О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 4 июля 2019 года № 481 "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных в области водоснабжения и водоотведения"
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 18 июля 2025 года № 267. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2025 года № 36486
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 4 июля 2019 года № 481 года "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных в области водоснабжения и водоотведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18993) следующие изменения:
Форму, предназначенную для сбора административных данных "Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в городских населенных пунктах", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Форму, предназначенную для сбора административных данных "Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющего обязанности
министра промышленности и
строительства Республики Казахстан
Р. Исакулов
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию
и реформам Республики Казахстан
"____"________________ 202__ года
Приложение 1
Исполняющий обязанности министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2025 года № 267
Приложение 1
к приказу Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 июля 2019 года № 481
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет - ресурсе: - www.gov.kz.
Наименование административной формы: "Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в городских населенных пунктах"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ГНП
Периодичность: годовая
Отчетный период: __________20___год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественных монополий предоставляющие регулируемые услуги на соответствующих административно-территориальных единицах, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, городов районного значения.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественных монополий предоставляющие регулируемые услуги на соответствующих административно-территориальных единицах в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, городов районного значения не позднее 25 января года, следующего за отчетным;
местные исполнительные органы районов, городов районного значения, городов областного значения в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы не позднее 25 февраля года, следующего за отчетным;
местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы в Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан не позднее 1 марта года, следующего за отчетным.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
"Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в городских населенных пунктах"
Код строк
Наименование области, города
Код области, города по классификатору административно-территориальных объектов
Общее количество
Обслуживающее предприятие
Водоснабжение
Гор
одов в области (единиц)
жилищ
проживающих в городских населенных пунктах (человек)
Бизнес идентификационный номер БИН или индивидуальный идентификационный номер ИИН
Наименование
Количество абонентов, охваченных централизованным водоснабжением (единиц)
в том числе
физических лиц/население (единиц)
юридических лиц (в том числе бюджетные организации) (единиц)
бюджетных организаций (единиц)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Водоснабжение
Количество населения имеющих
доступ к централиз
ованному водоснабж
ению (человек)
Обеспе
ченность
централи
зованным
водоснаб
жением,
в % графа 13
/графа 6
*100
Охват индивидуальными приборами учета воды по состоянию на конец отчетного года
Охват общедомовыми приборами учета воды по состоянию на конец отчетного года
Автоматизация производственных процессов водоснабжения и наличие централизованной системы контроля и управления (SCADA)
всего с нараст
ающим (единиц)
в том
числе
с дистан
ционной
передачей
данных в
автоматиз
ированную
систему
учета
энергопот
ребления
обслужи
вающего
предприя
тия (единиц)
охват
в %,
графа 15/гра
фа
9*100
Коли
чество
зданий
и соору
жений,
подлежа
щих к
установ
ке обще
домовых
приборов
учета
(единиц)
Коли
чество
зданий
и сооруж
ений с
установлен
ными обще
домовыми
приборами
учета
(единиц)
Коли
чество
установ
ленных
общедо
мовых
прибо
ров
учета
(единиц)
в том числе с дистанционной передачей данных в автоматизированную систему учета энергопотребления обслуживающего предприятия (единиц)

"Сумен жабдықтау және су бұру саласында әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 4 шілдедегі № 481 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2025 жылғы 18 шiлдедегi № 267 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 21 шiлдеде № 36486 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сумен жабдықтау және су бұру саласында әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 4 шілдедегі № 481 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18993 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қалалық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
Р. Исакулов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
202__ жылғы "____"________________
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін
атқарушының
2025 жылғы 18 шілдедегі
№ 267 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 4 шілдедегі
№ 481 бұйрығына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс даму министрлігі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну нысаны www.gov.kz интернет - ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: "Қалалық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-ҚЕМ
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: _______20__жылы
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтардан кешіктірмей;
аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 ақпанынан кешіктірмей;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетіне есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей ұсынады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
"Қалалық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер"
Жол коды
Облыстың, қаланың атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша облыстың, қаланың коды
Жалпы саны
Қызмет көрсету кәсіпорны
Сумен жабдықтау
облыстағы қалалардың (бірлік)
тұрғынжайлардың
қалалық елді мекендерде тұратындар (адам)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
БНС немесе жеке сәйкестендіру нөмірі ЖСН
Атауы
Орталықтандырылған сумен қамтылған абоненттер саны (бірлік)
оның ішінде
жеке тұлғалар/халық (бірлік)
заңды тұлғалардың (оның ішінде бюджеттік ұйымдар) (бірлік)
бюджеттік ұйымдар (бірлік)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Сумен жабдықтау
Орталықтандырылған сумен жабдықтауға рұқсаты бар халықтың саны (адам)
Орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету, % 13баған /6 баған*100
Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша суды есепке алудың жеке аспаптарымен қамту
Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша суды есепке алудың жалпыүйлік аспаптарымен қамту
барлығы өсіммен (бірлік)
оның ішінде қызмет көрсететін кәсіпорынның (бірліктердің)энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан бере отырып
қамту %, 15баған/ 9баған*100
Үйге ортақ есепке алу аспаптарын орнатуға жататын ғимараттар мен құрылыстардың саны(бірлік)
Үйге ортақ есептеу аспаптары орнатылған ғимараттар мен құрылыстардың саны (бірлік)
Белгіленген үйге ортақ есептеу аспаптарының саны (бірлік)
оның ішінде қызмет көрсететін кәсіпорынның (бірліктердің) энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан бере отырып

Охват населения очисткой сточных вод, в % графа 38/графа 6*100
Фактически поступило сточных вод в канализационно-очистные сооружения (тысяч кубических метров)
В том числе
Объем сточных вод, соответствующей нормативной очистке по собственному лабораторному мониторингу за отчетный период (тысяч кубических метров)
Уровень нормативно- очищенной воды, % графа 45/графа40 * 100
Автоматизация производственных процессов водоотведения и наличие централизованной системы контроля и управления (SCADA)
За I квартал (тысяч кубических метров)
За II квартал (тысяч кубических метров)
За III квартал (тысяч кубических метров)
За IV квартал (тысяч кубических метров)
Сети канализации (0 или 1)
Канализационные насосные станции (0 или 1)
Канализационно-очистные сооружения (0 или 1)
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
продолжение таблицы
Уровень тарифов
Протяженность водопроводных сетей, километров (по состоянию на конец отчетного года)
водоснабжение
водоотведение
усреднен
ный,
тенге/
кубичес
кий метр
физичес
ким
лицам/
населению,
тенге/
кубический
метр
юридичес
ким лица
(в том
числе
бюджет
ные
организа
ции) м,
тенге/
кубичес
кий метр
бюджет
ным органи
зациям, тенге/
кубичес
кий метр
усредненный, тенге/кубический метр
физическим лицам/населению, тенге/кубический метр
юридическим лицам (в том числе бюджетные организации), тенге/кубический метр
бюджетным организациям, тенге/кубический метр
общая, километр
в том числе изношенных, километр

Халықты сарқындысуларды тазартумен қамту, % 38баған / 6баған*100
Іс жүзінде кәріздік тазарту құрылыстарына ағынды сулар түсті (мың текше метрі)
Оның ішінде
Есепті кезеңдегі меншікті зертханалық мониторинг бойынша нормативтік тазартуға сәйкес келетін сарқынды сулардың көлемі (мың текше метрі )
Нормативтік тазартылған су деңгейі, % 45баған / 40баған * 100
Су бұрудың өндірістік процестерін автоматтандыру және орталықтандырылған бақылау және басқару жүйесінің (SCADA)болуы
I тоқсан үшін (мың текше метрі )
II тоқсан үшін (мың текше метрі )
III тоқсан үшін (мың текше метрі )
IV тоқсан үшін (мың текше метрі )
Кәріз желілері (0 немесе 1)
Кәріз сорғы станциялары (0 немесе 1)
Кәріздік тазарту құрылыстары (0 немесе 1)
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
кестенің жалғасы
Тарифтер деңгейі
Су құбыры желілерінің ұзындығы, км (есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша)
сумен жабдықтау
су бұру
орташа, теңге / текше метрі )
Жеке тұлғаларға/халыққа, теңге / текше метрі
заңды тұлғаларға (оның ішінде бюджеттік ұйымдар), теңге / текше метрі)
бюджеттік ұйымдарға, теңге / текше метрі)
орташа, теңге / текше метрі)
Жеке тұлғаларға/халыққа, теңге / текше метрі)
заңды тұлғаларға, теңге / текше метрі)
бюджеттік ұйымдарға, теңге / текше метрі)
жалпы, шаршы
оның ішінде тозған, шаршы

Износ, % графа 59/графа 58
в том числе обслуживаемых субъектами естественных монополий, километр
в том числе прочих
(работающих без акта ввода в эксплуатацию, не переданных в доверительное управление субъектам естественных монополий, бесхозяйные), километр
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
продолжение таблицы
Протяженность канализационных сетей, километров (по состоянию на конец отчетного года)
Общая протяженность построенных (новых) сетей в отчетном году, километр
Общая протяженность реконструированных (замененных) сетей в отчетном году, километр
Общая протяженность отремонтированных (текущий/капитальный ремонт) сетей в отчетном году, километр
общая, километр
в том числе изношенных, километр
Износ, % графа 64/графа 63
в том числе обслуживаемых субъектами естественных монополий, километр
в том числе прочих
(работающих без акта ввода в эксплуатацию, не переданных в доверительное управление субъектам естественных монополий, бесхозяйные), километр
водоснабжения, километр
водоотведения, километр
водоснабжения, километр
водоотведения, километр
водоснабжения, килметр
водоотведения, километр
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
Типтік мекенжай бөлігі/Типовая адресная часть
Атауы
Наименование
____________________
_________________________________
Мекенжайы
Адрес_______________________
____________________________
Телефоны
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/ Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель___________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства) ___________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Сведения об обеспеченности
услугами водоснабжения и
водоотведения в городских
населенных пунктах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе

Тозу, % 59бағана/ 58бағана
оның ішінде табиғи монополиялар субъектілері қызмет көрсететін, километр
оның ішінде өзгелері (пайдалануға беру актісінсіз жұмыс істейтіндер, табиғи монополиялар субъектілеріне сенімгерлік басқаруға берілмеген, иесiз) километр
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
кестенің жалғасы
Кәріз желілерінің ұзындығы, км (есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша)
Есепті жылы салынған (жаңа) желілердің жалпы ұзындығы, шаршы
Есепті жылы қайта жаңартылған (ауыстырылған) желілердің жалпы ұзақтығы, шаршы
Есепті жылы жөнделген (ағымдағы/күрделі жөндеу) желілердің жалпы ұзындығы, шаршы
жалпы, шаршы
оның ішінде тозған, шаршы
Тозу, % 64баған/ 63баған
оның ішінде табиғи монополиялар субъектілері қызмет көрсететін, километр
оның ішінде өзгелері (пайдалануға беру актісінсіз жұмыс істейтіндер, табиғи монополиялар субъектілеріне сенімгерлік басқаруға берілмеген, иесiз), километр
сумен жабдықтау, шаршы
су бұру, шаршы
сумен жабдықтау, шаршы
су бұру, шаршы
сумен жабдықтау, шаршы
су бұру, шаршы
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
Типтік мекенжай бөлігі/Типовая адресная часть
Атауы
Наименование ____________________
_________________________________
Мекенжайы
Адрес_______________________
____________________________
Телефоны
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/ Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель___________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства) _________________________________________
"Қалалық елді мекендерде
сумен жабдықтау және су бұру
қызметтерімен қамтамасыз ету
туралы мәліметтер"
әкімшілік деректер өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанға
қосымша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в городских населенных пунктах" (далее – Форма) разработанной в соответствии с Концепцией развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023 – 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736 с целью мониторинга достижения показателей в области водоснабжения и водоотведения по Республике Казахстан.
2. Информация по данной Форме представляется субъектом естественных монополий предоставляющие регулируемые услуги на соответствующих административно-территориальных единицах в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, городов районного значения не позднее 25 января года, следующего за отчетным;
местными исполнительными органами районов, городов областного значения, городов районного значения в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы не позднее 25 февраля года, следующего за отчетным;
местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы в Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан не позднее 1 марта года, следующего за отчетным.
3. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "код строк" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Наименование области, города" указывается наименование областей и городов Республики Казахстан;
в графе 3 "Код области, города по классификатору административно-территориальных объектов" указывается код области, города по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО);
в графе 4 "Общее количество городов в области" указывается количество городских населенных пунктов в области;
в графе 5 "Общее количество жилищ" указывается общее количество индивидуальных жилых домов, квартир, комнат в общежитии, модульных (мобильных) жилых домов, находящихся в городских населенных пунктах;
в графе 6 "Общая численность населения, проживающего в городах" указывается количество населения, проживающих в городских населенных пунктах области, согласно официальным статистическим данным формируемым Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан по состоянию на 1 января следующего за отчетным периодом;
в графах 7, 8 "Обслуживающее предприятие" указываются бизнес-идентификационный номер (БИН) или индивидуальный идентификационный номер (ИИН) и наименование предприятия, обслуживающего население услугами водоснабжения и водоотведения, заполняются субъектами естественных монополий;

1. Осы түсіндірме Қазақстан Республикасы бойынша сумен жабдықтау және су бұру саласындағы көрсеткіштеріне қол жеткізуді мониторингілеу мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 736 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған сәйкес әзірленген "Қалалық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер" (бұдан әрі – Нысан) нысанын толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Осы Нысан бойынша ақпаратты тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектісі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей;
аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 ақпанына кешіктірмей;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетіне есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей ұсынады.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
"жол коды" деген 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
"Облыстың, қаланың атауы" деген 2-бағанда Қазақстан Республикасы облыстарының және қалалардың атауы көрсетіледі;
"Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша облыстың, қаланың коды" деген 3-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші (ӘАОЖ) бойынша облыстың, қаланың коды көрсетіледі;
"Облыстағы қалалардың жалпы саны" деген 4-бағанда облыстағы қалалық елді мекендердің жалпы саны көрсетіледі;
"Тұрғынжайдың жалпы саны" деген 5-бағанда қалалық елді мекендердегі дара тұрғын үйлердің, пәтерлердің, жатақханадағы бөлмелердің, модульдік (мобильді) тұрғын үйлердің жалпы саны көрсетіледі;
"Қалалардағы тұратын халықтың жалпы саны" деген 6-бағанда есепті кезеңнен кейінгі 1-ші қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің ұлттық статистика бюросы қалыптастыратын ресми статистикалық деректерге сәйкес облыстың қалалық елді мекендерінде тұратын халықтың саны көрсетіледі;
"Қызмет көрсететуші кәсіпорын" деген 7, 8-бағандарда халыққа сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қызмет көрсететін кәсіпорынның бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) және атауы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;

в графах 9, 10, 11, 12 "Количество абонентов, охваченных централизованным водоснабжением" указывается количество абонентов, обеспеченных централизованным водоснабжением, проживающих в городских населенных пунктах, в том числе физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также бюджетных организаций, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 13 "Количество населения, имеющего доступ к централизованному водоснабжению" указывается количество населения обеспеченных централизованным водоснабжением, проживающих в городских населенных пунктах (данные обслуживающих предприятий);
в графе 14 "Обеспеченность централизованным водоснабжением, в %" указывается доля жителей, обеспеченных централизованным водоснабжением, рассчитывается как процентное соотношение графы 13 к графе 6;
в графах 15, 16 "Охват индивидуальными приборами учета воды по состоянию на конец отчетного года, всего единиц" общее количество установленных индивидуальных приборов учета воды с нарастающим на конец отчетного года, в том числе с дистанционной передачей данных в автоматизированную систему учета энергопотребления обслуживающего предприятия, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 17 "Охват индивидуальными приборами учета воды, в %" указывается доля абонентов, у которых установлены индивидуальные приборы учета, рассчитывается как процентное соотношение графы 15 к графе 9, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 18, 19 "Охват общедомовыми приборами учета воды по состоянию на конец отчетного года" указывается количество зданий и сооружений, подлежащих к установке общедомовых приборов учета (единиц) и с установленными общедомовыми приборами учета (единиц);
в графах 20, 21 "Охват общедомовыми приборами учета воды по состоянию на конец отчетного года" указывается количество установленных общедомовых приборов учета (единиц), в том числе с дистанционной передачей данных в автоматизированную систему учета энергопотребления обслуживающего предприятия (единиц), заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 22 "Охват в %", указывается доля зданий и сооружений, охваченных установленными общедомовыми приборами учета воды, рассчитывается как соотношение графы19 к графе 18, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 23, 24, 25, 26 "Автоматизация производственных процессов водоснабжения и наличие централизованной системы контроля и управления (SCADA)" указывается наличие автоматизации и SCADA на водозаборах, водоподготовке, насосных станциях и сетях водоснабжения. При наличии компонентов автоматизации производственных процессов водоснабжения и централизованной системы контроля и управления (SCADA) указывается цифра 1, при отсутствии – 0, заполняются субъектами естественных монополий;

"Орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылған абоненттер саны" деген 9, 10, 11, 12-бағандарда қалалық елді мекендерде, оның ішінде жеке және заңды тұлғаларда (оның ішінде бюджеттік ұйымдар), сондай-ақ бюджеттік ұйымдарда тұратын орталықтандырылған сумен қамтамасыз етілген абоненттердің саны көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылған халық саны" деген 13-бағанда қалалық елді мекендердегі орталықтандырылған сумен жабдықталумен қамтылған халық саны көрсетіледі (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері);
"Орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету үлесі, %" деген 9-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтамасыз етілген тұрғындардың үлесі көрсетіледі, 13-бағанның 6-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша суды есепке алудың жеке аспаптарымен барлық бірліктерді қамту" деген 15, 16-бағандарда есепті жылдың аяғына өсіп келе жатқан, оның ішінде қызмет көрсететін кәсіпорынның энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан бере отырып, суды есепке алудың белгіленген жеке аспаптарының жалпы саны, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Суды есепке алудың жеке аспаптарымен қамту, %" деген 17-бағанда жеке есепке алу аспаптары орнатылған абоненттердің үлесі көрсетіледі, 9-бағанға 15-бағанның пайыздық қатынасы ретінде есептеледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Еесепті жылдың соңындағы жағдай бойынша үйге ортақ су есепке алу аспаптарымен қамту" 18, 19 - бағандарында үйге ортақ есепке алу аспаптарын (бірліктерін) орнатуға жататын және үйге ортақ есепке алу аспаптары (бірліктері) орнатылған ғимараттар мен құрылыстардың саны;
20, 21-бағандарында үйге орнатылған жалпы есепке алу аспаптарының (бірліктерінің) саны көрсетіледі, оның ішінде қызмет көрсететін кәсіпорынның (бірліктердің) энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан беру саны, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Қамту %" деген 22-бағанда суды есепке алудың белгіленген жалпыүйлік аспаптарымен қамтылған ғимараттар мен құрылыстардың үлесі көрсетіледі, 19-бағанның 18-бағанға қатынасы ретінде есептеледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Сумен жабдықтаудың өндірістік процестерін автоматтандыру және бақылау мен басқарудың орталықтандырылған жүйесінің (SCADA) болуы" деген 23, 24, 25, 26-бағандарда су қабылдағыштарда, су дайындауда, сорғы станцияларында және сумен жабдықтау желілерінде автоматтандыру мен SCADA болуы көрсетіледі. Сумен жабдықтаудың өндірістік процестерін автоматтандыру компоненттері және бақылау мен басқарудың орталықтандырылған жүйесі (SCADA) болған кезде - 1, болмаған кезде - 0 саны көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;

в графе 27, 28, 29, 30 "Количество абонентов, охваченных централизованным водоотведением" указывается численность населения в городах, подключенного к централизованному водоотведению (данные обслуживающих предприятий), в том числе физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также бюджетных организациях, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 31 "Численность населения, имеющего доступ к централизованному водоотведению" указывается количество населения, обеспеченного централизованным водоотведением, проживающего в городских населенных пунктах (данные обслуживающих предприятий);
в графе 32 "Доступ к централизованному водоотведению, в %" указывается доля жителей, обеспеченных централизованным водоотведением, рассчитывается как процентное соотношение графы 31 к графе 6;
в графах 33, 34, 35 "Наличие канализационно-очистных сооружений" указываются наличие канализационно-очистных сооружений с механической и биологической очисткой, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 36 "Производительность канализационно-очистных сооружений" указывается проектная производительность канализационно-очистных сооружений, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 37 "Износ канализационно-очистных сооружений, %" указывается уровень износа канализационно-очистных сооружений, рассчитывается следующим образом: как разница 100% и наличие основных по балансовой стоимости на конец года/наличие основных фондов по первоначальной стоимости на конец года*100%, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 38 "Численность населения, охваченного действующими канализационно-очистными сооружениями" указывается численность населения в городах с действующими канализационно-очистными сооружениями, обеспеченные очисткой сточных вод через централизованные и/или комбинированные (с очисткой на месте или возможностью транспортировать ассенизаторскими машинами из септик танков в организованные пункты приема сточных вод (сливные пункты)) системы водоотведения; если при наличии канализационно-очистных сооружений отсутствуют организованные сливные пункты, то охват очисткой принимается равной к доле подключенных к централизованному водоотведению;
в графе 39 "Охват населения очисткой сточных вод, в %" указывается доля населения, охваченного очисткой сточных вод в городах, рассчитывается как процентное соотношение количества населения, проживающего в городах, с действующими канализационно-очистными сооружениями, к общему количеству жителей в городах, графа 38 к графе 6;

"Орталықтандырылған су бұрумен қамтылған абоненттер саны" деген 27, 28, 29, 30-бағанда орталықтандырылған су бұруға қосылған қалалардағы халық саны (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), оның ішінде жеке және заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар), сондай-ақ бюджеттік ұйымдар көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Орталықтандырылған су бұруға қолжетімділігі бар халық саны" деген 31-бағанда қалалық елді мекендерде тұратын орталықтандырылған су бұрумен қамтылған халық саны көрсетіледі (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері)і;
"Орталықтандырылған су бұруға қолжетімділік, %" деген 32-бағанда орталықтандырылған су бұрумен қамтамасыз етілген тұрғындардың үлесі көрсетіледі, 31-бағанның 6-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Кәріздік тазарту құрылыстарының болуы" деген 33, 34, 35-бағандарда механикалық және биологиялық тазартуы бар кәріздік тазарту құрылыстарының болуы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Кәріздік тазарту құрылыстарының өнімділігі" деген 36-бағанда кәріздік тазарту құрылыстарының жобалық өнімділігі көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Кәріздік тазарту құрылыстарының тозуы, %" деген 37-бағанда кәріздік тазарту құрылыстарының тозу деңгейі көрсетіледі, мынадай тәртіппен есептеледі: айырмашылық 100% және жыл соңындағы баланстық құны бойынша негізгі қорлардың болуы/жыл соңындағы бастапқы құны бойынша негізгі қорлардың болуы*100%, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Кәріздік тазарту құрылыстарымен қамтылған халық саны" деген 38-бағанда орталықтандырылған және/немесе құрамдастырылған (орнында тазартумен немесе ассенизаторлық машиналармен танктерден сарқынды суларды қабылдаудың ұйымдастырылған пункттеріне (ағызу пункттеріне) ассенизаторлық машиналармен тасымалдау мүмкіндігімен қамтамасыз етілген, жұмыс істеп тұрған кәріздік тазарту құрылыстары бар қалалардағы халық саны көрсетіледі; егер Кәріздік тазарту құрылыстар болған жағдайда ұйымдастырылған ағызу пункттері болмаса, онда тазартумен қамту орталықтандырылған су бұруға қосылған үлеске тең қабылданады;
"Халықты тазартылған сарқынды сулармен қамтылуы, %" деген 20-бағанда қалалардағы сарқынды суларды тазартумен қамтылған халықтың үлесі көрсетіледі, қалаларда тұратын халық санының қолданыстағы Кәріздік тазарту құрылыстарымен қалалардағы тұрғындардың жалпы санына пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі 38-баған 6-бағанға;

в графах 40, 41, 42, 43, 44 "Фактически поступило сточных вод в канализационно-очистные сооружения (тысяч кубических метров)" указывается количество сточных вод поступивших в канализационно-очистные сооружения, в том числе в разрезе І, ІІ, ІІІ и IV кварталов, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 45 "Объем сточных вод, соответствующей нормативной очистке по собственному лабораторному мониторингу за отчетный период (тысяч кубических метров)" указывается объем стоков, соответствующий предельной допустимой концентрации по основным показателям (взвешенные вещества, полное биохимическое потребление кислорода, химическое потребление кислорода, азот аммонийный, азот нитратов, азот нитритов, фосфор фосфатов, нефтепродукты) в процессе внутреннего лабораторного мониторинга (согласно журналам лаборатории) в течение года, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 46 "Уровень нормативно-очищенной воды, %" указывается доля объема нормативно-очищенной воды, прошедшей очистку на очистных сооружениях, расчет осуществляется к объему пропущенных сточных вод через очистные сооружения, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 47, 48, 49 "Автоматизация производственных процессов водоотведения и наличие централизованной системы контроля и управления (SCADA)", указывается наличие автоматизации и SCADA на сетях канализации, канализационно-насосных станций, канализационно-очистных сооружениях. При наличии компонентов автоматизации производственных процессов водоотведения и централизованной системы контроля и управления (SCADA) указывается цифра 1, при отсутствии – 0, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 "Уровень тарифов на водоснабжение и водоотведение" указываются следующие тарифы: усредненный, для физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также тарифы для бюджетных организаций на услуги водоснабжения и водоотведения, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 58, 59 "Протяженность водопроводных сетей по состоянию на конец отчетного года" указывается общая протяженность водопроводных сетей и в том числе протяженность изношенных сетей водоснабжения по состоянию на конец отчетного года, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 60 "Износ, %" указывается уровень износа водопроводных сетей, рассчитывается следующим образом: как соотношение изношенных сетей к общей протяженности водопроводных сетей *100%, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 61 "в том числе обслуживаемых субъектами естественных монополий, километр" указывается протяженность водопроводных сетей обслуживаемых субъектами естественных монополий (по состоянию на конец отчетного года);
в графе 62 "в том числе прочих (работающих без акта ввода в эксплуатацию, не переданных в доверительное управление субъектам естественных монополий, бесхозяйные), километр" указывается протяженность водопроводных сетей работающих без акта ввода в эксплуатацию, не переданных в доверительное управление субъектам естественных монополий, бесхозяйные (по состоянию на конец отчетного года);

"Іс жүзінде кәріз-тазарту құрылыстарына сарқынды сулар келіп түсті (мың текше метр)" 40, 41, 42, 43, 44-бағандарда кәріз-тазарту құрылыстарына келіп түскен сарқынды сулар саны, оның ішінде І, ІІ, ІІІ және IV тоқсандар бөлінісінде көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Есепті кезеңдегі меншікті зертханалық мониторинг бойынша нормативтік тазартуға сәйкес келетін сарқынды сулардың көлемі (мың текше метр)" деген 45-бағанда ішкі зертханалық мониторинг процесінде негізгі көрсеткіштер бойынша шекті рұқсат етілген концентрацияға сәйкес келетін сарқынды сулардың көлемі (өлшенген заттар, толық оттегінің биохимиялық тұтынуы, оттегінің химиялық тұтынуы, аммоний азоты, нитрат азоты, нитрит азоты, фосфор фосфаттары, мұнай өнімдері) көрсетіледі (зертхана журналдарына сәйкес), бір жыл ішінде, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Нормативтік-тазартылған судың деңгейі, %" деген 46-бағанда тазарту құрылыстарында тазартудан өткен нормативтік тазартылған су көлемінің үлесі көрсетіледі, есеп тазарту құрылыстары арқылы өткізілген сарқынды сулардың көлеміне қарай жүзеге асырылады, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Су бұрудың өндірістік процестерін автоматтандыру және бақылау мен басқарудың орталықтандырылған жүйесінің (SCADA) болуы" деген 47, 48, 49-бағандарда кәріз желілерінде, кәріз-сорғы станцияларында, кәріз-тазарту құрылыстарында автоматтандыру мен SCADA болуы көрсетіледі. Су бұрудың өндірістік процестерін автоматтандыру компоненттері және бақылау мен басқарудың орталықтандырылған жүйесі (SCADA) болған кезде - 1, болмаған кезде-0 саны көрсетіледі;н қамтылған абоненттер саны" деген 12-бағанда орталықтандырылған су бұруға қосылған қалалардағы халық саны көрсетіледі (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Сумен жабдықтау және су бұру тарифтерінің деңгейі" 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57-бағандарда мынадай тарифтер көрсетіледі: орташа, жеке және заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар) үшін, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру қызметтеріне бюджеттік ұйымдар үшін тарифтер, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша су құбыры желілерінің ұзындығы" деген 58, 59-бағандарда есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша су құбыры желілерінің жалпы ұзындығы және оның ішінде тозған сумен жабдықтау желілерінің ұзындығы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Тозу, %" деген 60-бағанда су құбыры желілерінің тозу деңгейі көрсетіледі, мынадай түрде есептеледі: тозған желілердің су құбыры желілерінің жалпы ұзындығына қатынасы ретінде *100%, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Оның ішінде табиғи монополиялар субъектілері қызмет көрсететін, километр" деген 61-бағанда табиғи монополиялар субъектілері қызмет көрсететін су құбыры желілерінің ұзындығы көрсетіледі (есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша);
"Оның ішінде өзгелері (пайдалануға беру актісінсіз жұмыс істейтіндер, табиғи монополиялар субъектілеріне сенімгерлік басқаруға берілмеген, иесiз), километр" деген 62-бағанда пайдалануға беру актісінсіз жұмыс істейтіндер, табиғи монополиялар субъектілеріне сенімгерлік басқаруға берілмеген, иесiз су құбыры желілерінің ұзындығы көрсетіледі (есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша);

в графах 63, 64 "Протяженность канализационных сетей по состоянию на конец отчетного года" указывается общая протяженность канализационных сетей и в том числе протяженность изношенных канализационных сетей на конец отчетного года, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 65 "Износ, %" указывается уровень износа канализационных сетей, рассчитывается следующим образом: как соотношение изношенных сетей к общей протяженности водопроводных сетей *100%, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 66 "в том числе обслуживаемых субъектами естественных монополий, километр" указывается протяженность канализационных сетей обслуживаемых субъектами естественных монополий (по состоянию на конец отчетного года), заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 67 "в том числе прочих (работающих без акта ввода в эксплуатацию, не переданных в доверительное управление субъектам естественных монополий, бесхозяйные), километр" указывается протяженность канализационных сетей работающих без акта ввода в эксплуатацию, не переданных в доверительное управление субъектам естественных монополий, бесхозяйные (по состоянию на конец отчетного года), заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 68, 69 "Общая протяженность построенных сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность построенных сетей водоснабжения и водоотведения, в рамках Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы за отчетный период, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 70, 71 "Общая протяженность реконструируемых сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность реконструируемых сетей водоснабжения и водоотведения, в рамках Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы за отчетный период, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 72, 73 "Общая протяженность отремонтированных (текущий/капитальный ремонт) сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность отремонтированных сетей водоснабжения, заполняются субъектами естественных монополий.
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2025 года № 267
Приложение 2
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 июля 2019 года № 481
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет - ресурсе: - www.gov.kz.
Наименование административной формы: "Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 2-СНП
Периодичность: годовая
Отчетный период: __________20___год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественных монополий предоставляющие регулируемые услуги на соответствующих административно-территориальных единицах, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, городов районного значения, сельских населенных пунктов.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественных монополий предоставляющие регулируемые услуги на соответствующих административно-территориальных единицах в местные исполнительные органы сельских населенных пунктов, районов, городов районного значения, городов областного значения не позднее 25 января года, следующего за отчетным;
местные исполнительные органы сельских населенных пунктов, районов, городов районного значения, городов областного значения в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы не позднее 25 февраля года, следующего за отчетным;
местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы в Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан не позднее 1 марта, следующего за отчетным.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
"Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах"
Код строк
Наименование области, района, сельского населенного пункта
Код области, района по классификатору административно-территориальных объектов
Статус села
Общее количество сельских населенных пунктов в области (единиц)
Общая численность населения в сельских населенных пунктах (человек)
Общее количество жилищ
Год постройки системы водоснабжения
Обслуживающее предприятие
опорное
спутниковое
прочие
приграничные
Бизнес идентификационный номер БИН или индивидуальный идентификационный номер ИИН
Наименование
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
в чьей собственности находится
Доступ населения к услугам водоснабжения
Централизованное водоснабжение
Количество сельских населенных пунктов (единиц)
Численность населения, проживающего в данных сельских населенных пунктах (человек)
%
Кол-во сельских населенных пунктов (единиц)
Численность населения, проживающего в данных сельских населенных пунктах (человек)

"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша кәріз желілерінің ұзындығы" деген 63, 64-бағандарда есепті жылдың соңына кәріз желілерінің жалпы ұзындығы және оның ішінде тозған кәріз желілерінің ұзындығы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Тозу, %" деген 65-бағанда кәріз желілерінің тозу деңгейі көрсетіледі, мынадай түрде есептеледі: тозған желілердің су құбыры желілерінің жалпы ұзындығына қатынасы ретінде *100%, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Оның ішінде табиғи монополиялар субъектілері қызмет көрсететін, километр" деген 66-бағанда табиғи монополиялар субъектілері қызмет көрсететін кәріз желілерінің ұзындығы көрсетіледі (есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша), табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Оның ішінде өзгелері (пайдалануға беру актісінсіз жұмыс істейтіндер, табиғи монополиялар субъектілеріне сенімгерлік басқаруға берілмеген, иесiз), километр" деген 67-бағанда пайдалануға беру актісінсіз жұмыс істейтіндер, табиғи монополиялар субъектілеріне сенімгерлік басқаруға берілмеген, иесiз кәріз желілерінің ұзындығы көрсетіледі (есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша), табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Есепті кезеңде салынған желілердің жалпы ұзындығы, шаршы" деген 68, 69-бағандарда есепті кезеңде Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы шеңберінде салынған сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Есепті кезеңде реконструкцияланған желілердің жалпы ұзақтығы, шаршы" деген 70, 71-бағандарда есепті кезеңде Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы шеңберінде реконструкцияланған сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Есепті жылы жөнделген (ағымдағы/күрделі) желілердің жалпы ұзақтағы, шақырым" 72, 73-бағандарда жөнделген сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін
атқарушының
2025 жылғы 18 шілдедегі
№ 267 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 4 шілдедегі
№ 481 бұйрығына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс даму министрлігі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну нысаны www.gov.kz интернет - ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: "Ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 2-АЕМ
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: _______20__жылы
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдық елді мекендердің жергілікті атқарушы органдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері ауылдық елді мекендердің, аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтардан кешіктірмей;
ауылдық елді мекендердің, аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 ақпанынан кешіктірмей;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетіне есепті кезеңнен кейінгі 1 наурыздан кешіктірмей ұсынады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
"Ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер"
Жолдардың коды
Облыстың, ауданның, ауылдық елді мекеннің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуші бойынша облыстың, ауданның коды
Ауыл мәртебесі
Облыстағы ауылдық елді мекендердің жалпы саны (бірлік)
Ауылдык елді мекендердегі халықтың жалпы саны (адам)
Тұрғынжайлардың жалпы саны
Сумен жабдықтау жүйесінің салынған жылы
Қызмет көрсетуші кәсіпорын
тірек
спутниктік
өзге де
шекара маңындағы
Бизнес сейкестендіргіш номірі
БСН немесе жеке сәйкестендіру нөмірі ЖСН
Атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Кімнің меншігінде
Халықтың сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділігі
Орталықтандырылған сумен жабдықтау
Ауылдык елді мекендердің саны (бірлік)
Осы ауылдық елді мекендерде тұратын халық саны (адам)
%
Ауылдық елді мекендердің саны (бірлік)
Ауылдық елді мекендердегі тұратын халықтың саны (адам)

Обеспеченность централизованным водоснабжением по количеству сельских населенных пунктов, % граф 19/граф8 *100
Обеспеченность централизованным водоснабжением по численности населения, % граф 20/граф 9 *100
государственная
частная
14
15
16
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы
Централизованное водоснабжение
Количество абонентов, охваченных централизованным водоснабжением (единиц)
в том числе
Всего установлено индивидуальных приборов учета воды по состоянию на конец отчетного года (единиц)
в том числе с дистанционной передачей данных в автоматизированная система учета энергопотребления обслуживающего предприятия (единиц)
Охват индивидуальными приборами учета воды, % графа 27/графа 23*100
физических лиц/население
юридических лиц (в том числе бюджетные организации)
бюджетных организаций (из графы 25)
23
24
25
26
27
28
29
продолжение таблицы
Нецентрализованное водоснабжение
Количество сельских населенных пунктов (единиц)
Комплекс блок-модули
Пункты раздачи воды
Привозная вода
Количество сельских населенных пунктов, где установлены Комплекс блок-модули
Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где установлены Комплекс блок-модули (человек)
Обеспеченность населения услугами Комплекс блок-модули, % графа 32/графа9*100
Количество сельских населенных пунктов, где установлено пункты раздачи воды
Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где установлены пункты раздачи воды (человек)
Обеспеченность населения услугами пунктов раздачи питьевой воды, % графа 35/графа 9*100
Количество сельских населенных пунктов, жители которых используют привозную воду
Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где используют привозную воду
Обеспеченность населения привозной водой, % графа 38/графа 9*100
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
продолжение таблицы
Нецентрализованное водоснабжение
Скважины, колодцы
Количество сельских населенных пунктов, жители которых используют воду из скважин и колодцев
Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где используют воду из скважин и колодцев
Обеспечен

Ауылдық елді мекендердің саны бойынша орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылуы, % 19 баған/8 баған *100
Халықтың саны бойынша орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылуы, % 20 баған/9 баған *100
мемлекеттік
жеке
14
15
16
17
18
19
20
21
22
кестенің жалғасы
Орталықтандырылған сумен жабдықтау
Орталықтандырылған сумен қамтылған абоненттердің саны (бірлік)
оның ішінде
Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша суды есепке алудың жеке құралдары барлығы орнатылды
(бірлік)
оның ішінде сервистік кәсіпорынның энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан беру (бірлік)
Жеке суды есептеу құралдарымен қамтылуы, % 27 баған/23 баған*100
жеке тұлғалар/халық
заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар)
бюджеттік ұйымдар (25-бағаннан)
23
24
25
26
27
28
29
кестенің жалғасы
Орталықтандырылмаған сумен жабдықтау
Ауылдық елді мекендердің саны (бірлік)
Кешенді-блок модульдер
Су тасымалдау пункттері
Тасымалданатын су
Кешенді-лок модульдер орнатылған ауылдық елді мекендердің саны
Кешенді-лок модульдер белгіленген ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны (адам)
Халықты КБМ қамтамасыз ету, % 32 баған/9 баған*100
Су тасымалдау пункттері белгіленген ауылдық елді мекендердің саны
Су тасымалдау пункттері белгіленген ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны (адам)
Халықтың су тасымалдау пункттері қызметтерімен қамтамасыз етілуі, % 35 баған/9 баған*100
Тасымалданатын суы бар ауылдық елді мекендердің саны
Тасымалданатын суды пайдаланатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтын саны
Халықтың тасымалданатын сумен қамтамасыз етілуі, % 38 баған/9 баған*100
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
кестенің жалғасы
Орталықтандырылмаған сумен жабдықтау
Ұңғымалар мен құдықтар
Тұрғындары ұңғымалар мен құдықтардан суды пайдаланатын ауылдық елді мекендердің саны
Ұңғымалар мен құдықтардан су пайдаланатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны

ность населения скважинами и колодцами, % графа 41/графа 9*100
Количество сельских населенных пунктов, жители которых отказались от строительства централизован-
ного водоснабжения и установки комплекс блок-модулей и пунктов раздачи воды (наличие протоколов отказа)
Численность населения, которых отказались от строительства централизован-ного водоснабжения и установки комплекс блок-модулей и пунктов раздачи воды (наличие протоколов отказа)
Доля населения, которых отказались от строительства централизован-
ного водоснабжения и установки комплекс блок-модулей и пунктов раздачи воды, графа 44/графа 9*100
Доля сел отказавшихся от строительства централизованного водоснабжения и установки комплекс блок-модулей и пунктов раздачи воды, %, графа 43/графа 8*100
40
41
42
43
44
45
46
продолжение таблицы
Централизованное водоотведение
Кол-во сельских населенных пунктов (единиц)
Численность населения, проживающего в данных сельских населенных пунктах (человек)
Кол-во абонентов, проживающих в данных сельских населенных пунктах (единиц)
в том числе
Доступ к
централи
зованному
водоотведе
нию по
количеству
сельских
населенных
пунктов,
в % графа
47/графа 8
*100
Доступ к
централизован
ному водоотве
дению по
численности
населения,
в % графа
48/графа
9 *100
Наличие
канализа
ционно-
очистных
сооруже
ний
(единиц)
в том
числе
физических
лиц/
население
юридичес
ких лиц
(в том
числе
бюджет
ные
организа
ции)
(единиц)
бюджет
ных орга
низаций
(из графы
51)
только с
механиче
ской очисткой
(единиц)
с механ
ической
и биоло
гической
очисткой
(единиц)
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
продолжение таблицы
Централизованное водоотведение
Производительность канализационно-очистных сооружений (проектная)
Износ канализационно- очистных сооружений, в %
Числен-ность населе-ния, охваченного действующими канализационно- очистными сооружениями (человек)

Халықтың ұңғымалармен және құдықтармен қамтамасыз етілуі, % 41 баған/9 баған*100
Тұрғындары орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок модульдер мен су тасымалдау пункттер қондырғыларынан бас тартқан ауылдық елді мекендердің саны (бас тарту хаттамаларының болуы)
Орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пунктерінің қондырғысынан бас тартқан халық саны (бас тарту хаттамаларының болуы)
Орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок модульдер мен су тасымалдау пункттер қондырғыларынан қондырғысынан бас тартқан халықтың үлесі, 44 баған/9 баған*100
Орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок модульдер мен су тасымалдау пункттер қондырғыларынан қондырғысынан бас тарқан ауылдардың үлесі, %, 43 баған/8 баған*100
40
41
42
43
44
45
46
кестенің жалғасы
Орталықтандырылған су бұру
Ауылдық елді мекендердің саны (бірлік)
Ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны (адам)
Осы ауылдық елді мекендерде тұратын абоненттердің саны (бірлік)
Оның ішінде
Ауылдық елді мекендердің саны бойынша орталықтандырылған су бұруға қолжетімділік, % 47 баған/8 баған *100
Халық саны бойынша орталықтандырылған су бұруға қолжетімділік, % 48 баған/9 баған *100
Кәріздік тазарту құрылыстардың болуы (бірлік)
Оның ішінде
Жеке тұлғалар/халық
Заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар)
Бюджеттік ұйымдар (51-бағаннан)
Механикалық тазалаумен (бірлік)
Механикалық және биологиялық тазалаумен (бірлік)
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
кестенің жалғасы
Орталықтандырылған су бұру
Кәріздік тазарту құрылыстарының өнімділігі (жобалық)
Кәріздік тазарту құрылыстарының тозуы, %
Кәріздік тазарту құрылыстарымен қамтылған халық саны (адам)

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения об обеспеченности услугами водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах" (далее – Форма) разработанной в соответствии с Концепцией развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736 с целью мониторинга достижения показателей в области водоснабжения и водоотведения по Республике Казахстан.
2. Информация по данной Форме представляется субъектами естественных монополий предоставляющие регулируемые услуги на соответствующих административно-территориальных единицах в местные исполнительные органы сельских населенных пунктов, районов, городов районного значения, городов областного значения не позднее 25 января года, следующего за отчетным;
местными исполнительными органами районов, городов областного значения, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы не позднее 25 февраля года, следующего за отчетным;
местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы в Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан не позднее 1 марта года, следующего за отчетным.
3. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "код строк" указывается порядковый номер;
в графе 2 "Наименование области, района, сельского населенного пункта" указывается наименование областей, районов, сельских населенных пунктов Республики Казахстан;
в графе 3 "Код области, района по классификатору административно-территориальных объектов" указывается код области, района по классификатору административно-территориальных объектов (КАТО);
в графах 4, 5, 6, 7 "Статус села" указывается статус села (опорные, спутниковые, прочие и приграничные)
в графе 8 "Общее количество сельских населенных пунктов в области" указывается количество сельских населенных пунктов в области;
в графе 9 "Общая численность населения в сельских населенных пунктах" указывается количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах области, согласно официальным статистическим данным формируемым Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан по состоянию на 1 января следующего за отчетным периодом;
в графе 10 "Общее количество жилищ" указывается общее количество индивидуальных жилых домов, квартир, комнат в общежитии, модульных (мобильных) жилых домов, находящихся в сельских населенных пунктах;
в графе 11 "Год постройки системы водоснабжения" указывается год постройки системы водоснабжения;

1. Осы түсіндірме Қазақстан Республикасы бойынша сумен жабдықтау және су бұру саласындағы көрсеткіштерге қол жеткізуді мониторингілеу мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйекиегі № 736 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй - коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес әзірленген "Ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қамтамасыз ету туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Осы Нысан бойынша ақпаратты әкімшілік-аумақтық бірліктерде реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектісі ауылдық елді мекендердің, аудандық, аудандық маңызы бар қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей;
аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына есепті жылдан кейінгі жылдың 25 ақпанынан кешіктірмей ұсынады;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетіне есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей ұсынады.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
"Жолдардың коды" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
"Облыстың, ауданның, ауылдық елді мекеннің атауы" деген 2-бағанда Қазақстан Республикасы облыстарының, аудандарының, ауылдық елді мекендерінің атауы көрсетіледі;
"Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуші бойынша облыстың, ауданның коды" деген 3-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуші (ӘАОЖ) бойынша облыстың, ауданның коды көрсетіледі;
"Ауыл мәртебесі" деген 4, 5, 6, 7-бағандарда ауылдың (тірек, спутниктік, өзге де және шекара маңындағы)мәртебесі көрсетіледі;
"Облыстағы ауылдық елді мекендердің жалпы саны" деген 8-бағанда облыстағы ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Ауылдық елді мекендердегі халықтың жалпы саны" деген 9-бағанда есепті кезеңнен кейінгі 1-ші қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің ұлттық статистика бюросы қалыптастыратын ресми статистикалық деректерге сәйкес облыстың ауылдық елді мекендерінде тұратын халықтың саны көрсетіледі;
"Тұрғынжайдың жалпы саны" деген 10-бағанда ауылдық елді мекендердегі дара тұрғын үйлердің, пәтерлердің, жатақханадағы бөлмелердің, модульдік (мобильді) тұрғын үйлердің жалпы саны көрсетіледі;
"Сумен жабдықтау жүйесінің салынған жылы" деген 11-бағанда сумен жабдықтау жүйесінің салынған жылы көрсетіледі;

в графах 12, 13 "Обслуживающее предприятие" указываются наименование и бизнес-идентификационный номер (БИН) или индивидуальный идентификационный номер (ИИН) предприятия, обслуживающего сельское население услугами водоснабжения и водоотведения, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 14, 15 "В чьей собственности находится" указывается форма собственности предприятия, обслуживающего сельское население услугами водоснабжения и водоотведения, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 16 "Количество сельских населенных пунктов" указывается количество сельских населенных пунктов, имеющих доступ к услугам водоснабжения, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 17 "Численность населения, проживающих в данных сельских населенных пунктах" указывается общее количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах, имеющих доступ к услугам водоснабжения;
в графе 18 "%" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, имеющих доступ к услугам водоснабжения, рассчитывается как процентное соотношение графы 17 к графе 9;
в графе 19 "Количество сельских населенных пунктов, охваченных централизованным водоснабжением" указывается количество сельских населенных пунктов, обеспеченных централизованным водоснабжением, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 20 "Численность населения, проживающего в данных сельских населенных пунктах" указывается общее количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах с централизованным водоснабжением;
в графе 21 "Обеспеченность централизованным водоснабжением по количеству сельских населенных пунктов, %" указывается доля сельских населенных пунктов, обеспеченных централизованным водоснабжением, рассчитывается как процентное соотношение графы 19 к графе 8;
в графе 22 "Обеспеченность централизованным водоснабжением по численности населения, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, подключенного к централизованному водоснабжению (данные обслуживающих предприятий), рассчитывается как процентное соотношение графы 20 к графе 9;
в графе 23, 24, 25, 26 "Количество абонентов, охваченных централизованным водоснабжением" указывается количество абонентов, обеспеченных централизованным водоснабжением, проживающих в сельских населенных пунктах (данные обслуживающих предприятий), в том числе физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также бюджетных организаций, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 27, 28 "Всего установлено индивидуальных приборов учета воды по состоянию на конец отчетного года" общее количество установленных индивидуальных приборов учета воды с нарастающим по состоянию на конец отчетного года (данные обслуживающих предприятий), в том числе с дистанционной передачей данных в автоматизированной системе учета энергопотребления обслуживающего предприятия, заполняются субъектами естественных монополий;

"Қызмет көрсететуші кәсіпорын" деген 12, 13-бағандарда сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қызмет ауыл халқына қызмет көрсететін кәсіпорынның атауы мен бизнес сейкестендіргіш номірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Кімнің меншігінде" деген 14, 15-бағандарда ауыл халқына сумен жабдықтау және су бұру қызметтерімен қызмет көрсететін кәсіпорынның меншік нысаны көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Ауылдық елді мекендердің саны" деген 16-бағанда сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділігі бар ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Осы ауылдық елді мекендерде тұратын халық саны" деген 17-бағанда сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділігі бар ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың жалпы саны көрсетіледі;
"%" деген 18-бағанда сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділігі бар ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 17-бағанның 9-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылған ауылдық елді мекендердің саны" деген 19-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылған ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Ауылдық елді мекендердегі тұратын халықтың саны" деген 20-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықталған ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың жалпы саны көрсетіледі;
"Ауылдық елді мекендердің саны бойынша орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылуы, %" деген 21-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтамасыз етілген ауылдық елді мекендердің үлесі көрсетіледі, 19-бағанның 8-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Халықтың саны бойынша орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтылуы, %" деген 22-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтауға қосылған ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), 20-бағанға 9-бағанның пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Орталықтандырылған сумен қамтылған абоненттердің саны" деген 23, 24, 25, 26-бағанда ауылдық елді мекендерде тұратын орталықтандырылған сумен қамтылған абоненттердің саны (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), оның ішінде жеке және заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар), сондай-ақ бюджеттік ұйымдар көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша суды есепке алудың жеке құралдарды барлығы белгіленді" 27, 28-бағандарда есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша өспелі суды есепке алудың белгіленген жеке аспаптарының жалпы саны (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), оның ішінде қызмет көрсететін кәсіпорынның энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіне деректерді қашықтықтан бере отырып, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;

в графе 29 "Охват индивидуальными приборами учета воды, в %" указывается доля абонентов, у которых установлены индивидуальные приборы учета, рассчитывается как процентное соотношение графы 27 к графе 23, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 30 "Количество сельских населенных пунктов" указывается количество населенных пунктов, где водоснабжение осуществляется из нецентрализованной системы водоснабжения;
в графе 31 "Количество сельских населенных пунктов, где установлены комплекс-блок модули", указывается количество сельских населенных пунктов, где население получает услуги водоснабжения посредством комплекс-блок модулей;
в графе 32 "Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где установлены комплекс-блок модули" указывается количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах, где население получает услуги посредством комплекс-блок модулей;
в графе 33 "Обеспеченность населения услугами комплекс-блок модулями, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, имеющих комплекс-блок модули, рассчитывается как процентное соотношение графы 32 к графе 9;
в графе 34 "Количество сельских населенных пунктов, где установлены пункты раздачи воды" указывается количество сельских населенных пунктов, где население получает услуги водоснабжения посредством пунктов раздачи воды;
в графе 35 "Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где установлены пункты раздачи воды" указывается количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах, где население получает услуги посредством пунктов раздачи воды;
в графе 36 "Обеспеченность населения услугами пунктов раздачи воды, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, имеющих пункты раздачи воды, рассчитывается как процентное соотношение графы 35 к графе 9;
в графе 37 "Количество сельских населенных пунктов с привозной водой" указывается количество сельских населенных пунктов, охваченных привозной водой;
в графе 38 "Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где используют привозную воду" указывается количество населения, проживающего в сельских населенных пунктах, которые используют привозную воду;
в графе 39 "Обеспеченность населения привозной водой, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, получающих услуги водоснабжения посредством привозной воды, рассчитывается как процентное соотношение графы 38 к графе 9;
в графе 40 "Количество сельских населенных пунктов, жители которых используют воду из скважин и колодцев" указывается количество сельских населенных пунктов, где население получает услуги водоснабжения посредством скважин и колодцев;
в графе 41 "Численность населения, проживающего в сельских населенных пунктах, где используют воду из скважин и колодцев" указывается количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах, где население получает услуги водоснабжения посредством скважин и колодцев;

"Жеке суды есептеу құрылдарымен қамтылуы, %" деген 29-бағанда жеке есепке алу аспаптары орнатылған абоненттердің үлесі көрсетіледі, 27-бағанның 23-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Ауылдық елді мекендердің саны" деген 30-бағанда сумен жабдықтау орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жүйесінен жүзеге асырылатын елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Кешенді блок-модульдері орнатылған ауылдық елді мекендердің саны" деген 31-бағанда халық сумен жабдықтау қызметтерін кешен-блок модульдері арқылы алатын ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Кешенді блок-модульдер белгіленген ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 32-бағанда халық кешенді блок-модульдер арқылы қызмет алатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны көрсетіледі;
"Халықты кешенді блок-модульдерімен қамтамасыз ету, %" деген 33-бағанда кешенді блок-модульдері бар ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 21-бағанның 5-бағанға пайыздық қатынасы ретінде есептеледі;
"Су тарату пункттері белгіленген ауылдық елді мекендердің саны" деген 34-бағанда халық су тарату пункттері арқылы сумен жабдықтау қызметтерін алатын ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Су тарату пункттері белгіленген ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 35-бағанда халық су тарату пункттері арқылы қызмет алатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны көрсетіледі;
"Халықтың су тарату пункттерінің қызметтерімен қамтамасыз етілуі, %" деген 36-бағанда су тарату пункттері бар ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 35-бағанның 9-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Тасымалданатын суы бар ауылдық елді мекендердің саны" деген 37-бағанда тасымалданатын сумен қамтылған ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Тасымалданатын суды пайдаланылатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 38-бағанда тасымалданатын суды пайдаланатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны көрсетіледі;
"Халықтың тасымалданатын сумен қамтамасыз етілуі, %" деген 39-бағанда тасымалданатын суы арқылы сумен жабдықтау қызметтерін алатын ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 38-бағанның 9-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Тұрғындары ұңғымалар мен құдықтардан суды пайдаланатын ауылдық елді мекендердің саны" деген 40-бағанда халық ұңғымалар мен құдықтар арқылы сумен жабдықтау қызметтерін алатын ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Ұңғымалар мен құдықтардан су пайдаланылатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 41-бағанда халық ұңғымалар мен құдықтар арқылы сумен жабдықтау қызметтерін алатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны көрсетіледі;

в графе 42 "Обеспеченность населения скважинами и колодцами, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, имеющих скважины и колодцы, рассчитывается как процентное соотношение графы 41 к графе 9;
в графе 43 "Количество сельских населенных пунктов, жители которых отказались от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды (наличие протоколов отказа)" указывается количество сельских населенных пунктов, где население использует скважины и колодцы, при этом отказывается от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды (отказ от подключения предусматривает обязательное наличие протокола отказа);
в графе 44 "Численность населения, которые отказались от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды (наличие протоколов отказа)" указывается количество населения, проживающего в сельских населенных пунктах, которые используют скважины и колодцы, при этом отказываются от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды (отказ от подключения предусматривает обязательное наличие протокола отказа);
в графе 45 "Доля населения, которое отказалось от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды, %" указывается доля населения в сельских населенных пунктах, отказывающихся от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды, рассчитывается как процентное соотношение графы 44 к графе 9;
в графе 46 "Доля сел, которое отказалось от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды, %" указывается доля сельских населенных пунктов, отказывающихся от строительства централизованного водоснабжения, установки комплекс-блок модулей и пунктов раздачи воды, рассчитывается как процентное соотношение графы 43 к графе 8;
в графе 47 "Количество сельских населенных пунктов, охваченных централизованным водоотведением" указывается количество сельских населенных пунктов, обеспеченных централизованным водоотведением;
в графе 48 "Численность населения, проживающего в данных сельских населенных пунктах" указывается общее количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах с централизованным водоотведением;
в графе 49, 50, 51, 52 "Количество абонентов, проживающих в данных сельских населенных пунктах" указывается количество населения в сельских населенных пунктах, которые подключены к централизованному водоотведению (данные обслуживающих предприятий), в том числе для физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также бюджетных организаций, заполняются субъектами естественных монополий;

"Халықтың ұңғымалармен және құдықтармен қамтамасыз етілуі, %" деген 42-бағанда ұңғымалары мен құдықтары бар ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 41-бағанның 9-бағанға пайыздық қатынасы ретінде есептеледі;
"Тұрғындары орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттері қондырғыларынан бас тартқан ауылдық елді мекендердің саны (бас тарту хаттамаларының болуы)" деген 43-бағанда тұрғындар ұңғымалар мен құдықтарды пайдаланатын ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі, бұл ретте орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттер қондырғысынан бас тартады (қосылудан бас тарту бас тарту хаттамасының міндетті болуын көздейді);
"Орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок- модульдер мен су тарату пункттерінің қондырғысынан бас тартқан халық саны (бас тарту хаттамаларының болуы)" деген 44-бағанда ұңғымалар мен құдықтарды пайдаланатын ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны көрсетіледі, бұл ретте тұрғындар орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан және комплексті блок-модульдер мен су тарату пункттер қондырғысынан бас тартады (қосылудан бас тарту үшін бас тарту хаттамасының міндетті болуын көздейді);
"Орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттері қондырғысынан бас тартқан халықтың үлесі, %" деген 45-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттері қондырғысынан бас тартатын ауылдық елді мекендердегі халықтың үлесі көрсетіледі, 44-бағанның 9-бағанға пайыздық қатынасы ретінде есептеледі
"Орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттері қондырғысынан бас тартқан ауылдардың үлесі, %" деген 46-бағанда орталықтандырылған сумен жабдықтау құрылысынан, кешенді блок-модульдер мен су тарату пункттері қондырғысынан бас тартатын ауылдық елді мекендердің үлесі көрсетіледі, 43-бағанның 8-бағанға пайыздық қатынасы ретінде есептеледі;
"Орталықтандырылған су бұрумен қамтылған ауылдық елді мекендердің саны" деген 47-бағанда орталықтандырылған су бұрумен қамтамасыз етілген ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 48-бағанда орталықтандырылған су бұру бар ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың жалпы саны көрсетіледі;
"Осы ауылдық елді мекендерде тұратын абоненттердің саны" деген 49, 50, 51, 52-бағанда орталықтандырылған су бұруға қосылған (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), оның ішінде жеке және заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар), сондай-ақ бюджеттік ұйымдар үшін ауылдық елді мекендердегі халықтың саны көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;

в графе 53 "Доступ к централизованному водоотведению по количеству сельских населенных пунктов, %" указывается количество сельских населенных пунктов, обеспеченного централизованным водоотведением (данные обслуживающих предприятий), рассчитывается как процентное соотношение графы 47 к графе 8;
в графе 54 "Доступ к централизованному водоотведению по численности населения, %" указывается численность населения, обеспеченного централизованным водоотведением (данные обслуживающих предприятий), рассчитывается как процентное соотношение графы 48 к графе 9;
в графах 55, 56, 57 "Наличие канализационно-очистных сооружений" указываются наличие в сельских населенных пунктах канализационно-очистных сооружений с механической и биологической очисткой, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 58 "Производительность канализационно-очистных сооружений" указывается проектная производительность канализационно-очистных сооружений, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 59 "Износ канализационно-очистных сооружений, %" указывается уровень износа канализационно-очистных сооружений, рассчитывается следующим образом: как разница 100% и наличие основных по балансовой стоимости на конец года/наличие основных фондов по первоначальной стоимости на конец года*100%, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 60 "Численность населения, охваченного действующими канализационно-очистными сооружениями" указывается численность населения в сельских населенных пунктах с действующими канализационно-очистными сооружениями, обеспеченные очисткой сточных вод через централизованные и/или комбинированные (с очисткой на месте или возможностью транспортировать ассенизаторскими машинами из септик танков в организованные пункты приема сточных вод (сливные пункты)) системы водоотведения; если при наличии канализационно-очистных сооружений отсутствуют организованные сливные пункты, то охват очисткой принимается равной к доле подключенных к централизованному водоотведению;
в графе 61 "Охват населения очисткой сточных вод, в %" указывается доля населения, охваченного очисткой сточных вод в сельских населенных пунктах, рассчитывается как процентное соотношение количества населения, проживающего в сельских населенных пунктах, с действующими канализационно-очистными сооружениями, к общему количеству жителей в сельских населенных пунктах;
в графах 62, 63, 64, 65, 66 "Фактически поступило сточных вод в канализационно-очистные сооружения (тысяч кубических метров)" указывается количество сточных вод поступивших в канализационно-очистные сооружения, в том числе в разрезе І, ІІ, ІІІ и IV кварталов, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 67 "Объем сточных вод, соответствующей нормативной очистке по собственному лабораторному мониторингу за отчетный период (тысяч кубических метров)" указывается объем стоков, соответствующий предельно-допустимой концентрации по основным показателям (взвешенные вещества, полное биохимическое потребление кислорода, химическое потребление кислорода, азот аммонийный, азот нитратов, азот нитритов, фосфор фосфатов, нефтепродукты) в процессе внутреннего лабораторного мониторинга (согласно журналам лаборатории) в течение года, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 68 "Уровень нормативно-очищенной воды, %" указывается доля объема нормативно-очищенной воды, прошедшей очистку на очистных сооружениях, расчет осуществляется к объему пропущенных сточных вод через очистные сооружения, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 69 "Количество сельских населенных пунктов" указывается количество населенных пунктов, где водоотведение осуществляется из нецентрализованной системы водоотведения;
в графе 70 "Численность населения, проживающего в данных сельских населенных пунктах" указывается общее количество населения, проживающих в сельских населенных пунктах с нецентрализованным водоотведением;

"Ауылдық елді мекендердің саны бойынша орталықтандырылған су бұруға қолжетімділік, %" 53-бағанында орталықтандырылған су бұрумен қамтамасыз етілген ауылдық елді мекендердің саны көрсетіледі (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), 47-бағанның 8-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Халық саны бойынша орталықтандырылған су бұруға қолжетімділік, %" деген 54-бағанда ауылдық елді мекендердегі орталықтандырылған су бұрумен қамтамасыз етілген халық саны көрсетіледі (қызмет көрсететін кәсіпорындардың деректері), 48-бағанның 9-бағанға пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Кәріздік тазарту құрылыстардың болуы" деген 55, 56, 57-бағандарда ауылдық елді мекендерде механикалық және биологиялық тазартумен кәріз-тазарту құрылыстарының болуы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Кәріздік тазарту құрылыстарының өнімділігі" деген 58-бағанда кәріз-тазарту құрылыстарының жобалық өнімділігі көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Кәріздік тазарту құрылыстарының тозуы, %" деген 59-бағанда кәріздік тазарту құрылыстарының тозу деңгейі көрсетіледі, мынадай түрде есептеледі: айырмашылық 100% және жыл соңындағы баланстық құны бойынша негізгі қорладрдың болуы/жыл соңындағы бастапқы құны бойынша негізгі қорлардың болуы*100%, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Кәріздік тазарту құрылыстарымен қамтылған халық саны" деген 60-бағанда орталықтандырылған және/немесе құрамдастырылған (орнында тазартумен немесе ассенизаторлық машиналармен сарқынды суларды қабылдаудың ұйымдастырылған пунктеріне (ағызу пунктеріне) ассенизаторлық машиналармен тасымалдау мүмкіндігімен қамтамасыз етілген, жұмыс істеп тұрған кәріздік тазарту құрылыстары бар ауылдық елді мекендергі халық саны көрсетіледі; егер кәріздік тазарту құрылыстар болған жағдайда ұйымдастырылған ағызу пунктері болмаса, онда тазартумен қамту орталықтандырылған су бұруға қосылған үлеске тең қабылданады;
"Халықтың тазартылған сарқынды сулармен қамтылуы, %" деген 61-бағанда ауылдық елді мекендерде сарқынды суларды тазартумен қамтылған халықтың үлесі көрсетіледі, ауылдық елді мекендерде тұратын халық санының қолданыстағы кәріздік тазарту құрылыстарымен ауылдық елді мекендерде тұратын тұрғындардың жалпы санына пайыздық арақатынасы ретінде есептеледі;
"Іс жүзінде кәріз-тазарту құрылыстарына сарқынды сулар келіп түсті (мың м3)" деген 62, 63, 64, 65, 66-бағандарда кәріздік тазарту құрылыстарына келіп түскен сарқынды сулар саны, оның ішінде І, ІІ, ІІІ және IV тоқсандар бөлінісінде көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Есепті кезеңдегі меншікті зертханалық мониторинг бойынша нормативтік тазартуға сәйкес келетін сарқынды сулардың көлемі (мың м3)" деген 67-бағанда бір жыл ішіндегі ішкі зертханалық мониторинг процесінде негізгі көрсеткіштер бойынша шекті рұқсат етілген концентрацияға сәйкес келетін сарқынды сулардың көлемі көрсетіледі (өлшенген заттар, толық оттегінің биохимиялық тұтынуы, оттегінің химиялық тұтынуы, аммоний азоты, нитрат азоты, нитрит азоты, фосфор фосфаттары, мұнай өнімдері) (зертхана журналдарына сәйкес), табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Нормативтік тазартылған судың деңгейі, %" деген 68-бағанда тазарту құрылыстарында тазартудан өткен нормативтік тазартылған су көлемінің үлесі көрсетіледі, есеп тазарту құрылыстары арқылы өткізілген сарқынды сулардың көлеміне қарай жүзеге асырылады, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Ауылдық елді мекендердің саны" деген 69-бағанда су бұру орталықтандырылмаған су бұру жүйесінен жүзеге асырылатын елді мекендердің саны көрсетіледі;
"Осы ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың саны" деген 70-бағанда орталықтандырылмаған су бұруы бар ауылдық елді мекендерде тұратын халықтың жалпы саны көрсетіледі;

в графах 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 "Уровень тарифов на водоснабжение и водоотведение" указываются следующие тарифы: усредненный, для физических и юридических лиц (в том числе бюджетные организации), а также тарифы для бюджетных организаций на услуги водоснабжения и водоотведения, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 79, 80 "Общая протяженность водопроводных сетей по состоянию на конец отчетного года, километр" указывается общая протяженность водопроводных сетей и протяженность изношенных сетей водоснабжения по состоянию на конец отчетного периода, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 81 "Износ, %" указывается уровень износа водопроводных сетей, рассчитывается следующим образом: как соотношение изношенных сетей к общей протяженности водопроводных сетей *100%, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 82 "в том числе обслуживаемых субъектами естественных монополий, километр" указывается протяженность водопроводных сетей обслуживаемых субъектами естественных монополий (по состоянию на конец отчетного года);
в графе 83 "в том числе прочих (работающих без акта ввода в эксплуатацию, не переданных в доверительное управление субъектам естественных монополий, бесхозяйные), километр" указывается протяженность водопроводных сетей работающих без акта ввода в эксплуатацию, не переданных в доверительное управление субъектам естественных монополий, бесхозяйные (по состоянию на конец отчетного года);
в графах 84, 85 "Общая протяженность канализационных сетей по состоянию на конец отчетного года, километр" указывается общая протяженность канализационных сетей и протяженность изношенных канализационных сетей по состоянию на конец отчетного периода, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 86 "Износ, %" указывается уровень износа канализационных сетей, рассчитывается следующим образом: как соотношение изношенных сетей к общей протяженности водопроводных сетей *100%, заполняются субъектами естественных монополий;
в графе 87 "в том числе обслуживаемых субъектами естественных монополий, километр" указывается протяженность канализационных сетей обслуживаемых субъектами естественных монополий (по состоянию на конец отчетного года);
в графе 88 "в том числе прочих (работающих без акта ввода в эксплуатацию, не переданных в доверительное управление субъектам естественных монополий, бесхозяйные), километр" указывается протяженность канализационных сетей работающих без акта ввода в эксплуатацию, не переданных в доверительное управление субъектам естественных монополий, бесхозяйные (по состоянию на конец отчетного года);

"Сумен жабдықтау және су бұру тарифтерінің деңгейі" деген 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78-бағандарда мынадай тарифтер көрсетіледі: жеке және заңды тұлғалар (оның ішінде бюджеттік ұйымдар) үшін орташа, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру қызметтері бюджеттік ұйымдарға арналған тарифтер, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша су құбыры желілерінің жалпы ұзындығы, км" деген 79, 80-бағандарда су құбыры желілерінің жалпы ұзындығы және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тозған сумен жабдықтау желілерінің ұзындығы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Тозу, %" 81-бағанында су құбыры желілерінің тозу деңгейі көрсетіледі, келесідей есептелінеді: тозған су құбыр желілері желілердің жалпы ұзындығына қатынасы ретінде *100%;
"Оның ішінде табиғи монополиялар субъектілері қызмет көрсететін, километр" деген 82-бағанда табиғи монополиялар субъектілері қызмет көрсететін су құбыры желілерінің ұзындығы көрсетіледі (есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша);
"Оның ішінде өзгелері (пайдалануға беру актісінсіз жұмыс істейтіндер, табиғи монополиялар субъектілеріне сенімгерлік басқаруға берілмеген, иесiз), километр" деген 83-бағанда пайдалануға беру актісінсіз жұмыс істейтіндер, табиғи монополиялар субъектілеріне сенімгерлік басқаруға берілмеген, иесiз су құбыры желілерінің ұзындығы көрсетіледі (есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша);
"Есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша кәріз желілерінің жалпы ұзындығы, км" деген 84, 85-бағандарда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша кәріз желілерінің жалпы ұзындығы және тозған кәріз желілерінің ұзындығы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Тозу, %" 86-бағанында кәріз желілерінің тозу деңгейі көрсетіледі, келесідей есептелінеді: тозған желілердің су құбыры желілерінің жалпы ұзындығына қатынасы ретінде *100%, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Оның ішінде табиғи монополиялар субъектілері қызмет көрсететін, километр" деген 87-бағанда табиғи монополиялар субъектілері қызмет көрсететін кәріз желілерінің ұзындығы көрсетіледі (есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша);
"Оның ішінде өзгелері (пайдалануға беру актісінсіз жұмыс істейтіндер, табиғи монополиялар субъектілеріне сенімгерлік басқаруға берілмеген, иесiз), километр" деген 88-бағанда пайдалануға беру актісінсіз жұмыс істейтіндер, табиғи монополиялар субъектілеріне сенімгерлік басқаруға берілмеген, иесiз кәріз желілерінің ұзындығы көрсетіледі (есепті жылдың соңындағы жағдай бойынша);

в графах 89, 90 "Протяженность построенных сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность построенных сетей водоснабжения и водоотведения в отчетном периоде, в рамках Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы за отчетный период, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 91, 92 "Протяженность реконструированных сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность реконструированных сетей водоснабжения и водоотведения в отчетном периоде в рамках Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2023-2029 годы за отчетный период, заполняются субъектами естественных монополий;
в графах 93, 94 "Протяженность отремонтированных (текущий/капитальный ремонт) сетей в отчетном году, километр" указывается протяженность отремонтированных сетей водоснабжения и водоотведения в отчетном периоде, заполняются субъектами естественных монополий.

"Есепті жылда салынған желілердің ұзындығы, км" деген 89, 90-бағандарында есепті кезеңде Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы шеңберінде салынған сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Есепті жылда реконструкцияланған желілердің ұзындығы, км" деген 91, 92-бағандарда есепті кезеңде Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамытудың 2023-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру желілерінің реконструкцияланған ұзындығы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады;
"Есепті жылы жөнделген (ағымдағы/күрделі жөндеу) желілердің ұзындығы, км" деген 93, 94-бағандарда есепті кезеңде жөнделген сумен жабдықтау және су бұру желілерінің ұзындығы көрсетіледі, табиғи монополиялар субъектілері толтырады.