О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 623 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 472. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2025 года № 36355
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 623 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21222) следующие изменения и дополнение:
в Типовых квалификационных характеристиках должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в главе 1:
параграф 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Заместитель начальника Управления - председателя Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан - врач
1. Должностные обязанности:
обеспечивает руководство деятельности военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - ВВК ОВД);
осуществляет обеспечение и контроль за организацией проведения военно-врачебной экспертизы подлежащего контингента, соблюдением законности в деятельности ВВК ОВД;
рассматривает и утверждает свидетельства о болезни на лиц высшего начальствующего состава, занимающих должности, входящие в номенклатуру МВД;
осуществляет пересмотр заключений ВВК ОВД о категории годности к воинской службе бывших сотрудников правоохранительных органов и Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан на период их увольнения по медицинской экспертной документации указанного периода;
осуществляет контроль за организацией и оказание практической помощи при окончательном освидетельствовании кандидатов, поступающих в учебные заведения правоохранительных органов;
осуществляет контроль за организацией обеспечения прохождения специализации и повышения квалификации работников ВВК ОВД;
разрабатывает ведомственные нормативные правовые акты МВД по вопросам военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах Республики Казахстан, по порядку учета и отчетности, инструкций, разъяснений и рекомендаций по их практическому применению;
вносит предложения по вопросам военно-врачебной экспертизы в другие нормативные акты;
осуществляет организацию методической работы по военно-врачебной экспертизе, развитию и совершенствованию организации проведения медицинского освидетельствования, внедрению новых и повышению эффективности существующих организационных форм и методов работы;
рассматривает обращения и осуществляет прием граждан по вопросам военно-врачебной экспертизы, анализ и обобщение результатов этой работы;
проводит планирование работы Центральной военно-врачебной комиссии МВД Республики Казахстан;
осуществляет обобщение и анализ результатов медицинского освидетельствования в ВВК ОВД, контроль за составлением годового отчета;
рассматривает и готовит материалы к совещаниям, научно-практических конференциям, сборам по вопросам военно-врачебной экспертизы и психологического отбора;
обеспечивает эффективное взаимодействие специалистов ВВК ОВД со специалистами других подразделений органов внутренних дел и государственных органов по вопросам военно-врачебной экспертизы;
представляет ВВК ОВД в государственных органах, организациях и суде;
соблюдает и обеспечивает соблюдение специалистами требований внутреннего трудового распорядка и трудовой дисциплины, профессиональной этики, деонтологии, тайны медицинского работника, этических норм, субординации и принципа единоначалия;
способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе, созданию безопасных для жизни и здоровья условий труда;
обеспечивает сохранность и эффективное использование имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима;
исполняет иные поручений руководства МВД, предусмотренных законодательством.

"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының Үлгі біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 623 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 26 маусымдағы № 472 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 маусымда № 36355 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының Үлгі біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 623 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21222 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының Үлгі біліктілік сипаттамаларында:
1-тарауда:
1-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Орталық әскери-дәрiгерлiк комиссиясының төрағасы – Басқарма бастығының орынбасары – дәрiгер
1. Лауазымдық міндеттері:
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссияларының (бұдан әрі - ІІО ӘДК) қызметіне басшылық жасайды;
ІІО ӘДК қызметінде заңдылықты сақтай отырып, тиісті контингентке әскери-дәрігерлік сараптама жүргізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етуді және бақылауды жүзеге асырады;
ІІМ номенклатурасына кіретін лауазымдарды атқаратын жоғары басшы құрамдағы адамдардың ауруы туралы куәліктерін қарайды және бекітеді;
Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің бұрынғы қызметкерлерінің әскери қызметке жарамдылық санаты туралы ІІО ӘДК қорытындыларын көрсетілген кезеңнің медициналық сараптамалық құжаттамасы бойынша оларды босату кезеңіне қайта қарауды жүзеге асырады;
құқық қорғау органдарының оқу орындарына түсетін кандидаттарды түпкілікті куәландыру кезінде практикалық көмек көрсету және ұйымдастыру үшін бақылауды жүзеге асырады;
ІІО ӘДК қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды және маманданудан өтуін қамтамасыз етуді ұйымдастыру үшін бақылауды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша, оларды практикалық қолдану жөніндегі нұсқаулықтарды, түсіндірмелер мен ұсынымдарды, есепке алу және есеп беру тәртібі бойынша ІІМ-нің ведомстволық нормативтік құқықтық актілерін әзірлейді;
басқа да нормативтік актілерге әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, медициналық куәландыру жүргізуді дамыту мен ұйымдастыруды жетілдіру, жұмыстың жаңа ұйымдастырушық нысандары мен әдістерін енгізу және қолданыстағылардың тиімділігін арттыру бойынша әдістемелік жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асырады;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша өтініштерді қарайды және азаматтарды қабылдауды, осы жұмыстың нәтижелерін талдауды және қорытуды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы ІІМ Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясының жұмысын жоспарлауды жүргізеді;
ІІО ӘДК-да медициналық куәландыру нәтижелерін қорытуды және талдауды, жылдық есептің жасалуын бақылауды жүзеге асырады;
әскери-дәрігерлік сараптама және психологиялық іріктеу мәселелері бойынша кеңестерге, ғылыми-практикалық конференцияларға, жиындарға материалдар дайындайды және қарайды;
ІІО ӘДК мамандарының ішкі істер органдарының басқа да бөліністерінің және мемлекеттік органдардың мамандарымен әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша тиімді өзара іс-қимыл жасасуды қамтамасыз етеді;
мемлекеттік органдарда, ұйымдар мен сотта ІІО ӘДК мүддесін қорғайды;
ішкі еңбек тәртібі талаптарын және еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық принципін сақтайды және мамандардың сақтауын қамтамасыз етеді;
қызметкерлердің еңбек уәждемесін, ықпалын және белсенділігін дамытуға, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераның қалыптасуына, адам өміріне және денсаулығына қауіпсіз еңбек жағдайын жасауға мүмкіндік етеді;
Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитариялық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуын, мүліктің сақталуын және аспаптардың, жабдықтар мен механизмдердің техникалық тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
ІІМ басшылығының заңнамада көзделген өзге де тапсырмаларын орындайды.

2. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения");
Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан (далее - Административный процедурно-процессуальный кодекс);
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – Закон "О противодействии коррупции");
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" (далее - Закон "О языках в Республике Казахстан");
Закон Республики Казахстан "О правовых актах" (далее - Закон "О правовых актах");
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении, статистики;
основы системы оплаты труда работников;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
высшее или послевузовское образование в сфере здравоохранения (общественное здравоохранение; общая медицина; медико-профилактическое дело; менеджмент здравоохранения; лечебное дело; общая врачебная практика; семейная медицина; терапия; кардиология взрослая, детская; ревматология взрослая, детская; гастроэнтерология взрослая, детская; гематология взрослая, детская; онкология взрослая, детская; пульмонология взрослая, детская; эндокринология взрослая, детская; нефрология взрослая, детская; инфекционные болезни взрослые, детские; невропатология (неврология) взрослая, детская; психиатрия взрослая, детская; педиатрия; анестезиология и реаниматология взрослая, детская; неотложная медицина взрослая, детская; общая хирургия; детская хирургия; кардиохирургия взрослая, детская; ангиохирургия взрослая, детская; нейрохирургия взрослая, детская; травматология-ортопедия взрослая, детская; урология и андрология взрослая, детская; офтальмология взрослая, детская; оториноларингология взрослая, детская; медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф; стоматология);
наличие актуального свидетельства о повышении квалификации по организации здравоохранения либо актуального сертификата специалиста и актуального свидетельства о повышении квалификации по одной из основных клинических специальностей (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, офтальмология, оториноларингология);

2. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексін (бұдан әрі – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексі);
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін (бұдан әрі - Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі);
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң);
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заң);
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - "Құқықтық актілер туралы" Заң);
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді;
денсаулық сақтауды ұйымдастыру мен басқару жүйесінің теориялық негіздерін, статистикасын;
қызметкерлерге еңбекақы төлеу жүйесінің негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
денсаулық сақтау саласындағы жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің (қоғамдық денсаулық сақтау; жалпы медицина; медициналық-профилактикалық іс; денсаулық сақтау менеджменті; емдеу ісі; жалпы дәрігерлік практика; отбасылық медицина; терапия; ересектер, балалар кардиологиясы; ересектердің, балалардың ревматологиясы; ересектердің, балалардың гастроэнтерологиясы; ересектердің, балалардың гематологиясы; ересектер, балалар онкологиясы; ересектердің, балалардың пульмонологиясы; ересектер, балалар эндокринологиясы; ересектердің, балалардың нефрологиясы; ересектердің, балалардың жұқпалы аурулары; ересектердің, балалардың невропатологиясы (неврологиясы); ересек, балалар психиатриясы; педиатрия; ересектердің, балалардың анестезиологиясы және реаниматологиясы; ересектердің, балалардың шұғыл медицинасы; жалпы хирургия; балалар хирургиясы; ересектер, балалар кардиохирургиясы; ересектердің, балалардың ангиохирургиясы; ересектердің, балалардың нейрохирургиясы; ересектердің, балалардың травматология-ортопедиясы; ересектердің, балалардың урологиясы мен андрологиясы; ересектердің, балалардың офтальмологиясы; ересектердің, балалардың оториноларингологиясы; төтенше жағдайлар мен апаттар медицинасы; стоматология);
денсаулық сақтауды ұйымдастыру бойынша біліктілікті арттыру туралы өзекті куәліктің не маманның өзекті сертификатының және негізгі клиникалық мамандықтардың бірі (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, офтальмология, оториноларингология) бойынша біліктілікті арттыру туралы өзекті куәліктің болуы;

стаж работы на руководящих должностях в организациях здравоохранения не менее 3 лет или стаж клинической или экспертной работы в организациях здравоохранения не менее 5 лет.";
дополнить параграфом 2 следующего содержания:
"Параграф 2. Начальник отдела – врач-председатель военно-врачебной комиссии Департамента полиции области, города республиканского значения
3-1. Должностные обязанности:
осуществляет руководство, определяет политику, стратегию и механизм реализации деятельности военно-врачебной комиссии Департамента полиции области, города республиканского значения (далее - ВВК), обеспечивает соблюдение законности в деятельности ВВК, полноту и объективности проведения военно-врачебной экспертизы;
издает распоряжения, обязательные для всех специалистов ВВК, несет ответственность за принимаемые решения;
обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы, направленных на повышение эффективности и качества организации и проведения медицинского освидетельствования в правоохранительных органах, их соответствие стандартам, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения;
обеспечивает эффективное взаимодействие специалистов ВВК, направляет их действия на развитие и совершенствование организации проведения медицинского освидетельствования в правоохранительных органах;
обеспечивает организацию и коллегиальное проведение медицинского освидетельствования граждан, принимаемых на службу, поступающих в учебные заведения, сотрудников правоохранительных органов;
определяет причинную связь увечий (ранений, контузий, травм) заболеваний сотрудников правоохранительных органов;
осуществляет анализ деятельности ВВК и на основе оценки показателей его работы принимает необходимые меры по улучшению форм и методов работы подразделения, обеспечивает своевременное представление отчетности;
осуществляет взаимодействие со специалистами других служб, подразделений органов внутренних дел и других государственных органов по вопросам военно-врачебной экспертизы;
представляет ВВК в государственных органах, организациях и суде;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации, учетно-отчетной документации;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
принимает меры по обеспечению ВВК квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта, по повышению квалификации специалистов, развитию их профессиональных знаний;
соблюдает и обеспечивает соблюдение специалистами требований внутреннего трудового распорядка и трудовой дисциплины, профессиональной этики, деонтологии, тайны медицинского работника, этических норм, субординации и принципа единоначалия;
способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе, созданию безопасных для жизни и здоровья условий труда;
обеспечивает сохранность и эффективное использование имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

денсаулық сақтау ұйымдарында басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе денсаулық сақтау ұйымдарында клиникалық немесе сараптамалық жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.";
мынадай мазмұндағы 2 параграфпен толықтырылсын:
"2-параграф. Бөлім бастығы-дәрігер-облыстық, республикалық маңызы бар қаланың Полиция департаменті әскери-дәрігерлік комиссиясының төрағасы
3-1. Лауазымдық міндеттері:
облыстық, республикалық маңызы бар қаланың Полиция департаменті әскери-дәрігерлік комиссиясының (бұдан әрі – ӘДК) қызметіне басшылық жасайды, саясатын, стратегиясын және қызметін жүзеге асыру тетігін анықтайды, ӘДК заңдылықтың сақталуын, әскери-дәрігерлік сараптама өткізудің толықтығын және объективтілігін қамтамасыз етеді;
ӘДК мамандарының барлығына міндетті өкімдер шығарады, қабылданатын шешімдерге жауап береді;
құқық қорғау органдарындағы медициналық куәландыру тиімділігін, ұйымдастыру және өткізу сапасын жоғарылатуға бағытталған жаңа ұйымдастыру формаларын енгізуді және қолданыстағы жұмыс әдістерін жетілдіруді, олардың денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен бекітілген стандарттарға сәйкес келуін қамтамасыз етеді;
ӘДК мамандарының өзара іс-қимылдарының тиімділігін қамтамасыз етеді, олардың іс-әрекеттерін құқық қорғау органдарында медициналық куәландыру өткізуді ұйымдастыруды және дамытуды жетілдіруге бағыттайды;
қызметке қабылданатын, оқу орындарына түсетін азаматтарды, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін медициналық куәландыруды ұйымдастыруды және оны алқалы өткізуді қамтамасыз етеді;
құқық қорғау органдарының қызметкерлері зақымдарының (жаралануының, контузиясының, жарақаттануының), ауруларының себепті байланысын анықтайды;
ӘДК қызметін талдауды іске асырады және оның жұмыс көрсеткіштерін бағалау негізінде бөліністің жұмыс нысандарын және әдістерін жақсарту бойынша қажетті іс-шаралар қабылдайды, есептерді дер кезінде ұсынуды қамтамасыз етеді;
ішкі істер органдарының басқа да қызметтерінің, бөліністерінің және басқа да мемлекеттік органдардың мамандарымен әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта ӘДК мүддесін қорғайды;
медициналық құжаттаманы, есепке алу-есеп беру құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
ӘДК-ны білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіптік білімі мен тәжірибесін тиімді пайдалану, мамандардың біліктілігін жоғарылату, олардың кәсіптік білімін дамыту бойынша іс-шаралар қабылдайды;
ішкі еңбек тәртібі талаптарын және еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық принципін сақтайды және мамандардың сақтауын қамтамасыз етеді;
қызметкерлердің еңбек уәждемесін, ықпалын және белсенділігін дамытуға, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераның қалыптасуына, адам өміріне және денсаулығына қауіпсіз еңбек жағдайын жасауға мүмкіндік береді;
Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитариялық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуын, мүліктің сақталуын және приборлардың, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;

3-2. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
Закон "О противодействии коррупции";
Закон "О языках в Республике Казахстан";
Закон "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении, статистики;
основы системы оплаты труда работников;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3-3. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) медицинское образование (по специальности "Общественное здравоохранение", "Общая медицина", "Медико-профилактическое дело", "Лечебное дело", "Педиатрия"), наличие степени магистра/ученой степени/доктора PhD и (или) не ниже первой квалификационной категории по организации здравоохранения ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения") или клинической специальности (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, отоларингология, офтальмология);
стаж работы на руководящих должностях в организациях здравоохранения не менее 3 лет или стаж клинической или экспертной работы в организациях здравоохранения не менее 5 лет.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Должностные обязанности:
разъясняет освидетельствуемым лицам маршрут прохождения комиссии, выдает направления на виды обследований и бланки;
проверяет правильность заполнения паспортной части документов медицинского освидетельствования;
регистрирует решения военно-врачебной комиссии в период прохождения заключительных заседаний;
ведет электронный картотечный учет заключений ВВК;
осуществляет работу по регистрации, учету, подготовке, хранению и передаче в соответствующие структурные подразделения справок;
отвечает за оформление документов на хранения и сохранность архивных материалов, по формированию дел и своевременной сдачей дел в архив;
обеспечивает печатание и размножение служебных документов;
ежемесячно представляет отчет медицинскому статистику организации, готовит учетно-медицинскую документацию для составления годового отчета по итогам работы ВВК;
обеспечивает техническое обслуживание совещаний, созываемых руководством;
проверяет наличие бланков документов ВВК и готовит заявки для их заказа;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации, ведет учетно-отчетную документацию;
проводит антропометрические измерения роста, веса тела освидетельствуемых лиц с последующей записью в акт медицинского освидетельствования;
организует обеспечение подразделения необходимыми диагностическими лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения, медицинской техникой, обеспечивает их правильное хранение, учет и списание, контролирует сохранность медицинского имущества и инвентаря подразделения, их своевременный ремонт;
проводит гигиеническое обучение, санитарно-просветительную работу и пропаганду здорового образа жизни среди специалистов подразделения, контролирует соблюдение ими противоэпидемических мероприятий, правил асептики и антисептики;
осуществляет текущий санитарный надзор, организует и проводит противоэпидемические мероприятия, контролирует санитарно-гигиеническое состояние помещений;
проводит своевременную санитарную обработку и стерилизацию медицинских инструментов;
оказывает доврачебную медицинскую помощь при неотложных состояниях;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы;
вносит на рассмотрение руководства ВВК предложения по совершенствованию, улучшению организации и условий труда.
соблюдает требования внутреннего трудового распорядка и трудовой дисциплины, профессиональной этики, деонтологии, тайны медицинского работника, этических норм, субординации и принципа единоначалия;
обеспечивает сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.";
параграф 1 главы 3 исключить.

3-2. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексін;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексін;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңын;
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңын;
"Құқықтық актілер туралы" Заңын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді;
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін;
қызметкерлерге еңбекақы төлеу жүйесінің негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
3-3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Жалпы медицина", "Медициналық-профилактикалық іс", "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандықтары бойынша), магистр/ғылыми дәрежесі/ PhD докторы және (немесе) денсаулық сақтауды ұйымдастыру бойынша бірінші біліктілік санатынан кем емес ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті") немесе клиникалық мамандықтар (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, отоларингология, офтальмология) дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау ұйымдарында басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе денсаулық сақтау ұйымдарында клиникалық немесе сараптамалық жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Лауазымдық міндеттері:
куәландырылатын адамдарға комиссиядан өту бағдарын түсіндіреді, тексеру түрлеріне жолдама мен бланктер береді;
медициналық куәландыру құжатының төлқұжат бөлігінің дұрыс толтырылуын тексереді;
қорытынды отырыстар өткізу кезеңінде әскери-дәрігерлік комиссияның шешімдерін тіркейді;
ӘДК қорытындыларын электрондық картотекалық есебін жүргізеді;
тіркеу, есепке алу, әзірлеу, сақтау және тиісті құрылымдық бөліністерге анықтамалар беру бойынша жұмысты жүзеге асырады;
сақтауға берілетін құжаттарды және мұрағат материалдардың сақталуын және істерді қалыптастыруды, істерді дер кезінде мұрағатқа тапсыруды ресімдеуге жауап береді;
қызметтік құжаттарды басып шығаруды және көбейтуді қамтамасыз етеді;
ай сайын ұйымның медициналық статистигіне есеп береді, ӘДК жұмысының қорытындысы бойынша жылдық есепті жасауға арналған есепке алу-медициналық құжаттаманы дайындайды;
басшылық шақыратын кеңестерге техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді;
ӘДК құжаттары бланкілерінің болуын тексереді және оларға тапсырыс беру үшін өтінімдер дайындайды;
медициналық құжаттарды уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді, есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді;
куәландырылатын адамдардың бойын, дене салмағын кейіннен медициналық куәландыру актісіне жаза отырып, антропометриялық өлшеулер жүргізеді;
бөліністі қажетті диагностикалық дәрілік заттармен, медицинаға арналған бұйымдармен, медициналық техникамен, қамтамасыз етуді ұйымдастырады, олардың дұрыс сақталуын, есепке алуды және есептен шығаруды қамтамасыз етеді, бөліністің медициналық мүлкінің және құрал-саймандарының сақталуына, олардың уақтылы жөндеуден өткізілуіне бақылау жасайды;
бөлініс мамандарының арасындағы гигиеналық оқытып-үйрету, санитариялық-ағарту және салауатты өмір салтын насихаттау жұмыстарына, олардың індетке қарсы іс-шараларды, асептика және антисептиканы сақтауына бақылау жүргізеді;
ағымдағы санитарлық қадағалауды іске асырады, індетке қарсы іс-шараларды ұйымдастырады және үй-жайлардың санитариялық-гигиеналық жағдайына бақылау жүргізеді;
медициналық құрал-саймандарды дер кезінде санитарлық өңдеуден және зарарсыздандырудан өткізеді;
кезек күттірмейтін жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
ӘДК басшылығының қарауына ұйымдастыру және еңбек жағдайларын жетілдіру, жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді;
ішкі еңбек тәртібінің талаптарын және еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
Қазақстан Республикасының техника қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуына, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және приборлардың, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді.";
3-тараудың 1-параграфы алынып тасталсын.

2. Управлению Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Ниязов М.Ш.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясының басқармасы (М.Ш.Ниязов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі