Об утверждении Правил предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 280. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32983.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9-2) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
4) доведение настоящего приказа до сведения акиматов областей и городов Астана, Алматы и Шымкент для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра -
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 280
Правила предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом

Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 280 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32983 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 9-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды;
4) жұмыста басшылық ету үшін осы бұйрықты облыстардың және Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктерінің назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 280 Бұйрығына
қосымша
Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну қағидалары

Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-2) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон) и определяют порядок предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) карта "Ата жолы" – документ установленной формы, выдаваемый бизнес-иммигрантам либо лицам, обладающим востребованными профессиями из числа этнических казахов на срок до десяти лет, но не более срока действия паспорта страны гражданства в порядке установленным уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
3) бизнес-иммигранты – иммигранты, прибывшие с целью осуществления предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) бывший соотечественник – лицо, родившееся или ранее состоявшее в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан и постоянно проживающее за рубежом;
5) принцип "Одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
6) цифровая система "Государственная база данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) – единая система регистрации и хранения информации о физических лицах Республики Казахстан, достаточный для идентификации и определения гражданского состояния;
7) цифровая система миграционной полиции (далее – ЦС МП) – цифровая система Министерства внутренних дел по формированию банка данных о внутренних и внешних миграционных процессах, а также автоматизации процессов интеграционного взаимодействия с другими цифровыми системами и базами данных, создаваемыми в рамках "цифрового правительства";

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 9-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) "Ата жолы" картасы – халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен бизнес-көшіп келушілерге не этникалық қазақтар қатарынан талап етілген кәсіптері бар адамдарға он жылға дейінгі мерзімге, бірақ азаматтығы бар ел паспортының қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге берілетін, белгіленген нысандағы құжат;
3) бизнес-көшіп келушілер – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында келген көшіп келушілер;
4) бұрынғы отандас – Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасының немесе Қазақстан Республикасының азаматтығында туған немесе бұрын болған және шетелде тұрақты тұратын адам;
5) "Бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтердің жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызмет көрсету нысаны;
6) "Жеке тұлғалар "Мемлекеттік деректер қоры" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) – азаматтық жай-күйді сәйкестендіру және айқындау үшін жеткілікті Қазақстан Республикасының жеке тұлғалары туралы ақпаратты тіркеу мен сақтаудың бірыңғай жүйесі;";
7) Көші-қон полициясының цифрлық жүйесі (бұдан әрі – КҚП ЦЖ) – Ішкі істер министрлігінің ішкі және сыртқы көші-қон процестері дерекқорын қалыптастыру бойынша, сондай-ақ "цифрлық үкімет" шеңберінде құрылып жатқан басқа цифрлық жүйелермен және деректер базаларымен интеграциялық қарым-қатынас процестерін автоматтандыратын цифрлық жүйесі;

8) загранучреждения Республики Казахстан – находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан;
9) автоматизированная цифровая система "Кандас" (далее – АЦС "Кандас") – система в составе единой цифровой системы социально-трудовой сферы, предназначенная для автоматизации процесса предоставления государственной услуги для этнических казахов и кандасов;
10) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, получившие соответствующий статус в порядке, установленным уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
11) цифровая система "Құтты мекен" (migration.enbek.kz) (далее – ЦС "Құтты мекен") – подсистема цифровой экосистемы Электронная биржа труда (enbek.kz), обеспечивающая учет и движения мигрантов, а также мониторинг предоставления услуг в сфере миграции;
12) мобильное приложение при ЦС "Құтты мекен" – программный продукт, установленный и запущенный на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющий доступ к государственным услугам и функциям, оказываемым в электронной форме, посредством сотовой связи и Интернет;
13) заявитель – физическое лицо из числа этнических казахов и члены его семьи (при наличии) претендующих на получение карты "Ата жолы";
14) разрешение на постоянное проживание - документ, выдаваемый органами внутренних дел иностранцам и лицам без гражданства при соблюдении требований, установленных законодательством Республики Казахстан, и предоставляющий им право на постоянное проживание на территории Республики Казахстан;
15) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
16) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения;
17) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
18) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности.

8) "Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері – шетелдегі дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының консулдық мекемелері;
9) "Қандас" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Қандас" АЦЖ) – этникалық қазақтар мен қандастар үшін мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесі құрамындағы жүйе;
10) қандас – этникалық қазақ және (немесе) бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тиісті мәртебе алған ұлты қазақ отбасының мүшелері;
11) "Құтты мекен" цифрлық жүйесі (migration.enbek.kz) (бұдан әрі – "Құтты мекен" ЦЖ) - Электрондық еңбек биржасы (enbek.kz) цифрлық экожүйесінің кіші жүйесі болып табылады, көшіп-қонушылардың есебі мен қозғалысын, сондай-ақ көші-қон саласында қызметтер көрсетудің мониторингін қамтамасыз етеді;
12) "Құтты мекен" ЦЖ жанындағы мобильді қосымша – ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында орнатылған және іске қосылған және ұялы байланыс және Интернет арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер мен функцияларға қол жеткізуді ұсынатын бағдарламалық өнім;
13) өтініш беруші – "Ата жолы" картасын алуға үміткер этникалық қазақтар қатарындағы жеке тұлға және оның отбасы мүшелері (бар болса);
14) тұрақты тұруға рұқсат – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптар сақталған кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға ішкі істер органдары беретін және оларға Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға құқық беретін құжат;
15) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы;
16) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, Халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
17) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);
18) этникалық қазақ – шетелдік немесе ұлты қазақ азаматтығы жоқ адам.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Целью предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом является поддержка общности культурного наследия и языка, истории, традиций и обычаев, а также родственных, этнических и языковых ценностей казахов.
Глава 2 Порядок предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом
4. Карта "Ата жолы" предоставляется бизнес-иммигрантам либо лицам, обладающим востребованными профессиями из числа этнических казахов, проживающих за рубежом, на момент подачи заявления соответствующим одному из следующих категории:
1) обладать профессией в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 6 июня 2005 года № 1587 "Об утверждении перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан";
2) обладать востребованной профессией в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 49 "Об утверждении перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и Правил его формирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31938);
3) обладать действующим бизнесом, зарегистрированным в стране постоянного проживания или гражданства.
5. Заявление о предоставлении карты "Ата жолы" с приложением документов (далее – заявление) подается этническим казахом (далее – заявитель) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения через мобильное приложение при ЦС "Құтты мекен".
Сноска. В пункт 5 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.04.2026 № 156 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсынудың мақсаты-қазақтардың мәдени мұрасы мен тілінің, тарихының, дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарының, сондай-ақ туыстық, этникалық және тілдік құндылықтарының ортақтығын қолдау.
2-тарау Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсынудың тәртібі
4. "Ата жолы" картасы бизнес-көшіп келушілерге не шетелде тұратын этникалық қазақтар қатарынан сұранысқа ие кәсіптері бар адамдарға өтініш беру кезінде мынадай санаттардың біріне сәйкес ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 маусымдағы № 1587 Жарлығына сәйкес "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртібі белгіленетін адамдар үшін кәсіптердің тізбесін және қойылатын талаптарды бекіту туралы" (Қазақстан Республиканың нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген № 24315) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртібі белгіленетін мамандыққа ие;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы бұйрығына сәйкес "Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін талап етілетін кәсіптердің тізбесін және оны қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерідің мемлекеттік тізілімінде тіркелген № 31938) талап етілетін кәсіптерге ие;
3) тұрақты тұратын немесе азаматтығы бар елде тіркелген жұмыс істеп тұрған бизнестің болуы.
5. "Ата жолы" картасын ұсыну туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) құжаттарды қоса бере отырып, өтініш беруші (бұдан әрі – өтініш беруші) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Құтты мекен" ЦЖ жанындағы мобильдік қосымша арқылы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.04.2026 № 156 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения, через мобильное приложение при ЦС "Құтты мекен" уведомляет этнического казаха о регистрации его заявления в качестве входящей корреспонденции по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 6 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).
7. В случаях предоставления заявителем документов с истекшим сроком действия, сотрудник местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения в день принятия документов через мобильное приложение при ЦС "Құтты мекен" уведомляет заявителя об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 7 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).
8. Принадлежность к казахской национальности, устанавливается на основании записи в документах, удостоверяющих личность, при отсутствии такой записи – на основании официальных документов специальных органов страны проживания этнических казахов.
9. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного дня со дня поступления заявления через ЦС "Құтты мекен" проверяет данные заявителя и членов его семьи (при наличии) через государственную базу данных ГБД ФЛ на предмет наличия у него (них) индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН). В случае выявления наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется, местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения при регистрации использует имеющийся ИИН.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).
9-1. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного рабочего дня после дня поступления заявления для проверки на наличие компрометирующих сведений о совершении заявителем правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации, в том числе его принадлежности к террористическим или экстремистским организациям посредством АЦС "Кандас", направляет запросы:

6. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган "Құтты мекен" ЦЖ жанындағы мобильді қосымша арқылы этникалық қазақты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның өтінішін кіріс хат-хабар ретінде тіркеу туралы хабардар етеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.04.2026 № 156 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Өтініш беруші қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, жергілікті атқарушы органның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі қызметкері "Құтты мекен" ЦЖ жанындағы мобильді қосымша арқылы құжаттарды қабылдаған күні өтініш берушіні осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы хабарлайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.04.2026 № 156 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Қазақ ұлтына жататынын растайтын құжаттың болуы, ұлты жеке басын куәландыратын құжаттардағы жазба негізінде, мұндай жазба болмаған кезде – этникалық қазақтар шыққан елдің арнаулы органдарының өтініш берушінің ұлтын растайтын ресми құжаттарының негізінде анықталады;
9. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган "Құтты мекен" ЦЖ арқылы өтініш берушінің өтініші келіп түскен күннен бастап бір күн ішінде өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) деректерін ЖТ МДҚ мемлекеттік дерекқоры арқылы оның (олардың) жеке сәйкестендіру нөмірінің (бұдан әрі – ЖСН) болуы тұрғысынан тексереді. ЖСН бар екені анықталған жағдайда жаңа ЖСН генерациялау жүзеге асырылмайды, Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган тіркеу кезінде қолда бар ЖСН пайдаланады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.04.2026 № 156 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерелейтін мәліметтердің және өзге де ақпараттың, оның ішінде оның террористік немесе экстремистік ұйымдарға жататыны туралы ақпараттың болуына тексеру үшін өтініш келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде "Қандас" АЦЖ арқылы:

1) в территориальные подразделения органов внутренних дел;
2) органы национальной безопасности соответствующих регионов;
Сотрудник местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения самостоятельно проверяет на наличие компрометирующих сведений через цифровую систему Комитета правовой статистики и специальных учетов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).
9-2. Территориальные подразделения органов внутренних дел, органов национальной безопасности в течение пяти рабочих дней, после дня получения документов этнических казахов, направляют в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения информацию о наличии или отсутствии компрометирующих сведений о совершении заявителем правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации, в том числе его принадлежности к террористическим или экстремистским организациям.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При отсутствии ИИН в ГБД ФЛ местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения посредством АЦС "Кандас" в течение одного рабочего дня направляет электронный запрос для генерации ИИН в ЦС МП.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).
11. После генерации ИИН местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение трех рабочих дней принимает решение о предоставлении либо отказе в предоставлении карты "Ата жолы" согласно приложению 4 к настоящим Правилам в АЦС "Кандас" и посредством ЦС "Құтты мекен" уведомляет заявителя о своем решении.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).
12. При обращении этнических казахов в загранучреждение Республики Казахстан в странах с визовым режимом, выдаются виза на въезд в Республику Казахстан.

1) ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне;
2) тиісті өңірлердің ұлттық қауіпсіздік органдарына сұрау салулар жібереді.
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның қызметкері Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің цифрлық жүйесі арқылы әшкерелейтін мәліметтердің болуын өз бетінше тексереді.
Ескерту. Қағидалар 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.04.2026 № 156 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9-2. Ішкі істер органдарының, ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелері этникалық қазақтардың құжаттарын алған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерелейтін мәліметтердің және өзге де ақпараттың, оның ішінде оның террористік немесе экстремистік ұйымдарға жататыны туралы ақпараттың болуы немесе болмауы туралы ақпарат жібереді.
Ескерту. Қағидалар 9-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. ЖТ МДҚ-да ЖСН болмаған кезде халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган бір жұмыс күн ішінде "Қандас" АЦЖ арқылы ЖСН генерациялау үшін КҚП ЦЖ-ға электрондық сұрау салу жібереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.04.2026 № 156 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. ЖСН генерацияланғаннан кейін халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Қандас" АЦЖ-ға "Ата жолы" картасын ұсыну немесе ұсынудан бас тарту туралы шешім қабылдайды және "Құтты мекен" ЦЖ арқылы өтініш берушіні өзінің шешімі туралы хабардар етеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.04.2026 № 156 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесіне визалық тәртібі бар мемлекеттердегі этникалық қазақтар жүгінген кезде оларға Қазақстан Республикасына кіруге виза береді.

13. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного рабочего дня после дня поступления информации от территориальных подразделений органов внутренних дел и органов национальной безопасности на основании решения, принятого в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил, выдает карту "Ата жолы" по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам посредством ЦС "Құтты мекен", либо после прибытия заявителя нарочно.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).
14. В случае утери или повреждения карты "Ата жолы" по заявлению лица, обладавшего картой "Ата жолы", предоставляется дубликат.
15. Если в период срока действия карты "Ата жолы" в данных о личности обладателя карты "Ата жолы" произошли изменения, по заявлению обладателя карты "Ата жолы" или его законного представителя производится замена карты "Ата жолы" с учетом измененных данных.
Для подтверждения изменения данных предоставляется соответствующие документы гражданского состояния.
16. Карта "Ата жолы" действительна в течение десяти лет со дня ее предоставления, но не более срока действия паспорта страны гражданства.
17. Для продления срока действия карты "Ата жолы" заявление подается не позднее трех месяцев до истечения срока действия карты "Ата жолы" согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 17 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3 Порядок отказа в предоставлении карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом
18. Местный исполнительный орган отказывает в предоставлении карты "Ата жолы" по следующим основаниям:
1) несоответствие претендентов условиям, установленным подпунктом 28) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О миграции населения";
2) наличие компрометирующих сведений о совершении этническими казахами, ходатайствующими о предоставлении карты "Ата жолы", правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации об их принадлежности к террористическим или экстремистским организациям;
3) отсутствие согласия этнического казаха, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа.
19. Решение об отказе в предоставлении карты "Ата жолы" может быть обжаловано в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным Кодексом Республики Казахстан.

13. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ішкі істер органдары мен ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелерінен ақпарат келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес қабылданған шешім негізінде "Ата жолы" картасын "Құтты мекен" ЦЖ арқылы не өтініш беруші келгеннен кейін қолма-қол осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.04.2026 № 156 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. "Ата жолы" картасы жоғалған немесе бүлінген жағдайда "Ата жолы" картасын иеленген адамның өтініші бойынша телнұсқа ұсынылады.
15. Егер "Ата жолы" картасының қолданылу мерзімі кезеңінде "Ата жолы" картасы иесінің жеке басы туралы деректерде өзгерістер болса, "Ата жолы" картасы иесінің немесе оның заңды өкілінің өтініші бойынша өзгертілген деректерді ескере отырып, "Ата жолы" картасын ауыстыру жүргізіледі.
Деректердің өзгеруін растау үшін тиісті азаматтық хал құжаттарын ұсыну қажет.
16. "Ата жолы" картасы ұсынылған күннен бастап он жыл бойы жарамды, бірақ азаматтығы бар ел паспортының қолданылу мерзімінен аспайды.
17. "Ата жолы" картасының қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес "Ата жолы" картасының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін үш айдан кешіктірілмей беріледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсынудан бас тарту тәртібі
18. Жергілікті атқарушы орган "Ата жолы" картасын ұсынудан мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) үміткерлер "Халықтың көші-қон туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 1-бабының 28) тармақшасында белгіленген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда;
2) "Ата жолы" картасын ұсыну туралы өтініш білдірген этникалық қазақтардың Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерелейтін мәліметтердің және олардың террористік немесе экстремистік ұйымдарға қатысы бар екені туралы өзге де ақпараттың болуы;
3) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге этникалық қазақтың келісімінің болмауы.
19. "Ата жолы" картасын беруден бас тарту туралы шешімге Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.

Глава 4 Порядок прекращении действии карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом
20. Действие карты "Ата жолы" прекращается:
1) после получения обладателем карты "Ата жолы" гражданства Республики Казахстан;
2) в случае отказа в выдаче либо аннулирования разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан по основаниям, предусмотренным статьей 49 Закона Республики Казахстан "О миграции населения";
3) по истечении десяти лет, но не более срока действия паспорта страны гражданства.
21. Карта "Ата жолы", признанная недействительной, в течении десяти рабочих дней подлежит возврату в местный исполнительный орган по вопросам занятости населения и социальной защиты, выдавшего карту "Ата жолы".
Приложение 1
к Правилам предоставления
карты "Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма
_________________________
_________________________
(наименование региона)
от ______________________
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя)
_________________________
_________________________
(проживающего по адресу)
Заявление на предоставления карты "Ата жолы"
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Контактные данные (телефон, электронная почта)
Имею следующий состав семьи:
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
Прошу предоставить мне карту "Ата жолы" в связи с планируемым прибытием в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.
Настоящим даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для получения карты "Ата жолы" в соответствии со статьей 8 Закона "О персональных данных".
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ______________________________________;
2) ______________________________________;
3) ______________________________________;
4) ______________________________________:
..) ______________________________________
Я удостоверяю, что приведенные мною сведения являются достоверными.
Информирован, что не достоверные сведения могут послужить основанием для отказа в получении карты "Ата жолы".
Осведомлен о применяемых мерах, в случае невыполнении мною данных обязательств.
Способ получения решения (электронная почта, мобильное приложение при ЦС "Құтты мекен").
"__" _________ 20__ года
_________________________ (подпись заявителя)
Приложение 2 к Правилам
предоставления карты
"Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма

4-тарау Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасының күшін жою тәртібі
20. "Ата жолы" картасының қолданысы:
1) "Ата жолы" картасының иегері Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаннан кейін;
2) "Халықтың көші-қон туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 49-бабында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тартылған не ол күшін жойған жағдайда;
3) он жыл өткеннен кейін, бірақ азаматтығы бар ел паспортының қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге тоқтатылады.
21. Жарамсыз деп танылған "Ата жолы" картасы Халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға он жұмыс күні ішінде қайтарылуға жатады.
Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидалдарына
1-қосымша
Нысан
_________________________
_________________________
(өңірдің атауы)
_________________________
_________________________
(өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_________________________
_________________________
(мекенжайы бойынша тұратын)
"Ата жолы" картасын ұсыну өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 28.04.2026 № 156 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
Байланыс деректері (телефон, электрондық пошта)
Келесі отбасы құрамы бар:
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтық
Ұлты
1
2
3
4
5
Тарихи Отанда тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келуді жоспарлауыма байланысты маған "Ата жолы" картасын ұсынауды сұраймын.
"Дербес деректер туралы" Заңның 8-бабына сәйкес "Ата жолы" картасын ұсыну бойынша қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1)___________________________________;
2)___________________________________;
3)___________________________________;
4)__________________________________ ;
..)___________________________________
Мен келтірген мәліметтердің дұрыс екенін куәландырамын. дұрыс емес мәліметтер "Ата жолы" картасын ұсынудан бас тартуға негіз бола алатыны туралы хабардар етілді.
Мен осы міндеттемелерді орындамаған жағдайда қолданылатын шаралар туралы хабардармын.
Шешімді алу тәсілі (электрондық пошта, "Құтты мекен" ЦЖ жанындағы мобильді қосымшасы).
20__жылғы "__" ________________
_____________________
(өтініш берушінің қолы)
Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан

Сноска. Верхний правый угол приложения 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уведомление №_______ от ____ _______ ______года о принятии
заявления на предоставления карты "Ата жолы"
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха__________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
о предоставлении ему и членам его семьи (при наличии), планирующим въехать на
территорию Республики Казахстан для постоянного проживания в
________________________ (область, города республиканского значения и столица) карты
"Ата жолы" зарегистрировано ________________________________________________
___________________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
в качестве входящей корреспонденции за № ______________ от ________ (дата)
и будет рассмотрено в установленными законом порядке и сроки.
К заявлению прилагается следующие документы:
1)___________________________________________________________________;
2)___________________________________________________________________;
..)___________________________________________________________________
Документы принял____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица,
принявшего документы).
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 3 к Правилам
предоставления карты
"Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма
Сноска. Верхний правый угол приложения 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
___________________________
__________________________
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии)
_____________________________
_____________________________
(адрес услугополучателя)
Уведомление №_______ от ____ _______ ______года
об отказе в принятии заявления на предоставления карты "Ата жолы"
Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения отказывает в приеме документов на предоставления карты "Ата жолы" ввиду представления Вами документов с истекшим сроком действия согласно перечню:
наименование документов:
1) __________________________________________________;
2) __________________________________________________;

Ескерту. 2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгі
"Ата жолы" картасын ұсынуға өтінішті қабылдау туралы жыл _______ ______
№ ____хабарлама
Этникалық қазақтың өтініші туралы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасының аумағына тұрақты тұру үшін келуді жоспарлайтын
оған және оның отбасы мүшелеріне (бар болса) ұсыну туралы
________________________ (облыс, республикалық маңызы бар қалалар
және Астана) "Ата жолы" карталары тіркелген
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органының атауы)
кіріс хат-хабарлар ретінде № ___________________________________(күні)
тіркелгенін хабарлаймыз және заңда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қаралатын болады.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1)__________________________________________________________________;
2)_________________________________________________________________;
..)_________________________________________________________________
Құжаттар қабылданды________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса), лауазымы).
_________ (қолы) / _________ (Күні)
Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_______________________
_______________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
"Ата жолы" картасын ұсыну өтінішін қабылдаудан бас тарту туралы 20___ жылғы __ ________ № ________ хабарландыру
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган "Ата жолы" картасын ұсынуға құжаттарды қабылдаудан бас тартады. Сіз қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынғаныңызға байланысты, атап айтқанда:
құжаттардың атауы:
1) __________________________________________________;
2) __________________________________________________;

3) ….
Документы вернул___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица,
вернувшего документы).
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 4 к Правилам
предоставления карты
"Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма
Сноска. Верхний правый угол приложения 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Решение
о предоставлении или отказе в предоставлении карты "Ата жолы"
от "__" ________ 20___ года № ________
__________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного орган по вопросам
социальной защиты и занятости населения)
рассмотрев в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения" заявление о предоставлении карты "Ата жолы"
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
принял решение __________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Специалист местного исполнительного орган по вопросам социальной защиты и занятости населения:
1) _________________________________ _____________
(роспись)
2) _________________________________ _____________
(роспись)
3) _________________________________ _____________
(роспись)
….
Руководитель ________________ ______________________
(роспись/печать)
Приложение 5 к Правилам
предоставления карты
"Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма
Сноска. Верхний правый угол приложения 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"АТА ЖОЛЫ" КАРТАСЫ КАРТА "АТА ЖОЛЫ"
Приложение 6 к Правилам
предоставления карты
"Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма
Сноска. Верхний правый угол приложения 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.05.2024 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________
(наименование местного
исполнительного органа)
от______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его
наличии) заявителя)
________________________________
(проживающего по адресу)
Заявление о продлении карты "Ата жолы"
В связи с истечением срока действии карты "Ата жолы" прошу мне продлить карту "Ата жолы" на установленный законодательством срок.
Члены семьи, не являющиеся гражданами Республики Казахстан:
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
"__" ________ 20__ года _______________________
(подпись заявителя)
Заявление принял: _________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 20__ года _______________________________________
(подпись лица, принявшего документы)

3) ….
Құжаттарды қайтарды _______________________________________________
(құжаттарды қайтарған қызметкердің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))
_________________ (қолы) / _________ (күні)
Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ескерту. 4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ата жолы" картасын ұсынуды немесе ұсынудан бас тарту туралы
20___ жылғы "__" ________ № ________
Шешім
__________________________________________________________________
(халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы
органның атауы)
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес "Ата жолы" картасын ұсыну туралы өтінішті қарап,
Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
Шешім қабылдады_________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті
атқарушы органның маманы:
1) _________________________________ _____________
(қол қою)
2) _________________________________ _____________
(қол қою)
3) _________________________________ _____________
(қол қою)
….
Комиссия төрағасы________________ ______________________________
(қол қою/басып шығару)
Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Ескерту. 5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгі
"АТА ЖОЛЫ" КАРТАСЫ             КАРТА "АТА ЖОЛЫ"
Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Ескерту. 6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.05.2024 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
____________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса))
____________________________
(мекенжайы бойынша тұратын)
"Ата жолы" картасын ұзарту туралы Өтініш
"Ата жолы" картасының мерзімінің өтуіне байланысты маған "Ата жолы" картасын заңнамада белгіленген мерзімге ұзартуды сұраймын.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын отбасы мүшелері:
Т.А.Ә. (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтық
Ұлты
1
2
3
4
5
20__ жылғы "__" ________ ____________________(өтініш берушінің қолы)
Өтініш қабылданды: __________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
20__жылғы "__" ________
______________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)