О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 4-2/616 "Об утверждении Правил проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2025 года № 232. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2025 года № 36540
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 4-2/616 "Об утверждении Правил проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12065) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями.";
в Правилах проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 8-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" и определяют порядок проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями (далее – сельскохозяйственный товаропроизводитель).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Экспертизу качества семян осуществляют лаборатории по экспертизе качеств семян, аккредитованные в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия".";
в главе 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева казахстанскими сельскохозяйственными товаропроизводителями";

"Тұқымдардың, оның iшiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерінің егуіне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 8 шілдедегі № 4-2/616 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 шiлдедегi № 232 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 шiлдеде № 36540 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тұқымдардың, оның iшiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерінің егуіне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 8 шілдедегі № 4-2/616 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12065 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұқымдардың, оның iшiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерінің егуіне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 8-6) тармақшасына сәйкес әзірленді және тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушi) егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тұқым сапасына сараптаманы "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі зертханалар жүзеге асырады.";
2-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Тұқымдардың, оның iшiнде қазақстандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуiне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу тәртібі";

дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Аккредитованная лаборатория по экспертизе качества семян выдает удостоверение о кондиционности семян и (или) результат анализа семян в течение семи календарных дней со дня определения всхожести.";
пункт 9 исключить;
пункт 11 исключить;
в приложении 1:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам проведения экспертизы
сортовых и посевных качеств семян,
в том числе семян, предназначенных
для посева казахстанскими
сельскохозяйственными
товаропроизводителями";
в приложении 2:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам проведения экспертизы
сортовых и посевных качеств семян,
в том числе семян, предназначенных
для посева казахстанскими
сельскохозяйственными
товаропроизводителями";
в приложении 3:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам проведения экспертизы
сортовых и посевных качеств семян,
в том числе семян, предназначенных
для посева казахстанскими
сельскохозяйственными
товаропроизводителями";
в приложении 4:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам проведения экспертизы
сортовых и посевных качеств семян,
в том числе семян, предназначенных
для посева казахстанскими
сельскохозяйственными
товаропроизводителями".
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Бердалин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики
Республики Казахстан

мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана тұқымның кондициялылығы туралы куәлікті және (немесе) өнгіштігі анықталған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде тұқымды талдау нәтижесін береді.";
9-тармақ алып тасталсын;
11-тармақ алып тасталсын;
1-қосымшада:
оң жақтағы жоғары бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұқымдардың, оның iшiнде
қазақстандық ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлердiң егуiне
арналған тұқымдардың
сұрыптық және егiстiк сапасына
сараптама жүргізу
қағидаларына
1-қосымша";
2-қосымшада:
оң жақтағы жоғары бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұқымдардың, оның iшiнде
қазақстандық ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлердiң егуiне
арналған тұқымдардың
сұрыптық және егiстiк сапасына
сараптама жүргізу
қағидаларына
2-қосымша";
3-қосымшада:
оң жақтағы жоғары бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұқымдардың, оның iшiнде
қазақстандық ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлердiң егуiне арналған
тұқымдардың сұрыптық
және егiстiк сапасына сараптама
жүргізу қағидаларына
3-қосымша";
4-қосымшада:
оң жақтағы жоғары бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұқымдардың, оның iшiнде
қазақстандық ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлердiң егуiне
арналған тұқымдардың
сұрыптық және егiстiк сапасына
сараптама жүргізу
қағидаларына
4-қосымша".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушы
А. Бердалин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі