Об утверждении Правил проведения республиканского форума молодежи
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 5 июня 2025 года № 260-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2025 года № 36271
В соответствии с подпунктом 13-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" и с подпунктом 114) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила проведения республиканского форума молодежи согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 233 "Об утверждении порядка проведения республиканского форума молодежи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10861);
2) приказ исполняющего обязанности Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 5 "О внесении изменений в приказ Министра образовании и науки Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 233 "Об утверждении порядка проведения республиканского форума молодежи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31667).
3. Комитету по делам молодежи и семьи Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан, после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 5 июня 2025 года № 260-НҚ
Правила проведения республиканского форума молодежи

Республикалық жастар форумын өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2025 жылғы 5 маусымдағы № 260-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 13 маусымда № 36271 болып тіркелді
"Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 13-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 114) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Республикалық жастар форумын өткізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Республикалық жастар форумын өткізу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 233 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10861 болып тіркелген);
2) "Республикалық жастар форумын өткізу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 233 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің міндетін атқарушы 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 5 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31667 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
К. Искаков
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 5 маусымдағы
№ 260-НҚ бұйрығына
қосымша
Республикалық жастар форумын өткізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения республиканского форума молодежи разработаны в соответствии с подпунктом 13-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" и с подпунктом 114) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан" и определяют порядок проведения республиканского форума молодежи.
2. Республиканский форум молодежи (далее – Форум) – форум представителей молодежи, избранных на региональных форумах, проводимый в целях формирования общенационального уровня взаимодействия между государственными органами и молодежью.
3. В своей деятельности Форум руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственной молодежной политике", иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Порядком.
Глава 2. Порядок проведения Форума
4. Подготовку и проведение Форума осуществляет организационный комитет.
Организационный комитет формируется уполномоченным органом по вопросам государственной молодежной политики (далее – уполномоченный орган) из представителей уполномоченного органа, центральных исполнительных органов, молодежных организаций.
Организационный комитет формируется на срок проведения Форума.
5. Форум созывается не реже одного раза в два года.
6. Принятие решений на Форуме осуществляется путем открытого голосования делегатами Форума.
7. Формирование состава делегатов Форума происходит в областях, города республиканского значения и столицы на региональных форумах с участием молодежных организаций, зарегистрированных в органах юстиции в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
8. Количественный состав делегаций формируется в зависимости от процентного соотношения количества молодежи каждой области, города республиканского значения и столицы от общего количества молодежи Республики Казахстан. Для участия в Форуме дополнительно приглашаются молодежные организации в количестве, не превышающем 10 процентов от общего числа делегатов Форума.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық жастар форумын өткізу қағидалары "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 13-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 114) тармақшасына сәйкес әзірленді және республикалық жастар форумын өткізу тәртібін айқындайды.
2. Республикалық жастар форумы (бұдан әрі – Форум) – жалпыұлттық деңгейде мемлекеттік органдар мен жастар арасындағы өзара іс-қимылды қалыптастыру мақсатында өткізілетін өңірлік форумдарда сайланған жастар өкілдерінің форумы.
3. Форум өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, басқа да нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Тәртіпті басшылыққа алады.
2-тарау. Форумды өткізу тәртібі
4. Форумды дайындау және өткізуді ұйымдастыру комитеті жүзеге асырады.
Ұйымдастыру комитеті мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган), уәкілетті органның, орталық атқарушы органдардың, жастар ұйымдарының өкілдерінен қалыптастырылады.
Ұйымдастыру комитеті Форумды өткізу мерзімі уақытына қалыптастырылады.
5. Форум екі жылда кемінде бір рет шақырылады.
6. Форумда шешімдер қабылдау Форум делегаттарының ашық дауыс беруі арқылы жүзеге асырылады.
7. Форум делегаттарының құрамын қалыптастыру Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған тәртіппен әділет органдарында тіркелген жастар ұйымдарының қатысуымен облыстарда, республикалық маңыздағы қалада және астанада өңірлік форумдарда жүргізіледі.
8. Делегациялардың сандық құрамы Қазақстан Республикасы жастарының жалпы санынан әр облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жастары санының пайыздық арақатынасына байланысты қалыптастырылады. Форумға қатысу үшін жастар ұйымдарын Форум делегаттарының жалпы санының 10 пайыздан аспайтын көлемінде қосымша шақыра алады.