Об установлении водоохранных зон, полос водных объектов Алматинской области и специального режима их хозяйственного использования
Постановление акимата Алматинской области от 17 августа 2023 года № 278. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 21 августа 2023 года № 6024-05. Утратило силу постановлением акимата Алматинской области от 8 августа 2025 года № 238
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Алматинской области от 08.08.2025 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Алматы облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану арнайы режимін белгілеу туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 тамыздағы № 278 қаулысы. Алматы облысы Әділет департаментінде 2023 жылғы 21 тамызда № 6024-05 болып тіркелді. Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы 8 тамыздағы № 238 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 08.08.2025 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

В соответствии со статьями 39 и 116 Водного кодекса Республики Казaхстан, приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11838) акимат Алматинской области ПОСТАНOВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны и полосы на водных объектах Алматинской области согласно приложению 1 к настоящему постановлению.

Қазақстан Республикасы Су кодексінің 39 және 116-баптарына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген) сәйкес Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Алматы облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулері белгіленсін.

2. Установить специальный режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов Алматинской области согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Алматинской области;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Алматинской области после его официального опубликования.

2. Осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Алматы облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылықта пайдалану арнайы режимі белгіленсін.
3. "Алматы облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының Алматы облысы Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыны Алматы облысы әкімдігінің интернет-ресурсында оның ресми жарияланғаннан кейін орналастырылуын қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Алматинской области.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Алматинской области М. Султангазиев
Приложение 1 к постановлению акимата Алматинской области от 17 августа 2023 года № 278
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления акимата Алматинской области от 24.07.2024 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование водоохранных зон и полос водных объектов
Ширина водоохранных зон водных объектов, метр
Ширина водоохранных полос водных объектов, метр
1

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы облысының әкімі М. Султангазиев
Алматы облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 тамыздағы № 278 қаулысына 1 қосымша
Ескерту. Қосымша 1 жаңа редакцияда - Алматы облысы әкімдігінің 24.07.2024 № 231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерінің атауы
Су объектілерінің
су қорғау аймағының ені, метр
Су объектілерінің
су қорғау белдеуінің
ені, метр
1

Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-045-070-545; 03-045-093-209; 03-045-093-200; 03-045-227-005)
500
35
2
Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы (правый берег) в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-045-093-169, 03-045-093-911)
500
35
3
Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-045-227-539)
500
35
4
Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы (левый берег) и (правый берег) реки Шолак-Каргалы в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-045-099-260)
500
35
5
Водоохранные зоны и полосы реки Аксай в пределах границ земельных участков (кадастровые номера:03-047-227-027, 03-047-227-057, 03-047-227-058,03-047-227-059,03-047-227-111, 03-047-227-118)
90-200
35
6
Водоохранные зоны и полосы реки Тургень в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-044-193-018)
550
55
7
Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы (левый берег) и (правый берег) реки Шолак-Каргалы в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-045-099-332)
500
35
8
Водоохранные зоны и полосы реки Каскелен (правый берег) в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-046-196-077
500
100
9
Водоохранные зоны и полосы реки Узынкаргалы (левый берег) и (правый берег) реки Шолак-Каргалы в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-045-093-1037,03-045-099-303)
500
35
10
Водоохранные зоны и полосы реки Аксай (правый берег в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-047-277-034
500
35
11
Водоохранные зоны и полосы реки Тургень в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-044-193-236; 03-044-193-237)
550
35
12
Водоохранные зоны и полосы реки Каратурук в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-044-237-442, 03-044-237-424)
500
35
13
Водоохранные зоны и полосы реки Бесагаш (правый берег в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-044-023-332
500
35
14
Водоохранные зоны и полосы реки Талгар (левый берег в пределах границ земельных участков (кадастровые номера:03-051-146-288,03-044-023-256)
500
35
15
Водоохранные зоны и полосы реки Кыргауыльдинка (в пределах ПК-18+877 до ПК-21+00 правый берег кадастровый номер: 03-047-292-2987)
500
35
16

Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-045-070-545; 03-045-093-209; 03-045-093-200; 03-045-227-005) Ұзынқарғалы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
2
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-045-093-169, 03-045-093-911) Ұзынқарғалы өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
3
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-045-227-539) Ұзынқарғалы өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
4
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-045-099-260) Ұзынқарғалы өзенінің (сол жақ жағалауының) және Шолақ-Қарғалы өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
5
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-047-227-027, 03-047-227-057, 03-047-227-058, 03-047-227-059, 03-047-227-111, 03-047-227-118) Ақсай өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
90-200
35
6
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-044-193-018) Түрген өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
550
55
7
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-045-099-332) Ұзынқарғалы өзенінің (сол жақ жағалауы) және Шолақ-Қарғалы өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
8
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-046-196-077) Қаскелең өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
100
9
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-045-093-1037,03-045-099-303)Ұзынқарғалы өзенінің (сол жақ жағалауы) және Шолақ-Қарғалы өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
10
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-047-277-034 Ақсай өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
11
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-044-193-236; 03-044-193-237) Түрген өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
550
35
12
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-044-237-442, 03-044-237-424) Қаратұрық өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
13
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірі: 03-044-023-332 Бесағаш өзенінің (оң жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
14
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-051-146-288, 03-044-023-256 Талғар өзенінің (сол жақ жағалауының) су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
15
Қырғауылды өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері (ПК-18 + 877 шегінде ПК-21+00 дейін оң жақ жағалауының кадастрлық нөмірі:
03-047-292-2987
500
35
16
Жер учаскелерінің шекаралары шегінде (кадастрлық нөмірлері:

Водоохранные зоны и полосы ручье Аккайнарсай в пределах границ земельных участков (кадастровые номера: 03-045-010-1034, 03-045-003-805)
500
35
17
Водоохранные зоны и полосы реки Ащибулаксай в пределах границ земельного участка (кадастровый номер: 03-047-062-412)
500
35
Приложение 2 к постановлению акимата Алматинской области от 17 августа 2023 года № 278
Специальный режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов Алматинской области

03-045-010-1034, 03-045-003-805) Аққайнарсай арнасының су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
17
Жер учаскесі шекарасы шегінде (кадастрлық нөмірлері: 03-047-062-412, Ащыбұлақсай өзенінің су қорғау аймақтары мен белдеулері
500
35
Алматы облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 тамыздағы № 278 қаулысына 2 қосымша
Алматы облысының су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылықта пайдалану арнайы режимі

1. В пределах водоохранных полос не допускаются:
1)хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2)строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений, и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, промыслового рыболовства, рыбохозяйственных технологических водоемов, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения. Положение данного подпункта применяется с учетом условий, указанных в статье 145-1 Водного Кодекса Республики Казахстан;
3)предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4)эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5)проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6)устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7)применение всех видов пестицидов и удобрений.
2. В пределах водоохранных зон не допускаются:
1)ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2)проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3)размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;

1. Су қорғау белдеулерінің шегінде:
1)су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2)сушаруашылығы және су жинайтын құрылысжайлар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылысжайларын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көліктік инфрақұрылым, кәсіпшілік балық өсіру, балық шаруашылығы технологиялық су айдындары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылысжайларды салмай, ғимараттар мен құрылысжайларды салуға және пайдалануға. Осы тармақшаның ережесі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 145-1-бабында көрсетілген шарттарды ескере отырып қолданылады;
3)бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4)су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5)жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6)шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7)пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға жол берілмейді.
2. Су қорғау аймақтарының шегінде:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;

4)размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5)выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6)применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7)применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов.

4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға жол берілмейді.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.