Об утверждении Типовой формы стандарта меры государственной поддержки частного предпринимательства
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 36. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2025 года № 36158.
В соответствии с подпунктом 2-8) статьи 99 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Типовую форму стандарта мер государственной поддержки частного предпринимательства.
2. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 мая 2025 года № 36
Форма
Типовая форма стандарта меры государственной поддержки частного предпринимательства
_________________________________________________________
(наименование меры государственной поддержки)
Глава 1. Общие положения
1. Наименование государственного органа, являющегося администратором меры государственной поддержки.
2. Оператор, непосредственно предоставляющую данную меру государственной поддержки.
3. Название и статья (пункт) нормативного правового акта (законодательный акт, акт Президента Республики Казахстан, акт Правительства Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан), на основании которого оказывается мера государственной поддержки.

Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары стандартының үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 36 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 мамырда № 36158 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 99-бабының 2-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары стандартының үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 27 мамырдағы
№ 36 бұйрығымен
бекітілген
Нысан
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары стандартының үлгілік нысаны _______________________________________________________ (мемлекеттік қолдау шарасының атауы)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік қолдау шарасының әкімшісі болып табылатын мемлекеттік органның атауы.
2. Осы мемлекеттік қолдау шарасын тікелей ұсынатын оператор.
3. Мемлекеттік қолдау шарасы көрсетілетін нормативтік құқықтық актінің (заңнамалық акт, Қазақстан Республикасы Президентінің актісі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актісі, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері) атауы және бабы (тармағы).

4. Форма оказания меры государственной поддержки (бумажно, электронно с указанием наименования системы оказания поддержки и ссылки).
5. Получатель меры государственной поддержки (организационно-правовая форма субъекта предпринимательства, вид предпринимательства (социальное, женское, молодежное, семейное), пол субъекта предпринимательства, категория субъекта предпринимательства, местность (город/село), сферы деятельности, код общего классификатора экономической деятельности, наименование общего классификатора экономической деятельности).
6. Результат оказываемой меры государственной поддержки, которую получит потребитель (мера государственного стимулирования либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении меры государственной поддержки).
7. Сроки рассмотрения запроса об оказании меры государственной поддержки.
8. Способ предоставления результата (электронный, бумажный).
9. График работы (рабочие дни, часы, перерывы, выходные дни).
Глава 2. Оказание меры государственной поддержки частного предпринимательства
10. Исчерпывающий перечень необходимых документов и требований для получения меры государственной поддержки.
11. Объем и срок поддержки для получения меры государственной поддержки.
12. Источник финансирования мер государственной поддержки (банк второго уровня, лизинговая компания, микрофинансовая организация, оператор).
13. Объем и срок встречных обязательств для получения меры государственной поддержки.
14. Полный перечень оснований для приостановления процедуры предоставления меры государственной поддержки или отказа в ее предоставлении.
Глава 3. Проведение мониторинга и анализа эффективности предоставленной меры государственной поддержки
15. Название и статья (пункт) нормативного правового акта (законодательный акт, акт Президента Республики Казахстан, акт Правительства Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан), на основании которого проводится мониторинг оказанной меры государственной поддержки.
16. Виды, сроки и случаи, при которых проводится мониторинг или анализ эффективности оказанной меры государственной поддержки.
17. Результат мониторинга оказанной меры государственной поддержки.
Глава 4. Обжалование решений, действий (бездействия) организации, предоставляющей меры государственной поддержки
18. Порядок обжалования решения, действия (бездействия) организации, предоставляющей меру государственной поддержки (наименование организации/государственного органа), ее должностного лица.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 19 предусматривается в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 01.06.2026 № 62 (вводится в действие с 12.07.2026).

4. Мемлекеттік қолдау шарасын көрсету нысаны (қағаз түрінде, электрондық түрде – қолдау көрсету жүйесінің атауы мен сілтемесін көрсету).
5. Мемлекеттік қолдау шарасын алушы (кәсіпкерлік субъектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, кәсіпкерлік түрі (әлеуметтік, әйелдер, жастар, отбасылық), кәсіпкерлік субъектісінің жынысы, кәсіпкерлік субъектісінің санаты, орналасқан жері (қала/ауыл), қызмет саласы, экономикалық қызметтің жалпы жіктеушінің коды, экономикалық қызметтің жалпы жіктеушінің атауы).
6. Тұтынушы алатын мемлекеттік қолдау шарасының нәтижесі (мемлекеттік ынталандыру шарасы не мемлекеттік қолдау шарасын беруден бас тарту туралы уәжді жауап).
7. Мемлекеттік қолдау шарасын көрсету туралы сұранысты қарау мерзімдері.
8. Нәтижені ұсыну тәсілі (электрондық, қағаз түрінде).
9. Жұмыс кестесі (жұмыс күндері, сағаттары, үзілістер, демалыс күндері).
2-тарау. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсету
10. Мемлекеттік қолдау шарасын алу үшін қажетті құжаттар мен талаптардың толық тізбесі.
11. Мемлекеттік қолдау шарасын алу үшін қолдау көлемі мен мерзімі.
12. Мемлекеттік қолдау шараларын қаржыландыру көзі (екінші деңгейдегі банк, лизингтік компания, микроқаржы ұйымы, оператор).
13. Мемлекеттік қолдау шарасын алу үшін қарсы міндеттемелердің көлемі мен мерзімі.
14. Мемлекеттік қолдау шарасын ұсыну рәсімін тоқтата тұрудың немесе оны көрсетуден бас тартудың толық негіздер тізбесі.
3-тарау. Ұсынылған мемлекеттік қолдау шарасының тиімділігіне мониторинг және талдау жүргізу
15. Көрсетілген мемлекеттік қолдау шарасын мониторингтеуді жүргізуге негіз болатын нормативтік құқықтық актінің (заңнамалық акт, Қазақстан Республикасы Президентінің актісі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актісі, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері) атауы және бабы (тармағы).
16. Көрсетілген мемлекеттік қолдау шарасының тиімділігін мониторингтеу немесе талдау жүргізілетін түрлері, мерзімдері және жағдайлары.
17. Көрсетілген мемлекеттік қолдау шарасының мониторингтеу нәтижесі.
4-тарау. Мемлекеттік қолдау шараларын ұсынатын ұйымның шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану
18. Мемлекеттік қолдау шарасын көрсететін ұйымның (ұйымның/мемлекеттік органның атауы), оның лауазымды тұлғасының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
19-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 01.06.2026 № 62 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. Алгоритм получения разъяснения по порядку обжалования и содействия в подготовке жалобы с указанием всех необходимых данных:
при обращении через организацию, предоставляющую меру государственной поддержки – должность ответственного лица за разъяснение и содействие в подготовке жалобы, адрес, контактный номер, адрес электронной почты;
при обращении электронно через портал/информационную систему – телефон единого контакт-центра по вопросам предоставления меры государственной поддержки.
20. Адресат жалобы на решение, действие (бездействие) организации, предоставляющей государственную меру поддержки, должностного лица.
21. Перечень необходимых документов при подаче официальной жалобы на решение, действие (бездействие) организации, предоставляющей государственную меру поддержки, ее должностного лица, подтверждающие доводы субъекта предпринимательства (при необходимости).
22. Порядок регистрации жалобы.
23. Наименование документа, подтверждающего принятие жалобы и предусматривающего срок и место получения ответа на поданную жалобу, контактные данные должностных лиц у которых можно узнать о ходе рассмотрения жалобы.
24. Срок рассмотрения жалобы на решение, действие (бездействие) организации, предоставляющей государственную меру поддержки, должностного лица, но не более двадцати рабочих дней со дня поступления жалобы.
25. Порядок обжалования решения, действия (бездействия) организации, предоставляющей государственную меру поддержки, должностного лица, в вышестоящей инстанции с указанием наименования вышестоящей инстанции (уполномоченного государственного органа) и необходимых контактных данных.
26. Срок рассмотрения жалобы в вышестоящей инстанции (в досудебном порядке).
27. Место подачи жалобы на решение, действие (бездействие) организации, предоставляющей государственную меру поддержки, должностного лица в досудебном порядке (наименование и адрес организации, предоставляющей государственную меру поддержки).
28. Срок направления жалобы и административного дела организацией, предоставляющей государственную меру поддержки, в вышестоящую инстанцию для рассмотрения в досудебном порядке.
29. Основания, при которых организация, предоставляющая государственную меру поддержки, не направляет жалобу в вышестоящую инстанцию.
30. Порядок обращения в суд в случае несогласия с результатами рассмотрения жалобы организацией, предоставляющей государственную меру поддержки.
Глава 5. Возврат денежных средств по финансовым мерам поддержки в случае нецелевого использования средств и невыполнения встречных обязательств, встречных обязательств в области агропромышленного комплекса

19. Шағымдану тәртібі бойынша түсініктеме алу және барлық қажетті мәліметтерді көрсете отырып, шағым дайындауға жәрдемдесу алгоритмі:
мемлекеттік қолдау шарасын ұсынатын ұйым арқылы жүгінген жағдайда – түсініктеме беруге және шағымды дайындауға көмектесуге жауапты тұлғаның лауазымы, мекенжайы, байланыс телефоны, электрондық пошта мекенжайы;
портал/ақпараттық жүйе арқылы электрондық түрде жүгінген жағдайда – мемлекеттік қолдау шарасын көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығының телефоны.
20. Мемлекеттік қолдау шарасын ұсынатын ұйымның, оның лауазымды тұлғасының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымның адресаты.
21. Кәсіпкерлік субъектісінің дәлелдерін растайтын (қажет болған жағдайда) мемлекеттік қолдау шарасын ұсынатын ұйымның, оның лауазымды тұлғасының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) ресми шағым беру кезінде қажетті құжаттар тізбесі.
22. Шағымды тіркеу тәртібі.
23. Шағымның қабылданғанын растайтын және берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көздейтін құжаттың атауы, шағымды қарау барысы туралы ақпарат алуға болатын лауазымды тұлғалардың байланыс деректері.
24. Мемлекеттік қолдау шарасын ұсынатын ұйымның, оның лауазымды тұлғасының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарау мерзімі, бірақ шағым түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспауға тиіс.
25. Мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұйымның, лауазымды тұлғасының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған сот сатысының (уәкілетті мемлекеттік органның) атауын және қажетті байланыс деректерін көрсете отырып, жоғары тұрған сот сатысына шағымдану тәртібі.
26. Жоғары тұрған сот сатысының (сотқа дейінгі тәртіпте) шағымды қарау мерзімі.
27. Мемлекеттік қолдау шарасын ұсынатын ұйымның, лауазымды тұлғасының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) сотқа дейінгі тәртіпте шағым беру орны (мемлекеттік қолдау шарасын ұсынатын ұйымның атауы және мекенжайы).
28. Мемлекеттік қолдау шарасын ұсынатын ұйымның шағымды және әкімшілік істі сотқа дейінгі тәртіпте қарау үшін жоғары тұрған сот сатысына жіберу мерзімі.
29. Мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұйым шағымды жоғары тұрған сот сатысына жолдамайтын негіздер.
30. Мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұйым шағымды қарау нәтижелерімен келіспеген жағдайда сотқа жүгіну тәртібі.
5-тарау. Қаржылық қолдау шаралары бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану және қарсы міндеттемелерді, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы қарсы міндеттемелерді орындамау жағдайда ақшалай қаражатты қайтару

31. Способ возврата денежных средств: через государственные и местные исполнительные органы, финансовые учреждения, операторов государственной поддержки.
32. Наименование и форма документа, подтверждающего возврат полученных бюджетных средств потенциальным получателем финансовой меры государственной поддержки.
33. Срок возврата денежных средств в государственной бюджет.
34. Возврат денежных средств не осуществляется по мерам государственной поддержки по субсидированию субъектов агропромышленного комплекса.
35. Встречным обязательством при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса является целевое использование кредитных средств, лизинг, если иное не установлено в соответствующих нормативных правовых актах, регулирующих порядок предоставления мер государственной поддержки частного предпринимательства.
36. Иные меры при невыполнении встречных обязательств, предусмотренные в соответствующих нормативных правовых актах.

31. Ақша қаражатын қайтару тәсілі: мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, қаржы ұйымдары, мемлекеттік қолдау операторлары арқылы.
32. Мемлекеттік қаржылық қолдау шарасын әлеуетті алушының алынған бюджет қаражатын қайтарғанын растайтын құжаттың атауы мен нысаны.
33. Ақша қаражатын мемлекеттік бюджетке қайтару мерзімі.
34. Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін субсидиялау бойынша мемлекеттік қолдау шаралары аясында ақша қаражатын қайтару жүзеге асырылмайды.
35. Егер жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын ұсынудың тәртібін реттейтін тиісті нормативтік құқықтық актілерде өзгеше белгіленбесе, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеу кезінде қарсы міндеттеме кредит қаражатын мақсатты пайдалану, лизинг болып табылады.
36. Қарсы міндеттемелерді орындамау жағдайында тиісті нормативтік құқықтық актілерде көзделген өзге де шаралар.