Об утверждении Правил использования и предъявляемых требований к знакам почтовой оплаты оператора почты, за исключением государственных знаков почтовой оплаты
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 мая 2025 года 264/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2025 года № 36165
В соответствии с подпунктом 115) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования и предъявляемые требования к знакам почтовой оплаты оператора почты, за исключением государственных знаков почтовой оплаты.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 61 "Об утверждении Правил использования и предъявляемых требований к знакам почтовой оплаты оператора почты, за исключением государственных знаков почтовой оплаты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14164);
2) пункт 1 приказа Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 7 февраля 2019 года № 51 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18280).
3. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.

Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта операторының пошта төлемі белгілерін пайдалану қағидаларын және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 264/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 мамырда № 36165 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 115) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта операторының пошта төлемі белгілерін пайдалану қағидалары және оларға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта операторының пошта төлемі белгілеріне пайдалану тәртібін және пошта операторының пошта төлемі белгілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 61 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14164 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2019 жылғы 7 ақпандағы № 51 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18280 болып тіркелген) 1-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Утверждены приказом
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 мая 2025 года № 264/НҚ
Правила использования и предъявляемые требования к знакам почтовой оплаты оператора почты, за исключением государственных знаков почтовой оплаты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования и предъявляемые требования к знакам почтовой оплаты оператора почты, за исключением государственных знаков почтовой оплаты (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 115) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 и определяют порядок использования и предъявляемые требования к знакам почтовой оплаты оператора почты, за исключением государственных знаков почтовой оплаты.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) письменная корреспонденция – нерегистрируемые и регистрируемые письма, почтовые карточки, бандероли и мелкие пакеты;
2) почтовая карточка – нерегистрируемое или регистрируемое почтовое отправление с письменным сообщением на специальном стандартном бланке;
3) оператор почты – зарегистрированное на территории Республики Казахстан физическое или юридическое лицо, предоставляющее услуги в области почтовой деятельности;
4) уполномоченный орган в области почты (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий в пределах своей компетенции реализацию государственной политики, государственный контроль, координацию и регулирование деятельности в области почты на территории Республики Казахстан;
5) знаки почтовой оплаты – знаки, подтверждающие оплату услуг почтовой связи, наносимые оператором почты на отправления письменной корреспонденции, в том числе почтовые марки, блоки, маркированные конверты и (или) почтовые карточки, оттиски франкировальных машин, электронные и иные знаки;
6) государственные знаки почтовой оплаты – почтовые марки, блоки, маркированные конверты и (или) почтовые карточки, оттиски франкировальных машин, электронные и иные знаки, вводимые в обращение уполномоченным органом, которые подтверждают оплату услуг Национального оператора почты.
Глава 2. Порядок использования знаков почтовой оплаты, за исключением государственных знаков почтовой оплаты

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
2025 жылғы 28 мамырдағы
№ 264/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта операторының пошта төлемі белгілерін пайдалану қағидалары және оларға қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта операторының пошта төлемі белгілерін пайдалану қағидалары және оларға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 115) тармақшасына сәйкес әзірленді және Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта операторының пошта төлемі белгілерін пайдалану тәртібін және оларға қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жазбаша хат-хабар – тіркелмейтін және тіркелетін хаттар, пошта карточкалары, бандерольдер және ұсақ пакеттер;
2) пошта карточкасы – арнаулы стандартты бланкiге жазбаша хабар жазылған, тіркелмейтін немесе тiркелетiн пошта жөнелтілімi;
3) пошта операторы – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, пошта қызметі саласында көрсетілетін қызметтерді ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
4) пошта саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының аумағында пошта саласындағы мемлекеттiк саясатты іске асыруды, мемлекеттік бақылауды, қызметті үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
5) пошта төлемінің белгілері – пошта байланысының көрсетілетін қызметтеріне ақы төленгенін растайтын, пошта операторы жазбаша хат-хабар жөнелтілімдеріне жапсыратын белгілер, оның ішінде пошта маркалары, блоктар, маркалы конверттер және (немесе) пошта карточкалары, франкирлеу машиналарының бедерлері, электрондық және өзге де белгілер;
6) пошта төлемiнiң мемлекеттiк белгілерi – айналымға уәкілеттi орган енгiзетiн, Ұлттық пошта операторының көрсетілетін қызметтеріне ақы төленгенiн растайтын пошта маркалары, блоктар, маркалы конверттер және (немесе) пошта карточкалары, франкирлеу машиналарының бедерлері, электрондық және өзге де белгiлер.
2-тарау. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта төлемі белгілерін пайдалану тәртібі

3. Использование знаков почтовой оплаты, за исключением государственных знаков почтовой оплаты осуществляется в соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан "О почте".
4. Оператор почты использует знаки почтовой оплаты, согласованные с уполномоченным органом, за исключением государственных знаков почтовой оплаты, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Глава 3. Требования к знакам почтовой оплаты, за исключением государственных знаков почтовой оплаты
5. Разработка эскизов знаков почтовой оплаты производится оператором почты.
6. На знаках почтовой оплаты размещаются следующие служебные надписи:
1) название государства на государственном языке ("Қазақстан") и в латинской транслитерации ("Kazakhstan");
2) номинал, обозначающий сумму оплаты услуг оператора почты по пересылке письменной корреспонденции, указываемый латинскими буквами или арабскими цифрами, за исключением электронных знаков почтовой оплаты.
7. В случае обозначения номинальной стоимости знаков почтовой оплаты используются следующие буквы:
"А" – соответствует тарифу на пересылку нерегистрируемого письма весом до 20 (двадцати) грамм в пределах Республики Казахстан для юридических лиц;
"В" – соответствует тарифу на пересылку нерегистрируемого письма весом до 50 (пятидесяти) грамм наземным транспортом за пределы Республики Казахстан;
"С" – соответствует тарифу на пересылку заказного письма весом до 50 (пятидесяти) грамм в пределах Республики Казахстан;
"D" – соответствует тарифу на пересылку регистрируемой бандероли в пределах Республики Казахстан;
"Е" – соответствует тарифу на пересылку нерегистрируемой бандероли в пределах Республики Казахстан;
"N" – соответствует тарифу на пересылку нерегистрируемой почтовой карточки весом до 10 (десяти) грамм наземным транспортом за пределы Республики Казахстан;
"М" – соответствует тарифу на пересылку заказной почтовой карточки весом до 10 (десяти) грамм наземным транспортом в пределах Республики Казахстан;
"P" – соответствует тарифу на пересылку мелкого пакета в пределах Республики Казахстан.
8. В целях идентификации знаков почтовой оплаты по принадлежности к операторам почты знаки почтовой оплаты, кроме государственных знаков почтовой оплаты, содержат на лицевой стороне наименование оператора почты.
9. Знаки почтовой оплаты могут быть любой формы при условии, что их вертикальные или горизонтальные размеры не будут меньше 15 (пятнадцати) миллиметров.
10. Любые отличительные проколы компостером или тисненные рельефные отпечатки наносятся с сохранением ясности обозначений знаков почтовой оплаты.

3. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта төлемі белгілерін пайдалану "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Пошта операторы пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органмен келісілген пошта төлемінің белгілерін пайдаланады.
3-тарау. Пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда, пошта төлемі белгілеріне қойылатын талаптар
5. Пошта төлемі белгілерінің эскиздерін әзірлеуді пошта операторы жүзеге асырады.
6. Пошта төлем белгілерінде мынадай қызметтік жазбалар орналасады:
1) мемлекеттік тілде ("Қазақстан") және латын транслитерациясында ("Kazakhstan") мемлекеттің атауы;
2) электрондық пошта төлемінің белгілерін қоспағанда, жазбаша хат-хабар жіберу бойынша пошта операторының қызметтеріне төлем сомасын білдіретін латын әріптерімен немесе араб цифрларымен көрсетілген номинал.
7. Пошта төлемі белгілерінің номиналды құнын белгілеген жағдайда, мынадай әріптер пайдаланылады:
"А" – заңды тұлғалар үшін Қазақстан Республикасының шегінде 20 (жиырма) грамға дейінгі салмақта тіркелмейтін хатты жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"В" – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерүсті көлігімен 50 (елу) грамға дейінгі салмақта тіркелмейтін хатты жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"С" – Қазақстан Республикасының шегінде 50 (елу) грамға дейінгі салмақта арнаулы хатты жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"D" – Қазақстан Республикасының шегінде тіркелетін бандерольді жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"E" – Қазақстан Республикасының шегінде тіркелмейтін бандерольді жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"N" – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерүсті көлігімен 10 (он) грамға дейінгі салмақта тіркелмейтін пошталық карточканы жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"М" – Қазақстан Республикасы шегінде жерүсті көлігімен салмағы 10 (он) грамға дейінгі арнаулы пошталық карточканы жіберу тарифіне сәйкес келеді;
"P" – Қазақстан Республикасының ұсақ пакетті жіберу тарифіне сәйкес келеді.
8. Пошта төлемі белгілерінің пошта операторларына тиістілігін сәйкестендіру мақсатында пошта төлемінің мемлекеттік белгілерінен басқа беттік жағында пошта операторының атауы болады.
9. Пошта төлем белгілері пішіні тік немесе көлбеу өлшемі 15 (он бес) миллиметрден кем болмайтындай кез келген пішінде болуы мүмкін.
10. Кез келген компостермен жасалынған айырым тесіктері немесе өрнектелген бердерлі ізтаңбалар пошта төлем белгілерінің айқындылығын сақтай отырып енгізіледі.

11. Служебные надписи на знаках почтовой оплаты размещаются с обеспечением читаемости и соответствия композиционному решению оформления знака почтовой оплаты.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 мая 2025 года № 264/НҚ
Приложение
к Правилам использования
и предъявляемым требованиям
к знакам почтовой оплаты
оператора почты, за исключением
государственных знаков
почтовой оплаты
Форма
Знаки почтовой оплаты
(за исключением государственных знаков почтовой оплаты)
УТВЕРЖДЕН:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя оператора почты
УТВЕРЖДЕН:
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
руководителя уполномоченного органа

11. Пошта төлем белгілеріндегі қызметтік жазбалар оңай оқылуды және пошта төлемінің белгісін рәсімдеудің композициялық шешіміне сәйкестікті қамтамасыз етіп орналастырылады.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
2025 жылғы 28 мамырдағы
№ 264/НҚ
Пошта төлемінің мемлекеттік
белгілерін қоспағанда,
пошта операторының пошта
төлемі белгілерін пайдалану
қағидаларына және оларға
қойылатын талаптарға
қосымша
Нысан
Пошта төлемінің белгілері (пошта төлемінің мемлекеттік белгілерін қоспағанда)
БЕКІТІЛДІ:
Пошта операторы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
БЕКІТІЛДІ:
Уәкілетті орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)