Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Заключение дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 ноября 2023 года № 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2023 года № 33716.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 12, 13, 14, 16 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания государственной услуги "Заключение дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования по твердым полезным ископаемым Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2023 года № 98
Правила оказания государственной услуги "Заключение дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование"
Глава 1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Заключение дополнительного соглашения к контрактам на недропользование" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 12, 13, 14, 16 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги при заключении дополнительного Соглашения к контрактам на недропользование (далее – государственная услуга). Настоящие Правила распространяются на контракты на недропользование, заключенные до введения в действие Кодекса.

"Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 30 қарашадағы № 98 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 4 желтоқсанда № 33716 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 278-бабының 12, 13, 14, 16-тармақтарына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Қатты пайдалы қазбалар жөніндегі жер қойнауын пайдалану департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
К. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2023 жылғы 30 қарашадағы
№ 98 Бұйрыққа
қосымша
"Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 278-бабының 12, 13, 14, 16-тармақтарына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға (бұдан әрі – көрсетілетін мемлекеттік қызмет) қосымша Келісім жасасу кезінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайды. Осы Қағидалар Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға қолданылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
2) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3.Услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения, изменения и (или) дополнения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляет в Государственную корпорацию.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок главы 2 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги при заключении изменений и дополнений в контракт на недропользование
4. Государственная услуга оказывается Министерством промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий наименование государственной услуги, наименование услугодателя, способы предоставления государственной услуги, срок оказания государственной услуги, форму оказания государственной услуги, результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан а также иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Заключение дополнительного соглашения об изменении контракта на недропользование" по твердым полезным ископаемым (далее – Перечень ) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Услугополучатель подает посредством единой платформы недропользователей "Minerals.gov.kz" (далее – ЕПН "Minerals.gov.kz") либо предоставляет в канцелярию услугодателя заявление о внесении изменений в контракт на недропользование (на рассмотрение экспертной комиссии) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (в котором изложены предлагаемые изменения в контракт, их обоснование и иные сведения, необходимые для принятия решения по заявлению) и документы, указанные в подпункте 1) пункта 8 Перечня.
Прием заявления и документов осуществляется в соответствии с графиком работы. Подтверждением принятия заявления и документов является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего заявление с прилагаемыми документами.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар.
3. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актімен бекітілген, өзгертілген және (немесе) толықтырылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның көрсетілу тәртібі туралы ақпаратты өзектендіріп, Мемлекеттік корпорацияға және мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай операторға жібереді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
5. Қатты пайдалы қазбалар бойынша "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшада жазылған.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті алушы Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы (бұдан әрі – ЖҚПБП) арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу туралы өтінішті (онда келісімшартқа енгізуге ұсынылған өзгерістер, олардың негіздемесі және өтініш бойынша шешім қабылдау үшін қажет өзге де мәліметтер жазылған) және Тізбенің 10 -тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды (сараптама комиссиясының қарауына) ұсынады.
Өтінішті ЖҚПБП-да тіркеген кезде көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұраудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Құжаттары қоса тіркелген өтініш ЖҚПБП-да бірегей есептік нөмірлер беріліп, тіркелу күні мен уақыты (сағат, минут) көрсетіліп тіркеледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Услугодатель проверяет полноту и достоверность представленных документов в соответствие с требованиями, установленными настоящими Правилами в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации заявления.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов услугодатель в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – мотивированный отказ).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При представлении услугополучателем полного пакета документов услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявления выносит документы на рассмотрение экспертной комиссии по вопросам недропользования.
Параграф 1. Рассмотрение экспертной комиссии
9. Экспертная комиссия является консультативно-совещательным органом услугодателя в целях выработки рекомендаций при рассмотрении заявлений недропользователей по вопросам внесения изменений и дополнений в контракты либо в целях выработки рекомендаций при рассмотрении заявлений недропользователей по вопросам внесения изменений и дополнений в контракт.
10. Экспертная комиссия рассматривает заявление и направляет свои рекомендации услугодателю в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня внесения документов на рассмотрение.
11. На основании рекомендаций экспертной комиссии услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления рекомендаций экспертной комиссии выносит решение об отказе во внесении изменений и дополнений в контракт на недропользование или о начале переговоров по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование с учетом рекомендаций экспертной комиссии.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается исключить приказом Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги согласно пункту 9 Перечня услугодатель уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня направления уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает одно из следующих решений:
1) уведомляет о начале переговоров по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование с учетом рекомендаций экспертной комиссии;
2) выдает мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях, указанных в пункте 9 Перечня.

7. Көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы дұрыс емес құжаттарды ұсынған кезде көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП жеке кабинетіне осы Қағидаларға берілген 3-қосымшаға сәйкес нысанда өтінішті әрі қарай қараудан дәлелді бас тартуын (бұдан әрі – Дәлелді бас тарту) жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсетілу сатысы туралы деректерді мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсетілу сатысы туралы деректерді мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Көрсетілетін қызметті алушы талап етілетін құжаттарды ұсынған кезде көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды ЖҚПБП арқылы сараптама комиссиясы мүшелерінің жеке кабинеттеріне жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптау комиссиясының қарауына жібереді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Сараптама комиссиясының қарауы
9. Сараптама комиссиясы келісімшарттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселелері бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың өтініштерін қарау кезінде ұсынымдар әзірлеу мақсатында не келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселелері бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың өтініштерін қарау кезінде ұсынымдар әзірлеу мақсатында көрсетілетін қызметті берушінің консультативтік-кеңесші органы болып табылады.
10. Сараптама комиссиясы өтінішті қарайды және өз ұсынымдарын құжаттарды қарауға енгізген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
11. Сараптама комиссиясының ұсынымдары негізінде көрсетілетін қызметті беруші сараптама комиссиясының ұсынымдары келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізуден бас тарту туралы немесе сараптама комиссиясының ұсынымдарын ескере отырып, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі келіссөздерді бастау туралы шешім шығарады.
12. Алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 2. Рассмотрение рабочей группы
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Услугополучатель подает посредством ЕПН "Minerals.gov.kz" либо предоставляет в канцелярию услугодателя заявление о внесении изменений в контракт на недропользование (на рассмотрение рабочей группы) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (в котором изложены предлагаемые изменения в контракт, их обоснование и иные сведения, необходимые для принятия решения по заявлению) и документы, указанные в подпункте 2) пункта 8 Перечня.
14. Переговоры по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование проводятся рабочей группой услугодателя. Положение о рабочей группе и ее состав утверждаются услугодателем.
15. Переговоры проводятся в течение 2 (двух) месяцев со дня представления недропользователем услугодателю проекта дополнения и иных необходимых документов на рассмотрение рабочей группы. По соглашению сторон данный срок может быть продлен.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 16 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Результаты переговоров оформляются протоколом.
Протокол рабочей группы оформляется и подписывается всеми участниками рабочей группы в течение 10 рабочих дней со дня завершения переговорного процесса.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 17 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги согласно пункту 9 Перечня услугодатель уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня направления уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает мотивированный отказ в случаях, указанных в пункте 9 Перечня.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 18 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Жұмыс тобының қарауы
13. Көрсетілетін қызметті алушы ЖҚПБП арқылы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (жұмыс тобының қарауына) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу туралы көрсетілетін қызмет алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған өтінішті (онда келісімшартқа ұсынылатын өзгерістер, олардың негіздемесі және өтініш бойынша шешім қабылдау үшін қажетті өзге де мәліметтер баяндалған) және Тізбенің 10-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі келіссөздерді көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс тобы жүргізеді. Жұмыс тобы туралы ережені және оның құрамын көрсетілетін қызметті беруші бекітеді.
15. Келіссөздер жер қойнауын пайдаланушы көрсетілетін қызметті берушіге толықтыру жобасын және өзге де қажетті құжаттарды жұмыс тобының қарауына ұсынған күннен бастап 2 (екі) ай ішінде жүргізіледі. Тараптардың келісімі бойынша бұл мерзім ұзартылуы мүмкін.
16. Келіссөздер нәтижелері хаттамамен ресімделеді.
Жұмыс тобының хаттамасына жұмыс тобының барлық қатысушылары отырыс өткізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ЖҚПБП арқылы ЭЦҚ көмегімен қол қояды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тізбенің 11-тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға ЖҚПБП арқылы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру үшін тыңдауды өткізу уақыты және орны (тәсілі) туралы хабарландыру жолдайды.
Тыңдауды өткізу туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП жеке кабинетінде мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын орналастырылады. Тыңдау хабарлама орналастырылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 11-тармағында көрсетілген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП жеке кабинетіне дәлелді бас тартуды жібереді.
Инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзартуға қатысты бөлігінде бас тарту үшін негіздер бар болған кезде көрсетілетін қызметті беруші дәлелді бас тартуды жасап, оны ЖҚПБП арқылы Бас прокуратураға келісуге жібереді.
Бас прокуратура алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылданған шешіммен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бас прокуратурамен келісу қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті беруші инвесторлар тізіліміне енгізілген көрсетілетін қызметті алушыны Бас прокуратураның жауабы келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

18. Если проект дополнения к контракту на недропользование затрагивает ключевые финансово-экономические показатели контракта на недропользование, на основании решения рабочей группы услугодатель направляет указанный проект до его подписания на экономическую экспертизу.
В таком случае услугополучатель представляет услугодателю проект изменений и дополнений в контракт на недропользование с учетом требований рабочей комиссии.
Порядок проведения экономической экспертизы определен приказом Министра финансов Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 530 "Об утверждении Правил проведения экономической экспертизы проекта дополнения к контракту на недропользование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17057).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 19 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Услугополучатель, получивший одобренный рабочей группой проект изменений и дополнений в контракт, и в случае, указанном в пункте 18 настоящих Правил согласованный уполномоченным государственным органом по государственному планированию проект дополнения к контракту на недропользование, подает посредством ЕПН "Minerals.gov.kz" либо предоставляет в канцелярию услугодателя заявление на заключение (подписание) дополнительного соглашения об изменении контракта на недропользование по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и проект дополнительного Соглашения на государственном и русском языках в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 Перечня.
20. Услугодатель в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 20 подписывает, регистрирует дополнение к контракту на недропользование и выдает услугополучателю.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок главы 3 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги

18. Егер жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштерін қозғайтын болса, жұмыс тобының шешімі негізінде көрсетілетін қызметті беруші ЖҚПБП арқылы көрсетілген жобаны экономикалық сараптамаға қол қойылғанға дейін жібереді.
Бұл жағдайда көрсетілетін қызметті алушы "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасына экономикалық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 530 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17057 болып тіркелген) 3-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын экономикалық сараптамаға кейіннен жолдау үшін көрсетілетін қызметті берушіге ЖҚПБП немесе электрондық құжатайналым жүйесі арқылы ұсынады.
Қайта экономикалық сараптама жүргізілген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы экономикалық сараптамаға келісімшартқа енгізілетін толықтырудың пысықталған жобасын ЖҚПБП арқылы дербес жолдауға құқылы.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Жұмыс тобы мақұлдаған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар жобасын және осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасын алған көрсетілетін қызметті алушы ЖҚПБП арқылы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасуға (қол қоюға) көрсетілетін қызмет алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған өтінішті және Тізбенің 10-тармағының 3) тармақшасына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде Қосымша келісімнің жобасын ұсынады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Көрсетілетін қызметті беруші 20-тармақта көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыруға қол қояды, тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға береді.
3-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

21. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит административное действие, полностью удовлетворяющее требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
22. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно–процессуального кодекса Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 30.04.2026 № 216 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Заключение дополнительного
Соглашения об изменении
контракта на недропользование"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Заключение дополнительного соглашения об изменении контракта на недропользование" по твердым полезным ископаемым
1
1
Наименование услугодателя
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
22
Способы предоставления государственной услуги
Канцелярия услугодателя/ ЕПН "Minerals.gov.kz"
3
3
Срок оказания государственной услуги

21. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы шешім қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
22. Егер заңда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жер қойнауын
пайдалануға арналған
келісімшартты өзгерту
туралы қосымша
келісім жасасу" мемлекеттік
қызметті көрсету
қағидаларына
1-қосымша
"Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 30.04.2026 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасу
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ.
3.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілі
Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы (бұдан әрі – ЖҚПБП).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсемемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі

1) Рассмотрение заявления на полноту и внесение на экспертную комиссию – 5 рабочих дней.
2) Рассмотрение экспертной комиссии – 20 рабочих дней.
3) Принятие решения услугодателем на основании рекомендации экспертной комиссии – 5 рабочих дней.
4) Рассмотрение рабочей группы – 2 месяца. По соглашению сторон срок может быть продлен.
5) Подписание дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование – 25 рабочих дней.
44
Форма оказания государственной услуги
Электронная /бумажная
5
5
Результаты оказания государственной услуги
Дополнительное соглашение к контракту на недропользование либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю бесплатно.
7
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Өтініштің дұрыстығын қарау және сараптама комиссиясына енгізу – 5 жұмыс күні.
2) Сараптама комиссиясын қарау – 20 жұмыс күні.
3) Көрсетілетін қызметті берушінің сараптама комиссиясының ұсынымы негізінде шешім қабылдауы – 5 жұмыс күні.
4) Жұмыс тобының қарауы – 2 ай. Тараптардың келісімі бойынша мерзім ұзартылуы мүмкін.
5) Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісімге қол қою – 20 жұмыс күні.
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қосымша келісім не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту.
8.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға тегін көрсетіледі.
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) ЕПН "Minerals.gov.kz" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в праздничные и выходные дни, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан".
8
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) ЖҚПБП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, мереке және демалыс күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикадағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1) Для рассмотрения экспертной комиссии по вопросам недропользования внесения изменений в контракт на недропользование:
При изменении сведений о услугополучателе:
документы, подтверждающие необходимость внесения изменений в сведения о услугополучателе;
проект дополнения к контракту на недропользование на государственном и русском языках, предусматривающее внесение изменений в сведения о услугополучателе;
копии документов, удостоверяющие полномочия услугополучателя на подписание заявления.
При переходе права недропользования и доли в праве недропользования:
проект дополнения к контракту на недропользование на государственном и русском языках;
копия документа, на основании которого приобретается право недропользования;
копия документа, подтверждающих сведения о приобретателе права недропользования (доли в праве недропользования):
документы, подтверждающие соответствие приобретателя требованиям Кодекса;
письменное согласие залогодержателя, если право недропользования (доля в праве недропользования) обременено (обременена) залогом;
письменное согласие всех совместных обладателей права недропользования.
При продлении периода разведки:
заключение уполномоченного органа по изучению недр об обнаружении минерализации (проявление), требующей оценки;
географические координаты участка недр, на котором предполагается осуществлять оценку обнаруженной минерализации (проявления);
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный по соответствующей форме согласно приказу Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 262 от 23 апреля 2018 года (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2018 года № 16874) "Об утверждении формы рабочей программы контракта на недропользование" (далее – Приказ об утверждении формы рабочей программы) и пояснительная записка к ней;
письменное обоснование о необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
письменное обоснование проведения работ и расходов в период продления.
При продлении периода добычи:
проект дополнения к контракту на недропользование на государственном и русском языках;
экспертное заключение Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней;
письменное обоснование о необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
письменное обоснование проведения работ и расходов на них в период продления.
При изменении границ участка (участков) недр:
письменное обоснование необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
в случае увеличения границ участков недр: проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней.
При внесении изменений и дополнений в рабочую программу контракта:
письменное обоснование необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней.
В случаях, не предусмотренных настоящими Правилами:
заявление на внесение изменений в контракт на недропользование по форме, согласно приложению 1 к настоящему Перечню (в котором изложены предлагаемые изменения в контракт, их обоснование и иные сведения, необходимые для принятия решения по заявлению);
письменное обоснование о необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
проект дополнения к контракту на недропользование на государственном и русском языках, предусматривающее внесение изменений.

1) Жер қойнауын пайдалану жөніндегі сараптама комиссиясының қарауына жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу мәселелері:
көрсетілетін қызметті алушы туралы ақпаратты өзгерту кезінде:
көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерге өзгерістер енгізу қажеттілігін растайтын құжаттар;
көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерге өзгерістер енгізуді көздейтін мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қосымшаның жобасы;
көрсетілетін қызметті алушының өтінішке қол қоюға өкілеттігін куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Жер қойнауын пайдалану құқығы және жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес ауысқан жағдайда:
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі толықтыру жобасы;
жер қойнауын пайдалану құқығы соның негізінде алынатын құжаттың электрондық көшірмесі;
жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) алушы туралы мәліметтерді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
сатып алушының Кодекс талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
егер жер қойнауын пайдалану құқығына (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлеске) кепілмен ауыртпалық салынса (ауыртпалық салынса) кепіл ұстаушының келісімінің электрондық көшірмесі;
жер қойнауын пайдалану құқығын барлық бірлескен иеленушілер келісімінің электрондық көшірмесі;
көрсетілетін қызметті берушіден жер қойнауын пайдалану құқығының (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің) ауысуына рұқсат;
көрсетілетін қызметті алушының өтінішке қол қоюға өкілеттігін куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Барлау кезеңін ұзартқан кезде:
жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның бағалауды талап ететін минералдану (пайда болу) табылғаны туралы қорытындысы электрондық түрде;
мемлекеттік және орыс тілдерінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа енгізілетін өзгертулер мен толықтырулардың жобасы;
"Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 23 сәуірдегі № 262 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 мамырда № 16874 болып тіркелді) (бұдан әрі – Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрық) сәйкес тиісті нысан бойынша жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасы жобасының Excel форматындағы электрондық нұсқасы;
ұсынылатын өззгерістер мен толықтырулардың қажеттілігі туралы жазбаша негіздеменің электрондық көшірмесі;
ұзарту кезеңіндегі жұмыстар жүргізу және шығыстар туралы жазбаша негіздеменің электрондық көшірмесі;
көрсетілетін қызметті алушының өтінішке қол қоюға өкілеттігін куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Өндіру кезеңін ұзартқан кезде:
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа мемлекеттік және орыс тілдеріндегі толықтыру жобасы;
Пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияның сараптамалық қорытындысы;
Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрыққа сәйкес жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасы жобасының Excel форматындағы электрондық нұсқасы;
ұсынылатын өзгерістер мен толықтырулардың қажеттілігі туралы жазбаша негіздеменің электрондық көшірмесі;
ұзарту кезеңінде жұмыстар жүргізу және олардың шығыстары туралы жазбаша негіздеменің электрондық көшірмесі;
көрсетілетін қызметті алушының өтінішке қол қоюға өкілеттігін куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Жер қойнауы учаскесінің (учаскелерінің) шекаралары өзгерген кезде:
ұсынылатын өзгертулер мен толықтырулардың қажеттілігі туралы жазбаша негіздеменің электрондық көшірмесі;
мемлекеттік және орыс тілдерінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа енгізілетін өзгертулер мен толықтырулардың жобасы;
жер қойнауы учаскелерінің шекаралары ұлғайған жағдайда: Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрыққа сәйкес жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасы жобасының Excel форматындағы электрондық нұсқасы;
көрсетілетін қызметті алушының өтінішке қол қоюға өкілеттігін куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Келісімшарттың жұмыс бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде:
ұсынылатын өзгертулер мен толықтырулардың қажеттілігі туралы жазбаша негіздеменің электрондық көшірмесі;
мемлекеттік және орыс тілдерінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың жобасы;
Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрыққа сәйкес жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасы жобасының Excel форматындағы электрондық нұсқасы;
көрсетілетін қызметті алушының өтінішке қол қоюға өкілеттігін куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмелері.
Осы Қағидаларда көзделмеген жағдайларда:
ұсынылатын өзгерістер мен толықтырулардың қажеттілігі туралы жазбаша негіздеменің электрондық көшірмесі;
өзгерту енгізуді көздейтін мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасы;
көрсетілетін қызметті алушының өтінішке қол қоюға өкілеттігін куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмелері.

2) Для рассмотрения рабочей группы:
При переходе права недропользования:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы;
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
копия документа, на основании которого приобретается право недропользования;
копия документов, подтверждающих сведения о приобретателе права недропользования:
положительное решение услугодателя, выданного на основании рекомендаций экспертной комиссии по вопросам недропользования, являющаяся консультативно-совещательным органом при услугодателе в целях выработки рекомендаций при рассмотрении заявлений;
При продлении периода разведки:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы;
заключение уполномоченного органа по изучению недр об обнаружении минерализации (проявление), требующей оценки;
географические координаты участка недр, на котором предполагается осуществлять оценку обнаруженной минерализации (проявления);
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней;
заключение государственной экологической экспертизы плана разведки;
утвержденный и получившие положительные заключения экспертиз план разведки;
письменное обоснование о необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
копии документов, удостоверяющие полномочия услугополучателя на заключения дополнения;
При продлении периода добычи:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы;
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней;
письменное обоснование о необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
письменное обоснование проведения работ и расходов на них в период продления;
утвержденный и получившие положительные заключения экспертиз план горных работ;
экспертное заключение Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых;
утвержденный и получившие положительные заключения экспертиз план (проект) ликвидации;
копии документов, удостоверяющие полномочия услугополучателя на заключения дополнения
При изменении границ участка (участков) недр:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы;
геологический отвод (представляется в рамках контракта на разведку твердых полезных ископаемых (далее – ТПИ) или горный отвод (представляется в рамках контракта на добычу ТПИ);
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
в случае увеличения границ участков недр:
Проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней;
утвержденный и согласованный государственными органами план горных работ (по контракту на добычу) или план разведки (по контракту на разведку);
утвержденный и согласованный государственными органами план (проект) ликвидации;
копии документов, удостоверяющие полномочия услугополучателя на заключения дополнения
При внесении изменений и дополнений в рабочую программу контракта:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы письменное обоснование необходимости предлагаемых изменений и дополнений;
проект изменений и дополнений в контракт на недропользование на государственном и русском языках;
проект рабочей программы на государственном и русском языках, составленный в соответствии с Приказом об утверждении формы рабочей программы и пояснительная записка к ней;
утвержденный и получившие положительные заключения экспертиз государственными органами план (проект) ликвидации (представляется в рамках контракта на добычу ТПИ);
утвержденный и получившие положительные заключения экспертиз государственными органами план горных работ (представляется в рамках контракта на добычу ТПИ);
утвержденный и согласованный государственными органами план разведки (представляется в рамках контракта на разведку ТПИ);
копии документов, удостоверяющие полномочия услугополучателя на заключения дополнения.
В случаях не предусмотренных Правилами:
письмо о начале переговоров, выданное услугодателем;
документы, запрошенные в соответствии с рекомендацией экспертной комиссии к представлению на рассмотрение рабочей группы.

2) Жұмыс тобының қарауы үшін:
жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан кезде:
жұмыс тобына ұсыну үшін сараптама комиссиясының ұсынымына сәйкес сұралған құжаттар;
мемлекеттік және орыс тілдерінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың жобасы;
негізінде жер қойнауын пайдалану құқығы алынатын құжаттың көшірмесі;
өтініштерді қарау кезінде ұсынымдар әзірлеу мақсатында көрсетілетін қызметті берушінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылатын жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптау комиссиясының ұсынымдары негізінде берілген көрсетілетін қызметті берушінің оң шешімі.
Барлау кезеңін ұзартқан кезде:
жұмыс тобына ұсыну үшін сараптама комиссиясының ұсынымына сәйкес сұралған құжаттар;
мемлекеттік және орыс тілдерінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың жобасы;
Жұмыс бағдарламасының нысанын бекіту туралы бұйрыққа сәйкес жасалған, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жұмыс бағдарламасы жобасының Excel форматындағы электрондық нұсқасы;
барлау жоспарының мемлекеттік экологиялық сараптамасының Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес қорытындысы (дәлелді бас тартуы) және/немесе рұқсаты;
бекітілген және сараптамалардың оң қорытындыларын алған барлау жоспары;
көрсетілетін қызметті алушының толықтыру жасасуға өкілеттігін куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
Өндіру кезеңін ұзартқан кезде:
жұмыс тобына ұсыну үшін сараптама комиссиясының ұсынымына сәйкес сұралған құжаттар;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітілген және сараптамалардың оң қорытындыларын және/немесе рұқсаттарын алған тау-кен жұмыстарының жоспары;
бекітілген және сараптамалардың оң қорытындыларын алған тау-кен жұмыстарының жоспары;
бекітілген және сараптамалардың оң қорытындыларын алған жою жоспары (жобасы);
Жер қойнауы учаскесінің (учаскелерінің) шекаралары өзгерген кезде:
жұмыс тобына ұсыну үшін сараптама комиссиясының ұсынымына сәйкес сұралған құжаттар;
геологиялық бөлу (қатты пайдалы қазбаларды (бұдан әрі – ҚПҚ) барлауға арналған келісімшарт бойынша ұсынылады) немесе тау-кендік бөлу (ҚПҚ өндіруге арналған келісімшарт бойынша ұсынылады);
бекітілген және мемлекеттік органдар келіскен тау-кен жұмыстарының жоспары (өндіруге арналған келісімшарт бойынша) немесе барлау жоспары (барлауға арналған келісімшарт бойынша);
бекітілген және мемлекеттік органдар келіскен жою жоспары (жобасы).
Келісімшарттың жұмыс бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде:
жұмыс тобына ұсыну үшін сараптау комиссиясының ұсынымына сәйкес сұралған құжаттар, ұсынылатын өзгерістер мен толықтырулардың қажеттілігі туралы жазбаша негіздеменің электрондық көшірмесі;
бекітілген және мемлекеттік орган сараптамаларының оң қорытындыларын/рұқсаттарын алған жою жоспары (жобасы) (ҚПҚ өндіруге арналған келісімшарт аясында ұсынылады);
бекітілген және мемлекеттік орган сараптамаларының оң қорытындыларын/рұқсаттарын алған тау-кен жұмыстарының жоспары (ҚПҚ өндіруге арналған келісімшарт аясында ұсынылады);
бекітілген және мемлекеттік органдар келіскен барлау жоспары (ҚПҚ барлауға арналған келісімшарт аясында ұсынылады);
көрсетілетін қызметті алушының толықтыру жасасуға өкілеттігін куәландыратын құжаттардың көшірмелері.
Қағидаларда көзделмеген жағдайларда:
сараптау комиссиясының жұмыс тобының қарауына ұсыну туралы ұсынымына сәйкес сұратылған құжаттар.

1) _______________________________________________________________
2) _____________________________________________________________…
(фамилия, имя, отчество (при наличии)), подпись)
"__" ____________ 20__ года
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Заключение дополнительного
Соглашения об изменении
контракта на недропользование"
Форма
_________________________
(наименование услугодателя
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления
Номер:
Дата выдачи:                                     (Наименование заявителя)
(центральный государственный орган)
рассмотрев Ваше заявление от "__" ______ 20 __года №_______, сообщает
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(причина отказа)
(Должность подписывающего)
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) подписывающего)
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Заключение дополнительного
Соглашения об изменении
контракта на недропользование"
Форма
_________________________
(наименование услугодателя)
Заявление о внесении изменений в контракт на недропользование
(на рассмотрение рабочей группы)
Настоящим ___________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
обладатель права недропользования по Контракту __________________________
(номер и дата регистрации контракта на недропользование)
просит внести следующие изменения в контракт на недропользование:
(указание на предлагаемые изменения).
В соответствии с пунктом 4 статьи 66 Административного
процедурно–процессуального кодекса Республики Казахстан об ответственности
за предоставление недостоверных сведений осведомлен
Достоверность представленных данных подтверждаю.
Согласно подпункту 12 пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах" согласен на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
К заявлению дополнительно прилагаются:
1) __________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________…
(фамилия, имя, отчество (при наличии)), подпись)
"__" ____________ 20__ года
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Заключение дополнительного
Соглашения об изменении
контракта на недропользование"
Форма
_________________________
(наименование услугодателя)
Заявление на заключение (подписание) дополнительного Соглашения об изменении контракта на недропользование
Настоящим __________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при наличии) физического лица/
наименование юридического лица)
обладатель права недропользования по Контракту _________________________
(номер и дата регистрации контракта на недропользование)
просит заключить дополнительное Соглашение к контракту на недропользование.
(указание на предлагаемые изменения).
В соответствии с пунктом 4 статьи 66 Административного
процедурно–процессуального кодекса Республики Казахстан об ответственности
за предоставление недостоверных сведений осведомлен.
Достоверность представленных данных подтверждаю.
Согласно подпункту 12 пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах" согласен на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
К заявлению дополнительно прилагаются:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)), подпись)
"__" ____________ 20__ года

1)_______________________________________________________________
2)_______________________________________________________________…
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
20__ жылғы "___" ___________
"Жер қойнауын пайдалануға
арналған келісімшартты өзгерту
туралы қосымша келісім
жасасу"
мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
_________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің атауы)
Мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған өтінішті одан әрі қараудан дәделді бас тарту
Нөмірі: Берілген күні:                                    (Өтініш берушінің атауы)
(орталық мемлекеттік орган)
Сіздің 20__ жылғы "__" _____ №____ өтінішіңізді қарастырып,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
______________________________________(бас тарту себебі) хабарлайды.
(Қол қоюшының лауазымы)
(Қол қоюшының тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"Жер қойнауын пайдалануға
арналған келісімшартты өзгерту
туралы қосымша келісім
жасасу"
мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің атауы)
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер енгізу туралы өтініш (жұмыс тобының қарауына)
Осы өтінішпен __________ келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын иеленуші (келісімшарттың нөмірі мен тіркелген күні) ______________(жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда)/ заңды тұлғаның атауын көрсету)
(ұсынылған өзгерістерді көрсету) сұрайды.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 66-бабының 4-тармағына сәйкес анық емес мәліметтер бергені үшін жауапкершілік туралы хабардармын.
Ұсынылған деректердің дұрыс екенін растаймын.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтінішке қосымша беріледі:
1)__________________________________________________________________
2)_______________________________________________________________…
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
20__ жылғы "___" ___________
"Жер қойнауын пайдалануға
арналған келісімшартты өзгерту
туралы қосымша келісім
жасасу"
мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
_________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің атауы)
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзгерту туралы қосымша келісім жасасуға (қол қоюға) өтініш
Осы өтінішпен ______________(келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын иеленуші (келісімшарттың нөмірі мен тіркелген күні) __________ (жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда)/ заңды тұлғаның атауын көрсету) Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қосымша келісім жасасуды сұрайды.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 66-бабының 4-тармағына сәйкес анық емес мәліметтер бергені үшін жауапкершілік туралы хабардармын.
Ұсынылған деректердің дұрыс екенін растаймын.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтінішке қосымша беріледі:
__________________________________________________________________
_______________________________________________________________…
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
20__ жылғы "___" ___________