О внесении дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 138 "Об утверждении перечня транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов, реализация которых освобождается от налога на добавленную стоимость"
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 20 марта 2025 года № 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2025 года № 35856.
Примечание ИЗПИ!

"Өткізілуі қосылған құн салығынан босатылатын көлік құралдары және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының, сондай-ақ олардың құрамдастарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 138 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2025 жылғы 20 наурыздағы № 98 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 наурызда № 35856 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приказ утрачивает силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 26.11.2025 № 508 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 138 "Об утверждении перечня транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов, реализация которых освобождается от налога на добавленную стоимость" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16757) следующие дополнения:
Перечень транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов, реализация которых освобождается от налога на добавленную стоимость, утвержденный указанным приказом:

Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 26.11.2025 № 508 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өткізілуі қосылған құн салығынан босатылатын көлік құралдары және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының, сондай-ақ олардың құрамдастарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 138 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16757 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген өткізілуі қосылған құн салығынан босатылатын көлік құралдары және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының, сондай-ақ олардың құрамдастарының тізбесі:

дополнить строками 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 и 52 следующего содержания:
"
№ п/п
Наименование
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
32
Краски и лаки (включая эмали и политуры) на основе сложных полиэфиров, акриловых или виниловых полимеров, синтетических полимеров или химически модифицированных природных полимеров, диспергированные или растворенные в неводной среде

келесі мазмұндағы 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 және 52-жолдармен толықтырылсын:
"
№ р/с
Атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН
бойынша тауардың коды
32
Күрделі полиэфирлерге, акрил немесе винил полимерлерге, синтетикалық полимерлерге немесе химиялық түрлендірілген табиғи полимерлерге негізделген, сулы емес ортада шашыратылған немесе ерiтiлген басқа да бояулар мен лактар (эмальдар мен политураларды қоса алғанда)

3208 10 900 0
3208 20 900 1
3208 20 900 9
3208 90 910 1
3208 90 910 9
3208 90 990 0
33
Краски и лаки (включая эмали и политуры) на основе акриловых или виниловых полимеров, синтетических полимеров или химически модифицированных природных полимеров, диспергированные или растворенные в водной среде
3209 10 000 1
3209 10 000 9
3209 90 000 0
34
Прочие плиты, листы, пленка, лента, полоса и прочие плоские формы, из пластмасс, самоклеящиеся, в рулонах или не в рулонах
3919 90 000 0
35
Прочие изделия из вулканизованной резины, кроме твердой резины, для моторных транспортных средств товарных позиций 8701-8705
4016 99 570 9
36
Прочие тканые ковры и прочие текстильные напольные покрытия из химических текстильных материалов
5702 32 900 0
37
Прочие крепежная арматура, фурнитура и аналогичные детали для моторных транспортных средств
8302 30 000
38
Установки для кондиционирования воздуха, оборудованные вентилятором с двигателем и приборами для изменения температуры и влажности воздуха, включая кондиционеры, в которых влажность не может регулироваться отдельно, используемые для людей в моторных транспортных средствах
8415 20 000
39
Части установок для кондиционирования воздуха, оборудованные вентилятором с двигателем и приборами для изменения температуры и влажности воздуха, включая кондиционеры, в которых влажность не может регулироваться отдельно
8415 90 000
40
Прочие сушилки для сельскохозяйственной продукции
8419 34 000 0
41
Устройства прочие для сельского хозяйства или садоводства, для полива
8424 82 100 0
42
Прочие ковшовые элеваторы и конвейеры непрерывного действия для товаров или материалов
8428 32 000 0
43
Прочие ленточные элеваторы и конвейеры непрерывного действия для товаров или материалов
8428 33 000 0
44
Прочие элеваторы и конвейеры непрерывного действия для товаров или материалов
8428 39 900 9
45
Прочее оборудование для сельского хозяйства, садоводства, лесного хозяйства, птицеводства или пчеловодства, включая оборудование для проращивания семян с механическими или нагревательными устройствами, прочее; инкубаторы для птицеводства и брудеры
8436 80 900 0
46
Машины для очистки, сортировки или калибровки семян, зерна или сухих бобовых овощей
8437 10 000 0
47
Прочие устройства для зарядки аккумуляторов
8504 40 550 0
48
Прочие преобразователи статические
8504 40 910 0
49
Широковещательные радиоприемники, не способные работать без внешнего источника питания, используемые в моторных транспортных средствах, совмещенные со звукозаписывающей или звуковоспроизводящей аппаратурой

3208 10 900 0
3208 20 900 1
3208 20 900 9
3208 90 910 1
3208 90 910 9
3208 90 990 0
33
Акрил немесе винил полимерлерге, cинтетикалық полимерлерге немесе химиялық түрлендірілген табиғи полимерлерге негізделген, сулы ортада шашыратылған немесе ерiтiлген басқа да бояулар мен лактар (эмальдар мен политураларды қоса алғанда)
3209 10 000 1
3209 10 000 9
3209 90 000 0
34
Пластмассадан жасалған өзі жабысатын, рулонда немесе рулонда емес тақтайлар, табақтар, пленка, белдіктер, таспалар және өзге де жазық нысандар
3919 90 000 0
35
Қатты резеңкеден басқа, вулканизацияланған резеңкеден жасалған 8701-8705 тауар позициясындағы моторлы көлік құралдарына арналған өзге де бұйымдар
4016 99 570 9
36
Химиялық тоқыма материалдардан жасалған өзге де мата кілемшелер мен өзге де тоқыма еден төсеніштері
5702 32 900 0
37
Моторлы көлік құралдарына арналған өзге де бекіту арматурасы, фурнитура және ұқсас бөлшектер
8302 30 000
38
Ауаның температурасы мен ылғалдылығын өзгертуге арналған қозғалтқышы бар желдеткішпен және аспаптармен жабдықталған ауаны баптауға арналған қондырғылар, соның ішінде моторлы көліктердегі адамдар үшін пайдаланылатын ылғалдылық бөлек реттелмейтін кондиционерлер
8415 20 000
39
Қозғалтқышы бар желдеткішпен және ауа температурасы мен ылғалдылығын өзгертуге арналған аспаптармен жабдықталған, ылғалдылығы бөлек реттелмейтін кондиционерлерді қоса алғанда, ауаны баптауға арналған қондырғылардың бөліктері
8415 90 000
40
Ауыл шаруашылығы өнімдеріне арналған өзге де кептіргіштер
8419 34 000 0
41
Ауыл шаруашылығына және бағбандыққа арналған суаруға арналған өзге де құрылғылар
8424 82 100 0
42
Тауарларға немесе материалдарға арналған үздіксіз қозғалыстағы өзге де шөмішті элеваторлар мен конвейерлер
8428 32 000 0
43
Тауарларға немесе материалдарға арналған үздіксіз қозғалыстағы өзге де ленталы элеваторлар мен конвейерлер
8428 33 000 0
44
Тауарларға немесе материалдарға арналған үздіксіз қозғалыстағы өзге де элеваторлар мен конвейерлер
8428 39 900 9
45
Өзге де ауыл шаруашылығына, бағбандыққа, орман шаруашылығына, құс шаруашылығына және омарташылыққа арналған жабдықтар, соның iшiнде механикалық немесе жылытқыш құрылғылары бар тұқым өсiруге арналған жабдықтар; құс шаруашылығына арналған инкубаторлар мен брудерлер
8436 80 900 0
46
Тұқымды, астықты және құрғақ бұршақ дәндi дақылдарды тазартуға, сұрыптауға немесе iрiктеуге арналған машиналар;
8437 10 000 0
47
Аккумуляторларды зарядтауға арналған өзге де құрылғылар
8504 40 550 0
48
Өзге де статикалық өзгерткіштер
8504 40 910 0
49
Көлік құралдарында пайдаланылатын, дыбыс жазатын немесе дыбыс шығарғыш аппаратурамен бірге орнатылған, сыртқы қорек көзінсіз жұмыс істей алмайтын кең ауқымда хабар таратқыш радиоқабылдағыштар

8527 21
50
Прочие мониторы цветного изображения
8528 59 900 9
51
Прочие моторные железнодорожные или трамвайные вагоны пассажирские, товарные или багажные, открытые платформы, кроме входящих в товарную позицию 8604, с питанием от внешнего источника электроэнергии
8603 10 000 8
52
Сиденья типа используемых в моторных транспортных средствах
9401 20 000
".
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

8527 21
50
Өзге де түрлі түсті мониторлар
8528 59 900 9
51
8604 тауар позициясына кіретіндерді қоспағанда, сыртқы электр энергиясы көзінен қоректенетін өзге де жолаушылар, тауар немесе багаж моторлы теміржол немесе трамвай вагондары, ашық платформалар
8603 10 000 8
52
Моторлы көлік құралдарында пайдаланылатын орындықтар
9401 20 000
".
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
О. Сапарбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
О. Сапарбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі