О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 21 ноября 2014 года № 103 "Об утверждении Правил проведения тестов Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы"
Приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 12 июня 2025 года № 89. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2025 года № 36289
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 16.06.2025
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 21 ноября 2014 года № 103 "Об утверждении Правил проведения тестов Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9988) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан.";
в Правилах проведения тестов Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан";
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан.
2. Президентские тесты физической подготовленности населения Республики Казахстан проводятся для детей, молодежи, взрослого населения (далее – физические лица).
3. Президентские тесты физической подготовленности населения Республики Казахстан состоят из нормативов к физической подготовленности физических лиц согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Структура президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В президентских тестах физической подготовленности населения Республики Казахстан принимают участие физические лица, не имеющие противопоказаний к занятиям физической культурой и спортом.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының тестілерін өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 21 қарашадағы № 103 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2025 жылғы 12 маусымдағы № 89 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 17 маусымда № 36289 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 16.06.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының тестілерін өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 21 қарашадағы № 103 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9988 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерін өткізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерін өткізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерін өткізу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерін өткізу қағидалары";
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерін өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерін өткізу тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілері балалар, жастар, ересек халық үшін (бұдан әрі – жеке тұлғалар) өткізіледі.
3. Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілері, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жеке тұлғалардың дене дайындығына қойылатын нормативтерден тұрады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерінің құрылымы";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерін өткізу тәртібі";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілеріне дене шынықтырумен және спортпен айналысуға қарсы көрсетілімдері жоқ жеке тұлғалар қатысады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Президентские тесты физической подготовленности населения Республики Казахстан проводятся на улице или в закрытых спортивных комплексах в зависимости от погодных условий.";
правый верхний угол приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам проведения
президентских тестов физической
подготовленности населения
Республики Казахстан";
правый верхний угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам проведения
президентских тестов физической
подготовленности населения
Республики Казахстан";
правый верхний угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам проведения
президентских тестов физической
подготовленности населения
Республики Казахстан";
приложения 4, 5 и 6 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместитель министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 16 июня 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
С. Жарасбаев
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 12 июня 2025 года № 89
Приложение 4
к Правилам проведения
президентских тестов физической
подготовленности населения
Республики Казахстан
Форма удостоверения к нагрудному знаку отличия президентского уровня готовности
Лицевая сторона
МАРАПАТТАУ ТУРАЛЫ
КУӘЛІК
Оборотная сторона
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт
министрлігінің Спорт және дене
шынықтыру істері комитеті
№ _____ куәлік
________________________________
(тегі)
________________________________
(аты)
________________________________
(әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы халқының дене
дайындығының президенттік тестілерінің
президенттік дайындық деңгейінің
нормативтерін орындағаны үшін айырым
белгісі бар төсбелгісімен марапатталды
саты ___ "______"
20__жылғы "__" ____ № __ бұйрық
Төраға ___________/_________/
(қолы)
мөрдің орны
Комитет по делам спорта
и физической культуры
Министерства туризма и спорта
Республики Казахстан
Удостоверение № ____
_________________________
(фамилия)
_________________________
(имя)
_________________________
(отчество (при наличии)
Награжден нагрудным знаком отличия
за выполнение нормативов
президентского уровня готовности
президентских тестов физической
подготовленности населения
Республики Казахстан
____ ступень "___________"
Приказ № __ от "__" ____20__года
Председатель __________/_______/
(подпись)
место печати
Приложение 2 к приказу
Приложение 5
к Правилам проведения
президентских тестов физической
подготовленности населения
Республики Казахстан
Форма удостоверения к нагрудному знаку отличия уровня национальной готовности
Лицевая сторона
МАРАПАТТАУ ТУРАЛЫ
КУӘЛІК
Оборотная сторона
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт
министрлігінің Спорт және дене шынықтыру
істері комитеті
№ _____ куәлік
_________________________
(тегі)
_________________________
(аты)
_________________________
(әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы халқының дене
дайындығының президенттік тестілерінің
ұлттық дайындық деңгейінің нормативтерін
орындағаны үшін айырым белгісі бар
төсбелгісімен марапатталды
саты ___ "______"
20__жылғы "__" ____ № __ бұйрық
Төраға ___________/_________/
(қолы)
мөрдің орны
Комитет по делам спорта
и физической культуры
Министерства туризма и спорта
Республики Казахстан
Удостоверение № ____
_________________________
(фамилия)
_________________________
(имя)
_________________________
(отчество (при наличии)
Награжден нагрудным знаком отличия
за выполнение нормативов уровня
национальной готовности президентских
тестов физической подготовленности
населения Республики Казахстан
____ ступень "___________"
Приказ № __ от "__" ____20__года
Председатель __________/_______/
(подпись)
место печати
Приложение 3 к приказу
Приложение
6 к Правилам проведения
президентских тестов физической
подготовленности населения
Республики Казахстан
Форма сертификата для физических лиц выполнивших нормативы начального уровня готовности
Лицевая сторона
СЕРТИФИКАТ
Оборотная сторона
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт
министрлігінің Спорт және дене шынықтыру
істері комитеті
№ ______ сертификат
______________________________
(тегі)
______________________________
(аты)
______________________________
(әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы халқының дене
дайындығының президенттік тестілерінің
бастапқы дайындық деңгейінің нормативтерін
орындағаны үшін берілді
20__ жылғы "___" _______ № _____ бұйрық
Төраға____________/ ___________/
(қолы)
мөрдің орны
Комитет по делам спорта и физической
культуры Министерства туризма и спорта
Республики Казахстан
Сертификат № _______
______________________________
(фамилия)
______________________________
(имя)
______________________________
(отчество (при наличии)
Выдан за выполнение нормативов начального
уровня готовности президентских тестов
физической подготовленности населения
Республики Казахстан
Приказ № ___ от "____" ________ 20__ года
Председатель ______________/ ___________/
(подпись)
место печати

"8. Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерін тапсыру ауа-райына байланысты далада немесе жабық спорттық кешендерде өткізіледі.";
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
халқының дене шынықтыру
даярлығына президенттік
тестілерін өткізу қағидаларына
1-қосымша";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
халқының дене шынықтыру
даярлығына президенттік
тестілерін өткізу қағидаларына
2-қосымша";
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
халқының дене шынықтыру
даярлығына президенттік
тестілерін өткізу қағидаларына
2-қосымша";
4, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты күшіне енгеннен кейін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 16 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушы
С. Жарасбаев
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 12 маусымдағы
№ 89 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
халқының дене шынықтыру
даярлығына президенттік
тестілерін өткізу қағидаларына
4-қосымша
Президенттік дайындық деңгейдің айырым белгісі бар төсбелгісіне берілетін куәлік нысаны
Беткі жағы
МАРАПАТТАУ ТУРАЛЫ
КУӘЛІК
Ішкі жағы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті
№ _____куәлік
_________________________________
(тегі)
________________________________
(аты)
__________________________________
(әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы халқының дене дайындығының президенттік тестілерінің президенттік дайындық деңгейінің нормативтерін орындағаны үшін айырым белгісі бар төсбелгісімен марапатталды
саты ___ "______"
20__жылғы "__" ____ № __ бұйрық
Төраға ___________/_________/ (қолы) мөрдің орны
Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан
Удостоверение № ____
_________________________
(фамилия)
_________________________
(имя)
_________________________
(отчество (при наличии)
Награжден нагрудным знаком отличия за выполнение нормативов президентского уровня готовности президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан
____ ступень "___________"
Приказ № __ от "__" ____20__года
Председатель __________/_______/ (подпись)
место печати
бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
халқының дене шынықтыру
даярлығына президенттік
тестілерін өткізу қағидаларына
5-қосымша
Ұлттық дайындық деңгейдің айырым белгісі бар төсбелгісіне берілетін куәлік нысаны
Беткі жағы
МАРАПАТТАУ ТУРАЛЫ
КУӘЛІК
Ішкі жағы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті
№ _____куәлік
_________________________
(тегі)
_________________________
(аты)
_________________________
(әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы халқының дене дайындығының президенттік тестілерінің ұлттық дайындық деңгейінің нормативтерін орындағаны үшін айырым белгісі бар төсбелгісімен марапатталды
саты ___ "______"
20__жылғы "__" ____ № __ бұйрық
Төраға ___________/_________/ (қолы)
мөрдің орны
Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан
Удостоверение № ____
_________________________
(фамилия)
_________________________
(имя)
_________________________
(отчество (при наличии)
Награжден нагрудным знаком отличия за выполнение нормативов уровня национальной готовности президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан
____ ступень "___________"
Приказ № __ от "__" ____20__года
Председатель __________/_______/ (подпись)
место печати
бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
халқының дене шынықтыру
даярлығына президенттік
тестілерін өткізу қағидаларына
6-қосымша
Бастапқы дайындық деңгейдің нормативтерін орындағаны үшін жеке тұлғаларға арналған сертификат нысаны
Беткі жағы
СЕРТИФИКАТ
Ішкі жағы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті
№ ______ сертификат
______________________________
(тегі)
______________________________
(аты)
______________________________
(әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы халқының дене дайындығының президенттік тестілерінің бастапқы дайындық деңгейінің нормативтерін орындағаны үшін берілді
20___ жылғы "____" _____________ № _____ бұйрық
Төраға____________/ ___________/ (қолы)
мөрдің орны
Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан
Сертификат № _______
______________________________
(фамилия)
______________________________
(имя)
______________________________
(отчество (при наличии)
Выдан за выполнение нормативов начального уровня готовности президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан
Приказ № ____ от "_____" ______________ 20__ года
Председатель______________/ ___________/ (подпись) место печати