О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 25 июля 2014 года № 289 "Об утверждении Правил формирования составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта)"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 106. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2025 года № 36387
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 25 июля 2014 года № 289 "Об утверждении Правил формирования составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9682) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан и команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила формирования составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан и команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта.";
Правила формирования составов составов и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта), изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.

"Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 25 шілдедегі № 289 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 106 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 2 шiлдеде № 36387 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 25 шілдедегі № 289 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9682 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының, Қазақстан Республикасының командаларының және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларының құрамын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының, Қазақстан Республикасының командаларының және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларының құрамын қалыптастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының, Қазақстан Республикасының командаларының және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларының құрамын қалыптастыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Приложение к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 27 июня 2025 года № 106
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам спорта
и физической культуры
от 25 июля 2014 года № 289
Правила формирования составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан и команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан и команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" (далее – Закон) и определяют порядок формирования составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан и команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) спортсмен – физическое лицо, занимающееся выбранным (выбранными) видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях;
2) спортсмен с инвалидностью – физическое лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, травмами, их последствиями, нарушениями, которое приводит к ограничению жизнедеятельности, и занимающееся доступным видом (доступными видами) спорта;
3) спортсмен высокого класса – спортсмен, являющийся членом национальной команды Республики Казахстан по виду спорта;
4) первый тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена на начальных (ранних) этапах подготовки спортсменов высокого класса;
5) личный тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена, направленную на выполнение им индивидуального плана подготовки в период его нахождения вне национальной команды Республики Казахстан по виду спорта;
6) государственный тренер – тренер, осуществляющий функции и мероприятия по реализации государственной политики по развитию приоритетного (приоритетных) вида (видов) спорта на территории Республики Казахстан;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 27 маусымдағы
№ 106 бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі Төрағасының
2014 жылғы 25 шілдедегі
№ 289 бұйрығымен
бекітілген
Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық құрама командаларының, Қазақстан Республикасының командалары және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамын қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық құрама командаларының, Қазақстан Республикасы командаларының және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астана командаларының құрамын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес әзірленген және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық құрама командаларының, Қазақстан Республикасы командаларының және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астана командаларының құрамын қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) спортшы – таңдаған спорт түрімен (түрлерімен) айналысатын және спорттық жарыстарға қатысатын жеке адам;
2) мүгедектігі бар спортшы – тыныс-тіршілігінің шектелуіне алып келетін аурулардан, жарақаттардан, олардың салдарынан, бұзылулардан организм функциялары үнемі бұзылып, денсаулығы нашарлаған және спорттың қолжетімді түрімен (қолжетімді түрлерімен) айналысатын жеке тұлға;
3) жоғары дәрежелі спортшы – спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының мүшесі болып табылатын спортшы
4) бірінші жаттықтырушы – жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлаудың бастапқы (ерте) кезеңдерінде спортшыны даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
5) жеке жаттықтырушы – спортшыны спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасынан тыс болған кезеңінде оның жеке-дара даярлау жоспарын орындауына бағытталған даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
6) мемлекеттiк жаттықтырушы – Қазақстан Республикасының аумағында спорттың басым түрін (түрлерін) дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша функциялар мен іс-шараларды жүзеге асыратын жаттықтырушы;

7) главный тренер национальной команды Республики Казахстан по виду спорта – тренер, отвечающий за руководство, подготовку, формирование и выступление национальной команды Республики Казахстан по виду спорта в чемпионатах мира, Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и других международных соревнованиях;
8) старший тренер – тренер, отвечающий за подготовку основного (в случае отсутствия главного тренера) и резервного (юношеского, юниорского, молодежного) состава и штатных национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан по видам спорта;
9) старший тренер области, города республиканского значения и столицы по виду (видам) спорта – тренер, отвечающий за отбор перспективных спортсменов для дальнейшего комплектования сборной команды области, города республиканского значения и столицы;
10) спорт высших достижений – национальные виды спорта и виды спорта, включенные в программы Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских, Азиатских, Параазиатских игр;
11) национальные команды Республики Казахстан по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов, осуществляющих подготовку и принимающих участие в международных спортивных соревнованиях под Государственным Флагом Республики Казахстан по спорту высших достижений;
12) штатные национальные команды Республики Казахстан по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов, осуществляющих спортивную деятельность на финансовых условиях, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан, и принимающих участие в международных спортивных соревнованиях под Государственным Флагом Республики Казахстан;
13) команды Республики Казахстан по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов по видам спорта, не относящимся к спорту высших достижений, принимающие участие в международных спортивных соревнованиях;
14) команды областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, специалистов, осуществляющих подготовку и принимающих участие в республиканских и международных спортивных соревнованиях по спорту высших достижений;
15) главные республиканские спортивные соревнования года – чемпионаты Республики Казахстан, спартакиады Республики Казахстан, Молодежные спортивные игры Республики Казахстан и Паралимпийские игры Республики Казахстан;
16) главные международные спортивные соревнования года – Олимпийские игры (летние, зимние), Паралимпийские игры (летние, зимние), Сурдлимпийские игры (летние, зимние), Азиатские игры (летние, зимние), Азиатские Паралимпийские игры (летние, зимние), Юношеские Олимпийские игры (летние, зимние), чемпионаты мира по видам спорта для всех возрастных групп, чемпионаты Азии по видам спорта для всех возрастных групп, Кубки Европы, Кубки мира и Этапы Кубка мира;

7) спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының бас жаттықтырушысы – спорт түрi бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасына басшылық жасауға, оның даярлығына, қалыптастырылуына және әлем чемпионаттарына, Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарға және басқа да халықаралық жарыстарға қатысуына жауап беретiн жаттықтырушы;
8) аға жаттықтырушы – спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының негізгі (бас жаттықтырушы болмаған жағдайда) және резервтік (жасөспірімдер, жасөспірімдер, жастар) құрамын және штаттық ұлттық командаларын, Қазақстан Республикасының командаларын даярлауға жауапты жаттықтырушы;
9) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың спорт түрі (түрлері) бойынша аға жаттықтырушысы – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың құрама командасын одан әрі жасақтау үшін перспективалы спортшыларды іріктеуге жауапты жаттықтырушы;
10) жоғары жетістіктер спорты – Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада, Азия, Параазия ойындарының бағдарламаларына енгізілген ұлттық спорт түрлері мен спорт түрлері;
11) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командалары – жоғары жетістіктер спорты бойынша халықаралық спорттық жарыстарға даярлықты жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын көтеріп қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;
12) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командалары – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген қаржы шарттарымен спорттық қызметті жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын көтеріп халықаралық спорттық жарыстарға қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;
13) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының командалары – халықаралық спорттық жарыстарға қатысатын, жоғары жетістіктер спортына жатпайтын спорт түрлері бойынша спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;
14) спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командалары – жоғары жетістіктер спорты бойынша республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға даярлауды жүзеге асыратын және қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, мамандар ұжымдары;
15) жылдың басты республикалық спорт жарыстары – Қазақстан Республикасының чемпионаттары, Қазақстан Республикасының спартакиадалары, Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары және Қазақстан Республикасының Паралимпиада ойындары;
16) жылдың басты халықаралық спорт жарыстары – Олимпиада ойындары (жазғы, қысқы), Паралимпиада ойындары (жазғы, қысқы), Сурдлимпиада ойындары (жазғы, қысқы), Азия ойындары (жазғы, қысқы), Азия Паралимпиадалық ойындары (жазғы, қысқы), Жасөспірімдер Олимпиада ойындары (жазғы, қысқы), барлық жас топтары үшін спорт түрлері бойынша әлем чемпионаттары, барлық жас топтары үшін спорт түрлері бойынша Азия чемпионаттары, Еуропа кубоктары, Әлем кубоктары және Әлем кубогының кезеңдері;

17) тренерский совет – совещательный орган национальных и местных федераций, ассоциации по видам спорта, состоящий из главных, государственных, старших тренеров областей, городов республиканского значения, столицы, врачей сборных команд по видам спорта, специалистов, представителя (-ей) уполномоченного и местных исполнительных органов в области физической культуры и спорта, созданный для выработки рекомендаций и оценки физической подготовленности и психологической устойчивости на основе тестирования кандидатов в национальные и штатные национальные команды Республики Казахстан, команд Республики Казахстан и команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта.
Глава 2. Порядок формирования составов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта
3. Национальная команда Республики Казахстан по видам спорта состоит из основного и резервного (юношеский, юниорский, молодежный) составов и формируется из числа спортсменов, которые являются победителями и призерами главных республиканских и международных спортивных соревнованиях года, за исключением бокса, дзюдо, греко-римской борьбы, вольной борьбы, женской борьбы, таеквондо WT, биатлона, лыжных гонок и игровых видов спорта.
Национальная команда Республики Казахстан по боксу, дзюдо, греко-римской борьбе, вольной борьбе, женской борьбе, таеквондо WT, биатлону, лыжным гонкам в основной и резервный (юношеский, юниорский, молодежный) составы формируется из числа спортсменов, занявших с 1 по 8 место включительно на главных республиканских спортивных соревнованиях года, а также победители и призеры главных международных спортивных соревнованиях года.
Национальная команда Республики Казахстан по игровым видам спорта в основной и резервный (юношеский, юниорский, молодежный) составы формируется из числа спортсменов, занявших с 1 по 10 место включительно на главных республиканских спортивных соревнованиях года, а также победители и призеры главных международных спортивных соревнованиях года.
Спортсмены основного и резервного (юношеского, юниорского, молодежного) составов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта из своих рядов выбирают капитана команды.
4. Составы национальных команд Республики Казахстан по видам спорта формируются организациями, осуществляющими подготовку национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по согласованию с аккредитованными национальными спортивными федерациями.

17) жаттықтырушылар кеңесі – спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларына, Қазақстан Республикасының командаларына және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларына кандидаттарды тестілеу негізінде дене дайындығы мен психологиялық тұрақтылықты бағалау және ұсынымдар әзірлеу үшін құрылған ұлттық және жергілікті федерациялардың, спорт түрлері бойынша қауымдастықтың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушыларынан, спорт түрлері бойынша құрама командалардың дәрігерлерінен, мамандардан, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті және жергілікті атқарушы органдардың өкілінен (өкілдерінен) тұратын кеңесші органы.
2-тарау. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларының құрамдарын қалыптастыру тәртібі
3. Спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасы негізгі және резервтік (жасөспірімдер, юниорлар, жастар) құрамынан тұратын және бокс, дзюдо, грек-рим күресі, еркін күресі, әйелдер күресі, биатлон, шаңғы жарыстары, таеквондо WT және ойын спорт түрлерін қоспағанда, жылдың басты республикалық немесе басты халықаралық спорттық жарыстарының жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын спортшылар қатарынан қалыптастырылады.
Бокс, дзюдо, грек-рим күресі, еркін күрес, әйелдер күресі, биатлон, шаңғы жарыстары, таеквондо WT бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасы негізгі және резервтік (жасөспірімдер, юниорлар, жастар) құрамы республикалық бас спорттық жарыстарда 1-ден 8-орынға дейін қоса алған спортшылары, сондай-ақ жылдың басты халықаралық спорт жарыстарының жеңімпаздары мен жүлдегерлері қатарынан қалыптастырылады.
Спорттың ойын түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасы негізгі және резервтік (жасөспірімдер, юниорлар, жастар) құрамы жылдың басты республикалық спорт жарыстарында 1-ден 10-шы орынды қоса алғанда иеленген спортшылары, сондай-ақ жылдың басты халықаралық спорт жарыстарының жеңімпаздары мен жүлдегерлері қатарынан қалыптастырылады.
Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының негізгі және резервтік (жасөспірімдер, юниорлар, жастар) құрамдарындағы спортшылар өз қатарларынан команда капитанын сайлайды.
4. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамын аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен келісім бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар қалыптастырады.

5. Аккредитованные национальные спортивные федерации предоставляют для зачисления в состав национальных команд Республики Казахстан в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган) до 10 декабря по летним видам спорта и до 15 мая по зимним видам спорта следующие документы:
1) ходатайство о включении спортсменов в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта со списком по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) протокол спортивных соревнований (спортивный результат на главных республиканских и международных спортивных соревнованиях предшествующего года, за исключением Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских, Азиатских, Параазиатских игр), заверенный печатью аккредитованной национальной спортивной федерации;
3) по паралимпийским, сурдлимпийским, непаралимпийским видам спорта - копию справки об инвалидности по форме согласно приложению 19 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра–Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922) (далее – Правила проведения медико-социальной экспертизы) или документы, подтверждающие наличие международной классификации по виду спорта в соответствии с правилами международной федерации по паралимпийским и непаралимпийским видам спорта или наличие аудиограммы по сурдлимпийским видам спорта, по форме, утвержденной Международным комитетом спорта глухих (далее – МКСГ).
6. Основаниями для отказа в зачислении в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта являются установление недостоверности документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
7. Уполномоченный орган на основании представленных документов принимает решение об утверждении состава национальных команд Республики Казахстан по видам спорта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта утверждается уполномоченным органом ежегодно до 20 декабря по летним видам спорта и до 25 мая по зимним видам спорта.
9. Изменения и дополнения в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта осуществляется решением уполномоченного органа на основании документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил.

5. Аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына қабылдау үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) жазғы спорт түрлері бойынша 10 желтоқсанға дейін және қысқы спорт түрлері бойынша 15 мамырға дейін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) спортшыларды осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізіммен бірге спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына енгізу туралы қолдаухат;
2) аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мөрімен расталған спорттық жарыстардың хаттамасы (Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада, Азия, Параазия ойындарынан қоспағанда, алдыңғы жылдың басты республикалық және халықаралық спорттық жарыстардағы спорттық нәтижесі);
3) паралимпиадалық, сурдлимпиадалық, паралимпиадалық емес спорт түрлері бойынша - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтаманың көшірмесі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) (бұдан әрі - Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары) немесе Халықаралық саңыраулар спорты комитеті (бұдан әрі - ХССК) бекіткен нысан бойынша паралимпиадалық және паралимпиадалық емес спорт түрлері бойынша халықаралық федерацияның қағидаларына сәйкес спорт түрі бойынша халықаралық жіктеменің болуын немесе сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша аудиограмманың болуын растайтын құжаттар.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларының құрамына қабылдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
7. Уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың негізінде осы Қағидаларға 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамын бекіту туралы шешім қабылдайды.
8. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамын уәкілетті орган жыл сайын жазғы спорт түрлері бойынша 20 желтоқсанға дейін және қысқы спорт түрлері бойынша 25 мамырға дейін бекітеді.
9. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына өзгерістер мен толықтырулар осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде уәкілетті органның шешімімен жүзеге асырылады.

10. Решением уполномоченного органа спортсмены, тренеры, отечественные и иностранные специалисты, другие работники физкультурно-спортивных и медицинских организаций утверждаются в качестве членов национальной команды Республики Казахстан.
11. Принятие новых членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта основного и резервного (юношеского, юниорского, молодежного) составов проводится с принятия Клятвы члена национальной команды Республики Казахстан по виду спорта, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. Члены национальных команд Республики Казахстан по видам спорта исключаются из состава национальных команд Республики Казахстан по видам спорта решением уполномоченного органа по представлению аккредитованной национальной спортивной федерации по виду спорта:
1) за снижение спортивных результатов;
2) за систематическое невыполнение индивидуального плана подготовки спортсменов национальных команд Республики Казахстан по виду спорта;
3) за нарушение требований антидопинговых правил Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 18 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9812) (далее – антидопинговые правила);
4) за нарушение норм спортивной этики, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 февраля 2020 года № 51 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20083) (далее – спортивная этика).
13. Главный тренер осуществляет руководство национальной команды Республики Казахстан по виду спорта и возглавляет тренерский совет по виду спорта.
14. Главный тренер организует работу по подготовке членов национальной команды к официальным международным спортивным соревнованиям и проводит регулярный анализ результатов выступлений спортсменов на соревнованиях.
15. Личный тренер спортсмена – члена национальной команды может быть временно прикомандирован к национальной команде Республики Казахстан на централизованную подготовку.
16. Спортивный врач ведет наблюдение за состоянием здоровья спортсмена – члена национальной команды Республики Казахстан, дает рекомендации тренерскому составу о функциональном состоянии спортсмена и рекомендуемых тренировочных нагрузках, осуществляет медико-биологические, восстановительные мероприятия и лечение, а также контроль за сбалансированным питанием спортсмена, санитарно-гигиеническими условиями мест проведения учебно-тренировочных сборов и спортивных соревнований.

10. Спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар, дене шынықтыру-спорт және медицина ұйымдарының басқа да қызметкерлері уәкілетті органның шешімімен Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелері ретінде бекітіледі.
11. Спорт түрлері бойынша негізгі және резервтік (жасөспірімдер, юниорлар, жастар) құрамына Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының жаңа мүшелерін қабылдау осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасы мүшесінің антын қабылдағаннан бастап жүргізіледі.
12. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелері спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының ұсынысы бойынша уәкілетті органның шешімімен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамынан шығарылады:
1) спорттық нәтижелерді төмендеткені;
2) спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарын жүйелі түрде орындамағаны үшін;
3) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 18 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Допингке қарсы қағидаларының талаптарын бұзғаны үшін (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9812 болып тіркелген) (бұдан әрі – допингке қарсы қағидалар);
4) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 28 ақпандағы № 51 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20083 болып тіркелген) бекітілген спорттық әдеп нормаларын бұзғаны үшін (бұдан әрі – спорттық әдеп).
13. Бас жаттықтырушы Қазақстан Республикасы ұлттық командасына басшылық етеді және спорт түрлері бойынша жаттықтырушылар кеңесін басқарады.
14. Бас жаттықтырушы халықаралық спорттық жарыстарға ұлттық команда мүшелерін даярлау жөнінде жұмысты ұйымдастырады және ұлттық командаға мүше спортшылардың жарыстарға қатысуының нәтижелеріне үнемі талдау жүргізеді.
15. Ұлттық команда мүшесі - спортшының жеке жаттықтырушысы Қазақстан Республикасының ұлттық командасына орталықтандырылған даярлық үшін уақытша іссапарға жіберілуі мүмкін.
16. Спорт дәрігері Қазақстан Республикасы ұлттық команданың мүшесі – спортшының денсаулық жағдайына бақылау жүргізеді, жаттықтырушылар құрамына спортшының функционалдық жай-күйі және ұсынылатын жаттығу жүктемелері туралы ұсыныстар береді, медициналық-биологиялық, қалпына келтіру іс-шараларын және емдеуді, сондай-ақ спортшының үйлесімді тамақтануын, оқу-жаттығу жиындары мен спорттық жарыстарды өткізу орындарының санитарлық-гигиеналық жағдайларын бақылауды жүзеге асырады.

17. Массажист национальной команды Республики Казахстан по видам спорта работает под методическим руководством спортивного врача или главного тренера.
18. Специалисты, привлекаемые для научно-методического обеспечения национальной команды Республики Казахстан по видам спорта, осуществляют текущий контроль за функциональным состоянием и техническим уровнем спортивной подготовленности членов национальных команд, в рамках своей компетенции совместно с главным тренером, тренерским советом участвуют в разработке индивидуальных планов подготовки и оказывают методическую помощь в подготовке спортсменов.
Глава 3. Порядок формирования составов штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта
19. Состав штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта формируется из числа членов национальных команд Республики Казахстан по видам спорта.
20. Главный тренер по результатам выступления на главных международных или республиканских спортивных соревнованиях предшествующего года (по виду спорта) по согласованию с аккредитованной национальной спортивной федерацией и по итогам заседания тренерского совета проводит отбор спортсменов в штатную национальную команду Республики Казахстан по виду спорта.
21. Для зачисления в состав штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта аккредитованные национальные спортивные федерации предоставляют в уполномоченный орган следующие документы:
1) ходатайство о включении спортсменов в состав штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта со списком по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) медицинское заключение Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Центр спортивной медицины и реабилитации" Комитета по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
22. Уполномоченный орган на основании представленных документов принимает решение об утверждении составов штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
23. Состав штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта утверждается уполномоченным органом, ежегодно до 25 декабря по летним видам спорта и до 1 июня по зимним видам спорта.
24. Основаниями для отказа в зачисление в состав штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта являются установление недостоверности данных (сведений), предусмотренных пунктом 21 настоящих Правил и (или) данных (сведений), содержащихся в них.

17. Қазақстан Республикасы ұлттық командасының массаж жасаушысы спорт дәрігерінің немесе бас жаттықтырушының әдістемелік басшылығымен жұмыс істейді.
18. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасын ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету үшін тартылатын мамандар ұлттық құрама команда мүшелерінің функционалдық қалпын және спорттық дайындығының техникалық деңгейіне ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, өз құзыреті шегінде, бас жаттықтырушымен, жаттықтырушылар кеңесімен бірлесіп спортшылардың жеке дайындық жоспарын әзірлеуге және спортшыларды даярлауда әдістемелік көмек көрсетеді.
3-тарау. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларын қалыптастыру тәртібі
19. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының құрамы спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелері қатарынан қалыптастырылады.
20. Бас жаттықтырушы алдыңғы жылдың (спорт түрі бойынша) басты халықаралық немесе республикалық спорт жарыстарында өнер көрсету нәтижелері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясымен келісім бойынша және жаттықтырушылар кеңесі отырысының қорытындылары бойынша спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық штаттық командасына спортшылар іріктеуді жүргізеді.
21. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының құрамына қабылдау үшін аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) спортшыларды осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізіммен бірге спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының құрамына енгізу туралы қолдаухат;
2) Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитетінің "Спорттық медицина және оңалту орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының медициналық қорытындысы.
22. Уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың негізінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының құрамын бекіту туралы шешім қабылдайды.
23. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының құрамын уәкілетті орган жыл сайын жазғы спорт түрлері бойынша 25 желтоқсанға дейін және қысқы спорт түрлері бойынша 1 маусымға дейін бекітеді.
24. Осы Қағидалардың 21-тармағында көзделген деректердің (мәліметтердің) және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының құрамына қабылдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.

25. Члены штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта исключаются из составов штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта решением уполномоченного органа по ходатайству аккредитованной национальной спортивной федерации по виду спорта:
1) за снижение спортивных результатов;
2) за систематическое невыполнение индивидуального плана подготовки спортсменов национальных команд Республики Казахстан по виду спорта высших достижений;
3) за нарушение требований антидопинговых правил;
4) за нарушение норм спортивной этики;
5) за нарушение требований и условий трудового договора или договора о спортивной деятельности.
26. Изменения и дополнения в состав штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта осуществляется решением уполномоченного органа на основании документов, указанных в пункте 21 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок формирования составов команд Республики Казахстан по видам спорта
27. Команда Республики Казахстан по видам спорта формируется из числа спортсменов, не относящихся к спорту высших достижений, но являющихся победителями и призерами международных спортивных соревнований (чемпионаты мира по видам спорта для всех возрастных групп, чемпионаты Азии по видам спорта для всех возрастных групп, Кубки Европы, Кубки мира и Этапы Кубка мира).
28. Физкультурно-спортивные организации федерации предоставляют для зачисления в состав команд Республики Казахстан в аккредитованные национальные спортивные федерации по видам спорта до 10 декабря по летним видам спорта и до 15 мая по зимним видам спорта следующие документы:
1) ходатайство о включении спортсменов в состав команд Республики Казахстан по видам спорта со списком по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) протокол спортивных соревнований (спортивный результат международных спортивных соревнований предшествующего года);
3) по паралимпийским, сурдлимпийским, непаралимпийским видам спорта - копию справки об инвалидности по форме согласно приложению 19 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы или документы, подтверждающие наличие международной классификации по виду спорта в соответствии с правилами международной федерации по паралимпийским и непаралимпийским видам спорта или наличие аудиограммы по сурдлимпийским видам спорта, по форме, утвержденной МКСГ.
29. Аккредитованные национальные спортивные федерации на основании представленных документов принимают решение об утверждении состава команд Республики Казахстан по видам спорта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

25. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының мүшелері спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының қолдаухаты негізінде уәкілетті органның шешімімен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының құрамынан шығарылады:
1) спорттық нәтижелерді төмендеткені үшін;
2) жоғары жетістіктер спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарын жүйелі түрде орындамағаны үшін;
3) допингке қарсы қағидаларының талаптарын бұзғаны үшін;
4) спорттық әдеп нормаларын бұзғаны үшін;
5) еңбек шартының немесе спорттық қызмет туралы шарттың талаптары мен шарттарын бұзғаны үшін.
26. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық штаттық командаларының құрамына өзгерістер мен толықтырулар енгізу осы Қағидалардың 21-тармағында көзделген құжаттар негізінде уәкілетті органның шешімімен жүзеге асырылады.
4-тарау. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының командалар құрамын қалыптастыру тәртібі
27. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының командасы жоғары жетістіктер спортына жатпайтын, бірақ халықаралық спорттық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын спортшылар қатарынан қалыптастырылады (барлық жас топтары үшін спорт түрлері бойынша әлем чемпионаттары, барлық жас топтары үшін спорт түрлері бойынша Азия чемпионаттары, Еуропа кубоктары, әлем кубоктары және әлем кубогының кезеңдері).
28. Федерацияның дене шынықтыру-спорт ұйымдары Қазақстан Республикасы командаларының құрамына аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларына енгізу үшін 10 желтоқсанға дейін жазғы спорт түрлері бойынша және 15 мамырға дейін қысқы спорт түрлері бойынша мынадай құжаттарды ұсынады:
1) спортшыларды осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізіммен бірге спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының командалар құрамына енгізу туралы қолдаухат;
2) спорттық жарыстың хаттамасы (алдыңғы жылдың халықаралық спорттық жарыстардағы спорттық нәтижесі);
3) паралимпиадалық, сурдлимпиадалық, паралимпиадалық емес спорт түрлері бойынша медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтаманың көшірмесі немесе Паралимпиадалық және Паралимпиадалық емес спорт түрлері бойынша Халықаралық федерацияның қағидаларына сәйкес спорт түрі бойынша халықаралық сыныптаманың болуын немесе ХССК бекіткен нысан бойынша сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша аудиограмманың болуын растайтын құжаттар.
29. Аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары ұсынылған құжаттар негізінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының командалар құрамын бекіту туралы шешім қабылдайды.

Составы команд Республики Казахстан по видам спорта утверждаются аккредитованными национальными спортивными федерациями по видам спорта, ежегодно до 20 декабря по летним видам спорта и до 25 мая по зимним видам спорта.
30. Члены команд Республики Казахстан по видам спорта исключаются из составов команд Республики Казахстан по видам спорта решением аккредитованной национальной спортивной федерации по виду спорта:
1) за снижение спортивных результатов;
2) за систематическое невыполнение индивидуального плана подготовки спортсменов команд Республики Казахстан по виду спорта;
3) за нарушение требований антидопинговых правил;
4) за нарушение норм спортивной этики;
5) за нарушение требований и условий трудового договора или договора о спортивной деятельности.
Глава 5. Порядок формирования составов команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта
31. Состав команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта комплектуется из числа спортсменов, включенных в соответствующий список кандидатов в команды областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта.
32. Сборная команда областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта состоит из основного и резервного (юношеский, юниорский, молодежный) составов и формируется из числа спортсменов, которые являются победителями и призерами областных спортивных соревнований (Чемпионаты, Кубки, турниры, матчевые встречи областей, городов республиканского значения, столицы по всем видам спорта для всех возрастных групп), а также занявших с 10 по 20 место включительно на главных республиканских и международных спортивных соревнованиях по спорту высших достижений.
33. Спортсмены основного и резервного (юношеского, юниорского, молодежного) составов команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта из своих рядов выбирают капитана команды.
34. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган) утверждает составы команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций.
Аккредитованные местные спортивные федерации предоставляют для зачисления в состав команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы до 10 декабря по летним видам спорта и до 15 мая по зимним видам спорта следующие документы:

Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының командалар құрамын спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары жыл сайын жазғы спорт түрлері бойынша 20 желтоқсанға дейін және қысқы спорт түрлері бойынша 25 мамырға дейін бекітеді.
30. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының командалар мүшелері спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының шешімімен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы командаларының құрамынан шығарылады:
1) спорттық нәтижелерді төмендеткені үшін;
2) спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының команда спортшыларын даярлаудың жеке жоспарын жүйелі түрде орындамағаны үшін;
3) допингке қарсы қағидаларының талаптарын бұзғаны үшін;
4) спорттық әдеп нормаларын бұзғаны үшін;
5) еңбек шартының немесе спорттық қызмет туралы шарттың талаптары мен шарттарын бұзғаны үшін.
5-тарау. Спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамын қалыптастыру тәртібі
31. Спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамы спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларына кандидаттардың тиісті тізіміне енгізілген спортшылар қатарынан қалыптастырылады.
32. Спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана құрама командасы негізгі және резервтік құрамадан (жасөспірімдер, юниорлар, жастар) құрамдарынан тұрады және облыстық спорт жарыстарының (барлық жас топтары үшін барлық спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана чемпионаттары, кубоктары, турнирлері, матчтық кездесулері) жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын, сондай-ақ жоғары жетістіктер спорты бойынша басты республикалық және халықаралық спорт жарыстарында 10-шы орыннан 20-шы орынға дейін қоса алған спортшылар қатарынан құралады.
33. Спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының негізгі және резервтік (жасөспірімдер, юниорлар, жастар) құрамының спортшылары өз қатарынан команда капитанын таңдайды.
34. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі - жергілікті атқарушы орган) жергілікті аккредиттелген спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамын қалыптастырады және бекітеді.
Аккредиттелген жергілікті спорт федерациялары спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамына қабылдау үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына жазғы спорт түрлері бойынша 10 желтоқсанға дейін және қысқы спорт түрлері бойынша 15 мамырға дейін мынадай құжаттарды ұсынады:

1) ходатайство о включении спортсменов в состав команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта со списком по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) протокол спортивных соревнований (спортивный результат на областных, главных республиканских и международных спортивных соревнованиях предшествующего года), заверенный печатью аккредитованной местной спортивной федерации по виду спорта;
3) по паралимпийским, сурдлимпийским, непаралимпийским видам спорта - копию справки об инвалидности по форме согласно приложению 19 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы или документы, подтверждающие наличие международной классификации по виду спорта в соответствии с правилами международной федерации по паралимпийским и непаралимпийским видам спорта или наличие аудиограммы по сурдлимпийским видам спорта, по форме, утвержденной МКСГ.
35. Местный исполнительный орган на основании представленных документов принимает решение об утверждении состава команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
36. Основаниями для отказа в зачислении в состав команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта являются установление недостоверности документов, предусмотренных пунктом 34 настоящих Правил.
37. Члены команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта исключаются из состава команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта решением местного исполнительного органа по представлению местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта высших достижений:
1) за снижение спортивных результатов;
2) за систематическое невыполнение индивидуального плана подготовки спортсменов национальных команд Республики Казахстан по виду спорта;
3) за нарушение требований антидопинговых правил;
4) за нарушение норм спортивной этики.
38. Состав команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта утверждается местным исполнительным органом ежегодно до 20 декабря по летним видам спорта и до 25 мая по зимним видам спорта.
Приложение 1
к Правилам формирования
составов национальных
и штатных национальных команд Республики Казахстан,
команд Республики Казахстан
и команд областей, городов
республиканского значения
и столицы по видам спорта
Форма
Список спортсменов для включения в состав национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан и команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) спортсмена
Индивидуальный идентификационный номер
Спортивное звание, разряд
Результат
зачисления
Дисциплина/
категория
Регион
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) тренера
Первый тренер
Личный тренер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 2
к Правилам формирования
составов национальных
и штатных национальных команд Республики Казахстан,
команд Республики Казахстан
и команд областей, городов
республиканского значения
и столицы по видам спорта
Форма
Состав национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан и команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) спортсмена
Индивидуальный идентификационный номер
Спортивное звание, разряд
Результат
зачисления
Дисциплина/
категория
Регион
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) тренера
Первый тренер
Личный тренер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к Правилам формирования
составов национальных
и штатных национальных команд Республики Казахстан,
команд Республики Казахстан
и команд областей, городов
республиканского значения
и столицы по видам спорта
Форма
Клятва члена национальной команды Республики Казахстан по виду спорта
Я, _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)),
оценивая включение меня в национальную команду Республики Казахстан по виду
спорта ___________, как выражение особого доверия государства, и, осознавая свою
ответственность, торжественно клянусь:
- постоянно совершенствовать свое спортивное мастерство, чтобы достойно защищать
честь нашей Родины на спортивной арене, прилагая все усилия и волю к победе
для достижения наивысшего результата;
- в спортивных состязаниях вести честную борьбу, строго соблюдать правила
соревнований, следовать антидопинговым правилам и не использовать запрещенные
субстанции и (или) методы в спорте;
- исполнять все указания и требования спортивных наставников, с уважением
относиться к тренерско-преподавательскому составу, членам команды, соперникам,
судьям, зрителям и болельщикам;
- во всех своих действиях руководствоваться нормами спортивной этики.
Сознаю, что нарушение этой присяги несовместимо с высоким званием члена
национальной команды Республики Казахстан по виду спорта.
________________________________________ _________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (дата) (подпись)
Приложение 4
к Правилам формирования
составов национальных
и штатных национальных команд Республики Казахстан,
команд Республики Казахстан
и команд областей, городов
республиканского значения
и столицы по видам спорта
Форма
Список спортсменов для включения в состав штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) спортсмена
Индивидуальный идентификационный номер
Спортивное звание, разряд
Регион
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) тренера
Должность
Штатная единица
Первый тренер
Личный тренер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 5
к Правилам формирования
составов национальных
и штатных национальных команд Республики Казахстан,
команд Республики Казахстан
и команд областей, городов
республиканского значения
и столицы по видам спорта
Форма
Состав штатных национальных команд Республики Казахстан по виду спорта
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) спортсмена
Индивидуальный идентификационный номер
Спортивное звание, разряд
Регион
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) тренера
Должность
Штатная единица
Первый тренер
Личный тренер
1
2
3
4
5
6
7
8
9

1) спортшыларды осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізіммен бірге спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамына енгізу туралы қолдаухат;
2) аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен расталған спорттық жарыстардың хаттамасы (алдыңғы жылдың басты облыстық, басты республикалық және халықаралық спорттық жарыстардағы спорттық нәтижесі);
3) паралимпиадалық, сурдлимпиадалық, паралимпиадалық емес спорт түрлері бойынша медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтаманың көшірмесі немесе Паралимпиадалық және Паралимпиадалық емес спорт түрлері бойынша Халықаралық федерацияның қағидаларына сәйкес спорт түрі бойынша халықаралық сыныптаманың болуын немесе ХССК бекіткен нысан бойынша сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша аудиограмманың болуын растайтын құжаттар.
35. Жергілікті атқарушы орган ұсынылған құжаттардың негізінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамын бекіту туралы шешім қабылдайды.
36. Осы Қағидалардың 34-тармағында көзделген құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамына қабылдаудан бас тарту үшін негіздер болып табылады.
37. Спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астана командаларының мүшелері жоғары жетістіктер спорт түрі бойынша жергілікті аккредиттелген спорт федерациясының ұсынысы бойынша жергілікті атқарушы органның шешімімен спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астана командаларының құрамынан шығарылады:
1) спорттық нәтижелерді төмендеткені үшін;
2) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық құрама командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарын жүйелі орындамағаны үшін;
3) допингке қарсы қағидаларынның талаптарын бұзғаны үшін;
4) спорттық этика нормаларын бұзғаны үшін.
38. Спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамын жергілікті атқарушы орган жыл сайын жазғы спорт түрлері бойынша 20 желтоқсанға дейін және қысқы спорт түрлері бойынша 25 мамырға дейін бекітеді.
Спорт түрлері бойынша
Қазақстан Республикасының
ұлттық және штаттық ұлттық
құрама командаларының,
Қазақстан Республикасының
командалары және облыстар,
республикалық маңызы бар
қалалар және астана
командаларының құрамын
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командалары, Қазақстан Республикасының командалары және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының тізімі
Спортшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Спорттық атағы, разряды
Қабылдау нәтижесі
Сала/
Санат
Өңір
Жаттықтырушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бірінші жаттықтырушы
Жеке жаттықтырушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Спорт түрлері бойынша
Қазақстан Республикасының
ұлттық және штаттық ұлттық
құрама командаларының,
Қазақстан Республикасының
командалары және облыстар,
республикалық маңызы бар
қалалар және астана
командаларының құрамын
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командалары, Қазақстан Республикасының командалары және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамы
Спортшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Спорттық атағы, разряды
Қабылдау нәтижесі
Сала/
Санат
Өңір
Жаттықтырушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бірінші жаттықтырушы
Жеке жаттықтырушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Спорт түрлері бойынша
Қазақстан Республикасының
ұлттық және штаттық ұлттық
құрама командаларының,
Қазақстан Республикасының
командалары және облыстар,
республикалық маңызы бар
қалалар және астана
командаларының құрамын
қалыптастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық мүшесінің анты
Мен,__________________(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) мені _______________ спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасына қабылдауды мемлекеттің ерекше сенімі ретінде бағалай және өзімнің жауапкершілігімді сезіне отырып:
- аса жоғары нәтижелерге жету үшін өзімнің жеңіске деген бар күш-жігерімді жұмсай отырып, спорт аренасында біздің Отанымыздың намысын лайықты қорғау үшін спорттық шеберлігімді үнемі жетілдіруге;
- спорт жарыстарында адал күресуге, жарыс ережелерін қатаң сақтауға, допингке қарсы қағидаларды ұстануға және тыйым салынған заттарды және (немесе) әдістерді пайдаланбауға;
- спорттағы тәлімгерлердің барлық нұсқаулары мен талаптарын орындауға, жаттықтырушы-оқытушылар құрамына, команда мүшелеріне, бәсекелестерге, төрешілерге, көрермендер мен жанкүйерлерге сыйластықпен қарауға;
- өзімнің барлық іс-әрекетімде спорттық әдеп ережелерін басшылыққа алуға салтанатты түрде ант етемін.
Менің осы антты бұзуым спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасының мүшесі деген жоғары атақпен сыйыспайтындығын ұғынамын.
________________ _________ тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
(күні) (қолы)
Спорт түрлері бойынша
Қазақстан Республикасының
ұлттық және штаттық ұлттық
құрама командаларының,
Қазақстан Республикасының
командалары және облыстар,
республикалық маңызы бар
қалалар және астана
командаларының құрамын
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Cпорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының тізімі
Спортшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Спорттық атағы, разряды
Өңір
Жаттықтырушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Лауазымы
Штаттық бірлік
Бірінші жаттықтырушы
Жеке жаттықтырушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Спорт түрлері бойынша
Қазақстан Республикасының
құрама және штаттық құрама
командаларының (спорт түрлері
бойынша ұлттық құрама
командалардың) құрамын
қалыптастыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Cпорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының құрамы
Спортшының тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Спорттық атағы, разряды
Өңір
Жаттықтырушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Лауазымы
Штаттық бірлік
Бірінші жаттықтырушы
Жеке жаттықтырушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9