Об утверждении Правил аккредитации специализированных организаций, осуществляющих ресурсные обследования
Приказ и.о Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2023 года № 32191.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аккредитации специализированных организаций, осуществляющих ресурсные обследования.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
З. Сулейменова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
И.о. министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 105
Правила аккредитации специализированных организаций, осуществляющих ресурсные обследования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации специализированных организаций, осуществляющих ресурсные обследования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" и определяют порядок аккредитации специализированных организаций, осуществляющих ресурсные обследования.

Ресурстық зерттеп-қарауларды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 105 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 наурызда № 32191 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ресурстық зерттеп-қарауларды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а.
З. Сулейменова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 105 бұйрығымен
бекітілген
Ресурстық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ресурстық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді және ресурстық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарды аккредиттеу тәртібін айқындайды.

2. Для целей настоящих Правил используются термины и их определения в значениях, установленных Законом Республики Казахстан "О растительном мире".
Глава 2. Порядок проведения аккредитации
3. Юридические лица, претендующие на право проведения ресурсных обследований (далее - заявитель) представляют в канцелярию уполномоченного органа следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копия справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) документ, подтверждающий право собственности или право временного владения и (или) пользования помещением;
4) копии документов, подтверждающие наличие сотрудника с профессиональным образованием биолога.
Общий срок проведения аккредитации составляет 7 (семь) рабочих дней.
4 Работник канцелярии уполномоченного органа осуществляет прием и регистрацию документов в день их поступления и направляет руководителю уполномоченного органа, которым назначается ответственный исполнитель.
В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата проведения аккредитации осуществляется следующим рабочим днем.
5. Ответственный исполнитель уполномоченного органа с момента регистрации представленных заявителем документов в течение 2 (двух) рабочих дней проверяет полноту представленных документов и в случае установления факта неполноты представленных документов направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
В случае полноты представленных документов в течение 5 (пяти) рабочих дней проверяет достоверность сведений представленных документов и оформляет свидетельство об аккредитации специализированной организации, осуществляющей ресурсные обследования по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в проведении аккредитации.
6. Уполномоченный орган отказывает в аккредитации по основаниям, предусмотренными подпунктами 1), 2), 4) и 5) пункта 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
7. При выявлении оснований для отказа в аккредитации уполномоченный орган уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в аккредитации, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока аккредитации согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания уполномоченный орган принимает решение о дальнейшем рассмотрении заявления либо формирует мотивированный отказ в проведении аккредитации.

2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін "Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мағынада терминдер мен олардың анықтамалары пайдаланылады.
2-тарау. Аккредиттеуді жүргізу тәртібі
3. Ресурстық зерттеп-қарауды жүргізу құқығына үміткер заңды тұлғалар (бұдан әрі - өтініш беруші) уәкілетті органның кеңсесіне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
3) үй-жайға меншік құқығын немесе уақытша иелік ету және (немесе) пайдалану құқығын растайтын құжат;
4) биологтың кәсіптік білімі бар қызметкердің бар екенін растайтын құжаттардың көшірмелері.
Аккредиттеуді өткізудің жалпы мерзімі 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды.
4. Уәкілетті органның кеңсе қызметкері құжаттарды олар келіп түскен күні қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және жауапты орындаушы тағайындалатын уәкілетті органның басшысына жібереді.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтінішті қабылдау және аккредиттеу жүргізу нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
5. Уәкілетті органның жауапты орындаушысы өтініш беруші ұсынған құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және ұсынылған құжаттардың толық факстігі анықталған жағдайда өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды жібереді.
Ұсынылған құжаттар толған жағдайда 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар мәліметтерінің дұрыстығын тексереді және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресурстық тексерулерді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымды аккредиттеу туралы куәлікті не аккредиттеуді жүргізуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
6. Уәкілетті орган "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабы 2-тармағының 1), 2), 4) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша аккредиттеуден бас тартады.
7. Аккредиттеуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті орган өтініш берушіге аккредиттеуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес аккредиттеу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша уәкілетті орган өтінішті одан әрі қарау туралы шешім қабылдайды не аккредиттеуді жүргізуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.

8. Свидетельство об аккредитации специализированных организаций, осуществляющих ресурсные обследования, выдается сроком на пять лет.
9. Свидетельство об аккредитации является неотчуждаемым и не подлежит передаче третьим лицам.
10. Свидетельство об аккредитации прекращает свое действие в случаях:
1) истечения срока его действия;
2) реорганизации или ликвидации специализированной организации;
3) представления заявителем заявления о добровольном прекращении действия свидетельства;
3) выявления уполномоченным органом фактов ненадлежащего осуществления деятельности.
11. Приостановление, возобновление действия, лишение (отзыв) свидетельства об аккредитации осуществляется в порядке и (или) по основаниям, предусмотренным статьей 45 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
12. Рассмотрение жалобы по вопросам проведении аккредитации производится вышестоящим административным органом (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается уполномоченному органу чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченный орган чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченный орган, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
13. Если иное не предусмотрено Законом, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам аккредитации
специализированных организаций,
осуществляющих ресурсные
обследования
Форма
Заявление
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.06.2025 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В _____________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от _____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, реквизиты
бизнес- идентификационного номера)
Прошу аккредитовать в качестве специализированной организации,
осуществляющей ресурсные обследования.
Адрес _________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома/здания (стационарного
помещения), телефон, факс, е-mail)
Перечень прилагаемых документов:

8. Ресурстық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлік бес жыл мерзімге беріледі.
9. Аккредиттеу туралы куәлік бөлінбейтін болып табылады және үшінші тұлғаларға берілмейді.
10. Аккредиттеу туралы куәлік өзінің қолданылуын келесі жағдайларда тоқтатады:
1) оның қолданылу мерзімі аяқталғанда;
2) мамандандырылған ұйымды қайта ұйымдастыру немесе тарату;
3) өтініш беруші куәліктің қолданылуын ерікті түрде тоқтату туралы өтініш берген;
3) уәкілетті орган қызметті тиісінше жүзеге асырмау фактілерін анықтаған жағдайларда жүзеге асырылады.
11. Аккредиттеу туралы куәлікті тоқтата тұру, қолданысын қайта бастау, одан айыру (кері қайтарып алу) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабында көзделген тәртіппен және (немесе) негіздер бойынша жүзеге асырылады.
12. Аккредиттеуді жүргізу мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым кімнің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын уәкілетті органға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын уәкілетті орган шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын уәкілетті орган, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы Әкімшілік акт қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
13. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа шағымдануға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Ресурстық зерттеп-қарауды
жүзеге асыратын
мамандандырылған
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.06.2025 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірінің деректемелері)
Ресурстық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйым
ретінде аккредиттеуді сұраймын.
Мекен-жайы
_____________________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің/ғимараттың (стационарлық үй-жайдың)
нөмірі, телефон, факс, е-mail)
Қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі:

1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
4) ____________________________________________________________
Подпись
Руководителя или его уполномоченного представителя
(в случае подачи заявления представителем, прикладывается документ,
удостоверяющий полномочия)
_________________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "____" __________ 20 года
Приложение 2
к Правилам аккредитации
специализированных организаций,
осуществляющих ресурсные
обследования
Форма
Герб
Свидетельство об аккредитации специализированной
организации, осуществляющей ресурсное обследование
№___________
"___"__________ 20___ года
Настоящее свидетельство удостоверяет, что: __________________________________
______________________________________________________________________________,
(наименование юридического лица)
аккредитовано в соответствии с Правилам аккредитации специализированных
организаций, осуществляющих ресурсные обследования.
юридический адрес: _______________________________________________________
(юридический адрес организации)
Бизнес-идентификационный номер: __________________________________________
Свидетельство об аккредитации выдано сроком на пять лет,
действительно до "__" __________ 20__ года.
Руководитель уполномоченного органа _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________
(подпись)
Место печати
(при наличии)
Серия ______ № __________________
Дата выдачи "___" ___________ 20___года

1) ______________________________________________________________
2) ______________________________________________________________
3) ______________________________________________________________
4) ______________________________________________________________
Басшының немесе оның уәкілетті өкілінің қолы (өкіл өтініш берген жағдайда
өкілеттігін куәландыратын құжат қоса беріледі)
______________                   _________________________________
(қолы)                   (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
Толтыру күні: "___" __________ 20 жыл
Ресурстық зерттеп-қарауды
жүзеге асыратын
мамандандырылған
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Елтаңба Ресурстық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымды аккредиттеу туралы куәлік
№___________
"___"__________20 ___ жыл
Осы куәлік мынаны куәландырады: ___________________________________________
_________________________________________________________________________,
(заңды тұлғаның атауы)
ресурстық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарды
аккредиттеу қағидаларына сәйкес аккредиттелген.
заңды мекен-жайы:_________________________________________________________
(ұйымның заңды мекен-жайы).
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _______________________________
Аккредиттеу туралы куәлік бес жыл мерзімге берілді,
шынында да "__" __________ 20__ жыл.
Уәкілетті органның басшысы ________________________________
___________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Басып шығару орны
(бар болса)
Серия _ _ _ _ _ _ № __________________
Берілген күні"___" ___________ 20___жыл