Об утверждении Правил лицензирования экспорта и импорта специфических товаров и квалификационных требований
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 425. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2023 года № 32759.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила лицензирования экспорта и импорта специфических товаров согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по осуществлению экспорта специфических товаров, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по осуществлению импорта специфических товаров, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан по перечню согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по финансовому
мониторингу
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной
безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 9 июня 2023 года № 425
Правила лицензирования экспорта и импорта специфических товаров

Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты мен импортына лицензия беру қағидаларын және біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 425 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 маусымда № 32759 болып тіркелді.
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 3) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған бекітілсін:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты мен импортына лицензия беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары.
2. Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2023 жылғы 9 маусымдағы
№ 425 бұйрығына
1-қосымша
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты мен импортына лицензия беру қағидалары және біліктілік талаптары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила лицензирования экспорта и импорта специфических товаров (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее- Закон о государственных услугах) и определяют порядок выдачи лицензии на экспорт специфических товаров, общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, лицензии на импорт специфических товаров, а также оказания государственной услуги "Выдача лицензии на экспорт и импорт специфических товаров".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. "Выдача лицензии на экспорт и импорт специфических товаров" является государственной услугой (далее - государственная услуга) и оказывается Комитетом индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития (далее - услугодатель) согласно настоящим Правилам.
3. Услугодатель направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, в организации, осуществляющие прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги, и услугодателям в течение 10 рабочих дней со дня утверждения таких актов.
4. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) товары военного назначения – вооружение, военная техника, технологии, программное обеспечение, технические и специальные средства, материалы, оборудование для производства и испытания, комплектующие и запасные части к ним, указанные в контрольном списке специфических товаров;
2) импорт – ввоз товаров на территорию Республики Казахстан;
3) товары, контролируемые для обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан (далее – товары, контролируемые для обеспечения национальной безопасности), – товары, указанные в контрольном списке специфических товаров, не относящиеся к товарам двойного или военного назначения, контролируемые в интересах национальной безопасности в части предотвращения нанесения ущерба национальным интересам на международном уровне и политическому имиджу Республики Казахстан, а также обеспечения безопасности жизни и здоровья граждан, противодействия терроризму и преступности;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты мен импортына лицензия беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 3) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия, қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия, өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына лицензия беру, сондай-ақ "Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына және импортына лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.
2. "Түпкілікті пайдаланушысының сертификатын және халықаралық импорттық сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) болып табылады және оны осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар қолданысқа енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
4. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) әскери мақсаттағы тауарлар – арнайы тауарлардың бақылау тізімінде көрсетілген қару-жарақ, әскери техника, технологиялар, бағдарламалық қамтамасыз ету, техникалық және арнайы құралдар, материалдар, өндіруге және сынауға арналған жабдықтар, олардың жиынтықтаушылары мен қосалқы бөлшектері;
2) импорт – тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу;
3) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлар (бұдан әрі – ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлар) – өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізімінде көрсетілген, қосарлы немесе әскери мақсаттағы тауарларға жатпайтын, халықаралық деңгейде ұлттық мүдделерге және саяси имиджге нұқсан келтіруді болғызбау бөлігінде ұлттық қауіпсіздік мүддесінде бақыланатын тауарлар, сондай-ақ азаматтардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету, терроризм мен қылмысқа қарсы іс-қимыл;

4) товары двойного назначения – продукция (в том числе программное обеспечение и технологии), указанная в контрольном списке специфических товаров, которая используется в гражданских целях, но может быть применена для создания оружия массового уничтожения и средств его доставки, вооружения, военной техники;
5) специфические товары – товары двойного и военного назначения, а также товары, контролируемые для обеспечения национальной безопасности;
6) государственные органы системы контроля специфических товаров – центральные государственные органы Республики Казахстан, осуществляющие контроль специфических товаров в пределах компетенции, установленной Законом и законодательством Республики Казахстан;
7) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере контроля специфических товаров, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, – межотраслевую координацию;
8) экспорт – вывоз товаров за пределы территории Республики Казахстан, а также передача программного обеспечения и технологий на территории Республики Казахстан иностранным лицам.
5. Общая лицензия на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, с указанием в ней нескольких иностранных государств, импортеров и (или) конечных пользователей выдается физическим и юридическим лицам Республики Казахстан, осуществляющим экспорт товаров двойного назначения (за исключением ядерных и специальных неядерных материалов, оборудования, установок, технологий, источников ионизирующего излучения, оборудования и соответствующих товаров и технологий двойного назначения, работ, услуг, связанных с их производством) и товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, соответствующих контрольным кодам 1C350, 10C905 и 10C906, предусмотренным в Контрольном списке специфических товаров (далее – Контрольный список).
6. Лицензия на импорт и экспорт специфических товаров выдается сроком на 1 (один) год. При представлении документов, являющихся основанием для выдачи лицензии, со сроком действия меньше 1 (одного) года, то срок действия лицензии будет ограничен сроком действия документа с наименьшим сроком действия.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Лицензия выдается на каждый вид товара в соответствии с единой товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, утвержденной решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2021 года № 80, с указанием десятизначного кода, независимо от количества наименований товаров, включенных в договор (контракт).

4) қосарланған мақсаттағы тауарлар – азаматтық мақсаттарда пайдаланылатын, бірақ жаппай қырып-жою қаруын және оны жеткізу құралдарын, қару-жарақты, әскери техниканы жасау үшін қолданылуы мүмкін өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізімінде көрсетілген өнім (оның ішінде бағдарламалық қамтамасыз ету мен технологиялар);
5) өзіндік ерекшелігі бар тауарлар – қосарланған және әскери мақсаттағы тауарлар, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлар;
6) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдары – Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзырет шегінде өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары;
7) уәкілетті орган – өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде – салааралық үйлестіруді мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) экспорт – тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге әкету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында бағдарламалық қамтамасыз ету мен технологияларды шетелдік тұлғаларға беру.
5. 1С350, 10C905, 10C906 және 10С907 бақылау кодтарына сәйкес келетін, Заңның 7-бабының 5) тармақшасына сәйкес бекітілген (бұдан әрі – Бақылау тізімі), бірнеше шет мемлекеттер, импорттаушылар және (немесе) түпкі пайдаланушылар көрсетіле отырып, қосарланған мақсаттағы тауарлардың (ядролық және арнайы ядролық емес материалдарды, жабдықтарды, қондырғыларды, технологияларды, иондандырушы сәулелену көздерін, қосарланған мақсаттағы жабдықтарды және тиісті тауарлар мен технологияларды, оларды шығаруға байланысты жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) және ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия, қосарланған мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына беріледі.
6. Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импорты мен экспортына лицензия 1 (бір) жыл мерзімге беріледі.
Лицензияның қолданылу мерзімі лицензия беруге негіз болып табылатын құжаттардың қолданылу мерзімімен шектелуі мүмкін.
7. Лицензия шартқа (келісімшартқа) енгізілген тауарлар атауларының санына қарамастан, бір сыртқы сауда шарты (келісімшарты) шеңберінде Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 80 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифіне (бұдан әрі – СЭҚ ТН) сәйкес әрбір тауар түріне бір он таңбалы кодты және Бақылау тізіміне сәйкес бір тауар кодын көрсете отырып, бір сыртқы сауда шарты (келісімшарты) шеңберінде беріледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Допускается использование кода товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (далее – код ТН ВЭД), отсутствующего в Контрольном списке, поскольку окончательное решение по идентификации и отнесению тому или иному специфическому товару определяется техническими параметрами контролируемых специфических товаров Контрольного списка, соответствующих определенному коду по контрольным спискам.
9. Лицензия оформляется для перемещения специфических товаров, как внутри Евразийского экономического союза, так и в третьи страны и из третьих стран.
10. Лицензия и (или) приложение к лицензии подлежат переоформлению в случаях, установленных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал) документы, необходимые для оказания государственной услуги, перечень которых приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на экспорт и импорт специфических товаров" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. При подаче услугополучателем всех необходимых документов, указанных в пункте 11 настоящих Правил, посредством портала - в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты получения результата государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя Республики Казахстан, о разрешительных документах имеющихся у услугополучателя услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
14. Работник канцелярии услугодателя осуществляет прием и регистрацию документов в день их поступления и направляет ответственному исполнителю.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

8. Бақылау тізімінде жоқ СЭҚ ТН кодтарын пайдалануға рұқсат етіледі, өйткені белгілі бір өзіндік ерекшелігі бар тауарды сәйкестендіру және арақатынасы бойынша түпкілікті шешім бақылау тізімдері бойынша белгілі бір кодқа сәйкес келетін осы тізімдегі бақыланатын өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың техникалық параметрлерімен анықталады.
9. Лицензия Еуразиялық экономикалық одақ ішінде, сол сияқты үшінші елдерге және үшінші елдерден өзіндік ерекшелігі бар тауарларды өткізу үшін ресімделеді.
10. Лицензия және (немесе) лицензияға қосымша "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда қайта ресімделуге жатады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты мен импортына лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттарды жібереді (бұдан әрі – портал).
12. Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды, осы Қағидалардың 11 тармағында көрсетілген бойынша, портал арқылы берген кезде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
13. Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, Қазақстан Республикасының заңды тұлғасын, дара кәсіпкерін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, көрсетілетін қызметті алушыда бар рұқсат беру құжаттары туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының арнайы тауарларды бақылау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін көрсетілетін қызметті алушыға қолданылған әкімшілік жазалар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері құжаттарды олар келіп түскен күні қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және жауапты орындаушыға жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

15. Ответственный исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации представленных услугополучателем документов проверяет их полноту и срок действия.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя либо лица его замещающего, и направляет его услугополучателю через портал в форме электронного документа в личный кабинет услугополучателя.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 16 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При рассмотрении заявления на получение лицензии на экспорт специфических товаров, общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, лицензии на импорт специфических товаров, в случае представления услугополучателем полного пакета документов, ответственный исполнитель направляет документы предъявленные услугополучателем в соответствующие государственные органы, предусмотренные постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1083 "О некоторых вопросах выдачи разрешительных документов в сфере контроля специфических товаров".
Государственные органы направляют услугодателю ответ о соответствии или несоответствии услугополучателя требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае выявления оснований для отказа в выдаче лицензии установленных статьей 22 Закона государственные органы отказывают в согласовании выдачи разрешения.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 17 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При рассмотрении документов, представленных услугополучателем для получения лицензии на экспорт специфических товаров, общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, ответственный исполнитель, одновременно с запросом в соответствующие государственные органы, направляет запрос в государственные органы системы контроля специфических товаров в порядке определенном Правилами осуществления информационного взаимодействия уполномоченного органа с государственными органами системы контроля специфических товаров, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 283.
После получения ответа от государственных органов системы контроля специфических товаров, ответственный исполнитель проводит оценку рисков на основании полученной информации.
Одновременно с запросом в соответствующие государственные органы, ответственный исполнитель направляет посредством государственных электронных информационных ресурсов гарантийное обязательство страны-импортера, представленное услугополучателем, в Министерство иностранных дел Республики Казахстан для проведения проверки его подлинности (далее - подтверждение).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 18 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде олардың толықтығын және қолданылу мерзімін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының не оны алмастыратын тұлғаның ЭЦҚ қойылған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және оны көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне электрондық құжат нысанындағы портал арқылы көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.
16. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, өзіндік ерекшелігі бар тауарлар тауарлардың экспортына лицензия, қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия, өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына лицензия алуға өтінішті қарау кезінде жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушы, ұсынған құжаттарды "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы рұқсат құжаттарын берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1083 қаулысында көзделген тиісті мемлекеттік органдарға жібереді (бұдан әрі – тиісті мемлекеттік органдар), лицензия беру мәселесін келісу үшін.
Көрсетілетін қызметті берушінің сұранысы негізінде тиісті мемлекеттік органдар он жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы жауап жібереді.
Тиісті мемлекеттік органдар белгіленген мерзімде жауап бермеген жағдайда, лицензия беру автоматты түрде келісілген деп есептеледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Көрсетілетін қызметті алушы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия, қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия алу үшін ұсынған құжаттарды қарау кезінде жауапты орындаушы сұрау салумен бір мезгілде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 283 қаулысымен бекітілген уәкілетті органның өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған тәртіппен өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарына сұрау салуды жібереді
Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесінің мемлекеттік органдарынан жауап алғаннан кейін жауапты орындаушы алынған ақпарат негізінде тәуекелдерді бағалауды жүргізеді.
Тиісті мемлекеттік органдарға сұрау салумен бір мезгілде жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушы ұсынған импорттаушы елдің кепілдік міндеттемесін (бұдан әрі-растау) оның түпнұсқалығына тексеру жүргізу үшін мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар арқылы Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне жібереді. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі оның түпнұсқалығын тексеру кезеңінде көрсетілетін қызмет алушының өтінішін қарау мерзімі тиісті растау алынғанға дейін көрсетілетін қызмет берушімен тоқтатылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

18. При рассмотрении заявления на получение лицензии на экспорт специфических товаров или общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, соответствующей контрольным кодам 1С350 или 10С905, указанным в Контрольном списке, ответственный исполнитель направляет представленное услугополучателем гарантийное обязательство страны - импортера в Министерство иностранных дел Республики Казахстан для получения подтверждения проверки его подлинности в случаях:
1) первичного экспорта контрагенту в соответствии с внешнеторговым контрактом;
2) получения уполномоченным органом информации от государственных органов о возможных рисках при осуществлении экспорта.
Услугополучатель в течение 7 (семи) рабочих дней со дня представления документов на получение лицензии на экспорт специфических товаров или общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, представляет для сверки услугодателю оригинал гарантийного обязательства страны - получателя через канцелярию услугодателя.
На основании пункта 1 статьи 29 Закона, услугодатель вправе запрашивать и получать от услугополучателя необходимые документы и (или) информацию относящиеся к сфере контроля специфических товаров.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 19 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан, изложены в Перечне основных требований.
При рассмотрении заявления на получение лицензии на экспорт специфических товаров, общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, лицензии на импорт специфических товаров, в случае выявления оснований для отказа в оказании государственной услуги установленные законодательством Республики Казахстан, и изложенных в Перечне основных требований услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

18. Бақылау тізімінде көрсетілген 1С350 немесе 10С905 бақылау кодтарына сәйкес келетін өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия немесе қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия алуға өтінішті қарау кезінде жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушы ұсынған импорттаушы елдің кепілдік міндеттемесін тексерілгенін растау үшін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне оның түпнұсқалығын тексеруді растауды алу үшін мынадай жағдайларда жібереді:
1) сыртқы сауда келісімшартына сәйкес контрагентке бастапқы экспорты болған жағдайда;
2) уәкілетті органның экспортты жүзеге асыру кезіндегі ықтимал тәуекелдер туралы мемлекеттік органдардан ақпарат алуы болған жағдайда.
Көрсетілетін қызметті алушы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия немесе қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия алуға құжаттар ұсынылған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы көрсетілетін қызметті берушіге салыстыру үшін алушы елдің кепілдік міндеттемесінің түпнұсқасын ұсынады.
Заңның 29-бабы 1-тармағына сәйкес, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласына қатысты қажетті құжаттарды және (немесе) ақпаратты сұратуға және алуға құқылы.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Заңда, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңда және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі-Заңдар) белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер негізгі талаптар тізбесінде баяндалған.
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлар экспортына лицензияны, қосарланған мақсаттағы тауарлар немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлар экспортына жалпы лицензияны, өзіндік ерекшелігі бар тауарлар импортына лицензияны алуға өтінішті қарау кезінде, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін жоғарда айтылған Заңдарда белгіленген және негізгі талаптар тізбесінде баяндалған негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

Уведомление о заслушивании направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении, телефонограммой или телеграммой, текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу услугополучателя, указанный в заявлении, либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова, не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает лицензию, переоформленную лицензию, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 20 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. На основании результатов проведенной оценки рисков, ответа государственных органов и проверки подлинности гарантийного обязательства страны-получателя, ответственный исполнитель оформляет результат оказания государственной услуги – лицензия по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги посредством информационной системы "E-license" направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя либо лица его замещающего.
21. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
22. Услугополучатель после совершения экспорта товаров военного назначения согласно условиям внешнеторгового договора (контракта) или иного документа, подтверждающего намерения сторон с импортером (конечным пользователем), представляет услугодателю документ подтверждающий доставку товара военного назначения в течение 15 рабочих дней с момента ввоза в страну назначения.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
23. Жалоба на решение, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается услугодателю, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Услугодатель, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют жалобу и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.

Тыңдау туралы хабарлама оның тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен, телефонограммамен немесе жеделхатпен, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе өтініште көрсетілген көрсетілетін қызметті алушының электрондық мекенжайы бойынша мәтіндік хабарламамен не хабарламаны немесе шақыруды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі Мемлекеттік қызмет көрсету. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші лицензияны, қайта ресімделген лицензияны немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қатер төну қаупі туындаған жағдайда және (немесе) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерінің сақталмауына байланысты мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту кезінде, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болған ақпарат жария етуге және (немесе) таратылуға жатпайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Жүргізілген тәуекелдерді бағалау, мемлекеттік органдардың жауабы және алушы елдің кепілдік міндеттемесінің түпнұсқалығын тексеру нәтижелері негізінде жауапты орындаушы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін - лицензияны не осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды ресімдейді.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі "E-license" ақпараттық жүйесі арқылы көрсетілетін қызметті беруші басшысының не оны алмастыратын тұлғаның ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жіберіледі және сақталады.
Берілген лицензиялар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың қозғалысын бақылау мақсатында мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелеріне жолданады және сақталады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.
22. Көрсетілетін қызметті алушы сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) немесе тараптардың импорттаушымен (түпкі пайдаланушымен) ниетін растайтын өзге де құжаттың талаптарына сәйкес әскери мақсаттағы тауарлардың экспорты жасалғаннан кейін көрсетілетін қызметті берушіге әскери мақсаттағы тауарлардың жеткізілгенін растайтын құжатты межелі елге әкелінген сәттен бастап 15 жұмыс күні ішінде ұсынады.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
23. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Көрсетілетін қызметті беруші шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.

24. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
1) услугодателя – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
2) уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
25. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
При продлении срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
26. При несогласии с результатом оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных услугах.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Глава 4. Порядок предоставления документов по исполнению общих лицензий
27. Физические и юридические лица Республики Казахстан, осуществляющие экспорт товаров на основании общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности, обязаны представлять в уполномоченный орган документы по исполнению общих лицензий на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности.
28. Физические и юридические лица Республики Казахстан предоставляют в бумажной или электронной форме документы по исполнению общей лицензии в уполномоченный орган в течение 10 рабочих дней со дня осуществления экспорта товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к
Правилам лицензирования
экспорта и импорта
специфических товаров
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на экспорт или импорт специфических товаров"
Наименование государственной услуги "Выдача лицензии на экспорт или импорт специфических товаров"
Наименование подвида государственной услуги:

24. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес қаралуға жатады:
1) көрсетілетін қызметті беруші – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.
25. Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңы 25-бабының 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайларда 10 (он) он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
26. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайларда "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
4-тарау. Жалпы лицензияларды орындау бойынша құжаттарды ұсыну тәртібі
27. Қосарланған мақсаттағы тауарларды немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарларды экспорттауға арналған жалпы лицензия негізінде тауарларды экспорттауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары уәкілетті органға қос мақсаттағы тауарларды немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарларды экспорттауға арналған жалпы лицензияларды орындау жөніндегі құжаттарды ұсынуға міндетті.
28. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспорты жүзеге асырылған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жалпы лицензияны орындау жөніндегі құжаттарды ұсынады.
Өзіндік ерекшелігі бар
тауарлардың экспорты мен
импортына лицензия беру
қағидаларына
1-қосымша
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына және импортына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына және импортына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1) экспорт специфических товаров;
2) импорт специфических товаров;
3) общая лицензия на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан.
1
Наименование услугодателя
Комитет индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
При выдаче лицензии на импорт специфических товаров – не позднее 30 (тридцати) рабочих дней;
При выдаче лицензии на экспорт специфических товаров или общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности – не позднее 30 (тридцати) рабочих дней, за исключением случая, когда необходимо получение подтверждения проверки подлинности гарантийного обязательства страны-получателя, либо когда необходимо получение информации от иностранных компетентных органов или организаций. В этом случае лицензия выдается по получению такого подтверждения;
при переоформлении лицензий и (или) приложения к лицензиям по всем подвидам - не позднее 3 (трех) рабочих дня;
при переоформлении лицензий и (или) приложений к лицензиям по всем подвидам в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения - не позднее 30 (тридцати) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
1) лицензия на экспорт специфических товаров;
2) лицензия на импорт специфических товаров;
3) общая лицензия на экспорт товаров двойного назначения или товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности;
4) мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
По всем подвидам:
1) при выдаче лицензии - 10 месячных расчетных показателей (далее - МРП);
2) за переоформление лицензии - 1 МРП;
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Оплата может осуществляться через платежный шлюз "электронного правительства" (далее - ПШЭП) или через банки второго уровня.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты;
2) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импорты;
3) қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына лицензия беру кезінде – 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей;
өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия немесе қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия беру кезінде – алушы елдің кепілдік міндеттемесінің түпнұсқалығын тексеру растамасын алу қажет болған не шетелдік құзыретті органдардан немесе ұйымдардан ақпарат алу қажет болған жағдайды қоспағанда, 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей. Бұл жағдайда лицензия осындай растауды алғаннан кейін беріледі;
барлық кіші түрлері бойынша лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде - 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей;
көрсетілетін қызметті алушы бөлу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда барлық кіші түрлері бойынша лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қайта ресімдеу кезінде - 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия беру;
2) өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына лицензия беру;
3) қос мақсаттағы тауарлардың немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін бақыланатын тауарлардың экспортына жалпы лицензия беру;
4) мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
1) лицензия беру кезінде - 10 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін – 1 АЕК;
лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады. Төлем "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮТШ) арқылы немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодатель - с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портал - круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем).
Регистрация поступающих заявлений осуществляется с понедельника по пятницу включительно в соответствии с графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, регистрация заявлений, поступивших после 16.00 часов, осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, требуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
для получения лицензии:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя, согласно приложению к настоящему Перечню основных требований;
сведения, подтверждающие оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
2) электронные копии документов о соответствии квалификационным требованиям согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
для переоформления лицензии:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 1 к Перечню основных требований;
2) сведения, подтверждающие уплату лицензионного сбора, за исключением оплаты через ПШЭП;
3) электронные копии документов, содержащие информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории физических или юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям;
4) услугодателем получен ответ от соответствующего согласующего государственного органа о несоответствии услугополучателя предъявляемым при лицензировании требованиям;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности, или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;

1) көрсетілетін қызметті беруші - 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Келіп түскен өтініштерді тіркеу жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін жүзеге асырылады, сағат 17.00-ден кейін келіп түскен өтініштерді тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
лицензия алу үшін:
1) осы негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын мәліметтер;
2) осы бұйрықтың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес мынадай біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы құжаттар. лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) осы Негізгі талаптар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ЭҮТШ арқылы төлеуді қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын мәліметтер;
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттар.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Қазақстан Республикасының заңдарында жеке немесе заңды тұлғалардың осы санаты үшін қызмет түрімен айналысуға тыйым салынуы;
2) лицензиялық алым енгізілмеген;
3) көрсетілетін қызметті алушы біліктілік талаптарына сәйкес келмесе;
4) көрсетілетін қызметті беруші тиісті келісуші мемлекеттік органнан көрсетілетін қызметті алушының лицензиялау кезінде қойылатын талаптарға сәйкес келмейтіні туралы жауап алса;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қызметті немесе лицензиялауға жататын жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;

6) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
7) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
8) несоответствие услугополучателя и (или) его представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
9) осуществление экспорта станет нарушением обязанностей по осуществлению мер, принятых Советом Безопасности Организации Объединенных Наций, действующим на основании главы VII Устава Организации Объединенных Наций, в частности оружейных эмбарго;
10) осуществление экспорта станет нарушением международных обязательств Республики Казахстан по международным соглашениям, в частности тех, которые касаются передачи обычных вооружений или их незаконного оборота;
11) наличие информации, что специфические товары будут использованы для совершения актов геноцида, преступлений против человечности, серьезных нарушений Женевских конвенций 1949 года, нападений на гражданские объекты или гражданских лиц, которые пользуются защитой, или других военных преступлений, как они определены в международных соглашениях;
12) отрицательный результат (либо его отсутствие в течение 1 (одного) календарного года с момента направления) проверки подлинности гарантийного обязательства страны-импортера.
13) причинение ущерба или возникновение угрозы причинения ущерба интересам Республики Казахстан;
14) нарушение международных обязательств Республики Казахстан;
15) отрицательное решение при осуществлении оценки рисков;
16) если, в отношении заявителя в течение одного года до подачи заявления на получение разрешения налагалось административное взыскание за нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров;
17) если в отношении заявителя в течение одного года до подачи заявления на получение разрешения вынесен обвинительный приговор суда за совершение уголовного правонарушения в сфере контроля специфических товаров или заявитель освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка или преступлений небольшой и средней тяжести на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
18) если к заявителю в течение последних пяти лет применялись санкции Совета Безопасности Организации Объединенных Наций;

6) сот орындаушысының ұсынысы негізінде көрсетілетін қызметті алушы-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салынады;
7) көрсетілетін қызметті алушының ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
8) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
9) экспортты жүзеге асыру Біріккен Ұлттар Ұйымы Жарғысының VII тарауы, атап айтқанда қару-жарақ эмбаргосы негізінде әрекет ететін Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесі қабылдаған шараларды жүзеге асыру жөніндегі міндеттерді бұзатын болады;
10) экспортты жүзеге асыру Қазақстан Республикасының халықаралық келісімдер бойынша, атап айтқанда, қарапайым қару-жарақты беруге немесе олардың заңсыз айналымына қатысты халықаралық міндеттемелерін бұзатын болады;
11) белгілі бір тауарлар геноцид актілерін, адамзатқа қарсы қылмыстарды, 1949 жылғы Женева конвенцияларын елеулі бұзушылықтарды, қорғанысты пайдаланатын азаматтық объектілерге немесе бейбіт тұрғындарға шабуылдарды немесе халықаралық келісімдерде анықталғандай басқа да әскери қылмыстарды жасау үшін пайдаланылатыны туралы ақпарат болған жағдайда;
12) импорттаушы елдің кепілдік міндеттемесінің түпнұсқалығын тексерудің теріс нәтижесі (не оның жіберілген сәттен бастап күнтізбелік 1 (бір) жыл ішінде болмауы);
13) Қазақстан Республикасының мүдделеріне нұқсан келтірілгенде немесе нұқсан келтіру қатері туындағанда;
14) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелері бұзылғанда;
15) тәуекелдерді бағалауды жүзеге асыру қорытындылары бойынша теріс нәтиже болғанда;
16) егер рұқсат алуға өтініш берілгенге дейін бір жыл ішінде өтініш берушіге қатысты Қазақстан Республикасының өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік жаза қолданылса;
17) егер рұқсат алуға өтініш берілгенге дейін бір жыл ішінде өтініш берушіге қатысты өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласында қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылса немесе Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде өтініш беруші қылмыстық теріс қылық немесе онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылса;
18) егер өтініш берушіге соңғы бес жыл ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің санкциялары қолданылса;

19) если заявитель в течение последних пяти лет нарушал санкции Совета Безопасности Организации Объединенных Наций.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) услугодатель –в разделе "Государственные услуги";
2) портал.
Приложение
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги "Выдача
лицензии на экспорт или
импорт специфических
товаров"
форма 1
Заявление для получения лицензии на экспорт специфических товаров
1. Заявление №
2. Заявитель (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН/ИИН)
3. Изготовитель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН/ИИН (для резидента Республики Казахстан))
4. Покупатель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
5. Конечный пользователь (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
6. Орган государственных доходов Республики Казахстан
7. Срок действия лицензии
8. Основание для запроса лицензии (договор, контракт, соглашение или иной документ отчуждения между участниками внешнеторговой сделки)
9. Наименование продукции
10. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
11. Код товара по контрольным спискам
12. Единица измерения по ТН ВЭД ЕАЭС (основная или дополнительная)
13. Суммарное количество
14. Валюта контракта
15. Общая стоимость в валюте контракта
16. Номера расчетных (валютных) счетов, наименование банка
17. Настоящим подтверждается, что: заявитель дает согласие на использование сведений составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах; в отношении заявителя не имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности; все прилагаемые документы являются достоверными и действительными. Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

19) егер өтініш беруші соңғы бес жыл ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің санкцияларын бұзса, жүзеге асырылады.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алу мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті беруші – "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) портал.
"Өзіндік ерекшелігі бар
тауарлардың экспортына немесе
импортына лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне қосымша
1-нысан
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына лицензия алу үшін өтініш
1. № өтініш
2. Өтініш беруші (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
3. Дайындаушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН (Қазақстан Республикасының резиденті үшін))
4. Сатып алушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
5. Түпкілікті пайдаланушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органы
7. Лицензияның қолданылу мерзімі
8. Лицензияны сұрау салу үшін негіздеме (шарт, келісімшарт, келісім немесе сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы өзге де иеліктен шығару құжаты)
9. Өнімнің атауы
10. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
11. Тауардың бақылау тізімдері бойынша коды
12. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі (негізгі немесе қосымша)
13. Жиынтық саны
14.Келісімшарт валютасы
15. Келісімшарт валютасындағы жалпы құны
16. Есеп айырысу (валюталық) шоттарының нөмірлері, банктің атауы
17. Осымен расталады: өтініш беруші ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді; өтініш берушіге қатысты қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) жоқ;
барлық қоса берілген құжаттар дұрыс және жарамды болып табылады. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.

18. От заявителя: фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________ должность _______________ дата _______________
19. Особые условия лицензии
форма 2
Заявление для получения лицензии на импорт специфических товаров
1. Заявление №
2. Заявитель (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН)
3. Конечный пользователь (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН)
4. Продавец (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
5. Страна происхождения
6. Орган государственных доходов Республики Казахстан
7. Срок действия лицензии
8. Основание для запроса лицензии (договор, контракт, соглашение или иной документ отчуждения между участниками внешнеторговой сделки и дата подписания)
9. Наименование продукции и цель ее использования
10. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
11. Код товара по контрольным спискам
12. Единица измерения по ТН ВЭД ЕАЭС (основная или дополнительная)
13. Суммарное количество
14. Валюта контракта
15. Общая стоимость в валюте контракта
16. Номера расчетных (валютных) счетов, наименование банка
17. Настоящим подтверждается, что: заявитель дает согласие на использование сведений составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах; в отношении заявителя не имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности; все прилагаемые документы являются достоверными и действительными. Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. От заявителя:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________
должность _______________
дата _______________
19. Особые условия лицензии
форма 3
Заявление для получения общей лицензии на экспорт товаров двойного назначения и товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности
1. Заявление №
2. Заявитель (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН/ИИН)
3. Изготовитель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН/ИИН (для резидента Республики Казахстан)
4. Покупатель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
5. Конечный пользователь (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
6. Орган государственных доходов Республики Казахстан
7. Срок действия лицензии
8. Основание для запроса лицензии (договор, контракт, соглашение или иной документ отчуждения между участниками внешнеторговой сделки и дата подписания)

18. Өтініш берушіден:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________
лауазымы _______________
күні _______________
19. Лицензияның ерекше шарттары
2-нысан
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына лицензия алу үшін өтініш
1. № өтініш
2. Өтініш беруші (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
3. Түпкілікті пайдаланушы (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
4. Сатушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық поштасының мекенжайы)
5. Шыққан елі
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органы
7. Лицензияның қолданылу мерзімі
8. Лицензияны сұрату үшін негіздеме (шарт, келісімшарт, келісім немесе сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы өзге де иеліктен шығару құжаты және қол қойылған күні)
9. Өнімнің атауы және оның пайдалану мақсаты
10. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
11. Тауардың бақылау тізімдері бойынша коды
12. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі (негізгі немесе қосымша)
13. Жиынтық саны
14. Келісімшарт валютасы
15. Келісімшарт валютасындағы жалпы құны
16. Есеп айырысу (валюталық) шоттарының нөмірлері, банктің атауы
17. Осымен расталады: өтініш беруші ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді; өтініш берушіге қатысты қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) жоқ;
барлық қоса берілген құжаттар дұрыс және жарамды болып табылады. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.
18. Өтініш берушіден:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________
лауазымы _______________
күні _______________
19. Лицензияның ерекше шарттары
3-нысан
Қосарланған мақсаттағы тауарлар мен ұлттық қауіпсіздік пайымдаулары бойынша бақыланатын тауарлардың экспортына лицензия алуға арналған өтініш
1. № өтініш
2. Өтініш беруші (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
3. Дайындаушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН (Қазақстан Республикасының резиденті үшін))
4. Сатып алушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
5. Түпкілікті пайдаланушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органы
7. Лицензияның қолданылу мерзімі
8. Лицензияны сұрату үшін негіздеме (шарт, келісімшарт, келісім немесе сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы өзге де иеліктен шығару құжаты және қол қойылған күні)

9. Наименование продукции
10. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
11. Код товара по контрольным спискам
12. Единица измерения по ТН ВЭД ЕАЭС (основная или дополнительная)
13. Суммарное количество
14. Валюта контракта
15. Общая стоимость в валюте контракта
16. Номера расчетных (валютных) счетов, наименование банка
17. Настоящим подтверждается, что: заявитель дает согласие на использование сведений составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах; в отношении заявителя не имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности; все прилагаемые документы являются достоверными и действительными. Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. От заявителя:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________
должность _______________
дата _______________
19. Особые условия лицензии
Приложение 2
к Правилам лицензирования
экспорта и импорта
специфических товаров
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"Индустриялық даму комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Республиканское государственное учреждение "Комитет индустриального развития
Астана қ.
г. Астана
Номер: [Номер документа]
Дата выдачи: [Дата выдачи] год
[Наименование организации, юридический адрес, БИН/ИИН]
МОТИВИРОВАННЫЙ ОТКАЗ
Республиканское государственное учреждение "Комитет индустриального развития ", рассмотрев Ваше заявление от [Дата] года № [Номер входящего документа], сообщает следующее: [Обоснование отказа]
[Должность подписывающего]
[Ф.И.О. (при наличии) подписывающего]
Приложение 3
к Правилам лицензирования
экспорта и импорта
специфических товаров
Форма 1
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Лицензия на экспорт специфических товаров
1. Лицензия №
2. Заявитель (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН)
3. Изготовитель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН (для резидента Республики Казахстан))

9. Өнімнің атауы
10. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
11. Тауардың бақылау тізімдері бойынша коды
12. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі (негізгі немесе қосымша)
13. Жиынтық саны
14. Келісімшарт валютасы
15. Келісімшарт валютасындағы жалпы құн
16. Есеп айырысу (валюталық) шоттарының нөмірлері, банктің атауы
17. Осымен расталады:
өтініш беруші ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді;
өтініш берушіге қатысты қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) жоқ;
8-тармақта көрсетілген өзіндік ерекшелігі бар тауарларды тауарлар алушы елдің кепілдік міндеттемелерін ұсынбай экспортталмайды;
барлық қоса берілген құжаттар дұрыс және жарамды болып табылады.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.
18. Өтініш берушіден:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________
лауазымы _______________
күні _______________
19. Лицензияның ерекше шарттары
Өзіндік ерекшелігі бар
тауарлардың экспорты мен
импортына лицензия беру
қағидаларына 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"Өнеркәсіп комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі"
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Республиканское государственное учреждение "Комитет промышленности"
Астана қ.
г. Астана
Нөмірі: [құжат нөмірі]
Берілген күні: [берілген күні] жылы
[Ұйымның атауы, заңды мекенжайы, БСН/ЖСН]
ДӘЛЕЛДІ БАС ТАРТУ
"Өнеркәсіп комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі Сіздің өтінішіңізді [жыл] № [кіріс құжатының нөмірі] қарағаннан кейін мынаны хабарлайды: [Бас тарту негіздемесі]
[Қол қоюшының лауазымы]
[Қол қоюшының Т. А. Ә. (бар болса)]
Өзіндік ерекшелігі бар
тауарлардың экспорты мен
импортына лицензия беру
қағидаларына 3-қосымша
1-нысан
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлар экспортына арналған лицензия
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. № лицензия
2. Өтініш беруші (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
3. Дайындаушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН (Қазақстан Республикасының резиденті үшін))

4. Покупатель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
5. Конечный пользователь (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
6. Орган государственных доходов Республики Казахстан
7. Срок действия лицензии
8. Основание для запроса лицензии (договор, контракт, соглашение или иной документ отчуждения между участниками внешнеторговой сделки)
9. Наименование продукции
10. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
11. Код товара по контрольным спискам
12. Единица измерения по ТН ВЭД ЕАЭС (основная или дополнительная)
13. Суммарное количество
14. Валюта контракта
15. Общая стоимость в валюте контракта
16. Номера расчетных (валютных) счетов, наименование банка
17. Согласовано
18. От заявителя фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________
должность _______________
19. Государственный орган Республики Казахстан – лицензиар _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________
должность _______________
дата _______________
20. Особые условия лицензии
Форма 2
Лицензия на импорт специфических товаров
1. Лицензия №
2. Заявитель (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН)
3. Конечный пользователь (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН)
4. Продавец (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
5. Страна происхождения
6. Орган государственных доходов Республики Казахстан
7. Срок действия лицензии
8. Основание для запроса лицензии (договор, контракт, соглашение или иной документ отчуждения между участниками внешнеторговой сделки и дата подписания)
9. Наименование специфических товаров и цель их использования
10. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
11. Код товара по контрольным спискам
12. Единица измерения по ТН ВЭД ЕАЭС (основная или дополнительная)
13. Суммарное количество
14. Валюта контракта
15. Общая стоимость в валюте контракта
16. Номера расчетных (валютных) счетов, наименование банка
17. Согласовано
18. От заявителя фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________
должность _______________
19. Государственный орган Республики Казахстан – лицензиар _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________
должность _______________
дата _______________
20. Особые условия лицензии
форма 3
Общая лицензия на экспорт товаров двойного назначения и товаров, контролируемых для обеспечения национальной безопасности

4. Сатып алушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
5. Жөндеу / жаңғырту / қайта өңдеу / ауыстыру / қайтару үшін қабылдау жұмыстарын жүзеге асыратын тұлға (толық атауы, елі, мекенжайы, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы)
6. Соңғы пайдаланушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
7. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органы
8. Лицензияның қолданылу мерзімі
9. Лицензияны сұрату үшін негіздеме (шарт, келісімшарт, келісім немесе сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы өзге де иеліктен шығару құжаты)
10. Өнімнің атауы және олардың пайдалану мақсаты
11. Әкету мақсаты
12. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
13. Тауардың бақылау тізімдері бойынша коды
14. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі (негізгі немесе қосымша)
15. Жиынтық саны
16. Келісімшарт валютасы
17. Келісімшарт валютасындағы жалпы құны
18. Есеп айырысу (валюталық) шоттарының нөмірлері, банктің атауы
19. Келісілді
20. Өтініш берушіден тегі, аты, әкесінің аты (оның бар) _______________ лауазымы _______________
21. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы – лицензиар _______________ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________ лауазымы _______________ күні _______________
22. Лицензияның ерекше шарттары
2-нысан
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың импортына арналған лицензия
1. № лицензия
2. Өтініш беруші (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
3. Түпкілікті пайдаланушы (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
4. Сатушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық поштасының мекенжайы)
5. Шыққан елі
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органы
7. Лицензияның қолданылу мерзімі
8. Лицензияны сұрату үшін негіздеме (шарт, келісімшарт, келісім немесе сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы өзге де иеліктен шығару құжаты)
9. Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың атауы және олардың пайдалану мақсаты
10. әкелу мақсаты
11. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
12. Тауардың бақылау тізімдері бойынша коды
13. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі (негізгі немесе қосымша)
14. Жиынтық саны
15. Келісімшарт валютасы
16. Келісімшарт валютасындағы жалпы құны
17. Есеп айырысу (валюталық) шоттарының нөмірлері, банктің атауы
18. Келісілді
19. Өтініш берушіден тегі, аты, әкесінің аты (оның бар) _______________ лауазымы _______________
20. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы – лицензиар _______________ тегі, аты, әкесінің аты (оның бар) _______________ лауазымы _______________ күні _______________
21. Лицензияның ерекше шарттары
3-нысан
Ұлттық қауіпсіздік себептері бойынша бақыланатын және қосарланған мақсаттағы тауарлардың экспортына жалпы лицензия

1. Лицензия №
2. Заявитель (полное наименование, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН)
3. Изготовитель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты, БИН / ИИН (для резидента Республики Казахстан))
4. Покупатель (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
5. Конечный пользователь (полное наименование, страна, адрес, телефон, адрес электронной почты)
6. Орган государственных доходов Республики Казахстан
7. Срок действия лицензии
8. Основание для запроса лицензии (договор, контракт, соглашение или иной документ отчуждения между участниками внешнеторговой сделки)
9. Наименование продукции
10. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
11. Код товара по контрольным спискам
12. Единица измерения по ТН ВЭД ЕАЭС (основная или дополнительная)
13. Суммарное количество
14. Валюта контракта
15. Общая стоимость в валюте контракта
16. Номера расчетных (валютных) счетов, наименование банка
17. Согласовано
18. От заявителя фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________ должность _______________
19. Государственный орган Республики Казахстан – лицензиар
_______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________
должность _______________
дата _______________
20. Особые условия лицензии
Приложение 4
к Правилам лицензирования
экспорта и импорта
специфических
товаров
Документ по исполнению общей лицензии
Данные
Информация
Примечание
1
Номер и дата общей лицензии
2
Дата осуществления экспорта
3
Конечный пользователь
4
Наименование экспортированного товара
5
Количество экспортированного товара
6
Количество остатка экспортируемого товара
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 9 июня 2023 года № 425
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 16.01.2026 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по осуществлению экспорта специфических товаров
№ п/п
Квалификационные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
1
Подтверждение намерения сторон на осуществление внешнеторговой деятельности
Внешнеторговый договор (контракт), со всеми приложениями и (или) дополнениями к нему, а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – иной документ, подтверждающий намерения сторон
В случае отсутствия даты срока действия внешнеторгового договора (контракт), со всеми приложениями и (или) дополнениями к нему, а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – иного документа, подтверждающий намерения сторон, необходимо предоставить подтверждение действительности контракта (договора) или иного документа, подтверждающего намерения сторон, выраженное в письменной форме, заверенное печатью и подписью участников сделки (с указанием номера и даты контракта (договора) или иного документа, подтверждающего намерения сторон);
В условиях внешнеторгового договора (контракта) или иного документа, подтверждающего намерения сторон с импортером (конечным пользователем) необходимо предусмотреть пункт о предоставлении доступа государственных органов Республики Казахстан системы контроля специфических товаров к проверке конечного использования продукции;
При экспорте продукции военного назначения в условиях внешнеторгового договора (контракта) или иного документа, подтверждающего намерения сторон с импортером (конечным пользователем) необходимо предусмотреть пункт о предоставлении сертификата подтверждения доставки продукции;
В случае осуществления реэкспорта специфических товаров, необходимо предоставить разрешение на экспорт страны- происхождения специфических товаров.
2
Подтверждение намерения сторон по приобретению продукции, если в качестве заявителя выступает посредник
Договор (контракт), со всеми приложениями и (или) дополнениями к нему, а в случае отсутствия договора (контракта) – иной документ, подтверждающий намерения сторон
Предоставляются договора между участниками сделки, начиная от производителя в Республике Казахстан и до экспортера. При экспорте продукции военного назначения Министерства обороны Республики Казахстан или его структурных подразделений предоставляются договора между всеми участниками сделки начиная от Министерства обороны Республики Казахстан или его структурных подразделений до экспортера
3
Наличие лицензии на осуществление деятельности, связанной с обращением (использованием) продукции
Лицензия на осуществление соответствующего вида деятельности или действий (операций) в соответствии с Законом Республике Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"
Сведения данного документа услугополучателя, являющийся государственным электронным информационным ресурсом, работник услугодателя получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
В случае если заявитель выступает в качестве посредника, предоставляются также лицензии всех участников сделки в Республике Казахстан
4
Наличие обязательства страны-получателя об использовании импортируемой из Республики Казахстан продукции только в заявленных целях и недопущении ее реэкспорта или передачи в третьи страны без согласия казахстанской стороны
Сертификат конечного пользователя*, международный импортный сертификат или иной гарантийный документ, выданный компетентным органом страны-получателя с указанием:
наименования и количества товара; номера и даты внешнеторгового контракта (договора) или иного документа отчуждения;
использования импортируемой продукции в заявленных целях;
недопущении реэкспорта продукции в третьи страны без согласия уполномоченного органа Республики Казахстан в сфере контроля специфических товаров
Сертификат конечного пользователя, международный импортный сертификат или иной гарантийный документ, выданный компетентным органом страны-получателя не представляется в случаях:

1. № лицензия
2. Өтініш беруші (толық атауы, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН)
3. Дайындаушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы, БСН / ЖСН (Қазақстан Республикасының резиденті үшін))
4. Сатып алушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
5. Түпкілікті пайдаланушы (толық атауы, елі, мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
6. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органы
7. Лицензияның қолданылу мерзімі
8. Лицензияны сұрату үшін негіздеме (шарт, келісімшарт, келісім немесе сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы өзге де иеліктен шығару құжаты және қол қойылған күні)
9. Өнімнің атауы
10. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
11. Тауардың бақылау тізімдері бойынша коды
12. ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша өлшем бірлігі (негізгі немесе қосымша)
13. Жиынтық саны
14. Келісімшарт валютасы
15. Келісімшарт валютасындағы жалпы құн
16. Есеп айырысу (валюталық) шоттарының нөмірлері, банктің атауы
17. Келісілді
18. Өтініш берушіден тегі, аты, әкесінің аты (оның бар) ______ лауазымы ___________
19. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы – лицензиар _______________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
___________ лауазымы _______________
күні _______________
20. Лицензияның ерекше шарттары
Өзіндік ерекшелігі бар
тауарлардың экспорты мен
импортына лицензия беру
қағидаларына
4-қосымша
Жалпы лицензияны орындау бойынша ақпарат
Деректер
Ақпарат
Ескерту
1
Жалпы лицензияның нөмірі мен күні
2
Экспортты жүзеге асыру күні
3
Түпкі пайдаланушы
4
Экспортталған тауардың атауы
5
Экспортталған тауардың саны
6
Экспортталатын тауар қалдығының мөлшері
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2023 жылғы 9 маусымдағы
№ 425 бұйрығына
2-қосымша
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 16.01.2026 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ п/п
Квалификационные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
1
Тараптардың сыртқы сауда қызметін жүзеге асыруға ниетін растау
Барлық қосымшаларымен және (немесе) толықтыруларымен сыртқы сауда шарты (келісімшарты), ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – Тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжат
Сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) оған барлық қосымшаларымен және (немесе) толықтыруларымен қолданылу мерзімі болмаған жағдайда, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарт) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжат ұсынылмаған кезде, мәмілеге қатысушылардың мөрімен және қолымен расталған жазбаша нысанда келісімшарттың (шарттың) немесе тараптардың ниеттерін растайтын өзге құжаттың (келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні немесе тараптардың ниетін растайтын өзге құжат көрсетіле отырып) жарамдылығын растауды ұсыну қажет.
Сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) немесе тараптардың импорттаушымен (түпкі пайдаланушымен) ниетін растайтын өзге құжаттың талаптарында экспортталған өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың түпкілікті пайдаланылуын тексеруге Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау жүйесіне қол жеткізуін қамтамасыз ету туралы тармақ көзделуі тиіс (мына жағдайларды қоспағанда:
- бұрын импортталған өзіндік ерекшелігі бар тауарды иесіне, сатушысына, өндірушісіне қайтару;
- бұрын импортталған өзіндік ерекшелігі бар тауарларды жөндеу, жаңғырту, қайта өңдеу, кепілдік бойынша ауыстыру мақсатында экспорттау).
Әскери мақсаттағы өнімді экспорттау кезінде сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) немесе тараптардың импорттаушымен (түпкі пайдаланушымен) ниетін растайтын өзге құжаттың талаптарында өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың түпкілікті пайдаланушыға жеткізілгенін растау туралы тармақ көзделуі тиіс.
2
Егер өтініш беруші ретінде делдал болса, тараптардың өнімді сатып алу жөніндегі ниетін растау
Барлық қосымшаларымен және (немесе) толықтыруларымен жасалған шарт (келісімшарт), ал шарт (келісімшарт) болмаған жағдайда – Тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжат
Мәмілеге қатысушылар арасында Қазақстан Республикасындағы өндірушіден экспорттаушыға дейін шарт ұсынылады. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің немесе оның құрылымдық бөлімшелерінің әскери мақсаттағы өнімі экспортталған жағдайда Қазақстан Республикасы Қорғаныс Министрлігінен немесе оның құрылымдық бөлімшелерінен бастап экспорттаушыға дейін мәмілеге қатысушылардың барлығы арасында шарт беріледі
3
Өнімнің айналысына (пайдаланылуына) байланысты қызметті жүзеге асыруға лицензияның болуы
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тиісті қызмет түрін немесе әрекеттерді (операцияларды) жүзеге асыруға лицензия
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын көрсетілетін қызметті алушының осы құжатының мәліметтерін көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады; Егер өтініш беруші делдал ретінде әрекет еткен жағдайда, Қазақстан Республикасындағы мәміленің барлық қатысушыларының лицензиялары да беріледі
4
Алушы елдің Қазақстан Республикасынан импортталатын өнімді мәлімделген мақсаттарда ғана пайдалану және оны Қазақстан тарапының келісімінсіз үшінші елдерге кері экспорттауға немесе беруге жол бермеу туралы міндеттемесінің болуы
Мыналарды: тауардың атауы мен саны;
сыртқы сауда келісімшартының (шартының) немесе өзге де иеліктен шығару құжатының нөмірлері мен күндері; импортталатын өнімді пайдалану мақсаты;
импортталатын өнімнің мәлімделген мақсаттарда қолданылуына кепілдік; Қазақстан Республикасының өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы уәкілетті органының келісімінсіз өзіндік ерекшелігі бар тауарларды үшінші елдерге кері экспорттауға жол бермеуді көрсете отырып алушы елдің құзыретті органы берген түпкілікті пайдаланушы сертификаты, халықаралық импорттық сертификат немесе өзге де кепілдік құжаты.
Түпкі пайдаланушының сертификаты, халықаралық импорттық сертификат немесе алушы елдің құзыретті органы берген өзге кепілдік құжат мынадай жағдайларда ұсынылмайды:
жататын өнім экспортын:
0 санаты;
Санаттар 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 (1968 жылғы 12 маусымдағы ядролық қаруды таратпау туралы Шартқа сәйкес ядролық мемлекеттерге экспорттау үшін ғана;
- бұрын импортталған өзіндік ерекшелігі бар тауарды иесіне, сатушыға, өндірушіге растайтын құжаттарды ұсына отырып қайтару;
- азаматтық мақсаттағы пиротехника мен атом энергиясын пайдалану саласындағы өзіндік ерекшелігі бар тауарларды, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы № 104 қаулысымен бекітілген "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауға жататын өнімнің номенклатурасы" тізімінің 10-санатына кіретін, 0-9 санаттарымен қамтылмаған, ұлттық қауіпсіздік шеңберінде экспорт пен импорт кезінде бақыланатын өнімдерді экспорттау
- бұрын импортталған өзіндік ерекшелігі бар тауарларды жөндеу, жаңарту, қайта өңдеу немесе кепілдік бойынша ауыстыру мақсатында экспорттау
5
Сыртқы сауда мәмілесіне шетелдік қатысушының делдалдық қызметті жүзеге асыруға рұқсатының болуы
Сыртқы сауда мәмілесіне шетелдік қатысушының әскери мақсаттағы өніммен делдалдық қызметті жүзеге асыруға шетелдік қатысушының шетелдік қатысушының уәкілетті мемлекеттік органы берген рұқсаты
Егер сыртқы сауда мәмілесінің шетелдік қатысушысы делдал ретінде әрекет еткен жағдайда. Бақылау тізіміне сәйкес "Әскери қолдану (тағайындау) тауарлары мен технологиялары" санатына жатқызылған өнімдер үшін ғана
6
Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың фирмаішілік жүйесінің болуы
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың Фирмаішілік жүйесін құру және жүргізу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" бұйрыққа сәйкес өтінім беруші бекіткен нақты тауарларды бақылаудың Фирмаішілік жүйесінің бағдарламасы
Ұсынылмайды:

4. Пункт 6 перечня некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в области промышленности и экспортного контроля, в которые вносились изменения и дополнения, утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 964 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в области промышленности и экспортного контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18146).
5. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 28 мая 2019 года № 333 "О внесении изменении в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 949 "Об утверждении Квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по лицензированию экспорта и импорта продукции и перечень документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18762).
6. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 июня 2020 года № 354 "О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 13 октября 2016 года № 719 "Об утверждении Правил лицензирования экспорта и импорта продукции, подлежащей экспортному контролю" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20877).
7. Пункт 5 перечня некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, в которые вносились изменения, утвержденные приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 23 июня 2021 года № 321 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23280).
8. Пункт 5 перечня некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, в которые вносились изменения и дополнение, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 13 мая 2022 года № 268 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28106).

4. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өнеркәсіп және экспорттық бақылау саласындағы кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 964 бұйрығымен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар енгізілген Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өнеркәсіп және экспорттық бақылау саласындағы кейбір бұйрықтары тізбесінің 6-тармағы.
5. "Өнімнің экспорты мен импортын лицензиялау бойынша қызметке қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 949 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 28 мамырдағы № 333 бұйрығы.
6. "Экспорттық бақылауға жататын өнімнің экспорты мен импортын лицензиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 13 қазандағы № 719 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 16 маусымдағы № 354 бұйрығы.
7. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 23 маусымдағы № 321 бұйрығымен бекітілген өзгерістер енгізілген Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің кейбір бұйрықтары тізбесінің 5-тармағы.
8. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 13 мамырдағы № 268 бұйрығымен бекітілген өзгерістер мен толықтыру енгізілген Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің кейбір бұйрықтары тізбесінің 5-тармағы.