9-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіптік аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысын анықтау сараптамасының қағидаларында:
15-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1. Еңбек жағдайларының санитариялық-эпидемиологиялық сипаттамасын (бұдан әрі – СЭС) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) жұмыскердің кәсіптік бағытын ескере отырып, жұмыс беруші ұсынатын құжаттар мен материалдардың және ҚР ДСМ-84 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің, бақылау мен қадағалаудың қолда бар нәтижелерінің негізінде ресімдейді.
Ұйымның басшысы (жұмыс беруші) жұмыскердің кәсіптік бағытына сәйкес № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша кәсіптік ауруға және (немесе) улануға алдын ала диагноз туралы хабарлама алғаннан кейін немесе аумақтық бөлімшені хабардар еткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осы кәсіпорындағы жұмыскердің еңбек жағдайларының санитариялық-эпидемиологиялық сипаттамасын жасау үшін ақпарат жинау және дайындау жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) қалыптастырады. Комиссияның құрамына жұмыс берушінің өкілдері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің маманы (немесе жұмыс беруші еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша жауапты етіп тағайындаған адам), кәсіпорынның медицина қызметкері, кәсіпорынға қызмет көрсететін медициналық ұйымның маманы, кәсіподақ өкілі, зардап шеккен жұмыскер және (немесе) не даулы жағдайларда немесе Комиссия шешімі бойынша жұмыскердің ауруының бейіні бойынша мамандар болып табылатын біліктілік санаты (ғылыми және (немесе) академиялық дәрежесі) бар кәсіптік патолог-дәрігерлерді немесе жұмыс берушінің есебінен санитария, гигиена және эпидемиология, қоғамдық денсаулық сақтау, кәсіптік патология саласында ғылыми және (немесе) академиялық дәрежесі бар ғылыми қызмет ұйымдарының мамандарын тарта отырып жұмыскердің өкілі, сондай-ақ аумақтық бөлімшенің маманы кіреді.
Комиссия он жұмыс күні ішінде осы кәсіпорындағы барлық кәсіптік бағыт үшін жұмыскердің жұмыс орнындағы (учаскесіндегі, цехындағы) (не оған ұқсас жұмыс орындарындағы) еңбек жағдайларын сипаттайтын қажетті құжаттар мен материалдарды, оның ішінде мұрағаттық деректерді:
1) өндірістік бақылау материалдарын;

2) материалы аттестации производственного объекта по условиям труда;
3) материалы и результаты проверок территориальных подразделений и территориальных подразделений уполномоченного государственного органа по труду;
4) материалы расследований несчастных случаев, специального расследования;
5) сведения о проведенных медицинских осмотрах, амбулаторные карты;
6) план мероприятий по оздоровлению выявленных в ходе периодических медицинских осмотров больных;
7) выписки из журналов регистрации инструктажей и протоколов проверки знаний работника по охране труда;
8) копии документов, подтверждающих выдачу работнику средств индивидуальной защиты;
9) выписки из инструкций, положений, приказов либо актов, регламентирующих требования безопасности и охраны труда, обязанности и ответственность должностных лиц за обеспечение здоровых и безопасных условий труда на производстве;
10) сведения о характере и тяжести повреждения здоровья пострадавшего;
11) химические вещества и соединения, в контакте с которыми осуществлялась трудовая деятельность работника, в герметичной упаковке с указанием наименования веществ, даты упаковки, заверенные печатью работодателя (при наличии) при подозрении на профессиональное заболевание аллергического характера.
При отсутствии либо при наличии неполных данных, характеризующих условия труда работника, работодатель за счет собственных средств проводит необходимые лабораторно-инструментальные и гигиено-физиологические исследования химических и физических факторов рабочего места работника (в зависимости от специфики работы), с целью оценки условий труда на рабочем месте работника или аналогичных рабочих местах, с учетом данных производственного контроля.
Работодатель представляет в письменной или электронной форме необходимые документы и материалы, собранные Комиссией в течение 3 (трех) рабочих дней, в территориальное подразделение, которое на основании предоставленной информации и имеющихся у себя сведений (в том числе актов расследования случаев профессиональных заболеваний работников данных и (или) аналогичных производств, либо участков (цехов), архивных результатов санитарно-эпидемиологического мониторинга, контроля и надзора) в течение 10 (десяти) рабочих дней составляет СЭХ в трех экземплярах и направляет один экземпляр медицинской организации, представившей извещение о подозрении на профессиональное заболевание и (или) отравление по форме, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020, второй экземпляр работодателю, третий экземпляр остается в территориальном подразделении.

2) өндірістік объектіні еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау материалдарын;
3) аумақтық бөлімшелер мен еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерін тексерудің материалдары мен нәтижелерін;
4) жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру, арнайы тергеп-тексеру материалдарын;
5) жүргізілген медициналық қарап-тексерулер туралы мәліметтерді, амбулаториялық карталарды;
6) мерзімдік медициналық қарап-тексеру барысында анықталған науқастарды сауықтыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын;
7) нұсқамаларды тіркеу журналдарынан және еңбекті қорғау жөніндегі жұмыскердің білімін тексеру хаттамаларынан үзінді көшірмелерді;
8) қызметкерге жеке қорғаныш құралдарының берілгенін растайтын құжаттардың көшірмелерін;
9) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын регламенттейтін нұсқаулықтардан, ережелерден, бұйрықтардан және басқа да актілерден үзінді көшірмелерді, өндірістегі саламатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету үшін лауазымды адамдардың міндеттері мен жауаптылығын және басқаларды;
10) зардап шекен адамның денсаулығының зақымдану сипаты мен ауырлығы туралы медициналық қорытындыны;
11) аллергиялық сипаттағы кәсіптік ауруға күдіктену кезінде жұмыс берушінің мөрімен куәландырылған (егер бар болса) заттың атауы, орау күні көрсетілген мөрленген қаптамада жұмыскердің еңбек қызметі жүзеге асырылған химиялық заттар мен қосылыстарды жинауды жүргізеді.
Жұмыскердің еңбек жағдайларын сипаттайтын деректер болмаған не толық болмаған кезде жұмыс беруші өндірістік бақылау деректерін ескере отырып, жұмыскердің жұмыс орнындағы немесе оған ұқсас жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларын бағалау мақсатында жұмыскердің жұмыс орнының химиялық және физикалық факторларына (жұмыс ерекшелігіне байланысты) өз қаражаты есебінен қажетті зертханалық-аспаптық және гигиеналық-физиологиялық зерттеулер жүргізеді.
Жұмыс беруші Комиссия жинаған қажетті құжаттар мен материалдарды 3 (үш) жұмыс күн ішінде аумақтық бөлімшеге жазбаша немесе электрондық нысанда ұсынады, ол ұсынылған ақпарат және өзінде бар мәліметтер (оның ішінде осындай және (немесе) оған ұқсас өндірістер не учаскелер (цехтар) жұмыскерлерінің кәсіптік аурулары жағдайларын тергеп-тексеру актілері, санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің, бақылау мен қадағалаудың мұрағаттық нәтижелері) негізінде 10 (он) жұмыс күні ішінде СЭС жасайды және оны № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша кәсіптік ауруға және (немесе) улануға күдік туралы хабарлама ұсынған медициналық ұйымға және жұмыс берушіге жібереді, үшінші данасы аумақтық бөлімшеде қалдырылады.

При предоставлении недостаточной информации для составления СЭХ, территориальное подразделение в течение 3 (трех) рабочих дней уведомляет работодателя о необходимости предоставления дополнительной информации в письменной или электронной форме с указанием сроков, которую работодатель предоставляет в срок 5 (пять) рабочих дней с момента получения письменного или электронного информирования.
Если возникновение профессионального заболевания и (или) отравления обусловлено работой на объектах, подконтрольных разным территориальным подразделениям, то территориальное подразделение по последнему месту работы лица с подозрением на профессиональное заболевание и (или) отравление составляет СЭХ на основании материалов, полученных из соответствующих территориальных подразделений и других организаций (работодателей) по официальным запросам. Организации, получившие запрос, предоставляют копии затребованных документов для составления СЭХ в срок 10 (десять) рабочих дней.";
абзац третий подпункта 3) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"при отсутствии или при наличии неполных данных рабочего процесса в санитарно-эпидемиологической характеристике условий труда руководителем клиники профессионального здоровья выдается запрос (в письменной или электронной форме) в территориальные подразделения на дополнение к санитарно-эпидемиологической характеристике условий труда;";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. В случае необходимости получения дополнительных данных РЭКППК запрашивает в письменной или электронной форме информацию от медицинских организаций обслуживающих предприятия, по месту прикрепления пациента, кабинетов профессиональной патологии, территориальных подразделений, работодателя для проведения экспертизы связи профессионального заболевания с выполнением трудовых (служебных) обязанностей указанные в подпунктах 3-6 пункта 15 настоящих Правил. После получения запроса РЭКППК медицинская организация, работодатель, территориальное подразделение направляет информацию в течение 10 календарных дней в РЭКППК.
Информация в электронном виде направляется через порталы "электронное правительство", "Е-обращение", либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии). В случае, если срок уведомления выпадает согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан на выходные и праздничные дни, то срок уведомления продлевается до следующего рабочего дня.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32 При первичном установлении хронического профессионального заболевания клиникой профессионального здоровья оформляется извещение о профессиональном заболевании по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и в течение 3 (трех) рабочих дней направляется в письменной или электронной форме работодателям, согласно профессионального маршрута работника, в территориальное подразделение, выдавшее СЭХ, и медицинской организации, установившей подозрение (предварительный диагноз) на профессиональное заболевание.".

СЭС жасау үшін ақпарат жеткіліксіз ұсынылған жағдайда аумақтық бөлімше 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс берушіні мерзімдері көрсетілген жазбаша немесе электрондық нысанда қосымша ақпарат беру қажеттілігі туралы хабардар етеді, оны жұмыс беруші жазбаша немесе электрондық ақпараттандыруды алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінде ұсынады.
Егер кәсіптік аурудың және (немесе) уланудың туындауы әртүрлі аумақтық бөлімшелердің бақылауындағы объектілердегі жұмысқа байланысты болса, онда кәсіптік ауруға күдікті адамның соңғы жұмыс орны бойынша аумақтық бөлімше ресми сұрау салулар бойынша тиісті аумақтық бөлімшелерден және басқа да ұйымдардан (жұмыс берушілерден) алынған материалдар негізінде СЭС жасайды. Сұрау салуды алған ұйымдар 10 (он) жұмыс күні мерзімінде СЭС жасау үшін талап етілген құжаттардың көшірмелерін ұсынады.";
18-тармақ 3) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияды жазылсын:
"еңбек жағдайларының санитариялық-эпидемиологиялық сипаттамасында жұмыс процесінің деректері болмаған немесе толық болмаған жағдайда кәсіптік денсаулық клиникасының басшысы аумақтық бөлімшелерге еңбек жағдайларының санитариялық-эпидемиологиялық сипаттамасына толықтыруға сұрау береді (жазбаша немесе электрондық нысанда);";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қосымша деректер алу қажет болған жағдайда РКПШСК осы Қағидалардың 15-тармағының 3-6-тармақшаларында көрсетілген кәсіптік аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысына сараптама жүргізу үшін пациенттің тіркелген жері бойынша қызмет көрсететін кәсіпорынның медициналық ұйымдарынан, кәсіптік патология кабинеттерінен, аумақтық бөлімшелерден, жұмыс берушіден жазбаша немесе электрондық нысанда ақпарат сұратады. РКПШСК сұрау салуын алғаннан кейін медициналық ұйым, жұмыс беруші, аумақтық бөлімше ақпаратты 10 күнтізбелік күн ішінде РКПШСК-на жібереді.
Ақпарат электрондық түрде "электрондық үкімет", "Е-өтініш" порталдары арқылы не халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жіберіледі. Егер хабарлама мерзімі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндеріне түсетін болса, онда хабарлама мерзімі келесі жұмыс күніне дейін ұзартылады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Созылмалы кәсіптік ауру алғаш рет анықталған кезде кәсіптік денсаулық клиникасы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіптік ауру туралы хабарлама ресімдейді және 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша немесе электрондық нысанда жұмыскердің кәсіптік маршрутына сәйкес жұмыс берушілерге, СЭС берген аумақтық бөлімшеге және кәсіптік ауруға (алдын ала диагноз) күдікті анықтаған медициналық ұйымға жібереді.".

6. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2021 года № ҚР ДСМ-5 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22066) следующие изменения и дополнения:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов", утвержденных указанным приказом:
пункт 381 изложить в следующей редакции:
"381. Информация о выявленных заболевших на железнодорожных станциях отправления, прибытия и в пути следования организованных детских коллективов передается начальником поезда в ближайший по маршруту следования медицинский пункт вокзала и территориальное подразделение государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в течение 3 (трех) часов с момента выявления случая заболевания в письменном или электронном форме согласно приложению 26 к настоящим Санитарным правилам.";
пункт 406 изложить в следующей редакции:
"406. После выгрузки ядовитых и едких веществ, транспортное средство очищается от остатков перевозившихся грузов, при необходимости промывается и обезвреживается.
При обнаружении во время выгрузки поврежденной тары, рассыпанного или разлитого груза, наличия запаха опасного вещества вызывается представитель грузополучателя и в течение 1 (одного) часа решается вопрос обеззараживания транспортного средства, а также информируются должностные лица территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в письменном или электронном форме согласно приложению 27 к настоящим Санитарным правилам.";
пункт 413 изложить в новой редакций:
"413. В случае возникновения аварийной ситуации при перевозке опасных грузов в течение 1 (одного) часа информируется территориальное подразделение государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в письменном или электронном форме согласно приложению 28 к настоящим Санитарным правилам.".
дополнить приложениями 26, 27 и 28 в редакции согласно приложениям 3, 4 и 5 к настоящему Перечню.
7. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 мая 2021 года № ҚР ДСМ-47 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий при острых респираторных вирусных инфекциях, гриппе и их осложнениях (пневмонии), менингококковой инфекции, коронавирусной инфекции COVID-19, ветряной оспе и скарлатине" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22833) следующие изменения:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий при острых респираторных вирусных инфекциях, гриппе и их осложнениях (пневмонии), менингококковой инфекции, коронавирусной инфекции COVID-19, ветряной оспе и скарлатине", утвержденных указанным приказом:

6. "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-5 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22066 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
381-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"381. Ұйымдастырылған балалар ұжымдарын жөнелту, олардың келу және жол бойындағы теміржол станцияларында анықталған науқастар туралы ақпаратты поездың бастығы жол жүру маршруты бойынша жақын жердегі вокзалдың медициналық пунктіне және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне осы Санитариялық қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес ауру жағдайы анықталған сәттен бастап 3 (үш) сағат ішінде жазбаша немесе электрондық нысанда береді.";
406-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"406. Улы және күйдіргіш заттарды түсіргеннен кейін көлік құралы тасымалданатын жүктердің қалдықтарынан тазартылады, қажет болған кезде жуылады және залалсыздандырылады.
Түсiру кезiнде ыдыстың зақымданғаны, шашылған немесе төгiлген жүк, қауiптi зат иiсiнің бар екендігі анықталса жүк алушының өкілі шақырылады және 1 (бір) сағат ішінде көлік құралын зарарсыздандыру мәселесi шешіледі, сондай-ақ осы Санитариялық қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес жазбаша немесе электрондық нысанда халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары хабардар етіледі.";
413-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"413. Қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде авариялық жағдай туындаған жағдайда осы Санитариялық қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес жазбаша немесе электрондық нысанда халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі 1 (бір) сағат ішінде хабардар етіледі.";
осы Тізбеге 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес редакциядағы 26, 27 және 28-қосымшалармен толықтырылсын.
7. "Жіті респираторлық вирустық инфекциялар, тұмау және олардың асқынулары (пневмония), менингококк инфекциясы, COVID-19 коронавирустық инфекциясы, желшешек, скарлатина кезінде санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2021 жылғы 27 мамырдағы № ҚР ДСМ-47 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22833 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жіті респираторлық вирустық инфекциялар, тұмау және олардың асқынулары (пневмония), менингококк инфекциясы, COVID-19 коронавирустық инфекциясы, желшешек, скарлатина кезінде санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:

подпункт 4) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"4) представление медицинскими организациями информации в письменной или электронной форме о состоянии заболеваемости ОРВИ, гриппом и их осложнениями (пневмониями), а также летальности от них в территориальные подразделения;";
подпункт 1) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"1) еженедельное представление в территориальные подразделения в письменной или электронной форме данных об обращаемости населения по поводу ОРВИ и ГПЗ по возрастным группам 0-4, 5-14, 15-29, 30-64, 65 и старше и лабораторному обследованию больных;".
8. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № ҚР ДСМ-59 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23469) следующее изменение:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка", утвержденных указанным приказом:
подпункт 8) пункта 133 изложить в следующей редакции:
"8) ежегодно и по запросу представляют в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в письменной или электронной форме информацию по заболеваемости, проведению профилактических медицинских осмотров, распределению обучающихся и воспитанников по состоянию здоровья (группы здоровья), группам физического развития, диспансерного наблюдения и проведенному оздоровлению;".
9. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890) следующее изменение:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 146 изложить в следующей редакции:
"2) ежегодно и по запросу представляют в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в письменной или электронной форме информацию по заболеваемости, проведению профилактических медицинских осмотров, распределению обучающихся и воспитанников по состоянию здоровья (группы здоровья), группам физического развития, диспансерного наблюдения и проведенному оздоровлению;".

7-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) медициналық ұйымдардың ЖРВИ-мен, тұмаумен сырқаттанушылықтың жай-күйі және олардың асқынулары (пневмония), сондай-ақ олардан болған өлім-жітім туралы ақпаратты жазбаша немесе электрондық нысанда аумақтық бөлімшелерге ұсынуын;";
20-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 0-4, 5-14, 15-29, 30-64, 65 және одан жоғары жас топтары және науқастарды зертханалық зерттеп-қарау бойынша тұрғындардың ЖРВИ және ТТА бойынша жүгінуі туралы деректерді аумақтық бөлімшелерге ауызша немесе электрондық нысанда апта сайын ұсыну;".
8. "Мектепке дейінгі ұйымдарға және сәбилер үйлеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 шілдедегі № ҚР ДСМ-59 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23469 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Мектепке дейінгі ұйымдарға және сәбилер үйлеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
133-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"133. Медицина қызметкерлері және объектілердің әкімшілігі:
8) жыл сайын және сұрау салу бойынша сырқаттанушылық, профилактикалық медициналық тексеріп-қарауды өткізу, денсаулық жағдайы бойынша білім алушылар мен тәрбиеленушілерді бөлу (денсаулық топтары), дене бітімінің дамуы, диспансерлік бақылау және жүргізілген сауықтыру топтары бойынша ақпаратты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне жазбаша немесе электрондық нысанда ұсынады;".
9. "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
146-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"146. Объектілердің медицина қызметкерлері мен әкімшілігі:
2) жыл сайын және сұрау салу бойынша сырқаттанушылық, профилактикалық медициналық тексеріп-қарауды өткізу, денсаулық жағдайы бойынша білім алушылар мен тәрбиеленушілерді бөлу (денсаулық топтары), дене бітімінің дамуы, диспансерлік бақылау және жүргізілген сауықтыру топтары бойынша ақпаратты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне жазбаша немесе электрондық нысанда ұсынады;".

10. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-84 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24082) следующие изменения:
в пункте 1:
подпункт 101-1) изложить в следующей редакции:
"101-1) форму журнала регистрации профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора, согласно приложению 101-1 к настоящему приказу;";
подпункт 146) изложить в следующей редакции:
"146) форму журнала регистрации объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору, согласно приложению 146 к настоящему приказу;";
приложение 101-1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню;
приложения 146 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему Перечню.
11. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-114 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25151) следующие изменения:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний", утвержденных указанным приказом:
пункт 123 изложить в следующей редакции:
"123. Организации здравоохранения, выявившие лиц (пострадавших от укусов, оцарапывания или ослюнения животными, а также при разделке павших от бешенства животных), подвергшихся риску инфицирования вирусом бешенства, в течение 3 часов сообщают по телефону о них в территориальное подразделение и ветеринарное подразделение МИО, с последующим направлением экстренного извещения об инфекционном и паразитарном заболевании, отравлении по форме согласно приложению 1 к Правилам предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений утвержденных Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № ҚР ДСМ-153/2020 "Об утверждении правил предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21532), в бумажном виде или через электронную почту, либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии).";
пункт 135 изложить в следующей редакции:

10. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-84 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24082 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақта:
101-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"101-1) осы бұйрыққа 101-1-қосымшаға сәйкес бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды тіркеу журналының нысаны;";
146) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"146) осы бұйрыққа 146-қосымшаға сәйкес мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерді тіркеу журналының нысаны;";
көрсетілген бұйрыққа 101-1 қосымша осы Тізбеге 6 қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 146-қосымша осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
11. "Аса қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-114 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25151 болып тіркелген) мынандай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Аса қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
123-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"123. Құтыру вирусын жұқтыру тәуекеліне ұшыраған (жануарлардың тістеуі, тырнауы немесе сілекейлеуінен, сондай-ақ құтырудан өлген жануарларды бөлшектеу кезінде зардап шеккен) адамдарды анықтаған денсаулық сақтау ұйымдары олар туралы телефон арқылы 3 сағат ішінде аумақтық бөлімшеге және ЖАО-ның ветеринариялық бөлімшесіне хабарлайды, кейіннен "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21532 болып тіркелген) бекітілген Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шұғыл хабархатты қағаз түрінде немесе электрондық пошта арқылы не халықтың санитариялық эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) жібереді.";
135-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"135. Ветеринарным врачом, обслуживающим данную территорию, ведется наблюдение за изолированными животными. Информация о результатах наблюдения сообщается не позднее 2 (двух) календарных дней после окончания наблюдения в организацию здравоохранения, где прививают пострадавшего человека, и в территориальное подразделение, ветеринарное подразделение МИО по месту жительства пострадавшего, по форме согласно приложению 13 к Правилам выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 января 2021 года № 8 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 7-1/453 "Об утверждении Правил выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22092), в бумажном виде или через электронную почту, либо через действующие специализированные информационные системы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (при наличии).".
12. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 марта 2022 года № ҚР ДСМ -29 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27348) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез)" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" и устанавливают требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"135. Осы аумаққа қызмет көрсететін ветеринариялық дәрігер оқшауланған жануарларға бақылау жүргізеді. Бақылау нәтижесі туралы ақпарат бақылау аяқталғаннан кейін күнтізбелік 2 (екі) күннен кешіктірілмей зардап шеккен адамды егетін денсаулық сақтау ұйымына және зардап шеккен адамның тұрғылықты жері бойынша аумақтық бөлімшеге, ЖАО-ның ветеринариялық бөлімшесіне "Ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларын және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 7-1/453 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 14 қаңтардағы № 8 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22092 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық құжаттарды беру қағидалары және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарға 13-қосымша сәйкес нысан бойынша қағаз түрінде немесе электрондық пошта арқылы не халықтың санитариялық эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер арқылы (бар болса) хабарланады.".
12. "Инфекциялық аурулардың (туберкулез) алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 28 наурыздағы № ҚР ДСМ-29 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27348 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
""Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Инфекциялық аурулардың (туберкулез) алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Инфекциялық аурулардың (туберкулездің) алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес әзірленген және инфекциялық аурулардың (туберкулездің) алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптарды белгілейді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Планирование, организацию и учет профилактических медицинских осмотров и формирование флюорокартотеки в информационной системе (со сверкой с организацией, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь и флюорокабинетом) по данным индивидуального учета населения обеспечивают руководители медицинских организаций с предоставлением ежемесячных отчетов о выполнении плана флюорографического обследования населения согласно приложению 1 к настоящим Санитарным правилам в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в письменной или электронной форме.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Отчет о выполнении плана постановки пробы Манту медицинские организации представляют в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения ежемесячно в письменной или электронной форме согласно приложению 2 к настоящим Санитарным правилам.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. На каждого больного с впервые в жизни установленным диагнозом активного туберкулеза всех форм локализации, заполняют экстренное извещение согласно приложению 2 к Правилам предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений утвержденных Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № ҚР ДСМ-153/2020 "Об утверждении правил предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21532) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-153/2020), которое направляется в трехдневный календарный срок в ЦФ (отделение, кабинет) и территориальное подразделение санитарно-эпидемиологического контроля в письменной или электронной форме. В случае установления посмертно диагноза "Активный туберкулез", явившегося причиной смерти, а также во всех случаях выявления активного туберкулеза предоставляется подтверждение диагноза врачом-фтизиатром и направляется экстренное извещение в территориальное подразделение санитарно-эпидемиологического контроля в порядке, предусмотренном Приказом № ҚР ДСМ-153/2020.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему Перечню;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему Перечню.

"12. Халықты жеке есепке алу деректері бойынша профилактикалық медициналық қарап-тексеруді жоспарлауды, ұйымдастыруды және есепке алуды және ақпараттық жүйеде флюорокартотеканы қалыптастыруды (амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйыммен және флюорография кабинетімен салыстыра отырып) санитариялық-эпидемиологиялық бақылау саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жазбаша немесе электрондық нысанда халықты флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарының орындалуы туралы ай сайынғы есептерді ұсына отырып, медициналық ұйымдардың басшылары қамтамасыз етеді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Медициналық ұйымдар Манту сынамасын қою жоспарының орындалуы туралы есепті ай сайын осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазбаша немесе электрондық нысанда аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелеріне ұсынады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Өмірінде алғаш рет оқшаулаудың барлық нысанындағы белсенді туберкулез диагнозы қойылған әрбір науқасқа "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21532 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрық) Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес шұғыл хабарлама толтырылады, ол күнтізбелік үш күнде ФО-ға (бөлімше, кабинет) және аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесіне жазбаша немесе электрондық нысанда жіберіледі. Өлімге себеп болған "белсенді туберкулез" диагнозы қайтыс болғаннан кейін қойылған жағдайда, сондай-ақ белсенді туберкулез анықталған барлық жағдайларда диагнозды фтизиатр дәрігер растайды және № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрықпен көзделген тәртіппен аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесіне шұғыл хабарлама жіберіледі.";
1-қосымша осы Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

13. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 августа 2022 года № ҚР ДСМ-90 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29292) следующие изменения:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам", утвержденных указанным приказом:
пункт 163 изложить в следующей редакции:
"163. Администрация организации при получении источника излучения в течение 15 календарных дней уведомляет (в письменной или электронной форме) об этом территориальное подразделение государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и обеспечивает ведение в приходно-расходном журнале учета радиоактивных веществ приборов и установок, укомплектованных радиоактивными источниками, в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-275/2020.";
пункт 514 изложить в следующей редакции:
"514. Результаты радиационного контроля сопоставляются со значениями основных пределов доз по ГН и с контрольными уровнями профессионального облучения. В случае регистрации доз, превышающих контрольные уровни, администрация учреждения обязана проанализировать ситуацию и информировать (в письменной или электронной форме) о превышении территориальное подразделение государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
пункт 641 изложить в следующей редакции:
"641. О случаях превышения установленных пределов доз информируют в письменной или электронной форме территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
пункт 685 изложить в следующей редакции:
"685. На объекте создается комиссия, которой не реже одного раза в год проверяется правильность ведения учета РАО, сданных на захоронение и находящихся на объекте. В случае установления потерь в течение 24 часов ставятся в известность в письменной или электронной форме территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия.";
пункт 822 изложить в следующей редакции:
"822. При обнаружении радиоактивного загрязнения металлолома, физические и (или) юридические лица немедленно прекращают дальнейшие работы и информируют в письменной или электронной форме территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в течение 24 часов.".
14. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 62 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32276) следующие изменения и дополнение:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля", утвержденных указанным приказом:

13. "Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 25 тамыздағы № ҚР ДСМ-90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29292 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
163-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"163. Сәулелену көзін алған кезде ұйымның әкімшілігі бұл туралы күнтізбелік 15 күн ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне хабарлайды (жазбаша немесе электрондық нысанда) және № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығына сәйкес кіріс-шығыс журналында радиоактивті көздермен жарақталған аспаптар мен қондырғылардың радиоактивтік заттарын есепке алуды қамтамасыз етеді.";
514-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"514. Радиациялық бақылаудың нәтижелері ГН бойынша дозалардың негізгі шектерінің мәндерімен және кәсіптік сәулеленудің бақылау деңгейлерімен салыстырылады. Бақылау деңгейлерінен артық дозалар тіркелген жағдайда мекеме әкімшілігі жағдайды талдауға және арту туралы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне (жазбаша немесе электрондық нысанда) хабарлауға міндетті.";
641-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"641. Дозалардың белгіленген шектерден асып кету жағдайлары туралы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне жазбаша немесе электрондық нысанда хабарланады.";
685-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"685. Объектіде комиссия құрылады, ол жылына кемінде бір рет объектідегі және көмуге тапсырылған РАҚ-ты есепке алуды жүргізудің дұрыстығын тексереді. Шығындар анықталған жағдайда 24 сағат ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері жазбаша немесе электрондық нысанда хабарланады.";
822-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"822. Металл сынықтарының радиоактивті ластануы анықталған жағдайда жеке және (немесе) заңды тұлғалар одан арғы жұмыстарды дереу тоқтатады және 24 сағат ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне жазбаша немесе электрондық нысанда хабарлайды.".
14. "Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 62 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32276 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:

подпункт 8) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"8) транспортные средства по перевозке пассажиров (железнодорожный, воздушный): производственный контроль осуществляется за водоснабжением, микроклиматом, постельными принадлежностями, дезинфицирующими средствами.";
дополнить пунктом 14-1 в следующего содержания:
"14-1. Информация о результатах производственного контроля, проводимого на объектах, указанных в пункте 5 настоящих Санитарных правил, представляется в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории 1 раз в полугодие к 5 числу последующего месяца в письменной или электронной форме, согласно приложению 2 к настоящим Санитарным правилам.";
приложение 2 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министерств здравоохранения
и национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1 к порядку
регистрации субъектами
здравоохранения оказывающими
специализированную
медицинскую помощь в области
профессиональной патологии
и экспертизы по месту их
выявления всех случаев
профессиональных заболеваний
и (или) отравлений, в том числе
подозрений на
профессиональные заболевания
и (или) отравления,
обусловленные воздействием
на работника вредных
производственных факторов
в связи с выполнением
работником своих трудовых
(служебных) обязанностей, либо
иных действий, по собственной
инициативе в интересах
работодателя, в том числе после
прекращения трудовых
отношений с работодателем
Кәсіптік аурулар және (немесе) уланулар оқиғаларын есепке алу журналы
Журнал учета случаев профессиональных заболеваний и (или) отравлений
Басталды (Начат) "____" _________________________ж. (г.)
Аяқталды (Окончен) "____" ____________________ж. (г.)
Тіркеу нөмірі
Регистрационный номер
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Ф.И.О. (при наличии)
Жынысы
Пол
Жасы
Возраст
Ұйымның атауы
Наименование организации
Цех, бөлімше, учаске
Цех, отделение, участок
Кәсібі
Профессия
Жұмыс өтілі
Стаж работы
Өндірістік зиянды факторлар
Вредные производственные факторы
Диагнозы
Диагноз
Қорытынды диагнозды қойған ұйымның атауы
Наименование организации, установившей окончательный диагноз
Ескерту
Примечание
Жалпы еңбек өтілі
Общий стаж работы
Кәсіби ауруды туғызған өндірістік зиянды факторлармен жанасуда болған
В контакте с вредными производственными факторами, вызвавшими профессиональное заболевание состоял
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министерств здравоохранения
и национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2 к порядку
регистрации субъектами
здравоохранения оказывающими
специализированную
медицинскую помощь в области
профессиональной патологии и
экспертизы по месту их
выявления всех случаев
профессиональных заболеваний
и (или) отравлений, в том числе
подозрений на
профессиональные заболевания
и (или) отравления,
обусловленные воздействием
на работника вредных
производственных факторов
в связи с выполнением
работником своих трудовых
(служебных) обязанностей, либо
иных действий, по собственной
инициативе в интересах
работодателя, в том числе после
прекращения трудовых
отношений с работодателем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется в уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: На сайте Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (https://www.gov.kz/memleket/entities/ksek?lang=ru);
Наименование формы административных данных: Информация о профессиональной заболеваемости;
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 01-ИРПК;
Периодичность: Годовая;
Отчетный период: за 20__год;

14-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жолаушыларды тасымалдау жөніндегі көлік құралдары (теміржол, әуе): өндірістік бақылау сумен жабдықтауға, микроклиматқа, төсек-орын жабдықтарына, дезинфекциялау құралдарына жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақшамен толықтырылсын:
"Осы Санитариялық қағидалардың 5-тармағында көрсетілген объектілерде жүргізілетін өндірістік бақылау нәтижелері туралы ақпарат тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган аумақтық бөлімшелеріне жарты жылда 1 рет келесі айдың 5-күніне осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазбаша немесе электрондық нысанда ұсынылады.";
көрсетілген қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігінің және
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігінің
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Денсаулық сақтау
субъектілерінің кәсіптік
аурулардың және (немесе)
уланудың, оның ішінде
жұмыскердің өз еңбек
(қызметтік) міндеттерін не
жұмыс берушінің мүддесі үшін
өз бастамасы бойынша өзге де
әрекеттерді орындауына
байланысты жұмыскерге зиянды
өндірістік факторлардың әсер
етуіне байланысты кәсіптік
ауруларға және (немесе)
улануға күдіктенудің барлық
оқиғаларын, оның ішінде жұмыс
берушімен еңбек қатынастары
тоқтатылғаннан кейін олардың
анықталған жері бойынша
кәсіптік патология және
сараптама саласында мамандандырылған
медициналық көмек көрсететін
тіркеу тәртібіне 1-қосымша
Кәсіптік аурулар және (немесе) уланулар оқиғаларын есепке алу журналы Журнал учета случаев профессиональных заболеваний и (или) отравлений Басталды (Начат) "____"_________________________ж. (г.) Аяқталды (Окончен) "____"______________________ж. (г.)
Тіркеу нөмірі
Регистрационный номер
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Ф.И.О. (при наличии)
Жынысы
Пол
Жасы
Возраст
Ұйымның атауы
Наименование организации
Цех, бөлімше, учаске
Цех, отделение, участок
Кәсібі
Профессия
Жұмыс өтілі
Стаж работы
Өндірістік зиянды факторлар Вредные производственные факторы
Диагнозы Диагноз
Қорытынды диагнозды қойған ұйымның атауы Наименование организации, установившей окончательный диагноз
Ескерту Примечание
Жалпы еңбек өтілі
Общий стаж работы
Кәсіптік ауруды туғызған өндірістік зиянды факторлармен жанасуда болған
В контакте с вредными производственными факторами, вызвавшими профессиональное заболевание состоял
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігінің және
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігінің
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Денсаулық сақтау
субъектілерінің кәсіптік
аурулардың және (немесе)
уланудың, оның ішінде
жұмыскердің өз еңбек
(қызметтік) міндеттерін не
жұмыс берушінің мүддесі үшін
өз бастамасы бойынша өзге де
әрекеттерді орындауына
байланысты жұмыскерге зиянды
өндірістік факторлардың әсер
етуіне байланысты кәсіптік
ауруларға және (немесе)
улануға күдіктенудің барлық
оқиғаларын, оның ішінде жұмыс
берушімен еңбек қатынастары
тоқтатылғаннан кейін олардың
анықталған жері бойынша
кәсіптік патология және
сараптама саласында мамандандырылған
медициналық көмек көрсететін
тіркеу тәртібіне 2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны мына интернет-ресурста: Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің сайтында (https://www.gov.kz/memleket/entities/ksek?lang=ru) орналастырылған;
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Кәсіптік сырқаттанушылық туралы ақпарат;
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 01- ИРПК;
Кезеңділігі: Жылдық;
Есепті кезең: 20__жылғы;

1. Круг лиц, представляющих информацию: Клиника профессионального здоровья.
2. Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 5 января, следующего за отчетным годом. Клиника профессионального здоровья по результатам извещений, поступающих в течение года направляет итоговую годовую информацию в уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Данные об установленных профессиональных заболеваниях за 20___ год
ИИН/БИН
Метод сбора: в бумажном или электронном формате
Дата уст.
№ извещения
Место работы
Профессия
Первое (основной) профессиональное заболевание Диагноз
Второе (конкурирующее) профессиональное заболевание. Диагноз
Третье (конкурирующее) профессиональное заболевание. Диагноз
Четвертое (конкурирующее) профессиональное заболевание. Диагноз
Пятое (конкурирующее) профессиональное заболевание. Диагноз
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес _______________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/ Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы Исполнитель___________________________________ ____
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства) ___________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
Пояснение по заполнению формы информации по Клинике профессионального здоровья (01-ИРПК)
В графе 2 указывается дата установления предварительного диагноза;
В графе 3 указывается дата направления извещения в клинику профессионального здоровья;
В графе 4 указывается Место работы, наименование организации, адрес нахождения объекта;
В графе 5 указывается профессия по которой работник получил профессиональное заболевание;
В графе 6 указывается основное профессиональное заболевание, с указанием диагноза;
В графах 7-10 указывается дополнительные конкурирующие заболевания, с указанием диагнозов.
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министерств здравоохранения
и национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 26
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к транспортным
средствам для перевозки
пассажиров и грузов"
Информация в территориальное подразделение государственного органа
в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
о выезде организованного детского коллектива
Маршрут
Дата выезда
№ пассажирского поезда
№ вагона
Место
Организация и контактные номера
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов
Министерств здравоохранения
и национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 27
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к транспортным
средствам для перевозки
пассажиров и грузов"
Информация в территориальное подразделение государственного органа
в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения при обнаружении
во время выгрузки поврежденной тары, рассыпанного или разлитого груза наличия запаха опасного вещества
Маршрут
Дата выезда
№ пассажирского поезда/автотранспортного средства
№ железнодорожного вагона
Место
Организация и контактные номера
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 5
к Перечню некоторых приказов
Министерств здравоохранения
и национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 28
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к транспортным
средствам для перевозки
пассажиров и грузов"
Информация в территориальное подразделение государственного органа
в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в случае
возникновения аварийной ситуации при перевозке опасных грузов
Маршрут
Дата выезда
№ пассажирского поезда/автотранспортного средства
№ железнодорожного вагона
Место
происшествие
данные о поврежденных объектах
принятые меры для устранения последствий аварии
Организация и контактные номера
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов
Министерств здравоохранения
и национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 101-1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 августа 2021 года
№ ҚР ДСМ-84
Форма
Формат А4
Нысанның БҚСЖ бойынша коды
Код формы по ОКУД
_________________________
КҰЖЖ бойынша ұйым коды
Код организации по ОКПО _____________
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2021 жылғы "___" _________ №___
бұйрығымен бекітілген № 101-1/е
нысанды медициналық құжаттама
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттiк органының атауы
Наименование государственного органа санитарно-эпидемиологической службы
Медицинская документация
Форма № 101-1/у
Утверждена приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от "____" ________ 2021 года №___
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды тіркеу журналы
Журнал регистрации профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
Басталуы (Начат) "__" ________20 ж.(г)
Аяқталуы (Окончен) "__" ________20 ж. (г.)
Тiркеу нөмірi
Регистра ционный номер
Бармай профилактикалық бақылау жүргізілген күн
Дата проведения проф.контроля без посещения
Бақылау субъектісінің (объектісінің) толық атауы
Полное наименование субъекта (объекта) контроля
ЖСН/БСН
ИИН/БИН
Мекен-жайы, телефон нөмірi, электронды поштасы
Адрес, номер телефона, электронная почта
Анықталған бұзушылықтар
Нарушения не выявлены/выявлены
Бұзышылықтар жою туралы ұсымның нөмірі, берілген күні
Номер, дата рекомендации об устранении нарушений (при выявлении нарушений)
Бұзышылықтар жою туралы ұсымның орындау мерзімі
Срок исполнения рекомендации об устранении нарушений
Бұзышылықтар жою туралы ұсымның орындаулы туралы ақпарат
Информация об исполнении рекомендации об устранении нарушений
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 7
к Перечню некоторых приказов
Министерств здравоохранения
и национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 146 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 августа 2021 года
№ ҚР ДСМ-84
Нысан
Форма
А4 Форматы
Формат А4
Нысанның БҚСЖ бойынша коды
Код формы по ОКУД ___________________
КҰЖЖ бойынша ұйым коды
Код организации по ОКПО _____________
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2021 жылғы "___" _________ №___
бұйрығымен бекітілген № 146/е
нысанды медициналық құжаттама
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттiк органының атауы
Наименование государственного органа санитарно-эпидемиологической службы
Медицинская документация
Форма № 146/у
Утверждена приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от "____" ________ 2021 года №___
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерді тіркеу ЖУРНАЛЫ
ЖУРНАЛ регистрации объектов, подлежащих государственному санитарно- эпидемиологическому контролю и надзору
Басталуы (Начат) "__" ________20 ж.(г)
Аяқталуы (Окончен) "__" ________20 ж. (г.)
Облыс (Область )_________________________________________
Елдi мекен (Населенный пункт) ____________________________
Аудан (Район)___________________________________________
Қала (Город) ____________________________________________
Санитариялық қадағалау саласы/ (Раздел санитарного надзора)
________________________________________________________
Тiркеу нөмірi
Регистрационный номер
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектісінің толық атауы
Полное наименование объекта
Субъектінің толық атауы
Полное наименование субъекта
ЖСН/БСН
ИИН/БИН
Мекен-жайы, телефон нөмірi, электронды поштасы
Адрес, номер телефона, электронная почта
Барлық жұмыс iстейтiндер/ оның ішінде әйелдер
Всего работающих/ из них женщин
Оның iшiнде зиянды жұмыс жағдайында жұмыс істейтiндер/ оның ішінде әйелдер
Из них занятых во вредных условиях/ из них женщин
Рұқсат/хабарлама
Разрешение/уведомление
Қызмет түрi
Вид деятельности
Пайдалануға енгізу
Ввод в эксплуатацию
Ескертпе
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескертпе. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілердің тізбесін тіркеу журналы "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын өнімдер мен эпидемиялық мәні бар объектілердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-220/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21710 санымен тіркелген) сәйкес қызмет түрлері бойынша толтырылады.
Примечание. Журнал регистрации объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору, заполняется по видам деятельности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-220/2020 "Об утверждении перечня продукции и эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21710).
Приложение 8
к Перечню некоторых приказов
Министерств здравоохранения
и национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к организации
и проведению
санитарно-противоэпидемических,
санитарно-профилактических
мероприятий по предупреждению
инфекционных заболеваний
(туберкулез)"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальные подразделения санитарно-эпидемиологического контроля
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.dsm.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о выполнении плана флюорографического обследования населения
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):
Отчет по ФГ_1__
Периодичность: _ежемесячно
Отчетный период: за _________ месяц 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Медицинские организации
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: с нарастающим итогом ежемесячно не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным.
БИН
Метод сбора: в бумажном или электронном формате
Лица, подлежащие обязательному ежегодному флюорографическому обследованию на туберкулез, в том числе из целевой группы с высоким риском заболевания в соответствии с Правилами проведения мероприятий по профилактике туберкулеза, утвержденных Приказом ҚР ДСМ-214/2020.
План за ____ год
План за отчетный период с нарастанием
Выполнение плана с нарастанием
%
Выявлено больных туберкулезом
%
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование ______________________
_______________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель __________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющего его обязанности
______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства)
_______________________________________________________
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о выполнении плана флюорографического обследования населения"
(индекс: Отчет по ФГ_1_, периодичность формы: ежемесячно с нарастающим итогом)

1. Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: Кәсіптік денсаулық клиникасы
2. Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті жылдан кейінгі 5 қаңтардан кешіктірмей. Кәсіптік денсаулық клиникасы жыл ішінде келіп түсетін хабарламалардың нәтижелері бойынша жылдық қорытынды ақпаратты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органға жібереді.
20__ жылғы белгіленген кәсіптік аурулар туралы деректер
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: қағаз немесе электрондық форматта
Белгіленген күні
Хабарлама
Жұмыс орны
Кәсібі
Бірінші (негізгі) кәсіптік ауру Диагноз
Екінші (бәсекелес) кәсіптік ауру. Диагноз
Үшінші (бәсекелес) кәсіптік ауру. Диагнозз
Төртнші (бәсекелес) кәсіптік ауру. Диагноз
Бесінші (бәсекелес) кәсіптік ауру. Диагноз
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Атауы ______________________
_______________________________
Мекенжайы _____________________
___________________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/ Адрес электронной почты
_________________________________________________________________
Орындаушы Исполнитель___________________________________
______________ тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы,
телефон фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы фамилия, имя и отчество
(при его наличии) подпись Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_____________________________________________
Жинауға арналған нысанға
қосымша
Кәсіптік денсаулық клиникасы туралы ақпарат нысанын толтыру бойынша түсіндірме (01-ИРПК)
2-бағанда алдын ала диагноз қойылған күн көрсетіледі;
3-бағанда хабарламаны кәсіптік денсаулық клиникасына жіберу күні көрсетіледі;
4-бағанда жұмыс орны, ұйымның атауы, объектінің орналасқан мекенжайы көрсетіледі;
5-бағанда қызметкер кәсіптік ауруға шалдыққан кәсібі көрсетіледі;
6-бағанда диагноз көрсетіліп, негізгі кәсіптік ауру көрсетіледі;
7-10-бағандарда диагноздар көрсетіліп, қосымша бәсекелес аурулар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау және ұлттық
экономика министрліктерінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Жолаушылар мен жүктерді
тасымалдауға арналған көлік
құралдарына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
26-қосымша
Ұйымдастырылған балалар ұжымының шығуы туралы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне ақпарат
Маршрут
Шығу күні
Жолаушылар пойызының №
Вагонның №
Орын
Ұйым және байланыс нөмірлері
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау және ұлттық
экономика министрліктерінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Жолаушылар мен жүктерді
тасымалдауға арналған көлік
құралдарына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
27-қосымша
Түсiру кезiнде ыдыстың зақымданғаны, шашылған немесе төгiлген жүк, қауiптi зат иiсiнің бар екендігі анықталған жағдайда халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне ақпарат
Маршрут
Шығу күні
Жолаушылар пойызының, автокөлік құралының №
Теміржол вагонының №
Орын
Ұйым және байланыс нөмірлері
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау және ұлттық
экономика министрліктерінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Жолаушылар мен жүктерді
тасымалдауға арналған көлік
құралдарына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
28-қосымша
Қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде авариялық жағдай туындаған жағдайда халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне ақпарат
Маршрут
Шығу күні
Жолаушылар пойызының, автокөлік құралының №
Теміржол вагонының №
Оқиға орны
Зақымдалған объектілер туралы деректер
Аварияның зардаптарын жою үшін қабылданған шаралар
Ұйым және байланыс нөмірлері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау және ұлттық
экономика министрліктерінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2021 жылғы 20 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-84 бұйрығына
101-1-қосымша
Нысан
А4
форматы
Нысанның БҚСЖ бойынша коды
Код формы по ОКУД ___________________
КҰЖЖ бойынша ұйым коды
Код организации по ОКПО _____________
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы "___" _________
№___ бұйрығымен бекітілген № 101-1/е нысанды медициналық құжаттама
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттiк органының атауы
Наименование государственного органа санитарно-эпидемиологической службы
Медицинская документация Форма № 101-1/у
Утверждена приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от "____" ________ 2021 года №___
Бақылау мен қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды тіркеу журналы Журнал регистрации профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
Басталуы (Начат) "__"________20 ж.(г)
Аяқталуы (Окончен) "__"________20 ж. (г.)
Тiркеу нөмірi
Регистра ционный номер
Бармай профилактикалық бақылау
жүргізілген күн
Дата проведения
проф.контроля без посещения
Бақылау субъектісінің (объектісінің) толық атауы
Полное наименование субъекта (объекта) контроля
ЖСН/БСН
ИИН/БИН
Мекенжайы, телефон нөмірi, электрондық поштасы
Адрес, номер телефона, электронная почта
Бұзушылықтар анықталған жоқ/анықталды
Нарушения не выявлены/выявлены
Бұзышылықтарды жою туралы ұсынымның нөмірі, күні
Номер, дата рекомендации об устранении нарушений (при выявлении нарушений)
Бұзышылықтарды жою туралы ұсынымды орындау мерзімі
Срок исполнения рекомендации об устранении нарушений
Бұзышылықтарды жою туралы ұсынымның орындалуы туралы ақпарат
Информация об исполнении рекомендации об устранении нарушений
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау және ұлттық
экономика министрліктерінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2021 жылғы 20 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-84 бұйрығына
146-қосымша
Нысан
Форма
А4 Форматы
Формат А4
Нысанның БҚСЖ бойынша коды
Код формы по ОКУД ___________________
КҰЖЖ бойынша ұйым коды
Код организации по ОКПО _____________
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы "___" _________
№___ бұйрығымен бекітілген № 146/е нысанды медициналық құжаттама
Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттiк органының атауы
Наименование государственного органа санитарно-эпидемиологической службы
Медицинская документация Форма № 146/у
Утверждена приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от "____" ________ 2021 года №___
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерді тіркеу ЖУРНАЛЫ
Басталуы (Начат) 20 ж.(г) "__"________
Аяқталуы (Окончен) 20 ж.(г) "__" ________
Облыс (Область)______________________________________
Елдi мекен (Населенный пункт)__________________________________
Аудан (Район)________________________________________________________
Қала (Город)__________________________________________________________
Санитариялық қадағалау саласы/ (Раздел санитарного надзора)
_________________________________________________________________
Тiркеу нөмірi Регистрационный номер
Объектінің толық атауы Полное наименование объекта
Субъектінің толық атауы Полное наименование субъекта
ЖСН/БСН ИИН/БИН
Мекенжайы, телефон нөмірi, электрондық поштасы Адрес, номер телефона, электронная почта
Барлық жұмыс iстейтiндер/ оның ішінде әйелдер Всего работающих/ из них женщин
Оның iшiнде зиянды жұмыс жағдайында жұмыс істейтiндер/ оның ішінде әйелдер Из них занятых во вредных условиях/ из них женщин
Рұқсат/хабарлама
Разрешение/уведомление
Қызмет түрi
Вид деятельности
Пайдалануға енгізу
Ввод в эксплуатацию
Ескертпе примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескертпе. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілердің тізбесін тіркеу журналы "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын өнімдер мен эпидемиялық мәні бар объектілердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-220/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21710 болып тіркелген) сәйкес қызмет түрлері бойынша толтырылады.
Примечание. Журнал регистрации объектов, подлежащих государственному санитарно- эпидемиологическому контролю и надзору, заполняется по видам деятельности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-220/2020 "Об утверждении перечня продукции и эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21710).
Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау және ұлттық
экономика министрліктерінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
8-қосымша
Инфекциялық аурулардың
(туберкулез) алдын алу
жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы,
санитариялық-профилактикалық
іс-шараларды ұйымдастыруға
және жүргізуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелеріне.
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысан www.dsm.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Халықты флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарының орындалуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): _ ФГ_1__ бойынша есеп__
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _____________ (айы)
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Медициналық ұйымдар
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 4-ші күнінен кешіктірмей өсу қорытындысымен.
БСН
Жинау әдісі: қағаз немесе электрондық форматта
Туберкулезге міндетті жыл сайынғы флюорографиялық зерттеп қарауға жататын, оның ішінде ДСМ-214/2020 ҚР бұйрығымен бекітілген Туберкулез профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларына сәйкес аурудың тәуекелі жоғары нысаналы топтың адамдары
____ жылға жоспар
Өсумен есепті кезеңдегі жоспар
Өсумен жоспардың орындалуы
%
Туберкулезбен ауыратын науқас анықталды
%
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы ______________________
_______________________________
Мекенжайы
_______________________
____________________________
Телефон _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы_________________________________
Орындаушы __________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы
Мөр орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
_______________________________________________________
"Халықты флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарының орындалуы туралы есеп" әкімшілік
деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
(индекс: _ ФГ_1__ бойынша есеп, нысанның кезеңділігі: ай сайын өсу қорытындысымен)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении плана флюорографического обследования населения" (далее - Форма).
2. Форма по району (городу) составляется в разрезе медицинских организаций (поликлиники), медицинские организаций составляют в разрезе терапевтических участков, врачей общей практики, врачебных амбулатории, фельдшерских пунктов.
3. Заполненная Форма представляется ежемесячно не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным периодом. При наличии медицинской информационной системы (далее - МИС) или другой информационной системы, интегрированной с МИС, Форма оформляется в электронном виде.
4. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
6. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) туберкулез – это инфекционное заболевание, вызываемое микобактериями туберкулеза и передающееся воздушным путем при разговоре, кашле и чихании от больного человека к здоровому с преимущественной локализацией в легочной ткани;
2) легочный туберкулез – туберкулез с бактериологическим подтверждением или с клинически установленным диагнозом с поражением легочной паренхимы или трахеобронхиального дерева;
3) внелегочный туберкулез – туберкулез всех других органов и тканей (туберкулез плевры, лимфоузлов, брюшной полости, мочеполовой системы, кожи, суставов и костей, оболочек головного и (или) спинного мозга).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
1) в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
2) в графе 2 в каждой строке заполняется перечень лиц, подлежащих обязательному ежегодному флюорографическому обследованию на туберкулез, в том числе из группы "риска", "обязательный контингент" и отдельно "Итого";
3) в графе 3 заполняется количество лиц, запланированных на флюорообследование за год;
4) в графе 4 заполняется количество лиц, запланированных на флюорообследование за отчетный период с нарастанием;
5) в графе 5 указывается количество флюорообследованных лиц за отчетный период с нарастанием в абсолютных числах;
6) в графе 6 рассчитывается и указывается удельный вес охвата флюорообследованных лиц от числа запланированных, в процентах;
7) в графе 7 указывается количество, выявленных больных туберкулезом в абсолютных числах;
8) в графе 8 рассчитывается и указывается удельный вес выявленных больных туберкулезом из числа прошедших флюорографическое обследование.
Приложение 9
к Перечню некоторых приказов
Министерств здравоохранения
и национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к организации
и проведению
санитарно-противоэпидемических,
санитарно-профилактических
мероприятий по предупреждению
инфекционных заболеваний
(туберкулез)"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальные подразделения санитарно-эпидемиологического контроля
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.dsm.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о выполнении плана постановки пробы Манту
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): Отчет по Манту_1_
Периодичность: _ежемесячно
Отчетный период: за _________ месяц 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Медицинские организации
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно с нарастающим итогом не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным.
БИН
Метод сбора: в бумажном или электронном формате
Контингент, подлежащий обследованию по пробе Манту в соответствии с Приказом ҚР ДСМ-214/2020.
План на _____ год
План за отчетный период с нарастанием
Выполнение плана с нарастанием
Удельный вес охвата (%)
Выявлено с виражом и гиперергической реакцией
Обследовано препаратом "Аллерген туберкулезный рекомбинантный"
Охвачено химиопрофилактическим лечением
всего
%
всего
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наименование _____________________
__________________________________
Адрес _______________________
____________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель _____________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющего его обязанности
_________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства)
_________________________________________________________
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о выполнении плана постановки пробы Манту"
(индекс: Отчет по Манту_1_, периодичность формы: ежемесячно с нарастающим итогом)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Халықты флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарының орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Аудан (қала) бойынша нысан медициналық ұйымдар (емханалар) бөлінісінде жасалады, медициналық ұйымдар терапевтік учаскелер, жалпы практика дәрігерлері, дәрігерлік амбулаториялар, фельдшерлік пункттер бөлінісінде жасайды.
3. Толтырылған нысан ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 4-күнінен кешіктірілмей ұсынылады. Медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі - МАЖ) немесе МАЖ-мен интеграцияланған басқа да ақпараттық жүйе болған кезде нысан электрондық түрде ресімделеді.
4. Нысанға тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күні көрсетіле отырып, басшының немесе оның міндетін атқаратын адамның қолы қойылады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
6. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) туберкулез – бұл туберкулез микобактериясы туғызатын және науқас адамнан сөйлеген, жөтелген және түшкірген кезде өкпе тінін басымдықпен оқшаулай отырып,сау адамға ауа жолдары арқылы берілетін инфекциялық ауру;
2) өкпе туберкулезі – бактериологиялық растамасы бар немесе өкпе паренхимасы немесе трахеобронхиалдық тармағы зақымданған клиникалық белгіленген диагнозы бар туберкулез;
3) өкпеден тыс туберкулез – барлық басқа ағзалар мен тіндердің туберкулезі (плевраның, лимфа түйіндерінің, іш қуысының, несеп-жыныс жүйесінің, терінің, буындар мен сүйектердің, бас және/немесе жұлын қабықтарының туберкулезі).
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
1) 1-бағанда реттік сан бойынша "№" нөмір толтырылады;
2) 2-бағанда әрбір жолда туберкулезге міндетті жыл сайынғы флюорографиялық зарттеп-қарауға жататын адамдардың, оның ішінде "тәуекел", "міндетті контингент" тобы адамдарының тізбесі және жеке "Жиыны" толтырылады;
3) 3-бағанда бір жыл ішінде флюорографиялық зерттеп-қарауға жоспарланған адамдардың саны толтырылады;
4) 4-бағанда есепті кезеңде өсу ретімен флюорографиялық зерттеп-қарауға жоспарланған адамдардың саны толтырылады;
5) 5-бағанда есепті кезеңде өсу ретімен флюорографиялық зерттеп-қаралған адамдардың саны абсолюттік санмен көрсетіледі;
6) 6-бағанда жоспарланғандар ішінде флюорографиялық зерттеп-қаралған адамдарды қамтудың үлес салмағы есептеліп, пайызбен көрсетіледі;
7) 7-бағанда анықталған туберкулезбен ауыратын науқастардың саны абсолюттік санмен көрсетіледі;
8) 8-бағанда флюорографиялық зерттеп-қараудан өткендер ішінен анықталған туберкулезбен ауыратын адамдардың үлес салмағы есептеліп, көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау және ұлттық
экономика министрліктерінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
9-қосымша
Инфекциялық аурулардың
(туберкулез) алдын алу
жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы,
санитариялық-профилактикалық
іс-шараларды ұйымдастыруға
және жүргізуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелеріне.
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысан www.dsm.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Манту сынамасын қою жоспарының орындалуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): Манту бойынша есеп _1_
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _____________ (айы)
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Медициналық ұйымдар
Әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 4-ші күнінен кешіктірмей өсу қорытындысымен
БСН
Жинау әдісі: қағаз немесе электрондық форматта
ҚДСМ-214/2020 бұйрыққа сәйкес Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарауға жататын контингент
____ жылға жоспар
Өсу ретімен есепті кезеңдегі жоспар
Есепті айда жоспардың өсу ретімен орындалуы
(%) қамтудың үлес салмағы (%)
Виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталды
"Рекомбинантты туберкулезді аллерген" препаратымен зерттеп-қаралған
Химия-профилактикалық емдеумен қамтылды
барлығы
%
барлығы
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Атауы ___________________
_______________________________
Мекенжайы_____________________
_________________________
Телефон _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), қолы
Мөр орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
________________________________________________________
"Манту сынамасын қою жоспарының орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме (индекс: Манту бойынша есеп _1_, нысанның кезеңділігі: ай сайын өсу қорытындысымен)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении плана постановки пробы Манту" (далее - Форма).
2. Форма составляется по району (городу) в разрезе медицинских организаций (поликлиники), медицинские организаций составляют в разрезе педиатрических участков, врачей общей практики, врачебных амбулаторий фельдшерских пунктов, детских дошкольных учреждений и школ.
3. Заполненная Форма представляется ежемесячно не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
6. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) аллерген туберкулезный рекомбинантный – комплекс рекомбинантных белков для внутрикожного применения в стандартном разведении, предназначен для диагностики туберкулезной инфекции;
2) проба Манту – специфический диагностический тест, внутрикожная туберкулиновая проба Манту с двумя международными туберкулиновыми единицами;
3) тест на лекарственную чувствительность – определение спектра чувствительности микобактерий туберкулеза к противотуберкулезным препаратам.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
1) в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
2) в графе 2 заполняется перечень контингента, подлежащий обследованию по пробе Манту, в том числе дети из группы "высокого риска";
3) в графе 3 заполняется количество запланированных лиц на обследование по пробе Манту за год;
4) в графе 4 заполняется количество запланированных лиц на обследование по пробе Манту за отчетный период с нарастающим итогом;
5) в графе 5 указывается количество лиц, прошедших обследование по пробе Манту за отчетный период с нарастающим итогом;
6) в графе 6 рассчитывается и указывается удельный вес охвата обследованных по пробе Манту от запланированного контингента в процентах;
7) в графе 7 заполняется количество выявленных с виражом и гиперергической реакцией в абсолютных числах;
8) в графе 8 рассчитывается и указывается удельный вес выявленных с виражом и гиперергической реакцией от числа обследованных в процентах;
9) в графе 9 указывается количество обследованных лиц препаратом "Аллерген туберкулезный рекомбинантный" (Диаскинтест) в абсолютных числах;
10) в графе 10 рассчитывается и указывается удельный вес обследованных лиц препаратом "Аллерген туберкулезный рекомбинантный" (Диаскинтест) от числа обследованных в процентах;
11) в графе 11 указывается количество охваченных химиопрофилактическим лечением от числа выявленных с виражом и гиперергической реакцией после дообследования у врача - фтизиатра.
Приложение 10
к Перечню некоторых приказов
Министерств здравоохранения
и национальной экономики
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к осуществлению
производственного контроля"
Информация о результатах производственного контроля
Представляется в уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: На сайте Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (https://www.gov.kz/memleket/entities/ksek?lang=ru);
Наименование формы административных данных: Информация о результатах производственного контроля;
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):02-ИРПК;
Периодичность: Полугодовая;
Отчетный период: ___ полугодие 20__года;
Круг лиц, представляющих информацию:

1-тарау. Жалпы ережелер
1) Осы әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Манту сынамасын қою жоспарының орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді тегін негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2) Аудан (қала) бойынша нысан медициналық ұйымдар (емханалар) бөлінісінде жасалады, медициналық ұйымдар терапевтік учаскелер, жалпы практика дәрігерлері, фельдшерлік пункттердің дәрігерлік амбулаториялары, мектепке дейінгі балалар мекемелері мен мектептер бөлінісінде жасайды.
3) Толтырылған нысан ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 4-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
4) Нысанға тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күні көрсетіле отырып, басшының немесе оның міндетін атқаратын адамның қолы қойылады.
5) Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
6) Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) рекомбинантты туберкулезді аллерген – стандартты араластыруда тері ішіне қолдану үшін, туберкулез инфекциясын диагностикалауға арналған рекомбинантты ақуыздар кешені;
2) Манту сынамасы – арнайы диагностикалық тест, екі халықаралық туберкулинді бірлігі бар тері ішіне арналған туберкулинді Манту сынамасы;
3) дәрілік сезімталдыққа тест – туберкулез микобактериясының туберкулезге қарсы препараттарға сезімталдық спектрін анықтау.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда реттік сан бойынша "№" нөмір толтырылады;
2-бағанда Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарауға жататын контингент, оның ішінде "тәуекелі жоғары" тобындағы балалар тізбесі толтырылады;
3-бағанда бір жыл ішінде Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарауға жоспарланған адамдар саны толтырылады;
4-бағанда өсу қорытындысымен есепті кезеңде Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарауға жоспарланған адамдар саны толтырылады;
5-бағанда өсу қорытындысымен есепті кезеңде Манту сынамасы бойынша зерттеп-қараудан өткен адамдар саны көрсетіледі;
6-бағанда жоспарланған контингент ішінде Манту сынамасы бойынша зерттеп-қаралғандарды қамтудың үлес салмағы есептеліп, пайызбен көрсетіледі;
7-бағанда виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталғандар саны абсолютті санмен толтырылады;
8-бағанда зерттеп-қаралғандар ішінде виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталғандардың үлес салмағы есептеліп, пайызбен көрсетіледі;
9-бағанда "Рекомбинантты туберкулезді аллерген" (Диаскинтест) препаратымен зерттеп-қаралған адамдар саны абсолюттік санмен көрсетіледі;
10-бағанда зерттеп-қаралғандар ішінде "Рекомбинантты туберкулезді аллерген" (Диаскинтест) препаратымен зерттеп-қаралған адамдардың үлес салмағы есептеліп, пайызбен көрсетіледі;
11-бағанда фтизиатр-дәрігердің толық тексеруінен кейін виражбен және гиперергиялық реакциямен анықталғандар ішінде химия-профилактикалық емдеумен қамтылғандардың саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау және ұлттық
экономика министрліктерінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
10-қосымша
"Өндірістік бақылауды жүзеге
асыруға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық
қағидаларына 2-қосымша
Өндірістік бақылау нәтижелері туралы ақпарат
Ұсынылады: Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны мына интернет-ресурста: Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің сайтында (https://www.gov.kz/memleket/entities/ksek?lang=ru) орналастырылған;
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Өндірістік бақылау нәтижелері туралы ақпарат;
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 02-ИРПК;
Кезеңділігі: Жартыжылдық;
Есепті кезең: 20__жылғы __ жартыжылдық;
Ақпарат ұсынатын адамдар тобы:

1) физические и юридические лица (владельцы эпидемически значимых объектов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения);
2) районные и городские Управления санитарно-эпидемиологического контроля;
3) областные и городские Департаменты санитарно-эпидемиологического контроля.
Срок представления формы административных данных:
1) физические и юридические лица (владельцы эпидемически значимых объектов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения) представляют информацию в районные и городские управления санитарно-эпидемиологического контроля один раз в полугодие, 5 число месяца, следующего за отчетным периодом;
2) районные и городские Управления санитарно-эпидемиологического контроля представляют информацию в областные Департаменты санитарно-эпидемиологического контроля один раз в полугодие, 10 число месяца, следующего за отчетным периодом;
3) областные и городские Департаменты санитарно-эпидемиологического контроля представляют информацию в филиал "Научно-практический центр санитарно-эпидемиологической экспертизы и мониторинга" Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр общественного здравоохранения" и Комитет санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан один раз в полугодие, 15 число месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в бумажном или электронном формате
№п/п
Сведения о лице, осуществляющем производственный контроль, в том числе
Результаты производственного контроля
на базе производственной лаборатории объекта
с привлечением лаборатории (испытательного центра)
всего исследовано (перечислить объекты внешней среды и число проб – сырье, готовая продукция, смывы, воздух, и другие)
выявлено несоответствий (перечислить показатели безопасности, по которым выявлено несоответствие – бактерии группы кишечной палочки (БГКП), патогенная флора, токсические вещества и другие)
Принятые меры и проведенные мероприятия по устранению
1
2
3
4
5
6
Атауы
Наименование ______________________
Мекенжайы
Адрес ________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель _______________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись руководитель
или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства) ____________________________
(Печать)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
Пояснение по заполнению формы информации о результатах производственного контроля (02-ИРПК)
В графе 2 указывается Сведения о лице, осуществляющем производственный контроль, на базе производственной лаборатории объекта заполняется информация о наличии собственной производственной лаборатории, имеющей соответствующие разрешительные документы;
В графе 3 указывается Сведения о лице, осуществляющем производственный контроль, с привлечением лаборатории (испытательного центра) заполняется информация о привлеченной производственной лаборатории, имеющей соответствующие разрешительные документы;
В графе 4 указывается Результаты производственного контроля всего исследовано (перечислить объекты внешней среды и число проб – сырье, готовая продукция, смывы, воздух) заполняется информация о количестве исследованных проб, наименование проб;
В графе 5 указывается Результаты производственного контроля выявлено несоответствий (перечислить показатели безопасности, по которым выявлено несоответствие – БГКП, патогенная флора, токсические вещества и другие) заполняется информация о несоответствии исследованных проб, наименование проб;
В графе 6 указывается Результаты производственного контроля "принятые меры и проведенные мероприятия по устранению" заполняется информация о принятых мерах по исследованных проб, наименование проб.

1) жеке және заңды тұлғалар (халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар объектілердің иелері);
2) аудандық және қалалық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау басқармалары;
3) облыстық және қалалық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау департаменттері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
1) жеке және заңды тұлғалар (халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар объектілердің иелері) ақпаратты аудандық және қалалық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау басқармаларына жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне ұсынады;
2) аудандық және қалалық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау басқармалары ақпаратты облыстық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау департаменттеріне жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне ұсынады;
3) облыстық және қалалық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау департаменттері ақпаратты "Қоғамдық денсаулық сақтау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама және мониторинг ғылыми-практикалық орталығы" филиалына және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетіне жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне ұсынады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: қағаз немесе электрондық форматта
№р/н
Өндірістік бақылауды жүзеге асыратын тұлға туралы мәлімет, оның ішінде
Өндірістік бақылау нәтижелері
объектінің өндірістік зертханасы базасында
зертханаларды (сынақ орталығын) тарта отырып
Барлығы зерттелді (сыртқы орта объектілерін санамалау және сынама саны – шикізат, дайын өнім, шайындылар, ауа және басқалары)
сәйкессіздіктер анықталды (сәйкессіздік анықталған қауіпсіздік көрсеткіштерін санамалау - ІТТБ, патогенді флора, уытты заттар және басқалары)
жою бойынша қабылданған шаралар және жүргізілген іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
Атауы __________________
________________________
Мекенжайы ________________
____________________________
Телефон __________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _________
Орындаушы _____________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар бар болса) қолы
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам ____________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар бар болса) қолы,
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)___________________________________________________________ (Мөр)
Жинақтауға арналған қосымша
Өндірістік бақылау нәтижелері туралы ақпарат (02-ИРПК) нысанын толтыру бойынша түсіндірме
2-бағанда өндірістік бақылауды жүзеге асыратын тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі, объектінің өндірістік зертханасының базасында тиісті рұқсат беру құжаттары бар өзінің өндірістік зертханасының болуы туралы ақпарат толтырылады;
3-бағанда зертхананы (сынақ орталығын) тарта отырып, өндірістік бақылауды жүзеге асыратын тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі, тиісті рұқсат беру құжаттары бар тартылған өндірістік зертхана туралы ақпарат толтырылады;
4-бағанда өндірістік бақылау нәтижелері көрсетіледі, барлығы зерттелді (сыртқы орта объектілері мен сынамалар саны – шикізат, дайын өнім, шайындылар, ауа) зерттелген сынамалардың саны туралы ақпарат, сынамалардың атауы толтырылады;
5-бағанда өндірістік бақылау нәтижелері көрсетіледі, сәйкессіздіктер анықталды (сәйкессіздік анықталған қауіпсіздік көрсеткіштері – ІТТБ, патогенді флора, уытты заттар және басқалар) зерттелген сынамалардың сәйкессіздігі туралы ақпарат, сынамалардың атауы толтырылады;
6-бағанда өндірістік бақылау нәтижелері көрсетіледі, "қабылданған шаралар және жою бойынша жүргізілген іс-шаралар" зерттелген сынамалар бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат, сынамалардың атауы толтырылады.