Об утверждении Правил установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 28 июля 2025 года № 910. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2025 года № 36524
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг.
2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 1 июня 2021 года № 337 "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22941).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны Республики Казахстан Д. Косанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 28 июля 2025 года № 910
Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок установления стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК) и его подведомственных организаций.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исследования – прикладные, фундаментальные, стратегические научные исследования, осуществляемые субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в рамках научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ, надлежащими научными методами и средствами в целях достижения результатов научной и (или) научно-технической деятельности;

Зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 28 шiлдедегi № 910 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 шiлдеде № 36524 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 14-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің құнын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. "Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 1 маусымдағы № 337 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22941 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Д. Косанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 28 шілдедегі
№ 910 бұйрықпен
бекітілген
Зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің құнын белгілеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің құнын белгілеу қағидалары Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – ҚР ҚМ) және оған ведомстволық бағынысты ұйымдар зерттеуінің, консалтингтік көрсетілетін қызметінің құнын белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) зерттеу – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижесіне қол жеткізу мақсатында ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыс шеңберінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері тиісті ғылыми әдістермен және құралдармен жүзеге асыратын қолданбалы, іргелі, стратегиялық ғылыми зерттеу;

2) консалтинговые услуги – услуги по определению и оценке проблем, возможностей, возникающих в процессе деятельности государственного органа либо по детальному анализу ситуации, по разработке эффективных рекомендаций по коррекции дальнейших действий для повышения финансовой и управленческой эффективности работы (в рамках следующих основных видов услуг: управленческий консалтинг, административно-кадровый консалтинг, финансовый консалтинг, IT-консалтинг, юридический консалтинг, специализированный консалтинг, консалтинг в области обороны, технические консалтинговые услуги) согласно Перечню специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной.
Глава 2. Порядок установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
3. При установлении стоимости исследования, консалтинговой услуги учитываются прямые и косвенные расходы исполнителя, подтвержденные обосновывающими документами, которые указаны в расчете стоимости услуг в пункте 6 настоящих Правил.
4. К прямым расходам относятся:
1) оплата труда работникам (должностной оклад, доплаты, надбавки, выплаты, компенсации), непосредственно осуществляющим исследование, консалтинговую услугу, в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе", утвержденным штатным расписанием исполнителя исследования, консалтинговой услуги;
2) командировочные расходы внутри и за пределы страны;
3) расходы на приобретение товаров и материалов (расходные материалы, запасные инструменты и принадлежности, специальная одежда, специальная обувь, средства индивидуальной и коллективной защиты, санитарно-бытовые устройства, вспомогательные материалы и товарно-материальные запасы, комплектующие, канцелярские товары);
4) расходы на приобретение основных средств;
5) услуги связи (городские телефонные номера, междугородние переговоры, услуги доступа к сети интернет).
5. К косвенным расходам относятся:
1) коммунальные услуги (холодная вода, горячая вода, техническая вода, морская вода, дистиллят глубокой очистки, невозврат конденсата, газ, электрическая энергия, отопление, канализация, вентиляция и тепловая энергия с паром);
2) расходы на проведение обязательных медицинских осмотров персонала, работающего с вредными и (или) опасными веществами и производственными факторами;
3) прочие расходы (расходы на обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, аренда помещений для сейсмооборудования).

2) консалтингтік көрсетілетін қызмет – Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыс түрлерінің тізбесіне сәйкес мемлекеттік органның қызметі процесінде туындайтын проблемаларды, мүмкіндікті айқындау және бағалау не ахуалды егжей-тегжейлі талдау бойынша, жұмыстың (көрсетілетін қызметтің мынадай негізгі түрлері шеңберінде: басқарушылық консалтинг, әкімшілік-кадрлық консалтинг, қаржылық консалтинг, ІТ-консалтинг, заң консалтингі, мамандандырылған консалтинг, қорғаныс саласындағы консалтинг, техникалық консалтингтік көрсетілетін қызмет) қаржылық және басқарушылық тиімділігін арттыру үшін кейінгі іс-қимылды түзету бойынша тиімді ұсынымдар әзірлеу бойынша көрсетілетін қызмет.
2-тарау. Зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің құнын белгілеу тәртібі
3. Зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің құнын белгілеу кезінде осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілетін қызмет құнының есебінде көрсетілген, негіздеуші құжаттармен расталған орындаушының тікелей және жанама шығысы ескеріледі.
4. Тікелей шығысқа мыналар жатады:
1) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, зерттеуді, консалтингтік көрсетілетін қызметті орындаушының бекітілген штат кестесіне сәйкес зерттеуді, консалтингтік көрсетілетін қызметті тікелей жүзеге асыратын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу (лауазымдық айлықақы, қосымша ақы, үстемеақы, төлем, өтемақы);
2) ел ішіндегі және одан тысқары жердегі іссапар шығысы;
3) тауарлар мен материалды (шығыс материалы, қосалқы құрал мен керек-жарақ, арнайы киім, арнайы аяқ киім, жеке және ұжымдық қорғану құралдары, санитариялық-тұрмыстық құрылғы, қосалқы материал мен тауар-материалдық қор, жиынтықтаушы, кеңсе тауарлары) сатып алуға шығыс;
4) негізгі құралдарды сатып алуға шығыс;
5) байланыс бойынша көрсетілетін қызмет (қалалық телефон нөмірі, қалааралық сөйлесу, интернет желісіне қолжетімділік бойынша көрсетілетін қызмет).
5. Жанама шығысқа мыналар жатады:
1) коммуналдық көрсетілетін қызметтер (суық су, ыстық су, техникалық су, теңіз суы, толық тазартылған дистиллят, қайтарылмайтын конденсат, газ, электр энергиясы, жылу, кәріз, желдету және буы бар жылу энергиясы);
2) зиянды және (немесе) қауіпті заттармен және өндірістік фактормен жұмыс істейтін персоналды міндетті медициналық тексеруден өткізуге шығыс;
3) басқа да шығыс (қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаған кезде оны жазатайым оқиғадан міндетті сақтандыруға, сейсмикалық жабдық үшін үй-жайларды жалға алу).

6. Стоимость работ и услуг устанавливается по следующей формуле:
Р всего = Рп + Рк
где,
Р всего – расходы на проведение выполнения исследования, консалтинговой услуги;
Рп – прямые расходы;
Рк – косвенные расходы.
7. При формировании бюджетной заявки для выполнения исследования, консалтинговой услуги каждая статья расходов подтверждается обосновывающими документами (штатное расписание исполнителя, расчеты, копии договоров, ценовые предложения не менее трех).

6. Жұмыс пен көрсетілетін қызметтің құны мынадай формула бойынша белгіленеді:
Шбарлығы = Тш + Жш
мұнда
Шбарлығы – зерттеуді, консалтингтік көрсетілетін қызметті орындауға шығыс;
Тш – тікелей шығыс;
Жш – жанама шығыс.
7. Зерттеуді, консалтингтік көрсетілетін қызметті орындау үшін бюджеттік өтінімді қалыптастыру кезінде әрбір шығыс құжаты негіздеуші құжаттармен (орындаушының штат кестесі, есеп, шарттың көшірмесі, кемінде үш баға ұсынысы) расталады.