О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июля 2025 года № 71. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2025 года № 36536
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 301) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 ПРИКАЗЫВАЮ:";
целевые группы лиц, подлежащих скрининговым исследованиям утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах, объеме и периодичности проведения скрининговых исследований, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Скрининговые исследования проводятся среди целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям согласно приложению 1 к настоящему приказу (далее – целевые группы).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Медицинская сестра (брат) организации АПП завершает скрининговое исследование на первом этапе:
при отсутствии отклонений результатов исследований от нормы;
при установлении наличия факторов риска для здоровья (ИМТ>25, вредные привычки, нарушение режима сна и отдыха) после проведения консультации по здоровому образу жизни и рекомендаций по изменению поведения.";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Второй этап скринингового исследования проводится для установления причин отклонений результатов исследований от нормы, путем дообследования согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. При наличии у пациента отклонений результатов исследований от нормы врач организации АПП направляет его на второй этап скрининга путем формирования в МИС направления в зависимости от вида скринингового исследования.
При наличии результатов ранее оказанных (в течение последних трех месяцев) медицинских услуг, соответствующих объему скрининговых исследований второго этапа, врач организации АПП завершает скрининг с установлением клинического диагноза.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2025 жылғы 29 шiлдедегi № 71 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 30 шiлдеде № 36536 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 87-бабының 2-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ережесінің 15-бабының 301) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Скринингтік зерттеулерді өткізудің қағидалары, көлемі мен мерзімділігінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Скринингтік зерттеулер осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары (бұдан әрі – нысаналы топтар) арасында өткізіледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. АЕК ұйымының мейіргері скринингтік зерттеудің бірінші кезеңі:
зерттеу нәтижелерінің нормадан ауытқулары болмаған кезде;
саламатты өмір салты бойынша консультациялар және мінез-құлықты өзгерту бойынша ұсынымдар жүргізгеннен кейін денсаулыққа қауіп факторларының (ДСИ>25, зиянды әдеттер, ұйқы мен демалыс режимінің бұзылуы) болуын белгілеген кезде аяқтайды.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Скринингтік зерттеулердің екінші кезеңі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес толық зерттеп-қарау арқылы зерттеу нәтижелерінің нормадан ауытқу себептерін белгілеу үшін өткізіледі.
12. Пациентте зерттеу нәтижелерінің нормадан ауытқулар болған кезде АЕК ұйымының дәрігері скринингтік зерттеу түріне байланысты МАЖ-да жолдаманы қалыптастыру арқылы оны скринингтің екінші кезеңіне жібереді.
Скринингтік зертеулердің екінші кезеңінің көлеміне сәйкес келетін бұрын көрсетілген (соңғы үш ай ішінде) медициналық қызметтердің нәтижелері болған кезде АЕК ұйымының дәрігері клиникалық диагнозды белгілей отырып, скринингті аяқтайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Выявленные в ходе скрининговых исследований пациенты с хроническими заболеваниями подлежат учету и динамическому наблюдению согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262).
При выявлении острых заболеваний проводится обследование, назначается лечение с последующей оценкой состояния здоровья пациента до полного выздоровления.
Целевой группе, непрошедшей скрининговые исследования (по причине беременности, болезни, изменения места прикрепления, временного выезда за пределы страны и в случае отказа гражданина от прохождения скрининговых исследований), допускается проведение скрининговых исследований в течение следующего календарного года с сохранением установленной периодичности.
На заключительном этапе врач организации АПП вносит в МИС результаты скрининговых исследований с выделением поведенческих факторов риска, заключительного диагноза, представляет рекомендации по дообследованию, наблюдению, также указывает основания завершения скрининга: завершение скрининговых исследований, истечение сроков скрининга, смерть пациента, прикрепление к другой организации АПП.
Завершение случая - регистрация в МИС решения по окончанию маршрута оказания услуг согласно обращению в организацию ПМСП, по диагностике (окончательный диагноз), лечению (исход (исход ухода).
Результаты проведенных скрининговых исследований вводятся субъектами здравоохранения, осуществляющими данные исследования, в электронный паспорт здоровья.
При отсутствии технической возможности медицинская документация оформляется в бумажном виде с последующим внесением в МИС не позднее одного календарного месяца.";
приложения 1 и 2 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"17. Скринингтік зерттеулер барысында анықталған созылмалы аурулары бар пациенттер "Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) сәйкес есепке алынуға және динамикалық байқауға жатады.
Жіті аурулар анықталған кезде зерттеп-қарау жүргізіледі, толық сауыққанға дейін пациенттің денсаулық жағдайын кейіннен бағалау арқылы емдеу тағайындалады.
Скринингтік зерттеулерден өтпеген нысаналы топқа (жүктілігі, ауруы, бекітілген орнының өзгеруі, елден тыс жерлерге уақытша шығуы себептері бойынша және азамат скринингтік зерттеулерден өтуден бас тартқан жағдайда) белгіленген мерзімділігін сақтай отырып, келесі күнтізбелік жыл ішінде скринингтік зерттеулерді жүргізуге жол беріледі.
Қорытынды кезеңде АЕК ұйыдарының дәрігері МАЖ-ға мінез-құлықтық қауіп факторларын, қорытынды диагнозды бөліп көрсете отырып скринингтік зерттеулердің нәтижелерін енгізеді, толық зерттеп-қарау, байқау бойынша ұсынымдар береді, сондай-ақ мынадай скринингті аяқтау негіздерін көрсетеді: скринингтік зерттеулерді аяқтау, скрининг мерзімдерінің өтуі, пациенттің қайтыс болуы, АЕК басқа ұйымына бекітілуі.
Жағдайдың аяқталуы – МСАК ұйымына диагностика (қорытынды диагноз), емдеу (нәтижесі (көмек көрсету нәтижесі) бойынша жүгінуіне сәйкес қызмет көрсету бағытының соңында шешімді МАЖ-да тіркеу.
Жүргізілген скринингтік зерттеулердің нәтижелерін осы зерттеулерді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері электрондық денсаулық паспортына енгізеді.
Техникалық мүмкіндік болмаған кезде медициналық құжаттама кейіннен МАЖ-ға бір күнтізбелік айдан кешіктірілмей енгізіле отырып, қағаз түрінде ресімделеді.";
көрсетілген қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казхастан
Т. Мұратов
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казхастан
от 29 июля 2025 года № 71
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020
Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям
№ п/п
Целевая группа
Вид скрининговых исследований
1
Мужчины и женщины по году достижения* 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца, сахарного диабета, глаукомы и поведенческими факторами риска
На раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы и поведенческих факторов риска
2
Женщины по году достижения* 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями молочной железы
На раннее выявление рака молочной железы
3
Женщины по году достижения* 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями шейки матки
На раннее выявление рака шейки матки
4
Мужчины и женщины по году достижения* 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки
На раннее выявление колоректального рака
5
Мужчины по году достижения* 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении по цереброваскулярным болезням
На раннее выявление нарушений мозгового кровообращения
6
Группы риска:
1) медицинские работники:
- организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
- хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
- клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий;
2) пациенты, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства;
3) пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы
Т. Мұратов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 шілдедегі
№ 71 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 30 қазандағы
№ ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына
1-қосымша
Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары
Р/с
Нысаналы тобы
Скринингтік зерттеулердің түрі
1
Нысаналы топ жасына жеткен артериялық гипертензия, жүректің ишемиялық ауруы, қант диабеті, глаукома және мінез-құлық қауіп факторларымен динамикалық байқауда тұрмаған, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы* ерлер мен әйелдер
Артериялық гипертензия, жүректің ишемиялық ауруы, қант диабеті, глаукома және мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтау үшін
2
Нысаналы топ жасына жеткен сүт безінің қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы* әйелдер
Сүт безі обырын ерте анықтау үшін
3
Нысаналы топ жасына жеткен жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 жастағы* әйелдер
Жатыр мойны обырын ерте анықтау үшін
4
Нысаналы топ жасына жеткен тоқ ішектің қатерсіз және қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы* ерлер мен әйелдер
Колоректальды обырды ерте анықтау үшін
5
Нысаналы топ жасына жеткен Цереброваскулярлық аурулар бойынша динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы* ерлер
Жіті ми қанайналым бұзылуының даму қаупін ерте анықтау үшін
6
Тәуекел топтары:
1) медицина жұмыскерлері:
- инвазивті емшараларды жүргізетін, қан өндіруге қатысатын, гемодиализбен айналысатын қан қызметі ұйымдары;
- хирургиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, акушерлік, гематологиялық бейіндер, сонымен қатар диагностика мен емдеудің инвазивті әдістерін жүргізетін;
- клиникалық, иммунологиялық, вирусологиялық, бактериологиялық, паразитологиялық зертханалар;
2) жоспарлы және шұғыл хирургиялық араласуларға жатқызылған пациенттер;
3) гемодиализ, гематология, онкология, трансплантация, жүрек-қан тамырлары және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері;

4) пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов;
5) беременные женщины;
6) лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни.
На раннее выявление вирусных гепатитов В и С (2 этапное)
*за год достижения принимается период календарного года (с января по декабрь), в котором представитель целевой группы достигает указанный возраст;
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казхастан
от 29 июля 2025 года № 71
Приложение 1 к Правилам,
объему и периодичности
проведения скрининговых
исследований
Объем скрининговых исследований целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям
Целевая группа
Этап
Объем скрининговых исследований
Наименование пакета услуг
1
Мужчины и женщины по году достижения 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертензией, ишемической болезнью сердца, сахарным диабетом, глаукомой и поведенческих факторов риска согласно коду
Z13.8
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер;
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови на анализаторе;
Определение триглицеридов в сыворотке крови;
Определение гликозилированного гемоглобина в крови;
Измерение внутриглазного давления по Маклакову или бесконтактная пневмотонометрия
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой при подозрении на артериальную гипертензию, ишемическую болезнь сердца;
ГОБМП
Консультация: Офтальмолог при подозрении на глаукому
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Мужчины по году достижения 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении по цереброваскулярным болезням согласно коду
Z13.6
1
Прием: Медицинская сестра
ГОБМП
УЗДГ брахиоцефального ствола
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Консультация: Сосудистый хирург
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
3
Женщины по году достижения 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями молочной железы согласно коду
Z12.3
1
Прием: Сестра медицинская, фельдшер;
Маммография (4 снимка)
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
Консультация (2-читка рентгенограммы);
Консультация: Рентгенолог
ГОБМП
2
УЗИ молочных желез;
Прицельная маммография (1 проекция);
Пункционная/аспирационная биопсия под стереотаксическим контролем по показаниям;

4) гемотрансфузия, ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерді, жыныстық, феталдық, дің жасушаларын және биологиялық материалдарды трансплантаттау және ауыстырып салатын пациенттер;
5) жүкті әйелдер;
6) өмір салтынының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ-инфекциясын жұқтырудың жоғары тәуекеліне ұшырайтын халықтың негізгі топтарындағы адамдар.
В және С вирусты гепатитін ерте анықтау үшін (2-кезең)
*Нысаналы топ жасына жеткен жыл болып күнтізбелік жылдың кезеңі есептеледі (қаңтардан желтоқсанға дейін), ол кезеңде нысаналы топ өкілі белгіленген жасқа жетеді.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 шілдедегі
№ 71 бұйрыққа
2-қосымша
Скринингтік зерттеулерді
жүргізудің қағидалары,
көлемі мен мерзімділігіне
1-қосымша/
Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын скринингтік зерттеулердің көлемі
Нысаналы топ
Кезең
Скринингтік зерттеулер көлемі
Көрсетілетін қызметтер топтамасының атауы
1
Нысаналы топ жасына жеткен Z13.8 кодына сәйкес артериялық гипертензия, жүректің ишемиялық ауруы, қант диабеті, глаукома және мінез-құлық қауіп факторларымен динамикалық бақылауда тұрмаған, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер мен әйелдер
1
Қабылдау: мейіргер не фельдшер;
Қан сарысуындағы төмен тығыздықты липопротеидтерді анализатор көмегімен анықтау;
Қан сарысуындағы триглицеридтерді талдауыш көмегімен анықтау;
Қан сарысуындағы глюкозирленген глюкозаны анықтау;
Маклаков бойынша көзішілік қысымды өлшеу не жанаспайтын пневмотонометрия
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Артериялық гипертензия, жүректің ишемиялық ауруына күдік болған кезде электрокардиографиялық зерттеуді (12 жалғамы) толық жазу
ТМККК
Глаукомаға күдік туғанда офтальмологтың консультациясы
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Нысаналы топ жасына жеткен Z13.6 кодына сәйкес цереброваскулярлық аурулар бойынша динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер
1
Қабылдау: Мейіргер
ТМККК
Брахиоцефалдық бағанның УДДГ-сы
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Консультация: Тамырлы хирург
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
3
Нысаналы топ жасына жеткен Z12.3 кодына сәйкес сүт безінің қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы әйелдер
1
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
Маммография (4 сурет)
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
Консультация (рентгенограмманы екінші рет оқу);
Консультация: Рентгенолог
ТМККК
2
Сүт бездерінің ультрадыбыстық зерттеуі;
Мақсатты маммография (1 проекция);
Көрсетілімдер бойынша стереотактикалық жетекшілікпен пункциялық/аспирациялық биопсия;

Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности по показаниям;
Трепанобиопсия по показаниям;
Консультация: Онколог или Онколог-хирург или маммолог;
ГОБМП
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
4
Женщины по году достижения 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями шейки матки согласно коду Z12.4
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер, либо акушерка;
Забор мазка на онкоцитологию
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
Цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест на аппарате жидкостной цитологии
ГОБМП
2
Консультация: Акушер-гинеколог;
Видеокольпоскопия либо кольпоскопия;
Биопсия шейки матки по показаниям;
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности по показаниям;
Консультация: Онколог либо онколог-хирург, либо онколог-гинеколог
ГОБМП
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
5
Мужчины и женщины по году достижения 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки согласно коду Z12.1
1
Прием: Сестра медицинская, фельдшер
ГОБМП
Обнаружение скрытой крови в кале (гемокульт-тест) экспресс методом
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Наркоз внутривенный по показаниям
Тотальная видеоколоноскопия скрининговая
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности по показаниям;
Консультация: Онколог
ГОБМП
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
6
Скрининговые исследования лиц из групп риска (2 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С согласно коду
Z11.5
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер;
Забор крови из вены
ГОБМП
2
Определение HbsAg в сыворотке крови ИФА-методом;
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом;
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
Примечание:
ГОБМП
-
Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
ОСМС
-
Обязательное социальное медицинское страхование
РНК
-
Рибонуклеиновая кислота
ПЦР
-
Полимеразно-цепная реакция
УЗДГ
-
Ультразвуковая доплерография
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казхастан
от 29 июля 2025 года № 71
Приложение 2 к Правилам,
объему и периодичности
проведения скрининговых
исследований
Периодичность и сроки завершения скрининговых исследований целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям
Наименование целевой группы
Периодичность
Срок завершения исследования
1
Мужчины и женщины по году достижения 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца, сахарным диабетом, глаукомой и поведенческими факторами риска
1 раз в 2 года
60 дней
2
Женщины по году достижения 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями молочной железы
1 раз в 2 года
60 дней
3

Көрсетілімдер бойынша 3-күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалының 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу;
Көрсетілімдер бойынша трепанбиопсия;
Консультация: онколог не онколог-хирург не маммолог
ТМККК
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
4
Нысаналы топ жасына жеткен Z12.4 кодына сәйкес жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 жастағы әйелдер
1
Қабылдау: Мейіргер не фельдшер не акушер;
Онкоцитологияға жағынды алу;
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
Жатыр мойнынан жағынды цитологиялық зерттеу сұйықтық цитология аппаратындағы ПАП-тест
ТМККК
2
Консультация: акушер-гинеколог;
Бейнекольпоскопия немесе кольпоскопия;
Көрсетілімдер бойынша жатыр мойны биопсиясы;
Көрсетілімдер бойынша 3-күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалының 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу;
Консультация: Онколог не онколог-хирург не онколог-гинеколог
ТМККК
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
5
Нысаналы топ жасына жеткен Z12.1 кодына сәйкес жуан ішектің
қатерлі және қатерсіз ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер мен әйелдер
1
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
ТМККК
Экспресс әдіспен нәжісте жасырын қанды анықтау (гемокульт-сынама)
ТМККК
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау не 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Көрсетілімдер бойынша ішкі тамыр арқылы анестезия
Жаппай скринингтік бейнеколоноскопия;
Көрсетілімдер бойынша 3-күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалының 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу;
Консультация: Онколог
ТМККК
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
6
Нысаналы топ жасына жеткен Z11.5 кодына сәйкес В және С вирустық гепатитін ерте анықтау үшін қауіп тобындағы адамдарды скринингтік зерттеу (2 кезең)
1
Қабылдау: Мейіргер не фельдшер;
Венадан қан алу
ТМККК
2
ИФА әдісімен қан сарысуындағы HbsAg анықтау;
ИФА әдісі арқылы қан сарысуындағы С гепатиті вирусына жиынтық антиденелерді анықтау;
Сапалы ПТР әдісін қолдану арқылы биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНҚ-сын анықтау
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
Ескертпе:
ТМККК
-
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
МӘМС
-
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
РНҚ
-
Рибонуклеин қышқылы
ПТР
-
Полимеразды тізбекті реакция
УДДГ
-
Ультрадыбыстық доплерография
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 шілдедегі
№ 71 бұйрыққа
3-қосымша
Скринингтік зерттеулерді
жүргізудің қағидалары,
көлемі мен мерзімділігіне
2-қосымша
Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарының скринингтік зерттеулерінің мерзімділігі мен оны аяқтау мерзімдері
Нысаналы топтың атауы
Мерзімділігі
Зерттеудің аяқтау мерзімі
1
Нысаналы топ жасына жеткен артериялық гипертензия, жүректің ишемиялық ауруы, қант диабеті, глаукома және мінез-құлық қауіп факторларымен динамикалық байқауда тұрмаған, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
2
Нысаналы топ жасына жеткен сүт безінің қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
3

Женщины по году достижения 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями шейки матки
1 раз в 4 года
60 дней
4
Мужчины в возрасте 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении по поводу цереброваскулярных заболеваний
1 раз в 2 года
60 дней
5
Мужчины и женщины в возрасте 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки
1 раз в 2 года
60 дней
6
Декретированные категории граждан (2 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
не чаще 1 раза в 6 месяцев 3 месяца
не чаще 1 раза
в 6 месяцев
3 месяца

Нысаналы топ жасына жеткен жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 жастағы әйелдер
4 жылда 1 рет
60 күн
4
Нысаналы топ жасына жеткен Цереброваскулярлық аурулар бойынша байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер
2 жылда 1 рет
60 күн
5
Нысаналы топ жасына жеткен тоқ ішектің қатерсіз және қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
6
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға азаматтардың декреттелген санаттары (2-кезеңдік)
6 айда 1 реттен жиі емес
3 ай