О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам минимальных резервных требований
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2025 года № 44. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 2025 года № 36581
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.6.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 118 "Об установлении нормативов минимальных резервных требований" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19012) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью первой статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В периоды формирования резервных активов до 13 апреля 2026 года (включительно) установить банкам второго уровня и филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банк) нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для первой и второй категории обязательств банка в национальной валюте;
2) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для третьей категории обязательств банка в национальной валюте;
3) 10 (десять) процентов для первой и второй категории обязательств банка в иностранной валюте;
4) 10 (десять) процентов для третьей категории обязательств банка в иностранной валюте.";
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 в следующей редакции:
"1-1. В периоды формирования резервных активов с 14 апреля 2026 года по 31 августа 2026 года (включительно) установить банкам нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 5 (пять) процентов для первой и второй категории обязательств банка в национальной валюте;
2) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для третьей категории обязательств банка в национальной валюте;
3) 12 (двенадцать) процентов для первой и второй категории обязательств в иностранной валюте банка первой группы;
4) 15 (пятнадцать) процентов для первой и второй категории обязательств в иностранной валюте банка второй группы;
5) 10 (десять) процентов для третьей категории обязательств банка в иностранной валюте.
Для целей настоящего постановления к банкам первой группы относятся банки, обеспечившие по итогам 2025 года совокупный рост не менее 20 (двадцати) процентов для следующих активов:
кредиты субъектам предпринимательства (нефинансовые организации – резиденты Республики Казахстан, юридические лица и индивидуальные предприниматели, получившие кредит на предпринимательские цели);
государственные ценные бумаги Министерства финансов Республики Казахстан и местных исполнительных органов Республики Казахстан;
корпоративные ценные бумаги субъектов квазигосударственного сектора (акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и их дочерние организации, акционерное общество "Казахстанский фонд устойчивости");
корпоративные ценные бумаги иных эмитентов-резидентов Республики Казахстан, не относящихся к финансовым организациям.
Остальные банки относятся к банкам второй группы.

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына ең төмен резервтік талаптар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 25 шiлдедегi № 44 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 6 тамызда № 36581 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ең төмен резервтік талаптардың нормативтерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 шілдедегі № 118 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19012 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабының бірінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. 2026 жылғы 13 сәуірге дейін (қоса алғанда) резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері мен бейрезидент банктерінің филиалдарына (бұдан әрі – банк):
1) банктің ұлттық валютадағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
2) банктің ұлттық валютадағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
3) банктің шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз;
4) банктің шетел валютасындағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.";
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2 тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. 2026 жылғы 14 сәуір – 2026 жылғы 31 тамыз (қоса алғанда) аралығында резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде банктерге:
1) банктің ұлттық валютадағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 5 (бес) пайыз;
2) банктің ұлттық валютадағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
3) бірінші топтағы банктің шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 12 (он екі) пайыз;
4) екінші топтағы банктің шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 15 (он бес) пайыз;
5) банктің шетел валютасындағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.
Осы қаулының мақсаттары үшін бірінші топтағы банктерге 2025 жылдың қорытындысы бойынша мынадай активтер үшін кемінде 20 (жиырма) пайыз жиынтық өсімді қамтамасыз еткен банктер жатады:
кәсіпкерлік субъектілеріне кредиттер (кәсіпкерлік мақсаттарға кредит алған Қазақстан Республикасының резидент – қаржылық емес ұйымдары, заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер);
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің және Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік бағалы қағаздары;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің корпоративтік бағалы қағаздары ("Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы, "Самұрық-Қазына" ұлттық əл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және олардың еншілес ұйымдары, "Қазақстанның орнықтылық қоры" акционерлік қоғамы);
қаржы ұйымдарына жатпайтын Қазақстан Республикасының өзге де резидент-эмитенттерінің корпоративтік бағалы қағаздары.
Қалған банктер екінші топтағы банктерге жатады.

1-2. В периоды формирования резервных активов с 1 сентября 2026 года установить банкам нормативы минимальных резервных требований в размере:
1) 5 (пять) процентов для первой и второй категории обязательств банка в национальной валюте;
2) 3,5 (три целых пять десятых) процентов для третьей категории обязательств банка в национальной валюте;
3) 15 (пятнадцать) процентов для первой и второй категории обязательств банка в иностранной валюте;
4) 10 (десять) процентов для третьей категории обязательств банка в иностранной валюте.".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19679) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью второй статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах о минимальных резервных требованиях, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила о минимальных резервных требованиях (далее - Правила) разработаны в соответствии с частью второй статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют структуру обязательств банков второго уровня и филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банк), принимаемых для расчета минимальных резервных требований, порядок расчета минимальных резервных требований, выполнения минимальных резервных требований, резервирования и осуществления контроля за выполнением минимальных резервных требований.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Структура обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, состоит из обязательств банка в национальной и иностранной валюте:
первой категории обязательств;
второй категории обязательств;
третьей категории обязательств.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В расчет объема минимальных резервных требований принимаются обязательства банка, учитываемые на балансовых счетах Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 6793) (далее – Типовой план счетов).
При определении объема минимальных резервных требований для каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, рассчитывается усредненная за период определения величина соответствующих обязательств банка (арифметическое среднее значение).
Первая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определена в соответствии с приложением 1 к Правилам.

1-2. 2026 жылғы 1 қыркүйектен бастап резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде бастап банктерге:
1) банктің ұлттық валютадағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 5 (бес) пайыз;
2) банктің ұлттық валютадағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 3,5 (үш бүтін оннан бес) пайыз;
3) банктің шетел валютасындағы бірінші және екінші санаттағы міндеттемелері үшін 15 (он бес) пайыз;
4) банктің шетел валютасындағы үшінші санаттағы міндеттемелері үшін 10 (он) пайыз мөлшерінде ең төмен резервтік талаптардың нормативтері белгіленсін.".
2. "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19679 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабының бірінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (бұдан әрі – банк) ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелерінің құрылымын, ең төмен резервтік талаптарды есептеу, ең төмен резервтік талаптарды орындау, ең төмен резервтік талаптарды резервтеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің құрылымы банктің ұлттық валютадағы және шетел валютасындағы мынадай міндеттемелерінен тұрады:
міндеттемелердің бірінші санаты;
міндеттемелердің екінші санаты;
міндеттемелердің үшінші санаты.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ең төмен резервтік талаптар көлемінің есебіне "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) баланстық шоттарында есепке алынатын банктің міндеттемелері қабылданады.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің әрбір санатына арналған ең төмен резервтік талаптардың көлемін айқындау кезінде банктің тиісті міндеттемелерінің айқындау кезеңіндегі орташа алынған шамасы (арифметикалық орташа мәні) есептеледі.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің бірінші санаты Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалған.

Вторая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определена в соответствии с приложением 2 к Правилам и пунктом 7-1 Правил.
Третья категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определена в соответствии с приложением 3 к Правилам и пунктом 7-3 Правил.";
дополнить пунктами 7-1, 7-2 и 7-3 в следующей редакции:
"7-1. Вторая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, определяется как расчетная сумма обязательств банка по операциям репо с учетом требований банка по операциям обратное репо и по межбанковским операциям денежного рынка (далее – расчетная сумма по операциям репо), умноженная на корректирующий коэффициент по операциям репо, определяемый в соответствии с пунктом 7-2 Правил.
Расчетная сумма по операциям репо определяется как положительная разница между усредненными за период определения суммой обязательств банка по операциям репо и суммой требований банка по операциям обратное репо и по межбанковским операциям денежного рынка.
7-2. Корректирующий коэффициент по операциям репо в национальной валюте, значение которого находится в интервале от 0 до 1 с точностью до 2 (двух) знаков после запятой, определяется как усредненный за календарный год удельный вес ежедневных открытых позиций небанковских покупателей по операциям репо в общем объеме открытых позиций по операциям репо, совершаемым в национальной валюте на Казахстанской фондовой бирже (далее – КФБ). К небанковским покупателям по операциям репо относятся все покупатели по операциям репо за исключением банков и Национального Банка Республики Казахстан, совершающих операции репо от собственного имени и за счет собственных активов.
Корректирующий коэффициент по операциям репо в национальной валюте рассчитывается КФБ по итогам прошедшего календарного года, публикуется на официальном интернет-ресурсе КФБ не позднее десятого рабочего дня первого месяца текущего года и применяется в течение текущего года, начиная с первого периода определения текущего года.
Корректирующий коэффициент по операциям репо в иностранной валюте принимается равным 1 (единице).
7-3. К третьей категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, относятся обязательства банка по выпущенным банком облигациям при соблюдении следующих условий:
срок обращения облигаций составляет не менее 3 (трех) лет;
отсутствует опцион держателя облигаций на досрочное (полное) или частичное погашение (выкуп) облигаций;
облигации не используются для управления ликвидностью клиентов, в том числе не выкупаются их эмитентом по инициативе или запросу отдельных держателей;
облигации не используются как альтернатива размещению средств отдельных клиентов (например, при оттоке крупных вкладов клиентов).

Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты Қағидаларға 2-қосымшаға және Қағидалардың 7-1-тармағына сәйкес айқындалған.
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санаты Қағидаларға 3-қосымшаға және Қағидалардың 7-3-тармағына сәйкес айқындалған.";
мынадай мазмұндағы 7-1, 7-2 және 7-3-тармақтармен толықтырылсын:
"7-1. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты кері репо операциялары бойынша және ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша банктің талаптарын ескере отырып, Қағидалардың 7-2-тармағына сәйкес айқындалатын репо операциялары бойынша түзету коэффициентіне көбейтілген репо операциялары бойынша банк міндеттемелерінің есептік сомасы (бұдан әрі – репо операциялары бойынша есептік сома) ретінде айқындалады.
Репо операциялары бойынша есептік сома айқындау кезеңіндегі орташа алынған банктің репо операциялары бойынша міндеттемелерінің сомасы мен банктің кері репо операциялары бойынша және ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарының сомасы арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
7-2. Мәні үтірден кейін 2 (екі) белгіге дейінгі дәлдікпен 0-ден 1-ге дейінгі аралықта болатын түзету коэффициенті Қазақстан қор биржасында (бұдан әрі – ҚҚБ) ұлттық валютада жасалатын репо операциялары бойынша ашық позициялардың жалпы көлемінде репо операциялары бойынша банктік емес сатып алушылардың күнделікті ашық позицияларының күнтізбелік жылдағы орташа үлес салмағы ретінде айқындалады. Репо операциялары бойынша банктік емес сатып алушыларға репо операцияларын өз атынан және меншікті активтер есебінен жасайтын банктер мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, репо операциялары бойынша барлық сатып алушылар жатады.
Ұлттық валютадағы репо операциялары бойынша түзету коэффициентін ҚҚБ өткен күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша есептейді, ҚҚБ-ның ресми интернет-ресурсында ағымдағы жылғы бірінші айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей жарияланады және ағымдағы жылғы алғашқы айқындау кезеңінен бастап ағымдағы жылы қолданылады.
Шетел валютасындағы репо операциялары бойынша түзету коэффициенті 1-ге (бір) тең деп қабылданады.
7-3. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына мынадай шарттар сақталған кезде банк шығарған облигациялар бойынша банктің міндеттемелері жатады:
облигациялардың айналыс мерзімі – кемінде 3 (үш) жыл;
облигацияларды мерзімінен бұрын (толығымен) немесе ішінара өтеуге (сатып алуға) облигация ұстаушысының опционы жоқ;
облигациялар клиенттердің өтімділігін басқару үшін пайдаланылмайды, оның ішінде олардың эмитенті жекелеген ұстаушылардың бастамасы немесе сұратуы бойынша сатып алмайды;
облигациялар жекелеген клиенттердің қаражатын орналастыруға (мысалы, клиенттердің үлкен салымдары әкетілген кезде) балама ретінде пайдаланылмайды.

Банк направляет в Национальный Банк Республики Казахстан извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств банка, согласно приложению 3-1 Правил (далее – Извещение), которым подтверждает соответствие выпуска таких облигаций условиям, указанным в настоящем пункте. Извещение направляется посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
Обязательства банка по выпущенным облигациям включаются в третью категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения, следующего за датой направления Извещения.
В случае неисполнения банком условия (условий), указанного (указанных) в настоящем пункте, обязательства по облигациям, направленным в Извещении, включаются в первую категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, начиная с периода определения, в течение которого выявлено такое неисполнение.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Минимальные резервные требования рассчитываются путем суммирования показателей минимальных резервных требований по каждой категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований.
Для банков, в обязательствах которых учтены средства государственной поддержки, минимальные резервные требования увеличиваются на величину, составляющую 10 (десять) процентов от суммы подлежащих возврату средств государственной поддержки (сумма основного долга без учета вознаграждения по состоянию на последний день периода определения).
Для целей Правил под средствами государственной поддержки понимаются обязательства банка по вкладам, облигациям, займам (далее – долговые инструменты), размещенным, приобретенным или предоставленным банку до 1 января 2025 года с использованием средств государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций для обеспечения финансовой устойчивости и (или) оздоровления банка, и по которым имеется доход от первоначального признания и (или) изменения условий обязательств, включая изменение процентной ставки, суммы, вида и (или) срока долгового инструмента.
В средства государственной поддержки не включаются обязательства банка по долговым инструментам, размещенным, приобретенным или предоставленным банку с использованием средств государственного бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций, в том числе через субъектов квазигосударственного сектора, в целях поддержки субъектов предпринимательства в различных отраслях экономики и (или) ипотечного кредитования и (или) рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов).

Банк Қағидалардың 3-1-қосымшасына сәйкес банктің арнайы міндеттемелерінің құрамына енгізілген облигациялар туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жібереді, ол арқылы осындай облигациялар шығарылымының осы тармақта көрсетілген шарттарға сәйкестігін растайды. Хабарлама "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы жіберіледі.
Банктің шығарылған облигациялар бойынша міндеттемелері Хабарлама жіберілген күннен кейінгі айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына енгізіледі.
Банк осы тармақта көрсетілген шартты (шарттарды) орындамаған жағдайда, Хабарламада жіберілген облигациялар бойынша міндеттемелер осындай орындамау анықталған айқындау кезеңінен бастап ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің бірінші санатына енгізіледі.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ең төмен резервтік талаптар ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің әрбір санаты бойынша ең төмен резервтік талаптардың көрсеткіштерін қосу жолымен есептеледі.
Мемлекеттік қолдау қаражаты міндеттемелерінде ескерілген банктер үшін ең төмен резервтік талаптар қайтарылуға тиіс мемлекеттік қолдау қаражаты сомасының (айқындау кезеңінің соңғы күніндегі жағдай бойынша сыйақыны есептемегенде негізгі борыш сомасы) 10 (он) пайызы болатын шамаға ұлғайтылады.
Қағидалардың мақсаты үшін мемлекеттік қолдау қаражаты деп банктің қаржылық орнықтылығын және (немесе) қалыпқа келтірілуін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражатын пайдалана отырып 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін орналастырылған, сатып алынған немесе банкке берілген және салымдардың, облигациялардың, қарыздардың (бұдан әрі – борыштық құралдар) пайыздық мөлшерлемесін, сомасын, түрін және (немесе) мерзімін өзгертуді қоса алғанда, олар бойынша міндеттемелердің шарттарын бастапқы танудан және (немесе) өзгертуден түсетін табысы бар борыштық құралдар бойынша банктің міндеттемелері түсініледі.
Мемлекеттік қолдау қаражатына мемлекеттік бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражатын, оның ішінде квазимемлекеттік сектордың субъектілері арқылы экономиканың әртүрлі салаларындағы кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және (немесе) ипотекалық кредиттеу және (немесе) ипотекалық тұрғын үй қарыздарын (ипотекалық қарыздарды) қайта қаржыландыру мақсатында пайдалана отырып орналастырылған, сатып алынған немесе банкке берілген борыштық құралдар бойынша банктің міндеттемелері енгізілмейді.

10. Минимальные резервные требования рассчитываются на основе следующих ежедневных и ежемесячных отчетов, представляемых в Национальный Банк Республики Казахстан:
отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности банками второго уровня" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20474) (далее – Постановление № 54);
отчет об отдельных показателях деятельности банка согласно приложению 3 к Постановлению № 54;
отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 22 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22323).";
подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) усредненного значения наличных денег в национальной валюте в кассе банка в объеме, не превышающем 25 (двадцать пять) процентов от минимальных резервных требований за период определения.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 3-1 в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению.
3. Департаменту денежно-кредитной политики Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.

10. Ең төмен резервтік талаптар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын мынадай күн сайынғы және ай сайынғы есептер негізінде есептеледі:
"Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20474 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 54 қаулы) 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп;
№ 54 қаулыға 3-қосымшаға сәйкес банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 22 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22323 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп.";
13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) айқындау кезеңіндегі ең төмен резервтік талаптардың 25 (жиырма бес) пайызынан аспайтын көлемдегі банктің кассасындағы ұлттық валютамен қолма-қол ақшаның орташа мәнінің сомасы ретінде қалыптастыру кезеңінде есептелетін резервтік активтерге ақшаны орналастырады.";
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда 3-1-қосымшамен толықтырылсын;
4-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

5. Настоящее постановление распространяется на периоды формирования резервных активов со дня введения в действие настоящего постановления и на соответствующие им периоды определения минимальных резервных требований.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его принятия и подлежит официальному опубликованию.
7. Приостановить до 1 января 2026 года действие абзацев двадцать один, двадцать два и двадцать три пункта 2 настоящего постановления, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"7-2. Корректирующий коэффициент по операциям репо в национальной валюте принимается равным 0,7 (ноль целых семь десятых).
Корректирующий коэффициент по операциям репо в иностранной валюте принимается равным 1 (единице).".
Исполняющий обязанности
Председателя Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение 1 к постановлению
Исполняющий обязанности
Председателя Национального
Банка Республики Казахстан
от 25 июля 2025 года № 44
Приложение 1
к Правилам и минимальных
резервных требованиях
Первая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
Номер балансового счета
Название балансового счета

5. Осы қаулы осы қаулыны қолданысқа енгізген күннен бастап резервтік активтерді қалыптастыру кезеңдеріне және оларға сәйкес келетін ең төмен резервтік талаптарды айқындау кезеңдеріне қолданылады.
6. Осы қаулы қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс
7. Осы қаулының 2-тармағының жиырма бірінші, жиырма екінші және жиырма үшінші абзацтарының қолданылуы 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, осы абзацтар тоқтатыла тұрған кезеңде мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"7-2. Ұлттық валютадағы репо операциялары бойынша түзету коэффициенті 0,7-ге (нөл бүтін оннан жеті) тең деп қабылданады.
Шетел валютасындағы репо операциялары бойынша түзету коэффициенті 1 (бірге) тең деп қабылданады.".
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк Төрағасының міндетін атқарушы
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк Төрағасының
міндетін атқарушы
2025 жылғы 25 шілдедегі
№ 44 Қаулыға
1 қосымша
Ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға
1-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің бірінші санаты
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты

2014
Корреспондентские счета организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2064
Краткосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2066
Долгосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2067
Полученный финансовый лизинг
2068
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу
2144
Срочные вклады организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2147
Просроченная задолженность по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2201
Деньги государственного бюджета
2202
Неинвестированные остатки на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов, управляющих инвестиционным портфелем
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2206
Краткосрочные вклады физических лиц
2207
Долгосрочные вклады физических лиц
2208
Условные вклады физических лиц
2210
Финансовые активы, принятые в доверительное управление
2211
Вклады до востребования юридических лиц
2212
Металлические счета клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2214
Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года)
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2216
Срочные вклады клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2217
Долгосрочные вклады юридических лиц
2218
Сберегательные вклады юридических лиц (более одного года)
2219
Условные вклады юридических лиц
2220
Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года)
2222
Вклады дочерних организаций специального назначения
2223
Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2224
Просроченная задолженность по вкладам до востребования клиентов
2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2227
Обязательства по аренде
2228
Указания, неисполненные в срок
2229
Сберегательные вклады физических лиц (более одного года)
2230
Просроченная задолженность по обязательствам по аренде
2231
Просроченная задолженность по вкладам дочерних организаций специального назначения
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан
2240
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов

2014
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары
2064
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді қарыздар
2066
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
2067
Алынған қаржы лизингі
2068
Қарыздар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек
2144
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары
2147
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2201
Мемлекеттік бюджеттің ақшасы
2202
Клиенттердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ақшасын есепке алуға арналған банктік шоттардағы инвестицияланбаған қалдық
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2206
Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2207
Жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2208
Жеке тұлғалардың шартты салымдары
2210
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері
2211
Заңды тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2212
Клиенттердің аффинирленген бағалы металдардағы металл шоттары
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2214
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2216
Клиенттердің аффинирленген бағалы металдардағы мерзімді салымдары
2217
Заңды тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2218
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан асатын)
2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2220
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2222
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2224
Клиенттердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2225
Клиенттермен басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешек
2226
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2227
Жалдау бойынша міндеттемелер
2228
Мерзімінде орындалмаған нұсқаулар
2229
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан асатын)
2230
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша мерзімі өткен берешек
2231
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2232
Клиенттердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2237
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шоты
2240
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілақы) ретінде қабылданған ақшаны сақтау шоты

2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2242
Неинвестированные остатки на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, в том числе на основании соответствующей лицензии Комитета Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг, открытых банками
2243
Просроченная задолженность по сберегательным вкладам клиентов
2245
Инвестиционные депозиты
2301
Выпущенные в обращение облигации
2303
Выпущенные в обращение прочие ценные бумаги
2306
Выкупленные облигации
2401
Субординированный долг со сроком погашения менее пяти лет
2402
Субординированный долг со сроком погашения более пяти лет
2405
Выкупленные субординированные облигации
2406
Субординированные облигации
2552
Расчеты с клиентами
2706
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу
2707
Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов
2717
Начисленные расходы по металлическим счетам клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2718
Начисленные расходы по текущим счетам клиентов
2719
Начисленные расходы по условным вкладам клиентов
2720
Начисленные расходы по вкладам до востребования клиентов
2721
Начисленные расходы по срочным вкладам клиентов
2722
Начисленные расходы по вкладам дочерних организаций специального назначения
2723
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств клиентов
2724
Начисленные расходы по сберегательным вкладам клиентов
2727
Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами
2728
Начисленные расходы по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2729
Обязательства по выплате части дохода по инвестиционным депозитам
2730
Начисленные расходы по выпущенным в обращение ценным бумагам
2731
Начисленные расходы по прочим операциям
2740
Начисленные расходы по субординированному долгу
2741
Просроченное вознаграждение по полученным займам и финансовому лизингу
2742
Просроченное вознаграждение по вкладам до востребования
2743
Просроченное вознаграждение по срочным вкладам
2744
Просроченное вознаграждение по выпущенным в обращение ценным бумагам
2745
Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде
2746
Просроченное вознаграждение по условным вкладам
2747
Просроченное вознаграждение по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков и клиентов
2748
Просроченное вознаграждение по текущим счетам

2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы
2242
Номиналды ұстаушы функцияларын, оның ішінде көрсетілетін қаржы қызметтерін реттеу бойынша "Астана" халықаралық қаржы орталығы комитетінің тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған, банктер ашқан банктік шоттардағы инвестицияланбаған қалдық
2243
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2245
Инвестициялық депозиттер
2301
Айналысқа шығарылған облигациялар
2303
Айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздар
2306
Сатып алынған облигациялар
2401
Өтеу мерзімі бес жылдан аз, реттелген борыш
2402
Өтеу мерзімі бес жылдан астам, реттелген борыш
2405
Сатып алынған реттелген облигациялар
2406
Реттелген облигациялар
2552
Клиенттермен есеп айырысу
2706
Қарыздар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыс
2707
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілақы) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеуге байланысты есептелген шығыс
2717
Клиенттердің аффинирленген бағалы металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыс
2718
Клиенттердің ағымдағы шоттары бойынша есептелген шығыс
2719
Клиенттердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыс
2720
Клиенттердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыс
2721
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыс
2722
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша есептелген шығыс
2723
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыс
2724
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыс
2727
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыс
2728
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыс
2729
Инвестициялық депозиттер бойынша кірістің бір бөлігін төлеу жөніндегі міндеттемелер
2730
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша есептелген шығыс
2731
Басқа да операциялар бойынша есептелген шығыс
2740
Реттелген борыш бойынша есептелген шығыс
2741
Алынған қарыздар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
2742
Талап етілгенге дейінгі салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2743
Мерзімді салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2744
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2745
Жалдау міндеттемелері бойынша есептелген пайыздық шығыс
2746
Шартты салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2747
Басқа банктердің және клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы
2748
Ағымдағы шоттар бойынша мерзімі өткен сыйақы

2895
Обязательства по операциям своп
2899
Обязательства по операциям с прочими производными финансовыми инструментами
Примечание:
1) из обязательств, отраженных на балансовых счетах 2203, 2210, 2222, 2225, 2227, 2237, 2240, 2245, 2707, 2722, 2727, 2729, 2731, 2741, 2742, 2743, 2745, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 и 2899, исключаются обязательства перед другим банком-резидентом Республики Казахстан, банком-нерезидентом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, иностранным центральным банком, международной финансовой организацией;
2) обязательства, отраженные на балансовых счетах 2212, 2216 и 2717, включаются в обязательства в иностранной валюте;

2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер
2899
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелер
Ескертпе:
1) 2203, 2210, 2222, 2225, 2227, 2237, 2240, 2245, 2707, 2722, 2727, 2729, 2731, 2741, 2742, 2743, 2745, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 және 2899-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қазақстан Республикасының басқа резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, шетелдік орталық банк, халықаралық қаржы ұйымы алдындағы міндеттемелер алып тасталады;
2) 2212, 2216 және 2717-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелер шетел валютасындағы міндеттемелерге енгізіледі;

3) из обязательств, отраженных на балансовых счетах 2301, 2306, 2405 и 2406, исключаются обязательства, отнесенные к третьей категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, в соответствии с пунктом 7-3 Правил, и обязательства суммы средств государственной поддержки (основной долг без учета вознаграждения) в соответствии с частями третьей и четвертой пункта 9 Правил.
Приложение 2
к постановлению
Приложение 2
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Вторая категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
Номер балансового счета
Название балансового счета

3) 2301, 2306, 2405 және 2406-баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелерден Қағидалардың 7-3-тармағына сәйкес ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына жатқызылған міндеттемелер және Қағидалардың 9-тармағының үшінші және төртінші бөліктеріне сәйкес мемлекеттік қолдау қаражаты сомасының міндеттемелері (сыйақыны есептемегенде негізгі борыш) алып тасталады.
Қаулыға 2-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
2-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты

1. Обязательства по операциям репо
2255
Операции репо с ценными бумагами
2256
Обязательство в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операциям обратное репо
2257
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операциям обратное репо
2725
Начисленные расходы по операциям репо с ценными бумагами
2. Требования по операциям обратное репо
1461
Операции обратное репо с ценными бумагами
1748
Начисленные доходы по операциям репо с ценными бумагами
3. Требования по межбанковским операциям денежного рынка
1101
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан (на одну ночь)
1102
Вклады до востребования в Национальном Банке Республики Казахстан
1103
Срочные вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1251
Вклады, размещенные в других банках (на одну ночь)
1252
Вклады до востребования, размещенные в других банках
1253
Краткосрочные вклады, размещенные в других банках (до одного месяца)
1258
Сберегательные вклады, размещенные в других банках (не более одного месяца)
1301
Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303
Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости

1. Репо операциялары бойынша міндеттемелер
2255
Бағалы қағаздармен репо операциялары
2256
Кері репо операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме
2257
Кері репо операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме
2725
Бағалы қағаздармен репо операциялары бойынша есептелген шығыс
2. Кері репо операциялары бойынша талаптар
1461
Бағалы қағаздармен кері репо операциялары
1748
Бағалы қағаздармен репо операциялары бойынша есептелген кіріс
3. Ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптар
1101
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар (бір түнге)
1102
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі талап етілгенге дейінгі салымдар
1103
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі мерзімді салымдар
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1251
Басқа банктерде орналастырылған (бір түнге) салымдар
1252
Басқа банктерде орналастырылған талап етілгенге дейінгі салымдар
1253
Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдар
1258
Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір айдан аспайтын)
1301
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша овердрафт қарыздары
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1303
Басқа банктерге берілген овернайт қарыздары
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар

1891
Требования по операциям фьючерс
1892
Требования по операциям форвард
1894
Требования по операциям спот
1895
Требования по операциям своп
Примечание:
1) из обязательств по операциям репо исключаются обязательства перед другим банком-резидентом Республики Казахстан, банком-нерезидентом Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, иностранным центральным банком, международной финансовой организацией;

1891
Фьючерс операциялары бойынша талаптар
1892
Форвард операциялары бойынша талаптар
1894
Спот операциялары бойынша талаптар
1895
Своп операциялары бойынша талаптар
Ескертпе:
1) репо операциялары бойынша міндеттемелерден Қазақстан Республикасының басқа резидент банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, шетелдік орталық банк, халықаралық қаржы ұйымы алдындағы міндеттемелер алып тасталады;

2) в требования по межбанковским операциям денежного рынка, отраженных на балансовых счетах 1201, 1452 и 1481, включаются только краткосрочные ноты Национального Банка Республики Казахстан;
3) в требования по межбанковским операциям денежного рынка, отраженных на балансовых счетах 1891, 1892, 1894 и 1895, включаются только требования к другому банку-резиденту Республики Казахстан, банку-нерезиденту Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, иностранному центральному банку, международной финансовой организации;
4) расчет второй категории обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, производится в соответствии с пунктом 7-1 Правил.
Приложение 3
к постановлению
Приложение 3
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Третья категория обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований
Номер балансового счета
Название балансового счета
2301
Выпущенные в обращение облигации
2306
Выкупленные облигации
2405
Выкупленные субординированные облигации
2406
Субординированные облигации
Примечание: включение в третью категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, осуществляется в соответствии с пунктом 7-3 Правил.
Приложение 4
к постановлению
Приложение 3-1
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Извещение об облигациях, включенных в третью категорию обязательств банка
Настоящим _________________________________ (наименование банка), бизнес-идентификационный номер (БИН) ____________________(далее – Банк), сообщает об условиях выпуска облигаций, обязательства по которым относятся к третьей категории обязательств, принимаемых для расчета минимальных резервных требований, и подтверждает их соответствие требованиям пункта 7-3 Правил о минимальных резервных требованиях, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях".
1. Условия выпуска облигаций, включенных в третью категорию обязательств банка, принимаемых для расчета минимальных резервных требований:
Международный идентификационный номер эмиссии (код ISIN) _________.
Дата регистрации выпуска ____________.
Дата начала обращения __________.
Дата погашения _____________.
Срок обращения _______ лет ____ месяцев.
Валюта эмиссии __________.
Объем выпуска ______________ единиц валюты эмиссии.
Остаток основного долга по облигациям (за вычетом выкупленных банком облигаций) _________ тенге (отчетная дата _____________).
Объем выкупленных банком облигаций ______ тенге (отчетная дата).
Номера балансовых счетов, на которых учитываются
основной долг по облигациям ______,
выкупленные облигации ______.
Ставка вознаграждения _____ процентов годовых.
Наличие опционов: ( ) Да ( ) Нет.
Условия опциона (сведения, указанные в проспекте эмиссии) ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указаны на __ странице проспекта эмиссии).
Дополнительная информация ________________________.

2) 1201, 1452 және 1481-баланстық шоттарда көрсетілген ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталары ғана енгізіледі;
3) 1891, 1892, 1894 және 1895-баланстық шоттарда көрсетілген ақша нарығының банкаралық операциялары бойынша талаптарға Қазақстан Республикасының басқа резидент банкіне, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, шетелдік орталық банкке, халықаралық қаржы ұйымына қойылатын талаптар ғана енгізіледі;
4) ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің екінші санаты Қағидалардың 7-1-тармағына сәйкес есептеледі.
Қаулыға 3-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
3-қосымша
Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санаты
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
2301
Айналысқа шығарылған облигациялар
2306
Сатып алынған облигациялар
2405
Сатып алынған реттелген облигациялар
2406
Реттелген облигациялар
Ескертпе: ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына енгізу Қағидалардың 7-3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Қаулыға 4-қосымша
Ең төмен резервтік
талаптар туралы қағидаларға
3-1-қосымша
Банк міндеттемелерінің үшінші санатына енгізілген облигациялар туралы хабарлама
Осы хабарламамен банк ________________________________ (банктің атауы), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) ___________________ (бұдан әрі – Банк) міндеттемелері ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын міндеттемелердің үшінші санатына жататын облигацияларды шығару шарттары туралы хабарлайды және олардың "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидалардың 7-3-тармағының талаптарына сәйкестігін растайды.
1. Ең төмен резервтік талаптарды есептеу үшін қабылданатын банк міндеттемелерінің үшінші санатына енгізілген облигацияларды шығару шарттары:
Эмиссияның халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) ____________.
Шығарылымның тіркелген күні____________.
Айналыстың басталу күні __________.
Өтеу күні_____________.
Айналыс мерзімі _____ жыл _____ ай.
Эмиссия валютасы __________.
Шығарылымның көлемі ____________ эмиссия валютасының бірліктері.
Облигациялар бойынша негізгі борыштың қалдығы (банк сатып алған облигацияларды шегергенде) _________ теңге (есепті күн _____________).
Банк сатып алған облигациялардың көлемі ______ теңге (есепті күн _____________).
облигациялар бойынша негізгі борыш ______,
сатып алынған облигациялар _____
есепке алынатын баланстық шоттардың нөмірлері.
Сыйақы мөлшерлемесі _____жылдық пайыз.
Опциондардың болуы: ( ) Иә ( ) Жоқ.
Опционның шарттары (эмиссия проспектісінде көрсетілген
мәліметтер)_________________________________________________________
___________________________________________________________________
_____________(эмиссия проспектісінің __ бетінде көрсетілген).
Қосымша ақпарат ______________________.
…

Примечание: строка 7 рассчитывается в соответствии с частями второй, третьей и четвертой пункта 9 Правил.
Таблица 4. Расчет резервных активов
Код строки
Название строки
Сумма
(в тысячах тенге)
1
2
3
1
Усредненное значение остатков денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке Республики Казахстан в национальной валюте
2
Усредненное значение наличных денег в национальной валюте в кассе банка в объеме, не превышающем 25 (двадцать пять) процентов от МРТ за период определения
3
Резервные активы
Выполнение минимальных резервных требований банком:
( ) Да ( ) Нет

Ескертпе: 7-жол Қағидалардың 9-тармағының екінші, үшінші және төртінші бөліктеріне сәйкес есептеледі.
4-кесте. Резервтік активтерді есептеу
Жолдың коды
Жолдың аты
Сомасы
(мың теңгемен)
1
2
3
1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоттағы ұлттық валютадағы ақша қалдығының орташа алынған мәні
2
Банк кассасындағы айқындау кезеңіндегі ЕРТ-нің 25 (жиырма бес) пайызынан аспайтын көлемдегі ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаның орташа алынған мәні
3
Резервтік активтер
Банктің ең төмен резервтік талаптарды орындауы:
( ) Иә ( ) Жоқ