Об утверждении Правил квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, лиц, состоящих на учете службы пробации
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 октября 2023 года № 446. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2023 года № 33564.
В соответствии с подпунктом 81) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, согласно приложению 3 настоящему приказу;
4) форму, предназначенную для сбора административных данных "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, наличии вакантных должностей и выполнении квоты", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму, предназначенную для сбора административных данных "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, наличии вакантных должностей и выполнении квоты", согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму, предназначенную для сбора административных данных "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных должностей и выполнении квоты", согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ и структурные элементы некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 7 к настоящему приказу.

Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 17 қазандағы № 446 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 қазанда № 33564 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 81) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары;
4) осы бұйыққа 4-қосымшаға сәйкес "Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі бұйрығының және кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.

3. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 17 октября 2023 года № 446
Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 81) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 и устанавливают порядок установления квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования (далее – выпускники).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:

3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрге жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 17 қазандағы
№ 446 бұйрығына
1-қосымша
Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 81) тармақшасына сәйкес әзірленді және ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе олардың қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды (бұдан әрі – түлектер) жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарына квоталау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:

1) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
2) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, столице, городах областного и республиканского значения;
4) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования
3. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения разрабатывает предложения по установлению квоты в организациях независимо от организационно-правовой формы и формы собственности (далее - организация) на основе:
1) анализа, прогнозирования текущего спроса и предложения на рабочую силу из числа выпускников текущего года на рынке труда в соответствующей административно-территориальной единице;
2) количества действующих организаций в регионе;
3) списочной численности работников организаций, формируемой на основании представленных работодателями сведений о штатной численности работников и имеющихся вакантных рабочих мест;
4) анализа сведений о количестве действующих рабочих мест, предоставленных работодателем для трудоустройства выпускников текущего года;
5) анализа сведений о количестве действующих трудовых договоров, заключенных между работодателями и выпускниками текущего года вне квоты;
6) списка выпускников текущего года, предоставленных управлениями образования столицы, областей и городов республиканского значения в карьерные центры;
7) списка выпускников текущего года, зарегистрированных карьерным центром в качестве безработных и желающих трудоустроиться по квоте.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

1) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының аудандарда, астанада, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын филиалы;
4) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы;
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау тәртібі
3. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан ұйымдарда (бұдан әрі - ұйым) квота белгілеу бойынша ұсыныстарды:
1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі еңбек нарығында ағымдағы жылғы түлектер санынан жұмыс күшіне ағымдағы сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау;
2) өңірдегі жұмыс істеп тұрған ұйымдар саны;
3) жұмыскерлердің штат саны және бар бос жұмыс орындарының саны туралы жұмыс берушілердің мәліметтері негізінде қалыптастырылған ұйымдардағы жұмыскерлердің тізімдік саны;
4) ағымдағы жылғы түлектерді жұмысқа орналастыру үшін жұмыс беруші ұсынған қолданыстағы жұмыс орындарының саны туралы мәліметтерді талдау;
5) квотадан тыс жұмыс берушілер мен ағымдағы жылғы түлектер арасында жасалған қолданыстағы еңбек шарттарының саны туралы мәліметтерді талдау;
6) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың білім беру басқармалары мансап орталықтарына ұсынған ағымдағы жылғы түлектер тізімі;
7) мансап орталығы жұмыссыз ретінде тіркеген және квота бойынша жұмысқа орналасқысы келетін ағымдағы жылғы түлектер тізімі негізінде әзірлейді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения на основании сведений о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства выпускников текущего года, наличии вакантных должностей в разрезе специальностей, предоставляемых работодателем в карьерные центры по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", формирует базу данных выпускников текущего года, нуждающихся в трудоустройстве и вакансий для них в разрезе организаций.
5. Местный исполнительный орган столицы, областей, городов республиканского значения на основании представленных предложений местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения ежегодно до 5 декабря текущего года устанавливает квоту рабочих мест для выпускников текущего года на предстоящий год в разрезе организаций в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 107 Социального Кодекса Республики Казахстан и доводит до сведения работодателей за один месяц до начала предстоящего календарного года.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Квота устанавливается независимо от организационно-правовой формы и формы собственности, а также индивидуальных предпринимателей в процентном выражении от списочной численности работников организации и пересматривается ежегодно.
7. Работодатели в соответствии с установленной квотой в течение шести месяцев со дня введения квоты предоставляют рабочие места для трудоустройства выпускников текущего года.
8. Размер квоты для организаций устанавливается местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения с учетом складывающейся ситуации на региональных рынках труда, численности выпускников текущего года и необходимости оказания им содействия в трудоустройстве.
В случае отсутствия в населенных пунктах выпускников текущего года квота в организациях, находящихся на территории данных населенных пунктов, не устанавливается.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Установленная квота для организаций в течение календарного года подлежит пересмотру (корректировки) в случаях, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил.
10. Выполнением квоты является трудоустройство работодателем выпускников текущего года на вакантные или предоставленные в рамках установленной квоты рабочие места, подтвержденное заключением трудового договора на срок не менее трех месяцев, сведения о котором работодатели предоставляют в карьерные центры по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

4. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ұйымдар бөлінісінде жұмысқа орналастыруға мұқтаж ағымдағы жылғы түлектердің және олар үшін бос жұмыс орындарының деректер қорын "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша жұмыс берушілер мансап орталығына ұсынатын ағымдағы жылғы түлектерді жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, мамандықтар бөлінісінде бос лауазымдардың болуы туралы мәліметтердің негізінде қалыптастырады.
5. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган тиісті актімен ұсынған ұсыныстардың негізінде жыл сайын ағымдағы жылдың 5 желтоқсанына дейін алдағы жылға Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 107-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ұйымдар ағымдағы жылғы түлектер үшін жұмыс орындарына квота белгілейді және алдағы күнтізбелік жыл басталғанға дейін бір ай қалғанша жұмыс берушілердің назарына жеткізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Квота ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан ұйымдар, сондай-ақ дара кәсіпкерлер үшін ұйымның тізімдік санының пайыздық көрсетілімінде белгіленеді және жыл сайын қайта қаралады.
7. Жұмыс берушілер белгіленген квотаға сәйкес квота енгізілген күннен бастап күнтізбелік 6 ай ішінде ағымдағы жылғы түлектерді жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын ұсынады.
8. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары өңірлік еңбек нарығында қалыптасқан жағдайды, ағымдағы жылғы түлектер санын және олардың жұмысқа орналасуына жәрдем көрсету қажеттілігін ескере отырып ұйымдар үшін квота мөлшерін белгілейді.
Елді мекендерде ағымдағы жылғы түлектер болмаған жағдайда, аталған елді мекендердің аумағында орналасқан ұйымдарда квота белгіленбейді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ұйым үшін белгіленген квота осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген жағдайларда күнтізбелік жыл ішінде қайта қаралуға (түзетілуге) жатады.
10. Жұмыс беруші ағымдағы жылғы түлектерді кем дегенде үш ай мерзімге жасалған еңбек шартымен расталған бос орындарға немесе белгіленген квота шеңберінде ұсынылған жұмыс орындарына орналастыруы квотаны орындау болып табылады, ол туралы мәліметтерді жұмыс берушілер "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша мансап орталықтарына ұсынады.

11. Работодатели выполняют установленную квоту для трудоустройства выпускников текущего года, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращения деятельности работодателя – физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств, выполняемых работ и оказываемых услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
Приложение 2 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 17 октября 2023 года № 446
Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа лиц, освобожденных из мест лишения свободы (далее – Порядок) разработаны в соответствии с подпунктом 81) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 и устанавливают порядок установления квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа лиц, освобожденных из мест лишения свободы.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
2) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, столице, городах областного и республиканского значения;
4) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган столицы, области, городов республиканского значения определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы
3. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения разрабатывает предложения по установлению квоты в организациях независимо от организационно-правовой формы и формы собственности (далее - организация) на основе:

11. Жұмыс беруші - заңды тұлға таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штаты қысқартылған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына алып келген өндіріс, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыс берушілер ағымдағы жылғы түлектерді жұмысқа орналастыру үшін белгіленген квотаны орындайды.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 17 қазандағы
№ 446 бұйрығына
2-қосымша
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 81) тармақшасына сәйкес әзірленді және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарына квоталау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының аудандарда, астанада, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын филиалы;
4) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы;
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау тәртібі
3. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан ұйымдарда (бұдан әрі - ұйым) квота белгілеу бойынша ұсыныстарды:

1) сведений по ожидаемому количеству лиц, подлежащих освобождению из мест лишения свободы, на рынке труда в соответствующей административно-территориальной единице, предоставляемых ежемесячно учреждениями уголовно-исполнительной системы в карьерные центры;
2) количества действующих организаций в регионе;
3) списочной численности работников организаций, формируемой на основании представленных работодателями сведений о штатной численности работников и имеющихся вакантных рабочих мест;
4) анализа сведений о количестве действующих рабочих мест, предоставленных работодателем для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы;
5) анализа сведений о количестве действующих трудовых договоров, заключенных между работодателями и лицами, освобожденными из мест лишения свободы вне квоты;
6) списка лиц, освобожденных из мест лишения свободы, предоставленных учреждениями уголовно-исполнительной системы в карьерные центры;
7) количества лиц, освобожденных из мест лишения свободы, зарегистрированных карьерным центром в качестве безработных и желающих трудоустроиться по квоте.
4. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения на основании сведений о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, наличии вакантных должностей в разрезе специальностей, предоставляемых работодателем в карьерные центры по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", формирует базу данных лиц, освобожденных из мест лишения свободы, нуждающихся в трудоустройстве и вакансий для них в разрезе организаций.
5. Местный исполнительный орган столицы, областей, городов республиканского значения на основании представленных предложений местным органом по вопросам занятости населения ежегодно до 5 декабря текущего года устанавливает квоту рабочих мест для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы на предстоящий год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 107 Социального Кодекса Республики Казахстан и в течение двух рабочих дней со дня установления квоты доводит ее до сведения работодателей в отношении которых установлена квота.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

1) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі еңбек нарығында бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуға жататын адамдардың күтілетін саны бойынша мансап орталықтарына ай сайын ұсынатын мәліметтер;
2) өңірдегі жұмыс істеп тұрған ұйымдар саны;
3) жұмыскерлердің штат саны және бар бос жұмыс орындарының саны туралы жұмыс берушілердің мәліметтері негізінде қалыптастырылған ұйымдардағы жұмыскерлердің тізімдік саны;
4) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс беруші ұсынған қолданыстағы жұмыс орындарының саны туралы мәліметтерді талдау;
5) квотадан тыс жұмыс берушілер мен бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар арасында жасалған қолданыстағы еңбек шарттарының саны туралы мәліметтерді талдау;
6) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері мансап орталықтарына ұсынған бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар тізімі;
7) мансап орталығы жұмыссыз ретінде тіркеген және квота бойынша жұмысқа орналасқысы келетін бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар тізімі негізінде әзірлейді.
4. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ұйымдар бөлінісінде жұмысқа орналастыруға мұқтаж бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың және олар үшін бос жұмыс орындарының деректер қорын "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша жұмыс берушілер мансап орталығына ұсынатын бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, мамандықтар бөлінісінде бос лауазымдардың болуы туралы мәліметтердің негізінде қалыптастырады.
5. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган ұсынған ұсыныстар негізінде жыл сайын ағымдағы жылғы 5 желтоқсанға дейін бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар үшін алдағы жылға жұмыс орындарына Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 107-бабы 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес жұмысқа орналастыру үшін квота белгілейді және белгіленген квота күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру бойынша квота белгіленген жұмыс берушілердің назарына жеткізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Квота устанавливается для организаций независимо от организационно-правовой формы и формы собственности, а также индивидуальных предпринимателей в процентном выражении от списочной численности работников.
7. Работодатели в соответствии с установленной квотой в течение 6 календарных месяцев со дня введения квоты предоставляют рабочие места для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы.
8. Размер квоты для организаций устанавливается местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения, с учетом складывающейся ситуации на региональных рынках труда, численности лиц, освобожденных из мест лишения свободы и необходимости оказания им содействия в трудоустройстве.
В случае отсутствия в населенных пунктах лиц, освобожденных из мест лишения свободы, квота в организациях, находящихся на территории данных населенных пунктов не устанавливается.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Установленная квота для организаций в течение календарного года подлежит пересмотру (корректировки) в случаях, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил.
10. Выполнением квоты является трудоустройство работодателем лиц, освобожденных из мест лишения свободы на вакантные или предоставленные в рамках установленной квоты рабочие места, подтвержденное заключением трудового договора на срок не менее трех месяцев, сведения о котором работодатели предоставляют в карьерные центры по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
11. Работодатели выполняют установленную квоту для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращения деятельности работодателя – физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств, выполняемых работ и оказываемых услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
Приложение 3 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 17 октября 2023 года № 446
Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа лиц, состоящих на учете службы пробации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 81) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 и устанавливают порядок установления квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа лиц, состоящих на учете службы пробации.

6. Квота ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан ұйымдар, сондай-ақ дара кәсіпкерлер үшін үшін ұйымның тізімдік санының пайыздық көрсетілімінде белгіленеді және жыл сайын қайта қаралады.
7. Жұмыс берушілер белгіленген квотаға сәйкес квота енгізілген күннен бастап күнтізбелік 6 ай ішінде бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын ұсынады.
8. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары өңірлік еңбек нарығында қалыптасқан жағдайды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар санын және олардың жұмысқа орналасуына жәрдем көрсету қажеттілігін ескере отырып ұйымдар үшін квота мөлшерін белгілейді.
Елді мекендерде бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар болмаған жағдайда, аталған елді мекендердің аумағында орналасқан ұйымдарда квота белгіленбейді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ұйым үшін белгіленген квота осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген жағдайларда күнтізбелік жыл ішінде қайта қаралуға (түзетілуге) жатады.
10. Жұмыс беруші бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды кем дегенде үш ай мерзімге жасалған еңбек шартымен расталған бос орындарға немесе белгіленген квота шеңберінде ұсынылған жұмыс орындарына орналастыруы квотаны орындау болып табылады, ол туралы мәліметтерді жұмыс берушілер "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша мансап орталықтарына ұсынады.
11. Жұмыс беруші - заңды тұлға таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штаты қысқартылған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына алып келген өндіріс, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыс берушілер бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін белгіленген квотаны орындайды.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 17 қазандағы
№ 446 бұйрығына
3-қосымша
Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 81) тармақшасына сәйкес әзірленді және пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарына квоталау тәртібін белгілейді.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
2) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, столице, городах областного и республиканского значения;
4) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган столицы, области, городов республиканского значения определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации
3. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения разрабатывает предложения по установлению квоты в организациях независимо от организационно-правовой формы и формы собственности (далее - организация) на основе:
1) количества действующих организаций в регионе;
2) списочной численности работников организаций, формируемой на основании представленных работодателями сведений о штатной численности работников и имеющихся вакантных рабочих мест;
3) анализа сведений о количестве действующих рабочих мест, предоставленных работодателем для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации;
4) анализа сведений о количестве действующих трудовых договоров, заключенных между работодателями и лицами, состоящих на учете службы пробации вне квоты;
5) списка лиц, состоящих на учете службы пробации, предоставленных территориальными службами пробации Департаментов уголовно-исполнительной системы в карьерные центры;
6) количества лиц, состоящих на учете службы пробации, зарегистрированных карьерным центром в качестве безработных и желающих трудоустроиться по квоте.
4. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения на основании сведений о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных должностей в разрезе специальностей, предоставляемых работодателем в карьерные центры по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", формирует базу данных лиц, состоящих на учете службы пробации, нуждающихся в трудоустройстве и вакансий для них в разрезе организаций.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының аудандарда, астанада, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын филиалы;
4) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы;
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау тәртібі
3. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан ұйымдарда (бұдан әрі - ұйым) квота белгілеу бойынша ұсыныстарды:
1) өңірдегі жұмыс істеп тұрған ұйымдар саны;
2) жұмыскерлердің штаттық саны және бар бос жұмыс орындарының саны туралы жұмыс берушілердің мәліметтері негізінде қалыптастырылған ұйымдардағы жұмыскерлердің тізімдік саны;
3) пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс беруші ұсынған қолданыстағы жұмыс орындарының саны туралы мәліметтерді талдау;
4) квотадан тыс жұмыс берушілер мен пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар арасында жасалған қолданыстағы еңбек шарттарының саны туралы мәліметтерді талдау;
5) Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің аумақтық пробация қызметтері мансап орталықтарына ұсынған пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың тізімі;
6) мансап орталығы жұмыссыз ретінде тіркеген және квота бойынша жұмысқа орналасқысы келетін пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың тізімі негізінде әзірлейді.
4. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган жұмысқа орналастыруға мұқтаж пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың және олар үшін бос жұмыс орындарының деректер қорын "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталығына ұсынатын пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, мамандықтар бөлінісінде бос лауазымдардың болуы туралы мәліметтердің негізінде ұйымдар бөлінісінде қалыптастырады.

5. Местный исполнительный орган столицы, областей, городов республиканского значения на основании представленных предложений местным органом по вопросам занятости населения ежегодно до 5 декабря текущего года устанавливает квоту рабочих мест для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы на предстоящий год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 107 Социального Кодекса Республики Казахстан и в течение двух рабочих дней со дня установления квоты доводит ее до сведения работодателей в отношении которых установлена квота.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Квота устанавливается для организаций независимо от организационно-правовой формы и формы собственности, а также индивидуальных предпринимателей в процентном выражении от списочной численности работников.
7. Работодатели в соответствии с установленной квотой в течение 6 календарных месяцев со дня введения квоты предоставляют рабочие места для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации.
8. Размер квоты для организаций устанавливается местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения с учетом складывающейся ситуации на региональных рынках труда, численности лиц, состоящих на учете службы пробации и необходимости оказания им содействия в трудоустройстве.
В случае отсутствия в населенных пунктах лиц, состоящих на учете службы пробации, квота в организациях, находящихся на территории данных населенных пунктов не устанавливается.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Установленная квота для организаций в течение календарного года подлежит пересмотру (корректировки) в случаях, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил.
10. Выполнением квоты является трудоустройство работодателем лиц, состоящих на учете службы пробации на вакантные или предоставленные в рамках установленной квоты рабочие места, подтвержденное заключением трудового договора на срок не менее трех месяцев, сведения о котором работодатели предоставляют в карьерный центр населения по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
11. Работодатели выполняют установленную квоту для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращения деятельности работодателя – физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств, выполняемых работ и оказываемых услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
Приложение 4 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 17 октября 2023 года № 446

5. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ұсынған ұсыныстар негізінде жыл сайын ағымдағы жылғы 5 желтоқсанға дейін алдағы жылға пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар үшін жұмыс орындарына квота Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 107-бабы 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес жұмысқа орналастыру үшін квота белгілейді және белгіленген квота күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру бойынша квота белгіленген жұмыс берушілердің назарына жеткізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Квота ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан ұйымдар, сондай-ақ дара кәсіпкерлер үшін ұйымның тізімдік санының пайыздық көрсетілімінде белгіленеді және жыл сайын қайта қаралады.
7. Жұмыс берушілер белгіленген квотаға сәйкес квота енгізілген күннен бастап күнтізбелік 6 ай ішінде пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын ұсынады.
8. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары өңірлік еңбек нарығында қалыптасқан жағдайды, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар санын және олардың жұмысқа орналасуына жәрдем көрсету қажеттілігін ескере отырып ұйымдар үшін квота мөлшерін белгілейді.
Елді мекендерде пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар болмаған жағдайда, аталған елді мекендердің аумағында орналасқан ұйымдарда квота белгіленбейді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ұйым үшін белгіленген квота осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген жағдайларда күнтізбелік жыл ішінде қайта қаралуға (түзетілуге) жатады.
10. Жұмыс беруші пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды кем дегенде үш ай мерзімге жасалған еңбек шартымен расталған бос орындарға немесе белгіленген квота шеңберінде ұсынылған жұмыс орындарына орналастыруы квотаны орындау болып табылады, ол туралы мәліметтерді жұмыс берушілер "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша мансап орталықтарына ұсынады
11. Жұмыс беруші - заңды тұлға таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штаты қысқартылған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына алып келген өндіріс, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыс берушілер пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін белгіленген квотаны орындайды.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 17 қазандағы
№ 446 бұйрығына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерный центр. Карьерный центр представляет в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения района. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения района представляет в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения столицы, области, городов республиканского значения. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения столицы, области, городов республиканского значения представляет в Центр развития трудовых ресурсов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.enbek.gov.kz.
Наименование формы административных данных: Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, наличии вакантных должностей и выполнении квоты.
Индекс формы административных данных: КРМ-3.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: ________ квартал 20___ года.
Круг лиц, представляющих информацию: организации, которым установлена квота рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования.
Срок представления: организации представляют сведения в карьерные центры населения к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Местный орган по вопросам занятости населения района (города) представляет сведения в местный орган по вопросам занятости населения столицы, области, городов республиканского значения к 20 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Местный орган по вопросам занятости населения столицы, области, городов республиканского значения представляют сведения в уполномоченный орган по вопросам занятости населения к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, наличии вакантных должностей и выполнении квоты
Наименование организации
Списочная численность работников на начало года (человек)
Размер установленной квоты
Кол-во рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования (единиц)
Кол-во свободных рабочих мест (вакансий) для граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования по специальностям (единиц)
Количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям) (единиц)
Количество граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, трудоустроенных по направлениям карьерного центра в рамках квоты (человек)
% от списочной численности работников
Количество рабочих мест (единиц)
1
2
3
4
5
6
7
8
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________ ____________ руководителя (подпись)
Дата "____" ________ 20___ года
Примечание: пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о количестве
рабочих мест для выполнения
квоты трудоустройства граждан
из числа молодежи, потерявших
или оставшихся до наступления
совершеннолетия без попечения
родителей, являющихся
выпускниками организаций
образования, наличии вакантных
должностей и выполнении квоты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, наличии вакантных должностей и выполнении квоты"

Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мансап орталығына ұсынылады. Мансап орталығы ауданның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Ауданның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек ресурстарын дамыту орталығына ұсынады.
Әкімшілік деректер нысаны мынадай интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 3-ЖОК
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең 20__жылғы __ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы адамдар үшін жұмыс орындарына квота белгіленген ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: ұйымдар мансап орталықтарына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне ұсынады.
Ауданның (қаланың) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-сы күніне ұсынады.
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-і күніне ұсынады.
Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер
Ұйымның атауы
Жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны (адам)
Белгіленген квота мөлшері
Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны (бірлік)
Мамандықтар бойынша ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны (бірлік)
Кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны (бірлік)
Квота шеңберінде халықты мансап орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастардың саны (адам)
Жұмыскерлердің тізімдік санынан %
Жұмыс орындарының саны (бірлік)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________ _____________
басшы             (қолы)
Күні 20__ жылғы "__" ____________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Ата-анасынан кәмелеттік жасқа
толғанға дейін айырылған
немесе ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған, білім
беру ұйымдарының түлектері
болып табылатын жастарды
жұмысқа орналастыру квотасын
орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос
лауазымдар мен бос жұмыс
орындары туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Организация представляет информацию "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, наличии вакантных должностей и выполнении квоты" в связи с установленной местным исполнительным органом квотой рабочих мест для данной категории лиц, с указанием следующих сведений:
наименование организации;
списочная численность работников на начало года;
размер установленной квоты (% от списочной численности работников, количество рабочих мест);
количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования;
количество свободных рабочих мест (вакансий) для граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, по специальностям;
количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям);
количество граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, трудоустроенных по направлениям карьерного центра в рамках квоты к 10 числу отчетного месяца следующего за отчетным кварталом.
2. Показатели формируются по фактическим данным на 1 число текущего месяца.
3. Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснение по заполнению формы
4. В графе 1 указывается наименование организации.
5. В графе 2 указывается списочная численность работников на начало года.
6. В графах 3 и 4 указывается размер установленной квоты (в % от списочной численности работников, количество рабочих мест).
7. В графе 5 указывается количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования.
8. В графе 6 указывается количество свободных рабочих мест (вакансий) для граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования по специальностям.

1. Жалпы ережелер
1. Ұйым жергілікті атқарушы орган ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарға арналған жұмыс орындарына белгілеген квотаға байланысты "Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің болуы туралы мәліметтер" ақпаратын мынадай мәліметтерді:
ұйымның атауын;
жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік санын;
квота мөлшерін (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны);
ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының санын;
мамандықтар бойынша ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) санын;
ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарға арналған бос жұмыс орындарына (вакансияларға) жұмысқа тұруға лауазымдар атауын;
кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының санын;
квота шеңберінде мансап орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастардың санын көрсете отырып, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне ұсынады.
2. Көрсеткіштер іс жүзіндегі деректер бойынша ағымдағы айдың 1-і күніне қалыптастырылады.
3. Мәліметтерге бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-бағанда ұйымның атауы көрсетіледі.
5. 2-бағанда жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
6. 3 және 4-бағанда квота мөлшері (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны) көрсетіледі.
7. 5-бағанда ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
8. 6-бағанда мамандықтар бойынша ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны көрсетіледі.

9. В графе 7 указывается количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям).
10. В графе 8 указывается количество граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, трудоустроенных по направлениям карьерного центра в рамках квоты.
Приложение 5 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 17 октября 2023 года № 446
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерный центр. Карьерный центр представляет в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения района. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения района представляет в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения столицы, области, городов республиканского значения. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения столицы, области, городов республиканского значения представляет в Центр развития трудовых ресурсов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.enbek.gov.kz.
Наименование формы административных данных: Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, наличии вакантных должностей и выполнении квоты.
Индекс: КРМ-2
Периодичность: ежеквартальная;
Отчетный период ____ квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: организации, которым установлена квота рабочих мест для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, наличии вакантных должностей и выполнении квоты.
Срок представления: организации представляют сведения в карьерные центры населения к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Местный орган по вопросам занятости населения района (города) представляет сведения в местный орган по вопросам занятости населения столицы, области, городов республиканского значения к 20 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Местный орган по вопросам занятости населения столицы, области, городов республиканского значения представляют сведения в уполномоченный орган по вопросам занятости населения к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, наличии вакантных должностей и выполнении квоты
Наименование организации
Списочная численность работников на начало года (человек)
Размер установленной квоты
Кол-во рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, освобожденных из мест лишения свободы (единиц)
Кол-во свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, освобожденных из мест лишения свободы по специальностям (единиц)
Количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям) (единиц)
Количество лиц, освобожденных из мест лишения свободы, трудоустроенных по направлениям карьерного центра в рамках квоты (человек)
% от списочной численности работников
Количество рабочих мест (единиц)
1
2
3
4
5
6
7
8
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________ _____________ руководителя (подпись)
Дата "____" ________ 20___ года
Примечание: пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о количестве
рабочих мест для выполнения
квоты трудоустройства лиц,
освобожденных из мест
лишения свободы, наличии
вакантных должностей
и выполнении квоты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, наличии вакантных должностей и выполнении квоты"

9. 7-бағанда кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
10. 8-бағанда квота шеңберінде мансап орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастардың саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 17 қазандағы
№ 446 бұйрығына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мансап орталығына ұсынылады. Мансап орталығы ауданның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Ауданның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек ресурстарын дамыту орталығына ұсынады.
Әкімшілік деректер нысаны мынадай интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2-ЖОК
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең 20__жылғы __ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар үшін жұмыс орындарына квота белгіленген, бос лауазымдары бар және квотаны орындаушы ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: ұйымдар мансап орталықтарына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне ұсынады.
Ауданның (қаланың) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-сы күніне ұсынады.
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-і күніне ұсынады.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер
Ұйымның атауы
Жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны (адам)
Белгіленген квота мөлшері
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны (бірлік)
Мамандықтар бойынша бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны (бірлік)
Кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны (бірлік)
Квота шеңберінде халықты мансап орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың саны (адам)
Жұмыскерлердің тізімдік санынан %
Жұмыс орындарының саны (бірлік)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________ _____________
басшы             (қолы)
Күні 20__ жылғы "__" ____________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Бас бостандығынан айыру
орындарынан босатылған
адамдарды жұмысқа
орналастыру квотасын
орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос
лауазымдар мен бос жұмыс
орындары туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Организация представляет информацию "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, наличии вакантных должностей и выполнении квоты" в связи с установленной местным исполнительным органом квотой рабочих мест для данной категории лиц, с указанием следующих сведений:
наименование организации;
списочная численность работников на начало года;
размер установленной квоты (% от списочной численности работников, количество рабочих мест);
количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, освобожденных из мест лишения свободы;
количество свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, освобожденных из мест лишения свободы, по специальностям;
количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям);
количество лиц, освобожденных из мест лишения свободы, трудоустроенных по направлениям карьерного центра в рамках квоты к 10 числу отчетного месяца следующего за отчетным кварталом.
2. Показатели формируются по фактическим данным на 1 число текущего месяца.
3. Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснение по заполнению формы
4. В графе 1 указывается наименование организации.
5. В графе 2 указывается списочная численность работников на начало года.
6. В графах 3 и 4 указывается размер установленной квоты (в % от списочной численности работников, количество рабочих мест).
7. В графе 5 указывается количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, освобожденных из мест лишения свободы.
8. В графе 6 указывается количество свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, освобожденных из мест лишения свободы по специальностям.
9. В графе 7 указывается количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям).
10. В графе 8 указывается количество лиц, освобожденных из мест лишения свободы, трудоустроенных по направлениям карьерного центра рамках квоты.
Приложение 6 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 17 октября 2023 года № 446
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.07.2026 № 284 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерный центр. Карьерный центр представляет в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения района. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения района представляет в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения столицы, области, городов республиканского значения. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения столицы, области, городов республиканского значения представляет в Центр развития трудовых ресурсов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.enbek.gov.kz.
Наименование формы административных данных: Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных должностей и выполнении квоты.
Индекс: КРМ-1
Периодичность: ежеквартальная;
Отчетный период ____ квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: организации, которым установлена квота рабочих мест для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных должностей и выполнении квоты.
Срок представления: организации представляют сведения в карьерные центры населения к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Местный орган по вопросам занятости населения района (города) представляет сведения в местный орган по вопросам занятости населения столицы, области, городов республиканского значения к 20 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Местный орган по вопросам занятости населения столицы, области, городов республиканского значения представляют сведения в уполномоченный орган по вопросам занятости населения к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных должностей и выполнении квоты
Наименование организации
Списочная численность работников на начало года (человек)
Размер установленной квоты
Кол-во рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, состоящих на учете службы пробации (единиц)
Кол-во свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, состоящих на учете службы пробации по специальностям (единиц)
Количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям) (единиц)
Количество лиц, состоящих на учете службы пробации, трудоустроенных по направлениям карьерного центра в рамках квоты (человек)
% от списочной численности работников
Количество рабочих мест (единиц)
1
2
3
4
5
6
7
8
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________ ______________ руководителя (подпись)
Дата "____" ________ 20___ года
Примечание: пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о количестве рабочих
мест для выполнения квоты
трудоустройства лиц, состоящих
на учете службы пробации,
наличии вакантных должностей
и выполнении квоты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных должностей и выполнении квоты"

1. Жалпы ережелер
1. Ұйым жергілікті атқарушы орган бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға арналған жұмыс орындарына белгілеген квотаға байланысты "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің болуы туралы мәліметтер" ақпаратын мынадай мәліметтерді:
ұйымның атауын;
жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік санын;
квота мөлшерін (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны (бірлік);
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының санын;
мамандықтар бойынша бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) санын;
кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының санын;
квота шеңберінде мансап орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың санын көрсете отырып, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады.
2. Көрсеткіштер іс жүзіндегі деректер бойынша ағымдағы айдың 1-күніне қалыптастырылады.
3. Мәліметтерге бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-бағанда ұйымның атауы көрсетіледі.
5. 2-бағанда жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
6. 3 және 4-бағанда квота мөлшері (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны) көрсетіледі.
7. 5-бағанда бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
8. 6-бағанда мамандықтар бойынша бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны көрсетіледі.
9. 7-бағанда кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
10. 8-бағанда квота шеңберінде мансап орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 17 қазандағы
№ 446 бұйрығына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.07.2026 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мансап орталығына ұсынылады. Мансап орталығы ауданның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Ауданның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек ресурстарын дамыту орталығына ұсынады.
Әкімшілік деректер нысаны мынадай интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-ЖОК
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең 20__жылғы __ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар үшін жұмыс орындарына квота белгіленген, бос лауазымдары бар және квотаны орындаушы ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: ұйымдар мансап орталықтарына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне ұсынады.
Ауданның (қаланың) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-сы күніне ұсынады.
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-і күніне ұсынады.
Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер
Ұйымның атауы
Жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны (адам)
Белгіленген квота мөлшері
Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны (бірлік)
Мамандықтар бойынша пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны (бірлік)
Кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны (бірлік)
Квота шеңберінде халықты мансап орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың саны (адам)
Жұмыскерлердің тізімдік санынан %
Жұмыс орындарының саны (бірлік)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________ __________
басшы             (қолы)
Күні 20__ жылғы "__" ____________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Пробация қызметінің есебінде
тұрған адамдарды жұмысқа
орналастыру квотасын
орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос
лауазымдар мен бос жұмыс
орындары туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Организация представляет информацию "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных должностей и выполнении квоты" в связи с установленной местным исполнительным органом квотой рабочих мест для данной категории лиц, с указанием следующих сведений:
наименование организации;
списочной численности работников на начало года;
размер установленной квоты (% от списочной численности работников, количество рабочих мест;
количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, состоящих на учете службы пробации;
количество свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, состоящих на учете службы пробации, по специальностям;
количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям);
количество лиц, состоящих на учете службы пробации, трудоустроенных по направлениям карьерного центра в рамках квоты к 10 числу отчетного месяца следующего за отчетным кварталом.
2. Показатели формируются по фактическим данным на 1 число текущего месяца.
3. Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснение по заполнению формы
4. В графе 1 указывается наименование организации.
5. В графе 2 указывается списочная численность работников на начало года.
6. В графах 3 и 4 указывается размер установленной квоты (в % от списочной численности работников, количество рабочих мест).
7. В графе 5 указывается количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, состоящих на учете службы пробации.
8. В графе 6 указывается количество свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, состоящих на учете службы пробации по специальностям.
9. В графе 7 указывается количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям).
10. В графе 8 указывается количество лиц, состоящих на учете службы пробации, трудоустроенных по направлениям карьерного центра в рамках квоты.
Приложение 7 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 17 октября 2023 года № 446
Перечень утративших силу приказа и структурных элементов некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 мая 2016 года № 412 "Об утверждении Правил квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, лиц, состоящих на учете службы пробации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13898).

1. Жалпы ережелер
1. Ұйым жергілікті атқарушы орган пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға арналған жұмыс орындарына белгілеген квотаға байланысты "Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің болуы туралы мәліметтер" ақпаратын мынадай мәліметтерді:
ұйымның атауын;
жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік санын;
квота мөлшерін (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны (бірлік);
пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының санын;
мамандықтар бойынша пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) санын;
кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының санын;
квота шеңберінде мансап орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың санын көрсете отырып, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады.
2. Көрсеткіштер іс жүзіндегі деректер бойынша ағымдағы айдың 1-күніне қалыптастырылады.
3. Мәліметтерге бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-бағанда ұйымның атауы көрсетіледі.
5. 2-бағанда жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
6. 3 және 4-бағанда квота мөлшері (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны) көрсетіледі.
7. 5-бағанда пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
8. 6-бағанда мамандықтар бойынша пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны көрсетіледі.
9. 7-бағанда кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
10. 8-бағанда квота шеңберінде мансап орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 17 қазандағы
№ 446 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің күші жойылған бұйрығының және кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 26 мамырдағы № 412 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 13898 болып тіркелген).

2. Пункт 2 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июня 2018 года № 242 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17194).
3. Пункт 1 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 марта 2021 года № 82 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22386).
4. Пункт 3 перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 98 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32196).

2. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 14 маусымдағы № 242 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 17194 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 19 наурыздағы № 82 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 22386 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 наурыздағы № 98 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 32196 болып тіркелген).