О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 февраля 2023 года № 75 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных почвенных изысканий земель"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 июля 2025 года № 218. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2025 года № 36428
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 февраля 2023 года № 75 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных почвенных изысканий земель" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31999) следующие изменения:
в Методике по проведению крупномасштабных почвенных изысканий земель, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Результаты крупномасштабных почвенных изысканий земель (почвенные карты и картограммы) заносятся в информационную систему государственного земельного кадастра до 31 марта года, следующего за годом выполнения работ.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В подготовительный период до начала полевого периода Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан получает разрешение на использование земельного участка для изыскательских работ в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ", утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 "Об утверждении Правил по оказанию государственных услуг в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366).";
подпункт 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) картографические: фотопланы на бумажных и цифровых носителях, аэрофотоснимки, космические снимки и цифровые данные информационной системы государственного земельного кадастра;";
пункты 28, 29 и 30 изложить в следующей редакции:
"28. Основные разрезы закладываются в наиболее типичных местах для изучения полного профиля почвы с вскрытием всех горизонтов и верхних 10 (десяти) сантиметров материнской породы. Общая глубина разрезов составляет от 80 (восемидесяти) сантиметров до 200 (двухсот) сантиметров, ширина передней стенки – до 60 (шестидесяти) сантиметров. В случае наличия в разрезе щебня, плотных пород или воды, глубина основного почвенного разреза ограничивается глубиной вскрытия плотной породы или появлением воды.

"Жердің ірі масштабты топырақ іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 ақпандағы № 75 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 9 шiлдедегi № 218 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 11 шiлдеде № 36428 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жердің ірі масштабты топырақ іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 ақпандағы № 75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31999 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жердің ірі масштабты топырақ іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемеде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жерлердің ірі масштабты топырақ іздестірулерінің нәтижелері (топырақ карталары мен картограммалары) мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесіне жұмыстар орындалған жылдан кейінгі жылдың 31 наурызына дейін енгізіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Топырақ іздестірулер бойынша дала жұмыстары басталғанға дейінгі дайындық кезеңінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны "Жер қатынастары саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсету жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына сәйкес іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат алады.";
9-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) картографиялық: қағаз және цифрлық тасығыштардағы фотожоспарлар, аэрофотосуреттер, ғарыштық суреттер және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің цифрлық деректері;";
28, 29 және 30-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Негізгі кескіндер барлық қат-қабаттар мен аналық жыныстың жоғарғы 10 (он) сантиметрін ашатын топырақтың толық профилін зерттеу үшін барынша типтік жерлерде орналастырылған. Кескіннің жалпы тереңдігі 80 (сексен) сантиметрден 200 (екі жүз) сантиметрге дейін, алдыңғы қабырғаның ені 60 (алпыс) сантиметрге дейін. Кесіндіде қиыршық тас, тығыз жыныстар немесе су болған жағдайда, негізгі топырақ кесіндісінің тереңдігі тығыз жынысты ашу тереңдігімен немесе судың пайда болуымен шектеледі.

29. Полуямы закладываются в типичных местах для определения типов почв и их пространственного варьирования с вскрытием всех почвенных горизонтов до начала материнской породы. Глубина полуям составляет от 80 (восемидесяти) сантиметров до вскрытия почвообразующей породы на 10 (десять) сантиметров, ширина – не менее 60 (шестидесяти) сантиметров.
30. Прикопки используются для уточнения границ отдельных почвенных контуров, выявленных и охарактеризованных основными разрезами и полуямами, при общей глубине разрезов не менее 50 (пятидесяти) сантиметров. Вскрытие прикопками 2-3 (двух-трех) основных горизонтов проводится для определения отдельных родовых и видовых признаков почв (мощность гумусового горизонта, карбонатность, солонцеватость, солончаковость).";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Описание морфологических признаков почв в основных разрезах, полуямах и прикопках осуществляется с использованием сокращенной индексировки морфологических признаков почв согласно приложению 8 к настоящей Методике.";
приложения 6 и 7 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
приложение 24 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 41 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 48 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 июля 2025 года № 218
Приложение 6
к Методике по проведению
крупномасштабных почвенных
изысканий земель
Форма
Филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по___________области
Полевой журнал описания почв
________________________________________________________________________________
(сельский округ, село, город, номер учетного квартала)
________________________________________________________________________________
(район)
________________________________________________________________________________
(область)
№ разреза _______ с ______по ______
Количество разрезов:
основных ____
полуям ______
прикопок ____
Почвенное обследование произведено
с "____"______ ________
до "____" _____ _______
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 июля 2025 года № 218
Приложение 7
к Методике по проведению
крупномасштабных почвенных
изысканий земель
Форма
Разрез №______
__________________       ______________       _______________________________
(фамилия почвоведа)       (дата описания)       (область, район, землепользование)
N….……°..…..…´……………..…´´Е………°………..´…………..….´´
(координаты)
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
(угодье и его состояние – культура, засоренность,
_________________________________________________________________________________________
растительный покров, проективное покрытие)
_________________________________________________________________________________________
(состояние поверхности почвы)
_________________________________________________________________________________________
(общий рельеф)
_________________________________________________________________________________________
мезорельеф (элемент рельефа, экспозиция
_________________________________________________________________________________________
и крутизна склонов в градусах на преобладающей по
_________________________________________________________________________________________
площади территории контура), микрорельеф
________________________________________________________________________________________
(почвообразующая и подстилающая породы)
Глубина
разреза
(сантимет
ров)
Вскипание (сантиметр)
Скопления
СаСО3
Гипс
Легкораство
римые соли
Ржа
вые
пятна
Глеевые
пятна
глубина
(сантиметр)
Сла
бое
силь
ное
глу
бина
(сан
ти
метр)
и
фор
ма
ко
ли
че
ство
(под
черк
нуть)
глу
бина
(сан
ти
метр)
и
фор
ма
ко
ли
че
ство
(под
черк
нуть)
глу
бина
(сан
ти
метр)
и
форма
коли
чество
(под
черк
нуть)
глубина
(сантиметр)
много
мало
много
мало
много
мало
________________________________________________________________________________
(агропроизводственная характеристика контура – однородность или комплексность,
________________________________________________________________________________
процентное соотношение компонентов в контуре,
________________________________________________________________________________
производственная оценка)
Определение почвы

29. Жартылай шұңқырлар топырақтың түрлерін және аналық жыныс басталғанға дейінгі барлық топырақ горизонттарын аша отырып, олардың кеңістіктік өзгеруін анықтау үшін типтік жерлерде қазылады. Жартылай шұңқырлардың тереңдігі топырақ түзетін жыныс ашылғанға дейін 80 (сексен) сантиметрден 10 (он) сантиметрге дейін, ені – 60 (алпыс) сантиметрден кем болмайды.
30. Қазбашықтар негізгі кесінділермен және жартылай шұңқырлармен анықталған және сипатталған жекелеген топырақ контурларының шекараларын нақтылау үшін пайдаланылады, қазбашықтың жалпы тереңдігі кемінде 50 (елу) сантиметр. 2-3 (екі-үш) негізгі қат-қабатты қазу арқылы ашу топырақтың жекелеген жалпы және түрлік белгілерін (қарашірік қат-қабатының қалыңдығы, карбонаттылық, кебірлілік, сортаңдану) анықтау үшін жүргізіледі.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Негізгі кескіндерде, жартылай шұңқырларда және қазбашықтарда топырақтың морфологиялық белгілерін сипаттау осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес топырақтың морфологиялық белгілерінің қысқартылған индекстерін пайдалана отырып, жүзеге асырылады.";
6 және 7-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
24-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
41-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
48-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 9 шілдедегі
№ 218 бұйрығына
1-қосымша
Жердің ірі масштабты топырақ
іздестірулерін жүргізу
жөніндегі әдістемеге
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының _________облысы бойынша филиалы
Топырақ сипаттамасының далалық журналы
_____________________________________________________________________________
(ауылдық округ, ауыл, қала, есеп кварталының нөмірі)
_______________________________________________________________________________
(аудан)
______________________________________________________________________________
(облыс)
Кескін № _____ _________
бастап __________ дейін
Кескіндер саны:
негізгі _____
жартылай қазбалар_____
қазбашықтар _____
Топырақты зерттеп-қарау
___ "____" _____бастап
___ "____" _____ дейін
жүргізілді
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 9 шілдедегі
№ 218 бұйрығына
2-қосымша
Жердің ірі масштабты топырақ
іздестірулерін жүргізу
жөніндегі әдістемеге
7-қосымша
Нысан
№ ____ кескін
_____________________________________ ________________________________
(топырақ танушының тегі) (сипаттау күні) (облыс, аудан, жер пайдалану)
N….……°..…..…´……………..…´´Е………°………..´…………..….´´ (координаттар)
______________________________________________________________________
(алқап және оның жай-күйі – дақыл, шөп басқан,
______________________________________________________________________
өсімдік жамылғысы, жобалық жамылғы)
______________________________________________________________________
(топырақ бетінің жай-күйі)
______________________________________________________________________
(жалпы жер бедері)
______________________________________________________________________
мезобедер (жер бедері элементі, алаңы бойынша
______________________________________________________________________
басым контур аумағындағы
______________________________________________________________________
беткейлердің экспозициясы мен тіктігі градуспен), микробедер
______________________________________________________________________
(топырақ түзуші және төсеніш жыныстар)
Кесіндінің тереңдігі (сантиметр)
Көпіршіктілік (сантиметр)
СаСО3 жиналымдары
Гипс
Тез ерігіш тұздар
Тот дақтар
Глей дақтары
тереңдігі (сантиметр)
әлсіз
аса
тереңдігі (сантиметр) және пішіні
саны (астын сызу)
тереңдігі (сантиметр) және пішіні
саны (астын сызу)
тереңдігі (сантиметр) және пішіні
саны (астын сызу)
көп аз
көп аз
көп аз
_____________________________________________________________________
(контурдың агроөндірістік сипаттамасы – біртектілік немесе кешенділік,
_____________________________________________________________________
контурдағы компоненттердің пайыздық арақатынасы,
_____________________________________________________________________
өндірістік бағалау)
Топырақтың анықтамасы

1) полевое _____________________________________________________________________
2) окончательное ______________________________________________________________
Характеристика почвенного профиля
Свойства и признаки в горизонтах
Обозначение, глубина залегания и мощность генетических горизонтов в сантиметрах
Цвет
Механический состав
Влажность
Структура
Плотность (связность)
Вскипание (характер, глубина)
Порозность (скважность)
Корни (много, мало)
Включения и новообразования
Характер перехода
Глубина взятия образца
Подпись почвоведа _______________________
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 июля 2025 года № 218
Приложение 24
к Методике по проведению
крупномасштабных почвенных
изысканий земель
Классификация почв по степени скелетности (гравий, хрящ, щебень – частицы от 3 миллиметров до 5 сантиметров)
Знак
Наименование почв по содержанию скелета
Содержание скелета в % от веса почвы в 0-30 сантиметровом слое
Потребности в агромелиоративных мероприятиях
Слабоскелетные
<10
Не требуются
∆∆
Среднескелетные

1) далалық ___________________________________________________________
2) түпкілікті __________________________________________________________
Топырақ бейіні сипаттамасы
Горизонттардағы қасиеттері мен белгілері
Генетикалық горизонттардың белгіленуі, орналасу тереңдігі және қалыңдығы, сантиметрмен
Түсі
Механикалық құрамы
Ылғалдылығы
Құрылымы
Тығыздығы (байланыстылығы)
Көпіршуі (сипаты, тереңдігі)
Кеуектілігі (қуыстылығы)
Түбірлер (көп, аз)
Кірікпелер мен жаңа жаралымдар
Ауысу сипаты
Үлгі алу тереңдігі
Топырақтанушының қолы _______________________
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 9 шілдедегі
№ 218 бұйрығына
3-қосымша
Жердің ірі масштабты топырақ
іздестірулерін жүргізу
жөніндегі әдістемеге
24-қосымша
Нысан
Қаңқалық дәрежесі бойынша топырақтардың жіктемесі (қиыршық тас, қабыршақ, шақпатас – 3 миллиметрден 5 сантиметрге дейінгі бөлшектер)
Белгі
Қаңқа мөлшері бойынша топырақтардың атауы
0-30 сантиметрлік қабаттағы топырақ салмағының %-пен қаңқа мөлшері
Агромелиорациялық іс-шаралар қажеттілігі
Аз қаңқалы
< 10
Қажет емес
∆∆
Орташа қаңқалы

больше 9,0
Пригодны под косточковые, особенно абрикос, допустимы наиболее стойкие летние сорта яблони на слаборослых подвоях. Для зимних сортов яблони непригодны
8,0-8,5
больше 8,7-8,8
8,7-9,0 и больше
больше 9,0
больше 9,0
Возможна посадка только абрикоса, сливы, айвы. Под другие породы непригодны
больше 8,7-8,8
8,7-9,0 и больше
больше 9,0
больше 9,0
больше 9,0
К использованию под плодовые деревья непригодны
Приложение 5 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 июля 2025 года № 218
Приложение 48
к Методике по проведению
крупномасштабных почвенных
изысканий земель
Форма
Акт № _______
Проверки (приемки) полевых________________________________________________
__________________________________________________________________________ работ
от "____" ________________ _________ год.
Мною __________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
произведена проверка (приемка) полевых ___________________________________________
_________________________________________________ работ, выполняемых на
территории______________________________________________________________________
(наименование сельского округа, кадастрового квартала, района, области)
Полевые работы выполнены в масштабе ____________________________________________
______________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество(при наличии) исполнителя)
отдела __________________________, в срок с_______________ по _____________________
на площади ________________________________.
В результате просмотра полевых карт и бланков описаний, а также на основании контрольного
маршрута протяженностью ___________________________________________установлено:
1. Полевая съемка произведена на ________________________________________________
фотопланах масштаба __________________________________________________________
качества.
Выделено и описано _______________________ контуров.
2. Сделано описаний _________________ штук, кондиция их соответствует масштабу съемки.
3. Точность нанесения на карту границ контуров и мест описаний, увязка границ по
смежным листам карты
______________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
4. Полевая документация (бланки описаний) ведется________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

9,0-ден көп
Сүйекті дақылдарға жарамды, әсіресе өрік ағашына, аласа өскен телітушілерде алма ағашының ең берік жазғы сорттары өсірілуі мүмкін. Алма ағашының қысқы сорттары үшін жарамсыз.
8,0-8,5
8,7-8,8-ден көп
8,7-9,0 және одан көп
9,0-ден көп
9,0-ден көп
Тек өрік, қараөрік, беже отырғызуға болады. Басқа тұқымдарға жарамсыз.
8,7-8,8-ден көп
8,7-9,0 және одан көп
9,0-ден жоғары
9,0-ден көп
9,0-ден көп
Жеміс ағаштары үшін пайдалануға жарамсыз.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 9 шілдедегі
№ 218 бұйрығына
5-қосымша
Жердің ірі масштабты топырақ
іздестірулерін жүргізу
жөніндегі әдістемеге
48-қосымша
Нысан
_________ жылғы "____" _________________
далалық ____________________________________________________________
________________________________________________ жұмыстарды тексеру
(қабылдау)
№ _______ актісі
Мен ________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
______________________________________________ аумағында орындалатын
(облыс, аудан, кадастрлық квартал, ауылдық округтің атауы)
далалық _____________________________________________________________
жұмыстарды тексеруді (қабылдауды) жүргіздім.
Далалық жұмыстарды _________________________________________________
масштабында ___________ жер көлемінде ______________________ бөлімінің
_____________________________________________________________________
(орындаушының лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
________________ бастап _______________ аралығындағы мерзімде орындады.
Далалық карталарды және сипаттау бланкілерін қарап шығу нәтижесінде, сондай-ақ
ұзақтығы _________________________ бақылау маршруты негізінде анықталды:
1. Далалық түсіру
____________________________________________________________________
_____________ сапалы _________________ масштабындағы фотожоспарларда жүргізілді.
_____________________________ контур айырып көрсетілді және сипатталды.
2. Жасалған сипаттамалар ______ дана, олардың кондициясы түсіру масштабына сәйкес келеді.
3. Контурлар шекараларын және сипаттау орындарын картаға түсіру дәлдігі, шекараларды картаның іргелес парақтары бойынша байланыстыру ________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Далалық құжаттама (сипаттау бланкілері) жүргізіледі
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

5. Отобраны на химический анализ образцы почв ________ штук, воды __________
На основании полевой и камеральной проверок установлено, что полевые ______________
_______________________ работы выполнены в соответствии с Методикой по проведению
крупномасштабных почвенных изысканий земель, утвержденной приказом Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 февраля 2023 года № 75 (зарегистрирован в
Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31999).
Выделены отдельные недостатки, подлежащие исправлению: Проверку произвел
______________________________________________________________
Исполнитель __________________________________________________________________
Указанные недостатки исправил __________________________________________________
Работу считать принятой с оценкой _______________________________________________

5. Химиялық талдауға топырақ үлгілері іріктеліп алынды ___ дана, су ____
Далалық және камералдық тексеру негізінде, далалық ______________ жұмыстар
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 ақпандағы № 75 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31999 болып тіркелген) бекітілген Жердің ірі масштабты топырақ іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемесіне сәйкес орындалған.
Түзетілуі тиіс жекелеген кемшіліктер көрсетілді:
Тексеру жүргізген ____________________________________________________
Орындаушы _________________________________________________________
Аталған кемшіліктерді түзеткен ________________________________________
Жұмыс ___________________________ бағасымен қабылданды деп есептелсін