О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2021 года № 273 "Об утверждении формы заявления об удержании индивидуального подоходного налога с единовременной пенсионной выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 февраля 2024 года № 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2024 года № 34096.
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2021 года № 273 "Об утверждении формы заявления об удержании индивидуального подоходного налога с единовременной пенсионной выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22434) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении формы заявления об удержании индивидуального подоходного налога с единовременной пенсионной выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 351-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую форму заявления об удержании индивидуального подоходного налога с единовременной пенсионной выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите.";
форму заявления об удержании индивидуального подоходного налога с единовременной пенсионной выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес біржолғы зейнетақы төлемінен жеке табыс салығын ұстап қалу туралы өтініштің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 наурыздағы № 273 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 29 ақпандағы № 115 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 наурызда № 34096 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес біржолғы зейнетақы төлемінен жеке табыс салығын ұстап қалу туралы өтініштің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 наурыздағы № 273 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22434 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес біржолғы зейнетақы төлемінен жеке табыс салығын ұстап қалу туралы өтініштің нысанын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 351-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес біржолғы зейнетақы төлемінен жеке табыс салығын ұстап қалу туралы өтініштің қоса беріліп отырған нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес біржолғы зейнетақы төлемінен жеке табыс салығын ұстап қалу туралы өтініштің нысанын көрсетілген бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамаcында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 февраля 2024 года № 115
Утверждена
приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2021 года № 273
Форма
Кому: Акционерное общество
"Единый накопительный
пенсионный фонд"
(далее – АО "ЕНПФ")
(наименование)
Заявление об удержании индивидуального подоходного налога с единовременной пенсионной выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите
Я, вкладчик (получатель) АО "ЕНПФ"
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Резидентство:
резидент
нерезидент
прошу в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о социальной защите при единовременной пенсионной выплате удержание и перечисление индивидуального подоходного налога (далее – ИПН) осуществлять (нужное отметить):
ежемесячно равными долями в течение не более шестнадцати лет по установленному АО "ЕНПФ" графику пенсионных выплат в связи с достижением пенсионного возраста
единовременно в полном объеме при выплате
Уведомлен (-а), что по вопросу исчисления, удержания и (или) возврата излишне удержанного ИПН следует обращаться в АО "ЕНПФ" по номеру 1418 (бесплатный звонок по Казахстану) либо по адресам и контактным данным офисов АО "ЕНПФ", указанным на корпоративном сайте www.enpf.kz.
Контактные данные:
мобильный номер:
электронный адрес:
дата
(день, месяц, год)
подписано электронной цифровой подписью физического лица

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлігі
Қазақстан Репсубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 29 ақпандағы
№ 115 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 30 наурыздағы
№ 273 бұйрығымен
бекітілген
Нысан
Кімге: "Бірыңғай
жинақтаушы
зейнетақы қоры"
акционерлік қоғамы
(бұдан әрі – "БЖЗҚ"
АҚ) (атауы)
Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес біржолғы зейнетақы төлемінен жеке табыс салығын ұстау туралы ӨТІНІШ
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған кезде)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Резиденттігі:
резидент
бейрезидент
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес біржолғы зейнетақы төлемі кезінде жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС) ұстауды және аударуды жүзеге асыруды сұраймын (керегін белгілеу):
зейнет жасына жеткен кезде "БЖЗҚ" АҚ белгілеген зейнетақы төлемдері кестесіне сәйкес ай сайын он алты жылдан аспайтын мерзімге тең үлестермен
біржолғы зейнетақы төлеу кезінде толық көлемде
Артық ұсталған ЖТС есептеу, ұстау және (немесе) қайтару мәселесі бойынша "БЖЗҚ"
АҚ-ға 1418 нөмірі (Қазақстан аумағында қоңырау шалу тегін) арқылы не www.enpf.kz корпоративтік сайтында көрсетілген "БЖЗҚ" АҚ офистерінің мекенжайлары мен байланыс деректері арқылы хабарласу керек екенінен хабардармын.
Байланыс деректері:
ұялы нөмірі:
электрондық мекенжайы:
күні
(күн, ай, жыл)
жеке тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылды