Об утверждении Правил направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 ноября 2023 года № 332. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2023 года № 33703.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила направления денег оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат.
2. Департаменту управления отходами Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в юридический Департамент Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 27 ноября 2023 года № 332
Правила направления денег Оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат

Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 27 қарашадағы № 332 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 қарашада № 33703 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 388-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Сауда және интеграция
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цирфлық даму, инновациялар
және аэроғарыш министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
2023 жылғы 27 қарашадағы
№ 332 бұйрығымен
бекітілген
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері Операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 11.07.2025 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила направления денег Оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) (далее – Оператор) поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правилами стимулирования производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза; с электродвигателями) и их компонентов, а также самоходной сельскохозяйственной техники, соответствующей экологическим требованиям, определенным техническими регламентами, утвержденные совместным приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 21 июля 2021 года №263 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 июля 2021 года № 400 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23867) (далее – Правила стимулирования).
2. Правила определяют порядок осуществления Оператором выплат субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, в отношении отходов продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 ноября 2022 года № 689 "Об утверждении перечня отдельных видов продукции (товаров), производимые на территории Республики Казахстан и (или) ввозимые на территорию Республики Казахстан физическими и юридическими лицами, по которым обеспечивают сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств такой продукции (товаров)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30484).

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 11.07.2025 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының (бұдан әрі – Оператор) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 388-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 21 шiлдедегi № 263 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 шiлдедегi № 400 бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23867 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрамдастарын, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жасап шығаруды ынталандыру қағидаларына (бұдан әрі – Ынталандыру қағидалары) сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар "Тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды қамтамасыз ететін жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында өндіретін және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелетін өнімнің (тауарлардың) жекелеген түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 9 қарашадағы № 689 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30484 болып тіркелген) сәйкес Оператордың өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) қалдықтарына қатысты жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне төлемдерді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

3. Выплаты осуществляются Оператором:
1) субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, транспортировку, переработку и (или) утилизацию отходов упаковки, автокомпонентов, электронного электрического оборудования, ламп путем выдачи денежных средств в порядке, предусмотренном настоящими Правилам и в соответствии с размерами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года №1250 "Об утверждении размеров денежных выплат Оператора за счет денег, поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)";
2) собственникам вышедших из эксплуатации транспортных средств (далее – ВЭТС) и (или) вышедших из эксплуатации самоходной сельскохозяйственной техники (далее – ВЭССХТ) за сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию путем выдачи скидочного сертификата в порядке, предусмотренном настоящими Правилами и Правилами стимулирования;
3) собственникам ВЭТС и (или) ВЭССХТ за сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию путем выдачи денежной компенсации в размере равном номиналу скидочного сертификата в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные определения и термины:
1) контрольная фотофиксация – процесс осуществления передачи данных (фото) согласно нормам настоящих Правил и Пояснениями для работы в информационной системе 1 Оператора при транспортировке автомобильным транспортным средством;
1-1) базовые критерии – требования соответствия заявителя в системе первого уровня для принятия решения о выплате ему денег по обладанию правоспособностью (для юридических лиц), гражданской дееспособностью (для индивидуального предпринимателя) и осуществлению своей деятельности на территории Республики Казахстан, не подлежащей процедурам банкротства, ликвидации и (или) приостановления финансово-хозяйственной деятельности и осуществлению деятельности в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности;
2) закрепленная территория (ответственная территория) – территория, в пределах одной административной единицы (село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район) по возрастанию, на которой получатель выплат осуществляет в обязательном порядке сбор отходов;

3. Оператор төлемдерді:
1) "Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері Операторының өзінің банктік шотына өндірушілерден және импорттаушылардан түскен ақшаның есебінен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне ақшалай төлемдерінің мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 1250 қаулысымен бекітілген мөлшерлерге сәйкес және осы Қағидаларда көзделген тәртіппен ақшалай қаражатты беру жолымен қаптаманың, автокомпоненттердің, электрондық электр жабдығының, шамдардың қалдықтарын жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне;
2) осы Қағидаларда және Ынталандыру қағидаларында көзделген тәртіппен жеңілдік сертификатын беру арқылы пайдаланудан шыққан көлік құралы (бұдан әрі – ПШКҚ) және (немесе) пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы (бұдан әрі – ПШӨЖАШТ) қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсырғаны үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иелеріне;
3) осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жеңілдік сертификатының номиналына тең мөлшерде ақшалай өтемақы беру арқылы ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсырғаны үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иелеріне жүзеге асырады.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі анықтамалар мен терминдер пайдаланылады:
1) бақылау фотофиксациясы – автомобиль көлік құралымен тасымалдау кезінде Оператордың 1-ақпараттық жүйесінде жұмыс істеу үшін осы Қағидалардың нормаларына және Түсіндірмелерге сәйкес деректер (фото) беруді жүзеге асыру процесі;
1-1) базалық өлшемшарттар – өтініш берушінің бірінші деңгейдегі жүйеде Қазақстан Республикасының аумағында құқық қабілеттілігін (заңды тұлғалар үшін), азаматтық әрекет қабілеттілігін иелену (дара кәсіпкер үшін) және өз қызметін жүзеге асыру бойынша қаржы-шаруашылық қызметтің банкроттық, таратылу және (немесе) тоқтата тұру рәсімдеріне жатпайтын және экономикалық қызмет түрлерінің жалпы классификаторына сәйкес қызметін жүзеге асыру бойынша оған ақша төлеу туралы шешім қабылдау үшін сәйкестігіне қойылатын талаптар;
2) бекітілген аумақ (жауапты аумақ) – төлем алушы міндетті түрде қалдықтарды жинауды жүзеге асыратын бір әкімшілік бірлік шегіндегі аумақ (ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан);

3) единая информационная система (далее – ЕИС) – единая информационная система государственной регистрации транспортных средств, государственная информационная система, обеспечивающая централизованный учет сведений о транспортных средствах и их владельцах и обеспечивающая централизованный учет этих сведений с обязательным указанием идентификационного номера транспортного средства, а также свидетельство о регистрации транспортного средства (далее – СРТС) и государственный регистрационный номерной знак (далее – ГРНЗ);
3-1) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в финансовой сфере;
4) готовая продукция – продукция, произведенная в результате подготовки к повторному использованию, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, на которую разработан и применяется документ по стандартизации (национальный стандарт, стандарт организации);
5) скидочный сертификат – документ, подтверждающий сдачу на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ, предусматривающий право на получение скидки на приобретение экологически чистого автомобильного транспортного средства (соответствующего экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза, с электродвигателями) или самоходной сельскохозяйственной техники на территории Республики Казахстан, произведенной в Республике Казахстан;
6) комплектность – совокупность всех составных частей в конструкции ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
7) утилизация – процесс использования отходов в иных, помимо переработки целях, в том числе в качестве вторичного энергетического ресурса для извлечения тепловой или электрической энергии, производства различных видов топлива, а также в качестве вторичного материального ресурса для целей строительства, заполнения (закладки, засыпки) выработанных пространств (пустот) в земле или недрах или в инженерных целях при создании или изменении ландшафтов;
8) переработка – механические, физические, химические и (или) биологические процессы, направленные на извлечение из отходов полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ;
9) владелец отходов - образователь отходов или любое лицо, в чьем законном владении находятся отходы;
10) стационарный приемный пункт отходов – объект (сооружение, конструкция, помещение) установленный и (или) оборудованный для приема отходов;

3) бірыңғай ақпараттық жүйе (бұдан әрі – БАЖ) – көлік құралдарын мемлекеттік тіркеудің бірыңғай ақпараттық жүйесі, көлік құралдары мен олардың иелері туралы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін және көлік құралының сәйкестендіру нөмірін, сондай–ақ көлік құралын тіркеу туралы куәлікті (бұдан әрі – КҚТК) және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін (бұдан әрі – МТНБ) міндетті түрде көрсете отырып, осы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін мемлекеттік ақпараттық жүйе;
3-1) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – қаржы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
4) дайын өнім – қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) қалдықтарды кәдеге жаратуға дайындық нәтижесінде өндірілген, оған әзірленген және стандарттау жөніндегі құжат (ұлттық стандарт, ұйым стандарты) қолданылатын өнім;
5) жеңілдік сертификаты – Қазақстан Республикасында өндірілген Қазақстан Республикасының аумағында экологиялық таза автомобиль көлік құралын (электр қозғалтқыштары бар Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес) немесе өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуға жеңілдік алу құқығын көздейтін, ПШКҚ немесе ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсырылғанын растайтын құжат;
6) жиынтық – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ конструкциясындағы барлық құрамдас бөліктердің жиынтығы;
7) кәдеге жарату – қалдықтарды қайта өңдеуден басқа өзге мақсаттарда, оның ішінде жылу немесе электр энергиясын алу, отынның алуан түрлерін өндіру үшін қайталама энергетикалық ресурс ретінде, сондай-ақ жердегі немесе жер қойнауындағы қазылған кеңістіктерді (бос орындарды) салу, толтыру (төсеу, толтыру) мақсаттары үшін қайталама материалдық ресурс ретінде немесе пейзаждарды жасау немесе өзгерту кезінде инженерлік мақсаттардағы пайдалану процесі;
8) қайта өңдеу – өнімді, материалдарды немесе заттарды одан әрі өндіруде (дайындауда) пайдалану үшін жарамды болатын пайдалы компоненттерді, шикізатты және (немесе) материалдарды қалдықтардан алуға бағытталған механикалық, физикалық, химиялық және (немесе) биологиялық процестер;
9) қалдықтардың иесі – қалдықтарды түзуші немесе заңды иелігінде қалдықтары бар кез-келген тұлға;
10) қалдықтарды стационарлық қабылдау пункті – қалдықтарды қабылдау үшін белгіленген және (немесе) жабдықталған объект (құрылысжай, конструкция, орынжай);

11) главная база – основное административное и (или) производственное здание, помещение, корпус с прилегающей территорией, необходимые для выполнения заявленного вида деятельности субъектами предпринимательства. При этом административные, производственные и другие здания или помещения главной базы могут быть совмещены, если это соответствует нормам системы охраны труда и (или) техники безопасности при проведении работ;
12) номерной агрегат – кузов, шасси, рама ВЭТС и (или) ВЭССХТ, на которые производителем нанесен идентификационный номер или заводской регистрационный номер;
13) Оператор – государственное предприятие, акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству, определенный решением Правительства Республики Казахстан для целей реализации принципа расширенных обязательств производителей (импортеров);
14) лимит Оператора на выплаты – предусмотренная Оператором сумма в его Инвестиционной политике на соответствующий год, в пределах которой Оператор осуществляет выплаты в соответствующем финансовом году за организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), за исключением вышедших из эксплуатации транспортных средств и вышедшей из эксплуатации самоходной сельскохозяйственной техники;
15) самоходная сельскохозяйственная техника – самоходная сельскохозяйственная техника – техническое средство, предназначенное для повышения производительности труда в сельском хозяйстве путем механизации и автоматизации отдельных операций или технологических процессов, самостоятельно приводимое в движение с помощью двигателя внутреннего сгорания с рабочим объемом свыше 50 кубических сантиметров или электродвигатель(ли) максимальной (суммарной) мощностью более 4 киловатт;
16) производитель – физическое и юридическое лицо, осуществляющее производство на территории Республики Казахстан продукции (товаров) согласно перечню отдельных видов продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), утвержденному уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 1 статьи 386 Кодекса, и их компонентов;
17) информационная система организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее – информационная система 1) – отраслевая информационная система второго уровня, информационная система Оператора, предназначенная для организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), за исключением вышедшего из эксплуатации транспортного средства и вышедшей из эксплуатации самоходной сельскохозяйственной техники, посредством которой осуществляется прием заявок от заявителей, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок на первый уровень;

11) негізгі база – кәсіпкерлік субъектілерінің мәлімделген қызмет түрін орындауы үшін қажетті негізгі әкімшілік және (немесе) өндірістік ғимарат, орынжай, іргелес аумағы бар корпус. Бұл ретте егер бұл жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау жүйесінің және (немесе) қауіпсіздік техникасының нормаларына сәйкес келсе, негізгі базаның әкімшілік, өндірістік және басқа да ғимараттары немесе бөлмелері біріктірілуі мүмкін;
12) нөмірлік агрегат – өндіруші сәйкестендіру нөмірін немесе зауыттық тіркеу нөмірін басқан ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ шанағы, шассиі, рамасы;
13) Оператор – өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қағидатын іске асыру мақсаттары үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалған мемлекеттік кәсіпорын, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
14) Оператордың төлемдерге арналған лимиті – пайдаланудан шыққан көлік құралын және пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырғаны үшін Операторы өзінің инвестициялық саясатында тиісті жылына көздеген сома, оның шегінде Оператор тиісті қаржы жылында төлемдерді жүзеге асырады;
15) өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы – жекелеген операцияларды немесе технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру жолымен ауыл шаруашылығында еңбек өнімділігін арттыруға арналған, жұмыс көлемі 50 текше сантиметрден асатын іштей жану қозғалтқышының көмегімен өздігінен қозғалысқа түсетін техникалық құрал немесе ең жоғары (жиынтық) қуаты 4 киловатт асатын электр қозғалтқыш(тар);
16) өндіруші – Кодекстің 386-бабының 1-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімдердің (тауарлардың) жекелеген түрлерінің тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында өнім (тауарлар) өндіруді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлға және олардың компоненттері;
17) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – 1-ақпараттық жүйе) – пайдаланудан шыққан көлік құралын және пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру үшін арналған өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторының ақпараттық жүйесі, ол екінші деңгейдегі салалық ақпараттық жүйесі өтініш берушілерден өтінімдерді қабылдап, оларды форматты-логикалық бақылау арқылы өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейге беруді жүзеге асырады;

18) заявка – заявка получателя выплат на заключение типового договора в информационной системе 1 Оператора, по установленной форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
19) информационная система организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации вышедшего из эксплуатации транспортного средства, а также самоходной сельскохозяйственной техники (далее – информационная система 2) – отраслевая информационная система второго уровня, информационная система Оператора, предназначенная для организации сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации вышедшего из эксплуатации транспортного средства, а также самоходной сельскохозяйственной техники, посредством которой осуществляется прием заявок от заявителей, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок на первый уровень;
20) договор по переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ - договор по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации вышедших из эксплуатации транспортных средств и самоходной сельскохозяйственной техники;
21) перечень документов для переработчиков ВЭТС и (или) ВЭССХТ - перечень документов, необходимых для подачи заявления Переработчиком с целью заключения Договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
22) технический сбой – незапланированный временный выход из строя информационной системы 1 или отдельного из компонентов информационной системы, повлекший за собой отсутствие возможности использования информационной системы 1 одним или несколькими пользователями;
23) полный цикл – деятельность получателя выплат, осуществляющего "в одном лице" сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов автокомпонентов, электронного и электрического оборудования, металлической упаковки;
24) получатели выплат – субъекты предпринимательства, осуществляющие один или несколько видов деятельности в сфере управления отходами, а именно сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию, заключившие соответствующий типовой договор с Оператором через информационную систему 1;

18) өтінім – төлем алушының осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша Оператордың 1-ақпараттық жүйеде үлгілік шарт жасасуға арналған өтінімі;
19) пайдаланудан шыққан көлік құралын, сондай-ақ өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – 2-ақпараттық жүйе) – пайдаланудан шыққан көлік құралын, сондай-ақ өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру үшін арналған Оператордың ақпараттық жүйесі, ол екінші деңгейдегі салалық ақпараттық жүйесі өтініш берушілерден өтінімдерді қабылдап, оларды форматты-логикалық бақылау арқылы өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейге беруді жүзеге асырады;
20) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу жөніндегі шарт – пайдаланудан шыққан көлік құралдары мен өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шарт;
21) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ өңдеушілеріне арналған құжаттар тізбесі – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шартты жасасу мақсатында қайта өңдеушінің өтініш беруі үшін қажетті құжаттар тізбесі;
22) техникалық істен шығу – 1-ақпараттық жүйенің немесе ақпараттық жүйенің белгілі бір компоненттерінің 1-ақпараттық жүйенің бір немесе бірнеше пайдаланушының пайдалану мүмкіндігінің болмауына әкеп соғатын жоспарланбаған уақытша істен шығуы;
23) толық цикл – автокомпоненттердің, электрондық және электр жабдығының, металл қаптаманың қалдықтарын жинауды, сұрыптауды, өңдеуді, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын "бір тұлғадағы" төлем алушының қызметі;
24) төлем алушылар – қалдықтарды басқару саласындағы қызметтің бір немесе бірнеше түрін, атап айтқанда Оператормен 1-ақпараттық жүйесі арқылы үлгілік шарт жасасқан жинау, сұрыптауды, өңдеуді, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері;

25) образователь - любое лицо, в процессе осуществления деятельности которого образуются отходы (первичный образователь отходов), или любое лицо, осуществляющее обработку, смешивание или иные операции, приводящие к изменению свойств таких отходов или их состава (вторичный образователь отходов);
26) ВЭТС – вышедшее из эксплуатации транспортное средство, ранее состоящая на регистрационном учете на территории Республики Казахстан, но снятое с регистрационного учета для целей последующей утилизации;
27) ВЭССХТ – вышедшая из эксплуатации самоходная сельскохозяйственная техника, ранее состоящая на регистрационном учете на территории Республики Казахстан, но снятая с регистрационного учета для целей последующей утилизации;
28) пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ – производственная база, принадлежащая на праве собственности или на праве имущественного найма (аренды) переработчику, соответствующая требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами, предназначенная для сбора и подготовки к переработке и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
29) сотрудник пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ – работник юридического лица, являющегося переработчиком, уполномоченный осуществлять прием, проверку и подготовку к переработке сдаваемого на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
30) подготовка к переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ – процесс подготовки ВЭТС и (или) ВЭССХТ к последующей переработке и (или) утилизации, включающая этапы разукомплектования (деформация), исключающее восстановление (ударный изгиб, резка, локальное нарушение конструктивных элементов и другие механические действия), слив отработанного машинного масла, демонтаж колес, демонтаж аккумуляторной батареи, разбор колес на шины и колесные диски, демонтаж текстильных деталей и поролона, снятие листового автомобильного стекла, другие этапы согласно технологическому процессу переработчика;
31) переработчик ВЭТС и (или) ВЭССХТ – юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, осуществляющее деятельность на территории Республики Казахстан, соответствующую требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами, к осуществлению переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
32) собственник ВЭТС и (или) ВЭССХТ – физическое лицо, индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, обладающее правом по своему усмотрению владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащим ему ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
33) заявка на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ – заявка на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ для последующей переработки и (или) утилизации и выдачу скидочного сертификата либо денежной компенсации;

25) түзуші – қызметті жүзеге асыру процесінде қалдықтар түзілетін кез келген тұлға (қалдықтарды бастапқы түзуші) немесе осындай қалдықтардың қасиеттерінің немесе құрамының өзгеруіне әкелетін өңдеуді, араластыруды немесе өзге де операцияларды жүзеге асыратын кез келген тұлға (қалдықтарды қайталама түзуші);
26) ПШКҚ – бұрын Қазақстан Республикасының аумағында тіркеу есебінде тұрған, бірақ кейіннен кәдеге жарату мақсаттары үшін тіркеу есебінен алынған, пайдаланудан шыққан көлік құралы;
27) ПШӨЖАШТ – бұрын Қазақстан Республикасының аумағында тіркеу есебінде тұрған, бірақ кейіннен кәдеге жарату мақсаттары үшін тіркеу есебінен алынған, пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы;
28) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пункті – қайта өңдеушіге меншік құқығында немесе мүліктік жалдау (жалға алу) құқығында тиесілі, Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келетін, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинауға және қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға дайындауға арналған өндірістік база;
29) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері –қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсырылатын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдауды, тексеруді және қайта өңдеуге дайындауды жүзеге асыруға уәкілетті қайта өңдеуші болып табылатын заңды тұлғаның қызметкері;
30) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге дайындау – қалпына келтіруді (соққылап июді, кесуді, құрылымдық элементтердің жергілікті бұзылуын және басқа механикалық әрекеттер) болдырмайтын бөлшектеу (деформация) кезеңдерін қамтитын машинаны кейіннен қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау процесі, пайдаланылған машиналық майын ағызу, дөңгелектерді бөлшектеу, аккумуляторлық батареяны бөлшектеу, дөңгелектерді шиналар мен доңғалақ дискілеріне бөлшектеу, тоқыма бөлшектері мен поролонды бөлшектеу, автомобиль әйнегін алу, қайта өңдеушінің технологиялық процесіне сәйкес басқа кезеңдер;
31) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуші – Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Қағидаларда белгіленген ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыруға қойылатын талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген заңды тұлға;
32) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі – өз қалауы бойынша өзіне тиесілі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ иелену, пайдалану және оған билік ету құқығына ие жеке тұлға, жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;
33) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім – кейіннен қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату және жеңілдік сертификатын беру үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімі;

34) транспортировщик ВЭТС и (или) ВЭССХТ – физическое лицо, являющееся гражданином Республики Казахстан или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, осуществляющее транспортировку ВЭТС и (или) ВЭССХТ с места его нахождения до пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ в порядке и на условиях, определенных настоящими Правилами;
35) идентификационный номер ВЭТС – индивидуальный серийный номер транспортного средства, выраженный в виде последовательных буквенно-цифровых символов, присвоенный производителем транспортного средства, позволяющий произвести идентификацию транспортного средства в единой информационной системе;
36) транспортировщик – водитель автомобильного транспортного средства, осуществляющий транспортировку отходов;
37) Пояснения – пояснения для работы в информационной системе 1 Оператора;
37-1) регистраторская информационная система (далее – система первого уровня) – система мониторинга мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей, интегрированная с информационной системой 1, содержащая эталонный электронный реестр заявок заявителей, где посредством окончательного постформатно-логического контроля принимается решение о соответствии заявителя базовым критериям и направлении ему денег Оператором;
38) типовой договор - типовой договор выплат за сбор, сортировку, транспортировку и (или) подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов (полный цикл), образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
38-1) регистратор – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определенное центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, обеспечивающее техническое сопровождение мониторинга использования мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей с использованием системы первого уровня;
39) фандомат – специальное автоматизированное устройство по приему отходов в целях направления их на переработку.
40) форматно-логический контроль – комплекс программных ограничений, устанавливаемый в системе второго уровня, направленный на проверку полноты и корректности сведений по получателю мер государственной поддержки путем интеграции системы второго уровня с информационными системами регистратора, государственных органов и операторов;
41) постформатно-логический контроль – комплекс программных ограничений, устанавливаемый в системе первого уровня, направленный на обеспечение соответствия получателя меры государственной поддержки базовым критериям и обоснованности выплаты ему денег.

34) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушы – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын жеке тұлға немесе Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен және шарттарда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ орналасқан жерінен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне дейін тасымалдауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
35) ПШКҚ сәйкестендіру нөмірі – көлік құралын бірыңғай ақпараттық жүйеде сәйкестендіруге мүмкіндік беретін, көлік құралын өндіруші берген, дәйекті әріптік-цифрлық нышандар түрінде көрсетілген көлік құралының жеке сериялық нөмірі;
36) тасымалдаушы – қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын автомобиль көлік құралының жүргізушісі;
37) Түсіндірмелер – Оператордың 1-ақпараттық жүйеде жұмыс істеуге арналған түсіндірмелер;
37-1) тіркеуші ақпараттық жүйе (бұдан әрі – бірінші деңгейдегі жүйе) – түпкілікті форматтан кейінгі-логикалық бақылау арқылы өтініш берушінің базалық өлшемшарттарға сәйкестігі және оған оператордың ақша жіберуі туралы шешімін қабылдайтын, өтініш берушілердің өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, ақпараттық жүйемен интеграцияланған жеке кәсіпкерлікті және оларды алушыларды мемлекеттік қолдау шараларының мониторингі жүйесі 1;
38) үлгілік шарт – өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау және (немесе) қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату (толық цикл) үшін төлемдердің үлгілік шарты;
38-1) тіркеуші – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, бірінші деңгейдегі жүйені пайдалана отырып, жеке кәсіпкерлікті және оларды алушыларды мемлекеттік қолдау шараларын пайдалану мониторингін техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін заңды тұлға.
39) фандомат – қалдықтарды қайта өңдеуге жіберу мақсатында оларды қабылдау жөніндегі арнайы автоматтандырылған құрылғы;
40) форматты-логикалық бақылау – екінші деңгейдегі жүйені тіркеушінің, мемлекеттік органдардың және операторлардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялау жолымен мемлекеттік қолдау шараларын алушы бойынша мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын тексеруге бағытталған екінші деңгейдегі жүйеде белгіленетін бағдарламалық шектеулер кешені;
41) форматтан кейінгі-логикалық бақылау – мемлекеттік қолдау шарасын алушының базалық өлшемшарттарға және оған ақша төлеудің негізділігіне сәйкестігін қамтамасыз етуге бағытталған бірінші деңгейдегі жүйеде белгіленетін бағдарламалық шектеулер кешені.

Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 21.10.2025 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Действие настоящих Правил не распространяются на следующие отходы и организации:
1) отходы продукции (товаров), для которых методикой расчета утилизационного платежа, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Об утверждении Методики расчета утилизационного платежа" от 2 ноября 2021 года № 448 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25100), коэффициент для расчета утилизационного платежа не установлен или равен "0" (нулю);
2) производителей (импортеров), исполняющих расширенные обязательства производителей (импортеров) способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Кодекса;
3) отходы, собранные в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии с требованиями статьи 367 Кодекса и приказа исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26341) (далее – Приказ № 508) и переданные на сортировку и (или) захоронение на полигоны твердых бытовых отходов.
6. Процесс взаимодействия субъектов предпринимательства, осуществляющих сбор, сортировку, обработку и транспортировку отходов с субъектами предпринимательства, осуществляющими подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов с Оператором, а также между собой осуществляется через соответствующие информационные системы Оператора, согласно нормам настоящих Правил и Пояснений.
7. Оператор обеспечивает круглосуточный доступ к информационной системе 1. При этом, взаимодействие Оператора с пользователями системы осуществляется в рабочее время Оператора.
В случае возникновения технического сбоя в информационной системе 1, который влияет на оформление документов в информационной системе 1 в соответствии с настоящими Правилами, получатели выплат и (или) транспортировщики для подтверждения факта технического сбоя в течении 1 (одного) рабочего дня уведомляют Оператора о техническом сбое посредством системы электронного документооборота и (или) Единой платформы приема и обработки всех обращений граждан E-Otinish, с приложением скриншотов, отображающих эпизод технического сбоя информационной системы 1, а также, фото- и видеоматериалов согласно требованиям настоящих Правил и Пояснений, подтверждающих действия, которые не представилось возможным отразить в информационной системе 1 при техническом сбое.
Оператор в целях установления факта технического сбоя осуществляет внутренние технические мероприятия, по результатам которых составляет акт о подтверждении или неподтверждении технического сбоя в информационной системе 1.
При подтверждении факта технического сбоя, Оператор расценивает сохраненные фото- и видеоматериалы как равнозначные фото- и видео материалы при штатной работе информационной системы 1.

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 21.10.2025 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидалардың күші мынадай қалдықтар мен ұйымдарға:
1) "Кәдеге жарату төлемін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 2 қарашадағы № 448 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25100 болып тіркелген) бекітілген кәдеге жарату төлемін есептеу коэффициенті орнатылмаған немесе "0" (нөлге) тең өнімдердің (тауарлардың) қалдықтарына;
2) Кодекстің 386-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген тәсілмен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындайтын өндірушілерге (импорттаушыларға);
3) Кодекстің 367-бабының және "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26341 болып тіркелген) (бұдан әрі – №508 бұйрық) талаптарына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде жиналған және (немесе) қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарына сұрыптауға көмуге берілген қалдықтарға қолданылмайды.
6. Қалдықтарды жинауды, сұрыптауды, өңдеуді және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің қалдықтарды Оператормен қайта пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерімен өзара іс-қимыл процесі, сондай-ақ өзара осы Қағидалар мен Түсіндірмелердің нормаларына сәйкес Оператордың тиісті ақпараттық жүйелері арқылы жүзеге асырылады.
7. Оператор 1-ақпараттық жүйеде тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз етеді. Бұл ретте Оператордың жүйе пайдаланушыларымен өзара іс-қимылы Оператордың жұмыс уақыты шеңберінде жүзеге асырылады.
1-ақпараттық жүйеде осы Қағидаларға сәйкес құжаттарды ресімдеуге әсер ететін техникалық істен шығу туындаған жағдайда, төлем алушылар және (немесе) тасымалдаушылар техникалық істен шығу фактісін растау мақсатында 1 (бір) жұмыс күні ішінде электрондық құжат айналымы жүйесі және (немесе) E-Otinish азаматтардың барлық өтініштерін қабылдау және өңдеудің бірыңғай платформасы арқылы Операторды техникалық істен шығу туралы хабардар етеді, бұл ретте 1-ақпараттық жүйенің техникалық істен шығу эпизодын көрсететін скриншоттар, сондай-ақ осы Қағидалар мен Түсіндірмелердің талаптарына сәйкес техникалық істен шығу кезінде 1-ақпараттық жүйені көрсету мүмкін болмаған әрекеттерді растайтын фото және видеоматериалдар қоса беріледі.
Техникалық істен шығу фактісін белгілеу мақсатында Оператор ішкі техникалық іс-шараларды жүргізеді, олардың нәтижелері бойынша 1-ақпараттық жүйенің техникалық істен шығу расталғаны немесе расталмағаны туралы акт жасалады.
Техникалық істен шығу фактісі расталған жағдайда, Оператор сақталған фото және видеоматериалдарды 1-ақпараттық жүйе қалыпты жұмыс істеуі кезінде алынған фото және видеоматериалдармен тең дәрежеде бағалайды.

8. Субъект предпринимательства, осуществляющий сбор, сортировку, транспортировку и (или) обработку подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов упаковки (стеклянной, бумажной и картонной, полимерной и упаковки из комбинированных материалов) в информационной системе 1 выбирает вид деятельности, соответствующий типовому договору. При этом, для осуществления деятельности по сбору, сортировке, транспортировке, обработке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов автокомпонентов, электронного и электрического оборудования и металлической упаковки (полный цикл), субъекту предпринимательства необходимо заключить с Оператором в информационной системе 1 отдельный соответствующий типовой договор дополнительно.
Субъект предпринимательства, осуществляющий сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов автокомпонентов, электронного и электрического оборудования и металлической упаковки (полный цикл) в информационной системе 1 выбирает вид деятельности, соответствующий типовому договору. При этом, для осуществления деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов упаковки (стеклянной, бумажной и картонной, полимерной и упаковки из комбинированных материалов), субъекту предпринимательства необходимо заключить с Оператором в информационной системе 1 соответствующий типовой договор дополнительно.
Для заключения дополнительных типовых договоров, регистрация осуществляется в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
8-1. Выплаты осуществляются в рамках двухуровневой системы государственной поддержки, включающей:
1) первый уровень – регистраторская информационная система, интегрированная с системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявок получателей мер государственной поддержки, где посредством окончательного постформатно-логического контроля определяется соответствие получателя мер государственной поддержки базовым критериям;
2) второй уровень – отраслевые государственные или негосударственные информационные системы, посредством которых осуществляется прием заявок от получателей мер государственной поддержки, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок на первый уровень.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 21.10.2025 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. 1-ақпараттық жүйеде қаптаманың (шыны, қағаз және картон, полимер және аралас материалдардан жасалған қаптама) қалдықтарын жинауды, сұрыптауды, өңдеуді, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі үлгілік шартқа сәйкес келетін қызмет түрін таңдайды. Бұл ретте, автокомпоненттердің, электрондық және электрлік жабдықтардың және металл қаптаманың (толық цикл) қалдықтарын жинау, сұрыптау, тасымалдау және (немесе) өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін кәсіпкерлік субъектісі 1-ақпараттық жүйесінде Оператормен жеке тиісті қосымша үлгілік шарт жасасуы қажет.
1-ақпараттық жүйеде автокомпоненттердің, электрондық және электр жабдығының және металл қаптаманың (толық цикл) қалдықтарын жинауды, сұрыптауды, өңдеуді, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі үлгілік шартқа сәйкес келетін қызмет түрін таңдайды. Осыған қоса, шыны, қағаз және картон, полимер және біріктірілген материалдардан жасалған қаптама қалдықтарын жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін кәсіпкерлік субъектісі Оператор бекіткен үлгілік шарттардың бірі бойынша 1-ақпараттық жүйеде Оператормен тиісті қосымша үлгілік шарт жасасуға тиіс.
Қосымша үлгілік шарттарды жасасу үшін тіркеу осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
8-1. Төлемдер мемлекеттік қолдаудың екі деңгейлі жүйесі шеңберінде жүзеге асырылады:
1) бірінші деңгей – түпкілікті форматтан кейінгі-логикалық бақылау арқылы мемлекеттік қолдау шараларын алушының базалық өлшемшарттарға сәйкестігі айқындалатын, мемлекеттік қолдау шараларын алушылардың өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, екінші деңгейдегі жүйелермен интеграцияланған тіркеу ақпараттық жүйесі;
2) екінші деңгей – мемлекеттік қолдау шараларын алушылардан өтінімдерді қабылдау, оларды форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейге беру жүзеге асырылатын салалық мемлекеттік немесе мемлекеттік емес ақпараттық жүйелер.
Ескерту. Қағидалар 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 21.10.2025 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Выплаты, предусмотренные настоящими Правилами, не являются приобретением товаров, работ и услуг в соответствии с пунктом 1 статьи 388 Кодекса и выплачиваются с целью сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), а также развития инфраструктуры управления отходами в Республике Казахстан.
10. Субъект предпринимательства, осуществляющий сбор, транспортировку, подготовку к повторному использованию, сортировку, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) для получения выплат ведет бухгалтерский учет и финансовую отчетность в соответствии с требованиями Кодекса "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс) и Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", с даты заключения соответствующего типового договора.
11. Для подтверждения соответствующей деятельности и получения выплат, получатели выплат оформляют документы, подтверждающие прием, передачу, взвешивание, транспортировку, переработку, утилизацию, удаление отходов, непригодных для дальнейшего использования и реализацию готовой продукции, полезных компонентов, сырья и (или) иных материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ независимо от их назначения, полученной продукции в соответствии с требованиями приказа Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265) (далее – Приказ № 562), Налогового кодекса и настоящих Правил.
При ведении бухгалтерского учета, получатели выплат по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов ведут раздельный учет собираемых, перерабатываемых и утилизируемых отходов в рамках получения выплат и иной деятельности.
В случае неверного заполнения сведений при оформлении документов по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в информационной системе 1, Оператор исправляет такие сведения по письменному обращению получателя выплат о внесении корректировок до подачи очередного отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, транспортировке и (или) подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в соответствующий отчетный период. В случае обращения после подачи отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, транспортировке и (или) подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, корректировки в документы не вносятся и данные обращения не учитываются при рассмотрении отчета.

9. Осы Қағидаларда көзделген төлемдер Кодекстің 388-бабының 1-тармағына сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу болып табылмайды және өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайтадан пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату, сондай-ақ Қазақстан Республикасында қалдықтарды басқару инфрақұрылымын дамыту мақсатында төленеді.
10. Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі төлемдерді алу үшін тиісті үлгілік шарт жасалған күннен бастап "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) және "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңы талаптарына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізеді.
11. Тиісті қызметті растау және төлемдерді алу үшін төлем алушылар "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 562 бұйрық), Салық кодексіне және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес дайын өнімді, пайдалы компоненттерді, шикізатты және (немесе) өнімді, материалдарды немесе заттарды олардың мақсатына, алынған өнімге қарамастан одан әрі өндіруде (дайындауда) пайдалануға жарамды өзге де материалдарды қабылдауды, беруді, өлшеуді, тасымалдауды, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды, одан әрі пайдалануға жарамсыз қалдықтарды жоюды және өткізуді растайтын құжаттарды ресімдейді.
Бухгалтерлік есепті жүргізу кезінде қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі төлемдерді алушылар төлемдерді алу және басқа да қызметтер шеңберінде жиналатын, қайта өңделетін және кәдеге жаратылатын қалдықтардың бөлек есебін жүргізеді.
1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша құжаттарды ресімдеу кезінде мәліметтер дұрыс толтырылмаған жағдайда Оператор мұндай мәліметтерді төлем алушының түзетулер енгізу туралы жазбаша өтініші бойынша жинақтау, сұрыптау, тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы кезекті есепті бергенге дейін түзетеді. Қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау және (немесе) қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп берілгеннен кейін өтініш жасалған жағдайда құжаттарға түзетулер енгізілмейді және осы өтініштер есепті қарау кезінде ескерілмейді.

Параграф 2. Порядок выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов
12. Субъектам предпринимательства, осуществляющим сбор, сортировку и транспортировку отходов, для приобретения статуса получателя выплат, необходимо:
1) обладать правоспособностью (для юридических лиц) и гражданской дееспособностью (для индивидуального предпринимателя) и осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан;
2) не подлежать процедуре банкротства, ликвидации и (или) приостановлению финансово-хозяйственной деятельности;
3) состоять в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
4) иметь в наличии не менее 1 (одной) единицы:
специально оборудованного в соответствии с Кодексом, приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21934) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-331/2020) и приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867) (далее – Приказ № 55) места временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, база);
автомобильного транспорта, предназначенного для перевозки грузов;
весового оборудования с действующим сертификатом о поверке, выданным в соответствии с законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" (далее – Закон об обеспечении единства измерений);
специально оборудованного в соответствии с Кодексом, Приказом № ҚР ДСМ-331/2020 и Приказом № 55 места сбора отходов (стационарный приемный пункт), расположенного в жилой, и (или) общественной (общественно-деловой) и (или) пригородной и (или) рекреационной зонах и (или) в зонах инженерной и транспортной инфраструктур или 3 (трех) единиц фандоматов.
13. Субъект предпринимательства, осуществляющий сбор, сортировку и транспортировку отходов, не использует:
1) места сбора и временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, контейнер, фандомат), техники, оборудования, складских и производственных помещений, баз и других объектов, которые принадлежат на праве собственности и (или) другом законном праве субъектам предпринимательства, исполняющим расширенные обязательства производителей (импортеров) способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Кодекса;

2-параграф. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдер тәртібі
12. Қалдықтарды жинауды, сұрыптауды және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері төлем алушы мәртебесін алу үшін:
1) құқық қабілеттілігіне (заңды тұлғалар үшін) және азаматтық әрекет қабілеттілігіне (жеке кәсіпкер үшін) ие болуға және өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруы;
2) банкроттық, қаржы-шаруашылық қызметті тарату және (немесе) тоқтата тұру рәсіміне жатпауы;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттар мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы;
4) Кодекске, "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21934 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрық) және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 55 бұйрық) сәйкес арнайы жабдықталған қалдықтарды уақытша сақтау орындары (алаң, қойма, сақтау орны, база);
жүктерді тасымалдауға арналған автомобиль көлігі;
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы Заңы) сәйкес берілген тексеру туралы қолданыстағы сертификаты бар таразы жабдығы;
Кодекске, № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрық және № 55 бұйрыққа сәйкес қалдықтарды жинау орындары (стационарлық қабылдау пункті), тұрғын үйде орналасқан, және (немесе) қоғамдық (қоғамдық-іскерлік) және (немесе) қала маңындағы және (немесе) рекреациялық аймақтарда және (немесе) инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймақтарында немесе 3 (үш) бірлік фандоматтармен арнайы жабдықталған кемінде 1 (бір) бірліктің болуы.
13. Қалдықтарды жинауды, сұрыптауды және тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі:
1) Кодекстің 386-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындайтын кәсіпкерлік субъектілеріне меншік құқығында және (немесе) басқа да заңды құқықта тиесілі қалдықтарды (алаң, қойма, сақтау орны, контейнер, фандомат), техниканы, жабдықты, қойма және өндірістік орынжайды, базаларды және басқа да объектілерді жинау және уақытша жинақтау орындары тәсілмен көзделген;

2) места сбора (стационарный приемный пункт, фандомат), и временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, контейнер), технику, оборудование за исключением весового, складские и производственные помещения, базы и другие производственные объекты, заявленные субъектами предпринимательства, которым подтверждены документы согласно пунктам 19, 61 и 92 настоящих Правил в информационной системе 1;
3) весовое оборудование с истекшим сроком действия сертификата о поверке;
4) контейнеры (емкости для накопления коммунальных отходов), используемые в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии с требованиями статьи 367 Кодекса и Приказа № 508.
14. При регистрации в информационной системе 1, субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов, заполняют заявку, паспорт субъекта предпринимательства и анкету (осуществляющего деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов) по установленной форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов (копий):
1) о государственной регистрации:
для юридического лица – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, филиала (представительства);
для индивидуального предпринимателя – талон уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
2) сведения о включении в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в соответствии со статьей 337 Кодекса;
3) список мест временного складирования (площадка, склад, хранилище, база), стационарных приемных пунктов, с указанием адреса, координат и фото производственных объектов (снаружи и изнутри), с приложением подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве на указанные объекты, соответствующие нормам Кодекса, Приказа № ҚР ДСМ-331/2020 и Приказа № 55, а также на другие объекты (контейнеры и другие) (при наличии), с приложением документов, подтверждающих разрешение на установку стационарных приемных пунктов и (или) контейнеров в местах их нахождения;
4) подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве на автомобильный транспорт для перевозки грузов, а также на иную технику и оборудование (гидравлический пресс, линии сортировки и другое) (при наличии);
5) подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном пользовании весового оборудования, с действующим сертификатом о поверке, выданным в соответствии с Законом об обеспечении единства измерений;

2) осы Қағидалардың 19, 61 және 92-тармақтарына сәйкес құжаттары 1-ақпараттық жүйеде расталған кәсіпкерлік субъектілері мәлімдеген таразы, қойма және өндірістік орынжайды, базаларды және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда, қалдықтарды жинау (стационарлық қабылдау пункті, фандомат) және уақытша жинау орындарын (алаң, қойма, сақтау орны, контейнер), техниканы, жабдықты;
3) тексеру туралы сертификаттың қолданылу мерзімі өткен таразы жабдығын;
4) Кодекстің 367-бабының және №508 бұйрықтың талаптарына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде контейнерлерді (коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған сыйымдылықтарды) пайдаланбайды.
14. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері 1-ақпараттық жүйеде тіркелу кезінде осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтінімді, кәсіпкерлік субъектісінің паспортын және сауалнаманы (қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын) мынадай құжаттарды (көшірмелерді):
1) мемлекеттік тіркеу туралы:
заңды тұлға үшін – заңды тұлғаның, мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу), филиалдың (өкiлдiктiң) туралы анықтама;
жеке кәсіпкер үшін – жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама талоны;
2) Кодекстің 337-бабына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізіліміне енгізу туралы мәліметтер;
3) Кодекске, № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығына және № 55 бұйрығына сәйкес келетін көрсетілген объектілерге меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды құқығы туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, өндірістік объектілердің мекенжайын, координаттарын және фотосуретін (сыртынан және ішінен) көрсете отырып, уақытша қоймалау орындарының (алаң, сақтау орны, қойма, база), стационарлық қабылдау пункттерінің тізімін, сондай-ақ басқа объектілерге (контейнерлерге және басқаларға) (бар болса), олар орналасқан жерлерде стационарлық қабылдау пункттерін және (немесе) контейнерлерді орнатуға рұқсатты растайтын құжатпен;
4) жүктерді тасымалдау үшін автомобиль көлігіне, сондай-ақ өзге де техника мен жабдыққа (гидравликалық пресс, сұрыптау желілері және басқалар) (бар болса) меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды құқығы туралы растайтын құжаттарды;
5) Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы Заңға сәйкес берілген қолданыстағы салыстырып тексеру туралы сертификаты бар таразы жабдығына меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды пайдалану туралы растайтын құжаттарды;

6) договоры с физическими и (или) юридическими лицами на вывоз отходов (при наличии).
15. Оператор в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления документов рассматривает, на:
1) наличие полного пакета документов, предусмотренных пунктом 14 настоящих Правил;
2) корректное заполнение заявки, в соответствии с настоящими Правилами;
3) соответствие представленных документов настоящим Правилам;
4) соответствие сведений, указанных в заявке, сведениям в приложенных документах;
5) читаемость приложенных документов.
16. Датой поступления заявки Оператору является, дата подписания субъектом предпринимательства в информационной системе 1 заявки посредством электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП). В случае подписания заявки после 15:00 текущей даты, исчисление срока начинается со следующего рабочего дня.
17. Основаниями для отклонения заявки Оператором в информационной системе 1 являются:
1) несоответствие пункту 12 настоящих Правил;
2) несоответствия сведений в заявке и (или) документах в информационной системе 1, определенные уполномоченным представителем Оператора по результатам выезда;
3) отказ субъекта предпринимательства в подписании отчета по результатам выезда уполномоченного представителя Оператора;
4) отсутствие в информационной системе 1 подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства по сбору, сортировке и транспортировке отходов, уполномоченного представителя Оператора;
5) отсутствие подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства по прибытии уполномоченного представителя Оператора на производственный объект;
6) предоставление в информационной системе 1 списка мест временного складирования (площадка, склад, хранилище, база), мест сбора отходов (стационарный приемный пункт), оборудования, за исключением весового, заявленных субъектами предпринимательства, которым подтверждены документы согласно пунктам 19, 61 и 92 настоящих Правил в информационной системе 1.
18. Отклонение заявок по основаниям, предусмотренным пунктом 17 настоящих Правил не препятствует повторной подаче заявки субъектом предпринимательства при условии устранения выявленных замечаний.
19. В случае одобрения Оператором соответствия представленных документов, Оператор уведомляет в информационной системе 1 о дате выезда к субъекту предпринимательства, с посещением производственных объектов по сбору, сортировке и транспортировке отходов, в целях установления соответствия или несоответствия деятельности субъекта предпринимательства сведениям, документам и другим нормам, установленным настоящими Правилами, размещенным в информационной системе 1.

6) жеке және (немесе) заңды тұлғалармен қалдықтарды әкетуге арналған шарттарды (бар болса) қоса бере отырып толтырады.
15. Оператор құжаттар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасының болуын;
2) осы Қағидаларға сәйкес өтінімнің дұрыс толтырылуын;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидаларға сәйкестігін;
4) өтінімде көрсетілген мәліметтердің қоса берілген құжаттардағы мәліметтерге сәйкестігін;
5) қоса берілген құжаттардың оқылуын қарастырады.
16. Операторға өтінімнің келіп түскен күні кәсіпкерлік субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) арқылы өтінімнің 1-ақпараттық жүйеде қол қойған күні болып табылады. Өтінімнің қол қойылуы сағат 15:00-ден кейінгі уақытта жүзеге асырылған жағдайда, мерзімнің есептелуі келесі жұмыс күнінен басталады.
17. Оператордың:
1) осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес келмеуі;
2) шығудың нәтижелері бойынша Оператордың уәкілетті өкілі айқындаған 1-ақпараттық жүйедегі өтінімдегі және (немесе) құжаттардағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
3) кәсіпкерлік субъектісінің Оператордың уәкілетті өкілінің бару нәтижелері бойынша есепке қол қоюдан бас тартуы;
4) 1-ақпараттық жүйеде кәсіпкерлік субъектісінің қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі өндірістік объектісіне рұқсатта Оператордың уәкілетті өкілінің растамасының болмауы;
5) кәсіпкерлік субъектісінің өндірістік объектісіне Оператордың уәкілетті өкілін өндірістік объектіге келгеннен кейін өндірістік объектіге жіберуде растаудың болмауы;
6) осы Қағидалардың 19, 61 және 92-тармақтарына сәйкес құжаттары 1-ақпараттық жүйеде расталған кәсіпкерлік субъектілері мәлімдеген таразы, қойма және өндірістік ғимараттар, базалар және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда 1-ақпараттық жүйеде уақытша сақтау орындарының (алаң, қойма, сақтау орны, база), қалдықтарды жинау орындарының (стационарлық қабылдау пункті), жабдықтардың тізімін ұсынуы 1-ақпараттық жүйеде өтінімді қабылдамауы үшін негіз болып табылады.
18. Осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген негіздер бойынша өтінімдерді қабылдамау анықталған ескертулер жойылған жағдайда кәсіпкерлік субъектісінің өтінімді қайта беруіне кедергі болмайды.
19. Оператор ұсынылған құжаттардың сәйкестігін мақұлдаған жағдайда, Оператор 1-ақпараттық жүйеде орналастырылған мәліметтерге, құжаттарға және осы Қағидаларда белгіленген басқа да нормаларға кәсіпкерлік субъектісі қызметінің сәйкестігін немесе сәйкестігін анықтау мақсатында қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі өндірістік объектілерге бара отырып, кәсіпкерлік субъектісіне бару күні туралы 1-ақпараттық жүйеде хабарлайды.

Выезд уполномоченного представителя Оператора к субъекту предпринимательства, с посещением производственных объектов по сбору, сортировке и транспортировке отходов, осуществляется в течение 40 (сорока) рабочих дней с даты подтверждения Оператором соответствия нормам, установленным пунктами 12, 13 и 14 настоящих Правил.
20. При поступлении от Оператора уведомления об осуществлении выезда с указанием периода посещения, субъект предпринимательства по сбору, сортировке и транспортировке отходов, в течение рабочего дня, следующего за днем получения уведомления от Оператора, подтверждает или отказывает в допуске к производственным объектам по сбору, сортировке, транспортировке и отходов. В случае отсутствия в информационной системе 1 подтверждения от субъекта предпринимательства в допуске Оператора к производственному объекту, заявка отклоняется Оператором в информационной системе 1.
21. В случае отказа субъекта предпринимательства в допуске уполномоченного представителя Оператора на производственный объект по сбору, сортировке и транспортировке отходов при прибытии представителя Оператора на производственный объект и (или) несоответствия сведений, указанных в представленных документах к заявке, сведениям, установленным уполномоченным представителем Оператора по результатам выезда, заявка отклоняется Оператором в информационной системе 1.
22. По результатам выезда уполномоченного представителя Оператора, в день завершения посещения производственного объекта составляется отчет, подписываемый уполномоченным представителем Оператора и субъектом предпринимательства по сбору, сортировке и транспортировке отходов, форма отчета предусмотрена Пояснениями. В случае отказа субъектом предпринимательства по сбору, сортировке и транспортировке отходов подписывать отчет, заявка отклоняется Оператором в информационной системе 1.
23. При соответствии представленных документов заявленному виду деятельности, установленных при посещении производственного объекта по сбору, сортировке и транспортировке отходов, Оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты посещения производственного объекта по сбору, сортировке и транспортировке отходов одобряет заявку субъекта предпринимательства в информационной системе 1.
24. После одобрения в информационной системе 1 формируется заявление о присоединении по установленной форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, заполняемое и подписываемое субъектом предпринимательства посредством ЭЦП. В случае некорректного заполнения заявления о присоединении, заявка подлежит отклонению.

Оператордың уәкілетті өкілінің кәсіпкерлік субъектісіне қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі өндірістік объектілерге баруы осы Қағидалардың 12, 13 және 14-тармақтарында белгіленген нормаларға сәйкестігін растаған күннен бастап 40 (қырық) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
20. Оператордан бару туралы хабарлама және келу мерзімі көрсетілген кезде, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша кәсіпкерлік субъектісі Оператордан хабарлама алған күннен кейінгі жұмыс күні ішінде өндірістік объектілерге кіруге рұқсат беруді растайды немесе бас тартады. 1-ақпараттық жүйеде Оператордан хабарлама алған күннен кейінгі жұмыс күн ішінде Операторды өндірістік объектіге жіберуде кәсіпкерлік субъектісінен растау болмаған жағдайда, Оператор өтінімді 1-ақпараттық жүйеде қабылдамайды.
21. Кәсіпкерлік субъектісі Оператордың уәкілетті өкілін өндірістік объектіге келген кезде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі өндірістік объектіге жіберуден бас тартқан және (немесе) ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтер өтінімге, шығу нәтижелері бойынша Оператордың уәкілетті өкілі белгілеген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда, өтінімді Оператор 1-ақпараттық жүйеде қабылдамайды.
22. Оператордың уәкілетті өкілінің шығу нәтижелері бойынша өндірістік объектіге бару аяқталған күні Оператордың уәкілетті өкілі мен қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі кәсіпкерлік субъектісі қол қоятын есеп жасалады, есеп нысаны Түсіндірмелерде көзделген. Кәсіпкерлік субъектісі қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша есепке қол қоюдан бас тартқан жағдайда, Оператор өтінімді 1-ақпараттық жүйеде қабылдамайды.
23. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі ұсынылған құжаттарды өндірістік объектіге барған кезде белгіленген мәлімделген қызмет түріне сәйкес келген кезде Оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі өндірістік объектіге барған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік субъектісінің өтінімін 1-ақпараттық жүйеде мақұлдайды.
24. Кәсіпкерлік субъектісі 1-ақпараттық жүйеде мақұлданғаннан кейін ЭЦҚ арқылы толтыратын және қол қоятын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қосылу туралы өтінішті қалыптастырады. Қосылу туралы өтiнiш дұрыс толтырылмаған жағдайда өтiнiм қабылданбауға жатады.

25. Типовой договор считается заключенным после подписания субъектом предпринимательства заявления о присоединении в информационной системе 1, по установленной форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
После заключения типового договора, субъект предпринимательства приобретает статус получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов. В период действия типового договора получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, осуществляет все действия в рамках получения выплат, исключительно через информационную систему 1, согласно настоящим Правилам и Пояснениям.
26. Отражение сведений о сборе отходов в информационной системе 1 осуществляется получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в течение 1 (одного) дня с даты совершения операции по сбору, сортировке и транспортировке отходов, с оформлением приходного ордера запасов, в соответствии с приложением 25 к Приказу №562, для каждой операции, подписанного ЭЦП:
1) от образователей, зарегистрированных в информационной системе 1;
2) от образователей и владельцев отходов с мест сбора (стационарные приемные пункты и (или) контейнеры и (или) главная база), указанных в анкетных данных получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов при подаче заявки на заключение типового договора, в том числе изменения, вносимые в анкетные данные.
27. Выплаты за сбор, сортировку и транспортировку отходов с полигонов твердых бытовых отходов, мусоросортировочных комплексов (объектов) и (или) контейнеров, установленных в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии со статьей 367 Кодекса, не осуществляются.
28. Сбор отходов от образователей, зарегистрированных в информационной системе 1, осуществляется по заявке образователей на передачу отходов, при условии нахождения в пределах административных границ села, поселка, района в городе, города, района получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов и соблюдения образователем следующих норм:
1) осуществлять очищение и сортировку накопленных отходов раздельно по каждому виду отходов упаковки (стеклянная, бумажная и картонная, полимерная, из комбинированных материалов);
2) минимальная масса отходов упаковки для подачи заявки на передачу отходов:
для физических лиц – не менее 10 (десяти) килограмм для одного из видов отходов упаковки;
для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей – не менее 30 (тридцати) килограмм для одного из видов отходов упаковки;
3) отходы упаковки чистые и сухие, не содержат жидкость, остатки пищи, пищевые отходы, ткань, фольгу, мультифоры, а также не парафинированные, не битумированные, не промасленные, не гуммированные, не металлизированные, не пропитаны химическими веществами, с сургучом, не наждачными, не прелыми и не горелыми.

25. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша үлгілік шарт кәсіпкерлік субъектісі қол қойған өтінішті Оператор 1-ақпараттық жүйеде келіскеннен кейін жасалған болып есептеледі.
Үлгілік шарт жасалғаннан кейін кәсіпкерлік субъектісі қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы мәртебесіне ие болады. Үлгілік шарттың қолданылу кезеңінде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы төлемдерді алу шеңберінде барлық іс-қимылдарды тек қана осы Қағидалар мен Түсіндірмелерге сәйкес 1-ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
26. 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау туралы мәліметтерді көрсетуді әрбір операция үшін № 562 бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы қорлардың кіріс ордерін ресімдей отырып, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау операциясы жүргізілген күннен бастап 1 (бір) күн ішінде:
1) 1-ақпараттық жүйеде тіркелген түзушілерден;
2) Үлгілік шарт жасасуға өтінім беру кезінде қалдықтарды жинағаны, сұрыптағаны үшін төлемдерді алушының сауалнамалық деректерінде көрсетілген жинау орындарынан (стационарлық қабылдау пункттері және (немесе) контейнерлер және (немесе) негізгі база) қалдықтарды түзушілер мен иеленушілерден, оның ішінде сауалнамалық деректерге енгізілетін өзгерістер жүзеге асырылады және ЭЦҚ расталады.
27. Кодекстің 367-бабына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарынан, қоқысты сұрыптау кешендерінен (объектілерінен) және (немесе) орталықтандырылған қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау жүйесі шеңберінде орнатылған контейнерлерден қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдер төлем алушыға жүргізілмейді.
28. 1-ақпараттық жүйеде тіркелген қалдық түзушілерден қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы ауылдың, кенттің, қаладағы ауданның, қаланың, ауданның әкімшілік шекаралары шегінде болған және қалдық түзушілердің қалдықтарды беруге арналған өтінімі бойынша қалдық түзуші мынадай нормаларды сақтаған жағдайда жүзеге асырылады:
1) жинақталған қалдықтарды қаптама қалдықтарының әрбір түрі (шыны, қағаз және картон, полимер, аралас материалдардан) бойынша бөлек тазартуды және сұрыптауды жүзеге асыру;
2) қалдықтарды жіберуге өтінім беру үшін қаптама қалдықтарының ең аз массасы:
жеке тұлғалар үшін қаптама қалдықтарының бір түрі бойынша кемінде 10 (он) килограмм;
заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін қаптама қалдықтарының бір түрі бойынша кемінде 30 (отыз) килограмм;
3) қаптама қалдықтары таза және құрғақ, құрамында сұйықтық, тамақ қалдықтары, мата, фольга, мультифорлар жоқ, сондай-ақ парафинделмеген, битумдалмаған, майланбаған, гуммирленбеген, металдандырылмаған, химиялық заттармен сіңдірілмеген, зығырланбаған, сынбаған және күйдірілмеген.

29. Получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов самостоятельно выбирает образователя. В случае несоответствия отходов образователя нормам пункта 28 настоящих Правил, получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отказывает в вывозе отходов, а образователь, по требованию получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку, возмещает транспортные расходы получателю выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, понесенные при осуществлении выезда к образователю. Взаимоотношения между образователем и получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку по вопросам передачи отходов, условия погрузки, разгрузки, подъема и спуска на этажи, порядок взвешивания и условия оплаты, а также порядок возмещения транспортных расходов регулируются образователем и получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов самостоятельно.
30. Образователь физическое лицо и владельцы отходов при передаче отходов, подписывает документы посредством введения кодов, передаваемых через короткое текстовое сообщение (далее – SMS) в мобильном приложении информационной системы 1, образователь юридическое лицо или индивидуальный предприниматель и владельцы отходов при передаче отходов, подписывают посредством ЭЦП в информационной системе 1 или посредствам введения кодов, передаваемых через SMS в мобильном приложении информационной системы 1.
31. Сбор отходов с мест сбора (стационарные приемные пункты и (или) контейнеры и (или) главная база) осуществляется получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в следующем порядке:
1) в информационной системе 1 выписывается транспортный лист, в соответствии с установленной формой, предусмотренной Пояснениями. В случае нахождения приемного пункта на главной базе оформляется только приходный ордер запасов;
При этом, в случае установления Оператором превышения разрешенной максимальной массы транспортного средства, указанной в техническом паспорте транспортного средства, при сборе и транспортировке отходов, масса таких отходов подлежит исключению из отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов.
2) собранные отходы взвешиваются на поверенном весовом оборудовании;
3) по результатам взвешивания в информационной системе 1 заполняется приходный ордер запасов, в соответствии с приложением 25 к Приказу №562;
4) приходный ордер запасов подписывается посредством ЭЦП.
32. Получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов по мере сбора, сортировки отходов для реализации их на подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, размещает в информационной системе 1 объявление о продаже собранных и сортированных отходов с указанием цены за 1 (одну) тонну отходов, для последующего заключения договора поставки отходов, согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, с получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов. Срок действия объявления 30 (тридцать) календарных дней с даты размещения в информационной системе 1.
Если по истечению указанного срока отходы не будут реализованы, объявление перемещается в архив информационной системы 1. Объявление на отходы размещается исключительно при их наличии у получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов.
В случае необходимости, объявление отзывается и корректируется до заключения договора поставки отходов, согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, с получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов.

29. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлем алушы қалдық түзушіні өзі таңдайды. Қалдық түзушінің қалдықтары осы Қағидалардың 28-тармағының нормаларына сәйкес келмеген жағдайда, жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы қалдықтарды әкетуден бас тартады, ал қалдық түзуші жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушының талабы бойынша қалдық түзушіге барған кезінде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушыға көлік шығындарын өтейді. Қалдықтарды беру мәселелері бойынша жинағаны, сұрыптағаны және тасымалдағаны үшін қалдық түзуші мен төлем алушы арасындағы өзара қарым-қатынасты тиеу, түсіру, қабаттарға көтеру және түсіру шарттарын, өлшеу тәртібі мен төлем шарттарын, сондай-ақ көлік шығындарын өтеу тәртібін қалдық түзушімен қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы дербес реттейді.
30. Қалдық түзуші жеке тұлға және қалдықтардың иелері қалдықтарды беру кезінде қысқа мәтіндік хабарлама (бұдан әрі – SMS) арқылы берілетін 1-ақпараттық жүйенің мобильді қосымшасында кодтарды енгізу арқылы құжаттарға қол қояды, қалдық түзуші заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер және қалдықтардың иелері қалдықтарды беру кезінде, ЭЦҚ арқылы немесе 1-ақпараттық жүйенің мобильді қосымшасында SMS арқылы берілетін кодтарды енгізу арқылы қол қояды.
31. Қалдықтарды жинауды (стационарлық қабылдау пункттері және (немесе) контейнерлер және (немесе) негізгі база) қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлем алушы келесі тәртіпте жүзеге асырады:
1) 1-ақпараттық жүйеде Түсіндірмелерде белгіленген нысанға сәйкес тасымалдау парағы рәсімделеді. Егер қабылдау пункті негізгі база аумағында орналасқан болса, тек қорлардың кіріс ордері ғана ресімделеді;
Бұл ретте, егер Оператор көлік құралының техникалық паспортында көрсетілген рұқсат етілген ең жоғары салмақтан асып кетуін анықтаса, мұндай қалдықтардың массасы қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау қызметін жүзеге асыру туралы есептен шығарылады.
2) жиналған қалдықтар тексерілген таразы жабдығында өлшенеді;
3) өлшеу нәтижелері бойынша 1-ақпараттық жүйеде № 562 бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес қорлардың кіріс ордері толтырылады;
4) қорлардың кіріс ордері ЭЦҚ арқылы қол қойылады.
32. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындауға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға өткізу үшін қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы 1-ақпараттық жүйеде 1 (бір) тонна қалдықтың бағасын көрсете отырып, Түсіндірмелерде көзделген белгіленген нысанға сәйкес жиналған және сұрыпталған қалдықтарды сату туралы хабарландыруды орналастырады, қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге дайындық үшін төлемдерді алушымен қалдықтарды залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жаратуды қалдықтарды жеткізу шартын кейіннен жасасу үшін. Хабарландырудың қолданылу мерзімі 1-ақпараттық жүйеде орналастырылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн.
Егер көрсетілген мерзім өткеннен кейін қалдықтар өткізілмесе, хабарландыру 1-ақпараттық жүйенің архивіне көшіріледі. Қалдықтарға арналған хабарландырулар қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушыда олар болған кезде ғана орналастырылады.
Хабарландыру қажет болған жағдайда қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлем алушымен Түсіндірмелерде көзделген белгіленген нысанға сәйкес қалдықтарды жеткізу шарты жасалғанға дейін кері қайтарылады және түзетіледі.

33. Получатели выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов оставляют отзыв на объявление с согласием на покупку отходов по указанной цене либо предлагают свою цену, а также указывают адрес доставки отходов.
34. После согласования цены в информационной системе 1 заключается договор поставки отходов, согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, между получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, путем подписания сторонами посредством ЭЦП.
35. После подписания договора поставки отходов, согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, с получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, отходы транспортируются с мест сбора и временного накопления отходов на производственные объекты по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизацию отходов, в соответствии с Пояснениями.
36. Транспортировка отходов на производственные объекты по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации организуется получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку отходов самостоятельно в соответствии с нормами Кодекса Республики Казахстан, приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 546 "Об утверждении Правил перевозок грузов автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12463), приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 августа 2019 года № 612 "Об утверждении Правил перевозок грузов железнодорожным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №19188) и настоящих Правил.
Транспортировка отходов осуществляется железнодорожным транспортом и (или) автомобильным транспортом.
При осуществлении транспортировки автомобильным транспортом получатель выплат за сбор, сортировку, транспортировку отходов выбирает транспортировщика из числа зарегистрированных в информационной системе 1.
37. Для регистрации в информационной системе 1 транспортировщик предоставляет копии следующих документов:
1) водительское удостоверение, подтверждающее право на управление транспортными средствами категории "С" и (или) "СЕ" и (или) подкатегории "С1" и (или) подкатегории "С1Е";

33. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушылар көрсетілген бағамен қалдықтарды сатып алуға келісе отырып, хабарландыруға пікір қалдырады не өз бағасын ұсынады, сондай-ақ қалдықтарды жеткізу мекенжайын көрсетеді.
34. Баға келісілгеннен кейін 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау үшін төлемдерді алушы мен қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы арасында Түсіндірмелерде көзделген белгіленген нысанға сәйкес ЭЦҚ арқылы Тараптардың қол қоюы арқылы қалдықтарды жеткізу шарты жасалады.
35. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушымен Түсіндірмелерде көзделген белгіленген нысанға сәйкес қалдықтарды жеткізу шартына қол қойылғаннан кейін қалдықтарды жинау және уақытша жинақтау орындарынан қайта пайдалануға, өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) залалсыздандыруға дайындық жөніндегі өндірістік объектілерге Түсіндірмелерге сәйкес қалдықтарды кәдеге жаратуға тасымалданады.
36. Өндірістік объектілерге қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі өндірістік объектілерге тасымалдауды қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау үшін төлемдерді алушы Кодекстің, "Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 546 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12463 болып тіркелген), "Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидалары бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 тамыздағы № 612 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19188 болып тіркелген) және осы Қағидалар нормаларына сәйкес дербес ұйымдастырады.
Қалдықтарды тасымалдау темір жол көлігімен және (немесе) автомобиль көлігімен жүзеге асырылады.
Автомобиль көлігімен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау үшін төлем алушы тасымалдаушыны 1-ақпараттық жүйеде тіркелгендердің ішінен таңдайды.
37. Тасымалдаушы 1-ақпараттық жүйеде тіркелу үшін мынадай құжаттардың:
1) "С" және (немесе) "СЕ" санатындағы және (немесе) "С1" кіші санатындағы және (немесе) "С1Е" кіші санатындағы көлік құралдарын басқару құқығын растайтын жүргізуші куәлігінің;

2) свидетельство о регистрации грузового транспортного средства;
3) сведения о включении в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в соответствии со статьей 337 Кодекса;
В случае отсутствия талона о приеме уведомления при транспортировке отходов у транспортировщика, предоставляется талон о приеме уведомления получателя выплат, с которым в информационной системе 1 заключается договор, подтверждающий гражданско-правовые отношения водителя.
4) документ, подтверждающий трудовые или гражданско-правовые отношения водителя с субъектом предпринимательства, получившим талон о приеме уведомления субъектов предпринимательства в сфере управления отходами (при наличии);
5) действующие документы, подтверждающие обязательное страхование гражданско-правовой ответственности водителя.
38. При передаче отходов транспортировщику, транспортировщик подписывает документы в информационной системе 1 посредством введения кодов, передаваемых через SMS.
39. Отходы транспортируются с обязательным предварительным взвешиванием и оформлением в информационной системе 1 акта (актов) взвешивания, погрузки и передачи отходов, согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, который подписывается посредством ЭЦП получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку отходов.
40. При транспортировке отходов транспортировщиком используется мобильное приложение информационной системы 1, проводится контрольная фотофиксация в соответствии с Пояснениями, а также отслеживание движения автомобильного транспорта, осуществляющего транспортировку отходов, по данным спутниковых навигационных систем.
41. Отходы принимаются получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов с оформлением в информационной системе 1 акта взвешивания, разгрузки и приема отходов, согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, который подписывается получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов посредством ЭЦП.
42. После проведения процедур, указанных в пункте 41 настоящих Правил, между получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку отходов и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, оформляется акт приема-передачи, согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, в информационной системе 1 и подписывается сторонами посредством ЭЦП.
Указанная масса отходов в подписанном с обеих сторон акте приема-передачи, является массой отходов, переданных на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию, и не превышающая массу отходов, указанных в актах взвешивания при погрузке и разгрузке.
При этом, в случае установления Оператором превышения разрешенной максимальной массы транспортного средства, указанной в техническом паспорте транспортного средства при транспортировке отходов до получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, масса таких отходов подлежит исключению из отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов.

2) жүк көлік құралын тіркеу туралы куәлігінің көшірмелерін;
3) Кодекстің 337-бабына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізіліміне енгізу туралы мәліметтерді;
Егер қалдықтарды тасымалдау кезінде тасымалдаушыда хабарламаны қабылдау талоны болмаған жағдайда, 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінен хабарламаны қабылдау талонын алған төлем алушымен жүргізушінің азаматтық-құқықтық қатынастарын растайтын шарт жасалады.
4) Қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінен хабарламаны қабылдау талонын алған кәсіпкерлік субъектісімен жүргізушінің еңбек немесе азаматтық-құқықтық қатынастарын растайтын құжатты (болған жағдайда);
5) жүргізушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды растайтын қолданыстағы құжаттарды ұсынады.
38. Тасымалдаушыға қалдықтарды беру кезінде тасымалдаушы 1-ақпараттық жүйедегі құжаттарға SMS арқылы берілетін кодтарды енгізу арқылы қол қояды.
39. Қалдықтар міндетті түрде алдын ала өлшеу жүргізіліп, 1-ақпараттық жүйеде белгіленген нысанға сәйкес Түсіндірмелерде көзделген қалдықтарды өлшеу, тиеу және беру актісі (актілері) рәсімделе отырып тасымалданады. Аталған актілер қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша төлемдерді алушының ЭЦҚ арқылы қол қойылады.
40. Тасымалдаушы қалдықтарды тасымалдау кезінде 1-ақпараттық жүйенің мобильді қосымшасын пайдаланады, Түсіндірмелерге сәйкес бақылау фотофиксациясын жүргізеді, сондай-ақ спутниктік навигациялық жүйелердің деректері бойынша қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын автомобиль көлігінің қозғалысын қадағалайды.
41. Қалдықтар қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша төлем алушыға 1-ақпараттық жүйеде Түсіндірмелерде белгіленген нысанға сәйкес өлшеу, түсіру және қабылдау актісін ресімдей отырып қабылданады, бұл акт ЭЦҚ арқылы қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша төлем алушы тарапынан қол қойылады.
42. Осы Қағидалардың 41-тармағында көзделген рәсімдер өткізілгеннен кейін қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау бойынша төлем алушы мен қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша төлем алушы арасында 1-ақпараттық жүйеде Түсіндірмелерде белгіленген нысанға сәйкес қабылдап-тапсыру актісі ресімделіп, тараптармен ЭЦҚ арқылы қол қояды.
Тараптар қол қойған қабылдап-тапсыру актісінде көрсетілген қалдықтардың массасы қайта пайдалануға дайындауға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға берілген қалдықтардың массасы болып табылады және тиеу және түсіру кезінде жасалған өлшеу актілерінде көрсетілген қалдықтар массасынан аспауға тиіс.
Сонымен қатар, Оператор қалдықтарды қайта пайдалануға дайындауға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға арналған төлем алушыға дейін тасымалдау кезінде көлік құралының техникалық паспортында көрсетілген жол берілетін ең жоғары массасының асқанын анықтаған жағдайда, мұндай қалдықтардың массасы қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есептен алып тастауға жатады.

43. В случае транспортировки отходов до получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, главная база которого, расположена по одному юридическому адресу и (или) на одной производственной территории и (или) сопредельной территории, с главной базой получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, выплаты за транспортировку не производятся. При этом, выплаты за сбор отходов осуществляются в случае соблюдения требований, предусмотренных настоящими Правилами и Пояснениями при транспортировке отходов.
44. Получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, для получения выплат от Оператора, 1 (один) раз по истечению каждого месяца, до 15 (пятнадцатого) числа следующего месяца, формирует в информационной системе 1 отчеты об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов на объем (массу) отходов, реализованных каждому получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов отдельно, по установленной форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, с приложением электронных счетов-фактур, подтверждающих реализацию отходов, а также железнодорожных накладных, подтверждающих транспортировку отходов железнодорожным транспортом (в случае транспортировки отходов железнодорожным транспортом). При этом, масса отходов, указанная в отчетах об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов формируется из массы отходов, указанных в актах-приема-передачи, подписанных в информационной системе 1 согласно пункту 42 настоящих Правил.
По истечению срока, указанного в настоящем пункте, отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов за отчетный период не подлежит принятию и рассмотрению Оператором.
45. Оператор рассматривает каждый отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты его подписания получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в информационной системе 1.
При этом, подтверждение Оператором каждого отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов и выплаты по ним осуществляются после рассмотрения и подтверждения Оператором отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов получателя выплат, которому были реализованы отходы в отчетном периоде в соответствии с пунктами 74, 75, 76, 77, 78, 79 и 80 настоящих Правил.

43. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша төлем алушыға тасымалдау кезінде, егер оның негізгі базасы бір заңды мекенжайда және (немесе) бір өндірістік аумақта және (немесе) қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша төлем алушының негізгі базасымен шектесетін аумақта орналасқан болса, тасымалдау үшін төлемдер жүргізілмейді. Бұл ретте қалдықтарды жинау үшін төлемдер осы Қағидалар мен Түсіндірмелерде көзделген талаптар сақталған жағдайда жүзеге асырылады.
44. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша төлем алушы Оператордан төлем алу үшін әр айдың соңынан кейінгі келесі айдың 15 (он бес) дейін (бір рет) 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша қызметін жүзеге асыру туралы есептерді қалыптастырады. Бұл есептер қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша әрбір төлем алушыға жеке-жеке, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес бекітілген нысанда дайындалады. Оған іске асырылған қалдықтарға арналған электрондық шот-фактуралар, сондай-ақ, егер тасымалдау теміржол көлігімен жүзеге асырылса, теміржол жүкқұжаттары қоса беріледі. Бұл ретте, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша қызметін жүзеге асыру туралы есептерде көрсетілген қалдықтардың массасы осы Қағидалардың 42-тармағына сәйкес 1-ақпараттық жүйеде қол қойылған қабылдау-беру актілерінде көрсетілген қалдықтардың массасынан қалыптастырылады.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін, есепті кезеңге арналған қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша қызметін жүзеге асыру туралы есеп Оператор тарапынан қабылданбайды және қаралмайды.
45. Оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы әрбір есепті, алушы 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерге қол қойған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Бұл ретте, әрбір қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті Оператордың растауы және оған сәйкес төлемдерді жүзеге асыру, есепті кезеңде осы Қағидалардың 74, 75, 76, 77, 78, 79 және 80-тармақтарына сәйкес қалдықтар іске асырылған төлем алушының қалдықтарды қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есебін Оператор қарап, растағаннан кейін жүзеге асырылады.

46. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов в информационной системе 1, Оператор исключает массу собранных, транспортированных и переданных на переработку отходов, из общей массы отходов, указанных в отчете, и направляет его на доработку один раз в следующих случаях:
1) при неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении норм, предусмотренных Правилами и (или) Пояснений в части порядка при осуществлении сбора, а также транспортировки отходов до получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов;
2) при отражении сведений об отходах, собранных в период несоответствия нормам, согласно пункту 52 настоящих Правил;
3) при отсутствии электронных счетов-фактур на реализованные отходы получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов;
4) при превышении разрешенной максимальной массы транспортного средства, указанной в техническом паспорте транспортного средства, при сборе, а также транспортировке отходов до получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов;
5) при расхождении сведений о массе отходов, указанных в актах взвешивания при погрузке, разгрузке с актом приема-передачи отходов;
6) при расхождении сведений о массе отходов, указанных в акте приема-передачи отходов, с электронными счет-фактурами на реализованные отходы получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов.
47. Подтверждению подлежат объемы отходов, которые собраны, транспортированы и переданы на переработку с соблюдением норм, предусмотренных настоящими Правилами и Пояснениями.
При этом, в случае расхождения сведений о массе отходов, указанных в актах взвешивания при погрузке и (или) разгрузке с актом приема-передачи отходов, к учету подлежит наименьшая из этих масс.
48. Получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в течении 3 (трех) рабочих дней с даты направления Оператором в информационной системе 1 отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов на доработку, формирует новый отчет с учетом исключенной Оператором массы отходов, при этом отчет рассматривается согласно пункту 45 настоящих Правил.

46. 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау кезінде Оператор есепте көрсетілген қалдықтардың жалпы массасынан жиналған, тасымалданған және қайта өңдеуге берілген қалдықтардың массасын алып тастайды және оны мынадай жағдайларда бір рет пысықтауға:
1) қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлем алушыға дейін қалдықтарды жинауды, сондай-ақ тасымалдауды жүзеге асыру кезінде Қағидаларда көзделген нормаларды және (немесе) тәртіп бөлігіндегі Түсіндірмелерді орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған кезде;
2) осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес нормаларға сәйкес келмеген кезеңде жиналған қалдықтар туралы мәліметтер көрсетілген кезде;
3) қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындалғаны үшін алушыға өткізілген қалдықтарға электрондық шот-фактуралар болмаған кезде;
4) қалдықтарды жинау, сондай-ақ оларды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша төлемдерді алушыға тасымалдау кезінде көлік құралының техникалық паспортында көрсетілген рұқсат етілген ең жоғары массасынан асып кету жағдайында;
5) қалдықтарды тиеу, түсіру кезінде өлшеу актілерінде көрсетілген масса туралы мәліметтердің қалдықтарды қабылдау-беру актісіндегі деректермен сәйкес келмеуі жағдайында;
6) қалдықтарды қабылдау-беру актісінде көрсетілген қалдық массасының оларды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша төлемдерді алушыға өткізілген қалдықтарға арналған электрондық шот-фактуралардағы мәліметтермен сәйкес келмеуі жағдайында жібереді.
47. Осы Қағидаларда және Түсіндірмелерге көзделген нормаларды сақтай отырып жиналған, тасымалданған және қайта өңдеуге берілген қалдықтардың көлемі расталуға жатады.
Бұл ретте, егер тиеу және (немесе) түсіру кезіндегі өлшеу актілерінде көрсетілген қалдық массасының мәліметтері қалдықтарды қабылдау-беру актісіндегі деректермен сәйкес келмеген жағдайда, ең төменгі масса есепке алынады.
48. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша төлемдерді алушы Оператор тарапынан ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті пысықтауға қайтарған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Оператор алып тастаған қалдық массасын ескере отырып, жаңа есепті қалыптастырады, бұл ретте есеп осы Қағидалардың 45-тармағына сәйкес қаралады.

49. Оператор отказывает в подтверждении (отклоняет) отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов, в случаях:
1) неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения норм настоящих Правил и Пояснений, в том числе, после направления отчетов на доработку по основаниям, предусмотренным пунктом 46 настоящих Правил;
2) не подтверждения Оператором отчета получателя выплат об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, которому получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов реализовал отходы.
50. При подтверждении Оператором в информационной системе 1 отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов, Оператор производит выплаты в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты подтверждения отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов.
51. Получателю выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов необходимо соответствовать нормам, предусмотренным пунктом 12 настоящих Правил на протяжении всего срока действия, заключенного между Оператором и получателем выплат типового договора.
52. В случае установления Оператором несоответствия нормам, предусмотренным пунктом 12 настоящих Правил, Оператор в течение 2 (двух) рабочих дней с даты установления несоответствия, уведомляет о необходимости устранения несоответствия получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в срок не более 3 (трех) месяцев. Если по истечении 3 (трех) месяцев получатель выплат не подтвердит соответствие нормам, Оператор в одностороннем порядке расторгает типовой договор.
При этом, масса собранных отходов в период несоответствия получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов нормам, предусмотренным пунктом 12 настоящих Правил, не включается в массу отходов, указываемую в отчете об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов в информационной системе 1.
После устранения несоответствий нормам, предусмотренным пунктом 12 настоящих Правил, получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов в информационной системе 1 подается заявка на изменение сведений с приложением подтверждающих документов о соответствии нормам, установленным настоящими Правилами.
Заявка на изменение сведений подтверждается или отклоняется Оператором в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктом 53 настоящих Правил.

49. Оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті келесі жағдайларда:
1) осы Қағидалар мен Түсіндірмелердің нормаларын орындамау және (немесе) тиісінше орындамау, оның ішінде осы Қағидалардың 46-тармақта көзделген негіздер бойынша есептерді пысықтауға жібергеннен кейін;
2) Оператор қалдықтарды жинауға, сұрыптауға және тасымалдауға арналған төлемдерді алушы қалдықтарды өткізген қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы төлемдерді алушының есебін растамаған жағдайларда растаудан бас тартады (қабылдамайды).
50. Оператор 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті растаған жағдайда Оператор қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті растаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде төлемдер жүргізеді.
51. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы Оператор мен төлемдерді алушы арасында жасалған үлгілік шарттың қолданылу мерзімі ішінде осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келуі қажет.
52. Оператор осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздікті анықтаған жағдайда, Оператор сәйкессіздік анықталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушының сәйкессіздігін 3 (үш) айдан аспайтын мерзімде жою қажеттігі туралы хабарлайды. Егер 3 (үш) ай өткеннен кейін төлем алушы нормаларға сәйкестігін растамаса, Оператор үлгілік шартты біржақты тәртіппен бұзады.
Бұл ретте қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келмеген кезеңдегі жиналған қалдықтардың массасы 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепте көрсетілген қалдықтардың массасына енгізілмейді.
Осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін, 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы осы Қағидаларда белгіленген нормаларға сәйкестігі туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, мәліметтерді өзгертуге өтінім береді.
Мәліметтерді өзгертуге арналған өтінімді Оператор осы Қағидалардың 53-тармағында көзделген талаптарға сәйкес растайды немесе қабылдамайды.

53. Получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов при возникновении изменений в сведениях, указанных в паспорте или в анкете, подает заявку в информационной системе 1 на изменение сведений не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты их возникновения, с приложением подтверждающих документов. При этом предыдущие сведения сохраняются как архивные и применяются к периоду, в котором они были актуальны.
Заявка на изменение сведений подтверждается или отклоняется Оператором в информационной системе 1, в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты поступления заявки на изменение сведений.
В случае изменений местонахождения стационарного приемного пункта и (или) главной базы, а также их добавления, Оператор в целях подтверждения сведений, указанных в заявке, а также, принятия решения, организовывает видеоконференцсвязь с получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов.
В случае, если возникшие изменения приводят к несоответствию получателя выплат нормам, установленным пунктом 12 настоящих Правил, Оператор осуществляет действия, предусмотренные настоящим пунктом Правил.
В случае, если Оператором установлено, что выплаты получателю выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов осуществлены в период несоответствия получателя нормам, установленным пунктом 12 настоящих Правил, Оператор истребует такие суммы выплат.
Истребование Оператором ранее выплаченных сумм осуществляется в следующем порядке:
1) Оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней, с даты установления несоответствия получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов нормам, установленным пунктом 12 настоящих Правил, размещает в информационной системе 1, а также направляет посредством электронного документооборота и (или) электронной почты, а также мессенджеров (программа для мгновенного обмена текстовыми сообщениями, файлами и медиа между зарегистрированными пользователями через интернет), указанных при регистрации, уведомление об истребовании денежных средств, с указанием суммы подлежащей возврату;
2) получатель выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, в срок до 10 (десяти) календарных дней выплачивает Оператору требуемую сумму.
Параграф 3. Порядок выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов
54. Субъектам предпринимательства, осуществляющим подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, для приобретения статуса получателя выплат необходимо:

53. Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы паспортта немесе сауалнамада көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы өзгерістер орын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей 1-ақпараттық жүйеде деректерді өзгерту туралы өтінімді растайтын құжаттармен қоса береді. Бұл ретте бұрынғы деректер архивтік дерек ретінде сақталады және олар өзекті болған кезеңге қолданылады.
Мәліметтерді өзгертуге өтінімді Оператор мәліметтерді өзгертуге өтінім келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде 1-ақпараттық жүйеде растайды немесе бас тартады.
Егер стационарлық қабылдау пунктінің және (немесе) негізгі базаның орналасқан жері өзгерсе немесе жаңадан қосылса, Оператор өтінімде көрсетілген мәліметтерді растау және шешім қабылдау мақсатында қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушымен видеоконференция ұйымдастырады.
Егер өзгерістер төлем алушының осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес еместігін көрсетсе, Оператор осы тармақта көзделген шараларды қабылдайды.
Егер Оператор осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген кезеңде қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлем алушыға төлем жасалғанын анықтаса, Оператор осындай төлемдерді қайтаруды талап етеді.
Оператор бұрын төленген сомаларды келесі тәртіппен өндіріп алады:
1) Оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша төлемдерді алушының осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген нормаларға сәйкес келмейтінін анықтаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде 1-ақпараттық жүйеде хабарландыру орналастырады, сондай-ақ тіркеу кезінде көрсетілген электрондық құжат айналымы құралдары және (немесе) электрондық пошта, сондай-ақ мессенджерлер (интернет арқылы тіркелген пайдаланушылар арасында мәтіндік хабарламалар, файлдар мен медианы жедел алмасуға арналған бағдарлама) арқылы қайтарылуға жататын сома көрсетілген ақшалай қаражатты өндіру туралы хабарлама жібереді;
2) қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша төлемдерді алушы талап етілген соманы Операторға 10 (он) күнтізбелік күн ішінде төлейді.
3-параграф. Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау үшін төлемдердің тәртібі
54. Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері төлем алушы мәртебесін алу үшін:

1) обладать правоспособностью (для юридических лиц) и гражданской дееспособностью (для индивидуальных предпринимателей) и осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан;
2) не подлежать процедуре банкротства, ликвидации и (или) приостановлению финансово-хозяйственной деятельности;
3) состоять в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и (или) иметь лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды;
4) иметь на праве собственности и (или) ином законном праве производственный объект с необходимым оборудованием (техникой), предназначенным и позволяющим осуществлять подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию заявленных отходов;
5) иметь на праве собственности и (или) ином законном праве весовое оборудование с действующим сертификатом о поверке, выданным в соответствии с Законом об обеспечении единства измерений, а также производственное помещение и (или) территорию для их размещения;
6) иметь технологический регламент, утвержденный первым руководителем (уполномоченным лицом) или уполномоченным органом субъекта предпринимательства, на деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в котором отражаются все процессы по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов;
7) производить готовую продукцию в соответствии с документами по стандартизации предусмотренными требованиями Закона Республики Казахстан "О стандартизации" (далее – Закон о стандартизации).
55. Субъектами предпринимательства, осуществляющим подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, не используются:
1) техника, оборудование, складские и производственные помещения, территории, базы и другие производственные объекты, которые принадлежат на праве собственности и (или) другом законном праве субъектам предпринимательства, исполняющим расширенные обязательства производителей (импортеров) способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Кодекса;
2) весовое оборудование с истекшим сроком действия сертификата о поверке;
3) техника, оборудование, за исключением весового, складские и производственные помещения, территории, базы и другие производственные объекты, заявленные субъектами предпринимательства, которым подтверждены документы согласно пунктам 19, 61 и 92 настоящих Правил в информационной системе 1;

1) құқық қабілеттілігіне (заңды тұлғалар үшін) және азаматтық әрекет қабілеттілігіне (жеке кәсіпкер үшін) ие болуға және өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруы;
2) банкроттық, қаржы-шаруашылық қызметті тарату және (немесе) тоқтата тұру рәсіміне жатпауы;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізілімінде болуға және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиясының болуы;
4) меншік құқығында және (немесе) өзге де заңды құқығында, мәлімделген қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындауды жүзеге асыруға арналған және мүмкіндік беретін қажетті жабдығы (техникасы) бар өндірістік объектінің болуы;
5) меншік құқығында және (немесе) өзге де заңды құқығында, Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы Заңына сәйкес берілген қолданыстағы салыстырып тексеру туралы сертификаты бар таразы жабдығының, сондай-ақ оларды орналастыру үшін өндірістік ғимараттың және (немесе) аумақтың болуы;
6) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі барлық процестер көрсетілген қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметке кәсіпкерлік субъектісінің бірінші басшысы (уәкілетті адам) немесе уәкілетті органы бекіткен технологиялық регламенттің болуы;
7) дайын өнімді "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Стандарттау туралы Заңы) талаптарында көзделген стандарттау жөніндегі құжаттарға сәйкес өндіруі қажет.
55. Қалдықтарды қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері мыналарды:
1) Кодекстің 386-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген тәсілмен өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындайтын кәсіпкерлік субъектілеріне меншік құқығында және (немесе) басқа да заңды құқықта тиесілі техниканы, жабдықты, қойманы және өндірістік орынжайды, аумақтарды, базаларды және басқа да өндірістік объектілерді;
2) тексеру туралы сертификаттың мерзімі өткен таразы жабдығын;
3) өлшеу жабдықтарынан басқа техника және жабдықтар, сондай-ақ осы Қағидалардың 19, 61 және 92-тармақтарына сәйкес құжаттары расталған және 1-ақпараттық жүйеде тіркелген кәсіпкерлік субъектілері мәлімдеген қойманы және өндірістік орынжайды, аумақтарды, базалар мен өзге де өндірістік объектілерді;

4) техника, оборудование, за исключением весового, складские и производственные помещения, территории, базы и другие производственные объекты, используемые в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии с требованиями статьи 367 Кодекса и Приказа № 508.
56. При регистрации в информационной системе 1 субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, заполняют заявку, паспорт субъекта предпринимательства и анкету (осуществляющего деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов) по установленной форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов (копий):
1) о государственной регистрации:
для юридического лица - справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, филиала (представительства);
для индивидуального предпринимателя - талон уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
2) сведения о включении в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и (или) лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды по соответствующему подвиду деятельности в соответствии со статьями 337 и 336 Кодекса;
3) список оборудования для подготовки к повторному использованию, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов (инвентаризационная опись основных средств, фото производственного объекта снаружи и изнутри) с приложением подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве на него;
4) подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве весового оборудования, с действующим сертификатом о поверке, в соответствии с Законом Республики Казахстан об обеспечении единства измерений;
5) утвержденный первым руководителем (уполномоченным лицом) или уполномоченным органом субъекта предпринимательства технологический регламент на деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в котором отражаются все процессы по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, с приложением:
документов о вводе в эксплуатацию производственного объекта, на котором осуществляется деятельность по повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизацию отходов;
действующего экологического разрешения на воздействие и (или) декларации о воздействии на окружающую среду и (или) заключения о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности от уполномоченного органа с приложением проектной документации;

4) Кодекстің 367-бабының және № 508 бұйрығына сәйкес тұрмыстық қатты қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде пайдаланылатын таразы, қойма және өндірістік орынжайды, аумақтарды, базаларды және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда, техниканы, жабдықты пайдаланбайды.
56. Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері 1-ақпараттық жүйеде тіркелген кезде осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтінімді, кәсіпкерлік субъектісінің паспортын және сауалнаманы (қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын) мынадай құжаттарды (көшірмелерді):
1) мемлекеттік тіркеу туралы:
заңды тұлға үшін – заңды тұлғаның, мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу), филиалдың (өкiлдiктiң) туралы анықтама;
жеке кәсіпкер үшін – жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама талоны;
2) Кодекстің 336 және 336 сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиясының болуы туралы мәліметтер;
3) меншік құқығы және (немесе) оған өзге де заңды құқығы туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға арналған жабдықтардың тізімі (негізгі құралдардың түгендеу тізімдемесі, өндірістік объектінің сыртқы және ішкі фотосуреті);
4) Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы Заңына сәйкес берілген қолданыстағы салыстырып тексеру туралы сертификаты бар таразы жабдығына меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды пайдалану туралы растайтын құжаттарды;
5) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі барлық процестер көрсетілетін қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметке кәсіпкерлік субъектісінің бірінші басшысы (уәкілетті адам) немесе уәкілетті органы бекіткен технологиялық регламент, төмендегідей қосымшамен бірге:
қалдықтарды қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызмет жүзеге асырылатын өндірістік объектіні пайдалануға беру туралы құжаттарды;
жобалық құжаттамаларымен бірге қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияның және (немесе) уәкілетті органнан белгіленетін қызметтің әсер ету скринингінің нәтижелері туралы қорытындының әсер етуіне қолданыстағы экологиялық рұқсат және (немесе) қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны;

6) документ по стандартизации (национальный стандарт, стандарт организации), который устанавливает требования и характеристики, производимой продукции в результате переработки отходов.
57. Оператор в течение 7 (семи) рабочих дней с даты поступления документов рассматривает, на:
1) наличие полного пакета документов, предусмотренных пунктом 56 настоящих Правил;
2) корректное заполнение заявки, в соответствии с настоящими Правилами;
3) соответствие представленных документов нормам настоящих Правил;
4) соответствие сведений, указанных в заявке, сведениям в приложенных документах;
5) читаемость приложенных документов.
58. Датой поступления заявки Оператору является дата подписания субъектом предпринимательства в информационной системе 1 заявки посредством ЭЦП. В случае подписания заявки после 15:00 текущей даты, исчисление срока начинается со следующего рабочего дня.
59. Основаниями для отклонения Оператором заявки являются:
1) несоответствие пункту 54 настоящих Правил;
2) несоответствия сведений в заявке и (или) документах в информационной системе 1, определенные уполномоченным представителем Оператора по результатам выезда, в том числе несоответствие заявки и (или) документов заявленному виду деятельности;
3) отказ субъекта предпринимательства в подписании отчета по результатам выезда уполномоченного представителя Оператора;
4) отсутствие в информационной системе 1 подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживании и (или) утилизации отходов, уполномоченного представителя Оператора;
5) отсутствие подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства, уполномоченного представителя Оператора по прибытии уполномоченного представителя Оператора на производственный объект;
6) некорректное заполнение и (или) не подписание заявления присоединении в сроки, установленные настоящими Правилами;
7) предоставление в информационной системе 1 сведений о технике, оборудования, за исключением весового, складских и производственных помещений, территорий, баз и других производственный объектов, заявленных субъектом предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживания и (или) утилизацию отходов, которому подтверждены документы согласно пунктам 19, 61 и 92 настоящих Правил.
60. Отклонение заявок по основаниям, предусмотренным пунктом 59 настоящих Правил не препятствует повторной подаче заявки субъектом предпринимательства при условии устранения выявленных замечаний.

6) қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде өндірілетін өнімнің талаптары мен сипаттамаларын белгілейтін стандарттау жөніндегі құжат (ұлттық стандарт, ұйым стандарты) қоса бере отырып толтырады.
57. Оператор құжаттар келіп түскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидалардың 56-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасының болуын;
2) осы Қағидаларға сәйкес өтінімді дұрыс толтырылуын;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың нормаларына сәйкестігі;
4) өтінімде көрсетілген мәліметтердің қоса берілген құжаттардағы мәліметтерге сәйкестігін;
5) қоса берілген құжаттардың оқылуын қарастырады.
58. Өтінімнің Операторға келіп түскен күні кәсіпкерлік субъектісінің 1-ақпараттық жүйеде өтінімге ЭЦҚ арқылы қол қойған күні болып есептеледі. Өтінімнің қол қойылуы сағат 15:00-ден кейінгі уақытта жүзеге асырылған жағдайда, мерзімнің есептелуі келесі жұмыс күнінен басталады.
59. Оператордың 1-ақпараттық жүйеде өтінімді қабылдамауы үшін:
1) осы Қағидалардың 54-тармағына сәйкес келмеуі;
2) шығудың нәтижелері бойынша Оператордың уәкілетті өкілі айқындаған 1-ақпараттық жүйедегі өтінімді және (немесе) құжаттардағы мәліметтердің сәйкес келмеуі, оның ішінде мәлімделген қызмет түріне өтінімнің және (немесе) құжаттардың сәйкес келмеуі;
3) кәсіпкерлік субъектісінің Оператордың уәкілетті өкілінің бару нәтижелері бойынша есепке қол қоюдан бас тартуы;
4) 1-ақпараттық жүйеде кәсіпкерлік субъектісінің қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі өндірістік объектісіне рұқсатта Оператордың уәкілетті өкілінің растамасының болмауы;
5) кәсіпкерлік субъектісінің өндірістік объектісіне Оператордың уәкілетті өкілін өндірістік объектіге келгеннен кейін өндірістік объектіге жіберуде растаудың болмауы;
6) осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде қосылу туралы өтінішті дұрыс толтырмау және (немесе) оған қол қоймау;
7) осы Қағидалардың нормаларына сәйкестік ретінде осы Қағидалардың 19, 61 және 92-тармақтарына сәйкес құжаттары расталған қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау бойынша кәсіпкерлік субъектісі мәлімдеген таразы, қойма және өндірістік орынжайды, аумақтарды, базаларды және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда 1-ақпараттық жүйеде техника мен жабдық туралы мәліметтерді ұсыну негіз болып табылады.
60. Осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген негіздер бойынша өтінімдерді қабылдамау анықталған ескертулер жойылған жағдайда кәсіпкерлік субъектісінің өтінімді қайта беруіне кедергі болмайды.

61. В случае одобрения Оператором соответствия представленных документов, Оператор уведомляет в информационной системе 1 о дате выезда к субъекту предпринимательства, с посещением производственных объектов по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в целях установления соответствия или несоответствия деятельности субъекта предпринимательства сведениям, документам и другим нормам, установленным настоящими Правилами, размещенным в информационной системе 1.
62. Выезд уполномоченных представителей Оператора к субъекту предпринимательства с посещением производственных объектов по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов осуществляется в течение 40 (сорока) рабочих дней с даты подтверждения соответствия пунктам 54, 55 и 56 настоящих Правил.
63. При поступлении от Оператора уведомления об осуществлении выезда, субъект предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в течение рабочего дня, следующего за днем получения уведомления от Оператора, подтверждает или отказывает в допуске к производственным объектам по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов. В случае отсутствия в информационной системе 1 подтверждения от субъекта предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в допуске Оператора к производственному объекту в течение рабочего дня, следующего за днем получения уведомления от Оператора, заявка отклоняется Оператором в информационной системе 1.
64. В случае отказа субъекта предпринимательства в допуске, уполномоченного представителя Оператора на производственный объект по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов при прибытии представителя Оператора на производственный объект и (или) несоответствия сведений, указанных в представленных документах к заявке, сведениям, установленным уполномоченным представителем Оператора по результатам выезда, заявка отклоняется Оператором в информационной системе 1.
65. По результатам выезда уполномоченного представителя Оператора, в день завершения посещения производственного объекта составляется отчет, согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, подписываемый уполномоченным представителем Оператора и субъектом предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов. В случае отказа субъектом предпринимательства по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов подписывать отчет, заявка отклоняется Оператором в информационной системе 1.

61. Оператор ұсынылған құжаттардың сәйкестігін мақұлдаған жағдайда, Оператор 1-ақпараттық жүйеде кәсіпкерлік субъектісінің қызметіне белгіленген мәліметтерге, құжаттарға және басқа да нормаларға сәйкестігін немесе сәйкес еместігін анықтау мақсатында қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі өндірістік объектілерге бара отырып, 1-ақпараттық жүйеде орналастырылған осы Қағидаларға сәйкес кәсіпкерлік субъектісіне баратын күні туралы хабарлайды.
62. Оператордың уәкілетті өкілдерінің қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі өндірістік объектілерге барып, кәсіпкерлік субъектісіне шығуы осы Қағидалардың 54, 55 және 56-тармақтарына сәйкестігі расталған күннен бастап 40 (қырық) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
63. Оператордан тексеру жүргізу туралы хабарлама алынған жағдайда, қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) қалдықтарды кәдеге жарату бойынша қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі хабарлама алынған күннен кейінгі жұмыс күні ішінде өндірістік объектілерге (қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) қалдықтарды кәдеге жарату объектілеріне) Оператордың қол жеткізуін растауы немесе одан бас тартуы тиіс. Егер 1-ақпараттық жүйеде кәсіпкерлік субъектісінің Оператордың өндірістік объектіге қол жеткізуін растауы болмаса, сондай-ақ бұл растау Оператордан хабарлама алынған күннен кейінгі жұмыс күні ішінде берілмесе, өтінім 1-ақпараттық жүйеде Оператор тарапынан қабылдамайды.
64. Кәсіпкерлік субъектісі өндірістік объектіге қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) қалдықтарды кәдеге жаратуға дайындау бойынша өндірістік объектіге Оператордың уәкілетті өкілін жіберуден бас тартқан немесе ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтер өтінімге, шығу нәтижелері бойынша Оператордың уәкілетті өкілі белгілеген мәліметтерге сәйкес келмесе, Оператор 1-ақпараттық жүйеде өтінімді қабылдамайды.
65. Оператордың уәкілетті өкілінің баруы нәтижелері бойынша өндірістік объектіге бару аяқталған күні Оператордың уәкілетті өкілі мен қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жарату бойынша қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісінің қол қоятын уәкілетті өкілмен, Түсіндірмелерде көзделген белгіленген нысанға сәйкес есеп рәсімделеді. Егер кәсіпкерлік субъектісі қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық бойынша есепке қол қоюдан бас тартқан жағдайда, Оператор өтінімді 1-ақпараттық жүйеде қабылдамайды.

66. При соответствии представленных документов заявленному виду деятельности, подтвержденных при посещении производственного объекта, Оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты посещения последнего производственного объекта по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов одобряет заявку субъекта предпринимательства в информационной системе 1.
67. После одобрения в информационной системе 1 формируется заявление о присоединении по установленной форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которое заполняется и подписывается субъектом предпринимательства посредством ЭЦП.
68. Типовой договор считается заключенным после подписания субъектом предпринимательства заявления о присоединении в информационной системе 1, по установленной форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
69. После заключения типового договора субъект предпринимательства приобретает статус получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов. В период действия типового договора получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, осуществляет все действия в рамках получения выплат, исключительно через информационную систему 1, согласно настоящим Правилам и Пояснениям.
70. Получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов для приобретения у получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, оставляет в информационной системе 1 отзыв на объявление, с согласием на покупку отходов по указанной цене либо предлагает свою цену, с указанием адреса доставки отходов.
71. После согласования цены, в информационной системе 1, между получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов заключается договор поставки отходов в информационной системе 1, согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, путем подписания его сторонами посредством ЭЦП.
72. Транспортировка отходов получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов обеспечивается получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов.
73. Отходы принимаются получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, в соответствии с Пояснениями, с оформлением в информационной системе 1 акта взвешивания, разгрузки и приема отходов согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, который подписывается посредством ЭЦП.

66. Өндірістік объектіге барған кезде ұсынылған құжаттар мәлімделген қызмет түріне сәйкес келген кезде Оператор қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі соңғы өндірістік объектіге барған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік субъектісінің 1-ақпараттық жүйедегі өтінімін мақұлдайды.
67. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес кәсіпкерлік субъектісі 1-ақпараттық жүйеде мақұлданғаннан кейін ЭЦҚ арқылы толтыратын және қол қоятын, қосылу туралы өтініш қалыптастырылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей белгіленген нысан бойынша қосылу туралы өтініш қалыптастырылады.
68. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша үлгілік шарт кәсіпкерлік субъектісі қол қойған өтінішті Оператор 1-ақпараттық жүйеде келіскеннен кейін жасалған болып есептеледі.
69. Үлгілік шарт жасалғаннан кейін кәсіпкерлік субъектісі қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдерді алушы мәртебесіне ие болады. Үлгілік шарттың қолданылу кезеңінде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындалғаны үшін төлем алушы осы Қағидалар мен Түсіндірмелерге сәйкес төлемдерді алу шеңберінде барлық іс-әрекеттерді тек қана 1-ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
70. Қалдықтарды жинауға, сұрыптауға және тасымалдауға арналған төлемдерді алушыдан сатып алу үшін қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды көрсетілген баға бойынша сатып алуға келісе отырып, хабарландыруға пікір қалдырады не қалдықтарды жеткізу мекенжайын көрсете отырып, өз бағасын ұсынады.
71. Баға келісілгеннен кейін, 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау бойынша төлемдерді алушы мен қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) қалдықтарды кәдеге жарату бойынша төлемдерді алушы арасында қалдықтарды жеткізу шарты жасалады. Шарт Түсіндірмелерде көзделген белгіленген нысанға сәйкес рәсімделіп, тараптар оны ЭЦҚ арқылы қол қойған сәттен бастап 1-ақпараттық жүйеде жасалған деп есептеледі.
72. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушыға қалдықтарды тасымалдауды қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы қамтамасыз етеді.
73. Қалдықтарды ЭЦҚ арқылы қол қойылатын, Түсіндірмелерде көзделген белгіленген нысанға сәйкес қалдықтарды өлшеудің, түсірудің және қабылдаудың актісін 1-ақпараттық жүйеде ресімдей отырып, Түсіндірмелерге сәйкес қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлем алушы қабылдайды.

74. После проведения процедур, указанных в пункте 73 настоящих Правил, между получателем выплат за сбор, сортировку, транспортировку отходов и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов оформляется акт приема-передачи, согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, в информационной системе 1 и подписывается сторонами посредством ЭЦП.
75. Получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов заполняет данные о списанных отходах на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию и выходе готовой продукции и сопутствующих отходов в информационной системе 1 в следующем порядке:
1) в течение дня с даты совершения операции по оприходованию, списанию отходов на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию, оприходованных через информационную систему 1, оформляет в информационной системе 1 акт списания запасов по установленной форме, согласно приложению 30 к Приказу № 562, о списанных на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходах и дополнительных компонентов (в случае если технологический процесс предусматривает использование дополнительных компонентов);
2) в день выхода готовой продукции, полезных компонентов и сопутствующих отходов, полученных в результате подготовки к повторному использованию, переработки, обезвреживания и (или) утилизации, оформляет в информационной системе 1 приходный ордер запасов, по установленной форме, согласно приложению 25 к Приказу № 562.
76. Получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, ежемесячно до 15 (пятнадцатого) числа следующего месяца, формирует в информационной системе 1 отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, а также, с указанием сведений по приему и переработке отходов, принятых вне информационной системы 1, по установленной форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с представлением:
1) электронных счетов-фактур между ним и получателем выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, подтверждающих приобретение отходов;
2) электронных счетов-фактур, подтверждающих реализацию готовой продукции;

74. Осы Қағидалардың 73-тармағында көрсетілген рәсімдер жүргізілгеннен кейін қалдықтарды жинағаны, сұрыптағаны, тасымалдағаны үшін төлемдерді алушы мен қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындағаны үшін төлемдерді алушы арасында 1-ақпараттық жүйеде Түсіндірмелерде көзделген белгіленген нысанға сәйкес қабылдау-тапсыру актісі ресімделеді және оған тараптар ЭЦҚ арқылы қол қояды.
75. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы есептен шығарылған қалдықтар туралы деректерді қайта пайдалануға дайындауға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға және дайын өнім мен ілеспе қалдықтардың 1-ақпараттық жүйеде шығуы туралы деректерді мынадай тәртіппен толтырады:
1) қалдықтарды есепке алу, қайта пайдалану, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату мақсатында есептен шығару бойынша операция жасалған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде, 1-ақпараттық жүйеде оларды есепке алу арқылы рәсімдейді. Сонымен қатар, тауарлық-материалдық қорларды есептен шығару актісін рәсімдейді. Бұл акт № 562 бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес рәсімделеді және есептен шығарылған қалдықтар мен технологиялық процесте қолданылған қосымша компоненттер туралы мәліметтерді қамтиды (егер технологиялық процесс қосымша компоненттерді пайдалануды көздесе);
2) қалдықтарды қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық нәтижесінде алынған дайын өнім, пайдалы компоненттер және ілеспе қалдықтар шыққан кезден бастап бір күн ішінде № 562 бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша 1-ақпараттық жүйеде қорлардың кіріс ордерін ресімдейді.
76. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы ай сайын келесі айдың 15 (он бесінші) күніне дейін 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті, сондай-ақ осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша 1-ақпараттық жүйеден тыс қабылданған қалдықтарды қабылдау және қайта өңдеу жөніндегі мәліметтерді көрсете отырып:
1) қалдықтарды қайта пайдалану, сұрыптау және тасымалдау бойынша төлемдерді алушы мен қайта өңдеу төлемдерін алушы арасында қалдықтарды сатып алуды растайтын электрондық шот-фактураларды;
2) дайын өнімді өткізуді растайтын электрондық шот-фактураларды;

3) документы (протокол испытаний, паспорт качества или аналогичный документ, установленный требованиями Закона о стандартизации, подтверждающие соответствие готовой продукции документу по стандартизации, предоставленному согласно подпункту 6) пункта 56 настоящих Правил (при наличии);
4) материальной ведомости в части отходов, в том числе сопутствующих, готовой продукции и полезных компонентов;
5) в случае выпуска готовой продукции, измеряемой в штуках и (или) других единицах измерения, не позволяющих определить массу, предоставляется расчет, позволяющий определить массу готовой продукции.
При превышении количества электронных счетов-фактур более 100 (сто) единиц, представляются 100 (сто) электронных счетов-фактур на реализованную готовую продукцию и дополнительно выгрузка с электронной базы бухгалтерского учета, в тоннах, в формате Excel, подписанная первым руководителем (уполномоченным лицом) или лицом его заменяющим согласно требованиям, предусмотренным Пояснениями.
Отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов подается на массу готовой продукции, реализованной исключительно в отчетный период, с указанием массы добавленных дополнительных компонентов при переработке отходов. Оплате подлежит масса переработанных отходов, содержащихся в составе готовой продукции
При этом, отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов стеклянной упаковки подается на массу списанных на переработку отходов, использованных при выпуске реализованной готовой продукции.
Готовая продукция, полученная в результате подготовки к повторному использованию, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, подлежит реализации в течение 1 (одного) года со дня подписания в информационной системе 1 акта приема-передачи отходов, между получателями выплат за сбор, сортировку и транспортировку и за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов.
За массу готовой продукции, реализованной с нарушением сроков реализации, предусмотренных настоящим пунктом Правил, выплаты Оператором получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов за не осуществляются. При этом, данная масса реализованной продукции подлежит включению в отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному, обработке, использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, без осуществления выплат Оператором, за исключением выплат в отношении получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов.

3) Стандарттау туралы Заңы талаптарына сәйкес дайын өнімнің стандарттау құжатына сәйкестігін растайтын және осы Қағидалардың 56-тармағының 6) тармақшасына сәйкес ұсынылатын сәйкестік құжаттарын (сынақ хаттамасы, сапа паспорты немесе бекітілген өзге де құжаттар) (бар болса);
4) материалдық ведомостіні, қалдықтардың, оның ішінде ілеспе қалдықтардың, дайын өнім мен пайдалы компоненттердің есебі бойынша;
5) шығарылатын дайын өнім данамен немесе басқа өлшем бірліктерімен өлшенетін және оның нақты салмағын анықтау мүмкіндігі жоқ болса, дайын өнімнің массасын анықтауға мүмкіндік беретін есептеу деректері ұсынылады.
Егер электрондық шот-фактуралар саны 100 (жүз) бірліктен асқан жағдайда, сатылған дайын өнімге 100 (жүз) электрондық шот-фактуралар ұсынылады және Түсіндірмелерде көзделген талаптарға сәйкес бірінші басшы (уәкілетті тұлға) немесе оны алмастыратын тұлға қол қойған, бухгалтерлік есептің электрондық базасынан тоннамен, Excel форматындағы жүктелген құжат қоса беріледі.
Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп қалдықтарды қайта өңдеу кезінде қосылған қосымша компоненттердің массасы көрсетіле отырып, есепті кезеңде ғана өткізілген дайын өнімнің массасына беріледі. Дайын өнімнің құрамында бар қайта өңделген қалдықтардың массасы төлеуге жатады.
Бұл ретте шыны қаптаманың қалдықтарын қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп өткізілген дайын өнімді шығару кезінде пайдаланылған қайта өңдеуге есептен шығарылған қалдықтардың массасына сәйкес жасалады.
Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық нәтижесінде алынған дайын өнім 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды қабылдау-беру актісіне қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде, жинағаны, сұрыптағаны және тасымалдағаны үшін және қайта пайдалануға дайындағаны, өңдегені, қайта өңдегені, залалсыздандырғаны (немесе) қалдықтарды кәдеге жарату үшін төлемдерді алушылар арасында өткізуге жатады.
Осы Қағидалардың аталған тармағында белгіленген мерзім бұзылған жағдайда, Оператор қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлем алушыға төлем жүргізбейді. Сонымен қатар, көрсетілген көлемдегі сатылған дайын өнім қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есепке енгізіледі, бірақ Оператор тарапынан қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша төлем алушыға тиесілі төлемдерден басқа төлем жүргізілмейді.

77. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов (полимерной, бумажной и картонной упаковки), расчет суммы к выплате Оператором производится по следующей формуле:
B = (mc -K) * C, где
В – размер выплат;
mc – масса реализованной готовой продукции в тоннах;
K – добавленные компоненты, влияющие на массу готовой продукции (если компоненты не добавляются, показатель равен 0 (ноль);
С – ставка выплат за переработку отходов упаковки.
78. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов (стеклянной упаковки), расчет суммы к выплате, Оператором производится по следующей формуле:
B = mb * C, где
В – размер выплат;
mb – масса отходов, списанных на переработку в тоннах, использованных при выпуске реализованной готовой продукции;
С – ставка выплат за переработку отходов упаковки.
79. Оператор рассматривает отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты его подписания получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов в информационной системе 1.
Отчет об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов подается 1 (один) раз в отчетный период.
При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в информационной системе 1, Оператор направляет его на доработку, в том числе, с исключением массы принятых и (или) переработанных отходов, из общей массы отходов, указанных в отчете, в следующих случаях:
1)исключении массы отходов Оператором из отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов согласно пункту 46 и (или) не подтверждения отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов согласно пункту 49 настоящих Правил;
Масса отходов, указанная подпункте 1 пункта 79 настоящих Правил подлежит исключению из отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов.
2) при отражении сведений об отходах, оприходованных, списанных и переработанных отходах в период несоответствия нормам, согласно пункту 83 настоящих Правил;

77. Қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, зиянсыздандыру және (немесе) қалдықтарды кәдеге жарату (полимер, қағаз және картон қаптамалар) бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау барысында Оператордың төлем сомасын есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
B = (mc - K) * C, мұнда
B – төлем мөлшері;
mc – өткізілген дайын өнімнің тоннамен өлшенген массасы;
K – дайын өнімнің массасына әсер ететін қосылған компоненттердің массасы (егер компоненттер қосылмаса, көрсеткіш 0-ге тең);
C – қаптама қалдықтарын қайта өңдеу үшін төлем мөлшерлемесі.
78. Қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, зиянсыздандыру және (немесе) қалдықтарды кәдеге жарату (шыны қаптама) бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау барысында Оператордың төлем сомасын есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
B = mb * C, мұнда
B – төлем мөлшері;
mb – қайта өңдеуге жіберілген және өткізілген дайын өнімді өндіруде пайдаланылған қалдықтардың тоннамен өлшенген массасы;
C – қаптама қалдықтарын қайта өңдеу үшін төлем мөлшерлемесі.
79. Оператор қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есепті 15 (он бес) жұмыс күні ішінде, оны 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша төлемдерді алушы қол қойған күннен бастап қарайды.
Қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есеп есепті кезеңде 1 (бір) рет ұсынылады.
1-ақпараттық жүйеде қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау барысында, Оператор келесі жағдайларда оны қайта қарауға жібереді, оның ішінде есепте көрсетілген жалпы қалдық массасынан қабылданған және (немесе) қайта өңделген қалдықтардың массасын алып тастау арқылы:
1) осы Қағидаларда 46-тармаққа сәйкес Оператордың қалдықтар жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есептен қалдық массасын алып тастауы және (немесе) осы Қағидаларда 49-тармаққа сәйкес қалдықтар жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есептің расталмауы;
Осы Қағидалардың 79-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қалдықтардың массасы қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жарату бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есептен алып тастауға жатады
2) осы Қағидаларда 83-тармаққа сәйкес есепті кезеңде есепке алынған, есептен шығарылған және қайта өңделген қалдықтар нормаларға сәйкес келмеген жағдайда;

3) при отсутствии документов, предусмотренных пунктом 76 настоящих Правил;
4) при расхождении сведений, между заполненными в информационной системе 1 и указанными в приложенных к отчету документах;
5) при расхождении сведений, между заявленными в отчете и установленными по результатам хронометража, осуществленного в рамках мониторинга производственных объектов получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, в соответствии с пунктом 123 настоящих Правил.
Получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов в течение 3 (трех) рабочих дней с даты направления Оператором в информационной системе 1 отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, формирует новый отчет с учетом исключенной Оператором массы отходов, при этом отчет рассматривается в сроки, предусмотренные в настоящем пункте Правил.
80. Оператор не подтверждает (отклоняет) отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в том числе после направления Оператором отчета на доработку, в следующих случаях:
1) расхождения данных в электронных счетах-фактурах на прием (покупку) отходов от получателя выплат за сбор, транспортировку и переработку отходов, и актах приема передачи отходов;
2) отсутствия подтверждающих документов о списании отходов и дополнительных компонентов (в случае если технологический процесс предусматривает использование дополнительных компонентов) на переработку, оприходование и реализацию готовой продукции и сопутствующих отходов, полученных в результате переработки отходов;
3) неисполнении и или ненадлежащего исполнения норм, предусмотренных пунктами 76, 77, 78 и 79 настоящих Правил;
4) неисполнения и или ненадлежащего исполнения условий настоящих Правил, заключенного договора.
В случае подтверждения отчета об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, Оператор производит выплаты в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты подтверждения данного отчета.
81. Получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов необходимо соответствовать нормам, предусмотренным пунктом 54 настоящих Правил на протяжении всего срока действия, заключенного между Оператором и получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов типового договора.

3) осы Қағидаларда 76-тармақта көзделген құжаттардың болмауы жағдайында;
4) 1-ақпараттық жүйеге енгізілген деректер мен есепке қоса берілген құжаттардағы мәліметтердің арасында сәйкессіздіктер анықталған жағдайда;
5) осы Қағидаларда 123-тармаққа сәйкес қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша төлемдерді алушының өндірістік объектілеріне жүргізілген мониторинг аясында хронометраж нәтижесінде анықталған мәліметтер мен есепте көрсетілген деректер арасында сәйкессіздіктер болған жағдайда.
Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы Оператор 1-ақпараттық жүйеге жіберген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қалыптастырады Оператор алып тастаған қалдықтар массасын ескере отырып, бұл ретте есеп Қағидалардың осы тармағында көзделген мерзімдерде қаралады.
80. Оператор қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есепті, оның ішінде Оператор есепті қайта қарауға жібергеннен кейін, мынадай жағдайларда растаудан бас тартады (қабылдамайды):
1) қалдықтарды жинау, тасымалдау және қайта өңдеу үшін төлемдерді алушыдан қалдықтарды қабылдауға (сатып алуға) арналған электрондық шот-фактуралардағы және қалдықтарды беру актілеріндегі деректердің сәйкессіздігі;
2) қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде алынған дайын өнімді және ілеспе қалдықтарды қайта өңдеуге, кіріске алуға және өткізуге арналған қосымша компоненттерді (егер технологиялық процесс қосымша компоненттерді пайдалануды көздейтін болса) есептен шығару туралы растайтын құжаттардың болмауы;
3) осы Қағидалардың 76, 77, 78 және 79-тармақтарында көзделген нормаларды орындамау және немесе тиісінше орындамау;
4) осы Қағидалардың, жасалған шарттың талаптары орындалмаған және немесе тиісінше орындалмағанда.
Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп расталған жағдайда Оператор осы есеп расталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде төлемдер жүргізеді.
81. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы қалдықтарын қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау үшін Оператор мен төлем алушы арасында жасалған барлық қолданылу мерзімі ішінде осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген нормаларға және үлгілік шартқа сәйкес болу қажет.

82. В случае установления Оператором несоответствия нормам, предусмотренным пунктом 54 настоящих Правил, Оператор в течение 2 (двух) рабочих дней с даты установления несоответствия, уведомляет о необходимости устранения несоответствия получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов в срок не более 3 (трех) месяцев. Если по истечении 3 (трех) месяцев получатель выплат не подтвердит соответствие нормам, Оператор в одностороннем порядке расторгает типовой договор.
При этом, масса переработанных и (или) утилизированных отходов в период несоответствия получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов в информационной системе 1 нормам предусмотренным пунктом 54 настоящих Правил, не включается в массу отходов, указываемую в отчете об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в информационной системе 1.
После устранения несоответствий нормам предусмотренным пунктом 54 настоящих Правил, получателем выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов в информационной системе 1 подается заявка на изменение сведений с приложением подтверждающих документов о соответствии нормам, установленным настоящими Правилами.
Заявка на изменение сведений подтверждается или отклоняется Оператором в информационной системе 1 в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктом 83 настоящих Правил.
83. Получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов при возникновении изменений в сведениях, указанных в паспорте или в анкете, подает заявку в информационной системе 1 на изменение сведений не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты их возникновения, с приложением подтверждающих документов. При этом предыдущие сведения сохраняются как архивные и применяются к периоду, в котором они были актуальны.
Заявка на изменение сведений подтверждается или отклоняется Оператором в информационной системе 1, в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты поступления заявки на изменение сведений.
При этом, при изменении сведений, в части оборудования для подготовки к повторному использованию, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, местонахождения производственных объектов и их добавления, за исключением изменения названия улицы и (или) нумерации без фактического изменения местоположения, Оператор, в целях подтверждения сведений, указанных в заявке, осуществляет выезд с посещением объектов получателя выплат по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, подлежащих изменению или добавлению в анкетные данные и (или) паспорт субъекта предпринимательства.
В случае, если возникшие изменения приводят к несоответствию получателя выплат нормам, предусмотренным пунктом 54 настоящих Правил, Оператор осуществляет действия, предусмотренные настоящим пунктом Правил.
В случае, если Оператором установлено, что выплаты получателю выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов осуществлены в период несоответствия получателя нормам, установленным пунктом 54 настоящих Правил, Оператор истребует такие суммы выплат.

82. Оператор осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздікті анықтаған жағдайда, Оператор сәйкессіздік анықталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде 3 (үш) айдан аспайтын мерзімде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдерді алушының сәйкессіздігін жою қажеттігі туралы хабарлайды. Егер 3 (үш) ай өткеннен кейін төлем алушы нормаларға сәйкестігін растамаса, Оператор үлгілік шартты біржақты тәртіппен бұзады.
Бұл ретте 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау үшін төлемдерді алушы осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келмеген кезеңдегі қайта өңделген және (немесе) кәдеге жаратылған қалдықтардың массасы 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепте көрсетілген қалдықтар массасына енгізілмейді.
Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушымен осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін, 1-ақпараттық жүйеде осы Қағидаларда белгіленген нормаларға сәйкестігі туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, мәліметтерді өзгертуге өтінім беріледі.
Мәліметтерді өзгертуге арналған өтінімді Оператор осы Қағидалардың 83-тармағында көзделген талаптарға сәйкес 1-ақпараттық жүйеде растайды немесе қабылдамайды.
83. Паспортта немесе сауалнамада көрсетілген мәліметтерде өзгерістер туындаған кезде қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, олар пайда болған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей мәліметтерді өзгертуге 1-ақпараттық жүйеде өтінім береді. Бұл ретте алдыңғы мәліметтер архивтік дерек ретінде сақталады және олар өзекті болған кезеңге қолданылады.
Мәліметтерді өзгертуге өтінім Оператор тарапынан 1-ақпараттық жүйеде, мәліметтерді өзгертуге өтінім түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мақұлданады немесе қабылданбайды.
Бұл ретте қайта пайдалану үшін дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жаратуға арналған жабдықтар, өндірістік объектілердің орналасқан жері мен олардың қосылуы бөлігіндегі мәліметтер өзгерген жағдайда, көше атауын және (немесе) нөмірленуін нақты орналасқан жерін өзгертпей түзетуден басқа, Оператор өтінімде көрсетілген мәліметтерді растау мақсатында, қайта пайдалану үшін дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша төлемдерді алушының өзгертуге немесе кәсіпкерлік субъектісінің сауалнамалық деректеріне және (немесе) төлқұжатына қосуға жататын объектілеріне бару арқылы тексеру жүргізеді.
Егер енгізілген өзгерістер төлемдерді алушының осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген талаптарға сәйкес еместігін анықтаса, Оператор осы тармақтың ережелеріне сәйкес тиісті шараларды жүзеге асырады.
Егер Оператор қайта пайдалану үшін дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша төлемдерді алушыға төлемдер осы Қағидалардың 54-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін кезеңде жүргізілгенін анықтаса, Оператор осындай төлем сомаларын талап етеді.

84. Истребование Оператором ранее выплаченных сумм осуществляется в следующем порядке:
1) Оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней, с даты установления несоответствия получателя выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов нормам, установленным пунктом 54 настоящих Правил, размещает в информационной системе 1, а также направляет посредством электронного документооборота и (или) электронной почты, а также мессенджеров (программа для мгновенного обмена текстовыми сообщениями, файлами и медиа между зарегистрированными пользователями через интернет) указанным при регистрации, уведомление об истребовании денежных средств, с указанием суммы подлежащей возврату;
2) получатель выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, в срок до 10 (десяти) календарных дней выплачивает Оператору требуемую сумму.
Параграф 4. Порядок выплат за сбор, транспортировку, сортировку, обработку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов по полному циклу
85. Субъектам предпринимательства, осуществляющим деятельность по полному циклу, для приобретения статуса получателя выплат, необходимо:
1) обладать правоспособностью (для юридических лиц) и гражданской дееспособностью (для индивидуального предпринимателя) и осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан;
2) не подлежать процедуре банкротства, ликвидации и (или) приостановлению финансово-хозяйственной деятельности;
3) состоять в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и (или) иметь лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды;
4) иметь в наличии не менее 1 (одной) единицы:
автомобильного транспорта, предназначенного для перевозки грузов;
весового оборудования с действующим сертификатом о поверке, выданного в соответствии с Законом об обеспечении единства измерений;
специально оборудованного в соответствии с Кодексом, Приказом №ҚР ДСМ-331/2020 и Приказа № 55 места временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, база), а также, системой видеонаблюдения, в том числе видеокамерами в количестве не менее 5 (пяти) единиц, осуществляющими видеосъемку следующих мест (точек) (с предоставлением постоянного дистанционного доступа Оператору к видеонаблюдению):
4-1) помещения и (или) территории, где осуществляются прием отходов – не менее 2 (двух) видеокамер, с обязательным попаданием в обзор видеокамер всех процессов (этапов) приема, сортировки и взвешивания отходов;

84. Оператордың бұрын төленген сомаларды талап етуі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Оператор қалдықтарды қайтадан пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуды дайындау үшін төлемдерді алушының осы Қағидалардың 54-тармағында белгіленген нормаларға сәйкессіздігі анықталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде 1-ақпараттық жүйеде орналастырады, сондай-ақ тіркеу кезінде көрсетілген электрондық құжат айналымы және (немесе) электрондық пошта, сондай-ақ мессенджерлер (интернет арқылы тіркелген пайдаланушылар арасында мәтіндік хабарларды, файлдарды және медианы жедел алмасуға арналған бағдарлама) арқылы қайтарылуға жататын соманы көрсете отырып, ақшалай қаражатты талап ету туралы хабарлама жібереді;
2) қалдықтарды қайтадан пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуды дайындау үшін төлем алушы Операторға қажетті соманы күнтізбелік 10 (он) күнге дейінгі мерзімде төлейді.
4-параграф. Қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдердің толық цикл бойынша тәртібі
85. Толық цикл бойынша қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері төлем алушы мәртебесін алу үшін:
1) құқық қабілеттілігіне (заңды тұлғалар үшін) және азаматтық әрекет қабілеттілігіне (жеке кәсіпкер үшін) ие болуға және өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруы;
2) банкроттық, қаржы-шаруашылық қызметті тарату және (немесе) тоқтата тұру рәсіміне жатпауы;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттар мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиясының болуы;
4) кемінде 1 (бір) бірліктің болуы:
жүктерді тасымалдауға арналған автомобиль көлігі;
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы Заңға сәйкес берілген қолданыстағы салыстырып тексеру туралы сертификаты бар таразы жабдығы;
Кодекске, № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрыққа және "№ 55 бұйрыққа сәйкес арнайы жабдықталған қалдықтарды уақытша сақтау орындары (алаң, қойма, сақтау орны, база), сондай-ақ видеобақылау жүйесімен, оның ішінде мынадай орындарды (нүктелерді) видео түсіруді жүзеге асыратын саны кемінде 5 (бес) бірлік видеокамералармен (Операторға видеобақылауға тұрақты қашықтықтан қол жеткізуді ұсына отырып):
4-1) қалдықтарды қабылдау жүзеге асырылатын үй-жай және (немесе) аумақ – кемінде 2 (екі) видеокамера, видеокамералардың шолу аймағына қалдықтарды қабылдау, сұрыптау және өлшеу процестерінің (кезеңдерінің) барлығы міндетті түрде кіруі қажет;

4-2) территории и (или) помещения, где осуществляется хранение отходов – не менее 1 (одной) видеокамеры;
4-3) помещения и (или) территории, где осуществляется подготовка к повторному использованию, обработка, переработка, обезвреживание и (или) утилизация отходов и выход готовой продукции - не менее 2 (двух) видеокамер с обязательным попаданием в обзор видеокамер всех процессов.
Срок хранения видеозаписей не менее 180 (сто восемьдесят) календарных дней.
5) иметь на праве собственности и (или) ином законном праве оборудование, технику по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов и производственное помещение для их размещения;
6) иметь технологический регламент, утвержденный первым руководителем (уполномоченным лицом) или уполномоченным органом субъекта предпринимательства, на деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в котором отражаются все процессы по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов;
7) производить готовую продукцию в соответствии с документами по стандартизации предусмотренными требованиями Закона о стандартизации.
86. Субъектами предпринимательства, осуществляющим деятельность по полному циклу, не используются:
1) места сбора и временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, контейнер), техники, оборудования, складских и производственных помещений, баз и других объектов, которые принадлежат на праве собственности и (или) другом законном праве субъектам предпринимательства, исполняющим расширенные обязательства производителей (импортеров) способом, предусмотренным подпунктом 1) пункта 2 статьи 386 Кодекса;
2) весовое оборудование с истекшим сроком действия сертификата о поверке;
3) места сбора (стационарный приемный пункт) и временного складирования отходов (площадка, склад, хранилище, контейнер), технике, оборудование за исключением весового, складские и производственные помещения, базы и другие производственные объекты, заявленные субъектами предпринимательства, которым подтверждены документы согласно пунктам 19, 61 и 92 настоящих Правил в информационной системе 1.
4) места сбора (стационарный приемный пункт, контейнер), техника, оборудование, за исключением весового, складские и производственные помещения, территории, базы и другие производственные объекты, используемые в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов в соответствии с требованиями статьи 367 Кодекса и Приказа № 508.

4-2) қалдықтарды сақтау жүзеге асырылатын аумақ және (немесе) үй-жай – кемінде 1 (бір) видеокамера;
4-3) қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату, сондай-ақ дайын өнімді шығару жүзеге асырылатын үй-жай және (немесе) аумақ – кемінде 2 (екі) видеокамера, видеокамералардың шолу аймағына барлық процестер міндетті түрде кіруі тиіс.
Видеожазбаларды сақтау мерзімі кемінде 180 (жүз сексен) күнтізбелік күн.
5) меншік құқығында және (немесе) өзге де заңды құқықта қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі жабдық, техника және оларды орналастыруға арналған өндірістік ғимараттардың болуы;
6) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі қызметке кәсіпкерлік субъектісінің бірінші басшысы (уәкілетті адам) немесе уәкілетті орган бекіткен технологиялық регламенттің болуы, онда қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық жөніндегі барлық процестер көрсетіледі;
7) Стандарттау туралы Заңның талаптарында көзделген стандарттау жөніндегі құжаттарға сәйкес дайын өнімді шығару.
86. Қызметін толық цикл бойынша жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері:
1) Кодекстің 386-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында сәйкес қалдықтарды жинау және уақытша сақтау орындары (алаң, қойма, сақтау орны, контейнер), сондай-ақ техника, жабдықтар, қойма және өндірістік орынжайлар, базалар және басқа да нысандар, меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды құқық негізінде көзделген тәсілмен кеңейтілген міндеттемелерді орындайтын өндірушілерге (импорттаушыларға) тиесілі;
2) тексеру туралы сертификаттың қолданылу мерзімі өткен таразы жабдығы;
3) осы Қағидалардың 19, 61 және 92-тармақтарына сәйкес құжаттары 1-ақпараттық жүйеде расталған кәсіпкерлік субъектілері мәлімдеген таразы, қойма және өндірістік ғимараттар, базалар және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда қалдықтарды жинау (стационарлық қабылдау пункті) және уақытша жинау орындары (алаң, қойма, сақтау орны, контейнер және өзге де сақтау объектілері), техника, жабдық;
4) Кодекстің 367-бабының және № 508 бұйрығына сәйкес қалдықтарды жинау орындары (стационарлық қабылдау пункті, контейнер), таразыны қоспағанда, техника, жабдық, қойма және өндірістік орынжайлар, аумақтар, базалар және басқа да өндірістік объектілер пайдаланбайды.

87. При регистрации в информационной системе 1, субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по полному циклу, заполняют заявку, паспорт субъекта предпринимательства и анкету (осуществляющего деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов и (или) по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов) по установленной форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих сведений и документов (копий):
1) о государственной регистрации:
для юридического лица - справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, филиала (представительства);
для индивидуального предпринимателя - талон уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;
2) сведения о включении в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и (или) лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды по соответствующему подвиду деятельности в соответствии со статьями 337 и 336 Кодекса;
3) список мест временного складирования (площадка, склад, хранилище, база), мест сбора отходов (стационарный приемный пункт), с указанием адреса, координат и фото производственных объектов (снаружи и изнутри), с приложением подтверждающих документов о праве собственности и (или) на другом законном праве на указанные объекты, соответствующие нормам Кодекса, Приказа № ҚР ДСМ-331/2020 и Приказа № 55;
4) список оборудования для подготовки к повторному использованию, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов (инвентаризационная опись основных средств, фото производственного объекта снаружи и изнутри) с приложением подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном праве на него;
5) подтверждающих документов о праве собственности и (или) на ином законном пользовании весового оборудования, с приложением действующего сертификата о поверке, в соответствии с Законом об обеспечении единства измерений;
6) договоры с физическими и (или) юридическими лицами на вывоз отходов (при наличии);
7) утвержденный первым руководителем (уполномоченным лицом) или уполномоченным органом субъекта предпринимательства технологический регламент на деятельность по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в котором отражаются все процессы по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, с приложением:
документов о вводе в эксплуатацию производственного объекта, на котором осуществляется деятельность по повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизацию отходов;
действующего экологического разрешения на воздействие и (или) декларации о воздействии на окружающую среду и (или) заключения о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности от уполномоченного органа с приложением проектной документации;

87. Қызметті толық цикл бойынша жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері өтінімді 1-ақпараттық жүйеде тіркелген кезде осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтінімді, кәсіпкерлік субъектісінің паспортын және сауалнаманы (қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын) мынадай құжаттарды (көшірмелерді):
1) мемлекеттік тіркеу туралы:
заңды тұлға үшін – заңды тұлғаның, мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу), филиалдың (өкiлдiктiң) туралы анықтама;
жеке кәсіпкер үшін – жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама талоны;
2) Кодекстің 336 және 337-баптарына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиясының болуы туралы мәліметтер;
3) Кодекске, № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрыққа және "№ 55 бұйрыққа сәйкес нормаларына сәйкес келетін өндірістік объектілердің мекенжайын, координаттарын және фотосуретін (сыртынан және ішінен) көрсете отырып, көрсетілген объектілерге меншік құқығы және (немесе) басқа да заңды құқығы туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, уақытша сақтау орындарының (алаң, қойма, сақтау орны, база), қалдықтарды жинау орындарының (стационарлық қабылдау пункті) тізімі;
4) меншік құқығы және (немесе) оған өзге де заңды құқығы туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға арналған жабдықтардың тізімі (негізгі құралдардың түгендеу тізімдемесі, өндірістік объектінің сыртқы және ішкі фотосуреті);
5) Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы Заңға сәйкес салыстырып тексеру туралы сертификатты қоса бере отырып, таразы жабдығына меншік құқығы және (немесе) өзге де заңды пайдалану туралы растайтын құжаттарды;
6) жеке және (немесе) заңды тұлғалармен қалдықтарды әкетуге арналған шарттар (бар болса);
7) онда қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі барлық процестер көрсетілетін қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметке, кәсіпкерлік субъектісінің бірінші басшысы (уәкілетті адам) немесе уәкілетті органы бекіткен технологиялық регламент, төмендегідей қосымшамен бірге:
қалдықтарды қайта пайдалану, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызмет жүзеге асырылатын өндірістік объектіні пайдалануға беру туралы құжаттар;
әсер етуге қолданыстағы экологиялық рұқсат және (немесе) қоршаған ортаға әсері туралы декларациялар және (немесе) жобалау құжаттамасын қоса бере отырып, уәкілетті органнан белгіленетін қызметтің әсерлерін скрининг нәтижелері туралы қорытындылар;

8) документ по стандартизации (национальный стандарт, стандарт организации), который устанавливает характеристики и нормы к производимой продукции в результате переработки отходов;
9) сведения для осуществления дистанционного видеонаблюдения Оператором, согласно пункта 85 настоящих Правил.
88. Оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты поступления документов, рассматривает, на:
1) наличие полного пакета документов, предусмотренных пунктом 87 настоящих Правил;
2) корректное заполнение заявки, в соответствии с настоящими Правилами;
3) соответствие сведений, указанных в заявке, сведениям в приложенных документах;
4) читаемость приложенных документов.
89. Датой поступления заявки Оператору является дата подписания субъектом предпринимательства в информационной системе 1 заявки посредством ЭЦП. В случае подписания заявки после 15:00 текущей даты, исчисление срока начинается со следующего рабочего дня.
90. Основаниями для отклонения Оператором заявки являются:
1) несоответствие пункту 85 настоящих Правил;
2) несоответствия сведений в заявке и (или) документов в информационной системе 1, определенные уполномоченным представителем Оператора по результатам выезда, в том числе несоответствие заявки и (или) документов заявленному виду деятельности;
3) отказ субъекта предпринимательства в подписании отчета по результатам выезда уполномоченного представителя Оператора;
4) отсутствие в информационной системе 1 подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства по сбору, сортировке и транспортировке отходов и по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживании и (или) утилизации отходов, уполномоченного представителя Оператора;
5) отсутствие подтверждения в допуске к производственному объекту субъекта предпринимательства, уполномоченного представителя Оператора по прибытии уполномоченного представителя Оператора на производственный объект;
6) предоставление в информационной системе 1 списка мест временного складирования (площадка, склад, хранилище, база), мест сбора отходов (стационарный приемный пункт), сведений о технике, оборудования, складских и производственных помещений, территорий, баз и других производственных объектов субъекта предпринимательства за сбор, транспортировку, сортировку, обработку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, которому подтверждены документы согласно пунктам 19, 61 и 92 настоящих Правил в информационной системе 1.

8) қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде өндірілетін өнімнің сипаттамалары мен нормаларын белгілейтін стандарттау құжат (ұлттық стандарт, ұйым стандарты);
9) 85-тармаққа сәйкес Оператордың қашықтықтан видеобақылауды жүзеге асыруы үшін мәліметтерін қоса бере отырып толтырады.
88. Оператор құжаттар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидалардың 87-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасының болуын;
2) осы Қағидаларға сәйкес өтінімді дұрыс толтыруын;
3) өтінімде көрсетілген мәліметтердің қоса берілген құжаттардағы мәліметтерге сәйкестігін;
4) қоса берілген құжаттардың оқылуын қарастырады.
89. Кәсіпкерлік субъектісінің ЭЦҚ арқылы өтінімнің 1-ақпараттық жүйеде қол қойған күні Операторға өтінімнің келіп түскен күні болып табылады. Өтінімнің қол қойылуы сағат 15:00-ден кейінгі уақытта жүзеге асырылған жағдайда, мерзімнің есептелуі келесі жұмыс күнінен басталады.
90. Оператордың өтінімнен бас тартуына:
1) осы Қағидалардың 85-тармағына сәйкес келмеуі;
2) шығудың нәтижелері бойынша Оператордың уәкілетті өкілі айқындаған 1-ақпараттық жүйедегі өтінімді және (немесе) құжаттардағы мәліметтердің сәйкес келмеуі, оның ішінде мәлімделген қызмет түріне өтінімнің және (немесе) құжаттардың сәйкес келмеуі;
3) кәсіпкерлік субъектісінің Оператордың уәкілетті өкілінің бару нәтижелері бойынша есепке қол қоюдан бас тартуы;
4) кәсіпкерлік субъектісінің қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі және қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі өндірістік объектіге жіберілуіне 1-ақпараттық жүйеде Оператордың уәкілетті өкілінің растамасының болмауы;
5) Оператордың уәкілетті өкілі кәсіпкерлік субъектісінің өндірістік объектіге жіберілуінде Оператордың уәкілетті өкілі өндірістік объектіге келгеннен кейін Оператордың уәкілетті өкілі растаудың болмауы;
6) осы Қағидалардың нормаларына сәйкестік ретінде осы Қағидалардың 19, 61 және 92-тармақтарына сәйкес құжаттары расталған жүйесінде уақытша қоймалау орындарының (алаң, қойма, сақтау қоймасы, база), қалдықтарды жинау орындарының (стационарлық қабылдау пункті) тізімін, кәсіпкерлік субъектісінің техникасы, жабдықтары, қоймалық және өндірістік ғимараттары, аумақтары, базалары және басқа да өндірістік объектілері туралы мәліметтерді жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, дайындау бойынша кәсіпкерлік субъектісі мәлімдеген таразы, қойма және өндірістік орынжайды, аумақтарды, базаларды және басқа да өндірістік объектілерді қоспағанда 1-ақпараттық жүйеде техника мен жабдық туралы мәліметтерді ұсыну негіз болып табылады.

91. Отклонение заявок по основаниям, предусмотренным пунктом 90 настоящих Правил не препятствует повторной подаче заявки субъектом предпринимательства при условии устранения выявленных замечаний.
92. В случае одобрения Оператором соответствия представленных документов, Оператор уведомляет в информационной системе 1 о дате выезда к субъекту предпринимательства, с посещением производственных объектов по полному циклу, в целях установления соответствия или несоответствия деятельности субъекта предпринимательства сведениям и документам, размещенным в информационной системе 1, и требованиям, установленным настоящими Правилами.
93. Выезд уполномоченного представителя Оператора к субъекту предпринимательства с посещением производственных объектов по полному циклу осуществляется в течение 40 (сорока) рабочих дней с даты подтверждения Оператором соответствия нормам, установленным пунктами 85, 86 и 87 настоящих Правил.
94. При поступлении от Оператора уведомления об осуществлении выезда, субъект предпринимательства по полному циклу, в течение рабочего дня, следующего за днем получения уведомления от Оператора, подтверждает или отказывает в допуске к производственным объектам по полному циклу. В случае отсутствия в информационной системе 1 подтверждения от субъекта предпринимательства по полному циклу в допуске Оператора к производственному объекту в течение рабочего дня, следующего за днем получения уведомления от Оператора, заявка отклоняется Оператором в информационной системе 1.
95. В случае отказа субъекта предпринимательства в допуске, уполномоченного представителя Оператора на производственный объект по полному циклу при прибытии представителя Оператора на производственный объект и (или) несоответствия сведений, указанных в представленных документах к заявке, сведениям, установленным уполномоченным представителем Оператора по результатам выезда, заявка отклоняется Оператором в информационной системе 1.
96. По результатам выезда уполномоченного представителя Оператора, в день завершения посещения производственного объекта составляется отчет, согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, подписываемый уполномоченным представителем Оператора и субъектом предпринимательства по полному циклу. В случае отказа субъектом предпринимательства по полному циклу подписывать отчет, заявка отклоняется Оператором в информационной системе 1.
97. При соответствии представленных документов заявленному виду деятельности, установленных при посещении производственного объекта по полному циклу, Оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты посещения последнего производственного объекта по полному циклу одобряет заявку субъекта предпринимательства в информационной системе 1.

91. Осы Қағидалардың 90-тармағында көзделген негіздер бойынша өтінімдерді қабылдамау анықталған ескертулер жойылған жағдайда кәсіпкерлік субъектісінің өтінімді қайта беруіне кедергі болмайды.
92. Оператор ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың нормаларына сәйкестігін мақұлдаған жағдайда, Оператор 1-ақпараттық жүйеде орналастырылған мәліметтер мен құжаттарға және осы Қағидаларда белгіленген басқа да нормаларға кәсіпкерлік субъектісінің қызметіне сәйкестігін немесе сәйкессіздігін анықтау мақсатында толық цикл бойынша өндірістік объектілерге барып, кәсіпкерлік субъектісіне баратын күні туралы 1-ақпараттық жүйеде хабардар етеді.
93. Оператордың уәкілетті өкілінің кәсіпкерлік субъектісіне өндірістік объектілерге толық цикл бойынша барып шығуы Оператор осы Қағидалардың 85, 86 және 87-тармақтарында белгіленген нормаларға сәйкестігін растаған күннен бастап 40 (қырық) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
94. Оператордан шығуды жүзеге асыру туралы хабарлама келіп түскен кезде кәсіпкерлік субъектісі толық цикл бойынша Оператордан хабарлама алған күннен кейінгі жұмыс күн ішінде өндірістік объектілерге толық цикл бойынша жіберілгенін растайды немесе бас тартады. 1-ақпараттық жүйеде Оператордан хабарлама алған күннен кейінгі жұмыс күн ішінде Операторды өндірістік объектіге жіберуде толық цикл бойынша кәсіпкерлік субъектісінен растау болмаған жағдайда, өтінімді Оператор 1-ақпараттық жүйеде қабылдамайды.
95. Кәсіпкерлік субъектісі, Оператордың уәкілетті өкілі өндірістік объектіге толық цикл бойынша жіберуден бас тартқан немесе ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтер өтінімге, шығу нәтижелері бойынша Оператордың уәкілетті өкілі белгілеген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда, өтінімді Оператор 1-ақпараттық жүйеде қабылдамайды.
96. Оператордың уәкілетті өкілінің шығу нәтижелері бойынша өндірістік объектіге (объектілерге) бару аяқталған күні Оператордың уәкілетті өкілі мен кәсіпкерлік субъектісі толық цикл бойынша қол қоятын, Түсіндірмелерде көзделген белгіленген нысанға сәйкес есеп жасалады. Кәсіпкерлік субъектісі толық цикл бойынша есепке қол қоюдан бас тартқан жағдайда Оператор 1-ақпараттық жүйеде өтінімді қабылдамайды.
97. Ұсынылған құжаттар толық цикл бойынша өндірістік объектіге барған кезде белгіленген мәлімделген қызмет түріне сәйкес келген кезде Оператор толық цикл бойынша соңғы өндірістік объектіге барған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік субъектісінің өтінімін 1-ақпараттық жүйеде мақұлдайды.

98. После одобрения в информационной системе 1 формируется заявление о присоединении по установленной форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, заполняемое и подписываемое субъектом предпринимательства посредством ЭЦП. В случае некорректного заполнения заявления о присоединении, заявка подлежит отклонению.
99. Типовой договор считается заключенным после подписания субъектом предпринимательства заявления о присоединении в информационной системе 1, по установленной форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
100. После заключения типового договора субъект предпринимательства приобретает статус получателя выплат за сбор, сортировку, транспортировку, обработку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов по полному циклу. В период действия типового договора получатель выплат по полному циклу, осуществляет все действия, связанные с деятельностью и документирования в рамках получения выплат, исключительно через информационную систему 1, согласно нормам настоящих Правил и Пояснений.
101. Отражение сведений о сборе отходов в информационной системе 1 осуществляется получателем выплат по полному циклу в течение дня с момента совершения операции по сбору, сортировке и транспортировке отходов, с оформлением приходного ордера запасов, в соответствии с приложением 25 к Приказ № 562, выпиской транспортного листа, использованием мобильного приложения информационной системы 1, осуществлением контрольной фотофиксации и отслеживанием движения транспортного средства, осуществляющего транспортировку отходов, по данным спутниковых навигационных систем, в соответствии с нормами настоящих Правил и Пояснений, для каждой операции, подписываемых ЭЦП:
1) от образователей, зарегистрированных в информационной системе 1.
При сборе у образователей, зарегистрированных в информационной системе 1, получатель выплат по полному циклу регистрирует в мобильном приложении информационной системы 1 автомобильный транспорт и транспортировщика с предоставлением следующих документов:
водительское удостоверение, подтверждающее право на управление транспортными средствами категории "С" и (или) "СЕ" и (или) подкатегории "С1" и (или) подкатегории "С1Е";
свидетельство о регистрации грузового транспортного средства;
сведения о включении в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в соответствии со статьей 337 Кодекса;
документ, подтверждающий трудовые или гражданско-правовые отношения водителя с субъектом предпринимательства, получившим талон о приеме уведомления субъектов предпринимательства в сфере управления отходами;
действующие документы, подтверждающие обязательное страхование гражданско-правовой ответственности водителя;

98. Осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес кәсіпкерлік субъектісі 1-ақпараттық жүйеде мақұлданғаннан кейін ЭЦҚ арқылы толтыратын және қол қоятын, қосылу туралы өтініш белгіленген нысан бойынша қалыптастырылады. Қосылу туралы өтiнiш дұрыс толтырылмаған жағдайда өтiнiм қабылданбауға жатады.
99. Үлгілік шарт кәсіпкерлік субъектісі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша 1-ақпараттық жүйеде қосылу туралы өтінішке қол қойғаннан кейін жасалған болып есептеледі.
100. Үлгілік шарт жасалғаннан кейін кәсіпкерлік субъектісі қалдықтарды толық цикл бойынша жинау, сұрыптау, тасымалдау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдерді алушы мәртебесіне ие болады. Үлгілік шарттың қолданылу кезеңінде толық цикл бойынша төлем алушы осы Қағидалар мен Түсіндірмелер нормаларына сәйкес тек қана 1-ақпараттық жүйесі арқылы төлемдерді алу шеңберінде қызметпен және құжаттамамен байланысты барлық іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
101. 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау туралы мәліметтерді көрсетуді төлем алушы № 562 бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес қорлардың кіріс ордерін ресімдей отырып, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі операция жасалған сәттен бастап бір күн ішінде толық цикл бойынша жүзеге асырады, көлік парағының үзіндісі, 1-ақпараттық жүйенің мобильді қосымшасын пайдалану, бақылау фотофиксациясын жүзеге асыру және спутниктік навигациялық жүйелердің деректері бойынша қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралының қозғалысын қадағалау, осы Қағидалар мен Түсіндірмелердің нормаларына сәйкес әрбір операция үшін орындауы тиіс:
1) 1-ақпараттық жүйеде тіркелген қалдық түзушілерден.
1-ақпараттық жүйеде тіркелген қалдық түзушілерден жинау кезінде толық цикл бойынша төлем алушы 1-ақпараттық жүйенің мобильдік қосымшасында автомобиль көлігін және тасымалдаушыны мынадай құжаттарды ұсына отырып тіркейді:
"С" және (немесе) "СЕ" санатындағы және (немесе) "С1" кіші санатындағы және (немесе) "С1Е" кіші санатындағы көлік құралдарын басқару құқығын растайтын жүргізуші куәлігі;
жүк көлік құралын тіркеу туралы куәлік;
Кодекстің 337-бабына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсаттары мен хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізіліміне енгізу туралы мәліметтер;
қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің хабарламасын қабылдау туралы талон алған кәсіпкерлік субъектісімен жүргізушінің еңбек немесе азаматтық-құқықтық қатынастарын растайтын құжат;
жүргізушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды растайтын қолданыстағы құжаттар;

2) от образователей с мест сбора (стационарные приемные пункты и (или) контейнеры для ламп), указанных в анкетных данных получателя выплат по полному циклу при подаче заявки на заключение типового договора, в том числе изменения, вносимые в анкетные данные.
При этом, места сбора (стационарные приемные пункты и (или) контейнеры для ламп) размещаются на территории населенных пунктов и предназначены для обслуживания образователей-физических лиц.
102. В случае приема отходов на главной базе, оформляется только приходный ордер запасов в соответствии с приложением 25 к Приказу № 562, в информационной системе 1 и подписывается получателем выплат по полному циклу, без выписки транспортного листа, осуществления контрольной фотофиксации и отслеживания движения транспортного средства, осуществляющего транспортировку отходов, по данным спутниковых навигационных систем.
103. Сбор отходов от образователей, зарегистрированных в информационной системе 1, осуществляется по заявке образователей на передачу отходов, при условии нахождения в пределах административных границ села, поселка, района в городе, города, района получателя выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов и соблюдения образователем следующих норм:
минимальная масса отходов для подачи заявки на передачу отходов:
для физических лиц – не менее 10 (десяти) килограмм для одного вида отходов;
для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей – не менее 100 (ста) килограмм для одного вида отходов.
104. Сбор отходов от образователей, зарегистрированных в информационной системе 1 осуществляется по заявке образователей на передачу отходов согласно установленной форме, предусмотренной Пояснениями, в информационной системе 1.
Взаимоотношения между образователем и получателем выплат по полному циклу, по вопросам передачи отходов, условия погрузки, разгрузки, подъема и спуска на этажи, порядок взвешивания и условия оплаты, а также порядок возмещения транспортных расходов регулируются образователем и получателем выплат по полному циклу самостоятельно.
105. Образователь физическое лицо и владельцы отходов при передаче отходов, подписывает документы посредством введения кодов, передаваемых через SMS в мобильном приложении информационной системы 1, образователь – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель и владельцы отходов при передаче отходов, подписывают посредством ЭЦП в информационной системе 1 или посредствам введения кодов, передаваемых через SMS в мобильном приложении информационной системы 1.
106. Сбор отходов, за исключением приема отходов на главной базе, осуществляется получателем выплат по полному циклу в следующем порядке:

2) үлгілік шарт жасасуға өтінім беру кезінде толық цикл бойынша төлем алушының сауалнамалық деректерінде көрсетілген қалдық түзушілерден жинау орындарынан (стационарлық қабылдау пункттері және (немесе) шамдарға арналған контейнерлер), оның ішінде сауалнамалық деректерге енгізілетін өзгерістер ЭЦҚ арқылы расталады.
Бұл ретте жинау орындары (стационарлық қабылдау пункттері және (немесе) шамдарға арналған контейнерлер) елді мекендердің аумағында орналастырылады және қалдық түзуші – жеке тұлғаларды қызмет көрсетуге арналған.
102. Қалдықтарды негізгі базада қабылдаған жағдайда № 562 бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес 1-ақпараттық жүйеде қорлардың кіріс ордері ғана ресімделіп қол қойылады және төлем алушы толық цикл бойынша, көлік парағын жазбай, бақылау фотофиксациясын жүзеге асырмай және қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралының қозғалысын спутниктік навигациялық жүйелердің деректері бойынша қадағалау талап етілмейді.
103. 1-ақпараттық жүйеде тіркелген қалдық түзушілерден қалдықтарды жинау, қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдерді алушы ауылдың, кенттің, қаладағы ауданның, қаланың, ауданның әкімшілік шекаралары шегінде болған және қалдық түзушілердің қалдықтарды беруге арналған өтінімі бойынша қалдық түзуші мынадай нормаларды:
қалдықтарды беруге өтінім беру үшін қалдықтардың ең аз массасы:
жеке тұлғалар үшін – қалдықтардың әрбір түрі үшін кемінде 10 (он) килограмм;
заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін – қалдықтардың әрбір түрі үшін кемінде 100 (жүз) килограмм болған жағдайда жүзеге асырылады.
104. 1-ақпараттық жүйеде тіркелген қалдық түзушілерден қалдықтарды жинау 1-ақпараттық жүйеде Түсіндірмелерде көзделген белгіленген нысан сәйкес қалдықтарды беруге қалдық түзушілердің өтінімі бойынша жүзеге асырылады.
Толық цикл бойынша қалдықтарды беру мәселелері бойынша қалдық түзуші мен төлем алушы арасындағы өзара қарым-қатынасты, тиеу, түсіру, қабаттарға көтеру және түсіру шарттарын, өлшеу тәртібі мен төлем шарттарын, сондай-ақ көлік шығындарын өтеу тәртібін қалдық түзуші мен толық цикл бойынша төлемдерді алушы дербес реттейді.
105. Қалдықтарды түзуші жеке тұлға және қалдықтар иелері қалдықтарды беру кезінде 1-ақпараттық жүйенің мобильдік қосымшасында SMS арқылы берілетін кодтарды енгізу арқылы құжаттарға қол қояды, түзуші - қалдықтарды беру кезінде заңды тұлға немесе дара кәсіпкер және қалдықтар иелері 1-ақпараттық жүйеде ЭЦҚ арқылы немесе 1-ақпараттық жүйеде мобильдік қосымшада SMS арқылы берілетін кодтарды енгізу арқылы құжаттарға қол қояды.
106. Қалдықтарды қабылдау негізгі базаға қабылдаудан басқа жағдайларда, толық цикл бойынша төлем алушы тарапынан келесі:

1) при выезде по заявке на передачу отходов в информационной системе 1 к образователю в информационной системе 1 выписывается транспортный лист, в соответствии с требованиями, предусмотренными Пояснениями;
2) собранные отходы взвешиваются на поверенном весовом оборудовании;
3) по результатам взвешивания заполняется приходный ордер запасов, в соответствии с приложением 25 к Приказу № 562 в информационной системе 1;
4) приходный ордер запасов подписывается в информационной системе 1 посредством ЭЦП.
Контрольная фотофиксация, и отслеживание движения транспортного средства, осуществляющего транспортировку отходов, по данным спутниковых навигационных систем осуществляется в соответствии с требованиями, предусмотренными Пояснениями.
При этом, в случае установления Оператором превышения разрешенной максимальной массы транспортного средства, указанной в техническом паспорте транспортного средства, при сборе и транспортировке отходов, масса таких отходов подлежит исключению из отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов.
107. Получатель выплат по полному циклу заполняет данные о списанных отходах на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию и выходе готовой продукции, сопутствующих отходов в информационной системе 1 в следующем порядке:
1) в течение дня с момента совершения операции по списанию отходов на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию, заполняет в информационной системе 1 соответствующий раздел о списанных на подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходах, собранных через информационную систему 1, с оформлением акта списания запасов и дополнительных компонентов (в случае если технологический процесс предусматривает использование дополнительных компонентов);
2) в течение дня с даты совершения операции по выхода готовой продукции, полезных компонентов и сопутствующих отходов, полученной в результате подготовки к повторному использованию, переработки, обезвреживания и (или) утилизации, заполнить в информационной системе 1 соответствующий раздел с оформлением приходных ордеров запасов, по форме, в соответствии с приложением 25 к Приказу № 562.
108. Получатель выплат по полному циклу, для получения выплат от Оператора, 1 (один) раз по истечению каждого отчетного квартала, до 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует в информационной системе 1 отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов на массу реализованной готовой продукции, а также, с указанием сведений по сбору и переработке отходов, оприходованных вне информационной системы 1, по установленной форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, с приложением:

1) 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды беруге арналған өтінім бойынша шығу кезінде қалдық түзушіге 1-ақпараттық жүйесінде Түсіндірмелерге сәйкес көлік парағы жазылады;
2) жиналған қалдықтар салыстырып тексерілген таразы жабдығында өлшенеді;
3) өлшеу нәтижелері бойынша 1-ақпараттық жүйеде №562 бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес қорлардың кіріс ордері толтырылады;
4) қорлардың кіріс ордеріне 1-ақпараттық жүйеде ЭЦҚ арқылы қол қойылады.
Қалдықтарды тасымалдайтын көлік құралының қозғалысын спутниктік навигациялық жүйелер деректері бойынша бақылау және фотофиксация жүргізу Түсіндірмелерде көзделген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте Оператор қалдықтарды жинау және тасымалдау кезінде көлік құралының техникалық паспортында көрсетілген көлік құралының рұқсат етілген ең жоғары массасының асып кетуін анықтаған жағдайда, мұндай қалдықтардың массасы қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есептен алып тастауға жатады.
107. Толық цикл бойынша төлем алушы есептен шығарылған қалдықтар туралы деректерді қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға және дайын өнімнің, ілеспе қалдықтардың 1-ақпараттық жүйеде шығуы туралы мәліметтерді мынадай:
1) қалдықтарды қайта пайдалану үшін дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша есептен шығару операциясы жасалған сәттен бастап бір күн ішінде 1-ақпараттық жүйеде тиісті бөлімді толтырады. Бұл бөлімде 1-ақпараттық жүйе арқылы жиналған және қайта пайдалану үшін дайындауға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға есептен шығарылған қалдықтар көрсетіледі. Сонымен қатар, қорларды есептен шығару актісі және технологиялық процесс қосымша компоненттерді пайдалануды көздеген жағдайда, олардың да есептен шығару актісі рәсімделеді;
2) қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындық нәтижесінде алынған дайын өнімді, пайдалы компоненттерді және ілеспе қалдықтарды шығару жөніндегі операция жасалған кезден бастап бір күн ішінде 1-ақпараттық жүйеде №562 бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорлардың кіріс ордерлерін ресімдей отырып, тиісті бөлімді толтырылады.
108. Толық цикл бойынша төлем алушы Оператордан төлем алу үшін әрбір есептік тоқсан аяқталғаннан кейін 1 (бір) рет, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 20-шы (жиырмасыншы) күніне дейін 1-ақпараттық жүйеде жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалану үшін дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есепті қалыптастырады, бұл есеп іске асырылған дайын өнімнің массасына қатысты, сондай-ақ 1-ақпараттық жүйе шеңберінен тыс тәртіппен тіркелген қалдықтарды жинау және қайта өңдеу бойынша мәліметтерді көрсетіп, осы Қағидаларға 8-қосымшада белгіленген нысан бойынша жасалады, оған мыналар:

1) электронных счетов-фактур подтверждающих:
реализацию готовой продукции, полученной в результате переработки отходов (с указанием наименования и массы готовой продукции), за исключением всех видов электронного и электрического оборудования, ламп.
В случае выпуска готовой продукции, измеряемой в штуках и (или) других единицах измерения, не позволяющих определить массу, необходимо предоставить расчет, позволяющий определить ее массу;
реализацию полезных компонентов, сырья и (или) материалов, пригодных для использования в дальнейшем в производстве (изготовлении) продукции, материалов или веществ вне зависимости от их назначения, продукции, полученных в результате переработки всех видов электронного и электрического оборудования, ламп (с указанием наименования и массы);
удаление непригодных для использования или реализации отходов, по которым дальнейшая подготовка к повторному использованию, переработка, обезвреживание и (или) утилизация не предусмотрена технологическим регламентом получателя выплат, полученных в результате переработки всех видов электронного и электрического оборудования, ламп (с указанием наименования и массы отходов);
2) документы, (протокол испытаний и (или) паспорт качества или аналогичный документ, установленный требованиями Закона о стандартизации), подтверждающие соответствие готовой продукции документу по стандартизации, предоставленному согласно пункту 8) пункта 87 настоящих Правил (при наличии);
3) акт об утилизации сопутствующих отходов и (или) полезных компонентов, полученных в результате переработки всех видов электронного и электрического оборудования, ламп (с указанием наименования и массы).
При привлечении соответствующих специализированных организаций, с приложением следующих документов:
договор на оказание услуг по утилизации отходов;
лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды по соответствующему подвиду деятельности (с указанием наименования и массы);
4) отсканированную материальную ведомость в части отходов, в том числе сопутствующих, готовой продукции и полезных компонентов (с указанием наименования и массы).
При превышении количества электронных счетов-фактур более 100 (сто) единиц, представляются 100 (сто) электронных счетов-фактур и дополнительно выгрузка с электронной базы бухгалтерского учета, в тоннах, в формате Excel, подписанная первым руководителем (уполномоченным лицом) или лицом его заменяющим согласно требованиям, предусмотренным Пояснениями.
Отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов подается на массу готовой продукции, реализованной исключительно в отчетный период, с указанием массы добавленных при переработке отходов дополнительных компонентов.
Оплате подлежит масса отходов, содержащихся в составе готовой продукции.
По истечению срока, указанного в настоящем пункте, отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов за отчетный период не подлежит рассмотрению Оператором.

1) электрондық шот-фактуралар бойынша:
қалдықтарды қайта өңдеу нәтижесінде алынған және өткізілген дайын өнімге (дайын өнімнің атауы мен массасын көрсете отырып), электрондық және электрлік жабдықтардың барлық түрлерінен басқа.
Егер дайын өнім данамен (дана) немесе массаны анықтауға мүмкіндік бермейтін өзге өлшем бірліктерімен есептелсе, оның массасын анықтауға мүмкіндік беретін тиісті есептеу ұсынылуы қажет;
қайта өңдеу нәтижесінде алынған және әрі қарай өндірісте (өнім өндіруде), кез келген мақсаттағы материалдар мен заттар ретінде пайдалануға жарамды өткізілген пайдалы құрамдас бөліктерге, шикізатқа және (немесе) материалдарға (атауы мен массасын көрсете отырып);
(қалдықтардың атауы мен массасын көрсете отырып) барлық түрдегі электрондық және электрлік жабдықтарды, шамдарды қайта өңдеу нәтижесінде алынған, әрі қарай қайта пайдалану үшін дайындауға, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға жатпайтын төлем алушының технологиялық регламентіне сәйкес пайдалануға немесе өткізуге жарамсыз қалдықтарды жою;
2) осы Қағидалардың 87-тармағы 8) тармақшасында көзделген дайын өнімнің стандарттау құжатына сәйкестігін растайтын құжаттар Стандарттау туралы Заңның талаптарына сәйкес белгіленген сынақ хаттамасы және (немесе) сапа паспорты немесе басқа да ұқсас құжат), ол ұсынылады (бар болса);
3) барлық түрдегі электрондық және электрлік жабдықтарды, шамдарды қайта өңдеу нәтижесінде алынған ілеспе қалдықтар мен (немесе) пайдалы компоненттерді кәдеге жарату актісі (атауы мен массасы көрсетіле отырып).
Егер тиісті мамандандырылған ұйымдар тартылса, мынадай құжаттар қоса беріледі:
қалдықтарды кәдеге жарату қызметтерін көрсету туралы шарт;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы тиісті қызмет түріне арналған жұмыс жүргізу және қызмет көрсету лицензиясы (атауы мен массасын көрсете отырып);
4) қалдықтарға, соның ішінде ілеспе қалдықтарға, дайын өнім мен пайдалы құрамдас бөліктерге қатысты материалдық тізім (атауы мен массасын көрсете отырып) сканерленген түрде қоса беріледі.
Электрондық шот-фактуралардың саны 100 (жүз) бірліктен асып кеткен жағдайда, онда 100 (жүз) электрондық шот-фактура және қосымша бухгалтерлік есептің электрондық базасынан Excel форматындағы, тонналап көрсетілген, бірінші басшы (уәкілетті тұлға) немесе оны алмастыратын тұлға қол қойған мәліметтер жүктеліп ұсынылады, бұл Түсіндірмелерде көзделген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалану үшін дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп тек есепті кезеңде іске асырылған дайын өнімнің массасына қатысты ұсынылады, сонымен қатар қайта өңдеу барысында қосылған қосымша құрамдас бөліктердің массасы көрсетіледі.
Төлемге жататын сома дайын өнім құрамындағы қалдықтардың массасына негізделеді.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін, есепті кезеңге арналған қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалану үшін дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп Оператордың қарауына жатпайды.

109. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, расчет суммы к выплате Оператором производится по следующей формуле:
B = (mc -K) * C,
где
В – размер выплат;
mc – масса реализованной готовой продукции в тоннах;
K – добавленные компоненты, влияющие на массу готовой продукции (если компоненты не добавляются, показатель равен 0 (ноль));
С – ставка выплат за сбор и переработку отходов.
110. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов всех видов электронного и электрического оборудования, ламп, расчет суммы к выплате Оператором производится по следующей формуле:
B = mc * C,
где
В – размер выплат;
mc – масса, фактически утилизированных отходов, полученных в результате переработки электронного и электрического оборудования, ламп самостоятельно получателем выплат или с привлечением соответствующих специализированных организаций;
С – ставка выплат за сбор и переработку отходов.
111. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов электронного и электрического оборудования, ламп расчет суммы к выплате Оператором производится за фактическую долю утилизированных отходов полученных в результате переработки электронного и электрического оборудования, ламп самостоятельно получателем выплат или с привлечением соответствующих специализированных организаций.
112. Оператор рассматривает отчет об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты подачи отчета получателем выплат по полному циклу.
113. При рассмотрении отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в информационной системе 1, Оператор направляет его на доработку один раз, в том числе, с исключением массы собранных, транспортированных и переработанных отходов, из общей массы отходов, указанных в отчете, в следующих случаях:
1) при неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении норм, предусмотренных Правилами и Пояснений в части порядка осуществления транспортировки при сборе отходов;

109. Қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалану үшін дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау барысында Оператор төлем сомасын келесі формула бойынша есептейді:
B=( mc −K)∗C,
мұнда:
B – төлем мөлшері;
mc – өткізілген дайын өнімнің массасы (тоннамен);
K – дайын өнімнің массасына әсер ететін қосылған компоненттер (егер компоненттер қосылмаса, көрсеткіш 0 (нөл));
C – қалдықтарды жинау және қайта өңдеу үшін белгіленген төлем мөлшерлемесі.
110. Барлық түрдегі электрондық және электрлік жабдықтарды, шамдарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалану үшін дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау барысында Оператор төлем сомасын келесі формула бойынша есептейді:
B= mc ∗C,
мұнда:
B – төлем мөлшері;
mc – электрондық және электрлік жабдықтар мен шамдарды қайта өңдеу нәтижесінде алынған, төлем алушының өзі немесе тиісті мамандандырылған ұйымдарды тарта отырып кәдеге жаратқан қалдықтардың нақты массасы (тоннамен);
C – қалдықтарды жинау және қайта өңдеу үшін белгіленген төлем мөлшерлемесі.
111. Электрондық және электр жабдығының, лампалардың қалдықтарын жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті қарау кезінде Оператордың төлем сомасын есептеуі электрондық және электр жабдықтарын қайта өңдеу нәтижесінде алынған кәдеге жаратылған қалдықтардың нақты үлесі үшін, төлем алушының өз бетінше немесе тиісті мамандандырылған ұйымдарды тарту арқылы жүзеге асырылады.
112. Оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалану үшін дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті толық цикл бойынша төлем алушыдан есепті алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қарайды.
113. Қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалану үшін дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті 1-ақпараттық жүйесі арқылы қарау кезінде, Оператор келесі жағдайларда есепті бір рет пысықтауға қайтарады, соның ішінде есепте көрсетілген қалдықтардың жалпы массасынан жиналған, тасымалданған және қайта өңделген қалдықтардың массасын алып тастай отырып:
1) қалдықтарды жинау кезіндегі тасымалдау тәртібін жүзеге асыруға қатысты Қағидалар мен Түсіндірмелерде көзделген талаптардың орындалмауы және (немесе) тиісінше орындалмауы;

2) при отражении сведений об отходах, собранных, транспортированных, оприходованных, списанных и переработанных в период несоответствия нормам, предусмотренным пунктом 85 настоящих Правил;
3) при отсутствии приложенных документов, предусмотренных пунктом 108 настоящих Правил;
4) при расхождении сведений, между заполненными в информационной системе 1 и указанными в приложенных к отчету документах;
5) при расхождении сведений, между заявленными в отчете и установленными по результатам хронометража, осуществленного в рамках мониторинга производственных объектов получателя выплат по полному циклу, в соответствии с пунктом с пунктом 123 настоящих Правил.
Получатель выплат по полному циклу в течение 3 (трех) рабочих дней с даты направления Оператором в информационной системе 1 отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов на доработку, формирует новый отчет с учетом устранения полученных замечания, при этом отчет рассматривается согласно пункту 112 настоящих Правил.
114. Оператор, в целях подтверждения оприходованной массы отходов, при предоставлении предприятием полного цикла постоянного дистанционного доступа Оператору к записям видеонаблюдения в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктом 85 настоящих Правил, рассматривает 1 (одну) видеозапись, отражающую процесс приема отходов в день приема отходов, определенного приходного ордера запасов в каждой декаде, каждого месяца отчетного квартала. Перечень приходных ордеров запасов, подтверждается видеозаписями, определенными путем случайного выбора через программу, генерирующую случайную последовательность (рандомайзер), размещенную на интранет-портале Оператора.
За отчетный квартал Оператор, просматривает не менее 9 (девяти) видеозаписей для подтверждения 9 (девяти) приходных ордеров запасов.
115. Оператор отказывает в подтверждении (отклоняет) отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, в том числе после направления Оператором отчета на доработку, в случаях:
1) непредоставления подтверждающих документов о списании отходов на переработку, оприходование и реализацию готовой продукции и сопутствующих отходов, полученных в результате переработки отходов;
2) неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения норм, предусмотренных пунктами 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107 и 108 настоящих Правил;

2) осы Қағидалардың 85-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін кезеңде жиналған, тасымалданған, кіріске алынған, есептен шығарылған және қайта өңделген қалдықтар туралы деректердің есепте көрсетілуі;
3) осы Қағидалардың 108-тармағында көзделген құжаттардың тіркелмеуі;
4) 1-ақпараттық жүйеде толтырылған деректер мен есепке қоса берілген құжаттардағы деректер арасында сәйкессіздіктің болуы;
5) осы Қағидалардың 123-тармағына сәйкес толық цикл бойынша төлем алушының өндірістік объектілеріне мониторинг жүргізу шеңберінде орындалған хронометраж нәтижелері мен есепте көрсетілген деректер арасында айырмашылықтардың болуы.
Толық цикл бойынша төлемдерді алушы Оператор 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті пысықтауға жіберген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде алынған ескертулерді жоюды ескере отырып қалыптастырады, бұл ретте осы Қағиданың 112-тармағына сәйкес есеп қайта қаралады.
114. Қалдықтардың кіріске алынған массасын растау мақсатында, осы Қағидалардың 85-тармағында көзделген талаптарға сәйкес кәсіпорын Операторға видеобақылау жазбаларына тұрақты қашықтан қол жеткізу құқығын толық көлемде ұсынған жағдайда, Оператор есепті тоқсанның әр айының әр онкүндігінде қалдықтарды қабылдау күніне сәйкес келетін, кіріс қойма ордерімен айқындалған қалдықтарды қабылдау процесін көрсететін 1 (бір) видеожазбаны қарайды. Кіріс қойма ордерлерінің тізбесі Оператордың интранет-порталында орналастырылған кездейсоқ тізбекті генерациялайтын бағдарлама (рандомайзер) арқылы кездейсоқ таңдау тәсілімен айқындалған видеожазбалармен расталады.
Есепті тоқсан ішінде Оператор 9 (тоғыз) кіріс қойма ордерін растау үшін кемінде 9 (тоғыз) видеожазбаны қарайды.
115. Оператор келесі жағдайларда қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалану үшін дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті, соның ішінде оны пысықтауға қайтарғаннан кейін:
Оператор қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы оның ішінде Оператор есепті пысықтауға жібергеннен кейін:
1) қалдықтарды қайта өңдеуге есептен шығару, кіріске алу, дайын өнім мен қайта өңдеу нәтижесінде алынған ілеспе қалдықтарды өткізу бойынша растайтын құжаттардың ұсынылмауы;
2) осы Қағидалардың 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107 және 108-тармақтарында көзделген талаптардың орындалмауы және (немесе) тиісінше орындалмауы;

3) неисполнении и (или) ненадлежащего исполнения норм настоящих Правил и условий заключенного договора;
4) при расхождении сведений между заполненными в информационной системе 1 и видеозаписями, рассмотренными в соответствии с пунктом 114 настоящих Правил.
116. При подтверждении Оператором в информационной системе 1 отчета об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке, транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, Оператор производит выплаты в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты подтверждения данного отчета.
117. Получателю выплат по полному циклу необходимо соответствовать нормам, предусмотренным пунктом 85 настоящих Правил на протяжении всего срока действия, заключенного между Оператором и получателем выплат типового договора.
118. В случае установления Оператором несоответствия нормам предусмотренным пунктом 85 настоящих Правил, Оператор в течение 2 (двух) рабочих дней с даты установления несоответствия, уведомляет о необходимости устранения несоответствия получателя выплат по полному циклу в срок не более 3 (трех) месяцев. Если по истечении 3 (трех) месяцев получатель выплат не подтвердит соответствие нормам, Оператор в одностороннем порядке расторгает типовой договор. Повторная регистрация в информационной системе 1 и заключение типового договора осуществляется на основаниях, предусмотренных настоящими Правилами.
При этом, масса собранных и переработанных и (или) утилизированных отходов в период несоответствия получателя выплат по полному циклу в информационной системе 1 нормам предусмотренным пунктом 85 настоящих Правил, не включается в массу отходов, указываемую в отчете об осуществлении деятельности по полному циклу в информационной системе 1.
После устранения несоответствий нормам, предусмотренным пунктом 84 настоящих Правил, получателем выплат по полному циклу в информационной системе 1 подается заявка на изменение сведений с приложением подтверждающих документов о соответствии нормам, установленным настоящими Правилами.
Заявка на изменение сведений подтверждается или отклоняется Оператором в информационной системе 1 в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктом 119 настоящих Правил.
119. Получатель выплат по полному циклу при возникновении изменений в сведениях, указанных в паспорте или в анкете, подает заявку в информационной системе 1 на изменение сведений не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты их возникновения, с приложением подтверждающих документов. При этом предыдущие сведения сохраняются как архивные и применяются к периоду, в котором они были актуальны.

3) осы Қағидаларда және жасалған шарттың талаптарында көзделген нормалардың орындалмауы және (немесе) тиісінше орындалмауы;
4) осы Қағидалардың 114-тармағына сәйкес қаралған видеожазбалар мен 1-ақпараттық жүйеде толтырылған деректер арасында сәйкессіздіктің болуына байланысты есепті растаудан бас тартады.
116. Оператор 1-ақпараттық жүйеде қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есепті растаған кезде Оператор осы есеп расталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде төлемдер жүргізеді.
117. Толық цикл бойынша төлем алушыға осы Қағидалардың 85-тармағында көзделген нормаларға Оператор мен төлем алушының арасында жасалған үлгілік шарттың қолданылу мерзімі бойы сәйкес келуі қажет.
118. Оператор осы Қағидалардың 85-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздікті анықтаған жағдайда, Оператор сәйкессіздік анықталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде төлем алушының толық цикл бойынша сәйкессіздігін жою қажеттігі туралы 3 (үш) айдан аспайтын мерзімде хабарлайды. Егер 3 (үш) ай өткеннен кейін төлем алушы нормаларға сәйкестігін растамаса, Оператор үлгілік шартты біржақты тәртіппен бұзады. 1-ақпараттық жүйеде қайта тіркеу және үлгілік шартты жасасу осы Қағидаларда көзделген негіздерде жүзеге асырылады.
Бұл ретте 1-ақпараттық жүйеде толық цикл бойынша төлемдерді алушы осы Қағидалардың 85-тармағында көзделген нормаларға сәйкес келмеген кезеңдегі қайта өңделген және (немесе) кәдеге жаратылған қалдықтардың массасы ақпараттық жүйеде толық цикл бойынша қызметті жүзеге асыру туралы есепте көрсетілген қалдықтардың массасына енгізілмейді.
Осы Қағидалардың 84-тармағында көзделген нормаларға сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін, толық цикл бойынша төлемдерді алушы 1-ақпараттық жүйеде осы Қағидаларда белгіленген нормаларға сәйкестігі туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, мәліметтерді өзгертуге өтінім береді.
Мәліметтерді өзгертуге арналған өтінімді 1-ақпараттық жүйе арқылы Оператор тарапынан осы Қағидалардың 119-тармағында көзделген талаптарға сәйкес расталады, немесе қабылданбайды.
119. Толық цикл бойынша төлемдерді алушы паспортта немесе сауалнамада көрсетілген мәліметтерде өзгерістер туындаған кезде растайтын құжаттарды қоса бере отырып, олар туындаған күннен бастап 1-ақпараттық жүйеде 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей мәліметтерді өзгертуге өтінім береді. Бұл ретте алдыңғы мәліметтер архивтік дерек ретінде сақталады және олар өзекті болған кезеңге қолданылады.

Заявка на изменение сведений подтверждается или отклоняется Оператором в информационной системе 1, в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты поступления заявки на изменение сведений.
При этом, при изменении сведений, в части оборудования для сбора, сортировки и подготовки к повторному использованию, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, за исключением весового оборудования, местонахождения производственных объектов и их добавления, за исключением изменения названия улицы, нумерации без фактического изменения местоположения, Оператор, в целях подтверждения сведений, указанных в заявке, а также, принятия решения, осуществляет выезд с посещением объектов получателя выплат по полному циклу, подлежащих изменению или добавлению в анкетные данные и (или) паспорт субъекта предпринимательства.
В случае, если возникшие изменения приводят к несоответствию получателя выплат одному или нескольким нормам, предусмотренным пунктом 85 настоящих Правил, Оператор осуществляет действия, предусмотренные пунктами 119 и 120 настоящих Правил.
В случае, если Оператором установлено, что выплаты получателю выплат по полному циклу осуществлены в период несоответствия получателя нормам, установленным пунктом 85 настоящих Правил, Оператор истребует такие суммы выплат.
120. Истребование Оператором ранее выплаченных сумм осуществляется в следующем порядке:
1)Оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней, с даты установления несоответствия получателя выплат по полному циклу нормам, установленным пунктом 85 настоящих Правил, размещает в информационной системе 1, а также направляет посредством электронного документооборота и (или) электронной почты, а также мессенджеров (программа для мгновенного обмена текстовыми сообщениями, файлами и медиа между зарегистрированными пользователями через интернет), указанных при регистрации, уведомление об истребовании денежных средств, с указанием оснований и суммы подлежащей возврату;
2) получатель выплат по полному циклу, в срок до 10 (десяти) календарных дней выплачивает Оператору требуемую сумму.
Параграф 5. Мониторинг получателей выплат
121. Оператор в целях подтверждения деятельности получателей выплат проводит мониторинг деятельности и производственных процессов с посещением производственных объектов по сбору, транспортировке, сортировке, обработке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов:
1) без предварительного уведомления получателей выплат в любое время по своему усмотрению, но не более 2 (двух) раз в год.

Оператор тарапынан 1-ақпараттық жүйеде мәліметтерді өзгертуге келіп түскен күннен бастап өтінімді 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мақұлданады немесе қабылданбайды.
Бұл ретте кәсіпкерлік субъектісінің сауалнамалық деректеріне және (немесе) паспортына өзгертуге немесе қосуға жататын өзгерістер салмақ өлшеу жабдығын қоспағанда қалдықтарды жинау, сұрыптау, қайта пайдалану үшін дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жаратуға арналған жабдықтарды, мекенжайдың нақты орналасуына әсер етпейтін көше атауы мен нөмірінің өзгеруін қоспағанда өндірістік объектілердің орналасқан жерін немесе олардың қосылуын қамтитын болса, Оператор өтінімде көрсетілген мәліметтерді растау және тиісті шешім қабылдау мақсатында өтінімде көрсетілген толық цикл бойынша төлемдерді алушының объектілеріне барып, тексеру жүргізеді.
Егер енгізілген өзгерістер нәтижесінде төлем алушы осы Қағидалардың 85-тармақта көзделген талаптарға сәйкес келмейтін болса, Оператор осы Қағидалардың 119 және 120-тармақтарға сәйкес тиісті шараларды қабылдайды.
Оператор осы Қағидалардың 85-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін кезеңде төлем алушыға төлем жүргізілгенін анықтаған жағдайда, төленген соманы қайтаруды талап етеді.
120. Оператордың бұрын төленген сомаларды талап етуі мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Оператор осы Қағидалардың 85-тармағында белгіленген нормаларға толық цикл бойынша төлем алушының сәйкессіздігі анықталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ақшалай қаражатты талап ету туралы хабарламаны 1-ақпараттық жүйеде орналастырады, сондай-ақ тіркеу кезінде көрсетілген электрондық құжат айналымы және (немесе) электрондық пошта, сондай-ақ мессенджерлер (интернет арқылы тіркелген пайдаланушылар арасында мәтіндік хабарларды, файлдарды және медианы жедел алмасуға арналған бағдарлама) арқылы қайтарылуға жататын негіздер мен соманы көрсете отырып жібереді;
2) төлемдерді алушы толық цикл бойынша, 10 (он) күнтізбелік күнге дейінгі мерзімде Операторға талап етілетін соманы төлейді.
5-параграф. Төлем алушылардың мониторингі
121. Оператор төлем алушылардың қызметін растау мақсатында қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі өндірістік объектілерге бара отырып, қызмет пен өндірістік процестерге:
1) төлем алушыларды өз қалауы бойынша кез келген уақытта алдын ала ескертусіз, бірақ жылына 2 (екі) реттен артық емес;

2) с предварительным уведомлением при следующих основаниях:
при поступлении в отношении получателей выплат обоснованных жалоб, обращений от физических и юридических лиц, с приложением фото- видео- фиксации, а также обращения от государственных органов согласно подпункту 5 пункта 5 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
неисполнения или ненадлежащего исполнения условий, предусмотренных настоящими Правилами и типовыми договорами.
В случае отказа субъекта предпринимательства в допуске уполномоченного представителя Оператора на производственный объект по сбору, транспортировке, сортировке, обработке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, Оператор отказывает в подтверждении (отклоняет) отчета за период, в котором не была подтверждена соответствующая деятельность по заявленным в информационной системе 1 объемам.
122. В случае, если при посещении производственного объекта, объект не будет функционировать, при этом Оператор о проведении плановых или внеплановых ремонтных, профилактических работ не был уведомлен согласно пункту 124 настоящих Правил, а данные о сборе, транспортировке, сортировке, обработке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов в эти дни заполнялись получателем выплат в информационной системе 1, то типовые договора с такими получателями выплат подлежат расторжению, без права заключения на 12 (двенадцать) месяцев, в том числе, с аффилированными физическими и юридическими лицами до истечения вышеназванного срока.
123. При посещении производственного объекта по сбору, транспортировке, сортировке, обработке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов согласно пункту 121 настоящих Правил, уполномоченный представитель Оператора проводит осмотр технологических процессов и оборудования, указанных в паспортах субъектов предпринимательства, включая наличие запасов сырья (отходов продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) и готовой продукции).
При посещении производственного объекта получателей выплат по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов согласно пункту 121 настоящих Правил, уполномоченный представитель Оператора осуществляет хронометраж производственных процессов, в порядке предусмотренными Пояснениями.
124. В случае необходимости проведения плановых или внеплановых ремонтных, профилактических работ на производственном объекте, организованным получателем выплат, предусматривающих остановку производственного процесса, получатель выплат уведомляет Оператора посредством информационной системы 1 о датах начала и окончания нижеуказанных работ:

2) мынадай негіздер кезінде алдын ала хабардар етіле отырып мониторинг жүргізеді:
төлем алушыларға қатысты негізделген шағымдар, жеке және заңды тұлғалардан өтініштер, фото- видео- фиксацияны қоса, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 5-тармағының 5) тармақшасына сәйкес мемлекеттік органдардан хаттар келіп түскен кезде;
осы Қағидаларда және үлгілік шарттарда көзделген талаптарды орындамау немесе тиісінше орындамау.
Кәсіпкерлік субъектісі Оператордың уәкілетті өкілін қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі өндірістік объектіге жіберуден бас тартқан жағдайда, Оператор 1-ақпараттық жүйеде мәлімделгендер бойынша тиісті қызмет расталмаған кезең үшін есепті растаудан бас тартады (қабылдамайды).
122. Егер өндірістік объектіге барған кезде объект жұмыс істемесе, бұл ретте Операторға жоспарлы немесе жоспардан тыс жөндеу, профилактикалық жұмыстарды жүргізу туралы осы Қағидалардың 124-тармағына сәйкес хабарланбаған, ал қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату туралы деректерді осы күндері төлем алушы 1-ақпараттық жүйеде толтырған болса, онда үлгілік шарттар осындай төлем алушылармен 12 (он екі) айға, оның ішінде аффилиирленген жеке және заңды тұлғалармен жоғарыда аталған мерзім өткенге дейін жасасу құқығынсыз бұзылуға жатады.
123. Оператордың уәкілетті өкілі осы Қағидалардың 121-тармағына сәйкес қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, өңдеу, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі өндірістік объектіге барған кезде өндірушілердің (импорттаушылардың) және дайын өнімнің кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын шикізат (өнім (тауар) қалдықтары) қорларының болуын қоса алғанда, кәсіпкерлік субъектілерінің паспорттарында көрсетілген технологиялық процестер мен жабдықтарды көзбен шолып тексеруді жүргізеді.
Өндірістік объектіге бару кезінде, қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату бойынша төлем алушыларға қатысты, осы Қағидалардың 121-тармағына сәйкес Оператордың уәкілетті өкілі Түсіндірмелерде көзделген тәртіппен өндірістік процестердің хронометражын жүзеге асырады.
124. Өндірістік процесті тоқтатуды көздейтін төлемдерді алушы ұйымдастырған өндірістік объектіде жоспарлы немесе жоспардан тыс жөндеу, профилактикалық жұмыстарды жүргізу қажет болған жағдайда төлем алушы Операторды 1-ақпараттық жүйе арқылы төменде көрсетілген жұмыстардың басталу және аяқталу күндері туралы:

1) плановые работы, не позднее 7 (семи) календарных дней с даты утверждения графика работ или 15 (пятнадцати) календарных дней до даты начала работ и не позднее 2 календарных дней после даты устранений;
2) аварийные работы не позднее 2 (двух) календарных дней по факту наступления, и не позднее 2 календарных дней после даты устранений.
125. В случае, если на производственном объекте не осуществляется соответствующая заключенному договору производственная деятельность, Оператор приостанавливает выплаты за текущий отчетный период, до предоставления получателем выплат обоснованных и подтвержденных причин остановки.
Обоснованными причинами являются:
1) организованные местными исполнительными органами и (или) коммунальными службами ремонтно-восстановительные, монтажные работы;
2) проводимые организациями, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", аварийно-спасательные, газоспасательные и другие аварийные работы.
Не являются обоснованными причинами любые работы, организованные самим получателем выплат.
Глава 3. Организация сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, переработки и (или) утилизации ВЭТС и ВЭССХТ
Параграф 1. Порядок подачи и рассмотрения заявки на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ
126. Подача заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляется заявителем, являющимся собственником ВЭТС и (или) ВЭССХТ (его уполномоченным представителем), снявшим ВЭТС и (или) ВЭССХТ с регистрационного учета с целью последующей утилизации, сдающий на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ, или лицом (его уполномоченным представителем), которое приобрело право собственности на ВЭТС и (или) ВЭССХТ в соответствии с письменной формой сделки в электронной форме, путем подписания ЭЦП в информационной системе 2, или вступившим в законную силу судебным актом (далее – заявитель) в информационной системе 2. К заявке прилагается перечень документов, предусмотренный приложением 10 к настоящим Правилам.
127. Заявитель обеспечивает достоверность и актуальность сведений, заполняемых в заявке на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ и прикладываемых в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам.
128. При подаче заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ, заявитель, в режиме реального времени в мобильной версии информационной системы 2 осуществляет фотофиксацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ с целью подтверждения комплектности согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
129. Заявка на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ подается в форме электронного документа, подписанного заявителем ЭЦП.

1) жоспарлы жұмыстар, жұмыс кестесі бекітілген күннен бастап 7 (жеті) күнтізбелік күннен немесе жұмыс басталған күнге дейін 15 (он бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей және жойылған күннен кейін 2 күнтізбелік күннен кешіктірмей;
2) авариялық жұмыстар басталу фактісі бойынша 2 (екі) күнтізбелік күннен кешіктірмей және жойылған күннен кейін 2 (екі) күнтізбелік күннен кешіктірмей хабардар етеді.
125. Егер өндірістік объектіде жасалған шартқа сәйкес өндірістік қызмет жүзеге асырылмаған жағдайда, Оператор төлемдерді алушы тоқтатудың негізделген және расталған себептерін ұсынғанға дейін ағымдағы есепті кезең үшін төлемдерді тоқтата тұрады.
Негізделген себептер болып:
1) жергілікті атқарушы органдар және (немесе) коммуналдық қызметтер ұйымдастырған жөндеу-қалпына келтіру, монтаждау жұмыстары;
2) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес авариялық-құтқару, газдан құтқару және басқа да авариялық жұмыстарды жүргізетін ұйымдар болып табылады.
Алушының өзі ұйымдастырған кез-келген жұмыс негізсіз болып табылады.
3-тарау. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындықты, сұрыптауды, қайта өңдеуді және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастыру
1-параграф. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға өтінімді беру және қарау тәртібі
126. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсыратын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кейіннен кәдеге жарату мақсатында тіркеу есебінен шығарған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі немесе 2-ақпараттық жүйеде ЭЦҚ арқылы қол қою жолымен немесе заңды күшіне енген сот актісімен мәміленің жазбаша нысанына сәйкес электрондық нысанда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік құқығын алған тұлға (оның уәкілетті өкілі) болып табылатын өтініш берушімен (бұдан әрі – Өтініш беруші) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім беру 2-ақпараттық жүйеде жүзеге асырылады. Өтінімге осы Қағидаларға 10-қосымшада көзделген құжаттар тізбесі қоса беріледі.
127. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін толтыру кезінде осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес қоса берілетін мәліметтердің дұрыстығын және өзектілігін өтініш беруші қамтамасыз етеді.
128. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім берген кезде өтініш беруші нақты уақыт режимінде 2-ақпараттық жүйенің мобильді нұсқасында осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес жиынтығын растау мақсатында ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ фотофиксациясын жүзеге асырады.
129. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім өтініш беруші ЭЦҚ қол қойған электрондық құжат нысанында беріледі.

129-1. Заявитель при подаче заявки в форме электронного документа, подписанного заявителем ЭЦП на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ, дает согласие на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором, определенным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 129-1 в соответствии с приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 21.10.2025 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
130. Рассмотрение заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляется в два этапа:
1) первый этап рассмотрения – на этапе подачи заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ в режиме онлайн;
2) второй этап рассмотрения – на этапе приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ в пункте приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
Проверка на наличие/отсутствие заявителя в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, производится Оператором на двух этапах рассмотрения.
В случае обнаружения заявителя в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, заявка на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ подлежит отклонению Оператором в автоматическом режиме.
131. Первый этап рассмотрения заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ Оператор осуществляет в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подачи заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ заявителем.
132. Оператор отказывает в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию и выдаче скидочного сертификата либо денежной компенсации при наличии одного из следующих оснований:
1) предоставление заявителем неполного пакета документов;
2) отсутствие подтверждения снятия с регистрационного учета ВЭТС и (или) ВЭССХТ с целью последующей утилизации;
3) отсутствие полномочий на сдачу, переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ и получение скидочного сертификата либо денежной компенсации у представителя, в случае подачи заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ третьим лицом;
4) несоответствие требованиям к комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ, предусмотренным приложением 9 к настоящим Правилам;
5) несоответствие данных заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ приложенным документам и (или) сведениям в ЕИС и (или) местного исполнительного органа по одной или нескольким из следующих характеристик: марка, модель, номер свидетельства о регистрации транспортного средства (далее – СРТС), государственный регистрационный номерной знак (далее – ГРНЗ), категория ВЭТС, идентификационный номер ВЭТС, заводской регистрационный номер ВЭССХТ.

129-1. Өтініш беруші ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтініш беруші ЭЦҚ-сымен қол қойған электрондық құжат нысанында өтінім берген кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тіркеушінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім береді.
Ескерту. Қағидалар 129-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 21.10.2025 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
130. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді қарау екі кезеңде жүзеге асырылады:
1) қараудың бірінші кезеңі – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім беру кезеңінде онлайн режимінде;
2) қараудың екінші кезеңі – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау кезеңінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінде.
Өтініш берушінің терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде болуын/болмауын тексеруді Оператор қараудың екі кезеңінде жүргізеді.
Өтініш беруші терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесінде анықталған жағдайда, Оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін автоматты режимде қабылдамауға тиіс.
131. Оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін қараудың бірінші кезеңін өтінім берушімен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім берген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
132. Оператор мынадай негіздердің бірі:
1) өтініш берушінің құжаттар топтамасын толық ұсынбауы;
2) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кейіннен кәдеге жарату мақсатында тіркеу есебінен шығаруды растаудың болмауы;
3) үшінші тұлға ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінім берген жағдайда, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсыруға және уәкілетті өкілден жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы алуға өкілеттіктерінің болмауы;
4) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ осы Қағидаларға 9-қосымшамен қарастырылған жиынтыққа қойылатын талаптарға сәйкессіздік;
5) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінім деректерінің қоса берілген құжаттарға және (немесе) БАЖ және (немесе) жергілікті атқарушы орган мәліметтеріне мынадай сипаттамалардың біреуі немесе бірнешеуі бойынша сәйкес келмеуі: маркасы, моделі, көлік құралын тіркеу туралы куәліктің нөмірі (бұдан әрі – КҚТК), мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі (бұдан әрі – МТНБ), ПШКҚ санаты, ПШКҚ сәйкестендіру нөмірі, ПШӨЖАШТ зауыттық тіркеу нөмірі болған кезде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылдаудан және жеңілдік сертификатын беруден немесе ақшалай өтемақы беруден бас тартады.

133. Информацию о снятии с учета ВЭТС с целью последующей утилизации Оператор проверяет посредством интеграции с ЕИС.
134. Информацию о снятии с учета ВЭССХТ с целью последующей утилизации, Оператор получает в виде подтверждения местным исполнительным органом в течение 3 (трех) рабочих дней посредством ЭЦП ответственного сотрудника местного исполнительного органа в информационной системе 2.
135. В случае предоставления, вступивших в законную силу судебных актов как документов, подтверждающих право собственности на ВЭТС и (или) ВЭССХТ, Оператор проверяет их посредством судебного кабинета.
136. В случае отсутствия возможности подтверждения местным исполнительным органом факта снятия с регистрационного учета ВЭССХТ с целью последующей утилизации посредством информационной системы 2, Оператор направляет запрос в местный исполнительный орган посредством системы электронного документооборота.
137. Срок первого этапа рассмотрения заявки на сдачу ВЭССХТ приостанавливается до даты получения Оператором соответствующего ответа от местного исполнительного органа.
138. Результатом первого этапа рассмотрения заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ является уведомление об одобрении заявки либо мотивированный ответ об отказе в приеме заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
Параграф 2. Порядок транспортировки ВЭТС и (или) ВЭССХТ до пункта приема
139. ВЭТС и (или) ВЭССХТ, по которым Оператором выдано уведомление об одобрении заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ, подлежат транспортировке к пункту приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ заявителем самостоятельно в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, либо путем заключения договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ с транспортировщиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ в виде электронного документа, подписанного ЭЦП сторон в информационной системе 2.
140. Договор купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ между заявителем и транспортировщиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ заключается по установленной форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
141. Для заключения договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ, в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня после получения уведомления об одобрении заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ, заявителем в информационной системе 2 подается заявление на запрос ценовых предложений для заключения договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ на приобретение ВЭТС и (или) ВЭССХТ с целью транспортировки для последующей переработки и (или) утилизации.
142. Выбор транспортировщика ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляется заявителем в информационной системе 2 на основе ценовых предложений, представленных потенциальными транспортировщиками ВЭТС и (или) ВЭССХТ, по истечении 3 (трех) рабочих дней после запроса ценовых предложений, но не более 5 (пяти) рабочих дней.

133. Кейіннен кәдеге жарату мақсатында ПШКҚ есептен шығару туралы ақпаратты Оператор БАЖ-бен интеграциялау арқылы тексереді.
134. Оператор ПШӨЖАШТ кейіннен кәдеге жарату мақсатында есептен шығару туралы ақпаратты 3 (үш) жұмыс күні ішінде 2-ақпараттық жүйеде жергілікті атқарушы органның жауапты қызметкері ЭЦҚ арқылы растау түрінде жергілікті атқарушы органнан алады.
135. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік құқығын растайтын құжаттар ретінде заңды күшіне енген сот актілері ұсынылған жағдайда Оператор оларды сот кабинеті арқылы тексереді.
136. 2-ақпараттық жүйе арқылы кейіннен кәдеге жарату мақсатында ПШӨЖАШТ тіркеу есебінен алу фактісін растау мүмкіндігі болмаған жағдайда Оператор электронды құжат айналымы арқылы жергілікті атқарушы органға сұрату жібереді.
137. ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді қараудың бірінші кезеңінің мерзімі жергілікті атқарушы органнан тиісті жауап алған күнге дейін Оператормен тоқтатылады.
138. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді қараудың бірінші кезеңінің нәтижесі өтінімді мақұлдау туралы хабарлама не тапсыруға өтінімді қабылдаудан бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
2-параграф. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне дейін тасымалдау тәртібі
139. Өтініш беруші ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін Оператордың мақұлдағаны туралы хабарламаны алғаннан кейін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ 15 (он бес) жұмыс күні ішінде немесе ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушысымен 2-ақпараттық жүйеде тараптардың ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат түрінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шартын жасасу жолымен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне өз бетінше тасымалдауға жатады.
140. Өтініш беруші мен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушы арасындағы ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шарты осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
141. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шартын жасасу үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді мақұлдау туралы хабарламаны алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде 2-ақпараттық жүйеде өтініш беруші кейіннен қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдау мақсатында сатып алу-сату шартын жасасу үшін баға ұсыныстарын сұратуға өтініш береді.
142. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушыны таңдау өтінім беруші 2-ақпараттық жүйеде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ әлеуетті тасымалдаушылары ұсынған баға ұсыныстары негізінде баға ұсыныстарын сұратқаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні өткен соң, бірақ 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.

143. Транспортировщик ВЭТС и (или) ВЭССХТ обеспечивает осуществление действий по проверке личности заявителя, комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ и соответствия сведений, содержащихся в предъявленных оригиналах документов сведениям, указанным в заявке на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
144. В случае положительного результата проверки, предусмотренной пунктом 143 настоящих Правил, в информационной системе 2 осуществляется заключение договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ по установленной форме в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам, одновременно с подписанием акта приема-передачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ, посредством ЭЦП заявителя и транспортировщика ВЭТС и (или) ВЭССХТ. При отрицательном результате проверки транспортировщик ВЭТС и (или) ВЭССХТ отказывает в заключении договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
145. После подписания договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ транспортировщик ВЭТС и (или) ВЭССХТ становится собственником ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
146. Транспортировка до пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляется транспортировщиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после заключения договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ с заявителем.
147. В случае отсутствия ценовых предложений потенциальных транспортировщиков ВЭТС и (или) ВЭССХТ в соответствии с пунктом 142 настоящих Правил, транспортировка до пункта приема осуществляется заявителем самостоятельно в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
148. Собственником ВЭТС и (или) ВЭССХТ в информационной системе 2 осуществляется выбор способа выплат путем выдачи скидочного сертификата за сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ либо денежной компенсации в размере равном номиналу скидочного сертификата за сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
149. В случае выбора денежной компенсации Собственник ВЭТС и (или) ВЭССХТ предоставляет документ, выданный банками второго уровня или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, подтверждающий реквизиты расчетного счета Собственника ВЭТС и (или) ВЭССХТ в национальной валюте, на который Оператор осуществляет выплату в установленном настоящими Правилами порядке.
При этом исчисление и уплата налоговых обязательств, а также представление налоговой отчетности в результате получения выплат, производятся собственником ВЭТС и (или) ВЭССХТ самостоятельно.
150. Заявка на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ и уведомление об одобрении заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ аннулируется Оператором в информационной системе 2 в случае нарушения транспортировщиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ или заявителем сроков транспортировки, предусмотренных пунктами 139, 146 и 147 настоящих Правил.

143. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушысы өтініш берушінің жеке басын, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жиынтығын және ұсынылған құжаттардың түпнұсқаларында қамтылған мәліметтердің ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінімде көрсетілген мәліметтерге сәйкестігін тексеру жөніндегі іс-қимылдарды жүзеге асыруды қамтамасыз етеді.
144. Осы Қағидалардың 143 тармағында көзделген тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда, 2-ақпараттық жүйеде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шартын жасасу ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау-беру актісіне қол қоюмен бір мезгілде өтініш беруші мен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушысының ЭЦҚ арқылы жүзеге асырылады. Тексеру нәтижесі теріс болған кезде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушы ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шартын жасасудан бас тартады.
145. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушы сатып алу-сату шартына қол қойғаннан кейін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі болады.
146. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне дейін тасымалдауды ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушы өтініш берушімен сатып алу-сату шартын жасағаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдауды жүзеге асырады.
147. Осы Қағидалардың 142-тармағына сәйкес ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ әлеуетті тасымалдаушылардың баға ұсыныстары болмаған жағдайда, қабылдау пунктіне дейін тасымалдауды өтініш беруші 15 (он бес) жұмыс күні ішінде дербес жүзеге асырады.
148. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі 2-ақпараттық жүйеде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсырғаны үшін жеңілдік сертификатын немесе ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсырғаны үшін жеңілдік сертификатының номиналына тең мөлшерде ақшалай өтемақы беру арқылы төлем тәсілін таңдауды жүзеге асырады.
149. Ақшалай өтемақыны таңдаған жағдайда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым берген, Оператор төлемді осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесінің есеп айырысу шотының деректемелерін ұлттық валютада растайтын құжатты ұсынады.
Бұл ретте салық міндеттемелерін есептеуді және төлеуді, сондай-ақ төлемдерді алу нәтижесінде салық есептілігін табыс етуді ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі өз бетінше жүргізеді.
150. Осы Қағидалардың 139, 146 және 147-тармақтарында көзделген тасымалдау мерзімдерін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушысы немесе өтініш беруші бұзған жағдайда, Оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінімді мақұлдау туралы хабарламаны 2-ақпараттық жүйеде жояды.

151. Заявитель может аннулировать заявку на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ в информационной системе 2:
до заключения договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
до транспортировки ВЭТС и (или) ВЭССХТ до пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ- при принятии решения о самостоятельной транспортировке.
Параграф 3. Порядок сдачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию
152. Собственник ВЭТС и (или) ВЭССХТ или уполномоченное лицо осуществляет сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ в пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ (актуальный список пунктов приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ и места их расположения публикуются на корпоративном интернет ресурсе Оператора) по предварительной записи в информационной системе 2.
153. Пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ должен соответствовать установленным нормам и требованиям законодательства в сфере промышленности и настоящих Правил.
154. Сотрудник пункта приема, в течение 3 (трех) рабочих часов с момента доставки (прибытия) в пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляет:
1) подтверждение личности собственника (или уполномоченного лица) ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
2) сверку копий документов, приложенных к заявке, с их оригиналами;
3) сверку соответствия заявленной комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ фактической комплектности;
4) фотофиксацию в мобильной версии информационной системы 2:
ВЭТС и (или) ВЭССХТ - с целью подтверждения комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
собственника (уполномоченного) лица ВЭТС и (или) ВЭССХТ на фоне ВЭТС и (или) ВЭССХТ – с целью подтверждения сдачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ заявителем или транспортировщиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
5) взвешивание ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
6) отправку заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ Оператору на второй этап рассмотрения.
155. Оператор рассматривает заявку на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ в течение 3 (трех) рабочих часов с момента отправки сотрудником пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на второй этап рассмотрения.
156. В случае соответствия всех предоставленных документов и выполнения всех необходимых требований, установленных настоящими Правилами, Оператор одобряет в информационной системе 2 заявку на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на втором этапе рассмотрения.
157. После одобрения Оператором в информационной системе 2 заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на втором этапе рассмотрения, сотрудник пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ в течение 1 (одного) рабочего часа осуществляет:

151. Өтініш беруші 2-ақпараттық жүйеде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінімнің күшін:
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шарты жасалғанға дейін;
дербес тасымалдау туралы шешім қабылдаған кезде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне дейін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдауға дейін жоя алады.
3-параграф. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсыру тәртібі
152. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі немесе уәкілетті тұлға ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне (ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пункттерінің өзекті тізімі және олардың орналасқан жерлері Оператордың корпоративтік интернет ресурсында жарияланады) 2-ақпараттық жүйеде алдын ала жазылу бойынша тапсыруды жүзеге асырады.
153. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пункті өнеркәсіп саласындағы заңнаманың және осы Қағидалардың белгіленген нормалары мен талаптарына сәйкес келуге тиіс.
154. Қабылдау пунктінің қызметкері ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне жеткізілген (келген) сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде:
1) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесінің (немесе уәкілетті тұлғаның) жеке басын растауды;
2) өтінімге қоса берілген құжаттардың көшірмелерін олардың түпнұсқаларымен салыстыруды;
3) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ мәлімделген жиынтығымен нақты жиынтығының сәйкестігін салыстырып тексеруді;
4) 2-ақпараттық жүйенің мобильді нұсқасында фотофиксациялауды:
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жиынтығының толықтығын растау мақсатында;
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ фонында ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесінің (уәкілетті тұлғасының) – ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ өтініш берушінің немесе ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тасымалдаушының тапсырғанын растау мақсатында;
5) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ салмағын өлшеуді;
6) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін Операторға екінші кезеңге қарауға жіберуді жүзеге асырады.
155. Оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін қараудың екінші кезеңіне жіберген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде қарайды.
156. Барлық ұсынылған құжаттар сәйкес келген және осы Қағидаларда белгіленген барлық қажетті талаптар орындалған жағдайда Оператор 2-ақпараттық жүйеде қараудың екінші кезеңінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін мақұлдайды.
157. 2-ақпараттық жүйеде қараудың екінші кезеңінде Оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру өтінімін мақұлдағаннан кейін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері 1 (бір) жұмыс сағат ішінде:

1) совместно с собственником ВЭТС и (или) ВЭССХТ подписание в информационной системе 2 посредством ЭЦП акта приема-передачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ по установленной форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Требования, предусмотренные частью первой подпункта 1) пункта 157 настоящих Правил, не распространяются на случаи совпадения транспортировщика и (или) пункта приема и (или) переработчика в одном лице. При этом документом, подтверждающим сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ, будет являться акт приема-передачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ, подписанный при заключении договора купли-продажи ВЭТС и (или) ВЭССХТ между заявителем и транспортировщиком;
2) разукомплектование (деформацию), исключающее восстановление (ударный изгиб, резка, локальное нарушение конструктивных элементов и иные этапы согласно технологическому процессу переработчика) с видеофиксацией процесса в мобильной версии информационной системы 2 в режиме реального времени.
158. Подписывая акт приема-передачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию в информационной системе 2, собственник ВЭТС и (или) ВЭССХТ присоединяется к договору по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ в части, касающейся сдачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ и получения им скидочного сертификата в порядке и на условиях, предусмотренных правилами стимулирования, настоящими Правилами, а также внутренним нормативным документом Оператора по вопросам выдачи документа, подтверждающего сдачу на утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ либо денежной компенсации.
159. Оператор отказывает в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ при наличии одного из следующих оснований:
предоставление собственником ВЭСТ и (или) ВЭССХТ неполного пакета документов;
отсутствие у уполномоченного лица, в случае подачи заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ третьим лицом, полномочий на сдачу на переработку и (или) утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ и получение скидочного сертификата либо денежной компенсации;
несоответствие требованиям к комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ, предусмотренным приложением 9 к настоящим Правилам;
несоответствие данных прибывшего/доставленного ВЭТС и (или) ВЭССХТ в пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ по одной из следующих характеристик: марка, модель, категория ВЭТС, идентификационный номер ВЭТС, заводской регистрационный номер ВЭССХТ, сведениям, указанным в заявке на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ и в приложенных документах.

1) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесімен бірлесіп осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылдау-беру актісін 2-ақпараттық жүйеде ЭЦҚ қол қоюды;
157-тармақтың 1) тармақшасының бірінші бөлігіндегі талаптар тасымалдаушының және (немесе) қабылдау пунктінің және (немесе) қайта өңдеушінің бір тұлғада сәйкес келген жағдайларына қолданылмайды. Бұл ретте өтінім беруші мен тасымалдаушы арасында ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу-сату шартын жасасу кезінде қол қойылған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау-беру актісі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсырғанын растайтын құжат болып табылады;
2) нақты уақыт режимінде 2-ақпараттық жүйенің мобильді нұсқасында процесті видеотіркей отырып, қалпына келтіруді (соққылап июді, кесуді, құрылымдық элементтердің жергілікті бұзылуын және технологиялық процеске сәйкес өзге де кезеңдер) болдырмайтын бөлшектеуді (деформация) жүзеге асырады.
158. 2-ақпараттық жүйеде қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау-беру актісіне қол қоя отырып, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға және Ынталандыру қағидаларында, осы Қағидаларда көзделген тәртіппен және шарттарда оның жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы алуға қатысты, сондай-ақ ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кәдеге жаратуға тапсырылғанын растайтын құжатты беру мәселелері жөніндегі Оператордың ішкі нормативтік құжатының бөлігінде жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шартына қосылады.
159. Оператор мынадай негіздердің бірі болған кезде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаудан бас тартады:
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесінің құжаттардың толық емес топтамасын ұсынуы;
уәкілетті тұлғада ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ үшінші тұлғаларға тапсыруға өтінім берілген жағдайда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға тапсыруға және жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы алуға өкілеттіктердің болмауы;
осы Қағидаларға 9-қосымшамен қарастырылған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жиынтық талаптарының сәйкес болмауы;
мынадай сипаттамалардың бірі бойынша ПШКҚ маркасы, моделі, санаты, ПШКҚ сәйкестендіру нөмірі, ПШӨЖАШТ зауыттық тіркеу нөмірі бойынша ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінім деректерінің келушіге/жеткізілгенге сәйкес келмеуі.

160. По результатам второго этапа рассмотрения заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ, в информационной системе 2, в зависимости от выбора собственника ВЭТС и (или) ВЭССХТ, формируется и выдается скидочный сертификат по установленной форме, согласно приложению 12 к Правилам стимулирования, либо выплачивается денежная компенсация, либо выдается мотивированный ответ об отказе в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ и выдаче скидочного сертификата либо денежной компенсации по установленной форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
161. При условии надлежащего исполнения сотрудником пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ требований, предусмотренных пунктом 157 настоящих Правил, собственнику ВЭТС и (или) ВЭССХТ Оператором выплачивается денежная компенсация либо в информационной системе 2 активируется скидочный сертификат.
162. Сотрудник пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ обеспечивает осуществление действий по проверке личности заявителя, комплектности ВЭТС и (или) ВЭССХТ, сохранности ВЭТС и (или) ВЭССХТ и соответствия сведений, содержащихся в предъявленных оригиналах документов и в заявке на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ, данным прибывшего/доставленного ВЭТС и (или) ВЭССХТ в пункт приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ, предусмотренным заключенным между Оператором и переработчиком Договором по переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
163. После одобрения Оператором в информационной системе 2 заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на втором этапе рассмотрения, сотрудник пункта приема ВЭТС и (или) ВЭССХТ осуществляет подготовку к переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ и ведет раздельный весовой и штучный учет фракций, полученных в результате подготовки к переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
Параграф 4. Порядок переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ
164. Порядок переработки и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ определяются Договором по переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ, заключаемым между переработчиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ и Оператором.
165. Для заключения договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ, переработчик ВЭТС и (или) ВЭССХТ подает заявление в информационной системе 2.
166. Переработчик ВЭТС и (или) ВЭССХТ должен соответствовать нормам и требованиям, предусмотренным законодательством в сфере промышленности и настоящими Правилами.
167. С целью подтверждения соответствия вышеуказанным требованиям, переработчик ВЭТС и (или) ВЭССХТ предоставляет Оператору подтверждающие документы, предусмотренные Перечнем документов для переработчиков ВЭТС и (или) ВЭССХТ.

160. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді қараудың екінші кезеңінің нәтижелері бойынша 2-ші ақпараттық жүйеде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ Меншік иесінің таңдауына байланысты Ынталандыру қағидаларының 12-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша жеңілдік сертификат қалыптастырылып беріледі немесе ақшалай өтемақы төленеді немесе ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаудан және Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеңілдік сертификатын беруден немесе өтемақы төлеуден бас тарту туралы дәлелді жауап беріледі.
161. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері осы Қағидалардың 157-тармағында көзделген талаптарды тиісінше орындаған жағдайда Оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ меншік иесіне ақшалай өтемақы төлейді немесе 2-ші ақпараттық жүйеде жеңілдік сертификатын іске қосады.
162. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері Оператор мен қайта өңдеуші арасында жасалған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу шарттарда көзделген, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктіне келген / жеткізілген ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ деректерінде және ұсынылған құжаттардың түпнұсқаларында және ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға арналған өтінімде қамтылған мәліметтердің өтініш берушінің жеке басын, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ толықтығын, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сақталуын және сәйкестігін тексеру жөніндегі іс-қимылдарды жүзеге асыруды қамтамасыз етеді.
163. Қараудың екінші кезеңінде Оператор ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға өтінімді мақұлдағаннан кейін 2-ақпараттық жүйеде, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдау пунктінің қызметкері ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге дайындықты жүзеге асырады және ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуге дайындық нәтижесінде алынған фракциялардың бөлек салмақтық және бөлшектік есебін жүргізеді.
4-параграф. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату тәртібі
164. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату тәртібі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуші мен Оператор арасында жасасқан ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу шартымен анықталады.
165. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шартты жасасу үшін ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісі 2-ақпараттық жүйеде өтініш береді.
166. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісі өнеркәсіп саласындағы заңнамада және осы Қағидаларда көзделген нормалар мен талаптарға сәйкес келуге тиіс.
167. Жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкестігін растау мақсатында ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушілері Операторға ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушілері үшін құжаттар тізбесінде көзделген растаушы құжаттарды ұсынады.

168. Заявление переработчика ВЭТС и (или) ВЭССХТ о заключении договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ рассматривается Оператором в течение 30 (тридцати) календарных дней с даты подачи переработчиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ в информационной системе 2 заявления на заключение договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
В течение 15 (пятнадцати) календарных дней Оператор осуществляет выезд на производственную базу переработчика ВЭТС и (или) ВЭССХТ с целью установления соответствия или несоответствия законодательству в сфере промышленности и настоящих Правил требованиям, с оформлением в информационной системе 2 акта осмотра.
Для уточнения представленных сведений Оператор запрашивает бухгалтерские, разрешительные и другие дополнительные документы, касающиеся деятельности Переработчика. В случае запроса дополнительных документов, срок рассмотрения заявления на заключение договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ приостанавливается до предоставления дополнительных документов.
169. Оператор отказывает в заключении договора по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ в случае, если переработчик ВЭТС и (или) ВЭССХТ не соответствует установленным законодательством в сфере промышленности и настоящих Правил требованиям.
170. При соответствии переработчика ВЭТС и (или) ВЭССХТ всем установленным требованиям, между Оператором и переработчиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ в информационной системе 2 заключается договор по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ посредством ЭЦП сторон.
Приложение 1
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров) путем выплат
Форма
Заявка на заключение типового договора в информационной системе
Оператора расширенных обязательств производителей (импортеров) для субъектов
предпринимательства, осуществляющих деятельность по сбору, сортировке
и транспортировке отходов и (или) по подготовке к повторному использованию,
обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов
от _________________________________________________________________
(далее – Заявитель) (полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица, бизнес-идентификационный номер
/индивидуальный идентификационный номер)

168. Оператормен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шарт жасасу өтініші ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісімен 2-ақпараттық жүйеде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шарт жасасуға өтінім берген сәттен бастап 30 (отыз) күн ішінде қарастырылады.
15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде Оператор өнеркәсіп саласындағы заңнамаға және осы Қағидаларға талаптарға сәйкестікті немесе сәйкессіздікті белгілеу мақсатында 2-ақпараттық жүйеде тексеру актісін ресімдей отырып, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушінің өндірістік базасына шығуды жүзеге асырады.
Ұсынылған мәліметтерді нақтылау үшін Оператор қайта өңдеушінің қызметіне қатысты бухгалтерлік, рұқсат беру және басқа да қосымша құжаттарды сұратады. Қосымша құжаттар сұратылған жағдайда, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шарт жасасуға арналған өтінішті қарау мерзімі қосымша құжаттар ұсынылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
169. Оператор, егер ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісі өнеркәсіп саласындағы заңнамада және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөнінде шарт жасасудан бас тартады.
170. ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісі барлық белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде Оператор мен ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеушісі арасында 2-ақпараттық жүйеде ЭЦҚ арқылы ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі шарт жасалады.
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
1-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 21.10.2025 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид деятельности: __________
Вид отходов: _______________
Прошу рассмотреть документы для заключения (нужное выбрать):
типового договора выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров);
типового договора выплат за подготовку к повторному использованию, обработке, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) в информационной системе Оператора расширенных обязательств производителей (импортеров);
типового договора выплат за сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров).
Подтверждаю достоверность сведений и соответствие документов положениям Правил направления денег Оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат (далее – Правила).
Даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну и (или) иную конфиденциальную информацию, а также на сбор, обработку персональных данных, в рамках норм, установленных законодательством Республики Казахстан.
Даю согласие на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором, определенным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Подтверждаю, что в отношении заявителя не начаты процедуры ликвидации, реабилитации или банкротства, финансово-хозяйственная деятельность заявителя не приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Представляю документы (нужное выбрать):
для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов - в соответствии с пунктом __ Правил;
для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов - в соответствии с пунктом __ Правил;
для субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов по полному циклу - в соответствии с пунктом Правил.
Подписано электронной цифровой подписью уполномоченного лица.
Дата (число, месяц, год)
Приложение 2
к Правилам направления денег
Оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет от производителей и импортеров
на организацию сбора, транспортировки, подготовки к
повторному использованию, сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания и (или)
утилизации отходов,
образующихся после утраты потребительских свойств
продукции (товаров), на которую
(которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров) путем выплат
Форма
ПАСПОРТ
субъекта предпринимательства, осуществляющего деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов
Полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
Дата первичной государственной регистрации (дата образования) /дата государственной регистрации, индивидуального предпринимателя
Место нахождения юридического лица/ индивидуального предпринимателя
Контакты
адрес электронной почты
номер мобильного телефона
+7 (__) ___-__-__
номер мобильного телефона, на который подключен мессенджер
+7 (__) ___-__-__
номер стационарного телефона (при наличии)
+7 (____) ___-___
Должность и фамилия, им, отчество первого руководителя
Наименование и место нахождения производственных объектов
Наименование оборудования, техники, механизмов, задействованных в сборе, сортировке, и транспортировке отходов, марка, год выпуска, страна производства
Марка
Год выпуска
Страна производства
Место нахождение
Максимальная производительность, килограмм/час
Максимальная производительность, тонн/ месяц
Максимальная производительность, тонн/ год

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 21.10.2025 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау және (немесе) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері үшін өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері Операторының ақпараттық жүйесінде үлгілік шарт жасасуға өтінім _______________________________________ (бұдан әрі – Өтініш беруші) (заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
Қызмет түрі:__________
Қалдықтардың түрі:_______________
Шарт жасасу үшін құжаттарды қарауды сұраймын (керегін таңдау):
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдердің үлгілік шарты;
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері Операторының ақпараттық жүйесінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдердің үлгілік шарты;
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату үшін төлемдердің үлгілік шарты.
Өндірушілерден және импорттаушылардан оның банктік шотына түскен өндірушілердің (импорттаушылардың) өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе)кәдеге жаратуды ұйымдастыруға кеңейтілген міндеттемелерін Оператордың ақша жіберуі қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) ережелеріне құжаттардың сәйкестігін және мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Заңмен қорғалатын құпияны және (немесе) өзге де құпия ақпаратты құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптар шеңберінде дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісім беремін.
Өтініш берушіге қатысты тарату, оңалту немесе банкроттық рәсімдері басталмағанын, өтініш берушінің қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатылмағанын растаймын.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тіркеушінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім беремін.
Құжаттарды ұсынамын (қажетін таңдау):
Қағидалардың __ тармағына сәйкес қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері үшін;
Қағидалардың __ тармағына сәйкес қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері үшін;
Қағидалардың __ тармағына сәйкес қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті толық цикл бойынша жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері үшін.
Уәкілетті тұлғаның
электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылды.
Күні (күні, айы, жылы)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
Операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісінің ТӨЛҚҰЖАТЫ
Заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бастапқы мемлекеттік тіркеу күні (құрылған күні) / жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу күні
Заңды тұлғаның / жеке кәсіпкердің орналасқан жері
Байланыс
Электрондық пошта мекенжайы
Ұялы телефон нөмірі
+7 (__) ___-__-__
Мессенджер қосылған ұялы телефон нөмірі
+7 (__) ___-__-__
Стационарлық телефон нөмірі
(бар болса)
+7 (__) ___-___
Бірінші басшының лауазымы және аты, әкесінің аты, тегі (бар болса)
Өндірістік объектінің атауы және орналасқан жері
Қалдықтарды жинауға, сұрыптауға және тасымалдауға тартылған жабдықтардың, техниканың, механизмдердің атауы, маркасы, шығарылған жылы, өндірілген ел
ММаркасы
Шығарылған жылы
Өндіріс елі
Орналасқан жері
Ең жоғары өнімділік, кг / сағ
Ең жоғары өнімділік, тонна / ай
Ең жоғары өнімділік, тонна /жыл

1. сортировочная линия
2. пресс
N.
Транспортные средства
Грузоподъемность, тонн
1. …
Данные о трудовых ресурсах, по годам
3 года назад
2 года назад
1 год назад
административно-управленческий состав
производственные работники
количество рабочих дней в году
количество смен за сутки
продолжительность смены
Сбор, сортировка, обработка отходов, по годам в тоннах
3 года назад
2 года назад
1 год назад
ПЭТ (полиэтилентерефталат)
ПВД (полиэтилен высокого давления)
ПНД (полиэтилен низкого давления)
Картон
шины
Реализованные отходы, по годам в тоннах с указанием средней цены за календарный год в тенге
3 года назад
2 года назад
1 год назад
ПЭТ (полиэтилентерефталат)
ПВД (полиэтилен высокого давления)
ПНД (полиэтилен низкого давления)
Картон
шины
Сведения о выплаченных налогах, по годам в тенге
3 года назад
2 года назад
1 год назад
НДС (налог на добавленную стоимость)
КПН (корпоративный подоходный налог)
Социальные налоги
Форма
ПАСПОРТ субъекта предпринимательства, осуществляющего деятельность по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов
Полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
Дата первичной государственной регистрации (дата образования)/дата государственной регистрации, индивидуального предпринимателя
Место нахождения юридического лица/ индивидуального предпринимателя
Контакты
адрес электронной почты
номер мобильного телефона
+7 (__) ___-__-__
номер мобильного телефона, на который подключен мессенджер
+7 (__) ___-__-__
номер стационарного телефона (при наличии)
+7 (____) ___-___
Должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя
Наименование и место нахождения производственных объектов
Оборудование, техника, задействованные в переработке подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов, марка, год выпуска, страна производства
Марка
Год выпуска
Страна производства
Местонахождение
Максимальная производительность, килограмм/час
Максимальная производительность, тонн/месяц
Максимальная производительность, тонн/год
1. Оборудование по переработке
2. Пресс
N.
Транспортные средства
Грузоподъемность, тонн
1.
Данные о трудовых ресурсах, по годам
3 года назад
2 года назад
1 год назад
Административно-управленческий персонал
производственные работники
количество рабочих дней в году
количество смен за сутки
продолжительность смены
Переработка отходов, по годам в тоннах
3 года назад
2 года назад
1 год назад
наименование
N
Выход готовой продукции, по годам в тоннах (указать наименования готовой продукции в процентах от переработанного вида отхода, а также процент отходов, не подлежащих переработке, потери при переработке- производственные потери)
3 года назад
2 года назад
1 год назад
1
N
Реализация готовой продукции, по годам в тоннах (указать наименования готовой продукции)
3 года назад
2 года назад
1 год назад
1
N
Фактическая загруженность оборудования, по годам в процентах
3 года назад
2 года назад
1 год назад
N
Количество счетчиков электроэнергии*
- штук
Расход электроэнергии, по годам
3 года назад
2 года назад
1 год назад
Расход электроэнергии, киловатт/час в год
Расход электроэнергии, киловатт/час в год на 1 тонну перерабатываемых отходов
Расход электроэнергии, киловатт /час в год на 1 тонну готовой продукции
Сведения о выплаченных налогах, по годам в тенге
3 года назад
2 года назад
1 год назад
НДС (налог на добавленную стоимость)
КПН (корпоративный подоходный налог)
Социальные налоги
*-при использовании других видов энергоносителей при производстве, необходимо привести данные по их расходу на производство (газ, уголь, нефтепродукты и другие)
Форма
Анкета субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность по сбору, сортировке и транспортировке отходов и (или) по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов
Полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
1.
1.
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер)
2.
2.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя, индивидуальный идентификационный номер, должность (загрузить отсканированный в формате PDF, JPG или PNG документ, подтверждающий полномочия представителя, в том числе на право подписи финансовых документов)
3.
3.
Место нахождения/адрес регистрации субъекта предпринимательства (полный почтовый адрес)
4.
4.
Банковские реквизиты (название банка, индивидуальный идентификационный код (ИИК), банковский идентификационный код (БИК)
5.
5.
Вид собираемых отходов для субъекта предпринимательства, осуществляющего сбор отходов
Вид перерабатываемых отходов, с указанием производственной мощности оборудования по переработке и (или) утилизации отходов (тонн/год) для субъекта предпринимательства, осуществляющего переработку отходов
6.
6.
Местонахождение производственных объектов (главная база, места сбора, временного складирования, приемные пункты)
7.8
7.
Закрепленная территория для субъекта предпринимательства, осуществляющего сбор отходов (указать на карте)
8.
8.
Данные о весовом оборудовании (тип, марка, номер сертификата о поверке весового оборудования и дата поверки, наименьший и наибольший предел взвешивания, период действия сертификата о поверке, место нахождения, с загрузкой отсканированного действующего сертификата о поверке весового оборудования
9.
9.
График работы субъекта предпринимательства (рабочие дни недели и время)
Приложение 3
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров) путем выплат
Форма
Заявление о присоединении №___ от _______ к Типовому договору выплат за сбор,
сортировку и транспортировку отходов, образующихся после утраты потребительских
свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются
расширенные обязательства производителей (импортеров)

1. Сұрыптау желісі
2. Пресс
N.
Көлік құралдары
Жүк көтергіштігі, тонна
1. …
Еңбек ресурстары туралы деректер, жылдар бойынша
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
әкімшілік-басқару құрамы
өндірістік қызметкерлер
жылдағы жұмыс күндерінің саны
тәулігіне ауысым саны
ауысым ұзақтығы
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау, жылдар бойынша тоннада
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
ПЭТ(полиэтилентерефталат)
ЖҚП (жоғары қысымды полиэтилен)
ТҚП (төмен қысымды полиэтилен)
Картон
шиналар
Өткізілген қалдықтар күнтізбелік жылдың орташа бағасын теңгемен көрсете отырып, жылдар бойынша тоннамен
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
ПЭТ(полиэтилентерефталат)
ЖҚП (жоғары қысымды полиэтилен)
ТҚП (төмен қысымды полиэтилен)
Картон
шиналар
Төленген салықтар туралы мәліметтер, жылдар бойынша тоннамен
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
ҚҚС (қосылған құн салығы)
КТС (корпоративтік табыс салығы)
Әлеуметтік салықтар
Нысан
Қалдықтарды қайтадан пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісінің ТӨЛҚҰЖАТЫ
Заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Бастапқы мемлекеттік тіркеу күні (құрылған күні) / жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу күні
Заңды тұлғаның / жеке кәсіпкердің орналасқан жері
Байланыс
Электрондық пошта мекенжайы
Ұялы телефон нөмірі
+7 (__) ___-__-__
Мессенджер қосылған ұялы телефон нөмірі
+7 (__) ___-__-__
Стационарлық телефон нөмірі
(бар болса)
+7 (__) ___-___
Бірінші басшының лауазымы және аты, әкесінің аты, тегі (бар болса)
Өндірістік объектінің атауы және орналасқан жері
Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындауға қайта өңдеуге тартылған жабдық, техника, маркасы, шығарылған жылы, өндірген ел
ММаркасы
Шығарылған жылы
Өндіріс елі
Орналасқан жері
Ең жоғары өнімділік, килограмм / сағат
Ең жоғары өнімділік, тонна / ай
Ең жоғары өнімділік, тонна/жыл
1. Қайта өңдеу жабдықтары
2. Пресс
N.
Көлік құралдары
Жүк көтергіштігі, тонна
1.
Еңбек ресурстары туралы деректер, жылдар бойынша
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
Әкімшілік-басқару персоналы
өндірістік қызметкерлер
жылдағы жұмыс күндерінің саны
тәулігіне ауысым саны
ауысым ұзақтығы
Қалдықтарды қайта өңдеу, жылдар бойынша тоннамен
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
атауы
N
Дайын өнімнің шығымы жылдар бойынша тоннамен (дайын өнімнің атауын қалдықтың қайта өңделген түрінен пайызбен, сондай - ақ қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтардың пайызын, қайта өңдеу кезіндегі шығынды-өндірістік шығынды көрсету)
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
1
N
Дайын өнімді жүзеге асыру, жылдар бойынша тоннамен (дайын өнімнің атауын көрсету)
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
1
N
Жабдықтың нақты жүктемесі, жылдар бойынша пайызбен
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
N
Электр есептегіштерінің саны*
-дана
Электр энергиясын тұтыну
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
Электр энергиясын тұтыну шығыны, жылына киловат / сағат
Қайта өңделетін қалдықтардың 1 тоннасына жылына электр энергиясының шығыны, киловат / сағат
Дайын өнімнің 1 тоннасына жылына электр энергиясының шығыны, киловат / сағат
Төленген салықтар туралы мәліметтер, жылдар бойынша теңгемен
3 жыл бұрын
2 жыл бұрын
1 жыл бұрын
ҚҚС (қосылған құн салығы)
КТС (корпоративтік табыс салығы)
Әлеуметтік салықтар
* - өндірісте энергия тасымалдаушылардың басқа түрлерін пайдаланған кезде олардың өндіріске жұмсалатын шығыстары (газ, көмір, мұнай өнімдері және тағы басқалар) бойынша деректерді келтіру қажет.
Нысан
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау және (немесе) қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің сауалнамасы
Заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
2.
Уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, лауазымы (өкілдің өкілеттігін, оның ішінде қаржылық құжаттарға қол қою құқығын растайтын pdf, JPG немесе PNG форматында сканерленген құжатты жүктеу)
3.
Кәсіпкерлік субъектісінің орналасқан жері / тіркеу мекенжайы (толық пошталық мекенжайы)
4.
Банк деректемелері (банктің атауы, (ЖСК) жеке сәйкестендіру коды, (БСК) бизнес сәйкестендіру коды)
5.
Қалдықтарды жинауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі үшін жиналатын қалдықтардың түрі
Қалдықтарды қайта өңдеуді жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі үшін қалдықтарды қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі жабдықтың өндірістік қуатын (тонна/жыл) көрсете отырып, қайта өңделетін қалдықтардың түрі
6.
Негізгі базаның орналасқан жері (негізгі база, жинау орны, уақытша жинау орындарын, қабылдау пункті )
7.
Қалдықтарды жинауды жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі үшін бекітілген аумақ (картада көрсетілсін)
8.
Таразы жабдығы туралы деректер (таразы жабдығын тексеру туралы сертификаттың түрі, маркасы, нөмірі және тексеру күні, өлшеудің ең жоғары шегі, тексеру туралы сертификаттың қолданылу кезеңі, орналасқан жері, таразы жабдығын тексеру туралы сканерленген қолданыстағы сертификаттың жүктелуімен
9.
Кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс кестесі (аптаның жұмыс күндері мен уақыты)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдердің үлгілік шартына ______ жылғы "___"_____________ № ___ қосылу туралы өтініші

Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 21.10.2025 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индивидуальный предприниматель (полное фамилия, имя, отчество или наименование) _______ /юридическое лицо (организационно-правовая форма и полное или сокращенное наименование) ______ бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер ________ в лице ________ (далее – Заявитель), действующего на основании устава/доверенности/талон о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, подписанием настоящего заявления о присоединении к Типовому договору выплат за сбор, сортировку и транспортировку отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее – Заявление и Договор соответственно), размещенному в информационной системе Оператора, в соответствии со статьей 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан, присоединяется к Договору и подтверждает, что:
1) ознакомлен и согласен с условиями Договора и других документов, ссылки на которые содержатся в Договоре;
2) полностью понимает значение, правовые и другие последствия своих действий в отношении исполнения заключенного с Оператором Договора;
3) Заявление, подписанное Заявителем в информационной системе Оператора посредством электронной цифровой подписи, является акцептом Договора;
4) Заявление является документом, подтверждающим факт заключения Договора между Оператором и Заявителем, Заявление и Договор рассматриваются в качестве единого документа;
5) не вправе ссылаться на отсутствие подписи должностных лиц Оператора и печати на Договоре, как доказательство того, что Договор не был Получателем прочитан/принят, если в информационной системе Оператора подписано посредством электронной цифровой подписи настоящее Заявление;
6) согласен на отражение всех своих действий (процессов), связанных с получением выплат, и размещение в информационной системе Оператора всех документов, подтверждающих исполнение норм Правил, Пояснений и Договора;
7) согласен на предоставление Оператору права на сбор и обработку персональных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними актами Оператора;
8) согласен на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором, определенным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 21.10.2025 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке кәсіпкер (толық аты-жөні немесе атауы) ______ / заңды тұлға (ұйымдық-құқықтық нысаны және толық немесе қысқартылған атауы) _____________ бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі ________________ (бұдан әрі – Өтініш беруші) – Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтыну қасиеттерін жоғалтқаннан кейін пайда болатын қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау үшін төлемдердің үлгілік шартына толық цикл бойынша қосылу туралы осы өтінішке қол қою арқылы жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы жарғы/сенімхат/талон негізінде әрекет ететін (бұдан әрі – Өтініш пен Шарт тиісінше) Оператордың ақпараттық жүйесінде орналастырылған шартқа қосылады және оны келесімен растайды:
1) шартта қамтылған, Шарттың және өзге де құжаттардың талаптарымен таныстым және келісемін;
2) Оператормен жасалған шарттың орындалуына қатысты өз әрекеттерінің мағынасын, құқықтық және өзге де салдарын толық түсінеді;
3) өтініш беруші Оператордың ақпараттық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған өтініш, Шарттың акцепті болып табылады;
4) өтініш Оператор мен Өтініш беруші арасында шарт жасасу фактісін растайтын құжат болып табылады, өтініш пен Шарт бірыңғай құжат ретінде қаралады;
5) егер Оператордың ақпараттық жүйесінде осы өтінішке электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылса, шарт алушының оқылмағанының / қабылданбағанының дәлелі ретінде Оператордың лауазымды адамдарының қолы мен шартта мөрдің жоқтығына сілтеме жасауға құқылы емес;
6) төлемдерді алуға байланысты өзінің барлық іс-әрекеттерін (процестерін) көрсетуге және Оператордың ақпараттық жүйесінде Қағидалардың, Түсіндірмелер мен Шарттың нормаларының орындалуын растайтын барлық құжаттарды орналастыруға келісемін;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Оператордың ішкі актілеріне сәйкес Операторға дербес деректерді жинау және өңдеу құқығын беруге келісемін;
8) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тіркеушінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісемін;

9) Оператором была представлена исчерпывающая информация:
об условиях взаимодействия Сторон;
о размерах и порядке выплат по Договору;
об отношениях с третьими лицами;
о перечне необходимых документов для заключения Договора;
о возможных рисках, последствиях и ответственности в случае неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения обязательств по Договору;
Датой заключения Договора считается ближайший следующий за днем подписания заявления в информационной системе Оператора рабочий день.
Подписано электронной цифровой подписью.
Приложение 4
к Правилам направления денег
оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет
от производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки
к повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания
и (или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров),
на которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров) путем выплат
Форма
Заявление о присоединении №___ от _______ к Типовому договору выплат
за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание
и (или) утилизацию отходов образующихся после утраты потребительских свойств
продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные
обязательства производителей (импортеров)
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 21.10.2025 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индивидуальный предприниматель (полное фамилия, имя, отчество или наименование) _______ /юридическое лицо (организационно-правовая форма и полное или сокращенное наименование) ______ бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер ________ в лице ________ (далее - Заявитель), действующего на основании устава/доверенности/талон о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя подписанием настоящего заявления о присоединении к Типовому договору выплат за подготовку к повторному использованию, обработку, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее – Заявление и Договор соответственно), размещенному в информационной системе Оператора, в соответствии со статьей 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан присоединяется к Договору и подтверждает, что:

9) Оператор төмендегі көрсетілгендер бойынша түпкілікті ақпарат берді:
тараптардың өзара іс-қимыл шарттары;
шарт бойынша төлемдердің мөлшері мен тәртібі;
үшінші тұлғалармен қарым-қатынас;
шарт жасасу үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда салдарлар мен жауапкершілік және ықтимал тәуекелдер туралы;
Оператордың ақпараттық жүйесінде өтініш берушінің өтінішке қол қойған күнінен кейінгі ең жақын жұмыс күні шарт жасасу күні болып есептеледі.
Электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылды.
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдердің үлгілік шартына ______ жылғы "___"_____________ №___ қосылу туралы өтініші
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 21.10.2025 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке кәсіпкер (Толық аты-жөні немесе атауы (бар болса)) ______ /заңды тұлға (ұйымдық-құқықтық нысаны және толық немесе қысқартылған атауы) __________ бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі _____________ (бұдан әрі – Өтініш беруші) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес Оператордың ақпараттық жүйесінде орналастырылған жарғы/сенімхат/дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы талон негізінде қолданыстағы Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратқаны үшін төлемдердің үлгілік шартына (бұдан әрі – Өтініш пен Шарт) қол қою арқылы өндірушілердің (импорттаушылардың) Оператордың ақпараттық жүйесінде орналастырылған шартқа қосылады және оны келесімен растайды:

Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 21.10.2025 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление о присоединении № ___ от ______(дата) к Типовому договору выплат за сбор,
сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию,
переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов по полному циклу,
образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров),
на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров)
Индивидуальный предприниматель (полное фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование) _______ /юридическое лицо (организационно-правовая форма и полное или сокращенное наименование) ______ бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер ________ в лице ________ (далее – Заявитель), действующего на основании устава/доверенности/талон о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя подписанием настоящего заявления о присоединении к Типовому договору выплат за сбор, сортировку, обработку, транспортировку, подготовку к повторному использованию, переработку, обезвреживание и (или) утилизацию отходов по полному циклу, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) (далее – Заявление и Договор соответственно), размещенному в информационной системе Оператора, в соответствии со статьей 389 Гражданского кодекса Республики Казахстан присоединяется к Договору и подтверждает, что:
1) ознакомлен и согласен с условиями Договора и других документов, ссылки на которые содержатся в Договоре;
2) полностью понимает значение, правовые и другие последствия своих действий в отношении исполнения заключенного с Оператором Договора;
3) Заявление, подписанное Заявителем в информационной системе Оператора посредством электронной цифровой подписи, является акцептом Договора;
4) Заявление является документом, подтверждающим факт заключения Договора между Оператором и Заявителем, Заявление и Договор рассматриваются в качестве единого документа;
5) не вправе ссылаться на отсутствие подписи должностных лиц Оператора и печати на Договоре, как доказательство того, что Договор не был Получателем прочитан/принят, если в информационной системе Оператора подписано посредством электронной цифровой подписи настоящее Заявление;
6) согласен на отражение всех своих действий (процессов), связанных с получением выплат, и размещение в информационной системе Оператора всех документов, подтверждающих исполнение норм Правил, Пояснений и Договора;
7) согласен на предоставление Оператору права на сбор и обработку персональных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними актами Оператора;
8) согласен на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором, определенным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 21.10.2025 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке кәсіпкер (Толық аты-жөні немесе атауы) ________ /заңды тұлға (ұйымдық-құқықтық нысаны және толық немесе қысқартылған атауы) ___________ бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі ___________ (бұдан әрі – Өтініш беруші) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 389-бабына сәйкес Жарғы/сенімхат/жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы талон негізінде әрекет ететін, өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды толық цикл бойынша қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау үшін төлемдердің үлгілік шартына (бұдан әрі – Өтініш пен Шарт) қол қою арқылы өндірушілердің (импорттаушылардың) Оператордың ақпараттық жүйесінде орналастырылған шартқа қосылады және оны келесімен растайды:
1) шартта қамтылған, Шарттың және өзге де құжаттардың талаптарымен таныстым және келісемін;
2) Оператормен жасалған шарттың орындалуына қатысты өз әрекеттерінің мағынасын, құқықтық және өзге де салдарын толық түсінеді;
3) өтініш беруші Оператордың ақпараттық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған өтініш, Шарттың акцепті болып табылады;
4) Өтініш, Оператор мен Өтініш беруші арасында шарт жасасу фактісін растайтын құжат болып табылады, өтініш пен Шарт бірыңғай құжат ретінде қаралады;
5) егер Оператордың ақпараттық жүйесінде осы өтінішке электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылса, шарт алушының оқылмағанының / қабылданбағанының дәлелі ретінде Оператордың лауазымды адамдарының қолы мен шартта мөрдің жоқтығына сілтеме жасауға құқылы емес;
6) төлемдерді алуға байланысты өзінің барлық іс-әрекеттерін (процестерін) көрсетуге және Оператордың ақпараттық жүйесінде Қағидалардың, Түсіндірмелердің және Шарттың талаптарының орындалуын растайтын барлық құжаттарды орналастыруға келісемін;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Оператордың ішкі актілеріне сәйкес Операторға дербес деректерді жинау және өңдеу құқығын беруге келісемін;
8) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тіркеушінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісемін;

9) Оператором была предоставлена исчерпывающая информация:
об условиях взаимодействия Сторон;
о размерах и порядке выплат по Договору;
об отношениях с третьими лицами;
о перечне необходимых документов для заключения Договора;
о возможных рисках, последствиях и ответственности и в случае неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения обязательств по Договору.
Датой заключения Договора считается ближайший следующий за днем подписания Заявителем Заявления в информационной системе Оператора рабочий день.
Подписано электронной цифровой подписью.
Приложение 6
к Правилам направления денег
Оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров), поступивших
на его банковский счет от
производителей и импортеров,
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки к
повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки,
обезвреживания и (или)
утилизации отходов,
образующихся
после утраты потребительских
свойств продукции (товаров),
на которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров) путем выплат
Форма
ОТЧЕТ об осуществлении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов
Наименование получателя выплат ____________________
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер _________
Банковские реквизиты _________
Номер
Наименование отходов
Единица измерения
Отчетный период
Масса собранных отходов, тонн
Масса реализованных отходов,
тонн
Наименование переработчика
Размер выплат, тенге/тонну
Сумма выплат, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Вид отходов...
тонна
Итого за месяц
Подтверждаю, что:
1) соответствовал и соответствую нормам, установленным пунктом 11 Правил направления денег Оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат;
2) не осуществляю сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов, в соответствии с требованиями Кодекса и Приказом № 508.
Руководитель/уполномоченное лицо
____________________________________________________________________
(подпись)             (расшифровка подписи, должность)
Отчет принял
_____________________________________________"__"_______________20__года
(должность)       (подпись)       (расшифровка подписи)
Приложение 7
к Правилам направления денег
Оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров), поступивших
на его банковский счет от
производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки к
повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки,
обезвреживания и (или)
утилизации отходов,
образующихся
после утраты потребительских
свойств продукции (товаров),
на которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров) путем выплат
Форма
ОТЧЕТ
об осуществлении деятельности по подготовке к повторному использованию, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов
Наименование получателя выплат ____________________
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер _________
Банковские реквизиты ______________________________
Наименование
Вид отходов/готовой продукции
Отчетный период
Масса (тонна)
Размер
выплат, тенге/тонну
Сумма выплат, тенге
1
2
3
4
5
6
7
1.
Приход отходов
2.
Списание отходов
3.
Готовая продукция
4.
Реализованная готовая продукция
5.
Отходы, принятые вне информационной системы 1
6.
Переработанные отходы, принятые вне информационной системы 1
Итого за месяц
Виды полезных компонентов и сопутствующих отходов
Единица измерения
Масса, тонн
Масса переданных и (или) реализованных, тонн
Наименование компании
Реализовано/передано
Сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
1.5
Полезные компоненты
тонна
2.
Сопутствующие отходы
Итого за месяц
Подтверждаю, что соответствую нормам, установленным пунктом 55 Правил направления денег Оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат.
Руководитель/уполномоченное лицо
____________________________________________________________________
(подпись)       (расшифровка подписи, должность)
Отчет принял
__________________________________________"__"______________20__ года
(должность)       (подпись)       (расшифровка подписи)
Приложение 8
к Правилам направления денег
Оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет от
производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки к
повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания и
(или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров), на
которую (которые) распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
ОТЧЕТ об осуществлении деятельности по сбору, сортировке, обработке и транспортировке, подготовке к повторному использованию, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации отходов по полному циклу
Наименование получателя выплат ____________________
Бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер
__________________________________
Банковские реквизиты ________________________________
______________________________________
Наименование деятельности
Вид отходов/готовой продукции
Отчетный период
Масса, (тонна)
Размер
выплат, тенге/тонну
Сумма выплат, тенге
1
2
3
4
5
6
7
1.
Приход отходов
х
х
2.
Списание отходов
х
х
3.
Готовая продукция
х
х
4.
Реализованная готовая продукция
5.
Отходы, принятые вне информационной системы 1
6.
Переработанные отходы, принятые вне информационной системы 1
Итого за квартал
Виды полезных компонентов и сопутствующих отходов
Единица измерения
Масса, тонн
Масса переданных и (или) реализованных, тонн
Наименование компании
Реализовано/передано
Сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
1.
Полезные компоненты
тонна
2.
Сопутствующие отходы
Итого за квартал
Подтверждаю, что:

9) Оператор төмендегі көрсетілгендер бойынша түпкілікті ақпарат берді:
тараптардың өзара іс-қимыл шарттары;
шарт бойынша төлемдердің мөлшері мен тәртібі;
үшінші тұлғалармен қарым-қатынас;
шарт жасасу үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда салдарлар мен жауапкершілік және ықтимал тәуекелдер туралы.
Оператордың ақпараттық жүйесінде өтініш берушінің өтінішке қол қойған күнінен кейінгі ең жақын жұмыс күні шарт жасасу күні болып есептеледі.
Электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылды.
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
Операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп
Төлем алушының атауы ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі _________________
Банктік деректемелер ______________________
Нөмірі
Қалдықтардың атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жиналған қалдықтардың массасы, тонна
Өткізілген қалдықтардың массасы,
тонна
Қайта өңдеушінің атауы
Төлемдер
мөлшері, теңге/тонна
Төлем сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қалдықтардың түрі
тонна
Бір айдағы жиыны
Келесіні:
1) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері Операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу Қағидаларының 11-тармағындағы белгіленген нормаларға сәйкес болғанымды және сәйкес екендігімді;
2) Кодекстің талаптарына және № 508 бұйрығына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асырмайтынымды растаймын.
Басшысы/уәкілетті тұлға________________________________________________
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Есепті қабылдады __________________20__ жылдың "__"________________
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
Операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Қалдықтарды қайта пайдалануға, өңдеуге, қайта өңдеуге, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға дайындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп
Төлем алушының атауы ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі _____________
Банктік деректемелер ______________________
Қызмет атауы
Қалдықтардың / дайын өнімнің түрі
Есепті кезең
Қалдықтардың массасы, тонна
Төлемдер өлшемі, теңге/тонна
Төлем сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
Қалдықтардың келуі
2
Қалдықтарды есептен шығару
3
Дайын өнім
4
Сатылған дайын өнім
5
1-ақпараттық жүйеден тыс қабылданған қалдықтар
6
1-ақпараттық жүйеден тыс қабылданған қайта өңделген қалдықтар
Бір айдағы жиыны
Пайдалы компоненттер мен ілеспе қалдықтардың түрлері
Өлшем бірлігі
Массасы, тонна
Берілген және (немесе) өткізілген массасы, тонна
Компанияның атауы
Іске асырылды/берілді
Сомасы, теңге
11
2
3
4
5
6
7
1
Пайдалы компоненттер
тонна
2
Ілеспе қалдықтар
Бір айдағы жиыны
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері Операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу Қағидаларының 55-тармағындағы белгіленген өлшемдерге сәйкес екенімді растаймын.
Ұйым басшысы ___________________________________________________
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Есепті қабылдады
_________________________________ 20__ жылдың "__"________________
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
Операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Толық цикл бойынша қалдықтарды жинау, сұрыптау, өңдеу және тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру туралы есеп
Төлем алушының атауы ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі _____________
Банктік деректемелер ______________________
Қызмет атауы
Қалдықтардың
/дайын өнімнің түрі
Есепті кезең
Массасы, тонна
Төлемдер
өлшемі, теңге/тонна
Төлем сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
1.
Қалдықтардың келуі
х
х
2.
Қалдықтарды есептен шығару
Х
х
3.
Дайын өнім
х
х
4.
Сатылған дайын өнім
5.
1-ақпараттық жүйеден тыс қабылданған қалдықтар
6.
1-ақпараттық жүйеден тыс қабылданған қайта өңделген қалдықтар
7.
Бір айдағы жиыны
Пайдалы компоненттер мен ілеспе қалдықтардың түрлері
Өлшем бірлігі
Массасы, тонна
Берілген және (немесе) өткізілген массасы, тонна
Компанияның атауы
Іске асырылды/берілді
Сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
пайдалы компоненттер
тонна
2
ілеспе қалдықтар
Бір айдағы жиыны

1)соответствовал и соответствую нормам, установленным пунктом 88 Правил направления денег Оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров, на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат;
2)не осуществляю сбор, транспортировку, сортировку, обработку и захоронение твердых бытовых отходов на полигонах, в рамках централизованной системы сбора твердых бытовых отходов, в соответствии с требованиями Экологического кодекса и Приказом № 508.
Руководитель/уполномоченное лицо
____________________________________________________
(подпись)       (расшифровка подписи, должность)
Отчет принял
__________________________________________"__"______________20__ года
(должность) (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 9
к Правилам направления денег
Оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет от
производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки к
повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания и
(или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров), на
которую (которые)
распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Требования к комплектности ВЭТС, принимаемых на переработку и (или) утилизацию
№ пп
Категория ВЭТС
Комплектность ВЭТС (соответствие)
1
М1
кузов, крышка капота, крышка багажника, двери (штатное количество), колеса с шинами (штатное количество), ограждающие покрытие колес (крылья) (штатное количество), двигатель с генератором, стартером, карбюратором/системой впрыска (установлено на штатных местах), радиатор, редуктор, аккумулятор, коробка передач (установлено на штатных местах), раздаточная коробка, мосты и редуктора мостов, карданные валы (в случае если предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
2
М2, М3
кузов, крышка капота, крышка багажника, двери (штатное количество), колеса с шинами (штатное количество), ограждающие покрытие колес (крылья) (штатное количество), двигатель с генератором, стартером, карбюратором/системой впрыска (установлено на штатных местах), радиатор, редуктор, аккумулятор, коробка передач (установлено на штатных местах), раздаточная коробка, мосты и редукторы мостов, подвески ходовой части, карданные валы (в случае если она предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
3
N1, N2, N3
кузов/ фургон/ платформа/ специальное оборудование на шасси (в случае если они предусмотрены штатным оснащением изготовителя), кабина, шасси, двери (штатное количество), колеса с шинами (штатное количество), двигатель с генератором, стартером, карбюратором/системой впрыска, радиатор, аккумулятор, коробка передач, раздаточная коробка, мосты и редуктора мостов, крупноузловые детали, подвески ходовой части, карданные валы (в случае если она предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
*
Допускается отсутствие деревянных конструкций ВЭТС категорий N1, N2, N3
**
Допускается отсутствие шасси на ВЭТС в случае отсутствия при заводской сборке
***
Крупноузловые детали сдаваемого ВЭТС (двигатель, коробка передач, карданный вал и мосты) должны быть установлены на штатных местах надежным способом крепления (болтовое)
****
В случае невозможности крепления способом, предусмотренным изготовителем навесного оборудования ВЭТС генератора, стартера, радиатора, карбюратора, предусмотренных настоящим пунктом на штатных местах, они помещаются в салон и/или багажник сдаваемого ВЭТС
Требования к комплектности ВЭССХТ, принимаемых на переработку и (или) утилизацию
ВЭССХТ
Комплектность ВЭССХТ (наличие)
1 комплектность
ь
"Трактор"
весом более 50 (пятидесяти) % от заводской массы
кабина (в случае если предусмотрена штатным оснащением заводом – изготовителем), двигатель (установлено на штатных местах), трансмиссия (полурама, коробка переключения передач, задний мост, при наличии передний мост), шины, колесные диски, аккумуляторные батареи (пускач) (в случае если предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
"Комбайн"
весом более 50 (пятидесяти) % от заводской массы
кабина, трансмиссия (ведущий мост, коробка переключения передач , задняя балка), двигатель (установлено на штатных местах), корпус, бункер, шины, колесные диски, аккумуляторные батареи (пускач) (в случае если предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
2 комплектность
"Трактор"
весом до 50 (пятидесяти) % включительно от заводской массы
кабина, трансмиссия (полурама, коробка переключения передач, задний мост, при наличии передний мост), шины, колесные диски, аккумуляторные батареи (пускач) (в случае если предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
"Комбайн"
весом до 50 (пятидесяти) % включительно от заводской массы
кабина, трансмиссия (ведущий мост, коробка переключения передач, задняя балка), корпус, бункер, шины, колесные диски, аккумуляторные батареи (пускач) (в случае если предусмотрена штатным оснащением изготовителя, установлено на штатных местах).
*
Для ВЭССХТ (комбайн) допускается демонтаж кабины для осуществления транспортировки до пункта приема/переработчика ВЭССХТ
**
Допускается отсутствие деревянных конструкций и шасси на ВЭССХТ в случае отсутствия при заводской сборке
Приложение 10
к Правилам направления денег
Оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет от
производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки к
повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания и
(или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров), на
которую (которые)
распространяются
расширенные обязательства
производителей (импортеров)
путем выплат
Форма
Перечень документов, необходимых для подачи заявки на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на переработку и (или) утилизацию
Для физических лиц:

1) Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері Операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшаны оның банктік шотына жіберу Қағидаларының 88-тармағындағы белгіленген нормаларға сәйкес болғанымды және сәйкес екенімді растаймын;
2) Кодекстің талаптарына және № 508 бұйрығына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі шеңберінде полигондарда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асырмайтынымды растаймын.
Ұйым басшысы уәкілі ____________________________________________________
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Есепті қабылдады __________________________20__ жылдың "___"____________
(қолы) (аты-жөнінің толық жазылуы, лауазымы)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
Операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылданатын ПШКҚ жиынтығына талаптар
№ реті
ПШКҚ санаты
ПШКҚ-ның жиынтығы
(сәйкестілігі)
1
М1
шанақ, капот қақпағы, жүк салғыш қақпағы, есіктер (штат саны), дөңгелектер шиналарымен (штат саны), дөңгелекті қоршайтын жабыны (штат саны), генераторы, стартері, карбюраторы/айдау жүйесі бар қозғалтқыш (штат орындарында орнатылған), радиатор, редуктор, аккумулятор, беріліс қорабы (штаттық орындарда орнатылған), тарату қорабы, көпірлер және көпір редукторлары, кардан біліктері (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған).
2
М2, М3
шанақ, капот қақпағы, жүк салғыш қақпағы, есіктер (штат саны), дөңгелектер шиналарымен (штат саны), дөңгелекті қоршайтын жабыны (штат саны), генераторы, стартері, карбюраторы/айдау жүйесі бар қозғалтқыш (штат орындарында орнатылған), радиатор, редуктор, аккумулятор, беріліс қорабы (штаттық орындарда орнатылған), тарату қорабы, көпірлер және көпір редукторлары, жүріс бөлігінің аспалары, кардан біліктері (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған).
3
N1, N2, N3
шанақ/ фургон/ платформа / шассидегі арнайы жабдық (егер олар дайындаушының штаттық жарақтандыруымен көзделген болса), кабина, шасси, есіктер (штат саны), шиналары бар дөңгелектер (штат саны), генераторы, стартері, карбюраторы/айдау жүйесі бар қозғалтқыш, радиатор, аккумулятор, беріліс қорабы, беріліс қорабы, көпірлер мен көпір редукторлары, ірі тораптық бөлшектер, жүріс бөлігінің аспалары, кардан біліктері (егер ол дайындаушының штаттық жарақтандыруымен көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған).
*
N1, N2, N3 санаттағы ПШКҚ-да ағаш конструкцияларының болмауына жол беріледі.
**
Зауыттық құрастыру кезінде болмаған жағдайда ПШКҚ-да шассидің болмауына жол беріледі
***
Өткізілетін ПШКҚ-ның ірі тораптық бөлшектері (қозғалтқыш, беріліс қорабы, кардан білігі және көпірлер) бекітудің сенімді тәсілімен (болтты) штаттық орындарға орнатылуы тиіс
****
Осы тармақта штаттық орындарда көзделген генераторды, стартерді, радиаторды, карбюраторды ПШКҚ аспалы жабдығын дайындаушы көздеген тәсілмен бекіту мүмкін болмаған жағдайда, олар тапсырылатын ПШКҚ салонына және/немесе жүксалғышына орналастырылады
Қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылданатын ПШӨЖАШТ жиынтығы
ПШӨЖАШТ
ПШӨЖАШТ-ның жиынтығы (бар болуы)
1 жиынтық
ь
"Трактор"
зауыттық массаның 50 (елу) % - дан астам салмағы
кабина (егер дайындаушы зауыттың штаттық жарақтандыруы көзделген жағдайда), қозғалтқыш (штаттық орындарда орнатылған), трансмиссия (жартылай рамка, беріліс қорабы, артқы көпір, алдыңғы көпір болған кезде), шиналар, доңғалақты дискілер, аккумуляторлық батареялар (іске қосу) (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген жағдайда, штаттық орындарда орнатылған)
"Комбайн"
зауыттық массаның 50 (елу) % - дан астам салмағы
кабина, трансмиссия ( жетекші көпір, беріліс қорабы, артқы арқалық), қозғалтқыш (штаттық орындарда орнатылған), корпус, бункер, шиналар, доңғалақ дискілері, аккумуляторлық батареялар (іске қосу) (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған)
2 жиынтық
"Трактор"
салмағы зауыттық массаның 50 (елу) % - нан аз
кабина, трансмиссия (жартылай рамка, беріліс қорабы, артқы ось, алдыңғы ось болған кезде), шиналар, доңғалақ дискілері, аккумуляторлық батареялар (іске қосу) (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған)
"Комбайн"
салмағы зауыттық массаның 50 (елу) % - нан аз
кабина, трансмиссия (жетекші көпір, беріліс қорабы, артқы арқалық), корпус, бункер, шиналар, доңғалақ дискілері, аккумуляторлық батареялар (іске қосу) (егер дайындаушының штаттық жарақтандыруы көзделген болса, штаттық орындарда орнатылған)
*
ПШӨЖАШТ үшін (комбайн) қабылдау/қайта өңдеуші пунктіне дейін тасымалдауды жүзеге асыру үшін кабинаны бөлшектеуге рұқсат етіледі
**
ПШӨЖАШТ-да зауыттық құрастыру кезінде ағаш конструкциялар мен шассиі болмаса, оған жол беріледі
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
Операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға және (немесе) қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға өтінім беру үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Жеке тұлғалар үшін:

1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия справки о снятии с регистрационного учета ВЭССХТ;
3) если на момент приобретения ВЭТС и (или) ВЭССХТ собственник состоял в браке - нотариально заверенное согласие супруга (-и) на реализацию, а также нотариально заверенную копию свидетельства о браке и копию удостоверения личности;
4) если на момент приобретения ВЭТС и (или) ВЭССХТ собственник в браке не состоял - нотариально заверенное заявление.
Для юридических лиц:
1) копия документа, удостоверяющего личность лица, уполномоченного на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ;
2) справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица с портала электронного правительства Республики Казахстан egov.kz, выданная не ранее 10 (десяти) ка лендарных дней до даты предоставления;
3) копия доверенности, подтверждающая полномочия лица на сдачу ВЭТС и (или) ВЭССХТ на утилизацию на имя представителя, подписанная первым руководителем и главным бухгалтером юридического лица; 4) справка о снятии с регистрационного учета ВЭССХТ.
Дополнительные документы предоставляются в случаях:
1) смены фамилии, имени, отчества (при его наличии) владельца ВЭТС и (или) ВЭССХТ либо уполномоченного им лица – копии документов, подтверждающих смену фамилии, имени, отчества (при его наличии);
2) оформления права собственности на бесхозяйное имущество – вступившее в законную силу решение суда;
3) отсутствия на ВЭТС VIN-кода или на ВЭССХТ заводского регистрационного номера самоходной сельскохозяйственной техники – копия заключения, выданное уполномоченным органом.
Приложение 11
к Правилам направления денег
Оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет от
производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки к
повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания и
(или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров), на
которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров) путем выплат
Форма
Договор купли-продажи вышедшего из эксплуатации транспортного средства/самоходной сельскохозяйственной техники
город _____________ "____" ___________ 20__ год
Гражданин Республики Казахстан _____________________________, ___________ года рождения, именуемый в дальнейшем "Продавец", действующий на основании ________, удостоверения личности № ____________ выдано ____________год ___________ РК, с одной стороны, и
Гражданин Республики Казахстан _____________________________, ___________года рождения, именуемый в дальнейшем "Покупатель", действующий на основании _______, удостоверения личности № ____________ выдано ____________год ___________ РК, с другой стороны,

1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) ПШӨЖАШТ тіркеу есебінен шығару туралы анықтама;
3) егер ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу кезінде меншік иесі некеде тұрса жұбайының (зайыбының) сатуға нотариалды куәландырылған келісімі, сондай-ақ неке туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі және жеке куәліктің көшірмесі;
4) егер ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ сатып алу кезінде меншік иесі некеде тұрмаса - нотариалды куәландырылған өтініш.
Заңды тұлғалар үшін:
1) ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыруға уәкілетті адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) берілген күнге дейін Қазақстан Республикасының egov.kz электрондық үкімет порталынан күнтізбелік он күннен ерте емес берілген заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
3) заңды тұлғаның бірінші басшысы мен бас бухгалтері қол қойған тұлғаның ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кәдеге жаратуға тапсыруға өкілеттігін растайтын өкілдің атына берілген сенімхаттың көшірмесі;
4) ПШӨЖАШТ тіркеу есебінен шығару туралы анықтама.
Қосымша құжаттар келесі жағдайларда ұсынылады:
1) ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы иесінің не ол уәкілеттік берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген жағдайда - тегі, аты, әкесінің аты өзгергенін растайтын құжаттар;
2) иесіз мүлікке меншік құқығын ресімдеу құқығы – соттың заңды күшіне енген шешім;
3) ПШКҚ-да VIN-кодтың немесе ПШӨЖАШТ-да өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасының зауыттық тіркеу нөмірінің болмауы – уәкілетті орган берген қорытынды.
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
Операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Пайдаланудан шыққан көлік құралын/өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын сатып алу-сату шарты
_________қаласы 20__ жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасының азаматы _____________________________, ___________ жылы туған, бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын, ________ негізінде әрекет ететін, жеке куәлік № ____________ берілген ____________жылы ___________ Қазақстан Республикасы, бір жағынан, және
Қазақстан Республикасының азаматы _____________________________, ____________ жылы туған, бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын, _______ негізінде әрекет ететін, жеке куәлік № ____________ берілген ____________жылы ___________ Қазақстан Республикасы, екінші жағынан,

вместе именуемые "Стороны", а отдельно, как указано выше или "Сторона", в соответствии с главами 13, 14 Гражданского Кодекса Республики Казахстан (далее – ГК РК), действуя согласно части 1-1, 2 статьи 152, статьи 250, части 2 статьи 2 и статьи 380 ГК РК, добровольно с целью создания правовых последствий отчуждения и приобретения вышедшего из эксплуатации транспортного средства/вышедшей из эксплуатации самоходной сельскохозяйственной техники (номерного агрегата), не под влиянием обмана, заблуждения, угроз, насилия или стечения обстоятельств заключили настоящий Договор купли-продажи __________________ (далее – Договор) о нижеследующем:
1. Продавец продает в собственность Покупателя вышедшее из эксплуатации транспортное средство/вышедшую из эксплуатации самоходную сельскохозяйственную технику: марка/модель _________________________________, государственный регистрационный номерной знак при снятии с регистрационного учета_______________, год выпуска _____________________, цвет _______________, двигатель _________, кузов № ___________________, шасси _______________________ (далее – ВЭТС/ВЭССХТ), а Покупатель приобретает в собственность ВЭТС/ВЭССХТ и обязуется оплатить стоимость ВЭТС/ВЭССХТ, указанную в пункте 2 настоящего Договора.
2. Покупатель обязуется оплатить стоимость ВЭТС/ВЭССХТ в размере (сумме) _______________________________ (_____________________________) тенге в момент подписания настоящего Договора, путем перечисления на банковский счет Продавца либо наличными.
3. Право собственности на ВЭТС/ВЭССХТ переходит Покупателю с момента подписания настоящего Договора и полной оплаты стоимости ТС/СХТ.
4. ВЭТС/ВЭССХТ, отчуждаемое/ая по настоящему Договору, принадлежит Продавцу на праве собственности на основании следующих документов:
1) к примеру, договор купли-продажи/мены/дарения № ___ от ______ и другие, вступившее в законную силу решение суда ______от ______ (другие документы, подтверждающие право собственности);
2) Свидетельства о регистрации транспортного средства (СРТС) при снятии с регистрационного учета транспортного средства серия __________, номер № ____________________, выдано _______;
5. На момент заключения настоящего Договора Продавец гарантирует, что ВЭТС/ВЭССХТ не заложено, не находится под арестом, иным обременением, не является предметом исков третьих лиц.
6. На момент заключения настоящего Договора Покупатель:
1) осмотрел приобретаемое ВЭТС/ВЭССХТ, дефектов и недостатков, о которых не был предупрежден Продавцом, не обнаружил;
2) качественным и техническим состоянием приобретаемого ВЭТС/ВЭССХТ удовлетворен;

Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (бұдан әрі – ҚР АК) 13, 14 тарауларына сәйкес "Тараптар", ал жоғарыда көрсетілгендей жеке-жеке "Тараптар" деп аталатындар ҚР АК 152-бабының 1-1, 2-бөлігіне, 250-бабының 2-бөлігіне, 2-бабына және 380-бабына сәйкес әрекет етеді, алдау, қауіп-қатердің әсерінен емес, пайдаланудан шыққан көлік құралын/пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын (нөмірлік агрегатты) иеліктен шығарудың және сатып алудың құқықтық салдарын жасау мақсатында ерікті түрде, зорлық-зомбылықсыз немесе жағдайлардың жиынтығы бойынша осы төмендегілер туралы сатып алу-сату шартын (бұдан әрі – Шарт) жасады:
1. Сатушы пайдаланудан шыққан көлік құралын/пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын сатып алушының меншігіне сатады: маркасы/моделі________________________, есептен шығарылған кездегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі ________________________, шығарылған жылы________________________, түсі ________________________, қозғалтқыш ________________, дене №___________________________________, шасси_______________________ (келесі – ПШКҚ/ПШӨЖАШТ), ал Сатып алушы ПШКҚ/ПШӨЖАШТ меншігіне сатып алады және осы Шарттың 2-тармағында көрсетілген ПШКҚ/ПШӨЖАШТ құнын төлеуге міндеттенеді.
2. Сатып алушы осы Шартқа қол қойылған сәтте Сатушының банктік шотына аудару жолымен) _______________________________ (_________________________) теңге (сомада) мөлшерінде ПШКҚ/ПШӨЖАШТ құнын не қолма-қол ақша төлеуге міндеттенеді.
3. ПШКҚ/ПШӨЖАШТ-ға меншік құқығы сатып алушыға осы Шартқа қол қойылған және КҚ/АШТ құнын толық төлеген сәттен бастап ауысады.
4. ПШКҚ/ПШӨЖАШТ иеліктен шығарылатын осы Шарт бойынша меншік құқығындағы сатушыға мынадай құжаттар негізінде тиесілі:
1) мысалы, сатып алу-сату шарты/айырбас/сыйға беру шарты №_______________және тағы басқа заңды күшіне енген сот шешімі ______ жылғы ____________________ (өзге де меншік құқығын растайтын құжаттар);
2) КҚ-ын тіркеу есебінен алу кезінде көлік құралын тіркеу туралы куәлік (КҚТК), сериясы _____________________, нөмірі № ____________________, берілген ____;
5. Осы Шартты жасасу сәтінде сатушы ПШКҚ/ПШӨЖАШТ-ға салынбағанына, тыйым салынбағанына, өзге де ауыртпалыққа ұшырамағанына, үшінші тұлғалардың талап-арыздарының нысанасы болып табылмайтынына кепілдік береді.
6. Осы Шартты жасасу сәтінде Сатып алушы:
1) сатып алынатын ПШКҚ/ПШӨЖАШТ-і тексерді, сатушы ескерілмеген ақаулар мен кемшіліктерді тапқан жоқ;
2) сатып алынатын ПШКҚ/ПШӨЖАШТ-ң сапалық және техникалық жай-күйіне қанағаттандырылды;

3) соответствие комплектности для сдачи с целью последующей переработки и (или) утилизации и получения скидочного сертификата либо денежной компенсации в порядке, определяемом Оператором расширенных обязательств производителей (импортеров), подтвердил;
4) претензий к внешнему виду и техническому состоянию не имеет.
7. Продавец обязуется передать ВЭТС/ВЭССХТ, указанный пунктом 1 настоящего Договора, в течение 1 (один) календарного дня с даты получения денежных средств.
8. Договор составлен на казахском/русском языке в электронной форме в 2 (двух) экземплярах, подписан электронной цифровой подписью Сторон, вступает в силу с даты подписания Сторонами настоящего Договора и прекращается надлежащим исполнением Сторон принятых на себя обязательств.
9. Во всем, что не урегулировано настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
10. В случае возникновения споров, стороны могут решить их путем переговоров, а в случае невозможности их урегулирования – путем обращения в суды Республики Казахстан по месту нахождения истца.
11. Стороны не имеют права отказаться в одностороннем порядке от исполнения настоящего Договора.
12. Все изменения и дополнения к настоящему Договору действительны, если они совершенны в письменном виде и подписаны уполномоченными представителями обеих Сторон.
Реквизиты и подписи Сторон:
Продавец:                                                       Покупатель:
Примечание: средства за продажу ВЭТС/ВЭССХТ получены в полном объеме, претензий не имею
(__________________) _____________________________________________
Подпись             Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Приложение 12
к Правилам направления денег
Оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет от
производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки к
повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания и
(или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров), на
которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров) путем выплат
Форма
Акт № _____________
приема-передачи вышедшего из эксплуатации транспортного средства
город___________                               "____" ___________ 20__ года
_______________________________, в лице_____________________________,
(юридическое лицо, осуществляющее прием ВЭТС) (Фамилия, имя и отчество (при его наличии) уполномоченного лица Пункта приема ВЭТС)
действующего на основании Доверенности № _____ от "____" ___________20__ года именуемое в дальнейшем "Сторона-1", и __________________________________, бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер _______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при его наличии) Заявителя либо Транспортировщика) именуемый(-ая) в дальнейшем "Сторона-2", составили настоящий Акт № ______ приема-передачи вышедшего из эксплуатации транспортного средства (далее – Акт), подтверждающий передачу вышедшего из эксплуатации транспортного средства VIN (либо заменяющие его сведения)__________________, номерной агрегат __________, категории _____, в соответствии со следующей комплектацией:
Наименование
Наличие
Примечание
1
Кузов (шасси), фургон, платформа, кабина
2
Крышка капота
3
Крышка багажника
4
Двери
(штатное количество)
5
Колеса
(штатное количество)
6
Ограждающие покрытия колес (крылья)
(штатное количество)
7
Двигатель с генератором, стартером, карбюратором/системой впрыска
8
Радиатор
9
Редуктор
10
Аккумулятор
11
Коробка передач
12
Раздаточная коробка, карданный вал
Если предусмотрено штатным оснащением
13
Подвески ходовой части
Если предусмотрено штатным оснащением
14
Мосты и редуктора мостов
Если предусмотрено штатным оснащением
15
Специальное оборудование на шасси
Если предусмотрено штатным оснащением
Вес:
За полноту и достоверность предоставленных при сдаче ВЭТС сведений и документов Стороны несут персональную ответственность.
При выдаче АО "Жасыл даму" скидочного сертификата либо денежной компенсации "Стороне-2", право собственности на ВЭТС переходит "Стороне-1" и ВЭТС возврату не подлежит.
Подписывая настоящий акт приема-передачи вышедшего из эксплуатации транспортного средства на переработку и (или утилизацию) Собственник ВЭТС присоединяется к Договору по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ в части, касающейся сдачи ВЭТС и получения им денежной компенсации либо скидочного сертификата в Порядке и на условиях, предусмотренных Правилами стимулирования производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза; с электродвигателями) и их компонентов, а также самоходной сельскохозяйственной техники, соответствующей экологическим требованиям, определенным техническими регламентами, утвержденным совместным приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 21 июля 2021 года №263 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 июля 2021 года №400 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23867), Правилами направления денег Оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат утвержденным приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 ноября 2023 года № 332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33703), а также внутренним нормативным документом Оператора по вопросам выдачи документа, подтверждающего сдачу на утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ и Договором по переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ, заключаемым между переработчиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ и Оператором.
Сторона-1 Сторона-2
___________________ ___________________
___________________ ___________________
Подпись____________ Подпись___________
Форма
Акт № _____________
приема-передачи вышедшей из эксплуатации самоходной сельскохозяйственной техники
город___________                         "____" _____________ 20 _ года
_____________________________, в лице ______________________________, (юр. лицо, осуществляющее прием ВЭССХТ) (фамилия, имя, отчество уполномоченного лица пункта приема ВЭССХТ)
действующего на основании Доверенности №_____ от "__" ___________20___ года именуемое в дальнейшем "Сторона1", и ______________________________, бизнес-идентификационный номер / индивидуальный идентификационный номер _________________________, (фамилия, имя, отчество Заявителя либо Транспортировщика)
именуемый (-ая) в дальнейшем "Сторона-2",
составили настоящий акт, подтверждающий сдачу вышедшей из эксплуатации самоходной сельскохозяйственной техники номерной агрегат ___________________ в следующей комплектности:
ВЭССХТ (трактор):
Наименование
Наличие
Примечание
1
Кабина
Если предусмотрено штатным оснащением
2
Двигатель
3
Трансмиссия (полурама, коробка переключения передач, задний мост, при наличии передний мост)
4
Шины
Если предусмотрено штатным оснащением
5
Колесные диски
Если предусмотрено штатным оснащением
6
Аккумуляторные батареи (пускач)
Если предусмотрено штатным оснащением
7
Вес:
7.1
килограмм
7.2
процент (%) от заводской массы
Отметка о комплектности ВЭССХТ и виде возмещения:
Необходимое отметить
Комплектация 1 ВЭССХТ (трактор)
Комплектация 2 ВЭССХТ (трактор)
Скидочный сертификат на сумму
Скидочный сертификат на сумму
Денежная компенсация на сумму
Денежная компенсация на сумму
ВЭССХТ (комбайн):
Наименование
Наличие
Примечание
1
Кабина
2
Трансмиссия (ведущий мост, коробка переключения передач, задняя балка)
3
Двигатель
4
Корпус
5
Бункер
6
Шины (при наличии)
Если предусмотрено штатным оснащением
7
Колесные диски (при наличии)
Если предусмотрено штатным оснащением
8
Аккумуляторные батареи (при наличии)
Если предусмотрено штатным оснащением
9
Вес:
9.1
килограмм
9.2
процент (%) от заводской массы
Отметка о комплектности ВЭССХТ и виде возмещения:
Необходимое отметить
Комплектация 1 ВЭССХТ (комбайн)
Комплектация 2 ВЭССХТ (комбайн)
Скидочный сертификат на сумму
Скидочный сертификат на сумму
Денежная компенсация на сумму
Денежная компенсация на сумму
За полноту и достоверность предоставленных при сдаче ВЭССХТ сведений и документов Стороны несут персональную ответственность.
При выдаче АО "Жасыл даму" скидочного сертификата либо денежной компенсации "Стороне-2", право собственности на ВЭССХТ переходит "Стороне-1" и ВЭССХТ возврату не подлежит.
Подписывая настоящий акт приема-передачи вышедшей из эксплуатации самоходной сельскохозяйственной техники на переработку и (или утилизацию) Собственник ВЭССХТ присоединяется к Договору по сбору, транспортировке, подготовке к повторному использованию, сортировке, обработке, переработке, обезвреживанию и (или) утилизации ВЭТС и (или) ВЭССХТ в части, касающейся сдачи ВЭТС и (или) ВЭССХТ и получения им денежной компенсации либо скидочного сертификата в Порядке и на условиях, предусмотренных Правилами стимулирования производства в Республике Казахстан экологически чистых автомобильных транспортных средств (соответствующих экологическому классу, установленному техническим регламентом Евразийского экономического союза; с электродвигателями) и их компонентов, а также самоходной сельскохозяйственной техники, соответствующей экологическим требованиям, определенным техническими регламентами, утвержденным совместным приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 21 июля 2021 года №263 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 июля 2021 года №400 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23867), Правилами направления денег Оператором расширенных обязательств производителей (импортеров) поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров на организацию сбора, транспортировки, подготовки к повторному использованию, сортировки, обработки, переработки, обезвреживания и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров) путем выплат утвержденным приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 ноября 2023 года № 332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33703), а также внутренним нормативным документом Оператора по вопросам выдачи документа, подтверждающего сдачу на утилизацию ВЭТС и (или) ВЭССХТ и Договором по переработке ВЭТС и (или) ВЭССХТ, заключаемым между переработчиком ВЭТС и (или) ВЭССХТ и Оператором.
Сторона-1                                          Сторона-2
___________________                               ___________________
Подпись _____________                               Подпись ____________
Приложение 13
к Правилам направления денег
Оператором расширенных
обязательств производителей
(импортеров) поступивших
на его банковский счет от
производителей и импортеров
на организацию сбора,
транспортировки, подготовки к
повторному использованию,
сортировки, обработки,
переработки, обезвреживания и
(или) утилизации отходов,
образующихся после утраты
потребительских свойств
продукции (товаров), на
которую (которые)
распространяются расширенные
обязательства производителей
(импортеров) путем выплат
Форма
Уведомление об отказе в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ
№ ___________________________             город_________ "____" _________ 20__ года
АО "Жасыл даму" ______________________________________________,
в лице (ответственный работник Оператора)__________________________________
(фамилия, имя, отчество)
составило настоящее Уведомление об отказе в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ, сдаваемого_____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество Заявителя-владельца ВЭТС и (или) ВЭССХТ либо уполномоченного им лица)
индивидуальный идентификационный номер _______________, удостоверение личности №___________
от ____________________г. выданное ______________________________________,
(орган, выдавший документ)
с VIN (либо заменяющим его сведениями) ___________________, категории ______, об отказе в приеме данного ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
Основанием для отказа в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ является:
_________________________________________________________________
(необходимо указать причины отказа)
Настоящее Уведомление об отказе в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ вручено указанному выше владельцу ВЭТС и (или) ВЭССХТ (уполномоченному им лицу), ему (ей) разъяснены причины отказа в приеме ВЭТС и (или) ВЭССХТ.
________________________________________________________________
(подпись Представителя или работника Пункта приема)

3) өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің Операторы айқындайтын тәртіппен кейіннен қайта өңдеу және (немесе) кәдеге жарату және жеңілдік сертификатын не ақшалай өтемақыны алу мақсатында тапсыру үшін жиынтығының сәйкестігін растады;
4) сыртқы түріне және техникалық жай-күйіне шағымдары жоқ.
7. Сатушы осы Шарттың 1-тармағында көрсетілген ПШКҚ/ПШӨЖАШТ ақшалай қаражатын алған күннен бастап күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде беруге міндеттенеді.
8. Шарт қазақ/орыс тілінде электрондық нысанда 2 (екі) данада жасалды, Тараптардың электрондық цифрлық қолтаңба қойылды, Тараптар осы Шартқа қол қойған күннен бастап күшіне енеді және тараптардың өзіне қабылдаған міндеттемелерін тиісінше орындауы тоқтатылады.
9. Осы Шартта реттелмеген барлық жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
10. Даулар туындаған жағдайда Тараптар оларды келіссөздер арқылы, ал оларды реттеу мүмкін болмаған жағдайда – талапкердің орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасының соттарына жүгіну жолымен шеше алады.
11. Тараптардың осы Шартты орындаудан біржақты тәртіппен бас тартуға құқығы жоқ.
12. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар, егер олар жазбаша түрде жасалса және екі Тараптың уәкілетті өкілдері қол қойса, жарамды болады.
Тараптардың деректемелері мен қолдары:
Сатушы: Сатып алушы:
Ескерту: ПШКҚ/ПШӨЖАШТ сатқаны үшін қаражат толық көлемде алынды,
шағымым жоқ (__________________) ______________________________
Қолы (аты-жөнінің толық жазылуы)
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
Операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
№ _____________ пайдаланудан шыққан көлік құралын қабылдау-беру актісі
_________қаласы 20__жылғы " __" _______________________________________
__________________________, атынан ____________________________________,
(ПШКҚ қабылдауды жүзеге асыратын заңды тұлға) (ПШКҚ қабылдау пунктінің уәкілетті
адамының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),)
20_ жылғы " " _____________ №____ Сенімхат негізінде әрекет етуші бұдан әрі "Тарап-1",
және____________________________________________________, бизнес сәйкестендіру
нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________, (өтінім берушінің немесе
Тасымалдаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) бұдан әрі "Тарап-2" деп аталатын,
пайдаланудан шыққан көлік құралын VIN (не оны алмастыратын мәліметтер) нөмірлік
агрегаты__________, санаты_____ келесі жиынтықта берілуін растайтын осы пайдаланудан
шыққан көлік құралын қабылдау-берудің № ________ актісін (бұдан әрі – Акт) жасады:
Атауы
Бар болуы
Ескертпе
1
Корпусы (шасси), фургон, платформа, кабина
2
Капот қақпағы
3
Жүксалғыштың қақпағы
4
Есіктері
(штат саны)
5
Дөңгелектері
(штат саны)
6
дөңгелекті қоршайтын жабыны (қанаттары)
(штат саны)
7
Стартер, карбюратор/бүрку жүйесі, генераторы бар қозғалтқыш
8
Радиатор
9
Редукторлар
10
Аккумуляторлар
11
Беріліс қорабы
12
Тарату қорабы, кардан білігі
Егер штатта көзделген жағдайда
13
жүріс бөлігінің аспалары
Егер штатта көзделген жағдайда
14
көпірлер және көпір редукторлары
Егер штатта көзделген жағдайда
15
Шассидегі арнайы жабдық
Егер штатта көзделген жағдайда
Салмағы:
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру кезінде берілген мәліметтер мен құжаттардың толықтығы мен дұрыстығы үшін Тараптар дербес жауапты болады.
"Жасыл даму" АҚ-мен "Тарап-2"-ге жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы берген кезде ПШКҚ-ға және (немесе) ПШӨЖАШТ-ға меншік құқығы "Тарап-1"-ге ауысады ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы қайтарылуға жатпайды.
Осы пайдаланудан шыққан көлік құралын қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылдау-беру актісіне қол қоя отырып, ПШКҚ-ң және (немесе) ПШӨЖАШТ-ң меншік иесі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру бөлігінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу, қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату шартына және жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы алу бөлігінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 21 шiлдедегi № 263 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 шiлдедегi № 400 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23867 болып тіркелген) Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрамдастарын, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жасап шығаруды ынталандыру қағидаларына, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 27 қарашадағы № 332 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33703 болып тіркелген) Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері Операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшалай қаражатты оның банктік шотына жіберу қағидаларына, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кәдеге жаратуға тапсырылғанын растайтын құжатты беру мәселелері жөніндегі Оператордың ішкі нормативтік құжатымен, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуші мен Оператор арасында жасалатын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу шартына қосылады.
Тарап-1 Тарап-2
___________________ ___________________
___________________ ___________________
Қолтаңбасы________ Қолтаңбасы _________
Нысан
№ _____________ пайдаланудан шыққан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын қабылдау-беру актісі
_________қаласы 20_ жылғы " __" ____________
_____________________________________, атынан __________________________________,
(ПШӨЖАШТ-ны қабылдауды жүзеге асыратын заңды тұлға) (ПШӨЖАШТ-ны қабылдау
пунктінің уәкілетті адамының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20_ жылғы " " _____________ №____ Сенімхат негізінде әрекет етуші бұдан әрі "Тарап-1",
және ___________________________________________, бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке
сәйкестендіру нөмірі ________________________________________________________,
(өтінім берушінің немесе Тасымалдаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
бұдан әрі "Тарап-2" деп аталатын, пайдаланудан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы
техникасын нөмірлік агрегаты__________, санаты_____ келесі жиынтықта берілуін
растайтын осы пайдаланудан өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын қабылдау-
берудің № ________ актісін жасады:
ПШӨЖАШТ (трактор):
Атауы
Болуы
Ескертпе
1
Кабина
Егер штатта көзделген жағдайда
2
Қозғалтқыш
3
Трансмиссия (жартылай рама, беріліс қорабы, артқы көпір, алдыңғы көпір болған кезде)
4
Шиналар
Егер штатта көзделген жағдайда
5
Доңғалақты дискілер
Егер штатта көзделген жағдайда
6
Аккумуляторлық батареялар (іске қосу)
Егер штатта көзделген жағдайда
7
Салмағы:
7.1
килограмм
7.2
зауыт массасының пайызы ( % )
ПШӨЖАШТ-ң толықтығы және өтеу түрі туралы белгі:
Белгілеу қажет
ПШӨЖАШТ-ң 1-жиынтығы (трактор)
ПШӨЖАШТ-ң 2-жиынтығы (трактор)
Жеңілдік сертификат сомаға
Жеңілдік сертификат сомаға
Ақшалай өтемақы сомаға
Ақшалай өтемақы сомаға
ПШӨЖАШТ (комбайн):
Атауы
Болуы
Ескертпе
1
Кабина
2
Трансмиссия (жетекші көпір, беріліс қорабы, артқы арқалық)
3
Қозғалтқыш
4
Корпус
5
Бункер
6
Шиналар (бар болса)
Егер штатта көзделген жағдайда
7
Доңғалақ дискілері (бар болса)
Егер штатта көзделген жағдайда
8
Аккумуляторлық батареялар (бар болса)
Егер штатта көзделген жағдайда
9
Салмағы:
9.1
килограмм
9.2
зауыт массасының пайызы ( % )
ПШӨЖАШТң толықтығы және өтеу түрі туралы белгі:
Белгілеу қажет
ПШӨЖАШТ-ң 1-жиынтығы (комбайн)
ПШӨЖАШТ-ң 2-жиынтығы (комбайн)
Жеңілдік сертификат сомаға
Жеңілдік сертификат сомаға
...
Ақшалай өтемақы сомаға
Ақшалай өтемақы сомаға
...
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру кезінде берілген мәліметтер мен құжаттардың толықтығы мен дұрыстығы үшін Тараптар дербес жауапты болады.
"Жасыл даму" АҚ-мен "Тарап-2"-ге жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы берген кезде ПШКҚ-ға және (немесе) ПШӨЖАШТ-ға меншік құқығы "Тарап-1"-ге ауысады, ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы қайтарылуға жатпайды.
Осы пайдаланудан шыққан көлік құралын қайта өңдеуге және (немесе) кәдеге жаратуға қабылдау-беру актісіне қол қоя отырып, ПШКҚ-ң және (немесе) ПШӨЖАШТ-ң меншік иесі ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ тапсыру бөлігінде ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ жинау, тасымалдау, қайта пайдалануға дайындау, сұрыптау, өңдеу , қайта өңдеу, залалсыздандыру және (немесе) кәдеге жарату шартына және жеңілдік сертификатын немесе ақшалай өтемақы алу бөлігінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 21 шiлдедегi № 263 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 шiлдедегi № 400 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23867 болып тіркелген) Қазақстан Республикасында экологиялық таза автомобиль көлік құралдарын (Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген экологиялық сыныпқа сәйкес келетін; электр қозғалтқыштары бар) және олардың құрамдастарын, сондай-ақ техникалық регламенттерде айқындалған экологиялық талаптарға сәйкес келетін өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасын жасап шығаруды ынталандыру қағидаларына, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 27 қарашадағы № 332 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33703 болып тіркелген) Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері Операторының өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімнің (тауарлардың) тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін түзілетін қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайтадан пайдалануға дайындауды, сұрыптауды, өңдеуді, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды және (немесе) кәдеге жаратуды төлемдер жасау арқылы ұйымдастыруға өндірушілерден және импорттаушылардан келіп түскен ақшалай қаражатты оның банктік шотына жіберу қағидаларына, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ кәдеге жаратуға тапсырылғанын растайтын құжатты беру мәселелері жөніндегі Оператордың ішкі нормативтік құжатымен, ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеуші мен Оператор арасында жасалатын ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қайта өңдеу шартына қосылады.
Тарап-1 Тарап-2
________________ ___________________
Қолтаңбасы _________ Қолтаңбасы _________
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
Операторының өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттемелері
қолданылатын өнімнің
(тауарлардың) тұтынушылық
қасиеттері жоғалғаннан кейін
түзілетін қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайтадан
пайдалануға дайындауды,
сұрыптауды, өңдеуді, қайта
өңдеуді, залалсыздандыруды
және (немесе) кәдеге жаратуды
төлемдер жасау арқылы
ұйымдастыруға өндірушілерден
және импорттаушылардан келіп
түскен ақшаны оның банктік
шотына жіберу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама № _________________________
___________қаласы 20__ жылғы " __" _________________________________________
"Жасыл даму" АҚ атынан____________________________________________________ ,
(Оператордың менеджері)
___________________________________________________________________________
(Аты-жөні)
___________________________________________________________________________,
(Өтініш беруші-ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ иесінің не ол уәкілеттік берген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
жеке сәйкестендіру нөмірі _____________________, жеке куәлік №__________________,
(құжатты берген орган)
осы ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ VIN (немесе оны ауыстыратын мәліметтермен)
_________________ санаты ________________ ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ
қабылдаудан бас тарту хабарламаны жасады.
ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаудан бас тарту үшін негіз:
_______________________________________________________________ болып табылады.
(бас тарту себептерін көрсету қажет).
Осы қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама жоғарыда көрсетілген ПШКҚ-ң және (немесе)
ПШӨЖАШТ-ң иесіне (ол уәкілеттік берген тұлғаға) ПШКҚ-ы және (немесе) ПШӨЖАШТ-ы
тапсырылды, оған ПШКҚ және (немесе) ПШӨЖАШТ қабылдаудан бас тарту себептері түсіндірілді.
_________________________________________________________________
(қабылдау пункті өкілінің немесе қызметкерінің қолы)