Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Туркестанской области
Постановление акимата Туркестанской области от 6 мая 2024 года № 78. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Туркестанской области 10 мая 2024 года № 6530-13
В соответствии с пунктом 2 статьи 127 Земельного Кодекса Республики Казахстан, статьей 28 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 86 "Об утверждении Правил определения охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры и режима их использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20395), акимат Туркестанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Туркестанской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Туркестанской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Туркестанской области Д. Сатыбалды
Приложение к постановлению
акимата Туркестанской области
от 6 мая 2024 года № 78
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Туркестанской области
Сноска. Приложение в редакции постановления акимата Туркестанской области от 17.11.2025 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Наименование памятника
Тип памятника
Местонахождение
Географические координаты памятника
Площадь памятника
Площадь охранной зоны
Площадь зоны регулирования застройки
Площадь зоны охраняемого природ ного ланд шафта
район Байдибек
1.
Пещера Акмешит
сакральный объект
в 7 километрах к юго-востоку от села Кенестобе
N 43°00'23.17
Е 69°42'12.65
0,95 гектар
2 гектар
3 гектар
4 гектар
2.
Мавзолей Байдибек ата,
1998 год
градостроительство и архитектура
в центре села Байдибек ата, на правом берегу реки Балабоген
N 42°59'30,5431
E 69°55'55,2370
84 квадратных метра
0,48 гектар
0,97 гектар
1,2 гектар
3.
Мазар Домалак ана,
начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 3 километрах к югу от села Акбастау
N 42°875645
E 69°670075
0,23 гектар

Түркістан облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 2024 жылғы 6 мамырдағы № 78 қаулысы. Түркістан облысының Әдiлет департаментiнде 2024 жылғы 10 мамырда № 6530-13 болып тiркелдi
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 127-бабы 2 тармағына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабына, "Тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағын, құрылыс салуды реттеу аймағын және қорғалатын табиғи ландшафт аймағын және оларды пайдалану режимін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 86 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20395 болып тіркелген) сәйкес, Түркістан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Түркістан облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Түркістан облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Түркістан облысының әкімі Д. Сатыбалды
Түркістан облысы әкімдігінің
2024 жылғы 6 мамырдағы
№ 78 қаулысына қосымша
Түркістан облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 17.11.2025 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Орналасқан жері
Ескерткіштің географиялық координаттары
Ескерткіштің аумағы
Қорғау аймағының көлемі
Құрылыс салуды реттеу аймағының көлемі
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының көлемі
Бәйдібек ауданы
1.
Ақмешіт үңгірі
киелі объект
Кеңестөбе ауылынан 7 шақырым оңтүстік-шығыста
N 43°00'23.17
Е 69°42'12.65
0,95 гектар
2 гектар
3 гектар
4 гектар
2.
Бәйдібек ата кесенесі,
1998 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бәйдібек ата ауылының
орталығында, Балабөген өзенінің оң жағалауында
N 42°59'30,5431
E 69°55'55,2370
84 шаршы метр
0,48 гектар
0,97 гектар
1,2 гектар
3.
Домалақ ана мазары, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ақбастау
ауылынан 3 шақырым оңтүстікте
N 42°875645
E 69°670075
0,23 гектар

0,5 гектар
1,3 гектар
2,6 гектар
4.
Курган Караултобе, ранний железный век
археология
Слева от трассы от села Шаян до села Екпинди, на 16-м километре, в 7,7 километрах к юго-западнее села Жамбыл
N 42°54'52,2135
E 69°17'03,2777
0,76 гектар
1,6 гектар
1,93 гектар
2,4 гектар
5.
Мавзолей Косым баба,
конец ХIХ века
градостроительство и архитектура
в 0,5 километрах к югу от села Шаян, внутри кладбища
N 43°01'24,5000
E 69°22'14,7000
81 квадратных метра
0,16 гектар
0,36 гектар
0,57 гектар
Отрарский район
6.
Городище Отырар, I-XVIII века
археология
на юго-восточной окраине села Талапты
N 42°51'09.5
Е 68°18'10.8
173,5 гектар
17,4 гектар
14,5 гектар
14,9 гектар
7.
Городище Оқсыз (Оксус),
I-XIV века
археология
в 8 километрах к северу от села Маякум, на левом берегу реки Сырдарии
N 42°57'08.0
Е 68°02'02.1
33,2 гектар
10,1 гектар
10,9 гектар
11,8 гектар
район Сауран
8.
Археологический архитектурный комплекс Сауран, I-ХІХ века
Городище Сауран, ХІІІ-ХVІІІ века
Поселение Міртөбе,
ХV-ХІХ века
Городище Каратобе,
IV-V–ХIII-ХІV века
археология
в 40 километрах от города Туркестан, 1 километрах от автомобильной трассы Западный Китай – Западная Европа
N 43°31'05.7
Е 67°46'18.3
N 43°33'30.3
E 67°48'32.8
N 43°29'12.2
E 67°46'48.7
1161 гектар
17,8 гектар
254,7 гектар
63,3 гектар
8,8 гектар
26 гектар
63,4 гектар
9,5 гектар
25,6 гектар
64,5 гектар
10,4 гектар
26,4 гектар
9.
Мавзолей Жүсіп ата,
XII-ХV века
градостроительство и архитектура
район Сауран, в селе Ески Икан
N 43°10'40.3
E 68°32'05.5
286 квадратных метра
0,4 гектар
0,8 гектар
1,2 гектар
10.
Комплекс Үкаша (Үкаш) ата (мазар, колодец),
ІХ-Х века
градостроительство и архитектура
в 35 километрах от города Туркестан, село Бабайкурган
Мазар:
N 43°36'56.7
E 68°15'42.4
Колодец:
N 43°36'51.9
E 68°15'06.2
Мазар:
200 квадратных метра
Колодец:
25 квадратных метра
0,17 гектар
0,02 гектар
0,3 гектар
0,05 гектар
0,45 гектар
0,09 гектар
город Туркестан
11.
Мавзолей Әлқожа ата,
XII век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, улица А.Туткабаева, в 2,5 километрах к востоку от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясауи
N 43°17,432447
E 68°17,129365
280 квадратных метра
0,3 гектар
0,45 гектар
0,42 гектар
12.
Подземная мечеть Әулие Құмшық ата,
XI-ХIІ века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, 1 километр к юго-востоку от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясауи
N 43°17'25.7
E 68°16'31.1
348 квадратных метра
0,03 гектар
0,04 гектар
0,05 гектар
13.
Здание штаба Гарнизона,
ХІХ век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, улица Айтеке би 1.
N 43°18'00.1
E 68°16'25.9
749 квадратных метра
0,13 гектар
-
-
14.
Мавзолей Гаухар ана,
ХІІ-ХІV века
градостроительство и архитектура
в городе Туркестан

0,5 гектар
1,3 гектар
2,6 гектар
4.
Қарауылтөбе обасы,
ерте темір ғасыры
археология
Шаян ауылынан Екпінді ауылына баратын тас
жолдың сол жағында, 16-шы шақырымында, Жамбыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7,7
шақырым жерде
N 42°54'52,2135
E 69°17'03,2777
0,76 гектар
1,6 гектар
1,93 гектар
2,4 гектар
5.
Қосым баба кесенесі,
ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Шаян ауылының
оңтүстік бөлігінде, мазарат ішінде
N 43°01'24,5000
E 69°22'14,7000
81 шаршы метр
0,16 гектар
0,36 гектар
0,57 гектар
Отырар ауданы
6.
Отырар қалашығы,
I-XVIII ғасырлар
археология
Талапты ауылының оңтүстік-шығыс шеті
N 42°51'09.5
Е 68°18'10.8
173,5 гектар
17,4 гектар
14,5 гектар
14,9 гектар
7.
Оқсыз (Оксус) қалашығы,
I-XIV ғасырлар
археология
Маяқұм ауылынан 8 шақырым солтүстік те, Сырдария өзенінің сол жағалауында
N 42°57'08.0
Е 68°02'02.1
33,2 гектар
10,1 гектар
10,9 гектар
11,8 гектар
Сауран ауданы
8.
Сауран археологиялық-сәулеттік кешені,
I-ХІХ ғасырлар
Сауран қалашығы, ХІІІ-ХVІІІ ғасырлар
Міртөбе қонысы, ХV-ХІХ ғасырлар
Қаратөбе қалашығы, IV-V – ХIII-ХІV ғасырлар
археология
Түркістан қаласынан 40 шақырым, Батыс Европа –Батыс Қытай трассасынан 1 шақырым
N 43°31'05.7
Е 67°46'18.3
N 43°33'30.3
E 67°48'32.8
N 43°29'12.2
E 67°46'48.7
1161 гектар
17,8 гектар
254,7 гектар
63,3 гектар
8,8 гектар
26 гектар
63,4 гектар
9,5 гектар
25,6 гектар
64,5 гектар
10,4 гектар
26,4 гектар
9.
Жүсіп ата кесенесі, ХІІ-ХV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сауран ауданы, Ескі Иқан ауылында
N 43°10'40.3
E 68°32'05.5
286 шаршы метр
0,4 гектар
0,8 гектар
1,2 гектар
10.
Үкаша (Үкаш) ата кешені (мазар, құдық),
ІХ-Х ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласынан 35 шақырым, Бабайқорған ауылында
Мазар:
N 43°36'56.7
E 68°15'42.4
Құдық:
N 43°36'51.9
E 68°15'06.2
Мазар:
200 шаршы метр
Құдық:
25 шаршы метр
0,17 гектар
0,02 гектар
0,3 гектар
0,05 гектар
0,45 гектар
0,09 гектар
Түркістан қаласы
11.
Әлқожа ата кесенесі,
ХІІ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Ə. Тұтқабаев көшесі, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен
шығысқа қарай 2,5 шақырым жерде
N 43°17,432447
E 68°17,129365
280 шаршы метр
0,3 гектар
0,45 гектар
0,42 гектар
12.
Әулие Құмшық ата жер асты мешіті,
ХІ-ХІІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауидің кесенесінен
оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым қашықтықта
N 43°17'25.7
E 68°16'31.1
348 шаршы метр
0,03 гектар
0,04 гектар
0,05 гектар
13.
Гарнизон штабының ғимараты,
ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Әйтеке би көшесі, 1 мекен-жайында
N 43°18'00.1
E 68°16'25.9
749 шаршы метр
0,12 гектар
-
-
14.
Гаухар ана кесенесі,
ХІІ-ХІV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласында

N 43°15'45.9
E 68°17'10.1
28 квадратных метра
0,09 гектар
0,2 гектар
0,3 гектар
15.
Памятники сложившихся на исторической территории древнего города Туркестан:
Мавзолей Ходжи Ахмеда Ясауи,
конец XIV века
Мавзолей Есім хана,
XVII век
Мавзолей Рабии Сұлтан Бегім,
XV век
Подземная мечеть Хильвет,
XII-ХХ века
Восточная Баня,
XVI-XX века
Мечеть Жұма,
XIX век
Чилляхана,
XI-ХIІ века
Мавзолей безымянный (склеп),
XVI век
Мавзолей Тәуке хана,
XIV-XVII века
Крепостная стена цитадели,
XVI-XIX века
Ворота крепостной стены цитадели,
XVI-XIX века
Казарма,
ХІХ-ХХ века
Древний город Туркестан,
ХV-ХІХ века
Городище Күлтөбе,
ІІІ-ІV-ХІV-ХІХ века
градостроительство и архитектура
градостроительство и архитектура
градостроительство и архитектура
градостроительство и архитектура
градостроительство и архитектура
градостроительство и архитектура
градостроительство и архитектура
градостроительство и архитектура
градостроительство и архитектура
градостроительство и архитектура
градостроительство и архитектура
градостроительство и архитектура
археология
археология
город Туркестан, юго-восточная часть города, территория городища Туркестан
город Туркестан, в 12 метрах к югу от западного минарета мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
город Туркестан, в 60 метрах юго-восточнее мавзолея Ходжа Ахмеда Ясауи
город Туркестан, в 150 метрах к югу от ханаки Ходжи Ахмеда Ясауи
город Туркестан, в 150 метрах к юго-западу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
город Туркестан, в 150 метрах к югу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи, рядом с Большим Хильветом
город Туркестан, в 22 метрах к северо-западу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
город Туркестан, в 45 метрах к юго-западу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
город Туркестан, в 40 метрах к югу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
город Туркестан, восточная часть цитадели городища Туркестан
город Туркестан, восточная сторона цитадели городища
Туркестан
в центре города Туркестан, в 0,5 километрах к северо-востоку от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясауи
город Туркестан, юго-восточная часть города Туркестан
город Туркестан, в 350 метрах к югу от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясауи
N 43°17'51.6
Е 68°16'15.3
N 43°17'50.1
Е 68°16'16.5
N 43°17'49.2
Е 68°16'18.8
N 43°17'45.9
Е 68°16'15.5
N 43°17'46.7
Е 68°16'19.9
N 43°17'45.3
Е 68°16'14.3
N 43°17'52.4
Е 68°16'13.1
N 43°17'49.8
E 68°16'13.2
N 43°17'50.6
Е 68°16'18.1
N 43°17'54.5
Е 68°16'22.4
N 43°17'54.5
E 68°16'22.4
N 43°17'56.8
Е 68°16'26.1
N 43°17'51.4
Е 68°16'09.4
N 43°17'35.2
Е 68°16'15.3
88,7 гектар
113 гектар
48 гектар
56 гектар
16.
Мечеть-медресе Жәудір-ана,
XIV-ХV – ХІХ-ХХ века
археология
город Туркестан, 1 километр к юго-востоку от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясауи

N 43°15'45.9
E 68°17'10.1
28 шаршы метр
0,09 гектар
0,2 гектар
0,3 гектар
15.
Ежелгі Түркістан қалашығының тарихи аумағында қалыптасқан ескерткіштер:
Қожа Ахмет Ясауи кесенесі,
XIV ғасырдың соңы
Есім хан кесенесі, ХVІІ ғасыр
Рәбия Сұлтан Бегім кесенесі,
XV ғасыр
Қылует жер асты мешіті,
ХІІ-ХХ ғасырлар
Шығыс моншасы, ХVІ-ХХ ғасырлар
Жұма мешіті,
ХІХ ғасыр
Шілдехана,
ХІ-ХІІ ғасырлар
Белгісіз сағана (склеп),
XVI ғасыр
Тәуке хан кесенесі, XIV-XVII ғасырлар
Цитадель қамал қабырғасы,
ХVІ-ХІХ ғасырлар
Цитадель қамал қақпасы,
ХVI-ХІХ ғасырлар
Казарма,
ХІХ-ХХ ғасырлар
Ежелгі Түркістан қалашығы,
ХV-ХІХ ғасырлар
Күлтөбе қалашығы, ІІІ-ІV-ХІV-ХІХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
қала құрылысы және сәулет
қала құрылысы және сәулет
қала құрылысы және сәулет
қала құрылысы және сәулет
қала құрылысы және сәулет
қала құрылысы және сәулет
қала құрылысы және сәулет
қала құрылысы және сәулет
қала құрылысы және сәулет
қала құрылысы және сәулет
қала құрылысы және сәулет
археология
археология
Түркістан қаласының оңтүстік-шығыс бөлігі, Түркістан қалашығының аумағы
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінің батыс мұнарасынан 12 метр оңтүстікте
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен 60 метр оңтүстік-шығыста
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи ханакасынан 150 метр оңтүстікте
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен 150 метр оңтүстік-батыста
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 150 метр, Қылует жер асты мешітінің жанында
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен 22 метр солтүстік-батыста
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен 45 метр оңтүстік-шығыста
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен 40 метр оңтүстікте
Түркістан қаласы, Ежелгі Түркістан қаласы шығыс қамалының бөлігі
Түркістан қаласы, Ежелгі Түркістан қалашығы қамалының шығыс жағы
Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен 0,5 шақырым солтүстік-шығыста
Түркістан қаласының оңтүстік-шығыс бөлігінде
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен 350 метр оңтүстікте
N 43°17'51.6
Е 68°16'15.3
N 43°17'50.1
Е 68°16'16.5
N 43°17'49.2
Е 68°16'18.8
N 43°17'45.9
Е 68°16'15.5
N 43°17'46.7
Е 68°16'19.9
N 43°17'45.3
Е 68°16'14.3
N 43°17'52.4
Е 68°16'13.1
N 43°17'49.8
E 68°16'13.2
N 43°17'50.6
Е 68°16'18.1
N 43°17'54.5
Е 68°16'22.4
N 43°17'54.5
E 68°16'22.4
N 43°17'56.8
Е 68°16'26.1
N 43°17'51.4
Е 68°16'09.4
N 43°17'35.2
Е 68°16'15.3
88,7 гектар
112 гектар
48 гектар
56 гектар
16.
Жәудір-ана мешіт-медресесі,
ХІV-ХV – ХІХ-ХХ ғасырлар
археология
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен 1 шақырым оңтүстік-шығыста

N 43°17'28.6
E 68°16'26.1
0,4 гектар
1,5 гектар
1,7 гектар
1,9 гектар
Шардаринский район
17.
Мавзолей Ұзын ата,
ХІХ-ХХ века
градостроительства и архитекту ры
в 4 километрах к северо-востоку от села Узын ата
N 41°44'07.8
Е 67°59'30.9
67,2 метр
22,40 метр
22,40 метр
22,40 метр

N 43°17'28.6
E 68°16'26.1
0,4 гектар
1,5 гектар
1,7 гектар
1,9 гектар
Шардара ауданы
17.
Ұзын ата кесенесі, ХІХ-ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұзын ата ауылынан 4 шақырым солтүстік-шығыста
N 41°44'07.8
Е 67°59'30.9
67,2 метр
22,40 метр
22,40 метр
22,40 метр