Об утверждении Правил определения стоимости исследований и консалтинговых услуг и признании утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 ноября 2021 года № 612-НҚ "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 167-нқ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2025 года № 36166
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований и консалтинговых услуг.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 ноября 2021 года № 612-НҚ "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25546).
3. Департаменту финансов и государственных закупок Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 28 мая 2025 года № 167-нқ
Правила определения стоимости исследований и консалтинговых услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований и консалтинговых услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения стоимости исследований и консалтинговых услуг (далее – услуги).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исследования – прикладные, фундаментальные, стратегические научные исследования, осуществляемые субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в рамках научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ, надлежащими научными методами и средствами в целях достижения результатов научной и (или) научно-технической деятельности;

Зерттеулер мен консалтингтік қызметтердің құнын айқындау қағидаларын бекіту және "Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 қарашадағы № 612-НҚ бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 167-нқ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 мамырда № 36166 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған зерттеулер мен консалтингтік қызметтердің құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. "Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 қарашадағы № 612-НҚ бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25546 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Қаржы және мемлекеттік сатып алу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
2025 жылғы 28 мамырдағы
№ 167-нқ бұйрығымен
бекітілген
Зерттеулер мен консалтингтік қызметтердің құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зерттеулер мен консалтингтік қызметтердің құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және зерттеулер мен консалтингтік қызметтердің (бұдан әрі – қызметтер) құнын айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) зерттеулер – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстар шеңберінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері тиісінше ғылыми әдістермен және құралдармен жүзеге асыратын қолданбалы, іргелі, стратегиялық ғылыми зерттеулер;

2) консалтинговые услуги – услуги по определению и оценке проблем, возможностей, возникающих в процессе деятельности государственного органа либо по детальному анализу ситуации; по разработке эффективных рекомендаций по коррекции дальнейших действий для повышения финансовой и управленческой эффективности работы (в рамках следующих основных видов услуг: управленческий консалтинг, административно-кадровый консалтинг, финансовый консалтинг, IT-консалтинг, юридический консалтинг, специализированный консалтинг, консалтинг в области обороны, технические консалтинговые услуги).
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований и консалтинговых услуг
3. При определении стоимости услуг учитываются расходы, подтвержденные обосновывающими документами, которые указаны в расходах на предоставление услуг согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Расходы определяются исходя из необходимых ресурсов для оказания услуг, к которым относятся затраты, непосредственно связанные с данными услугами.
5. При определении стоимости услуг на следующий плановый период учитывается влияние финансового рынка на обменные курсы валют, коэффициент инфляции и длительность срока исполнения договорных обязательств.
6. Стоимость услуг определяется в соответствии с расчетом стоимости услуг согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам определения
стоимости исследований
и консалтинговых услуг
Расходы на предоставление услуг
1. Расходы определяются исходя из необходимых ресурсов для выполнения исследования, к ним относятся затраты на осуществление исследований, основными составляющими которых являются:
1) расходы по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги;
2) взносы работодателей (социальный налог, социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования);
3) командировочные расходы;
4) полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов исследований, тестовых заданий, переплет, подшивка и обработка документов), необходимые непосредственно для выполнения услуги;
5) арендная плата в случаях необходимости проведения конференций, семинаров, круглых столов;
6) транспортные услуги;
7) услуги связи;
8) курьерские услуги (рассылка материалов);
9) услуги по переводу.
2. Каждые расходы обосновываются и подтверждаются документами (расчеты, коммерческие либо ценовые предложения не менее трех).
Приложение 2
к Правилам определения
стоимости исследований
и консалтинговых услуг
Расчет стоимости услуг

2) консалтингтік қызметтер – мемлекеттік органның қызметі процесінде туындайтын проблемаларды, мүмкіндіктерді айқындау және бағалау не жағдайды егжей-тегжейлі талдау жөніндегі қызметтер; орталық уәкілетті органның бұйрығымен айқындалатын тізбеге сәйкес жұмыстың қаржылық және басқарушылық тиімділігін арттыру үшін одан әрі іс-қимылдарды түзету бойынша тиімді ұсынымдар әзірлеу бойынша (мынадай негізгі қызмет түрлері шеңберінде: басқарушылық консалтинг, әкімшілік-кадрлық консалтинг, қаржылық консалтинг, IT-консалтинг, заң консалтингі, мамандандырылған консалтинг, қорғаныс саласындағы консалтинг, техникалық консалтингтік қызметтер) қызметтер.
2-тарау. Зерттеулер мен консалтингтік қызметтердің құнын айқындау тәртібі
3. Көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес қызметтер көрсетуге арналған шығыстарда көрсетілген негіздеуші құжаттармен расталған шығыстар ескеріледі.
4. Шығыстар осы көрсетілетін қызметтерге тікелей байланысты шығындар жататын, қызметтерді көрсету үшін қажетті ресурстар негізге алына отырып айқындалады.
5. Келесі жоспарлы кезеңге көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде қаржы нарығының валюталардың айырбастау бағамдарына әсері, инфляция коэффициенті және шарттық міндеттемелерді орындау мерзімінің ұзақтығы ескеріледі.
6. Көрсетілетін қызметтер құны осы Қағидалардың 2-қосымшасына сай көрсетілетін қызметтер құнының есебіне сәйкес айқындалады.
Зерттеулер мен консалтингтік
қызметтердің құнын
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Қызметтер көрсетуге арналған шығыстар
1. Шығыстар зерттеуді орындау үшін қажетті ресурстарға сүйене отырып айқындалады, оларға негізгі құрауыштары мыналар болып табылатын зерттеулерді жүзеге асыруға арналған шығындар жатады:
1) қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстар;
2) жұмыс берушiлердiң жарналары (әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары);
3) іссапар шығыстары;
4) тікелей қызметті орындау үшін қажетті полиграфиялық шығыстар (бланк өнімдерін: сауалнамаларды, бағыт парақтарын, карточкаларды, зерттеу есептерін, тест тапсырмаларын көбейту, құжаттарды түптеу, тігу және өңдеу);
5) қажет болған жағдайда конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу жалдау ақысы;
6) көлік қызметтері;
7) байланыс қызметтері;
8) курьерлік қызметтер (материалдарды тарату);
9) аударма қызметтері.
2. Әр шығыстар құжаттармен (есеп айырысулар, коммерциялық немесе кем дегенде үш баға ұсынысы) негізделіп, расталуы керек.
Зерттеулер мен консалтингтік
қызметтердің құнын
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Қызметтер құнының есебі

1. Стоимость услуги рассчитывается по следующей формуле:
С = Р + Рр + НДС, где:
Р – расходы, без расходов по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги и взносов работодателей;
Рр – расходы, распределяемые в зависимости от трудозатрат, включающие расходы по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги, взносы работодателей;
НДС – налог на добавленную стоимость.
2. Распределяемая часть стоимости услуги рассчитывается по следующей формуле:
Рр = ТЗ * ЧС, где:
ТЗ – трудозатраты в человеко-часах на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги;
ЧС – почасовая ставка работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги.
3. Трудозатраты в человеко-часах на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги рассчитываются по следующей формуле:
ТЗ = М * Ч * СРД, где:
М – количество месяцев исполнения услуги;
Ч – количество часов исполнения услуги в день;
СРД – среднемесячное число рабочих дней согласно балансу рабочего времени на соответствующий год.
4. Почасовая ставка на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги рассчитывается по следующей формуле:
ЧС = ОТ /СРЧ, где:
ОТ – расходы по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги, взносы работодателей;
CРЧ – среднемесячное количество рабочих часов согласно балансу рабочего времени на соответствующий год.

1. Көрсетілетін қызмет құны мына формула бойынша есептеледі:
Қ = Ш + Бш + ҚҚС, мұнда:
Ш – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу және жұмыс берушiлердiң жарналары бойынша шығыстарын қоспағандағы шығыстар;
Бш – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстарды, жұмыс берушiлердiң жарналарын қамтитын еңбек шығынына қарай бөлінетін шығыстар;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
2. Қызмет құнының бөлінетін бөлігі мына формула бойынша есептеледі:
Бш = ЕШ * СМ, мұнда:
ЕШ – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге адам-сағаттағы еңбек шығындары;
СМ – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкердің сағаттық мөлшерлемесі.
3. Қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге адам-сағаттағы еңбек шығындары мына формула бойынша есептеледі:
ЕШ = А * Сағ * ЖКО, мұнда:
А – қызметті орындау айларының саны;
Сағ – бір күнгі қызметті орындау сағаттарының саны;
ЖКО – тиісті жылға арналған жұмыс уақыты балансына сәйкес жұмыс күндерінің орташа айлық саны.
4. Қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге сағаттық мөлшерлеме мына формула бойынша есептеледі:
СМ = ЕА/ЖСО, мұнда:
ЕА – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстар, жұмыс берушiлердiң жарналары;
ЖСО – тиісті жылға арналған жұмыс уақытының балансына сәйкес жұмыс сағаттарының орташа айлық саны.