Об утверждении Правил возмещения затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 января 2024 года № 20. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 февраля 2024 года № 33965.
В соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Утверждены приказом
от 31 января 2024 года № 20
Правила возмещения затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (далее – Закон) и определяют порядок возмещения затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) превентивные меры – меры предупредительного характера, направленные на создание и улучшение безопасных условий труда;
2) организация по формированию и ведению базы данных – некоммерческая организация, созданная в организационно-правовой форме акционерного общества, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющая деятельность по формированию и ведению единой базы данных по страхованию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";

Алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 31 қаңтардағы № 20 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 2 ақпанда № 33965 болып тіркелді.
"Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрілігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
2024 жылғы 31 қаңтардағы
№ 20 бұйрығымен
бекітілген
Алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алдын алу шаралары – қауіпсіз еңбек жағдайларын жасауға және жақсартуға бағытталған алдын алу сипатындағы шаралар;
2) дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым – дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;

3) уполномоченный государственный орган по труду (далее –уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий формирование и реализацию государственной политики в сфере трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
5) профессиональный риск – риск утраты трудоспособности либо смерти работника при исполнении трудовых (служебных) обязанностей;
6) реабилитационные меры – меры направленные на восстановление способностей работника к профессиональной деятельности и снижению уровня инвалидности;
7) выгодоприобретатель – лицо, которое в соответствии с Законом является получателем страховой выплаты;
8) единая база данных по страхованию (далее – база данных) – совокупность информации (в том числе в электронной форме) о страховщике, страхователе, застрахованном и выгодоприобретателе;
9) страховая премия – сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательства произвести страховую выплату выгодоприобретателю в размере, определенном договором обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей (далее – договор обязательного страхования работника от несчастных случаев);
10) страховщик - юридическое лицо, получившее лицензию на право осуществления страховой деятельности в отрасли "страхование жизни" по классу аннуитетное страхование и данному виду обязательного страхования на территории Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) страхователь – работодатель, заключивший договор обязательного страхования работника от несчастных случаев.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.07.2024 № 278 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Возмещение страхователю фактически понесенных им затрат (части затрат) на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер осуществляется в пределах страховой суммы, предусмотренной договором обязательного страхования работника от несчастных случаев, в порядке и объеме, предусмотренном Законом и настоящими Правилами.
4. Возмещение выгодоприобретателю фактически понесенных им затрат (части затрат) на проведение реабилитационных мер осуществляется в пределах страховой суммы, предусмотренной договором обязательного страхования работника от несчастных случаев, в порядке и объеме, предусмотренном Законом и настоящими Правилами.

3) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
5) кәсіптік тәуекел – еңбек (қызметтік) міндеттерін орындау кезінде жұмыскердің еңбекке қабілеттілігінен айырылу не қайтыс болу тәуекелі;
6) оңалту шаралары – қызметкердің кәсіптік қызметке қабілеттілігін қалпына келтіруге және мүгедектік деңгейін төмендетуге бағытталған шаралар;
7) пайда алушы – Заңға сәйкес сақтандыру төлемін алушы болып табылатын тұлға;
8) сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқор (бұдан әрі – дерекқор) – сақтандырушы, сақтанушы, сақтандырылушы және пайда алушы туралы ақпараттың жиынтығы (оның ішінде электрондық нысанда);
9) сақтандыру сыйлықақысы – сақтанушының сақтандырушыға, соңғысы пайда алушыға қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартында (бұдан әрі – қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты) белгіленген мөлшерде сақтандыру төлемін жүргізуге міндеттемелер қабылдағаны үшін төлеуге міндетті ақша сомасы;
10) сақтандырушы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының аумағында "өмірді сақтандыру" саласында аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша және міндетті сақтандырудың осы түрі бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алған заңды тұлға;
11) сақтанушы – қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан жұмыс берушi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.07.2024 № 278 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Сақтанушыға алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге нақты жұмсаған шығындарын (шығындардың бір бөлігін) өтеу қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартында көзделген сақтандыру сомасы шегінде Заңда және осы Қағидаларда көзделген тәртіппен және көлемде жүзеге асырылады.
4. Пайда алушыға оңалту шараларын жүргізуге нақты жұмсаған шығындарын (шығындардың бір бөлігін) өтеу қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартында көзделген сақтандыру сомасы шегінде Заңда және осы Қағидаларда көзделген тәртіппен және көлемде жүзеге асырылады.

Глава 2. Порядок возмещения затрат на проведение превентивных мер
5. Возмещению подлежат мероприятия, указанные в Перечне мероприятий по устранению фактора (факторов) профессионального риска и (или) по снижению их влияния и (или) мероприятий, направленных на сохранение профессиональной трудоспособности согласно приложению 1 к Правилам.
6. Предельный объем возмещения затрат страхователя на проведение превентивных мер не может превышать 6 (шесть) процентов от страховой премии, рассчитанной на дату окончания срока действия договора обязательного страхования работника от несчастных случаев, заключенного между страхователем и страховщиком.
7. Возмещение страхователю фактически понесенных им затрат на проведение превентивных мер осуществляется страховщиком при условии оплаты страховой премии в полном объеме и только по истечению срока действия договора страхования работника от несчастных случаев.
8. Страхователь в течение трех месяцев с даты окончания договора обязательного страхования работника от несчастных случаев обращается к страховщику с заявлением о возмещении затрат на проведение превентивных мер согласно приложению 2 к Правилам и предоставляет на бумажном носителе или электронным способом следующие документы:
1) копия договора обязательного страхования работника от несчастных случаев;
2) копия договора на проведение обучения по охране труда с организацией, оказывающей услуги по обучению вопросам охраны труда;
3) копия договора с организацией, проводящей оценку профессиональных рисков;
4) копия договора с медицинской организацией на проведение обязательных, периодических медицинских осмотров, предсменного медицинского освидетельствования работников;
5) копия заключительного акта по результатам проведенного медицинского осмотра работников по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-131/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам, а также правил и периодичности их проведения, объема лабораторных и функциональных исследований, медицинских противопоказаний, перечня вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры и правил оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21443);

2-тарау. Алдын алу шараларын жүргізуге жұмсалған Шығындарды өтеу тәртібі
5. Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Кәсіптік тәуекел факторын (факторларын) жою жөніндегі және (немесе) олардың ықпалын төмендету жөніндегі іс-шаралар және (немесе) кәсіптік еңбекке қабілеттілігін сақтауға бағытталған іс-шаралар тізбесінде көрсетілген іс-шаралар өтелуге жатады.
6. Сақтанушының алдын алу шараларын жүргізуге жұмсаған шығындарын өтеудің шекті көлемі сақтанушы мен сақтандырушы арасында жасалатын қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартының қолданылу мерзімі аяқталған күнге есептелген сақтандыру сыйлықақысының 6 (алты) пайызынан аспауға тиіс.
7. Сақтанушыға оның алдын алу шараларын жүргізуге жұмсаған нақты шығындарын өтеуді сақтандырушы сақтандыру сыйлықақысын толық көлемде төлеген жағдайда және қызметкерді жазатайым оқиғалардан сақтандыру шартының қолданылу мерзімі өткеннен кейін ғана жүзеге асырады.
8. Сақтанушы қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты аяқталған күннен бастап үш ай ішінде сақтандырушыға Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес алдын алу шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу туралы өтінішпен жүгінеді және қағаз жеткізгіште немесе электрондық тәсілмен мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартының көшірмесі;
2) еңбекті қорғау мәселелері жөніндегі оқыту қызметтерін көрсететін ұйыммен еңбекті қорғау бойынша оқытуды өткізуге жасалған шарттың көшірмесі;
3) кәсіптік тәуекелдерді бағалауды жүргізетін ұйыммен жасалған шарттың көшірмесі;
4) қызметкерлерді міндетті, мерзімдік медициналық тексеруден, ауысым алдындағы медициналық тексеруден өткізуге медициналық ұйыммен жасалған шарттың көшірмесі;
5) "Міндетті медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ оларды жүргізу тәртібі мен мерзімділігін, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемін, медициналық қарсы көрсетілімдерді, зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесін және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-131/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21443 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша қызметкерлерді медициналық куәландыру нәтижелері бойынша қорытынды есептің көшірмесі;

6) копия договоров на оказание услуг (работ) согласно мероприятиям по проведению превентивных мероприятий, предусмотренных приложением 1 настоящих Правил;
7) акт выполненных работ (оказанных услуг) по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265);
8) документы, подтверждающие фактически понесенные затраты на превентивные меры (фискальный чек, счет-фактура).
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 8 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10.04.2026 № 129 (вводится в действие с 12.07.2026).
Документы, предусмотренные частью первой настоящего пункта, не представляются страхователем в случае их наличия (наличия сведений, указанных в них) в электронной форме в базах данных и (или) информационных системах государственных органов, доступ к которым предоставляется страховщику организацией по формированию и ведению базы данных.
Примечание ИЗПИ!
Часть третья пункта 8 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10.04.2026 № 129 (вводится в действие с 12.07.2026).
Для осуществления расчета размера возмещения затрат на проведение превентивных мер страховщик получает документы, предусмотренные частью первой настоящего пункта из базы данных и (или) информационных систем государственных органов через организацию по формированию и ведению базы данных.
9. При предоставлении страхователем полного пакета документов страховщиком составляется справка о принятии документов, с указанием перечня представленных заявителем документов и даты их принятия.
При предоставлении документов на бумажном носителе один экземпляр справки выдается страхователю, второй экземпляр с отметкой страхователя в ее получении остается у страховщика.
10. При непредставлении страхователем документов, предусмотренных пунктом 8 Правил, страховщик в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления документов письменно уведомляет страхователя о недостающих документах.
11. Возмещение затрат на проведение превентивных мер осуществляется страховщиком на расчетный счет страхователя, открытый в банке второго уровня и указанный в заявлении, в течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения заявления и всех документов.
Глава 3. Порядок возмещения затрат на проведение реабилитационных мер

6) Қағидаларға 1-қосымшада көзделген алдын алу іс-шараларын жүргізуге сәйкес қызметтерді көрсетуге (жұмыстарды орындауға) арналған шарттардың көшірмесі;
7) "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісі;
8) алдын алу шараларына нақты жұмсалған шығындарды растайтын құжаттар (төлем туралы түбіртек, шот-фактура).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 129 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды сақтанушы олар дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым сақтандырушыға қолжетімділікті беретін мемлекеттік органдардың дерекқорларында және (немесе) ақпараттық жүйелерінде электрондық нысанда болған (оларда көрсетілген мәліметтер болған) жағдайда бермейді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақтың үшінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 129 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Алдын алу шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу мөлшерін есептеуді жүзеге асыру үшін сақтандырушы осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым арқылы мемлекеттік органдардың дерекқорларынан және (немесе) ақпараттық жүйелерінен алады.
9. Сақтанушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, сақтандырушы өтініш беруші ұсынған құжаттардың толық тізбесін және оларды қабылдау күнін көрсете отырып, құжаттардың қабылданғаны туралы анықтама жасайды.
Құжаттар қағаз жеткізгіште ұсынылған кезде анықтаманың бір данасы сақтанушыға беріледі, сақтанушының оны алғаны туралы белгісі бар екінші данасы сақтандырушыда қалады.
10. Сақтанушы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбаған кезде, сақтандырушы құжаттар келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сақтанушыны жетіспейтін құжаттар туралы жазбаша хабардар етеді.
11. Алдын алу шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеуді сақтандырушы өтінішті және барлық құжаттарды алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде екінші деңгейдегі банкте ашылған және өтініште көрсетілген сақтанушының есептік шотына жүзеге асырады.
3-тарау. Оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу тәртібі

12. Страховщик возмещает страхователю и (или) выгодоприобретателю фактически понесенные расходы на проведение реабилитационных мер на основании заявления и необходимых документов, указанных в пункте 16 Правил.
13. Возмещению затрат подлежат мероприятия по социальной и (или) профессиональной реабилитации согласно приложению 3 к настоящим Правилам, не предусмотренных в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и системой обязательного социального медицинского страхования в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
14. Предельный объем возмещения затрат страхователя и (или) выгодоприобретателя не может превышать 6 (шесть) процентов от уплаченной страховой премии, рассчитанной на дату окончания срока действия договора обязательного страхования работника от несчастных случаев, заключенного между страхователем и страховщиком.
15. Возмещение затрат на проведение реабилитационных мер осуществляется дополнительно к возмещению дополнительных расходов, вызванных повреждением здоровья работника в случае установления ему степени утраты профессиональной трудоспособности от 30 (тридцати) до 100 (ста) процентов включительно согласно пункту 2 статьи 19 Закона.
Страховщик не освобождается от возмещения затрат на проведение реабилитационных мер по страховым случаям, произошедших в период действия договора обязательного страхования работника от несчастных случаев.
16. Страхователь и (или) выгодоприобретатель одновременно с заявлением о возмещении затрат на реабилитационные меры согласно приложению 4 к Правилам предоставляет страховщику на бумажном носителе или электронным способом следующие документы:
1) копия договора обязательного страхования работника от несчастных случаев;
2) копия правоустанавливающих документов выгодоприобретателя, если им является юридическое лицо;
3) копия договоров на оказание услуг (работ) согласно мероприятиям по проведению реабилитационных мероприятий, предусмотренных приложением 3 настоящих Правил;
4) документы, подтверждающие фактически понесенные затраты на реабилитационные меры (фискальный чек, счет-фактура);
5) акт выполненных работ (оказанных услуг) по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265);
6) копия справки территориального подразделения уполномоченного органа об установлении утраты профессиональной трудоспособности;

12. Сақтандырушы өтініш пен Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген қажетті құжаттар негізінде сақтанушыға және (немесе) пайда алушыға оңалту шаралары бойынша іс жүзіндегі шығыстарды өтейді.
13. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде көзделмеген, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес әлеуметтік және (немесе) кәсіптік оңалту жөніндегі іс-шаралар шығындарды өтеуге жатады.
14. Сақтанушының және (немесе) пайда алушының шығындарын өтеудің шекті көлемі сақтанушы мен сақтандырушы арасында жасалған қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартының қолданылу мерзімі аяқталған күнге есептелген сақтандыру сыйлықақысының 6 (алты) пайызынан аспауға тиіс.
15. Оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу Заңның 19-бабы 2-тармағына сәйкес қызметкерге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін 30 (отыздан) 100 (жүз) пайызды қоса алғанға дейін белгіленген жағдайда оның денсаулығына зиян келтіруден туындаған қосымша шығыстарды өтеуге қосымша жүзеге асырылады.
Сақтандырушы қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартының қолданылу кезеңінде болған сақтандыру жағдайлары бойынша оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеуден босатылмайды.
16. Сақтанушы және (немесе) пайда алушы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес оңалту шараларына жұмсалған шығындарды өтеу туралы өтінішпен бір мезгілде сақтандырушыға қағаз немесе электрондық жеткізгіште мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартының көшірмесі;
2) егер заңды тұлға болып табылса, пайда алушының құқық белгілейтін құжаттарының көшірмесі;
3) Қағидаларға 3-қосымшада көзделген оңалту іс-шараларын жүргізуге сәйкес қызметтерді көрсетуге (жұмыстарды орындауға) арналған шарттардың көшірмесі;
4) оңалту шараларына нақты жұмсалған шығындарды растайтын құжаттар (фискалдық чек, шот-фактура);
5) "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердә мемлекуеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісі;
6) уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылуды белгілеу туралы анықтамасының көшірмесі;

7) копия справки территориального подразделения уполномоченного органа о нуждаемости в дополнительных видах помощи и ухода;
8) индивидуальная программа абилитации и реабилитации лица с инвалидностью.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 16 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10.04.2026 № 129 (вводится в действие с 12.07.2026).
Документы, предусмотренные частью первой настоящего пункта, не представляются страхователем и (или) выгодоприобретателем в случае их наличия (наличия сведений, указанных в них) в электронной форме в базах данных и (или) информационных системах государственных органов, доступ к которым предоставляется страховщику организацией по формированию и ведению базы данных.
Примечание ИЗПИ!
Часть третья пункта 16 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10.04.2026 № 129 (вводится в действие с 12.07.2026).
Для осуществления расчета размера возмещения затрат страховщик получает документы, предусмотренные частью первой настоящего пункта из базы данных и (или) информационных систем государственных органов при наличии согласия выгодоприобретателя посредством организации по формированию и ведению базы данных.
17. При предоставлении страхователем и (или) выгодоприобретателем полного пакета документов страховщик выдает справку о принятии документов, с указанием перечня представленных заявителем документов и даты их принятия. При предоставлении документов на бумажном носителе один экземпляр справки выдается заявителю, второй экземпляр с отметкой заявителя в ее получении остается у страховщика.
18. При непредставлении страхователем и (или) выгодоприобретателем документов, предусмотренных пунктом 16 Правил, страховщик в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления документов письменно уведомляет страхователя и (или) выгодоприобретателя о недостающих документах.
19. Возмещение затрат на проведение реабилитационных мер осуществляется страховщиком на расчетный счет страхователя и (или) выгодоприобретателя, открытый в банке второго уровня и указанный в заявлении, в течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения заявления и всех документов.
Приложение 1
к Правилам возмещения затрат
на проведение превентивных
и (или) реабилитационных мер
Перечень мероприятий по устранению фактора (факторов) профессионального риска и (или) по снижению их влияния и (или) мероприятий, направленных на сохранение профессиональной трудоспособности и предупреждения страховых случаев

7) уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қосымша көмек пен күтім түрлеріне мұқтаждық туралы анықтамасының көшірмесі;
8) мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 129 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды сақтанушы және (немесе) пайда алушы олар дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым сақтандырушыға қолжетімділікті беретін мемлекеттік органдардың дерекқорларында және (немесе) ақпараттық жүйелерінде электрондық нысанда болған (оларда көрсетілген мәліметтер болған) жағдайда бермейді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармақтың үшінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.04.2026 № 129 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шығындарды өтеу мөлшерін есептеуді жүзеге асыру үшін сақтандырушы осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым арқылы мемлекеттік органдардың дерекқорларынан және (немесе) ақпараттық жүйелерінен алады.
17. Сақтанушы және (немесе) пайда алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, сақтандырушы өтініш беруші ұсынған құжаттардың толық тізбесін және оларды қабылдау күнін көрсете отырып, оған құжаттардың қабылданғаны туралы анықтама береді. Құжаттарды қағаз жеткізгіште ұсынған кезде анықтаманың бір данасы өтініш берушіге беріледі, өтініш берушінің оны алғаны туралы белгісі бар екінші данасы сақтандырушыда қалады.
18. Сақтанушы және (немесе) пайда алушы Қағидалардың 16-тармағында көзделген құжатарды ұсынбаған кезде, сақтандырушы құжаттар келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде cақтанушыны және (немесе) пайда алушыны жетіспейтін құжаттар туралы жазбаша хабардар етеді.
19. Оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеуді сақтандырушы өтінішті және барлық құжаттарды алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде екінші деңгейдегі банкте ашылған және өтініште көрсетілген сақтанушының және (немесе) пайда алушының есептік шотына жүзеге асырады.
Алдын алу шараларын және
(немесе) оңалту шараларын
жүргізуге жұмсалған
шығындарды өтеу қағидаларына
1-қосымша
Кәсіптік тәуекел факторын (факторларын) жою жөніндегі және (немесе) олардың ықпалын төмендету жөніндегі іс-шаралардың және (немесе) кәсіптік еңбекке қабілеттілігін сақтауға және сақтандыру жағдайларын алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тізбесі

1. Проведение оценки профессиональных рисков, выявления и оценки опасностей, оценки уровней профессиональных рисков, реализация мер, разработанных по результатам их проведения в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 363 "Об утверждении Правил управления профессиональными рисками" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21197).
2. Проведение обучения по охране труда, в том числе обучения безопасным методам и приемам выполнения работ, обучения по оказанию первой помощи пострадавшим на производстве, обучения по использованию (применению) средств индивидуальной защиты, инструктажей по охране труда, стажировки на рабочем месте (для определенных категорий работников) и проверки знания требований охраны труда в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1019 "Об утверждении Правил и сроков проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12665).
3. Проведение инструктирования, проверки знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда, а также обеспечение документами по безопасному ведению производственного процесса и работ:
приобретение стендов, тренажеров, наглядных материалов, научно- технической литературы для проведения инструктажей по охране труда, обучения безопасным приемам и методам выполнения работ, оснащение кабинетов (учебных классов) по охране труда компьютерами, теле-, видео-, аудиоаппаратурой, обучающими и тестирующими программами, проведение выставок, конкурсов и смотров по охране труда, тренингов, круглых столов по охране труда;
издание и (или) тиражирование инструкций, стандартов, правил по охране труда;
разработка, утверждение и пересмотр инструкций по безопасности и охране труда в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 927 "Об утверждении Правил разработки, утверждения и пересмотра инструкции по безопасности и охране труда работодателем" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12534).

1. "Кәсіптік тәуекелдерді басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 363 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21197 болып тіркелген) сәйкес кәсіптік тәуекелдерді бағалауды, қауіптерді анықтау мен бағалауды, кәсіптік тәуекелдер деңгейлерін бағалауды жүргізу, оларды жүргізу нәтижелері бойынша әзірленген шараларды іске асыру.
2. "Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1019 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12665 болып тіркелген) сәйкес еңбекті қорғау бойынша оқытуды, оның ішінде жұмыстарды орындаудың қауіпсіз әдістері мен тәсілдерін оқытуды, өндірісте зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету бойынша оқытуды, жеке қорғаныш құралдарын пайдалану (қолдану) бойынша оқытуды, еңбекті қорғау жөніндегі нұсқамаларды, жұмыс орнында тағылымдамадан өтуді (қызметкерлердің белгілі бір санаттары үшін) және еңбекті қорғау талаптарын білуін тексеруді жүргізу.
3. Қызметкерлерге, басшыларға және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты тұлғаларға еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша нұсқаулықтар беру, білімдерін тексеру, сондай-ақ өндірістік процесс пен жұмыстарды қауіпсіз жүргізу жөніндегі құжаттармен қамтамасыз ету:
еңбекті қорғау бойынша нұсқамалар өткізу, жұмыстарды орындаудың қауіпсіз тәсілдері мен әдістеріне оқыту үшін стендтер, тренажерлер, көрнекі материалдар, ғылыми-техникалық әдебиеттер сатып алу, еңбекті қорғау жөніндегі кабинеттерді (оқу сыныптарын) компьютерлермен, теле-, бейне-, аудиоаппаратурамен, оқыту және тестілеу бағдарламаларымен жарақтандыру, еңбекті қорғау бойынша көрмелер, конкурстар мен байқаулар еңбекті қорғау жөнінде тренингтер, дөңгелек үстелдер өткізу;
еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтар, стандарттар, қағидаларшығару және (немесе) тарату;
"Жұмыс берушінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу, бекіту және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 927 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12534 болып тіркелген) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу, бекіту және қайта қарау.

4. Создание работникам необходимых санитарно-гигиенических условий, обеспечение выдачи, ремонта, хранения специальной одежды и обуви работников, снабжение их средствами профилактической обработки, моющими, дезинфицирующими и дерматологическими средствами индивидуальной защиты, медицинской аптечкой, молоком или равноценными пищевыми продуктами, и (или) пищевой продукции диетического лечебного и диетического профилактического питания, средствами индивидуальной и коллективной защиты в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 943 "Об утверждении норм выдачи специальной одежды и других средств индивидуальной защиты работникам организаций различных видов экономической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12627), приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1056 "Об утверждении норм выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, и (или) пищевой продукции диетического лечебного и диетического профилактического питания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12709).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2026 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Проведение обязательных, периодических (в течение трудовой деятельности) медицинских осмотров и предсменное медицинское освидетельствование работников в случаях, предусмотренных соглашением, коллективным договором, законодательством Республики Казахстан, а также при переводе на другую работу с изменениями условий труда либо появлении признаков профессионального заболевания, в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-131/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам, а также правил и периодичности их проведения, объема лабораторных и функциональных исследований, медицинских противопоказаний, перечня вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры и правил оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21443).

4. "Алуан түрлі экономикалық қызмет ұйымдарының жұмыскерлеріне арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 943 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12627 болып тіркелген), "Жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдерін және (немесе) диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер беру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1056 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12709 болып тіркелген) сәйкес қызметкерлерге қажетті санитариялық-гигиеналық жағдайлар жасау, қызметкерлердің арнайы киімдері мен аяқкиімдерін беруді, жөндеуді, сақтауды қамтамасыз ету, оларды профилактикалық өңдеу құралдарымен, жеке қорғану жуғыш, дезинфекциялаушы және дерматологиялық құралдармен, медициналық қобдишамен, сүтпен немесе баламалы тамақ өнімдерімен және (немесе) диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған мамандандырылған өнімдермен, құралдармен жабдықтау уәкілетті орган белгілеген нормаларға сәйкес жеке және ұжымдық қорғау.
5. "Міндетті медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ оларды жүргізу тәртібі мен мерзімділігін, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемін, медициналық қарсы көрсетілімдерді, зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесін және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-131/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21443 болып тіркелген) сәйкес келісімде, ұжымдық шартта, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, сондай-ақ еңбек жағдайлары өзгерген не кәсіптік ауру белгілері пайда болған басқа жұмысқа ауысқан кезде міндетті, мерзімді (еңбек қызметі барысында) медициналық қарап-тексерулер жүргізу және қызметкерлерді ауысым алдындағы медициналық куәландыру.

6. Проведение обязательных профилактических медицинских осмотров и (или) обследований работников, занятых на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Оборудование по установленным нормам помещения для оказания медицинской помощи и (или) создание санитарных постов с аптечками, укомплектованными набором медицинских изделий для оказания первой помощи в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 октября 2020 года № ҚР ДСМ-118/2020 "Об утверждении состава аптечки для оказания первой помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21399).
8. Внедрение систем (устройств) автоматического и дистанционного управления и регулирования производственным оборудованием, технологическими процессами, подъемными и транспортными устройствами.
9. Приобретение и монтаж средств сигнализации о нарушении штатного функционирования производственного оборудования, средств аварийной остановки, а также устройств, позволяющих исключить возникновение опасных ситуаций при полном или частичном прекращении энергоснабжения и последующем его восстановлении.
10. Устройство ограждений элементов производственного оборудования, защищающих от воздействия движущихся частей, а также разлетающихся предметов, включая наличие фиксаторов, блокировок, герметизирующих и других элементов.
11. Устройство новых и (или) модернизация имеющихся средств коллективной защиты работников от воздействия опасных и вредных производственных факторов.
12. Внедрение систем автоматического контроля уровней опасных и вредных производственных факторов на рабочих местах.
13. Внедрение и (или) модернизация технических устройств и приспособлений, обеспечивающих защиту работников от поражения электрическим током.
14. Установка предохранительных, защитных и сигнализирующих устройств (приспособлений) для обеспечения безопасной эксплуатации и аварийной защиты паровых, водяных, газовых, кислотных, щелочных, расплавных и других производственных коммуникаций, оборудования и сооружений.
15. Механизация и автоматизация технологических операций (процессов), связанных с хранением, перемещением (транспортированием), заполнением и опорожнением передвижных и стационарных резервуаров (сосудов) с ядовитыми, агрессивными, легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, используемыми в производстве.
16. Приобретение приборов, устройств, оборудования и (или) комплексов (систем) приборов, устройств, оборудования, обеспечивающего дистанционную видео-, аудио или иную фиксацию процессов производства работ в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін қызметкерлерді міндетті профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді және (немесе) зерттеп-қарауды жүргізу.
7. "Алғашқы көмек көрсетуге арналған дәрі қобдишасының құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 қазандағы № ҚР ДСМ-118/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21399 болып тіркелген) сәйкес медициналық көмек көрсетуге арналған үй-жайды белгіленген нормалар бойынша жабдықтау және (немесе) алғашқы көмек көмек көрсетуге арналған медициналық бұйымдар жиынтығымен жинақталған қобдишасы бар санитарлық постар құру.
8. Өндірістік жабдықтарды, технологиялық процестерді, көтергіш және көлік құрылғыларын автоматты және қашықтықтан басқару және реттеу жүйелерін (құрылғыларын) енгізу.
9. Өндірістік жабдықтың қалыпты жұмыс істеуін бұзылғаны туралы сигнализацияны, авариялық тоқтату құралдарын, сондай-ақ электрмен жабдықтау толық немесе ішінара үзілген кезде қауіпті жағдайлардың туындауын жою және оны кейін қалпына келтіру құрылғыларын сатып алу және монтаждау.
10. Қозғалатын бөлшектердің, сондай-ақ ұшатын объектілердің, оның ішінде қысқыштардың, құлыптардың, тығыздағыштардың және басқа элементтердің болуын әсерінен қорғайтын өндірістік жабдықтың элементтері үшін қоршауларды орнату.
11. Қызметкерлерді қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың әсерінен ұжымдық қорғаудың жаңа құралдарын орнату және (немесе) қолданыстағыларын жаңғырту.
12. Жұмыс орнындағы қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың деңгейін автоматты басқару жүйесін енгізу.
13. Қызметкерлерді электр тогының соғуынан қорғайтын техникалық құрылғылар мен құралдарды енгізу және (немесе) жаңғырту.
14. Бу, су, газ, қышқыл, сілті, балқыма және басқа да өндірістік коммуникацияларды, жабдықтар мен құрылымдарды қауіпсіз пайдалану және авариялық қорғауды қамтамасыз ету мақсатында қауіпсіздік, қорғаныс және сигналдық құрылғыларды (құралдарды) орнату.
15. Өндірісте қолданылатын улы, агрессивті, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен жылжымалы және стационарлық резервуарларды (ыдыстарды) сақтау, жылжыту (тасымалдау), толтыру және босатумен байланысты технологиялық операцияларды (үдерістерді) механикаландыру және автоматтандыру.
16. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс процестерін қашықтан бейне, аудио немесе өзге де жазуды қамтамасыз ететін аспаптарды, құрылғыларды, жабдықтарды және (немесе) аспаптардың, құрылғылардың, жабдықтардың кешендерін (жүйесін) сатып алу.

17. Механизация работ при складировании и транспортировании сырья, готовой продукции и отходов производства.
18. Механизация уборки производственных помещений, своевременное удаление и обезвреживание отходов производства, являющихся источниками опасных и вредных производственных факторов, очистки воздуховодов и вентиляционных установок, осветительной арматуры, окон, фрамуг, световых фонарей.
19. Модернизация оборудования (его реконструкция, замена), а также технологических процессов на рабочих местах с целью исключения или снижения до допустимых уровней воздействия вредных и (или) опасных производственных факторов.
20. Устройство новых, и реконструкция имеющихся отопительных и вентиляционных систем в производственных и бытовых помещениях, тепловых и воздушных завес, аспирационных и пылегазоулавливающих установок, установок дезинфекции, аэрирования, кондиционирования воздуха с целью обеспечения теплового режима и микроклимата, чистоты воздушной среды в рабочей и обслуживаемых зонах помещений, соответствующего нормативным требованиям.
21. Устройство новых и (или) реконструкция имеющихся мест размещения производственного оборудования, организация рабочих мест с целью обеспечения безопасности работников.
22. Приобретение систем обеспечения безопасности работ на высоте в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 марта 2022 года № 109 "Об утверждении Правил по обеспечению безопасности и охраны труда при работе на высоте" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27349).
23. Разработка и приобретение электронных программ документооборота в области охраны труда в электронном виде с использованием электронной подписи или любого другого способа, позволяющего идентифицировать личность работника в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
24. Реализация мероприятий, направленных на сохранение профессиональной трудоспособности и предупреждения страховых случаев:
1) приобретение, содержание инвентаря, стендов, тренажеров, наглядных материалов для проведения оздоровительных профилактических мероприятий;
2) устройство и содержание помещений и площадок (кабинетов) для проведения оздоровительных мероприятий, психоэмоциональных разгрузок;
3) организация и проведение оздоровительных мероприятий: производственной гимнастики, лечебной физической культуры с работниками, которым рекомендованы лечебная физическая культура по результатам обязательных периодических медицинских осмотров;

17. Шикізатты, дайын өнімді және өндіріс қалдықтарын сақтау және тасымалдау кезіндегі жұмыстарды механикаландыру.
18. Өндірістік үй-жайларды тазалауды механикаландыру, қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың көздері болып табылатын өндірістік қалдықтарды уақтылы шығару және залалсыздандыру, ауа өткізгіштер мен желдеткіш қондырғыларды, жарықтандыру құрылғыларын, терезелерді, фрамугаларды, жарық шамдарын тазалау.
19. Зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсер етуінің жол берілетін деңгейлеріне дейін болдырмау немесе төмендету мақсатында жұмыс орындарындағы жабдықты, сондай-ақ технологиялық процестерді жаңғырту (оны қайта жаңарту, ауыстыру).
20. Нормативтік талаптарға сәйкес келетін үй-жайлардың жұмыс және қызмет көрсетілетін аймақтарында жылу режимі мен микроклиматты, ауа ортасының тазалығын қамтамасыз ету мақсатында өндірістік және тұрмыстық үй-жайларда жаңа жылыту және желдету жүйелерін, жылу және ауа перделерін, аспирациялық және шаң-газ ұстау қондырғыларын, дезинфекциялау, аэрациялау, ауаны баптау қондырғыларын орнату және қолда бар жылыту және желдету жүйелерін қайта жаңарту.
21. Жұмысшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында өндірістік жабдықтарды орналастыру үшін жаңа орындарды салу және (немесе) қолданыстағыларын қайта жаңарту, жұмыс орындарын ұйымдастыру.
22. "Биіктікте жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігін және оны қорғауды қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 31 наурыздағы № 109 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27349 болып тіркелген) сәйкес биіктікте жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесін сатып алу.
23. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электрондық қолтаңбаны немесе жұмыскердің жеке басын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін кез келген басқа әдісті пайдалана отырып, еңбекті қорғау саласындағы құжат айналымының электрондық бағдарламаларын электрондық түрде әзірлеу және сатып алу.
24. Кәсіптік еңбекке қабілеттілікті сақтауға және сақтандыру жағдайларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды іске асыру:
1) сауықтыру профилактикалық іс-шараларын жүргізу үшін мүкәммалды, стенділерді, тренажерлерді, көрнекі материалдарды сатып алу, күтіп-ұстау;
2) сауықтыру іс-шараларын, психоэмоционалдық жеңілдету жүргізуге арналған үй-жайлар мен алаңдарды (кабинеттерді) орналастыру және күтіп-ұстау;
3) міндетті мерзімді медициналық қарап-тексерулердің нәтижелері бойынша емдік дене шынықтыру ұсынған қызметкерлермен сауықтыру іс-шараларын: өндірістік гимнастиканы, емдік дене шынықтыруды ұйымдастыру және өткізу;

4) приобретение индивидуальных средств профилактики, средств ортопедической защиты (коррекции);
5) приобретение физиотерапевтического оборудования в медицинские пункты предприятий для проведения превентивных мероприятий для лиц, работающих во вредных и опасных условиях труда, в зависимости от вредного фактора производства на основании результатов обязательных периодических медицинских осмотров для групп практически здоровых работников, имеющих нестойкие функциональные изменения различных органов и систем;
6) оплата труда методистов, тренеров, реабилитологов, привлекаемых к выполнению указанных мероприятий;
7) направление на оздоровление в условиях профилактория, пансионатов и санаторно-курортного лечения по результатам обязательных периодических медицинских осмотров для лиц, работающих во вредных и опасных условиях труда.
Приложение 2
к Правилам возмещения
затрат на проведение
превентивных и (или)
реабилитационных мер
Форма
Наименование
страховой организации
"__________"
Заявление на возмещение затрат на проведение превентивных мер
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2026 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от ____________________________________________________________________
Страхователь (полное наименование юридического лица или фамилия, имя отчество (при его наличии) физического лица)
1
Номер договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
2
Наименование и реквизиты страхователя
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
3
Дата проведения мероприятия по устранению фактора (факторов) профессионального риска
"______" __________ 20 _____ г.
4
Сумма затрат на возмещение
5
Прошу произвести возмещение фактически понесенных затрат на следующие
превентивные меры
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
на следующие реквизиты: наименование банка
__________________________________________________________________
двадцатизначный номер банковского счета _____________________________
данные владельца счета
__________________________________________________________________
Приложение: документы подтверждающие фактически понесенные расходы
на превентивные меры (счет фактуры, договора)
Подписав данное заявление, страхователь подтверждает, что уведомлен о последствиях предоставления ложных сведений страховщику согласно требованиям законодательства Республики Казахстан.
Предоставляю свое согласие Страховщику на сбор, обработку моих персональных данных, в том числе необходимых для получения возмещения фактически понесенных затрат на превентивные меры в электронной форме и передачу этих данных в организацию по формированию и ведению единой страховой базы данных (АО "Государственное кредитное бюро").
___________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) страхователя) (Подпись)
"_____"__________20______г.
Приложение 3
к Правилам возмещения затрат
на проведение превентивных
(или) реабилитационных мер
Мероприятия по социальной и (или) профессиональной реабилитации

4) профилактиканың жеке құралдарын, ортопедиялық қорғау (түзету) құралдарын сатып алу;
5) әртүрлі органдар мен жүйелердің тұрақсыз функционалдық өзгерістері бар іс жүзінде дені сау қызметкерлер топтары үшін міндетті мерзімді медициналық тексерулердің нәтижелері негізінде өндірістің зиянды факторына байланысты еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті жұмыстарда істейтін адамдар үшін алдын алу іс-шараларын жүргізуге кәсіпорындардың медициналық пункттеріне физиотерапиялық жабдықтар сатып алу;
6) аталған іс-шараларды орындауға тартылатын әдіскерлердің, жаттықтырушылардың, оңалтушылардың еңбегіне ақы төлеу;
7) еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті жұмыстарда істейтін адамдар үшін міндетті мерзімді медициналық тексерулердің нәтижелері бойынша профилактория, пансионаттар және санаториялық-курорттық емдеу жағдайларында сауықтыруға жіберу.
Алдын алу шараларын және
(немесе) оңалту шараларын
жүргізуге жұмсалған
шығындарды өтеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Сақтандыру ұйымының атауы
"_________"
Алдын алу шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеуге өтініш
_____________________________________________________________________
Сақтанушы (заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның ТАӘ (бар болса))
1
Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартының нөмірі
2
Сақтанушының атауы және деректемелері
______________________________________
______________________________________
______________________________________
3
Кәсіптік тәуекел факторын (факторларын) жою жөніндегі іс-шараны өткізу күні
20 ___ ж. " ____" __________
4
Өтеу шығындарының сомасы:
5
Мынадай алдын алу шараларына нақты жұмсалған шығындарды өтеуді сұраймын:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
мынадай деректемелерге:
банк атауы _____________________________________________________________
банктік шоттың жиырма таңбалы нөмірі ____________________________________
шот иесінің деректері ____________________________________________________
Қосымша: алдын алу шараларына нақты жұмсалған шығыстарды растайтын құжаттар (шот-фактуралар, шарттар)
Осы өтінішке қол қоя отырып, сақтанушы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сақтандырушыға жалған мәліметтер берудің салдары туралы хабардар етілгенін растайды.
Сақтандырушыға менің дербес деректерімді, оның ішінде электрондық нысанда алдын алу шараларына нақты жұмсалған шығындарды өтеу үшін қажетті деректерді жинауға, өңдеуге және осы деректерді бірыңғай сақтандыру дерекқорын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға ("Мемлекеттік кредиттік бюро" АҚ) беруге өз келісімімді беремін.
_______________________ __________                   20 ___ ж. "___" ____________
(сақтанушының Т.А.Ә. (бар болса)) (Қолы)
Алдын алу шараларын және
(немесе) оңалту шараларын
жүргізуге жұмсалған
шығындарды өтеу қағидаларына
3-қосымша
Әлеуметтік және (немесе) кәсіптік оңалту жөніндегі іс-шаралар

1. Социальная реабилитация
услуги по психологической поддержке, помощи и коррекция;
медико-психологические консультации;
консультации по вопросам реабилитации и здорового образа жизни.
2. Профессиональная реабилитация
модернизация рабочего места для улучшения трудового процессов и адаптации работника;
обучение на курсах по профессиональной переподготовке и повышения квалификации;
обеспечение лечебно-профилактического питания по медицинским показаниям;
ортокорекция (использование бандажей, ортезов, корсетов) в зависимости от условий труда и производственного процесса.
3. Восстановительная и реконструктивная реабилитации
реабилитация и восстановительная терапия (медикаментозная, физическая, эрготерапия, кинезиотерапия мануальная терапия, санаторно-курортная рекреация);
реконструктивная хирургия: услуги по восстановлению целостности систем человеческого тела, отвечающих за движение, по восстановлению биологических функций кожи, максимизации функциональных способностей и восстановлению, минимизации последствий, вызванных несчастным случаем на производстве;
протезно-ортопедическая помощь (подбор и использование средств перемещения, ортезов, ортопедической обуви);
разработка и обучение программам с применением ступенчатых заданий и действий в качестве обязательного условия для вовлечения в функциональное обучение элементарным действиям по самообслуживанию (включая уход за собой).
4. Логопедическая и языковая реабилитации
клинические и/или инструментальные осмотры, диагностика, лечение и ведение нарушений речи, голоса, языка, беглости речи и глотания, которые влияют на способность общаться;
приобретение систем коммуникации и приспособлений для лиц с ограничениями в вербальном общении.
Приложение 4
к Правилам возмещения
затрат на проведение
превентивных и (или)
реабилитационных мер
Форма
Наименование
страховой организации
"__________"
Заявление на возмещение затрат на проведение реабилитационных мер
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2026 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от ______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Документ, удостоверяющий личность заявителя - № _____ от ______ 20 ___ г.
Документ, удостоверяющий личность доверенного лица № ____ от __ 20 ___г.
Адрес проживания заявителя:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Контактные данные, телефон:
___________________________________________________________________
Адрес проживания доверенного лица заявителя:
___________________________________________________________________
_______________________ ___________________________________________
Контактные данные, телефон:
__________________________________________________________________
1
Номер и дата договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
2
Страхователь (полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица))
3
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и реквизиты выгодоприобретателя
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
4
Дата наступления страхового случая
"_____" __________ 20 _____г.
5
Тип случая (отметить галочкой)
Утрата профессиональной трудоспособности (УПТ)
_________________________________________
_________________________________________
(укажите % УПТ)
Иное _____________________________________
6
Прошу произвести возмещение фактически понесенных затрат на следующие
реабилитационные меры
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
на следующие реквизиты: наименование банка
_________________________________________________________________
двадцатизначный номер банковского счета ____________________________
данные владельца счета ____________________________________________
Приложение: документы подтверждающие фактически понесенные расходы
на реабилитационные меры (счет фактуры, договора)
Внимание: банковский счет должен быть не предназначенный для получения
выплат из государственного бюджета
Подписав данное заявление, заявитель подтверждает, что уведомлен о последствиях предоставления ложных сведений страховщику согласно требованиям законодательства Республики Казахстан.
Предоставляю свое согласие:

1. Әлеуметтік оңалту
психологиялық қолдау, көмек және түзету қызметтері;
медициналық-психологиялық консультациялар;
оңалту және салауатты өмір салты мәселелері бойынша консультациялар.
2. Кәсіптік оңалту
еңбек процестерін жақсарту және қызметкерді бейімдеу үшін жұмыс орнын жаңғырту;
кәсіптік қайта даярлау және біліктілікті арттыру курстарында оқыту;
медициналық көрсеткіштер бойынша емдік-профилактикалық тамақтануды қамтамасыз ету;
еңбек жағдайларына және өндірістік процеске байланысты ортокорекция (бандаждарды, ортездерді, корсеттерді пайдалану).
3. Қалпына келтіру және реконструктивті оңалту
оңалту және қалпына келтіру терапиясы (дәрі-дәрмек, физикалық, эрготерапия, кинезиотерапия, мануалдық терапия, санаториялық-курорттық рекреация);
реконструктивті хирургия: қозғалысқа жауап беретін адам мүшелері жүйелерінің тұтастығын қалпына келтіру, терінің биологиялық функцияларын қалпына келтіру, функционалдық қабілеттерін арттыру және қалпына келтіру, өндірістегі жазатайым оқиғадан туындаған салдарды азайту қызметтері;
протездік-ортопедиялық көмек (қозғалып орын ауыстыру құралдарын, ортездерді, ортопедиялық аяқ киімді таңдау және пайдалану);
функционалдық оқытуға өзіне-өзі қызмет көрсету бойынша қарапайым іс-әрекеттерді (өзіне-өзі күтімді қоса алғанда) пайдалану үшін міндетті шарт ретінде қадамдық тапсырмалар мен іс-қимылдарды қолдана отырып, бағдарламаларды әзірлеу және оқыту.
4. Логопедиялық және тілдік оңалту
қарым-қатынас қабілетіне әсер ететін клиникалық және/немесе аспаптық тексерулер, сөйлеу, дауыс, тіл, еркін сөйлеу және жұту ауытқуларын диагностикалау, емдеу және басқару;
ауызша қарым-қатынаста шектеулері бар адамдар үшін коммуникация жүйелері мен құрылғыларын алу.
Алдын алу шараларын және
(немесе) оңалту шараларын
жүргізуге жұмсалған
шығындарды өтеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сақтандыру ұйымының атауы
"_________"
Оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеуге өтініш
__________________________________________________________________________
(Т. А. Ә. бар болса)
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат № _______ ___ ж. "__"__________
Сенім білдірілген адамның жеке басын куәландыратын құжат № ___ ___ ж. "__"______
Өтініш берушінің тұрғылықты мекенжайы _____________________________________
__________________________________________________________________________
Байланыс деректері, телефон: ________________________________________________
Өтініш берушінің сенім білдірілген тұлғасының тұрғылықты мекенжайы ____________
__________________________________________________________________________
Байланыс деректері, телефон: ________________________________________________
1
Қзыметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартының нөмірі мен күні
2
Сақтанушы (заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның ТАӘ (бар болса))
3
Пайда алушының Т.А.Ә. және деректемелері
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
4
Сақтандыру жағдайы басталған күн
20 _____ ж. " ____" __________
5
Оқиға түрі (белгі қойыңыз):
кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылу (КЕА)
______________________________________________
______________________________________________
(көрсетіңіз % КЕА)
басқа да
______________________________________________
6
Мынадай оңалту шараларына жұмсалған нақты шығындардың орнын толтыруды сұраймын
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
мынадай деректемелерге:
банк атауы _________________________________________________________________
банктік шоттың жиырма таңбалы нөмірі ________________________________________
шот иесінің деректері ________________________________________________________
шот иесі ___________________________________________________________________
Қосымша: оңалту шараларына нақты жұмсалған шығыстарды растайтын құжаттар (шот-фактуралар, шарттар)
Назар аударыңыз: мемлекеттік бюджеттен төлемдер алуға арналмаған банктік шот болуға тиіс
Осы өтінішке қол қоя отырып, өтініш беруші Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сақтандырушыға жалған мәліметтер берудің салдары туралы хабардар етілгенін растайды.
Мен:

1. Страховщику на сбор, обработку моих персональных данных, в том числе необходимых для получения возмещения фактически понесенных затрат на реабилитационные меры в электронной форме и передачу этих данных в организацию по формированию и ведению единой страховой базы данных (АО "Государственное кредитное бюро"), в том числе относимых к моим персональным данным, включая, но не ограничиваясь: фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН, гражданство, пол, дата и место рождения, вид, номер, орган выдачи документа, удостоверяющего личность, сведений о состоянии здоровья и акта гражданского состояния, информацию по страховым выплатам, и др., а также на получение от АО "Государственное кредитное бюро" сведений обо мне, в том числе относимых к моим персональным данным, полученных из государственных баз данных от операторов/владельцев государственных баз данных;
2. АО "Государственное кредитное бюро", являющемуся организацией по формированию и ведению единой страховой базы данных на запрос и получение от государственных баз данных от операторов и/или владельцев государственных баз данных сведений обо мне, в том числе относимых к моим персональным данным, включая, но не ограничиваясь: фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН, гражданство, пол, дата и место рождения, вид, номер, орган выдачи документа, удостоверяющего личность, сведений о состоянии здоровья и акта гражданского состояния, информацию по страховым выплатам и др., а также предоставлять и получать имеющуюся и поступающую в будущем обо мне информацию.
3. Прошу высылать информацию/уведомления в виде СМС – сообщений на мобильный телефонный номер 8 (______) ________________
______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
страхователя/выгодоприобретателя)
______________________
(Подпись)
"_____" _______ 20_____г.

1. Сақтандырушыға менің дербес деректерімді электрондық нысанда жинауға, өңдеуге, оның ішінде оңалту шараларына нақты жұмсалған шығындардың орнын толтыру үшін қажетті және осы деректерді бірыңғай сақтандыру дерекқорын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға ("Мемлекеттік кредиттік бюро" АҚ), оның ішінде менің дербес деректеріме жатқызылатын, оның ішінде, бірақ шектелмей: ТАӘ, ЖСН, азаматтығы, жынысы, туған күні мен орны, жеке басты куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі, берген орган, денсаулық жағдайы және азаматтық хал актісі туралы мәліметтер, сақтандыру төлемдері бойынша ақпарат және т.б., сондай-ақ "Мемлекеттік кредиттік бюро" АҚ-дан мен туралы, оның ішінде менің дербес деректеріме жатқызылатын, мемлекеттік дерекқор операторларынан/иелерінен мемлекеттік дерекқордан алынған мәліметтерді алуға;
2. Бірыңғай сақтандыру дерекқорын қалыптастыру және жүргізу бойынша ұйым болып табылатын "Мемлекеттік кредиттік бюро" АҚ-ға мен туралы мәліметтерді, оның ішінде менің жеке деректеріме жататын мәліметтерді қоса алғанда, бірақ шектелмей: ТАӘ, ЖСН, азаматтығы, жынысы, туылған жері және күні, жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі, берген орган, денсаулық жағдайы және азаматтық хал актісі туралы ақпарат, жәрдемақыларды және сақтандыру төлемдерін тағайындау бойынша ақпаратты және т.б. мемлекеттік дерекқор операторларынан/иеленушілерінен мемлекеттік дерекқордан сұратуға және алуға, сондай-ақ болашақта мен туралы бар және түскен ақпаратты беруге және алуға келісім беремін.
3. Ақпаратты/хабарламаларды 8 (______)________________ ұялы телефон нөміріне СМС-хабарлар түріндегі жіберуді сұраймын.
____________________________________ _____________ 20 __ ж. "__" ________
(сақтанушының/пайда алушының Т.А.Ә. бар болса)) (Қолы)