О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 19 июня 2025 года № 191. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2025 года № 36315
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 1 ноября 2013 года № 859 "Об утверждении Правил оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8950) следующие изменения и дополнение:
в Правилах оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом, утвержденных указанным приказом:
пункт 24 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) наличие дежурных инватакси для обслуживания лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью в вечернее и ночное время суток, выходные и праздничные дни.";
подпункт 3) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"3) диагнозы "Расстройство аутистического спектра F84.0-F84.5", диагноз "Умственная отсталость F70-F79", с наличием в структуре психического состояния стойкого значительного нарушения в поведении, синдром Дауна Q90 (Q90.0, Q90.1, Q90.2, Q90.9), юношеский остеохондроз бедра и таза M91 (М91.0, М91.1, М91.2, М91.3, М91.8, М91.9), болезни глаза и его придаточного аппарата H00-H59, врожденный сколиоз, вызванный пороком развития кости Q76.3, последствия травм головы Т90 (Т90.0, Т90.1, Т90.2, Т90.3, Т90.4, Т90.5, Т90.8, Т90.9), сирингомиелия G95.0, врожденные аномалии, деформации и хромосомные нарушения Z87.7, хроническая почечная недостаточность 4 степени, двухсторонний уретрогидронефроз N18.8, кондуктивная и нейросенсорная потеря слуха Н90, другая потеря слуха Н91, злокачественные новообразования C00-C97, дистония G24, наследственная атаксия G11, спинальная мышечная атрофия и родственные синдромы G12, первичные поражения мышц G71, рассеянный склероз G35, полиневропатии и другие поражения периферической нервной системы G60-G64, spina bifida (неполное закрытие позвоночного канала) Q05 (Q05.0, Q05.1, Q05.2, Q05.3, Q05.4, Q05.5, Q05.6, Q05.7, Q05.8, Q05.9), синдромы врожденных аномалий, проявляющихся преимущественно карликовостью Q87.1, другие приобретенные деформации конечностей M21, другие нарушения мышцы M62, последствия цереброваскулярных болезней I69, перелом бедренной кости S72, посттравматическая раневая инфекция, не классифицированная в других рубриках T79.3, последствия травм нижних конечностей T93, болезни нервной системы G00-G99, в личном анамнезе болезни нервной системы и органов чувств Z86.6, другие уточненные поражения центральной нервной системы G96.8, шизофрения F20, микроцефалия Q02, другие уточненные врожденные аномалии мозга Q04.8, гиперинсулинизм, другие нарушения нервной системы G90-G99, эпилепсия G40 (G40.1, G40.2, G40.3, G40.4), церебральный паралич G80 (G80.0, G80.1, G80.2, G80.3, G80.4, G80.5, G80.6, G80.7, G80.8, G80.9), другие паралитические синдромы G83, myasthenia gravis и другие нарушения нервно-мышечного синапса G70, спинальная мышечная атрофия и родственные синдромы G12, другие миопатии G72, сколиоз М41 (М41.0, М41.1, М41.2, М41.3, М41.4, М41.5, М41.8, М41.9).";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 19 маусымдағы № 191 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 маусымда № 36315 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Автомобиль көлігімен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 1 қарашадағы № 859 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8950 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Автомобиль көлігімен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларында:
24-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) тәуліктің кешкі және түнгі уақытында, демалыс және мереке күндері мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға қызмет көрсету үшін кезекші инватаксилердің болуы.";
28-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) құрылымында психикалық тұрақты мінез-құлықтағы анағұрлым бұзылысы бар, "Аутистік спектрдің бұзылуы F84.0-F84.5" диагнозы, "Ақыл-ой кемістігі F70-F79" диагнозы, Даун синдромы Q90 (Q90.0, Q90.1, Q90.2, Q90.9), жамбас пен жамбастың жасөспірімдік остеохондрозы M91 (М91.0, М91.1, М91.2, М91.3, М91.8, М91.9), көз ауруы және оның қосымша аппараты H00-H59, сүйек ақауынан туындаған туа біткен сколиоз Q76.3, бас жарақаттарының салдары Т90 (Т90.0, Т90.1, Т90.2, Т90.3, Т90.4, Т90.5, Т90.8, Т90.9), сирингомиелия G95.0, туа біткен ауытқулар, деформациялар және хромосомалық бұзылулар Z87.7, 4 дәрежелі созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі, екі жақты уретрогидронефроз N18.8, өткізгіш және нейросенсорлық есту қабілетінің жоғалуы Н90, басқа есту қабілетінің жоғалуы Н91, қатерлі ісіктер C00-C97, дистония G24, тұқым қуалайтын атаксия G11, жұлынның бұлшыкет атрофиясы және онымен байланысты синдромдар G12, бұлшыкеттің алғашқы зақымдануы G71, шашыраңқы склероз G35, полиневропатия және басқа перифериялық жүйке жүйесінің зақымдануы G60-G64, spina bifida (жұлын каналының толық жабылмауы) Q05 (Q05.0, Q05.1, Q05.2, Q05.3, Q05.4, Q05.5, Q05.6, Q05.7, Q05.8, Q05.9), негізгі ергежейлілікпен көрінетін туа біткен ауытқулар синдромдары Q87.1, аяқ-қолдардың басқа жүре пайда болған деформациялары M21, бұлшыкеттің басқа бұзылыстары M62, цереброваскулярлық аурурлардың салдары I69, жамбас сүйгінің сынуы S72, басқа айдарларда жіктелмеген жарақаттан кейінгі жара инфекциясы T79.3, төменгі аяқ-қол жарақаттарының салдары T93, жүйке жүйесінің аурулары G00-G99, жүйке жүйесі мен сезім мүшелерінің ауруының жеке анамнезде Z86.6, орталық жүйке жүйесінің басқа анықталған зақымданулары G96.8, шизофрения F20, микроцефалия Q02, мидың басқа нақтылған туа біткен ауытқулары Q04.8, гиперинсулинизм, жүйке жүйесінің басқа бұзылыстары G90-G99, эпилепсия G40 (G40.1, G40.2, G40.3, G40.4), церебральды сал ауруы G80 (G80.0, G80.1, G80.2, G80.3, G80.4, G80.5, G80.6, G80.7, G80.8, G80.9), басқа паралитикалық синдромдар G83, myasthenia gravis және жүйке-бұлшыкет синапсының басқа бұзылыстары G70, жұлының бұлшыкет атрофиясы және онымен байланысты синдромдар G12, басқа миопатиялар G72, сколиоз М41 (М41.0, М41.1, М41.2, М41.3, М41.4, М41.5, М41.8, М41.9).";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"29. Основанием для предоставления услуги инватакси лицам и детям с инвалидностью первой, второй или третьей группы (в том числе возрастом до 7 лет) является действующее заключение врачебно-консультационной комиссии на срок установления инвалидности.
Для получения услуги лицу с инвалидностью необходимо представить в организацию, оказывающую услугу инватакси, следующие документы:
1) заявление (в произвольной форме);
2) документ, удостоверяющий личность или свидетельство о рождении;
3) заключение врачебно-консультационной комиссии по форме 026/у, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
4) справка об инвалидности по форме согласно приложению 19 к приказу Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922).
Документы, указанные в подпунктах 2), 3) и 4), представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются лицу с инвалидностью.
Документы, удостоверяющие личность, используемые и представляемые физическим и юридическим лицам посредством сервиса цифровых документов, равнозначны документам на бумажном носителе.
При отсутствии в медицинском учреждении (поликлинике) профильного специалиста, соответствующего основному и (или) сопутствующему диагнозу ребенка с инвалидностью или лица с инвалидностью, врачебно-консультационная комиссия медицинского учреждения (поликлиники) берет за основу заключение частного профильного специалиста, имеющего соответствующую квалификацию и лицензию на медицинскую деятельность.".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11550) следующие изменения и дополнения:
в Правилах перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) оператор электронной системы оплаты проезда – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, обеспечивающее организацию и функционирование электронной системы оплаты проезда;";

"29. Бірінші, екінші немесе үшінші топтағы мүгедектігі бар адамдар мен балаларға (оның ішінде 7 жасқа дейінгі) инватакси қызметін ұсыну үшін мүгедектіктің белгілеу мерзіміне арналған дәрігерлік-консультациялық комиссияның қолданыстағы қорытындысы негіз болып табылады.
Қызметті алу үшін мүгедектігі бар адам инватакси қызметін көрсететін ұйымға мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) өтініш (еркін нысанда);
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе туу туралы куәлік;
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы;
4) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтама.
2), 3) және 4) тармақшаларда көрсетілген құжаттар салыстыру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары мүгедектігі бар адамға қайтарылады.
Жеке және заңды тұлғаларға цифрлық құжаттар сервисі арқылы пайдаланылатын және ұсынылатын жеке басты куәландыратын құжаттар қағаз жеткізгіштегі құжаттарға тең.
Медициналық мекемеде (емханада) мүгедек баланың немесе мүгедектігі бар адамның негізгі және (немесе) ілеспе диагнозына сәйкес келетін бейінді маман болмаған кезде медициналық мекеменің (емхананың) дәрігерлік-консультациялық комиссиясы тиісті біліктілігі мен медициналық қызметке лицензиясы бар жеке бейінді маманның қорытындысын негізге алады.".
2. "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Автомобиль көлігімен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларында:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) жол ақысын төлеудің электрондық жүйесінің операторы – жол ақыcын төлеудің электрондық жүйесін ұйымдастыру және жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;";

дополнить пунктом 41-1 следующего содержания:
"41-1. Оплата проезда на регулярных городских и пригородных маршрутах производится пассажиром после начала движения автотранспортного средства от пункта посадки и до осуществления остановки данным автотранспортным средством на следующем остановочном пункте.";
пункт 42-1 изложить в следующей редакции:
"42-1. Регистрация проезда на регулярных маршрутах перевозок пассажиров и багажа, на которых используется электронная система оплаты за проезд, осуществляется пассажиром путем прикладывания электронного проездного документа, платежной карточки к рабочей области считывателя соответствующего электронного транспортного терминала самообслуживания пассажира или через систему электронной оплаты за проезд, включая посредством сети интернет и устройств сотовой связи (в том числе иностранного абонента), без выдачи бумажного проездного документа (билета) об оплате за проезд, в том числе путем сканирования КьюР-указания (QR-указания), отправки СМС-сообщения (SMS-сообщения) и (или) через мобильное приложение оплаты проезда.
Информация об оплате проезда предоставляется пассажиру на казахском и русском языках, а также дополнительно на английском языке.";
дополнить пунктом 52-1 следующего содержания:
"52-1. На регулярных городских и (или) пригородных перевозках пассажиров и багажа допускается обслуживание маршрутов двумя и более операторами электронной системы оплаты проезда.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. Внесение изменений по подвижному составу, в Свидетельствах, допускается органом, выдавшим данное Свидетельство, при обращении перевозчика и с условием того, что:
1) заменяемый подвижной состав является аналогичного класса (или выше) и года выпуска (или после него);
2) дополняемый подвижной состав в основной состав Свидетельства не ниже класса и не старше года выпуска подвижного состава, ранее указанного в качестве основного состава;
3) дополняемый подвижной состав в резервный состав Свидетельства не ниже класса и не старше года выпуска подвижного состава, ранее указанного в качестве резервного состава.";
пункт 156 изложить в следующей редакции:
"156. В Комиссию включаются представители:
1) местных исполнительных органов;
2) территориальных органов транспортного контроля;
3) КАП;
4) объединений пассажирских автобусных перевозчиков;
5) саморегулируемых организаций в сфере автомобильных перевозок пассажиров и багажа (при наличии в населенном пункте, где проводится конкурс);
6) региональной палаты предпринимателей.
Состав Комиссии формируется с предотвращением и устранением конфликта интересов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".";
пункт 174 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 41-1-тармақпен толықтырылсын:
"41-1. Тұрақты қалалық және қала маңындағы маршруттарында жол жүру төлемін жолаушы автокөлік құралының қозғалысы жолаушының отырғызу пунктінен басталғаннан кейін және осы автокөлік құралының келесі аялдама пунктінде тоқтауды жүзеге асыруға дейін жасайды.";
42-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"42-1. Жол жүру үшін электрондық төлеу жүйесі пайдаланылатын жолаушылар мен багажды тасымалдау үшін тұрақты маршруттар бойынша жол жүруді тіркеу жолаушымен жол жүру үшін төлемнің жасалғаны туралы қағаз жол жүру құжатын, төлем карточкасын берусіз немесе электрондық төлем жүйесі, оның ішінде интернет және құрылғылар (оның ішінде шетелдік абоненттің) арқылы, жолаушының өзіне-өзі қызмет көрсететін тиісті электрондық көлік терминалының санау құрылғысының жұмыс бетіне электрондық жол жүру құжатын тақау жолымен жүзеге асырылады, оның ішінде КьюР-нұсқауды (QR-нұсқауды) сканерлеу, СМС-хабарлама (SMS-хабарлама) жіберу және (немесе) жол ақысын төлеудің мобильді қосымшасы арқылы жүзеге асыралады.
Жолаушыға жол жүру үшін төлеу туралы ақпарат қазақ және орыс тілдерінде, сондай-ақ қосымша ағылшын тілінде беріледі.";
мынадай мазмұндағы 52-1-тармақпен толықтырылсын:
"52-1. Тұрақты қалалық және (немесе) қала маңындағы жолаушылар мен багажды тасымалдарда екі және одан көп жолақыны электрондық төлеу жүйесі операторларына маршруттарды қызмет көрсетуге рұқсат етіледі.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Куәліктердегі жылжымалы құрам бойынша өзгерістер енгізуге тасымалдаушы өтiнiш бергенде және:
1) ауыстырылатын жылжымалы құрамның класы (немесе одан жоғары) және шығарылған жылы (немесе одан кейін) ұқсас;
2) Куәліктің негізгі құрамына толықтырылатын жылжымалы құрамның класынан төмен емес және бұрын негізгі құрам ретінде көрсетілген жылжымалы құрамның шығарылған жылынан аспайтын;
3) Куәліктің резервті құрамына толықтырылатын жылжымалы құрамның класынан төмен емес және бұрын резервті құрам ретінде көрсетілген жылжымалы құрамның шығарылған жылынан аспайтын жағдайда осы Куәлiктi берген орган рұқсат бередi.";
156-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"156. Комиссияға:
1) жергiлiктi атқарушы органдардың;
2) көлiктiк бақылаудың аумақтық органдарының;
3) ӘПК-нің;
4) жолаушылар автобус тасымалдаушылары бiрлестiктерiнiң;
5) жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдау саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар (конкурс өткізілетін елді мекенде болған жағдайда);
6) өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілдері кіреді.
Комиссия құрамы "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мүдделер қақтығысының алдын алу және жоюмен қалыптасады.";
174-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"174. Члены предконкурсной Комиссии проверяют достоверность прилагаемых к конкурсной документации копий документов, соответствия (несоответствие) классов, моделей и государственных регистрационных номерных знаков автотранспортных средств, указанных в конкурсных приложениях, а также возможность хранения, технического обслуживания и ремонта подвижного состава на производственно-технической базе, указанной в конкурсных предложениях, в том числе с использованием фото- и (или) видеосъемок.
По итогам проверки предконкурсная комиссия проставляет отметку о достоверности сведений, представленных в конкурсных предложениях, на заполненном бланке информации об участнике и прилагает справку о соответствии автотранспортных средств и производственно-технической базы, указанных в конкурсных предложениях участника требованиям, указанным в главе 13 настоящих Правил (далее – Справка), по форме согласно приложению 12-1 к настоящим Правилам, а также результаты фото- и (или) видеосъемок автотранспортных средств и производственно-технической базы, представленных в конкурсных предложениях.
Для оптимизации времени, допускается разделение членов предконкурсной комиссии по объектам и видам проверки, с целью составления мнений о достоверности сведений, представленных в конкурсных предложениях, и подписания Справки.
Указанные документы запечатываются в соответствующий конверт с заявкой и документами, представленными участником.";
пункт 185 изложить в следующей редакции:
"185. Победителю Конкурса, заключившему Договор, выдается Свидетельство (на весь срок действия Договора) на каждый маршрут в отдельности, подтверждающее право работы на соответствующем маршруте. Осуществление указанных перевозок без Свидетельства не допускается.";
дополнить пунктом 189-1 следующего содержания:
"189-1. Заключение договора о совместной деятельности, договора подряда и (или) иного договора гражданско-правового характера на выполнение работ и (или) оказание услуг, направленных на непосредственную перевозку пассажиров и багажа на регулярных городских и пригородных перевозках, не допускается.";
пункт 190 изложить в следующей редакции:
"190. При наличии паритетного перевозчика (перевозчиков) на регулярном междугородном межобластном маршруте, определенные местными исполнительными органами перевозчики заключают договор о совместном осуществлении перевозок на паритетной основе.
В течение 30 календарных дней со дня выдачи разрешительных документов перевозчик представляет в местный исполнительный орган копии договоров, заключенных перевозчиками и администрацией автовокзалов, автостанций, пунктом обслуживания пассажиров в соответствии с настоящими Правилами (кроме городских (сельских).";

"174. Конкурс алдындағы комиссияның мүшелері конкурстық құжаттамаға қоса берілетін құжаттардың көшірмелерінің дұрыстығын, конкурстық қосымшаларда көрсетілген автокөлік құралдары кластарының, моделдерінің және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің сәйкестігін (сәйкессіздігін), сондай-ақ конкурстық ұсыныстарда көрсетілген өндірістік-техникалық базада жылжымалы құрамды сақтау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу мүмкіндігін, оның ішінде фото-және (немесе) бейне түсірілімдерді пайдалана отырып тексереді.
Тексеру нәтижелерi бойынша конкурс алдындағы комиссия конкурстық ұсыныстарда ұсынылған мәлiметтердiң дұрыстығы туралы, қатысушы туралы толтырылған ақпарат бланкiсiне белгi қояды және осы Қағидаларға 12-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қатысушының конкурстық ұсыныстарында көрсетiлген автокөлiк құралдарының және өндірістік-техникалық базаның осы Қағидалардың 13-тарауында көрсетiлген талаптарға сәйкестiгi туралы анықтаманы (бұдан әрi – Анықтама), сондай-ақ конкурстық ұсыныстарда ұсынылған автокөлік құралдары мен өндірістік-техникалық базаның фото- және (немесе) бейне түсірілімдердің нәтижелерін қоса бередi.
Уақытты оңтайландыру үшін конкурстық ұсыныстарда ұсынылған мәлiметтердiң дұрыстығы туралы пiкiрлер қалыптастыру және анықтамаға қол қою мақсатында тексеру объектілері мен түрлерi бойынша конкурс алдындағы комиссия мүшелерiн бөлуге жол беріледі.
Көрсетiлген құжаттар өтiнiммен және қатысушы ұсынған құжаттармен бірге тиiстi конвертке мөрленеді.";
185-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"185. Шарт жасасқан Конкурс жеңiмпазына тиісті маршрутта жұмыс iстеу құқығын растайтын әрбір маршрутқа жеке Куәлiк берiледi (Шартты қолданудың барлық мерзiмiне). Көрсетiлген тасымалдауды Куәлiксiз жүзеге асыруға рұқсат етiлмейдi.";
мынадай мазмұндағы 189-1-тармақпен толықтырылсын:
"189-1. Тұрақты қалалық және қала маңындағы жолаушылар мен багажды тасымалдауға тікелей бағытталған жұмыстарды орындауға және (немесе) қызметтер көрсетуге бірлескен қызмет көрсету туралы шарт, мердігерлік шарт және (немесе) басқа да азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт жасасуға рұқсат етілмейді.";
190-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"190. Тұрақты қалааралық облысаралық маршрутта паритетті тасымалдаушы (тасымалдаушылар) бар кезінде жергілікті атқарушы орган анықтаған тасымалдаушылар паритеттік негізде бірлескен тасымалдауды жүзеге асыру туралы шарт жасайды.
Рұқсат құжаттары берiлген күннен бастап күнтiзбелiк 30 күн iшiнде тасымалдаушы жергiлiктi атқарушы органға осы Қағидаларға сәйкес (қалалықтан (ауылдықтан) басқа) тасымалдаушы мен автовокзалдардың, автостанциялардың әкiмшiлiгi, жолаушыларға қызмет көрсету пункті жасаған шарттардың көшiрмелерiн ұсынады.";

дополнить пунктом 196-3 следующего содержания:
"196-3. Внесение изменений по подвижному составу, в Свидетельствах, допускается органом, выдавшим данное Свидетельство, при обращении перевозчика и с условием того, что:
1) заменяемый подвижной состав является аналогичного класса (или выше) и года выпуска (или после него);
2) дополняемый подвижной состав в основной состав Свидетельства не ниже класса и не старше года выпуска подвижного состава, ранее указанного в качестве основного состава;
3) дополняемый подвижной состав в резервный состав Свидетельства не ниже класса и не старше года выпуска подвижного состава, ранее указанного в качестве резервного состава.";
подпункт 2) пункта 324 изложить в следующей редакции:
"2) на маршрутах регулярных междугородных межобластных и международных автомобильных перевозок используются междугородные автобусы (класс II) или автобусы дальнего следования (класс III), микроавтобусы;";
дополнить пунктом 345-1 следующего содержания:
"345-1. При обращении администрации автовокзала и (или) автостанции, местные исполнительные органы согласовывают места дополнительных пунктов посадки и высадки пассажиров по регулярному маршруту, обслуживаемому автовокзалом и (или) автостанцией, в пределах территории населенного пункта, в котором расположен данный автовокзал и (или) автостанция.";
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 19 июня 2025 года № 191
Приложение 3
к Правилам перевозок
пассажиров и багажа
автомобильным транспортом
Форма
Свидетельство на право обслуживания маршрута регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Серия ХХХ № 00000
На право обслуживания маршрута регулярных междугородных межобластных
(включая столицу и город республиканского значения)
автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Выдано _____________________________________________________
(наименование государственного органа)
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
выдавшего свидетельство) место для печати (при наличии)
По маршруту:
Регулярность выполнения рейсов
По дням недели
Время отправления
Из начального пункта
Из конечного пункта
Сведения об основном подвижном составе:
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
Сведения о резервном подвижном составе:
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
обратная сторона
Данные о перевозчике
Наименование
Адрес
Телефон ____________
Факс ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного за организацию перевозок
Телефон ____________
Факс ___________
Период выполнения перевозки
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
Дата выдачи свидетельства
"_____" __________________ год.
Свидетельство действительно
"_____" __________________ год.

мынадай мазмұндағы 196-3-тармақпен толықтырылсын:
"196-3. Куәліктердегі жылжымалы құрам бойынша өзгерістер енгізуге тасымалдаушы өтiнiш бергенде және:
1) ауыстырылатын жылжымалы құрамның класы (немесе одан жоғары) және шығарылған жылы (немесе одан кейін) ұқсас;
2) Куәліктің негізгі құрамына толықтырылатын жылжымалы құрамның класынан төмен емес және бұрын негізгі құрам ретінде көрсетілген жылжымалы құрамның шығарылған жылынан аспайтын;
3) Куәліктің резервті құрамына толықтырылатын жылжымалы құрамның класынан төмен емес және бұрын резервті құрам ретінде көрсетілген жылжымалы құрамның шығарылған жылынан аспайтын жағдайда осы Куәлiктi берген орган рұқсат бередi.";
324-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қалааралық облысаралық және халықаралық автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарында қалааралық автобустар (ІІ класты) немесе алысқа жүретін автобустар (ІІІ класты), шағын автобустар пайдаланылады;";
мынадай мазмұндағы 345-1-тармақпен толықтырылсын:
"345-1. Автовокзалдың және (немесе) автостанцияның әкімшілігі жүгінген кезде, осы автовокзал және (немесе) автостанция орналасқан елді мекеннің аумағы шегінде жергілікті атқарушы органдар автовокзал және (немесе) автостанция қызмет көрсететін тұрақты маршрут бойынша қосымша жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттерінің орындарын келіседі.";
3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атқарушы
2025 жылғы 19 маусымдағы
№ 191 Бұйрығына
1-қосымша
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршрутқа қызмет көрсету құқығына арналған куәлiк
Сериясы ХХХ N 000000
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық (астана және республикалық маңызы бар қаланы қоса алғанда) тұрақты тасымалдау маршрутқа қызмет көрсету құқығына арналған
___________________________________________________
(мемлекеттiк органның атауы)
___________________________________________________
берiлдi (куәлiк берген тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты
(болған жағдайда), қолы және лауазымы) мөр орны (болған жағдайда)
Маршрут бойынша:
Рейстердің орындалу тұрақтылығы
Апта күндері бойынша
Жөнелтілу уақыты
Бастапқы пункттен
Соңғы пункттен
Негізгі жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобус тардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Резервтік жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобус тардың (шағын автобус тардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
артқы жағы
Тасымалдаушы туралы деректер
Атауы
Мекенжайы
Телефон ____________
Факс ___________
басшының тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
тасымалдауды ұйымдастыру үшін жауапты тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Телефон ____________
Факс ___________
Тасымалдауды орындау кезеңі
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
Куәліктің берілген күні
____ жылғы "__"_______________
Куәлік жарамды
____ жылғы "__" _______________

1. К свидетельству прилагаются утвержденные уполномоченным органом в области автомобильного транспорта (оригиналы) расписание движения, схема маршрута движения.
2. Данное свидетельство не снимает с перевозчика обязанностей по выполнению Правил перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом и требований безопасности дорожного движения.
3. Не допускается передача данного свидетельства третьей стороне, а также перевозка пассажиров и багажа по данному маршруту третьей стороной.
Свидетельство на право обслуживания маршрута регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Серия XXX № 000000
На право обслуживания маршрута регулярных городских (сельских), пригородных, внутрирайонных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Выдано ________________________________________
(наименование государственного органа)
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
и подпись лица, выдавшего свидетельство)
место для печати (при наличии)
Маршрут, обслуживаемый перевозчиком:
Наименование маршрута
Период обслуживания
Сроки обслуживания
Маршрут обслуживается автобусами (микроавтобусами), указанными в приложении к настоящему свидетельству.
Данные о перевозчике:
Наименование
Адрес
Телефон ______
Факс ______
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного за организацию перевозок
Телефон ______
Факс ______
Дата выдачи Свидетельства
"___" ________________ год.
1. К свидетельству прилагаются утвержденные местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы (оригиналы) расписания движений, схемы маршрутов движения, а также согласованные тарифные сетки.
2. Данное свидетельство не снимает с перевозчика обязанностей по выполнению Правил перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом и требований безопасности дорожного движения.
3. Не допускается передача данного свидетельства третьей стороне, а также перевозка пассажиров и багажа по данному маршруту третьей стороной.
Приложение к свидетельству на право обслуживания маршрута регулярных городских (сельских), пригородных, внутрирайонных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Серия XXX № 000000
Выдано _______________________________________
(наименование государственного органа)
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
и подпись лица, выдавшего свидетельство) место для печати (при наличии)
Сведения об основном подвижном составе:
Тип и класс автобусов (микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
Сведения о резервном подвижном составе:
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
(страница __ из __ страниц) ________
Примечание: При неисправности указанных в Свидетельстве автобусов или микроавтобусов основного подвижного состава и отсутствии возможности их замены резервным подвижным составом, взамен допускается временное (не более 30 календарных дней со дня замены) использование на маршруте автобусов или микроавтобусов аналогичного типа и класса (или выше), находящихся в собственности или приобретенных в лизинг перевозчиком, обслуживающим маршрут.

1. Куәлікке автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен қозғалыс кестесі, қозғалыс маршрутының схемасы (түпнұсқалар) қоса беріледі.
2. Осы куәлiк тасымалдаушыны Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тасымалдау қағидаларын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын орындау бойынша мiндеттерден босатпайды.
3. Осы куәлiктi үшiншi жаққа беруге, сондай-ақ үшінші жаққа осы маршрут бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдауға рұқсат етiлмейдi.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршрутқа қызмет көрсету құқығына арналған куәлiк
Сериясы ХХХ N 000000
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңылық, ауданішілік, ауданаралық (облысішілік қаларалық) тұрақты тасымалдау маршрутқа қызмет көрсету құқығына арналған
_______________________________________________
(мемлекеттiк органның атауы)
_______________________________________________
берiлдi (куәлiк берген тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты
(болған жағдайда), қолы және лауазымы)
мөр орны (болған жағдайда)
Тасымалдаушы қызмет көрсететiн маршрут:
Маршруттың атауы
Қызмет көрсету кезеңi
Қызмет көрсету мерзiм
Маршрутқа осы куәлiктiң қосымшасында көрсетiлген автобустар (шағын автобустар) қызмет көрсетедi.
Тасымалдаушы туралы деректер:
Атауы
Мекенжайы
Телефон ______
Факс ______
басшының тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
тасымалдауды ұйымдастыру үшiн жауапты тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Телефон ______
Факс ______
Куәлiктiң берiлген күнi
_____ жылғы "___" __________________
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары бекіткен қозғалыс кестелерi, қозғалыс маршруттарының схемалары, сондай-ақ тариф кестелері (түпнұсқалары) куәлiкке қоса беріледі.
2. Осы куәлiк тасымалдаушыны Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тасымалдау қағидаларын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын орындау бойынша мiндеттерден босатпайды.
3. Осы куәлiктi үшiншi жаққа беруге, сондай-ақ үшінші жаққа осы маршрут бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдауға рұқсат етiлмейдi.
Жолаушылар мен багажды
автомобильмен қалалық
(ауылдық), қаламаңылық,
ауданішілік, ауданаралық
(облысішілік қаларалық)
тұрақты тасымалдау маршрутқа
қызмет көрсету құқығына
арналған куәлiкке
қосымша
Сериясы ХХХ N 000000 __________________________________________
(мемлекеттiк органның атауы)
_______________________________________________________________
берiлдi (куәлiк берген тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда),
қолы және лауазымы) мөр орны (болған жағдайда)
Негізгі жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Резервтік жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобус тардың (шағын автобус тардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
(__ парақтың __ парағы)
Ескертпе: Куәлікте көрсетілген негізгі жылжымалы құрамның автобустары немесе шағын автобустары жарамсыз және оларды резервтік жылжымалы құраммен ауыстыру мүмкіндігі жоқ болған кезде, олардың орнына маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушының меншігіндегі немесе лизингке алынған үлгісі мен класы ұқсас (не одан жоғары) автобустарды немесе шағын автобустарды маршрутта уақытша (ауыстыру күнінен бастап күнтізбелік 30 күннен аспайтын) пайдалануға жол беріледі.

При отсутствии возможности устранения неисправности указанных в Свидетельстве автобусов или микроавтобусов основного подвижного состава более 30 календарных дней со дня замены, данные автобусы или микроавтобусы заменяются в соответствии с пунктом 196-3 настоящих Правил.
На социально значимых сообщениях указанное в Свидетельстве количество резервного подвижного состава составляет 20 % от количества основного подвижного состава.
Приложение 2 к приказу
Приложение 12-1
к Правилам перевозок
пассажиров и багажа
автомобильным транспортом
Форма
Справка о соответствии автотранспортных средств и производственно-технической базы, указанных в конкурсных предложениях участника требованиям, указанным в главе 13 настоящих Правил
№ п/п
Показатель
Подтверждение соответствия
Соответствует
Не соответствует
1
Наличие автобусов, микроавтобусов со сроком эксплуатации:
до 5 лет
от 5 до 9 лет
от 9 до 12 лет
свыше 12 лет
2
Наличие автобусов, микроавтобусов со сроком эксплуатации до 3 лет
3
Наличие автобусов, микроавтобусов отечественного производства
4
Наличие автобусов, микроавтобусов, приспособленных для работы на газомоторном топливе заводом-изготовителем
5
Наличие автобусов, микроавтобусов в личной собственности
6
Наличие автобусов, микроавтобусов, приобретенных перевозчиком в лизинг или кредит
7
Наличие автобусов, микроавтобусов с электродвигателями
8
Наличие производственно- технической базы
Производственный корпус:
комплекс технического облуживания (зона, участок)
Комплекс текущего ремонта:
посты
производственные участки и цеха
Складские помещения
Автостоянка, в том числе:
открытая
закрытая
Уборочно-моечный комплекс:
ручная мойка
механизированная мойка
Контрольно-технический пункт
Административное здание (помещение)
Помещение или комната медпункта
Бытовые корпуса и помещения для обслуживания работающих
9
Наличие резервного подвижного состава
10
Наличие способа объявления остановок и информирования пассажиров:
посредством магнитной записи
посредством автобусного громкоговорящего устройства
объявляется кондуктором или водителем
11
Наличие возможности видео сопровождения в пути
12
Наличие подвижного состава, приспособленного от завода-изготовителя для перевозки лиц с инвалидностью, использующих кресла-коляски
13
Наличие на автобусе (микроавтобусе) системы непрерывной передачи данных по каналам связи в режиме реального времени при осуществлении перевозок.

Куәлікте көрсетілген негізгі жылжымалы құрамның автобустары немесе шағын автобустарының ауыстыру күнінен бастап күнтізбелік 30 күннен астам жарамсыздығын жоюға мүмкіндік жоқ болған кезде, осы автобустар немесе шағын автобустар осы Қағидалардың 196-3-тармағына сәйкес ауыстырылады.
Әлеуметтік маңызы бар қатынастарда Куәлікте көрсетілген резервтік жылжымалы құрамның саны негізгі жылжымалы құрам санының 20% құрайды.
Бұйрығына 2-қосымша
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
12-1-қосымша
Нысан
Қатысушының конкурстық ұсыныстарында көрсетiлген автокөлiк құралдары мен өндірістік-техникалық базаның осы Қағидалардың 13-тарауында көрсетiлген талаптарға сәйкестiгi туралы анықтама
Р/с №
Көрсеткіш
Сейкестігін растау
Сәйкес
Сәйкес емес
1
Пайдалану мерзімі бар автобустардың, шағын автобустардың болуы:
5 жылға дейін
5 жылдан 9 жылға дейін
9 жылдан 12 жылға дейін
12 жылдан артық
2
Пайдалану мерзімі 3 жылға дейінгі автобустардың, шағын автобустардың болуы
3
Отандық автобустардың, шағын автобустардың болуы
4
Дайындаушы зауыттың газ-моторлық отынмен жұмыс істеуге бейімделген автобустардың, шағын автобустардың болуы
5
Жеке меншікте автобустардың, шағын автобустардың болуы
6
Тасымалдаушы кредитке немесе лизингке алған автобустардың, шағын автобустардың болуы
7
Электр қозғалтқышы бар автобустардың, шағын автобустардың болуы
8
Өндірістік-техникалық базаның бар болуы
Өндірістік корпус:
техникалық қызмет көрсету кешені (аймақ, учаске)
Ағымдағы жөндеу кешені:
посттар
өндірістік учаскелер және цехтар
Қойма үй-жайлары
Автотұрақ, соның ішінде:
ашық
жабық
Жинастыру-жуу кешені:
қолмен жуу
механикаландырылған жуу
Бақылау-техникалық пункті
Әкімшілік ғимарат (үй-жай)
Үй-жай немесе ішінде медпункт бөлмесі
Тұрмыстық корпустар және жұмысшыларға қызмет көрсетуге арналған үй-жайлар
9
Резервтік жылжымалы құрамның болуы
10
Аялдамаларды хабарлау және жолаушыларды хабардар ету тәсілінің болуы:
магниттік жазба арқылы
автобустық дауыс зорайтқышы жабдық арқылы
кондуктор немесе жүргізуші хабарлайды
11
Жол үстінде бейне сүйемелдеу мүмкіндігінің бар болуы
12
Кресло-арбамен қозғалатын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдауға дайындаушы зауыттан ыңғайластырылған жылжымалы құрамның болуы
13
Автобуста тасымалдауды жүзеге асыру кезінде нақты уақыт режимінде байланыс арналары бойынша деректерді беру жүйесінің болуы