О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2022 года № 342 "Об утверждении Методики проведения бонитировки почв"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июня 2025 года № 205. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2025 года № 36336
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2022 года № 342 "Об утверждении Методики проведения бонитировки почв" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30350) следующие изменения и дополнения:
в Методике проведения бонитировки почв, утвержденной указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Бонитировка почв является составной частью государственного земельного кадастра.
Бонитировка почв осуществляется Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Государственный институт проведения работ по обследованию земель" Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения).
4. Бонитировке почв подлежат сельскохозяйственные угодья (пашня, залежь, земли, занятые многолетними насаждениями, сенокосы и пастбища), находящиеся в составе земель сельскохозяйственного назначения и земель промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения, расположенных вне населенных пунктов, независимо от принадлежности по форме собственности и форм хозяйствования на них.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. В период подготовительных работ до начала полевых работ Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения получает разрешение на использование земельного участка для изыскательских работ в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Выдача разрешения на использование земельного участка для изыскательских работ", утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 301 "Об утверждении Правил по оказанию государственных услуг в сфере земельных отношений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21366).";
подпункты 3) и 4) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"3) ведение полевого дневника по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике;
4) заполнение ведомости образцов почв по форме согласно приложению 1-1 к настоящей Методике, сдаваемых в лабораторию для проведения анализа.";

"Топырақты бонитерлеуді жүргізу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 26 қазандағы № 342 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 24 маусымдағы № 205 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 маусымда № 36336 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 26 қазандағы № 342 "Топырақты бонитерлеуді жүргізу әдістемесін бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30350 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Топырақты бонитерлеуді жүргізу әдістемесінде:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Топырақты бонитирлеу мемлекеттік жер кадастрының құрамдас бөлігі болып табылады.
Топырақты бонитирлеуді "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің "Жерлерге зерттеп-қарау жұмыстарын жүргізу мемлекеттік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын) жүзеге асырады.
4. Топырақты бонитирлеуге меншік нысанына және оларға шаруашылық жүргізу нысанына тиесілілігіне қарамастан, барлық ауыл шаруашылығы алқаптары (егістіктер, тыңайған жерлер, көпжылдық екпелер алып жатқан жерлер, шабындықтар мен жайылымдар), елді мекендерден тыс орналасқан ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер мен өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер жатады.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Дала жұмыстары басталғанға дейінгі дайындық жұмыстары кезеңінде Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын "Жер қатынастары саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсету жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 301 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21366 болып тіркелген) бекітілген "Іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына сәйкес іздестіру жұмыстары үшін жер учаскесін пайдалануға рұқсат алады.";
19-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша далалық күнделік жүргізу;
4) осы Әдістемеге 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдау жүргізу үшін зертханаға тапсырылатын топырақ үлгілерінің ведомосін толтыру.";

подпункт 3) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"3) расчет среднего балла бонитета по сельскохозяйственным угодьям;";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 июня 2025 года № 205
Приложение 1
к Методике проведения
бонитировки почв
Форма
Полевой дневник _________________________________________________
(сельский округ, номер учетного квартала)
______________________________________________________________
(район)
______________________________________________________________
(область)
Количество точек копания: с _________ по ________
Всего прикопок _________
Обследование произведено:
с " __"___________
до "___"__________
Исполнитель ________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Руководитель ________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Прикопка № _________ "_____" ____________ 20__года
(координаты)
N….…… ..…..…´……………..…´´Е……… ………..´…………..….´´
Почвенный шифр _______________
Содержание контура __________________________
Угодье ______________________________________
Растительный покров __________________________
Характеристика почвенного профиля
Свойства и признаки горизонта
Генетические горизонты, мощность, глубина, в сантиметрах
Цвет
Влажность
Механический состав
Структура
Вскипание (характер, глубина)
Характер перехода
Глубина отбора, в сантиметре
Исполнитель: _______________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 24 июня 2025 года № 205

20-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ауыл шаруашылығы алқаптары бойынша орташа бонитет балын есептеу;";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын; осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 24 маусымдағы
№ 205 бұйрығына
1-қосымша
Топырақты бонитирленуді
жүргізу әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Далалық күнделік
____________________________________________________________
(ауылдық округ, есепке алу кварталының нөмірі)
______________________________________________________________
(аудан)
______________________________________________________________
(облыс)
Қазынды орындарының саны: _________ бастап _________дейін
Барлық қазындылар _________
Тексеру жүргізілді:
" __"_________________ бастап
"___"________________ дейін
Орындаушы ____________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)) қолы
Басқарма басшысы ________________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)) қолы
Қазынды № _________ 20__ жылы "_____" ____________
(координаттар)
N….……°..…..…´……………..…´´Е………°………..´…………..….´´
Топырақ шифры _______________
Контурдың мазмұны _______________________________
Алқап ___________________________________________
Өсімдік жамылғысы _______________________________
Топырақ профилінің сипаттамасы
Қат-қабаттардағы қасиеттер мен белгілер
Генетикалық қат-қабаттардың белгіленуі, орналасу тереңдігі және қалыңдығы, сантиметрмен
Түсі
Ылғалдылығы
Механикалық құрамы
Құрылымы
Көпіршуі (сипаты, тереңдігі)
Ауысу сипаты
Үлгі алу
тереңдігі, см
Орындаушы: ______________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) қолы
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 24 маусымдағы
№ 205 бұйрығына
2-қосымша
Топырақты бонитерлеуді
жүргізу әдістемесіне