О внесении изменений и дополнения в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 января 2023 года № 43 "Об утверждении формы отчета № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях" и Инструкции по его формированию"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 июня 2025 года № 76. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2025 года № 36297
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 января 2023 года № 43 "Об утверждении формы отчета № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях" и Инструкции по его формированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31810) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 22) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре", подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах", руководствуясь подпунктом 37) пункта 19 Положения о Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденного Указом Президентом Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в форме отчета № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях", утвержденной указанным приказом:
раздел 1 "Сведения о зарегистрированных административных правонарушениях в Едином реестре административных производств и результатах их рассмотрения" изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
таблицу 1 "Движение и результаты рассмотрения дел об административных правонарушениях" раздела 3 "О работе судов первой инстанции по рассмотрению дел об административных правонарушениях" изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
раздел 5 "О работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению дел об административных правонарушениях" изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
дополнить разделом 6 "О работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению дел об административных правонарушениях" в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в Инструкции по формированию отчета № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях", утвержденной указанным приказом:
главу 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Структура отчета

Уәкілетті органдармен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есептің нысанын және оны қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 43 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2025 жылғы 17 маусымдағы № 76 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 18 маусымда № 36297 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескерпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Уәкілетті органдармен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есептің нысанын және оны қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 43 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 9-бабы 22) тармақшасына, "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 12) тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының кейбір мәселелері туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы ереженің 19-тармағы 37) тармақшасын басшылыққа алып, БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Уәкілетті органдармен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есептің нысанында:
"Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімінде тіркелген әкімшілік құқық бұзушылықтар және олады қарау нәтижелері туралы мәліметтер" 1-бөлімі осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Бірінші сатыдағы соттардың әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы" 3-бөлімнің "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің қозғалысы және оларды қарау нәтижелері" 1-кестесі осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының әкімшілік істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы" 5-бөлім осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес редакцияда "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөнідегі жұмысы туралы" 6-бөліммен толықтырылсын;
Осы бұйрықпен бекітілген "Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есепті қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықта:
3-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Есептің құрылымы:

9. Отчет состоит из 6 разделов:
1) раздел 1. Сведения о зарегистрированных административных правонарушениях в Едином реестре административных производств и результатах их рассмотрения;
2) раздел 2. Сведения о результатах рассмотрения заявлений по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам;
3)раздел 3. О работе судов первой инстанции по рассмотрению дел об административных правонарушениях, который состоит из 5 таблиц:
таблица 1. Движение и результаты рассмотрения дел об административных правонарушениях;
таблица 2. Движение дел по обжалованию действий (бездействия) органа (должностного лица), осуществляющего производство по делу об административном правонарушении;
таблица 3. Движение дел по жалобам, протестам в порядке главы 44-1 КРКоАП;
таблица 4. Рассмотрение заявлений по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам;
таблица 5. Сведения о лицах, к которым были применены меры административно-правового воздействия;
4) раздел 4. О работе областных и приравненных к ним судов по рассмотрению дел об административных правонарушениях, который состоит из 2 таблиц:
таблица 1. Движение дел по пересмотру не вступивших в законную силу постановлений по делам об административных правонарушениях;
таблица 2. Рассмотрение заявлений по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам в апелляционной инстанции;
5) раздел 5. О работе кассационного суда по рассмотрению дел об административных правонарушениях, который состоит из 3 таблиц:
таблица 1. Рассмотрение ходатайств о внесении представления;
таблица 2. Сведения о пересмотре судебных актов по ходатайствам, протестам;
таблица 3. Рассмотрение вопроса об определении подсудности;
6) раздел 6. О работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению дел об административных правонарушениях, который состоит из 4 таблиц:
таблица 1. Движение ходатайств о внесении представлений по делам об административных правонарушениях;
таблица 2. Движение дел с представлениями судьи Верховного Суда Республики Казахстан на вступившие в законную силу постановления судов;
таблица 3. Движение дел с протестами на вступившие в законную силу постановления судов;
таблица 4. Движение представлений и протестов на постановления судов первой, апелляционной и кассационной инстанций, рассмотренных Верховным Судом Республики Казахстан (по числу лиц).
10. Отчет отражает процессуальные решения по КРКоАП, принимаемые субъектами административной практики по зарегистрированным делам об административных правонарушениях в Едином реестре административных производств (далее – ЕРАП) (разделы 1, 2 отчета), а также результаты рассмотрения их судебными органами (разделы 3 – 6 отчета).

9. Есеп 6 бөлімнен тұрады:
1) 1-бөлім. Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімінде тіркелген әкімшілік құқық бұзушылықтар және олады қарау нәтижелері туралы мәліметтер;
2) 2-бөлім. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау нәтижелері туралы мәлеметтер;
3) 3-бөлім. 5 кестеден тұратын, Бірінші сатыдағы соттардың әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы:
1-кесте. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істердің қозғалысы және оларды қарау нәтижелері;
2-кесте. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын органның (лауазымды адамның) әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жөніндегі істердің қозғалысы;
3-кесте. ӘҚБтК-нің 44-1-тарауы тәртібімен шағымдар, наразылықтар бойынша істердің қоғалысы;
4-кесте. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау;
5-кесте. Әкімшілік-құқықтық ықпал ету шаралары қолданылған адамдар туралы мәліметтер;
4) 4-бөлім. Облыстық және оларға теңестірілген соттардың әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы, ол 2 кестеден тұрады:
1-кесте. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша заңды күшіне енбеген қаулыларды қайта қарау жөніндегі істердің қозғалысы;
2-кесте. Апелляциялық сатыда жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау;
5) 5-бөлім. Кассациялық соттың әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы, ол 3 кестеден тұрады:
1-кесте. Ұсыныс енгізу туралы өтінішхаттарды қарау;
2-кесте. Өтінішхаттар, наразылықтар бойынша сот актілерін қайта қарау туралы мәліметтер;
3-кесте. Соттылықты айқындау туралы мәселені қарау;
6) 6-бөлім. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы, ол 4 кестеден тұрады:
1-кесте. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша ұсыныстар енгізу туралы өтінішхаттардың қозғалысы;
2-кесте. Соттардың заңды күшіне енген қаулыларына Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты судьясының ұсынулары бар істердің қозғалысы;
3-кесте. Заңды күшіне енген сот қаулыларына наразылықтары бар істердің қозғалысы;
4-кесте. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты қараған (адамдардың саны бойынша) бірінші, апелляциялық, кассациялық сатылардағы соттардың қаулыларына ұсыныстар мен наразылықтардың қозғалысы.
10. Есепте Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімінде (бұдан әрі – ӘІБТ) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы тіркелген істер бойынша әкімшілік практика субъектілері қабылдаған ҚР ӘҚБтК бойынша процестік шешімдер (есептің 1, 2-бөлімдері), сондай-ақ сот органдарының оларды қарау нәтижелері (есептің 3-6 бөлімдері) көрсетіледі.

Разделы 1-2 формируются из информационных учетных документов, зарегистрированных в ЕРАП, разделы 3–6 отчета формируются из информационной системы судебных органов.".
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 июля 2025 года, за исключением графы 17 приложения 1 к настоящему приказу, графы 21 приложения 2 к настоящему приказу, которые вводятся в действие с 1 сентября 2025 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 17 июня 2025 года № 76
Приложение 1 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от "__" _______ 2025 года № __
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 27 января 2023 года № 43
форма
Отчет № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"

1-2 бөлімдер ӘІБТ-де тіркелген ақпараттық есепке алу құжаттарыннан қалыптастырылады, 3-6 бөлімдер сот органдарының ақпараттық жүйесінен қалыптастырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықтың мүдделі құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жолдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2025 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрыққа 1-қосымшаның 17-бағанын, осы бұйрыққа 2-қосымшаның 21-бағанын қоспағанда, 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2025 жылғы 17 маусымдағы
№ 76 бұйрығына
1 қосымша/
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2025 жылғы "__" ________
№ ___бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 27 қаңтардағы
№ 43 бұйрығына
1-қосымша
нысан
"Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есебі

Раздел 6. О работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению дел об административных правонарушениях
Таблица 1. Движение ходатайств о внесении представлений по делам об административных правонарушениях
Наименование
Номер строки отчета
Остаток нерассмотренных ходатайств на начало отчетного периода
Поступило ходатайств в отчетном периоде
Поступило повторно
Отозвано
Возвращено разъяснением закона
А
Б
1
2
3
4
5
Всего
1
в том числе по делам об обжаловании действий (бездействия) органа (должностного лица), осуществляющего производство по делу об административном правонарушении (глава 44)
2
том числе по делам по пересмотру постановлений органов (должностных лиц) по делам об административных правонарушениях (глава 45)
3
в том числе по делам по пересмотру постановлений судов первой инстанции, вынесенных по вновь открывшимся обстоятельствам (глава 47)
4
Другие постановления
5
Применение Международного договора
6
в том числе Международного пакта о гражданских о политических правах
7
в том числе Международного пакта о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин
8
в том числе Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах
9
в том числе Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации
10
в том числе Международной конвенции о правах ребенка
11
в том числе Международной конвенции о правах лиц с инвалидностью
12
продолжение таблицы,
Всего рассмотрено ходатайств
из графы 6
Отказано письмом с истребованием дела
(из графы 8)
Остаток нерассмотренных ходатайств на конец отчетного периода
Ходатайства объединены
Принято решение об удовлетворении ходатайства (внесено представление)
Отказано во внесении представления
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы,
Рассмотрены с нарушением сроков
Рассмотрено на государственном языке
Направлено писем-замечаний
Количество томов по истребованным делам
Количество томов по удовлетворенным ходатайствам
12
13
14
15
16
Отчет № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"

6-бөлім. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы
1-кесте. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша ұсыныстар енгізу туралы өтінішхаттардың қозғалысы
Атауы
Есеп жолы-ның нөмірі
Есептік кезеңнің басына қаралмаған өтінішхаттардың қалдығы
Есептік кезеңде келіп түскен өтінішхаттар
Қайта келіп түсті
Кері шақыртылды
Заң түсіндірмесімен кері қайтарылды
А
Б
1
2
3
4
5
Барлығы
1
соның ішінде, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын органның (лауазымды тұлғаның) әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану туралы істер бойынша (44-тарау)
2
соның ішінде, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша органдардың (лауазымды тұлғалардың) қаулыларын қайта қарау жөніндегі істер бойынша (45-тарау)
3
соның ішінде жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша шығарылған бірінші сатыдағы соттардың қаулыларын қайта қарау жөніндегі істер бойынша (47-тарау)
4
Өзге қаулылар
5
Халықаралық шарттың қолданылуы
6
соның ішінде Азаматтық, саяси құқықтар туралы халықаралық пактінің
7
соның ішінде Әйелдерге қатысты кемсітудің барлық нысандарын жою туралы халықаралық пактінің
8
соның ішінде Экономикалық, әлеуметтік және мәдени құқықтар туралы халықаралық пактінің
9
соның ішінде нәсілдік кемсітудің барлық нысандарын жою туралы халықаралық пактінің
10
соның ішінде Бала құқықтары туралы халықаралық конвенцияның
11
соның ішінде мүгедектігі бар адамдардың құқықтары туралы халықаралық конвенцияның
12
кестенің жалғасы
Барлық қаралған өтінішхаттар
6-бағаннан
Істі талап ете отырып хатпен бас тартылды (8-бағаннан)
Есептік кезеңнің соңяна қаралмаған өтінішхаттардың қалдығы
Өтінішхаттар біріктірілді
Өтінішхатты қанағаттандыру туралы шешім қабылданды (ұсыныс енгізілді)
Ұсыныс енгізуден бас тартылды
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Мерзімі бұзылып қаралды
Мемлекеттік тілде қаралды
Ескерту-хаттар жолданды
Талап етілген істер бойынша томдардың саны
Қанағаттандырылған өтінішхаттар бойынша томдардың саны
12
13
14
15
16
"Уәкілетті органдармен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есеп