Об утверждении Правил определения принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность, а также в других документах, подтверждающих национальность претендентов
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 июля 2024 года № 282. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2024 года № 34845.
В соответствии с подпунктом 11-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность, а также в других документах, подтверждающих национальность претендентов.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Утверждены приказом
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 июля 2024 года № 282
Правила определения принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность, а также в других документах, подтверждающих национальность претендентов

Жеке басын куәландыратын құжаттарда, сондай-ақ үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 31 шiлдедегi № 282 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 31 шiлдеде № 34845 болып тіркелді.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке басын куәландыратын құжаттарда, сондай-ақ үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 шілдедегі
№ 282 Бұйрығымен
бекітілген
Жеке басын куәландыратын құжаттарда, сондай-ақ үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность, а также в других документах, подтверждающих национальность претендентов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон) и определяют порядок определения принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность, а также в других документах, подтверждающих национальность претендентов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) автоматизированная цифровая система "Кандас" (далее – АЦС "Кандас") – система в составе единой цифровой системы социально-трудовой сферы, предназначенная для автоматизации процесса предоставления государственной услуги для этнических казахов и кандасов;
2) загранучреждения Республики Казахстан – находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан;
3) заявитель – физическое лицо из числа иностранных граждан и члены его семьи (при наличии), претендующие на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих его личность;
4) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 2. Порядок определения принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность, а также в других документах, подтверждающих национальность претендентов
3. Заявление об определении принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность (далее – заявление) подается заявителем по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам через портал "Migration.enbek.kz", мобильное приложение "Құтты мекен", местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения либо через загранучреждение Республики Казахстан, с приложением автобиографии (в произвольной форме) и копии заграничного паспорта страны постоянного проживания;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке басын куәландыратын құжаттарда, сондай-ақ үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жеке басын куәландыратын құжаттарда, сондай-ақ үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Қандас" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Қандас" ААЖ) – этникалық қазақтар мен қандастар үшін мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі құрамындағы жүйе;
2) Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері – шетелдегі дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының консулдық мекемелері;
3) өтініш беруші – жеке басын куәландыратын құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер шетелдік азаматтардың қатарындағы жеке тұлғалар және оның отбасы мүшелері;
4) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы.
2-тарау. Жеке басын куәландыратын құжаттарда, сондай-ақ үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындау тәртібі
3. Жеке басын куәландыратын құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін белгілеу туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) өтініш беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, өмірбаяны (еркін нысанда) және тұрақты тұратын елдің шетелдік паспортының көшірмесі қоса беріле отырып, "Құтты мекен" мобильді қосымша, "Migration.enbek.kz" порталы, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган немесе Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі арқылы береді.

2) проведение собеседования в очном либо онлайн формате, ориентированного на знание казахского языка, традиций, обычаев, культуры, родства и других факторов, позволяющих лицу идентифицировать себя как этнического казаха;
3) анализ и оценка полученной информации;
4) рекомендация об определении либо об отказе в определении принадлежности к казахской национальности.
11. В целях определения принадлежности к казахской национальности заявитель дополнительно представляет в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения свидетельство о рождении, свидетельство о рождении родителей, архивные справки о проживании предков на территории Казахстана, свидетельство о браке при их наличии и иные документы, подтверждающие принадлежность претендента к казахской национальности.
12. При различии национальностей родителей, заявитель определяет и указывает свою национальную принадлежность в соответствии с пунктом 2 статьи 65 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
13. Комиссия принимает рекомендацию об определении либо отказе в определении принадлежности к казахской национальности лиц, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. Рекомендация об определении либо об отказе в определении принадлежности к казахской национальности принимается Комиссией в течение трех рабочих дней путем открытого голосования и считается принятым при положительном голосовании не менее двух третьих присутствующих.
15. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения на основе рекомендации Комиссии в течение трех рабочих дней принимает решение о признании либо отказе в признании принадлежности к казахской национальности по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и посредством портала "Migration.enbek.kz" или мобильного приложения "Құтты мекен" направляет принятое решение заявителю и в загранучреждение Республики Казахстан, либо выдает решение заявителю.
16. При выяснении новых обстоятельств и выявления новых подтверждающих документов заявитель, претендующий на определение казахской национальности, повторно подает заявление в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил.
17. Основаниями для отказа в признании принадлежности к казахской национальности являются:
1) определение недостоверности документов, представленных этническим казахом для признания принадлежности к казахской национальности, и (или) данных (сведений), содержащихся в них, либо их отсутствие;
2) отсутствие согласия этнического казаха, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;

2) адамға өзін этникалық қазақ ретінде сәйкестендіруге мүмкіндік беретін қазақ тілін, салт-дәстүрлерін, мәдениетін, туыстығын және басқа да факторларды білуге бағытталған бетпе-бет не онлайн форматта әңгімелесу өткізу;
3) алынған ақпаратты талдау және бағалау;
4) Қазақ ұлтына жататындығын айқындау не айқындаудан бас тарту туралы ұсыным.
11. Қазақ ұлтына жататынын айқындау мақсатында өтініш беруші қосымша туу туралы куәлікті, ата-анасының туу туралы куәлігін, ата-бабаларының Қазақстан аумағында тұруы туралы архивтік анықтамаларды, неке туралы куәлікті және үміткердің қазақ ұлтына жататынын растайтын басқа да құжаттар ұсына алады.
12. Ата-аналарының ұлты әртүрлi кезінде, өтініш беруші "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 65-бабының 2-тармағына сәйкес өзінің қай ұлтқа жататынын айқындайды және көрсетеді.
13. Комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес адамдардың қазақ ұлтына жататынын айқындау не айқындаудан бас тарту туралы ұсыным қабылдайды.
14. Қазақ ұлтына жататынын айқындау не айқындаудан бас тарту туралы ұсынымды Комиссия үш жұмыс күні ішінде ашық дауыс беру жолымен қабылдайды және қатысушылардың кемінде үштен екісінің оң дауыс берген кезде қабылданды деп есептеледі.
15. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган Комиссияның ұсынымы негізінде үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ ұлтына жататынын тану не танудан бас тарту туралы шешім қабылдайды және "Құтты мекен" мобильдік қосымша немесе "Migration.enbek.kz" порталы арқылы қабылданған шешімді өтініш берушіге және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесіне жібереді, немесе өтініш берушіге шешім береді.
16. Жаңа мән-жайлар анықталған және растайтын жаңа құжаттар анықталған кезінде, қазақ ұлтын белгілеуге үміткер өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес қайта өтініш береді.
17. Мыналар:
1) этникалық қазақ қазақ ұлтына жататынын тану үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің немесе олардың болмауы анықталуы;
2) этникалық қазақтың "Дербес деректер және оларды қорғау туралы"Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімінің болмауы;

18. Заседание комиссии проводится при наличии заявлений.
19. Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее состава.
Приложение 1 к Правилам
определения принадлежности к
казахской национальности лиц,
претендующих на получение
статуса кандаса и гражданства
Республики Казахстан в
упрощенном (регистрационном)
порядке, в случае отсутствия
соответствующей записи в
документах, удостоверяющих
личность, а также в других
документах, подтверждающих
национальность претендентов
Форма
____________________________
____________________________
(наименование загранучреждения
Республики Казахстан,
местного исполнительного органа)
____________________________
____________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при наличии)
уполномоченного
представителя)
от__________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя)
____________________________
____________________________
(проживающего по адресу)
Заявление на определение принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность, а также в других документах, подтверждающих национальность претендентов
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Контактные данные (при наличии)
Имею следующий состав семьи:
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
Прошу определить принадлежность к казахской национальности в связи c отсутствием соответствующих записей в документах, удостоверяющих личность.
Настоящим даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для определения принадлежности к казахской национальности, согласно статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) копия заграничного паспорта страны постоянного проживания;
3) иные документы, подтверждающие принадлежность претендента к казахской национальности (при его наличии);
________________________________________________________________________;
Я удостоверяю, что приведенные мною сведения являются достоверными. Информирован, что не достоверные сведения могут послужить аннулированием полученной визы и/или основанием для отказа присвоении статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке.
"__" _________ 20__ года ____________________________
(подпись заявителя)
Документы принял: ________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 20__ года ___________________________________________________
(подпись лица, принявшего документы)
Приложение 2 к Правилам
определения принадлежности к
казахской национальности лиц,
претендующих на получение
статуса кандаса и гражданства
Республики Казахстан в
упрощенном (регистрационном)
порядке, в случае отсутствия
соответствующей записи в
документах, удостоверяющих
личность, а также в других
документах, подтверждающих
национальность претендентов
Форма
Уведомление №_______ от ____ _______ ______года о принятии заявления на определение принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность, а также в других документах, подтверждающих национальность претендентов
Настоящим уведомляем, что заявление от
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) об определения принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность зарегистрировано _____
________________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа/ загранучреждения Республики Казахстан) в качестве входящей корреспонденции за № ______________ от ________ (дата) и будет рассмотрено в определенными законом порядке и сроки. К заявлению приложены следующие документы: 1)автобиография (в произвольной форме); 2)копия заграничного паспорта страны постоянного проживания; 3)документ, подтверждающий связь с казахской национальностью (при его наличии);
_________________________________________________________________________;
Документы принял_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы).
_________ (подпись) / _________ (дата)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Остается в загранучреждении Республики Казахстан
Уведомление о приеме документов №______ _________ _________ года
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения_______________________________________
Адрес проживания_____________________________________
Контактные данные ___________________________________
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 3 к Правилам
определения принадлежности к
казахской национальности лиц,
претендующих на получение
статуса кандаса и гражданства
Республики Казахстан в
упрощенном (регистрационном)
порядке, в случае отсутствия
соответствующей записи в
документах, удостоверяющих
личность, а также в других
документах, подтверждающих
национальность претендентов
Форма
Рекомендация Комиссии об определении либо об отказе в определении принадлежности к казахской национальности от
"__" ________ 20___ года № ________
__________________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)

18. Комиссия отырысы өтініштер болған кезде өткізіледі.
19. Комиссия отырысы, егер оған оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
Жеке басын куәландыратын
құжаттарда, сондай-ақ
үміткерлердің ұлтын растайтын
басқа да құжаттарда тиісті жазба
болмаған жағдайда, қандас
мәртебесін және жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен)
Қазақстан Республикасының
азаматтығын алуға үміткер
адамдардың ұлты қазақ екенін
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(Қазақстан Республикасының
шет елдердегі мекемесінің,
жергілікті атқараушы органның
атауы)
____________________________
____________________________
(уәкілетті өкілдің лауазымы,
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса))
кімнен ___________________
____________________________
(өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))
____________________________
____________________________
(мекен-жайы бойынша тұратын)
Жеке басын куәландыратын құжаттарда, сондай-ақ үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындауға өтініш
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
Байланыс деректері (бар болса)
Отбасының құрамы мынадай:
Т.А.Ж. (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтық
Ұлты
1
2
3
4
5
Жеке басын куәландыратын құжаттарда тиісті жазбалардың болмауына байланысты қазақ ұлтына тиесілігін айқындауды сұраймын.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес қазақ ұлтына жататындығын айқындау үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) өмірбаян (еркін нысанда);
2) тұрақты тұратын елдің шетелдік төлқұжатының көшірмесі;
3) қазақ ұлтымен байланысын растайтын құжат (бар болса);
_________________________________________________________;
Мен келтірген мәліметтердің дұрыс екенін куәландырамын. Дұрыс емес мәліметтер алынған визаның күшін жоюға және/немесе қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын беруден бас тартуға негіз болуы мүмкін екені туралы хабардар етілдім.
20__ жылғы "__" _________ _________________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттар қабылданды:________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), құжаттарды қабылдаған адамның лауазымы)
20__ жылғы "__" _________ _____________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Жеке басын куәландыратын
құжаттарда, сондай-ақ
үміткерлердің ұлтын растайтын
басқа да құжаттарда тиісті жазба
болмаған жағдайда, қандас
мәртебесін және жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен)
Қазақстан Республикасының
азаматтығын алуға үміткер
адамдардың ұлты қазақ екенін
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жеке басын куәландыратын құжаттарда, сондай-ақ үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындау өтінішті қабылдау туралы ______жылғы ___________ № _______ хабарлама
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
жеке басын куәландыратын құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас
мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен)
Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін
белгілеу туралы өтініші
___________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органының/ шет елдердегі
мекемесінің атауы)
кіріс хат-хабарлар ретінде № ______________ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (күні)
тіркелді және заңда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қаралады.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса берілген:
1) өмірбаян (еркін нысанда);
2) тұрақты тұратын елдің шетелдік паспортының көшірмесі;
3) қазақ ұлтымен байланысын растайтын құжат (бар болса);
_____________________________________________________________;
Құжаттар қабылданды_________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
_________ (қолы) / _________ (күні)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінде қалады
Құжаттарды қабылдау туралы хабарлама №______ _________ _________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _______________________________________
Тұрғылықты мекенжайы _____________________________________
Байланыс деректері __________________________________
_________ (қолы) / _________ (күні)
Жеке басын куәландыратын
құжаттарда, сондай-ақ
үміткерлердің ұлтын растайтын
басқа да құжаттарда тиісті жазба
болмаған жағдайда, қандас
мәртебесін және жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен)
Қазақстан Республикасының
азаматтығын алуға үміткер
адамдардың ұлты қазақ екенін
айқындау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Комиссияның қазақ ұлтына жататынын айқындау не айқындаудан бас тарту туралы 20___ жылғы "__" ________ № ________ ұсыным
__________________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)

Комиссия, в соответствии с подпунктом 6-10) пункта 1 статьей 15 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", рассмотрев заявление об определении принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность.
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Контактные данные (при наличии)
Имеющий следующий состав семьи (при его наличии):
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
Рекомендует
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись членов комиссии:
1)_____________________________, _______________________________;
2)_____________________________, _______________________________;
3)_____________________________, _______________________________;
4)_____________________________, _______________________________;
5)_____________________________, _______________________________.
Секретарь комиссии _______________________ ______________________
(фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Председатель комиссии _______________________ ___________________
(фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Приложение 4 к Правилам
определения принадлежности к
казахской национальности лиц,
претендующих на получение
статуса кандаса и гражданства
Республики Казахстан в
упрощенном (регистрационном)
порядке, в случае отсутствия
соответствующей записи в
документах, удостоверяющих
личность, а также в других
документах, подтверждающих
национальность претендентов
Форма
Решение О признании либо об отказе в признании принадлежности к казахской национальности "__" ________20__ № _____________
_______________________________________________________________________________
(Наименование местного исполнительного органа)
Комиссия по определению принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения", рекомендовала принять положительное решение/решение об отказе:
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Контактные данные (при наличии)
Имеющий следующий состав семьи (при его наличии):
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
Основанием для принятия решения о признании либо об отказе в признании принадлежности к казахской национальности является:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Руководитель ____________________________________ _________________________
(фамилия, имя, отчество (подпись/печать) (при его наличии)

Комиссия "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 1-тармағының 6-10) тармақшасына сәйкес жеке басын куәландыратын құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындау туралы өтінішті қарап шыға отырып.
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
Байланыс деректері (бар болса)
Отбасының құрамы мынадай (бар болса):
Т.А.Ә. (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтық
Ұлты
1
2
3
4
5
Ұсынады
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы:
1)_____________________________, _______________________________;
2)_____________________________, _______________________________;
3)_____________________________, _______________________________;
4)_____________________________, _______________________________;
5)_____________________________, _______________________________.
Комиссия хатшысы _______________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (бар болса)
Комиссия төрағасы _______________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (бар болса)
Жеке басын куәландыратын
құжаттарда, сондай-ақ
үміткерлердің ұлтын растайтын
басқа да құжаттарда тиісті жазба
болмаған жағдайда, қандас
мәртебесін және жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен)
Қазақстан Республикасының
азаматтығын алуға үміткер
адамдардың ұлты қазақ екенін
айқындау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақ ұлтына жататынын айқындау не айқындаудан бас тарту туралы 20__ "__" ________№ _____________ шешім
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындау жөніндегі комиссия "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оң шешім/бас тарту туралы шешім қабылдады:
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
Байланыс деректері (бар болса)
Отбасының құрамы мынадай (бар болса):
Т.А.Ә. (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтық
Ұлты
1
2
3
4
5
Қазақ ұлтына жататынындығын тану не танудан бас тарту туралы шешім қабылдау үшін негіз болып табылады:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Басшы _______________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (қолы/мөрі)       (бар болса)