Об утверждении Правил установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 184. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2025 года № 36184
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг.
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июня 2021 года № 182 "Об утверждении Правил установления стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23102).
3. Департаменту аграрной науки и образования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 мая 2025 года № 184
Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок установления стоимости исследований, консалтинговых услуг.
Глава 2. Порядок установления стоимости исследований, консалтинговых услуг
2. Стоимость исследований, консалтинговых услуг устанавливается исходя из суммы прямых, косвенных и накладных расходов по следующей формуле:
С = ∑ПР+КР+НР,
где:
С – стоимость исследований, консалтинговых услуг;
ПР – прямые расходы;
КР – косвенные расходы;
НР – накладные расходы.
3. При расчете стоимости исследований, консалтинговых услуг указывается заработная плата всех работников, непосредственно участвующих в исследованиях и оказании консалтинговых услуг, по должностям в соответствии со штатным расписанием отдельно по каждому работнику.

Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 184 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 мамырда № 36184 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. "Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 10 маусымдағы №182 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23102 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Аграрлық ғылым және білім департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 30 мамырдағы
№ 184 бұйрығымен
бекітілген
Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу тәртібі
2. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құны тікелей, жанама және үстеме шығыстардың сомасына сүйене отырып мынадай формула бойынша белгіленеді:
Қ = ∑ТШ+ЖШ+ҮШ,
мұнда:
Қ – зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құны;
ТШ – тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығыстар;
ҮШ – үстеме шығыстар.
3. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын есептеген кезде зерттеу жұмысын орындауға тікелей қатысатын барлық жұмыскерлердің жалақысы штаттық кестеге сәйкес лауазымдар бойынша әрбір жұмыскер бойынша жеке көрсетіледі.

4. К прямым расходам относятся:
1) заработная плата работников, осуществляющих исследования, консалтинговые услуги;
2) стоимость услуг привлекаемых внешних экспертов.
5. К косвенным расходам относятся командировочные расходы.
6. К накладным расходам относятся:
1) приобретение материалов и оборудований;
2) транспортные расходы;
3) аренда помещения;
4) аренда оборудования и техники;
5) научно-организационное сопровождение;
6) налоги и другие обязательные платежи в бюджет;
7) прочие расходы (информационные услуги, необходимые непосредственно для проведения исследований и консалтинговых услуг, коммунальные услуги (электроэнергия, отопление, водоснабжение и канализация, вывоз мусора), расходы на содержание и обслуживание здания, услуги связи и интернет, банковские услуги).
7. Привлечение внешних экспертов для проведения исследований, консалтинговых услуг осуществляется на основе заключения гражданско-правовой сделки.

4. Тікелей шығыстарға:
1) зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын жұмыскерлердің жалақысы;
2) тартылатын сыртқы сарапшылар көрсететін қызметтер құны жатады.
5. Жанама шығыстарға іссапар шығыстары жатады.
6. Үстеме шығыстарға:
1) материалдар мен жабдықтарды сатып алу;
2) көлік шығыстары;
3) ғимаратты жалға алу;
4) жабдықтар мен техниканы жалға алу;
5) ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу;
6) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
7) басқа да шығыстар (тікелей зерттеулерді және консалтингтік көрсетілетін қызметтерді жүргізу үшін қажетті ақпараттық қызметтер, коммуналдық қызметтер (электр энергиясы, жылыту, сумен жабдықтау және кәріз, қоқыс шығару), ғимаратты ұстауға және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстар, байланыс және интернет қызметтері, банктік қызметтер) жатады.
7. Зерттеулер, консалтингтік көрсетілетін қызметтер жүргізу үшін сыртқы сарапшыларды тарту азаматтық-құқықтық мәміле жасасу негізінде жүзеге асырылады.