О внесении изменений и дополнений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 января 2023 года № 2 "Об утверждении форм судебных отчетов в уголовно-правовой сфере, электронных информационных учетных документов, и Инструкции по их вводу и формированию"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 23 июня 2025 года № 82. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2025 года № 36341
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2025
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 января 2023 года № 2 "Об утверждении форм судебных отчетов в уголовно-правовой сфере, электронных информационных учетных документов, и Инструкции по их вводу и формированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31647) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) форму № 1 "Отчет о работе судов первой инстанции по рассмотрению уголовных дел" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму № 6 "Отчет о работе судов апелляционной инстанции по рассмотрению уголовных дел" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму № 6а "Отчет о работе судов апелляционной инстанции по рассмотрению уголовных дел в отношении лиц, осужденных к смертной казни или пожизненному лишению свободы" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму № 6К "Отчет о работе суда кассационной инстанции по рассмотрению уголовных дел" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму № 6Ка "Отчет о работе суда кассационной инстанции по рассмотрению уголовных дел в отношении лиц, осужденных к смертной казни или пожизненному лишению свободы" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму № 8 "Отчет о работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению уголовных дел" согласно приложению 5-1 к настоящему приказу;
7) форму № 2-Ж "Отчет о рассмотрении судами жалоб по делам частного обвинения" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
8) форму "Электронный информационный учетный документ на уголовное дело, рассмотренное судом первой инстанции" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
9) форму "Электронный информационный учетный документ по исполнению судебных актов по уголовному делу" согласно приложению 8 к настоящему приказу;
10) форму "Электронный информационный учетный документ по обжалованию решений прокурора, органов уголовного преследования (статья 106 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан)" согласно приложению 9 к настоящему приказу;

"Қылмыстық-құқықтық саладағы сот есептерінің, электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарының нысандарын және оларды енгізу және қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 4 қаңтардағы № 2 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2025 жылғы 23 маусымдағы № 82 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 маусымда № 36341 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2025 ж. бастап күшіне енеді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қылмыстық-құқықтық саладағы сот есептерінің, электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарының нысандарын және оларды енгізу және қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 4 қаңтардағы № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31647 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес "Қылмыстық істерді қарау жөніндегі бірінші сатыдағы соттардың жұмысы туралы есеп" № 1 нысаны;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Қылмыстық істерді қарау жөніндегі апелляциялық сатыдағы соттардың жұмысы туралы есеп" № 6 нысаны;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес "Өлім жазасына немесе өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты қылмыстық істерді қарау жөніндегі апелляциялық сатыдағы соттардың жұмысы туралы есеп" № 6а нысаны;
4) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес "Қылмыстық істерді қарау жөніндегі кассациялық сатыдағы соттың жұмысы туралы есеп" № 6К нысаны;
5) осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес "Өлім жазасына немесе өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты қылмыстық істерді қарау жөніндегі кассациялық сатыдағы соттың жұмысы туралы есеп" № 6Ка нысаны;
6) осы бұйрықтың 5-1-қосымшасына сәйкес "Қылмыстық істерді қарау жөніндегі Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соттың жұмысы туралы есеп" № 8 нысаны;
7) осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес "Соттардың жекеше айыптау істері бойынша шағымдарды қарауы туралы есеп" № 2-Ж нысаны;
8) осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес "Бірінші сатыдағы сот қараған қылмыстық іске электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" нысаны;
9) осы бұйрықтың 8-қосымшасына сәйкес "Қылмыстық іс бойынша сот актілерін орындау жөніндегі электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" нысаны;
10) осы бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес "Прокурордың, қылмыстық қудалау органдарының шешімдеріне шағым жасау жөніндегі электрондық ақпараттық есепке алу құжаты (Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 106-бабы)" нысаны;

11) форму "Электронный информационный учетный документ по полномочиям следственного судьи (санкция)" согласно приложению 10 к настоящему приказу;
12) форму "Электронный информационный учетный документ на уголовное дело, рассмотренное судом апелляционной инстанции" согласно приложению 11 к настоящему приказу;
13) форму "Электронный информационный учетный документ на уголовное дело, рассмотренное судом кассационной инстанции" согласно приложению 12 к настоящему приказу;
14) форму "Электронный информационный учетный документ на уголовное дело, рассмотренное Верховным Судом Республики Казахстан" согласно приложению 12-1 к настоящему приказу;
15) форму "Электронный информационный учетный документ на лицо" согласно приложению 13 к настоящему приказу;
16) Инструкцию о вводе электронных информационных учетных документов в информационную систему судебных органов Республики Казахстан и формировании судебных отчетов в уголовно-правовой сфере согласно приложению 14 к настоящему приказу.";
приложение 4 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 5 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 5-1 в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 12 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 12-1 в редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 13 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
в Инструкции о вводе электронных информационных учетных документов в информационную систему судебных органов Республики Казахстан и формировании судебных отчетов в уголовно-правовой сфере, утвержденной указанным приказом:
пункты 1, 2, 3, 4 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция о вводе электронных информационных учетных документов (далее – ЭИУД) в информационную систему судебных органов Республики Казахстан (далее – ИС СО РК) и формировании судебных отчетов в уголовно-правовой сфере определяет основные положения ввода ЭИУД и формирования на их основе отчетов по рассмотрению уголовных дел судами первой, апелляционной, кассационной инстанций и Верховным Судом Республики Казахстан.
2. Разработка форм ЭИУД осуществляется Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) по согласованию с Судебной администрацией Республики Казахстан (далее – Судебная администрация).

11) осы бұйрықтың 10-қосымшасына сәйкес "Тергеу судьясының өкілеттіктері (санкция) жөніндегі электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" нысаны;
12) осы бұйрықтың 11-қосымшасына "Апелляциялық сатыдағы сот қараған қылмыстық іске электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" нысаны;
13) осы бұйрықтың 12-қосымшасына сәйкес "Кассациялық сатыдағы сот қараған қылмыстық іске электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" нысаны;
14) осы бұйрықтың 12-1-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сот қараған қылмыстық іске электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" нысаны;
15) осы бұйрықтың 13-қосымшасына сәйкес "Адамға электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" нысаны;
16) осы бұйрықтың 14-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы сот органдарының ақпараттық жүйесіне электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарын енгізу және қылмыстық-құқықтық саладағы сот есептерін қалыптастыру туралы нұсқаулық.";
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес редакцияда 5-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 12-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес редакцияда 12-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 13-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы сот органдарының ақпараттық жүйесіне электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарын енгізу және қылмыстық-құқықтық салада сот есептерін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықта:
1, 2, 3, 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы сот органдарының ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – ҚР СО АЖ) электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарын (бұдан әрі – ЭАЕҚ) енгізу және қылмыстық-құқықтық салада сот есептерін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулық ЭАЕҚ енгізудің және олардың негізінде бірінші, апелляциялық, кассациялық сатылардағы және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты соттарының қылмыстық істерді қарауы жөніндегі есептерді қалыптастырудың негізгі ережелерін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) ЭАЕҚ нысандарын әзірлеуді Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігімен (бұдан әрі – Сот әкімшілігі) келісе отырып жүзеге асырады.

3. Ввод и учет ЭИУД в ИС СО РК ведется Судебной администрацией и его территориальными подразделениями в областях, городах республиканского значения и столице (далее – канцелярии судов).
Точность заполнения реквизитов ЭИУД обеспечит достоверность отчетных данных.
Территориальными и приравненными к ним органами Комитета (далее – территориальный орган) на постоянной основе проводятся мониторинги базы данных АИС Комитета. В случае выявления фактов нарушений, искажений при заполнении реквизитов ЭИУД принимаются незамедлительные меры по их устранению.
4. Отчеты о деятельности судов первой, апелляционной, кассационной инстанций и Верховного Суда Республики Казахстан (далее – отчет) на основании данных ЭИУД ИС СО РК формируются Комитетом.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Формирование отчетов о работе судов по рассмотрению уголовных дел осуществляется на основании следующих форм ЭИУД:
1) "Электронный информационный учетный документ на уголовное дело, рассмотренное судом первой инстанции" (далее – ЭИУД 1);
2) "Электронный информационный учетный документ по исполнению судебных актов по уголовному делу" (далее - ЭИУД 5).
Сведения о возрасте, а также в реквизите "несовершеннолетний" указываются на момент поступления представления (ходатайства) в суд, возраст при этом учитывается по числу полных исполнившихся лет;
3) "Электронный информационный учетный документ по обжалованию решений прокурора, органов уголовного преследования (статья 106 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан)" (далее – ЭИУД 5.1);
4) "Электронный информационный учетный документ по полномочиям следственного судьи (санкция)" (далее – ЭИУД 5.2);
5) "Электронный информационный учетный документ на уголовное дело, рассмотренное судом апелляционной инстанции" (далее – ЭИУД 2);
6) "Электронный информационный учетный документ на уголовное дело, рассмотренное судом кассационной инстанции" (далее – ЭИУД 3);
7) "Электронный информационный учетный документ на уголовное дело, рассмотренное Верховным Судом Республики Казахстан" (далее – ЭИУД 4);
8) "Электронный информационный учетный документ на лицо".";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Корректировка реквизитов ЭИУД, внесенных в ИС СО РК, производится Судебной администрацией или канцеляриями судов по своей инициативе, либо по инициативе Комитета и его территориальных органов.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В случае корректировки отчета Комитетом в двухдневный срок со дня осуществления корректировки в Судебную администрацию направляется уведомление с приложением откорректированного отчета. Корректировка отчетов, после утверждения статистического среза проводится Комитетом.";

3. ЭАЕҚ-ны ҚР СО АЖ-ға енгізу есепке алуды Сот әкімшілігі және оның облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – соттар кеңсесі) жүргізеді.
ЭАЕҚ деректемелерін толтыру дәлдігі есепті деректердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Комитеттің аумақтық және оларға теңестірілген органдары (бұдан әрі-аумақтық орган) тұрақты негізде Комитеттің деректер қорының ААЖ мониторингін жүргізеді. ЭАЕҚ деректемелерін толтыру кезінде бұзушылық, бұрмалау деректері анықталған жағдайда оларды жою бойынша шұғыл шаралар қабылданады.
4. Бірінші, апелляциялық, кассациялық сатылардағы және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты соттарының қызметі туралы есептерді (бұдан әрі – есеп) ҚР СО АЖ ЭАЕҚ деректері негізінде Комитет және оның аумақтық органдары қалыптастырады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қылмыстық істерді қарау жөніндегі соттардың жұмысы туралы есептерді қалыптастыру ЭАЕҚ-ның мынадай түрлерінің негізінде жүзеге асырылады:
1) "Бірінші сатыдағы сот қараған қылмыстық іске электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" (бұдан әрі – ЭАЕҚ 1);
2) "Қылмыстық іс бойынша сот актілерін орындау жөніндегі электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" (бұдан әрі – ЭАЕҚ 5).
Жасы туралы, сонымен қатар "кәмелетке толмаған" деректемесіндегі мәліметтер ұсыныстар (өтінішхаттар) сотқа келіп түскен сәтінде көрсетіледі, бұл ретте, жасы бойынша есептеледі;
3) "Прокурордың, қылмыстық қудалау органдарының шешімдеріне шағым жасау жөніндегі электрондық ақпараттық есепке алу құжаты (Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 106-бабы)" (бұдан әрі – ЭАЕҚ 5.1);
4) "Тергеу судьясының өкілеттіктері (санкция) жөніндегі электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" (бұдан әрі – ЭАЕҚ 5.2);
5) "Апелляциялық сатыдағы сот қараған қылмыстық іске электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" (бұдан әрі – ЭАЕҚ 2);
6) "Кассациялық сатыдағы сот қараған қылмыстық іске электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" (бұдан әрі – ЭАЕҚ 3);
7) "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты қараған қылмыстық іске электрондық ақпараттық есепке алу құжаты" (бұдан әрі – ЭАЕҚ 4);
8) "Адамға электрондық ақпараттық есепке алу құжаты".";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. ҚР СО АЖ-ға енгізілген ЭАЕҚ-ның деректемелерін түзетуді Сот әкімшілігі немесе соттар кеңселері өз бастамасы бойынша не Комитет және оның аумақтық органдарының бастамасы бойынша жүргізеді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Есепті түзеткен жағдайда, түзетуді жүзеге асырған күннен бастап екі күндік мерзімде Комитет Сот әкімшілігіне түзетілген есепті қосып, хабарлама жібереді. Есептерді түзету статистикалық кесіндіні бекіткеннен кейін Комитет жүргізеді.";

параграфы 4, 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Отчет № 6К "Отчет о работе суда кассационной инстанции по рассмотрению уголовных дел"
41. Отчет раздела 1 "Движение кассационных жалоб, протестов" формируется по уголовным делам.
42. Раздел 2 "Результаты пересмотра уголовных дел, по которым вынесены приговоры в первой и апелляционной инстанций (по числу лиц)" отражает движение дел о пересмотре в кассационном порядке в отношении которых приговоры обжалованы, опротестованы, учет ведется по лицам.
При заполнении раздела следует иметь в виду, что при совокупности преступлений (правонарушений) лицо учитывается по статье УК РК, предусматривающей более строгое наказание, при равенстве санкций – по наиболее распространенному преступлению (правонарушению).
В случае изменения меры наказания осужденного по более тяжкой мере наказания с применением статей 58 или 60 УК РК данный приговор учитывается как изменение приговора.
43. Раздел 3 "Результаты пересмотра уголовных дел, по которым вынесены постановления в первой и апелляционной инстанций (по числу лиц)" отражает движение дел с постановлениями о пересмотре в кассационном порядке обжалуемого судебного акта.
44. Раздел 4 "Рассмотрение вопроса об определении подсудности" отражаются сведения о рассмотрении ходатайств по пересмотру вопроса об определении подсудности.
45. В разделе 5 "Рассмотрение ходатайств по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам" отражаются сведения о рассмотрении ходатайств по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам.
46. Основанием к отмене или изменению приговора при рассмотрении дела в кассационном порядке являются обстоятельства, предусмотренные статьей 485 УПК РК.
Параграф 5. Отчет № 6Ка "Отчет о работе суда кассационной инстанции по рассмотрению уголовных дел в отношении лиц, осужденных к смертной казни или пожизненному лишению свободы"
50. Состоит из разделов 1 "О рассмотрении уголовных дел в кассационном суде в отношении лиц, осужденных к пожизненному лишению свободы к смертной казни (по числу лиц)" и 2 "О рассмотрении уголовных дел в кассационном суде в отношении лиц, осужденных к пожизненному лишению свободы (по числу лиц)".
В графе 1 раздела 1 указывается количество лиц, в отношении которых дела находятся в остатке по состоянию на 1 января текущего года.
51. Раздел 2 составляется по аналогии раздела 1.";
дополнить параграфом 5-1 в следующей редакции:
"Параграф 5-1. Отчет № 8 "Отчет о работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению уголовных дел"

4, 5-параграфтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. "Қылмыстық істерді қарау жөніндегі кассациялық сатыдағы соттың жұмысы туралы есеп" № 6К нысанды есеп"
41. "Кассациялық шағымдардың, наразылықтардың қозғалысы" 1-бөлімде есепке алу қылмыстық істер бойынша жүргізіледі.
42. "Бірінші және апелляциялық сатылардағы үкімдер шығарылған қылмыстық істерді қайта қарау нәтижелері (адамдар бойынша)" 2-бөлім оларға қатысты үкімдерге шағым жасалған, наразылық білдірілген, есепке алу адамдар бойынша жүргізілетін кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы істердің қозғалысын көрсетеді.
Бөлімді толтыру кезінде қылмыстардың (құқық бұзушылықтардың) жиынтығында адам неғұрлым қатаң жазалауды көздейтін қылмыстық заңның бабы бойынша, санкциялар тепе-теңдігінде – кеңірек тараған қылмыс (құқық бұзушылық) бойынша ескерілетіндігін назарда ұстаған жөн.
ҚР ҚК-нің 58 немесе 60-баптарын қолдана отырып, сотталғанның жазалау шарасын аса ауыр жазалау шарасы бойынша өзгерткен жағдайда осы үкім үкімді өзгерту ретінде ескеріледі.
43. "Бірінші және апелляциялық сатылардағы үкімдер шығарылған қылмыстық істерді қайта қарау нәтижелері (адамдар бойынша)" 3-бөлім шағымданатын сот актісін кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы қаулылармен істердің қозғалысын көрсетеді.
44. "Соттылықты айқындау туралы мәселені қарау" 4-бөлімде соттылықты айқындау туралы мәселені қайта қарау жөніндегі қолдаухаттарды қарау туралы мәліметтер көрсетіледі.
45. "Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтінішхаттарды қарау" 5-бөлімде жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтінішхаттарды қарау туралы мәліметтер көрсетіледі.
46. Істі кассациялық тәртіпте қарау кезінде үкімнің күшін жоюға немесе өзгертуге ҚР ҚПК-нің 485-бабында көрсетілген жағдайлар негіз болып табылады.
5-параграф. "Өлім жазасына немесе өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты қылмыстық істерді қарау жөніндегі кассациялық сатыдағы соттың жұмысы туралы есеп" № 6Ка нысанды есеп
50. 1 "Өлім жазасына немесе өмір бойы бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты қылмыстық істерді кассациялық сотта қарау туралы (адамдар саны бойынша)" және 2 "Өмір бойы бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты қылмыстық істерді кассациялық сотта қарау туралы (адамдар саны бойынша)" бөлімдерден тұрады.
1-бөлімнің 1-бағанында істері ағымдағы жылдың 1 қаңтарындағы жағдайы бойынша қалдықта тұрған адамдар саны көрсетіледі.
51. 2-бөлім 1-бөлімге ұқсас құрастырылады.";
5-1-параграф мынадай редакцияда толықтырылсын:
"5-1-параграф. "Қылмыстық істерді қарау жөніндегі Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соттың жұмысы туралы есеп" № 8 нысаны"

51-1. Раздел 1 "Движение ходатайств о внесении представлений" формируется по уголовным делам.
51-2. В разделе 2 "Движение жалоб на решения о выдаче лица (экстрадиции)" отражаются сведения об обжаловании решения о выдаче лица (экстрадиции), обвиняемого в совершении преступления или осужденного на территории иностранного государства и о результатах его рассмотрения, в порядке, предусмотренном статьей 592 УПК РК.
51-3. В разделе 3 "Движение дел с представлениями судьи Верховного Суда Республики Казахстан на вступившие в законную силу приговоры и постановления" отражаются сведения по движению уголовных дел с представлениями судьи Верховного Суда Республики Казахстан на вступившие в законную силу приговоры и постановления.
51-4. Раздел 4 "Движение дел с протестами на вступившие в законную силу приговоры и постановления" содержит сведения о движении дел, поступивших с протестами, принесенными в кассационном порядке на приговоры и постановления, вступившие в законную силу.
51-5. Раздел 5 "Движение ходатайств, представлений и протестов на приговоры судов первой и апелляционной инстанций, рассмотренных кассационной инстанцией" (по числу лиц) отражает сведения о рассмотренных ходатайствах, представлениях и протестах на приговоры судов первой и апелляционной инстанций и постановлений кассационного суда.
51-6. Раздел 6 "Движение ходатайств, протестов и представлений на постановления судов первой, апелляционной инстанций, рассмотренных кассационной инстанцией" (по числу лиц) отражает сведения о рассмотренных ходатайствах, представлениях и протестах на постановления судов первой и апелляционной инстанций и кассационного суда.".
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также территориальным и приравненным к ним органам Комитета для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАНО"
Судебная администрация
Республики Казахстан
"__" ______ 2025 года
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 23 июня 2025 года № 82
Приложение 4 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 4 января 2023 года № 2
форма
Форма № 6К "Отчет о работе суда кассационной инстанции по рассмотрению уголовных дел"

51-1. "Ұсыныстар енгізу туралы өтінішхаттардың қозғалысы" 1-бөлім есепке алу қылмыстық істер бойынша жүргізіледі.
51-2. "Адамды ұстап беру (экстрадициялау) туралы шешімдерге шағымдардың қозғалысы" 2-бөлім Шет мемлекеттің аумағында қылмыс жасады деп айыпталған немесе сотталған адамды ұстап беру (экстрадициялау) туралы шешімге шағымдану туралы және оны қарау нәтижелері туралы ҚР ҚПК-нің 592-бабында көзделген тәртіппен мәліметтер көрсетіледі.
51-3. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы соты судьясының заңды күшіне енген үкімдер мен қаулыларға ұсынулары бар істер қозғалысы" 3-бөлім Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты судьясының заңды күшіне енген үкімдер мен қаулыларға ұсынулары бар қылмыстық істер қозғалысы жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
51-4. "Заңды күшіне енген үкімдер мен қаулыларға наразылықтары бар істер қозғалысы" 4-бөлім заңды күшіне енген үкімдер мен қаулыларға кассациялық тәртіппен әкелінген наразылықтармен келіп түскен істер қозғалысы туралы мәліметтер қамтылады.
51-5. "Кассациялық сатыда қаралған бірінші және апелляциялық сатыдағы соттардың үкімдеріне өтінішхаттардың, ұсынымдар мен наразылықтардың қозғалысы" 5-бөлім (адамдар саны бойынша) бірінші және апелляциялық сатыдағы соттардың үкімдеріне қаралған өтінішхаттар, ұсынымдар мен наразылықтар және кассациялық сот қаулылары туралы мәліметтерді көрсетеді.
51-6. "Кассациялық сатыда қаралған бірінші, апелляциялық сатыдағы соттардың қаулыларына өтінішхаттардың, наразылықтар мен ұсынымдардың қозғалысы" 6-бөлім (адамдар саны бойынша) бірінші және апелляциялық сатыдағы соттардың және кассациялық соттың қаулыларына қаралған өтінішхаттар, ұсынымдар мен наразылықтар туралы мәліметтерді көрсетеді.".
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықты құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жолдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылдың 1 шілдесінде күшіне енеді және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігі
"__"______2025 жыл
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2025 жылғы 23 маусымдағы
№ 82 Бұйрығына
1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 4 қаңтардағы
№ 2 бұйрығына
4-қосымша
нысан
№ 6 К нысан "Қылмыстық істерді қарау жөніндегі кассациялық сатыдағы соттың жұмысы туралы есеп"

Изменено приговоров по протестам прокуроров (из граф 40, 41)
с применением закона о более тяжком уголовном правонарушении и применением дополнительного наказания
с изменением вида учреждения уголовно-исполнительной системы
с признанием наличия соответствующего рецидива преступлений
с отменой условного осуждения либо освобождения от уголовной ответственности по предыдущему приговору
с отменой условно-досрочного освобождения и назначением наказания
в части гражданского иска, а также по вопросам взыскания процессуальных издержек, решения о вещественных доказательствах
с применением принудительных мер медицинского характера
по приговорам первой инстанции
по приговорам апелляционной инстанции
по приговорам первой инстанции
по приговорам апелляционной инстанции
по приговорам первой инстанции
по приговорам апелляционной инстанции
по приговорам первой инстанции
по приговорам апелляционной инстанции
по приговорам первой инстанции
по приговорам апелляционной инстанции
по приговорам первой инстанции
по приговорам апелляционной инстанции
по приговорам первой инстанции
по приговорам апелляционной инстанции
первой инстанции
апелляционной инстанции
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
продолжение таблицы
из них
Число освобожденных лиц из мест лишения свободы
Приговоры изменены с отменой в части, с направлением на новое рассмотрение
Всего изменено постановлений апелляционной инстанции
Всего изменено постановлений кассационной инстанции
Постановления апелляционной инстанции оставлены без изменения
Постановления кассационной инстанции оставлены без изменения
Количество восстановленных первоначальных приговоров первой инстанции
Количество восстановленных первоначальных приговоров апелляционной инстанции
с полным удовлетворением доводов протеста
с частичным удовлетворением доводов протеста
по приговорам первой инстанции
по приговорам апелляционной инстанции
по приговорам первой инстанции
по приговорам апелляционной инстанции
после отмены апелляционной инстанцией
после изменения апелляционной инстанцией
после отмены кассационной инстанцией
после изменения кассационной инстанцией
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
Форма № 6К "Отчет о работе суда кассационной инстанции по рассмотрению уголовных дел"
Раздел 3 "Результаты пересмотра уголовных дел, по которым вынесены постановления в первой и апелляционной инстанций (по числу лиц)"
Наименование
Код строки
Число лиц, в отношении которых рассмотрены постановления
Число лиц, в отношении которых постановления обжалованы, опротестованы (из графы 1)
Число лиц, в отношении которых постановления оставлены без изменения
Всего отменено постановлений

Прокурорлардың наразылығы бойынша үкімдер өзгертілді (40, 41-бағандардан)
неғұрлым ауыр қылмыстық құқық бұзушылық туралы заңды қолданып және қосымша жаза қолдана отырып
қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің түрін өзгертумен
қылмыстардың тиісті қайталануының болуын мойындай отырып
шартты түрде соттаудың не алдыңғы үкім бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатудың күшін жоя отырып
шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың күшін жоя отырып және жаза тағайындай отырып
азаматтық талап қою, сондай-ақ процестік шығындарды өндіріп алу мәселелері бойынша, заттай дәлелдемелер туралы шешім бөлігінде
медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолданып жасалған дәл сол іс-әрекеттер
бірінші сатыдағы үкімдер бойынша
апелляциялық сатыдағы үкімдері бойынша
бірінші сатыдағы үкімдер бойынша
апелляциялық сатыдағы үкімдері бойынша
бірінші сатыдағы үкімдер бойынша
апелляциялық сатыдағы үкімдері бойынша
бірінші сатыдағы үкімдер бойынша
апелляциялық сатыдағы үкімдері бойынша
бірінші сатыдағы үкімдер бойынша
апелляциялық сатыдағы үкімдері бойынша
бірінші сатыдағы үкімдер бойынша
апелляциялық сатыдағы үкімдері бойынша
бірінші сатыдағы үкімдер бойынша
апелляциялық сатыдағы үкімдері бойынша
бірінші сатыдағы
апелляциялық сатыдағы
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
кестенің жалғасы
олардың ішінде
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың саны
Жаңадан қарауға жіберу бөлігінде күші жойылып өзгертілген үкімдер
Апелляциялық сатының өзгертілген қаулылардың барлығы
Кассациялық сатының өзгертілген қаулылардың барлығы
Апелляциялық сатыдағы қаулылардың өзгертусіз қалдырылғаны
Кассациялық сатыдағы қаулылардың өзгеріссіз қалдырылғаны
Бірінші сатыдағы қалпына келтірілген бастапқы үкімдердің саны
Апелляциялық сатыдағы қалпына келтірілген бастапқы үкімдердің саны
наразылықты толық қанағаттандырумен
наразылықты ішінара қанағаттандырумен
бірінші сатыдағы үкімдер бойынша
апелляциялық сатыдағы үкімдері бойынша
бірінші сатыдағы үкімдер бойынша
апелляциялық сатыдағы үкімдері бойынша
апелляциялық сатының күшін жойғаннан кейін
апелляциялық саты өзгергеннен кейін
кассацциялық сатының күшін жойғаннан кейін
кассацциялық саты өзгергеннен кейін
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
№ 6К нысан "Қылмыстық істерді қарау жөніндегі кассациялық сатыдағы соттың жұмысы туралы есеп"
3-бөлім "Бірінші және апелляциялық сатыларда қаулы шығарылған қылмыстық істерді қайта қарау нәтижелері (адамдар саны бойынша)"
Атауы
Жол коды
Өздеріне қатысты қаулылар қаралған тұлғалар саны
Қаулыларға қатысты шағым жасалған, наразылық білдірілген адамдардың саны (1-бағаннан)
Қаулылары өзгеріссіз қалдырылған адамдардың саны
Барлық қаулылардың күші жойылды

Раздел 4. "Движение дел с протестами на вступившие в законную силу приговоры и постановления"
Наименование
Код строки
Остаток нерассмотренных дел на начало отчетного периода
Поступило дел с протестами в отчетном периоде
Возвращено
Число дел, по которым протесты отозваны
Всего рассмотрено (сумма граф 6-8)
А
Б
1
2
3
4
5
Всего
1
Дел на государственном языке
2
продолжение таблицы
из графы 5
Рассмотрено с нарушением сроков, установленных УПК РК
Остаток нерассмотренных дел с протестами на конец отчетного периода
Объединено
с полным удовлетворением протеста
с частичным удовлетворением протестов
оставлено без удовлетворения
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Количество томов
Вынесено частных постановлений
Направлено писем-замечаний
Признано грубое нарушение закона
Рассмотрено на государственном языке
12
13
14
15
16
Форма № 8 "Отчет о работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению уголовных дел"
Раздел 5 "Движение ходатайств, представлений и протестов на приговоры судов первой и апелляционной инстанций, рассмотренных кассационной инстанцией" (по числу лиц)
Наименование
Код строки
Число лиц, в отношении которых приговоры рассмотрены
Число лиц, в отношении которых приговоры оставлены без изменения
Постановления апелляции оставлены без изменения (при рассмотрении приговора)
Постановления кассации оставлены без изменения (при рассмотрении приговора)
А
Б
1
2
3
4
Всего
1
в отношении лиц, осужденных к пожизненному лишению свободы
2
небольшой тяжести
3
средней тяжести
4
тяжкие
5
особо тяжкие
6
из строки 1
По преступлениям
7
По делам ускоренного досудебного расследования
8
По проступкам
9
По делам, рассмотренным в сокращенном порядке
10
По делам, рассмотренным в согласительном производстве
11
Дела частного обвинения
12
Дела дознания
13
по делам граждан ближнего зарубежья Содружества Независимых Государств (далее - СНГ)
14
По делам граждан дальнего зарубежья
15
По делам лиц без гражданства
16
По делам о долевом участии в строительстве
17
Дела, рассмотренные на государственном языке
18
Дела, рассмотренные по вновь открывшимся обстоятельствам
19
Дела, рассмотренные с участием присяжных заседателей
20
С применением международных конвенций
21
из строки 20
пакт о гражданских и политических правах
22
пакт о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин
23
пакт об экономических, социальных и культурных правах
24
о ликвидации всех форм расовой дискриминации
25
о правах ребенка
26
о правах лиц, с инвалидностью
27
По делам с участием женщин
28
По делам несовершеннолетних
29
По делам приказного производства из числа преступлений
30
По делам приказного производства из числа проступков
31
Все статьи Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – УК РК)
32
Прочие преступления
33
Всего по статьям УК РК в редакции 1997 года
34
продолжение таблицы
Всего отменено приговоров (за исключением граф 7-8 первой инстанции
Всего отменено приговоров (за исключением граф 7-8 апелляционной инстанции
из граф 6, 7 в виду изменения законодательства, амнистии, по другим основаниям независящим от судьи основаниям по приговорам первой инстанции
из граф 6, 7 в виду изменения законодательства, амнистии, по другим основаниям независящим от судьи основаниям по приговорам апелляционной инстанции
Всего отменено с прекращением дела по приговорам первой инстанции
Всего отменено с прекращением дела по приговорам апелляционной инстанции
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Основания отмены
ввиду осуждения невиновного первой инстанцией
ввиду осуждения невиновного апелляционной инстанцией
Приговор отменен со всеми предыдущими постановлениями с направлением дела на НСР по приговорам первой инстанции
Приговор отменен со всеми предыдущими постановлениями с направлением дела на НСР по приговорам апелляционной инстанции
ввиду необоснованного вынесения оправдательного приговора или прекращения дела первой инстанцией
ввиду необоснованного вынесения оправдательного приговора или прекращения дела апелляционной инстанцией
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Всего отменено постановлений апелляции (при рассмотрении приговора)
Всего отменено постановлений кассации (при рассмотрении приговора) по приговорам апелляционной инстанции
Всего изменено (за исключением граф 23,24) по приговорам первой инстанции
Всего изменено (за исключением граф 23-24) по приговорам апелляционной инстанции
Основания изменения
Приговоры изменены с отменой в части обвинения с направлением на НСР по приговорам первой инстанции
Приговоры изменены с отменой в части обвинения с направлением на НСР по приговорам апелляционной инстанции
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы
Основания изменения
Изменены приговоры первой инстанции ввиду изменения законодательства или принятия амнистии, либо по другим, не зависящим от судьи основаниям
Изменены приговора апелляционной инстанции, ввиду изменения законодательства или принятия амнистии, либо по другим, не зависящим от судьи основаниям
Приговоры изменены с изменением квалификации и снижением наказания по приговорам первой инстанции
Приговоры изменены с изменением квалификации и снижением наказания по приговорам апелляционной инстанции
Приговоры изменены с изменением квалификации без снижения наказания по приговорам первой инстанции
Приговоры изменены с изменением квалификации без снижения наказания по приговорам апелляционной инстанции
23
24
25
26
27
28
продолжение таблицы
Основания изменения
Приговоры изменены без изменения квалификации со снижением наказания или со смягчением по приговорам первой инстанции
Приговоры изменены без изменения квалификации со снижением наказания или со смягчением по приговорам апелляционной инстанции
Приговоры изменены с назначением более строгого наказания с изменением квалификации по приговорам первой инстанции
Приговоры изменены с назначением более строгого наказания с изменением квалификации по приговорам апелляционной инстанции
Приговоры изменены с назначением более строгого наказания без изменения квалификации по приговорам первой инстанции
Приговоры изменены с назначением более строгого наказания без изменения квалификации по приговорам апелляционной инстанции
29
30
31
32
33
34
продолжение таблицы
Основания изменения
Приговоры изменены с изменением вида ИК либо рецидива по приговорам первой инстанции
Приговоры изменены с изменением вида ИК либо рецидива по приговорам апелляционной инстанции
Приговоры изменены в части гражданского иска по приговорам первой инстанции
Приговоры изменены в части гражданского иска по приговорам апелляционной инстанции
Приговоры изменены неправильное разрешение вопроса о конфискации имущества" по приговорам первой инстанции
Приговоры изменены неправильное разрешение вопроса о конфискации имущества" по приговорам апелляционной инстанции
35
36
37
38
39
40
продолжение таблицы
Приговоры изменены с прекращением по приговорам первой инстанции
Приговоры изменены с прекращением по приговорам апелляционной инстанции
Всего изменено постановлений апелляции (при рассмотрении приговора)
Всего изменено постановлений кассации (при рассмотрении приговора)
Количество восстановленных первоначальных приговоров первой инстанции
Количество восстановленных приговоров апелляционной инстанции
41
42
43
44
45
46
продолжение таблицы
Число освобожденных лиц из мест лишения свободы
Признано грубое нарушение закона
Отменено в связи с грубыми нарушениями (первой инстанции)
Отменено в связи с грубыми нарушениями (апелляционной инстанции)
Изменено в связи с грубыми нарушениями (первой инстанции)
Изменено в связи с грубыми нарушениями (апелляционной инстанции)
47
48
49
50
51
Форма № 8 "Отчет о работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению уголовных дел"

4-бөлім "Заңды күшіне енген үкімдер мен қаулыларға наразылық білдірген істер қозғалысы"
Атауы
Жол коды
Есептік кезеңнің басындағы материалдардың қалдығы
Есептік кезеңде келіп түскен өтінішхаттар
Қайтарылды
Наразылықтар жойылған істердің саны
Барлығы қарастырылады (график қосындысы 6-8)
А
Б
1
2
3
4
5
Барлығы
1
Мемлекеттік тілдегі істер
2
кестенің жалғасы
5-бағаннан
ҚР ҚПК-де белгілеген мерзімді бұза отырып қаралғаны
Есептік кезеңнің соңында ұсынулары бар қаралмаған істердің қалдығы
Ұсынуды қанағаттандырумен
Объединено Біріктірілді
Ұсынуды қанағаттандырусыз
Ұсынуды қанағаттандырумен
Ұсынуды қанағаттандырусыз
Ұсынуды ішінара қанағаттандырумен
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Томдар саны
Шығарылған жекеше қаулылар
Жазба хаттары жіберілді
Өрескел бұзушылық деп танылды
Мемлекеттік тілде қарастырылады
12
13
14
15
16
№ 8 нысан "Қылмыстық істерді қарау жөніндегі Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жұмысы туралы есеп"
5-бөлім "Кассациялық сатыда қаралған бірінші және апелляциялық сатыдағы соттардың үкімдеріне өтінішхаттардың, ұсынымдар мен наразылықтардың қозғалысы" (адамдар саны бойынша)
Атауы
Атауы
Үкімдері қаралған адамдардың саны
Үкімдері өзгеріссіз қалдырылған адамдардың саны
Апелляциялық сатыдағы қаулылардың өзгертусіз қалдырылғаны (үкімдерді қарастыру барысында)
Кассациялық сатыдағы қаулылардың өзгеріссіз қалдырылғаны (үкімдерді қарастыру барысында)
А
Б
1
2
3
4
Барлығы
1
өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты
2
онша ауыр емес
3
ауырлығы орташа
4
ауыр
5
аса ауыр
6
1- жолдан
Қылмыстар бойынша
7
Жеделдетілген сотқа дейінгі тергеп-тексеру істері бойынша
8
Теріс қылықтар бойынша
9
Қысқартылған тәртіпте қаралған істер бойынша
10
Келісімдік іс жүргізуде қаралған істер бойынша
11
Жекеше айыптау істері
12
Анықтау істері
13
жақын шетел азаматтарының істері бойынша (Тәуелсіз мемлекеттер достастығы (бұдан әрі – ТМД)
14
Алыс шетел азаматтарының істері бойынша
15
Азаматтығы жоқ адамдардың істері бойынша
16
Құрылысқа үлестік қатысу туралы істер бойынша
17
Мемлекеттік тілде қаралған істер
18
Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қаралған істер
19
Алқабилердің қатысуымен қаралған істер
20
Халықаралық конвенцияларды қолданумен
21
20- жолдан
азаматтық және саяси құқықтар туралы пакт
22
әйелдерге қатысты кемсітудің барлық нысандарын жою туралы пакт
23
экономикалық, әлеуметтік және мәдени құқықтар туралы пакт
24
нәсілдік кемсітудің барлық нысандарын жою туралы
25
бала құқықтары туралы
26
мүгедектігі бар адамдардың құқықтары туралы
27
Әйелдердің қатысуымен істер бойынша
28
Кәмелетке толмағандардың істері бойынша
29
Қылмыстар қатарынан бұйрықтық іс жүргізу істері бойынша
30
Теріс қылықтар қатарынан бұйрықтық іс жүргізу істері бойынша
31
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) барлық баптары
32
Басқа да құқық бұзушылықтар
33
1997 жылғы редакциядағы ҚР ҚК-нің барлық баптары бойынша
34
кестенің жалғасы
Үкімдердің барлығы жойылды (бірінші сатыдағы 7-8-бағандарды қоспағанда)
Үкімдердің барлығы жойылды (апелляциялық сатының 7-8-бағандарын қоспағанда)
6, 7-бағандардан заңнаманың өзгеруіне, рақымшылыққа байланысты, бірінші сатыдағы үкімдер бойынша судьядан тәуелсіз басқа да негіздер бойынша
6, 7-бағандардан заңнаманың өзгеруіне, рақымшылыққа байланысты, апелляциялық сатының үкімдері бойынша судьяға тәуелді емес басқа да негіздер бойынша
Бірінші сатыдағы үкімдер бойынша істің тоқтатылуымен барлығы жойылды
Апелляциялық сатының үкімдері бойынша істің тоқтатылуымен барлығы жойылды
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Жою негіздері
бірінші сатыдағы жазықсыз адамның сотталуына байланысты
жазықсыз адамның апелляциялық сатымен сотталуына байланысты
Үкім бірінші сатыдағы үкімдер бойынша істі НСТ-на жібере отырып, барлық алдыңғы қаулылармен жойылды
Үкім апелляциялық сатыдағы үкімдер бойынша істі НСТ-на жібере отырып барлық алдыңғы қаулылармен жойылды
ақтау үкімін негізсіз шығаруға немесе істі бірінші сатыда тоқтатуға байланысты
апелляциялық сатының ақтау үкімін негізсіз шығаруына немесе істі тоқтатуына байланысты
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы
Апелляциядағы күші жойылған қаулылардың барлығы
(үкімдерді қарастыру барысында)
Кассациядағы күші жойылған қаулылардың барлығы (үкімдерді қарастыру барысында)
Бірінші сатыдағы үкімдер бойынша барлығы өзгертілді (23, 24-бағандарды қоспағанда)
Апелляциялық сатының үкімдері бойынша барлығы өзгертілді (23,24-бағандарды қоспағанда)
Өзгерту негіздері
Үкімдер айыптау бөлігінде күшін жоюмен өзгертілді бірінші сатыдағы үкімдер бойынша НСТ-на жіберілді
Үкімдер апелляциялық сатыдағы үкімдер бойынша НСТ-на жіберіле отырып айыптау бөлігінде күші жойыла отырып өзгертілді
17
18
19
20
21
22
кестенің жалғасы
Өзгерту негіздері
Бірінші сатыдағы үкімдер заңнаманың өзгеруіне немесе рақымшылық жасаудың қабылдануына байланысты не судьяға тәуелді емес басқа да негіздер бойынша өзгертілді
Заңнаманың өзгеруіне немесе рақымшылық қабылдауына байланысты не судьяға тәуелді емес басқа да негіздер бойынша апелляциялық сатының үкімі өзгертілді
Үкімдер біліктілігінің өзгеруімен және бірінші сатыдағы үкімдер бойынша жазаның төмендеуімен өзгертілді
Үкімдер біліктілігінің өзгеруімен және апелляциялық сатыдағы үкімдер бойынша жазаның төмендеуімен өзгертілді
Үкімдер бірінші сатыдағы үкімдер бойынша жазаны төмендетпей біліктілігінің өзгеруімен өзгертілді
Үкімдер апелляциялық сатыдағы үкімдер бойынша жазаны төмендетпей біліктілігінің өзгеруімен өзгертілді
23
24
25
26
27
28
кестенің жалғасы
Өзгерту негіздері
Үкімдер біліктілігін өзгертпестен жазаны төмендетумен немесе бірінші сатыдағы үкімдер бойынша
Үкімдер біліктілігін өзгертпестен жазаны төмендетумен немесе апелляциялық сатыдағы үкімдер бойынша жеңілдетумен өзгертілді
Үкімдер бірінші сатыдағы үкімдер бойынша біліктілігінің өзгеруімен неғұрлым қатаң жаза тағайындаумен өзгертілді
Үкімдер апелляциялық сатыдағы үкімдер бойынша біліктілігінің өзгеруімен неғұрлым қатаң жаза тағайындаумен өзгертілді
Үкімдер бірінші сатыдағы үкімдер бойынша біліктілігін өзгертпей неғұрлым қатаң жаза тағайындаумен өзгертілді
Үкімдер апелляциялық сатыдағы үкімдер бойынша біліктілігін өзгертпей неғұрлым қатаң жаза тағайындаумен өзгертілді
29
30
31
32
33
34
кестенің жалғасы
Өзгерту негіздері
Үкімдер ТК түрінің өзгеруімен не бірінші сатыдағы үкімдер бойынша рецидивпен өзгертілді
Үкімдер апелляциялық сатыдағы үкімдер бойынша ТК немесе рецидив түрінің өзгеруімен өзгертілді
Үкімдер бірінші сатыдағы үкімдер бойынша азаматтық талап қою бөлігінде өзгертілді
Үкімдер апелляциялық сатыдағы үкімдер бойынша азаматтық талап қою бөлігінде өзгертілді
Үкімдер бірінші сатыдағы үкімдер бойынша мәселені "мүлікті тәркілеу туралы" дұрыс шешпеген жағдайда өзгертілсін
Үкiмдердiң күшi апелляциялық сатының үкiмдерi бойынша мәселенi дұрыс шешпеу "мүлiктi тәркiлеу туралы" болып өзгертілді
35
36
37
38
39
40
кестенің жалғасы
Үкімдер бірінші сатыдағы үкімдер бойынша тоқтатыла отырып өзгертілді
Үкімдер апелляциялық сатының үкімдері бойынша тоқтатыла отырып өзгертілді
Апелляция қаулыларының барлығы өзгертілді (үкімді қарау кезінде)
Кассация қаулыларының барлығы өзгертілді (үкімді қарау кезінде)
Бірінші сатыдағы қалпына келтірілген бастапқы үкімдердің саны
Апелляциялық сатының қалпына келтірілген үкімдерінің саны
41
42
43
44
45
46
кестенің жалғасы
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың саны
Заңның өрескел бұзылуы танылды
Өрескел бұзушылықтарға байланысты жойылды (бірінші сатыда)
Өрескел бұзушылықтарға байланысты жойылды (апелляциялық сатыда)
Өрескел бұзушылықтарға байланысты өзгертілді (бірінші сатыда)
Өрескел бұзушылықтарға байланысты өзгертілді (апелляциялық сатыда)
47
48
49
50
51
№ 8 нысан "Қылмыстық істерді қарау жөніндегі Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жұмысы туралы есеп"

1. № дела (1К/…)
2. Количество осужденных (подсудимых, обвиняемых) [текст]
3. Порядок поступления [словарный состав]
4. Поступило повторно [да, нет]
5. Кем подана жалоба (протест) [словарный состав]
6. Обжалуемый судебный акт [словарный состав]
7. Вид правонарушения [словарный состав]
8. Язык судопроизводства [словарный состав]
9. Секретное дело [да, нет]
10. Закрытый судебный процесс [да, нет]
11. Дело поступило в суд по статье (новый УК РК) [словарный состав]
12. Дело поступило в суд по статье (старый УК РК) [словарный состав]
13. Комментарии
Раздел 2. Сведения о движении дела (ознакомление)
1. Дата поступления в коллегию [дата]
2. Ф.И.О. (при его наличии) судьи, рассматривающего дело [текст]
3. Дата возврата без рассмотрения [дата]
4. Причина возврата [словарный состав]
5. Отозваны кассационные [словарный состав]
6. Дата отзыва жалобы, протеста [дата]
7. Дата постановления об отказе в пересмотре [дата]
8. Дата истребования дела [дата]
9. Даты напоминаний по истребованным делам [дата]
10. Дата поступления дела [дата]
11. Дата приостановления [дата]
12. Дата возобновления [дата]
13. Объединено с делом № [текст]
14. Дата объединения [дата]
15. Является основным делом [да, нет]
16. Комментарии
Раздел 3. Судебное заседание
1. Дата судебного заседания [дата]
2. Председательствующий судья [текст]
3. Секретарь судебного заседания [текст]
4. Аудио-, видео фиксация [да, нет]
5. Аудио фиксация [да, нет]
6. Осужденный доставлен в зал суда [да, нет]
7. Заседание отложено [да, нет]
8. Комментарии [текст]
Раздел 4. Сведения о движении дела (рассмотрение)
1. Дата оглашения постановления [дата]
2. Вынесено постановление об отказе в пересмотре [да, нет]
3. Результат по жалобе [словарный состав]
4. Результат по протесту [словарный состав]
5. Рассмотрено с применением конвенций (пактов) [словарный состав]
6. Дата составления постановления [дата]
7. Резолютивная часть [текст]
8. Дата направления дела в суд 1-ой инстанции [дата]
9. Рассмотрено с нарушением сроков [да, нет]
Раздел 5. Частные постановления
1. Дата вынесения [дата]
2. Частное постановление вынесено в адрес [словарный состав]
3. Сущность [текст]
4. Кому адресовано частное постановление [текст]
5. Даты направления [дата]
6. Ответы [текст]
Раздел 6. Сведения о рассмотрении в суде 1-ой инстанции
1. Суд первой инстанции [текст]
2. Регион [словарный состав]
3. Ф.И.О. (при его наличии) судьи [текст]
4. № уголовного дела органа уголовного преследования [текст]
5. Дата вынесения приговора (постановления) [дата]
6. Вид судебного акта [словарный состав]
7. Результат рассмотрения [словарный состав]

1. Істің № (1К/…)
2. Сотталғандар саны (сотталушылар, айыпталушылар) [мәтін]
3. Келіп түсу тәртібі: [сөздік құрамы]
4. Қайталап келіп түсті [ия, жоқ]
5. Шағымды кім берді (наразылық) [сөздік құрамы]
6. Шағым келтірілген сот актісі [сөздік құрамы]
7. Құқық бұзушылық түрі [сөздік құрамы]
8. Сот ісін жүргізу тілі [сөздік құрамы]
9. Құпия іс [ия, жоқ]
10. Жабық сот процесі [ия, жоқ]
11. Іс бап бойынша келіп түсті (жаңа ҚР ҚК) [сөздік құрамы]
12. Іс бап бойынша келіп түсті (бұрынғы ҚР ҚК) [сөздік құрамы]
13. Түсініктеме
2-тарау. Істің қозғалысы туралы мәліметтер (танысу)
1. Алқаға келіп түсу күні [күні]
2. Істі қараған судьяның Т.А.Ә. (болған жағдайда) [мәтін]
3. Қараусыз қайтару күні, уақыты [күні]
4. Қайтару себебі [сөздік құрамы]
5. Кассациялық тексерулер кері қайтарылды [сөздік құрамы]
6. Наразылықты немесе шағымды кері шақырту күні [күні]
7. Қайта қараудан бас тарту туралы қаулының шығарылған күні [күні]
8. Істі талап етіп алдыру күні [күні]
9. Талап етілген істер бойынша еске салу күндері [күні]
10. Істің келіп түсу күні [күні]
11. Тоқтата тұру күні [күні]
12. Қайта жаңарту күні [күні]
13. № ісімен біріктірілген [мәтін]
14. Біріктіру күні [күні]
15. Негізгі іс [ия, жоқ]
16. Түсініктеме
3-тарау. Сот отырысы
1. Сот отырысының күні [күні]
2. Төрағалық етуші судья [мәтін]
3. Хатшы [мәтін]
4. Аудио-, бейнежазба [ия, жоқ]
5. Аудиожазба [ия, жоқ]
6. Сотталған сот залына жеткізілді [ия, жоқ]
7. Отырыс кейінге қалдырылды [ия, жоқ]
8. Түсініктеме [мәтін]
4-тарау. Істің қозғалысы туралы мәліметтер (қарастыру)
1. Қаулының жария етілген күні [күні]
2. Қайта қараудан бас тарту туралы қаулы шығарылды [ия, жоқ]
3. Шағым бойынша нәтиже [сөздік құрамы]
4. Наразылық бойынша нәтиже [сөздік құрамы]
5. Конвенцияларды (пактілерді) қолдану арқылы қарастырылады [сөздік құрамы]
6. Қаулының жасалған күні [күні]
7. Шешуші бөлік [мәтін]
8. Істің 1-ші сатыдағы сотқа жіберілген күні [күні]
9. Мерзімі бұзылған күйде қарастырылады [ия, жоқ]
5-тарау. Жеке қаулылар
1. Шығарылған күні [күні]
2. Жекеше қаулы шығарылды [сөздік құрамы]
3. Мәні [мәтін]
4. Жеке қаулы кімге арналған [мәтін]
5. Жіберу күндері [дата]
6. Жауаптар [мәтін]
6-тарау. 1-ші сатыдағы сотта қарау туралы мәліметтер
1. Бірінші сатыдағы соты [мәтін]
2. Аймақ [сөздік құрамы]
3. судьяның Т.А.Ә. (болған жағдайда) [мәтін]
4. Қылмыстық қудалау органы қылмыстық ісінің № [мәтін]
5. Үкімнің (қаулының) шығарылған күні [күні]
6. Сот актісінің түрі [сөздік құрамы]
7. Қарау нәтижесі [сөздік құрамы]

8. С участием присяжных заседателей [да, нет]
9. Сущность приговора (постановления) [текст]
Раздел 7. Сведения о рассмотрении в апелляционной инстанции
1. Суд апелляционной инстанции [словарный состав]
2. Ф.И.О. (при его наличии) судьи [текст]
3. Рассмотрены в апелляции [словарный состав]
4. Результат по жалобе [словарный состав]
5. Результат по ходатайству прокурора [словарный состав]
6. Дата вынесения приговора (постановления) [дата]
7. Результат пересмотра приговора суда 1-ой инстанции [словарный состав]
8. Результат пересмотра постановления суда 1-ой инстанции [словарный состав]
Раздел 8. Сведения о рассмотрении в кассационной инстанции
1. Ф.И.О. (при его наличии) судьи [текст]
2. Рассмотрены в кассации [словарный состав]
3. Результат по жалобе [словарный состав]
4. Результат по протесту [словарный состав]
5. Дата вынесения постановления [дата]
6. Результат пересмотра приговора суда 1-ой инстанции [словарный состав]
7. Результат пересмотра постановления суда 1-ой инстанции [словарный состав]
8. Результат пересмотра приговора апелляции [словарный состав]
9. Результат пересмотра постановления апелляции [словарный состав]
Приложение 5 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 23 июня 2025 года № 82
Приложение 12-1 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 4 января 2023 года № 2
форма
Электронный информационный учетный документ на уголовное дело, рассмотренное Верховным Судом Республики Казахстан
Раздел 1. О поступлении протеста, ходатайства, представления (дела)
1. № предварительного рассмотрения
2. № производства в коллегии
3. № производства по пересмотру
4. Тип
5. Первичное поступление
6. Повторно
7. Кем подано ходатайство (протест)
8. Обжалуемый судебный акт
9. Язык судопроизводства
10. Сложность дела
11. Номер дела прошлого производства
12. Вид правонарушения
13. Закрытый судебный процесс
Раздел 2. Сведения о динамике производства (предварительное рассмотрение)
1. Дата передачи в коллегию
2. Дата передачи судье
3. Ф.И.О. (при его наличии) судьи
4. Дата возвращения с разъяснением
5. Причина возврата
6. Дата оставления без рассмотрения
7. Дата отзыва протеста или ходатайства
8. Кем отозван протест
9. Дата передачи по подсудности
10. Куда передано по подсудности
11. Дата решения по предварительному рассмотрению
12. С запросом научного заключения части 3 статьи 490 УПК РК
13. Дата истребования дела
14. Дата поступления дела в коллегию
15. Решение по предварительному рассмотрению
16. Рассмотрено с нарушением сроков
17. Дата объединения
Раздел 3. Производство досудебного заседания
1. Дата поступления в коллегию

8. Алқабилердің қатысуымен [ия, жоқ]
9. Үкімнің (қаулының) мәні [мәтін]
7-тарау. Апелляциялық сатыда қарау туралы мәліметтер
1. Апелляциялық сатыдағы сот [сөздік құрамы]
2. судьяның Т.А.Ә. (болған жағдайда) [мәтін]
3. Апелляцияда қарастырылады [сөздік құрамы]
4. Шағым бойынша нәтиже [сөздік құрамы]
5. Прокурордың өтінішхаты бойынша нәтиже [сөздік құрамы]
6. Үкімнің (қаулының) шығарылған күні [күні]
7. 1-ші сатыдағы сот үкімін қайта қарау нәтижесі [сөздік құрамы]
8. 1-ші сатыдағы сот шешімін қайта қарау нәтижесі [сөздік құрамы]
8-тарау. Кассациялық сатыда қарау туралы мәліметтер
1. судьяның Т.А.Ә. (болған жағдайда) [мәтін]
2. Кассацияда қаралады [сөздік құрамы]
3. Шағым бойынша нәтиже [сөздік құрамы]
4. Наразылық нәтижесі [сөздік құрамы]
5. Қаулы шығарылған күні [күні]
6. 1-ші сатыдағы сот үкімін қайта қарау нәтижесі [сөздік құрамы]
7. 1-ші сатыдағы сот шешімін қайта қарау нәтижесі [сөздік құрамы]
8. Апелляциялық үкімді қайта қараудың нәтижесі [сөздік құрамы]
9. Апелляциялық шағымды қарау нәтижесі [сөздік құрамы]
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2025 жылғы 23 маусымдағы
№ 82 Бұйрығына
5 қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 4 қаңтардағы
№ 2 бұйрығына
12-1-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты қараған қылмыстық іске электрондық ақпараттық есепке алу құжаты
1-тарау. Наразылықтың, өтінішхаттың, ұсыныстың (істің) келіп түсуі туралы
1. Алдын ала қарау №
2. Алқадағы іс жүргізу №
3. Қайта қарау бойынша іс жүргізу №
4. Түрі
5. Бастапқы келіп түсу
6. Қайталап
7. Өтінішхатты (наразылықты) кім берді
8. Шағым келтірілген сот актісі
9. Сот ісін жүргізу тілі
10. Істің ауырлығы
11. Алдыңғы іс жүргізу ісінің нөмірі
12. Құқық бұзушылық түрі
13. Жабық сот процесі
2-тарау. Іс жүргізу динамикасы туралы мәліметтер (алдын ала қарау)
1. Алқаға беру күні
2. Судьяға беру күні
3. Қараушы судьяның Т.А.Ә. (болған жағдайда)
4. Түсіндірумен қайтару күні:
5. Қайтару себебі
6. Қараусыз қалдыру күні
7. Наразылықты немесе өтінішхатты кері шақырту күні
8. Наразылықты, өтінішхатты кім шақыртты
9. Соттылығы бойынша беру күні
10. Соттылығы бойынша қайда берілді
11. Алдын ала қарау бойынша шешімнің күні
12. ҚР ҚПК 490-бабы 3-бөлігі ғылыми қарытындыны сұраумен
13. Істі сұрату күні
14. Істің алқаға келіп түсу күні
15. Алдан-ала қарау бойынша шешім
16. Мерзімдері бұзылып қаралды
17. Біріктіру күні
3-тарау. Сот отырысына дейінгі іс жүргізу
1. Алқаға келіп түскен күні

2. Дата поступления протеста, ходатайства, представления на стадии пересмотра
3. Дата возврата протеста
4. Дата отзыва протеста или жалобы
5. Кем отозван протест
6. Остаток постановления о возбуждении кассационного производства прошлого года
7. Дата объединения
Раздел 4. Судебное заседание
1. Дата заседания
2. Ф.И.О. (при его наличии) председательствующего судьи
3. Ф.И.О. (при его наличии) судьи-докладчика
4. Ф.И.О. (при его наличии) судьи
5. Ф.И.О. (при его наличии) прокурора
6. Ф.И.О. (при его наличии) адвоката
7. Закрытое судебное заседание
8. Заседание отложено
9. Комментарии
Раздел 5. Результат пересмотра
1. Дата вынесения решения
2. Результат по ходатайству
3. Результат по протесту
4. Результат по представлению
5. Вынесено постановление об отказе в пересмотре
6. Решение вынесено с нарушением срока
7. Дата завершения
Раздел 6. Частные постановления
1. Дата вынесения частных постановлений
2. Сущность постановлений
3. Кому адресовано частное постановление
4. Дата направления частного постановления
5. Ответы
Раздел 7. Завершение производства
1. Дата сдачи судьей постановления предварительного рассмотрения
2. Дата сдачи судьей постановления по пересмотр
Раздел 8. Первая инстанция
1. № уголовного дела органа уголовного преследования
2. № уголовного дела суда первой инстанции
3. Дата вынесения решения
4. Наименование суда первой инстанции
5. Ф.И.О. (при его наличии) судьи первой инстанции
6. Рассматривалось с участием присяжных заседателей
7. Вид расследования (производства)
8. Подследственность
9. Сущность приговора (постановления)
Раздел 9. Сведения о рассмотрении в апелляционной инстанции
1. Суд апелляционной инстанции [словарный состав]
2. Ф.И.О. судьи [текст]
3. Рассмотрены в апелляции [словарный состав]
4. Результат по жалобе [словарный состав]
5. Результат по ходатайству прокурора [словарный состав]
6. Дата вынесения приговора (постановления) [дата]
7. Результат пересмотра приговора суда 1-ой инстанции [словарный состав]
8. Результат пересмотра постановления суда 1-ой инстанции [словарный состав]
Раздел 10. Сведения о рассмотрении в кассационной инстанции
1. Ф.И.О. судьи [текст]
2. Рассмотрены в кассации [словарный состав]
3. Результат по жалобе [словарный состав]
4. Результат по протесту [словарный состав]
5. Дата вынесения постановления [дата]
6. Результат пересмотра приговора суда 1-ой инстанции [словарный состав]
7. Результат пересмотра постановления суда 1-ой инстанции [словарный состав]
8. Результат пересмотра приговора апелляции [словарный состав]
9. Результат пересмотра постановления апелляции [словарный состав]
Приложение 6 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 23 июня 2025 года № 82
Приложение 13 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 4 января 2023 года № 2
форма
Электронный информационный учетный документ на лицо
Раздел 1. Физическое лицо

2. Қайта қарау сатысында наразылықтың, өтінішхаттың, ұсыныстың келіп түскен күні
3. Наразылықты кері қайтару күні
4. Наразылықты немесе шағымды кері шақырту күні
5. Наразылықты кім шақыртты
6. Өткен жылдың кассациялық іс жүргізуін қозғау туралы қаулының қалдығы
7. Біріктіру күні
4-тарау. Сот отырысы
1. Өтырыс күні
2. Төрағалық етуші судьяның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
3. Баяндаушы-судьяның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
4. Судьяның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
5. Прокурордың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
6. Адвокаттың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
7. Жабық сот отырысы
8. Отырыс кейінге қалдырылды
9. Түсініктемелер
5-тарау. Қайта қарау нәтижесі
1. Шешім шығару күні
2. Өтінішхат бойынша нәтиже
3. Наразылық бойынша нәтиже
4. Ұсыныс бойынша нәтиже
5. Қайта қараудан бас тарту туралы қаулы шығарылды
6. Шешім мерзімі бұзылып шығарылды
7. Аяқталу күні
6-тарау. Жеке қаулылар
1. Жеке қаулыларды шығару күні
2. Қаулылардың мәні
3. Жеке қаулы кімге арналған
4. Жеке қаулыны жіберу күні
5. Жауаптар
7-тарау. Іс жүргізуді аяқтау
1. Алдын ала қарау қаулысын судьяның беру күні
2. Қайта қарау жөніндегі қаулыларды судьяның беру күні
8-тарау. Бірінші саты
1. Қылмыстық қудалау органы қылмыстық ісінің №
2. бірінші сатыдағы соттың қылмыстық ісі №
3. Шешім шығару күні
4. бірінші сатыдағы соттың атауы
5. Бірінші сатыдағы судьяның Т.А.Ә. (болған жағдайда)
6. Алқабилердің қатысуымен қаралды
7. Тергеу (іс жүргізу) түрі
8. Тергеуде болуы
9. Үкімнің (қаулының) мәні
9-бөлім. Апелляциялық сатыда қарау туралы мәліметтер
1. Апелляциялық сатыдағы сот [сөздік құрамы]
2. судьяның Т.А.Ә. (болған жағдайда) [мәтін]
3. Апелляцияда қарастырылады [сөздік құрамы]
4. Шағым бойынша нәтиже [сөздік құрамы]
5. Прокурордың өтінішхаты бойынша нәтиже [сөздік құрамы]
6. Үкімнің (қаулының) шығарылған күні [күні]
7. 1-ші сатыдағы сот үкімін қайта қарау нәтижесі [сөздік құрамы]
8. 1-ші сатыдағы сот шешімін қайта қарау нәтижесі [сөздік құрамы]
10-тарау. Кассациялық сатыда қарау туралы мәліметтер
1. судьяның Т.А.Ә. (болған жағдайда) [мәтін]
2. Кассацияда қаралады [сөздік құрамы]
3. Шағым бойынша нәтиже [сөздік құрамы]
4. Наразылық нәтижесі [сөздік құрамы]
5. Қаулы шығарылған күні [күні]
6. 1-ші сатыдағы сот үкімін қайта қарау нәтижесі [сөздік құрамы]
7. 1-ші сатыдағы сот шешімін қайта қарау нәтижесі [сөздік құрамы]
8. Апелляциялық үкімді қайта қараудың нәтижесі [сөздік құрамы]
9. Апелляциялық шағымды қарау нәтижесі [сөздік құрамы]
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2025 жылғы 23 маусымдағы
№ 82 Бұйрығына
6 қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 4 қаңтардағы
№ 2 бұйрығына
13-қосымша
нысан
Адамға электрондық ақпараттық есепке алу құжаты
1-тарау. Жеке тұлға

1. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
2. Фамилия
3. Имя
4. Отчество (при его наличии)
5. Пол
6. Дата рождения
7. Возраст
8. Место рождения
9. Кандас
10. Несовершеннолетний
10.1 Несовершеннолетний воспитывается
10.2 Несовершеннолетний ранее
11. Лицо без гражданства
12. Гражданство
13. Гражданство иностранца
14. Национальность
15. Семейное положение
16. Место работы (учебы)
17. Должность
18. Сотрудник органов
19. Образование
20. Род занятий
21. Документ, удостоверяющий личность
22. Кем выдан
23. Номер
24. Серия
25. Дата выдачи
26. Действителен до
27. Наименование юр. лица
28. Сотовый телефон
29. Электронный адрес (Е-mail)
30. Военнослужащий
30.1. Воинское звание
30.2. Вид войск
30.3. Вид службы
30.4. Номер войсковой части
30.5. Должность военнослужащего
30.6. Время совершения преступления
31. Адрес
32. Фактический адрес
33. Комментарии
Раздел 2. Правонарушение
1. Прошлая судимость
2. Неснятая и непогашенная судимость за
3. Подсудимый с неснятой и непогашенной судимостью
4. Страдает болезнью
5. Дата совершения правонарушения, в том числе по частному обвинению
6. Правонарушение совершено (количество лиц)
7. Правонарушение совершено (в состоянии)
8. Правонарушение совершено в состоянии невменяемости
9. Правонарушение совершено по неосторожности
10. Правонарушение совершено сотрудниками
11. Правонарушение совершено на транспорте
12. Вид соучастия
13. Стадия совершения правонарушения
14. Количество погибших в результате совершения правонарушения
15. Количество потерпевших
16. Правонарушение совершено в отношении
17. Подано заявление о применении пыток
18. Заявление о применении пыток подтвердилось
19. Пытки обвиняемым применены к лицам
20. Нанесенный обвиняемым вред здоровью потерпевших при пытках
21. Определенная судом мера пресечения
22. Вид правонарушения
23. Содержится под стражей по решению суда с даты
24. Дата освобождения из-под стражи
25. Фабула (краткое описание преступных действий лица)
Раздел 3. Первая инстанция
Результат рассмотрения
1. Приговор (постановление) суда
2. Статья учета для статистического отчета
3. Все статьи, по которым предан суду
4. Все статьи, по которым осужден
5. Все статьи, по которым оправдан
6. Все статьи, по которым прекращен
7. Статья для учета наркоправонарушений
8. Дополнение по наркоправонарушению
9. Статья для учета по коррупционным преступлениям
10. Статья для учета по экстремизму и терроризму
11. Рецидив преступлений
12. Дополнительная классификация к статье учета для статистического отчета
13. Приговор (постановление) суда обжалованы лицом в апелляционной инстанции
14. Примечание
Мера наказания

1. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
2. Тегі
3. Аты
4. Әкесінің аты (болған жағдайда)
5. Жынысы
6. Туған күні
7. Жасы
8. Туған жері
9. Қандас
10. Кәмелетке толмаған
10.1 Кәмелетке толмағандар тәрбиеленеді
10.2 Кәмелетке толмаған бұрын
11. Азаматтығы жоқ адам
12. Азаматтық
13. Шетел азаматының азаматтығы
14. Ұлты
15. Отбасылық жағдайы
16. Жұмыс (оқу) орны
17. Лауазымы
18. Органдардың қызметкері
19. Білімі
20. Қызмет түрі
21. Жеке басын куәландыратын құжат
22. Кім берді
23. Нөмірі
24. Сериясы
25. Беру күні
26. Дейін жарамды
27. Заңды тұлғаның атауы
28. Ұялы телефон
29. Электрондық пошта мекенжайы (Е-mail)
30. Әскери қызметкер
30.1. Әскери атағы
30.2. Әскер түрлері
30.3. Қызмет түрлері
30.4. Әскери бөлімнің нөмірі
30.5. Әскери қызметшінің лауазымы
30.6. Қылмыс жасау уақыты
31. Мекенжайы
32. Іс жүзіндегі мекенжайы
33. Түсініктемелер
2-тарау. Құқық бұзушылық туралы
1. Бұрынғы соттылығы
2. Алынбаған және өтелмеген соттылық
3. Алынбаған және өтелмеген соттылығы бар сотталушы
4. Ауырумен ауырады
5. Құқық бұзушылық жасалған күн,соның ішінде жеке айыптау бойынша
6. Құқық бұзушылық жасалды (адамдар саны)
7. Құқық бұзушылық жасалды (жағдайда)
8. Құқық бұзушылық қабілетсіз халде жасалды
9. Құқық бұзушылық абайсыздан жасалды: жоқ (1), иә (2)
10. Құқық бұзушылық қызметшілерімен жасалды
11. Құқық бұзушылық көлікте жасалды
12. Қатысу түрі
13. Құқық бұзушылықты жасау сатысы
14. Құқық бұзушылықты жасау нәтижесінде қаза болғандар саны
15. Жәбірленушілердің саны
16. Құқық бұзушылық келесіге қатысты жасалды
17. Азаптауларды қолдану туралы өтініш берілді
18. Азаптауларды қолдау туралы өтініш расталды
19. Айыпталушыларға азаптаулар келесілерге қолданылды
20. Азаптау кезінде айыпталушының жәбірленушілер денсаулығына тигізген зияны
21. Сот белгілеген бұлтартпау шарасы
22. Құқық бұзушылықтың түрі
23. Сот шешімі бойынша келесі күннен бастап күзетпен ұсталды
24. Күзеттен босату күні
25. Фабула (адамның қылмыстық әрекетінің қысқаша сипаттамасы)
3-тарау Бірінші саты
Қарау нәтижесі
1. Сот үкімі (қаулысы)
2. Стат есеп үшін есепке алу бабы
3. Ол сотқа берілген барлық баптар
4. Ол сотталған барлық баптар
5. Ол ақталған барлық баптар
6. Тоқтатылған барлық баптар
7. Есірткі құқық бұзушылықтарды есепке алу бабы
8. Есірткі құқық бұзушылықтар бойынша қосымша
9. Сыбайлас жемқорлық қылмыстар бойынша есепке алу бабы
10. Экстремизм және терроризм бойынша есепке алу бабы
11. Қылмыстардың қайталануы
12. Статистикалық есеп үшін есепке алу бабына қосымша саралау
13. Соттың үкіміне (қаулысына) адам апелляциялық сатыда шағым келтірді
14. Ескерту
Жазалау шарасы

1. Основная мера наказания
2. Дополнительная мера наказания
3. Лишение, ограничение свободы, исправительные работы (лет)
4. Лишение, ограничение свободы, исправительные работы (месяцев)
5. Лишение, ограничение свободы, исправительные работы (дней)
6. Особенности применения наказания
7. Дата применения акта об амнистии
8. Мера пресечения при вступлении в законную силу
9. Вид исправительного учреждения
10. Назначено принудительное лечение
11. Вид ущерба, возмещенного в соответствии с главой 4 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК РК)
12. Сумма возмещенного ущерба
13. Сумма возмещенного ущерба, причиненного нарушением гражданских прав
14. Сумма штрафа
15. Комментарии
Исполнение
1. Дата направления приговора на исполнение в части основного наказания
2. Дата приведения приговора в исполнение в части основного наказания
3. Место отбывания наказания осужденным
4. Вид дополнительного наказания
5. Дата направления приговора на исполнение в части дополнительного наказания
6. Дата поступления ответа об исполнении
7. Даты направления напоминаний
8. Срок исполнения наказаний
9. Дата очередного платежа
Раздел 4. Апелляционная инстанция
Результат рассмотрения
1. На приговор (постановление) в отношении лица поданы
2. В отношении судебных актов
3. Решение суда апелляционной инстанции по приговору
4. Основание к отмене или изменению приговора (постановления)
5. Решения по постановлениям суда первой инстанции
6. Приговор или постановления суда первой инстанции отменены (изменены) с
7. Жалоба (ходатайство прокурора) по санкционированию ареста
8. Решение по жалобе и протесту (заключению прокурора)
9. Статья для учета (апелляционная инстанция)
10. Все статьи (апелляционная инстанция)
11. Решение по частному постановлению
12. Решение по частной жалобе: по частному ходатайству прокурора
13. Результат рассмотрения постановления апелляционной инстанции
14. Примирение сторон с участием медиатора
15. Подсудимый
16. Рецидив преступлений
17. Относится к лицам, находившимся под стражей, дела которых прекращены за отсутствием состава преступления
18. Осужденный доставлен в зал суда
19. Вынесены другие постановления
20. Примечание
Мера наказания
1. Основная мера наказания
2. Дополнительные меры наказания
3. Лишение, ограничение свободы, исправительные работы (лет)
4. Лишение, ограничение свободы, исправительные работы (месяцев)
5. Лишение, ограничение свободы, исправительные работы (дней)
6. Особенность применения наказания
7. Дата применения акта об амнистии
8. Мера пресечения при вступлении в законную силу
9. Вид исправительного учреждения

1. Негізгі жазалау шарасы:
2. Қосымша жазалау шарасы:
3. Бас бостандығынан айыру, шектеу, түзету жұмыстары (жыл)
4. Бас бостандығынан айыру, шектеу, түзету жұмыстары (ай)
5. Бас бостандығынан айыру, шектеу, түзету жұмыстары (күн)
6. Жазаны қолданудың ерекшеліктері:
7. Рақымшылық туралы актіні қолдану күні
8. Заңды күшіне енген кездегі бұлтартпау шарасы
9. Түзету мекемесінің түрі
10. Мәжбүрлі емдеу тағайындалды
11. ҚР ҚПК 4-бөл. сәйкес өтелген залал түрі
12. Өтелген залал сомасы
13. Азаматтық құқықтарды бұзумен келтірілген өтелген залал сомасы
14. Айыппұл сомасы
15. Түсініктемелер
Орындау
1. Негізгі жаза бөлігінде үкімді орындауға жіберу күні
2. Негізгі жаза бөлігінде үкімді орындауға келтіру күні
3. Сотталғанның жазаны өтеу орны
4. Қосымша жаза түрі
5. Қосымша жаза бөлігінде үкімді орындауға жіберу күні
6. Орындау туралы жауаптың келіп түсу күні
7. Еске салуларды жолдау күні
8. Жазаны өтеу мерзімі
9. Кезекті төлемнің күні
4-тарау. Апелляциялық саты
Қарау нәтижесі
1. Адамға қатысты үкімге (қаулыға) берілді
2. Сот актілеріне қатысты
3. Үкім бойынша апелляциялық саты сотының шешімі
4. Үкімнің (қаулының) күшін жоюға немесе өзгертуге негіз
5. 1-саты сотының қаулылары бойынша шешімдер
6. 1-саты сотының үкімдерінің немесе қаулыларының күштері жойылған (өзгертілген) күн
7. Қамауға алуды санкциялау бойынша шағым (наразылық)
8. Шағым және наразылық (прокурордың қорытындысы) бойынша шешім
9. Есепке алу бабы (апелляция)
10. Барлық баптар (апелляция)
11. Жеке қаулы бойынша шешім
12. Жеке шағым бойынша шешім: жеке наразылық бойынша
13. Апелляциялық сатыдағы қаулыны қарау нәтижесі
14. Медиатордың қатысуымен тараптардың татуласуы
15. Сотталушы
16. Қылмыстардың қайталануы
17. Қылмыс құрамы жоқ болғандықтан істері тоқтатылған күзетпен ұсталған адамдарға қатысты
18. Сотталған сот залына жеткізілді
19. Басқа қаулылар шығарылды
20. Ескертулер
Жазалау шарасы
1. Негізгі жазалау шарасы
2. Қосымша жазалау шарасы
3. Бас бостандығынан айыру, шектеу, түзету жұмыстары (жыл)
4. Бас бостандығынан айыру, шектеу, түзету жұмыстары (ай)
5. Бас бостандығынан айыру, шектеу, түзету жұмыстары (күн)
6. Жазаны қолданудың ерекшеліктері
7. Рақымшылық туралы актіні қолдану күні
8. Заңды күшіне енген кездегі бұлтартпау шарасы
9. Түзету мекемесінің түрі

10. Сумма штрафа
Раздел 5. Кассационная инстанция
Результат рассмотрения
1. На приговор (постановление) в отношении лица поданы
2. В отношении судебных актов
3. Решение по приговору первой инстанции
4. Решение по постановлению первой инстанции
5. Решение по частному постановлению первой инстанции
6. Решение по приговору апелляционной инстанции
7. Решение по постановлению апелляционной инстанции
8. Решение по частному постановлению апелляционной инстанции
9. Решение по постановлению кассационной инстанции
10. Обжалованные постановления вынесены в текущем отчетном периоде
Приговор (постановление) первой инстанции отменены (изменены) с…
1. Приговор (постановление) отменен с
2. Приговор (постановление) изменен
3. Приговор отменен с прекращением
4. Основание к отмене или изменению приговора (постановления)
5. Допущены грубые нарушения судьи первой инстанции
Приговор (постановление) апелляционной инстанции отменено (изменено) с …
1. Приговор/постановление отменен с
2. Приговор изменен с
3. Приговор/постановление отменен с прекращением
4. Основание к отмене или изменению приговора/постановления
5. Допущены грубые нарушения судьи апелляционной инстанции
6. Решение по жалобе, протесту
7. Вынесены другие постановления
Мера наказания
1. Мера наказания изменена на
2. Дополнительная мера наказания отменена
3. Лицо, освобожденное из места лишения свободы
4. Определен срок лишения свободы (лет)
5. Определен срок лишения свободы (месяцев)
6. Определен срок лишения свободы (дней)
7. Сумма штрафа
8. Комментарии
Раздел 6. Верховный Суд Республики Казахстан
Результат рассмотрения
1. На приговор (постановление) в отношении лица поданы
2. В отношении судебных актов
3. Решение по приговору первой инстанции
4. Решение по постановлению первой инстанции
5. Решение по частному постановлению первой инстанции
6. Решение по приговору апелляционной инстанции
7. Решение по постановлению апелляционной инстанции
8. Решение по частному постановлению апелляционной инстанции
9. Решение по постановлению кассационной инстанции
10. Обжалованные постановления вынесены в текущем отчетном периоде
11. Приговор первой инстанции отменен с
12. Приговор первой инстанции изменен с
13. Приговор отменен с прекращением
14. Основание к отмене или изменению приговора (постановления) первой инстанции
15. Приговор/постановление апелляционной инстанции отменен с
16. Приговор/постановление апелляционной инстанции изменен с
17. Приговор/постановление апелляционной инстанции отменен с прекращением
18. Решение по жалобе, протесту и представлению
19. Вынесены другие постановления
Мера наказания

10. Айыппұл сомасы
5-тарау. Кассациялық саты
Қарау нәтижелері
1. Тұлғаға қатысты үкімге (қаулыға)
2. Сот актілеріне қатысты
3. Бірінші сатыдағы үкімі бойынша шешім
4. Бірінші сатыдағы қаулы бойынша шешім
5. Бірінші сатыдағы жеке қаулы бойынша шешім
6. Апелляциялық сатыдағы үкім бойынша шешім
7. Апелляциялық сатыдағы қаулы бойынша шешім
8. Апелляциялық сатыдағы жеке қаулы бойынша шешім
9. Кассациялық сатыдағы қаулы бойынша шешім
10. Ағымдағы есептік мерзімде шағымдалған қаулылар шығарылды
Бірінші сатыдағы үкімнің (қаулының) күші жойылды (өзгертілді)…
1. Бірінші сатыдағы үкім күшін жойды
2. Бірінші сатыдағы үкім өзгертілді
3. Үкім тоқтатылуымен күшін жойды
4. Үкімді (қаулыны) өзгерту немесе күшін жою негізі
5. Бірінші сатыдағы судья өрескел бұзушылықтарға жол берді
Апелляциялық сатыдағы үкімнің (қаулының) күші (өзгертілген) …
1. Үкім/қаулының күші жойылды
2. Үкім өзгертілді
3. Үкім/қаулының күші жойылып, тоқтатылды
4. Үкімнің/қаулының күшін жою немесе өзгерту негізі
5. Апелляциялық сатыдағы судья өрескел бұзушылықтарға жол берді
6. Шағым, наразылық бойынша шешім
7. Басқа да қаулылар шығарылды
Жазалау шарасы
1. Жазалау шарасы өзгертілді
2. Қосымша жазалау шарасы күшін жойды
3. Бас бостандығынан айыру орнынан босатылған адамның
4. Бас бостандығынан айыру мерзімі анықталды (жыл)
5. Бас бостандығынан айыру мерзімі анықталды (ай)
6. Бас бостандығынан айыру мерзімі анықталды (күн)
7. Айыппұл сомасы
8. Түсініктімелер
6-тарау. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
Қарау нәтижелері
1. Тұлғаға қатысты үкімге (қаулыға)
2. Сот актілеріне қатысты
3. Бірінші сатыдағы үкімі бойынша шешім
4. Бірінші сатыдағы қаулы бойынша шешім
5. Бірінші сатыдағы жеке қаулы бойынша шешім
6. Апелляциялық сатыдағы үкім бойынша шешім
7. Апелляциялық сатыдағы қаулы бойынша шешім
8. Апелляциялық сатыдағы жеке қаулы бойынша шешім
9. Кассациялық сатыдағы қаулы бойынша шешім
10. Ағымдағы есептік мерзімде шағымдалған қаулылар шығарылды
11. Бірінші сатыдағы үкім күшін жойды
12. Бірінші сатыдағы үкім өзгертілді
13. Үкім тоқтатылуымен күшін жойды
14. Бірінші сатыдағы үкімді (қаулыны) өзгерту немесе күшін жою негізі
15. Апелляциялық сатыдағы үкім/қаулы күшін жойды
16. Апелляциялық сатыдағы үкім/қаулы өзгертілді
17. Апелляциялық сатыдағы үкім/қаулы тоқтатуымен өзгертілді
18. Шағым, наразылық және ұсыну бойынша шешім
19. Басқа қаулылар шығарылды
Жазалау шарасы