Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Заключение дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2023 года № 33716.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 12, 13, 14, 16 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания государственной услуги "Заключение дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования по твердым полезным ископаемым Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2023 года № 98
Правила оказания государственной услуги "Заключение дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование"
Глава 1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Заключение дополнительного соглашения к контрактам на недропользование" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 12, 13, 14, 16 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги при заключении дополнительного Соглашения к контрактам на недропользование (далее – государственная услуга). Настоящие Правила распространяются на контракты на недропользование, заключенные до введения в действие Кодекса.

"Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 30 қарашадағы № 98 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 желтоқсанда № 33716 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 278-бабының 12, 13, 14, 16-тармақтарына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Қатты пайдалы қазбалар жөніндегі жер қойнауын пайдалану департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы 30 қарашадағы
№ 98 Бұйрыққа
қосымша
"Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 278-бабының 12, 13, 14, 16-тармақтарына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға (бұдан әрі – көрсетілетін мемлекеттік қызмет) қосымша Келісім жасасу кезінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайды. Осы Қағидалар Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға қолданылады.

6. Услугополучатель подает посредством единой платформы недропользователей "Minerals.gov.kz" (далее – ЕПН "Minerals.gov.kz") либо предоставляет в канцелярию услугодателя заявление о внесении изменений в контракт на недропользование (на рассмотрение экспертной комиссии) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (в котором изложены предлагаемые изменения в контракт, их обоснование и иные сведения, необходимые для принятия решения по заявлению) и документы, указанные в подпункте 1) пункта 8 Перечня.
Прием заявления и документов осуществляется в соответствии с графиком работы. Подтверждением принятия заявления и документов является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего заявление с прилагаемыми документами.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Услугодатель проверяет полноту и достоверность представленных документов в соответствие с требованиями, установленными настоящими Правилами в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации заявления.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов услугодатель в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – мотивированный отказ).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При представлении услугополучателем полного пакета документов услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявления выносит документы на рассмотрение экспертной комиссии по вопросам недропользования.
Параграф 1. Рассмотрение экспертной комиссии
9. Экспертная комиссия является консультативно-совещательным органом услугодателя в целях выработки рекомендаций при рассмотрении заявлений недропользователей по вопросам внесения изменений и дополнений в контракты либо в целях выработки рекомендаций при рассмотрении заявлений недропользователей по вопросам внесения изменений и дополнений в контракт.
10. Экспертная комиссия рассматривает заявление и направляет свои рекомендации услугодателю в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня внесения документов на рассмотрение.

6. Көрсетілетін қызметті алушы "Minerals.gov.kz" жер қойнауын пайдаланушылардың бырыңғай платформасы (бұдан әрі – "Minerals.gov.kz" ЖҚПБП) арқылы немесе көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (сараптама комиссиясының қарауына) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу туралы өтінішті (онда келісімшартқа ұсынылатын өзгерістер, олардың негіздемесі және өтініш бойынша шешім қабылдау үшін қажетті өзге де мәліметтер баяндалған) және Тізбенің 8-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды береді.
Өтініштер мен құжаттарды қабылдау жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады. Өтініштер мен құжаттарды қабылдауды растау қоса берілген құжаттары бар өтінішті қабылдаған адамның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) болып табылады.
7. Көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес ұсынылған құжаттардың толықтығын және дұрыстығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды (бұдан әрі – дәлелді бас тарту) жібереді.
8. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құжаттарды жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптама комиссиясының қарауына шығарады.
1-параграф. Сараптама комиссиясының қарауы
9. Сараптама комиссиясы келісімшарттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселелері бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың өтініштерін қарау кезінде ұсынымдар әзірлеу мақсатында не келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселелері бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың өтініштерін қарау кезінде ұсынымдар әзірлеу мақсатында көрсетілетін қызметті берушінің консультативтік-кеңесші органы болып табылады.
10. Сараптама комиссиясы өтінішті қарайды және өз ұсынымдарын құжаттарды қарауға енгізген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.

11. На основании рекомендаций экспертной комиссии услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления рекомендаций экспертной комиссии выносит решение об отказе во внесении изменений и дополнений в контракт на недропользование или о начале переговоров по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование с учетом рекомендаций экспертной комиссии.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается исключить приказом Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги согласно пункту 9 Перечня услугодатель уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня направления уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает одно из следующих решений:
1) уведомляет о начале переговоров по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование с учетом рекомендаций экспертной комиссии;
2) выдает мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях, указанных в пункте 9 Перечня.
Параграф 2. Рассмотрение рабочей группы
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Услугополучатель подает посредством ЕПН "Minerals.gov.kz" либо предоставляет в канцелярию услугодателя заявление о внесении изменений в контракт на недропользование (на рассмотрение рабочей группы) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (в котором изложены предлагаемые изменения в контракт, их обоснование и иные сведения, необходимые для принятия решения по заявлению) и документы, указанные в подпункте 2) пункта 8 Перечня.
14. Переговоры по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование проводятся рабочей группой услугодателя. Положение о рабочей группе и ее состав утверждаются услугодателем.
15. Переговоры проводятся в течение 2 (двух) месяцев со дня представления недропользователем услугодателю проекта дополнения и иных необходимых документов на рассмотрение рабочей группы. По соглашению сторон данный срок может быть продлен.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 16 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Сараптама комиссиясының ұсынымдары негізінде көрсетілетін қызметті беруші сараптама комиссиясының ұсынымдары келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізуден бас тарту туралы немесе сараптама комиссиясының ұсынымдарын ескере отырып, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі келіссөздерді бастау туралы шешім шығарады.
12. Тізбенің 9-тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша өтініш берушіге ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші мынадай шешімдер қабылдайды:
1) сараптама комиссиясының ұсынымдарын ескере отырып, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі келіссөздердің басталғаны туралы хабарлайды;
2) Тізбенің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.
2-параграф. Жұмыс тобының қарауы
13. Көрсетілетін қызметті алушы "Minerals.gov.kz" ЖҚПБП арқылы немесе көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (жұмыс тобының қарауына) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу туралы өтінішті (онда келісімшартқа ұсынылатын өзгерістер, олардың негіздемесі және өтініш бойынша шешім қабылдау үшін қажетті өзге де мәліметтер баяндалған) және Тізбенің 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
14. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі келіссөздерді көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс тобы жүргізеді. Жұмыс тобы туралы ережені және оның құрамын көрсетілетін қызметті беруші бекітеді.
15. Келіссөздер жер қойнауын пайдаланушы көрсетілетін қызметті берушіге толықтыру жобасын және өзге де қажетті құжаттарды жұмыс тобының қарауына ұсынған күннен бастап 2 (екі) ай ішінде жүргізіледі. Тараптардың келісімі бойынша бұл мерзім ұзартылуы мүмкін.

16. Результаты переговоров оформляются протоколом.
Протокол рабочей группы оформляется и подписывается всеми участниками рабочей группы в течение 10 рабочих дней со дня завершения переговорного процесса.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 17 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги согласно пункту 9 Перечня услугодатель уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня направления уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает мотивированный отказ в случаях, указанных в пункте 9 Перечня.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 18 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Если проект дополнения к контракту на недропользование затрагивает ключевые финансово-экономические показатели контракта на недропользование, на основании решения рабочей группы услугодатель направляет указанный проект до его подписания на экономическую экспертизу.
В таком случае услугополучатель представляет услугодателю проект изменений и дополнений в контракт на недропользование с учетом требований рабочей комиссии.
Порядок проведения экономической экспертизы определен приказом Министра финансов Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 530 "Об утверждении Правил проведения экономической экспертизы проекта дополнения к контракту на недропользование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17057).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 19 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Услугополучатель, получивший одобренный рабочей группой проект изменений и дополнений в контракт, и в случае, указанном в пункте 18 настоящих Правил согласованный уполномоченным государственным органом по государственному планированию проект дополнения к контракту на недропользование, подает посредством ЕПН "Minerals.gov.kz" либо предоставляет в канцелярию услугодателя заявление на заключение (подписание) дополнительного соглашения об изменении контракта на недропользование по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и проект дополнительного Соглашения на государственном и русском языках в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 Перечня.

16. Келіссөздердің нәтижелері хаттамамен ресімделеді.
Жұмыс тобының хаттамасын жұмыс тобының барлық қатысушылары келіссөздер процесі аяқталған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ресімдейді және қол қояды.
17. Тізбенің 9-тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша өтініш берушіге ұстаным білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда дәлелді бас тартуды береді.
18. Егер жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштерін қозғайтын болса, жұмыс тобының шешімі негізінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген жобаны экономикалық сараптамаға қол қойылғанға дейін жібереді.
Мұндай жағдайда көрсетілетін қызметті алушы жұмыс комиссиясының талаптарын ескере отырып, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар жобасын көрсетілетін қызметті берушіге ұсынады.
Экономикалық сараптама жүргізу тәртібі "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасына экономикалық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 530 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17057 болып тіркелген) айқындалған.
19. Жұмыс тобы мақұлдаған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар жобасын және осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасын алған көрсетілетін қызметті алушы "Minerals.gov.kz" ЖҚПБП арқылы береді не осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасуға (қол қоюға) өтінішті және Тізбенің 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде Қосымша келісімнің жобасын көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне ұсынады.

20. Услугодатель в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 20 подписывает, регистрирует дополнение к контракту на недропользование и выдает услугополучателю.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок главы 3 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги
21. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит административное действие, полностью удовлетворяющее требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
22. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно–процессуального кодекса Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Заключение дополнительного
Соглашения об изменении
контракта на недропользование"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Заключение дополнительного соглашения об изменении контракта на недропользование" по твердым полезным ископаемым
1
1
Наименование услугодателя
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
22
Способы предоставления государственной услуги
Канцелярия услугодателя/ ЕПН "Minerals.gov.kz"
3
3
Срок оказания государственной услуги

20. Көрсетілетін қызметті беруші 20-тармақта көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыруға қол қояды, тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға береді.
3-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
21. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы шешім қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
22. Егер заңда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жер қойнауын пайдалануға
арналған
келісімшартты өзгерту туралы
қосымша келісім жасасу"
мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
1-қосымша
Қатты пайдалы қазбалар бойынша "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі/"Minerals.gov.kz" ЖҚПБП
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі

1) Рассмотрение заявления на полноту и внесение на экспертную комиссию – 5 рабочих дней.
2) Рассмотрение экспертной комиссии – 20 рабочих дней.
3) Принятие решения услугодателем на основании рекомендации экспертной комиссии – 5 рабочих дней.
4) Рассмотрение рабочей группы – 2 месяца. По соглашению сторон срок может быть продлен.
5) Подписание дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование – 25 рабочих дней.
44
Форма оказания государственной услуги
Электронная /бумажная
5
5
Результаты оказания государственной услуги
Дополнительное соглашение к контракту на недропользование либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю бесплатно.
7
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Өтініштің толықтығын қарау және сараптама комиссиясына енгізу – 5 жұмыс күні.
2) Сараптама комиссиясын қарау – 20 жұмыс күні.
3) Көрсетілетін қызметті берушінің сараптама комиссиясының ұсынымы негізінде шешім қабылдауы – 5 жұмыс күні.
4) Жұмыс тобының қарауы – 2 ай. Тараптардың келісімі бойынша мерзім ұзартылуы мүмкін.
5) Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісімге қол қою – 25 жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қосымша келісім не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) ЕПН "Minerals.gov.kz" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в праздничные и выходные дни, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан".
8
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) "Minerals.gov.kz" ЖҚПБП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, мереке және демалыс күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикадағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1) Для рассмотрения экспертной комиссии по вопросам недропользования внесения изменений в контракт на недропользование:
При изменении сведений о услугополучателе:
документы, подтверждающие необходимость внесения изменений в сведения о услугополучателе;
проект дополнения к контракту на недропользование на государственном и русском языках, предусматривающее внесение изменений в сведения о услугополучателе;
копии документов, удостоверяющие полномочия услугополучателя на подписание заявления.
При переходе права недропользования и доли в праве недропользования:
проект дополнения к контракту на недропользование на государственном и русском языках;
копия документа, на основании которого приобретается право недропользования;
копия документа, подтверждающих сведения о приобретателе права недропользования (доли в праве недропользования):
документы, подтверждающие соответствие приобретателя требованиям Кодекса;
письменное согласие залогодержателя, если право недропользования (доля в праве недропользования) обременено (обременена) залогом;
письменное согласие всех совместных обладателей права недропользования.
При продлении периода разведки:
заключение уполномоченного органа по изучению недр об обнаружении минерализации (проявление), требующей оценки;
географические координаты участка недр, на котором предполагается осуществлять оценку обнаруженной минерализации (проявления);
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный по соответствующей форме согласно приказу Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 262 от 23 апреля 2018 года (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2018 года № 16874) "Об утверждении формы рабочей программы контракта на недропользование" (далее – Приказ об утверждении формы рабочей программы) и пояснительная записка к ней;
письменное обоснование о необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
письменное обоснование проведения работ и расходов в период продления.
При продлении периода добычи:
проект дополнения к контракту на недропользование на государственном и русском языках;
экспертное заключение Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней;
письменное обоснование о необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
письменное обоснование проведения работ и расходов на них в период продления.
При изменении границ участка (участков) недр:
письменное обоснование необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
в случае увеличения границ участков недр: проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней.
При внесении изменений и дополнений в рабочую программу контракта:
письменное обоснование необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней.
В случаях, не предусмотренных настоящими Правилами:
заявление на внесение изменений в контракт на недропользование по форме, согласно приложению 1 к настоящему Перечню (в котором изложены предлагаемые изменения в контракт, их обоснование и иные сведения, необходимые для принятия решения по заявлению);
письменное обоснование о необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
проект дополнения к контракту на недропользование на государственном и русском языках, предусматривающее внесение изменений.

1) Жер қойнауын пайдалану жөніндегі сараптама комиссиясының қарауына жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу мәселелері:
Көрсетілетін қызметті алушы туралы ақпаратты өзгерту кезінде:
көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерге өзгерістер енгізу қажеттілігін растайтын құжаттар;
көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерге өзгерістер енгізуді көздейтін мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қосымшаның жобасы;
көрсетілетін қызметті алушының салыстырып тексеруге өтінішке қол қою құқығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері.
Жер қойнауын пайдалану құқығын және жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті беру кезінде:
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі толықтыру жобасы;
салыстыру үшін оның негізінде жер қойнауын пайдалану құқығы алынған құжаттың көшірмесі;
салыстыру үшін жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) сатып алушы туралы мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмесі;
сатып алушының Кодекс талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
егер жер қойнауын пайдалану құқығына (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлеске) кепілмен ауыртпалық салынса (ауыртпалық салынса) кепіл ұстаушының жазбаша келісімі;
жер қойнауын пайдалану құқығының барлық ортақ иеленушілерінің жазбаша келісімі.
Барлау мерзімін ұзарту кезінде:
жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның бағалауды талап ететін минералданудың (көріністің) табылуы туралы қорытындысы;
табылған минералдануды (көріністерін) бағалау болжанатын жер қойнауы учаскесінің географиялық координаттары;
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын;
"Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 23 сәуірдегі № 262 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 мамырда № 16874 болып тіркелді) (бұдан әрі – Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрық) сәйкес тиісті нысан бойынша жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасының жобасы және оған түсіндірме жазба;
ұсынылатын өзгерістер мен толықтырулардың қажеттілігі туралы жазбаша негіздеме;
ұзарту кезеңіндегі жұмыстар мен шығындардың жазбаша негіздемесі.
Өндіру мерзімін ұзарту кезінде:
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі толықтыру жобасы;
Пайдалы қазбалардың қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияның сараптамалық қорытындысы;
Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрығына сәйкес жасалған мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасының жобасы және оған түсіндірме жазба;
ұсынылатын өзгерістер мен толықтырулардың қажеттілігі туралы жазбаша негіздеме;
жұмысты жүргізудің жазбаша негіздемесі және ұзарту кезеңінде оларға жұмсалған шығындар.
Жер қойнауы учаскесінің (учаскелерінің) шекараларын өзгерту кезінде:
ұсынылып отырған өзгерістер мен толықтырулар қажеттілігінің жазбаша негіздемесі;
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өзгерістер мен толықтырулардың жобасы;
жер қойнауы учаскелерінің шекаралары ұлғайған жағдайда: тиісті Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрыққа сәйкес жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасының жобасы және оған түсіндірме жазба.
Келісімшарттың жұмыс бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде:
ұсынылып отырған өзгерістер мен толықтырулар қажеттілігінің жазбаша негіздемесі;
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өзгерістер мен толықтырулардың жобасы;
Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрыққа сәйкес жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасының жобасы және оған түсіндірме жазба.
Осы Қағидаларда көзделмеген жағдайларда:
осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу туралы өтініш (онда келісімшартқа ұсынылатын түзетулер, олардың негіздемесі және өтінім бойынша шешім қабылдау үшін қажетті өзге де мәліметтер көрсетіледі);
ұсынылатын өзгерістер мен толықтырулардың қажеттілігі туралы жазбаша негіздеме;
толықтырулар енгізуді көздейтін мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қосымшаның жобасы.

2) Для рассмотрения рабочей группы:
При переходе права недропользования:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы;
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
копия документа, на основании которого приобретается право недропользования;
копия документов, подтверждающих сведения о приобретателе права недропользования:
положительное решение услугодателя, выданного на основании рекомендаций экспертной комиссии по вопросам недропользования, являющаяся консультативно-совещательным органом при услугодателе в целях выработки рекомендаций при рассмотрении заявлений;
При продлении периода разведки:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы;
заключение уполномоченного органа по изучению недр об обнаружении минерализации (проявление), требующей оценки;
географические координаты участка недр, на котором предполагается осуществлять оценку обнаруженной минерализации (проявления);
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней;
заключение государственной экологической экспертизы плана разведки;
утвержденный и получившие положительные заключения экспертиз план разведки;
письменное обоснование о необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
копии документов, удостоверяющие полномочия услугополучателя на заключения дополнения;
При продлении периода добычи:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы;
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней;
письменное обоснование о необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
письменное обоснование проведения работ и расходов на них в период продления;
утвержденный и получившие положительные заключения экспертиз план горных работ;
экспертное заключение Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых;
утвержденный и получившие положительные заключения экспертиз план (проект) ликвидации;
копии документов, удостоверяющие полномочия услугополучателя на заключения дополнения
При изменении границ участка (участков) недр:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы;
геологический отвод (представляется в рамках контракта на разведку твердых полезных ископаемых (далее – ТПИ) или горный отвод (представляется в рамках контракта на добычу ТПИ);
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
в случае увеличения границ участков недр:
Проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней;
утвержденный и согласованный государственными органами план горных работ (по контракту на добычу) или план разведки (по контракту на разведку);
утвержденный и согласованный государственными органами план (проект) ликвидации;
копии документов, удостоверяющие полномочия услугополучателя на заключения дополнения
При внесении изменений и дополнений в рабочую программу контракта:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы письменное обоснование необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней;
утвержденный и получившие положительные заключения экспертиз государственными органами план (проект) ликвидации (представляется в рамках контракта на добычу ТПИ);
утвержденный и получившие положительные заключения экспертиз государственными органами план горных работ (представляется в рамках контракта на добычу ТПИ);
утвержденный и согласованный государственными органами план разведки (представляется в рамках контракта на разведку ТПИ);
копии документов, удостоверяющие полномочия услугополучателя на заключения дополнения.
В случаях не предусмотренных Правилами:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы.

2) Жұмыс тобының қарауы үшін:
Жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан кезде:
көрсетілетін қызметті беруші берген келіссөздерді бастау туралы хат;
жұмыс тобына ұсыну үшін сараптау комиссиясының ұсынымына сәйкес сұралған құжаттар;
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өзгерістер мен толықтырулардың жобасы;
салыстыру үшін жер қойнауын пайдалану құқығы алынған құжаттың көшірмесі;
жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алушы туралы мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмесі:
өтініштерді қарау кезінде ұсынымдар әзірлеу мақсатында көрсетілетін қызметті берушінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылатын жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптау комиссиясының ұсынымдары негізінде берілген көрсетілетін қызметті берушінің оң шешімі;
Барлау мерзімін ұзарту кезінде:
көрсетілетін қызметті беруші берген келіссөздерді бастау туралы хат;
жұмыс тобына ұсыну үшін сараптау комиссиясының ұсынымына сәйкес сұралған құжаттар;
жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның бағалауды талап ететін минералданудың (көріністің) табылуы туралы қорытындысы;
табылған минералдануды (көріністерін) бағалау болжанатын жер қойнауы учаскесінің географиялық координаттары;
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өзгерістер мен толықтырулардың жобасы;
Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрыққа сәйкес жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасының жобасы және оған түсіндірме жазба;
геологиялық барлау жоспарының мемлекеттік экологиялық сараптамасының қорытындысы;
мемлекеттік органдар бекіткен және келісетін барлау жоспары;
жұмысты жасаудың жазбаша негіздемесі және ұзарту кезеңінде оларға жұмсалған шығындар;
Өндіру мерзімін ұзарту кезінде:
көрсетілетін қызметті беруші берген келіссөздерді бастау туралы хат;
жұмыс тобына ұсыну үшін сараптау комиссиясының ұсынымына сәйкес сұралған құжаттар;
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өзгерістер мен толықтырулардың жобасы;
Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрыққа сәйкес жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасының жобасы және оған түсіндірме жазба;
ұсынылатын өзгерістер мен толықтырулардың қажеттілігі туралы жазбаша негіздеме;
жұмысты жасаудың жазбаша негіздемесі және ұзарту кезеңінде оларға жұмсалған шығындар;
тау-кен жұмыстарының жоспары;
Пайдалы қазбалардың қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияның сараптамалық қорытындысы;
мемлекеттік органдар бекіткен және келісетін тарату жоспары (жобасы).
Жер қойнауы учаскесінің (учаскелерінің) шекараларын өзгерту кезінде:
көрсетілетін қызметті беруші берген келіссөздерді бастау туралы хат;
жұмыс тобына ұсыну үшін сараптау комиссиясының ұсынымына сәйкес сұралған құжаттар;
геологиялық бөлу (қатты пайдалы қазбаларды барлауға (бұдан әрі – ҚПҚ) арналған келісімшарт бойынша ұсынылады) немесе тау-кен учаскесі (ҚПҚ өндіруге арналған келісімшарт бойынша ұсынылады);
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өзгерістер мен толықтырулардың жобасы;
жер қойнауы учаскелерінің шекаралары ұлғайған жағдайда: Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрыққа сәйкес жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасының жобасы және оған түсіндірме жазба;
мемлекеттік органдар бекіткен және келісетін тау-кен жұмыстарының жоспары (өндіруге арналған келісімшарт бойынша) немесе барлау жоспары (барлауға арналған келісімшарт бойынша);
мемлекеттік органдар бекіткен және келісетін тарату жоспары (жобасы).
Келісімшарттың жұмыс бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде:
көрсетілетін қызметті беруші берген келіссөздерді бастау туралы хат;
ұсынылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажеттілігінің жазбаша негіздемесін қарау үшін жұмыс тобының қарауына енгізу үшін сараптау комиссиясының ұсынымына сәйкес сұралған құжаттар;
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өзгерістер мен толықтырулардың жобасы;
Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрыққа сәйкес жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасының жобасы және оған түсіндірме жазба.
мемлекеттік органдар бекіткен және келісілген жою жоспары (жобасы) (ҚПҚ өндіруге арналған келісімшарт бойынша ұсынылған);
мемлекеттік органдар бекіткен және бекіткен тау-кен жұмыстарының жоспары (ҚПҚ өндіруге арналған келісімшарт бойынша ұсынылған);
мемлекеттік органдар бекіткен және келісетін барлау жоспары (ҚПҚ барлауға арналған келісімшарт бойынша ұсынылады).
Қағидаларда көзделмеген жағдайларда:
Көрсетілетін қызметті беруші берген келіссөздерді бастау туралы хат;
жұмыс тобының қарауына ұсыну үшін сараптау комиссиясының ұсынымына сәйкес сұралған құжаттар

3) Для заключения (подписания) дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование:
проект дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование на государственном и русском языках в 3 (трех) экземплярах с подписью и печатью Услугополучателя;
копии документов, удостоверяющие полномочия услугополучателя на заключения дополнения.
Все документы, представленные на Рабочую группу, протокол рабочей группы, а также документы, запрошенные к представлению протоколом рабочей группы (если предусмотрено протоколом).
9
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
4) рекомендации экспертной комиссий.
110
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адрес оказания государственной услуги бумажно: 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1, телефон: 8 (7172) 983-983- 413
2. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 983-334, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Заключение дополнительного
Соглашения об изменении
контракта на недропользование"
Форма
_________________________
(наименование услугодателя)
Заявление о внесении изменений в контракт на недропользование
(на рассмотрение экспертной комиссии)
Настоящим _________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
обладатель права недропользования по Контракту _______________________
(номер и дата регистрации контракта на недропользование)
просит внести следующие изменения в контракт на недропользование:
(указание на предлагаемые изменения).
В соответствии с пунктом 4 статьи 66 Административного
процедурно–процессуального кодекса Республики Казахстан об ответственности
за предоставление недостоверных сведений осведомлен.
Достоверность представленных данных подтверждаю.
Согласно подпункту 12 пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах" согласен на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
К заявлению дополнительно прилагаются:

3) Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу (қол қою) үшін:
мемлекеттік және орыс тілдеріндегі Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу туралы қосымша келісімнің жобасы Көрсетілетін қызметті алушының қолы қойылған және мөрімен расталған 3 (үш) данада.
Жұмыс тобына ұсынылатын барлық құжаттар, сондай-ақ жұмыс тобының хаттамасымен ұсынуға сұралатын құжаттар (хаттамада көзделген жағдайда).
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздемелер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
4) сараптама комиссиясының ұсынымдары.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызметті жазбаша көрсету мекенжайы: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1, телефоны: 8 (7172) 983-410, 983- 413
2. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтің байланыс телефондары: 8 (7172) 983-334, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Жер қойнауын пайдалануға
арналған келісімшартты өзгерту
туралы қосымша келісім
жасасу"
мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің атауы)
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу туралы өтініш (сараптама комиссиясының қарауына)
Осы өтінішпен __________ келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын иеленуші (келісімшарттың нөмірі мен тіркелген күні) ______________(жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда)/ заңды тұлғаның атауын көрсету)
(ұсынылған өзгерістерді көрсету) сұрайды.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 66-бабының 4-тармағына сәйкес анық емес мәліметтер бергені үшін жауапкершілік туралы хабардармын.
Ұсынылған деректердің дұрыс екенін растаймын.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтінішке қосымша беріледі:

1) _______________________________________________________________
2) _____________________________________________________________…
(фамилия, имя, отчество (при наличии)), подпись)
"__" ____________ 20__ года
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Заключение дополнительного
Соглашения об изменении
контракта на недропользование"
Форма
_________________________
(наименование услугодателя
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления
Номер:
Дата выдачи:                                     (Наименование заявителя)
(центральный государственный орган)
рассмотрев Ваше заявление от "__" ______ 20 __года №_______, сообщает
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(причина отказа)
(Должность подписывающего)
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) подписывающего)
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Заключение дополнительного
Соглашения об изменении
контракта на недропользование"
Форма
_________________________
(наименование услугодателя)
Заявление о внесении изменений в контракт на недропользование
(на рассмотрение рабочей группы)
Настоящим ___________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
обладатель права недропользования по Контракту __________________________
(номер и дата регистрации контракта на недропользование)
просит внести следующие изменения в контракт на недропользование:
(указание на предлагаемые изменения).
В соответствии с пунктом 4 статьи 66 Административного
процедурно–процессуального кодекса Республики Казахстан об ответственности
за предоставление недостоверных сведений осведомлен
Достоверность представленных данных подтверждаю.
Согласно подпункту 12 пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах" согласен на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
К заявлению дополнительно прилагаются:
1) __________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________…
(фамилия, имя, отчество (при наличии)), подпись)
"__" ____________ 20__ года
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Заключение дополнительного
Соглашения об изменении
контракта на недропользование"
Форма
_________________________
(наименование услугодателя)
Заявление на заключение (подписание) дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование
Настоящим __________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
обладатель права недропользования по Контракту _________________________
(номер и дата регистрации контракта на недропользование)
просит заключить дополнительное Соглашение к контракту на недропользование.
(указание на предлагаемые изменения).
В соответствии с пунктом 4 статьи 66 Административного
процедурно–процессуального кодекса Республики Казахстан об ответственности
за предоставление недостоверных сведений осведомлен.
Достоверность представленных данных подтверждаю.
Согласно подпункту 12 пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах" согласен на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
К заявлению дополнительно прилагаются:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)), подпись)
"__" ____________ 20__ года

1)_______________________________________________________________
2)_______________________________________________________________…
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
20__ жылғы "___" ___________
"Жер қойнауын пайдалануға
арналған келісімшартты өзгерту
туралы қосымша келісім
жасасу"
мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
_________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің атауы)
Мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған өтінішті одан әрі қараудан дәделді бас тарту
Нөмірі: Берілген күні:                                    (Өтініш берушінің атауы)
(орталық мемлекеттік орган)
Сіздің 20__ жылғы "__" _____ №____ өтінішіңізді қарастырып,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
______________________________________(бас тарту себебі) хабарлайды.
(Қол қоюшының лауазымы)
(Қол қоюшының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"Жер қойнауын пайдалануға
арналған келісімшартты өзгерту
туралы қосымша келісім
жасасу"
мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің атауы)
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу туралы өтініш (жұмыс тобының қарауына)
Осы өтінішпен __________ келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын иеленуші (келісімшарттың нөмірі мен тіркелген күні) ______________(жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда)/ заңды тұлғаның атауын көрсету)
(ұсынылған өзгерістерді көрсету) сұрайды.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 66-бабының 4-тармағына сәйкес анық емес мәліметтер бергені үшін жауапкершілік туралы хабардармын.
Ұсынылған деректердің дұрыс екенін растаймын.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтінішке қосымша беріледі:
1)__________________________________________________________________
2)_______________________________________________________________…
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
20__ жылғы "___" ___________
"Жер қойнауын пайдалануға
арналған келісімшартты өзгерту
туралы қосымша келісім
жасасу"
мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
_________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің атауы)
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасуға (қол қоюға) өтініш
Осы өтінішпен ______________(келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын иеленуші (келісімшарттың нөмірі мен тіркелген күні) __________ (жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда)/ заңды тұлғаның атауын көрсету) Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қосымша келісім жасасуды сұрайды.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 66-бабының 4-тармағына сәйкес анық емес мәліметтер бергені үшін жауапкершілік туралы хабардармын.
Ұсынылған деректердің дұрыс екенін растаймын.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтінішке қосымша беріледі:
__________________________________________________________________
_______________________________________________________________…
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
20__ жылғы "___" ___________