О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 142. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2025 года № 36198
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 286 "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23901) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения общественных слушаний, утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) пункта 6:
дополнить абзацем следующего содержания:
"проектным документациям по нормативам эмиссий, проектам программы управления отходами объекта I категории, который эксплуатируется на основании комплексного экологического разрешения, выданного до 1 июля 2021 года;";
подпункт 4) пункта 12:
дополнить абзацем следующего содержания:
"проектная документация по нормативам эмиссий, проекты программы управления отходами объекта I категории, который эксплуатируется на основании комплексного экологического разрешения, выданного до 1 июля 2021 года.".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года №317 "Об утверждении Правил проведения государственной экологической экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23918) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения государственной экологической экспертизы, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Обязательной государственной экологической экспертизе подлежат следующие объекты, согласно статье 87 и пункту 2 статьи 418 Кодекса:";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) проекты нормативов эмиссий, проекты программы управления отходами объекта I категории, который эксплуатируется на основании комплексного экологического разрешения, выданного до 1 июля 2021 года;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) проекты хозяйственной деятельности, которая может оказывать воздействие на окружающую среду сопредельных государств или для осуществления которой необходимо использование общих с сопредельными государствами природных объектов либо которая затрагивает интересы сопредельных государств, в том числе по комплексу "Байконур", определенные международными договорами Республики Казахстан.

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2025 жылғы 30 мамырдағы № 142 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 маусымда № 36198 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 3 тамыздағы № 286 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23901 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларында:
6-тармағының 4) тармақшасы:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсаттың негізінде пайдаланылатын I санаттағы объектінің эмиссиялар нормативтерінің жобалық құжаттамалары, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобалау құжаттамалары;";
12-тармақтың 4) тармақшасы:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсаттың негізінде пайдаланылатын I санаттағы объектінің эмиссиялар нормативтерінің жобалары, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобалау құжаттамалары.".
2. "Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 9 тамыздағы № 317 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23918 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларында:
3-тармақтың:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кодекстің 87-бабына және 418-бабының 2-тармағына сәйкес келесі объектілер міндетті мемлекеттік экологиялық сараптамаға жатады:";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) 2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсаттың негізінде пайдаланылатын I санаттағы объектінің эмиссиялар нормативтерінің жобалары, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобалары;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында айқындалған көршілес мемлекеттердің қоршаған ортасына әсер етуі мүмкін немесе оларды іске асыру үшін көршілес мемлекеттермен ортақ табиғи объектілерді пайдалану қажет болатын немесе көрші мемлекеттердің, оның ішінде "Байқоңыр" кешенінің мүдделеріне әсер ететін шаруашылық қызмет жобалары.

Порядок и механизм проведения оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей определяются по Методике оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей, утвержденной приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 15 ноября 2023 года № 321 "Об утверждении Методики оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33645);";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Общественные слушания проводятся в соответствии с Правилами проведения общественных слушаний, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 286 "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23901).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Положительным результатом осуществления государственной экологической экспертизы является выдача заключения государственной экологической экспертизы, по форме согласно приложениям 3 и 8 к настоящим Правилам, заключения государственной экологической экспертизы для объектов III категории, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. В заключении указывается вывод "согласовывает".";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. В случае несоответствия документации, представленной на государственную экологическую экспертизу, требованиям экологического законодательства Республики Казахстан, не устранения мотивированных замечаний, а также по основаниям указанным в пункте 9 приложений 5 и 6 к Правилам, выносится отрицательное заключение государственной экологической экспертизы. Результатом осуществления государственной экологической экспертизы является мотивированный отказ в оказании государственной услуги с выводом "отказывает в оказании государственных услуг".";
в пункте 14:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"в случае установления неполноты представленных документов и (или) оснований указанных в пункте 9 приложения 5 к Правилам, исполнитель услугодателя 1 подготавливает мотивированный отказ в приеме заявления с указанием мотивированных замечаний с выводом "отказывает в приеме заявления", который направляется в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) руководителя услугодателя 1 в "личный кабинет" услугополучателя на портале;";
абзацы одиннадцатый, двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый и шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"Результат оказания государственной услуги направляется в форме электронного документа подписанного ЭЦП руководителя услугодателя 1 в "личный кабинет" услугополучателя.

Тасымалдағыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсер етуге бағалау жүргізудің тәртібі мен механизмі "Тасымалдағыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 15 қарашадағы № 321 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33645 болып тіркелген) бекітілген Тасымалдағыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістемесі бойынша айқындалады;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қоғамдық тыңдаулар "Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 3 тамыздағы № 286 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23901 болып тіркелген) бекітілген Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асырудың оң нәтижесі осы Қағидаларға 3 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша III санаттағы объектілер үшін мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын беру болып табылады. Қорытындыда "келіседі" деген тұжырым көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынылған құжаттама Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген, дәлелді ескертулер жойылмаған жағдайда, сондай-ақ Қағидаларға 5 және 6-қосымшалардың 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік экологиялық сараптаманың теріс қорытындысы шығарылады. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асырудың нәтижесі "мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады" деген тұжырыммен мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады.";
14-тармақтың:
төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ұсынылған құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда және (немесе) Қағидаларға 5-қосымшаның 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "қабылдаудан бас тартады" деген тұжырыммен дәлелді ескертулерді көрсете отырып, өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды дайындайды, ол 1-көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі;";
он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші және он алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" 1-көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

Услугодатель 1 в течение 25 (двадцать пять) рабочих дней с момента регистрации заявления направляет посредством портала к услугополучателю:
заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается" в случае отсутствия замечаний;
для доработки в случае наличия мотивированных замечаний по содержанию представленных документов.
Услугополучатель в течение 10 (десять) рабочих дней представляет услугодателю 1 доработанные документы со дня получения мотивированных замечаний.
В случае устранения услугополучателем мотивированных замечаний исполнитель услугодателя 1 в течение 10 (десять) рабочих дней подготавливает заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается";";
абзацы пятый, шестой пункта 19 изложить в следующей редакции:
"в случае установления неполноты представленных документов и (или) оснований указанных в пункте 9 приложения 6 к Правилам, исполнитель услугодателя 2 подготавливает мотивированный отказ в приеме заявления с указанием мотивированных замечаний с выводом "отказывает в приеме заявления";
после подписания услугодателем 2 услугополучатель получает мотивированный отказ в приеме заявления, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя 2, на портале в личном кабинете в форме электронного документа;";
абзац пятый, шестой пункта 20 изложить в следующей редакции:
"в случае установления неполноты представленных документов и (или) оснований указанных в пункте 9 приложения 6 к Правилам, исполнитель услугодателя 2 подготавливает мотивированный отказ в приеме заявления с указанием мотивированных замечаний с выводом "отказывает в приеме заявления";
после подписания услугодателем 2 услугополучатель получает мотивированный отказ в приеме заявления, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя 2, на портале в личном кабинете в форме электронного документа;";
пункт 23 дополнить абзацем следующего содержания:
"Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.";
приложения 3, 5 и 6 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 7 и 8 к Правилам согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1-көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген сәттен бастап 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
ескертулер болмаған жағдайда, "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы;
ұсынылған құжаттардың мазмұны бойынша дәлелді ескертулер болған жағдайда, пысықтау үшін жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушы дәлелді ескертулерді алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде 1-көрсетілетін қызметті берушіге пысықталған құжаттарды ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы дәлелді ескертулерді жойған жағдайда, 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы 10 (он) жұмыс күні ішінде "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын дайындайды;";
19-тармақтың бесінші, алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"ұсынылған құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда және (немесе) Қағидаларға 6-қосымшаның 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша, 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "қабылдаудан бас тартады" деген тұжырыммен дәлелді ескертулерді көрсете отырып, өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды дайындайды;
2-көрсетілетін қызметті беруші қол қойғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы 2-көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды порталдағы жеке кабинетте электрондық құжат нысанында алады;";
20-тармақтың бесінші, алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ұсынылған құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда және (немесе) Қағидаларға 6-қосымшаның 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша, 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "қабылдаудан бас тартады" деген тұжырыммен дәлелді ескертулерді көрсете отырып, өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды дайындайды;
2-көрсетілетін қызметті беруші қол қойғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы 2-көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды порталдағы жеке кабинетте электрондық құжат нысанында алады;";
23-тармақ мынадай редакцияда абзацпен толықтырылсын:
"Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.";
Қағидаларға 3, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 7 және 8-қосымшалармен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Н. Шарбиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 мая 2025 года № 142
Приложение 3
к Правилам проведения
государственной экологической
экспертизы
Форма
Заключение государственной экологической экспертизы
Кому: ____________________
(полное наименование
заявителя)
Заключение государственной экологической экспертизы
на ______________________________________________________________
(наименование проектной документации)
Разработчик ______________________________________________________
(полное наименование проектной организации-разработчика)
Заказчик материалов проекта ________________________________________
(полное название организации-заказчика)
На рассмотрение государственной экологической экспертизы представлены:
__________________________________________________________________
(наименование проектной документации, перечисление комплектности
представленных материалов, других документов)
Материалы поступили на рассмотрение "___" ___ 20__ года № ___________
(Дата, номер входящей регистрации)
Информация об общественных слушаниях _____________________________
Общие сведения:
Краткая характеристика физико-географических условий района размещения
объекта экспертизы, фонового состояния окружающей среды, основных
технических, технологических решений, в том числе. описание технологического
процесса, оказывающего отрицательное воздействие на окружающую среду,
рассмотрение альтернативных вариантов в сравнении с лучшими аналогами
современных технологий.
Примечание: при проведении государственной экологической экспертизы
в отношении нормативных правовых актов, положения раздела "Общие сведения"
не подлежат заполнению ввиду отсутствия применимости к указанному виду
объектов экспертизы.
Вывод. Государственная экологическая экспертиза согласовывает
(наименование проектной документации)".
_______________________ (подпись)
_____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам проведения
государственной экологической
экспертизы
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды"
1
Наименование услугодателя
Комитет экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и его территориальные подразделения.
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
С момента регистрации заявления услугодателем:
рассмотрение на полноту представленных документов в течение 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявления;
выдача заключения государственной экологической экспертизы/ мотивированного отказа в оказании государственной услуги в течение 45 (сорок пять) рабочих дней:
в том числе направление мотивированных замечаний или заключения государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается" в случае отсутствия замечаний в течение 25 (двадцать пять) рабочих дней;
представление услугополучателем доработанных материалов в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения мотивированных замечаний.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Заключение государственной экологической экспертизы, осуществляемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Форма результата оказания государственной услуги - электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю бесплатно.
7
График работы
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от (далее - Трудовой кодекс), прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
Н. Шарбиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2025 жылғы 30 мамырдағы
№ 142 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік экологиялық
сараптама жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы
Кімге: _____________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы
_____________________________________________________________
(жобалау құжаттамасының атауы)
Материалдар әзірленді_______________________________________________
(әзірлеуші-жобалау ұйымының толық атауы)
Жоба материалдарының тапсырыс берушісі____________________________
(тапсырыс беруші-ұйымның толық атауы)
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қарауына мыналар ұсынылды:
_________________________________________________________________
(жобалау құжаттамасының атауы, ұсынылған материалдардың, басқа
құжаттардың жиынтықтылығын аудару)
Материалдар қарауға келіп түсті "___" ___ 20__ жылы № __________
(Кірісті тіркеу күні, нөмірі)
Қоғамдық тыңдаулар туралы ақпарат ____________________________
Жалпы мәліметтер:
Сараптама объектісі орналасқан ауданның физикалық-географиялық жағдайларының, қоршаған ортаның фондық жай-күйінің, негізгі техникалық, технологиялық шешімдердің қысқаша сипаттамасы, оның ішінде қоршаған ортаға теріс әсер ететін технологиялық процестің сипаттамасы, қазіргі заманғы технологиялардың үздік аналогтарымен салыстырғанда балама нұсқаларды қарау.
Ескерту: нормативтік құқықтық актілерге қатысты мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезінде "Жалпы мәліметтер" бөлімінің ережелері аталған сараптама объектісі түріне қолданылмайтындығына байланысты толтырылмайды.
Тұжырым. Мемлекеттік экологиялық сараптама (жобалау құжаттамасының атауы) келіседі".
_______________________
(қолы)
____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік экологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
5-қосымша
"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz арқылы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген сәттен бастап:
өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын қарау;
45 (қырық бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік экологиялық сараптаманың/ мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартудың қорытындысын беру:
оның ішінде дәлелді ескертулерді немесе ескертулер болмаған жағдайда, "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде жіберу;
көрсетілетін қызметті алушының дәлелді ескертулерді алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде пысықталған материалдарды ұсынуы.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысаны – электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).

Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявку на проведение государственной экологической экспертизы, в электронном виде, подписанной ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия протокола общественных слушаний в случае завершения общественных слушаний до начала процесса проведения государственной экологической экспертизы;
3) в случае проектов нормативных правовых актов Республики Казахстан, реализация которых может привести к негативным воздействиям на окружающую среду, разрабатываемых центральными государственными органами и органами местного государственного управления, в следующем составе:
в форме электронного документа проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, подготовленных в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О правовых актах";
4) в случае проектов нормативов эмиссий, проектов программы управления отходами объекта I категории, который эксплуатируется на основании комплексного экологического разрешения, выданного до 1 июля 2021 года:
в форме электронного документа проекты нормативов эмиссий, проекты программы управления отходами;
в форме электронного документа пояснительная записка по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
электронная копия заключений государственной экологической экспертизы, на основании которого до 1 июля 2021 года было выдано комплексное экологическое разрешение;
электронная копия комплексного экологического разрешения выданного до 1 июля 2021 года.
5) в случае проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий, включая их функциональное зонирование и генеральные планы развития инфраструктуры в следующем составе:
в форме электронного документа проекты естественно-научных обоснований либо технико-экономических обоснований, в форме электронного документа, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке определенным Правилами разработки проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию или расширению особо охраняемых природных территорий, а также корректировки технико-экономического обоснования, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 558 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6518);
электронная копия согласование собственников земельных участков и землепользователями;
электронная копия сопроводительного письма согласования местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
электронная копия письма с согласованием уполномоченного органа по земельным отношениям области (города республиканского значения, столицы);
электронная копия письма с согласованием уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий, местного значения - территориального органа уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий;

Көрсетілетін қызметті беруші – Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған.
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық түрдегі мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге арналған өтінім;
2) мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу процесі басталғанға дейін қоғамдық тыңдаулар аяқталған жағдайда қоғамдық тыңдаулар хаттамасының электрондық көшірмесі;
3) орталық мемлекеттік органдар және жергілікті мемлекеттік басқару органдары әзірлейтін, іске асырылуы қоршаған ортаға теріс әсерлерге әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің жобалары жағдайында келесі құрамда:
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес дайындалған Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің электрондық құжат нысанындағы жобалары;
4) 2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсат негізінде пайдаланылатын I санаттағы объектінің эмиссиялар нормативтерінің жобалары, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобалары болған жағдайда:
электрондық құжат нысанында эмиссиялар нормативтерінің жобалары, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобалары;
электрондық құжат нысанында осы қағидаларға 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша түсіндірме жазба;
оның негізінде 2021 жылғы 1 шілдеге дейін кешенді экологиялық рұқсат берілген мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларының электрондық көшірмесі;
2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсаттың электрондық көшірмесі.
5) Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары, олардың функционалдық аймақтарға бөлінуін және инфрақұрылымды дамытудың бас жоспарларын қоса алғанда, келесі құрамда жобалары болған жағдайда:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 1 қыркүйектегі №558 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6518 болып тіркелген) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерінің жобаларын әзірлеу, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздемені түзету қағидаларында айқындалған тәртіппен дайындалған, электрондық құжат нысанындағы жаратылыстану-ғылыми негіздемелердің не техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары.
жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың келісімінің электрондық көшірме;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының келісімі бар ілеспе хаттың электрондық көшірмесі;
облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органының келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;
аумақтық органның ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органының - жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;

6) в случае проектов технико-экономических обоснований по переводу земель особо охраняемых природных территорий (за исключением особо охраняемых природных территорий без статуса юридического лица) в земли запаса в следующем составе:
в форме электронного документа проекты технико-экономических обоснований, включающие в себя материалы, подготовленных и утвержденных заинтересованным органом в порядке определенным пунктом 9 Правил перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса и перевода земель запаса обратно в земли особо охраняемых природных территорий, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2009 года № 172 (далее - Правила перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса);
электронная копия протокола проведения общественных слушаний;
электронная копия письма с согласованием уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий, местного значения - территориального органа уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий;
электронная копия письма с согласованием местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы;
электронная копия положительного заключения комиссии, утвержденного уполномоченным органом в соответствии с пунктом 5 перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса;
в случае перевода земель для добычи твердых полезных ископаемых (за исключением общераспространенных полезных ископаемых) дополнительно электронная копия отчета об оценке ресурсов и запасов твердых полезных ископаемых в соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
7) в случае проектов естественно-научных обоснований по упразднению или уменьшению территорий государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения в следующем составе:
в форме электронного документа проекты естественно-научных обоснований, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке определенным Правилами упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2010 года № 399;
электронная копия письма с согласованием уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий, местного значения - территориального органа уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий;

6) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін (заңды тұлға мәртебесі жоқ ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қоспағанда) босалқы жерге ауыстыру жөніндегі техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары жағдайында келесі құрамда:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 17 ақпандағы № 172 қаулысымен бекітілген Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру және босалқы жерді қайтадан ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жеріне ауыстыру қағидаларының (бұдан әрі – ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру қағидалары) 9-тармағында айқындалған тәртіппен мүдделі орган дайындаған және бекіткен материалдарды қамтитын техникалық-экономикалық негіздемелердің электрондық құжат нысанындағы жобалары;
қоғамдық тыңдауларды өткізу хаттамасының электрондық көшірмесі;
аумақтық органның ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органының - жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстырудың 5-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен комиссияның оң қорытындысының электрондық көшірмесі;
қатты пайдалы қазбаларды (кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда) өндіру үшін жер ауыстырылған жағдайда "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына сәйкес қатты пайдалы қазбалардың ресурстары мен қорларын бағалау туралы есептің қосымша электрондық көшірмесі;
7) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарының аумақтарын тарату немесе азайту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми негіздемелердің жобалары болған жағдайда, келесі құрамда:
материалдарды қамтитын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 мамырдағы № 399 қаулысымен бекітілген республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын азайту ережесінде айқындалған тәртіппен дайындалған жаратылыстану-ғылыми негіздемелердің электрондық құжат нысанындағы жобалары;
аумақтық органының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органының - жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;

8) в случае проектов планов управления природоохранной организацией, в следующем составе:
в форме электронного документа проект Плана управления природоохранной организацией, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке определенным статьей 26 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
9) в случае материалов обследования территорий, обосновывающие отнесение этих территорий к зонам экологического бедствия или чрезвычайной экологической ситуации в следующем составе:
в форме электронного документа материалы обследования территории, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке, определенном статьей 405 Кодекса;
электронная копия заключения комиссии, созданной в целях изучения территории (акватории), которую предполагается объявить зоной чрезвычайной экологической ситуации или зоной экологического бедствия на материалы, подтверждающих современное экологическое состояние территорий;
электронная копия заключений уполномоченных государственных органов в области здравоохранения, образования и науки;
10) в случае материалов комплексного экологического обследования земель, на которых в прошлом проводились испытания ядерного оружия, а также которые подверглись воздействию военных полигонов, в следующем составе:
в форме электронного документа материалы комплексного экологического обследования, включающие в себя документы и подготовленные в порядке определенным Методикой по проведению комплексного экологического обследования территорий, на которых проводились испытания ядерного оружия, утвержденной приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 8 апреля 2022 года № 126 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27680);
электронная копия положительного заключения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
11) в случае проектов хозяйственной деятельности, которая может оказывать воздействие на окружающую среду сопредельных государств или для осуществления которой необходимо использование общих с сопредельными государствами природных объектов либо которая затрагивает интересы сопредельных государств, в том числе по комплексу "Байконур", определенные международными договорами Республики Казахстан, в следующем составе:
в форме электронного документа проекты планируемой хозяйственной деятельности;
12) в случае проекта оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей в следующем составе:
в форме электронного документа проект оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей, включающие в себя материалы и подготовленные в порядке определенным Методикой оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей, утвержденных приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 15 ноября 2023 года №321 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33645);

8) табиғат қорғау ұйымын басқару жоспарларының жобалары болған жағдайда, келесі құрамда:
материалдарды қамтитын және "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26- бабында айқындалған тәртіппен дайындалған табиғат қорғау ұйымын басқару жоспарының электрондық құжат нысанындағы жобасы;
9) осы аумақтарды экологиялық зілзала немесе төтенше экологиялық жағдай аймақтарына жатқызуды негіздейтін аумақтарды зерттеу материалдары болған жағдайда, келесі құрамда:
электрондық құжат нысанында Кодекстің 405-бабында айқындалған тәртіппен дайындалған материалдарды қамтитын аумақты зерттеу материалдары;
аумақтардың қазіргі экологиялық жай-күйін растайтын материалдарға төтенше экологиялық жағдай аймағы немесе экологиялық зілзала аймағы деп жариялау болжанатын аумақты (акваторияны) зерделеу мақсатында құрылған комиссия қорытындысының электрондық көшірмесі;
денсаулық сақтау, білім және ғылым саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар қорытындыларының электрондық көшірмесі;
10) бұрын ядролық қару сынақтары өткізілген, сондай-ақ әскери полигондардың әсеріне ұшыраған жерлерді кешенді экологиялық зерттеу материалдары болған жағдайда, келесі құрамда:
электрондық құжат нысанында Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 8 сәуірдегі № 126 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27680 болып тіркелген) ядролық қару сынақтары жүргізілген аумақтарды кешенді экологиялық зерттеп-қарау әдістемеде айқындалған тәртіпте дайындалған кешенді экологиялық тексеру материалдары;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның оң қорытындысының электрондық көшірмесі;
11) шектес мемлекеттердің қоршаған ортасына әсер етуі мүмкін немесе оны жүзеге асыру үшін шектес мемлекеттермен ортақ табиғи объектілерін пайдалану қажет болатын не шектес мемлекеттердің мүдделерін, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында айқындалған "Байқоңыр" кешені бойынша мүдделерін қозғайтын шаруашылық қызмет жобалары жағдайында, келесі құрамда:
жоспарланған шаруашылық қызметтің жобалары электрондық құжат нысанында;
12) тасығыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау жобасы жағдайында келесі құрамда:
электрондық құжаты нысанында Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 15 қарашадағы № 321 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33645 болып тіркелген) тасығыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістемесімен айқындалған тәртіппен дайындалған материалдарды қамтитын тасығыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау жобасы;

13) в случае лесоустроительных проектов государственных лесовладений и лесоустройства и (или) специальных обследований для отнесения государственного лесного фонда к категориям, перевода из одной категории в другую, а также выделения особо защитных участков, на которых лесопользование запрещается или ограничивается, в следующем составе:
в форме электронного документа материалы по осуществлению лесоустройства, лесопользования или лесозащитных мероприятий, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке определенным Инструкцией проведения лесоустройства, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 ноября 2012 года № 17-02/566 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8181).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, о разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с разделом по оценке воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя 1 получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги
1) установления неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия;
2) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
4) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
7) не устранение мотивированных замечаний;
8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Приложение 6
к Правилам проведения
государственной экологической
экспертизы
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой местными исполнительными органами"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкент
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
С момента регистрации заявления услугодателем: выдача заключения государственной экологической экспертизы – в течение 30 (тридцати) рабочих дней: в том числе направление мотивированных замечаний в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней; представление услугополучателем доработанных материалов в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения мотивированных замечаний.
С момента регистрации заявления услугодателем:

13) мемлекеттік орман иеленудің және орман орналастырудың орман орналастыру жобалары және (немесе) мемлекеттік орман қорын санаттарға жатқызу, бір санаттан екіншісіне ауыстыру үшін арнайы зерттеулер жағдайында, сондай-ақ келесі құрамда орман пайдалануға тыйым салынатын немесе шектелетін ерекше қорғау учаскелерін бөлу:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 9 қарашадағы № 17-02/566 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8181 болып тіркелген) орман орналастыруды жүзеге асыру, орман пайдалану немесе орман қорғау іс-шараларын жүзеге асыру жөніндегі электрондық құжат нысанындағы материалдар.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау бөлімі бар көзделіп отырған қызмет жобаларына рұқсаттар, мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындылары және эмиссиялар нормативтері туралы мәліметтерді 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға арналған негіздер
1) ұсынылған құжаттардың толық еместігін және (немесе) қолданылу мерзімі өткендігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті болған уәкілетті мемлекеттік органның келісім беру туралы сұранысқа берілген теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің немесе тексерістің теріс қорытындысы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметті немесе оның жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
6) Көрсетілетін қызмет алушыға қатысты мемлекеттік қызметті алуымен байланысты арнайы құқықтан айыру туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
7) дәлелді ескертпелердің жойылмауы;
8) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Мемлекеттік экологиялық
сараптама жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
"Жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген сәттен бастап:
мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын беру – 30 (отыз) жұмыс күні ішінде:
оның ішінде дәлелді ескертулерді жолдау – 15 (он бес) жұмыс күні ішінде; көрсетілетін қызметті алушының пысықталған материалдарды ұсынуы – дәлелді ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде.
Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген сәттен бастап:

выдача заключения государственной экологической экспертизы – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней: в том числе направление мотивированных замечаний в течение 7 (семи) рабочих дней; представление услугополучателем доработанных материалов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения мотивированных замечаний.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Заключение государственной экологической экспертизы, осуществляемой местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Форма результата оказания государственной услуги - электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю бесплатно.
7
График работы
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу, прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявку на проведение государственной экологической экспертизы для объектов III категории, в электронном виде, подписанной ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
в случае проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов III категории и иные проектные документы, необходимые при подготовке декларации о воздействии на окружающую среду:
в форме электронного документа проектная документация;
2) заявку на проведение государственной экологической экспертизы, в электронном виде, подписанной ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
в случае проектных документов, для видов деятельности, не требующих экологического разрешения, для которых законами Республики Казахстан предусмотрено обязательное наличие положительного заключения государственной экологической экспертизы:
в форме электронного документа проектные документы.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, о разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с разделом по оценке воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя 2 получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги

мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын беру – 15 (он бес) жұмыс күні ішінде: оның ішінде дәлелді ескертулерді жолдау – 7 (жеті) жұмыс күні ішінде; көрсетілетін қызметті алушының пысықталған материалдарды ұсынуы – дәлелді ескертулерді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысаны - электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Портал –жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті беруші – Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен қол қойылған электронды түрдегі III санаттағы объектілер үшін мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге арналған өтінім;
III санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалық құжаттаманы және қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны дайындау кезінде қажетті өзге де жобалық құжаттар болған жағдайда:
электрондық құжат нысанында жобалық құжаттама;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық түрдегі мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге арналған өтінім;
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысының міндетті болуы көзделген, экологиялық рұқсатты талап етпейтін қызмет түрлері үшін жобалық құжаттар болған жағдайда:
электрондық құжат нысанында жобалық құжаттар.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау бөлімімен және эмиссиялар нормативтерімен белгіленген қызмет жобаларына рұқсаттар, мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындылары туралы мәліметтерді 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установления неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия;
2) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
4) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
7) не устранение мотивированных замечаний;
8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Приложение 2 к приказу
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 мая 2025 года № 142
Приложение 7
к Правилам проведения
государственной экологической
экспертизы
Форма
Пояснительная записка к заявке на проведение государственной экологической
экспертизы проектов нормативов эмиссий, проектов программы управления отходами
объекта I категории, который эксплуатируется на основании комплексного
экологического разрешения, выданного до 1 июля 2021 года
Кому: _____________________
(полное наименование
государственного органа)
От: _______________________
(полное наименование
заявителя)
Адрес ______________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон, e-mail)
Реквизиты заявителя
__________________________
(№ свидетельства
о государственной регистрации
ЮЛ/ИП, БИН, ИИН)
Наименование предприятия
___________________________
(в составе которого находится
объект)
Пояснительная записка
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указать полное наименование проекта)
Перечень прилагаемых документов:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Материалы не содержат конфиденциальной информации.
Общие сведения об объекте
Таблица 1. Характеристика объекта
1
Наименование объекта
2
Адрес объекта (предприятия)
3
Вид деятельности
4
Состояние объекта
новый (реконструируемый) объект
действующий
полный вывод из эксплуатации
5
Дата выдачи и номер действующего комплексного экологического разрешения
6
Дата выдачи и номер заключений государственной экологической экспертизы, на основании которого до 1 июля 2021 года было выдано комплексное экологическое разрешение
7
Учет трансграничного загрязнения
(да/нет)
8
Краткое описание объекта и вида (видов) деятельности
9
Описание изменений
10
Информация по выполненным мероприятиям Программы перехода к наилучшим доступным техникам
Примечание:

1) ұсынылған құжаттардың толық еместігін және (немесе) қолданылу мерзімі өткендігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті болған уәкілетті мемлекеттік органның келісім беру туралы сұранысқа берілген теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің немесе тексерістің теріс қорытындысы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметті немесе оның жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
6) Көрсетілетін қызмет алушыға қатысты мемлекеттік қызметті алуымен байланысты арнайы құқықтан айыру туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
7) дәлелді ескертпелердің жойылмауы;
8) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2025 жылғы 30 мамырдағы
№ 142 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік экологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсат негізінде пайдаланылатын I санаттағы объектінің эмиссиялар нормативтерінің жобаларына, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге арналған өтінімге түсіндірме жазба
Кімге: ______________________
(мемлекеттік органның толық
атауы)
Кімнен: ____________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Мекен-жайы ________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үй №, телефон, e-mail)
Өтініш берушінің деректемелері
_______________________
(ЗТ / ЖК БСН, ЖСН
мемлекеттік тіркеу туралы
куәліктің №)
Кәсіпорынның атауы
____________________________
(құрамында объект бар)
Түсіндірме жазба
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жобаның толық атауын көрсету)
Қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Материалдарда құпия ақпарат жоқ.
Объект туралы жалпы мәліметтер.
1-кесте. Объекттің сипаттамасы
1
Объекттің атауы
2
Объекттің (кәсіпорынның) мекенжайы
3
Қызмет түрі
4
Объектінің күйі
жаңа (реконструкцияланатын) объект
қолданыстағы
пайдаланудан толық шығару
5
Қолданыстағы кешенді экологиялық рұқсаттың берілген күні және нөмірі
6
2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсаттың берілуіне негіз болған мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысының берілген күні мен нөмірі
7
Трансшекаралық ластануды есепке алу
(иә/жоқ)
8
Объектінің және қызмет түрінің (түрлерінің) қысқаша сипаттамасы
9
Өзгерістердің сипаттамасы
10
Ең үздік қолжетімді техникаларға көшу бағдарламасының орындалған іс-шаралары бойынша ақпарат
Ескертпе:

эксплуатируется на основании комплексного экологического разрешения, выданного до 1 июля 2021 года
Кому: _____________________
(полное наименование
заявителя)
Заключение государственной экологической экспертизы
на _____________________________________________________________
(наименование проектной документации)
Разработчик ____________________________________________________
(полное наименование проектной организации-разработчика)
Заказчик материалов проекта _____________________________________
(полное название организации-заказчика)
На рассмотрение государственной экологической экспертизы представлены:
_______________________________________________________________
(наименование проектной документации, перечисление комплектности
представленных материалов, других документов)
Материалы поступили на рассмотрение "___" ___ 20__ года № _________
(Дата, номер входящей регистрации)
Информация об общественных слушаниях ___________________________
Общие сведения:
Краткая характеристика физико-географических условий района размещения
объекта экспертизы, фонового состояния окружающей среды, основных технических,
технологических решений, в т.ч. описание технологического процесса, оказывающего
отрицательное воздействие на окружающую среду, рассмотрение альтернативных
вариантов в сравнении с лучшими аналогами современных технологий.
Нормативы эмиссий в окружающую среду по годам:
Таблица 1. Нормативы допустимых выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
Источник загрязнения
Загрязняющее вещество или группа веществ
Валовый выброс
г/с
т/год
мг/м3
1
2
3
4
5
Примечание: расшифровка аббревиатур: г/сек - грамм в секунду; т/год - тонн в год; мг/м3- миллиграмм на метр кубический.
Таблица 2. Нормативы сбросов загрязняющих веществ
Номер выпуска
Наименование показателя
Нормативы сбросов загрязняющих веществ
на 20__ год
на 20___ год
Расход сточных вод
Допустимая концентрация на выпуске, мг/дм3
Сброс
Расход сточных вод
Допустимая концентрация на выпуске, мг/дм3
Сброс
м3
тыс. м3/год
г/ч
т/год
м3
тыс. м3/год
г/ч
т/год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Итого
2
Итого
Всего
Примечание: расшифровка аббревиатур: м3/ч- метров кубических в час; м3/год- метров кубических в год; мг/дм3- миллиграмм на дециметр кубический; г/ч – грамм в час; т/год - тонн в год.
Таблица 3. Лимиты накопления отходов
Наименование отхода (код)
Место накопления
Лимит накопления отходов, т/год
1
2
3
4
Всего, из них по площадкам:
Площадка 1
в том числе по видам:
Площадка 2
в том числе по видам:
Примечание: расшифровка аббревиатур: т/год - тонн в год.
Таблица 4. Лимиты захоронения отходов
Наименование отхода (код)
Место захоронения
Лимит захоронения отходов, т/год
1
2
3
4
Всего, из них по площадкам:
Площадка 1
в том числе по видам:
Площадка 2
В том числе по видам:
Примечание: расшифровка аббревиатур: т/год - тонн в год.
Вывод. Государственная экологическая экспертиза согласовывает
(наименование проектной документации).
_______________________ (подпись)
__________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___ г.

2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсат негізінде пайдаланылатын эмиссиялар нормативтерінің жобаларына, I санаттағы объектінің қалдықтарды басқару бағдарламасының жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы
Кімге: ______________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы
_____________________________________________________________
(жобалық құжаттаманың атауы)
Әзірлеуші _____________________________________________________
(әзірлеуші жобалау ұйымының толық атауы)
Жоба материалдарының тапсырыс берушісі_______________________________
(тапсырыс беруші-ұйымның толық атауы)
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қарауына мыналар ұсынылды:
_________________________________________________________________
(жобалау құжаттамасының атауы, ұсынылған материалдардың, басқа құжаттардың
жиынтықтылығын аудару)
Материалдар қарауға келіп түсті _______________________ 20__ жылы
№ __________
(Кірісті тіркеу күні, нөмірі)
Қоғамдық тыңдаулар туралы ақпарат ____________________________
Жалпы мәліметтер:
Сараптама объектісі орналасқан ауданның физикалық-географиялық жағдайларының, қоршаған ортаның фондық жай-күйінің, негізгі техникалық, технологиялық шешімдердің қысқаша сипаттамасы, оның ішінде қоршаған ортаға теріс әсер ететін технологиялық процестің сипаттамасы, қазіргі заманғы технологиялардың үздік аналогтарымен салыстырғанда балама нұсқаларды қарау.
Жылдар бойынша қоршаған ортаға эмиссиялар нормативтері:
1-кесте. Атмосфералық ауаға ластаушы заттардың жол берілетін шығарындыларының нормативтері
Ластану көзі
Ластағыш зат немесе заттар тобы
Жалпы шығарынды
г/с
т/жыл
мг/м3
1
2
3
4
5
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы: г/сек – секундына грамм; т/жыл – тонна жылына; мг/м3- текше метрге миллиграмм.
2-кесте. Ластағыш заттарды төгу нормативтері
Шығарынды нөмірі
Көрсеткіштің атауы
Ластағыш заттарды төгу нормативтері
20__ жылға
20___ жылға
Ағынды сулардың шығыны
Шығарындыға рұқсат етілген концентрация, мг/дм3
Төгінді
Ағынды сулардың шығыны
Шығарындыға рұқсат етілген концентрация, мг/дм3
Төгінді
м3
мың м3/жыл
г/сағ
т/жыл
м3
мың м3/жыл
г/сағ
т/жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Жалпы
2
Жалпы
Барлығы
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы: м3/сағ – сағатына текше метр; м3/жыл – жылына текше метр; мг/дм3- текше дециметрге миллиграмм; г/с – сағатына грамм; т/жыл – тонна жылына.
3-кесте. Қалдықтарды жинақтау лимиттері
Қалдықтың атауы (код)
Жинақтау орны
Қалдықтарды жинақтау лимиті, т/жыл
1
2
3
4
Барлығы, оның ішінде алаңдар бойынша:
1-алаң
оның ішінде түрлері бойынша:
2-алаң
оның ішінде түрлері бойынша:
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы: т/жыл – тонна жылына.
4-кесте. Қалдықтарды көму лимиттері
Қалдықтың атауы (код)
Көму орны
Қалдықтарды көму лимиті, т/жыл
1
2
3
4
Барлығы, оның ішінде алаңдар бойынша:
1-алаң
оның ішінде түрлері бойынша:
2-алаң
оның ішінде түрлері бойынша:
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы: т/жыл – тонна жылына.
Тұжырым. Мемлекеттік экологиялық сараптама (жобалық құжаттаманың атауы) келіседі.
_______________________
(қолы)
_____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___жылғы "___" ____________