Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности по банковским счетам (вкладам) банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и Национальным оператором почты
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 мая 2025 года № 26. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2025 года № 36312
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2025
В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) перечень отчетности банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и Национального оператора почты согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о владельце банковского счета (вклада) согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о договоре банковского счета (вклада) согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о банковском счете согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета об операциях по банковскому счету согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) Правила представления отчетности по банковским счетам (вкладам) банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и Национальным оператором почты согласно приложению 6 к настоящему постановлению.
2. Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и Национальный оператор почты представляют в Национальный Банк Республики Казахстан:
1) отчетность, предусмотренную подпунктом 2) пункта 1 настоящего постановления – в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения или изменения данных о владельце банковского счета (вклада);
2) отчетность, предусмотренную подпунктом 3) пункта 1 настоящего постановления – в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения или изменения данных о договоре банковского счета (вклада);
3) отчетность, предусмотренную подпунктом 4) пункта 1 настоящего постановления – в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения или изменения данных о банковском счете;
4) отчетность, предусмотренную подпунктом 5) пункта 1 настоящего постановления – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.

Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Ұлттық пошта операторының банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 22 мамырдағы № 26 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 24 маусымда № 36312 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және Ұлттық пошта операторы есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес банктік шоттың (салымның) иесі туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес банктік шот (салым) шарты туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес банктік шот туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес банктік шот бойынша операциялар туралы есептің нысаны;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Ұлттық пошта операторының банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және Ұлттық пошта операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне:
1) осы қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген есептілікті – банктік шоттың (салымның) иесі туралы деректерді алған немесе өзгерткен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
2) осы қаулының 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген есептілікті – банктік шот (салым) шарты туралы деректерді алған немесе өзгерткен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
3) осы қаулының 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген есептілікті – банктік шот туралы деректерді алған немесе өзгерткен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
4) осы қаулының 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген есептілікті есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей ай сайын ұсынады.

3. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение 1
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 мая 2025 года № 26
Перечень отчетности банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и Национального оператора почты
Отчетность банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и Национального оператора почты включает:
1) отчет о владельце банковского счета (вклада);
2) отчет о договоре банковского счета (вклада);
3) отчет о банковском счете;
4) отчет об операциях по банковскому счету.
Приложение 2
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 мая 2025 года № 26
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о владельце банковского счета (вклада)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: DR_OBA1
Периодичность: по мере получения или изменения данных о владельце банковского счета (вклада)
Отчетный период: на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и Национальный оператор почты (далее – депозитная организация).
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения или изменения данных о владельце банковского счета (вклада).
Бизнес-идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование показателя
Значение
1
Идентификатор владельца банковского счета (вклада):
1.1
вид идентификационного номера
1.2
идентификационный номер
2
Признак физического лица
3
Признак индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства
4
Год рождения
5
Пол
6
Признак резидентства
7
Страна гражданства (регистрации)
8
Область или город республиканского значения
9
Сектор экономики
10
Признак связанности с депозитной организацией особыми отношениями
11
Отчетная дата
Наименование ___________________________________________
Адрес __________________________________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция
по подписанию отчета
________________________________________________ ________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о владельце банковского счета (вклада)".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе,
"Отчет о владельце
банковского счета (вклада)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о владельце банковского счета (вклада)
(индекс - DR_OBA1, периодичность – по мере получения или изменения данных о владельце банковского счета (вклада))

3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 22 мамырдағы
№ 26 Қаулыға 1-қосымша
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және Ұлттық пошта операторы есептілігінің тізбесі
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Ұлттық пошта операторының есептілігіне мыналар кіреді:
1) банктік шоттың (салымның) иесі туралы есеп;
2) банктік шот (салым) шарты туралы есеп;
3) банктік шот туралы есеп;
4) банктік шот бойынша операциялар туралы есеп.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 22 мамырдағы
№ 26 Қаулыға 2-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банктік шоттың (салымның) иесі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: DR_OBA1
Кезеңділігі: банктік шоттың (салымның) иесі туралы деректердің алынуына немесе өзгертілуіне қарай
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – депозиттік ұйым).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: банктік шоттың (салымның) иесі туралы деректерді алған немесе өзгерткен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Көрсеткіштің атауы
Мәні
1
Банктік шоттың (салымның) иесін сәйкестендіргіш:
1.1
сәйкестендіру нөмірінің түрі
1.2
сәйкестендіру нөмірі
2
Жеке тұлға белгісі
3
Қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер белгісі
4
Туған жылы
5
Жынысы
6
Резиденттік белгісі
7
Азаматтық (тіркелу) елі
8
Облысы немесе республикалық маңызы бар қала
9
Экономика секторы
10
Депозиттік ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты болу белгісі
11
Есепті күні
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________
Орындаушы _____________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "__" ______________
Ескертпе: нысан "Банктік шоттың (салымның) иесі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банктік шоттың (салымның)
иесі туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Банктік шоттың (салымның) иесі туралы есеп (индексі – DR_OBA1, кезеңділігі – банктік шоттың (салымның) иесі туралы деректердің алынуына немесе өзгертілуіне қарай)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о владельце банковского счета (вклада)" (далее – Форма).
2. Форму подписывает руководитель банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и Национального оператора почты (далее – депозитная организация), представляющего отчетность по банковским счетам (вкладам) и каждый отдельный отчет, включенный в ее состав (далее – отчетность) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), или иное лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. В Пояснении используются следующие термины и определения:
1) актуализация информации – представление актуальных сведений и информации при установлении депозитной организацией факта изменения и (или) дополнения ранее переданных сведений и информации;
2) альтернативный идентификационный номер (АИН) – код, идентифицирующий владельца банковского счета (вклада) в депозитной организации, в случае отсутствия у него индивидуального идентификационного номера или бизнес-идентификационного номера, сформированного в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
3) деперсонализированный идентификационный номер (ДИН) – результат криптографического преобразования индивидуального идентификационного номера физического лица и (или) индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, отвечающий требованиям криптографической защиты информации;
4) отчетная дата – дата, по состоянию на которую депозитной организацией учтены сведения в представляемой в Национальный Банк отчетности;
5) вклад – банковский вклад или депозит в исламском банке.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных в автоматизированной информационной системе Национального Банка, предназначенной для сбора отчетности по банковским счетам (вкладам) в виде показателей в установленном формате (далее – ИС НБРК), посредством которой представляется Форма (далее – справочники).
Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" – день, "ММ" – месяц, "ГГГГ" – год.
5. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, если иное не указано в Пояснении.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Формы используются следующие справочники:
Вид идентификационного номера;
Пол;
Признак резидентства;
Страны;
Области и города республиканского значения;
Код сектора экономики.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банктік шоттың (салымның) иесі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті және оның құрамына енгізілген әрбір жеке есепті (бұдан әрі – есептілік) ұсынатын екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Ұлттық пошта операторының (бұдан әрі – депозиттік ұйым) басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген өзге де адам қол қояды.
3. Түсіндірмеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпаратты жаңарту – депозиттік ұйым бұрын берілген мәліметтер мен ақпаратты өзгерту және (немесе) толықтыру фактісін анықтаған кезде өзекті мәліметтер мен ақпаратты ұсыну;
2) балама сәйкестендіру нөмірі (БаСН) – "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес қалыптастырылған жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда депозиттік ұйымдағы банктік шоттың (салымның) иесін сәйкестендіретін код;
3) дербес деректер көрсетілмеген сәйкестендіру нөмірі (ДСН) – жеке тұлғаның және (немесе) жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкердің ақпаратты криптографиялық қорғау талаптарына жауап беретін жеке сәйкестендіру нөмірін криптографиялық қайта құру нәтижесі;
4) есепті күн – сол күнгі жағдай бойынша депозиттік ұйым Ұлттық Банкке ұсынылатын есептіліктегі мәліметтерді есепке алған күн;
5) салым – ислам банкіндегі банктік салым немесе депозит.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар белгіленген форматтағы көрсеткіштер түрінде банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті жинауға арналған, ол арқылы Нысан ұсынылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде (ҚРҰБ АЖ) орналастырылған анықтамалықтардың (бұдан әрі – анықтамалықтар) кодтарына сәйкес көрсетіледі.
Нысандағы күндер: "КК.АА.ЖЖЖЖ" форматында көрсетіледі, мұнда "КК" – күн, "АА" – ай, "ЖЖЖЖ" – жыл.
5. Егер Түсіндірмеде өзгеше көрсетілмесе, Нысанның көрсеткіштері толтырылуы міндетті.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанды толтыру кезінде мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Сәйкестендіру нөмірінің түрі;
Жынысы;
Резиденттік белгісі;
Елдер;
Облыстар және республикалық маңызы бар қалалар;
Экономика секторының коды.

7. В Форме указываются сведения о владельце банковского счета (вклада) (далее – владелец счета), являющемся резидентом или нерезидентом Республики Казахстан, физическим лицом, в том числе индивидуальным предпринимателем, осуществляющим деятельность в виде личного или совместного предпринимательства, или юридическим лицом, международной финансовой организацией, организацией без образования юридического лица (далее – юридическое лицо).
8. При изменении сведений по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на отчетную дату.
9. В строках 1.1, 5, 6, 7, 9 показатели являются обязательными для заполнения, значения выбираются из справочников.
10. В строках 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 одному владельцу счета соответствует не более одного актуального значения.
11. В строках 1.1 и 1.2 при заполнении показателей идентификатора владельца счета в обязательном порядке указывается вид идентификационного номера и идентификационный номер.
Для владельцев счетов, являющихся физическими лицами, в том числе индивидуальными предпринимателями, осуществляющими деятельность в виде личного предпринимательства, имеющих индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), в строке 1 в обязательном порядке указывается ДИН. В случае отсутствия у физического лица ИИН указывается АИН.
Для владельцев счетов, являющихся юридическими лицами или индивидуальными предпринимателями, осуществляющими деятельность в виде совместного предпринимательства, в обязательном порядке указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) либо, в случае его отсутствия, АИН.
Не допускается указание только АИН владельца счета, по которому в депозитной организации имеется информация о наличии у него ИИН или БИН.
При получении владельцем счета ИИН или БИН после его первоначальной идентификации в информационных системах депозитной организации по коду АИН, допускается одновременное отражение двух идентификаторов (АИН совместно с БИН или ДИН) для обеспечения их взаимосвязанности в информационных системах депозитной организации.
12. В строке 2 по владельцу счета, являющемуся физическим лицом или индивидуальным предпринимателем, осуществляющим деятельность в виде личного предпринимательства, в обязательном порядке указывается значение "1".
13. В строке 3 по владельцу счета, являющемуся индивидуальным предпринимателем, осуществляющим деятельность в виде совместного предпринимательства, в обязательном порядке указывается значение "1".
14. В строках 4 и 5 показатели являются обязательными для заполнения для владельца счета, являющегося физическим лицом или индивидуальным предпринимателем, осуществляющим деятельность в виде личного предпринимательства, имеющему ИИН, и для которого в строке 1 указан идентификатор ДИН.

7. Нысанда Қазақстан Республикасының резиденті немесе бейрезиденті, жеке тұлға, оның ішінде жеке немесе бірлескен кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға, халықаралық қаржы ұйымы, заңды тұлға құрмайтын ұйым (бұдан әрі – заңды тұлға) болып табылатын банктік шоттың (салымның) иесі (бұдан әрі – шот иесі) туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген кезде тиісті ақпарат есепті күні жаңартылуға тиіс.
9. 1.1, 5, 6, 7, 9-жолдардағы көрсеткіштер толтырылуы міндетті, мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
10. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-жолдарда шоттың бір иесіне бір өзекті мәннен артық емес сәйкес келеді.
11. 1.1 және 1.2-жолдарда шот иесін сәйкестендіргіштің көрсеткіштерін толтыру кезінде сәйкестендіру нөмірінің түрі және сәйкестендіру нөмірі міндетті түрде көрсетіледі.
Жеке тұлғалар, оның ішінде жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын, жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бар дара кәсіпкерлер болып табылатын шот иелері үшін 1-жолда ДСН міндетті түрде көрсетіледі. Жеке тұлғаның ЖСН-і болмаған жағдайда БаСН көрсетіледі.
Заңды тұлғалар немесе бірлескен кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер болып табылатын шот иелері үшін міндетті түрде бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) не ол болмаған жағдайда БаСН көрсетіледі.
Депозиттік ұйымда оның ЖСН немесе БСН бар екендігі туралы ақпарат бар шот иесінің БаСН ғана көрсетуге болмайды.
Шот иесі БаСН коды бойынша депозиттік ұйымның ақпараттық жүйелерінде бастапқы сәйкестендірілгеннен кейін ЖСН немесе БСН алған кезде олардың депозиттік ұйымның ақпараттық жүйелерінде өзара байланыстылығын қамтамасыз ету үшін екі сәйкестендіргішті (БСН-мен немесе ДСН-мен бірге БаСН) бір мезгілде көрсетуге болады.
12. Жеке тұлға немесе жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер болып табылатын шот иесі бойынша 2-жолда міндетті түрде "1" мәні көрсетіледі.
13. Бірлескен кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер болып табылатын шот иесі бойынша 3-жолда міндетті түрде "1" мәні көрсетіледі.
14. 4 және 5-жолдарда көрсеткіштер жеке тұлға немесе жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер болып табылатын ЖСН бар және 1-жолда ДСН сәйкестендіргіші көрсетілген шот иесі үшін толтырылуы міндетті.

15. В строке 6 по владельцу счета, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", а по владельцу счета, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
Резидентство владельца счета определяется на основании пунктов 3 и 4 статьи 1 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
16. В строке 7 указывается код страны гражданства (регистрации) в соответствии с национальным классификатором "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Показатель "Страна гражданства (регистрации)" определяется в соответствии с признаком резидентства владельца счета. Для иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, полученного в соответствии со статьей 4 Закона Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев", как страна регистрации указывается "Казахстан".
17. В строке 8 указывается код области или города республиканского значения в соответствии с национальным классификатором "Классификатор административно-территориальных объектов", соответствующий адресу государственной регистрации юридического лица или регистрации по месту жительства для физического лица, либо, при отсутствии указанной информации, местонахождению владельца счета, указанному при открытии банковского счета (вклада).
18. В строке 9 указывается код сектора экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365).
19. В строке 10 в обязательном порядке указывается значение "1" по владельцу счета, относящемуся к лицам, связанным с депозитной организацией особыми отношениями.
Лица, связанные с депозитной организацией особыми отношениями, определяются в соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
20. В строке 11 в обязательном порядке указывается дата, по состоянию на которую учтены сведения о владельце счета.
Приложение 3
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 мая 2025 года № 26
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о договоре банковского счета (вклада)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: DR_ABA1
Периодичность: по мере получения или изменения данных о договоре банковского счета (вклада).
Отчетный период: по состоянию на "___" "_______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и Национальный оператор почты (далее – депозитная организация).
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения или изменения данных о договоре банковского счета (вклада).
Бизнес-идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование показателя
Значение
1
Идентификатор владельца банковского счета (вклада):
1.1
вид идентификационного номера
1.2
идентификационный номер
2
Признак индивидуального предпринимателя
3
Идентификационные сведения по договору банковского счета (вклада):
3.1
номер договора банковского счета (вклада)
3.2
дата заключения договора банковского счета (вклада)
4
Условия, предусмотренные договором банковского счета (вклада):
4.1
Вид банковского счета (вклада)
4.2
Признак "мультивалютный"
4.3
Наличие права пополнения вклада
4.4
Наличие права частичного снятия денег
4.5
Условия досрочного изъятия всей (части) суммы депозита
5
Дата окончания срока вклада по условиям договора банковского счета (вклада)
6
Срок вклада
7
Дата пролонгации договора банковского счета (вклада)
8
Фактическая дата закрытия договора банковского счета (вклада)
9
Привлечение депозитов физических лиц посредством услуг посредника
10
Филиал, обслуживающий банковский счет (вклад)
11
Отчетная дата
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель _________________________________ ________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция
по подписанию отчета
_____________________________________________ ________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о договоре банковского счета (вклада)".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе,
"Отчет о договоре
банковского счета (вклада)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о договоре банковского счета (вклада)
(Индекс - DR_ABA1, периодичность - по мере получения или изменения данных о договоре банковского счета (вклада))

15. 6-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шот иесі бойынша "1" мәні, ал Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын шот иесі бойынша "2" мәні көрсетіледі.
Шот иесінің резиденттігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 3 және 4-тармақтары негізінде айқындалады.
16. 7-жолда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ұлттық жіктеуішіне сәйкес азаматтық (тіркелу) елінің коды көрсетіледі.
"Азаматтық (тіркелу) елі" деген көрсеткіш шот иесінің резиденттік белгісіне сәйкес айқындалады. "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға алынған рұқсат негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар үшін тіркелу елі ретінде "Қазақстан" көрсетіледі.
17. 8-жолда заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелу немесе жеке тұлға үшін тұрғылықты жері бойынша тіркелу мекенжайына не көрсетілген ақпарат болмаған кезде банктік шотты (салымды) ашу кезінде көрсетілген шот иесінің орналасқан жеріне сәйкес келетін "Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші" ұлттық жіктеуішіне сәйкес облыстың немесе республикалық маңызы бар қаланың коды көрсетіледі.
18. 9-жолда "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторының коды көрсетіледі.
19. 10-жолда депозиттік ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға қатысты шот иесі бойынша міндетті түрде "1" мәні көрсетіледі.
Депозиттік ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабына сәйкес айқындалады.
20. 11-жолда шот иесі туралы мәліметтер ескерілген күн міндетті түрде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 22 мамырдағы
№ 26 Қаулыға 3-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банктік шот (салым) шарты туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: DR_ABA1
Кезеңділігі: банктік шот (салым) шарты туралы деректердің алынуына немесе өзгертілуіне қарай.
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – депозиттік ұйым).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: банктік шот (салым) шарты туралы деректерді алған немесе өзгерткен күннен бастап 10 ( он) жұмыс күні ішінде.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Көрсеткіштің атауы
Мәні
1
Банктік шоттың (салымның) иесін сәйкестендіргіш:
1.1
сәйкестендіру нөмірінің түрі
1.2
сәйкестендіру нөмірі
2
Дара кәсіпкердің белгісі
3
Банктік шот (салым) шарты бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
3.1
банктік шот (салым) шартының нөмірі
3.2
банктік шот (салым) шартын жасасу күні
4
Банктік шот (салым) шартында көзделген талаптар:
4.1
Банктік шот (салым) түрі
4.2
"Мультивалюталық" белгісі
4.3
Салымды толықтыру құқығы болуы
4.4
Ақшаны ішінара алу құқығы болуы
4.5
Депозиттің барлық сомасын (бір бөлігін) мерзімінен бұрын алу талабы
5
Банктік шот (салым) шартының талаптары бойынша салымның мерзімі аяқталу күні
6
Салым мерзімі
7
Банктік шот (салым) шартының мерзімін ұзарту күні
8
Банктік шот (салым) шартын жабудың нақты күні
9
Делдал қызметтері арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту
10
Банктік шотқа (салымға) қызмет көрсететін филиал
11
Есепті күн
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
___________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "__" ______________
Ескертпе: нысан "Банктік шот (салым) шарты туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банктік шот (салым) шарты
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Банктік шот (салым) шарты туралы есеп (индексі – DR_ABA1, кезеңділігі – банктік шот (салым) шарты туралы деректердің алынуына немесе өзгертілуіне қарай) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о договоре банковского счета (вклада)" (далее – Форма).
2. Форму подписывает руководитель банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и Национального оператора почты (далее – депозитная организация), представляющего отчетность по банковским счетам (вкладам) и каждый отдельный отчет, включенный в ее состав (далее – отчетность) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), или иное лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. В Пояснении используются следующие термины и определения:
1) актуализация информации – представление актуальных сведений и информации при установлении депозитной организацией факта изменения и (или) дополнения ранее переданных сведений и информации;
2) депозитный регистр – электронная база данных по банковским счетам (вкладам), содержащая информацию, представляемую в Национальный Банк депозитными организациями;
3) отчетная дата – дата, по состоянию на которую депозитной организацией учтены сведения в представляемой в Национальный Банк отчетности;
4) вклад – банковский вклад или депозит в исламском банке.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных в автоматизированной информационной системе Национального Банка, предназначенной для сбора отчетности по банковским счетам (вкладам) в виде показателей в установленном формате (далее – ИС НБРК), посредством которой представляется Форма (далее – справочники).
Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" – день, "ММ" – месяц, "ГГГГ" – год.
5. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, если иное не указано в Пояснении.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Формы используются следующие справочники:
Вид идентификационного номера;
Вид счета (вклада);
Условия досрочного изъятия вклада;
Посредники в привлечении вклада;
Филиалы респондента.
7. В Форме отражаются сведения обо всех взаимоотношениях депозитной организации с владельцем банковского счета (вклада) (далее – владелец счета), сложившихся между ними в силу договора банковского счета (вклада).
Сведения представляются по всем договорам банковских счетов (вкладов), заключенным в отчетном периоде и (или) действующим или прекратившим действие в отчетном периоде.
8. При изменении сведений по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на отчетную дату.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банктік шот (салым) шарты туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті және оның құрамына енгізілген әрбір жеке есепті (бұдан әрі – есептілік) ұсынатын екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Ұлттық пошта операторының (бұдан әрі – депозиттік ұйым) басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген өзге де адам қол қояды.
3. Түсіндірмеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпаратты жаңарту – депозиттік ұйым бұрын берілген мәліметтер мен ақпаратты өзгерту және (немесе) толықтыру фактісін анықтаған кезде өзекті мәліметтер мен ақпаратты ұсыну;
2) депозиттік тіркелім – депозиттік ұйымдар Ұлттық Банкке ұсынатын ақпарат қамтылатын банктік шоттар (салымдар) бойынша электрондық дерекқор;
3) есепті күн – сол күнгі жағдай бойынша депозиттік ұйым Ұлттық Банкке ұсынылатын есептіліктегі мәліметтерді есепке алған күн;
4) салым – ислам банкіндегі банктік салым немесе депозит.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар Нысан ұсынылатын белгіленген форматтағы көрсеткіштер түріндегі банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті жинауға арналған Ұлттық Банктің автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардың (бұдан әрі – анықтамалықтар) кодтарына сәйкес көрсетіледі.
Нысандағы күндер "КК.АА.ЖЖЖЖ" форматында көрсетіледі, мұнда "КК" – күн, "АА" – ай, "ЖЖЖЖ" – жыл.
5. Егер Түсіндірмеде өзгеше көрсетілмесе, Нысаның көрсеткіштері толтырылуы міндетті.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанды толтыру кезінде мына анықтамалықтар пайдаланылады:
Сәйкестендіру нөмірінің түрі;
Шоттың (салымның) түрі;
Салымды мерзімінен бұрын алу талаптары;
Салым тартудағы делдалдар;
Респонденттің филиалдары.
7. Нысанда депозиттік ұйымның банктік шот (салым) иесімен (бұдан әрі – шот иесі) олардың арасында банктік шот (салым) шартына орай және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалыптасқан барлық өзара қарым-қатынастары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Мәліметтер есепті кезеңде жасалған және (немесе) есепті кезеңде қолданыста болған немесе қолданылуы тоқтатылған барлық банктік шоттар (салымдар) шарттары бойынша беріледі.
8. Белгілі бір көрсеткіш бойынша мәліметтер өзгерген кезде тиісті ақпарат есепті күні жаңартылуы тиіс.

9. Связь договора банковского счета (вклада) с владельцем счета в ИС НБРК и депозитном регистре устанавливается по идентификатору владельца счета.
В случае изменения идентификатора владельца счета в строках 1.1 и 1.2 в обязательном порядке указывается обновленный идентификатор владельца счета.
10. В строках 1.1, 4.1, 9, 10 значения выбираются из справочников.
11. В строке 1 по одному владельцу счета допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений идентификаторов.
12. В строке 2 значение "1" указывается, если договор банковского счета (вклада) заключен с индивидуальным предпринимателем в целях осуществления предпринимательской деятельности в виде личного или совместного предпринимательства. Одному владельцу счета и одному договору банковского счета (вклада) соответствует не более одного актуального значения показателя в строке 2.
13. В строках 3.1 и 3.2 депозитная организация обеспечивает указание показателей, однозначно идентифицирующих договор банковского счета (вклада), заключенный между владельцем счета и депозитной организацией.
Показатели "номер договора банковского счета (вклада)", "дата заключения договора счета (вклада)" служат идентификаторами договора банковского счета (вклада) в ИС НБРК и депозитном регистре, их сочетание должно быть уникальным для депозитной организации, представившей сведения о договоре банковского счета (вклада), и быть неизменным в течение периода действия договора банковского счета (вклада).
Если внутренними документами депозитной организации предусмотрено присвоение идентификационного номера договору банковского счета (вклада) в автоматизированных информационных системах депозитной организации, то допускается передача такого идентификационного номера в качестве номера договора банковского счета (вклада).
В случае, когда дебетные платежные карточки выдаются одному держателю в рамках общего договора о выдаче платежных карточек, по показателю "номер договора банковского счета (вклада)" допускается указание номера общего договора о выдаче платежных карточек и номера дебетной платежной карточки с использованием знака "/" для их разделения.
Дата договора банковского счета (вклада) не может быть позднее даты закрытия по условиям договора банковского счета (вклада), фактической даты закрытия счета (вклада) или отчетной даты.
14. В строках 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 5, 6, 7, 9, 10 одному договору банковского счета (вклада) соответствует не более одного актуального значения.
15. В строке 4.1 в обязательном порядке указывается вид банковского счета (вклада), который отражается и изменяется в соответствии с договором банковского счета (вклада) с учетом дополнительных соглашений.

9. Банктік шот (салым) шартының ҚРҰБ АЖ-дағы және депозиттік тіркелімдегі шот иесімен байланысы шот иесінің сәйкестендіргіші бойынша белгіленеді.
Шот иесінің сәйкестендіргіші өзгерген жағдайда, 1.1 және 1.2-жолдарда міндетті тәртіпте шот иесінің жаңартылған сәйкестендіргіші көрсетіледі.
10. 1.1, 4.1, 9, 10-жолдарда мәндер анықтамалықтардан таңдап алынады.
11. 1-жолда бір шот иесі бойынша сәйкестендіргіштердің бірнеше жаңартылған мәндерін бір мезгілде көрсетуге рұқсат етіледі.
12. 2-жолда егер банктік шот (салым) шарты жеке немесе бірлескен кәсіпкерлік түрінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында дара кәсіпкермен жасалса, "1" мәні көрсетіледі. Шоттың бір иесіне және банктік шоттың (салымның) бір шартына 2-жолдағы көрсеткіштің бірден аспайтын жаңартылған мәні сәйкес келеді.
13. 3.1 және 3.2-жолдарда депозиттік ұйым шот иесі мен депозиттік ұйым арасында жасалған банктік шот (салым) шартын біркелкі сәйкестендіретін көрсеткіштерді көрсетуді қамтамасыз етеді.
"Банктік шот (салым) шартының нөмірі", "шот (салым) шартын жасасу күні" көрсеткіштері ҚРҰБ АЖ-дағы және депозиттік тіркелімдегі банктік шот (салым) шартының сәйкестендіргіштері болып табылады, олардың үйлесімі банктік шот (салым) шарты туралы мәліметтерді ұсынған депозиттік ұйым үшін бірегей болуы және банктік шот (салым) шартының қолданылу кезеңі ішінде өзгертілмейтін болуы тиіс.
Егер депозиттік ұйымның ішкі құжаттарында депозиттік ұйымның автоматтандырылған ақпараттық жүйелерінде банктік шот (салым) шартына сәйкестендіру нөмірін беру көзделсе, онда мұндай сәйкестендіру нөмірін банктік шот (салым) шартының нөмірі ретінде беруге рұқсат етіледі.
Дебеттік төлем карточкалары төлем карточкаларын беру туралы жалпы шарт шеңберінде бір ұстаушыға берілген жағдайда, "банктік шот (салым) шартының нөмірі" көрсеткіші бойынша төлем карточкаларын беру туралы жалпы шарттың нөмірін және оларды бөлу үшін "/" белгісін пайдалана отырып, дебеттік төлем карточкасының нөмірін көрсетуге рұқсат етіледі.
Банктік шот (салым) шартының күні банктік шот (салым) шартының талаптары бойынша жабу күнінен, шотты (салымды) жабудың нақты күнінен немесе есепті күннен кеш болмауы тиіс.
14. 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 5, 6, 7, 9, 10-жолдарда бір банктік шот (салым) шартына бірден артық емес жаңартылған мән сәйкес келеді.
15. 4.1-жолда қосымша келісімдерді ескере отырып, банктік шот (салым) шартына сәйкес көрсетілетін және өзгертілетін банктік шоттың (салымның) түрі міндетті түрде көрсетіледі.

В справочнике, применяемом для заполнения строки 4.1, значение справочника 06 "Инвестиционные депозиты" предназначено для исламских банков.
При изменении вида банковского счета (вклада) по условиям договора банковского счета (вклада) с учетом дополнительных соглашений соответствующая информация подлежит актуализации.
Для срочных и сберегательных вкладов, по которым срок договора банковского счета (вклада) истек и вклад не востребован владельцем счета, в строке 4.1 указывается вид банковского счета (вклада) "вклады до востребования", при выполнении одного из следующих условий:
1) владелец банковского счета (вклада) имеет задолженность по налогам и социальным платежам и на банковском счете имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные органами государственных доходов;
2) на банковский счет (вклад) предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) банк пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования";
4) банк не производит начисление вознаграждения по истечении срока вклада.
16. В строке 4.2 значение "1" указывается в обязательном порядке, если договор банковского счета (вклада) предполагает размещение средств в двух и более валютах.
17. В строке 4.3 по договорам банковских счетов (вкладов), условия которых предусматривают право пополнения, в обязательном порядке указывается значение "1". По текущим счетам и вкладам до востребования показатель не заполняется.
18. В строке 4.4 по договорам банковских счетов (вкладов), условия которых предусматривают право частичного снятия денег, в обязательном порядке указывается значение "1". По текущим счетам и вкладам до востребования показатель не заполняется.
19. Строка 4.5 обязательна для заполнения для сберегательных вкладов и срочных вкладов, по которым предусмотрены условия по штрафам за досрочное изъятие всей или части суммы вклада.
При изменении условий договора банковского счета (вклада) по штрафам за досрочное изъятие всей или части суммы вклада соответствующая информация подлежит актуализации.
Если условиями договора банковского счета (вклада) предусмотрено применение дифференцированных условий досрочного изъятия всей или части суммы вклада, то отражаются условия по минимальным штрафам за досрочное изъятие всей или части суммы вклада.
По текущим счетам, вкладам до востребования и инвестиционным депозитам показатель не заполняется.
В случае отсутствия штрафных условий за досрочное изъятие всей (части) суммы депозита по счету (вкладу) показатель не заполняется.

4.1-жолды толтыру үшін қолданылатын анықтамалықта "Инвестициялық депозиттер" деген 06 анықтамалығының мәні ислам банктеріне арналған.
Қосымша келісімдерді ескере отырып, банктік шот (салым) шартының талаптары бойынша банктік шоттың (салымның) түрі өзгерген кезде тиісті ақпарат жаңартылуға жатады.
Банктік шот (салым) шартының мерзімі өткен және шот иесі салымды талап етпеген мерзімді және жинақ салымдары үшін 4.1-жолда мына талаптардың ең болмағанда біреуін орындаған кезде "талап етілгенге дейінгі салымдар" банктік шотының түрі көрсетіледі:
1) банктік шоттың (салымның) иесінде салық және әлеуметтік төлемдер бойынша берешек бар және банктік шотында мемлекеттік кірістер органдары ұсынған шектеулер (инкассалық өкімдер, шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар) бар;
2) банктік шотқа (салымға) үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақшаны алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) банк осы салымның мерзімін "талап етілгенге дейінгі салым" талаптарымен мерзімін ұзартады;
4) банк салым мерзімі өтуі бойынша сыйақы есептемейді.
16. 4.2-жолда егер банктік шот (салым) шартында қаражатты екі және одан да көп валютада орналастыру көзделсе, "1" мәні міндетті түрде көрсетіледі.
17. 4.3-жолда талаптарында толықтыру құқығы көзделетін банктік шоттар (салымдар) шарттары бойынша міндетті түрде "1" мәні көрсетіледі. Ағымдағы шоттар мен талап етілгенге дейінгі салымдар бойынша көрсеткіш толтырылмайды.
18. 4.4-жолда талаптарында ақшаны ішінара алу құқығы көзделетін банктік шоттар (салымдар) шарттары бойынша міндетті түрде "1" мәні көрсетіледі. Ағымдағы шоттар мен талап етілгенге дейінгі салымдар бойынша көрсеткіш толтырылмайды.
19. 4.5-жол салым сомасының барлығын немесе бір бөлігін мерзімінен бұрын алғаны үшін айыппұлдар бойынша талаптар көзделген жинақ салымдары мен мерзімді салымдар үшін толтырылуы міндетті.
Салым сомасының барлығын немесе бір бөлігін мерзімінен бұрын алғаны үшін айыппұлдар бойынша банктік шот (салым) шартының талаптары өзгерген кезде тиісті ақпарат жаңартылуға жатады.
Егер банктік шот (салым) шартының талаптарында салым сомасының барлығын немесе бір бөлігін мерзімінен бұрын алудың сараланған талаптарын қолдану көзделсе, онда салым сомасының барлығын немесе бір бөлігін мерзімінен бұрын алғаны үшін ең төменгі айыппұлдар бойынша талаптар көрсетіледі.
Ағымдағы шоттар, талап етілгенге дейінгі салымдар және инвестициялық депозиттер бойынша көрсеткіш толтырылмайды.
Шот (салым) бойынша депозиттің барлық сомасын (бір бөлігін) мерзімінен бұрын алғаны үшін айыппұл талаптары болмаған жағдайда, көрсеткіш толтырылмайды.

20. Строка 5 предназначена для отражения актуальной даты окончания срока договора банковского счета (вклада) с учетом дополнительных соглашений.
Отражение даты окончания срока договора банковского счета (вклада) является обязательным для срочных вкладов, сберегательных вкладов и инвестиционных депозитов. В иных случаях показатель отражается при наличии.
Дата окончания срока вклада по условиям договора банковского счета (вклада) не может быть ранее или идентичной дате заключения договора банковского счета (вклада).
При изменении даты окончания срока вклада по условиям договора банковского счета (вклада) соответствующая информация подлежит актуализации.
21. В строке 6 срок вклада указывается в месяцах, исходя из условий договора банковского счета (вклада) с учетом дополнительных соглашений. Вклады, сроки по которым исчисляются в днях, приводятся к месячному значению. Расчет месячного значения производится в соответствии с учетной политикой депозитной организации.
Срок вклада указывается с 2 (двумя) знаками после запятой. Если при расчете срока вклада полученное число имеет более одного сотого знака, оно подлежит округлению до сотых долей следующим образом:
если тысячная доля больше или равна 5 (пяти), сотая доля увеличивается на 1 (один), все следующие за ней знаки исключаются;
если тысячная доля меньше 5 (пяти), сотая доля остается без изменений, все следующие за ней знаки исключаются.
Отражение срока вклада является обязательным для срочных вкладов, сберегательных вкладов и инвестиционных депозитов. В иных случаях показатель отражается при наличии.
22. В строке 7 указывается дата пролонгации договора банковского счета (вклада). В случае отсутствия фактов пролонгации показатель не заполняется.
Дата пролонгации договора банковского счета (вклада) не может быть ранее даты заключения договора банковского счета (вклада) и позднее отчетной даты.
23. В строке 8 указывается фактическая дата закрытия договора банковского счета (вклада).
Фактическая дата закрытия договора банковского счета (вклада) не может быть ранее даты заключения договора банковского счета (вклада), идентичной отчетной дате или позднее отчетной даты.
24. В строке 9 показатель обязателен для заполнения для договоров банковского вклада, заключенных с физическими лицами, с использованием услуг посредника. Виды посредников указываются посредством выбора значения из справочника.
25. В строке 10 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) регионального подразделения (филиала) депозитной организации, в котором обслуживается банковский счет (вклад). Если обслуживание счета осуществляется по месту нахождения головной организации депозитной организации, указывается БИН депозитной организации.
Справочник филиалов респондентов формируется на основании представленных депозитной организацией сведений о своих филиалах и обновляется по мере поступления этих сведений.
Приложение 4
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 мая 2025 года № 26
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о банковском счете
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: DR_BA1
Периодичность: по мере получения или изменения данных о банковском счете.
Отчетный период: по состоянию на "___" "_______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и Национальный оператор почты (далее – депозитная организация).
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения или изменения данных о банковском счете.
Бизнес-идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование показателя
Значение
1
Идентификационные сведения по договору банковского счета (вклада):
1.1
номер договора банковского счета (вклада)
1.2
дата заключения договора банковского счета (вклада)
2
Референс банковского счета
3
Вид валюты
4
Годовая номинальная ставка вознаграждения по банковскому счету:
4.1
вид ставки
4.2
наименование индекса плавающей ставки
4.3
размер ставки
4.4
размер фиксированного спреда плавающей ставки
5
Годовая эффективная ставка вознаграждения
6.
Сумма остатка в валюте счета, учитываемая на счете при его открытии либо изменении условий договора
7
Сумма остатка в тенге (в эквиваленте в тенге), учитываемая на счете при открытии счета либо изменении условий договора
8
Целевое назначение банковского счета
9
Фактическая дата закрытия банковского счета
10
Отчетная дата
Наименование ___________________________________
Адрес __________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ___________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция
по подписанию отчета
_______________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о банковском счете".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе,
"Отчет о банковском счете"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о банковском счете
(индекс – DR_BA1, периодичность – по мере получения или изменения данных о банковском счете)

20. 5-жол қосымша келісімдерді ескере отырып, банктік шот (салым) шартының мерзімі аяқталуының жаңартылған күнін көрсетуге арналған.
Банктік шот (салым) шартының аяқталу күнін көрсету мерзімді салымдар, жинақ салымдары мен инвестициялық депозиттер үшін міндетті болып табылады. Өзге жағдайларда көрсеткіш болған кезде көрсетіледі.
Банктік шот (салым) шартының талаптары бойынша салым мерзімінің аяқталу күні банктік шот (салым) шартын жасасу күнінен ерте немесе бірдей болмауы тиіс.
Банктік шот (салым) шартының талаптары бойынша салым мерзімінің аяқталу күні өзгерген кезде тиісті ақпарат жаңартылуға жатады.
21. 6-жолда салым мерзімі қосымша келісімдерді ескере отырып, банктік шот (салым) шартының талаптарына қарай айлармен көрсетіледі. Мерзімі күндермен есептелетін салымдар айлық мәнге келтіріледі. Айлық мәнді есептеу депозиттік ұйымның есеп саясатына сәйкес жүргізіледі.
Салым мерзімі үтірден кейін 2 (екі) таңбамен көрсетіледі. Егер салым мерзімін есептеу кезінде алынған сан жүзден бір таңбадан көп болса, ол мынадай түрде жүзден бір үлеске дейін дөңгелектеуге жатады:
егер мыңдық үлес 5 (бестен) көп немесе оған тең болса, жүздік үлес 1 (бірге) ұлғаяды, одан кейінгі барлық таңба алып тасталады;
егер мыңдық үлес 5 (бестен) кем болса, жүздік үлес өзгеріссіз қалады, одан кейінгі барлық таңба алып тасталады.
Салым мерзiмiн көрсету мерзiмдi салымдар, жинақ салымдары және инвестициялық депозиттер үшiн мiндеттi болып табылады. Өзге жағдайларда көрсеткіш болған кезде көрсетіледі.
22. 7-жолда банктік шот (салым) шартының мерзімін ұзарту күні көрсетіледі. Мерзімін ұзарту фактілері болмаған жағдайда, көрсеткіш толтырылмайды.
Банктік шот (салым) шартының мерзімін ұзарту күні банктік шот (салым) шарты жасалған күннен ерте және есепті күннен кеш болмауы тиіс.
23. 8-жолда банктік шот (салым) шартын жабудың нақты күні көрсетіледі.
Банктік шот (салым) шартын жабудың нақты күні есепті күнге ұқсас банктік шот (салым) шартын жасасқан күннен ерте немесе есепті күннен кеш болмауы тиіс.
24. 9-жолда делдалдың қызметтерін пайдалана отырып, жеке тұлғалармен жасалған банктік салым шарттары үшін көрсеткіш толтыру үшін міндетті. Делдалдардың түрлері анықтамалықтан мәнді таңдау арқылы көрсетіледі.
25. 10-жолда банктік шотқа (салым) қызмет көрсетілетін депозиттік ұйымның өңірлік бөлімшесінің (филиалының) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі. Егер шотқа қызмет көрсету депозиттік ұйымның бас ұйымы орналасқан жері бойынша жүзеге асырылса, депозиттік ұйымның БСН көрсетіледі.
Респонденттер филиалдарының анықтамалығы депозиттік ұйым ұсынған өз филиалдары туралы мәліметтер негізінде қалыптастырылады және осы мәліметтер түсуіне қарай жаңартылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 22 мамырдағы
№ 26 Қаулыға 4-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банктік шот туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: DR_BA1
Кезеңділігі: банктік шот туралы деректердің алынуына немесе өзгертілуіне қарай.
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ________________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – депозиттік ұйым).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: банктік шот туралы деректерді алған немесе өзгерткен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
Банктік шот (салым) шарты бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
1.1
банктік шот (салым) шартының нөмірі
1.2
банктік шот (салым) шартын жасаған күні
2
Банктік шоттың референсі
3
Валюта түрі
4
Банктік шот бойынша жылдық номиналды сыйақы мөлшерлемесі:
4.1
мөлшерлеме түрі
4.2
өзгермелі мөлшерлеме индексінің атауы
4.3
мөлшерлеме мөлшері
4.4
өзгермелі мөлшерлеменің тіркелген спреді мөлшері
5
Жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі
6.
Шотты ашу не шарт талаптары өзгерген кезде есепке алынатын шот валютасындағы қалдық сомасы
7
Шот ашу не шарт талаптары өзгерген кезде шотта ескерілетін теңгедегі (теңгемен баламалы) қалдық сомасы
8
Банктік шоттың нысаналы мақсаты
9
Банктік шотты жабудың нақты күні
10
Есепті күн
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ___________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысан "Банктік шот туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады
"Банктік шот туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Банктік шот туралы есеп (индексі - DR_BA1, кезеңділігі - банктік шот туралы деректердің алынуына немесе өзгертілуіне қарай)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о банковском счете" (далее – Форма).
2. Форму подписывает руководитель банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и Национального оператора почты (далее – депозитная организация), представляющего отчетность по банковским счетам (вкладам) и каждый отдельный отчет, включенный в ее состав (далее – отчетность) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), или иное лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. В Пояснении используются следующие термины и определения:
1) актуализация информации – представление актуальных сведений и информации при установлении депозитной организацией факта изменения и (или) дополнения ранее переданных сведений и информации;
2) депозитный регистр – электронная база данных по банковским счетам (вкладам), содержащая информацию, представляемую в Национальный Банк банками депозитными организациями;
3) отчетная дата – дата, по состоянию на которую депозитной организацией учтены сведения в представляемой в Национальный Банк отчетности;
4) вклад – банковский вклад или депозит в исламском банке.
4. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с 2 (двумя) знаками после запятой, в тенге (в эквиваленте в тенге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
Ставки вознаграждения по банковским счетам отражаются в виде годовой процентной ставки в формате числа с указанием 2 (двух) знаков после запятой (с учетом округления), за исключением годовой эффективной ставки вознаграждения, которая отражается с 1 (одним) знаком после запятой (с учетом округления).
Округление дробной части числа до требуемого формата осуществляется следующим образом:
если округляемая доля больше или равна 5 (пяти), предшествующий разряд дробной части увеличивается на 1 (один), все следующие за ним значения исключаются;
если округляемая доля меньше 5 (пяти), предшествующий разряд дробной части остается без изменений, все следующие за ним значения исключаются.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных в автоматизированной информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по банковским счетам (вкладам) в виде показателей в установленном формате (далее – ИС НБРК), посредством которой представляется Форма (далее – справочники).
Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" – день, "ММ" – месяц, "ГГГГ" – год.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банктік шот туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті және оның құрамына енгізілген әрбір жеке есепті (бұдан әрі – есептілік) ұсынатын екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Ұлттық пошта операторының (бұдан әрі – депозиттік ұйым) басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген өзге де адам қол қояды.
3. Түсіндірмеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпаратты жаңарту – депозиттік ұйым бұрын берілген мәліметтер мен ақпаратты өзгерту және (немесе) толықтыру фактісін анықтаған кезде өзекті мәліметтер мен ақпаратты ұсыну;
2) депозиттік тіркелім – депозиттік ұйымдар Ұлттық Банкке ұсынатын ақпарат қамтылатын банктік шоттар (салымдар) бойынша электрондық дерекқор;
3) есепті күн – сол күнгі жағдай бойынша депозиттік ұйым Ұлттық Банкке ұсынылатын есептіліктегі мәліметтерді есепке алған күн;
4) салым – ислам банкіндегі банктік салым немесе депозит.
4. Егер көрсеткіштің атауында басқа валютадағы құнды көрсету көзделмесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін 2 (екі) таңбасы бар сан форматында, теңгемен (теңге баламасында) көрсетіледі.
Банктік шоттар бойынша сыйақы мөлшерлемесі үтірден кейін 1 (бір) таңбамен көрсетілетін (дөңгелектеуді ескере отырып) жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін қоспағанда, үтірден кейін көрсетілген 2 (екі) таңбасы бар (дөңгелектеуді ескере отырып) сан форматында жылдық пайыздық мөлшерлемесі түрінде көрсетіледі.
Санның бөлшек бөлігін талап етілетін форматқа дейін дөңгелектеу мынадай түрде жүзеге асырылады:
егер дөңгелектенетін үлес 5 (бестен) көп немесе оған тең болса, бөлшек бөліктің алдыңғы разряды 1 (біреуге) ұлғаяды, одан кейінгі барлық мәндер алынып тасталады;
егер дөңгелектенетін үлес 5 (бестен) кем болса, бөлшек бөліктің алдыңғы разряды өзгеріссіз қалады, одан кейінгі барлық мәндер алынып тасталады.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар Нысан ұсынылатын белгіленген форматтағы көрсеткіштер түріндегі банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ҚРҰБ АЖ) орналастырылған анықтамалықтардың (бұдан әрі – анықтамалықтар) кодтарына сәйкес көрсетіледі.
Нысандағы күндер: "КК.АА.ЖЖЖЖ." форматында көрсетіледі, мұнда "КК" – күн, "АА" – ай, "ЖЖЖЖЖ" – жыл.

6. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, если иное не указано в Пояснении.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. При заполнении Формы используются следующие справочники:
Вид валюты;
Вид ставки;
Наименование индекса плавающей ставки;
Целевое назначение банковского счета.
8. Связь банковского счета с договором банковского счета (вклада) в ИС НБРК) и депозитном регистре устанавливается по номеру и дате заключения договора банковского счета (вклада).
9. При изменении сведений по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на отчетную дату.
10. В строке 1 указываются номер и дата заключения договора банковского счета (вклада).
Депозитная организация обеспечивает соответствие номера и даты заключения договора банковского счета (вклада) в Форме номеру и дате заключения договора банковского счета (вклада), указанным в Отчете о договоре банковского счета (вклада).
Один договор банковского счета (вклада) может быть связан с несколькими банковскими счетами. Не допускается связь банковского счета с несколькими договорами банковского счета (вклада).
11. В строке 2 указывается референс банковского счета, являющийся идентификатором банковского счета в ИС НБРК и депозитном регистре.
По инвестиционным депозитам в качестве референса банковского счета указывается уникальный код, используемый депозитной организацией для идентификации инвестиционного депозита в своих банковских информационных системах.
Депозитная организация обеспечивает уникальность и неизменность референса банковского счета либо инвестиционного депозита для всех периодов обслуживания в данной депозитной организации.
12. В строках 3, 4.1, 4.2, 8 значения выбираются из справочников.
13. В строках 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 одному банковскому счету соответствует не более одного актуального значения.
14. Строки 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 5 не заполняются по инвестиционным депозитам.
15. В строке 3 в обязательном порядке посредством выбора значения из справочника указывается вид валюты банковского счета.
16. В строке 4.1 указывается вид ставки. Показатель обязателен для заполнения по банковскому счету, по которому начисляется вознаграждение в соответствии с условиями договора банковского счета (вклада).
17. В строках 4.2 и 4.4 указание наименования плавающего индекса и фиксированного спреда плавающей ставки является обязательным для банковского счета, по которому начисляется вознаграждение в соответствии с условиями договора банковского счета (вклада).
18. В строке 4.3 указание размера ставки является обязательным для банковского счета, по которому начисляется вознаграждение в соответствии с условиями договора банковского счета (вклада).

6. Егер Түсіндірмеде өзгеше көрсетілмесе, Нысанның көрсеткіштері толтырылуы міндетті.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанды толтыру кезінде мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Валюта түрі;
Мөлшерлеменің түрі;
Өзгермелі мөлшерлеме индексінің атауы;
Банктік шоттың нысаналы мақсаты.
8. Банктік шоттың ҚРҰБ АЖ-дағы және депозиттік тіркелімдегі банктік шот (салым) шартымен байланысы банктік шот (салым) шартының нөмірі және жасалған күні бойынша белгіленеді.
9. Белгілі бір көрсеткіш бойынша мәліметтер өзгерген кезде тиісті ақпарат есепті күні жаңартылуы тиіс.
10. 1-жолда банктік шот (салым) шартының нөмірі мен жасалған күні көрсетіледі.
Депозиттік ұйым Нысандағы банктік шот (салым) шартының нөмірі мен жасалған күнінің Банктік шот (салым) шарты туралы есепте көрсетілген банктік шот (салым) шартының нөмірі мен жасалған күніне сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Бір банктік шот (салым) шарты бірнеше банктік шоттармен байланысты болуы мүмкін. Банктік шоттың бірнеше банктік шот (салым) шартымен байланысты болуына жол берілмейді.
11. 2-жолда ҚРҰБ АЖ-да және депозиттік тіркелімде банктік шоттың сәйкестендіргіші болып табылатын банктік шоттың референсі көрсетіледі.
Инвестициялық депозиттер бойынша банктік шоттың референсі ретінде депозиттік ұйым өзінің банктік ақпараттық жүйелерінде инвестициялық депозитті сәйкестендіру үшін пайдаланатын бірегей коды көрсетіледі.
Депозиттік ұйым осы депозиттік ұйымда қызмет көрсетудің барлық кезеңдері үшін банктік шот референсінің не инвестициялық депозиттің бірегейлігі мен өзгермейтіндігін қамтамасыз етеді.
12. 3, 4.1, 4.2, 8-жолдарда мәндер анықтамалықтардан таңдап алынады.
13. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9-жолдарда бір банктік шотқа бір ғана өзекті мән сәйкес келеді.
14. 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 5-жолдар инвестициялық депозиттер бойынша толтырылмайды.
15. 3-жолда анықтамалықтан мәнді таңдап алу арқылы міндетті түрде банктік шот валютасының түрі көрсетіледі.
16. 4.1-жолда мөлшерлеменің түрі көрсетіледі. Көрсеткіш банктік шот (салым) шартының талаптарына сәйкес сыйақы есептелетін банктік шот бойынша толтыру үшін міндетті.
17. 4.2 және 4.4-жолдарда өзгермелі индекстің атауын және өзгермелі мөлшерлеменің тіркелген спредін көрсету банктік шот (салым) шартының талаптарына сәйкес сыйақы есептелетін банктік шот үшін міндетті болып табылады.
18. 4.3-жолда банктік шот (салым) шартының талаптарына сәйкес сыйақы есептелетін банктік шот үшін мөлшерлеме мөлшерін көрсету міндетті болып табылады.

19. В строке 5 указание размера ставки вознаграждения в достоверном годовом эффективном сопоставимом исчислении является обязательным для банковского счета, по которому начисляется вознаграждение в соответствии с условиями договора банковского счета (вклада).
20. В строках 6 и 7 сумма остатка денег на банковском счете указывается соответственно при его открытии, на момент пролонгации договора банковского счета (вклада) и на момент изменения ставки вознаграждения согласно условиям договора банковского счета (вклада). Сумма указывается без учета последующего пополнения банковского счета.
По банковским счетам, открытым по операциям уступки и деления вкладов в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшим открытие нового банковского счета, отражается сумма счета на момент уступки или деления вкладов.
Для металлического счета указывается объем размещенного металла в унциях.
Если банковский счет открывается без внесения денег, то сумма счета указывается как "0".
Строка 6 не заполняется для вкладов в национальной валюте.
В строке 7 по вкладу в иностранной валюте указывается эквивалент суммы в национальной валюте; по вкладу в национальной валюте указывается сумма в национальной валюте.
По строке 7 сумма указывается на дату проведения операции с иностранной валютой.
Строки 6 и 7 не заполняются по текущим счетам, а также по счетам (вкладам), по которым даты открытия, пролонгации банковского счета (вклада) или изменения ставки вознаграждения согласно условиям договора банковского счета (вклада) были ранее 1 января 2025 года.
21. Строка 8 заполняется при наличии у банковского счета целевого назначения, указанного в справочнике.
22. В строке 9 указывается фактическая дата закрытия счета.
Фактическая дата закрытия банковского счета не может быть ранее даты заключения договора банковского счета (вклада), позднее или идентичной отчетной дате, позднее даты закрытия договора банковского счета (вклада).
Приложение 5
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 мая 2025 года № 26
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об операциях по банковскому счету
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: DR_BAT1
Периодичность: ежемесячная

19. 5-жолда сенімді жылдық тиімді салыстырмалы есептеуде сыйақы мөлшерлемесінің мөлшерін көрсету банктік шот (салым) шартының талаптарына сәйкес сыйақы есептелетін банктік шот үшін міндетті болып табылады.
20. 6 және 7-жолдарда банктік шоттағы ақша қалдығының сомасы оны ашқан кезде, банктік шот (салым) шартын ұзартқан кезде және банктік шот (салым) шартының талаптарына сәйкес сыйақы мөлшерлемесі өзгерген кезде тиісінше көрсетіледі. Сома банктік шотты кейіннен толықтыруды есепке алмай көрсетіледі.
Жаңа банктік шот ашуға алып келген тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы шеңберінде салымдарды басқаға беру және бөлу операциялары бойынша ашылған банктік шоттар бойынша салымдарды басқаға беру немесе бөлу сәтіндегі шоттың сомасы көрсетіледі.
Металл шот үшін орналастырылған металдың көлемі унциямен көрсетіледі.
Егер банктік шоты ақша салмай ашылса, онда шоттың сомасы "0" ретінде көрсетіледі.
6-жол ұлттық валютадағы салымдар үшін толтырылмайды
7-жолда шетел валютасындағы салым бойынша ұлттық валютадағы соманың баламасы көрсетіледі; ұлттық валютадағы салым бойынша ұлттық валютадағы сома көрсетіледі.
7-жол бойынша сома шетел валютасымен операция жүргізілген күніне көрсетіледі.
6 және 7-жолдар ағымдағы шоттар бойынша, сондай-ақ банктік шотты (салымды) ашу, ұзарту немесе банктік шот (салым) шартының талаптарына сәйкес сыйақы мөлшерлемесін өзгерту күндері 2025 жылғы 1 қаңтардан бұрын болған шоттар (салымдар) бойынша толтырылмайды.
21. 8-жол банктік шотта анықтамалықта көрсетілген нысаналы мақсаты болған кезде толтырылады.
22. 9-жолда нақты шот жабылатын күні көрсетіледі.
Нақты шот жабылатын күні банктік шот (салым) шарты жасалған күннен бұрын, есепті күннен кеш немесе соған ұқсас, банктік шот (салым) шарты жабылған күннен кеш болмауы тиіс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 22 мамырдағы
№ 26 Қаулыға 5-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банктік шот бойынша операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: DR_BAT1
Кезеңділігі: ай сайын

Отчетный период: по состоянию на "01" "_______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и Национальный оператор почты (далее – депозитная организация).
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Бизнес-идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование показателя
Значение
1
Референс банковского счета
2
Поступление за отчетный период, в тенге
2.1
Общая сумма поступлений за отчетный период
2.2
Сумма поступлений на счет после пролонгации вклада
2.3
Сумма поступлений на счет после изменения ставки вознаграждения
2.4
Сумма капитализированного вознаграждения
3
Выбытие за отчетный период, в тенге
3.1
Общая сумма выбытия за отчетный период
3.2
Сумма погашения счета (вклада) согласно сроку
3.3
Сумма досрочного погашения счета (вклада)
4
Остаток основной суммы счета на конец отчетного периода, в тенге/валюте:
4.1
Номер балансового счета
4.2
Сумма (в тенге)
4.3
Сумма (в валюте)
5
Остаток начисленного вознаграждения на конец отчетного периода, в тенге/валюте:
5.1
Номер балансового счета
5.2
Сумма (в тенге)
5.3
Сумма (в валюте)
6
Ставка вознаграждения по счету, взвешенная по суммам поступлений с учетом изменения ставки вознаграждения
7
Наличие обременения по счету
8
Отчетная дата
Наименование ____________________________________
Адрес ___________________________________________
Телефон _________________________________________
Адрес электронной почты __________________________
Исполнитель __________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция
по подписанию отчета
______________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об операциях по банковскому счету".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об операциях
по банковскому счету"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об операциях по банковскому счету
(индекс – DR_BAT1, периодичность – ежемесячная)

Есепті кезеңі: 20__ жылғы "01" ________________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және Ұлттық пошта операторы (бұдан әрі – депозиттік ұйым).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
Банктік шоттың референсі
2
Есепті кезеңдегі түсімдер, теңгемен
2.1
Есепті кезеңдегі түсімдердің жалпы сомасы
2.2
Салымды ұзартқаннан кейін шотқа түскен түсімдер сомасы
2.3
Сыйақы мөлшерлемесі өзгергеннен кейінгі шотқа түскен түсім сомасы
2.4
Капиталдандырылған сыйақы сомасы
3
Есепті кезеңдегі шығынға жазу, теңгемен
3.1
Есепті кезеңдегі шығынға жазудың жалпы сомасы
3.2
Мерзімге сәйкес шотты (салымды) өтеу сомасы
3.3
Шотты (салымды) мерзімінен бұрын өтеу сомасы
4
Есепті кезеңнің соңындағы шоттың негізгі сомасының қалдығы, теңгемен/валютамен:
4.1
Баланстық шоттың нөмірі
4.2
Сомасы (теңгемен)
4.3
Сомасы (валютамен)
5
Есептi кезеңнің соңындағы есептелген сыйақы қалдығы, теңгемен/валютамен:
5.1
Баланстық шоттың нөмірі
5.2
Сомасы (теңгемен)
5.3
Сомасы (валютамен)
6
Сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруін ескере отырып, түсімдер сомасы бойынша мөлшерленген шот бойынша сыйақы мөлшерлемесі
7
Шот бойынша ауыртпалықтың болуы
8
Есепті күн
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ___________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысан "Банктік шот бойынша операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банктік шот бойынша
операциялар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Банктік шот бойынша операциялар туралы есеп (индексі – DR_BAT1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об операциях по банковскому счету" (далее – Форма).
2. Форму подписывает руководитель банка второго уровня, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и Национального оператора почты (далее – депозитная организация), представляющего отчетность по банковским счетам (вкладам) и каждый отдельный отчет, включенный в ее состав (далее – отчетность) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), или иное лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. В Пояснении используются следующие термины и определения:
1) актуализация информации – представление актуальных сведений и информации при установлении депозитной организацией факта изменения и (или) дополнения ранее переданных сведений и информации;
2) депозитный регистр – электронная база данных по банковским счетам (вкладам), содержащая информацию, представляемую в Национальный Банк банками депозитными организациями;
3) отчетная дата – дата, по состоянию на которую депозитной организацией учтены сведения в представляемой в Национальный Банк отчетности;
4) вклад – банковский вклад или депозит в исламском банке.
4. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с 2 (двумя) знаками после запятой, в тенге (в эквиваленте в тенге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
По банковскому счету в иностранной валюте суммы остатков на отчетную дату указываются в иностранной валюте и в эквиваленте в тенге.
Ставки вознаграждения по счетам (вкладам) отражаются в виде годовой процентной ставки в формате числа с указанием 2 (двух) знаков после запятой с учетом округления.
Округление дробной части числа до требуемого формата осуществляется следующим образом:
если округляемая доля больше или равна 5 (пяти), предшествующий разряд дробной части увеличивается на 1 (один), все следующие за ним значения исключаются;
если округляемая доля меньше 5 (пяти), предшествующий разряд дробной части остается без изменений, все следующие за ним значения исключаются.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных в автоматизированной информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по банковским счетам (вкладам) в виде показателей в установленном формате (далее – ИС НБРК), посредством которой представляется Форма (далее – справочники).
Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" – день, "ММ" – месяц, "ГГГГ" – год.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банктік шот бойынша операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті және оның құрамына енгізілген әрбір жеке есепті (бұдан әрі – есептілік) ұсынатын екінші деңгейдегі банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Ұлттық пошта операторының (бұдан әрі – депозиттік ұйым) басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген өзге де адам қол қояды.
3. Түсіндірмеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпаратты жаңарту – депозиттік ұйым бұрын берілген мәліметтер мен ақпаратты өзгерту және (немесе) толықтыру фактісін анықтаған кезде өзекті мәліметтер мен ақпаратты ұсыну;
2) депозиттік тіркелім – депозиттік ұйымдар Ұлттық Банкке ұсынатын ақпарат қамтылатын банктік шоттар (салымдар) бойынша электрондық дерекқор;
3) есепті күн – сол күнгі жағдай бойынша депозиттік ұйым Ұлттық Банкке ұсынылатын есептіліктегі мәліметтерді есепке алған күн;
4) салым – ислам банкіндегі банктік салым немесе депозит.
4. Егер көрсеткіштің атауында басқа валютадағы құнды көрсету көзделмесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейінгі 2 (екі) таңбалы сан форматында теңгемен (теңге баламасында) көрсетіледі.
Шетел валютасындағы банктік шот бойынша есепті күнгі қалдық сомасы шетел валютасымен және теңге баламасында көрсетіледі.
Шоттар (салымдар) бойынша сыйақы мөлшерлемелері дөңгелектеу ескеріле отырып, үтірден кейін 2 (екі) таңбаны көрсетіп, сан форматында жылдық пайыздық мөлшерлеме түрінде көрсетіледі.
Санның бөлшек бөлігін қажетті форматқа дейін дөңгелектеу былай жүзеге асырылады:
егер дөңгелектелген үлесі 5 (бестен) көп немесе оған тең болса, бөлшек бөлігінің алдыңғы разряды 1 (бірге) көбейеді, одан кейінгі барлық мәндер алып тасталады;
егер дөңгелектелген үлесі 5 (бестен) аз болса, бөлшек бөлігінің алдыңғы разряды өзгеріссіз қалады, одан кейінгі барлық мәндер алып тасталады.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар Нысан ұсынылатын белгіленген форматтағы көрсеткіштер түріндегі банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ҚРҰБ АЖ) орналастырылған анықтамалықтардың (бұдан әрі – анықтамалықтар) кодтарына сәйкес көрсетіледі.
Нысандағы күндер: "КК.АА.ЖЖЖЖ" форматында көрсетіледі, мұнда "КК" – күн, "АА" – ай, "ЖЖЖЖ" – жыл.

6. Показатели Формы являются обязательными для заполнения, если иное не указано в Пояснении.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. При заполнении Формы используется справочник: "Балансовые счета (DEPOSIT)".
8. В Форме передаются сведения о движении денег за отчетный период, об изменениях и текущем состоянии обязательств депозитной организации перед владельцами банковских счетов (вкладов) (далее – владелец счета).
Сведения представляются по всем банковским счетам, открытым в отчетном периоде и (или) действующим или прекратившим действие в отчетном периоде, включая банковские счета с нулевыми остатками и (или) нулевыми оборотами.
Сведения по показателям Формы подлежат актуализации на отчетную дату.
Депозитная организация обеспечивает соответствие референса банковского счета, указанного в Форме, референсу банковского счета, указанному в Отчете о банковском счете.
9. В строке 1 указывается референс банковского счета, явлющийся идентификатором банковского счета в ИС НБРК и депозитном регистре. По инвестиционным депозитам в качестве референса банковского счета указывается уникальный код, используемый депозитной организацией для идентификации инвестиционного депозита в своих банковских информационных системах.
Депозитная организация обеспечивает уникальность и неизменность референса банковского счета либо инвестиционного депозита для всех периодов обслуживания в данной депозитной организации.
10. В строке 2.1 указывается общая сумма поступлений, в том числе сумма капитализированного вознаграждения по счету за отчетный месяц. При этом не указывается возврат денег на счета, списанных ранее без согласия владельца счета в целях погашения задолженности.
11. Строки 2.3, 2.4, 6 не заполняются по инвестиционным депозитам.
12. В строке 2.2 указывается сумма поступлений на банковский счет (за исключением капитализации) за отчетный месяц после даты пролонгации вклада без учета суммы на банковском счете, которая была на момент пролонгации договора банковского вклада.
По вкладу, пролонгированному более 1 (одного) раза за отчетный месяц (депозиты со сроком до 1 (одного) месяца включительно), сумма поступлений указывается с даты первой пролонгации за отчетный месяц без учета суммы пролонгации.
13. В строке 2.3 указывается сумма поступлений на банковский счет (за исключением капитализации) за отчетный месяц после даты изменения ставки вознаграждения по счету без учета суммы на банковском счете, которая была на момент изменения ставки вознаграждения.
По счету, ставка вознаграждения по которому была изменена более 1 (одного) раза за отчетный месяц, сумма поступлений указывается с даты первого изменения ставки вознаграждения за отчетный месяц без учета суммы счета, которая была на момент изменения ставки вознаграждения.

6. Егер Түсіндірмеде өзгеше көрсетілмесе, Нысанның көрсеткіштері толтырылуы міндетті.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанды толтыру кезінде "Баланстық шоттар (DEPOSIT)" анықтамалығы пайдаланылады.
8. Нысанда есепті кезеңдегі ақша қозғалысы туралы, депозиттік ұйымның банктік шоттар (салымдар) иелері (бұдан әрі – шот иесі) алдындағы міндеттемелерінің өзгергені және ағымдағы жай-күйі туралы мәліметтер беріледі.
Мәліметтер нөлдік қалдықтары және (немесе) нөлдік айналымдары бар банктік шоттарды қоса алғанда, есепті кезеңде ашылған және (немесе) есепті кезеңде қолданыста болған немесе қолданысын тоқтатқан барлық банктік шоттар бойынша ұсынылады.
Нысанның көрсеткіштері бойынша мәліметтер есепті күні жаңартылуы тиіс.
Депозиттік ұйым Нысанда көрсетілген банктік шот референсінің Банктік шот туралы есепте көрсетілген банктік шоттың референсіне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
9. 1-жолда ҚРҰБ АЖ-да және депозиттік тіркелімде банктік шоттың сәйкестендіргіші болып табылатын банктік шоттың референсі көрсетіледі. Инвестициялық депозиттер бойынша банктік шоттың референсі ретінде депозиттік ұйым өзінің банктік ақпараттық жүйелерінде инвестициялық депозитті сәйкестендіру үшін пайдаланатын бірегей коды көрсетіледі.
Депозиттік ұйым осы депозиттік ұйымда қызмет көрсетудің барлық кезеңдері үшін банктік шот референсінің не инвестициялық депозиттің бірегейлігі мен өзгермейтіндігін қамтамасыз етеді.
10. 2.1-жолда түсімдердің жалпы сомасы, оның ішінде есепті айдағы шот бойынша капиталдандырылған сыйақы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте берешекті өтеу мақсатында шот иесінің келісімінсіз бұрын есептен шығарылған шоттарға ақшаны қайтару көрсетілмейді.
11. 2.3, 2.4, 6-жолдар инвестициялық депозиттер бойынша толтырылмайды.
12. 2.2-жолда банктік салым шартының мерзімі ұзартылған сәтте болған банктік шоттағы сома есепке алынбай, салым мерзімі ұзартылған күннен кейінгі есепті ай үшін банктік шотқа түсімдер сомасы (капиталдандыруды қоспағанда) көрсетіледі.
Есепті айда 1 (бір) реттен артық мерзімі ұзартылған салым бойынша (мерзімі қоса алғанда 1 (бір) айға дейінгі депозиттер) түсімдер сомасы мерзімін ұзарту сомасы есепке алынбай, есепті айда бірінші рет мерзімі ұзартылған күннен бастап көрсетіледі.
13. 2.3-жолда сыйақы мөлшерлемесі өзгерген сәтте болған банктік шоттағы сома есепке алынбай, шот бойынша сыйақы мөлшерлемесі өзгерген күннен кейінгі есепті ай үшін банктік шотқа түсімдер сомасы (капиталдандыруды қоспағанда) көрсетіледі.
Сыйақы мөлшерлемесі есепті айда 1 (бір) реттен артық өзгертілген шот бойынша түсімдер сомасы сыйақы мөлшерлемесі өзгерген сәтте болған шот сомасы есепке алынбай, есепті ай үшін сыйақы мөлшерлемесі бірінші өзгерген күннен бастап көрсетіледі.

14. В строках 2.2 и 2.3 сумма поступлений на счет должна отражаться только в одной из строк, в соответствии с более ранним событием. В случае, если в одном периоде произошли и пролонгация, и изменение ставки вознаграждения, то сумма поступлений отражается по строке, соответствующей более раннему событию.
15. В строке 2.4 указывается сумма капитализированного вознаграждения за отчетный месяц по счету.
16. В строке 3.1 указывается общая сумма выбытия по счету за отчетный период.
17. В строке 3.2 указывается сумма погашения вкладов, закрытых в отчетном месяце в связи с истечением срока договора.
18. В строке 3.3 указывается сумма погашения вкладов, досрочно закрытых в отчетном месяце.
Для вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, в показатель в строке 3.3 включаются выбытия денег в результате уступки или объединения вкладов.
19. Строки 3.2 и 3.3 не заполняются по текущим счетам, вкладам до востребования и условным вкладам без даты окончания срока вклада по условиям договора счета (вклада).
20. В строках 4.1 и 5.1 указываются номера счетов баланса депозитной организации, на которых учитываются суммы остатков основной суммы счета и начисленного вознаграждения по состоянию на отчетную дату, посредством выбора значения из справочника.
21. В строках 4.2 и 4.3 указывается сумма остатка основной суммы счета в соответствующей валюте. Строка 4.3 не заполняется для банковских счетов в национальной валюте.
22. В строках 5.2 и 5.3 указывается сумма остатка начисленного вознаграждения в соответствующей валюте. Строка 5.3 не заполняется для банковских счетов в национальной валюте.
23. В строке 6 указывается cредневзвешенная ставка вознаграждения по суммам фактических поступлений на счет с учетом изменения ставки вознаграждения за отчетный период. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в договоре банковского счета (вклада).
24. В строке 7 в обязательном порядке указывается значение "1", если имеются предъявленные к банковскому счету (вкладу) решения и (или) распоряжения уполномоченных государственных органов и должностных лиц о приостановлении расходных операций по банковскому счету, требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложен арест на деньги, находящиеся на его банковском счете.
Приложение 6
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 мая 2025 года № 26
Правила представления отчетности по банковским счетам (вкладам) банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и Национальным оператором почты

14. 2.2 және 2.3-жолдарда шотқа түсетін түсімдер сомасы бұрынғы оқиғаға сәйкес жолдардың біреуінде ғана көрсетілуі тиіс. Бір кезеңде сыйақы мөлшерлемесінің мерзімі ұзартылған және ол өзгерген жағдайда, түсімдер сомасы бұрынғы оқиғаға сәйкес келетін жол бойынша көрсетіледі.
15. 2.4-жолда шот бойынша есепті ай үшін капиталдандырылған сыйақы сомасы көрсетіледі.
16. 3.1-жолда есепті кезеңдегі шот бойынша шығынға жазудың жалпы сомасы көрсетіледі.
17. 3.2-жолда Шарт мерзімінің аяқталуына байланысты есепті айда жабылған салымдарды өтеу сомасы көрсетіледі.
18. 3.3-жолда есепті айда мерзімінен бұрын жабылған салымдарды өтеу сомасы көрсетіледі.
Тұрғын үй құрылыс жинақтары шеңберінде ашылған салымдар үшін 3.3-жолдағы көрсеткішке салымдарды басқаға беру немесе біріктіру нәтижесінде ақшаны шығынға жазу енгізіледі.
19. 3.2 және 3.3-жолдар шот (салым) шартының талаптары бойынша ағымдағы шоттар, талап етілгенге дейінгі салымдар және салым мерзімі аяқталған күні көрсетілмеген шартты салымдар бойынша толтырылмайды.
20. 4.1 және 5.1-жолдарда анықтамалықтан мәнді таңдау арқылы есепті күнгі жағдай бойынша шоттың негізгі сомасы мен есептелген сыйақы қалдығының сомасы есепке алынатын депозиттік ұйым балансы шоттарының нөмірлері көрсетіледі.
21. 4.2 және 4.3-жолдарда тиісті валютадағы шоттың негізгі сомасының қалдық сомасы көрсетіледі. 4.3-жол ұлттық валютадағы банктік шоттар үшін толтырылмайды.
22. 5.2 және 5.3-жолдарда тиісті валютада есептелген сыйақы қалдығының сомасы көрсетіледі. 5.3-жол ұлттық валютадағы банктік шоттар үшін толтырылмайды.
23. 6-жолда есепті кезеңдегі сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруі есепке алынып, шотқа нақты түсімдердің сомасы бойынша орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Есептеу үшін банктік шот (салым) шартында көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
24. Егер банктік шотқа (салымға) қатысты уәкілетті мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы шығарылған шешімдері және (немесе) өкімдері, үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақша алу туралы талаптары болса және (немесе) оның банктік шотындағы ақшаға тыйым салынса, 7-жолда міндетті түрде "1" мәні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 22 мамырдағы
№ 26 Қаулыға 6-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Ұлттық пошта операторының банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті ұсыну қағидалары

1. Правила представления отчетности по банковским счетам (вкладам) банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и Национальным оператором почты (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют порядок представления в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) отчетности по банковским счетам (вкладам) банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и Национальным оператором почты (далее – депозитная организация).
2. В Правилах используются следующие термины и определения:
1) актуализация информации – представление актуальных сведений и информации при установлении депозитной организацией факта изменения и (или) дополнения ранее переданных сведений и информации;
2) альтернативный идентификационный номер (АИН) – код, идентифицирующий владельца банковского счета (вклада) в депозитной организации, в случае отсутствия у него индивидуального идентификационного номера или бизнес-идентификационного номера, сформированного в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
3) депозитный регистр – электронная база данных по банковским счетам (вкладам), содержащая информацию, представляемую в Национальный Банк банками депозитными организациями;
4) деперсонализированный идентификационный номер (ДИН) – результат криптографического преобразования индивидуального идентификационного номера физического лица и (или) индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, отвечающий требованиям криптографической защиты информации;
5) отчетная дата – дата, по состоянию на которую депозитной организацией учтены сведения в представляемой в Национальный Банк отчетности;
6) вклад – банковский вклад или депозит в исламском банке.
3. Депозитная организация представляет отчетность по банковским счетам (вкладам) и каждый отдельный отчет, включенный в ее состав (далее – отчетность), в электронном формате в Национальный Банк посредством автоматизированной информационной системы Национального Банка, предназначенной для сбора отчетности по банковским счетам (вкладам) в виде показателей в установленном формате (далее – ИС НБРК).
При загрузке отчетности (каждого отдельного отчета) в ИС НБРК осуществляется контроль соответствия сведений и информации в предоставляемых отчетах требованиям Правил (далее – внутриформенный контроль). В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного контроля соответствующий отчет не принимается.
Датой завершения представления отчетности за отчетный период является фактическая дата последней загрузки в ИС НБРК информации за соответствующий отчетный период, прошедшей внутриформенный контроль.

1. Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Ұлттық пошта операторының банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті ұсыну қағидалары (Бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және Ұлттық пошта операторының (бұдан әрі – депозиттік ұйым) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпаратты жаңарту – депозиттік ұйым бұрын берілген мәліметтер мен ақпаратты өзгерту және (немесе) толықтыру фактісін анықтаған кезде өзекті мәліметтер мен ақпаратты ұсыну;
2) балама сәйкестендіру нөмірі (БаСН) – "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес қалыптастырылған жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда депозиттік ұйымдағы банктік шоттың (салымның) иесін сәйкестендіретін код;
3) депозиттік тіркелім – депозиттік ұйымдар Ұлттық Банкке ұсынатын ақпарат қамтылатын банктік шоттар (салымдар) бойынша электрондық дерекқор;
4) дербес деректер көрсетілмеген сәйкестендіру нөмірі (ДСН) – жеке тұлғаның және (немесе) жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкердің ақпаратты криптографиялық қорғау талаптарына жауап беретін жеке сәйкестендіру нөмірін криптографиялық қайта құру нәтижесі;
5) есепті күн – сол күнгі жағдай бойынша депозиттік ұйым Ұлттық Банкке ұсынылатын есептіліктегі мәліметтерді есепке алған күн;
6) салым – ислам банкіндегі банктік салым немесе депозит.
3. Депозиттік ұйым Ұлттық Банкке белгіленген форматтағы көрсеткіштер түріндегі банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті жинауға арналған Ұлттық Банктің автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ҚРҰБ АЖ) арқылы банктік шоттар (салымдар) бойынша есептілікті және оның құрамына енгізілген әрбір жеке есепті (бұдан әрі – есептілік) электрондық форматта ұсынады.
Есептілікті (әрбір жеке есепті) ҚРҰБ АЖ-ға жүктеу кезінде ұсынылатын есептердегі мәліметтер мен ақпараттың Қағидалар талаптарына сәйкестігі бақыланады (бұдан әрі – нысанішілік бақылау). Нысанішілік бақылауды жүзеге асыру кезінде қателер анықталған жағдайда, тиісті есеп қабылданбайды.
Нысанішілік бақылаудан өткен тиісті есепті кезең үшін ақпаратты ҚРҰБ АЖ-ға соңғы жүктеудің нақты күні есепті кезең үшін есептілікті ұсынуды аяқтау күні болып табылады.

4. Подписание отчетности электронной цифровой подписью руководителя или лица, на которое возложена функция по подписанию отчетности, осуществляется не позднее третьего рабочего дня со дня завершения представления ежемесячной отчетности.
5. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем депозитной организации или иным лицом, на которое возложена функция по подписанию отчетности.
6. Сведения и информация по владельцам банковского счета (вклада) (далее – владелец счета), договорам банковского счета (вклада), банковским счетам и операциям по ним, представленные в рамках отчетности, формируются, обновляются и накапливаются в депозитном регистре по мере поступления информации. При актуализации информации, ранее представленная информация сохраняется в истории депозитного регистра.
7. Сведения и информация, а также изменения по ним представляются в сроки, установленные в форме для соответствующего отчета. Для отчетности, представляемой по мере получения или изменения данных, отчетная дата не может быть позднее даты, следующей за днем получения или изменения соответствующих сведений депозитной организацией.
В случае необходимости внесения изменений в ранее представленную информацию, корректировки производятся на отчетную дату, на которую информация была представлена ранее.
8. Банки второго уровня, Национальный оператор почты представляют в Национальный Банк отчетность, включающую сведения и информацию по всем своим филиалам.
9. Для целей защиты персональных данных депозитная организация при передаче информации о физическом лице – владельце счета, в том числе об индивидуальном предпринимателе, осуществляющем деятельность в виде личного предпринимательства, и имеющем индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), в качестве идентификатора передает ДИН.
ДИН формируется депозитной организацией по собственному алгоритму при условии обеспечения уникальности и неизменности ДИН в одной депозитной организации для всех периодов обслуживания в ней владельца счета. При этом не допускается использование:
1) легко вычисляемых алгоритмов, которые допускают обратное преобразование ДИН в ИИН физического лица сторонними лицами;
2) алгоритмов, обеспечивающих формирование ДИН, явно содержащих ИИН (например, в прямой последовательности цифр, в обратном порядке, в смешанном виде, неоднократно).
Для обеспечения поддержки уникальности ДИН с учетом потребностей безопасности длина показателя ДИН должна составлять не менее 15 (пятнадцати) знаков и не более 64 (шестидесяти четырех) знаков.
Депозитная организация обеспечивает разработку или выбор алгоритма, и порядок его применения в соответствии со статьей 17 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".

4. Басшының немесе есептілікке қол қою функциясы жүктелген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен есептілікке қол қою ай сайынғы есептілікті ұсыну аяқталған күннен бастап үшінші жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
5. Депозиттік ұйымның басшысы немесе есептілікке қол қою функциясы жүктелген өзге де адам есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін қамтамасыз етеді.
6. Есептілік шеңберінде ұсынылған банктік шот (салым) иелері (бұдан әрі – шот иесі), банктік шот (салым) шарттары, банктік шоттар және олар бойынша операциялар жөніндегі мәліметтер мен ақпарат ақпараттың түсуіне қарай депозиттік тіркелімде қалыптастырылады, жаңартылады және жинақталады. Ақпаратты жаңарту кезінде бұрын ұсынылған ақпарат депозиттік тіркелімнің тарихында сақталады.
7. Мәліметтер мен ақпарат, сондай-ақ олар бойынша өзгерістер тиісті есепке арналған нысанда белгіленген мерзімде ұсынылады. Деректерді алуға немесе өзгертуге байланысты ұсынылатын есептілік үшін есепті күн депозиттік ұйым тиісті мәліметтерді алған немесе өзгерткен күннен кейінгі күннен кешіктірілмейді.
Бұрын ұсынылған ақпаратқа өзгерістер енгізу қажет болған жағдайда, түзетулер ақпарат бұрын берілген есепті күнге жүргізіледі.
8. Екінші деңгейдегі банктер, Ұлттық пошта операторы өзінің барлық филиалы бойынша мәліметтер мен ақпарат қамтылған есептілікті Ұлттық Банкке ұсынады.
9. Дербес деректерді қорғау мақсатында депозиттік ұйым жеке тұлға – шот иесі туралы, оның ішінде жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын және жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бар дара кәсіпкер туралы ақпаратты беру кезінде сәйкестендіруші ретінде ДСН-ды береді.
Бір депозиттік ұйымда ондағы шот иесіне қызмет көрсетудің барлық кезеңінде ДСН-ның бірегейлігі мен өзгермейтіндігі қамтамасыз етілген жағдайда, депозиттік ұйым ДСН-ды өз алгоритмі бойынша қалыптастырады. Бұл ретте:
1) бөгде адамдардың жеке тұлғаның ЖСН-на ДСН-ды кері түрлендіруге мүмкіндік беретін оңай есептелетін алгоритмдерді;
2) ЖСН нақты қамтылған ДСН-ды қалыптастыру қамтамасыз етілген алгоритмдерді (мысалы, сандардың тікелей реттілігі бойынша, кері реті бойынша, аралас түрде, бірнеше рет) пайдалануға жол берілмейді.
Қауіпсіздік талаптарын ескере отырып, ДСН бірегейлігін қамтамасыз ету үшін ДСН көрсеткішінің ұзындығы кемінде 15 (он бес) таңбадан тұруы және 64 (алпыс төрт) белгіден аспауы тиіс.
Депозиттік ұйым алгоритмді әзірлеуді немесе таңдауды және "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабына сәйкес оны қолдану тәртібін қамтамасыз етеді.

10. Для владельцев счетов, по которым отсутствуют бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) или ИИН, в качестве идентификатора передается АИН, который депозитная организация использует для идентификации владельца счета в своих банковских информационных системах. Определенный депозитной организацией для владельца счета код АИН должен обеспечивать однозначность идентификации владельца счета и сведений по его банковским счетам (вкладам) в информационных системах депозитной организации, а также уникальность и неизменность кода для всех периодов обслуживания владельца счета в данной депозитной организации.
В целях защиты персональных данных код АИН, определенный депозитной организацией для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, не должен содержать в явном виде персональные данные владельца счета.
11. Депозитная организация обеспечивает возможность оперативного предоставления информации по соответствию ДИН индивидуальным идентификационным номерам и кодов АИН фамилии, имени, отчества (при наличии) по запросам Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, Национального Банка и акционерного общества "Казахстанский фонд гарантирования депозитов" для реализации их полномочий, определенных статьей 14 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", статьей 70 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан".
При исполнении указанных запросов сведения о соответствии ДИН индивидуальным идентификационным номерам и кодов АИН фамилии, имени, отчества (при наличии) передаются депозитной организацией по защищенным каналам связи, исключающим возможность интеграции с ИС НБРК.
12. Эквивалент в тенге для сумм в иностранной валюте на соответствующую дату рассчитывается по рыночному курсу обмена валют, определяемому согласно пункту 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).
13. При приостановлении (прекращении) деятельности в финансовой сфере депозитная организация продолжает представлять отчетность до прекращения прав требования владельца банковского счета (вклада) к соответствующей депозитной организации.

10. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) немесе ЖСН жоқ шот иелері үшін сәйкестендіргіш ретінде БаСН беріледі, оны депозиттік ұйым өзінің банктік ақпараттық жүйелерінде шот иесін сәйкестендіру үшін пайдаланады. Шот иесі үшін депозиттік ұйым айқындаған БаСН коды депозиттік ұйымның ақпараттық жүйелеріндегі шот иесін және оның банктік шоттары (салымдары) бойынша мәліметтерді сәйкестендірудің нақты болуын, сондай-ақ осы депозиттік ұйымда шот иесіне қызмет көрсетудің барлық кезеңінде кодтың бірегейлігі мен өзгермейтіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
Дербес деректерді қорғау мақсатында жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін депозиттік ұйым белгілеген БаСН кодында шот иесінің дербес деректері айқын түрде қамтылмауы тиіс.
11. Депозиттік ұйым Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің, Ұлттық Банктің және "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының сұратулары бойынша олардың "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабында, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 70-бабында және "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында айқындалған өкілеттіктерін іске асыру үшін ДСН-ның жеке сәйкестендіру нөмірлеріне және тегінің, атының және әкесінің атының (ол болған жағдайда) БаСН кодтарына сәйкестігі жөніндегі ақпаратты жедел ұсыну мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Көрсетілген сұратуларды орындау кезінде депозиттік ұйым ДСН-ның жеке сәйкестендіру нөмірлеріне және тегінің, атының және әкесінің атының (ол болған жағдайда) БаСН кодтарына сәйкестігі туралы мәліметтерді ҚРҰБ АЖ-мен интеграциялану мүмкіндігіне жол бермейтін қорғалған байланыс арналары арқылы береді.
12. Тиісті күні шетел валютасындағы соманың теңгедегі баламасы "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) 1-тармағына сәйкес айқындалатын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есептеледі.
13. Қаржы саласындағы қызметті тоқтата тұру (тоқтату) кезінде депозиттік ұйым банктік шот (салым) иесінің тиісті депозиттік ұйымға талап ету құқықтары тоқтатылғанға дейін есептілікті ұсынуды жалғастырады.

14. При отсутствии информации депозитная организация не позднее срока представления отчетности, установленного Правилами, представляет в Национальный Банк соответствующее уведомление (письмо) в электронном виде, подписанное руководителем депозитной организации. В случае отсутствия возможности представления уведомления (письма) в электронном виде допускается его представление в бумажной форме.
15. Допускается внесение депозитной организацией корректировок (изменений, дополнений) в отчетность, представленную в Национальный Банк в период с 1 июля 2025 года до 31 декабря 2025 года (включительно), в течение 1 (одного) месяца после установленного срока представления соответствующей формы отчетности.
Депозитная организация уведомляет Национальный Банк о корректировке сведений в отчетности в форме письма в электронном виде, подписанного лицом, на которое возложена функция по подписанию откорректированной формы отчетности.

14. Ақпарат болмаған кезде депозиттік ұйым Қағидаларда белгіленген есептілікті ұсыну мерзімінен кешіктірмей Ұлттық Банкке депозиттік ұйымның басшысы қол қойған тиісті хабарламаны (хатты) электрондық түрде ұсынады. Хабарламаны (хатты) электрондық түрде ұсыну мүмкіндігі болмаған жағдайда, оны қағаздағы нысанда ұсынуға жол беріледі.
15. Есептіліктің тиісті нысанын ұсынудың белгіленген мерзімінен кейін 1 (бір) ай ішінде депозиттік ұйымның 2025 жылғы 1 шілдеден бастап 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде (қоса алғанда) Ұлттық Банкке ұсынылған есептілікке түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) енгізуіне жол беріледі.
Депозиттік ұйым есептіліктің түзетілген нысанына қол қою функциясы жүктелген адам қол қойған электрондық түрдегі хат нысанында есептіліктегі мәліметтердің түзетілгені туралы Ұлттық Банкке хабарлайды.