Об утверждении Правил установления стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства культуры и информации Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 30 июня 2025 года № 297-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2025 года № 36405
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 4 мая 2022 года № 135 "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственных заданий Министерства культуры и информации Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27917);
2) приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 3 июля 2024 года № 291-НҚ "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 4 мая 2022 года № 135 "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственных заданий Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34712).
3. Департаменту экономики и финансов Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра культуры и информации
Республики Казахстан
А. Сыдыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
министра культуры и
информации
Республики Казахстан
от 30 июня 2025 года
№ 297-НҚ
Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства культуры и информации Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтерінің құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2025 жылғы 30 маусымдағы № 297-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 4 шiлдеде № 36405 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтерінің құнын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтері мен мемлекеттік тапсырмаларының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 4 мамырдағы № 135 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27917 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырмаларының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 4 мамырдағы № 135 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 3 шілдедегі № 291-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34712 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
А. Сыдыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 30 маусымдағы
№ 297-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтерінің құнын белгілеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок установления стоимости исследований, консалтинговых услуг за счет бюджетных средств при формировании бюджетной заявки.
Глава 2. Порядок установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
2. Стоимость исследований, консалтинговых услуг устанавливается исходя из суммы прямых и косвенных расходов по следующей формуле:
С = ПР+КР, где:
С – стоимость исследований, консалтинговых услуг;
ПР – прямые расходы;
КР – косвенные расходы.
3. В стоимость исследования, консалтинговой услуги не включаются следующие затраты:
1) формирование резервов на возможные убытки;
2) покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов;
3) расходы по информационному продвижению (реклама);
4) спонсорская помощь;
5) штрафы, пени и неустойки.
4. Прямые расходы включают следующие расходы, связанные с проведением исследований и консалтинговых услуг:
1) расходы по оплате труда производственного персонала с учетом налогов и других отчислений;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет по прямым расходам;
3) командировочные расходы производственного персонала;
4) привлечение внешних экспертов;
5) услуги супервайзеров или физических лиц (для проведения массовых опросов, глубинных интервью, кабинетных исследований, фокус-групп);
6) услуги обработки (ввод данных, кодировка анкет, обработка данных в специальной программе статистической обработки);
7) приобретение товарно-материальных запасов;
8) услуги связи и интернет;
9) транспортные услуги;
10) полиграфические расходы;
11) курьерские и почтовые услуги (рассылка материалов);
12) услуги аренды;
13) информационно-коммуникационные услуги (включая проверку результатов аналитических и социологических исследований на плагиат, доступ к информационным базам данных государственных органов);
14) переводческие услуги.
5. Косвенные расходы включают следующие расходы:
1) расходы по оплате труда административно-управленческого персонала с учетом налогов и других отчислений;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет по косвенным расходам;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтерінің құнын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және бюджеттік өтінімді қалыптастыру кезінде бюджет қаражаты есебінен зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу тәртібін белгілейді.
2-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу тәртібі
2. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтерінің құны тікелей және жанама шығыстардың сомасы негізге алына отырып, мынадай формула бойынша белгіленеді:
Қ = ТШ+ЖШ, мұндағы:
Қ – зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құны;
ТШ – тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығыстар.
3. Зерттеу, консалтингтік көрсетілетін қызметтер құнына мынадай шығындар:
1) ықтимал залалдарға резервтер қалыптастыру;
2) өткен кезеңдердің өзге де борыштары мен залалдарын жабу;
3) ақпараттық ілгерілету шығыстары (жарнама);
4) демеушілік көмек;
5) айыппұлдар, өсімпұлдар мен тұрақсыздық айыптары енгізілмейді.
4. Тікелей шығыстар зерттеулер жүргізу мен консалтингтік көрсетілетін қызметтерге байланысты мынадай шығыстарды:
1) салықтарды және басқа да аударымдарды есепке ала отырып, өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстарды;
2) тікелей шығыстар бойынша салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді;
3) өндірістік персоналдың іссапар шығыстарын;
4) сыртқы сарапшыларды тартуды;
5) супервайзерлердің немесе жеке тұлғалардың қызметтерін (жаппай сауалнамалар, терең сұхбат, кабинеттік зерттеулер жүргізу, фокус-топтар үшін);
6) өңдеу қызметтерін (деректерді енгізу, сауалнамаларды кодтау, статистикалық өңдеудің арнайы бағдарламасында деректерді өңдеу);
7) тауарлық-материалдық қорларды сатып алуды;
8) байланыс және интернет қызметтерін;
9) көлік қызметтерін;
10) полиграфиялық шығыстарды;
11) курьерлік және пошталық қызметтерді (материалдарды тарату);
12) жалға беру қызметтерін;
13) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді (талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулердің нәтижелерін плагиатқа тексеруді, мемлекеттік органдардың ақпараттық дерекқорына қол жеткізуді қоса алғанда);
14) аударма қызметтерін қамтиды.
5. Жанама шығыстар мынадай шығыстарды:
1) салықтарды және басқа да аударымдарды есепке ала отырып, әкімшілік-басқару персоналының еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстарды;
2) жанама шығыстар бойынша салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді;

3) командировочные расходы административно-управленческого персонала;
4) страхование;
5) коммунальные услуги;
6) информационные услуги;
7) пожарная безопасность и соблюдение специальных требований;
8) услуги по охране;
9) представительские расходы;
10) аудиторские услуги;
11) повышение квалификации;
12) банковские услуги;
13) нотариальные услуги.

3) әкімшілік-басқару персоналының іссапар шығыстарын;
4) сақтандыруды;
5) коммуналдық қызметтерді;
6) ақпараттық қызметтерді;
7) өрт қауіпсіздігі және арнайы талаптарды сақтауды;
8) күзет қызметтерін;
9) өкілдік шығыстарды;
10) аудиторлық қызметтерді;
11) біліктілікті арттыруды;
12) банктік қызметтерді;
13) нотариалдық қызметтерді қамтиды.