Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 мая 2023 года № 161. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2023 года № 32546.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", с подпунктом 78) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.04.2026 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов.
2. Признать утратившими силу:
приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445);
приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 190 "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28373).
3. Департаменту развития национальной системы квалификаций и прогнозирования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.

Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 мамырдағы № 161 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 мамырда № 32546 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қооданысқа енгізіледі.
Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 78) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.04.2026 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
"Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №18445 болып тіркелген);
"Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 190 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28373 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Ұлттық біліктілік жүйесін дамыту және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4 Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие c 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 20 мая 2023 года № 161
Правила формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.04.2026 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов (далее – Правила) определяют порядок формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) прогноз трудовых ресурсов – это научно обоснованная перспективная оценка будущего спроса на рабочую силу;
2) национальная система прогнозирования трудовых ресурсов – комплекс применяемых методов и подходов, позволяющих определять прогноз спроса на рабочую силу;
3) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.04.2026 № 146 (вводится в действие c 12.07.2026).
4) Электронная биржа труда – цифровой объект, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в электронном и проактивном формате, в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;
3. Национальная система прогнозирования трудовых ресурсов формируется на республиканском уровне уполномоченным государственным органом, на региональном уровне – местными исполнительными органами районов, городов республиканского значения, столицы, центрами трудовой мобильности, Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов на республиканском уровне
Примечание ИЗПИ!

5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі Т. Дуйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғарғы
білім министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 20 мамырдағы
№ 161 бұйрығымен
бекітілген
Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.04.2026 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) еңбек ресурстарын болжау - бұл болашақ жұмыс күшіне деген сұранысты ғылыми негізделген перспективтік бағалау;
2) еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесі - жұмыс күшіне сұраныс болжамын айқындауға мүмкіндік беретін қолданылатын әдістер мен тәсілдер кешені;
3) уәкілетті мемлекеттік орган - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеу және бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.04.2026 № 146 (12.07.2026 бастап қолданылады) бұйрығымен.
4) Электрондық еңбек биржасы - Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуге жәрдемдесуді, жұмыспен қамту саласында электрондық және проактивті форматта қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін, ізденушілер мен жұмыс берушілерге арналған жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасы болып табылатын цифрлық объект;
3. Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін республикалық деңгейде уәкілетті мемлекеттік орган, өңірлік деңгейде - аудандардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары, еңбек мобильділігі орталықтары, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы қалыптастырады.
2-тарау. Республикалық деңгейде еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 4 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.04.2026 № 146 (вводится в действие c 12.07.2026).
4. Для расчета прогнозов трудовых ресурсов на республиканском уровне используются цифровые объекты, которыми обеспечивается процесс, предназначенный для обработки официальной статистической информации и моделирования, с помощью которого анализируются причинно-следственные параметры прошлых тенденций и по результатам анализа формируются прогнозы трудовых ресурсов и осуществляется визуализация результатов.
5. Национальная система прогнозирования трудовых ресурсов на республиканском уровне формируется на:
1) краткосрочный период, ежегодно в срок не позднее 1 мая и охватывает период четырех кварталов, период прогнозирования – 1 (один) год;
2) среднесрочный период, ежегодно в срок не позднее 1 мая период прогнозирования – не менее 6 (шести) лет, включая год формирования прогноза;
3) долгосрочный период (демографический прогноз), ежегодно в декабре, период прогнозирования – до 2050 года, включая год формирования прогноза.
6. Национальная система прогнозирования трудовых ресурсов на краткосрочный период в разрезе отраслей экономики, регионов и групп занятий формируется на основании соответствующей информации работодателей, размещаемой на Электронной бирже труда или направляемой карьерному центру письменно, с последующим анализом и обработкой с помощью следующего уравнения:
где, Xt – прогнозная численность вакансий в периоде t;
c, ai, bj – параметры модели;
p, d, q – порядки авторегрессионной части, взятия разностей, части скользящего среднего значения;
Dd – оператор разности временного ряда порядка d (последовательное взятие d раз разностей первого порядка - сначала от временного ряда, затем от полученных разностей первого порядка, затем от второго порядка и т.д.);
– белый шум.
7. Национальная система прогнозирования трудовых ресурсов на среднесрочный период в части определения прогнозного спроса на рабочую силу формируется на основании следующей информации:
1) численность населения, в том числе входящего в состав рабочей силы;
2) рождаемость населения;
3) смертность населения по основным причинам;
4) миграция населения в разрезе направлений;
5) занятое население, в разрезе регион-отрасль экономики.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.04.2026 № 146 (вводится в действие c 12.07.2026).
8. Источником сведений, указанных в пункте 7 настоящих Правил, является автоматизированная цифровая система "Единая система учета трудовых договоров", а также данные, которые в соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" размещаются на интернет-ресурсах органов государственной статистики.

4-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.04.2026 № 146 (12.07.2026 бастап қолданылады) бұйрығымен.
4. Республикалық деңгейде еңбек ресурстарының болжамдарын есептеу үшін ресми статистикалық ақпаратты өңдеуге және модельдеуге арналған цифрлық объектілер қолданылады, оның көмегімен өткен тенденциялардың себеп-салдарлық параметрлері талданады және талдау нәтижелері бойынша еңбек ресурстарының болжамдары және нәтижелерді визуализациялау жүзеге асырылады.
5. Республикалық деңгейде еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесі:
1) қысқа мерзімді кезеңге - жыл сайын 1 мамырдан кешіктірмей және төрт тоқсанды қамтиды, болжау кезеңі - 1 (бір) жылға;
2) орта мерзімді кезеңге - жыл сайын 1 мамырдан кешіктірмей, болжау кезеңі - болжамды қалыптастыру жылын қоса алғанда, кемінде 6 (алты) жылға;
3) ұзақ мерзімді кезең (демографиялық болжам), жыл сайын желтоқсан айында болжау кезеңінде, қалыптастыру жылын қоса алғанда, 2050 жылға дейін қалыптастыралды.
6. Қысқа мерзімді кезеңге арналған еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесі экономика салалары, өңірлер мен қызмет топтары бөлінісінде электрондық еңбек биржасында орналастырылатын немесе мансап орталығына жазбаша түрде жіберілетін жұмыс берушілердің тиісті ақпараты негізінде қалыптастырылады, кейіннен мынадай теңдеудің көмегімен талдау және өңдеу жүргізіледі:
мұнда, Xt – t кезеңіндегі бос орындардың болжамды саны;
c, ai, bj – модель параметрлері;
p, d, q – авторегрессиялық бөлігінің тәртіптері, айырманың алынуы, жылжымалы орта мәннің бөлігі;
Dd – d тәртібінің уақыттық қатар айырмасының операторы (бірінші тәртіптің айырмасын d рет бірізді алу – алдымен уақыттық қатардан, кейіннен бірінші тәртіптен алынған айырмалардан, кейіннен екінші тәртіптен және т.б.)
– ақ шуыл.
7. Жұмыс күшінің болжамды сұранысын айқындау бөлігінде орта мерзімді кезеңге арналған еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесі мынадай ақпарат негізінде қалыптастырылады:
1) халықтың, оның ішінде жұмыс күшіне кіретін халықтың саны;
2) халықтың туу көрсеткіші;
3) негізгі себептер бойынша халықтың өлім-жітімі;
4) бағыттар бөлінісінде халықтың көші-қоны;
5) өңір-экономика саласы бөлінісінде жұмыспен қамтылған халық.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.04.2026 № 146 (12.07.2026 бастап қолданылады) бұйрығымен.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген мәліметтер көзі "Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" автоматтандырылған цифрлық жүйесі, сондай-ақ "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 26-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік статистика органдарының интернет-ресурстарында орналастырылатын деректер болып табылады.

9. Национальная система прогнозирования трудовых ресурсов на среднесрочный период в части определения прогнозного спроса на рабочую силу наемных работников формируется в разрезе отраслей экономики, регионов и групп занятий, в том числе с учетом показателей, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
10. Прогноз спроса на рабочую силу наемных работников разделяется на новый спрос и спрос по замещению.
11. Спрос по замещению рассчитывается как сумма спроса по причинам достижения пенсионного возраста и смертности.
Спрос по причине достижения пенсионного возраста определяется по дате рождения.
Спрос по причине смертности определяется путем применения коэффициентов смертности к численности наемных работников, формируемые уполномоченным органом в области государственной статистики.
12. Для определения прогноза спроса на рабочую силу на среднесрочный период используется уравнение, в котором спрос на рабочую силу формируется в соответствии с факторами занятости населения по отраслям экономики:
, где
– прогноз оценки спроса на рабочую силу в год x в регионе r и отрасли экономики i;
– базовый коэффициент уравнения спроса для региона r и отрасли экономики i;
– факторный коэффициент для отрасли экономики i региона r;
– вектор прогнозных значений факторов занятости в отрасли экономики i региона r в год x.
Пересчет коэффициентов
осуществляется ежегодно, при этом по результатам переоценки набор факторов
изменяется в зависимости от устойчивости их связи с фактически сложившимся показателями занятости населения за новые периоды.
13. Уполномоченный государственный орган на основании сведений, указанных в пункте 12 настоящих Правил, формирует на республиканском уровне агрегированную информацию о потребности в кадрах на среднесрочный период и ежегодно, не позднее 20 апреля, направляет в уполномоченные органы в областях образования, науки и высшего образования результаты по потребности в кадрах на среднесрочный период.
14. Национальная система прогнозирования трудовых ресурсов на долгосрочный период (демографический прогноз) формируется с использованием информации, указанной в пунктах 7 и 8 настоящих Правил.
Результатом национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов на долгосрочный период (демографический прогноз) является прогноз демографических показателей, такие как прогноз численности населения, рождаемости, смертности и рабочей силы.
Глава 3. Порядок формирования прогнозов трудовых ресурсов на региональном уровне

9. Жалдамалы жұмыскерлерге болжамды сұранысты айқындау бөлігінде орта мерзімді кезеңге арналған еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесі экономика салалары, өңірлер және қызметтер топтарының бөлінісінде, оның ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген көрсеткіштер ескеріле отырып қалыптастырылады.
10. Жалдамалы жұмыскерлердің жұмыс күшіне сұраныс болжамы жаңа сұранысқа және алмастыруға байланысты сұранысқа бөлінеді.
11. Ауыстыру сұранысы зейнетке шығу және өлім-жітім себептері бойынша сұраныстың қосындысы ретінде есептеледі.
Зейнетке шығу себептері бойынша сұраныс туған күн бойынша анықталады.
Өлім-жітім себептері бойынша сұраныс еңбекке алынған жұмыскерлер санына өлім-жітім коэффициенттерін қолдану арқылы анықталады, бұл коэффициенттер мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган тарапынан қалыптастырылады.
12. Орта мерзімді кезеңдегі жұмыс күшіне болжамды сұранысты айқындау үшін жұмыс күшіне сұраныс экономика салалары бойынша жұмыспен қамту факторларына сәйкес қалыптастырылатын теңдеу пайдаланылады:
мұнда
– x жылында r өңірінде және i экономика саласында жұмыс күшіне сұранысты бағалау болжамы;
– r өңірінің және i экономика саласы үшін сұраныс теңдігінің базалық коэфиценті;
– i экономика саласы және r өңірі үшін факторлық коэффициенті;
– x жылында r өңіріндегі i экономика саласының жұмыспен қамту факторларының болжамды мәнінің векторы.
коэффициенттерін қайта есептеу жыл сайын жүзеге асырылады, бұл ретте, қайта бағалау нәтижелері бойынша негізгі драйверлердің жиынтығы
олардың жаңа кезеңдер үшін қалыптасқан халықты жұмыспен қамтудың нақты көрсеткіштерімен байланысының орнықтылығына сәйкес өзгереді.
13. Уәкілетті мемлекеттік орган осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген мәліметтер негізінде республикалық деңгейде орта мерзімді кезеңге кадрларға қажеттілік туралы жиынтық ақпаратты қалыптастырады және жыл сайын 20 сәуірден кешіктірілмейтін мерзімде орта мерзімді кезеңге кадрларға қажеттілік туралы нәтижелерді білім, ғылым және жоғары білім беру салаларындағы уәкілетті органдарға жібереді.
14. Ұзақ мерзімді кезеңге арналған еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесі (демографиялық болжам) осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарында көрсетілген ақпаратты пайдалана отырып қалыптастырылады.
Халықтың, туылғандардың, қайтыс болғандардың, жұмыс күшінің болжамды саны сияқты болжамды демографиялық көрсеткіштер (демографиялық болжам) еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесінің ұзақ мерзімді кезеңге нәтижесі болып табылады.
3-тарау. Өңірлік деңгейде еңбек ресурстарының болжамдарын қалыптастыру тәртібі

15. На региональном уровне формируются:
1) прогноз потребности в кадрах на основе результатов опроса работодателей – ежегодно на период до 3 (трех) лет;
2) прогноз трудовых ресурсов на среднесрочный период – 6 (шесть) лет, включая год формирования прогноза;
3) предложения для формирования и распределения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным образованием – ежегодно до 1 апреля.
16. Опрос работодателей осуществляется Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан в разрезе городов республиканского значения, столицы и районов.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 17 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.04.2026 № 146 (вводится в действие c 12.07.2026).
17. Перечень работодателей, подлежащих опросу, формируется на основании данных из ведомственных цифровых систем.
В целях обеспечения репрезентативности уполномоченным государственным органом для каждой отрасли экономики рассчитывается выборка (с учетом местности расположения и каждой категории субъектов предпринимательства) по 5 % от общего количества активных предприятий и индивидуальных предпринимателей, действующих в отрасли экономики (по критерию уплаты обязательных пенсионных платежей за один месяц из трех, предшествующих составлению перечня работодателей).
18. Предприятия и индивидуальные предприниматели опрашиваются на предмет количественной потребности в кадрах в текущем и последующих годах в разрезе профессий.
19. Опрос осуществляется согласно анкете, составляемой Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан и размещаемой на Электронной бирже труда на казахском и русском языках.
20. Результаты проведенного опроса работодателей направляются Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан ежегодно в срок не позднее 25 марта в местный исполнительный орган и уполномоченный государственный орган.
21. Местный исполнительный орган анализирует, прогнозирует спрос рабочей силы с учетом показателей, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
Ежегодно до 20 апреля местный исполнительный орган представляет в уполномоченный государственный орган, а также в управление образования области, города республиканского значения, столицы прогноз спроса рабочей силы в соответствии с формой административных данных "Прогноз спроса рабочей силы", указанной в приложении 2 к настоящим Правилам.
Местный исполнительный орган формирует прогноз на рабочую силу в соответствии с приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам на основе алгоритма определения прогноза потребности в кадрах по конкретным профессиям с учетом динамики занятости, указанной в приложении 3 к настоящим Правилам.

15. Өңірлік деңгейде:
1) жұмыс берушілердің сауалнамасының нәтижелері негізінде кадрларға қажеттіліктің болжамы - жыл сайын 3 (үш) жылға дейінгі кезеңге;
2) орта мерзімді кезеңге арналған еңбек ресурстарының болжамы - болжамды қалыптастыру жылын қоса алғанда 6 (алты) жылға;
3) техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру және бөлу үшін ұсыныстар - жыл сайын 1 сәуірге дейін қалыптастырылады.
16. Жұмыс берушілермен сауалнаманы жүргізу Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы арқылы республикалық маңызы бар қалалар, астана мен аудандар бөлінісінде жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.04.2026 № 146 (12.07.2026 бастап қолданылады) бұйрығымен.
17. Сауалнамаға жататын жұмыс берушілердің тізбесі ведомстволық цифрлық жүйелердің деректері негізінде қалыптастырылады.
Репрезентативтілікті қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті мемлекеттік орган экономика саласында жұмыс істейтін белсенді кәсіпорындар мен дара кәсіпкерлердің жалпы санының 5 % бойынша әрбір экономика саласы үшін (жұмыс берушілердің тізбесін жасау алдындағы үш айдан бір ай үшін міндетті зейнетақы төлемдерін төлеу өлшемшарттары бойынша) іріктеуді (орналасқан жерін және кәсіпкерлік субъектілерінің әрбір санатын ескере отырып) есептеп шығарады.
18. Кәсіпорындар мен дара кәсіпкерлер ағымдағы және кейінгі жылдары кәсіптер бойынша кадрларға сандық қажеттілік тұрғысынан сұралады.
19. Сауалнама Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы құрастыратын және Электрондық еңбек биржасында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылатын сауалнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
20. Жұмыс берушілермен жүргізілген сауалнама нәтижелерін Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы жыл сайын 25 наурыздан кешіктірілмейтін мерзімде жергілікті атқарушы органға және уәкілетті мемлекеттік органға жібереді.
21. Жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген көрсеткіштерді ескере отырып, жұмыс күшінің сұранысын талдайды, болжайды.
Жыл сайын 20 сәуірге дейін жергілікті атқарушы орган уәкілетті мемлекеттік органға, сондай-ақ облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармаларына осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген "Жұмыс күшіне сұранысты болжау" әкімшілік деректердің нысанына сәйкес жұмыс күшіне сұраныс болжамын ұсынады.
Жергілікті атқарушы орган жұмыс күшіне сұраныс болжамын осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес, осы Қағидаларға 3 қосымшада көрсетілген Жұмыспен қамту динамикасын ескере отырып, нақты кәсіптер бойынша кадрларға болжамды қажеттілікті айқындау жөніндегі алгоритмін негізге ала отырып қалыптастырады.

Глава 4. Порядок использования результатов национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов
22. Уполномоченный государственный орган использует результаты национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов на республиканском уровне для информирования Правительства Республики Казахстан о состоянии рынка труда и формирования государственной политики в сферах социальной защиты и занятости населения, а также в области миграции населения.
23. Результаты национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов на республиканском уровне используются государственными органами для:
1) организации профессионального обучения безработных;
2) информирования широких кругов населения о ситуации на рынке труда, перспективах его развития и востребованных профессиях;
3) формирования государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим, профессиональным и послесредним, а также с высшим и послевузовским образованием;
4) разработки планов развития центральных государственных органов, содержащихся за счет средств республиканского бюджета.
24. Результаты национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов на региональном уровне (прогноз потребности в кадрах на основе результатов опроса) используются государственными и местными исполнительными органами для:
1) формирования государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим, профессиональным и послесредним, а также с высшим и послевузовским образованием;
2) разработки планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;
3) разработки и реализации бюджетной, молодежной и миграционной политики, а также политики занятости населения.
25. В срок не позднее 1 мая результаты национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов на республиканском и региональном уровнях размещаются на Электронной бирже труда на казахском и русском языках.
Приложение 1
к Правилам формирования
национальной системы
прогнозирования трудовых
ресурсов и использования
ее результатов
Перечень показателей, необходимых для расчета прогноза трудовых ресурсов на среднесрочный период (в части спроса на рабочую силу)
№ п/п
Показатели
Текущий год (оценка)
Прогнозные годы
20___
(1-ый прогнозный год)
20___
(2-ой прогнозный год)
20___
(3-ий прогнозный год)
20___
(4-ый прогнозный год)
20___
(5-ый прогнозный год)
1
2
4
5
6
7
8
9
Обобщающие показатели развития
1
ИФО ВВП, % к предыдущему году
ИФО ВРП, % к предыдущему году
2
Среднегодовая численность городского населения, млн. человек
3
Индекс реальных денежных доходов населения, % к предыдущему году
ИФО ВДС отраслей экономики, % к предыдущему году
4
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
5
Обрабатывающая промышленность
6
Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров
7
Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
8
Водоснабжение; водоотведение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
9
Строительство
10
Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов
11
Транспорт и складирование
12
Предоставление услуг по проживанию и питанию
13
Информация и связь
14
Финансовая и страховая деятельность
15
Операции с недвижимым имуществом
16
Профессиональная, научная и техническая деятельность
17
Деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания
18
Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
19
Образование
20
Здравоохранение и социальное обслуживание населения
21
Искусство, развлечения и отдых
22
Предоставление прочих видов услуг
ИФО инвестиций в основной капитал по отраслям, % к предыдущему году
23
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
24
Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
25
Индекс физического объема валовой продукции растениеводства, % к предыдущему году
26
Индекс физического объема валовой продукции животноводства, % к предыдущему году
27
Валовой сбор зерновых (включая рис) и бобовые культуры (в весе после доработки), млн. тонн
Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров
28
Объем добычи угля и лигнита (кроме концентрата угольного), млн. тонн
29
Объем добычи нефти, включая конденсат газовый, млн. тонн
Обрабатывающая промышленность
30
ИФО продукции нефтепереработки, % к предыдущему году
31
ИФО продукции черной металлургии, % к предыдущему году
32
ИФО производства основных благородных и цветных металлов
Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
33
Объем производства электроэнергии, млрд. кВт*ч
Транспорт и складирование
34
Грузооборот всех видов транспорта, млрд. ткм
35
Грузооборот железнодорожного транспорта, млрд. ткм
36
Грузооборот автомобильного транспорта, млрд. ткм
Профессиональная, научная и техническая деятельность
37
Внутренние затраты на НИОКР, млрд. тенге
Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
38
Затраты бюджета на общественный порядок, безопасность, правовую, судебную, уголовно-исполнительную деятельность, млрд. тенге
Образование
39
Затраты бюджета на образование, млрд. тенге
Здравоохранение и социальное обслуживание населения
40
Общая заболеваемость населения болезнями системы кровообращения, абсолютные числа
41
Общая заболеваемость населения болезнями органов пищеварения, абсолютные числа
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
ВВП – Валовый внутренний продукт;
ВДС – Валовая добавленная стоимость;
ВРП – Валовый региональный продукт;
ИФО – Индекс физического объема;
НИОКР – Научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы;
ткм – тонно-километр;
кВт*ч – киловатт-час.
Приложение 2
к Правилам формирования
национальной системы
прогнозирования трудовых
ресурсов и использования
ее результатов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование административной формы: Прогноз спроса рабочей силы
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): РС-1
Периодичность: 1 раз в год
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местный исполнительный орган
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 20 апреля текущего года
(БИН МИО)
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства): в электронном виде
Прогноз спроса рабочей силы
№ п/п

4-тарау. Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесінің нәтижелерін пайдалану тәртібі
22. Уәкілетті мемлекеттік орган республикалық деңгейде еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесінің нәтижелерін Қазақстан Республикасының Үкіметін еңбек нарығының жай-күйі туралы хабардар ету және халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту, сондай-ақ көші-қон салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру үшін пайдаланады.
23. Республикалық деңгейде еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесінің нәтижелерін мемлекеттік органдар:
1) жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды ұйымдастыру;
2)халықтың қалың тобын еңбек нарығындағы ахуал, оның даму перспективалары және сұранысқа ие кәсіптер туралы хабардар ету;
3) техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі, сондай-ақ жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру;
4) республикалық бюджет қаражаты есебінен ұсталатын орталық мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлеу үшін пайдалынады.
24. Өңірлік деңгейде еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесінің нәтижелерін (сауалнама нәтижелері негізінде кадрларға қажеттілік болжамы) мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар:
1) техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі, сондай-ақ жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыру;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын әзірлеу;
3) бюджеттік, жастар және көші-қон саясатын, сондай-ақ халықты жұмыспен қамту саясатын әзірлеу және іске асыру үшін пайдаланады.
25. Республикалық және өңірлік деңгейлердегі еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесінің нәтижелері 1 мамырдан кешіктірілмейтін мерзімде Электрондық еңбек биржасында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
Еңбек ресурстарын болжаудың
ұлттық жүйесін қалыптастыру
және оның нәтижелерін
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Орта мерзімді кезеңге арналған еңбек ресурстарының болжамын есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі (жұмыс күшіне сұраныс бөлігінде)
Р / с №
Көрсеткіштер
Ағымдағы жыл (бағалау)
Болжалды жылдар
20___
(1-ші болжамды жыл)
20___
(2-ші болжамды жыл)
20___
(3-ші болжамды жыл)
20___
(4-ші болжамды жыл)
20___
(5-ші болжамды жыл)
1
2
4
5
6
7
8
9
Дамудың жалпылама көрсеткіштері
1
ЖІӨ НКИ, өткен жылға қарағанда %
ЖӨӨ НКИ, өткен жылға қарағанда %
2
Қала халқының орташа жылдық саны, млн. адам
3
Халықтың нақты ақшалай кіріс индексі, өткен жылға қарағанда %
Экономика салаларының ЖҚҚ НКИ, өткен жылға қарағанда %
4
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
5
Өңдеу өнеркәсібі
6
Тау-кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді қазу
7
Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
8
Сумен жабдықтау; су бұру; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет
9
Құрылыс
10
Көтерме және бөлшек саудада сату; автомобильдерді және мотоциклдерді жөндеу
11
Көлік және жинақтау
12
Тұру және тамақтану бойынша қызмет көрсету
13
Ақпарат және байланыс
14
Қаржы және сақтандыру қызметі
15
Жылжымайтын мүлікпен операциялар
16
Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
17
Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
18
Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру
19
Білім беру
20
Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
21
Өнер, ойын-сауық және демалыс
22
Көрсетілетін қызметтердің өзге де түрлерін ұсыну
Салалар бойынша негізгі капиталға инвестициялардың НКИ, өткен жылға қарағанда %
23
Ауыл шаруашылығы, орман және балық шаруашылығы
24
Көтерме және бөлшек сауда; автомобильдер мен мотоциклдерді жөндеу
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
25
Өсімдік шаруашылығы жалпы өнімінің нақты көлемі индексі, өткен жылға қарағанда %
26
Мал шаруашылығы жалпы өнімінің нақты көлем индексі, өткен жылға қарағанда %
27
Дәнді дақылдардың (күрішті қоса алғанда) және бұршақты дақылдардың жалпы жиыны (өңдеуден кейінгі салмағында), млн. тонна
Тау-кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді қазу
28
Көмір мен лигнит (көмір концентратынан басқа) өндіру көлемі, млн. тонна
29
Газ конденсатын қоса алғанда, мұнай өндіру көлемі, млн. тонна
Өңдеу өнеркәсібі
30
Мұнайдың қайта өңделген өнімдерінің НКИ, өткен жылға қарағанда %
31
Қара металлургия өнімінің НКИ, өткен жылға қарағанда %
32
Негізгі асыл және түрлі түсті металдар өндірісінің НКИ
Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
33
Электр энергиясын өндіру көлемі, млрд. кВт * сағ
Көлік және жинақтау
34
Көліктің барлық түрлерінің жүк айналымы, млрд. ткм
35
Темір жол көлігінің жүк айналымы, млрд. ткм
36
Автомобиль көлігінің жүк айналымы, млрд. ткм
Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
37
ҒЗТКЖ-ға арналған ішкі шығындар, млрд. теңге
Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру
38
Қоғамдық тәртіпке, қауіпсіздікке, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметіне арналған бюджет шығындары, млрд. теңге
Білім беру
39
Білім беруге бюджеттің шығындары, млрд. теңге
Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
40
Халықтың қан айналымы жүйесінің ауруларымен жалпы сырқаттануы, абсолюттік сандар
41
Халықтың ас қорыту органдарының ауруларымен жалпы сырқаттануы, абсолюттік сандар
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖІӨ - Жалпы ішкі өнім;
ЖҚҚ - Жалпы қосылған құн;
ЖӨӨ - Жалпы өңірлік өнім;
НКИ - Нақты көлем индексі;
ҒЗТКЖ - Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар;
ткм - тонно-километр;
кВт*сағ - килловатт-сағат.
Еңбек ресурстарын болжаудың
ұлттық жүйесін қалыптастыру
және оның нәтижелерін
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Жұмыс күшіне сұранысты болжау
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ЖК-1
Кезеңділік: жылына 1 рет
Есепті кезең: 20_ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: жергілікті атқарушы орган
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ағымдағы жылдың 20 сәуіріне дейін
(БСН ЖАО)
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегирленген түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі (қағаз жеткізгіште, электрондық түрде, телефон арқылы сауалнама жүргізудің компьютерлендірілген жүйесі арқылы, интервьюердің қағаз жеткізгішті пайдалана отырып жеке сауалнама жүргізуі кезінде, интервьюердің дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып жеке сауалнама жүргізуі кезінде): электрондық түрде
Жұмыс күшіне деген сұранысты болжау
Р / с №

(индекс – РС-1, периодичность – 1 раз в год)
в графе 1 указывается номер по порядку, при этом последующая информация не прерывает нумерацию по порядку;
в графе 2 указывается код группы занятий в соответствии с Национальным классификатором занятий Республики Казахстан 2017 года (5-значный код);
в графе 3 указывается наименование группы занятий в соответствии с Национальный классификатор занятий 2017 года;
в графе 4 указывается секция экономики занятий в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (Национальный классификатор Республики Казахстан 03-2019);
в графе 5 указывается общее количество спроса на наемный труд;
в графах с 6 по 11 указывается ожидаемое количество занятых, человек;
в графах по 12 до 17 указывается новый спрос на наемный труд по источникам формирования;
в графах с 18 по 23 указывается спрос на наемный труд по замещению по источникам формирования.
Приложение 3
к Правилам формирования
национальной системы
прогнозирования трудовых
ресурсов и использования
ее результатов
Алгоритм по определению прогноза потребности в кадрах по конкретным профессиям с учетом динамики занятости
1. Настоящий Алгоритм по определению прогноза потребности в кадрах по конкретным профессиям с учетом динамики занятости (далее – Алгоритм) разработан в целях обеспечения эффективного планирования трудовых ресурсов в Республике Казахстан и определяет механизм формирования прогноза спроса в кадрах по конкретным профессиям, с учетом динамики занятости населения для местных исполнительных органов.
2. Источником конкретных значений в регионе для расчета потребности в кадрах на среднесрочный период, являются данные Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан:
основные индикаторы рынка труда;
демографические данные (коэффициент смертности по однолетним возрастам);
документы системы государственного планирования, указанные в пункте 3 и иные документы планирования, указанные в пункте 83 Системы государственного планирования Республики Казахстан, утвержденного постановляем Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790;
официальная статистическая информация, предоставляемая уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Алгоритм содержит следующие этапы формирования прогноза потребности в кадрах:

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Жұмыс күшіне сұранысты болжау" (индексі - ЖК-1, кезеңділігі - жылына 1 рет) толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда реті бойынша нөмір көрсетіледі, бұл ретте кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбейді;
2-бағанда 2017 жылғы Қазақстан Республикасының Кәсіптердің ұлттық жіктеуішіне сәйкес кәсіптер тобының коды (5 таңбалы код) көрсетіледі;
3-бағанда 2017 жылғы Кәсіптердің ұлттық жіктеуішіне сәйкес кәсіптер тобының атауы көрсетіледі;
4-бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуіші 03-2019) сәйкес кәсіптердің экономика секциясы көрсетіледі;
5-бағанда жалдамалы еңбекке сұраныстың жалпы саны көрсетіледі;
6-дан 11-ге дейінгі бағандарда жұмыспен қамтылғандардың күтілетін саны, адам көрсетіледі;
12-ден 17-ге дейінгі бағандарда қалыптасу көздері бойынша жалдамалы еңбекке жаңа сұраныс көрсетіледі;
18-ден 23-ке дейінгі бағандарда қалыптасу көздері бойынша орнын басу бойынша жалдамалы еңбекке сұраныс көрсетіледі.
Еңбек ресурстарын болжаудың
ұлттық жүйесін қалыптастыру
және оның нәтижелерін
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Жұмыспен қамту динамикасын ескере отырып, нақты кәсіптер бойынша кадрларға қажеттілікті болжау алгоритмі
1. Осы Жұмыспен қамту динамикасын ескере отырып, нақты кәсіптер бойынша кадрларға қажеттілікті болжау жөніндегі алгоритмі (бұдан әрі - Алгоритм) Қазақстан Республикасында еңбек ресурстарын тиімді жоспарлауды қамтамасыз ету мақсатында әзірленді және жергілікті атқарушы органдар үшін халықты жұмыспен қамту динамикасын ескере отырып, нақты кәсіптер бойынша кадрларға сұранысты болжау тетігін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің ұлттық статистика бюросының деректері орта мерзімді кезеңге кадрларға қажеттілікті есептеу үшін өңірдегі нақты мәндердің көзі болып табылады:
еңбек нарығының негізгі индикаторлары;
демографиялық деректер (жыл сайынғы өлім-жітім коэффициенті);
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары: Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қала, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қала) даму жоспарлары, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарлары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қаулысына сәйкес айқындалатын құжаттар.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге құжаттар: концепциялар, ұлттық жобалар, доктриналар (стратегиялар), мемлекеттік бағдарламалар, кешенді жоспарлар, жол карталары, Ұлттық инфрақұрылымдық жоспар, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қаулысына сәйкес айқындалатын құжаттар;
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ұсынатын ресми статистикалық ақпарат.
3. Алгоритм кадрларға қажеттілікті болжауды қалыптастырудың мынадай кезеңдерін қамтиды:

1) собираются официальные статистические данные (годовые) по занятости (наемные работники) в разрезе 19 видов экономической деятельности за период с 2001 года по год, предшествующий прогнозируемому году, включительно;
2) анализируются предыдущие данные с целью выявления причин увеличения или сокращения числа работников в отрасли. Для этого все возможные факторы учитываются с применением эконометрических моделей;
3) показатели переводятся в годовые темпы роста (анализируются как меняются от года к году). При этом убираются аномальные значения и проверяются, как связаны показатели занятости между собой в каждой из 19 отраслей.
Аномальные значения — это такие данные, которые сильно выбиваются из общей картины. Они могут появляться из-за ошибок или редких событий и сильно искажать результаты модели;
4) индексы численности работников переводятся в реальные (абсолютные) значения, считаются, сколько работников было фактически;
5) прогнозируются, сколько работников потребуется в каждой отрасли в будущем;
6) дополнительная потребность в кадрах считается как разница между спросом на работников в разные годы;
7) с учетом имеющихся данных рассчитывается потребность в замещении работников, которые выбывают из-за выхода на пенсию и смерти:
профессия (код НКЗ-2017);
статус (только наемный работник);
дата рождения респондента (необходима для расчета выхода на пенсию и в блоке смертности и спроса по замещению);
пол;
отрасль (для отраслевого анализа);
количество работников.
Рассчитывается, сколько работников нужно заменить из-за смертности, учитывая вероятность смерти для людей разного пола, возраста и региона.
Спрос на замену работников, выходящих на пенсию, рассчитывается по данным о дате рождения с учетом их профессии, пола, отрасли и региона в соответствии с пенсионным возрастом, установленным Социальным кодексом Республики Казахстан;
8) рассчитывается общий спрос на работников — это сумма нового спроса и спроса на замену (из-за смертности и выхода на пенсию).

1) 2001 жылдан бастап болжам жасалатын жылдың алдыңғы жылға дейінгі кезеңді қоса алғанда экономикалық қызметтің 19 түрі бөлінісінде жұмыспен қамту (жалдамалы жұмыскерлер) бойынша (жыл сайынғы) ресми статистикалық деректер жиналады;
2) саладағы жұмыскерлер санының өсуі немесе қысқару себептерін анықтау мақсатында алдыңғы деректерге талдау жүргізіледі. Ол үшін эконометриалдық модельдерді қолдана отырып, барлық ықтимал факторлар ескеріледі;
3) көрсеткіштерді жылдық өсу қарқынына ауыстырылады (жыл сайынғы өзгерістер талданады). Бұл ретте қалыптан тыс мәндер алынып тасталады және жұмыспен қамту көрсеткіштерінің әрбір 19 саланың әрқайсысында өзара байланысы тексеріледі.
Қалыптан тыс мәндер – жалпы көріністен айтарлықтай ауытқитын деректер. Олар қателердің немесе сирек кездесетін оқиғалар салдарынан пайда болып, модель нәтижелерін едәуір бұрамалауы мүмкмін.
4) жұмыскерлер санының индекстерін нақты (абсолюттік) мәндерге ауыстырылады, яғни нақты қанша жұмыскер болғаны есептеледі;
5) болашақта әрбір салада қанша жұмыскер қажет болатыны болжанады;
6) кадрларға қосымша қажеттілік әртүрлі жылдардағы жұмыскерлерге сұраныс арасындағы айырма ретінде есептеледі;
7) қолда бар деректерді ескере отырып, өлім-жітім және зейнеткерлікке шығу себебінен жұмыскерлерді ауыстыруға қажеттілік есептеледі.
кәсіп (НКЗ-2017 коды);
мәртебесі (тек жалдамалы жұмыскер);
респонденттің туған күні (зейнеткерлікке шығуды есептеу үшін және өлім-жітім мен ауыстыру бөлігінде қажет);
жынысы;
сала (салалық талдау үшін);
жұмыскерлер саны.
Түрлі жыныс, жас, өңірлерге қатысты адамдардың ықтимал өлім-жітімге себепті ауыстырылуы қажет жұмыскерлер саны есептеледі;
Зейнеткерлікке шығатын жұмыскерлерді ауыстыруға сұраныс Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде белгіленген зейнет жасына сай олардың кәсібі, жынысы, саласы мен өңірін ескере отырып, туған күні деректері бойынша есептеледі.
8) жұмыскерлерге жалпы сұраныс есептеледі – бұл жаңа сұраныс пен ауыстыруға қажеттіліктің (өлім-жітім мен зейнет жасына шығуы себебінен) қосындысы.