Об утверждении Правил субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 7 августа 2025 года № 293. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2025 года № 36617
В соответствии с подпунктами 4) и 12) пункта 2 статьи 25 Водного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 451 пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 7 августа 2025 года № 293
Правила субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 4) и 12) пункта 2 статьи 25 Водного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 451) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" и определяют порядок субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения.

Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 7 тамыздағы № 293 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 18 тамызда № 36617 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 25-бабының 2-тармағының 4) және 12) тармақшаларына, "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 451) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес кейбір бұйрықтарының күші жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен.
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсiн.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 7 тамыздағы
№ 293 бұйрығына 1-қосымша
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау қағидалары (бұдан әрі-қағидалар) Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 25-бабының 2-тармағының 4) және 12) тармақшасыларына, "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 451) тармақшасына сәйкес әзірленді және сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салудың, реконструкциялаудың және жаңғыртудың тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) Администратор – Администратор бюджетной программы, центральный уполномоченный орган в области коммунального хозяйства;
2) рабочая группа – консультативно-совещательный орган, по выработке предложений и рекомендаций по предоставлению субсидии на инвестиционный проект в сфере водоснабжения и водоотведения на основании заключения оператора;
3) инвестиционный проект – инвестиционный проект, направленный на проведение мероприятий по строительству, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения, реализуемый юридическим лицом, заключившим соглашение с финансовым институтом, за счет заемных средств финансовых институтов и бюджетных субсидий;
4) финансовый институт – банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций и международные финансовые организации;
5) письмо-намерение – письмо финансового института о возможности предоставления кредита, состоящее из краткого описания мероприятий инвестиционного проекта с обоснованием необходимости реализации и предварительной стоимости;
6) оператор – физическое и (или) юридическое лицо, определенное на конкурсной основе и заключившее договор на оказание услуг оператора с администратором;
7) субсидия – невозвратный платеж из республиканского бюджета, предоставляемый юридическому лицу, заключившему соглашение с финансовым институтом на реализацию инвестиционного проекта по строительству, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения;
8) получатель субсидии – юридическое лицо, оказывающее услуги водоснабжения и (или) водоотведения;
9) система водоотведения – комплекс инженерных сетей и сооружений, предназначенный для сбора, транспортировки, очистки и отведения сточных вод;
10) субсидирование строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения – предоставление бюджетных субсидий на безвозмездной и невозвратной основе, осуществляемое в качестве экономического стимулирования развития систем водоснабжения и водоотведения;
11) система водоснабжения – комплекс инженерных сетей и сооружений, предназначенный для забора, хранения, подготовки, подачи и распределения воды к местам ее потребления;
12) социальная политика государства в отрасли жилищно-коммунального хозяйства – совокупность мер и мероприятий, направленных на жизнеобеспечение населения и улучшение уровня и качества их жизни;
13) уполномоченный орган в сферах естественных монополий – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий;

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Әкімші – бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, коммуналдық шаруашылық саласындағы орталық уәкілетті орган;
2) жұмыс тобы – оператордың қорытындысының негізінде сумен жабдықтау және су бұру саласындағы инвестициялық жобаларға субсидия беру бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу жөніндегі консультациялық-кеңесші орган;
3) инвестициялық жоба – сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, реконструкциялау және жаңғырту жөнінде іс-шаралар жүргізуге бағытталған, қаржы институттарының және бюджеттік субсидияның қарыз қаражаты есебінен қаржы институттарымен келісім жасасқан заңды тұлғалар іске асыратын инвестициялық жоба;
4) қаржы институты – банктер, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және халықаралық қаржы ұйымдары;
5) ниеттестік хат – қаржы институтының инвестициялық жобаны іске асыру қажеттігінің негіздемесімен және алдын ала құнымен жоба жөніндегі іс-шараның қысқаша сипаттамасынан тұратын кредитті беру мүмкіндігі туралы хаты;
6) оператор – конкурстық негізде айқындалған және әкімшімен қызметтер көрсетуге шарт жасасқан жеке және (немесе) заңды тұлға;
7) субсидия – сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, реконструкциялау және жаңғырту жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру үшін қаржы институттарымен келісім жасасқан заңды тұлғаға республикалық бюджеттен берілетін бюджеттен қайтарымсыз төлемдер;
8) субсидия алушы – сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін көрсететін заңды тұлға;
9) су бұру жүйесі – сарқынды суларды жинауға, тасымалдауға, тазартуға және оны әкетуге арналған инженерлік желілер мен құрылыстар кешені;
10) сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау – сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуды экономикалық ынталандыру ретінде жүзеге асырылатын өтеусіз және қайтарымсыз негізде бюджеттік субсидия беру;
11) сумен жабдықтау жүйесі – суды жинауға, сақтауға, дайындауға, беруге және оны тұтыну орындарына таратуға арналған инженерлік желілер мен құрылыстар кешені;
12) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласындағы мемлекеттің әлеуметтік саясаты – халықтың тіршілігін қамтамасыз етуге және өмір сүру деңгейін мен сапасын жақсартуға бағытталған шаралар мен іс-шаралардың жиынтығы;
13) табиғи монополиялар салаларындағы уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

14) трехсторонний договор – договор о реализации инвестиционного проекта, предусматривающий совместное финансирование за счет средств Финансового института и республиканского бюджета посредством предоставления субсидии, заключаемый между администратором, финансовым институтом и получателем субсидии.
3. Для отбора инвестиционных проектов администратор бюджетной программы создает рабочую группу, в состав которой включаются представители структурных подразделений администратора бюджетной программы, заинтересованных государственных органов и иных организаций, а также представители финансового института.
4. Субсидирование строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения осуществляется в качестве экономического стимулирования развития систем водоснабжения и водоотведения.
Субсидирование строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения осуществляется по следующим направлениям:
1) техническое сопровождение проектов, которое включает разработку технического обоснования, проектно-сметной документации, осуществление технического и авторского надзоров;
2) капиталоемкие расходы, в том числе расходы на строительно-монтажные работы, приобретение оборудования, материалов.
5. Субсидия не предоставляется на возмещение затрат по уплате процентов, начисленных и уплаченных по просроченной ссудной задолженности, а также на цели участия в уставном капитале, покрытие убытков хозяйственной деятельности получателя субсидий, оплату услуг оператора.
6. Субсидия выдается на условиях совместного финансирования инвестиционных проектов с финансовыми институтами.
7. Объем субсидии определяется как разница между общей стоимостью инвестиционного проекта и кредита, предоставляемого финансовым институтом.
Объем субсидии не может превышать сумму кредита предоставляемого финансовым институтом. Выделение субсидии осуществляется в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год.
8. Предоставление субсидии производится на основании трехстороннего договора, заключаемого между администратором, финансовым институтом и получателем субсидии, в котором устанавливаются правоотношения сторон при предоставлении и использовании займа и субсидии.
9. Оплата предстоящих платежей производится на основании соответствующих документов, подтверждающих необходимость оплаты, в том числе актов выполненных работ, сертификатов соответствия и качества, счетов-фактур и документов бухгалтерского учета по оказанным услугам, приобретенному оборудованию и материалам.

14) үшжақты шарт- әкімші мен қаржы институтының және субсидия алушының арасында жасалған субсидия беру арқылы қаржы институттарының және республикалық бюджеттің қаражаты есебінен бірлесе қаржыландыруды көздейтін инвестициялық жобаны іске асыру туралы шарт.
3. Инвестициялық жобаларды іріктеу үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жұмыс тобын құрады, оның құрамына бюджеттік бағдарлама әкімшісінің құрылымдық бөлімшелерінің, мүдделі мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың өкілдері, сондай-ақ қаржы институтының өкілдері енгізіледі.
4. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау жүзеге асырылады.
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) жобаларды техникалық қолдау, бұл техникалық негіздемені, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді, техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыруды қамтиды;
2) капиталды қажет ететін шығыстар, оның ішінде құрылыс-монтаждау жұмыстарына, жабдықты, материалдарды сатып алуға арналған шығыстар.
5. Субсидия мерзімі өтіп кеткен қарыздық берешек бойынша есептелген және төленген пайыздарды төлеу жөніндегі шығындарды өтеуге, сондай-ақ жарғылық капиталға қатысу мақсатында, субсидия алушының шаруашылық қызметінің шығыстарын жабуға, оператор көрсеткен қызметке ақы төлеуге берілмейді.
6. Субсидия қаржы институттарымен инвестициялық жобаларды бірлесіп қаржыландыру шарттарында беріледі.
7. Субсидияның көлемі инвестициялық жобаның жалпы құны мен қаржы институты беретін кредиттің арасындағы айырма ретінде белгіленеді.
Субсидияның көлемі қаржы институты беретін кредиттің сомасынан аспауға тиіс. Субсидияларды бөлу тиісті жылға республикалық бюджеттен көзделген қаражат шеңберінде жүзеге асырылады.
8. Субсидияларды беру әкімші, қаржы институты мен субсидия алушының арасындағы жасалатын үшжақты шарттың негізінде жүргізіледі, онда қарыз және субсидияларды беру және пайдалану кезінде тараптардың құқықтық қатынастары белгіленеді.
9. Ақы төлеу қажеттілігін растайтын тиісті құжаттардың, оның ішінде орындалған жұмыстардың актілерінің, сәйкестік және сапа сертификаттарының, шот-фактуралардың және көрсетілген қызметтер, сатып алынған жабдықтар мен материалдар бойынша бухгалтерлік есептілік құжаттарының негізінде алдағы төлемдерге ақы төлеу жүргізіледі.

10. Одним из условии субсидирования является обеспечение эффективного и целевого использования выделенных средств, достижение прямых показателей инвестиционного проекта, а также исполнение мероприятий инвестиционной программы (проекта).
При этом, субсидия не предоставляется в случае, если мероприятия, планируемые к реализации в рамках субсидирования предусматриваются в рамках иных мер государственной поддержки.
11. Получатель субсидии использует средства субсидии только на цели, предусмотренные инвестиционным проектом и трехсторонним договором.
12. Субсидия предоставляется при соблюдении следующих критериев:
1) экономическая и социальная эффективность инвестиционного проекта и реализации мероприятий, предусмотренных инвестиционным проектом;
2) окупаемость мероприятий, реализуемых за счет займа, получаемого из средств финансового института;
3) экономическое обоснование субсидии, подтверждаемое расчетами и соответствующими документами;
4) проведение мероприятий по энергоэффективности и ресурсосбережению при строительстве, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения;
5) применение единой технической политики, в том числе, технологий, материалов и оборудования;
6) привлечение отечественных товаропроизводителей при строительстве, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения.
13. Предоставление субсидии осуществляется на основании:
1) технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) и (или) проектно-сметной документации на инвестиционный проект;
2) положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектов к ТЭО и (или) проектно-сметной документации;
3) заключения оператора, представленного администратору для принятия решения о предоставлении субсидии по инвестиционному проекту;
4) соблюдения получателем субсидии условий трехстороннего договора;
5) заключение уполномоченного органа в сферах естественных монополий по результатам анализа исполнения инвестиционной программы (проекта).
14. Трехсторонний договор включает следующие разделы:
1) цель предоставления субсидии;
2) размер субсидии;
3) валюта;
4) период освоения – период времени, в течение которого получатель субсидии использует субсидии для реализации мероприятий в соответствии с целями предоставления субсидии;
5) сроки оплаты;
6) санкции за несоблюдение обязательств.
15. В процессе реализации инвестиционных проектов контроль и мониторинг реализации инвестиционных проектов осуществляет оператор и финансовый институт.
Глава 2. Порядок предоставления субсидии
Параграф 1. Прием заявок от получателя субсидии на предоставление субсидии

10. Бөлінген қаражатты тиімді және нысаналы пайдалануды қамтамасыз ету, инвестициялық жобаның тікелей көрсеткіштеріне қол жеткізу, сондай-ақ инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын орындау субсидиялаудың шарттардың бірі болып табылады.
Бұл ретте, субсидиялау шеңберінде іске асыру жоспарланған іс-шаралар мемлекеттік қолдаудың басқа шаралары шеңберінде қарастырылған жағдайда субсидия берілмейді.
11. Субсидияны алушы субсидияның қаражатын тек қана инвестициялық жоба мен үшжақты шартта көзделген мақсаттарға пайдаланады.
12. Субсидия мынадай өлшемшарттар сақталған жағдайда беріледі:
1) инвестициялық жобаның және инвестициялық жобада көзделген іс-шараларды іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі;
2) қаржы институтының қаражаты есебінен алынған қарыз есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
3) есептермен және тиісті құжаттармен расталатын субсидияның экономикалық негізділігі;
4) сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, реконструкциялау және жаңғырту кезінде энергия тиімділігі және ресурс үнемдеу жөнінде іс-шаралар жүргізу;
5) бірыңғай техникалық саясатты, оның ішінде технологияларды, материалдар мен жабдықтарды қолдану;
6) сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, реконструкциялау және жаңғырту кезінде отандық тауар өндірушілерді тарту.
13. Субсидия беру мынадай негіздерде жүзеге асырылады:
1) инвестициялық жобаға арналған техникалық - экономикалық негіздемені (бұдан әрі-ТЭН) және (немесе) жобалау-сметалық құжаттаманы;
2) ТЭН және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамаға жобалардың ведомстводан тыс кешенді сараптамасының оң қорытындысы;
3) инвестициялық жобаға субсидия беру туралы шешім қабылдау үшін әкімшіге ұсынылатын оператордың қорытындысы;
4) субсидия алушының үш жақты шарттың талаптарын сақтауы;
5) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындауды талдаудың нәтижелері бойынша табиғи монополиялар салаларындағы уәкілетті органның қорытындысы.
14. Үшжақты шарт мынадай бөлім шарттарды қамтиды:
1) субсидия беру мақсаты;
2) субсидияның мөлшері;
3) валютасы;
4) игеру кезеңі – субсидия берілу мақсаттарына сәйкес іс-шараларды іске асыру үшін субсидия алушы субсидияны пайдалана алатын уақыт кезеңі;
5) ақы төлеу мерзімдері;
6) міндеттерді сақтамағаны үшін санкциялар.
15. Инвестициялық жобаларды іске асыру процесінде инвестициялық жобалардың іске асырылуына бақылауды және мониторингілеуді оператор және қаржы институты жүзеге асырады.
2-тарау. Субсидия беру тәртібі
1-параграф. Субсидия беру үшін субсидия алушыдан түскен өтінімді қабылдау

16. Для осуществления мероприятий по строительству, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения получатель субсидии совместно с финансовым институтом формирует заявку на получение субсидии и передает администратору.
17. Заявка на получение субсидии содержит следующие документы:
1) сопроводительное письмо получателя субсидии на титульном бланке за подписью первого руководителя либо лица его замещающего;
2) сопроводительное письмо финансового института по инвестиционному проекту и обоснования размера кредита;
3) паспорт проекта согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) ТЭО и (или) проектно-сметная документация с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы проектов;
5) схема водоснабжения и водоотведения и/или обоснование инвестиций водоснабжению и водоотведению;
6) копия приказа об утверждении инвестиционной программы субъекта естественной монополии в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях";
7) сведения о наличии (отсутствии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, получателя субсидии на момент подачи заявки;
8) финансовая модель с прогнозом финансовых показателей потенциального конечного заемщика, составленная по формам Правил планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов, утвержденных центральным уполномоченным органом, осуществляющим руководство, а также межотраслевую координацию в сферах государственного планирования и государственных инвестиционных проектов;
9) банковская справка об отсутствии просроченной задолженности за текущий период;
10) подтверждение о согласии иных банков-кредиторов на получение сторонних займов получателем субсидий;
11) копия кредитного договора между финансовым институтом и получателем субсидий;
12) бухгалтерский баланс за текущий и два предыдущих отчетных периода;
13) отчет о движении денежных средств за текущий и два предыдущих отчетных периода;
14) отчет о прибылях и убытках за текущий и два предыдущих отчетных периода;
15) расшифровка статей выручки/себестоимости/прочих доходов за текущий и два предыдущих отчетных периода;

16. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, реконструкциялау және жаңғырту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін субсидия алушы субсидия алуға өтінім қалыптастырады және әкімшіге береді.
17. Субсидия алуға арналған өтінім мынадай құжаттарды қамтиды:
1) бірінші басшы не оны алмастыратын адам қол қойған титулдық бланкiдегі субсидия алушының iлеспе хат;
2) инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық зерттеулерімен (ТЭЗ) және кредит мөлшерінің негіздемесімен қоса, қаржы институтының ілеспе хаты;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жобаның паспорты;
4) кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы бар техникалық-экономикалық негіздеме және (немесе) жобалау-сметалық құжаттама;
5) сумен жабдықтау және су бұру схемалары және/немесе сумен жабдықтау және су бұру бойынша инвестициялық негіздемелер;
6) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес табиғи монополия субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларын бекіту туралы бұйрығының көшірмесі;
7) өтінім берген сәтте мемлекеттік кірістер органдарында есепке алынатын субсидия алушының берешегі жоқ (бар) екендiгi туралы мәлiмет;
8) мемлекеттік жоспарлау және мемлекеттік инвестициялық жобалар саласында басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық уәкілетті органымен бекітілген мемелкеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық- экономикалық және қаржы-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған) параметрлерді түзету, мемлекеттік жобаларды іріктеу, мониторнигілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларының нысандары бойынша құрастырылған әлеуетті түпкілікті қарыз алушының қаржылық көрсеткіштерінің болжамы бар қаржы моделі;
9) мерзімі өтіп кеткен берешектің жоқтығы туралы банк анықтамасы есептік кезең;
10) басқа банк-кредиторлардың субсидия алушының басқа да қарыздар алуына келісімі туралы растау;
11) қаржы институты мен субсидия алушының арасындағы кредиттік шарт;
12) ағымдағы және екі өткен есептік кезең ішіндегі бухгалтерлік баланс;
13) ағымдағы және екі өткен есептік кезең ішіндегі ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп;
14) ағымдағы және екі өткен есептік кезең ішіндегі кірістер мен шығыстар туралы есеп;
15) ағымдағы және екі өткен есептік кезең ішіндегі түсім/өзіндік құн/басқа кірістер баптарының мағынасын ашу;

16) расшифровка, подтверждающая получение финансовой помощи;
17) заключение отраслевой экспертизы;
18) экономическое заключение на бюджетный инвестиционный проект по форме, согласно приложениям 18 к Правилам планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов, утвержденными центральным уполномоченным органом, осуществляющим руководство, а также межотраслевую координацию в сферах государственного планирования и государственных инвестиционных проектов;
19) информационный лист инвестиционного предложения по форме, согласно приложению 1 к Правилам разработки.
18. Администратор в течение 3 (трех) рабочих дней направляет оператору письмо о необходимости рассмотрения заявки на получение субсидии с приложением пакета документов, представленного получателем субсидии.
Оператор проверяет полноту состава и правильность заполнения представленных документов и регистрирует заявку на получение субсидии. На заявке проставляется дата регистрации и регистрационный номер.
19. В случае обнаружения неполного состава и (или) неправильного заполнения представленных документов, оператор в течение 3 (трех) рабочих дней возвращает получателю субсидии пакет документов, представленного получателем субсидии к заявке, до полного устранения замечаний оператора.
20. При представлении получателем субсидии в течение 5 (пяти) рабочих дней полного пакета документов с учетом замечаний оператора, оператор принимает пакет документов и заново регистрирует заявку на получение субсидии.
В случае непредставления получателем субсидии в течение 5 (пяти) рабочих дней пакета документов с устранением замечаний оператора, оператор письменно извещает об этом администратора.
Параграф 2. Рассмотрение заявок по предоставлению субсидии Оператором
21. На основе документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил и информации из иных подтвержденных источников (официальная статистика, интернет-сайты государственных органов, утвержденные планы развития регионов), оператор формирует заключение о возможности/невозможности предоставления субсидии. Заключение оператора о возможности/невозможности предоставления субсидии, предоставляемое на бумажном носителе, подписывается первым руководителем оператора или лицом, его замещающим, и скрепляется печатью.
Заключение о возможности/невозможности предоставления субсидии содержит:

16) қаржылық көмек алуды растаудың мағынасын ашу;
17) салалық сараптаманың қорытындысы;
18) мемлекеттік жоспарлау және мемлекеттік инвестициялық жобалар шеңберінде басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық уәкілетті органымен бекітілген мемелкеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық- экономикалық және қаржы-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған) параметрлерді түзету, мемлекеттік жобаларды іріктеу, мониторнигілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларының 18 қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджеттік инвестициялық жобаға экономикалық қорытынды;
19) әзірлеу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы.
18. Әкімші операторға субсидия алушы ұсынған құжаттар топтамасымен қоса субсидия алу жөніндегі өтінімін қарау қажеттілігі туралы хатты 3 (үш) жұмыс күні ішінде жолдайды.
Оператор субсидия алу үшін ұсынылған құжаттардың дұрыс толтырылғанын және құрамының толықтығын тексереді, субсидия алушының өтінімін тіркейді. Өтінімге тіркелген уақыты және тіркеу нөмірі қойылады.
19. Ұсынылған құжаттардың құрамы толық болмағанда және (немесе) дұрыс толтырылмаған кезде оператор 3 (үш) жұмыс күннің ішінде өтінімге қоса берілген құжаттардың топтамасын оператордың ескертулерін толық жойғанға дейін субсидия алушыға қайтарады.
20. Субсидия алушы 5 (бес) күнтізбелік күннің ішінде оператордың ескертулерін ескере отырып, құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде оператор құжаттардың топтамасын қабылдайды және субсидия алуға арналған өтінімді қайта тіркейді.
Субсидия алушы 5 (бес) күнтізбелік күннің ішінде оператордың ескертулерін жоя отырып, құжаттардың топтамасын ұсынбаған жағдайда оператор бұл туралы Әкімшіге жазбаша хабарлайды.
2-параграф. Оператордың субсидия беру жөніндегі өтінімді қарауы
21. Осы Қағиданың 17-тармағында көрсетілген құжаттардың және басқа да расталған көздерден алынған ақпараттардың негізінде (ресми статистика, мемлекеттік органдардың интернет-сайттары, өңірлердің бекітілген даму жоспары), оператор субсидияны ұсыну мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы қорытындыны қалыптастырады. Оператордың субсидияны ұсыну мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы қағаз түріндегі қорытындысына оператордың бірінші басшысы немесе оның орнын алмастыратын адам қол қояды және мөрмен бекітіледі.
Субсидия беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы қорытынды мыналарды қамтиды:

1) оценку экономической и социальной значимости проекта по утвержденным критериям (снижение износа основных средств, снижение нормативных технических потерь, снижение норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии, увеличение объема и повышения качества предоставляемых регулируемых услуг);
2) оценку технического задания инвестиционного проекта на предмет применения современных технологий, материалов, оборудования и результаты этой оценки;
3) информацию о привлечении отечественных товаропроизводителей при строительстве и (или) реконструкции и/или модернизации систем водоснабжения и водоотведения;
4) информацию о проведении дополнительных мероприятий по энергоэффективности и ресурсосбережению при строительстве и (или) реконструкции и (или) модернизации систем водоснабжения и водоотведения;
5) оценку текущего финансового состояния, в том числе операционные показатели за отчетный год и два предыдущих периода, включающие в себя все виды тарифов в разбивке по видам деятельности, группам потребителей и объемам оказанных услуг по этим тарифам, а также оценка финансовой модели потенциального получателя субсидий с отражением влияния проекта на тариф;
6) оценку заявки на получение субсидии по критериям, которые включают:
результаты соответствия/несоответствия заявки целевому назначению использования субсидии;
результаты соответствия/несоответствия срока действующим условиям получения субсидии;
результаты соответствия/несоответствия суммы субсидии.
22. Срок рассмотрения заявки о возможности/невозможности предоставления субсидии и вынесения ее на рассмотрение рабочей группы составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня регистрации заявки на получение субсидии.
Параграф 3. Рассмотрение заявок по предоставлению субсидии рабочей группой
23. Рабочая группа является консультативно-совещательным органом по выработке предложений и рекомендаций по субсидированию проектов в сфере водоснабжения и водоотведения на основании заключения оператора.
24. Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней предоставляет секретарю рабочей группы заключение о возможности/невозможности предоставления субсидии для включения в повестку предстоящего заседания рабочей группы.
25. По итогам заседания рабочей группы оформляется протокол заседания рабочей группы подписывается председателем рабочей группы.
26. В случае принятия рабочей группой положительного решения о предоставлении субсидии оператор в течение 3 (трех) рабочих дней письменно уведомляет получателя субсидии о принятом решении.
При положительном решении о предоставлении субсидии в протоколе рабочей группы отражаются условия предоставления (сумма субсидии, срок предоставления).

1) бекітілген критерийлер (негізгі құралдардың тозуын төмендету, нормативтік техникалық ысырыптарды қысқарту, шикізаттар, материалдар, отын, энергия шығыстарының нормаларын төмендету, көрсетілетін реттелетін қызметтердің көлемін арттыру және сапасын жоғарлату) бойынша жобаның экономикалық және әлеуметтік маңыздылығын бағалау;
2) қазіргі заманғы технологияларды, материалдар мен жабдықтарды қолдану және оларды бағалау нәтижелері бойынша инвестициялық жобаның техникалық тапсырмасын бағалау;
3) сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу және/немесе реконструкциялау және/немесе жаңғырту кезінде отандық тауар өндірушілерді тарту туралы ақпарат;
4) сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу және (немесе) реконструкциялау және (немесе) жаңғырту кезінде энергия тиімділігі және ресурс үнемдеу бойынша қосымша іс-шаралар жүргізу туралы ақпарат;
5) ағымдағы қаржылық жағдайды бағалау, оның ішінде қызмет түрлері, тарифтер бойынша көрсетілетін қызмет көлемі мен тұтынушылар топтары бойынша жіктелетін тарифтердің барлық түрлерін қамтитын, есептік жылдың және алдыңғы екі кезеңнің ішіндегі операциялық көрсеткіштерін бағалау, сонымен бірге жобаның тарифтерге әсерін көрсете отырып субсидияны әлеуетті алушының қаржылық үлгісін бағалау;
6) мынадай критерийлер бойынша субсидия алуға арналған өтінімді бағалау:
өтінімнің субсидияны пайдаланудың нысаналы мақсатына сәйкестігінің /сәйкессіздігінің нәтижелері;
субсидиялау мерзімінің субсидия алудың қолданыстағы шарттарына сәйкестігінің/сәйкессіздігінің нәтижелері;
субсидия сомасының сәйкестігінің/сәйкессіздігінің нәтижелері.
22. Субсидия алудың мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы өтінімді қарау және оны жұмыс тобының қарауына енгізу мерзімі субсидия алуға арналған өтінім тіркелген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
3-параграф. Жұмыс тобының субсидия беру жөніндегі өтінімді қарауы
23. Жұмыс тобы оператордың қорытындысы негізінде сумен жабдықтау және су бұру саласындағы жобаларды субсидиялау бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу жөніндегі консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
24. Оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс тобының алдағы отырысының күн тәртібіне енгізу үшін жұмыс тобының хатшысына субсидия беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы қорытынды ұсынады.
25. Жұмыс тобы отырысының қорытындысы бойынша жұмыс тобы отырысының хаттамасы ресімделеді, оған Жұмыс тобының төраға қол қояды.
26. Жұмыс тобы субсидия беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда оператор 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде субсидия алушыға қабылданған шешім туралы жазбаша хабарлайды.
Субсидия беру туралы оң шешім болғанда жұмыс тобының хаттамасында субсидия берудің шарттары (субсидияның сомасы, беру мерзімі) көрсетіледі.

27. В случае принятия рабочей группой решения об отказе в предоставлении субсидии оператор в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения рабочей группы, направляет письменное уведомление получателю субсидии об отказе в предоставлении субсидии с копией протокола заседания рабочей группы.
28. На основании протокола рабочей группы администратор формирует заявку и вносит в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для внесения на утверждение республиканской бюджетной комиссии в порядке, установленным бюджетным законодательством.
29. На основании протокола республиканской бюджетной комиссии заключается трехсторонний договор между администратором, финансовым институтом и получателем субсидий.
Глава 3. Порядок осуществления мониторинга реализации проектов,
финансирования инвестиционных проектов в рамках программы субсидирования
30. При субсидировании в сфере модернизации и развития отрасли жилищно-коммунального хозяйства мониторинг реализации инвестиционных проектов осуществляется оператором в рамках договора (контракта) с администратором.
31. Договор (контракт) заключается между оператором и администратором.
32. Оплата услуг оператору осуществляется в соответствии с условиями договора (контракта), заключенного с администратором на осуществление функций оператора, и в соответствии с расчетом стоимости услуг оператора при субсидировании строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
33. Изменения и отклонения по инвестиционному проекту от утвержденной проектно-сметной документации в части стоимости и установленной мощности оборудования не допускаются.
34 В целях мониторинга реализации инвестиционных проектов в рамках программы субсидирования оператор не реже одного раза в полгода выезжает на объекты с целью проведения визуального обследования объектов и проверки фактического хода реализации инвестиционных проектов, направленных на модернизацию и развитие отрасли систем водоснабжения и водоотведения и реализуемых за счет средств субсидий.
35. Визуальное обследование объектов и проверка фактического хода реализации инвестиционных проектов осуществляется с использованием средств фото и видео фиксации.

27. Жұмыс тобы бюджеттік субсидия беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда оператор:
1) жұмыс тобы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде субсидия алушыға жұмыс тобы отырысының хаттамасынан үзіндісі бар субсидия беруден бас тарту туралы жазбаша хабарлама жібереді;
2) оператор қаржы институтының және (немесе) субсидия алушының жазбаша талап етуі бойынша субсидия алуға арналған өтінішті қоспағанда, олар ұсынған құжаттарды қайтарады. Бұл ретте, оператор ресімдеген материалдар (есептер, сауалдарға жауаптар) қаржы институтына/субсидия алушыға берілмейді. Қайтарылған құжаттардан көшірмелер жасалуға және субсидия алуға арналған өтінім жөніндегі құжаттар жинағына тігілуге тиіс.
28. Жұмыс тобы хаттамасының негізінде әкімші бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізу үшін өтінім қалыптастырады және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілеттік органға енгізеді.
29. Республикалық бюджеттік комиссиясы хаттамасының негізінде әкімші, қаржы институты және субсидияны алушы арасында үшжақты шарт жасалады.
3-тарау. Субсидиялау бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асырудың, инвестициялық жобаларды қаржыландырудың мониторингін жүзеге асыру тәртібі
30. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту мен дамыту саласында субсидиялау кезінде оператор әкімшімен жасалған шарттың (келісімшарттың) шеңберінде инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізеді.
31. Оператор мен әкімші арасында шарт (келісімшарт) жасалады.
32. Операторға көрсеткен қызметтерінің ақысын төлеу оператордың функцияларын жүзеге асыруға арналған әкімші арасында жасалған шартқа (келісімшартқа) және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес және сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялау мен жаңғыртуды субсидиялау кезінде оператор көрсеткен қызметтер құнының есептеуіне сәйкес жүргізіледі.
33. Жабдықтардың құны мен белгіленген қуаты бөлігінде бекітілген жобалау-сметалық құжаттамадан инвестициялық жоба бойынша бөлігінде кез келген өзгерістер мен ауытқуларға оператормен алдын ала жасалған келісім бойынша рұқсат етілмейді.
34. Оператор субсидиялау бағдарламасы шеңберінде инвестициялық жобалардың іске асырылуына мониторингі жүргізу мақсатында және субсидия қаражаты есебінен іске асырылатын сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің салаларын жаңғыртуға және дамытуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асырудың нақты барысын тексеру және объектілерді көзбен тексеру үшін жарты жылда кемінде бір рет объектілерге барады.
35. Объектілерге көзбен тексеру жүргізу және инвестициялық жобаларды іске асырудың нақты барысын тексеру фото және бейнетүсірілім құралдарын пайдалану арқылы жүзеге асырылады.

36. По итогам визуального обследования объектов и проверки фактического хода реализации инвестиционных проектов, оператор в течении 5 (пяти) рабочих дней составляет и направляет администратору отчет о фактическом обследовании (осмотре) объекта с приложением подтверждающих фото- и видеоматериалов.
37. Мониторинг осуществляется оператором на основании визуального обследования и отчета о ходе реализации инвестиционного проекта, предоставляемого получателем субсидий и включающего информацию по:
фактическому объему выполненных работ относительно запланированного объема по каждому виду ключевых работ с предоставлением подтверждающих документов, в случае отклонения, по причинам отклонения;
фактическому объему поставленного оборудования и материалов относительно запланированного по каждому виду оборудования и материалов, с предоставлением сертификатов качества и соответствия.
Данный отчет должен включать фото - и видеоматериалы, отражающие состояние производства и ход работ на площадке.
38. Отчет о ходе реализации инвестиционного проекта предоставляется получателем субсидий ежемесячно и по итогам за год в электронной форме и на бумажном носителе в следующие сроки:
за отчетный квартал - не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
за отчетный год - не позднее 10-го февраля года, следующего за отчетным финансовым годом.
39. Оператор осуществляет сбор, обработку, свод и анализ предоставленной получателем субсидий информации о ходе реализации инвестиционного проекта. По итогам проведенного анализа оператор формирует сводный отчет о ходе реализации инвестиционного проекта и направляет его администратору в следующие сроки:
за отчетный квартал - не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
за отчетный год - не позднее 20-го февраля года, следующего за отчетным финансовым годом.
40. Сводный отчет оператора предоставляется администратору в электронной форме и на бумажном носителе. Сводный отчет оператора, предоставляемый на бумажном носителе, подписывается первым руководителем оператора или лицом, его замещающим, и скрепляется печатью организации.
41. В целях осуществления мониторинга финансирования инвестиционного проекта, реализуемого в рамках совместного финансирования с финансовым институтом, оператор запрашивает и получает от получателя субсидий, необходимую для проведения мониторинга информацию, сведения, документацию.
Получатель субсидий представляет оператору необходимую информацию для проведения достоверного и объективного мониторинга финансирования инвестиционного проекта в порядке и в сроки, указанные в настоящих Правилах, а также в условиях трехстороннего договора о выплате субсидий.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
строительства, реконструкции
и модернизации систем
водоснабжения и водоотведения
Форма
Паспорт проекта
Наименование проекта
Реквизиты сопроводительного письма по заявке на субсидии (дата и номер регистрации, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица получателя субсидии, подписавшего заявку)
Сумма субсидии, тыс. тенге
Бюджетная программа
Получателя субсидии
Номер
Название
Общая сумма проекта, тыс. тенге
Получатель субсидии (наименование юридического лица)
Информация по проекту
Наименование мероприятия
Стоимость, всего, тыс. тенге
в том числе по годам реализации:
20ХХ
1
………
Срок бюджетной субсидии
Ставка вознаграждения по кредиту финансового института
Обеспечение по кредиту
Место строительства и/или реконструкции и/или модернизации объекта
Дополнительная информация по проекту, в том числе ожидаемый социально-экономический эффект от реализации инвестиционного проекта (снижение износа основных средств; снижение нормативных технических потерь; снижение норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии; увеличение объема и повышения качества предоставляемых регулируемых услуг)
Представитель финансового института
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Должность
Адрес
Контактные телефоны
Электронная почта
Представитель получателя субсидий (субъекта естественных монополий)
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Название структурного подразделения
Должность
Адрес
Контактные телефоны
Электронная почта
Дополнительная информация
Приложение 2
к Правилам субсидирования
строительства, реконструкции
и модернизации систем
водоснабжения и водоотведения
Форма
Расчет стоимости услуг оператора при субсидировании строительства, реконструкции и модернизации систем водоснабжения и водоотведения

36. Объектілерге көзбен тексеру жүргізудің және инвестициялық жобаларды іске асырудың нақты барысын тексерудің қорытындылары бойынша оператор 5 (бес) жұмыс күнінің ішінде растайтын фото және бейнематериалдарды қоса бере отырып, объектіні нақты тексеру (байқау) туралы есеп жасайды және бюджеттік бағдарлама әкімшісіне жібереді.
37. Мониторингті оператор көзбен тексеру және субсидияны алушы ұсынған инвестициялық жобаны іске асыру барысы туралы есептің негізінде жүргізеді, ол мынадай:
- растайтын құжаттарды ұсына отырып, негізгі жұмыстардың әр түрі бойынша жоспарланған көлемге қатысты орындалған жұмыстардың нақты көлемі, ауытқу болған жағдайда ауытқу себептері бойынша;
- сәйкестік және сапа сертификатын ұсына отырып, жоспарланған жабдықтар мен материалдардың әр түрі бойынша берілген жабдықтар мен материалдардың нақты көлемі бойынша ақпаратты қамтиды.
Аталған есеп өндірістің жағдайын және алаңдағы жұмыстардың барысын көрсететін фото-бейне материалдардан тұруы қажет.
38. Субсидияларды алушы инвестициялық жобаны іске асыру барысы туралы есепті ай сайын және жылдың қорытындысы бойынша электрондық нысанда және қағаз тасығышта мынадай мерзімдерде ұсынады:
есептік тоқсан сайын – есептік кезеңнен тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей;
есептік жыл үшін – есептік қаржы жылынан кейінгі жылдың 10 ақпанынан кешіктірмей.
39. Оператор субсидияларды алушының ұсынған инвестициялық жобаны іске асыру барысы туралы ақпаратын жинауды, өңдеуді, жинақтауды және талдау жасауды жүзеге асырады. Жүргізілген талдаудың қорытындылар бойынша оператор инвестициялық жобаны іске асыру барысы туралы жиынтық есепті қалыптастырады және әкімшіге мынадай мерзімдерде жібереді:
есептік тоқсан сайын – есептік кезеңнен тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей;
есептік жыл үшін – есептік қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей.
40. Оператордың жиынтық есебін әкімшіге электрондық нысанда және қағаз тасығышта ұсынылады. Оператордың қағаз тасығышта ұсынған жиынтық есебіне оператордың басшысы немесе оны ауыстыратын адам қол қояды және ұйымның мөрімен бекітіледі.
41. Қаржы институтымен бірлесіп қаржыландыру шеңберінде іске асырылатын инвестициялық жобаны қаржыландыруға мониторингті жүзеге асыру мақсатында оператор субсидияларды алушыдан мониторинг жүргізу үшін қажетті ақпаратты, мәліметті, құжаттарды сұратады және алады.
Субсидияларды алушы операторға осы Қағидаларда, сондай-ақ, субсидияларды төлеу туралы үшжақты шарттың талаптарында көрсетілген тәртіпте және мерзімде инвестициялық жобаларды қаржыландыруға шынайы және объективті мониторинг жүргізу үшін қажетті ақпаратты ұсынады.
Сумен жабдықтау және су бұру
жүйелерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Жоба паспорты
Жобаның атауы
Субсидияға арналған өтінім бойынша ілеспе хаттың деректемелері (тіркелген күні және тіркеу нөмірі, өтінімге қол қойған Қарыз алушының уәкілетті тұлғасының Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда)
Субсидияның сомасы, мың теңге
Бюджеттік бағдарлама
Субсидия алушы
Нөмірі
Атауы
Жобаның жалпы сомасы, мың теңге
Субсидия алушы (заңды тұлғаның атауы)
Жоба бойынша ақпарат
Іс-шараның атауы
Құны, барлығы, мың теңге
оның ішінде іске асыру жылдары бойынша:
20ХХ
1
………
Субсидияның мерзімі
Қаржы институтының кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Кредит бойынша қамтамасыз ету
Объектіні салу және/немесе реконструкциялау және/немесе жаңғырту орны
оба бойынша, оның ішінде инвестициялық жобаны іске асырудан күтілетін әлеуметтік – экономикалық әсер туралы ақпарат (негізгі құралдардың тозуын төмендету; нормативтік техникалық ысырапты азайту; шикізатты материалдарды, отынды, энергия жұмсау нормаларын азайту; ұсынылатын реттелетін қызметтердің көлемін ұлғайту және сапасын арттыру)
Қаржы институтының өкілі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Мекенжайы
Байланыс телефондары
ұялы телефон
Электрондық пошта
Субсидияларды алушының (табиғи монополиялар субъектісінің) өкілі
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Құрылымдық бөлімшенің атауы
Лауазымы
Мекенжайы
Байланыс телефондары
Электрондық пошта
Қосымша ақпарат
Сумен жабдықтау және су бұру
жүйелерін салуды,
реконструкциялауды және
жаңғыртуды субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау кезінде оператордың қызмет құнын есептеу

1. Стоимость услуг оператора пересматривается ежегодно на основе финансового документа, обеспечивающего планирование ее финансово-хозяйственной деятельности.
2. Порядок определения стоимости услуг.
Цена услуг оператора определяется на основании:
1) стоимости одного человеко-часа, основанного на плановых затратах;
2) нормы прибыли, определенной для расчетов стоимости услуг;
3) норм труда;
4) количества инвестиционных проектов, подлежащих отбору, мониторингу финансирования и реализации.
3. Плановая стоимость одного человеко-часа рассчитывается на основе следующей формулы:
где:
ПСод – плановая стоимость одного человеко-часа, в тысячах тенге на человеко-час;
ПС – плановая себестоимость услуг на соответствующий период, в тысячах тенге;
ЧПП – численность производственного персонала и привлекаемые работники оператора, человек;
РД – количество рабочих дней в году в планируемом периоде, в днях (при 40-часовой неделе, согласно балансу рабочего времени соответствующего периода);
НП – норма прибыли в процентах.
4. Плановая норма прибыли определяется как соотношение плановых инвестиций оператора к плановой себестоимости услуг на соответствующий год.
5. Нормы труда на услуги, оказываемые оператором, разрабатываются и утверждаются оператором в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
6. Определение стоимости услуг оператора.
Цена услуги оператора на один проект определяется согласно ниже приведенной формуле:
где:
Цу – цена услуги Оператора на 1 проект, в тысячах тенге;
ПСод – плановая стоимость одного человеко-часа, в тысячах тенге на человеко-час;
НТ – норма труда на единицу услуги, в человеко-часах.
Для целей планирования бюджетных средств на оплату услуг оператора применяется следующая формула:
где:
Су – стоимость услуг, в тысячах тенге;
Цу – цена услуги на 1 проект, в тысячах тенге;
К – количество инвестиционных проектов.
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 7 августа 2025 года № 293
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 октября 2015 года № 665 "Об утверждении Правил субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12288).
2. Подпункт 2) пункта 1 приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 13 ноября 2017 года № 775 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16145).

1. Оператордың қызметінің құны қаржы-шаруашылық қызметін жоспарлауды қамтамасыз ететін қаржы құжатында қайта қаралады.
2. Қызмет құнын айқындаудың тәртібі.
Оператор көрсеткен қызметінің құны мынадай негізде айқындалады:
1) жоспарлы шығындарға негізделген бір адам-сағат құны;
2) қызмет құнының есебі үшін айқындалған табыс нормалары;
3) еңбек нормалары;
4) қаржыландыруды іріктеуге, мониторингілеуге және іске асыруға жататын инвестициялық жобалардың саны.
3. Жоспарлы бір адам-сағат құны мынадай формула негізінде есептеледі:
мұнда:
ЖҚбір – бір адам-сағаттың жоспарлы құны, адам-сағатқа мың теңге;
ЖӨ – тиісті кезең ішінде қызметтердің жоспарлы өзіндік құны, мың теңге;
САНЫ – Оператордың тартылған жұмыскерлерін және өндірістік персоналының саны, адам;
ЖК – жоспарланған кезеңде жыл ішіндегі жұмыс күндерінің саны, күндердегі (тиісті кезеңінің жұмыс уақыты теңгеріміне сәйкес аптасына 40 сағат бойынша);
ТН – табыс нормасы, пайыз.
4. Жоспарлы табыс нормасы тиісті жылдың жоспарлы өзіндік қызметіне оператордың инвестициялық жоспарының арақатынасы ретінде айқындалады.
5. Оператордың көрсететін қызметінің табыс нормасын Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес оператор әзірлейді және бекітеді.
6. Оператор қызметінің құнын айқындау.
Оператордың бір жобаға көрсеткен қызметінің құны төменде келтірілген формулаға сәйкес анықталады:
мұнда:
Қб – оператордың 1 жобаға көрсетілетін қызмет бағасы, мың теңге;
ЖҚб – бір адам-сағаттың жоспарлы құны, адам-сағатқа мың теңге;
ЕН – қызмет бірлігінің еңбек нормасы, адам-сағат.
Оператордың көрсеткен қызметіне арналған бюджет қаражатын жоспарлау мақсаттары үшін мынадай формула қолданылады:
мұнда:
Ққ – қызметтердің құны, мың теңге;
Қб – 1 жобаға көрсетілетін қызмет бағасы, мың теңге;
Саны – инвестициялық жобалардың саны.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 7 тамыздағы
№ 293 бұйрығына 2-қосымша
Күштері жойылды деп танылған бұйрықтарының тізбесі
1. "Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 14 қазандағы № 665 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12288 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2017 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16145 болып тіркелген).

3. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 31 января 2025 года № 33 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 октября 2015 года № 665 "Об утверждении Правил субсидирования строительства, реконструкции и модернизации систем тепло-, водоснабжения и водоотведения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35696).

3. "Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салуды, реконструкциялауды және жаңғыртуды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 14 қазандағы № 665 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 31 қаңтардағы № 33 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35696 болып тіркелген).