Об утверждении Правил доступа к заседаниям обладателей информации
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 605-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2023 года № 33861.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 04.04.2024.
В соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила доступа к заседаниям обладателей информации.
2. Департаменту развития коммуникаций государства и общества Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 4 апреля 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности Министра культуры и
информации Республики Казахстан
К. Искаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию
конкуренции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего
образования Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан по
финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и
развитию финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по стратегическому планированию
и реформам
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 29 декабря 2023 года № 605-НҚ
Правила доступа к заседаниям обладателей информации

Ақпарат иеленушілердің отырыстарына қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 605-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 желтоқсанда № 33861 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 04.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ақпарат иеленушілердің отырыстарына қол жеткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мемлекет пен қоғам коммуникацияларын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 4 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушы
К. Искаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 605-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Ақпарат иеленушілердің ашық отырыстарына қол жеткізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила доступа к заседаниям обладателей информации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" (далее – Закон) и определяют порядок доступа пользователей информации к заседаниям коллегиальных органов центральных исполнительных органов и местных представительных и исполнительных органов столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 309-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) обладатели информации – центральные исполнительные органы и местные представительные и исполнительные органы столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения);
2) пользователь информации – физическое или юридическое лицо, запрашивающее и (или) использующее информацию;
3) информация с ограниченным доступом – информация, отнесенная к государственным секретам, личной, семейной, банковской, коммерческой тайне, тайне медицинского работника и (или) иным охраняемым законом тайнам, персональные данные ограниченного доступа, а также служебная информация "ограниченного распространения";
4) режим онлайн – деятельность, осуществляемая в дистанционном режиме посредством видеосвязи;
5) режим оффлайн – деятельность, осуществляемая в результате непосредственного присутствия на месте.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра культуры и информации РК от 11.03.2025 № 89-НҚ (вводится в действие с 17.03.2025); от 30.06.2026 № 309-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 2. Порядок доступа пользователей информации к заседаниям коллегиальных органов центральных исполнительных органов и местных представительных и исполнительных органов столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения)
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 309-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Заседания коллегиальных органов центральных исполнительных органов и местных представительных и исполнительных органов столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) являются открытыми и доступными пользователям информации, за исключением закрытых заседаний, а также заседаний правоохранительных и специальных государственных органов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ақпарат иеленушілердің ашық отырыстарына қол жеткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және ақпарат пайдаланушылардың орталық атқарушы органдар мен астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді және атқарушы органдары алқалы органдарының отырыстарына қол жеткізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 309-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпарат иеленушілер – орталық атқарушы органдар және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді және атқарушы органдары;
2) ақпарат пайдаланушы – ақпаратты сұрататын және (немесе) пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
3) қол жеткізу шектелген ақпарат – мемлекеттік құпияларға, жеке басының құпиясына, отбасылық, банктік, коммерциялық құпияға, медицина қызметкерінің құпиясына және (немесе) заңмен қорғалатын өзге де құпияларға жатқызылған ақпарат, қолжетімділігі шектеулі дербес деректер, сондай-ақ "таратылуы шектелген" қызметтік ақпарат;
4) онлайн режим – бейне байланыс арқылы қашықтан режимінде жүзеге асырылатын қызмет;
5) оффлайн режим – жергілікті жерде тікелей қатысу нәтижесінде жүзеге асырылатын қызмет.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.03.2025 № 89-НҚ (17.03.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.06.2026 № 309-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ақпарат пайдаланушылардың орталық атқарушы органдар мен астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді және атқарушы органдары алқалы органдарының отырыстарына қол жеткізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 309-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Орталық атқарушы органдар мен астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді және атқарушы органдары алқалы органдарының отырыстары жабық отырыстарды, сондай-ақ құқық қорғау органдарының және арнаулы мемлекеттік органдардың отырыстарын қоспағанда, ашық және ақпарат пайдаланушыларға қолжетімді болып табылады.

Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 309-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
4. При рассмотрении вопросов, которые относятся к категории информации с ограниченным доступом, а также в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, заседания проводятся в закрытом режиме без присутствия пользователей информации.
5. Открытость заседаний гарантируется возможностью присутствия на них заинтересованных пользователей информации в режимах оффлайн и онлайн.
6. Доступ при чрезвычайных ситуациях природного, техногенного и социального характера, дестабилизации ситуации в целом в стране или отдельных регионах, угрозе террористической атаки или распространения эпидемиологических заболеваний на открытые заседания обеспечивается в режиме онлайн.
7. Открытые заседания обладателей информации проводятся на казахском и (или) русском языках.
8. Обладатель информации заблаговременно, но не позднее, чем за три рабочих дня до начала заседания, размещает на своем официальном интернет-ресурсе и (или) в иных средствах массовой информации анонс и повестку заседания (при ее наличии).
Анонс включает в себя информацию о месте, дате, времени, формате (онлайн, оффлайн) проведения заседания, планируемых к рассмотрению вопросах и лице, ответственном за подготовку с указанием контактных данных (номер рабочего телефона и адрес электронной почты).
9. Заявка на участие в открытом заседании в режиме оффлайн подается пользователем информации не позднее, чем за два рабочих дня до даты проведения заседания, в бумажной или электронной форме ответственному лицу, указанному в официальном анонсе.
В заявке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения желающего присутствовать на заседании, а также контактные данные для обратной связи.
10. Обладатели информации подготавливают места для проведения открытого заседания, исходя из количества записавшихся пользователей информации.
11. Пользователи информации, допущенные на заседание, соблюдают установленный порядок внутриобъектового и пропускного режимов в зданиях.
12. Обладатель информации с учетом технических возможностей обеспечивает доступ к открытому заседанию с организацией онлайн – трансляции в сети Интернет либо с использованием доступных цифровых технологий.
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации РК от 30.06.2026 № 309-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
13. Обладатель информации при проведении онлайн-трансляции заседания обеспечивает обратную связь с пользователями информации посредством предоставления ответов на поступающие комментарии.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 309-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қол жеткізу шектелген ақпарат санатына жататын мәселелерді қарау кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда отырыстар ақпарат пайдаланушылардың қатысуынсыз жабық режимде өткізілуі мүмкін.
5. Отырыстардың ашықтығы оларға мүдделі ақпарат пайдаланушылардың оффлайн және онлайн режимінде қатысу мүмкіндігіне кепілдік береді.
6. Табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар, жалпы елде немесе жекелеген өңірлерде жағдайдың тұрақсыздануы және террористік шабуыл немесе эпидемиологиялық аурулардың таралу қатері кезінде ашық отырыстарға қолжетімділік онлайн режимде қамтамасыз етіледі.
7. Ақпарат иеленушілердің ашық отырыстары қазақ және (немесе) орыс тілдерінде өткізіледі.
8. Ақпарат иеленуші алдын ала, бірақ отырыс басталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің ресми интернет-ресурсында және (немесе) өзге де бұқаралық ақпарат құралдарында алдағы ашық отырыстың анонсы мен күн тәртібін (ол бар болған кезде) орналастырады.
Анонс отырысты өткізу орны, күні, уақыты, форматы (онлайн, оффлайн), қарау жоспарланған мәселелерді және байланыс деректерін (жұмыс телефонының нөмірі және электрондық пошта мекенжайы) көрсете отырып, дайындауға жауапты адам туралы ақпаратты қамтиды.
9. Ашық отырысқа оффлайн режимінде қатысуға өтінім ақпарат пайдаланушымен отырыс өткізілетін күнге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей қағаз немесе электрондық нысанда ресми анонста көрсетілген жауапты адамға береді.
Өтінімде отырысқа қатысқысы келетін адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған жылы, сондай-ақ кері байланыс үшін байланыс деректері көрсетіледі.
10. Ақпарат иеленушілер ашық отырыс өткізу үшін орындарды жазылған ақпарат пайдаланушылардың санын негізге ала отырып дайындайды.
11. Отырысқа кіруге рұқсат берілген ақпарат пайдаланушылар ғимараттардағы объектішілік және өткізу режимдерінің белгіленген тәртібін сақтайды.
12. Ақпарат иеленуші техникалық мүмкіндіктерді ескере отырып Интернет желісінде онлайн-трансляциялауды ұйымдастыра отырып, не қолжетімді цифрлық технологиялар пайдаланыла отырып ашық отырысқа қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 30.06.2026 № 309-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Ақпарат иеленуші отырысты онлайн-трансляциялау кезінде келіп түскен комментарийлерге жауап беру арқылы ақпарат пайдаланушылармен кері байланысты қамтамасыз етеді.

14. Информация о принятом решении по итогам открытого заседания, включая стенограмму и (или) протокол (при их наличии), размещается на интернет-ресурсе обладателя информации не позднее пяти рабочих дней со дня проведения заседания.

14. Стенограмма және (немесе) хаттаманы (олар бар болған кезде) қоса алғанда, ашық отырыстың қорытындысы бойынша қабылданған шешім туралы ақпарат отырыс өткізілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей ақпарат иеленушінің интернет-ресурсында орналастырылады.