Об утверждении Правил обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Семей
Постановление акимата города Семей области Абай от 7 апреля 2023 года № 262. Зарегистрировано Департаментом юстиции области Абай 14 апреля 2023 года № 43-18
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления акимата города Семей области Абай от 23.04.2024 № 329 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", подпунктом 16-5) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Семей ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Семей согласно приложению к настоящему постановлению
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления акимата города Семей области Абай от 23.04.2024 № 329 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственному учреждению "Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции города Семей области Абай" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции области Абай;
2) размещение настоящего постановления на интернет - ресурсе акимата города Семей после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Семей.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Семей
Н. Нурсагатов
Утверждено постановлением
Акимата города Семей
от 7 апреля 2023 года
№ 262
Правила обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Семей
Сноска. Приложение в редакции постановления акимата города Семей области Абай от 23.04.2024 № 329 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Семей (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее - Закон), иными нормативными правовыми актами и определяют порядок обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Семей.

Семей қаласында пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің, көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеуге және ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Абай облысы Семей қаласының әкімдігінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 262 қаулысы. Абай облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 14 сәуірде № 43-18 болып тіркелді
Ескерту. Қаулының атауы жаңа редакцияда – Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 23.04.2024 № 329 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 10-3 бабы 2-тармағының 11) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31- бабы 1- тармағының 16-5) тармақшасына сәйкес, Семей қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Семей қаласында пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеуге және ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету қағидалары осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 23.04.2024 № 329 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. "Абай облысы Семей қаласының тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының Абай облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының оның ресми жарияланғанынан кейін Семей қаласы әкімдігінің интернет - ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Семей қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Семей қаласы әкімі
Н. Нурсагатов
Семей қаласы әкімдігінің
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 262 қаулымен
бекітілген
Семей қаласындағы пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеуге және ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету қағидалары
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 23.04.2024 № 329 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Семей қаласындағы пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеу мен ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-3 – бабы, 2-тармағының 11) тармақшасына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және Семей қаласындағы пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеуге және ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
управляющая компания - субъект предпринимательства, оказывающий услуги по управлению объектом кондоминиума на основании заключенного договора управления объектом кондоминиума или протокола собрания собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома;
голосование – процедура, при которой собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок выражают свое мнение для принятия решения по вопросам, связанным с управлением объектом кондоминиума, путем подсчета голосов;
кооператив собственников квартир (нежилых помещений) - некоммерческая организация, образованная собственниками квартир, нежилых помещений для оказания услуг по управлению объектом кондоминиума на основании заключенного договора управления объектом кондоминиума или протокола собрания собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома;
4) совет многоквартирного жилого дома (далее – Совет дома) – коллегиальный орган управления объектом кондоминиума, избираемый из числа собственников квартир, нежилых помещений;
собрание собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома (далее - собрание) - высший орган управления объектом кондоминиума, обеспечивающий коллективное обсуждение и (или) принятие решений, связанных с управлением объектом кондоминиума;
6) общая площадь жилища - сумма полезной площади жилища и площадей балконов (лоджий, веранд, террас), рассчитываемых с применением понижающих коэффициентов в соответствии с нормативно-техническими актами;
7) физический износ жилища - утрата первоначальных технико-эксплуатационных качеств (прочности, устойчивости, надежности и других) в результате воздействия природных, климатических и иных факторов;
8) общая площадь жилого дома (жилого здания) - сумма общих площадей всех жилищ и площадей всех нежилых помещений, а также площадей частей жилого дома, являющихся общим имуществом;
9) общедомовые инженерные системы – системы холодного и горячего водоснабжения, водоотведения, теплоснабжения, газоснабжения, электроснабжения, дымоудаления, пожарной сигнализации, внутреннего противопожарного водопровода, грузовых и пассажирских лифтов (подъемников), мусороудаления, кондиционирования, вентиляции, терморегуляции и вакуумирования, слаботочные инженерные системы, находящиеся в многоквартирном жилом доме за пределами или внутри квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки и обслуживающие две (два) и более квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки;

2. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
басқарушы компания - кондоминиум объектісін басқарудың жасалған шартының немесе көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй - жайлары меншік иелерінің жиналысы хаттамасының негізінде кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсететін кәсіпкерлік субъектісі;
дауыс беру - пәтерлердің, тұрғын емес үй - жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері кондоминиум объектісін басқаруға байланысты мәселелер бойынша шешім қабылдау үшін дауыстарды санау арқылы өз пікірлерін білдіретін рәсім;
пәтерлер (тұрғын емес үй - жайлар) меншік иелерінің кооперативі - кондоминиум объектісін басқарудың жасалған шартының немесе көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жиналысы хаттамасының негізінде кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтер көрсету үшін пәтерлердің, тұрғын емес үй - жайлардың меншік иелері құрған коммерциялық емес ұйым;
4) көппәтерлі тұрғын үй кеңесі (бұдан әрі –үй кеңесі) – пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері қатарынан сайланатын кондоминиум объектісін алқалы басқару органы;
көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жиналысы (бұдан әрі - жиналыс) - кондоминиум объектісін басқаруға байланысты шешімдерді ұжымдық талқылауды және (немесе) қабылдауды қамтамасыз ететін кондоминиум объектісін басқарудың жоғары органы;
6) тұрғынжайдың жалпы алаңы - тұрғынжайдың пайдалы алаңының және нормативтік-техникалық актілерге сәйкес төмендететін коэффициенттер қолданылып есептелетін балкондар (лоджиялар, дәліздер, террассалар) алаңдарының жиынтығы;
7) тұрғын үйдің табиғи тозуы – табиғи, климаттық және өзге де факторлар әсерінің нәтижесінде бастапқы техникалық-пайдаланушылық қасиеттерін (төзімділігін, орнықтылығын, беріктігін және басқаларды) жоғалту;
8) тұрғын үйдің (тұрғын ғимараттың) жалпы алаңы - бүкіл тұрғын үйдің жалпы алаңы мен бүкіл тұрғын емес үй-жайлар алаңының, сондай-ақ тұрғын үйдің ортақ мүлік болып табылатын бөліктері алаңының жиынтығы;
9) үйге ортақ инженерлік жүйелер – көппәтерлі тұрғын үйде пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, орынтұрақ орнының, қойманың шегінен тыс жердегі немесе ішіндегі және екі және одан көп пәтерге, тұрғын емес үй-жайға, орынтұрақ орнына, қоймаға қызмет көрсететін суық және ыстық сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, түтін жою, өрт дабылы, ішкі өртке қарсы су құбыры, жүк және жолаушы лифтілері (көтергіштер), қоқыс әкету, ауабаптау, желдету, жылуды реттеу және вакуумдау жүйелері, тогы әлсіз инженерлік жүйелер;

10) объект кондоминиума – единый имущественный комплекс, состоящий из квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности, и общего имущества, которое не может находиться в индивидуальной (раздельной) собственности и принадлежит собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок;
11) общее имущество объекта кондоминиума – части объекта кондоминиума (фасады, подъезды, вестибюли, холлы, коридоры, лестничные марши и лестничные площадки, лифты, крыши, козырьки (навесы) входных групп, чердаки, технические этажи, подвалы, общедомовые инженерные системы и оборудование, абонентские почтовые ящики, земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок, элементы благоустройства и другое имущество общего пользования), кроме квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности;
12) кондоминиум многоквартирного жилого дома (далее – кондоминиум) – форма собственности, зарегистрированная в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, при которой квартиры, нежилые помещения, парковочные места, кладовки находятся в индивидуальной (раздельной) собственности, а те части, которые не находятся в индивидуальной (раздельной) собственности, принадлежат собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок;
13) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума - комплекс мероприятий и работ по замене изношенных конструкций, деталей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома на новые или более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели ремонтируемых объектов, проводимых с целью восстановления ресурса многоквартирного жилого дома;
14) исключен постановлением акимата города Семей области Абай от 08.04.2026 № 439 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15) многоквартирный жилой дом - отдельно стоящее здание с единым фундаментом на едином неделимом земельном участке, состоящее из общего имущества объекта кондоминиума, которое является общей долевой собственностью двух и более квартир, нежилых помещений, имеющих самостоятельные выходы на земельный участок, прилегающий к многоквартирному жилому дому, либо в иные части общего имущества объекта кондоминиума;

10) кондоминиум объектісі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан және дара (бөлек) меншікте болмайтын және пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне көппәтерлі тұрғын үй тұрған біртұтас бөлінбейтін жер учаскесін және (немесе) үй жанындағы жер учаскесін қоса алғанда, ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүліктен тұратын біртұтас мүліктік кешен;
11) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан, қоймалардан басқа, кондоминиум объектісінің бөліктері (қасбеттер, кіреберістер, вестибюльдер, холдар, дәліздер, баспалдақ марштары мен баспалдақ алаңдары, лифтілер, шатырлар, кіреберіс жерлердегі қорғауыштар (қалқалар,) шатырастылар, техникалық қабаттар, жертөлелер, үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтар, абоненттік пошта жәшіктері, көппәтерлі тұрғын үй тұрған жер учаскесі және (немесе) үй жанындағы жер учаскесі, абаттандыру элементтері және ортақ пайдаланылатын басқа да мүлік);
12) көппәтерлі тұрғын үй кондоминиумы (бұдан әрі – кондоминиум) – Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен тіркелген меншік нысаны, бұл ретте пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, орынтұрақ орындары, қоймалар дара (бөлек) меншікте болады, ал дара (бөлек) меншікте емес бөліктер пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне көппәтерлі тұрғын үй тұрған біртұтас бөлінбейтін жер учаскесін және (немесе) үй жанындағы жер учаскесін қоса алғанда, ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі болады;
13) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – көппәтерлі тұрғын үй ресурсын қалпына келтіру мақсатында жүргізілетін, көппәтерлі тұрғын үйдің тозған конструкцияларын, бөлшектерін және инженерлік жабдықтарын жаңа немесе анағұрлым мықты және үнемді, жөнделетін объектілердің пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын түрлеріне ауыстыру жөніндегі іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
14) алып тасталды - Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 08.04.2026 № 439 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
15) көппәтерлі тұрғын үй – ортақ үлестік меншік болып табылатын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінен және көппәтерлі тұрғын үйге іргелес жатқан жер учаскесіне не кондоминиум объектісі ортақ мүлкінің өзге де бөліктеріне дербес шығатын жерлері бар екі және одан көп пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан тұратын, біртұтас бөлінбейтін жер учаскесінде біртұтас іргетасы бар жеке тұрған ғимарат;

16) объединение собственников имущества многоквартирного жилого дома (далее - объединение собственников имущества) - юридическое лицо, являющееся некоммерческой организацией, образованное собственниками квартир, нежилых помещений одного многоквартирного жилого дома, осуществляющее управление объектом кондоминиума, финансирующее его содержание и обеспечивающее его сохранность;
накопительные взносы - обязательные ежемесячные взносы собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его частей;
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением акимата города Семей области Абай от 08.04.2026 № 439 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила не распространяются на финансирование мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика городу Семей, которое осуществляется за счет средств местного бюджета.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления акимата города Семей области Абай от 08.04.2026 № 439 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Собственники квартир, нежилых помещений парковочных мест, кладовок участвуют в расходах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума и несут обязанности, предусмотренные Законом.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением акимата города Семей области Абай от 08.04.2026 № 439 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Собственники квартир, нежилых помещений парковочных мест, кладовок обязаны принимать меры по содержанию общего имущества объекта кондоминиума и обеспечению его безопасной эксплуатации, включая проведение текущего и капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением акимата города Семей области Абай от 08.04.2026 № 439 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок и условия обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Семей
6. Государственное учреждение "Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции города Семей" (далее – Отдел ЖО и ЖИ) для формирования перечня лифтов, подлежащих ремонту и замене, а также многоквартирных жилых домов, подлежащих капитальному ремонту за счет средств местного бюджета, инициируют собрание собственников квартир, нежилых помещений.

16) көппәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелері бірлестігі (бұдан әрі – мүліктің меншік иелері бірлестігі) – коммерциялық емес ұйым болып табылатын, бір көппәтерлі тұрғын үй пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері құрған, кондоминиум объектісін басқаруды жүзеге асыратын, оны күтіп-ұстауды қаржыландыратын және оның сақталуын қамтамасыз ететін заңды тұлға;
17) жинақтаушы жарналар - пәтерлер, тұрғын емес үй - жайлар, орынтұрақ орындары, қоймалар меншік иелерінің кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген бөліктерін күрделі жөндеуге арналған ай сайынғы міндетті жарналары;
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 08.04.2026 № 439 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
Осы Қағидалар Семей қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, реконструкциялау, қабырғаларын, шатырларын ағымдағы және күрделі жөндеу шараларына бөлінген, жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылатын қаржыландыруға қолданылмайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 08.04.2026 № 439 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
4. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстарға қатысады және Заңда көзделген міндеттерді атқарады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 08.04.2026 № 439 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
5. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізуді қоса алғанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау және оның қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 08.04.2026 № 439 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
2-тарау. Семей қаласында пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеу мен ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету тәртібі мен шарттары
6. "Семей каласының тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – ТҚ және ТИ бөлімі) жергілікті бюджет қаражаты есебінен жөндеуге және ауыстыруға жататын лифтілердің, сондай-ақ күрделі жөндеуге жататын көппәтерлі тұрғын үйлердің тізбесін қалыптастыру үшін пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жиналысына бастамашылық жасайды.

7. Собственники квартир, нежилых помещений в многоквартирных жилых домах рассматривают вопросы и принимают решения, связанные с содержанием общего имущества объекта кондоминиума на собрании.
Собрание собственников квартир, нежилых помещений проходит в соответствии с порядком, установленным статьей 42 Закона.
Принятые собранием решения являются обязательными для всех собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок.
Собственники квартир, нежилых помещений при принятии положительного решения в установленном порядке о капитальном ремонте многоквартирного жилого дома, ремонте и замене лифтов за счет средств местного бюджета, избирают орган управления многоквартирным жилым домом или субъект управления, если на момент участия орган управления (форма управления) не выбрана.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением акимата города Семей области Абай от 08.04.2026 № 439 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В случае отсутствия необходимого кворума собственников квартир, нежилых помещений для принятия решения на собрании, проводится письменный опрос. Письменный опрос проводится в срок не более двух месяцев с даты объявления собрания. Решение о проведении письменного опроса и организация голосования осуществляется Советом дома или инициативной группой жителей.
Порядок проведения письменного опроса проходит в соответствии со статьей 42 Закона.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением акимата города Семей области Абай от 08.04.2026 № 439 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае принятия положительного решения на основании утвержденного перечня многоквартирных жилых домов, требующих ремонта и замены лифтов, капитального ремонта дома Отдел ЖО и ЖИ:
1) проводит техническое обследование общего имущества объекта кондоминиума;
2) организует работы по разработке сметного расчета на ремонт лифтов или подготовке проектно-сметной документации на капитальный ремонт многоквартирного жилого дома (замену лифтов) с последующим получением экспертного заключения по соответствующим проектам за счет средств местного бюджета;
3) информирует собственников квартир и нежилых помещений, парковочных мест, кладовок многоквартирных жилых домов (при их наличии) о планируемых работах и предполагаемых сроках их проведения;
4) принимает участие в комиссиях по приемке выполненных работ.
10. Исключен постановлением акимата города Семей области Абай от 08.04.2026 № 439 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Көппәтерлі тұрғын үйдегі пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері жиналыста кондоминиуман объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға байланысты мәселелерді қарайды және шешімдер қабылдайды.
Пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың жиналысы Заңның 42 тармағымен белгіленген тәртіпке сәйкес өткізіледі.
Жиналыс қабылдаған шешімдер пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың барлық меншік иелері үшін міндетті болып табылады.
Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері белгіленген тәртіппен көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеу, жергілікті бюджет қаражаты есебінен лифтілерді жөндеу және ауыстыру туралы оң шешім қабылдаған кезде, егер қатысу сәтінде басқару органы (басқару нысаны) таңдалмаса, көппәтерлі тұрғын үйді немесе басқару субъектісі басқару органын сайлайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді - Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 08.04.2026 № 439 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
8. Жиналыста шешім қабылдау үшін пәтер, тұрғын емес үй-жайлар иелерінің қажетті кворумы болмаған жағдайда жазбаша сауалнама жүргізіледі. Жазбаша сауалнама жиналыс жарияланған күннен бастап екі айдан аспайтын мерзімде жүргізіледі. Жазбаша сауалнама жүргізу және дауыс беруді ұйымдастыру туралы шешімді Үй кеңесі немесе тұрғындардың бастамашыл тобы жүзеге асырады.
Жазбаша сауалнама жүргізу тәртібі Заңның 42 - тармағымен сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 08.04.2026 № 439 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
9. Лифтілерді жөндеуді және ауыстыруды, тұрғын үйді күрделі жөндеуді талап ететін көппәтерлі тұрғын үйлердің бекітілген тізбесі негізінде оң шешім қабылданған жағдайда ТҚ және ТИ бөлімі:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне техникалық тексеру жүргізеді;
2) лифтілерді жөндеуге сметалық есепті әзірлеу немесе көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеуге (лифтілерді ауыстыруға) жобалау-сметалық құжаттаманы дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады, кейіннен жергілікті бюджет қаражаты есебінен тиісті жобалар бойынша сараптамалық қорытынды алады;
3) көппәтерлі тұрғын үйлердің пәтерлері мен тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың (олар болған жағдайда) меншік иелерін жоспарланатын жұмыстар және оларды өткізудің болжамды мерзімдері туралы хабардар етеді;
4) орындалған жұмыстарды қабылдау жөніндегі комиссияларға қатысады.
10. Алып тасталды - Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 08.04.2026 № 439 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).

Глава 3. Порядок проведения собственниками квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома мероприятий связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома
11. По итогам обследования технического состояния дома (лифтов) Оператор программы организует собрание собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок многоквартирного жилого дома.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением акимата города Семей области Абай от 08.04.2026 № 439 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок:
1) согласовывают сметную документацию на ремонт лифтов;
2) согласовывают проектно-сметную документацию на проведение капитального ремонта многоквартирного жилого дома, замену лифтов;
3) утверждают сумму расходов на проведение капитального ремонта многоквартирного жилого дома, ремонт (замену) лифтов;
4) согласовывают порядок и сроки возврата денежных средств. Расчет сумм возврата средств за проведенный капитальный ремонт определяется на основании технических характеристик, предоставляемых собственниками квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок в соответствии с их долей в общем имуществе объекта кондоминиума;
5) осуществляют выбор ответственных лиц из числа собственников помещений (квартир) для участия в приемке выполненных работ.
13. Специализированная уполномоченная организация обеспечивает:
1) организацию и проведение работы по определению подрядной организации на портале государственных закупок;
2) заключение договоров на выполнение капитального ремонта с органами управления и собственниками квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок;
3) выполнение капитального ремонта в соответствии с договором;
4) заключение договоров с субподрядными организациями при необходимости;
5) принятие мер по устранению недостатков, допущенных в ходе проведения ремонтных работ;
6) согласование проектно-сметной документации и сметы с собственниками квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок многоквартирного жилого дома.
Глава 4. Заключительные положения
14. Проведение капитального ремонта многоквартирного жилого дома за счет возвратных средств собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок осуществляется специализированной уполномоченной организацией.
Специализированная уполномоченная организация определяется местным исполнительным органом.
15. Возвращенные собственниками квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок денежные средства по решению местного исполнительного органа могут быть использованы специализированной уполномоченной организацией на ремонт другого многоквартирного жилого дома.

3-тарау. Көппәтерлі тұрғын үйдің пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеу мен ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты іс-шараларды жүргізу тәртібі
11. Бағдарлама әкімшісі бөлімі үйдің (лифтілердің) техникалық жай-күйін тексеру қорытындысы бойынша көппәтерлі тұрғын үйдің пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелерінің жиналысын ұйымдастырады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 08.04.2026 № 439 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
12. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері:
1) лифтілерді жөндеуге арналған сметалық құжаттаманы келіседі;
2) көппәтерлі тұрғын үйге күрделі жөндеу жүргізуге, лифтілерді ауыстыруға жобалық-сметалық құжаттаманы келіседі;
3) көппәтерлі тұрғын үйге күрделі жөндеу жүргізуге, лифтілерді жөндеуге (ауыстыруға) арналған шығыстар сомасын бекітеді;
4) ақшалай қаражатты қайтару тәртібі мен мерзімдерін келіседі. Жүргізілген күрделі жөндеу үшін қаражатты қайтару сомасының есебі кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіндегі олардың үлесіне сәйкес пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері ұсынатын техникалық сипаттамалар негізінде айқындалады;
5) орындалған жұмыстарды қабылдауға қатысу үшін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері арасынан жауапты адамдарды таңдауды жүзеге асырады.
13. Мамандандырылған уәкілетті ұйым:
1) мемлекеттік сатып алу порталында мердігерлік ұйымды айқындау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады және жүргізеді;
2) басқару органдарымен және пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелерімен күрделі жөндеуді орындауға шарттар жасасуды;
3) шартқа сәйкес күрделі жөндеуді орындауды;
4) қажет болған кезде қосалқы мердігерлік ұйымдармен шарттар жасасуды;
5) жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында жіберілген кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдауды;
6) көппәтерлі тұрғын үй пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелерімен жобалық-сметалық құжаттаманы және сметаны келісуді қамтамасыз етеді.
4-тарау. Қорытынды ережелер
14. Пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлары, тұрақ орындары, қоймалардың меншік иелерінің қайтарымды қаражаты есебінен көппәтерлі тұрғын үйге күрделі жөндеу жүргізуді мамандандырылған уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
Мамандандырылған уәкілетті ұйымды жергілікті атқарушы орган айқындайды.
15. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері қайтарған ақшалай қаражатты жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша мамандандырылған уәкілетті ұйым басқа көппәтерлі тұрғын үйді жөндеуге пайдалана алады.

16. Организация ремонта и замены лифтов в многоквартирном жилом доме, работы по капитальному ремонту многоквартирного жилого дома осуществляются администратором бюджетной программы.
17. Председатель объединения собственников имущества, управляющий, председатель, совет дома при обнаружении недостатков, допущенных в ходе проведения капитального ремонта, обращаются в специализированную уполномоченную организацию либо в местные исполнительные органы для устранения выявленных недостатков.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением акимата города Семей области Абай от 08.04.2026 № 439 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В приемке и вводе в эксплуатацию многоквартирного жилого дома по капитальному ремонту принимают участие специализированная уполномоченная организация, подрядная организация, жилищная инспекция, технический надзор, авторский надзор, а также совет дома, председатель объединения собственников имущества или управляющий, председатель.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным постановлением акимата города Семей области Абай от 08.04.2026 № 439 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок после подписания акта-приемки выполненных работ обеспечивают возврат средств, затраченных на ремонт, в соответствии с графиком, являющимся неотъемлемой частью договора.
20. Собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок производят ежемесячные взносы на сберегательный счет в банке второго уровня, предназначенный для накопления денег на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума.
21. Накопленные средства со счета в банке второго уровня перечисляются в специализированную уполномоченную организацию в качестве оплаты выполненных работ.
22. При переходе права собственности на квартиру, нежилое помещение, парковочных мест, кладовок в многоквартирном жилом доме продавец погашает образовавшуюся сумму задолженности ежемесячных платежей на момент реализации квартиры, нежилого помещения за капитальный ремонт многоквартирного жилого дома, ремонт (замену) лифтов.

16. Көппәтерлі тұрғын үйдегі лифтілерді жөндеуді және ауыстыруды ұйымдастыруды, көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстарды бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жүзеге асырады.
17. Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы, басқарушы, төраға, үй кеңесі күрделі жөндеу жүргізу барысында жіберілген кемшіліктерді тапқан жағдайда анықталған кемшіліктерді жою үшін мамандандырылған уәкілетті ұйымға не жергілікті атқарушы органдарға жүгінеді.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 08.04.2026 № 439 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
18. Күрделі жөндеу бойынша көппәтерлі тұрғын үйді қабылдауға және пайдалануға беруге мамандандырылған уәкілетті ұйым, мердігер ұйым, тұрғын үй инспекциясы, техникалық қадағалау, авторлық қадағалау, сондай-ақ үй кеңесі, мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы немесе басқарушы, төраға, қатысады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - Абай облысы Семей қаласы әкімдігінің 08.04.2026 № 439 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді).
19. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері орындалған жұмыстарды қабылдау актісіне қол қойылғаннан кейін шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын кестеге сәйкес жөндеуге жұмсалған қаражатты қайтаруды қамтамасыз етеді.
20. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға арналған екінші деңгейдегі банктегі жинақ шотына ай сайынғы жарналарды жүргізеді.
21. Жинақталған қаражат екінші деңгейдегі банктің шотынан орындалған жұмыстардың төлемі ретінде мамандандырылған уәкілетті ұйымға аударылады.
22. Көппәтерлі тұрғын үйдегі пәтерге, тұрғын емес үй-жайға, тұрақ орындарына, қоймаларға меншік құқығы ауысқан кезде сатушы көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеу, лифтілерді жөндеу (ауыстыру) үшін пәтерді, тұрғын емес үй-жайды өткізу кезінде ай сайынғы төлемдер берешегінің пайда болған сомасын өтейді.