Об утверждении стандарта организации оказания неврологической помощи взрослому населению в Республике Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июня 2025 года № 53. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2025 года № 36213
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт организации оказания неврологической помощи взрослому населению в Республике Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 809 "Об утверждении Стандарта организации оказания неврологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12311);
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 марта 2018 года № 110 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 809 "Об утверждении Стандарта организации оказания неврологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16725).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра здравоохранения здравоохранения
Республики Казахстан
Т. Султангазиев
Приложение к приказу
И.о. министра здравоохранения
здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 июня 2025 года № 53
Стандарт организации оказания неврологической помощи взрослому населению в Республике Казахстан

Қазақстан Республикасында ересек халыққа неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2025 жылғы 4 маусымдағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 5 маусымда № 36213 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында ересек халыққа неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасында неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 809 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12311 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасында неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру cтандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 809 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 14 наурыздағы № 110 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16725 болып тіркелген);
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
Т. Султангазиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау
министрінің м.а.
2025 жылғы 4 маусымдағы
№ 53 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасында халыққа неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания неврологической помощи населению в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7, статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования к организации неврологической помощи населению в Республике Казахстан.
2. Определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
3) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
4) клинический протокол (далее – КП) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
5) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
6) дистанционные медицинские услуги – предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний и травм, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;
7) медицинская организация (далее – МО) – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
8) медицинская реабилитация – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма пациента;
9) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
10) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
11) регионализация – распределение медицинских организаций по трем уровням оказания медицинской помощи пациентам с инсультом, в зависимости от объема медицинской помощи;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында халыққа неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына, 138-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында халыққа неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Стандартта пайдаланылатын анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
4) клиникалық хаттама (бұдан әрі – КХ) – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
5) консилиум – кемінде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын айқындау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу;
6) қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер – аурулар мен жарақаттардың диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және олардың профилактикасы, медицина қызметкерлерінің өзара, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимыл жасауын, көрсетілген адамдарды сәйкестендіруді, сондай-ақ олар жасайтын әрекеттерді құжаттауды қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар арқылы зерттеулер мен бағалауды жүргізу мақсатында медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
7) медициналық ұйым (бұдан әрі – МҰ) – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
8) медициналық оңалту – пациент организмінің функцияларын сақтауға, бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
9) пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
10) профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатыларда өршуінің алдын алуға және өршіп кеткен асқынуларды, ағзалар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
11) өңірлендіру – медициналық көмек көлеміне қарай медициналық ұйымдарды инсультпен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсетудің үш деңгейі бойынша бөлу;

12) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств.
3. Неврологическую помощь населению осуществляет врач по специальности "Неврология (взрослая)", в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ- 305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
4. Неврологическая помощь населению оказывается на трех уровнях:
1) первичный уровень – уровень оказания медицинской помощи специалистами первичной медико-санитарной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому;
2) вторичный уровень – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне;
3) третичный уровень – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов первичного и вторичного уровней.
5. Неврологическая помощь населению оказывается:
в рамках ГОБМП в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан";
в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС) в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования";
на платной основе в соответствии с Правилами оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи), утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559).

12) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі- ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі.
3. Халыққа неврологиялық көмекті "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) сәйкес "Неврология (ересектер)" мамандығы бойынша дәрігер жүзеге асырады.
4. Халыққа неврологиялық көмек үш деңгейде көрсетіледі:
1) бірінші деңгей – медициналық-санитариялық алғашқы көмек мамандарының амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде медициналық көмек көрсету деңгейі;
2) екінші деңгей – мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі;
3) үшінші деңгей – жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші және екінші деңгейлердегі мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі.
5. Халыққа неврологиялық көмек:
ТМККК шеңберінде "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысына сәйкес;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысына сәйкес;
ақылы негізде "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидалары және ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанына сәйкес көрсетіледі.

6. Неврологическая помощь населению осуществляется согласно рекомендациям КП, при их отсутствии согласно международным клиническим рекомендациям (руководствам), имеющим доказательную базу.
7. Неврологическая помощь осуществляется дистанционно в соответствии с Правилами организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22151) (далее – приказ №ҚР ДСМ-12).
8. Лекарственное обеспечение пациентов с болезнями нервной системы осуществляется в соответствии Правилами обеспечения лекарственными средствами и медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, а также правил и методики формирования потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-89 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24069).
9. Медицинские организации всех уровней, оказывающие неврологическую помощь населению, обеспечивают ведение медицинской документации и представление отчетов в соответствии с Правилами ведения первичной медицинской документации и представление отчетов, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21761) согласно утвержденным учетным и отчетным формам в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения", а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020) и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879) (далее – приказ № ҚР ДСМ-313/2020).

6. Халыққа неврологиялық көмек КХ ұсынымдарына сәйкес, олар болмаған кезде дәлелді базасы бар халықаралық клиникалық ұсынымдарға (нұсқаулықтарға) сәйкес жүзеге асырылады.
7. Неврологиялық көмек "Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22151 болып тіркелген) (бұдан әрі – №ҚР ДСМ-12 бұйрық) бекітілген Қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларына сәйкес қашықтықтан жүзеге асырылады.
8. Нерв жүйесі аурулары бар пациенттерді дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-89 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24069 болып тіркелген) бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету қағидаларына, сондай-ақ Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті қалыптастыру қағидалары мен әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
9. Халыққа неврологиялық көмек көрсететін барлық деңгейдегі медициналық ұйымдар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21761 болып тіркелген) бекітілген Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларына, бекітілген есепке алу және есептік нысандарға сәйкес "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚРДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы) және "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы) сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізуді және есептерді ұсынуды қамтамасыз етеді.

Глава 2. Структура неврологической службы и организаций, оказывающих неврологическую помощь
10. Для оказания неврологической помощи создаются:
1) кабинет невролога в структуре организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных и стационарозамещающих условиях на районном, городском, областном уровнях и в консультативно-диагностический центре, создаваемом в городах республиканского значения и столице;
2) неврологические койки в составе соматических (терапевтических) отделений организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях на районном уровне (районная/номерная районная/многопрофильная центральная районная больницы);
3) неврологическое отделение в структуре организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях на районном (районная/номерная районная/многопрофильная центральная районная больницы), городском (городская/многопрофильная больницы), областном уровнях (многопрофильная областная/многопрофильная больницы), а также в структуре национальных научных центров/институтов, осуществляющих неврологическую помощь. Рекомендуемая структура неврологического отделения приведена в приложении 1 к настоящему стандарту;
4) инсультный центр как структурные подразделения многопрофильных больниц на городском и областном уровнях, национальных научных центров/институтов, осуществляющих неврологическую помощь;
5) специализированные центры для оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи отдельным категориям пациентов с неврологическими заболеваниями (при наличии кадровых и материальных ресурсов), в том числе:
центр аутоиммунных заболеваний или кабинет аутоиммунных заболеваний нервной системы в структуре организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях;
центр нейродегенеративных и наследственных заболеваний нервной системы;
центр боли;
центр эпилептологии;
6) Республиканский координационный центр по проблемам инсульта (далее-РКЦПИ) и Единый консультативный инсультный центр в структуре республиканской организации.
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности организаций, оказывающих неврологическую помощь
11. Основными задачами и направлениями деятельности организаций, оказывающих неврологическую помощь населению, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на первичную и вторичную профилактику заболеваний нервной системы;
2) диагностика и лечение заболеваний нервной системы с соблюдением преемственности на всех этапах;

2-тарау. Неврологиялық қызмет пен неврологиялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
10. Неврологиялық көмек көрсету үшін мыналар құрылады:
1) аудандық, қалалық, облыстық деңгейлерде және республикалық маңызы бар қалалар мен астанада құрылатын консультациялық-диагностикалық орталықта амбулаториялық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымындағы невролог кабинеті;
2) аудандық деңгейде (аудандық/нөмірлік аудандық/көп бейінді орталық аудандық ауруханалар) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының соматикалық (терапиялық) бөлімшелерінің құрамындағы неврологиялық төсектер;
3) аудандық (аудандық/нөмірлік аудандық/көп бейінді орталық аудандық ауруханалар), қалалық (қалалық/көп бейінді қалалық ауруханалары), облыстық (көп бейінді облыстық ауруханалары) деңгейлерде, сондай-ақ неврологиялық көмекті жүзеге асыратын ұлттық ғылыми орталықтар/институттар құрылымындағы стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымындағы неврологиялық бөлімше. Неврологиялық бөлімшенің ұсынылатын құрылымы осы стандартқа 1-қосымшада келтірілген;
4) инсульт орталығы қалалық және облыстық деңгейлердегі көп бейінді ауруханалардың, неврологиялық көмекті жүзеге асыратын ұлттық ғылыми орталықтардың/институттардың құрылымдық бөлімшелері ретінде;
5) неврологиялық аурулары бар пациенттердің жекелеген санаттарына (кадрлық және материалдық ресурстар бар болғанда) мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету үшін мамандандырылған орталықтар, оның ішінде:
амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымындағы аутоиммундық аурулар орталығы немесе нерв жүйесінің аутоиммундық аурулар кабинеті;
нерв жүйесінің нейродегенеративті және тұқым қуалайтын аурулары орталығы;
ауырсыну орталығы;
эпилептология орталығы;
6) Инсульт проблемалары жөніндегі республикалық үйлестіру орталығы (ИПРҮО) және республикалық ұйым құрылымындағы Бірыңғай консультативтік инсульт орталығы.
3-тарау. Неврологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
11. Халыққа неврологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары мыналар болып табылады:
1) нерв жүйесі ауруларының бірінші және екінші профилактикасына бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
2) барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, нерв жүйесінің ауруларын диагностикалау және емдеу;

3) динамическое наблюдение за пациентами с болезнями нервной системы;
4) профилактика прогрессирования и развития осложнений болезней нервной системы;
5) медицинская реабилитация пациентов с болезнями нервной системы;
6) паллиативная помощь пациентам с прогрессирующими болезнями нервной системы;
7) оказание организационно-методической и консультативной помощи медицинским организациям в регионе с учетом уровня оказания медицинской помощи (районный, городской, областной);
8) внедрение и трансферт инновационных медицинских технологий;
9) взаимодействие с организациями здравоохранения и соблюдение преемственности в вопросах организации и оказания медицинской помощи больным с болезнями нервной системы на различных уровнях оказания медицинской помощи;
10) осуществление мониторинга качества оказания неврологической помощи;
11) пропаганда здорового образа жизни среди населения Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок оказания медицинской помощи в разрезе уровней, видов, форм и условий ее оказания
Параграф 1. Порядок оказания неврологической помощи в амбулаторных и стационарозамещающих условиях
12. Специализированная неврологическая помощь в амбулаторных условиях оказывается в соответствии с Правилами оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833).
13. Врач-невролог в амбулаторных условиях осуществляет:
1) осмотр, опрос, диагностику и назначений лечений пациентам с заболеваниями нервной системы с применением и внедрением в практику новых современных методов диагностики, лечения и профилактики заболеваний нервной системы;
2) проведение информационно-разъяснительной беседы с пациентом по основному заболеванию, включая питание, прием лекарственных средств, профилактику развития осложнений заболеваний, пропаганду здорового образа жизни, по вопросам ментального и физического здоровья;
3) динамическое наблюдение за пациентами, подлежащими динамическому наблюдению с болезнями нервной системы в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513) (далее – Приказ № ҚР ДСМ -149/2020);

3) нерв жүйесі аурулары бар пациенттерді динамикалық байқау;
4) нерв жүйесі аурулары асқынуларының өршуі мен дамуының профилактикасы;
5) нерв жүйесі аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту;
6) нерв жүйесінің өршуі аурулары бар пациенттерге паллиативтік көмек;
7) медициналық көмек көрсету деңгейін (аудандық, қалалық, облыстық) ескере отырып, өңірдегі медициналық ұйымдарға ұйымдастыру-әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
8) инновациялық медициналық технологияларды енгізу және трансферттеу;
9) денсаулық сақтау ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасау және медициналық көмек көрсетудің әртүрлі деңгейлерінде нерв жүйесі аурулары бар науқастарға медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету мәселелерінде сабақтастықты сақтау;
10) неврологиялық көмек көрсету сапасының мониторингін жүзеге асыру;
11) Қазақстан Республикасының халқы арасында саламатты өмір салтын насихаттау.
4-тарау. Медициналық көмек көрсету деңгейлері, түрлері, нысандары мен жағдайлары бөлінісінде оны көрсету тәртібі
1-параграф. Амбулаториялық және стационарды алмастыратын жағдайларда неврологиялық көмек көрсету тәртібі
12. Амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған неврологиялық көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген) бекітілген Амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес көрсетіледі.
13. Амбулаториялық жағдайларда невролог дәрігер мыналарды жүзеге асырады:
1) нерв жүйесі ауруларын диагностикалаудың, емдеудің және профилактикалаудың жаңа заманауи әдістерін қолдана отырып және практикаға енгізуімен, нерв жүйесі аурулары бар пациенттерді қарап-тексеру, сұрау салу, диагностикалау және емдеуді тағайындау;
2) тамақтануды, дәрілік заттарды қабылдауды, аурулардың асқынуларының даму профилактикасын, саламатты өмір салтын насихаттауды қоса алғанда, негізгі ауру бойынша пациентпен ақыл-ой және дене денсаулығы мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру әңгімелесуін жүргізу;
3) "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрық) сәйкес нерв жүйесінің аурулары бар динамикалық байқауға жататын пациенттерді динамикалық байқау;

4) своевременная выписка рецептов и обеспечение пациентов с хроническими болезнями нервной системы, подлежащих динамическому наблюдению лекарственными средствами согласно перечню, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ - 75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885).
5) своевременное направление пациентов на госпитализацию по показаниям;
6) отбор и направление пациентов с заболеваниями нервной системы на медицинскую реабилитацию и санаторно-курортное лечение в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-116/2020) и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32263) (далее – Приказ № 65);
7) организацию консультативно-диагностической помощи и направление к другим профильным специалистам при наличии показаний;
8) экспертизу временной нетрудоспособности пациентов в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660) (далее – приказ № ҚР ДСМ-198/2020);
9) своевременное направление пациентов с признаками стойкой утраты трудоспособности для освидетельствования на медико-социальную экспертизу согласно приказу Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922);
10) правильное заполнение и ведение медицинской документации в соответствии с утвержденными формами учетной документации согласно приказа № ҚР ДСМ-175/2020;

4) "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) бекітілген тізбеге сәйкес динамикалық байқауға жататын нерв жүйесінің созылмалы аурулары бар пациенттерге рецепттерді уақтылы жазып беру және дәрілік заттармен қамтамасыз ету;
5) пациенттерді көрсетілімдер бойынша емдеуге жатқызуға уақтылы жіберу;
6) "Медициналық оңалтуды көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 7 қазандағы 2020 жылғы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрық) және "Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32263 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 65 бұйрық) сәйкес нерв жүйесі аурулары бар пациенттерді медициналық оңалтуға және санаторийлік-курорттық емдеуге іріктеу және жіберу;
7) консультациялық-диагностикалық көмекті ұйымдастыру және көрсетілімдер болған кезде басқа бейінді мамандарға жіберу;
8) "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрық) сәйкес пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптаманы жүзеге асыру;
9) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының-Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптамаға куәландыру үшін еңбекке қабілеттілігінен айрылу белгілері бар пациенттерді уақтылы жіберу;
10) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес есепке алу құжаттамасының бекітілген нысандарына сәйкес медициналық құжаттаманы дұрыс толтыру және жүргізу;

11) своевременное правильное заполнение отчетной документации с формированием и предоставлением отчетов в установленном порядке в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-313/2020.
14. Норматив времени оказания приема/консультации врача невролога составляет 30 минут на одного пациента, в зависимости от состояния пациента.
15. Неврологическая помощь пациентам с болезнями нервной системы в стационарозамещающих условиях осуществляется в соответствии с Правилами стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740).
16. В стационарозамещающих условиях специализированная неврологическая помощь в дневных стационарах предоставляется в амбулаторных и стационарных условиях организациями здравоохранения.
17. Специализированная медицинская помощь в стационарозамещающих условиях в рамках ГОБМП и системе ОСМС предоставляется в условиях дневного стационара по направлению специалиста первичной медико-санитарной помощи или другой организации здравоохранения с результатами лабораторных, инструментальных исследований и консультаций профильных специалистов, необходимых для лечения данного пациента.
Параграф 2. Порядок оказания неврологической помощи в стационарных условиях
18. Неврологическая помощь в стационарных условиях оказывается в соответствии с Правилами оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР ДСМ-27 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218) (далее – Приказ №ҚР ДСМ-27) и Правилами оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-238/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746) (далее – Приказ № ҚР-ДСМ-238/2020).
19. Госпитализация пациентов с болезнями нервной системы проводится в соответствии с профилем отделения (коек).
20. Неврологические койки в среднем* по республике составляют 2,3 койки на 10 000 взрослого населения (*на уровне региона расчет коек предусмотреть исходя из структуры и численности населения согласно методике, утвержденной в приказе № ҚР-ДСМ-27).
Средний срок пребывания пациента на неврологической койке не превышает 10 календарных дней.

11) № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрыққа сәйкес белгіленген тәртіппен есептерді қалыптастыра және ұсына отырып, есептік құжаттаманы уақтылы дұрыс толтыру.
14. Невролог дәрігердің қабылдауы/консультация беру уақытының нормативі пациенттің жағдайына байланысты бір пациентке 30 минутты құрайды.
15. Стационарды алмастыратын жағдайларда нерв жүйесі аурулары бар пациенттерге неврологиялық көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Стационарды алмастыратын жағдайларда күндізгі стационарларда мамандандырылған неврологиялық көмекті амбулаториялық және стационарлық жағдайларда денсаулық сақтау ұйымдары ұсынады.
17. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек күндізгі стационар жағдайларында медициналық-санитариялық алғашқы көмек маманының немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының жолдамасы бойынша осы пациентті емдеу үшін қажетті зертханалық, аспаптық зерттеулер мен бейінді мамандардың консультацияларының нәтижелерімен ұсынылады.
2-параграф. Стационарлық жағдайларда неврологиялық көмек көрсету тәртібі
18. Неврологиялық көмек стационарлық жағдайларда Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-27 бұйрық) бекітілген Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаларына және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21746 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрық) Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес көрсетіледі.
19. Нерв жүйесі аурулары бар пациенттерді емдеуге жатқызу бөлімшенің (төсектің) бейініне сәйкес жүргізіледі.
20. Неврологиялық төсектер республика бойынша орта есеппен* 10 000 ересек халыққа шаққанда 2,3 төсекті құрайды (*өңір деңгейінде № ҚР ДСМ-27 бұйрықта бекітілген әдістемеге сәйкес халықтың құрылымы мен санына қарай төсектерді есептеу көзделеді).
Пациенттің неврологиялық төсекте болуының орташа мерзімі 10 күнтізбелік күннен аспайды.

21. Медицинская помощь в экстренной форме при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни осуществляется на всех уровнях оказания медицинской помощи в том числе по самообращению в МО, при вызове скорой медицинской помощи, по направлению специалистов первичного и вторичного уровней, специалистов скорой медицинской помощи в стационарных условиях.
22. Медицинская помощь в плановой форме при болезнях нервной системы оказывается в случаях и при состояниях, не сопровождающихся угрозой жизни пациента, отсрочка оказания которой на определенное время не повлечет за собой ухудшение состояния пациента.
23. При отсутствии профильного специалиста по месту нахождения пациента осуществляется доставка специалистов вторичного и третичного уровней оказания медицинской помощи или транспортировка пациента в МО, оказывающим медицинскую помощь на вторичном и третичном уровнях с привлечением медицинской авиации в соответствии с Правилами оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713) (далее – приказ № ҚР ДСМ-225/2020).
24. Проведение диагностических исследований, консультирование пациентов профильными специалистами и оргнаизация консилиумов осуществляется в том числе посредством предоставления дистанционных медицинских услуг в соответствии с приказом №ҚР ДСМ-12.
25. Врач невролог соматического отделения (терапевтического), в структуре которых развернуты неврологические койки осуществляет:
1) специализированную медицинскую помощь пациентам с болезнями нервной системы в круглосуточном режиме в соответствии с клиническими протоколами;
2) консультативно-диагностическую помощь пациентам из других подразделений МО, в том числе оказание экстренной медицинской помощи при неотложных состояниях и болезнях нервной системы;
3) информационно-разъяснительные работы с пациентами, их родственниками и законными представителями по предупреждению и коррекции потенциальных факторов риска неврологических и сосудистых заболеваний, ведению здорового образа жизни;
4) систематическое освоение и внедрение в клиническую практику новых эффективных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации неврологических пациентов, профилактики осложнений на основе принципов доказательной медицины и научно-технических достижений;

21. Шұғыл нысандағы медициналық көмек денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде медициналық көмек көрсетудің барлық деңгейлерінде, оның ішінде МҰ-ға өз бетінше жүгіну бойынша, жедел медициналық жәрдемді шақыру кезінде, бірінші және екінші деңгейдегі мамандардың, стационарлық жағдайларда жедел медициналық жәрдем мамандарының жолдамасы бойынша жүзеге асырылады.
22. Нерв жүйесінің аурулары кезінде жоспарлы нысанда медициналық көмек пациенттің өміріне қауіп төндірмейтін жағдайлар мен жай-күйлерде көрсетіледі, оны көрсетуді кейінге қалдыру белгілі бір уақытқа пациенттің жай-күйінің нашарлауына әкеп соқпайды.
23. Пациенттің орналасқан жерінде бейінді маман болмаған кезде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-225/2020) бекітілген Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларына сәйкес медициналық авиацияны тарта отырып, медициналық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлеріндегі мамандарды жеткізу немесе пациентті екінші және үшінші деңгейлерде медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға тасымалдау жүзеге асырылады.
24. Диагностикалық зерттеулер жүргізу, пациенттерге бейінді мамандармен консультация беру және консилиумдарды ұйымдастыру, оның ішінде № ҚР ДСМ-12 бұйрыққа сәйкес қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
25. Құрылымында неврологиялық төсектер ашылған соматикалық бөлімшенің (терапиялық) невролог дәрігері мыналарды жүзеге асырады:
1) клиникалық хаттамаларға сәйкес тәулік бойы нерв жүйесі аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
2) МҰ басқа бөлімшелерінің пациенттеріне консультациялық-диагностикалық көмек, оның ішінде нерв жүйесінің кезек күттірмейтін жағдайлары мен аурулары кезінде шұғыл медициналық көмек көрсету;
3) пациенттермен, олардың туыстарымен және заңды өкілдерімен неврологиялық және тамырлы ауруларының ықтимал қауіп факторларының алдын алу және түзету, саламатты өмір салтын жүргізу бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
4) неврологиялық пациенттерді диагностикалаудың, емдеудің және медициналық оңалтудың, дәлелді медицина қағидаттары мен ғылыми-техникалық жетістіктердің негізінде асқынулар профилактикасының жаңа тиімді әдістерін жүйелі игеру және клиникалық практикаға енгізу;

5) медицинскую реабилитацию в соответствии с приказами № ҚР ДСМ-116/2020 и № 65;
6) экспертизу временной нетрудоспособности пациентов в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
7) правильное заполнение и ведение медицинской документации в соответствии с утвержденными формами учетной документации согласно приказа № ҚР ДСМ-175/2020;
8) своевременное правильное заполнение отчетной документации с формированием и предоставлением отчетов в установленном порядке в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-313/2020;
9) разработку и проведение комплекса мер, направленных на повышение качества оказания госпитальной помощи, снижения осложнений и госпитальной летальности.
26. Заведующий отделением осуществляет:
1) руководство структурным подразделением организации, организует работу и эффективное взаимодействие структурных подразделений по оказанию своевременной и качественной медицинской и лекарственной помощи населению;
2) ежедневный обход и осмотр пациентов, в том числе пациентов в отделениях реанимации и интенсивной терапии с назначением лечебно-диагностических мероприятий;
3) прием пациентов в приемном покое стационара;
4) консультацию пациентов в других структурных подразделениях медицинской организации или в других МО по мере необходимости;
5) организацию консилиумов или консультаций профильных специалистов, в том числе посредством телемедицины дистанционно;
6) внедрение новых и совершенствование существующих диагностической, лечебной и профилактической помощи, повышение качества и конкурентоспособности оказываемых услуг;
7) персональную ответственность за соблюдение антикоррупционного законодательства, и принятию мер по недопущению проявлений коррупции со своей стороны и подчиненных ему лиц, за вверенными ему материально-техническими, лекарственными ресурсами, а также ответственность за их сохранность и целевое использование;
8) работу по повышению квалификации врачебных кадров, развитию их профессиональных знаний;
9) формирование благоприятной психологической атмосферы в коллективе;
10) обеспечение выполнения требований внутреннего трудового распорядка, соблюдение медицинской этики, противопожарной безопасности и техники безопасности, работу по изучению, оценке и улучшению санитарно-эпидемиологической ситуации в Отделении;
11) своевременное и качественное оформление документации Отделения;
12) анализ деятельности Отделения и формирование отчета по деятельности в установленные сроки согласно приказа № ҚР ДСМ-313/2020.
27. Врачи Отделения осуществляют:
1) ежедневый осмотр пациентов, прием новых пациентов;

5) № ҚР ДСМ-116/2020 және № 65 бұйрықтарға сәйкес медициналық оңалту;
6) №ҚР ДСМ-198/2020 бұйрыққа сәйкес пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу;
7) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес есепке алу құжаттамасының бекітілген нысандарына сәйкес медициналық құжаттаманы дұрыс толтыруды және жүргізу;
8) № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрыққа сәйкес белгіленген тәртіппен есептерді қалыптастыра және ұсына отырып, есептік құжаттаманы уақтылы дұрыс толтыру;
9) госпитальдық көмек көрсету сапасын арттыруға, асқынулар мен госпитальдық өлімді төмендетуге бағытталған шаралар кешенін әзірлеу және жүргізу.
26. Бөлімше меңгерушісі мыналарды жүзеге асырады:
1) ұйымның құрылымдық бөлімшесіне басшылық жасау, халыққа уақтылы және сапалы медициналық және дәрілік көмек көрсету бойынша құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
2) емдеу-диагностикалық іс-шараларды тағайындай отырып, пациенттерді, оның ішінде реанимация және қарқынды терапия бөлімшелеріндегі пациенттерді күнделікті аралап шығу және қарап-тексеру;
3) стационардың қабылдау бөлмесінде пациенттерді қабылдау;
4) пациенттерге медициналық ұйымның басқа құрылымдық бөлімшелерінде немесе басқа да МҰ-да қажеттілігіне қарай консультация беру;
5) бейінді мамандардың консилиумдарын немесе консультацияларын, оның ішінде телемедицина арқылы қашықтықтан ұйымдастыру;
6) жаңа диагностикалық, емдік және профилактикалық көмекті енгізу және қолданыстағыларын жетілдіру, көрсетілетін қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуына және өз тарапынан және оған бағынысты адамдардан сыбайлас жемқорлық көріністеріне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау, оған сеніп тапсырылған материалдық-техникалық, дәрілік ресурстарға дербес жауаптылық, сондай-ақ олардың сақталуы мен нысаналы пайдаланылуы үшін жауаптылық;
8) дәрігерлік кадрлардың біліктілігін арттыру, олардың кәсіби білімін дамыту жөніндегі жұмысты жүргізу;
9) ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастыру;
10) ішкі еңбек тәртібі талаптарының орындалуын, медициналық әдепті, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасын сақтау, Бөлімшедегі санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды зерделеу, бағалау және жақсарту жөніндегі жұмысты қамтамасыз ету;
11) Бөлімшенің құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеу;
12) № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрыққа сәйкес белгіленген мерзімде бөлімшенің қызметін талдау және қызмет бойынша есепті қалыптастыру.
27. Бөлімше дәрігерлері мыналарды жүзеге асырады:
1) пациенттерді күнделікті қарап тексеру, жаңа пациенттерді қабылдау;

2) специализированную и высокоспециализированную медицинскую помощь пациентам с болезнями нервной системы;
3) консультативную помощь пациентам из других отделений МО;
4) систематическое освоение и внедрение в клиническую практику новых эффективных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации неврологических пациентов, профилактики осложнений на основе принципов доказательной медицины и научно-технических достижений;
5) медицинскую реабилитацию в соответствии с приказами № ҚР ДСМ-116/2020 и № 65;
6) информационно-разъяснительную работу с пациентами, их родственниками и законными представителями по предупреждению и коррекции потенциальных факторов риска неврологических и сосудистых заболеваний, пропаганде здорового образа жизни;
7) экспертизу временной нетрудоспособности пациентов в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
8) правильное заполнение и ведение медицинской документации в соответствии с утвержденными формами учетной документации согласно приказа № ҚР ДСМ - 175/2020;
9) разработку и проведение комплекса мер, направленных на повышение качества оказания госпитальной помощи, снижения осложнений и госпитальной летальности.
28. Инсультный центр (далее – ИЦ) создается как структурное подразделение многопрофильной МО в структуре организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях на городском и областном уровнях, национальных научных центров/институтов, осуществляющих неврологическую помощь больным с острыми нарушениями мозгового кровообращения (преходящие транзиторные церебральные ишемические приступы (атаки) и родственные синдромы, инфаркт мозга, субарахноидальное кровоизлияние, внутримозговое кровоизлияние, другие нетравматические внутримозговые кровоизлияния, инсульт, неуточненный, как кровоизлияние или инфаркт, сосудистые мозговые синдромы при цереброваскулярных болезнях).
29. Инсультные койки в среднем* по республике создаются из расчета 1,1 койки на 10 000 взрослого населения (*на уровне региона расчет коек предусмотреть исходя из структуры и численности населения).
Инсультные центры 2 или 3 уровня создаются с учетом численности населения на городском и областном уровнях.
На районном уровне создаются ИЦ с учетом численности населения или в составе отделения терапевтического профиля.
30. Оказание медицинской помощи при остром нарушении мозгового кровообращения проводится в соответствии с клиническим протоколом в зависимости от уровня регионализации: первый, второй и третий.
31. На первом уровне регионализации медицинская помощь оказывается в стационарных условиях (районные/номерные районные и многопрофильные центральные районные больницы) пациентам с уровнем сознания меньше 6 баллов по шкале ком Глазго, нестабильной гемодинамикой и нарушением дыхания (нетранспортабельные) при наличии отделения реанимации, клинической лаборатории и наличии профильных специалистов, в том числе невролога, кардиолога и (или) терапевта.
Проводится стабилизация состояния пациента и определяется дальнейшая тактика лечения согласно маршруту, определенному Единым консультативным инсультным центром.

2) нерв жүйесі аурулары бар пациенттерге мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
3) МҰ басқа бөлімшелеріндегі пациенттерге консультациялық көмек көрсету;
4) неврологиялық пациенттерді диагностикалаудың, емдеудің және медициналық оңалтудың, дәлелді медицина қағидаттары мен ғылыми-техникалық жетістіктердің негізінде асқынулардың профилактикасының жаңа тиімді әдістерін жүйелі игеру және клиникалық практикаға енгізу;
5) № ҚР ДСМ-116/2020 және № 65 бұйрықтарға сәйкес медициналық оңалту;
6) пациенттермен ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу, олардың туыстары мен заңды өкілдері неврологиялық және қан тамырлары ауруларының ықтимал қауіп факторларының алдын алу және түзету, саламатты өмір салтын насихаттау бойынша ақпараттық- түсіндірме жұмыстарын жүргізу;
7) №ҚР ДСМ-198/2020 бұйрыққа сәйкес пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жасау;
8) №ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес есепке алу құжаттаманың бекітілген нысандарына сәйкес медициналық құжаттаманы дұрыс толтыру және жүргізу;
9) госпитальдық көмек көрсету сапасын арттыру, асқынулар мен госпитальдық өлімді төмендетуге бағытталған шаралар кешенін әзірлеу және жүргізу.
28. Инсульт орталығы (бұдан әрі – ИО) қалалық және облыстық деңгейлерде стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының, ми қанайналымның жіті бұзулары бар (өтпелі церебральды ишемиялық аурулар (шабуылдар) және онымен байланысты синдромдар, ми инфарктісі, субарахноидты қан құйылу, мидың ішіне қан құйылу, басқа жарақатсыз мидың ішіне қан құйылу, инсульт, анықталмаған, қан құйылу немесе инфаркт сияқты, цереброваскулярлық аурулар кезінде тамырлы ми синдромдары) науқастарға неврологиялық көмекті жүзеге асыратын ұлттық ғылыми орталықтардың/институттардың құрылымында көп бейінді МҰ-ның құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.
29. Республика бойынша орта есеппен* инсульт төсектері 10 000 ересек халыққа шаққанда 1,1 төсек есебінен құрылады (*өңір деңгейінде халықтың құрылымы мен санына қарай төсектерді есептеу көзделеді).
2 немесе 3 деңгейдегі инсульт орталықтары қалалық және облыстық деңгейлердегі халық санын ескере отырып құрылады.
Аудандық деңгейде халықтың санын ескере отырып немесе терапиялық бейіндегі бөлімше құрамында ИО құрылады.
30. Ми қанайналымның жіті бұзылуы кезінде медициналық көмек көрсетуді өңірлендірудің бірінші, екінші және үшінші деңгейіне байланысты КХ-ға сәйкес жүргізіледі.
31. Өңірлендірудің бірінші деңгейінде сана деңгейі Глазго ком шкаласы бойынша 6 балдан төмен, гемодинамикасы тұрақсыз және тыныс алуы бұзылған (тасымалданбайтын) пациенттерге реанимация бөлімшесі, клиникалық зертхана және бейінді мамандар, оның ішінде невролог, кардиолог және (немесе) терапевт болған кезде медициналық көмек стационарлық жағдайларда (аудандық/нөмірлік аудандық және көп бейінді орталық аудандық ауруханалар) көрсетіледі.
Пациенттің жағдайын тұрақтандыру жүргізіледі және Бірыңғай консультативтік инсульт орталығы айқындаған бағдарға сәйкес емдеудің одан әрі тактикасы айқындалады.

32. Для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг пациенты переводятся из медицинских организаций первого уровня в организации второго или третьего уровня регионализации.
33. Пациенты с клиникой инсульта или транзиторной ишемической атакой доставляются в МО второго или третьего уровня, минуя организации первого уровня, в пределах четырех часов и тридцати минут от момента развития клинических симптомов ишемического инсульта для проведения системного тромболизиса (4,5-9 часов при условии проведения компьютерной томографии (далее – КТ) и/или магнитно-резонансной томографии (далее – MРT) перфузии), а также пациенты, находящиеся в терапевтическом окне до 24 часов для проведения механической тромбоэкстракции.
34. Пациенты в крайне тяжелом состоянии, с нарушением витальных функций (нетранспортабельные) остаются на 1 уровне, до стабилизации состояния. В дальнейшем посредством телемедицинских консультаций с инсультными центрами 2-3 уровня, решается последующая тактика лечения.
35. На втором уровне (ИЦ 2-го уровня) медицинская помощь оказывается в стационарных условиях (инсультные центры в структуре районных, номерных районных, многопрофильных центральных районных, городских больниц) при наличии круглосуточно функционирующих отделений реанимации и интенсивной терапии, клинической лаборатории, лучевой диагностики с наличием КТ и/или MРT, приборов ультразвукового исследования для оценки состояния сонных и позвоночных артерий, нейрохирургического отделения или, при его отсутствии хирургического отделения с возможностью проведения открытых нейрохирургических операций нейрохирургом, в период 4-96 часов с момента поступления пациента, наличия стандартного нейрохирургического оснащения (инструментария).
36. Пациентам с диагнозом ишемический или геморрагический инсульт на втором уровне проводят:
базисную и (или) специфическую терапию (системный тромболизис, не позднее четырех часов и тридцати минут с момента развития клинических симптомов);
системный тромболизис пациентам, находящимся во временном промежутке от 4.5 часов до 9 часов, только при условии проведения КТ/МРТ-перфузии;
нейрохирургическое лечение в виде открытых операций (декомпрессивная гемикраниэктомия, удаление внутричерепных гематом, наложение наружного дренажа и т.д.);
раннюю реабилитацию.
37. Пациенты с верифицированным диагнозом ишемического инсульта переводятся из организации второго уровня в организации третьего уровня, для оказания механической эндоваскулярной тромбоэкстракции/аспирации в пределах 6-24 часового "терапевтического окна" с момента развития клинических симптомов, несоответствии данных МРТ "mismatch" (при необходимости проведения КТ- перфузии, МРТ- перфузии).

32. Мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету үшін пациенттер бірінші деңгейдегі медициналық ұйымдардан өңірлендірудің екінші немесе үшінші деңгейдегі ұйымдарына ауыстырылады.
33. Инсульт клиникасы немесе транзиторлы ишемиялық ауыруы бар пациенттер, сондай-ақ механикалық тромбэкстракция жүргізу үшін терапиялық аралықта 24 сағатқа дейін пациенттер жүйелік тромболиз жүргізу үшін минут (компьютерлік томография (бұдан әрі – КТ) және/немесе перфузияның магниттік-резонанстық томографиясы (бұдан әрі – МРТ) жүргізілген жағдайда 4,5-9 сағат) ишемиялық инсульттың клиникалық симптомдары дамыған сәттен бастап төрт сағат және отыз шегінде бірінші деңгейдегі ұйымдарды айналып өтіп, екінші немесе үшінші деңгейдегі МҰ-ға жеткізіледі.
34. Өмірлік маңызды функциялары бұзылған (тасымалдауға келмейтін) өте ауыр жағдайдағы пациенттер жағдайы тұрақталғанға дейін бірінші деңгейде қалады. Кейіннен 2-3 деңгейдегі инсульт орталықтарымен телемедициналық консультациялар арқылы емдеудің келесі тактикасы шешіледі.
35. Екінші деңгейдегі (2-деңгейдегі ИО) медициналық көмек стационарлық жағдайларда (аудандық, нөмірлі аудандық, көп бейінді аудандық, қалалық ауруханалар құрылымындағы инсульт орталықтары) тәулік бойы жұмыс істейтін реанимация және қарқынды терапия бөлімшелері, клиникалық зертхана, күретамыр және омыртқа артерияларының жай-күйін бағалауға арналған КТ және/немесе MPT, ультрадыбыстық зерттеу аспаптары бар сәулелік диагностика болған кезде, нейрохирургиялық бөлімше немесе ол болмаған кезде нейрохирург ашық нейрохирургиялық операциялар жүргізу мүмкіндігімен хирургиялық бөлімше, пациент келіп түскен сәттен бастап 4-96 сағат кезеңінде, стандартты нейрохирургиялық жарақтандыру (құрал-саймандарды) болған кезде көрсетіледі.
36. Ишемиялық немесе геморрагиялық инсульт диагнозы қойылған пациенттерге екінші деңгейде мыналар жүргізіледі:
базистік және (немесе) арнайы терапия (жүйелік тромболиз, клиникалық симптомдар дамыған сәттен бастап төрт сағаттан және отыз минуттан кешіктірмей);
КТ/МРТ-перфузия жүргізілген жағдайда ғана 4.5 сағаттан 9 сағатқа дейінгі уақыт аралығындағы пациенттерге жүйелік тромболиз;
ашық операциялар түріндегі нейрохирургиялық емдеу (декомпрессивті гемикраниэктомия, бассүйекішілік гематомаларды алып тастау, сыртқы дренажды қолдану және басқалар);
ерте оңалту.
37. Ишемиялық инсульттің верификацияланған диагнозы бар пациенттер клиникалық симптомдар дамыған сәттен бастап 6-24 сағаттық "терапиялық терезе" шегінде "mismatch" МРТ деректерінің сәйкес келмеуі (қажет болған жағдайда КТ-перфузия, МРТ-перфузия жүргізу) механикалық эндоваскулярлық тромбоэкстракция/аспирация көрсету үшін екінші деңгейдегі ұйымнан үшінші деңгейдегі ұйымға ауыстырылады.

38. Пациенты с субарахноидальным кровоизлиянием и пациенты, у которых кровоизлияние имеет характерные признаки аневризматической патологии или сосудистой мальформации, переводятся из инсультного центра 2-го уровня в инсультный центр 3-го уровня, для оказания высокотехнологичной нейрохирургической медицинской услуги после консультации нейрохирурга.
39. На третьем уровне регионализации медицинская помощь оказывается организациями, оказывающими стационарную помощь (региональные инсультные центры на базе городских, областных и республиканских больниц).
Инсультные центры 3-го уровня создаются для оказания неотложной инсультной помощи в регионе и взаимодействуют с ИЦ 1-2 уровня, скорой медицинской помощью для улучшения качества оказания медицинской помощи при инсультах.
40. Инсультные центры 3-го уровня проводят базисную терапию и раннюю реабилитацию, в том числе специфическую терапию в виде системного тромболизиса и механической тромбоэкстракции/тромбоаспирации, в пределах "терапевтического окна" (четыре часа и тридцать минут, шесть часов – двадцать четыре часа - 9 часов при условии проведения КТ/МРТ -перфузии) от момента начала симптомов.
41. В состав ИЦ входят:
блок интенсивной терапии и реанимации;
отделение ранней реабилитации с мультидисциплинарной бригадой в составе врачей и инструкторов лечебной физкультуры, врачей-реабилитологов;
кабинет логопеда, эрготерапевта, психолога, штатные нормативы которых приведены в приложении 2 к настоящему Стандарту.
42. При подозрении на инсульт или транзиторную ишемическую атаку пациенты в экстренном порядке госпитализируются в ближайшие по территориальному расположению первичные (второй уровень) или региональные инсультные центры (третий уровень).
43. Догоспитальный этап включает срочную транспортировку:
в течение 40 минут– для городского населения;
не более 3-х часов – для сельского населения.
44. Скорая медицинская помощь пациентам с болезнями нервной системы осуществляется в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-225/2020.
45. Дежурной бригадой скорой медицинской помощи осуществляется:
1) диагностика острого инсульта и определение точного времени начала заболевания с обязательным его указанием в сопроводительном листе пациента скорой медицинской помощи, с выяснением всех обстоятельств случившегося;
2) проведение неотложных лечебных мероприятий и наблюдение за пациентами в соответствии с КП;
3) предварительное устное оповещение медицинской организации о поступлении пациента с признаками острого нарушения мозгового кровообращения, с указанием времени приезда, официально фиксируемом в сопроводительном листе при доставке пациента скорой медицинской помощи и в журнале приемного покоя.

38. Субарахноидальды қан құйылулары бар пациенттер және қан құйылулары аневризмалық патологияға немесе тамырлы ақауға тән белгілері бар пациенттер нейрохирург консультациясынан кейін жоғары технологиялық нейрохирургиялық медициналық қызмет көрсету үшін 2-деңгейдегі инсульт орталығынан 3-деңгейдегі инсульт орталығына ауыстырылады.
39. Өңірлендірудің үшінші деңгейінде медициналық көмекті стационарлық көмек көрсететін ұйымдар (қалалық, облыстық және республикалық ауруханалар базасындағы өңірлік инсульт орталықтары) көрсетеді.
3-деңгейдегі инсульт орталықтары өңірде кезек күттірмейтін инсульт көмегін көрсету үшін құрылады және инсульт кезінде медициналық көмек көрсету сапасын жақсарту үшін 1-2-деңгейдегі ИО-мен, жедел медициналық жәрдеммен өзара іс-қимыл жасайды.
40. 3-деңгейдегі инсульт орталықтары симптомдар басталған кезде "терапиялық терезе" шегінде (төрт сағат және отыз минут, алты сағат – жиырма төрт сағат – 9 сағат КТ/МРТ-перфузиялар жүргізілген жағдайда) жүйелік тромболиз және механикалық тромбоэкстракция/тромбоаспирация түріндегі арнайы терапияны қоса алғанда, базистік терапияны және ерте оңалтуды жүргізеді.
41. ИО құрамына мыналар кіреді:
қарқынды терапия және реанимация блогы;
емдік дене шынықтыру дәрігерлері мен нұсқаушыларынан, реабилитолог дәрігерлерінен тұратын мультипәндік бригадасы бар ерте оңалту бөлімшесі;
штаттық нормативтері осы Стандартқа 2-қосымшада келтірілген логопед, эрготерапевт, психолог кабинеті.
42. Егер инсультке немесе өтпелі ишемиялық ауруға күдік туындаған жағдайда, пациенттер шұғыл түрде аумақтық орналасуы бойынша ең жақын бірінші (екінші деңгей) немесе өңірлік инсульт орталықтарына (үшінші деңгей) жатқызылады.
43. Емдеуге жатқызуға дейінгі кезең мынадай жедел тасымалдауды қамтиды:
40 минут ішінде– қала тұрғындары үшін;
3 сағаттан артық емес – ауыл халқы үшін.
44. Нерв жүйесі аурулары бар пациенттерге жедел медициналық жәрдем № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
45. Жедел медициналық жәрдемнің кезекші бригадасы мыналарды жүзеге асырады:
1) жіті инсульт диагностикасы және болған жағдайдың барлық мән-жайларын анықтай отырып, жедел медициналық жәрдем пациенттің ілеспе парағында міндетті түрде көрсете отырып, аурудың басталуының нақты уақытын айқындау;
2) кезек күттірмейтін емдеу іс-шараларын жүргізу және КХ сәйкес пациенттерді байқау;
3) жедел медициналық жәрдемді жеткізу кезінде ресми тіркелетін ілеспе парақта және қабылдау бөлмесінің журналында келу уақытын көрсете отырып, ми қанайналымның жіті бұзылу белгілері бар пациенттің түсуі туралы медициналық ұйымға алдын ала ауызша хабарлау.

46. Госпитальный этап включает:
лечение в блоке интенсивной терапии (от 24 часов до 5 дней) по показаниям на основании состояния пациента – увеличение срока госпитализации;
лечение и медицинскую реабилитацию в отделении ранней реабилитации по мультидисциплинарному принципу (в среднем 16-18 дней) ИЦ;
продолженную и позднюю медицинскую реабилитацию в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-116/2020;
динамическое наблюдение пациента, перенесшего инсульт (постановка на учет и дальнейшее динамическое наблюдение у невролога в течение трех рабочих дней после выписки из инсультного центра);
вторичную профилактику инсульта у пациентов со стойкими остаточными явлениями перенесенного инсульта в амбулаторных условиях в соответствии с клиническими протоколами и их динамическое наблюдение в соответствие с приказом № ҚР ДСМ-149/2020.
47. Координацию работы инсультных центров осуществляет Республиканский координационный центр по проблемам инсульта организованного в структуре РГП на ПХВ "Национальный координационный центр экстренной медицины" (далее – НКЦЭМ).
48. Республиканский координационный центр по проблемам инсульта осуществляет:
1) проведение выездных аудитов, мониторинг первичных и региональных ИЦ, в том числе посредством дистанционных технологий (телемедицина);
2) оказание организационно-методической помощи и выполнение координирующей роли в организации и деятельности региональных ИЦ с использованием дистанционных технологий (телемедицина);
3) проведение обучающих тренингов для специалистов ИЦ (врач невролог, врач нейрохирург, реабилитолог, логопед, средний медицинский персонал);
4) участие в разработке клинических протоколов и нормативной правовых актов по вопросам организации медицинской помощи пациеентам с инсультами;
5) сбор и анализ данных по заболеваемости и смертности от инсультов с формированием ежемесячных/ежеквартальных отчетов и последующим предоставлением в Министерство здравоохранения;
6) проведение просветительных работ, по профилактике инсульта и распознаванию первых признаков инсульта среди населения (освещение в СМИ);
7) организация научно-практических конференций для практического здравоохранения по вопросам инсульта.
49. Дополнительно на базе ситуационного центра НКЦЭМ функционирует Единый консультативный инсультный центр для проведения консультативно-диагностической помощи для специалистов ИЦ, в том числе оказание круглосуточной консультативной помощи специалистам первичных и региональных ИЦ посредством применения телемедицины или санитарной авиации.
Параграф 3. Организация медицинской помощи пациентам с болезнями нервной системы на дому

46. Емдеуге жатқызу кезеңіне мыналар кіреді:
пациенттің жағдайына байланысты көрсетілімдер бойынша қарқынды терапия блогында емдеу (24 сағаттан бастап 5 күнге дейін) - емдеуге жатқызу мерзімінің ұлғаюы;
мультипәндік қағидат бойынша ИО ерте оңалту бөлімшесінде емдеу және медициналық оңалту (орта есеппен 16-18 күн);
№ ҚР ДСМ-116/2020 бұйрыққа сәйкес жалғастырушы және кеш медициналық оңалту;
инсульт алған пациентті динамикалық байқау (инсульт орталығынан шығарылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде неврологта есепке қойылады және одан әрі динамикалық байқалады);
КХ сәйкес амбулаториялық жағдайларда инсульт алған тұрақты қалдық құбылыстары бар пациенттерде инсульттің екінші профилактикасы және оларды №ҚР ДСМ-149/2020 бұйрыққа сәйкес динамикалық байқау.
47. Инсульт орталықтарының жұмысын үйлестіруді "Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығы" ШЖҚ РМК (бұдан әрі – ҰШМҮО) құрылымында ұйымдастырылған инсульт проблемалары жөніндегі республикалық үйлестіру орталығы жүзеге асырады.
48. Инсульт мәселелері жөніндегі республикалық үйлестіру орталығы мыналарды жүзеге асырады:
1) көшпелі, оның ішінде қашықтықтан оқыту технологиялары (телемедицина) арқылы аудиттер жүргізу, бастапқы және өңірлік ИО мониторингі;
2) қашықтықтан оқыту технологияларын (телемедицина) пайдалана отырып, ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету және өңірлік ИО-ның ұйымдастырылуы мен қызметінде үйлестіруші рөлді орындау;
3) ИО мамандары үшін оқыту тренингтерін өткізу (невролог дәрігер, нейрохирург дәрігер, реабилитолог, логопед, орта медициналық персонал);
4) инсультпен ауыратын пациенттерге медициналық көмекті ұйымдастыру мәселелері бойынша клиникалық хаттамалар мен нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге қатысу;
5) ай сайынғы/тоқсан сайынғы есептерді қалыптастыра отырып және кейіннен Денсаулық сақтау министрлігіне ұсына отырып, инсульттан сырқаттанушылық және өлім бойынша деректерді жинау және талдау;
6) халық арасында инсульттің профилактикасы және инсульттің алғашқы белгілерін тану бойынша ағарту жұмыстарын жүргізу (БАҚ-та жариялау);
7) инсульт мәселелері бойынша практикалық денсаулық сақтау үшін ғылыми-практикалық конференциялар ұйымдастыру.
49. ҰШМҮО ахуал орталығының базасында қосымша ИО мамандарына консультациялық-диагностикалық көмек жүргізу, оның ішінде телемедицина немесе санитариялық авиацияны қолдану арқылы бастапқы және өңірлік ИО мамандарына тәулік бойы консультациялық көмек көрсету үшін Бірыңғай консультативтік инсульт орталығы жұмыс істейді.
3-параграф. Нерв жүйесі аурулары бар пациенттерге үйде медициналық көмек ұйымдастыру

50. Медицинская помощь пациентам с болезнями нервной системы осуществляется на дому специалистами первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) при вызове, активном патронаже, организации лечения на дому (стационар на дому).
51. Специалист ПМСП при оказании помощи на дому проводит осмотр пациента, корректирует проводимые диагностические исследования и лечение, при наличии медицинских показаний назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и при необходимости привлекает на консультацию врача невролога.
Глава 5. Рекомендуемый штат работников
52. Рекомендуемые штатные нормативы медицинских организаций, оказывающих неврологическую помощь приведены в приложении 2 к настоящему Стандарту.
Глава 6. Рекомендуемое оснащение медицинскими изделиями
53. Рекомендуемое оснащение медицинскими изделиями медицинских организаций, оказывающих неврологическую помощь, осуществляется согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
Приложение 1 к Стандарту
организации оказания
неврологической помощи
в Республике Казахстан
Рекомендуемая структура неврологического отделения
1. палаты для пациентов;
2. палата интенсивного наблюдения (по требованию);
3. кабинет заведующего;
4. кабинет для врачей (ординаторская);
5. кабинет старшей медицинской сестры;
6. помещение для осмотра пациентов;
7. комната психологической разгрузки / релаксации для медицинского персонала;
8. кабинет психолога и логопеда**;
9. кабинет массажа;
10. кабинет групповой лечебной физкультуры, условно-рефлекторной терапии**;
11. кабинет функциональной диагностики**;
12. процедурный кабинет;
13. комната для среднего и младшего медицинского персонала;
14. комнату для хранения медицинского оборудования;
15. комнату сестры-хозяйки;
16. буфетную и раздаточную;
17. помещение для хранения чистого белья;
18. помещение для сбора грязного белья;
19. инвентарная комната;
20. складское помещение;
21. душевую и туалет для медицинских работников;
22. комнату для санитарных манипуляций;
23. комнату для посетителей;
24. учебный класс клинической базы;
25. помещение дневного пребывания пациентов (холл).
**При отсутствии профильного отделения.
Приложение 2 к Стандарту
организации оказания
неврологической помощи
в Республике Казахстан
Рекомендуемый штат работников
Рекомендуемые штатные нормативы медицинских организаций, оказывающих неврологическую помощь
1. Рекомендуемые штатные нормативы с учетом нагрузки на 1 должность врача невролога на 1 круглосуточный пост медицинской сестры для медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях, в разрезе уровней оказания медицинской помощи, исходя из количества коек.
Неврологическое отделение
Районные больницы
Городские* больницы
Областные больницы и городские больницы в городах республиканского значения и столицы
Национальные центры
взрослые
взрослые
12
взрослые
10
взрослые
8

50. Нерв жүйесі аурулары бар пациенттерге медициналық көмекті үйде медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) мамандары шақыру, белсенді патронаж, үйде емдеуді ұйымдастыру (үйдегі стационар) кезінде жүзеге асырады.
51. МСАК маманы үйде көмек көрсету кезінде пациентті қарап-тексеруді жүргізеді, жүргізілетін диагностикалық зерттеулер мен емдеуді түзетеді, медициналық көрсетілімдер болған кезде қосымша зертханалық, аспаптық зерттеулерді тағайындайды және қажет болған жағдайда неврологтың консультациясына тартады.
5-тарау. Қызметкерлердің ұсынылатын штаты
52. Неврологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың ұсынылатын штаттық нормативтері осы Стандартқа 2-қосымшада келтірілген.
6- тарау. Медициналық бұйымдармен ұсынылатын жарақтандыру
53. Неврологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарды ұсынылатын медициналық бұйымдармен жарақтандыру осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында
ересек халыққа неврологиялық
көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Неврологиялық бөлімшенің ұсынылатын құрылымы
1. пациенттерге арналған палаталар;
2. қарқынды байқау палатасы (талап бойынша);
3. меңгерушінің кабинеті;
4. дәрігерлерге арналған кабинет (ординаторлық);
5. аға мейіргер кабинеті;
6. пациенттерді қарап-тексеруге арналған үй-жай;
7. медициналық персоналға арналған психологиялық жеңілдеу (релаксация) бөлмесі;
8. психолог/логопед кабинеті**;
9. массаж бөлмесі;
10. топтық емдік дене шынықтыру, шартты-рефлекторлық терапия кабинеті**;
11. функционалдық диагностика кабинеті**;
12. процедуралық кабинеті;
13. орта және кіші медицина персоналына арналған бөлме;
14. медициналық жабдықтарды сақтауға арналған бөлме;
15. шараушылық бикесінің бөлмесі;
16. буфет және тамақ тарату бөлмесі;
17. таза төсек жабдықтарын сақтауға арналған бөлме;
18. лас төсек жабдықтарын жинауға арналған бөлме;
19. түгендеу бөлмесі;
20. қойма бөлмесі;
21. медицина қызметкерлеріне арналған душ және дәретхана;
22. санитариялық манипуляцияларға арналған бөлме;
23. келушілер бөлмесі;
24. клиникалық базаның оқу класы;
25. пациенттердің күндізгі болу үй-жайы (холл).
**Бейінді бөлімшелер болмаған жағдайда.
Қазақстан Республикасында
халыққа неврологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
2-қосымша
Қызметкерлердің ұсынылатын штаты
Неврологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың ұсынылатын штат нормативтері
1. Стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдар үшін, төсек санына қарай медициналық көмек көрсету деңгейлері бөлінісінде 1 тәулік бойы мейіргер лауазымына невролог дәрігердің 1 лауазымына жүктемені ескере отырып ұсынылатын штат нормативтері.
Неврологиялық бөлімше
Аудандық ауруханалар
Қалалық ауруханалар*
Республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы облыстық ауруханалар мен қалалық ауруханалар
Ұлттық орталықтар
ересек
ересек
ересек
ересек

Штаты устанавливаются согласно планово-нормативному числу коек на 10 000 человек населения и объему оказываемых медицинских услуг
*городские больницы во всех городах, за исключением городов республиканского значения и столицы
Дополнительные штатные единицы неврологического отделения
Наименование должности
Штатные единицы
Примечание
Врач невролог
1 круглосуточный пост
для оказания круглосуточной медицинской помощи в отделении
Медицинский психолог
0,5
на 20 коек
Старшая медицинская сестра
1
на 20 коек
Медицинская сестра процедурная
1
на 15 коек
Медицинская сестра постовая
4,75
на 15 коек
Медицинская сестра по интенсивному уходу за больными
1 круглосуточный пост
на 6 коек палат интенсивной терапии
Инструктор по лечебной физкультуре
1
на 10 коек
Инсультное отделение
Районные больницы
Городские* больницы
Областные больницы и городские больницы в городах республиканского значения и столицы
Национальные центры
взрослые
взрослые
взрослые
взрослые
Штаты устанавливаются согласно планово-нормативному числу коек на 10 000 человек населения и объему оказываемых медицинских услуг
10
10
8
*городские больницы во всех городах, за исключением городов республиканского значения и столицы
Дополнительные штатные единицы инсультного центра
Наименование должности
Штатные единицы
Примечание
Врач невролог
1 круглосуточный пост
для оказания круглосуточной медицинской помощи
Врач кардиолог
0,5
на 24 койки ранней реабилитации
Медицинский психолог
0,5
на 24 койки ранней реабилитации
Врач физической медицины и реабилитации (врач иглорефлексотерапевт)
3,0
на 24 койки ранней реабилитации
Врач – нейрохирург
1
для инсультных центров II и III уровня
Врач - ангиохирург (рентгенхирургия, интервенционная хирургия)
0,5
для инсультных центров III уровня
Врач анестезиолог-реаниматолог
1 круглосуточный пост
на 6 коек палат интенсивной терапии
Логопед
1,5
на 24 койки ранней реабилитации
Эрготерапевт
0,25
на 24 койки ранней реабилитации
Старшая медицинская сестра
1,0
на 24 койки ранней реабилитации
Медицинская (медицинский) сестра (брат) процедурного кабинета
2,5
на 24 койки ранней реабилитации
Инструктор по лечебной физкультуре
3,0
на 24 койки ранней реабилитации
Медицинская (медицинский) сестра (брат) по массажу
3,0
на 24 койки ранней реабилитации
Медицинская (медицинский) сестра (брат) по физиотерапии
3,0
на 24 койки ранней реабилитации
Медицинская (медицинский) сестра (брат) палатная (палатный)
10,0
на 24 койки ранней реабилитации
Медицинская (медицинский) сестра (брат) палат интенсивной терапии
2 круглосуточных поста
на 6 коек палат интенсивной терапии
Медицинская (медицинский) сестра (брат ) – анестезистка (анестезист)
1 круглосуточный пост
на 6 коек палат интенсивной терапии
Дополнительные штаты для оказания экстренной медицинской помощи по линии неврологической службы
Наименование должности
Штатные единицы
Примечание
Врач невролог
1 круглосуточный пост
В приемное отделение для оказания экстренной медицинской помощи неврологическим и инсультным пациентам областных больниц, больниц республиканского значения, столицы, а также городских больниц в городах с населением 200 тысяч человек и более.

Штаттар 10 000 халыққа шаққанда төсектердің жоспарлы-нормативтік санына және көрсетілетін медициналық қызметтер көлеміне сәйкес белгіленеді
12
10
8
* Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, барлық қалалардағы қалалық ауруханалар
Неврологиялық бөлімшенің қосымша штат бірліктері
Лауазымның атауы
Штат бірліктері
Ескертпе
Невролог дәрігер
1 тәулік бойғы пост
Бөлімшеде тәулік бойғы медициналық көмек көрсету үшін
Медициналық психолог
0,5
20 төсекке
Аға мейіргер
1
20 төсекке
Емшара мейіргері
1
15 төсекке
Пост мейіргері
4,75
15 төсекке
Науқастарға қарқынды күтім жасау бойынша мейіргер
1 тәуліктік пост
Қарқынды терапия палатасы бойынша 6 төсекке
Емдік дене шынықтыру бойынша нұсқаушы
1
10 төсекке
Инсульт бөлімшесі
Аудандық ауруханалар
Қалалық ауруханалар*
Республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы облыстық ауруханалар мен қалалық ауруханалар
Ұлттық орталықтар
ересек
ересек
ересек
ересек
Штаттар 10 000 халыққа шаққанда төсектердің жоспарлы-нормативтік санына және көрсетілетін медициналық қызметтер көлеміне сәйкес белгіленеді
10
10
8
** республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, барлық қалалардағы қалалық ауруханалар
Инсульт орталығының қосымша штат бірліктері
Лауазымның атауы
Штат бірліктері
Ескертпе
Невролог дәрігер
1 тәулік бойғы пост
Тәулік бойы медициналық көмек көрсету үшін
Кардиолог дәрігер
0,5
ерте оңалтудың 24 төсегіне арналған
Медициналық психолог
0,5
ерте оңалтудың 24 төсегіне арналған
Физикалық медицина және оңалту дәрігері (инерефлексотерапия дәрігері)
3,0
ерте оңалтудың 24 төсегіне арналған
Нейрохирург дәрігер
1
II және III деңгейдегі инсульт орталықтары үшін
Ангиохирург дәрігер (рентгенхирургия, интервенциялық хирургия)
0,5
III деңгейдегі инсульт орталықтары үшін
Анестезиолог-реаниматолог дәрігер
1 тәулік бойғы пост
6 төсекке арналған қарқынды терапия палаталары
Логопед
1,5
ерте оңалтудың 24 төсегіне арналған
Эрготерапевт
0,25
ерте оңалтудың 24 төсегіне арналған
Бас медбике
1,0
ерте оңалтудың 24 төсегіне арналған
Емшара кабинетінің мейіргері
2,5
ерте оңалтудың 24 төсегіне арналған
Емдік дене шынықтыру бойынша нұсқаушы
3,0
ерте оңалтудың 24 төсегіне арналған
Массаж бойынша мейіргер
3,0
ерте оңалтудың 24 төсегіне арналған
Физиотерапия бойынша мейіргер
3,0
ерте оңалтудың 24 төсегіне арналған
Палата (палаталық) мейіргері
10,0
ерте оңалтудың 24 төсегіне арналған
Қарқынды терапия палаталарының аға мейіргері
2 тәулік бойғы пост
6 төсекке арналған қарқынды терапия палаталары
Мейіргер-анестезист
1 тәулік бойғы пост
6 төсекке арналған қарқынды терапия палаталары
Шұғыл медициналық көмек көрсету үшін неврологиялық қызмет желісі бойынша қосымша штаттар
Лауазымның атауы
штат бірліктері
Ескертпе
Невролог дәрігер
1 тәулік бойғы пост
Облыстық ауруханалардың, республикалық маңызы бар ауруханалардың, астананың, сондай-ақ 200 мың және одан да көп халқы бар қалалардағы қалалық ауруханалардың неврологиялық және инсульттік пациенттеріне шұғыл медициналық көмек көрсету үшін қабылдау бөліміне.