О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 2 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 74/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2025 года № 36610
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 2 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13104) следующие изменения и дополнения:
в Правилах приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. После утверждения разнарядки кадровыми подразделениями ОНБ:
1) в течение десяти рабочих дней организуется размещение объявлений в средствах массовой информации, информационных стендах, в том числе на официальном интернет-ресурсе КНБ, о сроках подачи заявлений, а также перечня документов, предоставляемых в ОНБ по месту жительства, учебы или работы (службы), согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) проводится работа по проверке профессиональной пригодности, отбору и специальной проверке кандидатов на учебу по месту их жительства, учебы или работы (службы).";
пункт 8 исключить;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Кандидаты на поступление в вузы ОНБ после размещения объявлений на официальном интернет-ресурсе КНБ, до 10 января года поступления включительно, подают в органы КНБ по месту жительства, учебы или работы (службы) заявление (рапорт) с указанием языка обучения.
В эти же сроки граждане, отслужившие срочную воинскую службу и прошедшие конкурсный отбор в воинских частях специальных государственных органов, не позднее одного года с момента окончания срочной воинской службы обращаются с заявлением в кадровые подразделения Пограничной службы КНБ об изъявлении желания поступить в вузы ОНБ.
По месту обращения граждане представляют документы согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 2 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2025 жылғы 12 тамыздағы № 74/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 тамызда № 36610 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13104 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тәртіптеме бекітілгеннен кейін ҰҚК органдарының кадр бөлімшелері:
1) өтініш беру мерзімдері туралы бұқаралық ақпарат құралдарына, ақпараттық стендтерде, оның ішінде ҰҚК ресми интернет-ресурсына хабарландырулар, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қосымша тұрғылықты жері, оқу және жұмыс (қызмет) орындары бойынша ҰҚО-ға ұсынылатын құжаттар тізбесін он жұмыс күні ішінде орналастыруды ұйымдастырады;
2) оқуға кандидаттарды олардың тұрғылықты, оқу немесе жұмыс (қызмет) орны бойынша кәсіби жарамдылығын тексеру, іріктеу және арнайы тексеру жөніндегі жұмыстар жүргізеді.";
8-тармақ алып тасталсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. ҰҚО ЖОО-ға түсуге кандидаттар ҰҚК-нің ресми интернет-ресурстарында хабарландырулар орналастырылғаннан кейін, түсетін жылғы 10 қаңтарды қоса алғанға дейін тұрғылықты жері, оқу немесе жұмыс (қызмет) орны бойынша ҰҚК органдарына оқу тілін көрсете отырып, өтініш (баянат) жазады.
Осы мерзімде арнаулы мемлекеттік органдарының әскери бөлімдерінде мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен азаматтар мерзімді әскери қызмет аяқталған сәттен бастап бір жылдан кешіктірмей ҰҚК Шекара қызметінің кадр бөлімшелеріне ҰҚК ЖОО-ға түсуге ниет білдіру туралы өтінішпен жүгінеді.
Өтініш берген жері бойынша азаматтар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес құжаттарды тапсырады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Кадровые подразделения органов КНБ до 20 мая года поступления представляют в вузы ОНБ сформированные личные дела кандидатов на учебу по образовательным программам высшего образования и высшего образования с сокращенным сроком обучения.
Поступившие в вузы ОНБ личные дела кандидатов до начала проведения конкурсного отбора проверяются кадровыми подразделениями вузов ОНБ на предмет соответствия требованиям, предусмотренным пунктом 2 статьи 7 Закона, за исключением материалов специальных проверок граждан, поступающих в Пограничную академию КНБ и личных дел кандидатов, сформированных Академией КНБ, которые проверяются сотрудниками Департамента кадров КНБ.";
подпункт 4) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"4) подготавливает конкурсные списки кандидатов на учебу;";
часть третью пункта 27 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) принимает решение об аннулировании результатов экзамена по предмету;";
пункты 42, 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"42. При сдаче экзаменов кандидатам запрещается пронос и использование любых бумажных носителей информации с учебными материалами, а также электронных средств хранения, передачи и приема данных.
В случае их использования и выявления во время проведения экзамена по предмету, специальной комиссией (предметной) совместно с представителем подразделения собственной безопасности составляется акт о выявленном нарушении требований настоящих Правил согласно приложению 6 к настоящим Правилам, на основании которого приемной комиссией принимается решение об аннулировании результатов экзамена по предмету.
43. Решения приемной комиссии вуза ОНБ о зачислении кандидатов на обучение по итогам конкурсного отбора размещаются на информационных стендах вузов ОНБ либо объявляются устно членами приемной комиссии перед кандидатами или доводятся кадровыми подразделениями.
44. Зачисление в вузы ОНБ производится по решению приемной комиссии на основании рейтинга кандидата по итогам конкурсного отбора:
по образовательным программам высшего образования рейтинг кандидата определяется путем сложения баллов Единого национального тестирования (далее – ЕНТ) и показателей окончательного профессионального отбора, за исключением граждан, отслуживших срочную воинскую службу и прошедшие конкурсный отбор в воинских частях специальных государственных органов;
по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения рейтинг кандидата определяется путем сложения показателей окончательного профессионального отбора.";
пункты 45-1 и 46 изложить в следующей редакции:

"11. ҰҚК органдарының кадр бөлімшелері ҰҚО ЖОО-ға жоғары білімнің және жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсуге кандидаттардың жинақталған жеке істерін оқуға түсетін жылдың 20 мамырына дейін ұсынады.
ҰҚК Кадрлар департаментінің қызметкерлері тексеретін ҰҚК Шекара академиясына қабылданатын азаматтардың арнайы тексеру материалдарын және ҰҚК Академиясы дайындаған кандидаттардың жеке істерін қоспағанда, ҰҚО ЖОО-ға түскен кандидаттардың жеке істерін конкурстық іріктеу басталғанға дейін ҰҚО ЖОО-ның кадр бөлімшелері Заңның 7-бабының 2-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігіне тексереді.";
24-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) оқуға кандидаттардың конкурстық тізімдерін әзірлейді;";
27-тармақтың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) пән бойынша емтихан нәтижелерін жою туралы шешім қабылдайды;";
42, 43 және 44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Емтихандарды тапсыру кезінде кандидаттарға оқу материалдары бар кез келген қағаз жеткізгіштерді, сондай-ақ деректерді сақтаудың, берудің және қабылдаудың электрондық құралдарын алып жүруге және пайдалануға тыйым салынады.
Оларды пән бойынша емтиханды өткізу кезінде пайдаланған және анықтаған жағдайда арнайы комиссия (пәндік) жеке қауіпсіздік бөлімшесінің өкілімен бірлесіп осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес анықталған осы Қағидалардың талаптарын бұзғандығы туралы акт жасайды, оның негізінде қабылдау комиссиясы пән бойынша емтиханның нәтижелерін жою туралы шешім қабылдайды.
43. ҰҚО ЖОО қабылдау комиссиясының конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша оқуға кандидаттарды қабылдау туралы шешімдері ҰҚО ЖОО ақпараттық стендтерінде орналастырылады, не қабылдау комиссиясының мүшелері кандидаттардың алдында ауызша жариялайды немесе кадр бөлімшелері жеткізеді.
44. ҰҚО ЖОО-ға қабылдау конкурстық іріктеудің қорытындылары бойынша кандидаттың рейтингі негізінде қабылдау комиссиясының шешімімен жүргізіледі:
жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша кандидаттың рейтингі арнаулы мемлекеттік органдарың әскери бөлімдерінде мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен азаматтарды қоспағанда, Ұлттық бірыңғай тестілеудің (бұдан әрі – ҰБТ) балдары мен соңғы кәсіби іріктеу көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады;
жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша кандидаттың рейтингі соңғы кәсіби іріктеу нәтижелерін қосу арқылы айқындалады.";
45-1 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"45-1. Граждане, отслужившие срочную воинскую службу и прошедшие конкурсный отбор в воинских частях специальных государственных органов, зачисляются в вузы ОНБ при условии соответствия требованиям пунктов 6, 7, 9, 10, 22 настоящих Правил в количестве, не превышающем 10% от ежегодного планового набора в Пограничную академию КНБ и 5 % Академию КНБ.
При этом кандидаты, поступающие в Академию КНБ, проходят проверку на профессиональную пригодность и письменных навыков в форме написания эссе.
46. При проведении конкурса на зачисление в Академию КНБ в случае равенства баллов преимущественное право в последующей очередности имеют:
1) лица, награжденные знаком "Алтын белгі";
2) лица, награжденные знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию;
3) лица, имеющие документы об образовании организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подтвердившие квалификацию и имеющие стаж работы по специальности не менее одного года;
4) победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени), международных и республиканских конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, а также победители президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) текущего учебного года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, конкурса или спортивного соревнования;
5) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, а также граждане из числа молодежи, потерявшие или оставшиеся без попечения родителей до совершеннолетия, и лица, имеющие документы об образовании (свидетельства, аттестаты, дипломы) с отличием.";
дополнить пунктом 47 следующего содержания:
"47. При проведении конкурса на зачисление в Пограничную академию КНБ преимущественное право при условии успешного прохождения всех этапов конкурсного отбора в соответствии с настоящими Правилами имеют:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
граждане, прошедшие допризывную подготовку в качестве жас сарбазов, жас айбынов в течение периода не менее двух лет;
дети военнослужащих, погибших, пропавших без вести во время прохождения службы или получивших инвалидность в период прохождения воинской службы;
дети военнослужащих, имеющих выслугу не менее пятнадцати лет, а также лиц, уволенных с воинской службы с выслугой двадцать и более лет, за исключением лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
лица, награжденные знаком "Алтын белгі";
победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, республиканских и международных конкурсов исполнителей и спортивных соревнований последних трех лет, награжденные дипломами первой – третьей степеней, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, победители президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам текущего года, награжденные дипломами первой – третьей степеней при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады или конкурса.";

"45-1. Мерзімді әскери қызмет өткерген және арнаулы мемлекеттік органдардың әскери бөлімдерінде конкурстық іріктеуден өткен азаматтар осы Қағидалардың 6, 7, 9, 10, 22-тармақтарының талаптарына сәйкес келген жағдайда ҰҚК Шекара академиясына жыл сайынғы қабылдау жоспарының 10%-ынан және ҰҚК Академиясына 5%-нан аспайтын мөлшерінде ҰҚО ЖОО-ға қабылданады.
Бұл ретте ҰҚК Академиясына түсетін кандидаттар кәсіби жарамдылығын және жазбаша дағдыларын эссе жазу түрінде тексеруден өтеді.
46. ҰҚК Академиясына түсуге арналған конкурсты өткізу кезінде балдар тең болған жағдайда келесі кезекте мыналар басым құқыққа ие болады:
1) "Алтын белгi" белгiсімен марапатталған адамдар;
2) патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградталған адамдар;
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары бар, біліктілігін растаған және мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар адамдар;
4) тізбесін бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган айқындайтын жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған), орындаушылардың халықаралық және республикалық конкурстарының және спорттық жарыстардың (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңiмпаздары, сондай-ақ өздерi таңдаған мамандықтары олимпиаданың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәнiне сәйкес келген жағдайда, жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша ағымдағы оқу жылында президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстары (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) жеңiмпаздары;
5) жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, сондай-ақ кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастар және үздік білімі туралы құжаттары (куәлік, аттестаттар, дипломдар) бар адамдар.";
мынадай мазмұндағы 47-тармақпен толықтырылсын:
"47. ҰҚК Шекара академиясына түсуге арналған конкурсты өткізу кезінде осы Қағидаларға сәйкес конкурстық іріктеудің барлық кезеңдерін сәтті өту шартымен мыналар басым құқыққа ие болады:
жетім-балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
жас сарбаз, жас айбын ретінде кемінде екі жыл мерзім ішінде әскерге шақыру алдындағы даярлықтан өткен азаматтар;
қызмет өткеру уақытында қаза тапқан, хабар-ошарсыз кеткен немесе əскери қызмет өткерген кезеңде мүгедек болып қалған əскери қызметшілердің балалары;
теріс себептермен жұмыстан шығарылғандарды қоспағанда, кемінде он бес жыл еңбек сіңірген әскери қызметшілердің, сондай-ақ жиырма және одан да көп жыл еңбек сіңірген әскери қызметтен босатылған адамдардың балалары;
"Алтын белгі" белгісімен марапатталған адамдар;
тізбесін білім беру саласындағы уəкілетті орган айқындайтын, соңғы үш жылда жалпы білім беретін пəндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылардың республикалық жəне халықаралық конкурстарының жəне спорттық жарыстардың бірінші – үшінші дəрежелі дипломдармен наградталған жеңімпаздары, өздері таңдаған мамандық олимпиаданың немесе конкурстың пəніне сəйкес келген жағдайда, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пəндер бойынша президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының бірінші – үшінші дəрежелі дипломдармен наградталған жеңімпаздары.";

приложение 3 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 6 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. С настоящим приказом ознакомить сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев восьмого – одиннадцатого, двадцать третьего – двадцать пятого, двадцать седьмого, двадцать восьмого и сорок третьего пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 июля 2025 года, абзацев двадцать девятого – тридцать седьмого, тридцать девятого – сорок второго пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 19 сентября 2025 года, абзаца тридцать восьмого пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
генерал-лейтенант
национальной безопасности
Е. Сагимбаев
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
от __ _______ 2025 года № ___
Приложение 3
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные
учебные заведения органов
национальной безопасности
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Нормативы физической подготовленности кандидатов, поступающих в вузы ОНБ

осы Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 6-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ресми интернет – ресурсына орналастыруды.
3. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері таныстырылсын.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының сегізінші – он бірінші, жиырма үшінші – жиырма бесінші, жиырма жетінші, жиырма сегізінші және қырық үшінші абзацтарын, 2025 жылғы 19 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жиырма тоғызыншы – отыз жетінші, отыз тоғызыншы – қырық екінші абзацтарын, 2026 жылғы 1 қаңтарда қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының отыз сегізінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы ұлттық қауіпсіздік генерал-лейтенанты
Е. Сағымбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 74/қе бұйрығы
1-қосымша
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери, арнаулы
оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
3-қосымша
ҰҚО ЖОО-ға түсуші кандидаттардың денешынықтыру дайындығының нормативтері

17,8
18,4
19,2
Бег на 800 метров (мин. сек.)
4,10
4,20
4,30
Челночный бег 10х10 метров (сек.)
34,5
35,5
36,5
Берпи (в течение 2 минут 15 секунд)
21 и более
от 17 до 20
от 13 до 16
Условия выполнения физических упражнений:
1) бег на 100, 800, 1000, 2000, 3000 метров проводится на беговой дорожке стадиона или на любой ровной местности;
2) челночный бег 10х10 метров проводится на ровной площадке, размеченной двумя линиями на расстоянии 10 метров друг от друга. Упражнение выполняется из положения "высокий старт". По команде "марш" (условному сигналу) пробежать 10 метров, коснуться рукой линии, вернуться назад, коснуться рукой другой линии. Всего необходимо пробежать 10 отрезков по 10 метров;

17,8
18,4
19,2
800 метрге жүгіру (мин.сек)
4,10
4,20
4,30
10х10 метрге сырғымалы жүгіру (сек.)
34,5
35,5
36,5
Берпи (2 минут 15 секунд ішінде)
21 және одан көп
17-ден 20-ға дейін
13-тен 16-ға дейін
Физикалық жаттығуларды орындау шарттары:
1) 100, 800, 1000, 2000, 3000 метрге жүгіру стадионның жүгіру жолында немесе кез келген тегіс жерде орындалады;
2) 10х10 метрге сырғымалы жүгіру бір бірінен 10 метр қашықтыққа орналасқан екі сызықпен белгіленген тегіс жерде орындалады. Жаттығу "жоғары мәре" қалпынан басталады. "Марш" командасы бойынша (шартты белгі бойынша) 10 метрді жүгіріп өтіп, мәре сызығына қолын (аяғын) тигізу керек, артқа оралып, мәре сызығына қолын (аяғын) тигізу керек. Барлығы 10 метрден тұратын 10 бөлікті жүгіріп өту қажет;

3) берпи выполняется из исходного положения: ноги на ширине плеч, руки вдоль туловища. Из исходного положения увести таз назад, совершить наклон, опираясь на ладонь (руки на ширине плеч). При наклоне не отрывать пятки от пола. В полупрыжке перенести вес тела на руки, одновременно выбросить ноги назад. Принять положение лежа, опираясь на согнутые руки. Бедра и грудь должны коснуться поверхности одновременно. После чего оторвать ладони от пола, в полупрыжке подтянуть ноги внутрь, возвращаясь в позицию полуприседа. Совершить прыжок вверх с отрывом стопы от земли и выполнением хлопка руками над головой, при этом корпус прямой;
4) комплексное силовое упражнение № 1 выполняется в течение 12 минут и состоит из серии, включающей в себя: сгибание и разгибание рук в положении "упор лежа" (корпус прямой, сгибание рук до угла в 90 градусов, ширина упора рук произвольная) – 10 раз; из положения "упор лежа" принять положение "упор присев" и вернуться в исходное положение. В момент подтягивания ног к рукам они должны быть максимально близко друг к другу, а также при возвращении в положение "упор лежа" необходимо максимально прогнуться в пояснице – 10 раз; из положения "присед" (угол между бедром и голенью составляет менее 90 градусов) произвести выпрыгивание вверх на максимальную высоту и вернуться в положение "присед" – 10 раз; из положения "присед" лечь на спину, руки согнуты в локтях перед грудью, ноги вытянуты вперед, произвести подъем корпуса с последующим наклоном вперед, выпрямлением рук до касания пальцами пальцев ног (допускается незначительное сгибание ног в коленях) – 10 раз. Упражнение выполняется без пауз и остановок, темп выполнения выбирается самостоятельно. В случае остановки более 5 секунд упражнение считается завершенным;
5) комплексное силовое упражнение № 2 выполняется в течение одной минуты: первые 30 секунд – из исходного положения: лежа на спине, руки согнуты в локтях перед грудью и прижаты. Выполнить максимальное количество подъемов корпуса с выпрямлением рук (с касанием пальцами рук пальцев ног), ноги закреплены (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками, затем по команде "смена" повернуться в упор лежа и без паузы для отдыха выполнить в течение последующих 30 секунд максимальное количество сгибаний и разгибаний рук в упоре лежа (тело прямое, руки сгибать до угла 90 градусов, при этом опустив тело до параллели с полом);
6) подтягивание на высокой перекладине выполняется из исходного положения: вис, хватом сверху (большой палец снизу), руки прямые, не касаясь ногами опоры. Упражнение считается выполненным при пересечении подбородком грифа перекладины и возвращении в исходное положение на прямые руки. Допускается отклонение тела от неподвижного состояния, незначительное сгибание и разведение ног. Запрещается выполнять упражнение с прыжка, рывками и махами.
______________
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
от __ _______ 2025 года № ___
Приложение 6
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные
учебные заведения органов
национальной безопасности
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
АКТ о выявленном нарушении требований Правил приема на обучение
в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности
Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования
_________________________________________________________________
(наименование вуза ОНБ)
"_____" ____________ 20____ год "____" часов "_________" минут
Настоящий акт составлен о том, что у кандидата: Ф.И.О (при его наличии)
_________________________________________________________________,
_________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер
_________________________________________________________________
во время экзамена (аудитория________, место_______ )
был обнаружен запрещенный предмет:
_________________________________________________________________
обнаруженный запрещенный предмет (наименование)
Учитывая данный факт принято решение: удалить из аудитории
Подписывающие лица:
_________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) члена специальной комиссии (предметной))
_________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) представитель подразделения собственной
безопасности)
С актом ознакомлен(а)
_________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О.) (при его наличии) кандидата).
МП Академии КНБ или Пограничной академии КНБ

3) берпи бастапқы қалыпта аяқты түзу иықтың деңгейінде, қолды денені бойлай ұстап орындалады. Бастапқы позициядан жамбасты артқа алып, алақанға сүйене отырып (қолдар иықтың енінде), еңкею қажет. Еңкейген кезде өкше еденнен көтерілмейді. Жартылай секіруде дененің салмағы қолдарға беріліп, бір мезгілде аяқ артқа тасталады. Бүгілген қолдарға сүйене отырып, жату позициясы жасалады. Жамбас пен кеуде бір уақытта еденге жанасады. Содан кейін, жартылай секіруде алақан еденнен жұлынып алынып, аяқтар ішке қарай тартылып, жартылай отыру күйіне оралады. Жерге өкшені тигізбей жоғарыға секіреді және осы сәтте қолдарымен бастың үстінен шапалақ жасалады, дене түзу қалыпта болады;
4) № 1 кешенді күш жаттығулары 12 минут ішінде келесідей орындалады: "жерден игерілу" қалпын қабылдап қолды бүгіп-жазу (кеуде түзу, қолды 90 градусқа бүгу екі қолдың ара-қашықтығы өзіңе ыңғайлы қалыпта) – 10 рет; "жерден игерілу" қалпынан "отыру" қалпына ауысып бастапқы қалыпты қабылдау. Аяқты қолға барынша жақындатып, аяқты артқы қалыпқа жібергенде бел барынша бүгілу керек – 10 рет; "отыру" қалпынан (жамбас пен балтырдың арасындағы бұрыш 90 градус болуы керек) барынша жоғары секіріп "отыру" қалпына келу – 10 рет; "отыру" қалпынан арқаға жатып, екі қолды кеудеге қойып, аяқты алдыға созып, кеудені көтеріп, қолдың саусақтарын аяқтың ұшына жететіндей барынша еңкею (жаттығуды жасау барысында тізені аздап бүгуге рұқсат етіледі) – 10 рет. Жаттығу үзіліссіз әрі тоқтаусыз жасалуы тиіс, орындалу темпін өз еркімен жасайды. 5 секундтан көп тоқтаса жаттығу аяқталған болып саналады;
5) № 2 кешенді күш жаттығулары бір минут ішінде жасалады: алғашқы 30 секундта – бастапқы қалыпта арқада жатып, білекте бүгілген қолдарын кеудесінде бір-біріне түйістіріп қояды. Қолды түзу ұстап (қолдың саусақтарын аяқтың саусақтарына тигізіп) мүмкіндігінше көбірек кеудені көтереді, аяқтар бүгілмейді (аяқтарды елеусіз бүгуге рұқсат етіледі), бастапқы қалыпқа оралған кезде тірекке жауырынмен жанасу қажет, одан әрі "ауыс" командасы бойынша тоқтамаған күйі қалған 30 секундта ауысып жерге қарап жатып тіреніп қолды бүгеді және жазады (дене тік, қолдар 90 градус бұрышқа дейін бүгіледі, кеуде еденнен параллель көтеріледі);
6) биік белағашқа тартылу бастапқы жағдайда жоғарыдан ұстап асылып тұрып (бас бармақ төменде), қолдарын түзу ұстап аяқ тірекке тимей жасалады. Иекті белағаштың үстіңгі деңгейіне көтерген кезде және қол түзуленген бастапқы жағдайға қайта оралғанда жаттығу орындалған болып саналады. Қозғалыссыз жағдайдағы дененің аздаған иілуі мен аяқты алшақтатуға рұқсат етіледі. Жаттығуды секіріп барып жасауға, жұлқынуға және серпілуге рұқсат етілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 74/қе бұйрығына
2-қосымша
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери, арнаулы
оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
6-қосымша
Анықталған Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу
орындарына оқуға қабылдау қағидаларының талаптарын бұзғандығы туралы АКТ
_______________________________________________________________
(ҰҚО ЖОО-ның атауы)
"____" ____________ 20____ жыл "____" сағат "_________" минут
Кандидатта: Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
____________________________________________________________________,
____________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру номері
____________________________________________________________________
тестілеу барысында (аудитория________, орын_______) тыйым салынған зат
табылғаны туралы осы акт жасалды:
___________________________________________________________________
(тыйым салынған зат (атауы)
Осы фактіні ескере отырып, аудиториядан шығару туралы шешім қабылданды.
Қол қоюшылар:
__________________________________________________________________
(арнайы комиссия (пән) мүшесінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
_____________________________________________________________
(жеке қауіпсіздік бөлімшесі өкілінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Актімен таныстым
____________________________________________________________________
(кандидаттың қолы және Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
ҰҚК Академиясы немесе ҰҚК Шекара академиясының МО.
_____________________