О внесении изменений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 7 августа 2025 года № 8-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2025 года № 36596
ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647) следующие изменения:
подпункт 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"6) 900. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов и представлению информации о работе Высшей аудиторской палаты согласно приложению 6 к настоящему нормативному постановлению;";
900. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2. Департаменту анализа и отчетности аппарата Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Председателя Высшей
аудиторской палаты
Республики Казахстан
Ю. Энгель
Приложение
к нормативному постановлению
от 7 августа 2025 года № 8-НҚ
Приложение 6
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 31 марта 2016 года № 5-НҚ
900. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов и представлению информации о работе Высшей аудиторской палаты

"Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2025 жылғы 7 тамыздағы № 8-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 8 тамызда № 36596 болып тіркелді
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы нормативтік қаулыға 6-қосымшаға сәйкес 900. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру және Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ақпаратты ұсыну бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;";
900. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Жоғары аудиторлық палата аппаратының Талдау және есептілік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы ресми жарияланғаннан кейін оның Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасы
Төрағасының міндетін атқарушы
Ю. Энгель
2025 жылғы 7 тамыздағы
№ 8-НҚ
Нормативтік қаулысына
қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2016 жылғы 31 наурыздағы
№ 5-НҚ нормативтік қаулысына
6-қосымша
900. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру және Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ақпаратты ұсыну бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов и представлению информации о работе Высшей аудиторской палаты (далее – Процедурный стандарт) содержит процедурные требования к формированию и представлению уполномоченными органами внешнего государственного аудита и финансового контроля оперативной информации для Президента Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, маслихатов и акимов об исполнении соответствующего бюджета (далее – оперативная информация), а также формированию и представлению Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) Президенту Республики Казахстан, Парламенту Республики Казахстан информации о работе Высшей аудиторской палаты (далее – информация о работе).
2. Целью Процедурного стандарта является установление единых подходов и процедур формирования и представления информации органами внешнего государственного аудита.
3. Действие настоящего Процедурного стандарта распространяется на структурные подразделения и на должностные лица органов внешнего государственного аудита.
4. К основным принципам Процедурного стандарта относятся:
1) надежность – достоверность и отсутствие ошибок в представляемой информации;
2) полнота и прозрачность – отражение проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, ясность изложения результатов государственного аудита и финансового контроля;
3) сопоставимость – возможность сравнения информации за разные периоды и различных органов внешнего государственного аудита и финансового контроля (далее – органы государственного аудита);
4) своевременность – оперативный сбор достоверной информации, подготовка и предоставление отчета и информации в установленные сроки.
Глава 2. Подготовка и представление оперативной информации и информации о работе
Параграф 1. Порядок формирования и сроки представления оперативной информации об исполнении республиканского бюджета Президенту Республики Казахстан, Парламенту Республики Казахстан, Правительству Республики Казахстан
5. Источниками для подготовки оперативной информации являются:
1) ежеквартальные аналитические отчеты об исполнении республиканского и местных бюджетов по результатам бюджетного мониторинга, представляемые Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство финансов), а также местными уполномоченными органами по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру және Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ақпаратты ұсыну бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Рәсімдік стандарт) сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органдарының Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Парламентіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мәслихаттар мен әкімдерге тиісті бюджеттің атқарылуы туралы жедел ақпаратты (бұдан әрі – жедел ақпарат) қалыптастыруына және ұсынуына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі - Жоғары аудиторлық палата) жұмысы туралы ақпаратты (бұдан әрі - жұмыс туралы ақпарат) Жоғары аудиторлық палатаның қалыптастыруына және Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынуына қойылатын рәсімдік талаптарды қамтиды.
2. Рәсімдік стандарттың мақсаты сыртқы мемлекеттік аудит органдарының ақпаратты қалыптастыруына және ұсынуына бірыңғай тәсілдерді және рәсімдерді белгілеу болып табылады.
3. Осы Рәсімдік стандарттың күші сыртқы мемлекеттік аудит органдарының құрылымдық бөлімшелеріне және лауазымды адамдарына қолданылады.
4. Рәсімдік стандарттың негізгі қағидаттарына мыналар жатады:
1) сенімділік – ұсынылатын ақпараттың анықтығы және онда қателердің болмауы;
2) толықтық және ашықтық – жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының көрсетілуі, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін баяндаудың анықтығы;
3) салыстырмалылық – түрлі кезеңдегі және түрлі сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының (бұдан әрі – мемлекеттік аудит органдары) ақпаратын салыстыру мүмкіндігі;
4) уақытылы беру – анық ақпаратты жедел жинау, есеп пен ақпаратты белгіленген мерзімдерде дайындау және ұсыну.
2-тарау. Жедел ақпаратты және жұмыс туралы ақпаратты дайындау және ұсыну
1-параграф. Республикалық бюджеттің атқарылуы бойынша жедел ақпаратты қалыптастыру тәртібі мен Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Парламентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыну мерзімдері
5. Жедел ақпаратты дайындау үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Қаржы министрлігі), сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар ұсынатын бюджеттік мониторингтеу нәтижелері бойынша республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы тоқсан сайынғы талдамалық есептер;

2) данные информационных систем Министерства финансов;
3) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Высшей аудиторской палаты;
4) ключевые показатели деятельности органов внешнего государственного аудита, ревизионных комиссий, количество объектов и объем средств, охваченных государственным аудитом, ревизионными комиссиями, объем установленных ревизионными комиссиями нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, объем выявленных ревизионными комиссиями финансовых нарушений, объем восстановленных (возмещенных) и подлежащих восстановлению (возмещению) сумм по результатам аудиторских мероприятий, исполнение рекомендаций (предложений) и поручений по итогам аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий, ключевые показатели деятельности уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, информация о поступлениях в областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы, бюджет района (города областного значения) за отчетный период, представляемые в соответствии с Процедурным стандартом государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями Высшей аудиторской палате информации о своей работе, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящему Процедурному стандарту;
5) информация о показателях работы уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений, служб внутреннего аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, ведомств центральных государственных органов, представляемая в соответствии с Правилами взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденными совместным нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказом Министра финансов от 27 ноября 2015 года № 589 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12577);
6) интегрированная информационная система Высшей аудиторской палаты;
7) оперативная отчетность и информация соответствующих государственных органов, администраторов бюджетных программ и субъектов квазигосударственного сектора в электронной форме, в том числе посредством единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
Полнота, достоверность и своевременность предоставляемых отчетных данных по настоящему Процедурному стандарту обеспечивается Председателями ревизионных комиссий.

2) Қаржы министрлігінің ақпараттық жүйелерінің деректері;
3) Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;
4) осы Рәсімдік стандартқа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес Жоғары аудиторлық палатаға тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес ұсынылатын есепті кезеңдегі сыртқы мемлекеттік аудит органдары, тексеру комиссиялары қызметінің түйінді көрсеткіштері, тексеру комиссиялары мемлекеттік аудитпен қамтыған объектілер саны мен қаражат көлемі, тексеру комиссиялары анықтаған Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілері бұзушылықтарының көлемі, тексеру комиссиялары анықтаған қаржылық бұзушылықтардың көлемі, аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша қалпына келтірілген (өтелген) және қалпына келтіруге (өтеуге) жататын сомалардың көлемі, аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындысы бойынша ұсынымдардың (ұсыныстардың) және тапсырмалардың орындалуы, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган қызметінің түйінді көрсеткіштері, облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне түскен түсімдер туралы ақпарат;
5) Есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ нормативтік қаулысымен және Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 бұйрығымен бірлесіп бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12577 болып тіркелген) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларына сәйкес ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің, орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтерінің жұмыс көрсеткіштері туралы ұсынылатын ақпарат;
6) Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
7) тиісті мемлекеттік органдардың, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысандағы, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқор арқылы жедел есептілігі мен ақпараты дереккөздер болып табылады.
Осы Рәсімдік стандарт бойынша ұсынылатын есептік деректердің толықтығын, анықтығын және уақытылы берілуін тексеру комиссияларының төрағалары қамтамасыз етеді.

6. В целях формирования оперативной информации структурное подразделение, ответственное за анализ и отчетность (далее – Департамент), на основании полученной от ревизионных комиссий информации, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным полугодием, формирует сводную информацию по основным показателям деятельности ревизионных комиссий.
7. За пять рабочих дней до срока представления оперативной информации об исполнении республиканского бюджета, Департамент вносит на рассмотрение Председателю Высшей аудиторской палаты согласованные со структурными подразделениями, руководителем аппарата, членами Высшей аудиторской палаты проекты оперативной информации об исполнении республиканского бюджета в соответствии со статьей 28 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон).
Оперативная информация об исполнении республиканского бюджета за отчетный период представляется не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным полугодием.
Параграф 2. Порядок формирования и сроки представления оперативной информации об исполнении местных бюджетов ревизионной комиссией маслихату и акиму области, городов республиканского значения, столицы, городов областного значения
8. Источниками для подготовки оперативной информации являются:
1) ежеквартальные аналитические отчеты об исполнении местных бюджетов по результатам бюджетного мониторинга, представляемые местными уполномоченными органами по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан;
2) данные информационных систем государственных органов;
3) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионной комиссии;
4) информационная система ревизионной комиссии;
5) оперативная отчетность и информация соответствующих государственных органов, администраторов бюджетных программ и субъектов квазигосударственного сектора в электронной форме, в том числе посредством единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
9. Структурные подразделения аппарата ревизионной комиссии не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в структурное подразделение, ответственное за подготовку отчетности, информацию об основных итогах работы и достигнутых результатах (далее – информация). Предоставляемая информация содержит: количественные и качественные показатели, проблемные вопросы по курируемым сферам, предложения по совершенствованию деятельности ревизионной комиссии, предстоящие задачи, а также иные предложения. По поручению Председателя ревизионной комиссии структурное подразделение, ответственное за подготовку отчетности, устанавливает иные сроки представления информации.

6. Жедел ақпаратты қалыптастыру мақсатында талдау және есептілікке жауапты құрылымдық бөлімше (бұдан әрі - Департамент) тексеру комиссияларынан алынған ақпараттың негізінде есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей, тексеру комиссиялары қызметінің негізгі көрсеткіштері бойынша жиынтық ақпарат қалыптастырады.
7. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жедел ақпаратты ұсыну мерзіміне дейін бес жұмыс күні бұрын Департамент Жоғары аудиторлық палатаның құрылымдық бөлімшелерімен, аппарат басшысымен, Жоғары аудиторлық палата мүшелерімен келісілген республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жедел ақпараттың жобасын "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 28-бабына сәйкес Жоғары аудиторлық палата Төрағасының қарауына ұсынады.
Есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жедел ақпарат есепті жартыжылдықтан кейінгі екінші айдың 25-күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
2-параграф. Тексеру комиссиясының жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жедел ақпаратты қалыптастыру тәртібі мен облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана, облыстық маңызы бар қалалар мәслихатына және әкіміне ұсыну мерзімдері
8. Жедел ақпаратты дайындау үшін:
1) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар ұсынатын бюджеттік мониторингтеу нәтижелері бойынша жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы тоқсан сайынғы талдамалық есептер;
2) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің деректері;
3) тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;
4) тексеру комиссиясының ақпараттық жүйесі;
5) тиісті мемлекеттік органдардың, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысандағы, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқор арқылы жедел есептілігі мен ақпараты дереккөздер болып табылады.
9. Тексеру комиссиясы аппаратының құрылымдық бөлімшелері есептілікті дайындауға жауапты құрылымдық бөлімшеге есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей жұмысының негізгі қорытындылары және қол жеткізген нәтижелері туралы ақпаратты ұсынады. Ұсынылатын ақпарат: сандық және сапалық көрсеткіштерді, жетекшілік ететін салалар бойынша проблемалық мәселелерді, тексеру комиссиясының қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстарды, алдағы міндеттерді, сондай-ақ өзге де ұсыныстарды қамтиды. Тексеру комиссиясы төрағасының тапсырмасы бойынша есептілікті дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше ақпарат ұсынудың басқа да мерзімдерін белгілейді.

10. За пять рабочих дней до срока представления оперативной информации, структурное подразделение, ответственное за подготовку отчетности, вносит на рассмотрение Председателю или члену ревизионной комиссии проект оперативной информации об исполнении местных бюджетов в соответствии со статьей 28 Закона.
11. Структурное подразделение, ответственное за документооборот, вносит сопроводительное письмо и оперативную информацию, подписанные Председателем или членом ревизионной комиссии в соответствующий маслихат и акиму, по решению Председателя ревизионной комиссии, не позднее 20 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
По решению Председателя ревизионной комиссии оперативная информация может представляться маслихатам и акиму городов областного значения и районов.
Параграф 3. Структура и содержание оперативной информации
12. Оперативная информация содержит анализ исполнения соответствующего бюджета за отчетный период, данные, характеризующие деятельность органа внешнего государственного аудита за отчетный период, обобщенные итоги о результатах государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий за отчетный период, и состоит из следующих разделов:
I. Введение.
II. Анализ исполнения бюджета за отчетный период.
III. Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органа внешнего государственного аудита за отчетный период.
Приложения (при необходимости).
При необходимости допускается включение дополнительных сведений в оперативную информацию.
13. Структура, содержание и объем оперативной информации могут быть детализированы или расширены, в том числе с учетом пункта 17 настоящего Процедурного стандарта, а также в зависимости от наличия актуальных и значимых в отчетном периоде вопросов и специфики формируемой информации.
14. В разделе "Введение" указывается основание и цель представления оперативной информации, краткое содержание по основным направлениям деятельности органов внешнего государственного аудита за отчетный период.
15. Раздел "Анализ исполнения бюджета за отчетный период" содержит аналитическую информацию о поступлениях бюджета, налоговых сборах и обязательных платежах, по которым не исполнены плановые показатели с указанием причин, об исполнении расходов бюджета и использовании средств бюджета администраторами бюджетных программ с отражением:
1) анализа исполнения поступлений и доходов бюджета, в том числе:
полноты налоговых и неналоговых поступлений в доход бюджета;
налогов, сборов и обязательных платежей, по которым не исполнены плановые показатели, с указанием причин, повлиявших на неисполнение, в том числе основных макроэкономических показателей развития страны и ситуации на мировых товарных рынках;
объемов налоговых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан.

10. Жедел ақпаратты ұсыну мерзіміне дейін бес жұмыс күні бұрын есептілікті дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше Заңның 28-бабына сәйкес жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы жедел ақпараттың жобасын тексеру комиссиясының төрағасына немесе мүшесіне қарау үшін енгізеді.
11. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше тиісті мәслихатқа және әкімге тексеру комиссиясы төрағасының немесе мүшесінің қолы қойылған ілеспе хат пен жедел ақпаратты тексеру комиссиясы төрағасының шешімі бойынша есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 20-күнінен кешіктірмей енгізеді.
Тексеру комиссиясы төрағасының шешімі бойынша жедел ақпарат облыстық маңызы бар қалалардың және аудандардың мәслихаттары мен әкіміне ұсынылуы мүмкін.
3-параграф. Жедел ақпараттың құрылымы мен мазмұны
12. Жедел ақпарат есепті кезеңде тиісті бюджеттің атқарылуын талдауды, сыртқы мемлекеттік аудит органының есепті кезеңдегі қызметін сипаттайтын деректерді, есепті кезеңдегі мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері туралы жалпыланған қорытындыларды қамтиды және мынадай бөлімдерден тұрады:
I. Кіріспе.
II. Есепті кезеңдегі бюджеттің атқарылуын талдау.
III. Сыртқы мемлекеттік аудит органының есепті кезеңдегі мемлекеттік аудитінің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері.
Қосымшалар (қажет болған жағдайда).
Қажет болған жағдайда қосымша мәліметтерді жедел ақпаратқа енгізуге жол беріледі.
13. Жедел ақпараттың құрылымы, мазмұны мен көлемі осы Рәсімдік стандарттың 17-тармағын ескере отырып, сондай-ақ есепті кезеңде өзекті және маңызды мәселелердің болуына және қалыптастырылатын ақпараттың ерекшелігіне қарай нақтылануы немесе кеңейтілуі мүмкін.
14. "Кіріспе" деген бөлімде жедел ақпаратты ұсынудың негізі мен мақсаты, сыртқы мемлекеттік аудит органдарының есепті кезеңдегі қызметінің негізгі бағыттары бойынша қысқаша мазмұны көрсетіледі.
15. "Есепті кезеңдегі бюджеттің атқарылуын талдау" деген бөлімде мыналарды:
1) бюджет түсімдері мен кірістерінің атқарылуын талдауды, соның ішінде:
бюджеттің кірісіне түсетін салықтық және салықтық емес түсімдердің толықтығын;
орындалмауына ықпал еткен себептер, соның ішінде елдің дамуының негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерін және әлемдік тауар нарығындағы жағдайды көрсете отырып, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған салықтарды, алымдарды және міндетті төлемдерді;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түскен салықтық түсімдер көлемдерін.

2) анализ исполнения расходной части бюджета за отчетный период, в том числе:
в сравнении с утвержденными показателями, причины отклонения;
исполнение бюджета в разрезе администраторов бюджетных программ;
исполнение целевых трансфертов и кредитов местными исполнительными органами.
16. В разделе "Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органа внешнего государственного аудита за отчетный период" указывается:
1) ключевые показатели деятельности органа внешнего государственного аудита за отчетный период в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года согласно приложению 1 к настоящему Процедурному стандарту;
2) сводная информация, включающая:
количество проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетный период, количество проверенных объектов государственного аудита и финансового контроля;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
суммы нарушений при расходовании средств республиканского бюджета и при поступлении в республиканский бюджет;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
меры, принятые по результатам государственного аудита, в том числе:
суммы, подлежащие восстановлению и восстановленные в отчетном периоде;
результаты государственного аудита с отражением информации по количеству переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной, уголовной);
количество данных органом внешнего государственного аудита и исполненных рекомендаций и предписаний (поручений);
3) основные итоги проведенного в отчетном периоде государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в разрезе каждого мероприятия с указанием выявленных сумм нарушений, основных системных недостатков и сформированных рекомендаций.

2) есепті кезеңде бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын талдауды, соның ішінде:
бекітілген көрсеткіштермен салыстырғанда ауытқу себептерін;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде бюджеттің атқарылуын;
жергілікті атқарушы органдардың нысаналы трансферттер мен кредиттерді атқаруын көрсете отырып, бюджеттің түсімдері, салықтық алымдар мен себептерін көрсете отырып, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған міндетті төлемдер, бюджет шығыстарының атқарылуы және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджет қаражатын пайдалануы туралы талдамалық ақпарат қамтылады.
16. "Сыртқы мемлекеттік аудит органының есепті кезеңдегі мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері" деген бөлімде:
1) осы Рәсімдік стандартқа 1-қосымшаға сәйкес алдыңғы жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда сыртқы мемлекеттік аудит органының есепті кезеңдегі қызметінің түйінді көрсеткіштері;
2) мыналарды:
есепті кезеңде жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының санын, тексерілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің санын;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемін;
республикалық бюджет қаражатын жұмсау кезіндегі және республикалық бюджетке түсу кезіндегі бұзушылықтар сомасын;
Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерін бұзу, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау) белгіленген барлық бұзушылықтарын;
мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған шараларды, соның ішінде:
есепті кезеңде қалпына келтіруге жататын және қалпына келтірілген сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына берілген мемлекеттік аудит материалдарының саны бойынша, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік, қылмыстық) тартылған лауазымды адамдардың саны бойынша ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудит нәтижелері;
сыртқы мемлекеттік аудит органы берген және орындалған ұсынымдар мен нұсқамалардың (тапсырмалардың) санын қамтитын жиынтық ақпарат;
3) анықталған бұзушылықтар сомаларын, негізгі жүйелік кемшіліктерді және қалыптастырылған ұсынымдарды көрсете отырып, әрбір іс-шара бөлінісінде есепті кезеңде жүргізілген мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары көрсетіледі.

17. В разделе "Информация о мерах по совершенствованию деятельности органов внешнего государственного аудита" указывается информация об итогах:
методологической и правовой деятельности (по разработанным методологическим документам и нормативным правовым актам в сфере государственного аудита и финансового контроля);
деятельности в сфере международного сотрудничества;
взаимодействия с органами государственного аудита и финансового контроля и другими государственными органами;
повышения квалификации работников органов внешнего государственного аудита и других органов государственного аудита и финансового контроля.
18. В приложении указываются ключевые показатели деятельности ревизионных комиссий (согласно приложению 2 к настоящему Процедурному стандарту) и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту (согласно приложению 8 к настоящему Процедурному стандарту).
Параграф 4. Форма представления оперативной информации
19. Оперативной информация состоит из:
1) титульного листа;
2) содержания;
3) основного текста.
При необходимости к оперативной информации прилагаются дополнительные сведения.
Общий объем оперативной информации определяется исходя из количества проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий, а также сложности и содержательности анализа.
20. На титульном листе указываются наименование оперативной информации, а также наименование государственного органа, ответственного за его подготовку и представление.
21. В оперативной информации указывается информация только по завершенному государственному аудиту и экспертно-аналитическим мероприятиям, по результатам которых приняты постановления органа внешнего государственного аудита.
22. В оперативной информации все суммы указываются в миллионах или миллиардах тенге с точностью до первого десятизначного знака.
23. Оперативная информация формируется на государственном и на русском языках.
24. Информация о государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, проведенных в секретном режиме, представляется с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
25. Текстовый формат оперативной информации оформляется в соответствии со следующими требованиями:
шрифт – Times New Roman, в случае необходимости может использоваться Arial;
размер шрифта – 14, в случае необходимости может использоваться 16,
в табличных материалах – 12,
в случае необходимости может использоваться 8 и 10;
межстрочный интервал – 1,5 в случае необходимости может использоваться 1,0;
поля страницы: левое, верхнее и нижнее – по 2,5 сантиметров, правое – 1,5 сантиметров;

17. "Сыртқы мемлекеттік аудит органдарының қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат" деген бөлімде:
әдіснамалық және құқықтық қызметтің (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында әзірленген әдіснамалық құжаттар және нормативтік құқықтық актілер бойынша);
халықаралық ынтымақтастық саласындағы қызметтің;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылдың;
сыртқы мемлекеттік аудит және басқа да мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмыскерлерінің біліктілігін арттырудың қорытындылары туралы ақпарат көрсетіледі.
18. Қосымшада тексеру комиссиялары (осы Рәсімдік стандартқа 2-қосымшаға сәйкес) және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган (осы Рәсімдік стандартқа 8-қосымшаға сәйкес) қызметінің түйінді көрсеткіштері көрсетіледі.
4-параграф. Жедел ақпаратты ұсыну нысаны
19. Жедел ақпарат:
1) титулдық парақтан;
2) мазмұнынан;
3) негізгі мәтіннен тұрады.
Қажет болған жағдайда жедел ақпаратқа қосымша мәліметтер қоса беріледі.
Жедел ақпараттың жалпы көлемі жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының санына, сондай-ақ талдаудың күрделілігі мен мазмұндылығына сүйене отырып айқындалады.
20. Титулдық парақта жедел ақпараттың атауы, сондай-ақ оны дайындауға және ұсынуға жауапты мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
21. Жедел ақпаратта нәтижелері бойынша сыртқы мемлекеттік аудит органының қаулылары қабылданған, аяқталған мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары бойынша ғана ақпарат көрсетіледі.
22. Жедел ақпаратта барлық сомалар бірінші ондық белгіге дейінгі дәлдікпен миллион немесе миллиард теңгемен көрсетіледі.
23. Жедел ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырылады.
24. Құпия режимде жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы ақпарат Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптары сақтала отырып ұсынылады.
25. Жедел ақпараттың мәтіндік форматы мынадай талаптарға сәйкес ресімделеді:
қаріп - Times New Roman, қажет болған жағдайда Arial пайдаланылуы мүмкін;
қаріп өлшемі – 14, қажет болған жағдайда 16 пайдаланылуы мүмкін,
кесте материалдарында – 12,
қажет болған жағдайда 8 және 10 пайдаланылуы мүмкін;
жоларалық интервал – 1,5, қажет болған жағдайда 1,0 пайдаланылуы мүмкін;
бет жиектері: сол, жоғарғы және төменгі – 2,5 сантиметр, оң - 1,5 сантиметр;