О внесении изменений и дополнений в приказ председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 февраля 2017 года № 40 "О некоторых вопросах занятия административной государственной должности"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 1 ноября 2024 года № 184. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2024 года № 35326.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 08.12.2025 № 196 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 февраля 2017 года №40 "О некоторых вопросах занятия административной государственной должности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14939) следующие изменения и дополнения:
в Правилах программы и организация тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей, утвержденных вышеназванным приказом:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Кандидатам на должность корпуса "Б", получившим результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан ниже значений, указанных в программах тестирования, посредством веб-портала "электронного правительства" в личный кабинет направляется справка о прохождении тестирования с результатами ниже значений прохождения тестирования по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Повторное тестирование лиц, указанных в части первой настоящего пункта, допускается не ранее чем через три календарных дня со дня прохождения тестирования.";
в Временных Правилах отбора и проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе, утвержденных вышеназванным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Временные правила (далее – Правила) определяют порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе (далее – отбор) в период с 1 января 2024 года по 31 декабря 2025 года в государственных органах согласно Приложению 4 к настоящим Правилам (далее – государственные органы) и разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 5, пунктом 2 статьи 27, пунктами 3 и 4 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" (далее – Закон), а также пунктом 23 Плана действий по реализации Концепции развития государственного управления в Республике Казахстан до 2030 года, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2021 года № 470.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының "Мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасудың кейбір мәселелері туралы" 2017 жылғы 21 ақпандағы № 40 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2024 жылғы 1 қарашадағы № 184 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 4 қарашада № 35326 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 08.12.2025 № 196 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 40 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14939 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған бұйрықпен бекітілген мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді тестiлеуді ұйымдастыру, бағдарламалары мен қағидаларына:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеу нәтижелерін тестілеу бағдарламаларында көрсетілген мәндерден төмен алған "Б" корпусының лауазымына үміткерлерге "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жеке кабинетке осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуден өту мәндерінен төмен нәтижелері бар тестілеуден өткені туралы анықтама жіберіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарды қайта тестілеуге жіберуге тестілеу өткізілген күннен бастап кемінде күнтізбелік үш күн өткен соң жол беріледі.";
жоғарыда аталған бұйрықпен бекітілген Ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға іріктеу және конкурс өткізудің уақытша қағидаларына:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы уақытша Қағидалар мемлекеттік органдарда 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға іріктеу және конкурс өткізу (бұдан әрі – іріктеу) тәртібін айқындайды және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 2-тармағына, 27-бабының 2-тармағына, 28-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес, сондай-ақ Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 8 шілдедегі № 470 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарының 23 тармағына сәйкес әзірленді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Во время прохождения этапов отбора кандидат обеспечивает личное участие и отсутствие посторонних лиц; не покидает место; не отворачивается от экрана; не закрывает изображение; не отключает видеокамеру; по запросу системы проводит круговой обзор помещения (360 градусов) в котором находится на момент прохождения отбора; не разговаривает по телефону; не использует и обеспечивает отсутствие стороннего программного обеспечения, позволяющего получать доступ к персональному компьютеру другими лицами (программы удаленного доступа), аудио гарнитуру (наушники), вспомогательные электронные, печатные, бумажные и иные материалы, а также предметы.";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Оценщик, подтвердивший свое участие в системе и представленный системой, не подлежит необоснованному удалению из состава конкурсной комиссии.
В случае удаления оценщика по причине неявки кадровая служба указывает причину удаления.
На этапе формирования конкурсной комиссии кадровая служба имеет возможность добавить дополнительного оценщика не позже чем за 30 минут до начала собеседования.";
пункт 72 исключить;
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. После окончания срока приема заявок (отклика) кадровой службой в течение трех рабочих дней проводится рассмотрение заявок кандидатов на соответствие условиям поступления на государственную службу, предусмотренным статьей 16 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", а также проверяется наличие и полнота сканированных версий следующих документов:
1) документа, подтверждающего трудовую деятельность (для должностей, квалификационные требования к которым предусматривают наличие стажа);
2) документов об образовании и приложений к ним.
В случае соответствия кандидата квалификационным требованиям данной должности, системой направляется уведомление о допуске к прохождению этапов конкурса.
В случае предоставлении кандидатом неполного пакета документов, предусмотренных настоящим пунктом, кадровая служба в течение одного рабочего дня посредством системы направляет уведомление о дополнении необходимых документов и корректировке ЭЛД. Возможность дополнения необходимых документов и корректировки ЭЛД предоставляется кандидату один раз.
Кандидат, представивший неполный пакет документов, в течение одного рабочего дня дополняет необходимые документы в системе и корректирует ЭЛД.
Кадровая служба в течение одного рабочего дня после дополнения необходимых документов и корректировки ЭЛД, перепроверяет ЭЛД кандидата, представившего неполный пакет документов, на соответствие квалификационным требованиям вакантной должности.
В случае несоответствия кандидата квалификационным требованиям и (или) непредоставления либо отсутствия документов, предусмотренных настоящим пунктом и представления неполного пакета документов, либо недостоверных сведений, либо несоответствия документов предъявляемым к ним требованиям, кандидату отказывается в допуске к следующему этапу конкурса и системой направляется уведомление об отказе в допуске к прохождению этапов конкурса.
В случае предоставления кандидатом полного пакета документов, кадровой службой не допускается необоснованный отказ в допуске к этапам конкурса.";

"10. Іріктеу кезеңдерінен өту кезінде үміткер жеке қатысуын және бөгде адамдардың болмауын қамтамасыз етеді; орнын тастап кетпейді; экраннан бұрылмайды; кескінді жаппайды; бейнекамераны ажыратпайды; жүйенің сұранысы бойынша ол іріктеу кезінде орналасқан бөлмеге (360 градус) дөңгелек шолу жасайды; телефонмен сөйлеспейді; басқа тұлғалардың дербес компьютерге (қашықтан қол жеткізу бағдарламалары) қол жеткізуіне мүмкіндік беретін бағдарламалық жасақтамасын қолданбайды және оның жоқтығын қамтамасыз етеді, аудио гарнитура (құлаққап), көмекші электрондық, баспа, қағаз және өзге де материалдар, сондай-ақ заттарды пайдаланбайды.";
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Жүйемен ұсынылып, өзінің қатысуын жүйеде растаған бағалаушы, конкурстық комиссия құрамынан негізсіз шығарылуға жатпайды.
Бағалаушыны қатыспау себебінен шығарып жіберген жағдайда кадр қызметі шығару себебін көрсетеді.
Конкурстық комиссияны қалыптастыру кезеңінде кадр қызметі әңгімелесу басталғанға дейін кемінде 30 минут бұрын қосымша бағалаушыны қосу мүмкіндігі бар.";
72-тармақ алып тасталсын;
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Кадр қызметі өтінімдерді қабылдау (үн қосу) мерзімі аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде үміткерлердің өтінімдерін "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көзделген мемлекеттік қызметке кіру шарттарына сәйкестігіне қарауды жүргізеді, сондай-ақ мынадай құжаттардың сканерленген нұсқаларының болуын және толықтығын тексереді:
1) еңбекқызметін растайтын құжат (біліктілік талаптары өтілінің болуын көздейтін лауазымдар үшін);
2) білімі туралы құжаттар мен олардың қосымшалары.
Үміткер осы лауазымның біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда, жүйемен конкурс кезеңдерінен өтуге рұқсат беру туралы хабарлама жіберіледі.
Үміткер осы тармақта көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, бір жұмыс күні ішінде кадр қызметі жүйе арқылы қажетті құжаттарды толықтыру және ЭЖІ-ті түзету туралы хабарлама жібереді. Үміткерге қажетті құжаттарды толықтыру және ЭЖІ-ті түзету мүмкіндігі бір рет беріледі.
Құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған үміткер жүйеде бір жұмыс күні ішінде қажетті құжаттарды толықтырады және ЭЖІ-ті түзетеді.
Кадр қызметі қажетті құжаттар толықтырылғаннан және ЭЖІ түзетілгеннен кейін бір жұмыс күні ішінде құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған үміткердің ЭЖІ-ін бос лауазымның біліктілік талаптарына сәйкестігіне қайта тексереді.
Үміткер біліктілік талаптарына сәйкес келмеген және (немесе) осы тармақта көзделген құжаттар ұсынылмаған не жоқ болған жағдайда және құжаттардың толық емес топтамасын не дәйексіз мәліметтерді ұсыну не құжаттар оларға қойылатын талаптарға сәйкес келмеген жағдайда үміткерді конкурстың келесі кезеңіне жіберуден бас тартылады және жүйемен конкурс кезеңдерінен өтуге жіберуден бас тарту туралы хабарлама жолданады.
Үміткер құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда кадр қызметімен конкурс кезеңдеріне жіберуден негізсіз бас тартуға жол берілмейді.";

дополнить пунктом 74-1 следующего содержания:
"74-1. После допуска кандидата к этапам конкурса системой присваивается кандидату персональный идентификационный номер.
Персональный идентификационный номер кандидата используется для обезличивания кандидата, без указания его персональных данных при участии в этапах отбора.";
пункт 115 изложить в следующей редакции:
"115. В случае отсутствия нарушений требований Правил кандидатом, прошедшим этап конкурса "Написание эссе", в течение одного рабочего дня после объявления результатов проверки проктором, эссе оценивается членами конкурсной комиссии по пяти балльной шкале в соответствии с методикой, предусмотренной в приложении 3 к настоящим Правилам.
В оценке эссе принимает участие не менее двух третей от состава конкурсной комиссии. Каждое эссе оценивается одинаковым количеством членов конкурсной комиссии и подтверждается при помощи ЭЦП.
Не допускается отказ члена конкурсной комиссии от оценки эссе кандидата.";
пункты 116, 119 исключить;
пункт 117 изложить в следующей редакции:
"117. В случае, если ни один из кандидатов, допущенных к этапу написания эссе, не принимает участие в данном этапе, статус конкурса меняется системой на "Завершенный".
Уведомление о завершении конкурса направляется системой кандидатам.";
пункт 120 изложить в следующей редакции:
"120. В собеседовании принимают участие не более трех кандидатов, набравших наивысшие баллы по результатам предыдущих этапов конкурса.";
пункт 122 изложить в следующей редакции:
"122. Кандидатам перед этапом собеседования кадровой службой посредством системы направляются уведомления с указанием даты и ссылки на проведение собеседования.";
пункт 123 изложить в следующей редакции:
"123. Собеседование с кандидатами проводится в режиме видеосвязи по ссылке, направленной посредством системы в личный кабинет.
Необоснованный отказ в допуске кандидатов на этап собеседования в системе не допускается.";
пункт 130 изложить в следующей редакции:
"130. Каждый член комиссии индивидуально оценивает итоги собеседования с кандидатами посредством введения баллов в систему, в соответствии с методикой, предусмотренной в приложении 3 к настоящим Правилам и подтверждает при помощи ЭЦП.
Не допускается отказ члена комиссии от оценки итогов собеседования с кандидатами и подтверждения оценки при помощи ЭЦП.";
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту отбора на государственную службу Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:

мынадай мазмұндағы 74-1-тармақпен толықтырылсын:
"74-1. Үміткер конкурс кезеңдеріне жіберілгеннен кейін жүйемен үміткерге дербес сәйкестендіру нөмірі беріледі.
Үміткердің дербес сәйкестендіру нөмірі іріктеу кезеңдеріне қатысқан кезде үміткерді оның дербес деректерін көрсетпей иесіздендіру үшін пайдаланылады.";
115-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"115. "Эссе жазу" конкурсы кезеңінен өткен үміткерлер тарапынан қағидалар талаптарын бұзушылықтар болмаған жағдайда, проктор тексеру нәтижелерін жариялағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде эссені конкурс комиссиясының мүшелері осы Қағидаларға 3-қосымшада көзделген әдістемеге сәйкес бес баллдық шәкіл бойынша бағалайды.
Эссені бағалауға конкурстық комиссия құрамының кемінде үштен екісі қатысады. Әрбір эссе конкурстық комиссия мүшелерінің бірдей санымен бағаланады және ЭЦҚ көмегімен расталады.
Конкурстық комиссия мүшесінің үміткердің эссесін бағалаудан бас тартуына жол берілмейді.";
116, 119-тармақтар алып тасталсын;
117-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"117. Эссе жазу кезеңіне жіберілген үміткерлердің ешқайсысы осы кезеңге қатыспаған жағдайда, конкурс мәртебесі жүйемен "Аяқталған" болып өзгереді.
Конкурс аяқталғаны туралы хабарлама жүйемен үміткерлерге жолданады.";
120-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"120. Әңгімелесуге конкурстың алдыңғы кезеңдерінің нәтижелері бойынша ең жоғары балл жинаған үшеуден артық емес үміткер қатысады.";
122-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"122. Әңгімелесу кезеңі алдында үміткерлерге кадр қызметі жүйе арқылы әңгімелесу өткізу күні мен сілтемесі көрсетілген хабарламалар жібереді.";
123-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"123. Үміткерлермен әңгімелесу жүйе арқылы жеке қабинетке жіберілген сілтеме бойынша бейнебайланыс режимінде жүргізіледі.
Үміткерлерді жүйеде әңгімелесу кезеңіне кіруден негізсіз бас тартуға жол берілмейді.";
130-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"130. Конкурс комиссиясының әрбір мүшесі осы Қағидаларға 3-қосымшада көзделген әдістемеге сәйкес жүйеге баллды енгізу арқылы үміткерлермен әңгімелесу қорытындыларын жеке бағалайды және ЭЦҚ көмегімен растайды.
Комиссия мүшесіне үміткерлермен әңгімелесу қорытындыларын бағалаудан және ЭЦҚ көмегімен бағалауды растаудан бас тартуға жол берілмейді.";
3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызметке іріктеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого и двадцать пятого пункта 1 настоящего приказа, которые вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
Д. Жазықбай
"Согласован"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"Согласован"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"Согласован"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"Согласован"
Аппарат Высшего Судебного Совета
Республики Казахстан
"Согласован"
Аппарат Конституционного Суда
Республики Казахстан
"Согласован"
Судебная администрация
Республики Казахстан
"Согласован"
Управление делами Президента
Республики Казахстан
"Согласован"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
"Согласован"
Центральная избирательная комиссия
Республики Казахстан
"Согласован"
Национальный центр по правам человека
"Согласован"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство сельского хозяйство
Республики Казахстан
Приложение 1к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам
государственной службы
от 1 ноября 2024 года № 184
Приложение 3
к Временным правилам
проведения отбора на занятие
административной
государственной должности
корпуса "Б" в интегрированной
информационной системе
Методика оценки
Оценка личных качеств
Оценка способности работать с текстовой и числовой информацией
Оценка написания эссе
Оценка собеседования
Итоговый балл по оценке личных качеств вычисляется по следующей формуле:
T = 0,02 х S
где:
T – итоговый балл;
0,02 – коэффициент оценки личных качеств;
S – процент уровня достоверности ответов
Итоговый балл по оценке способности работать с текстовой и числовой информацией вычисляется по следующей формуле:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші және жиырма бесінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасы
Д. Жазықбай
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуратурасы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Жоғары Сот Кеңесінің Аппараты
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Конституциялық Сотының Аппараты
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Президентінің Іс басқармасы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Орталық сайлау комиссиясы
"Келісілді"
Адам құқықтары жөніндегі орталық
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2024 жылғы 1 қарашадағы
№ 184 Бұйрыққа
1-қосымша
Ықпалдастырылған ақпараттық
жүйеде "Б" корпусының
мемлекеттік әкімшілік
лауазымына орналасуға
іріктеу және конкурс өткізудің
уақытша қағидаларына
3-қосымша
Бағалау әдістемесі
Жеке қасиеттерін бағалау
Мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау
Эссе жазуды бағалау
Сұхбатты бағалау
Жеке қасиеттерді бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі:
T = 0,02 х S мұнда:
T – қорытынды балл; 0,02 – жеке қасиеттерін бағалау коэффициенті;
S – жауаптардың растық деңгейінің пайызы

T = Т1 + Т2
где:
Т – итоговый балл по оценке способности работать с текстовой и числовой информацией;
T1 – итоговый балл по оценке способности работать с текстовой информацией;
T2 – итоговый балл по оценке способности работать с числовой информацией.
Итоговый балл по оценке способности работать с текстовой информацией вычисляется по следующей формуле:
T1 = 0,1 х S1
где:
T1 – итоговый балл;
0,1 – коэффициент оценки способности работать с текстовой информацией;
S1 – количество правильных ответов.
Итоговый балл по оценке способности работать с числовой информацией вычисляется по следующей формуле:
T2 = 0,1 х S2
где:
T2 – итоговый балл;
0,1 – коэффициент оценки способности работать с числовой информацией;
S2 – количество правильных ответов;
0 баллов – кандидат не написал либо не раскрыл тему эссе (показывает незнание вопроса);
1 – 2 балла – кандидат частично раскрыл тему эссе (обладает общими знаниями и пониманием соответствующей отрасли);
3 – 4 балла – кандидат хорошо раскрыл тему эссе (обладает широкими знаниями и пониманием соответствующей отрасли, очень хорошим уровнем независимого и критического анализа);
5 баллов – кандидат полностью раскрыл тему эссе (обладает глубокими знаниями и пониманием соответствующей отрасли, высоким уровнем независимого и критического анализа, предлагает меры по совершенствованию отрасли).
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу, либо ведет беседу скованно, не дает развернутые ответы на вопросы;
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, плохо реагирует на наводящие вопросы, но дает развернутые ответы на некоторые вопросы;
2 балла – кандидат хорошо ведет беседу, дает развернутые ответы на большинство вопросов, реагирует на наводящие вопросы;
3 балла – кандидат свободно ведет беседу, легко реагирует на вопросы на любую тему, демонстрирует широту кругозора, приводит примеры из профессионального опыта, убедительные доводы и обоснования.
Приложение 2к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам
государственной службы
от 1 ноября 2024 года № 184
Приложение 4
к Временным правилам
проведения отбора на занятие
административной
государственной должности
корпуса "Б" в интегрированной
информационной системе
Перечень государственных органов, осуществляющих отбор и конкурсы на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе
Государственные органы, в которых в период с 1 февраля 2024 года по 31 декабря 2024 года вводится временный порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе:

Мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі: T = Т1 + Т2 мұнда:
Т – мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл;
T1 – мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл;
T2 – сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл.
Мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі:
T1 = 0,1 х S1 мұнда:
T1 – қорытынды балл;
0,1 – мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау коэффициенті;
S1 – дұрыс жауаптардың саны.
Сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау бойынша қорытынды балл мынадай формула бойынша есептеледі:
T2 = 0,1 х S2 мұнда:
T2 – қорытынды балл; 0,1 – сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау коэффициенті;
S2 – дұрыс жауаптардың саны.
0 балл -үміткер эссе тақырыбын жазбаған немесе ашпаған (сұрақты білмегендігін көрсетеді);
1 – 2 балл-үміткер эссе тақырыбын ішінара ашты (тиісті сала туралы жалпы білімі мен түсінігі бар);
3 – 4 балл -үміткер эссе тақырыбын жақсы ашты (тиісті сала туралы кең білімі мен түсінігі, тәуелсіз және сыни талдаудың өте жақсы деңгейі бар);
5 балл – үміткер эссе тақырыбын толық ашты (тиісті сала туралы терең білімі мен түсінігі, тәуелсіз және сыни талдаудың жоғары деңгейі бар, саланы жетілдіру бойынша шараларды ұсынады).
0 балл - үміткер әңгімелесу қабілетін көрсетпеді, немесе әңгімелесуді қысылып жүргізеді, сұрақтарға толық жауап бермейді
1 балл-үміткер әңгімені қысылып жүргізеді, жетекші сұрақтарға нашар жауап береді, бірақ кейбір сұрақтарға толық жауап береді;
2 балл – үміткер жақсы әңгімелеседі, көптеген сұрақтарға толық жауап береді, жетекші сұрақтарға жауап береді;
3 балл - үміткер еркін әңгімелеседі, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді, ой-өрісінің кеңдігін көрсетеді, кәсіби тәжірибеден мысалдар келтіреді, сенімді дәлелдер мен негіздемелер береді.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі төрағасы
2024 жылғы 1 қарашадағы
№ 184 Бұйрыққа
2-қосымша
Ықпалдастырылған ақпараттық
жүйеде "Б" корпусының
мемлекеттік әкімшілік
лауазымына орналасуға
іріктеу және конкурс өткізудің
уақытша қағидаларына
4-қосымша
Ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға іріктеуді және конкурстарды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың Тізбесі
2024 жылғы 1 ақпанынан 2024 жылғы 31 желтоқсан аралығында ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына іріктеу мен орналасуға конкурс өткізудің уақытша тәртібі енгізілетін мемлекеттік органдар:

1. Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы;
2. Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
3. Министерство транспорта Республики Казахстан;
4. Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
5. Местные исполнительные органы Акмолинской области;
6. Местные исполнительные органы города Шымкента.
Государственные органы, в которых в период с 1 февраля 2024 года по 31 декабря 2025 года вводится временный порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе:
1. Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы;
2. Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан;
3. Министерство транспорта Республики Казахстан;
4. Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
5. Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
6. Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
7. Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
8. Местные исполнительные органы Акмолинской области;
9. Местные представительные органы Акмолинской области;
10. Ревизионная комиссия по Акмолинской области;
11. Местные исполнительные органы города Шымкента;
12. Местный представительный орган города Шымкент;
13. Ревизионная комиссия по городу Шымкент;
14. Местные исполнительные органы города Астана;
15. Местный представительный орган города Астана;
16. Ревизионная комиссия по городу Астана;
17. Местные исполнительные органы Карагандинской области;
18. Местные представительные органы Карагандинской области;
19. Ревизионная комиссия по Карагандинской области;
20. Местные исполнительные органы Павлодарской области;
21. Местные представительные органы Павлодарской области;
22. Ревизионная комиссия по Павлодарской области.
Государственные органы, в которых в период с 1 июля 2024 года по 31 декабря 2025 года вводится временный порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе:
1. Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
2. Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан;
3. Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
4. Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
5. Министерство юстиции Республики Казахстан;
6. Министерство просвещения Республики Казахстан;
7. Министерство энергетики Республики Казахстан;
8. Местные исполнительные органы Актюбинской области;
9. Местные представительные органы Актюбинской области;

1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі;
2. Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
4. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
5. Ақмола облысының жергілікті атқарушы органдары;
6. Шымкент қаласының жергілікті атқарушы органдары;
2024 жылғы 1 ақпанынан 2025 жылғы 31 желтоқсан аралығында ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына іріктеу мен орналасуға конкурс өткізудің уақытша тәртібі енгізілетін мемлекеттік органдар:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі;
2. Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі;
3. Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
4. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
5. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
6. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі;
7. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
8. Ақмола облысының жергілікті атқарушы органдары;
9. Ақмола облысының жергілікті өкілді органдары;
10. Ақмола облысы бойынша тексеру комиссиясы;
11. Шымкент қаласының жергілікті атқарушы органдары;
12. Шымкент қаласының жергілікті өкілді органы;
13. Шымкент қаласы бойынша тексеру комиссиясы;
14. Астана қаласының жергілікті атқарушы органдары;
15. Астана қаласының жергілікті өкілді органы;
16. Астана қаласы бойынша тексеру комиссиясы;
17. Қарағанды облысының жергілікті атқарушы органдары;
18. Қарағанды облысының жергілікті өкілді органдары;
19. Қарағанды облысы бойынша тексеру комиссиясы;
20. Павлодар облысының жергілікті атқарушы органдары;
21. Павлодар облысының жергілікті өкілді органдары;
22. Павлодар облысы бойынша тексеру комиссиясы.
2024 жылғы 1 шілдесінен 2025 жылғы 31 желтоқсан аралығында ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына іріктеу мен орналасуға конкурс өткізудің уақытша тәртібі енгізілетін мемлекеттік органдар:
1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі;
2. Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі;
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
4. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
5. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
6. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
7. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
8. Ақтөбе облысының жергілікті атқарушы органдары;
9. Ақтөбе облысының жергілікті өкілді органдары;

10. Ревизионная комиссия по Актюбинской области;
11. Местные исполнительные органы Восточно-Казахстанской области;
12. Местные представительные органы Восточно-Казахстанской области;
13. Ревизионная комиссия по Восточно-Казахстанской области;
14. Местные исполнительные органы Западно-Казахстанской области;
15. Местные представительные органы Западно-Казахстанской области;
16. Ревизионная комиссия по Западно-Казахстанской области;
17. Местные исполнительные органы Северо-Казахстанской области;
18. Местные представительные органы Северо-Казахстанской области;
19. Ревизионная комиссия по Северо-Казахстанской области;
20. Местные исполнительные органы Мангистауской области;
21. Местные представительные органы Мангистауской области;
22. Ревизионная комиссия по Мангистауской области.
Государственные органы, в которых в период с 1 января 2025 года по 31 декабря 2025 года вводится временный порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе:
1. Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции;
2. Национальный центр по правам человека;
3. Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
4. Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
5. Министерство обороны Республики Казахстан;
6. Министерство сельского хозяйство Республики Казахстан;
7. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
8. Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
9. Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
10. Местные исполнительные органы Алматинской области;
11. Местные представительные органы Алматинской области;
12. Ревизионная комиссия по Алматинской области;
13. Местные исполнительные органы Атырауской области;
14. Местные представительные органы Атырауской области;
15. Ревизионная комиссия по Атырауской области;
16. Местные исполнительные органы Жамбылской области;
17. Местные представительные органы Жамбылской области;
18. Ревизионная комиссия по Жамбылской области;
19. Местные исполнительные органы Жетысуской области;
20. Местные представительные органы Жетысуской области;
21. Ревизионная комиссия по Жетысуской области;
22. Местные исполнительные органы Костанайской области;
23. Местные представительные органы Костанайской области;
24. Ревизионная комиссия по Костанайской области.
Государственные органы, в которых в период с 1 июля 2025 года по 31 декабря 2025 года вводится временный порядок проведения отбора и конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" в интегрированной информационной системе:

10. Ақтөбе облысы бойынша тексеру комиссиясы;
11. Шығыс Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органдары;
12. Шығыс Қазақстан облысының жергілікті өкілді органдары;
13. Шығыс Қазақстан облысы бойынша тексеру комиссиясы;
14. Батыс Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органдары;
15. Батыс Қазақстан облысының жергілікті өкілді органдары;
16. Батыс Қазақстан облысы бойынша тексеру комиссиясы;
17. Солтүстік Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органдары;
18. Солтүстік Қазақстан облысының жергілікті өкілді органдары;
19. Солтүстік Қазақстан облысы бойынша тексеру комиссиясы;
20. Маңғыстау облысының жергілікті атқарушы органдары;
21. Маңғыстау облысының жергілікті өкілді органдары;
22. Маңғыстау облысы бойынша тексеру комиссиясы.
2025 жылғы 1 қаңтардан 2025 жылғы 31 желтоқсан аралығында ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына іріктеу мен орналасуға конкурс өткізудің уақытша тәртібі енгізілетін мемлекеттік органдар:
1. Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі;
2. Адам құқықтары жөніндегі орталық;
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
4. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
5. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
6. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
7. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
8. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
9. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
10. Алматы облысының жергілікті атқарушы органдары;
11. Алматы облысының жергілікті өкілді органдары;
12. Алматы облысы бойынша тексеру комиссиясы;
13. Атырау облысының жергілікті атқарушы органдары;
14. Атырау облысының жергілікті өкілді органдары;
15. Атырау облысы бойынша тексеру комиссиясы;
16. Жамбыл облысының жергілікті атқарушы органдары;
17. Жамбыл облысының жергілікті өкілді органдары;
18. Жамбыл облысы бойынша тексеру комиссиясы;
19. Жетісу облысының жергілікті атқарушы органдары;
20. Жетісу облысының жергілікті өкілді органдары;
21. Жетісу облысы бойынша тексеру комиссиясы;
22. Қостанай облысының жергілікті атқарушы органдары;
23. Қостанай облысының жергілікті өкілді органдары;
24. Қостанай облысы бойынша тексеру комиссиясы.
2025 жылғы 1 шілдесінен 2025 жылғы 31 желтоқсан аралығында ықпалдастырылған ақпараттық жүйеде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына іріктеу мен орналасуға конкурс өткізудің уақытша тәртібі енгізілетін мемлекеттік органдар:

1. Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу;
2. Аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан;
3. Генеральная прокуратура Республики Казахстан;
4. Аппарат Конституционного Суда Республики Казахстан;
5. Судебная администрация Республики Казахстан;
6. Управление делами Президента Республики Казахстан;
7. Высшая аудиторская палата Республики Казахстан;
8. Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан;
9. Министерство финансов Республики Казахстан;
10. Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
11. Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
12. Местные исполнительные органы области Абай;
13. Местные представительные органы области Абай;
14. Ревизионная комиссия по области Абай;
15. Местные исполнительные органы города Алматы;
16. Местные представительные органы города Алматы;
17. Ревизионная комиссия по городу Алматы;
18. Местные исполнительные органы области Ұлытау;
19. Местные представительные органы области Ұлытау;
20. Ревизионная комиссия по области Ұлытау;
21. Местные исполнительные органы Кызылординской области;
22. Местные представительные органы Кызылординской области;
23. Ревизионная комиссия по Кызылординской области;
24. Местные исполнительные органы Туркестанской области;
25. Местные представительные органы Туркестанской области;
26. Ревизионная комиссия по Туркестанской

1. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі;
2. Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесінің Аппараты;
3. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы;
4. Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотының Аппараты;
5. Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі;
6. Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
7. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы;
8. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы;
9. Қазақстан Республикасыеың Қаржы министрлігі;
10. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
11. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
12. Абай облысының жергілікті атқарушы органдары;
13. Абай облысының жергілікті өкілді органдары;
14. Абай облысы бойынша тексеру комиссиясы;
15. Алматы қаласының жергілікті атқарушы органдары;
16. Алматы қаласының жергілікті өкілді органы;
17. Алматы қаласы бойынша тексеру комиссиясы;
18. Ұлытау облысының жергілікті атқарушы органдары;
19. Ұлытау облысының жергілікті өкілді органдары;
20. Ұлытау облысы бойынша тексеру комиссиясы;
21. Қызылорда облысының жергілікті атқарушы органдары;
22. Қызылорда облысының жергілікті өкілді органдары;
23. Қызылорда облысы бойынша тексеру комиссиясы;
24. Түркістан облысының жергілікті атқарушы органдары;
25. Түркістан облысының жергілікті өкілді органдары;
26. Түркістан облысы бойынша тексеру комиссиясы.