Об утверждении Правил использования центрами оказания специальных социальных услуг пенсионных выплат по возрасту, за выслугу лет и государственных социальных пособий
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 мая 2023 года № 174. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2023 года № 32596.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с абзацем двенадцатым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования центрами оказания специальных социальных услуг пенсионных выплат по возрасту, за выслугу лет и государственных социальных пособий согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 25 мая 2023 года № 174
Правила
использования центрами оказания специальных социальных услуг пенсионных выплат по возрасту, за выслугу лет и государственных социальных пособий

Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 25 мамырдағы № 174 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 мамырда № 32596 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 12-бабының 5) тармағы он екінші абзацына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дуйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттiгi
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 25 мамырдағы
№ 174 бұйрығына
1-қосымша
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды пайдалану қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования центрами оказания специальных социальных услуг пенсионных выплат по возрасту, за выслугу лет и государственных социальных пособий (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем двенадцатым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок использования центрами оказания специальных социальных услуг в условиях стационара (далее – ЦОССУ) пенсионных выплат по возрасту и за выслугу лет (далее – пенсионные выплаты) и государственных социальных пособий (далее – пособия) престарелых, лиц с инвалидностью (далее – лица), опекаемых, недееспособность которых признана судом и признанных нуждающимися в опеке (далее – опекаемые), проживающих в ЦОССУ и находящихся на полном государственном обеспечении.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Пенсионные выплаты и пособия лиц и опекаемых перечисляются:
в объеме 30 % на текущие счета лиц и опекаемых;
в объеме 70 % на отдельный банковский счет или контрольные счета наличности (далее – КСН) ЦОССУ.
Глава 2. Порядок использования центрами оказания специальных социальных услуг пенсионных выплат и пособий
3. В соответствии с пунктом 2 статьи 26 Гражданского кодекса Республики Казахстан и пунктом 4 статьи 122 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" для использования пенсионных выплат и пособий недееспособных лиц опекуном назначается руководитель ЦОССУ (далее – опекун).
Для открытия текущего счета опекун представляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий копию решения суда о признании лица недееспособным, решение органа опеки и попечительства об установлении над недееспособным лицом опеки, а также документы, предусмотренные Правилами открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14422).
Текущий счет опекаемым открывается опекуном в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальных подразделениях акционерного общества "Казпочта" (далее – уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 12-бабының 5) тармағы он екінші абзацына сәйкес әзірленді және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында (бұдан әрі – АӘҚКО) тұратын және мемлекеттің толық қамсыздандыруындағы қарттардың, мүгедектігі бар адамдардың (бұдан әрі – адамдар), сот әрекетке қабілетсіз және қамқорлыққа мұқтаж деп таныған адамдардың (бұдан әрі – қамқорлыққа алынған адамдар) жасына байланысты және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері (бұдан әрі – зейнетақы төлемдері) мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларын (бұдан әрі – жәрдемақылар) пайдалану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Адамдарға және қамқорлыққа алынған адамдарға зейнетақы төлемдері мен жәрдемақылары:
адамдардың және қамқорлыққа алынған адамдардың ағымдағы шоттарына 30 % көлемінде;
АӘҚКО жеке банктік шотына немесе қолма-қол ақшаның бақылау шоттарына (бұдан әрі – ҚБШ) 70 % көлемінде аударылады.
2-тарау. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды пайдалану тәртібі
3. Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексінің 26-бабының 2-тармағына сәйкес және "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі 122-бабының 4-тармағына сәйкес әрекетке қабілетсіз адамдардың зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын пайдалану үшін АӘҚКО-ның басшысы қамқоршы (бұдан әрі – қамқоршы) болып тағайындалады.
Қамқорлыққа алынған адамға ағымдағы шот ашу үшін қамқоршы зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы сот шешімінің көшірмесін, әрекетке қабілетсіз адамға қамқоршылық белгілеу туралы қамқоршылық және қорғаншылық органының шешімін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген) көзделген құжаттарды ұсынады.
Қамқорлыққа алынған адамдарға ағымдағы шоттарды қамқоршы болып табылатын АӘҚКО-ның басшысы екінші деңгейдегі банктерде, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиялары бар ұйымдарда, "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерінде (бұдан әрі – зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым) ашады.

4. Для использования пенсионных выплат и пособий в ЦОССУ создается комиссия.
Комиссия состоит из нечетного числа, но не менее 7 человек. В состав комиссии входит руководитель ЦОССУ или его заместитель, представители местного исполнительного органа (столицы, городов республиканского значения) по вопросам занятости и социальных программ (далее – уполномоченный орган) и неправительственных организаций в сфере специальных социальных услуг, заведующий медицинским отделением, бухгалтер, медицинская сестра по диетическому питанию, специалист по социальной работе ЦОССУ.
Сноска. Пункт 4 - с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Председатель комиссии избирается из числа членов комиссии.
Заседание комиссии считается правомочным при наличии не менее двух третей ее состава.
Секретарем комиссии назначается сотрудник ЦОССУ, который не принимает участие в голосовании.
Комиссия заседает не менее 1 раза в месяц, и определяет потребность:
лиц и опекаемых – в предметах санитарной гигиены, в лекарственных средствах и медицинских услугах, не входящих в перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – предметы санитарной гигиены, лекарственных средств и медицинских услуг), утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672, предметах одежды, обуви и постельного белья, технических вспомогательных средств и твердого инвентаря (далее – одежда, обувь и постельное белье, технические вспомогательные средства и твердый инвентарь);
опекаемых – в дополнительном питании, в предметах первой необходимости (далее – личные нужды).
Решение комиссии считается принятым, если его поддержало не менее двух третей всего действующего ее состава.
По результатам проведения заседаний комиссии в течение одного рабочего дня составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем комиссии.
В случае введения чрезвычайного положения и (или) ограничительных мероприятий, в том числе карантина, чрезвычайных ситуации социального, природного и техногенного характера, члены комиссии принимают участие в заседании комиссии в онлайн режиме. В этом случае, их позиции касательно использования пенсионных выплат и пособий (на личные нужды опекаемых и приобретение одежды, обуви и постельного белья, технических вспомогательных средств и твердого инвентаря) направляются в ЦОССУ в течение одного рабочего дня со дня проведения заседания комиссии, посредством единой системы электронного документооборота государственных органов или в письменной форме на электронную почту секретаря комиссии.

4. АӘҚКО-да зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды пайдалану үшін комиссия құрылады.
Комиссия тақ саннан тұрады, бірақ 7 адамнан кем емес. Комиссияның құрамына АӘҚКО-ның басшысы немесе оның орынбасары, жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар мәселелері бойынша (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) (бұдан әрі – уәкілетті орган) және арнаулы әлеуметтік қызметтер саласындағы үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері, медициналық бөлімшенің меңгерушісі, бухгалтер, диеталық тамақтану жөніндегі мейірбике, АӘҚКО-ның әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманы кіреді.
Комиссияның төрағасы комиссия мүшелерінің қатарынан сайланады.
Комиссия отырысы оның үштен екі құрамы болған кезде заңды болып саналады.
АӘҚКО-ның дауыс беруге қатыспайтын қызметкері комиссияның хатшысы болып тағайындалады.
Комиссия отырысы айына 1 реттен кем емес өтеді және мыналарды:
адамдардың және қамқорлыққа алынған адамдардың – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысымен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесіне кірмейтін санитариялық гигиена заттарына, дәрілік заттар мен медициналық қызметтерге (бұдан әрі – санитариялық гигиена заттары, дәрілік заттар мен медициналық қызметтер), киім, ішкиім, аяқ киім және төсек жабдықтары, техникалық қосалқы құралдар мен қатты инвентарьға (бұдан әрі – киім, аяқ киім және төсек жабдықтары, техникалық қосалқы құралдар мен қатты инвентарь);
қамқорлыққа алынған адамдардың – қосымша тамаққа, күнделікті қажетті заттарға (бұдан әрі – жеке қажеттіліктер) қажеттілігін айқындайды.
Комиссияның шешімі, егер оны кемінде барлық қолданыстағы құрамының үштен екісі қолдаса қабылданды деп есептеледі.
Комиссия отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша бір жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Төтенше жағдай және (немесе) шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай енгізілген жағдайда комиссия мүшелері комиссия отырысына онлайн режимде қатыса алады. Бұл жағдайда, олардың зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды пайдалануға қатысты ұстанымдары (жеке қажеттіліктер, киім, аяқкиім және төсек жабдықтары, техникалық қосалқы құралдар, қатты инвентарь сатып алу) комиссия отырысы өткізілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде АӘҚКО-ға мемлекеттік органдардың құжат айналымы жүйесінің бірыңғай жүйесі арқылы немесе жұмыс электрондық поштасына жазбаша түрде жіберіледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Пенсионные выплаты и пособия, находящиеся на текущих счетах опекаемых, расходуются опекуном на личные нужды опекаемых.
Решение комиссии об использовании пенсионных выплат и пособий, на личные нужды опекаемых оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сведения об использовании пенсионных выплат и пособий, на личные нужды опекаемых отражаются в журнале согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Пенсионные выплаты и пособия, находящиеся на текущих счетах лиц, расходуются самостоятельно.
7. Отдельный банковский счет или КСН ЦОССУ открывается ЦОССУ в территориальном органе казначейства по его месту нахождения.
8. Пенсионные выплаты и пособия лиц и опекаемых, поступившие на КСН, используются на приобретение одежды, обуви и постельного белья, технических вспомогательных средств и твердого инвентаря, указанных в приложении 3 настоящих Правил и предметов санитарной гигиены, лекарственных средств и медицинских услуг.
Приобретение одежды, обуви и постельного белья, технических вспомогательных средств и твердого инвентаря, указанных в приложении 3 настоящих Правил и предметов санитарной гигиены, лекарственных средств, медицинских услуг осуществляется согласно Закону Республики Казахстан "О государственных закупках".
Для осуществления оплаты по приобретению одежды, обуви и постельного белья, технических вспомогательных средств и твердого инвентаря, указанных в приложении 3 настоящих Правил ответственный специалист прилагает (прикрепляет) копию решения комиссии и копии документа (счета-фактуры или накладная (акт) о поставке товаров).
Решение комиссии об использовании пенсионных выплат и пособий, находящихся на отдельном банковском счете или КСН ЦОССУ оформляется по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сведения об использовании пенсионных выплат и пособий, находящихся на отдельном банковском счете или КСН ЦОССУ отражаются в журнале согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
9. При недостаточности средств на приобретение одежды, обуви, и постельного белья, технических вспомогательных средств и твердого инвентаря, указанных в приложении 3 настоящих Правил и (или) их стоимости, которые не могут быть обеспечены за счет средств, имеющихся на КСН, местные исполнительные органы предусматривают дополнительные расходы на их приобретение.
10. Руководитель ЦОССУ ежемесячно до 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган отчет об использовании полученных пенсионных выплат и пособий лиц и опекаемых по форме согласно приложению 6 и пенсионных выплат и пособий, опекаемых по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
К отчету по использованию пенсионных выплат и пособий прилагаются копии решения комиссии и копии документов (счета-фактуры или накладная (акт) о поставке товаров).
Приложение 1
к Правилам использования
центрами оказания специальных
социальных услуг пенсионных
выплат по возрасту, за выслугу
лет и государственных
социальных пособий
Форма
РЕШЕНИЕ
комиссии об использовании пенсионных выплат и пособий, на личные нужды опекаемых
№ ____ от ______________ 20__ года
Учитывая потребности опекаемых, комиссия РЕШИЛА:
Произвести следующее расходование пенсионных выплат и пособий.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекаемых
Потребность опекаемых
Единица измерения
Цели расходования
Поддержано/не поддержано
Особое мнение членов комиссий:
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель/заместитель руководителя центра оказания специальных социальных услуг
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель уполномоченного органа*
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель неправительственной организации*
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заведующий медицинским отделением центра оказания специальных социальных услуг*
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Медицинская сестра по диетическому питанию центра оказания специальных социальных услуг*
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист по социальной работе центра оказания специальных социальных услуг*
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Бухгалтер центра оказания специальных социальных услуг
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: В случае введения чрезвычайного положения и (или) ограничительных
мероприятий, в том числе карантина, чрезвычайных ситуации социального, природного и
техногенного характера, члены комиссии принимают участие в заседании комиссии в онлайн
режиме. В этом случае, их позиции касательно использования пенсионных выплат и пособий
(на личные нужды опекаемых и приобретение одежды, обуви и постельного белья,
технических вспомогательных средств и твердого инвентаря) направляются в ЦОССУ в
течение одного рабочего дня со дня проведения заседания комиссии, посредством единой
системы электронного документооборота государственных органов или в письменной форме
на электронную почту секретаря комиссии.
Приложение 2
к Правилам использования
центрами оказания специальных
социальных услуг пенсионных
выплат по возрасту, за выслугу
лет и государственных
социальных пособий
Форма
ЖУРНАЛ
учета расходов использования пенсионных выплат и пособий, на личные нужды опекаемых
Сноска. Журнал учета расходов с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекаемого
Дата произведенных расходов
Вид расходов (перечень приобретенных товаров, работ, услуг, их количество, объем)
Сумма расходов, теңге
Основание (документ, номер и дата)
Подпись руководителя
Приложение 3
к Правилам использования
центрами оказания специальных
социальных услуг пенсионных
выплат по возрасту, за выслугу
лет и государственных
социальных пособий
Перечень
одежды, обуви и постельного белья, технических вспомагательных средств и твердого инвентаря

5. Қамқорлыққа алынған адамдардың ағымдағы шоттарындағы зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын қамқоршы қамқорлыққа алынған адамдардың жеке қажеттіліктеріне жұмсайды.
Комиссияның зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды қамқорлыққа алынған адамдардың жеке қажеттіліктеріне пайдалану туралы шешімі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рәсімделеді.
Қамқорлыққа алынған адамдардың жеке қажеттіліктеріне зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын пайдалану туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес журналда көрсетіледі.
6. Адамдардың ағымдағы шоттарындағы зейнетақы төлемдері мен жәрдемақылары өз бетінше жұмсалады.
7. АӘҚКО-ның жеке банктік шоты немесе ҚБШ оның орналасқан жері бойынша аумақтық қазынашылық органында ашылады.
8. Адамдардың және қамқорлыққа алынған адамдардың ҚБШ-ға түскен зейнетақы төлемдері мен жәрдемақылары осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген киім, аяқ киім және төсек жабдықтары, техникалық қосалқы құралдар мен қатты инвентарьды және санитариялық гигиена заттарды, дәрілік заттар мен медициналық қызметтерді сатып алуға пайдаланылады.
Осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген киім, аяқ киім және төсек жабдықтарын, техникалық қосалқы құралдары мен қатты инвентарьды және санитариялық гигиена заттарын, дәрілік заттар мен медициналық қызметтерді сатып алу "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген киім, аяқ киім және төсек жабдықтары, техникалық қосалқы құралдар мен қатты инвентарьды сатып алуды жүзеге асыру үшін жауапты маман комиссия шешімінің көшірмесін және құжаттың көшірмесін (шот-фактуралар немесе тауарды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) қоса береді (тіркейді).
АӘҚКО-ның жеке банктік шотындағы немесе ҚБШ зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды пайдалану туралы комиссияның шешімі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рәсімделеді.
АӘҚКО-ның жеке банктік шотындағы немесе ҚБШ зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын пайдалану туралы мәліметтер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес журналда көрсетіледі.
9. Осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген киім, аяқ киім және төсек жабдықтары, техникалық қосалқы құралдар мен қатты инвентарьды сатып алуға және (немесе) ҚБШ-дағы қаражат есебінен қамтамасыз етуге келмейтін олардың құнына қаражат жетпеген кезде жергілікті атқарушы органдар оларды сатып алуға қосымша шығысты қарастырады.
10. АӘҚКО-ның басшысы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін уәкілетті органға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адамдардың және қамқорлыққа алынған адамдардың зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамқорлыққа алынған адамдардың зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын пайдалану туралы есепті ұсынады.
Зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды пайдалану бойынша есепке комиссия шешімінің көшірмесі мен құжаттардың көшірмесі (шот-фактуралар немесе тауарды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) қоса беріледі.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету орталықтарының
жасына байланысты, еңбек
сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдері мен
мемлекеттiк әлеуметтiк
жәрдемақыларды пайдалану
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Комиссияның зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды қамқорлыққа алынған адамдардың жеке қажеттіліктеріне пайдалану туралы ШЕШІМІ
20__ жылғы___________ № ___________
Қамқорлыққа алынған адамдардың қажеттіліктерін ескере отырып, комиссия былай деп ШЕШТІ:
Зейнетақы төлемдері мен жәрдемақылар мыналарға жұмсалсын:
Қамқорлыққа алынған адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қамқорлыққа алынған адамдардың қажеттілігі
Өлшем бірлігі
Пайдалану мақсаттары
Қолдау тапты/қолдау таппады
Комиссия мүшелерінің айрықша ой-пікірлері:
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталық басшысы/басшы орынбасары
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Уәкілетті органның өкілі*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                        (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Үкіметтік емес ұйымның өкілі*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталықтың медицина бөлімшесінің меңгерушісі*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталықтың диеталық тамақтану жөніндегі мейіргері*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталықтың әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманы*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталықтың бухгалтері*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ескертпе: Төтенше жағдай және (немесе) шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай енгізілген жағдайда комиссия мүшелері комиссия отырысына онлайн режимде қатыса алады. Бұл жағдайда, олардың зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды пайдалануға қатысты ұстанымдары (жеке қажеттіліктер, киім, аяқкиім және төсек жабдықтары, техникалық қосалқы құралдар, қатты инвентарь сатып алу) комиссия отырысы өткізілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде АӘҚКО-ға мемлекеттік органдардың құжат айналымы жүйесінің бірыңғай жүйесі арқылы немесе жұмыс электрондық поштасына жазбаша түрде жіберіледі.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету орталықтарының
жасына байланысты, еңбек
сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдері мен
мемлекеттiк әлеуметтiк
жәрдемақыларды пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қамқорлыққа алынған адамдардың жеке қажеттіліктеріне зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын пайдалану бойынша шығыстарды есепке алу ЖУРНАЛЫ
Ескерту. 2-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Қамқорлыққа алынған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шығыстар жүргізілген күн
Шығыстардың түрі (сатып алынған тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің тізбесі, олардың саны, көлемі)
Шығыстар сомасы, теңге
Негіздеме (құжат, нөмірі және күні)
Басшының қолы
Арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету орталықтарының
жасына байланысты, еңбек
сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдері мен
мемлекеттiк әлеуметтiк
жәрдемақыларды пайдалану
қағидаларына
3-қосымша
Киім, ішкиім, аяқ киім және төсек жабдықтары, техникалық қосалқы құралдар мен қатты инвентарьдың тізбесі

1. Одежда:
1) пальто, куртка;
2) плащ, ветровка;
3) костюм из шерстяных тканей;
4) костюм из хлопчатобумажных тканей;
5) костюм спортивный;
6) брюки, джинсы, шорты;
7) платье, сарафан, халат;
8) юбка из шерстяных тканей, юбка из хлопчатобумажных тканей;
9) блузка из хлопчатобумажных тканей;
10) свитер, жакет, джемпер, кофта, жилет из трикотажного полотна;
11) трико;
12) футболка;
13) сорочка верхняя из хлопчатобумажных тканей.
2. Белье:
1) трусы, панталоны;
2) сорочка ночная, пижама;
3) майка;
4) предметы туалета из хлопчатобумажных тканей и эластичного трикотажного полотна (бюстгальтер);
5) кальсоны;
6) гамаши.
3. Изделия платочно-шарфовые и головные уборы:
1) шарф;
2) шапка, берет;
3) панама, фуражка, кепи;
4) платок головной женский;
5) тюбетейка;
6) перчатки, варежки;
7) платок шерстяной (полушерстяной);
8) шапочка вязаная.
4. Изделия носочно-чулочные:
1) колготки;
2) чулки, носки;
3) гольфы.
5. Обувь:
1) сапоги зимние, обувь из войлока;
2) валенки;
3) сапоги демисезонные;
4) полусапожки;
5) ботинки, туфли;
6) полуботинки;
7) босоножки или сандалии;
8) обувь спортивная;
9) тапочки комнатные;
10) сланцы.
6. Постельное белье:
1) простыня;
2) пододеяльник;
3) наволочка;
4) матрац (в том числе противопролежный матрац);
5) подушка;
6) одеяло;
7) покрывало;
8) полотенце вафельное;
9) полотенце махровое.
7. Предметы для комнат:
1) скатерть;
2) салфетки для стола.
8. Санитарно-гигиенические предметы:
1) клеенка, прорезиненная;
2) прокладки женские впитывающие;
3) прокладки ежедневные;
4) прокладки урологические;
5) подгузники.
9. Технические вспомагательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения:
1) костыли, трости, ходунки;
2) корсет;
3) бандажи, лечебные пояса;
4) слуховые аппараты;
5) кресла-коляски комнатные;
6) кресла-коляски прогулочные;
7) впитывающие простыни (пеленки).
10. Твердый инвентарь:
1) кровать;
2) кровать многофункциональная;
3) стол;
4) стул;
5) шкаф;
6) тумбочка прикроватная.
Приложение 4
к Правилам использования
центрами оказания специальных
социальных услуг пенсионных
выплат по возрасту, за выслугу
лет и государственных
социальных пособий
Форма
РЕШЕНИЕ
комиссии об использовании пенсионных выплат и пособий, находящихся на отдельном банковском счете или КСН ЦОССУ
№ ____ от ______________ 20__ года
Учитывая потребности лиц и опекаемых, комиссия РЕШИЛА:
Произвести следующее расходование пенсионных выплат и пособий.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лиц и опекаемых
Потребность лиц и опекаемых
Единица измерения
Цели расходования
Поддержано/не поддержано
Особое мнение членов комиссий:
_____________________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель/заместитель руководителя медико-социального учреждения
_____________________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель уполномоченного органа*
_____________________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель неправительственной организаций*
_____________________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заведующий медицинским отделением медико-социального учреждения*
_____________________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Медицинская сестра по диетическому питанию медико-социального учреждения*
_____________________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист по социальной работе медико-социального учреждения*
_____________________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Бухгалтер медико-социального учреждения*
_____________________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: Представители уполномоченного органа и неправительственной
организации в сфере специальных социальных услуг, в случае введения чрезвычайного
положения и (или) ограничительных мероприятий, в том числе карантина, принимают
участие в заседании комиссии в онлайн режиме. В этом случае, их позиции касательно
использования пенсионных выплат и пособий (на личные нужды опекаемых и приобретение
одежды, обуви и постельного белья, технических вспомогательных средств и твердого
инвентаря) направляются в ЦОССУ в течение одного рабочего дня со дня проведения
заседания комиссии, посредством единой системы электронного документооборота
государственных органов или в письменной форме на электронную почту секретаря
комиссии.
Приложение 5
к Правилам использования
центрами оказания специальных
социальных услуг пенсионных
выплат по возрасту, за выслугу
лет и государственных
социальных пособий
Форма
ЖУРНАЛ
учета расходов использования пенсионных выплат и пособий, находящихся на отдельном банковском счете или КСН ЦОССУ
Сноска. Журнал учета расходов с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица или опекаемого
Дата произведенных расходов
Вид расходов (перечень приобретенных товаров, работ, услуг, их количество, объем)
Сумма расходов, теңге
Основание (документ, номер и дата)
Подпись руководителя
Приложение 6
к Правилам использования
центрами оказания специальных
социальных услуг пенсионных
выплат по возрасту, за выслугу
лет и государственных
социальных пособий
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
ОТЧЕТ
об использовании полученных пенсионных выплат и пособий лиц и опекаемых

1. Киім:
1) пальто, күрте;
2) плащ, ветровка;
3) жүн маталардан тігілген костюм;
4) мақта маталардан тігілген костюм;
5) спорттық костюм;
6) шалбар, джинсы, шорты;
7) көйлек, сарафан, халат;
8) жүн маталардан тігілген юбка, мақта маталардан тігілген юбка;
9) мақта маталардан тігілген блузка;
10) свитер, жакет, жемпір, кофта, трикотаж жаймадан тігілген жилет;
11) трико;
12) футболка;
13) мақта маталардан тігілген кеудеге киетін жейде.
2. Ішкиім:
1) трусы, панталон;
2) түнде киетін жейде, пижама;
3) майка;
4) мақта маталардан және эластикалық трикотаж жаймадан тігілген туалет бұйымдары (бюстгальтер);
5) кальсондар;
6) гамаштар.
3. Орамал-шарф бұйымдары мен бас киімдер:
1) шарф;
2) шапка, берет;
3) панама, фуражка, кепкалар;
4) әйелдердің бас орамалы;
5) тақия;
6) қолғаптар, биялайлар;
7) жүн орамал (жартылай жүн);
8) тоқыма шапка.
4. Носки-шұлық бұйымдары:
1) колготки;
2) шұлық, носки;
3) гольфы.
5. Аяқ киім:
1) қысқы етік, киізден тігілген аяқ киім;
2) пима;
3) маусымдық етіктер;
4) қысқа етік;
5) бәтеңке, туфли;
6) қысқа бәтеңке;
7) аяқ киім немесе сандалилер;
8) спорттық аяқ киім;
9) бөлмеде киетін тәпішке;
10) сланцы.
6. Төсек жабдықтары:
1) ақ жайма;
2) көрпе тысы;
3) жастық тысы;
4) матрац (оның ішінде басылып қалмайтын матрац);
5) жастық;
6) көрпе;
7) жамылғы;
8) вафельді сүлгі;
9) түкті сүлгілер.
7. Бөлмеге арналған заттар:
1) дастархан;
2) үстел майлықтары.
8. Санитарлық-гигиеналық заттар:
1) клеенка, резеңкеленген;
2) әйелдерге арналған сіңіргіш төсегіштер;
3) күнделікті төсегіштер;
4) урологиялық төсегіштер;
5) жөргектер.
9. Техникалық қосалқы құралдар:
1) балдақтар, таяқтар, жетек арбалар;
2) корсет;
3) бандаждар, емдік белбеулер;
4) есту аппараттары;
5) бөлмеде жүріп-тұруға арналған кресло-арбалар;
6) серуендеуге арналған кресло-арбалар;
7) сіңіргіш жаймалар (жаялықтар).
10. Қатты инвентарь:
1) керует;
2) көп функциялы керует;
3) үстел;
4) орындық;
5) шкаф;
6) керует жанындағы үстелше.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету орталықтарының
жасына байланысты, еңбек
сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдері мен
мемлекеттiк әлеуметтiк
жәрдемақыларды пайдалану
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
АӘҚКО-ның жеке банктік шотындағы немесе ҚБШ зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды пайдалану туралы комиссияның ШЕШІМІ
20__ жылғы___________ № ___________
Адамдардың және қамқорлыққа алынған адамдардың қажеттіліктерін ескере отырып, комиссия былай деп ШЕШТІ:
Зейнетақы төлемдері мен жәрдемақылар мыналарға жұмсалсын:
Адамдардың және қамқорлыққа алынған адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Адамдардың және қамқорлыққа алынған адамдардың қажеттілігі
Өлшем бірлігі
Пайдалану мақсаттары
Қолдау тапты/қолдау таппады
Комиссия мүшелерінің айрықша ой-пікірлері:
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталық басшысы/басшы орынбасары
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Уәкілетті органның өкілі*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Үкіметтік емес ұйымның өкілі*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталықтың медицина бөлімшесінің меңгерушісі*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталықтың диеталық тамақтану жөніндегі мейіргері*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталықтың әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманы*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін орталықтың бухгалтері*
__________ ______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ескертпе: Төтенше жағдай және (немесе) шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай енгізілген жағдайда комиссия мүшелері комиссия отырысына онлайн режимде қатыса алады. Бұл жағдайда, олардың зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды пайдалануға қатысты ұстанымдары (жеке қажеттіліктер, киім, аяқкиім және төсек жабдықтары, техникалық қосалқы құралдар, қатты инвентарь сатып алу) комиссия отырысы өткізілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде АӘҚКО-ға мемлекеттік органдардың құжат айналымы жүйесінің бірыңғай жүйесі арқылы немесе жұмыс электрондық поштасына жазбаша түрде жіберіледі.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету орталықтарының
жасына байланысты, еңбек
сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдері мен
мемлекеттiк әлеуметтiк
жәрдемақыларды пайдалану
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
АӘҚКО-ның жеке банктік шотындағы немесе ҚБШ зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын пайдалану бойынша шығыстарды есепке алу ЖУРНАЛЫ
Ескерту. 5-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Адамның немесе қамқорлыққа алынған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шығыстар жүргізілген күн
Шығыстардың түрі (сатып алынған тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесі, олардың саны, көлемі)
Шығыстар сомасы, теңге
Қаражатты пайдалану тәсілі (қолма-қол/қолма- қол емес)
Негіздеме (құжат, нөмірі және күні)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету орталықтарының
жасына байланысты, еңбек
сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдері мен
мемлекеттiк әлеуметтiк
жәрдемақыларды пайдалану
қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Адамдардың және қамқорлыққа алынған адамдардың зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын пайдалану туралы ЕСЕП

Сноска. Приложение 6 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: Управления координации занятости и социальных программ областей, управления занятости и социальной защиты городов Астана, Алматы, Шымкент.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Отчетный период за ________ 20___ года
Индекс: 1-ИПВГСПЛ
Периодичность: ежемесячно
Круг лиц, представляющих информацию: руководители центров оказания специальных социальных услуг
Срок представления: ежемесячно до 10 числа, следующего за отчетным периодом
Теңге
№ п/п
Остаток денежных средств на контрольных счетах наличности на начало отчетного периода
Сумма поступлений за отчетный период
Сумма произведенных расходов за отчетный период
Остаток денежных средств на контрольных счетах наличности на конец отчетного периода
1
2
3
4
5
Руководитель центра оказания специальных социальных услуг ______________
_____________________________________________________________________
(подпись)                   (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Бухгалтер центра оказания специальных социальных услуг _________________
_____________________________________________________________________
(подпись)                   (Фамилия, имя, отчество (при его наличии
Наименование центра оказания специальных социальных услуг _____________
____________________________________________________________________
Адрес центра оказания специальных социальных услуг
____________________________________________________________________
М.П. "___" __________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об использовании полученных пенсионных выплат и государственных социальных пособий лиц" приведены в приложении к настоящей форме.
Пояснение по заполнению формы предназначенной для сбора административных данных "Отчет об использовании полученных пенсионных выплат и государственных социальных пособий лиц" (индекс 1-ИПВГСПЛ, периодичность ежемесячно)
1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Отчет об использовании полученных пенсионных выплат и государственных социальных пособий лиц" (далее – Форма) представляется центром оказания специальных социальных услуг в Управления координации занятости и социальных программ областей, управления занятости и социальной защиты городов Астана, Алматы, Шымкент ежемесячно до 10 числа, следующего за отчетным периодом.

Ескерту. 6-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармалары.
Әкімшілік деректер нысаны интернет – ресурста орналыстырылған: www.enbek.gov.kz
Есепті кезең 20___ жылғы ________
Индекс: 1-АЗТМӘЖП
Кезеңділігі: ай сайын
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының басшылары
Ұсыну мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін
Теңге
Р/с №
Есепті кезеңнің басына ҚБШ-дағы ақшалай қаражаттың қалдығы
Есепті кезеңге түсімдердің сомасы
Есепті кезеңге жүргізілген шығыстардың сомасы
Есепті кезеңнің аяғына ҚБШ-дағы ақшалай қаражаттың қалдығы
1
2
3
4
5
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының басшысы____________
__________________________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының бухгалтері ___________
___________________________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының атауы _______________
___________________________________________________________________
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының мекенжайы
___________________________________________________________________
М.О. 20___ жылғы "___" ________
Ескертпе: "Адамдардың алынған зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Адамдардың алынған зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме (индекс 1-АЗТМӘЖП, кезеңділігі ай сайын)
1. "Адамдардың алынған зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтары облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармаларына, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармаларына ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін ұсынады.

2. Форму подписывает руководитель центра оказания специальных социальных услуг, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
3. В графе 1 Формы указывается порядковый номер строк.
4. В графе 2 Формы указывается остаток денежных средств на контрольных счетах наличности на начало отчетного периода.
5. В графе 3 Формы указывается сумма поступлений за отчетный период.
6. В графе 4 Формы указывается сумма произведенных расходов за отчетный период.
7. В графе 5 Формы указывается остаток денежных средств на контрольных счетах наличности на конец отчетного периода.
Приложение 7
к Правилам использования
центрами оказания специальных
социальных услуг пенсионных
выплат по возрасту, за выслугу
лет и государственных
социальных пособий
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
ОТЧЕТ
об использовании полученных пенсионных выплат и пособий опекаемых
Сноска. Приложение 7 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2026 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: Управления координации занятости и социальных программ областей, управления занятости и социальной защиты городов Астана, Алматы, Шымкент.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Отчетный период за ________20___ года
Индекс: 2-ИПВГСПО
Периодичность: ежемесячно
Круг лиц, представляющих информацию: руководители центров оказания специальных социальных услуг
Срок представления: ежемесячно до 10 числа, следующего за отчетным периодом
Теңге
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекаемого
Остаток денежных средств на банковском счете опекаемого на начало отчетного периода
Сумма поступлений за отчетный период
Сумма произведенных расходов за отчетный период
Остаток денежных средств на банковском счете опекаемого на конец отчетного периода
Всего
В том числе
с использованием наличных денег
в безналичном порядке
1
2
3
4
5
6
7
8
ИТОГО:
Руководитель центра оказания специальных социальных услуг ____________
_____________________________________________________________________
(подпись)                   (Фамилия, имя, отчество (при его наличии
Бухгалтер центра оказания специальных социальных услуг _______________
_____________________________________________________________________
(подпись)                   (Фамилия, имя, отчество (при его наличии
Наименование центра оказания специальных социальных услуг ___________
__________________________________________________________________
Адрес центра оказания специальных социальных услуг
__________________________________________________________________
М.П. "___" __________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об использовании полученных пенсионных выплат и государственных социальных пособий опекаемых" приведены в приложении к настоящей форме.
Пояснение по заполнению формы предназначенной для сбора административных данных "Отчет об использовании полученных пенсионных выплат и государственных социальных пособий опекаемых" (индекс 2-ИПВГСПО, периодичность ежемесячно)

2. Нысанға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталық басшысы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
3. Нысанның 1-бағанында жолдардың реттік нөмірлері көрсетіледі.
4. Нысанның 2-бағанында есепті кезеңнің басына ҚБШ-дағы ақшалай қаражаттың қалдығы көрсетіледі.
5. Нысанның 3-бағанында есепті кезеңге түсімдердің сомасы көрсетіледі.
6. Нысанның 4-бағанында есепті кезеңге жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
7. Нысанның 5-бағанында есепті кезеңнің аяғына ҚБШ-дағы ақшалай қаражаттың қалдығы көрсетіледі.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер
көрсету орталықтарының
жасына байланысты, еңбек
сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдері мен
мемлекеттiк әлеуметтiк
жәрдемақыларды пайдалану
қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Қамқорлыққа алынған адамдардың зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын пайдалану туралы ЕСЕП
Ескерту. 7-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2026 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармалары.
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналыстырылған: www.enbek.gov.kz
Есепті кезең 20___ жылғы _ _______
Индекс: 2-ҚЗТМӘЖП
Кезеңділігі: ай сайын
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының басшылары
Ұсыну мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін
Теңге
Р/с №
Қамқорлыққа алынған адамдар тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Есепті кезеңнің басына Қамқорлыққа алынған адамның банк шотындағы ақшалай қаражаттың қалдығы
Есепті кезеңге түсімдердің сомасы
Есепті кезеңге жүргізілген шығыстар сомасы
Есепті кезеңнің аяғына қамқорлық тағының банк шотындағы ақшалай қаражаттың қалдығы
Барлығы
оның ішінде
қолма-қол ақшаны пайдалана отырып
қолма- қол ақшасыз
1
2
3
4
5
6
7
8
ЖИЫНЫ:
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының басшысы _____________
____________________________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының бухгалтері ____________
____________________________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының атауы ________________
____________________________________________________________________
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығының мекенжайы
____________________________________________________________________
М.О. 20___ жылғы "___" ________
Ескертпе: "Қамқорлыққа алынған адамдардың алынған зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларын пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Қамқорлыққа алынған адамдардың алынған зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларын пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме (индекс 2-ҚЗТМӘЖП, кезеңділігі ай сайын)

1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Отчет об использовании полученных пенсионных выплат и государственных социальных пособий опекаемых" (далее – Форма) представляется центрами оказания специальных социальных услуг в Управления координации занятости и социальных программ областей, управления занятости и социальной защиты городов Астана, Алматы, Шымкент ежемесячно до 10 числа, следующего за отчетным периодом.
2. Форму подписывает руководитель центра оказания специальных социальных услуг, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
3. В графе 1 Формы указывается порядковый номер строк.
4. В графе 2 Формы указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекаемого.
5. В графе 3 Формы указывается остаток денежных средств на банковском счете опекаемого на начало отчетного периода.
6. В графе 4 Формы указывается сумма поступлений за отчетный период.
7. В графе 5 Формы указывается общая сумма произведенных расходов за отчетный период.
8. В графе 6 Формы указывается из графы 5 сумма использованных наличных денег.
9. В графе 7 Формы указывается из графы 5 сумма использованных денег в безналичном порядке.
10. В графе 8 Формы указывается остаток денежных средств на банковском счете опекаемого на конец отчетного периода.
11. Арифметико-логический контроль: графа 5 равна сумме граф 6-7.
Приложение 2 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 25 мая 2023 года № 174
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 139 "Об утверждении Правил использования пенсионных выплат по возрасту, за выслугу лет и государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца медико-социальными учреждениями (организациями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13533).
2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 июня 2018 года № 266 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 139 "Об утверждении Правил использования пенсионных выплат по возрасту, за выслугу лет и государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца медико-социальными учреждениями (организациями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17190).

1. "Қамқорлыққа алынған адамдардың алынған зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларын пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтары облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармаларына, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармаларына ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін ұсынады.
2. Нысанға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталық басшысы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
3. Нысанның 1-бағанында жолдардың реттік нөмірлері көрсетіледі.
4. Нысанның 2-бағанында қамқорлыққа алынған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
5. Нысанның 3-бағанында есепті кезеңнің басына қамқорлыққа алынған адамның банк шотындағы ақшалай қаражаттың қалдығы көрсетіледі.
6. Нысанның 4-бағанында есепті кезеңге түсімдердің сомасы көрсетіледі.
7. Нысанның 5-бағанында есепті кезеңге жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
8. Нысанның 6-бағанында 5-бағаннан пайдаланылған қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі.
9. Нысанның 7-бағанында 5-бағаннан пайдаланылған қолма-қол ақшасыз сомасы көрсетіледі.
10. Нысанның 8-бағанында есепті кезеңнің аяғына қамқорлыққа алынған адамның банк шотындағы ақшалай қаражаттың қалдығы көрсетіледі.
11. Арифметикалық-логикалық бақылау: 5-баған 6-7-бағандардың қосындысына тең.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 25 мамырдағы
№ 174 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізімі
1. "Медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері мен мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 ақпандағы № 139 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13533 болып тіркелген).
2. "Медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері мен мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 ақпандағы № 139 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 26 маусымдағы № 266 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17190 болып тіркелген).

3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 269 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 139 "Об утверждении Правил использования медико-социальными учреждениями (организациями) пенсионных выплат по возрасту, за выслугу лет и государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23784).

3. "Медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) жасына байланысты, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері мен мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 ақпандағы № 139 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 28 шілдедегі № 269 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23784 болып тіркелген).