Об утверждении Правил субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 24 июня 2025 года № 147-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2025 года № 36333.
В соответствии с подпунктом 35) пункта 1 статьи 23 Водного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 13 мая 2025 года № 91-НҚ "Об утверждении Правил субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36112).
3. Департаменту развития водосберегающих технологий Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан

Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 2025 жылғы 24 маусымдағы № 147-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 маусымда № 36333 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 23-бабы 1-тармағының 35) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.04.2026 № 118-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. "Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 13 мамырдағы № 91-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36112 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Суды үнемдеу технологияларын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі

от 24 июня 2025 года
№ 147-НҚ
Правила субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35) пункта 1 статьи 23 Водного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и определяют порядок субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям (далее – СХТП (услугополучатели).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в электронном реестре заявок на субсидирование, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации предложений и заявок на субсидирование и учета операций по ним;
2) переводная заявка (далее – заявка) – электронная заявка на получение субсидий за поставленную вододателем СХТП (услугополучателям) поливную воду;
3) услуги по подаче поливной воды – подача воды путем ее забора из водоисточника (река, родник, оросительная система, распределитель, водовыдел), транспортировки и распределения по водоводам (каналам, трубопроводам) и ее подача в точки выдела воды и лиманные поля СХТП;
4) вододатель – физическое или юридическое лицо, осуществляющее подачу воды СХТП и являющееся субъектом естественной монополии по оказанию услуг водохозяйственных систем;
5) субсидирование – финансирование конкретных получателей субсидии на безвозмездной и невозвратной основе, осуществляемое за счет бюджетных средств;
6) объект информатизации – государственная информационная система субсидирования (далее – ГИСС), представляющая организационно-упорядоченную совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность регистрации заявки получение субсидий, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям субсидирования;

2025 жылғы 24 маусымдағы
№ 147-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Су Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 23-бабы 1-тармағының 35) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге (бұдан әрі – АШТӨ (көрсетілетін қызметті алушылар) су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.04.2026 № 118-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке шот – цифрлық тізілімде қамтылған, субсидиялауға арналған ұсыныстар мен өтінімдерді тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін жазбалар жиынтығы;
2) өтпелі өтінім (бұдан әрі – өтінім) – су беруші АШТӨ-ге (көрсетілетін қызметті алушыларға) жеткізген суару суы үшін субсидиялар алуға арналған электрондық өтінім;
3) суаратын су беру бойынша көрсетілетін қызметтер – су көздерінен (өзен, бұлақ, суландыру жүйесі, сутаратқыш, субөлгіш) су алу, сутартқыштар (каналдар, құбыр жолдар) арқылы тасымалдау мен бөлу жолымен су беру және су бөлу нүктелеріне және АШТӨ-лердің көлтабанды танаптарына су беру;
4) су беруші – АШТӨ-ге су беруді жүзеге асыратын және су шаруашылығы жүйелері қызметтерін көрсету бойынша табиғи монополия субъектісі болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;
5) субсидиялау – бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, нақты субсидия алушыларды өтеусіз және қайтарымсыз негізде қаржыландыру;
6) субсидиялауға арналған өтінімдердің цифрлық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді субсидиялауға арналған өтінімдер, қаржы институттары туралы мәліметтердің жиынтығы және субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесінде (бұдан әрі – СМЦЖ) көрсетілген өзге де мәліметтер;

7) веб-портал государственной информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к государственной информационной системе субсидирования;
8) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал электронного правительства) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
9) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование, поданных сельхозтоваропроизводителями о финансовых институтах, и иных сведений, отраженных в государственной информационной системе субсидирования;
10) водопользователь – физическое или юридическое лицо, которому в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предоставлено право использования водных ресурсов для удовлетворения собственных нужд и (или) коммерческих интересов;
11) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Государственная услуга "Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям" оказывается местными исполнительными органами областей (далее – Услугодатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям" изложен в приложении 1 к настоящим Правилам.
Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
4. Объемы поставленной воды СХТП (услугополучателям) определяются в точке выдела по показаниям приборов учета либо измерительных приборов и установок вододателя либо водопользователя, внесенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений.
5. Размер выделяемых субсидий на 1 (один) кубический метр (далее – м3) поставленной воды устанавливается дифференцированно, в процентном соотношении от тарифов, утвержденных в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон о естественных монополиях), для СХТП (услугополучателей) уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда (далее – уполномоченный орган) согласно размерам субсидий на 1 (один) м3 приобретенной поливной воды, указанным в пункте 14 настоящих Правил.
При субсидировании в рамках настоящих Правил СХТП (услугополучатели) оплачивают вододателю разницу между действующим тарифом и субсидируемой частью тарифа, а оставшаяся часть выплачивается вододателю в виде субсидий. При этом, все условия оплаты субсидий прописываются в договоре между вододателем и СХТП (услугополучателями).
6. Услугодатель в срок до 10 января соответствующего года, предоставляет на одобрение в уполномоченный орган объемы бюджетных средств на субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям, сопроводительным письмом за подписью курирующего заместителя акима области, в случае его отсутствия – за подписью лица, взаимозаменяющего его обязанности.
Уполномоченный орган возвращает соответствующим сопроводительным письмом одобренные объемы бюджетных средств, либо направляет на доработку объемы бюджетных средств не позднее 15 января соответствующего года. Срок доработки объемов бюджетных средств составляет пять рабочих дней.

7) су пайдаланушы – өз мұқтаждарын және (немесе) коммерциялық мүдделерін қанағаттандыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен су ресурстарын пайдалану құқығы берілген жеке немесе заңды тұлға;
8) СМЦЖ веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернет желісінде орналасқан, СМЦЖ қолжетімділік беретін интернет-ресурс;
9) тіркеуші – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, бірінші деңгейдегі жүйені пайдалана отырып, жеке кәсіпкерлікті және оларды алушыларды мемлекеттік қолдау шараларын пайдалану мониторингін техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін заңды тұлға;
10) су пайдаланушы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен су пайдалану құқығын иеленетін және оны іске асыратын жеке немесе заңды тұлға;
11) цифрлық объектісі – СМЦЖ, субсидия алуға арналған өтінімді тіркеу, сондай-ақ өтінімді субсидиялау шарттарына сәйкестігін автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеу мүмкіндігін беретін, субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған цифрлық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
12) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – цифрлық үкіметтің тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызмет порталы) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын цифрлық жүйе;
13) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.04.2026 № 118-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.07.2026 № 216-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. "Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін облыстардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
"Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру қызметтерінің құнын субсидиялау" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшада жазылған.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Субсидиялау мыналарды қамтитын мемлекеттік қолдаудың екі деңгейлі жүйесі шеңберінде жүзеге асырылады:
1) бірінші деңгей – екінші деңгейдегі жүйелермен интеграцияланған, мемлекеттік қолдау шараларын алушылардың өтінімдерінің эталондық цифрлық тізілімін қамтитын, түпкілікті постформаттық-логикалық бақылау арқылы мемлекеттік қолдау шараларын алушының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі айқындалатын тіркеуші цифрлық жүйе;
2) екінші деңгей – мемлекеттік қолдау шараларын алушылардан өтінімдерді қабылдау, оларды форматты-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейге беру жүзеге асырылатын салалық мемлекеттік немесе мемлекеттік емес цифрлық жүйелер.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.04.2026 № 118-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. АШТӨ-ге (көрсетілетін қызметті алушыларға) жеткізілген су көлемі су бөлу нүктесінде су берушінің немесе су пайдаланушының есепке алу аспаптарының не бірыңғай өлшемдерді қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген өлшеу құралдары мен құрылғыларының көрсеткіштері бойынша анықталады.
5. Жеткізілген судың 1 (бір) текше метріне (бұдан әрі – м3) бөлінетін субсидиялар мөлшері су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) АШТӨ (көрсетілетін қызметті алушылар) үшін "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15 бабына (бұдан әрі – Табиғи монополиялар туралы заң) сәйкес бекітілген тарифтерге пайыздық қатынаста, осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген сатып алынған суаратын судың 1 (бір) м3 арналған субсидиялар мөлшеріне сәйкес сараланып белгіленеді.
Осы Қағидалар шеңберінде субсидиялау кезінде АШТӨ (көрсетілетін қызметті алушылар) су берушіге қолданыстағы тариф пен тарифтің субсидияланатын бөлігі арасындағы айырманы төлейді, қалған бөлігі су берушіге субсидия түрінде төленеді. Бұл ретте субсидияларды төлеудің барлық шарттары су беруші мен АШТӨ (көрсетілетін қызметті алушылар) арасындағы шартта жазылады.
6. Көрсетілетін қызметті беруші тиісті жылдың 10 қаңтарына дейінгі мерзімінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялауға арналған бюджет қаражатының көлемін облыста жетекшілік ететін әкімінің орынбасарының қолы қойылған, ол болмаған жағдайда – оның міндетін өзара алмастырушы тұлғаның қолы қойылған ілеспе хатпен уәкілетті органға мақұлдауға ұсынады.
Уәкілетті орган бюджет қаражатының мақұлданған көлемін тиісті ілеспе хатпен қайтарады не бюджет қаражатының көлемін тиісті жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей пысықтауға жібереді. Бюджет қаражатының көлемін пысықтау мерзімі бес жұмыс күнін құрайды.

7. Услугодатель ежегодно в срок до 1 февраля размещает на веб-портале тарифы на подачу воды, утвержденные в соответствии с Законом о естественных монополиях, для СХТП (услугополучателей).
8. Услугодатель в течение 3 (три) рабочих дней после утверждения индивидуального помесячного плана финансирования по субсидированию стоимости услуг по подаче воды СХТП (услугополучателям) (далее – План финансирования) размещает его на веб-портале.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9 предусматривается в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
9. Не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
Электронная счет-фактура запрашивается из информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) в режиме "запрос-ответ" с подтверждением контрагента в ИС ЭСФ до подачи заявки в ГИСС (запрошенная электронная счет-фактура автоматически блокируется в ИС ЭСФ при подтверждении использования электронной счет-фактуры для получения субсидий).
В случаях отзыва, аннулирования и корректировки электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий, вододатель возвращает полученные субсидии Услугодателю.
10. Местный исполнительный орган в течение 5 (пять) рабочих дней со дня введения в действие настоящих Правил размещает их на интернет-ресурсе акимата области, и в последующем не позднее 1 марта соответствующего года размещает объявление в средствах массовой информации, на интернет-ресурсе акимата области о периоде приема ежемесячных заявок на получение субсидий на услуги по подаче поливной воды.
Глава 2. Порядок выплаты субсидии стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
Параграф 1. Условия получения субсидии стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
Примечание ИЗПИ!
Пункт 11 предусматривается в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

7. Көрсетілетін қызметті беруші жыл сайын 1 ақпанға дейінгі мерзімде уәкілетті органмен АШТӨ (көрсетілетін қызметті алушылар) үшін Табиғи монополиялар туралы Заңымен сәйкес бекітілген су беруге арналған тарифтерді веб-порталға орналастырады.
8. Көрсетілетін қызметті беруші АШТӨ-ге (көрсетілетін қызметті алушыларға) су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау жөніндегі ай сайынғы жеке қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі – Қаржыландыру жоспары) бекіткеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны веб-порталға орналастырады.
9. Субсидиялар алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
Электрондық шот-фактура электрондық шот-фактураларды қабылдау мен өңдеу жөніндегі цифрлық жүйеден (бұдан әрі – ЭШФ ЦЖ) СМЦЖ-ға өтінім бергенге дейін ЭШФ ЦЖ-да контрагентті растай отырып, "сұрақ-жауап" режимінде сұратылады (сұратылған электрондық шот-фактура субсидияларды алу үшін электрондық шот-фактураны пайдалануды растау кезінде ЭШФ ЦЖ-да автоматты түрде бұғатталады).
Субсидияларды алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактуралар қайтарып алынған, жойылған және түзетілген жағдайларда, су беруші алынған субсидияларды Көрсетілетін қызметті берушіге қайтарады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.04.2026 № 118-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жергілікті атқарушы орган осы Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды облыс әкімдігінің интернет-ресурсында және одан кейін тиісті жылдың 1 наурызынан кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында, облыс әкімдігінің интернет-ресурсында суаратын су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге субсидиялар алуға арналған ай сайынғы өтінімдерді қабылдау кезеңі туралы хабарландыруды орналастырады.
2-тарау. Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау тәртібі
1-параграф. Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау талаптары

11. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи услугополучателями посредством портала "электронного правительства" заявки на получение субсидий на услуги по подаче воды по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) регистрации заявки в ГИСС.
Наличие лицевого счета на веб-портале дает возможность СХТП (услугополучателелям) самостоятельно осуществить регистрацию заявки в ГИСС, в этом случае подача заявки не требуется, и она считается поданной с момента такой регистрации;

11. Субсидиялар мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) көрсетілетін қызметті алушылардың осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "цифрлық үкіметтік" портал арқылы су беру бойынша көрсетілетін қызметтерге субсидиялар алуға өтінім беруі;
2) өтінімді СМЦЖ-да тіркеу.
Веб-порталда жеке шоттың болуы АШТӨ-нің (көрсетілетін қызметті алушылардың) СМЦЖ-да өтінімді тіркеуді өз бетінше жүзеге асыруға мүмкіндік береді, бұл жағдайда өтінімді беру талап етілмейді және ол осылай тіркелген сәттен бастап берілген болып саналады;

3) наличии лицевого счета в ГИСС у СХТП (услугополучателей) и вододателей, данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия ГИСС с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица";
4) подтверждении затрат на приобретение услуг по подаче поливной воды в результате информационного взаимодействия ГИСС и ИС ЭСФ (наличие соответствующей электронной счет-фактуры вододателя);

3) СМЦЖ-да АШТӨ-нің (көрсетілетін қызметті алушылардың) және су берушілердің жеке шотының болуы, оның деректері СМЦЖ-дың "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен цифрлық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған;
4) СМЦЖ бен ЭШФ ЦЖ цифрлық өзара іс-қимылы нәтижесінде суаратын суды беру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алуға жұмсалған шығындардың расталуы (су берушінің тиісті электрондық шот-фактурасының болуы);

Параграф 2. Порядок расчета субсидии стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
13. Размер субсидии на 1 (один) м3 приобретенной поливной воды при поверхностном поливе составляет:
1) для рисовых культур – 50 (пятьдесят) процентов (далее – %) от тарифа без налога на добавленную стоимость (далее – НДС);
2) для многолетних кормовых культур, возделываемых с применением системы лиманного орошения с механизированным водоподъемом в Атырауской, Актюбинской и Западно-Казахстанской областях – 85 % от тарифа без НДС.

2-параграф. Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауды есептеу тәртібі
13. Жерүстімен суару кезінде сатып алынған суаратын судың 1 (бір) м3 арналған субсидия мөлшері:
1) күріш дақылдары үшін қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС) тарифтің 50 (елу) пайызын (бұдан әрі – %);
2) Атырау, Ақтөбе, және Батыс Қазақстан облыстарында механикаландырылған су көтеру арқылы көлтабандап суару жүйелерін қолдана отырып өсірілетін көпжылдық шөптер үшін ҚҚС-сыз тарифтің 85%-ын құрайды.

14. При поливе без применения водосберегающих технологий (капельное, дождевание (фронтальное, круговое, барабанное), спринклерное), размер субсидии на 1 (один) м3 приобретенной поливной воды устанавливается дифференцированно, в % отношении от тарифов (без НДС), независимо от способа подачи воды и составляет:
Наименование
2025 год
С 2026 года и последующие годы
до 2,0 (двух) тенге на м3
40 %
30 %
от 2,01 (двух целых одной сотой) до 4,0 (четырех) тенге на м3
45 %
35 %
от 4,01 (четырех целых одной сотой) до 9,0 (девяти) тенге на м3
50 %
40 %
от 9,01(девяти целых одной сотой) до 15,0 (пятнадцати) тенге на м3
55 %
45 %
от 15,01 (пятнадцати целых одной сотой) до 20,0 (двадцати) тенге на м3
60 %
50 %

14. Су үнемдейтін технологияларды (тамшылатып, жаңбырлатып (алдыңғы, айналмалы, барабанды), спринклерлі) пайдаланбай суару кезінде сатып алынатын суару суының 1 (бір) м3 үшін бюджеттік субсидия мөлшері су беру тәсілдеріне қарамастан тарифтерге (ҚҚС-сыз)% қатынаста сараланып белгіленеді және мыналарды құрайды:
Атауы
2025 жыл
2026 жылдан бастап және келесі жылдар
2,0 (екі) теңгеге дейін
40%
30%
м3-іне 2,01 теңгеден (екі бүтін жүзден бір) 4,0 (төрт) теңгеге дейін
45%
35%
м3-іне 4,01 теңгеден (төрт бүтін жүзден бір) 9,0 (тоғыз) теңгеге дейін
50%
40%
м3-іне 9,01 теңгеден (тоғыз бүтін жүзден бір)15,0 (он бес) теңгеге дейін
55%
45%
м3-іне 15,01 теңгеден (он бес бүтін жүзден бір) 20,0 (жиырма) теңгеге дейін
60%
50%

свыше 20 (двадцати) тенге на м3
65 %
55 %
15. При поливе с применением водосберегающих технологий (капельное, дождевание (фронтальное, круговое, барабанное), спринклерное), размер субсидии на 1 (один) м3 приобретенной поливной воды устанавливается дифференцированно, в % отношении от тарифов (без НДС), независимо от способа подачи воды и составляет:
до 2,0 (двух) тенге на м3
60 %
от 2,01 (двух целых одной сотой) до 4,0 (четырех) тенге на м3
65 %
от 4,01 (четырех целых одной сотой) до 9,0 (девяти) тенге на м3
70 %
от 9,01 (девяти целых одной сотой) до 15,0 (пятнадцати) тенге на м3
75 %
от 15,01 (пятнадцати целых одной сотой) до 20,0 (двадцати) тенге на м3
80 %
свыше 20 (двадцати) тенге на м3
85 %
16. Размер субсидии на 1 (один) м3 приобретенной поливной воды рассчитывается по следующей формуле:
S = T*на %, в соответствии с утвержденными размерами тарифов,
где:
S – размер субсидии в тенге на м3 приобретенной поливной воды;
T – утвержденный тариф (без НДС) тенге на м3.
17. Объем субсидируемой поливной воды не должен превышать лимита водопользования в разрезе бассейнов и областей в соответствии с требованиями Водного кодекса Республики Казахстан.
Параграф 3. Порядок выплаты субсидии стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
Примечание ИЗПИ!
Пункт 18 предусматривается в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
18. Для доступа к данным реестра через веб-портал (далее – "личный кабинет") СХТП (услугополучателям) и вододателям необходимо иметь ЭЦП для самостоятельной регистрации в ГИСС.
Услугодатель ежегодно направляет в уполномоченный орган актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП.
19. Для регистрации в "личном кабинете" СХТП (услугополучателями) и вододателями указываются:
1) для физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей: индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц: бизнес-идентификационного номера (далее – БИН), полное наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, электронный адрес);
4) реквизиты банковского счета в банке второго уровня вододателя для получения субсидий.
При изменении вышеуказанных данных СХТП (услугополучатели) или вододатели в течение 1 (одного) рабочего дня изменяют данные в "личном кабинете".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 20 предусматривается в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

м3-іне 20 (жиырма) теңгеден жоғары
65%
55%
Ескерту. 14-тармақта өзгеріс орыс тілінде енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.07.2026 № 216-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Су үнемдейтін технологияларды (тамшылатып, жаңбырлатып (алдыңғы, айналмалы, барабанды), спринклерлі) пайдалана отырып суару кезінде сатып алынатын суару суының 1 (бір) м3 үшін бюджеттік субсидия мөлшері су беру тәсілдеріне қарамастан тарифтерге (ҚҚС-сыз) % қатынаста сараланып белгіленеді және мыналарды құрайды:
2,0 (екі) теңгеге дейін
60%
м3-іне 2,01 теңгеден (екі бүтін жүзден бір) 4,0 (төрт) теңгеге дейін
65%
м3-іне 4,01 теңгеден (төрт бүтін жүзден бір) 9,0 (тоғыз) теңгеге дейін
70%
м3-іне 9,01 теңгеден (тоғыз бүтін жүзден бір)15,0 (он бес) теңгеге дейін
75%
м3-іне 15,01 теңгеден (он бес бүтін жүзден бір) 20,0 (жиырма) теңгеге дейін
80%
м3-іне 20 (жиырма) теңгеден жоғары
85%
Ескерту. 15-тармақта өзгеріс орыс тілінде енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.07.2026 № 216-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Сатып алынған суаратын судың 1 (бір) м3 арналған субсидия мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
S = T * % тарифтердің бекітілген мөлшеріне сәйкес,
мұнда:
S – сатып алынған суаратын судың м3 арналған субсидия мөлшері, теңгемен;
T – м3-ге бекітілген тариф (ҚҚС-сыз), теңге.
Ескерту. 16-тармақта өзгеріс орыс тілінде енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.07.2026 № 216-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Субсидияланатын суаратын судың көлемі Қазақстан Республикасы Су кодексінің бассейндер мен облыстар бөлінісіндегі су пайдалану лимитінен аспауы тиіс.
3-параграф. Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауды төлеу тәртібі
18. Веб-портал (бұдан әрі – "жеке кабинет") арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік үшін АШТӨ-нің (көрсетілетін қызметті алушылардың) және су берушінің СМЦЖ-да өз бетінше тіркелуі үшін ЭЦҚ-сы болуы тиіс;
Көрсетілетін қызметті беруші жыл сайын уәкілеттік органға ЭЦҚ-сы бар өз жұмыскерлерінің өзектендірілген тізімін жолдайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.04.2026 № 118-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "Жеке кабинетте" тіркелу үшін АШТӨ (көрсетілетін қызметті алушылар) және су берушілер мыналарды көрсетеді:
1) дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), аты, әкесінің аты (бар болса), тегі;
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), толық атауы, бірінші басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ЖСН-сы;
3) байланыс деректері (пошталық мекенжайы, телефоны, электрондық мекенжайы);
4) субсидиялар алу үшін су берушінің екінші деңгейлі банктегі банктік шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде АШТӨ (көрсетілетін қызметті алушылар) немесе су берушілер 1 (бір) жұмыс күні ішінде "жеке кабинетте" деректерін өзгертеді.

20. Формирование и регистрация СХТП (услугополучателей) заявки производятся в личном кабинете в адрес Услугодателя по месту нахождения СХТП (услугополучателей) в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки ГИСС требованиям пункта 12 настоящих Правил;
2) заявка регистрируется в ГИСС путем ее подписания ЭЦП СХТП (услугополучателя) и становится доступной в личном кабинете Услугодателя. На электронный адрес Услугодателя, указанный на веб-портале, направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки.
21. Ответственный сотрудник Услугодателя в течение 1 (один) рабочего дня с момента регистрации СХТП (услугополучателя) заявки на веб-портале подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления, сформированного веб-порталом. Данное уведомление становится доступным в "личном кабинете" СХТП (услугополучателя) и вододателя.
22. Ответственный сотрудник Услугодателя в течение 2 (два) рабочих дней с момента получения заявки от СХТП (услугополучателя) проверяет на достоверность представленных данных в заявке.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 23 предусматривается в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
23. Ответственный сотрудник Услугодателя формирует на веб-портале ГИСС счета к оплате на выплату субсидии, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение 1 (один) рабочего дня после подтверждения Услугодателем.
При нехватке средств, предусмотренных на субсидирование стоимости услуг по подаче воды согласно Плану финансирования на соответствующий месяц, заявка поступает в резерв (лист ожидания).
Информация о включении заявки в резерв (лист ожидания) отражается в ГИСС. Период нахождения заявки в резерве (листе ожидания) не включается в срок оказания государственной услуги.
По заявкам, поступившим в резерв (лист ожидания), выплата субсидий осуществляется по очередности согласно дате и времени поступления заявок в следующем месяце, либо при выделении дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году, либо в следующем финансовом году.
Результат оказания государственной услуги посредством взаимодействия портала электронного правительства и ГИСС направляется на адрес электронной почты, указанный СХТП (услугополучателем) и вододателем при регистрации в ГИСС и в "личный кабинет" СХТП (услугополучателя) и вододателя в ГИСС.

20. АШТӨ-нің (көрсетілетін қызметті алушылардың) өтінімді қалыптастыруы мен тіркеуі жеке кабинетте АШТӨ-нің (көрсетілетін қызметті алушылардың) тұрғылықты жері бойынша Көрсетілетін қызметті берушінің атына мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 12-тармағының талаптарына сәйкестігін СМЦЖ тексеруі үшін қажетті мәліметтерді енгізе отырып өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім АШТӨ-нің (көрсетілетін қызметті алушының) ЭЦҚ-сын қою арқылы СМЦЖ-да тіркеледі және Көрсетілетін қызметті берушінің жеке кабинетінде қолжетімді болады. Веб-порталда көрсетілген Көрсетілетін қызметті берушінің электрондық мекенжайына өтінімнің қарауға түскені туралы электронды хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.04.2026 № 118-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. АШТӨ (көрсетілетін қызметті алушы) веб-порталда өтінімді тіркеген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері веб-порталда қалыптастырылған тиісті хабарламаға ЭЦҚ пайдалана отырып, қол қою жолымен оның қабылданғанын растайды. Бұл хабарлама АШТӨ-нің (көрсетілетін қызметті алушының) және су берушінің "жеке кабинетінде" қолжетімді болады.
22. Көрсетілетін қызметті берушінің АШТӨ-ден (көрсетілетін қызметті алушылардан) жауапты қызметкері өтінімді алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған өтінімнің деректердің растығын тексереді.
23. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде веб-порталда "Қазынашылық-Клиент" цифрлық жүйесінде жүктелетін, субсидия төлеуге арналған төлем шотын қалыптастырады.
Тиісті айға арналған қаржыландыру жоспарына сәйкес су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялауға көзделген қаражат жетіспеген кезде өтінім резервке (күту парағына) келіп түседі.
Өтінімді резервке (күту парағына) енгізу туралы ақпарат СМЦЖ-да көрсетіледі. Өтінімнің резервте (күту парағында) болу кезеңі мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне қосылмайды.
Резервке (күту парағына) келіп түскен өтінімдер бойынша субсидиялар төлеу келесі айда өтінімдер келіп түскен күні мен уақытқа сәйкес не ағымдағы қаржы жылында не келесі қаржы жылында қосымша бюджет қаражаты бөлінген кезде кезектілік бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі цифрлық үкіметтің порталы мен СМЦЖ-дың өзара іс-қимылы арқылы АШТӨ (көрсетілетін қызметті алушы) және су беруші СМЦЖ-да тіркелген кезде көрсеткен электрондық почта мекенжайына және АШТӨ-нің (көрсетілетін қызметті алушының) және су берушінің СМЦЖ-дағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.

В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК, Услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба Услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющих требования, указанные в жалобе.
28. Жалоба СХТП (услугополучателя) в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах, подлежит рассмотрению:
Услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы Услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (три) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) СХТП (услугополучателю), подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 1
к Правилам субсидирования
стоимости услуг по подаче воды
сельскохозяйственным
товаропроизводителям
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям"
1
Наименование государственной услуги
Субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
2
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей (далее – услугодатель).
3
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок физических и юридических лиц (далее – услугополучатель) и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через объект информатизации – государственную информационную систему субсидирования (далее – ГИСС), веб-портал "электронного правительства".
4
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня.
Период нахождения заявки в резерве (листе ожидания) не включается в срок оказания государственной услуги.
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
6
Результат оказания государственной услуги

Шағым ҚР ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда Басқарма (көрсетілетін қызметті беруші) оны келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жібереді. Шағымды Басқарма (көрсетілетін қызметті беруші) шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда жібермейді.
28. АШТӨ-нің (көрсетілетін қызметті алушының) шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес қаралуға тиіс:
Басқарма (көрсетілетін қызметті беруші) – ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.
Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам жазбаша нысанда (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берген кезде) шағым берген АШТӨ-ні (көрсетілетін қызметті алушыға) ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы хабардар етеді.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.04.2026 № 118-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін қолданысқа енгізіле) бұйрығымен.
Ауыл шаруашылығы
тауарларын өндірушілерге су
беру бойынша көрсетілетін
қызметтердің құнын
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
"Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру қызметтерінің құнын субсидиялау" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.04.2026 № 118-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су беру қызметтерінің құнын субсидиялау
2
Көрсетілетін қызметті беруші
Облыстардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету тәсілдері
Жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) өтінімдерін қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру цифрлық объектісі – субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СМЦЖ) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні
Өтінімнің резервте (күту парағында) болу кезеңі Мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне енгізілмейді.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған).
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі

Уведомление о предоставлении субсидии оформляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Форма представления результата оказания государственной услуги – электронная.
7
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
8
График работы услугодателя и объектов информации
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе соответствующего услугодателя.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
заявка на получение субсидий на услуги по подаче воды по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) в качестве юридического лица, о наличии лицевого счета в ГИСС у услугополучателей и вододателей, также о наличии у услугополучателей земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности соответствующей площади услугодатель получает из государственных информационных систем через "шлюз" электронного правительства.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;

Субсидия беру туралы хабарлама осы Қағидадағы 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту дәлелді негіздемемен осы Қағидадағы 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
7
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат бұрын, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
9
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша су беру бойынша көрсетілетін қызметтерге субсидиялар алуға арналған өтінімді ұсынады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, көрсетілген қызметті алушылар мен су берушілерде СМЦЖ-да дербес шоттың болуы туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыларда ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің жер пайдалану және (немесе) тиісті алаңның жеке меншігі құқығында болуы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік цифрлық жүйелердің "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес берілетін келісімінің болмауы;

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, и единого контакт-центра.
Единый контакт-центр справочных служб по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам субсидирования
стоимости услуг по подаче воды
сельскохозяйственным
товаропроизводителям
Форма
В __________________________
(местный исполнительный
орган области)
от ________________________
(наименование юридического
лица или фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
физического лица
(индивидуального предпринимателя)
Заявка на получение субсидий на услуги по подаче воды за _________ месяц 20__ года
1. Сельскохозяйственный товаропроизводитель (сельскохозяйственный кооператив)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
(наименование, фамилия, имя, отчество (при его наличии), контактный телефон)
2. Сведения о заявителе:
1) адрес заявителя ________________________________________________________;
(индекс, код Классификатора административно-территориальных объектов город,
район, область, улица, дом, телефон)

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша.
11
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті" және бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Ауыл шаруашылығы
тауарларын өндірушілерге су
беру бойынша көрсетілетін
қызметтерд құнын субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
(Кімге)___________________
(облыстың жергілікті атқарушы
органы) (кімнен)
_____________________ (заңды
тұлғаның атауы немесе жеке
тұлғаның (дара кәсіпкердің) аты,
әкесінің аты (бар болса), тегі)
Су беру бойынша көрсетілетін қызметтерге субсидиялар алуға арналған өтінім 20 __ жылғы ____________ айы үшін
Ескерту. 2-қосымшада өзгеріс орыс тілінде енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.07.2026 № 216-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші (ауыл шаруашылығы кооперативі)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________;
(атауы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, байланыс телефоны)
2. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
1) өтінім берушінің мекенжайы _______________________________________
(индекс, әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды, қала, аудан, облыс, көше,
үй, телефон)

2) реквизиты заявителя __________________________________________________;
(для физических лиц (индивидуального предпринимателя)
– индивидуальный идентификационный номер, для юридических лиц –
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), фамилия, имя, отчество (при его
наличии) и индивидуальный идентификационный номер первого руководителя)
3) уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя
– для физического лица _________________________________________________;

2) өтінім берушінің деректемелері __________________________________
____________________________________________________________________;
(жеке тұлғалар (дара кәсіпкер) үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғалар үшін
– бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), бірінші басшының аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі және жеке сәйкестендіру нөмірі)
3) дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама – жеке тұлға үшін
__________________________________________________________;

4) категория субъекта предпринимательства ________________________________;
5) код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
______________________________________________________________________.
3. Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива:
Наименование члена сельскохозяйственного кооператива, за которым зарегистрирован земельный участок
БИН/ИИН члена сельскохозяйственного кооператива, за которым зарегистрирован земельный участок
1
2
3
4. Идентификационный и (или) правоустанавливающий документ на земельный участок, принадлежащий на правах землепользования или частной собственности.
№ п/п
Кадастровый номер орошаемого поля
Площадь, гектар (далее – га)
Целевое назначение
Наименование собственника земельного участка или землепользователя
всего
в том числе орошаемый
1
2
3
4
5
6
Площадь орошаемого поля не превышает площадь земельных участков
сельскохозяйственного назначения, принадлежащих данному сельскохозяйственному
товаропроизводителю на праве землепользования и (или) частной собственности.

4) кәсіпкерлік субъектісінің санаты ________________________________;
5) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды (ЭҚТЖ) ________.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері туралы мәліметтер:
Жер учаскесі тіркелген ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің атауы
Жер учаскесі тіркелген ауыл шаруашылығы кооперативі мүшесінің БСН-сы/ЖСН-сы
1
2
3
4. Жер пайдалану немесе жеке меншік құқығында тиесілі жер учаскесіне сәйкестендіру және (немесе) құқық белгілейтін құжат.
Р/с №
Суармалы танаптың кадастрлық нөмірі
Алаңы, гектар (бұдан әрі – га)
Нысаналы мақсаты
Жер учаскесі иесінің немесе жер пайдаланушының атауы
барлығы
оның ішінде суармалы
1
2
3
4
5
6
Суармалы танаптың алаңы осы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында тиесілі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңынан аспайды.

5. Сведения об источнике орошения:
1) наименование источника _____________________________________________;
(река, родник, оросительная система, распределитель, водовыдел)
2) тариф вододателя (в тенге) ____________________________________________;
3) копия договора с вододателем о представлении услуг по подаче воды
______________________________________________________________________;
4) наименование прибора учета либо измерительного прибора и установки,
внесенного в реестр государственной системы обеспечения единства измерений,
номер и дата акта ввода водосберегающих технологий
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________.
6. Объем водопотребления поливной воды по видам возделываемых
сельскохозяйственных культур:
Засеваемая культура
Площадь посева, га
в том числе по способам полива:
поверхностный полив, га
капельное (подпочвенное) орошение, га
дождевальная машина кругового действия, га
дождевальная машина фронтального действия, га
дождевальная машина барабанного типа, га
спринклерная система орошения, га
продолжение таблицы
объем водопотребления, тысяч кубических метров (далее – м3)
поверхностный полив
капельное (подпочвенное) орошение
дождевальная машина кругового действия
площадь, га
удельная норма водопотребления, м3/га
объем водопотребления, м3/га
площадь, га
удельная норма водопотребления, м3/га
объем водопотребления, м3/га
площадь, га
удельная норма водопотребления, м3/га
объем водопотребления, м3/га
продолжение таблицы
объем водопотребления, м3
дождевальная машина фронтального действия
дождевальная машина барабанного типа
спринклерная система орошения
площадь, га
удельная норма водопотребления, м3/га
объем водопотребления, м3/га
площадь, га
удельная норма водопотребления, м3/га
объем водопотребления, м3/га
площадь, га
удельная норма водопотребления, м3/га
объем водопотребления, м3/га
продолжение таблицы
для многолетних кормовых культур, возделываемых с применением системы лиманного орошения с механизированным водоподъемом в Атырауской, Актюбинской и Западно-Казахстанской областей, м3
площадь, га
удельная норма водопотребления, м3/га
объем водопотребления, м3/га
7. Сведения о текущем счете вододателя в банке второго уровня:
1) наименование банка _________________________________________________;
2) реквизиты банковского счета в банке второго уровня для получения субсидий
_____________________________________________________________________;
3) банковский идентификационный код ___________________________________;

5. Суару көзі туралы мәлеметтер:
1) су көзінің атауы _______________________________________________;
(өзен, бұлақ, суландыру жүйесі, субөлгіш, сутаратқыш)
2) су берушінің тарифі (теңгемен) __________________________________;
3) су берушімен жасалған су беру бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну туралы
шарттың көшірмесі _______________________________________;
4) бірлік өлшемдерін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген
есепке алу аспабының не өлшеу құралы мен құрылғысының атауы, су үнемдейтін
технологияларды енгізу актісінің нөмірі және күні
____________________________________________________________________.
6. Ауыл шаруашылығы дақылдарының өсірілетін түрлері бойынша суаратын суды тұтыну көлемі:
Егілетін дақыл
Егіс алаңы, га
оның ішінде суару тәсілдері бойынша
жерүстімен суару, га
тамшылатып (жерасты) суару, га
айналдыра жаңбырлатқыш машина, га
алдыңғы жағынан жаңбырлатқыш машина, га
барабан типті жаңбырлатқыш машина, га
стационарлық суару жүйесі, га
кестенің жалғасы
су тұтыну көлемі, мың текше метр (бұдан әрі – м3)
жерүстімен суару
тамшылатып (жерасты) суару
айналдыра жаңбырлатып суаратын машина
алаң, га
су тұтынудың үлестік нормасы, м3/га
су тұтыну көлемі, м3/га
алаң, га
су тұтынудың үлестік нормасы, м3/га
су тұтыну көлемі, м3/га
алаң, га
су тұтынудың үлестік нормасы, м3/га
су тұтыну көлемі, м3/га
кестенің жалғасы
су тұтыну көлемі, мың текше метр м3
алдыңғы жағынан жаңбырлатып суаратын машина
барабан типті жаңбырлатқыш машина
стационарлық суару жүйесі
алаң, га
су тұтынудың үлестік нормасы, м3/га
су тұтыну көлемі, м3/га
алаң, га
су тұтынудың үлестік нормасы, м3/га
су тұтыну көлемі, м3/га
алаң, га
су тұтынудың үлестік нормасы, м3/га
су тұтыну көлемі, м3/га
кестенің жалғасы
Атырау, Ақтөбе, және Батыс Қазақстан облыстарында механикаландырылған су көтеру арқылы көлтабандап суару жүйелерін қолдана отырып өсірілетін көпжылдық азықтық дақылдар үшін, м3
алаң, га
су тұтынудың үлестік нормасы, м3/га
су тұтыну көлемі, м3/га
7. Су берушінің екінші деңгейлі банктегі ағымдағы шоты туралы мәліметтер:
1) банктің атауы ________________________________________________;
2) субсидиялар алу үшін екінші деңгейдегі банктегі банктік шоттың деректемелері
_______________________________________________________;
3) банктік сәйкестендіру коды ____________________________________;

4) корреспондирующий счет ____________________________________________;
5) БИН ______________________________________________________________;
6) код бенефициара ___________________________________________________.
8. Первичные платежные документы на полученную поливную воду__________
_____________________________________________________________________.
(номер платежного документа)
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку, хранение,
выгрузку и использование персональных данных, а также на передачу данных
по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению
бюджета.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов "___" _____20__года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята в______ часов "___" _____20__года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 3
к Правилам субсидирования
стоимости услуг по подаче
воды сельскохозяйственным
товаропроизводителям
Форма
Уведомление о предоставлении субсидии по программе
"Субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям"
Уважаемый (-ая) ________________________________________________
(наименование сельскохозяйственного товаропроизводителя)
По Вашей заявке №________ от "__" _______ 20__ года уведомляем
о перечислении на расчетный счет вододателя № ______________ суммы
субсидий в размере _______________ тенге счетом к оплате
от "__" _________ 20__ года.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 4 предусматривается в редакции приказа Министра водных ресурсов и ирригации РК от 15.04.2026 № 118-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 4
к Правилам субсидирования
стоимости услуг по подаче воды
сельскохозяйственным
товаропроизводителям
Форма
Мотивированный отказ о предоставлении субсидии по программе
"Субсидирования стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям"
Уважаемый (-ая) _________________________________________________
(наименование сельскохозяйственного товаропроизводителя)
По Вашей заявке №__________ от "__" _________ 20___ года
в предоставлении субсидий отказано по причине: _____________________
________________________________________________________________.
Приложение 5
к Правилам субсидирования
стоимости услуг по подаче
воды сельскохозяйственным
товаропроизводителям
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы:
Отчет об использовании субсидий на услуги по подаче поливной воды
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): № 14-ИСУПВ
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: областные управления сельского хозяйства
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, по итогам предыдущего года не позднее 31 декабря отчетного года.
ИИН/БИН:
Метод сбора (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства): в электронном виде
№ п/п
Наименование сельскохозяйственного товаропроизводителя или сельскохозяйственного кооператива (далее - СХТП)
Индивидуальный идентификационный номер /бизнес-идентификационный номер СХТП
Категория субъекта предпринимательства (крупные, средние, малые)
Форма хозяйствующих субъектов
Наименование культуры
Площадь земельного участка, тысяч (гектар)
Лимит воды, тысяч кубических метров
Способ полива
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Район согласно классификатору административно-территориальных объектов
1
СХТП 1
2
СХТП 2
Всего
Район согласно классификатору административно-территориальных объектов
1.
СХТП 1
2.
СХТП 2
Всего
Итого
продолжение таблицы
Объем поливной воды, оплаченный СХТП, тысяч (кубических метров)
Размер субсидий, (тенге на кубический метр)

4) корреспонденттейтін шот ______________________________________;
5) БСН ________________________________________________________;
6) бенефициар коды _____________________________________________.
8. Алынған суару суына бастапқы төлем құжаттары ___________________.
(төлем құжатының нөмірі)
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтерді ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілген қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Өтінім беруші 20___жылғы "__" сағат_____ қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ-ның қойылған күні мен уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім 20___жылғы "__" сағат____ қабылданды.
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ-ның қойылған күні мен уақыты.
Ауыл шаруашылығы
тауарларын өндірушілерге су
беру бойынша көрсетілетін
қызметтердің құнын
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау" бағдарламасы бойынша субсидия беру туралы хабарлама
Ескерту. 3-қосымшада өзгеріс орыс тілінде енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.07.2026 № 216-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құрметті _______________________________________________________
(ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің атауы)
Сіздің 20___ жылғы "__" _________ №__________ өтініміңіз бойынша су берушінің №__________ есептік шотына 20___ жылғы "__" __________ төлем тапсырмасымен ___________ теңге мөлшерінде субсидия сомасы аударылғаны туралы хабарлаймыз.
Ауыл шаруашылығы
тауарларын өндірушілерге су
беру бойынша көрсетілетін
қызметтердің құнын
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау" бағдарламасы бойынша субсидия беруден уәжді бас тарту
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.04.2026 № 118-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құрметті ______________________________________________________
(ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің атауы)
Сіздің 20___ жылғы "__" _________ №___________ өтініміңіз бойынша
субсидия беруден ____________________________________________________
_______________________________________________ себепті бас тартылды.
Шағымдану мерзімі мен тәртібі __________________________________.
Ауыл шаруашылығы
тауарларын өндірушілерге су
беру бойынша көрсетілетін
қызметтердің құнын
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ескерту. 5-қосымшада өзгеріс орыс тілінде енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 15.07.2026 № 216-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет – ресурста орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы:
Суармалы су беру бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған субсидияларды пайдалану туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): № 14-СБҚСП
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: облыстық ауыл шаруашылығы басқармалары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, есеп беретін жылдан кейінгі жылдың қорытындысы бойынша 31 желтоқсаннан кешіктірмей.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал қоюы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке салуы кезінде):
Р/с №
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің немесе ауыл шаруашылығы кооперативінің (бұдан әрі – АШТӨ) атауы
АШТӨ-нің жеке сәйкестендіру нөмірі бизнес сәйкестендіру нөмірі
Кәсіпкерлік субъктісінің санаты (ірі, орташа, шағын)
Шаруашылық жүргізуші субьектілердің нысаны
Дақыл атауы
Жер учаскесі алаңы, мың (гектар)
Су лимиті, мың текше метр
Суару тәсілі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Аудан әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес
1
АШТӨ 1
2
АШТӨ 2
Барлығы
Аудан әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес
1.
АШТӨ 1
2.
АШТӨ 2
Барлығы
Жиыны
Кестенің жалғасы
АШТӨ ақы төлеген суаратын судың көлемі, мың (текше метр)
Субсидиялар мөлшері, (бір текше метрге теңге)

Сумма выплаченных субсидий, тысяч тенге (10*11)
Сумма, утвержденная областным маслихатом, тысяч тенге
Отклонение, тысяч тенге
(13-12)
10
11
12
13
14
Район согласно классификатору административно-территориальных объектов
Район согласно классификатору административно-территориальных объектов
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об использовании субсидий на услуги по подаче поливной воды" приведено в приложении к настоящей форме.
Наименование _____________________________________________________
Адрес ____________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет об использовании
субсидий на услуги по подаче
поливной воды"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об использовании субсидий на услуги по подаче поливной воды"
(№ 14-ИСУПВ, ежегодно)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об использовании субсидий на услуги по подаче поливной воды" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается наименование сельскохозяйственного товаропроизводителя (далее – СХТП).
6. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер СХТП.
7. В графе 4 Формы указывается категория субъекта предпринимательства (крупные, средние, малые).
8. В графе 5 Формы указывается форма хозяйствующих субъектов.
9. В графе 6 Формы указывается наименование культуры.
10. В графе 7 Формы указывается площадь земельного участка.
11. В графе 8 Формы указывается лимит воды.
12. В графе 9 Формы указывается способ полива.
13. В графе 10 Формы указывается объем поливной воды, оплаченный СХТП.
14. В графе 11 Формы указываются размеры субсидий.
15. В графе 12 Формы указывается сумма выплаченных субсидий.

Төленген субсидиялар сомасы, мың теңге (10*11)
Облыс мәслихаты бекіткен сома, мың теңге
Ауытқу, мың теңге
10
11
12
13
14
Аудан әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес
Аудан әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес
"Суармалы су беру бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған субсидияларды пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ______________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ________________________
(қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
_______________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
"Суармалы су беру бойынша
көрсетілетін қызметтерге
арналған субсидияларды
пайдалану туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Суармалы су беру бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған субсидияларды пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша (№ 14-СБҚСП, жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Суармалы су беру бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған субсидияларды пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға тегі мен аты-жөнін көрсете отырып басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмері көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің (бұдан әрі – АШТӨ) атауы көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында АШТӨ-нің жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі
7. Нысанның 4-бағанында кәсіпкерлік субъктісінің санаты (ірі, орташа, шағын) көрсетіледі.
8. Нысанның 5-бағанында шаруашылық жүргізуші субьектілердің нысаны көрсетіледі.
9. Нысанның 6-бағанында дақыл атауы көрсетіледі.
10. Нысанның 7-бағанында жер учаскесінің алаңы көрсетіледі.
11. Нысанның 8-бағанында су лимиті көрсетіледі.
12. Нысанның 9-бағанында суару тәсілі көрсетіледі.
13. Нысанның 10-бағанында АШТӨ ақы төлеген суаратын судың көлемі көрсетіледі.
14. Нысанның 11-бағанында субсидиялар мөлшері көрсетіледі.
15. Нысанның 12-бағанында төленген субсидиялар сомасы көрсетіледі.

16. В графе 13 Формы указывается сумма, утвержденная областным маслихатом.
17. В графе 14 Формы указывается отклонение. Отклонением является разница между суммой утвержденной областным маслихатом и выплаченными субсидиями.

16. Нысанның 13-бағанында Облыс мәслихаты бекіткен сома көрсетіледі.
17. Нысанның 14-бағанында ауытқу көрсетіледі. Облыс мәслихаты бекіткен сома мен төленген субсидиялар арасындағы айырмашылық ауытқу болып табылады.