О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139 "Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 ноября 2023 года № 89. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2023 года № 33744. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 02.12.2025 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139 "Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17274) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и в целях формирования обзора финансового сектора Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Инструкция по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и устанавливает формы, предназначенные для сбора административных данных в виде сведений для формирования обзора финансового сектора (далее – сведения) от банков второго уровня, Банка Развития Казахстана, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечных организаций, а также порядок их представления в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).";

"Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 27 қарашадағы № 89 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 8 желтоқсанда № 33744 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.12.2025 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17274 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасының қаржы секторының шолуын қалыптастыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда екінші деңгейдегі банктерден, Қазақстанның Даму Банкінен, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарынан, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарынан және ипотекалық ұйымдардан қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтер (бұдан әрі – мәліметтер) түрінде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) ұсыну тәртібі белгіленеді.";

пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Понятие "организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций" используется в значении, определенном в Законе Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
5. Понятия резидент Республики Казахстан и нерезидент Республики Казахстан используются в значениях, определенных Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
6. Для формирования обзора финансового сектора представляются следующие сведения:
сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах по форме согласно приложению 1 к Инструкции;
сведения об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний по форме согласно приложению 2 к Инструкции;
сведения об изменениях в финансовых активах и пассивах по форме согласно приложению 3 к Инструкции;
сведения об остатках на балансовых счетах по форме согласно приложению 4 к Инструкции.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Сведения об остатках на балансовых счетах по форме согласно приложению 4 к Инструкции представляются по состоянию на последний рабочий день квартала филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан не позднее 15 (пятнадцатого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.";
приложение 1 к Инструкции изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в пояснении по заполнению формы административных данных приложения 2:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Сведения об остатках на балансовых счетах по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
в пояснении по заполнению формы административных данных приложения 3:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных, "Сведения об изменениях в финансовых активах и пассивах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";

4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым" деген ұғым "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәнінде қолданылады.
5. Қазақстан Республикасының резиденті және Қазақстан Республикасының бейрезиденті ұғымдары "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәндерде қолданылады.
6. Қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мына мәліметтер:
Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер;
Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер;
Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы активтері мен пассивтеріндегі өзгерістер туралы мәліметтер;
Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер ұсынылады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары тоқсанның соңғы жұмыс күніндегі жағдай бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей береді.";
Нұсқаулыққа 1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымшадағы әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
3-қосымшадағы әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Қаржы активтері мен пассивтеріндегі өзгерістер туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";

приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к постановлению
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 27 ноября 2023 года № 89
Приложение 1
к Инструкции по представлению банками
второго уровня, Банком
Развития Казахстана,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалами страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и
ипотечными организациями в
Национальный Банк
Республики Казахстан сведений
для формирования
обзора финансового сектора
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Индекс формы административных данных: 700-N(D)
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: Банк Развития Казахстана, ипотечные организации
Срок представления формы административных данных:
1) Банком Развития Казахстана ежемесячно за последний рабочий день месяца не позднее 7 (семи) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;

4-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 27 қарашадағы
№ 89 қаулысына
1-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстанның Даму Банкінің,
Қазақстан
Республикасы бейрезидент-
банктері
филиалдарының, Қазақстан
Республикасы
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру)
ұйымдары филиалдарының және
ипотекалық
ұйымдардың Қазақстан
Республикасының
Ұлттық Банкіне қаржы
секторына шолуды
қалыптастыруға арналған
мәліметтерді
ұсынуы жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 700-N(D)
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстанның Даму Банкі, ипотекалық ұйымдар
Мыналардың әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
1) Қазақстанның Даму Банкі – айдың соңғы жұмыс күні үшін есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей;

2) ипотечными организациями ежемесячно за последний рабочий день месяца не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Форма
Таблица. Сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код сектора экономики
4
Код группы валют
5
Сумма
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель______________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений
об остатках на балансовых
и внебалансовых счетах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах (индекс – 700-N(D), периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Сведения об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно, заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня месяца.
Дополнительный отчет составляется по Форме ежегодно, заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня года с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Номера счетов в Форме и настоящем Пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).

2) ипотекалық ұйымдар – айдың соңғы жұмыс күні үшін есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей.
Нысан
Кесте. Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Шоттың нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторының коды
4
Валюталар тобының коды
5
Сомасы
Атауы ______________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ______________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Баланстық және баланстан тыс
шоттардағы қалдықтар туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер (индексі – 700-N(D), кезеңділігі – ай сайын)
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3тармағының 2) тармақшасымен сәйкес әзірленді.
3. Нысан ай сайын жасалады, айдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
Қосымша есеп жыл сайын Нысан бойынша жасалады, банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып, жылдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда және осы Түсіндірмеде шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.

6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
7. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы) и внебалансовых (условные и возможные требования и обязательства, счета меморандума к балансу) счетах респондента.
8. В строках 1, 2, 3 и 4 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета, соответствующий Типовому плану счетов.
10. В строках 2, 3 и 4 коды признака резидентства, сектора экономики и группы валют указываются по счетам, к которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 12, 13 и 15 настоящего Пояснения.
11. В строках 2 и 3:
для счетов 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается признак резидентства и код сектора экономики векселедателя;
для счетов 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается признак резидентства и код сектора экономики эмитента;
для счетов 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 указываются признак резидентства и код сектора экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности достоверно определить держателя ценной бумаги – признак резидентства и код сектора экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги.
12. В строке 3 по вкладам, размещенным в организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или в Национальном операторе почты и отраженным на счетах группы 1250, указывается кода сектора экономики "5".
13. Для счетов 1007, 1009, 1603 и 1604:
в строке 2 указывается код "1" для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет в национальной валюте, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан; код "2" – для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан;
в строках 3 и 4 показатели не заполняются.
14. В строке 3 показатель не представляется по счетам 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 и 3564.

6. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
7. Нысанда респонденттің баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) және баланстан тыс (шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, балансқа меморандум шоттары) шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 1, 2, 3 және 4-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
9. 1-жолда Үлгі шот жоспарына сәйкес келетін шоттың төрт таңбалы нөмірі көрсетіледі
10. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісінің, экономика секторы мен валюталар тобының кодтары осы Түсіндірменің 12, 13 және 15-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескере отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар бойынша көрсетіледі.
11. 2 және 3-жолдарда:
1405, 1406, 1425, 1752 және 1864-шоттар үшін вексель берушінің резиденттік белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі;
1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757-шоттар үшін эмитенттің резиденттік белгісі мен экономика секторы коды көрсетіледі;
2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 және 2406-шоттар үшін бағалы қағазды ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторы коды көрсетіледі, бағалы қағазды ұстаушыны дәйекті анықтауға мүмкіндік болмаған кезде – бағалы қағазды номиналды ұстаушысының (сенім білдірілген меншік иесінің) резиденттік белгісі мен экономика секторы коды көрсетіледі.
12. 3-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда немесе Ұлттық пошта операторында орналастырылған және 1250тобының шоттарында көрсетілген салымдар бойынша "5" экономика секторы коды көрсетіледі.
13. 1007, 1009, 1603 және 1604-шоттар үшін:
2-жолда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы металдардан жасалған монеталар мен ұлттық валютадағы коллекциялық монеталар үшін "1" коды, Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің бағалы металдардан жасалған монеталар мен коллекциялық монеталары үшін "2" коды көрсетіледі;
3 және 4-жолдарда көрсеткіштер толтырылмайды.
14. 3-жолда 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 және 3564-шоттар бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.

15. В строке 4 показатель не представляется по счетам 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 и 2717.
16. В строках 2, 3 и 4 показатели не представляются по счетам 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589, 3599 и счетам 4 (четвертого), 5 (пятого), 6 (шестого) и 7 (седьмого) классов Типового плана счетов.
17. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
Приложение 2 к постановлению
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 27 ноября 2023 года № 89
Приложение 4
к Инструкции по представлению
банками второго уровня, Банком
Развития Казахстана,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалами страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и
ипотечными организациями в
Национальный Банк
Республики Казахстан сведений
для формирования
обзора финансового сектора
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения об остатках на балансовых счетах
Индекс формы административных данных: BS(FN)_4-I(R)O_Q
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 15 (пятнадцатого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица. Остатки по балансовым счетам
Номер балансового счета
Признак резидентства
Код сектора экономики
Код группы валют
Сумма
1
2
3
4
5
Активы
….
Обязательства
….
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель______________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений об остатках
на балансовых счетах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения об остатках на балансовых счетах (индекс – BS(FN)_4-I(R)O_Q, периодичность – ежеквартальная)

15. 4-жолда 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 және 2717-шоттар бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
16. 2, 3 және 4-жолдарда 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589, 3599-шаттар және Үлгі шот жоспарының 4 (төртінші), 5 (бесінші), 6 (алтыншы) және 7 (жетінші) сыныптарының шоттары бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
17. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сан форматында теңгедегі сома көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 27 қарашадағы
№ 89 қаулысына
2-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстанның Даму Банкінің,
Қазақстан
Республикасы бейрезидент-
банктері
филиалдарының, Қазақстан
Республикасы
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру)
ұйымдары филиалдарының және
ипотекалық
ұйымдардың Қазақстан
Республикасының
Ұлттық Банкіне қаржы
секторына шолуды
қалыптастыруға арналған
мәліметтерді
ұсынуы жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: BS(FN)_4-I(R)O_Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
Нысан
Кесте. Баланстық шоттар бойынша қалдықтар
Баланстық шоттың нөмірі
Резиденттік белгісі
Экономика секторының коды
Валюта тобының коды
Сомасы
1
2
3
4
5
Активтер
….
Міндеттемелер
….
Атауы ___________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "___" __________
Баланстық шоттардағы
қалдықтар
туралы мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме
Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер (индексі – BS(FN)_4-I(R)O_Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Сведения об остатках на балансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежеквартально филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается номер балансового счета, предусмотренный параграфами 1, 2, 3 и 4 главы 2 Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390 (далее – План счетов).
6. В графах 2, 3 и 4 указываются коды, соответствующие признаку резидентства, сектору экономики и группе валют.
7. В графах 2 и 3 по активам указываются признак резидентства и код сектора экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код сектора экономики кредитора.
8. В графах 2 и 3:
для счета 1280 08 указывается признак резидентства и код сектора экономики векселедателя;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Шоттар жоспары) 2тарауының 1, 2, 3 және 4-параграфтарында көзделген баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі.
6. 2, 3 және 4-бағандарда резиденттік белгісіне, экономика секторына және валюталар тобына сәйкес келетін кодтар көрсетіледі.
7. 2 және 3-бағандарда активтер бойынша резиденттік белгісі және дебитордың (эмитенттің) экономика секторының коды, міндеттемелер бойынша резиденттік белгісі және кредитор экономикасы секторының коды көрсетіледі.
8. 2 және 3-бағандарда:
1280 08-шот үшін резиденттік белгісі және вексель берушінің экономика секторының коды көрсетіледі;

для счетов 1120, 1130, 1140, 1160, 1270 01, 1270 04, 1290 23, 2020, 2030, 2170 01 и 2170 03 указывается признак резидентства и код сектора экономики эмитента;
для счетов 4030 07 и 4030 10 указывается признак резидентства и код сектора экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности достоверно определить держателя ценной бумаги – указывается признак резидентства и код сектора экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги.
9. По счетам 1300, 2300, 2400, 2600, 2700, 2930 в графах 2, 3 и 4 указывается код "0".
10. По счетам 1370, 1380, 1400, 1500, 1620, 2800, 2920, 3100, 3200, 3520, 3530, 3540, 4310, 4420, 4430 и 4440 в графах 2 и 3 указывается код "0".
11. В графе 5 указывается сумма по состоянию на конец отчетного периода в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.

1120, 1130, 1140, 1160, 1270 01, 1270 04, 1290 23, 2020, 2030, 2170 01 және 2170 03-шоттар үшін резиденттік белгісі және эмитент экономикасы секторының коды көрсетіледі;
4030 07 және 4030 10-шоттар үшін резиденттік белгісі және бағалы қағазды ұстаушының экономика секторының коды көрсетіледі, бағалы қағазды ұстаушыны дәйекті айқындау мүмкіндігі болмаған кезде – резиденттік белгісі және бағалы қағазды номиналды ұстаушының (сенімгерлік меншік иесінің) экономика секторының коды көрсетіледі.
9. 1300, 2300, 2400, 2600, 2700, 2930-шоттар бойынша 2, 3 және 4-бағандарда "0" коды көрсетіледі.
10. 1370, 1380, 1400, 1500, 1620, 2800, 2920, 3100, 3200, 3520, 3530, 3540, 4310, 4420, 4430 және 4440-шоттар бойынша 2 және 3-бағандарда "0" коды көрсетіледі.
11. 5-бағанда үтірден кейін екі таңбалы сан форматында есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша сома теңгемен көрсетіледі.