Об утверждении профессионального стандарта "Педагог"
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 15 декабря 2022 года № 500. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2022 года № 31149. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 июня 2025 года № 133
Сноска. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 03.06.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-1) статьи 117 Трудового Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Педагог".
2. Признать утратившими силу приказа и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 сентября 2013 года № 373 "Об утверждении профессиональных стандартов по педагогическим специальностям технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8819).
3. Департаменту технического и профессионального образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра просвещения
Республики Казахстан
Ш. Каринова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утвержден приказом
и.о. Министра просвещения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 500
Профессиональный стандарт "Педагог"
Глава 1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Педагог" (далее – Стандарт) разработан в соответствии с пунктом 2-1) статьи 117 Трудового Кодекса Республики Казахстан и определяет требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда педагогов всех уровней образования, за исключением высшего и послевузовского образования.

"Педагог" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 желтоқсанда № 31149 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 3 маусымдағы № 133 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 03.06.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінің 117-бабының 2-1)-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Педагог" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. "Техникалық және кәсіптік білімнің педагогикалық мамандықтары бойынша кәсіби стандарттары бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2013 жылғы 13 қыркүйектегі № 373 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8819 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің техникалық және кәсіптік білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік жасайтын Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министірінің м.а.
Ш. Каринова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министірінің м.а.
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 500 бұйрығымен
бекітілген
"Педагог" кәсіптік стандарты
1- тарау. Жалпы ережелер
1. "Педагог" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 117-бабының 2-1) тармағына сәйкес әзірленді және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді қоспағанда, білім берудің барлық деңгейлеріндегі педагогтердің біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайды.

2. Стандарт:
1) описывает содержание педагогической деятельности, требования к уровню его подготовки;
2) является основой для разработки образовательных программ подготовки и повышения квалификации педагогов, переподготовки специалистов из других сфер деятельности;
3) описывает компетенции профессионального восхождения от подготовки и вхождения в профессию до педагогического мастерства;
4) формирует основание для соотнесения трудовой деятельности конкретного педагога и профессионально признанного эталона практики;
5) предоставляет педагогу возможности для профессионального развития собственной карьеры;
6) является средством дифференцированной оценки уровней квалификации, трудовых функций и степени профессионального развития педагога;
7) предоставляет педагогу возможность развивать лидерские качества в преподавании, обучении и воспитании, активно реагируя на изменения и инновационные процессы;
8) является навигатором профессионального развития педагогов.
3. Область применения Стандарта:
1) обеспечение единого понимания профессиональных компетенций педагога и информирование заинтересованных сторон общества;
2) определение целей и содержания программ профессионального обучения;
3) описание профессиональных компетенций педагога в проектировании и осуществлении педагогической деятельности;
4) развитие системы профессиональной переподготовки и повышения квалификации педагога;
5) установление и оценка уровней квалификационных требований и трудовых функций педагога;
6) управление изменениями и адаптация содержания собственной педагогической деятельности.
4. В настоящем Стандарте применяются следующие основные термины и определения:
1) профессиональная деятельность (трудовая функция) – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких трудовых задач;
2) практика преподавания/воспитания и обучения – деятельность педагога по реализации целей обучения и воспитания, направленная на организацию образовательного процесса обучающихся/воспитанников, планомерную систематическую помощь в овладении содержанием образования и формирования необходимых качеств личности; 3) инновационный процесс – комплексная деятельность, направленная на создание, освоение, использование и распространение новшеств в системе образования;
4) проактивность – навык, который помогает расставлять приоритеты и не поддаваться импульсивным реакциям;
5) безопасная образовательная среда – целостная качественная характеристика внутренней жизни организации образования, представляющая собой совокупность всех позитивных возможностей обучения, воспитания и развития личности.

2. Стандарт:
1) педагогикалық қызметтің мазмұнын, оның даярлық деңгейіне қойылатын талаптарды сипаттайды;
2) педагогтерді даярлау мен біліктілігін арттырудың, басқа қызмет салаларындағы мамандарды қайта даярлаудың білім беру бағдарламаларын әзірлеу үшін негіз болып табылады;
3) кәсіби өрлеу құзыреттілігін мамандыққа дайындалудан және оған кірісуден бастап педагогикалық шеберлікке дейін сипаттайды;
4) нақты педагогтің еңбек қызметі мен практикада кәсіби дәлелденген эталонының арақатынасының негізін қалыптастырады;
5) педагогке өз мансабын кәсіби дамытуға мүмкіндік береді;
6) педагогтің біліктілік деңгейлерінің, еңбек функциялары мен кәсіби даму дәрежесінің дифференциалды бағалау құралы болып табылады;
7) педагогке өзгерістер мен инновациялық процестерге белсенді жауап беріп, оқыту мен тәрбиелеуде лидерлік қасиеттерді дамытуға мүмкіндік береді;
8) педагогтердің кәсіби дамуының навигаторы болып табылады.
3. Стандарттың қолданылу саласы:
1) педагогтің кәсіби құзыреттілігін бірыңғай түсінуді қамтамасыз ету және қоғамның мүдделі тараптарын хабардар ету;
2) кәсіптік оқыту бағдарламаларының мақсаттары мен мазмұнын айқындау;
3) педагогикалық қызметті жобалау мен жүзеге асырудағы педагогтің кәсіби құзыреттілігін сипаттау;
4) педагогтің кәсіби қайта даярлау және біліктілігін арттыру жүйесін дамыту;
5) педагогтің біліктілік талаптары мен еңбек функцияларының деңгейлерін белгілеу және бағалау;
6) өзгерістерді басқару және өзінің педагогикалық қызметінің мазмұнын бейімдеу.
4. Осы стандартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) кәсіби қызмет (еңбек функциясы) – бір немесе бірнеше еңбек міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты әрекеттер жиынтығы;
2) оқыту/тәрбиелеу және оқыту тәжірибесі – білім алушылардың/тәрбиеленушілердің оқыту процесін ұйымдастырудағы, білім беру мазмұнын игерудегі және тұлғалық қасиеттерін қалыптастырудағы жоспарлы және жүйелі қолдау көрсетуге бағытталған оқыту мен тәрбие мақсаттарын іске асырудағы педагогтің қызметі;
3) инновациялық процесс – білім беру жүйесінде инновацияларды құруға, игеруге, пайдалануға және таратуға бағытталған кешенді қызмет;
4) проактивтілік – импульсивті реакцияларға басымдық беруге және берілмеуге көмектесетін дағды;
5) қауіпсіз білім беру ортасы – білім беру ұйымының ішкі өмірінің тұтас сапалық сипаттамасы, ол жеке тұлғаны оқытудың, тәрбиелеудің және дамытудың барлық оң мүмкіндіктерінің жиынтығы болып табылады.

5. В настоящем Стандарте используются следующие сокращения:
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
6. Наименование профессионального стандарта: "Педагог"
Цель разработки профессионального стандарта: установление единых требований к содержанию и качеству профессиональной педагогической деятельности, оценки уровня квалификации педагогов, проведения аттестации, формирования должностных инструкций, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки кадров.
Стандарт определяет основы для образовательных программ подготовки, повышения квалификации педагога и возможности для непрерывного профессионального обучения, приоритеты в переподготовке специалистов из других сфер деятельности, способствует поддержке практики преподавания/воспитания и обучения педагога, профессиональной приверженности, общественного доверия и уважения, развивать лидерство педагога в преподавании/обучении и воспитании в профессиональном сообществе.
7. Профессиональная группа:
Специалисты-профессионалы в области образования.
8. Профессиональная подгруппа:
инженерно-педагогические работники колледжей и других организаций технического и профессионального образования (преподаватель колледжа);
учителя средней школы (педагог школы);
учителя в начальной школе и воспитатели в дошкольном образовании (воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения);
другие специалисты-профессионалы в области образования.
9. Общая характеристика профессиональной деятельности педагогов содержит рамку профессиональных компетенций педагога, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
10. Критерии компетентности педагогов по квалификационным категориям, структурированные по принципу наращивания определяется, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Глава 3. Карточки профессии
Карточки профессий приводятся в приложении к настоящему профессиональному стандарту.
11. Перечень профессий:
1) воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения – 5-6 уровни по ОРК, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
2) педагоги школы – 4-7 уровни по ОРК, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
3) преподаватель организации технического и профессионального, послесреднего образования – 6 уровень по ОРК, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
4) мастер производственного обучения – 5-6 уровни по ОРК, согласно приложению 6 к настоящему приказу;

5. Осы кәсіптік стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
2- тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
6. Кәсіптік стандарттың атауы: "Педагог".
Кәсіптік стандартты әзірлеудің мақсаты: кәсіби педагогикалық қызметтің мазмұны мен сапасына бірыңғай талаптарды белгілеу, педагогтердің біліктілік деңгейін бағалау, аттестаттауды жүргізу, лауазымдық нұсқаулықтарды қалыптастыру, біліктілікті сертификаттау және растау, кадрлар даярлау.
Стандарт педагогті даярлаудың, біліктілігін арттырудың және үздіксіз кәсіптік оқыту мүмкіндіктерінде білім беру бағдарламаларының негізін, қызметтің басқа салаларындағы мамандарды қайта даярлаудағы басымдықтарды айқындайды, педагогті оқыту және білім беру/тәрбиелеу тәжірибесін, қоғамның сенімі мен құрметін, педагогтің кәсіби адалдығын қолдауға, кәсіби қоғамдастықта білім беру/оқыту және тәрбиелеуде педагогтің көшбасшылығын дамытуға ықпал етеді.
7. Кәсіби топ:
Мамандар – білім беру саласындағы кәсіби мамандар.
8. Кәсіби кіші топ:
колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының инженерлік-педагогикалық қызметкерлері (колледж оқытушысы);
орта мектеп мұғалімдері (мектеп педагогі);
бастауыш мектептегі мұғалімдер және мектепке дейінгі білім берудегі тәрбиешілер (мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымының тәрбиешісі);
басқа мамандар - білім беру саласындағы мамандар.
9. Педагогтердің кәсіби қызметінің жалпы сипаттамасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес педагогтің кәсіби құзыреттерінің шеңберін қамтиды.
10. Педагогтердің біліктілік санаттары бойынша құзыреттілік критерийлері арттыру қағидаты негізінде құрылымдалып, осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
Кәсіптер карточкалары осы кәсіптік стандарттың қосымшасында көрсетіледі.
11. Кәсіптер тізімі:
1) Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымының тәрбиешісі – СБШ бойынша 5-6 деңгейлер;
2) Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Мектеп педагогі – СБШ бойынша 4-7 деңгейлер;
3) Осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының оқытушысы – СБШ бойынша 6 деңгей;
4) Осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Өндірістік оқыту шебері – СБШ бойынша5-6 деңгейлер;

5) педагог дополнительного образования – 6 уровень по ОРК, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
6) специальный педагог – 6 уровень по ОРК, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
7) педагог-психолог – 6-7 уровни по ОРК, согласно приложению 9 к настоящему приказу;
8) социальный педагог – 6 уровень по ОРК, согласно приложению 10 к настоящему приказу.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
"Педагог"
Рамка профессиональных компетенций педагога
Компетенции
Критерии
Индикаторы
1. Профессиональные ценности
Выполняет свою профессиональную деятельность на основе уважения и ответственности, честности и справедливости
1.1 Приверженность профессии педагога
1.1.1 Проявляет убежденность в способности всех обучающихся/воспитанников достигать образовательных целей.
1.1.2 Демонстрирует преданность к профессии педагога.
1.1.3 Руководствуется в своей деятельности действующими нормативными правовыми актами.
1.2 Гражданственность
1.2.1 Выражает приверженность национальным и культурным ценностям Казахстана.
1.2.2 Проявляет уважение к глобальному культурному и языковому разнообразию.
1.2.3 Интегрирует богатство казахской культуры и языка, других культур и языков народа Казахстана в процесс обучения и воспитания.
1.2.4 Соблюдает принципы академической честности и нулевой терпимости к коррупции.
1.3 Соблюдение профессиональной этики
1.3.1 Проявляет уважение к личности обучающихся/воспитанников и их родителям/законным представителям.
1.3.2 Руководствуется профессионально-этическими нормами.
1.4 Ответственность
1.4.1 Несет ответственность за поддержание и развитие своего профессионального уровня.
1.4.2 Проявляет ответственность за академическую успешность и воспитание обучающихся/воспитанников.
1.4.3 Содействует обеспечению безопасности обучающихся/воспитанников в рамках своих компетенций.
1.4.4 Разделяет ответственность педагогического сообщества за образовательный и воспитательный процесс.
1.5 Проактивность
1.5.1 Проявляет проактивность по отношению к изменениям и внедряет инновации по улучшению образовательного и воспитательного процесса.
1.5.2 Управляет рисками в обучении и воспитании обучающихся/воспитанников.
1.5.3 Обладает навыками саморегуляции, стрессоустойчивости.
2. Профессиональные знания
Понимает педагогические подходы качественного обучения на основе знаний стратегических документов в области образования, культурных ценностей и теории обучения
2.1 Знание и использование в преподавании, обучении и воспитании индивидуальных особенностей обучающихся/воспитанников
2.1.1 Понимает возрастные, личностные, социокультурные особенности обучающихся/воспитанников.

5) Осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қосымша білім беру педагогы – СБШ бойынша 6 деңгей;
6) Осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Арнайы педагог – СБШ бойынша 6 деңгей;
7) Осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Педагог-психолог – СБШ бойынша 6-7 деңгейлер;
8) Осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Әлеуметтік педагог – СБШ бойынша 6 деңгей.
"Педагог" кәсіптік
стандартына
1-қосымша
Құзыреттер
Критерийлер
Индикаторлар
1. Кәсіби құндылықтар
Өзінің кәсіби қызметін құрмет пен жауапкершілік, адалдық пен әділеттілік негізінде орындайды.
1.1 Педагог мамандығына адалдық
1.1.1 Барлық білім алушылардың/ тәрбиеленушілердің білім беру мақсаттарына қол жеткізу қабілетіне сенімділік танытады;
1.1.2 Педагог мамандығына адалдығын көрсетеді;
1.1.3 Өз қызметіндегі қолданыста нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.
1.2 Азаматтық
1.2.1Қазақстанның ұлттық және мәдени
құндылықтарына адалдығын білдіреді;
1.2.2Жаһандық мәдени және түрлі тілдерге құрмет көрсетеді;
1.2.3Оқыту мен тәрбиелеу процесіне қазақ мәдениеті мен тілінің, Қазақстан халқының өзге мәдениеттері мен тілдерінің байлығын интеграциялайды;
1.2.4Академиялық адалдық және сыбайлас жемқорлыққа жол бермеу қағидаттарын ұстанады.
1.3 Кәсіби әдепті сақтау
1.3.1 Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке басына және олардың ата-аналарына//заңды өкілдеріне құрмет көрсетеді;
1.3.2 Кәсіби-әдеп нормаларды түсінеді және басшылыққа алады.
1.4 Жауапкершілік
1.4.1 Өзінің кәсіби деңгейін сақтауға және дамытуға жауапты;
1.4.2 Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің академиялық жетістігі мен тәрбиесі үшін жауапкершілікті танытады;
1.4.3 Өз құзыреті шеңберінде білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жәрдемдеседі;
1.4.4 Білім беру және тәрбие процесіне деген педагогикалық қоғамдастықтың жауапкершілігін сезінеді.
1.5 Белсенділік
1.5.1 Өзгерістерге қатысты белсенділік танытады және білім беру мен тәрбие процесін жақсарту үшін инновацияларды енгізеді;
1.5.2 Білім алушыларды/тәрбиеленушілерді оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді басқарады;
1.5.3 Өзін-өзі реттеу, стресске төзімділік дағдыларын иемденеді.
2. Кәсіби білім:
Білім беру, мәдени құндылықтар және оқыту теориясы саласындағы стратегиялық құжаттарды білу негізінде сапалы оқытудың педагогикалық тәсілдерін түсінеді.
2.1Білім
алушылардың/ тәрбиеленушілердің жеке ерекшеліктерін білім беруде, оқыту мен тәрбиелеуде ескеру
2.1.1 Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жас, тұлғалық, әлеуметтік-мәдени ерекшеліктерін түсінеді;

2.1.2 Владеет стратегиями создания инклюзивной среды и вовлечения обучающихся/воспитанников в процесс обучения и воспитания.
2.1.3 Знает и владеет теоретическими знаниями и практическими навыками эффективного преподавания в полиязычной среде, обеспечивающей качественное усвоение предмета, языка и культурных ценностей. Владеет языком преподавания на профессиональном уровне C1;
2.1.4 Выстраивает процесс преподавания, обучения, воспитания с учетом индивидуальных особенностей обучающихся/воспитанников.
2.2 Знание предмета, методики его преподавания и инструментов оценивания обучающихся/воспитанников
2.2.1 Демонстрирует знание предмета/предметной области.
2.2.2 Проявляет понимание основ учебной и образовательной программы.
2.2.3 Владеет методами оценивания при разработке, планировании и проведении урока/занятия.
2.2.4 Владеет методами обучения и воспитания в соответствии с особенностями познавательного процесса обучающегося/воспитанника.
2.2.5 Владеет эффективными стратегиями формирования у обучающихся/воспитанников навыков применения знаний в повседневной жизни.
2.2.6 Применяет информационные технологии в учебном процессе для расширения возможностей обучения и воспитания.
1.3. Практика преподавания/ обучения и воспитания
Планирует образовательный процесс, организует безопасную, благоприятную среду для всех обучающихся/воспитанников и обеспечивает достижение целей обучения и воспитания
3.1 Планирование процесса преподавания/обучения и воспитания
3.1.1 Планирует образовательный процесс в соответствии с целями обучения и воспитания.
3.1.2 Подбирает технологии обучения/воспитания и стратегии оценивания в соответствии с целями обучения и воспитания с учетом индивидуальных особенностей и потребностей обучающегося/воспитанника.
3.1.3 Вовлекает коллег, обучающихся/воспитанников и родителей/законных представителей в образовательный процесс.
3.2 Создание безопасной, благоприятной обучающей и развивающей среды
3.2.1 Обеспечивает безопасную образовательную среду.
3.2.2 Создает атмосферу поддержки каждого обучающегося/воспитанника на уроке/занятии.
3.2.3 Обеспечивает благоприятные инклюзивные условия развития и мотивацию обучающегося/воспитанника.
3.2.4 Обеспечивает безопасное и этичное пребывание обучающегося/воспитанника в цифровой среде.
3.3 Реализация процесса обучения и воспитания
3.3.1 Добивается достижения цели обучения и воспитания на уроке/занятии.
3.3.2 Мотивирует обучающихся/воспитанников к высоким результатам обучения и воспитания и поддерживает их в этом.
3.3.3 Использует технологии обучения/воспитания в соответствии с целями обучения и воспитания с учетом индивидуальных особенностей и потребностей обучающегося/воспитанника.

2.1.2 Инклюзивті орта құру және білім алушыларды/тәрбиеленушілерді оқыту мен тәрбиелеу процесіне қатыстыру стратегияларын меңгереді;
2.1.3 Пәнді, тілді және мәдени құндылықтарды сапалы оқытуды қамтамасыз ететін көптілді ортада тиімді оқытудың теориялық білімі мен практикалық дағдыларын біледі және игереді. Пәнді оқыту тілін кәсіби С1 деңгейінде меңгереді;
2.1.4 Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту мен тәрбиелеу процесін қалыптастырады.
2.2 Пәнді, оны оқыту әдістемесін және білім алушыларды/
тәрбиеленуші-
лерді бағалау құралдарын білу
2.2.1 Пән/пәндік сала туралы білімді демонстрациялайды;
2.2.2 Оқу және білім беру бағдарламасының негіздерін түсіне алады;
2.2.3 Сабақты жоспарлау, жоспар әзірлеу және өткізу кезінде бағалау әдістерін меңгереді;
2.2.4 Білім алушының/тәрбиеленушінің танымдық процесінің ерекшеліктеріне сай оқыту және тәрбиелеу әдістерін меңгереді;
2.2.5 Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің күнделікті өмірде білімдерін қолдану дағдыларын қалыптастырудың тиімді стратегияларын меңгереді;
2.2.6 Оқыту мен тәрбиелеу мүмкіндіктерін кеңейту үшін оқу процесінде ақпараттық технологияларды қолданады.
1.3. Оқыту практикасы/оқыту және тәрбиелеу
Оқу процесін жоспарлайды,
барлық білім алушылар/тәрбиеленушілер үшін қауіпсіз, қолайлы орта ұйымдастырады және оқыту мен тәрбиелеу мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз етеді
3.1 Оқыту процесін жоспарлау/оқыту және тәрбиелеу
3.1.1 Оқыту мен тәрбиелеу мақсаттарына сәйкес білім беру процесін жоспарлайды;
3.1.2 Білім алушының/тәрбиеленушінің жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқыту/тәрбиелеу технологияларын және оқыту мен тәрбиелеу мақсаттарына сәйкес бағалау стратегияларын таңдайды;
3.1.3 Оқу процесіне әріптестерін, білім алушыларды/тәрбиеленушілерді және ата-аналарын/заңды өкілдерін тартады.
3.2 Қауіпсіз, қолайлы оқыту және дамыту ортасын құру
3.2.1 Қауіпсіз білім беру ортасын қамтамасыз етеді;
3.2.2 Сабақта әрбір білім алушыға/тәрбиеленушіге қолайлы оқу ортасын құрады;
3.2.3 Білім алушының/тәрбиеленушінің мотивациясы мен тұлғалық дамуына қолайлы инклюзивті жағдай жасайды;
3.2.4 Білім алушының/тәрбиеленушінің цифрлық ортада қауіпсіздігі мен әдептілігін қамтамасыз етеді.
3.3 Оқыту және тәрбиелеу процесін іске асыру
3.3.1 Сабақта оқыту мен тәрбиелеу мақсатына қол жеткізеді;
3.3.2Білім алушыларды/тәрбиеленушілерді оқыту мен тәрбиелеудің жоғары нәтижелеріне ынталандырады және оларға қолдау көрсетеді;
3.3.3 Білім алушының/тәрбиеленушінің жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқыту және тәрбиелеу мақсаттарына сәйкес оқыту/тәрбиелеу технологияларын пайдаланады.

3.4 Оценивание образовательных достижений обучающихся/воспитанников
3.4.1 Использует разнообразные инструменты оценивания.
3.4.2 Применяет результаты оценивания для улучшения практики преподавания.
3.4.3 Предоставляет своевременную, эффективную обратную связь по результатам оценивания.
3.4.4 Проводит постоянный мониторинг учебных достижений обучающихся/воспитанников.
3.4.5 Обеспечивает соблюдение принципов академической честности при проведении оценивания.
3.5 Сотрудничество в процессе обучения и воспитания
3.5.1 Взаимодействует с родителями/законными представителями для построения индивидуальной траектории развития обучающегося/воспитанника.
3.5.2 Сотрудничает с коллегами в рамках профессиональных сообществ и заинтересованными сторонами для улучшения образовательного процесса.
2.4. Профессиональное развитие
Управляет собственным профессиональным ростом и развивает компетенции для эффективной педагогической деятельности
4.1 Рефлексия собственной практики и практики коллег
4.1.1 Анализирует собственную практику и практику коллег.
4.1.2 Определяет области развития собственной практики во взаимодействии с коллегами.
4.1.3 Планирует непрерывное улучшение собственной практики.
4.1.4 Оценивает эффективность изменений собственной практики во взаимодействии с коллегами, профессиональным сообществом и родительской общественностью.
4.2 Управление качеством саморазвития и стремление к лидерству
4.2.1 Проводит анализ своих профессиональных компетенций вместе с коллегами.
4.2.2 Устанавливает эффективные пути развития своих профессиональных знаний, навыков и компетенций.
4.2.3 Отслеживает результативность своих профессиональных достижений.
4.2.4 Распространяет свой опыт, участвует в исследованиях практики коллег и оказывает профессиональную поддержку начинающим педагогам и педагогическому сообществу.
Приложение 2
к профессиональному стандарту
"Педагог"
Критерии компетентности педагогов по квалификационным категориям, структурированные по принципу наращивания
Критерии компетентности
Педагог-стажер/ педагог
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
1. ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЕ ЦЕННОСТИ
1.1 Приверженность профессии педагога
1.2 Гражданственность
1.3 Соблюдение профессиональной этики
1.4 Ответственность
1.5 Проактивность
2. ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЕ ЗНАНИЯ
2.1 Знание и использование в преподавании, обучении и воспитании индивидуальных особенностей обучающихся/воспитанников
Демонстрирует знание современных подходов педагогики и психологии для индивидуального развития обучающихся/воспитанников
Демонстрирует знание стратегий отслеживания индивидуального прогресса обучающихся/воспитанников
Выбирает индивидуальный образовательный маршрут обучающихся/воспитанников на основе диагностики
Проектирует индивидуальную траекторию развития обучающихся/воспитанников
Разрабатывает программы и методику обучения и воспитания на основе индивидуальных особенностей обучающихся/воспитанников

3.4 Білім алушылардың/
тәрбиеленушілердің оқу жетістіктерін бағалау
3.4.1 Әр түрлі бағалау құралдарын қолданады;
3.4.2 Оқыту тәжірибесін жақсарту үшін бағалау нәтижелерін қолданады;
3.4.3 Бағалау нәтижелері бойынша уақтылы, тиімді кері байланыс орнатады;
3.4.4 Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің оқу жетістіктеріне тұрақты мониторинг жүргізеді;
3.4.5 Бағалау жүргізу кезінде академиялық адалдық қағидаттарының сақталуын қамтамасыз етеді.
3.5 Оқыту және тәрбиелеу процесіндегі ынтымақтастық
3.5.1 Білім алушының/тәрбиеленушінің жеке даму траекториясын құру үшін ата-аналармен/заңды өкілдермен өзара байланыс орнатады;
3.5.2 Білім беру процесін жақсарту үшін кәсіби қауымдастықтар мен мүдделі тараптар шеңберіндегі әріптестермен ынтымақтастықта болады.
4. Кәсіби даму
Өзінің кәсіби өсуін басқарады және тиімді педагогикалық қызмет үшін құзыреттерді дамытады.
4.1 Өзінің және әріптестерінің тәжірибесіне рефлексия жасайды
4.1.1 Өзінің және әріптестерінің тәжірибесін талдайды;
4.1.2 Әріптестермен өзара іс-әрекетте өз практикасын дамыту салаларын айқындайды;
4.1.3 Өз тәжірибесін үздіксіз жақсартуды жоспарлайды;
4.1.4 Әріптестерімен, кәсіби қоғамдастық және ата-аналар қауымдастығымен өзара әрекеттесу барысында өз тәжірибесіндегі өзгерістердің тиімділігін бағалайды.
4.2 Өзін-өзі дамыту сапасын басқару және көшбасшылыққа ұмтылу
4.2.1 Әріптестерімен бірлесіп өзінің кәсіби құзыреттеріне талдау жүргізеді;
4.2.2 Өзінің кәсіби білімін, дағдылары мен құзыреттерін дамытудың тиімді жолдарын белгілейді;
4.2.3 Өзінің кәсіби жетістіктерінің нәтижелілігін қадағалайды;
4.2.4 Өз тәжірибесін таратады, әріптестерінің тәжірибесін зерттеуге қатысады және жас педагогтер мен педагогикалық қоғамдастыққа кәсіби қолдау көрсетеді.
"Педагог" кәсіптік
стандартына
2-қосымша
Педагогтердің біліктілік санаттары бойынша құзыреттілік критерийлері арттыру қағидаты негізінде құрылымдалған
Құзыреттілік критерийлері
Педагог-тағылымдамашы/педагог
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог-шебер
1.КӘСІПТІК ҚҰНДЫЛЫҚТАР
1.1 Педагог мамандығына адалдық
1.2 Азаматтық
1.3 Кәсіби этиканы сақтау
1.4 Жауапкершілік
1.5 Проактивтілік
2.КӘСІПТІК БІЛІМ
2.1 Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке ерекшеліктерін білім беру, оқыту және тәрбиелеуде ескеру
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке дамуы үшін педагогика мен психологияның заманауи тәсілдерін демонстрациялайды
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке үлгерімін қадағалау стратегияларын демонстрациялайды
Диагностика негізінде білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке білім беру бағытын таңдайды
Білім алушыларды/тәрбиеленушілерді дамытудың жеке траекториясын жобалайды
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке ерекшеліктері негізінде оқыту мен тәрбиелеудің бағдарламалары мен әдістемесін әзірлейді

2.2 Знание предмета, методики его преподавания и инструментов оценивания обучающихся/воспитанников
Умеет ставить образовательные задачи, осуществляет поурочное планирование, владеет различными методами, стратегиями преподавания и инструментами оценивания
Умеет планировать учебные занятия, выбирает методы с учетом индивидуальных особенностей обучающихся/воспитанников
Выбирает подходящие технологии и стратегии преподавания/ организации деятельности, оценивания с учетом трудностей усвоения
Проектирует процесс обучения/воспитания на основе индивидуальных особенностей обучающихся/воспитанников
Разрабатывает методику преподавания предмета/дисциплины/деятельности для успешного усвоения обучающимися/воспитанниками
3.3. ПРАКТИКА ПРЕПОДАВАНИЯ/ОБУЧЕНИЯ И ВОСПИТАНИЯ
3.1 Планирование процесса преподавания/обучения и воспитания
Планирует под руководством наставника урок/занятие/деятельность на основе целей обучения
Планирует урок/занятие/деятельность с учетом индивидуальных особенностей и потребностей обучающихся/воспитанников и определяет необходимые методики и инструменты оценивания
Планирует процесс преподавания/обучения и воспитания с учетом индивидуальных способностей на основе межпредметного/междисциплинарного подхода, анализа технологий и стратегий оценивания
Планирует содержание процесса преподавания/обучения и воспитания с использованием результатов исследования практики
Планирует содержание процесса преподавания/обучения и воспитания на основе авторской программы
3.2 Создание безопасной и благоприятной образовательной и развивающей среды
Соблюдает нормы безопасной и благоприятной образовательной / развивающей среды, этические нормы в своей работе
Поддерживает безопасную и благоприятную образовательную/развивающую среду, применяет этические нормы в своей работе
Обеспечивает безопасную и благоприятную образовательную/развивающую среду, руководствуется высокими этическими нормами в своей работе
Управляет безопасной и благоприятной образовательной/развивающей средой, поддерживает коллег в понимании этических норм
Транслирует эффективный опыт по созданию безопасной и благоприятной образовательной/развивающей среды, является примером соблюдения этических норм
3.3 Реализация процесса обучения и воспитания
Проводит урок/занятие/деятельность с учетом принципов познавательного/образовательного процесса и достигает ожидаемых результатов
Проводит урок/занятие/деятельность с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся/воспитанников на основе подходящих методик и инструментов оценивания для достижения ожидаемых результатов
Применяет межпредметные/междисциплинарные связи, технологии и стратегии оценивания и учитывает индивидуальные способности и потребности
Реализует интегрированный процесс преподавания/ обучения/ воспитания на основе авторских технологий и стратегий оценивания
Реализует интегрированный процесс преподавания/ обучения/ воспитания с учетом результатов исследований практики

2.2 Пәнді, оны оқыту әдістемесін және білім алушыларды/тәрбиеленушілерді бағалау құралдарын білу
Білім беру міндеттерін айқындауды біледі, сабақ жоспарлауды жүзеге асырады, әртүрлі әдістерді, оқыту стратегияларын және бағалау құралдарын меңгереді
Оқу сабақтарын жоспарлай алады, білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, әдістерді таңдайды
Меңгерудің қиындықтарын ескере отырып, білім берудің/іс-әрекетті ұйымдастырудың, бағалаудың қолайлы технологиялары мен стратегияларын таңдайды
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке ерекшеліктері негізінде оқыту/тәрбиелеу процесін жобалайды
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің табысты меңгеруі үшін пәнді оқыту әдістемесін әзірлейді
3.БІЛІМ БЕРУ/ОҚЫТУ ЖӘНЕ ТӘРБИЕЛЕУ ТӘЖІРИБЕСІ
3.1 Оқыту және тәрбиелеу процесін жоспарлау
Тәлімгердің басшылығымен оқу мақсатына негізделген сабақты/іс-әрекетті жоспарлайды
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып сабақты/іс-әрекетті жоспарлайды және бағалаудың қажетті әдістемелері мен құралдарын айқындайды.
Пәнаралық тәсіл, бағалау технологиялары мен стратегияларын талдау негізінде жеке қабілеттерді ескере отырып, оқыту және тәрбиелеу процесін жоспарлайды.
Тәжірибені зерттеу нәтижелерін пайдалана отырып, білім беру/оқыту және тәрбиелеу процесінің мазмұнын жоспарлайды.
Авторлық бағдарлама негізінде білім беру/оқыту және тәрбиелеу процесінің мазмұнын жоспарлайды.
3.2 Қауіпсіз және қолайлы білім беру және дамыту ортасын құру.
Өз жұмысында қауіпсіз және қолайлы білім беру/дамыту ортасының нормалары мен әдеп нормаларын сақтайды.
Қауіпсіз және қолайлы білім беру/дамыту ортасын қолдайды, өз жұмысында этикалық нормаларды қолданады
Қауіпсіз және қолайлы білім беру/дамыту ортасын қамтамасыз етеді, өз жұмысында жоғары этикалық нормаларды басшылыққа алады
Қауіпсіз және қолайлы білім беру/дамыту ортасын басқарады, әріптестеріне этикалық нормаларды түсінуде қолдау көрсетеді
Қауіпсіз және қолайлы білім беру/дамыту ортасын құру бойынша тиімді тәжірибені таратады, этикалық нормалардың озық үлгісін көрсетеді
3.3 Оқыту және тәрбиелеу процесін іске асыру
Танымдық/білім беру процесінің принциптерін ескере отырып, сабақ/іс-әрекет ұйымдастырады және күтілетін нәтижелерге қол жеткізеді.
Күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін бағалаудың қолайлы әдістемелері мен құралдары негізінде білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып сабақ/ іс-әрекет ұйымдастыру
Пәнаралық байланыстарды, бағалаудың технологиялары мен стратегияларын қолданады және жеке қабілеттері мен қажеттіліктерді ескереді.
Авторлық технологиялар мен бағалау стратегиялары негізінде оқытудың/ тәрбиелеудің интеграцияланған процесін іске асырады.
Тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып, білім алудың/ тәрбиелеудің интеграцияланған процесін іске асырады.

3.4 Оценивание образовательных достижений обучающихся/воспитанников
Информирует родителей/ законных представителей о результатах преподавания/ обучения/ воспитания, обсуждает с коллегами успеваемость/ развитие обучающихся/воспитанников
Обсуждает с обучающимися/воспитанниками и родителями/ законными представителями результаты преподавания/ обучения/ воспитания и пути улучшения
Оценивает и отслеживает прогресс и развитие способностей, обучающихся/воспитанников
Разрабатывает для педагогического сообщества рекомендации по использованию результатов мониторинга развития обучающихся/воспитанников
Транслирует опыт эффективного сотрудничества по развитию обучающихся/воспитанников в педагогическом сообществе
3.5 Сотрудничество в процессе преподавания/обучения и воспитания
Взаимодействует с наставником и коллегами с целью повышения своего профессионального уровня
Активно вовлечен во взаимодействие с коллегами в вопросах планирования преподавания/ обучения/ воспитания, устанавливает доверительные отношения с родителями/законными представителями
Инициирует профессиональное общение с коллегами в вопросах планирования преподавания/ обучения/ воспитания, выстраивает доверительные отношения с родителями/законными представителями
Инициирует профессиональные дискуссии с коллегами и поддерживает доверительные отношения с родителями/законными представителями
Создает сетевые профессиональные сообщества и вовлекает в них родителей/законных представителей, экспертов и другие заинтересованные лица
4. ПРОФЕССИОНАЛЬНОЕ РАЗВИТИЕ
4.1 Рефлексия собственной практики и практики коллег
Изучает лучшие педагогические практики с учетом принципов познавательного/образовательного процесса
Анализирует собственную практику и актуальные результаты практики коллег, учитывающих индивидуальные способности и потребности обучающихся/воспитанников
Оценивает результаты собственной практики и актуальные исследования коллег по развитию индивидуальных способностей и потребностей обучающихся/воспитанников
Разрабатывает методику индивидуального обучения/воспитания на основе актуальных исследований
Проектирует единую стратегию индивидуального обучения/ воспитания обучающихся/воспитанников
4.2 Управление качеством саморазвития и стремление к лидерству
Определяет собственные потребности в улучшении практики преподавания/воспитания и обучения, взаимодействует с коллегами
Анализирует развитие собственной практики преподавания/воспитания и обучения и практики коллег
Оценивает причинно-следственные связи в собственной практике и практике коллег
Исследует урок/занятие/деятельность вместе с коллегами и распространяет результаты исследования для улучшения практики обучения/воспитания в организации образования
Координирует исследования в организации образования, распространяет результаты в педагогическом сообществе, поддерживает коллег в профессиональном развитии
Приложение 3
к профессиональному стандарту
"Педагог"
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Педагог. Воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения"
Код:
236
Код группы:
2362
Профессия:
Воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения
Другие возможные наименования профессии:
Воспитатель
Квалификационный уровень по ОРК:
5
Основная цель деятельности
Организация пребывания детей в дошкольной организации, проектирование и проведение организованной детской деятельности, контроль их безопасности и состояния здоровья
Профессиональная деятельность
Основная профессиональная деятельность
1. Осуществление воспитательно-образовательного процесса.
2. Проведение мониторинга уровня развития воспитанников.
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Участие в разработке и реализации образовательных программ.
2. Самообразование.
Профессиональная деятельность 1. Осуществление воспитательно-образовательного процесса
Задача 1: планирование воспитательно-образовательного процесса
Знания:
1. Методик дошкольного воспитания и обучения.
2. Возрастных, психологических, физиологических особенностей детей дошкольного возраста.
3. Требований к обеспечению санитарно-гигиенических условий.
Умения и навыки:
1. Составлять циклограммы.
2. Руководить основными видами деятельности воспитанников.
3. Использовать методики и технологии обучения, формы, методы и приемы воспитательно-образовательного процесса.

3.4 Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің білім жетістіктерін бағалау
Ата-аналарды/ заңды өкілдерді оқыту/ тәрбиелеу нәтижелері бойынша хабардар етеді, әріптестерімен білім алушылардың/тәрбиеленушілердің үлгерімі мен дамуын талқылайды.
Білім алушылармен/тәрбиеленушілермен және ата-аналармен/ заңды өкілдермен білім беру/ тәрбиелеу нәтижелерін және жақсарту жолдарын талқылайды.
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қабілеттерінің өсуі мен дамуын бағалайды және қадағалайды
Білім алушылардың /тәрбиеленушілердің даму мониторингі
нәтижелерін пайдалану бойынша педагогикалық қоғамдастық үшін ұсынымдар әзірлейді
Педагогикалық қоғамдастықта білім алушыларды/тәрбиеленушілерді дамыту бойынша тиімді ынтымақтастық тәжірибесін таратады
3.5 Оқыту және тәрбиелеу үдерісіндегі ынтымақтастық
Өзінің кәсіби деңгейін арттыру мақсатында тәлімгермен және әріптестерімен өзара іс-әрекет жасайды
Білім беруді/тәрбиелеуді жоспарлау мәселелерінде әріптестермен өзара іс-әрекетке белсенді қатысады, ата-аналармен/заңды өкілдермен сенімді қарым-қатынас орнатады
Білім беруді/тәрбиелеуді жоспарлау мәселелерінде әріптестермен кәсіби қарым-қатынас орнатуға әрекет жасайды, ата-аналармен/заңды өкілдермен сенімді қарым-қатынас орнатады.
Әріптестермен кәсіби пікірталас орнатады және ата-аналармен/заңды өкілдермен сенімді қарым-қатынасты қолдайды
Желілік кәсіби қауымдастықтар құрады және оларға ата-аналарды/заңды өкілдерді, сарапшыларды және басқа да мүдделі тұлғаларды тартады
4.КӘСІПТІК ДАМУ
4.1 Өзінің және әріптестерінің тәжірибесіне рефлексия жасау
Танымдық/білім беру процесінің принциптерін ескере отырып, үздік педагогикалық тәжірибелерді зерттейді
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке қабілеттері мен қажеттіліктеріескерілген өзінің және әріптестердің тәжірибелері мен өзекті нәтижелерін талдайды.
Білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін дамыту бойынша өз тәжірибесінің нәтижелерін және әріптестердің өзекті зерттеулерін бағалайды.
Өзекті зерттеулер негізінде жеке оқыту/тәрбиелеу әдістемесін әзірлейді.
Білім алушыларды/ тәрбиеленушілерді жеке оқытудың/тәрбиелеудің бірыңғай стратегиясын жобалайды
4.2 Өзін-өзі дамыту сапасын басқару және көшбасшылыққа ұмтылу
Білім беру/тәрбиелеу және оқыту тәжірибесін жетілдірудегі өз қажеттіліктерін айқындайды, әріптестерімен өзара іс-әрекет жасайды
Білім беру және тәрбиелеуде өзінің тәжірибесі мен әріптестері тәжірибесінің дамуын талдайды.
Өзінің және әріптестерінің тәжірибесінде себеп-салдарлық байланыстарды бағалайды
Әріптестерімен бірге сабақты/іс-әрекетті зерттейді және білім беру ұйымдарында білім беру/тәрбиелеу тәжірибесін жақсарту үшін зерттеу нәтижелерін таратады
Білім беру ұйымдарындағы зерттеулерді үйлестіреді, нәтижелерді педагогикалық қоғамдастыққа таратады, кәсіби дамуында әріптестеріне қолдау көрсетеді
"Педагог" кәсіптік
стандартына
3-қосымша
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Педагог. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының тәрбиешісі"
Код:
236
Топ коды:
2362
Мамандық:
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының тәрбиешісі
Мамандықтың басқа атаулары:
Тәрбиеші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
Қызметтің негізгі мақсаты
Балалардың мектепке дейінгі ұйымда болуын ұйымдастыру, ұйымдастырылған балалар қызметін жобалау және жүргізу, олардың қауіпсіздігі мен денсаулық жағдайын бақылау
Кәсіби қызметі
Негізгі кәсіби қызметі
1. Тәрбие және білім беру процесін жүзеге асыру;
2. Тәрбиеленушілердің даму деңгейіне мониторинг жүргізу.
Қосымша кәсіби қызметі
1. Білім беру бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
2. Өзін-өзі оқыту.
Кәсіби қызметі
1. Тәрбие және білім беру процесін жүзеге асыру
1-міндет: оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Білім:
1. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту әдістемелері;
2. Мектеп жасына дейінгі балалардың жас, психологиялық, физиологиялық ерекшеліктері;
3. Санитарлық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.
Білік пен дағдылары:
1. Циклограмма жасау;
2. Тәрбиеленушілердің негізгі қызмет түрлерін басқару;
3. Оқыту әдістемелері мен технологияларын, тәрбие мен білім беру процесінің нысандарын, әдістері мен тәсілдерін қолдану;

4. Создавать социально-психологические и педагогические условия для воспитания и обучения детей.
5. Создавать безопасную предметно-пространственную развивающую среду.
Задача 2: организация воспитательно-образовательного процесса
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регламентирующих систему дошкольного воспитания и обучения.
2. Норм педагогической этики.
3. Теоретических основ возрастной физиологии, возрастной и общей психологии
Умения и навыки:
1. Обеспечивать безопасность и благополучие воспитанников.
2. Осуществлять воспитание и обучение воспитанников.
3. Пользоваться техническими средствами обучения для организации игровой деятельности.
4. Сотрудничать с родительской общественностью.
5. Взаимодействовать с другими сотрудниками дошкольной организации, участвующими в воспитательно-образовательном процессе (инструктор по физической культуре, музыкальный руководитель, дефектолог, психолог, медицинский работник).
Профессиональная деятельность 2.
Проведение мониторинга уровня развития воспитанников
Задача 1:
проведение мониторинга уровня развития воспитанников
Знания:
1. Методики подсчета результатов диагностики уровня развития умений и навыков у детей дошкольного возраста.
2. Правил проведения стартового, промежуточного и итогового мониторинга.
Умения и навыки:
1. Изучать на основе наблюдений личность дошкольника, выявлять его затруднения и оказывать ему помощь.
2. Использовать цифровые ресурсы для проведения мониторинга.
3. Составлять индивидуальную программу на основе мониторинга для детей с особыми образовательными потребностями.
Профессиональная деятельность 3.
Осуществление методической деятельности
Задача 1:
разработка образовательных программ и методических пособий
Знания:
1. Требований, предъявляемых к разработке образовательных программ.
2. Критериев оценивания качества образовательных программ и методических пособий.
Умения и навыки:
1. Подбирать достоверную и актуальную информацию в соответствии с возрастом детей.
2. Оценивать качество содержания образовательных программ и методических пособий.
3. Принимать участие в разработке образовательных программ и методических пособий.
Задача 2:
повышение квалификации и/или переподготовка
Знания:
1. Правил и условий проведения аттестации педагогов, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13317).
Умения и навыки:
1. Выстраивать траекторию своего профессионального развития.
2. Осуществлять профессиональное саморазвитие.
Задача 3:
обобщение лучших педагогических практик
Знания:
1. Алгоритма, форм, методов выявления, изучения, обобщения опыта.
2. Методик обобщения и распространения лучших практик.
Умения и навыки:
1. Обобщать опыт.
Требования к личностным компетенциям
Порядочность, доброжелательность, высокая ответственность и моральная устойчивость, честность, способность к сопереживанию, коммуникабельность, аккуратность, организованность, чувство такта
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
2361
Педагог начальной школы
2373
Педагоги дополнительного образования
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
-
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
техническое и профессиональное, послесреднее образование,
высшее и послевузовское образование
Специальность:
01120100 Дошкольное воспитание и обучение
6B01 Педагогические науки
Квалификация:
4S01120102 Воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения
6В012 Педагогика дошкольного воспитания и обучения
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Педагог. Воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения"
Код:
236
Код группы:
2362
Профессия:
Воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения
Другие возможные наименования профессии:
Воспитатель
Квалификационный уровень по ОРК:
6
Основная цель деятельности
Организация пребывания детей в дошкольной организации, проектирование и проведение игр и занятий с детьми, контроль их безопасности и состояния здоровья, осуществление наставничества и определение приоритетов профессионального развития, разработка развивающих программ.
Профессиональная деятельность
Основная профессиональная деятельность
1. Осуществление воспитательно-образовательного процесса.
2. Проведение мониторинга уровня развития воспитанников.
3. Осуществление научно-методической деятельности.
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Разработка авторских образовательных программ, УМК.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов.
Профессиональная деятельность 1. Осуществление воспитательно-образовательного процесса
Задача 1: планирование воспитательно-образовательного процесса
Знания:
1. Психологических и физиологических особенностей развития детей дошкольного возраста.
2. Методов исследования игровой деятельности.
3. Требований к обеспечению санитарно-гигиенических условий содержания воспитанников.

4. Балаларды тәрбиелеу және оқыту үшін әлеуметтік-психологиялық және педагогикалық жағдайлар жасау;
5. Пәндік-кеңістіктік қауіпсіз даму ортасын құру.
2-міндет:
тәрбие және білім беру процесін ұйымдастыру
Білім:
1. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Педагогикалық әдеп нормалары;
3. Жас ерекшелік физиологиясының, жас және жалпы психологияның теориялық негіздері.
Білік пен дағдылары:
1. Тәрбиеленушілердің қауіпсіздігі мен тұлғалық саулығын қамтамасыз ету;
2. Тәрбиеленушілерді тәрбиелеу мен оқытуды жүзеге асыру;
3. Ойын қызметін ұйымдастыру үшін техникалық оқыту құралдарын пайдалану;
4. Ата-аналар қоғамымен ынтымақтасу;
5. Тәрбие және білім беру процесіне қатысатын мектепке дейінгі ұйымның басқа қызметкерлерімен (дене шынықтыру нұсқаушысы, музыка жетекшісі, дефектолог, психолог, медицина қызметкері) өзара іс-әрекет жасау.
Кәсіби қызметі
2. Тәрбиеленушілердің даму деңгейіне мониторинг жүргізу
1-міндет:
тәрбиеленушілердің даму деңгейіне мониторинг жүргізу
Білім:
1. Мектеп жасына дейінгі балалардың дағдыларын дамыту деңгейін диагностикалау нәтижелерін есептеу әдістері;
2. Бастапқы, аралық және қорытынды мониторинг жүргізу қағидалары.
Білік пен дағдылары:
1. Мектеп жасына дейінгі баланың жеке басын бақылау негізінде зерттеу, оның қиындықтарын анықтау және оған көмек көрсету;
2. Мониторинг жүргізу үшін цифрлық ресурстарды пайдалану;
3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға арналған мониторинг негізінде жеке бағдарлама жасау.
Кәсіби қызметі
3. Әдістемелік қызметті жүзеге асыру
1-міндет:
білім беру бағдарламалары мен әдістемелік құралдарды әзірлеу
Білім:
1. Білім беру бағдарламаларын әзірлеуге қойылатын талаптар;
2. Білім беру бағдарламалары мен әдістемелік құралдардың сапасын бағалау критерийлері.
Білік пен дағдылары:
1. Балалардың жасына сәйкес дәлелденген және өзекті ақпаратты таңдау;
2. Білім беру бағдарламалары мен әдістемелік құралдар мазмұнының сапасын бағалау;
3. Білім беру бағдарламалары мен әдістемелік құралдарды әзірлеуге қатысу.
2-міндет:
біліктілікті арттыру және/немесе қайта даярлау
Білім:
1. Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13317 болып тіркелген).
Білік пен дағдылары:
1. Кәсіби даму траекториясын құру;
2. Өзін-өзі кәсіби дамытуды жүзеге асыру.
3-міндет:
озық педагогикалық тәжірибелерді тарату
Білім:
1. Тәжірибені тарату, зерттеу, айқындаудың алгоритмі, формасы және әдістері
2. Озық тәжірибелерді жариялау және тарату әдістемесі.
Білік пен дағдылары:
1. Тәжірибені тарату.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Әдептілік, ізгілік, жоғары жауапкершілік және моральдық тұрақтылық, адалдық, жанашырлық қабілеті, қарым-қатынас құра білу, ұқыптылық, ұйымшылдық, әдептілік такт.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
2361
Бастауыш сынып педагогі
2373
Қосымша білім беру педагогтері
БТБА, БА немесе басқа мамандық анықтамалықтарымен байланыс
-
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім,
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Мамандық:
01120100
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
6B01 Педагогикалық ғылымдар
Біліктілік:
4S01120102 Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды ұйымдастырудың тәрбиешісі
6В012 Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту педагогикасы
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Педагог. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының тәрбиешісі"
Код:
236
Топ коды:
2362
Мамандық:
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының тәрбиешісі
Мамандықтың басқа атаулары:
Тәрбиеші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
Қызметтің негізгі мақсаты
Балалардың мектепке дейінгі ұйымда болуын ұйымдастыру, балалармен ойындар мен сабақтарды жобалау және өткізу, олардың қауіпсіздігі мен денсаулық жағдайын бақылау, тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіби дамудың басымдықтарын айқындау, дамытушы бағдарламаларды әзірлеу
Кәсіби қызметі
Негізгі кәсіби қызметі
1. Тәрбие және білім беру процесін жүзеге асыру;
2. Тәрбиеленушілердің даму деңгейіне мониторинг жүргізу;
3. Ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Қосымша кәсіби қызметі
1. Авторлық білім беру бағдарламаларын, ОӘК әзірлеу;
2. Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге қатысу.
Кәсіби қызметі
1. Тәрбие-білім беру процесін жүзеге асыру
1-міндет: оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Білім:
1. Мектеп жасына дейінгі балалардың дамуының психологиялық және физиологиялық ерекшеліктері;
2. Ойын әрекетін зерттеу әдістері;
3. Тәрбиеленушілердің санитарлық-гигиеналық жағдайларын қамтамасыз етуге қойылатын талаптар;

4. Педагогических подходов по созданию развивающей предметно-пространственной среды.
Умения и навыки:
1. Составлять циклограммы.
2. Руководить основными видами детской деятельности.
3. Успешно решать задачи воспитательно-образовательного процесса с достижением прогресса в развитии детей.
4. Создавать безопасную предметно-пространственную развивающую среду и эффективно ее использовать.
Задача 2: организация воспитательно-образовательного процесса
Знания:
1. Нормативно-правовых актов, регламентирующих систему дошкольного воспитания и обучения.
2. Норм педагогической этики.
3. Теоретических основ возрастной физиологии, возрастной и общей психологии.
4. Эффективных форм и методов работы с родителями.
Умения и навыки:
1. Обеспечивать безопасность и благополучие воспитанников.
2. Осуществлять воспитание и обучение воспитанников.
3. Применять современные методики, новые подходы, эффективные формы и методы воспитания и обучения детей дошкольного возраста.
4. Использовать возможности многофункциональной развивающей среды
5. Применять цифровые технологии в профессиональной деятельности.
6. Взаимодействовать с родительской общественностью.
7. Взаимодействовать с другими сотрудниками дошкольной организации, участвующими в воспитательно-образовательном процессе (инструктор по физической культуре, музыкальный руководитель, дефектолог, психолог, медицинский работник).
8. Развивать исследовательские навыки детей.
9. Участвовать в современных исследованиях и разработках в области дошкольного воспитания и обучения.
Профессиональная деятельность 2.
Проведение мониторинга уровня развития воспитанников
Задача 1: проведение мониторинга уровня развития воспитанников
Знания:
1. Механизма диагностики детей, в том числе с особыми образовательными потребностями.
2. Правил проведения стартового, промежуточного и итогового мониторинга.
Умения и навыки:
1. Разрабатывать инструменты для исследования педагогической практики.
2. Обрабатывать и системно анализировать результаты мониторинга.
3. Использовать цифровые ресурсы для проведения мониторинга.
4. Вырабатывать рекомендации по улучшению результатов воспитания и обучения на основе результатов мониторинга/исследования.
5. Составлять индивидуальную программу на основе мониторинга для детей с особыми образовательными потребностями.
Профессиональная деятельность 3.
Осуществление научно-методической деятельности
Задача 1:
разработка и апробация образовательных программ и методических пособий
Знания:
1. Требований, предъявляемых к авторам учебников и учебных пособий.
2. Основ проектирования и разработки образовательных программ и методических пособий.
3. Критериев оценивания качества образовательных программ и методических пособий.
Умения и навыки:
1. Пользоваться навыками публичных выступлений и взаимодействия с аудиторией.
2. Пользоваться умениями и навыками разработки учебных программ, методик воспитания и обучения.
3. Иметь авторскую программу и методические пособия.

4. Дамушы пәндік-кеңістіктік ортаны құру бойынша педагогикалық тәсілдер.
Білік пен дағдылары:
1. Циклограмма жасау;
2. Балалар қызметінің негізгі түрлерін басқару;
3. Балалардың дамуындағы прогреске қол жеткізе отырып, оқу процесінің міндеттерін сәтті шешу;
4. Қауіпсіз пәндік-кеңістіктік даму ортасын құру және оны тиімді пайдалану.
2-міндет:
тәрбие және білім беру процесін ұйымдастыру
Білім:
1. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер;
2. Педагогикалық әдеп нормалары;
3. Жас ерекшелік физиологиясының, жас және жалпы психологияның теориялық негіздері;
4. Ата-аналармен жұмыс істеудің тиімді нысандары мен әдістері.
Білік пен дағдылары:
1. Тәрбиеленушілердің қауіпсіздігі мен әл-ауқатын қамтамасыз ету;
2. Тәрбиеленушілерді тәрбиелеу мен оқытуды жүзеге асыру;
3. Мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен оқытудың заманауи әдістемелерін, жаңа тәсілдерін, тиімді нысандары мен әдістерін қолдану;
4. Көпфункционалды даму ортасының мүмкіндіктерін пайдалану;
5. Кәсіби қызметте цифрлық технологияларды қолдану;
6. Ата-аналар қоғамымен өзара әрекеттесу;
7. Тәрбие-білім беру процесіне қатысатын мектепке дейінгі ұйымның басқа қызметкерлерімен (дене шынықтыру нұсқаушысы, музыка жетекшісі, дефектолог, психолог, медицина қызметкері) өзара іс-қимыл жасау.
8. Балалардың зерттеу дағдыларын дамыту;
9. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту саласындағы заманауи зерттеулер мен әзірлемелерге қатысу.
Кәсіби қызметі
2. Тәрбиеленушілердің даму деңгейіне мониторинг жүргізу
1-міндет:
тәрбиеленушілердің даму деңгейіне мониторинг жүргізу
Білім:
1. Балаларды, оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды диагностикалау тетігі;
2. Бастапқы, аралық және қорытынды мониторинг жүргізу қағидалары.
Білік пен дағдылары:
1. Педагогикалық практиканы зерттеуге арналған құралдарды әзірлеу;
2. Мониторинг нәтижелерін өңдеу және жүйелі талдау;
3. Мониторинг жүргізу үшін цифрлық ресурстарды пайдалану;
4. Мониторинг/зерттеу нәтижелері негізінде тәрбие мен оқыту нәтижелерін жақсарту бойынша ұсынымдар әзірлеу;
5. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға арналған мониторинг негізінде жеке бағдарлама жасау.
Кәсіби қызметі
3. Ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
1-міндет:
білім беру бағдарламалары мен әдістемелік құралдарды әзірлеу және сынақтан өткізу
Білім:
1. Оқулықтар мен оқу құралдарының авторларына қойылатын талаптар;
2. Білім беру бағдарламалары мен әдістемелік құралдарды жобалау және әзірлеу негіздері;
3. Білім беру бағдарламалары мен әдістемелік құралдардың сапасын бағалау критерийлері.
Білік пен дағдылары:
1. Көпшілік алдында сөйлеу және аудиториямен өзара әрекеттесу дағдыларын қолдану;
2. Оқу бағдарламаларын, тәрбие мен оқыту әдістемелерін әзірлеу қабілеттері мен дағдыларын пайдалану;
3. Авторлық бағдарлама мен әдістемелік құралдардың болуы;

4. Владеть навыками проектирования.
Задача 2: повышение квалификации и/или переподготовка
Знания:
1. Правил и условий проведения аттестации педагогов, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13317).
Умения и навыки:
1. Планировать свое непрерывное профессиональное педагогическое развитие.
2. Осуществлять рефлексию своей профессиональной деятельности.
3. Транслировать собственный опыт.
Задача 3:
обобщение лучших
педагогических практик
Знания:
1. Сущности и технологий проблемного анализа.
2. Алгоритма, форм, методов выявления, изучения, обобщения опыта.
Умения и навыки:
1. Пользоваться навыками анализа организованной деятельности.
2. Транслировать собственный педагогический опыт на республиканском и международном уровнях.
Задача 4: осуществление наставничества и планирование развития сети профессионального сообщества
Знания:
1. Требований, предъявляемых к наставникам.
2. Основных подходов к педагогическому взаимодействию.
Умения и навыки:
1. Осуществлять наставничество и определять приоритеты профессионального развития.
2. Определять стратегии развития в педагогическом сообществе.
3. Планировать развитие сети профессионального сообщества.
Требования к личностным компетенциям
Порядочность, доброжелательность, высокая ответственность и моральная устойчивость, честность, способность к сопереживанию, коммуникабельность, аккуратность, организованность, чувство такта.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
2361
Педагог начальной школы
2373
Педагоги дополнительного образования
2347
Педагоги в области специального образования
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
-
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
техническое и профессиональное, послесреднее образование, высшее и послевузовское образование
Специальность:
01120100 Дошкольное воспитание и обучение
6B01 Педагогические науки
Квалификация:
4S01120102 Воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения
6В012 Педагогика дошкольного воспитания и обучения
Приложение 4
к профессиональному стандарту
"Педагог"
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Педагог школы"
Код:
235
236
Код группы:
2350
2361
Профессия:
Педагог школы
Другие возможные наименования профессии:
Педагог
Квалификационный уровень по ОРК:
4-5
Основная цель деятельности
Формирование знаний, умений, навыков и интеллектуальное, нравственное, творческое и физическое развитие личности обучающегося.
Профессиональная деятельность
Основная профессиональная деятельность
1. Осуществление учебного процесса.
2. Оценивание учебных достижений обучающихся.
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей.

4. Жобалау дағдыларын меңгеру.
2-міндет:
біліктілікті арттыру және / немесе қайта даярлау
Білім:
1. Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13317 болып тіркелген).
Білік пен дағдылары:
1. Өзінің үздіксіз кәсіби педагогикалық дамуын жоспарлау;
2. Өзінің кәсіби қызметінің рефлексиясын жүзеге асыру;
3. Өз тәжірибеңізді тарату.
3-міндет:
үздік педагогикалық тәжірибелерді жариялау
Білім:
1. Проблемалық талдаудың мәні мен технологиялары;
2. Алгоритмды, тәжірибенің жариялау түрлерін, әдістерін анықтау, зерттеу.
Білік пен дағдылары:
1. Ұйымдастырылған қызметті талдау дағдыларын қолдану;
2. Республикалық және халықаралық деңгейде өзінің педагогикалық тәжірибесін жариялау.
4-міндет:
тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіби қоғамдастық желісін дамытуды жоспарлау
Білім:
1. Тәлімгерлерге қойылатын талаптар;
2. Педагогикалық өзара әрекеттесудің негізгі тәсілдері.
Білік пен дағдылары:
1. Тәлімгерлік және кәсіби дамудың басымдықтарын анықтау;
2. Педагогикалық қоғамдастықтағы даму стратегияларын анықтау;
3. Кәсіби қоғамдастық желісін дамытуды жоспарлау.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Әдептілік, ізгі ниет, жоғары жауапкершілік және моральдық тұрақтылық, адалдық, жанашырлық қабілеті, қарым-қатынас құра білу, ұқыптылық, ұйымшылдық, әдептілік сезімі.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
2361
Бастауыш сынып педагогі
2373
Қосымша білім беру педагогтері
2347
Арнайы білім беру саласындағы педагогтер
БТБА, БА немесе басқа мамандық анықтамалықтарымен байланыс
-
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім,
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Мамандық:
01120100
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
6B01 Педагогикалық ғылымдар
Біліктілік:
4S01120102 Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды ұйымдастырудың тәрбиешісі
6В012 Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту педагогикасы
"Педагог" кәсіптік
стандартына
4-қосымша
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Мектеп педагогі"
Код:
235
236
Топ коды:
2350
2361
Мамандық:
Мектеп педагогі
Мамандықтың басқа атаулары:
Педагог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4-5
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білім алушының жеке басының білімін, іскерлігін, дағдыларын және интеллектуалдық, адамгершілік, шығармашылық және физикалық дамуын қалыптастыру.
Кәсіби қызметі
Негізгі кәсіби қызметі
1. Оқу процесін жүзеге асыру;
2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау;
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және білім алушыларды құндылықтар жүйесіне тарту;

4. Осуществление учебно-методической деятельности.
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Участие в разработке дидактических материалов, методических рекомендаций.
2. Определение в процессе саморазвития.
3. Классное руководство.
Профессиональная деятельность 1. Осуществление учебного процесса
Задача 1: планирование учебного процесса
Знания:
1. Нормативных правовых актов в области образования.
2. Содержание учебного предмета, методик преподавания и оценивания.
3. Содержание учебной деятельности.
Умения и навыки:
1. Составлять планы уроков с учетом особенностей и потребностей обучающихся, определяя соответствующие методики преподавания и инструменты оценивания.
Задача 2:
организация учебного процесса
Знания:
1. Основ трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда.
2. Основ методики преподавания, современных технологий обучения, в т.ч. информационных.
3. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.
Умения и навыки:
1. Поддерживать здоровьесберегающую учебную среду и эмоционально-психологический климат в классе.
2. Проводить уроки, учитывая особенности и потребности учащихся, применяя соответствующие методики преподавания и инструменты оценивания учебных достижений.
3. Применять современные технологии обучения.
4. Применять широкий спектр образовательных ресурсов, социальные сети в профессиональной деятельности.
5. Определять методы и приемы обучения с учетом потребностей и возрастных особенностей обучающихся.
6. Создать доступную среду обучения для раскрытия потенциала каждого обучающегося с учетом его особенностей и потребностей.
7. Осуществлять эффективную коммуникацию, развивать языковые компетенции обучающихся.
8. Формировать мотивацию к обучению.
Профессиональная деятельность 2. Оценивание учебных достижений обучающихся
Задача 1:
контроль за прогрессом и уровнем усвоения обучающимися содержания образования
Знания:
1. Методик и технологий контроля прогресса учащихся с учетом их особенностей и потребностей.
Умения и навыки:
1. Применять систему критериального оценивания обучающихся.
2. Осуществлять мониторинг прогресса обучающихся.
3. Разрабатывать инструменты оценивания.
Профессиональная деятельность 3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей
Задача 1:
поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Знания:
1. Правил педагогической этики, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 190 "О некоторых вопросах педагогической этики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20619).
Умения и навыки:
1. Организовывать педагогическую деятельность в соответствии с нравственно-этическими и правовыми нормами.
2. Управлять поведением обучающихся, мотивируя их учебно-познавательную деятельность.
3. Организовать субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владение технологией управления образовательным процессом.
Задача 2: расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Знания:
1. Нормативных правовых и инструктивных документов, регулирующих воспитательную деятельность школы.
2. Основ методики воспитательной работы, современных концепций воспитания.
3. Основных здоровьесберегающих и физкультурно-оздоровительных технологий.

4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Қосымша кәсіби қызметі
1. Дидактикалық материалдарды, әдістемелік ұсынымдарды әзірлеуге қатысу;
2. Өзін-өзі дамыту процесінде айқындау;
3. Сынып нұсқаулығы.
Кәсіби қызметі
1. Оқу процесін жүзеге асыру
1-міндет: оқу процесін жоспарлау
Білім:
1. Білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқу пәнінің мазмұны, оқыту әдістемесі және бағалау;
3. Оқу қызметінің мазмұны.
Білік пен дағдылары:
1. Тиісті оқыту әдістері мен бағалау құралдарын анықтай отырып, білім алушылардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескеу, сабақ жоспарларын жасау
2-міндет:
оқу процесін ұйымдастыру
Білім:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары;
2. Оқыту әдістемесінің негіздері, оқытудың заманауи, оның ішінде ақпараттық технологиялары;
3. Жас және жеке даму заңдылықтары.
Білік пен дағдылары:
1. Денсаулықты нығайтуға бағытталған оқу ортасын және сыныптағы эмоционалды-психологиялық климатты қолдау;
2. Оқушылардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқытудың тиісті әдістері мен оқу жетістіктерін бағалау құралдарын қолдану, сабақтар өткізу;
3. Заманауи оқыту технологияларын қолдану;
4. Кәсіби қызметте білім беру ресурстарының, әлеуметтік желілердің кең мүмкіндіктерін қолдану;
5. Қажеттіліктер мен жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту әдістерін анықтау;
6. Әрбір білім алушының ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оның әлеуетін жетілдіру үшін қолжетімді оқу ортасын құру;
7. Тиімді коммуникацияны жүзеге асыру, білім алушылардың тілдік құзыреттерін дамыту;
8. Оқуға деген ынтаны қалыптастыру.
Кәсіби қызметі
2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау
1-міндет:
білім алушылардың білім мазмұнын игеру барысы мен деңгейін бақылау
Білім:
1. Білім алушылардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отыра үлгерімін бақылау әдістері мен технологияларын
Білік пен дағдылары:
1. Білім алушыларға критериалды бағалау жүйесін қолдану;
2. Білім алушылардың үлгеріміне мониторинг жүргізу;
3. Бағалау құралдарын әзірлеу.
Кәсіби қызметі
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және білім алушыларды құндылықтар жүйесіне тарту
1-міндет:
мектепте және мектептен тыс этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын ұстану
Білім:
1. Педагогикалық әдеп ережелері, "Педагогикалық әдептің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 190 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20619 болып тіркелген).
Білік пен дағдылары:
1. Педагогикалық қызметті адамгершілік, әдеп және құқықтық нормаларға сәйкес ұйымдастыру;
2. Білім алушылардың оқу-танымдық іс-әрекеттерін ынталандыру арқылы олардың мінез-құлқын басқару;
3. Субъект-субъектілік өзара іс-әрекетте педгогикалық процестің барлық қатысушыларын ұйымдастыру, білім беру процесін басқару технологиясын меңгеру.
2-міндет: біртұтас құндылықтарды қабылдау арқылы тұлғаның құндылық-болмыс саласын кеңейту және нығайту
Білім:
1. Мектептің тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық және нұсқаулық құжаттар;
2. Тәрбие жұмысының әдістемесінің негіздері, заманауи тәрбие тұжырымдамалары;
3. Денсаулықты нығайту және дене мәдениеті мен сауықтырудың ұтымды технологиялары;

4. Способов формирования у обучающихся основ поликультурного образования.
Умения и навыки:
1. Применять современные формы и методы воспитательной работы.
2. Содействовать личностному росту обучающихся, создавая траекторию индивидуального развития.
3. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности.
4. Проектировать воспитательную работу, развивающую эмоционально-ценностную сферу обучающегося (культуру переживаний и ценностные ориентации ребенка).
5. Содействовать формированию у обучающихся культуры здорового и безопасного образа жизни.
6. Сотрудничать с родителями, педагогами и социумом.
Профессиональная деятельность 4.
Осуществление учебно-методической деятельности
Задача 1:
подготовка и разработка учебно-методических материалов
Знания:
1. Основ проектирования и разработки дидактических материалов.
Умения и навыки:
1. Разрабатывать дидактические материалы к уроку.
2. Участвовать в разработке программ.
Задача 2:
осуществление профессионального развития
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации/профессиональную переподготовку.
Умения и навыки:
1. Определять собственные потребности в совершенствовании профессиональной деятельности.
2. Планировать профессиональное непрерывное образование в формальной, неформальной, информальной формах.
Задача 3:
рефлексия собственной практики и практики коллег
Знания:
1. Алгоритма, форм, методов выявления, изучения, обобщения практик.
Умения и навыки:
1. Осуществлять рефлексию своей профессиональной деятельности и практики коллег.
2. Изучать лучшие педагогические практики.
Задача 4:
исследование образовательного процесса
Знания:
1. Подходов, методов, инструментов исследования образовательного процесса.
Умения и навыки:
1. Изучать результаты актуальных исследований по совершенствованию образовательного процесса.
2. Проводить исследование урока/Lesson Study (Лессон Стади).
Требования к личностным компетенциям
Коммуникабельность, стрессоустойчивость, готовность к саморазвитию, критическое мышление, мобильность, эмоциональная уравновешенность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
2373
Педагоги дополнительного образования
2347
Педагоги в области специального образования
233
Преподаватели в области образования, колледж
231-001
Профессорско-преподавательский состав университетов и других организаций высшего образования
2375
Специалисты-профессионалы краткосрочной подготовки
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
-
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
техническое и профессиональное, послесреднее образование,
высшее и послевузовское образование
Специальность:
01140100 Педагогика и методика начального обучения
01140500 Физическая культура и спорт
01140600 Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования
01140700 Информатика
Прикладной бакалавриат:
01140200 Физическая культура и спорт
01140300 Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования
01140400 Информатика
6B01 Педагогические науки
Квалификация:
4S01140101 Учитель начального образования
4S01140501 Учитель физической культуры
4S01140601 Учитель казахского языка и литературы
4S01140602 Учитель русского языка и литературы
4S01140605 Учитель иностранного языка
4S01140701 Учитель информатики начального и основного среднего образования
5АВ01140202 Прикладной бакалавр физической культуры
5АВ01140301 Прикладной бакалавр педагогики и методики преподавания языка и литературы
5АВ01140302 Прикладной бакалавр педагогики и методики преподавания русского языка и литературы
5АВ01140303 Прикладной бакалавр педагогики и методики преподавания иностранного языка
5АВ01140401 Прикладной бакалавр информатики
6В013 Подготовка учителей без предметной специализации
6В014 Подготовка учителей с предметной специализацией общего развития
6В015 Подготовка учителей по естественнонаучным предметам
6В016 Подготовка учителей по гуманитарным предметам
6В017 Подготовка учителей по языкам и литературе
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Педагог школы"
Код:
235
236
Код группы:
2350
2361
Профессия:
Педагог школы
Другие возможные наименования профессии:
Педагог
Квалификационный уровень по ОРК:
6-7
Основная цель деятельности
Формирование знаний, умений, навыков и интеллектуальное, нравственное, творческое и физическое развитие личности обучающегося.
Профессиональная деятельность
Основная профессиональная деятельность
1. Осуществление учебного процесса.
2. Оценивание учебных достижений обучающихся.
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей.

4. Білім алушыларда әлемдік мәдениетті білім беру негіздерін қалыптастыру тәсілдері.
Білік пен дағдылары:
1. Тәрбие жұмысының заманауи формалары мен әдістерін қолдану;
2. Жеке даму траекториясын құра отырып, білім алушылардың тұлғалық өсуін қолдау;
3. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, түрлі мәдениетке ашықтықты көрсету;
4. Білім алушының эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысын жобалау (және баланың құндылыққа бағытталған бағдар және төзімділік мәдениеті);
5. Білім алушыларда салауатты және қауіпсіз өмір салты мәдениетін қалыптастыруға жәрдемдесу;
6. Ата-аналармен, мұғалімдермен және қоғаммен ынтымақтастық.
Кәсіби қызметі 4.
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
1-міндет:
оқу-әдістемелік материалдарын дайындау
Білім:
1. Дидактикалық материалдарды жобалау және әзірлеу негіздері
Білік пен дағдылары:
1. Сабаққа дидактикалық материалдарды әзірлеу;
2. Бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
2-міндет:
кәсіби дамуды жүзеге асыру
Білім:
1. Біліктілікті арттыруды/кәсіптік қайта даярлауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер
Білік пен дағдылары :
1. Кәсіби қызметті жетілдірудегі өз қажеттіліктерін анықтау;
2. Кәсіби үздіксіз білім беруді ресми, бейресми, ақпараттық нысандарда жоспарлау.
3-міндет:
Өзінің және әріптестерінің тәжірибесіне рефлексия жасау
Білім:
1. Тәжірибені тарату, зерттеу, айқындаудың алгоритмі, формасы және әдістері
Білік пен дағдылары:
1. Өзінің кәсіби қызметі мен әріптестерінің тәжірибесіне рефлексия жасауды жүзеге асыру;
2. Озық педагогикалық тәжірибелерді үйрену.
4-міндет:
Білім беру процесін зерттеу
Білім:
1. Білім беру процесін зерттеу тәсілдері, әдістері, құралдары;
Білік мен дағдылары:
1. Білім беру процесін жетілдіру бойынша озық зерттеулердің нәтижелерін зерделеу
2. Сабақты зерттеу/Lesson Study (Лессон Стади)
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қарым-қатынас орната білу, стресске төзімділік, өзін-өзі дамытуға дайындық, сыни ойлау, ұтқырлық, эмоционалды тепе-теңдік
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
2373
Қосымша білім беру педагогтері
2347
Арнайы білім беру саласындағы педагогтер
233
Колледж педагогтері
231–001
Университеттердің және басқа да жоғары білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық құрамы
2375
Қысқа мерзімді даярлаудың кәсіби мамандары
БТБА, БА немесе басқа мамандық анықтамалықтарымен байланыс
-
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Мамандықтар:
01140100 Бастауышты оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
01140500 Дене шынықтыру және спорт
01140600 Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
01140700 Информатика
Қолданбалы бакалавриат: 01140200 Дене шынықтыру және спорт
01140300 Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
011400 Информатика
6B01 Педагогикалық ғылымдар
Біліктілік:
4S01140101 Бастауыш білім беру мұғалімі
4S01140501 Дене шынықтыру мұғалімі
4S01140601 Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
4S01140602 Орыс тілі мен әдебиеті мұғалімі
4S01140605 Шет тілі мұғалімі
4S01140701 Бастауыш және негізгі орта білім берудің информатика мұғалімі
5АВ01140202 Дене шынықтыру қолданбалы бакалавры
5АВ01140301 Тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесінің қолданбалы бакалавры
5АВ01140302 Орыс тілі мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесінің қолданбалы бакалавры
5АВ01140303 Шет тілін оқытудың педагогикасы мен әдістемесінің қолданбалы бакалавры
5АВ01140401 Информатика қолданбалы бакалавры
6В013 Пәндік мамандандырусыз мұғалімдерді даярлау
6В014 Жалпы дамудың пәндік мамандануы бар мұғалімдерді даярлау
6В015 Жаратылыстану пәндері бойынша мұғалімдерді даярлау
6В016 Гуманитарлық пәндер бойынша мұғалімдерді даярлау
6В017 Тілдер мен әдебиет бойынша мұғалімдерді даярлау
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Мектеп педагогі"
Код:
235
236
Топ коды:
2350
2361
Мамандық:
Мектеп педагогі
Мамандықтың басқа мүмкін атаулары:
Педагог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6-7
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білім алушының жеке басының білімін, іскерлігін, дағдыларын және интеллектуалдық, адамгершілік, шығармашылық және физикалық дамуын қалыптастыру.
Кәсіби қызметі
Негізгі кәсіби қызметі
1. Оқу процесін жүзеге асыру;
2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау;
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және білім алушыларды құндылықтар жүйесіне тарту;

4. Осуществление учебно-методической деятельности.
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Осуществление разработки учебных программ, учебников, учебно-методических комплексов, методик обучения и воспитания.
2. Проектирование исследований и распространение опыта.
Профессиональная деятельность 1. Осуществление учебного процесса
Задача 1: планирование учебного процесса
Знания:
1. Нормативных правовых актов в области образования.
2. Содержания учебного предмета, методик преподавания и оценивания.
3. Теоретических и методических основ учебной программы во взаимосвязи с закономерностями познавательного процесса.
Умения и навыки:
1. Составлять планы уроков с учетом особенностей и потребностей обучающихся, определяя соответствующие методики преподавания и инструменты оценивания.
2. Проектировать индивидуальную траекторию развития учащихся с учетом их индивидуальных способностей и потребностей.
3. Проектировать, разрабатывать программы и методики обучения и воспитания с учетом их индивидуальных способностей и потребностей.
Задача 2:
организация учебного процесса
Знания:
1. Основ трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда.
2. Основ методики преподавания, современных технологий обучения, в т.ч. информационных.
3. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.
Умения и навыки:
1. Поддерживать комфортную, доступную учебную среду и эмоционально-психологический климат в классе.
2. Учитывать особенности и потребности, обучающихся при проведении урока на основе эффективных методик преподавания и инструментов оценивания учебных достижений обучения.
3. Применять широкий спектр образовательных ресурсов при организации учебного процесса.
4. Осуществлять эффективную коммуникацию, развивать языковые компетенции обучающихся.
5. Проектировать учебный процесс на основе исследований практики.
Профессиональная деятельность 2. Оценивание учебных достижений обучающихся
Задача 1:
контроль за прогрессом и уровнем усвоения обучающимися содержания образования
Знания:
1. Методик и технологий контроля прогресса учащихся с учетом их особенности и потребности.
Умения и навыки:
1. Разрабатывать и применять систему критериального оценивания обучающихся.
2. Осуществлять мониторинг прогресса обучающихся.
Профессиональная деятельность 3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей
Задача 1:
поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Знания:
1. Правил педагогической этики, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 190 "О некоторых вопросах педагогической этики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20619).
Умения и навыки:
1. Организовывать педагогическую деятельность в соответствии с нравственно-этическими и правовыми нормами.
2. Управлять поведением обучающихся, мотивируя их учебно-познавательную деятельность.
3. Организовать субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владение технологией управления образовательным процессом.
Задача 2:
расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Знания:
1. Нормативных правовых и инструктивных документов, регулирующих воспитательную деятельность школы.
2. Основ методики воспитательной работы, современных концепций воспитания.
3. Основных здоровьесберегающих и физкультурно-оздоровительных технологий.

4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру;
Қосымша кәсіби қызметі
1. Оқу бағдарламаларын, оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді, оқыту және тәрбиелеу әдістемелерін әзірлеуді жүзеге асыру;
2. Зерттеуді жобалау және тәжірибені тарату.
Кәсіби қызметі
1. Оқу процесін жүзеге асыру
1-міндет: оқу процесін жоспарлау
Білім:
1. Білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқу пәнінің мазмұны, оқыту және бағалау әдістемелері;
3. Оқу бағдарламасының теориялық және әдістемелік негіздері танымдық процестің заңдылықтарымен байланысты.
Білік пен дағдылары:
1. Тиісті оқыту әдістері мен бағалау құралдарын анықтай отырып, білім алушылардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескеру, сабақ жоспарларын жасау;
2. Оқушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, олардың дамуының жеке траекториясын жобалау;
2. Жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқыту мен тәрбиелеудің бағдарламалары мен әдістемелерін жобалау, әзірлеу.
2-міндет:
оқу процесін ұйымдастыру
Білім:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары;
2. Оқыту әдістемесінің негіздері, оқытудың заманауи, оның ішінде ақпараттық технологиялары;
3. Жас және жеке даму заңдылықтары.
Білік пен дағдылары:
1. Денсаулықты нығайтуға бағытталған оқу ортасын және сыныптағы эмоционалды-психологиялық климатты қолдау;
2.Оқушылардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқытудың тиісті әдістері мен оқу жетістіктерін бағалау құралдарын қолдану, сабақтар өткізу;
3. Оқу процесін ұйымдастыруда білім беру ресурстарының кең мүмкіндіктерін қолдану;
4. Тиімді коммуникацияны жүзеге асыру, білім алушылардың тілдік құзыреттерін дамыту;
5. Тәжірибені зерттеу негізінде оқу процесін жобалау.
Кәсіби қызметі
2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау
1-міндет:
білім алушылардың білім мазмұнын игеру барысы мен деңгейін бақылау
Білім:
1. Білім алушылардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отыра үлгерімін бақылау әдістері мен технологияларын
Білік пен дағдылары:
1. Білім алушыларға критериалды бағалау жүйесін әзірлеу және қолдану;
2. Білім алушылардың үлгеріміне мониторинг жүргізу.
Кәсіби қызметі
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және білім алушыларды құндылықтар жүйесіне тарту
1-міндет:
мектепте және мектептен тыс этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын ұстану
Білім:
1. Педагогикалық әдеп ережелері, "Педагогикалық әдептің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 190 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20619 болып тіркелген).
Білік пен дағдылары:
1. Педагогикалық қызметті адамгершілік, әдеп және құқықтық нормаларға сәйкес ұйымдастыру;
2. Білім алушылардың оқу-танымдық іс-әрекеттерін ынталандыру арқылы олардың мінез-құлқын басқару;
3. Субъект-субъектілік өзара іс-әрекетте педгогикалық процестің барлық қатысушыларын ұйымдастыру, білім беру процесін басқару технологиясын меңгеру.
2-міндет: біртұтас құндылықтарды қабылдау арқылы тұлғаның құндылық-болмыс саласын кеңейту және нығайту
Білім:
1. Мектептің тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық және нұсқаулық құжаттар;
2. Тәрбие жұмысының әдістемесінің негіздері, заманауи тәрбие тұжырымдамалары;
3. Денсаулықты нығайту және дене мәдениеті мен сауықтырудың ұтымды технологиялары;

4. Способов формирования у обучающихся основ поликультурного образования.
Умения и навыки:
1. Применять современные формы и методы воспитательной работы.
2. Содействовать личностному росту обучающихся, создавая траекторию индивидуального развития.
3. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности.
4. Проектировать воспитательную работу, развивающую эмоционально-ценностную сферу обучающегося (культуру переживаний и ценностные ориентации ребенка).
5. Содействовать формированию у обучающихся культуры здорового и безопасного образа жизни.
6. Сотрудничать с родителями, педагогами и социумом.
Профессиональная деятельность 4.
Осуществление учебно-методической деятельности
Задача 1:
подготовка и разработка учебно-методических материалов
Знания:
1. Основ проектирования и разработки учебно-методических материалов.
2. Системы критериев оценивания качества учебно-методических материалов.
Умения и навыки:
1. Разрабатывать и представлять результаты профессиональной деятельности.
2. Разрабатывать программы, методику обучения и развития учащихся, учитывая особенности и потребности.
3. Разрабатывать методику преподавания предмета.
Задача 2:
осуществление профессионального развития
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации/профессиональную переподготовку.
Умения и навыки:
1. Определять собственные потребности в совершенствовании профессиональной деятельности.
2. Планировать профессиональное непрерывное образование в формальной, неформальной, информальной формах.
3. Обобщать и транслировать эффективный опыт своей профессиональной деятельность.
Задача 3:
рефлексия собственной практики и практики коллег
Знания:
1. Алгоритма, форм, методов выявления, изучения, обобщения практик.
Умения и навыки:
1. Осуществлять рефлексию своей профессиональной деятельности и практики коллег.
2. Изучать лучшие педагогические практики.
Задача 4:
исследование образовательного процесса
Знания:
1. Подходов, методов, инструментов исследования образовательного процесса.
Умения и навыки:
1. Изучать результаты актуальных исследований по совершенствованию образовательного процесса.
2. Исследовать образовательную среду.
3. Проводить исследование урока/Lesson Study (Лессон Стади).
Требования к личностным компетенциям
Коммуникабельность, стрессоустойчивость, готовность к саморазвитию, критическое мышление, мобильность, эмоциональная уравновешенность
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
2373
Педагоги дополнительного образования.
2347
Педагоги в области специального образования.
2331-001
Педагоги в области образования, колледж.
231
Профессорско-преподавательский состав университетов и других организаций высшего образования.
2375
Специалисты-профессионалы краткосрочной подготовки.
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
-
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
техническое и профессиональное, послесреднее образование,
высшее и послевузовское образование
Специальность:
01140100 Педагогика и методика начального обучения
01140500 Физическая культура и спорт
01140600 Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования
01140700 Информатика
Прикладной бакалавриат:
01140200 Физическая культура и спорт
01140300 Педагогика и методика преподавания языка и литературы основного среднего образования
01140400 Информатика
6B01 Педагогические науки
Квалификация:
4S01140101 Учитель начального образования
4S01140501 Учитель физической культуры
4S01140601 Учитель казахского языка и литературы
4S01140602 Учитель русского языка и литературы
4S01140605 Учитель иностранного языка
4S01140701 Учитель информатики начального и основного среднего образования
5АВ01140202 Прикладной бакалавр физической культуры
5АВ01140301 Прикладной бакалавр педагогики и методики преподавания языка и литературы
5АВ01140302 Прикладной бакалавр педагогики и методики преподавания русского языка и литературы
5АВ01140303 Прикладной бакалавр педагогики и методики преподавания иностранного языка
5АВ01140401 Прикладной бакалавр информатики
6В013 Подготовка учителей без предметной специализации
6В014 Подготовка учителей с предметной специализацией общего развития
6В015 Подготовка учителей по естественнонаучным предметам
6В016 Подготовка учителей по гуманитарным предметам
6В017 Подготовка учителей по языкам и литературе
Приложение 5
к профессиональному стандарту
"Педагог"
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Педагог организации технического и профессионального, послесреднего образования"
Код:
233
Код группы:
2331-001
Профессия:
Педагог в области образования, колледж
Другие возможные наименования профессии:
Педагог
Квалификационный уровень по ОРК:
6.1
Основная цель деятельности
Формирование у обучающихся знаний, умений и навыков в области преподаваемой дисциплины и выбранной специальности
Профессиональная деятельность
Основная профессиональная деятельность
1. Осуществление учебного процесса.
2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
3. Осуществление учебно-методической деятельности.
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Участие в разработке и реализации воспитательных планов и программ.
2. Кураторство.
Профессиональная деятельность 1. Осуществление учебного процесса
Задача 1: планирование учебного процесса
Знания:
1. Предметной области, применимость дисциплины в отрасли.
2. Основ педагогики и психологии.
Умения и навыки:
1. Составлять учебные программы и планы
2. Планировать содержание учебного материала и методики преподавания
3. Составлять задания для оценивания результатов обучения
Задача 2:
организация учебного процесса
Знания:
1. Нормативно-правовых актов, необходимых для осуществления педагогической деятельности.
2. Основ психодидактики, поликультурного и инклюзивного образования.
3. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.

4. Білім алушыларда көпмәдениетті білім беру негіздерін қалыптастыру тәсілдері
Білік пен дағдылары:
1. Тәрбие жұмысының заманауи формалары мен әдістерін қолдану
2. Жеке даму траекториясын құра отырып, білім алушылардың тұлғалық өсуін қолдау;
3. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, түрлі мәдениетке ашықтықты көрсету;
4. Білім алушының эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысын жобалау (және баланың құндылыққа бағытталған бағдар және төзімділік мәдениеті);
5. Білім алушыларда салауатты және қауіпсіз өмір салты мәдениетін қалыптастыруға жәрдемдесу;
6. Ата-аналармен, мұғалімдермен және қоғаммен ынтымақтастық.
Кәсіби қызметі 4.
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
1-міндет:
оқу-әдістемелік материалдарды дайындау
Білім:
1. Оқу-әдістемелік материалдарды жобалау және әзірлеу негіздері;
2. Оқу-әдістемелік материалдардың сапасын бағалау критерийлерінің жүйесі.
Білік пен дағдылары:
1. Кәсіби қызметтің нәтижелерін әзірлеу және ұсыну;
2. Ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқушыларды оқыту және дамыту бағдарламаларын, әдістемесін әзірлеу;
3. Пәнді оқыту әдістемесін әзірлеу.
2-міндет:
кәсіби дамуды жүзеге асыру
Білім:
1. Біліктілікті арттыруды/кәсіптік қайта даярлауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер
Білік пен дағдылары:
1. Кәсіби қызметті жетілдірудегі өз қажеттіліктерін анықтау;
2. Кәсіби үздіксіз білім беруді ресми, бейресми, ақпараттық нысандарда жоспарлау; 3. Өзінің кәсіби қызметінің тиімді тәжірибесін жинақтау және тарату.
3-міндет:
Өзінің және әріптестерінің тәжірибесіне рефлексия жасау
Білім:
1. Тәжірибені тарату, зерттеу, айқындаудың алгоритмі, формасы және әдістері
Білік пен дағдылары:
1. Өзінің кәсіби қызметі мен әріптестерінің тәжірибесіне рефлексия жасауды жүзеге асыру;
2. Озық педагогикалық тәжірибелерді үйрену.
4-міндет:
Білім беру процесін зерттеу
Білім:
1. Білім беру процесін зерттеу тәсілдері, әдістері, құралдары;
Білік пен дағдылары:
1. Білім беру процесін жетілдіру бойынша озық зерттеулердің нәтижелерін зерделеу
2. Білім беру ортасын зерттеу;
3. Сабақты зерттеу/Lesson Study (Лессон Стади).
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қарым-қатынас орната білу, стресске төзімділік, өзін-өзі дамытуға дайындық, сыни ойлау, ұтқырлық, эмоционалды тепе-теңдік.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
2373
Қосымша білім беру педагогтері
2347
Арнайы білім беру саласындағы педагогтер
233
Колледж педагогтері
231–001
Университеттердің және басқа да жоғары білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық құрамы
2375
Қысқа мерзімді даярлаудың кәсіби мамандары
БТБА, БА немесе басқа мамандық анықтамалықтарымен байланыс
-
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім,
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Мамандықтар:
01140100 Бастауышты оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
01140500 Дене шынықтыру және спорт
01140600 Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
01140700 Информатика
Қолданбалы бакалавриат: 01140200 Дене шынықтыру және спорт
01140300 Негізгі орта білім берудегі тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесі
011400 Информатика
6B01 Педагогикалық ғылымдар
Біліктіліктер:
4S01140101 Бастауыш білім беру мұғалімі
4S01140501 Дене шынықтыру мұғалімі
4S01140601 Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
4S01140602 Орыс тілі мен әдебиеті мұғалімі
4S01140605 Шет тілі мұғалімі
4S01140701 Бастауыш және негізгі орта білім берудің информатика мұғалімі
5АВ01140202 Дене шынықтыру қолданбалы бакалавры
5АВ01140301 Тіл мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесінің қолданбалы бакалавры
5АВ01140302 Орыс тілі мен әдебиетті оқытудың педагогикасы мен әдістемесінің қолданбалы бакалавры
5АВ01140303 Шет тілін оқытудың педагогикасы мен әдістемесінің қолданбалы бакалавры
5АВ01140401 Информатика қолданбалы бакалавры
6В013 Пәндік мамандандырусыз мұғалімдерді даярлау
6В014 Жалпы дамудың пәндік мамандануы бар мұғалімдерді даярлау
6В015 Жаратылыстану пәндері бойынша мұғалімдерді даярлау
6В016 Гуманитарлық пәндер бойынша мұғалімдерді даярлау
6В017 Тілдер мен әдебиет бойынша мұғалімдерді даярлау
"Педагог" кәсіптік
стандартына
5-қосымша
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының оқытушысы"
Код:
233
Топ коды:
2331-001
Мамандық:
Білім беру саласындағы оқытушы, колледж
Мамандықтың басқа атаулары:
Педагог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6.1
Қызметтің негізгі мақсаты
Білім алушылардың оқытылатын пән және таңдалған мамандық саласында білімдерін, біліктері мен дағдыларын қалыптастыру
Кәсіби қызметі
Негізгі кәсіби қызметі
1. Оқу процесін жүзеге асыру;
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу;
3. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Қосымша кәсіби қызметі
1. Тәрбие жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
2. Топ жетекшілік.
Кәсіби қызметі
1. Оқу процесін жүзеге асыру
1-міндет:
оқу процесін жоспарлау
Білім:
1. Пәндік сала, саладағы пәннің қолданылуы;
2. Педагогика және психология негіздері.
Білік пен дағдылары:
1. Оқу бағдарламалары мен жоспарларын жасау;
2. Оқу материалы мен оқыту әдістемесінің мазмұнын жоспарлау;
3. Оқу нәтижелерін бағалау үшін тапсырмалар құрастыру.
2-міндет:
оқу процесін ұйымдастыру
Білім:
1. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік-құқықтық актілер;
2. Психодидактика, көпмәдениетті және инклюзивті білім беру негіздері;
3. Жас ерекшелік және жеке даму заңдылықтары;

4. Основных принципов воспитательной работы.
Умения и навыки:
1. Осуществлять организационно-управленческую деятельность.
2. Осуществлять обучение и воспитание обучающихся.
3. Обеспечивать безопасность и благополучие обучающихся.
4. Формировать мотивацию к обучению.
5. Применять современные технологии преподавания и обучения.
6. Применять цифровые технологии в профессиональной деятельности.
7. Сотрудничать с родителями, профессиональным сообществом и социумом.
8. Способствовать формированию общей культуры обучающегося и его социализации.
9. Организовывать педагогическую деятельность в соответствии с нравственно-этическими и правовыми нормами.
10. Оценивать риски в обучении и воспитании.
Профессиональная деятельность 2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся
Задача 1:
проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся
Знания:
1. Технологии оценивания учебных достижений.
2. Правил проведения текущей, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191).
Умения и навыки:
1. Разрабатывать инструменты оценивания
2. Интерпретировать данные мониторинга
3. Использовать цифровые ресурсы для проведения мониторинга
Профессиональная деятельность 3. Осуществление учебно-методической деятельности
Задача 1:
подготовка и разработка учебно-методических материалов
Знания:
1. Основ проектирования и разработки учебно-методических материалов.
2. Системы критериев оценивания качества учебно-методических материалов.
Умения и навыки:
1. Подбирать достоверную, научно-обоснованную и актуальную информацию.
2. Разрабатывать учебно-методические материалы.
3. Обеспечивать повышение качества учебно-методических материалов.
Задача 2:
повышение квалификации и/или переподготовка
Знания:
1. Нормативно-правовых актов, регулирующих повышение квалификации/ профессиональную переподготовку.
2.Предметной области, основ педагогики и психологии.
Умения и навыки:
1. Планировать индивидуальную траекторию развития.
2. Осуществлять профессиональное саморазвитие и самореализацию.
Задача 3:
обобщение лучших педагогических практик
Знания:
1. Алгоритма, форм, методов выявления, изучения, обобщения опыта.
2. Методик обобщения и распространения лучших практик.
Умения и навыки:

4. Тәрбие жұмысының негізгі принциптері.
Білік пен дағдылары:
1. Ұйымдастыру-басқару қызметін жүзеге асыру;
2. Білім алушылардың оқыту мен тәрбиелеу жұмысын жүзеге асыру;
3. Білім алушылардың қауіпсіздігі мен тұлғалық саулығын қамтамасыз ету;
4. Оқуға деген ынтаны қалыптастыру;
5. Оқытудың заманауи технологияларын қолдану;
6. Кәсіби қызметте цифрлық технологияларды қолдану;
7. Ата-аналармен, кәсіби қоғамдастықпен және қоғаммен ынтымақтасу;
8. Білім алушының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оны әлеуметтендіруге ықпал ету;
9. Педагогикалық қызметті адамгершілік-әдеп және құқықтық нормаларға сәйкес ұйымдастыру;
10. Оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді бағалау.
Кәсіби қызметі
2. Білім алушылардың оқу жетістіктеріне мониторинг жүргізу
1-міндет:
білім алушылардың оқу жетістіктеріне мониторинг жүргізу
Білім:
1. Оқу жетістіктерін бағалау технологиялары;
2. Білім алушыларды ағымдағы, аралық және қорытынды аттестаттаудан өткізу қағидалары, "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 болып тіркелген).
Білік пен дағдылары:
1. Бағалау құралдарын әзірлеу
2. Мониторинг деректерін интерпретациялау;
3. Мониторинг жүргізу үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
Кәсіби қызметі
3. оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
1-міндет:
оқу-әдістемелік материалдарды дайындау және әзірлеу
Білім:
1. Оқу-әдістемелік материалдарды жобалау және әзірлеу негіздері;
2.Оқу-әдістемелік материалдардың сапасын бағалау критерийлерінің жүйесі.
Білік пен дағдылары:
1. Шынайы, ғылыми негізделген және дәлелденген ақпаратты таңдау;
2. Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу;
3.Оқу-әдістемелік материалдардың сапасын арттыруды қамтамасыз ету.
2-міндет:
біліктілікті арттыру және/немесе қайта даярлау
Білім:
1. Біліктілікті арттыруды/кәсіптік қайта даярлауды реттейтін нормативтік-құқықтық актілер;
2. Пәндік сала, педагогика және психология негіздері.
Білік пен дағдылары:
1. Жеке даму траекториясын жоспарлау;
2. Кәсіби өзін-өзі дамытуды және өзін-өзі жүзеге асыруды жүзеге асыру.
3-міндет:
озық педагогикалық тәжірибелерді жариялау
Білім:
1. Тәжірибені тарату, зерттеу, айқындаудың алгоритмі, формасы және әдістері
2. Озық тәжірибелерді жариялау және тарату әдістері.
Білік пен дағдылары:

1. Выбирать направления передового педагогического опыта.
2. Обобщать собственный опыт.
Требования к личностным компетенциям
Коммуникабельность, стрессоустойчивость, готовность к саморазвитию, критическое мышление, авторитетность, эмоциональная уравновешенность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
2373
Педагоги дополнительного образования
2374
Педагоги в области специального образования
2375
Специалисты-профессионалы краткосрочной подготовки (тренинги), переподготовки и повышения квалификации
2350
Педагог школы

1. Озық педагогикалық тәжірибенің бағыттарын таңдау;
2. Жеке тәжірибені жариялау.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Коммуникация, стресске төзімділік, өзін-өзі дамытуға дайындық, сыни ойлау, кәсіби беделі, эмоционалды тепе-теңдік.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
2373
Қосымша білім беру педагогтері
2374
Арнайы білім беру саласындағы оқытушылар
2375
Кәсіби мамандар қысқа мерзімді даярлау (тренингтер), қайта даярлау және біліктілікті арттыру
2350
Мектеп педагогі

231
Профессорско-преподавательский состав университетов и других организаций высшего образования
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
-
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
высшее и послевузовское образование
Специальность:
6B01 Педагогические науки
Любое высшее образование, соответствующее специальности преподавания в колледже
Квалификация:
6B011 Педагогика и психология
6В013 Подготовка учителей без предметной специализации
6В014 Подготовка учителей с предметной специализацией общего развития
6В015 Подготовка учителей по естественнонаучным предметам
6В016 Подготовка учителей по гуманитарным предметам
6В017 Подготовка учителей по зыкам и литературе
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Педагог организации технического и профессионального, послесреднего образования"
Код:
233
Код группы:
2331-001
Профессия:
Педагог в области образования, колледж
Другие возможные наименования профессии:
Педагог
Квалификационный уровень по ОРК:
6.2
Основная цель деятельности
Формирование у обучающихся знаний, умений и навыков в области преподаваемой дисциплины и выбранной специальности, осуществление наставничества и определение приоритетов профессионального развития, проведение исследований и развитие исследовательских навыков обучающихся, разработка учебников и учебных пособий
Профессиональная деятельность
Основная профессиональная деятельность
1. Осуществление учебного процесса.
2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
3. Осуществление научно-методической деятельности.
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Участие в разработке и реализации воспитательных планов и программ.
2. Проведение краткосрочной подготовки (тренинги), переподготовки и повышения квалификации.
Профессиональная деятельность 1. Осуществление учебного процесса
Задача 1: планирование учебного процесса
Знания:
1. Профессиональных стандартов по специальности.
2. Основ педагогики и психологии, достижений современной педагогической науки и практики.
Умения и навыки:
1. Разрабатывать учебные программы и планы.
2. Планировать содержание учебного материала и методики преподавания.
3. Разрабатывать задания для оценивания результатов обучения.
4. Работать в команде по разработке и реализации образовательных программ.
Задача 2:
организация учебного процесса
Знания:
1. Нормативно-правовых актов, необходимых для осуществления педагогической деятельности.
2. Основ психодидактики, поликультурного и инклюзивного образования.
3. Технологий дифференциации обучающихся и их различия.
4. Основных принципов воспитательной работы.
Умения и навыки:

231
Университеттердің және басқа да жоғары білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық құрамы
БТБА, БА немесе басқа мамандық анықтамалықтарымен байланыс
-
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі:
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Мамандық:
6B01 Педагогикалық ғылымдар
Колледжде оқыту мамандығына сәйкес келетін кез келген жоғары білім
Біліктіліктер:
6B011 Педагогика және психология
6В013 Пәндік мамандандырылмаған мұғалімдерді даярлау
6В014 Жалпы дамудың пәндік мамандандырылған мұғалімдерді даярлау
6В015 Жаратылыстану пәндері бойынша мұғалімдеріндаярлау
6В016 Гуманитарлық пәндер бойынша мұғалімдерін даярлау
6В017 Тілдер және әдебиет бойынша мұғалімдерін даярлау
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының оқытушысы"
Код:
233
Топ коды:
2331-001
Мамандық:
Білім беру саласындағы педагог, колледж
Мамандықтың басқа атаулары:
Педагог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6.2
Қызметтің негізгі мақсаты
Білім алушылардың оқытылатын пән және таңдалған мамандық саласында білім, білік және дағдыларын қалыптастыру, тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіптік дамудың басымдықтарын айқындау, білім алушылардың зерттеу жүргізу және зерттеу дағдыларын дамыту, оқулықтар мен оқу құралдарын әзірлеу.
Кәсіби қызметі
Негізгі кәсіби қызметі
1. Оқу процесін жүзеге асыру;
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
3. Ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Қосымша кәсіби қызметі
1.Тәрбие жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысу;
2. Қысқа мерзімді даярлау (тренингтер), қайта даярлау және біліктілікті арттыру.
Кәсіби қызметі
1. Оқу процесін жүзеге асыру
1-міндет:
оқу процесін жоспарлау
Білім:
1. Мамандық бойынша кәсіптік стандарттар;
2. Педагогика және психология негіздері, қазіргі педагогика ғылымы мен практикасының жетістіктері.
Білік пен дағдылары:
1. Оқу бағдарламалары мен жоспарларын әзірлеу;
2. Оқу материалы мен оқыту әдістемесінің мазмұнын жоспарлау;
3. Оқу нәтижелерін бағалау үшін тапсырмалар әзірлеу;
4. Білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру жөніндегі жұмыс топтарында жұмыс істеу.
2-міндет:
оқу процесін ұйымдастыру
Білім:
1. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік-құқықтық актілер;
2. Психодидактика, көпмәдениетті және инклюзивті білім беру негіздері;
3. Білім алушыларды саралау технологиялары;
4. Тәрбие жұмысының негізгі принциптері.
Білік пен дағдылары:

1. Осуществлять организационно-управленческую деятельность.
2. Осуществлять обучение и воспитание обучающихся.
3. Обеспечивать безопасность и благополучие обучающихся.
4. Формировать мотивацию к обучению.
5. Использовать новые подходы, эффективные формы, методы и средства обучения с учетом индивидуальных потребностей обучающихся.
6. Применять цифровые технологии в профессиональной деятельности.
7. Взаимодействовать с родителями, профессиональным сообществом и социумом.
8. Способствовать формированию общей культуры обучающегося и его социализации.
9. Организовывать педагогическую деятельность в соответствии с нравственно-этическими и правовыми нормами.
10. Управлять рисками в обучении и воспитании.
11.Участвовать в современных исследованиях и разработках в области образования.
12. Привлекать обучающихся к исследованиям.
Профессиональная деятельность 2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся
Задача 1:
проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся
Знания:
1. Технологии оценивания учебных достижений.
2. Правил проведения текущей, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191).
Умения и навыки:
1. Разрабатывать инструменты оценивания
2. Интерпретировать данные мониторинга.
3. Обрабатывать и системно анализировать результаты мониторинга.
4. Вырабатывать рекомендации по улучшению результатов обучения.
5. Использовать цифровые ресурсы для проведения мониторинга.
Профессиональная деятельность 3. Осуществление научно-методической деятельности
Задача 1:
разработка и апробация учебников, учебных и методических пособий
Знания:
1. Требований, предъявляемых к авторам учебников и учебных пособий.
2. Основ проектирования и разработки учебников, учебных и методических пособий.
3. Критериев оценивания качества учебников, учебных и методических пособий.
Умения и навыки:
1. Подбирать достоверную и актуальную информацию.
2. Оценивать качество содержания учебников, учебных и методических пособий.
3. Обеспечивать повышение качества учебно-методических пособий.
4. Разрабатывать учебники, учебные и методические пособия.
Задача 2:
повышение квалификации и/или переподготовка
Знания:
1. Нормативно-правовых актов, регулирующих повышение квалификации/профессиональную переподготовку.
2. Предметной области, основ педагогики и психологии.
Умения и навыки:

1. Ұйымдастыру-басқару қызметін жүзеге асыру;
2. Білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеуді жүзеге асыру;
3. Білім алушылардың қауіпсіздігі мен тұлғалық саулығын қамтамасыз ету;
4. Оқуға деген ынтаны қалыптастыру;
5. Білім алушылардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, оқытудың жаңа тәсілдерін, тиімді нысандарын, әдістері мен құралдарын пайдалану;
6. Кәсіби қызметте цифрлық технологияларды қолдану;
7. Ата-аналармен, кәсіби қоғамдастықпен және қоғаммен өзара әрекеттесу;
8. Білім алушының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оны әлеуметтендіруге ықпал ету;
9. Педагогикалық қызметті адамгершілік, әдеп және құқықтық нормаларға сәйкес ұйымдастыру;
10. Оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді басқару;
11. Білім беру саласындағы заманауи зерттеулер мен әзірлемелерге қатысу;
12. Білім алушыларды зерттеуге тарту.
Кәсіби қызметі
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
1-міндет:
білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
Білім:
1. Оқу жетістіктерін бағалау технологиялары;
2. Білім алушыларды ағымдағы, аралық және қорытынды аттестаттаудан өткізу қағидалары, "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 болып тіркелген).
Білік пен дағдылары:
1. Бағалау құралдарын әзірлеу;
2. Мониторинг деректерін түсіндіру;
3. Мониторинг нәтижелерін өңдеу және жүйелі талдау;
4. Оқу нәтижелерін жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу;
5. Мониторинг жүргізу үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
Кәсіби қызметі
3. Ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
1-міндет:
оқулықтарды, оқу және әдістемелік құралдарды әзірлеу және апробациялау
Білім:
1. Оқулықтар мен оқу құралдарының авторларына қойылатын талаптар;
2. Оқулықтарды, оқу және әдістемелік құралдарды жобалау және әзірлеу негіздері;
3. Оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың сапасын бағалау критерийлері.
Білік пен дағдылары:
1. Шынайы және өзекті ақпаратты таңдау;
2. Оқулықтар, оқу-әдістемелік құралдар мазмұнының сапасын бағалау;
3. Оқу-әдістемелік құралдардың сапасын арттыруды қамтамасыз ету;
4. Оқулықтар, оқу-әдістемелік құралдар әзірлеу.
2-міндет:
біліктілікті арттыру және/немесе қайта даярлау
Білім:
1. Біліктілікті арттыруды/кәсіптік қайта даярлауды реттейтін нормативтік-құқықтық актілер;
2. Пәндік сала, педагогика және психология негіздері.
Білік пен дағдылары:

1. Участвовать в непрерывном карьерном развитии
2. Осуществлять рефлексию своей профессиональной деятельности
3. Транслировать собственный опыт.
Задача 3:
обобщение лучших педагогических практик
Знания:
1. Сущности и технологии проблемного анализа.
2. Алгоритма, форм, методов выявления, изучения, обобщения опыта.
3. Методик обобщения и распространения лучших практик
Умения и навыки:
1. Проводить проблемный анализ.
2. Выбирать направления передового педагогического опыта.
3. Выстраивать алгоритм и управлять деятельностью по выявлению, изучению, обобщению, описанию, распространению опыта.
Задача 4: осуществление наставничества и планирование развития сети профессионального сообщества
Знания:
1. Требований, предъявляемых к наставникам.
2. Педагогики сотрудничества.
Умения и навыки:
1. Осуществлять консультирование и наставничество.
2. Влиять на формирование ценностных ориентиров молодого педагога, воспитывать в нем самостоятельность.
3. Определять индивидуальную траекторию развития молодого педагога.
Требования к личностным компетенциям
Коммуникабельность, стрессоустойчивость, готовность к саморазвитию, критическое мышление, авторитетность, эмоциональная уравновешенность, лидерские качества, способность генерировать и продвигать инициативы.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
2373
Педагоги дополнительного образования
2374
Педагоги в области специального образования
2375
Специалисты-профессионалы краткосрочной подготовки (тренинги), переподготовки и повышения квалификации
2350
Учителя средней школы
231
Профессорско- преподавательский состав университетов и других организаций высшего образования
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
-
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
высшее и послевузовское образование
Специальность:
6B01 Педагогические науки
Любое высшее образование, соответствующее специальности преподавания в колледже
Квалификация:
6B011 Педагогика и психология
6В013 Подготовка учителей без предметной специализации
6В014 Подготовка учителей с предметной специализацией общего развития
6В015 Подготовка учителей по естественнонаучным предметам
6В016 Подготовка учителей по гуманитарным предметам
6В017 Подготовка учителей по языкам и литературе
Приложение 6
к профессиональному стандарту
"Педагог"
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Мастер производственного обучения"
Код:
233
Код группы:
2331
Профессия:
Мастер производственного обучения
Другие возможные наименования профессии:
Мастер производственного обучения, техник (всех наименований)
Квалификационный уровень по ОРК:
5
Основная цель деятельности
Организация деятельности обучающихся по освоению профессиональных и личностных компетенций в рамках специальности, обеспечение достижения результатов обучения; методическое и техническое обеспечение учебно-производственного процесса
Профессиональная деятельность
Основная профессиональная деятельность
1. Осуществление учебно-производственного процесса.
2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
3. Осуществление учебно-методической деятельности.
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Участие в профориентационной работе и карьерном консультировании.
Профессиональная деятельность 1. Осуществление учебно-производственного процесса
Задача 1: планирование учебно-производственного процесса
Знания:
1. Содержания программ производственного обучения и практики.
2. Нормативно-правовых актов, необходимых для осуществления педагогической деятельности.
3. Отраслевых и профессиональных стандартов по преподаваемой специальности.
Умения и навыки:
1. Планировать содержание модуля и методики преподавания.
2. Составлять учебные программы и планы.
Задача 2: организация учебно-производственного процесса
Знания:
1. Основ педагогики, психологии, методик профессионального обучения и воспитания.
2. Локальных актов организации образования в части организации образовательного процесса.
3. Основных принципов воспитательной работы.
Умения и навыки:
1. Осуществлять организационно-управленческую деятельность.
2. Проводить практические занятия по производственному обучению в соответствии с нравственно-этическими и правовыми нормами.
3. Выполнять ежедневное обслуживание материально-технического комплекса учебных лабораторий и мастерских.
4. Применять современные технологии, методы и приемы обучения с соблюдением техники безопасности.

1. Үздіксіз мансаптық дамуға қатысу;
2.Өзінің кәсіби қызметіне рефлексия жасауды жүзеге асыру;
3.Жеке тәжірибені тарату.
3-міндет:
озық педагогикалық тәжірибелерді жариялау
Білім:
1. Проблемалық талдаудың мәні мен технологиялары;
2.Тәжірибені тарату, зерттеу, айқындаудың алгоритмі, формасы және әдістері
3. Озық тәжірибелерді жариялау және тарату әдістемесі.
Білік пен дағдылары:
1. Проблемалық талдау жүргізу;
2. Озық педагогикалық тәжірибенің бағыттарын таңдау;
3.Озық тәжірибені анықтау, зерттеу, жариялау, сипаттау, тарату бойынша алгоритм құру және іс-әрекетті басқару.
4-міндет: тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіби қоғамдастық желісінің дамуын жоспарлау
Білім:
1. Тәлімгерлерге қойылатын талаптар;
2. Ынтымақтастық педагогикасы.
Білік пен дағдылары:
1. Кеңес беру және тәлімгерлікті жүзеге асыру;
2. Жас мұғалімнің құндылық бағдарының қалыптасуына әсер ету, еркіндікке тәрбиелеу;
3. Жас педагогтің тұлғалық дамуының жеке траекториясын анықтау.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қарым-қатынас құзыреттілігі, стресске төзімділік, өзін-өзі дамытуға дайын болу, сыни ойлау, кәсіби бедел, эмоционалды тепе-теңдік, көшбасшылық қасиеттер, жеке қабілеттері мен мүмкіндіктерін жетілдіру
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
2373
Қосымша білім беру педагогтері
2374
Арнайы білім беру саласындағы педагогтер
2375
Кәсіби мамандар қысқа мерзімді даярлау (тренингтер), қайта даярлау және біліктілікті арттыру
2350
Орта мектеп педагогтері
231
Университеттердің және басқа да жоғары білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық құрамы
БТБА, БА немесе басқа мамандық анықтамалықтарымен байланыс
-
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі:
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Мамандық:
6B01 Педагогикалық ғылымдар
Колледжде оқыту мамандығына сәйкес келетін кез келген жоғары білім
Біліктіліктер:
6B011 Педагогика және психология
6В013 Пәндік мамандандырылмаған мұғалімдерді даярлау
6В014 Жалпы дамудың пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
6В015 Жаратылыстану пәндері бойынша мұғалімдер даярлау
6В016 Гуманитарлық пәндер бойынша мұғалімдер даярлау
6В017 Тілдер және әдебиет бойынша мұғалімдерді даярлау
"Педагог" кәсіптік
стандартына
6-қосымша
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Өндірістік оқыту шебері"
Код:
233
Топ коды:
2331
Мамандық:
Өндірістік оқыту шебері
Мамандықтың басқа атаулары:
Өндірістік оқыту шебері, техник (барлық атаулар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мамандық шеңберінде кәсіптік және жеке құзыреттіліктерді игеру бойынша білім алушылардың қызметін ұйымдастыру, оқыту нәтижелеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету; оқу-өндірістік процесті әдістемелік және техникалық қамтамасыз ету.
Кәсіби қызметі
Негізгі кәсіби қызметі
1. Оқу-өндірістік процесті жүзеге асыру;
2. Білім алушылардың оқу жетістіктеріне мониторинг жүргізу;
3. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Қосымша кәсіби қызметі
1. Кәсіптік бағдар беру жұмысына және мансаптық кеңес беруге қатысу.
Кәсіби қызметі
1. Оқу-өндірістік процесті жүзеге асыру
1-міндет: оқу-өндірістік процесті жоспарлау
Білім:
1. Өндірістік оқыту және тәжірибе бағдарламаларының мазмұны;
2. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік-құқықтық актілер;
3. Оқытылатын мамандық бойынша салалық және кәсіптік стандарттар;
4. Тәрбие жұмысының негізгі принциптері.
Білік пен дағдылары:
1. Модуль мазмұнын және оқыту әдістемесін жоспарлау;
2. Оқу бағдарламалары мен жоспарларын жасау.
2-міндет: оқу-өндірістік процесті ұйымдастыру
Білім:
1. Педагогика, психология негіздері, кәсіптік оқыту ментәрбиелеу әдістемесі;
2. Білім беру процесін ұйымдастыру бөлігіндегі білім беру ұйымының желілік актілері;
3. Тәрбие жұмысының негізгі принциптері.
Білік пен дағдылары:
1. Ұйымдастыру-басқару қызметін жүзеге асыру;
2. Адамгершілік, әдеп және құқықтық нормаларға сәйкес өндірістік оқыту бойынша практикалық сабақтар өткізу;
3. Оқу зертханалары мен шеберханаларының материалдық-техникалық кешеніне күнделікті қызмет көрсету;
4. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, оқытудың заманауи технологияларын, әдістері мен тәсілдерін қолдану;

5. Взаимодействовать с родителями, профессиональным сообществом и социумом.
6. Вести документацию по планированию и учету производственного обучения, профессиональной практики и воспитательной работы в группе.
7. Оценивать риски в обучении и воспитании.
Профессиональная деятельность 2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся
Задача 1: проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся
Знания:
1. Стандартов WorldSkills (Ворлдскилс) (при наличии).
2. Технологий оценивания учебных достижений.
3. Правил проведения текущей, промежуточной и итоговой аттестаций обучающихся, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191).
Умения и навыки:
1. Разрабатывать инструменты оценивания.
2. Дифференцировать практические задания по степени сложности трудовых задач.
3. Осуществлять мониторинг учебных достижений
Профессиональная деятельность 3. Осуществление учебно-методической деятельности
Задача 1: стажировка на производстве, повышение квалификации и/или переподготовка
Знания:
1. Правил и условий проведения аттестации педагогов, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13317).
2. Правил безопасности труда согласно специфики предприятия.
Умения и навыки:
1. Планировать индивидуальную траекторию развития.
2. Осуществлять профессиональное саморазвитие и самореализацию.
3. Обобщать собственный опыт.
Задача 2: разработка учебно-методических материалов по производственному обучению
Знания:
1. Основ проектирования и разработки учебно-методических материалов.
2. Критериев оценивания качества учебно-методических материалов.
Умения и навыки:
1. Подбирать достоверную и актуальную информацию.
2. Разрабатывать учебно-методические материалы по производственному обучению.
3. Обеспечивать повышение качества учебно-методических материалов.
Требования к личностным компетенциям
Коммуникабельность, стрессоустойчивость, готовность к саморазвитию, авторитетность, эмоциональная уравновешенность, исполнительность, ответственность, лидерские качества.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
2331-001
Педагоги в области образования, колледж
233
Мастер производственного обучения – 6 уровень
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
техническое и профессиональное, послесреднее образование
Высшее и послевузовское образования
Специальность:
01140800 Профессиональное обучение (по отраслям)
Прикладной бакалавриат:
01140500 Профессиональное обучение (по отраслям)
Любое высшее образование, соответствующее специальности преподавания в колледже
Квалификация: 4S01140801 Мастер производственного обучения, техник (всех наименований)
4S01140802 Мастер производственного обучения, техник-технолог (всех наименований)
5АВ01140501 прикладной бакалавр профессионального обучения
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Мастер производственного обучения"
Код:
233
Код группы:
2331
Профессия:
Мастер производственного обучения
Другие возможные наименования профессии:
Мастер производственного обучения, техник (всех наименований)
Квалификационный уровень по ОРК:
6
Основная цель деятельности
Организация деятельности обучающихся по освоению профессиональных и личностных компетенций в рамках специальности, обеспечение достижения результатов обучения; методическое и техническое обеспечение учебно-производственного процесса, осуществление наставничества и определение приоритетов профессионального развития, разработка учебников и учебных пособий
Профессиональная деятельность
Основная профессиональная деятельность
1. Осуществление учебно-производственного процесса.
2. Проведение мониторинга и оценки образовательных достижений обучающихся, в том числе через цифровые ресурсы.
3. Осуществление научно-методической деятельности.
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Участие в профориентационной работе.
2. Проведение краткосрочной подготовки (тренинги), переподготовки и повышения квалификации.
Профессиональная деятельность 1. Осуществление учебно-производственного процесса
Задача 1: планирование учебно-производственного процесса
Знания:
1. Содержания программ производственного обучения и практики.
2. Нормативно-правовых актов, необходимых для осуществления педагогической деятельности.
3. Отраслевых и профессиональных стандартов по преподаваемой специальности.
Умения и навыки:
1. Планировать содержание курса и методики преподавания.
2. Разрабатывать учебные программы и планы.
3. Работать в команде по разработке и реализации образовательных программ.
Задача 2: организация учебно-производственного процесса
Знания:
1. Основ педагогики, психологии, методики профессионального обучения и воспитания.
2. Локальных актов организации образования в части организации образовательного процесса.
3. Технологий дифференциации обучающихся и их различия.
4. Основных принципов воспитательной работы.
Умения и навыки:
1. Осуществлять организационно-управленческую деятельность.
2. Проводить практические занятия по производственному обучению в соответствии с нравственно-этическими и правовыми нормами.
3. Выполнять ежедневное обслуживание материально-технического комплекса учебных лабораторий и мастерских.
4. Применять инновационные технологии, методы и приемы обучения с соблюдением техники безопасности.

5. Ата-аналармен, кәсіби қоғамдастықпен және қоғаммен өзара әрекеттесу;
6. Топта өндірістік оқытуды, кәсіптік практика мен тәрбие жұмысын жоспарлау және есепке алу жөніндегі құжаттаманы жүргізу;
7. Оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді бағалау.
Кәсіби қызметі
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
1-міндет: білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
Білім:
1. WorldSkills (Ворлдскилс) стандарттары (бар болса);
2. Оқу жетістіктерін бағалау технологиялары;
3. Білім алушыларды ағымдағы, аралық және қорытынды аттестаттаудан өткізу қағидалары, "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 болып тіркелген).
Білік пен дағдылары:
1. Бағалау құралдарын әзірлеу;
2. Практикалық тапсырмаларды еңбек міндеттерінің күрделілік дәрежесі бойынша саралау;
3. Оқу жетістіктерінің мониторингін жүзеге асыру.
Кәсіби қызметі
3. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
1-міндет: Өндірістегі тағылымдама, біліктілікті арттыру және/немесе қайта даярлау
Білім:
1. Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13317 болып тіркелген);
2. Кәсіпорынның ерекшелігіне сәйкес еңбек қауіпсіздігінің ережелері.
Білік пен дағдылары:
1. Жеке даму траекториясын жоспарлау;
2. Кәсіби өзін-өзі дамытуды және өзін-өзі жетілдіруді жүзеге асыру;
3. Өз тәжірибесін қорытындылау.
2-міндет:
Өндірістік оқыту бойынша оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу
Білім:
1. Оқу-әдістемелік материалдарды жобалау және әзірлеу негіздері;
2. Оқу-әдістемелік материалдардың сапасын бағалау критерийлері.
Білік пен дағдылары:
1. Сенімді және өзекті ақпаратты таңдау;
2. Өндірістік оқыту бойынша оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу;
3. Оқу-әдістемелік материалдардың сапасын арттыруды қамтамасыз ету.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қарым-қатынас орната білу, стресске төзімділік, өзін-өзі дамытуға дайындық, кәсіби бедел, эмоционалды тепе-теңдік, орындаушылық, жауапкершілік, көшбасшылық қасиеттер.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
2331-001
Колледж педагогтері
233
Өндірістік оқыту шебері – 6 деңгей
БТБА, БА немесе басқа мамандық анықтамалықтарымен байланыс
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі:
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Мамандық:
01140800 Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Қолданбалы бакалавриат:
01140500 Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Колледжде оқыту мамандығына сәйкес келетін кез келген жоғары білім
Біліктіліктер: 4S01140801 Өндірістік оқыту шебері, техник (барлық атаулар бойынша);
4S01140802 Өндірістік оқыту шебері, техник-технолог (барлық атаулар бойынша).
5АВ01140501 Кәсіптік оқытудың қолданбалы бакалавры
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Өндірістік оқыту шебері"
Код:
233
Топ коды:
2331
Мамандық:
Өндірістік оқыту шебері
Мамандықтың басқа атаулары:
Өндірістік оқыту шебері, техник (барлық атаулар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білім алушылардың мамандық шеңберінде кәсіптік және жеке құзыреттіліктерін игеру жөніндегі қызметін ұйымдастыру, оқыту нәтижелеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету; оқу-өндірістік процесті әдістемелік және техникалық қамтамасыз ету, тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіптік дамудың басымдықтарын айқындау, оқулықтар мен оқу құралдарын әзірлеу
Кәсіби қызметі
Негізгі кәсіби қызметі
1. Оқу-өндірістік процесті жүзеге асыру
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне, оның ішінде цифрлық ресурстар арқылы мониторинг және бағалау жүргізу
3. Ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша кәсіби қызметі
1. Кәсіптік бағдар беру жұмысына қатысу
2. Қысқа мерзімді даярлау (тренингтер), қайта даярлау және біліктілікті арттыру
Кәсіби қызметі
1. Оқу-өндірістік процесті жүзеге асыру
1-міндет: оқу-өндірістік процесті жоспарлау
Білім:
1. Өндірістік оқыту және тәжірибе бағдарламаларының мазмұны;
2. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік-құқықтық актілер;
3. Оқытылатын мамандық бойынша салалық және кәсіптік стандарттар;
4. Тәрбие жұмысының негізгі принциптері;
Білік пен дағдылары:
1. Курстың мазмұнын және оқыту әдістемесін жоспарлау;
2. Оқу бағдарламалары мен жоспарларын әзірлеу;
3. Білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру жөніндегі жұмыс топтарында жұмыс істеу.
2-міндет: оқу-өндірістік процесті ұйымдастыру
Білім:
1. Педагогика, психология негіздері, кәсіптік оқыту және тәрбиелеу әдістемесі;
2. Білім беру процесін ұйымдастыру бөлігіндегі білім беру ұйымының жергілікті актілері;
3. Білім алушыларды саралау технологиялары және олардың айырмашылықтары;
4. Тәрбие жұмысының негізгі принциптері.
Білік пен дағдылары:
1. Ұйымдастыру-басқару қызметін жүзеге асыру;
2. Адамгершілік, әдеп және құқықтық нормаларға сәйкес өндірістік оқыту бойынша практикалық сабақтар өткізу;
3. Оқу зертханалары мен шеберханаларының материалдық-техникалық кешеніне күнделікті қызмет көрсету;
4. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, оқытудың заманауи технологияларын, әдістері мен тәсілдерін қолдану;

5. Взаимодействовать с родителями, профессиональным сообществом и социумом.
6. Вести документацию по планированию и учету производственного обучения, профессиональной практики и воспитательной работы в группе.
7. Управлять рисками в обучении и воспитании.
Профессиональная деятельность 2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся
Задача 1: проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся
Знания:
1. Стандартов WorldSkills (Ворлдскилс) (при наличии).
2. Технологий оценивания учебных достижений.
3. Правил проведения текущей, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191).
Умения и навыки:
1. Разрабатывать инструменты оценивания.
2. Осуществлять мониторинг учебных достижений.
3. Обрабатывать и системно анализировать результаты обучения.
4. Вырабатывать рекомендации по улучшению результатов обучения.
Профессиональная деятельность 3. Осуществление научно-методической деятельности
Задача 1: стажировка на производстве, повышение квалификации и/или переподготовка
Знания:
1. Правил и условий проведения аттестации педагогов и приравненных к ним лиц, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогов, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13317).
2. Правил безопасности труда согласно специфики предприятия.
Умения и навыки:
1. Планировать индивидуальную траекторию развития.
2. Осуществлять профессиональное саморазвитие и самореализацию.
3. Обобщать собственный опыт.
Задача 2: разработка и апробация учебников, учебных и методических пособий по производственному обучению
Знания:
1. Требований, предъявляемых к авторам учебников и учебных пособий.
2. Современных технологий производства.
3. Основ проектирования и разработки учебников, учебных и методических пособий.
4. Критериев оценивания качества учебников, учебных и методических пособий.
Умения и навыки:
1. Отбирать достоверную и актуальную информацию.
2. Оценивать качество содержания учебников, учебных и методических пособий.
3. Разрабатывать учебники, учебные и методические пособия.
4. Обеспечивать повышение качества учебно-методических пособий.
Задача 3: осуществление наставничества и планирование развития сети профессионального сообщества
Знания:
1. Требований, предъявляемых к наставникам.
2. Педагогики сотрудничества.
Умения и навыки:
1. Осуществлять консультирование и наставничество.
2. Влиять на формирование ценностных ориентиров молодого мастера производственного обучения.
3. Определять индивидуальную траекторию развития молодого мастера производственного обучения.
Требования к личностным компетенциям
Коммуникабельность, стрессоустойчивость, готовность к саморазвитию, авторитетность, эмоциональная уравновешенность, ответственность, исполнительность, лидерские качества, способность генерировать и продвигать инициативы
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
2331-001
Педагоги в области образования, колледж
2331
Мастер производственного обучения – 5 уровень
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
техническое и профессиональное, послесреднее образование
Высшее и послевузовское образования
Специальность:
01140800 Профессиональное обучение (по отраслям)
Прикладной бакалавриат:
01140500 Профессиональное обучение (по отраслям)
Любое высшее образование, соответствующее специальности преподавания в колледже
Квалификация: 4S01140801 Мастер производственного обучения, техник (всех наименований)
4S01140802 Мастер производственного обучения, техник-технолог (всех наименований)
5АВ01140501 прикладной бакалавр профессионального обучения
Приложение 7
к профессиональному стандарту
"Педагог"
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Педагог дополнительного образования"
Код согласно Классификатору занятий

5. Ата-аналармен, кәсіби қоғамдастықпен және қоғаммен өзара әрекеттесу;
6. Топта өндірістік оқытуды, кәсіптік практика мен тәрбие жұмысын жоспарлау және есепке алу жөніндегі құжаттаманы жүргізу;
7. Оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді басқару.
Кәсіби қызметі
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
1-міндет: білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
Білім:
1. WorldSkills (Ворлдскилс) стандарттары (бар болса);
2. Оқу жетістіктерін бағалау технологиялары;
3. Білім алушыларды ағымдағы, аралық және қорытынды аттестаттаудан өткізу қағидалары, "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 болып тіркелген).
Білік пен дағдылар:
1. Бағалау құралдарын әзірлеу;
2. Оқу жетістіктерінің мониторингін жүзеге асыру;
3. Оқыту нәтижелерін өңдеу және жүйелі талдау;
4. Оқыту нәтижелерін жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Кәсіби қызметі
3. Ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
1-міндет: Өндірістегі тағылымдама, біліктілікті арттыру және/немесе қайта даярлау
Білім:
1. Педагогтер мен оларға теңестірілген адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13317 болып тіркелген);
2. Кәсіпорынның ерекшелігіне сәйкес еңбек қауіпсіздігі ережелері.
Білік пен дағдылары:
1. Жеке даму траекториясын жоспарлау;
2. Кәсіби өзін-өзі дамытуды және өзін-өзі жетілдіруді жүзеге асыру;
3. Өз тәжірибесін қорытындылау.
2-міндет: өндірістік оқыту бойынша оқулықтарды, оқу-әдістемелік құралдарды әзірлеу және сынақтан өткізу
Білім:
1. Оқулықтар мен оқу құралдарының авторларына қойылатын талаптар;
2. Өндірістің заманауи технологиялары;
3. Оқулықтарды, оқу- әдістемелік құралдарды жобалау және әзірлеу негіздері;
4. Оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың сапасын бағалау критерийлері.
Білік пен дағдылары:
1. Шынайы және өзекті ақпаратты таңдау;
2. Оқулықтар, оқу-әдістемелік құралдар мазмұнының сапасын бағалау;
3. Оқулықтар, оқу-әдістемелік құралдар әзірлеу;
4. Оқу-әдістемелік құралдардың сапасын арттыруды қамтамасыз ету.
3-міндет: тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіби қоғамдастық желісінің дамуын жоспарлау
Білім:
1. Тәлімгерлерге қойылатын талаптар;
2. Ынтымақтастық педагогикасы.
Білік пен дағдылары:
1. Кеңес беру және тәлімгерлікті жүзеге асыру;
2. Жас өндірістік оқыту шеберінің құндылық бағдарларын қалыптастыруға әсер ету;
3. Жас өндірістік оқыту шебері дамуының жеке траекториясын анықтау.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қарым-қатынас орната білу, стресске төзімділік, өзін-өзі дамытуға дайын болу, кәсіби бедел, эмоционалды тепе-теңдік, жауапкершілік, орындаушылық, көшбасшылық қасиеттер, бастамаларды қалыптастыру және ілгерілету қабілеті.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
2331-001
Колледж педагогтері
2331
Өндірістік оқыту шебері - 5 деңгей
БТБА, БА немесе басқа мамандық анықтамалықтарымен байланыс
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі:
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Мамандық:
140800 Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Қолданбалы бакалавриат:
01140500 Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Колледжде оқыту мамандығына сәйкес келетін кез келген жоғары білім
Біліктіліктер: 4S01140801 Өндірістік оқыту шебері, техник (барлық атаулар бойынша);
4S01140802 Өндірістік оқыту шебері, техник-технолог (барлық атаулар бойынша).
5АВ01140501 Кәсіптік оқытудың қолданбалы бакалавры
"Педагог" кәсіптік
стандартына
7-қосымша
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Қосымша білім беру педагогы"
Код

2373
Код группы
2373 – 9
Профессия
Педагог
Другие возможные наименования профессии:
Педагог дополнительного образования (педагог секций и кружков при организациях образования)
Квалификационный уровень по ОРК:
6
Основная цель деятельности
Формирование у обучающихся знаний, умений и навыков в области выбранного вида и направления дополнительного образования
Профессиональная деятельность:
Основная профессиональная деятельность
1. Осуществление учебно-воспитательного процесса.
2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
3. Осуществление учебно-методической деятельности.
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Участие в разработке и реализации образовательных программ.
Профессиональная деятельность 1.
Осуществление учебно-воспитательного процесса
Задача 1:
планирование учебно-воспитательного процесса
Знания:
1. Содержания образовательных программ дополнительного образования.
2. Нормативных правовых актов, необходимых для осуществления педагогической деятельности.
3. Основ педагогики и психологии, методик обучения и воспитания.
Умения и навыки:
1. Составлять образовательные программы и планы.
2. Планировать содержание учебно-воспитательного процесса.
Задача 2:
организация учебно-воспитательного процесса
Знания:
1. Нормативных правовых актов, необходимых для осуществления учебно-воспитательного процесса.
2. Основ психодидактики, поликультурного и инклюзивного образования.
3. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.
Умения и навыки:
1. Осуществлять организационно-управленческую деятельность.
2. Осуществлять обучение и воспитание обучающихся.
3. Обеспечивать безопасность и благополучие обучающихся.
4. Формировать мотивацию к обучению.
5. Применять современные технологии обучения и воспитания.
6. Применять цифровые технологии в профессиональной деятельности.
7. Сотрудничать с родителями, профессиональным сообществом и социумом.
8. Способствовать формированию общей культуры обучающегося и его социализации.
9. Организовывать педагогическую деятельность в соответствии с нравственно-этическими и правовыми нормами.
10. Оценивать риски в обучении и воспитании.
Профессиональная
деятельность 2.
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся
Задача 1:
проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся
Знания:
1. Средств (способов) определения динамики подготовленности и мотивации обучающихся в процессе освоения образовательных программ.
2. Методов подбора апробированных оценочных средств и (или) алгоритма их разработки.
3. Технологий определения образовательных достижений обучающихся.
Умения и навыки:
1. Определять формы, методы и средства оценивания достижений обучающихся
2. Интерпретировать данные мониторинга.
3. Использовать цифровые ресурсы для проведения мониторинга.
Профессиональная
деятельность 3.
Осуществление учебно-методической деятельности
Задача 1:
разработка образовательных программ и подготовка учебно-методических материалов
Знания:
1. Основ проектирования и разработки образовательных программ и учебно-методических материалов.
2. Критериев оценивания качества образовательных программ и учебно-методических материалов.
Умения и навыки:
1. Подбирать достоверную и актуальную информацию.
2. Разрабатывать образовательные программы и учебно-методические материалы.
3. Обеспечивать повышение качества учебно-методических материалов.
Задача 2:
повышение квалификации и/или переподготовка
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации/ профессиональную переподготовку.
2. Профильной области, основ педагогики и психологии, методики обучения.
Умения и навыки:
1. Планировать индивидуальную траекторию развития.
2. Осуществлять профессиональное саморазвитие.
Задача 3:
обобщение лучших педагогических практик
Знания:
1. Алгоритма, форм, методов выявления, изучения, обобщения опыта.
2. Методик обобщения и распространения лучших практик.
Умения и навыки:
1. Выбирать направления передового педагогического опыта.
2. Обобщать собственный опыт.
Требования к личностым компетенциям
Коммуникабельность, стрессоустойчивость, готовность к саморазвитию, критическое мышление, авторитетность, лидерские качества, способность генерировать и продвигать инициативы
Связь с другими профессиями в рамках ОРК

2373
Топ коды
2373 – 9
Мамандық
Педагог
Мамандықтың басқа атаулары:
Қосымша білім беру педагогы (білім беру ұйымдары жанындағы секциялар мен үйірмелердің педагогы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
Қызметтің негізгі мақсаты
Білім алушыларда қосымша білім берудің таңдалған түрі мен бағыты саласында білім, білік және дағдыларды қалыптастыру
Кәсіби қызметі
Негізгі кәсіби қызметі
1. Оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру;
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу;
3. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Қосымша кәсіби қызметі
1. Білім беру бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу.
Кәсіби қызметі
1.Оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
1-міндет:
оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Білім:
1. Қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларының мазмұны;
2. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік құқықтық актілер;
3. Педагогика және психология негіздері, оқыту және тәрбиелеу әдістемелері.
Білік пен дағдылары:
1. Білім беру бағдарламалары мен жоспарларын жасау;
2. Оқу-тәрбие процесінің мазмұнын жоспарлау.
2-міндет:
оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
Білім:
1. Оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік-құқықтық актілер;
2. Психодидактика, көпмәдениетті және инклюзивті білім беру негіздері;
3. Жас ерекшелік және жеке даму заңдылықтары.
Білік пен дағдылары:
1. Ұйымдастыру-басқару қызметін жүзеге асыру;
2. Білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеуді жүзеге асыру;
3. Білім алушылардың қауіпсіздігі мен тұлғалық саулығын қамтамасыз ету;
4. Оқуға деген ынтаны қалыптастыру;
5. Оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологияларын қолдану;
6. Кәсіби қызметте цифрлық технологияларды қолдану;
7. Ата-аналармен, кәсіби қоғамдастықпен және қоғаммен ынтымақтасу;
8. Білім алушының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оны әлеуметтендіруге ықпал ету;
9. Педагогикалық қызметті адамгершілік, әдеп және құқықтық нормаларға сәйкес ұйымдастыру;
10. Оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді бағалау.
Кәсіби қызметі
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
1-міндет:
білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
Білім:
1. Білім беру бағдарламаларын игеру процесінде білім алушылардың даярлығы мен уәждемесінің динамикасын айқындау құралдары (тәсілдері);
2. Сынақтан өткізілген бағалау құралдарын және/немесе оларды әзірлеу алгоритмін іріктеу әдістері; 3. Білім алушылардың білім жетістіктерін анықтау технологиялары.
Білік пен дағдылары:
1. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау нысандарын, әдістері мен құралдарын анықтау;
2. Мониторинг деректерін түсіндіру;
3.Мониторинг жүргізу үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
Кәсіби қызметі
3.Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
1-міндет:
білім беру бағдарламаларын әзірлеу және оқу-әдістемелік материалдарын дайындау
Білім:
1. Білім беру бағдарламалары мен оқу-әдістемелік материалдарын жобалау және әзірлеу негіздері;
2. Білім беру бағдарламалары мен оқу-әдістемелік материалдарының сапасын бағалау критерийлері.
Білік пен дағдылары:
1. Шынайы және өзекті ақпаратты таңдау;
2. Білім беру бағдарламалары мен оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу;
3. Оқу-әдістемелік материалдардың сапасын арттыруды қамтамасыз ету.
2-міндет:
біліктілікті арттыру және / немесе қайта даярлау
Білім:
1. Біліктілікті арттыруды/кәсіптік қайта даярлауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Бейіндік сала, педагогика және психология негіздері, оқыту әдістемесі.
Білік пен дағдылары:
1.Жеке даму траекториясын жоспарлау;
2. Кәсіби өзін-өзі дамытуды жүзеге асыру.
3-міндет:
Озық педагогикалық тәжірибелерді жариялау
Білім:
1. Тәжірибені тарату, зерттеу, айқындаудың алгоритмі, формасы және әдістері.
2. Озық тәжірибелерді жариялау және тарату әдістемесі.
Білік пен дағдылары:
1. Озық педагогикалық тәжірибенің бағыттарын таңдау;
2. Жеке тәжірибені жариялау.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қарым-қатынас орната білу, стресске төзімділік, өзін-өзі дамытуға дайын болу, сыни тұрғыдан ойлау, кәсіби бедел, көшбасшылық қасиеттер, бастамаларды қалыптастыру және ілгерілету қабілеті.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс

2374
Педагоги в области специального образования
2375
Специалисты-профессионалы краткосрочной подготовки (тренинги), переподготовки и повышения квалификации
2350
Педагог школы
231
Профессорско-преподавательский состав университетов и других организаций высшего образования
233
Инженерно-педагогические работники колледжей и других организаций технического и профессионального образования
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессий
-
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
Техническое и профессиональное, послесреднее
Высшее и послевузовское
Специальность:
01130200 Дополнительное образование

2374
Арнайы білім беру саласындағы педагогтер
2375
Мамандар – қысқа мерзімді даярлау (тренингтер), қайта даярлау және біліктілікті арттыру мамандары
2350
Мектеп педагогі
231
Университеттердің және басқа да жоғары білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық құрамы
233
Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының инженерлік-педагогикалық қызметкерлері
БТБА, БА немесе басқа мамандық анықтамалықтарымен байланыс
-
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі:
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі
Мамандығы:
01130200 Қосымша білім беру

6B01 Педагогические науки
Квалификация:
4S01130201 Педагог дополнительного образования (по направлениям)
4S01130202 Педагог-организатор
4S01130203 Вожатый организации образования
Приложение 8
к профессиональному стандарту
"Педагог"
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Педагог в области специального образования"
Код:
237
Код группы:
2374
Профессия:
Педагог в области специального образования
Другие возможные наименования профессии:
Олигофренопедагог, учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, педагог по раннему развитию, сурдопедагог, тифлопедагог
Квалификационный уровень по ОРК:
6
Основная цель деятельности
Обучение и воспитание, коррекция и развитие, социализация и социальная адаптация детей с ограниченными возможностями
Профессиональная деятельность
Основная профессиональная деятельность
1. Проводит специальное педагогическое обследование детей с ограниченными возможностями и осуществляет оценку особых образовательных потребностей детей с ограниченными возможностями и их семей.
2. Разрабатывает и реализует индивидуальные учебные, индивидуально-развивающие, коррекционно-развивающие программы и проводит индивидуальные, подгрупповые/ групповые занятия.
3.3. Консультирует специалистов, родителей лиц (детей) и иных законных представителей по применению специальных методов и приемов обучения и воспитания детей с ограниченными возможностями.
4.4. Осуществляет методическую деятельность.
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Рефлексирует собственную практику и практику коллег.
2. Управляет качеством саморазвития.
Профессиональная деятельность 1.
Проводит специальное педагогическое обследование детей с ограниченными возможностями и осуществляет оценку особых образовательных потребностей детей с ограниченными возможностями и их семей.
Задача 1: оценка особых образовательных потребностей и диагностика психофизического развития
Знания:
1. Нормативно-правовых актов в области образования.
2. Теоретических основ возрастной физиологии, возрастной и общей психологии, специальной педагогики и психологии, психодиагностики.
3. Основных закономерностей возрастного развития, клинико-психолого-педагогические особенности детей с ограниченными возможностями; основ психолого-педагогической диагностики, особенностей развития детей с ограниченными возможностями, стадии и кризисы развития.
4. Методологических основ комплексной оценки проблем психосоциального развития детей, Международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья.
Умения и навыки:
1. Выполнять сбор сведений медицинского и социально-психологического анамнеза для уточнения истории развития ребенка.
2. Определять уровень и особенности сенсорного, моторного, умственного и речевого развития, а также типичной для детского возраста деятельности (предметной, игровой, школьной).
3. Оценивать особенности и возможности ребенка, выбор адекватной стратегии, различных тактик, методов работы с ними.
4. Взаимодействовать с родителями с целью определения сильных сторон и проблем развития ребенка.
5. Организовывать междисциплинарный командный подход при проведении диагностики и оценки особых образовательных потребностей ребенка.
6. Использовать Международную классификацию функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья для оценки проблем психосоциального развития детей.
7. Обобщать результаты обследования, составлять психолого-педагогическое заключение.

6B 01 Педагогикалық ғылымдар
Біліктілік:
4S01130201 Қосымша білім беру педагогы (бағыттар бойынша)
4S01130202 Педагог-ұйымдастырушы
4S01130203 Білім беру ұйымының кеңесшісі
"Педагог" кәсіптік
стандартына
8-қосымша
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Арнайы білім беру саласындағы педагог"
Код:
237
Топ коды:
2374
Мамандық:
Арнайы білім беру саласындағы педагог
Мамандықтың басқа мүмкін атаулары:
Олигофренопедагог, педагог-дефектолог, дефектолог, педагог-логопед, логопед, ерте дамыған оқушылардың педагогі, сурдопедагог, тифлопедагог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
Қызметтің негізгі мақсаты
Мүмкіндігі шектеулі балаларды оқыту және тәрбиелеу, түзету және дамыту, әлеуметтендіру және әлеуметтік бейімдеу.
Кәсіби қызметі
Негізгі кәсіби қызмет
1.Мүмкіндігі шектеулі балаларға арнайы педагогикалық тексеру жүргізеді және мүмкіндігі шектеулі балалар мен олардың отбасыларының ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалауды жүзеге асырады.
1.Жеке оқу, жеке-дамыту, түзету-дамыту
бағдарламаларын әзірлейді және іске асырады, жеке, кіші топтық/топтық сабақтар өткізеді.
2.Мүмкіндігі шектеулі балаларды оқыту
мен тәрбиелеудің арнайы әдістері мен тәсілдерін қолдану бойынша мамандарға, тұлғалардың (балалардың) ата-аналарына және өзге де заңды өкілдеріне кеңес береді.
3.Әдістемелік қызметті жүзеге асырады.
Қосымша кәсіби қызметі
1. Өз және әріптестерінің тәжірибесіне кері байланыс жасайды;
2. Өзін-өзі дамыту сапасын басқарады.
Кәсіби қызмет
1.Мүмкіндігі шектеулі балаларға арнайы педагогикалық тексеру жүргізеді және мүмкіндігі шектеулі балалар мен олардың отбасыларының ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалауды жүзеге асырады.
1-міндет:
ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалау және психофизикалық дамудың диагностикасы
Білім:
1. Білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық актілер;
2. Жас ерекшелік физиологиясының, жас ерекшелік және жалпы психологияның, арнайы педагогика мен психологияның, психодиагностиканың теориялық негіздері;
3. Мүмкіндігі шектеулі балалардың жас ерекшеліктері мен дамуының негізгі заңдылықтары, клиникалық-психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері; психологиялық-педагогикалық диагностиканың негіздері, даму ерекшеліктері, даму кезеңдері мен дағдарыстары;
4. Балалардың психоәлеуметтік даму проблемаларын кешенді бағалаудың әдіснамалық негіздері, жұмыс істеудің халықаралық жіктелуі, денсаулық және тіршілік әрекет шектеулері.
Білік пен дағдылары:
1.1. Баланың даму тарихын нақтылау үшін медициналық және әлеуметтік-психологиялық анамнез туралы мәліметтер жинауды орындау;
2.2. Сенсорлық, моторлық, ақыл-ой және сөйлеу дамуының деңгейлері мен ерекшеліктерін, сондай-ақ балалар жасына тән әрекеттерді (пәндік, ойын, мектептік) анықтау;
3.3. Баланың ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін бағалау, саналы стратегияны, әртүрлі тактиканы, жұмыс істеу әдістерін таңдау;
4.Баланың ерекшеліктері, күшті жақтары мен даму проблемалары туралы ата-аналардың пікірлері мен көзқарастарын айқындайды, отбасының сұранысын нақтылау;
5.5. Баланың ерекше білім беру қажеттіліктерін диагностикалау және бағалау кезінде пәнаралық командалық тәсілді ұйымдастыру;
6.6. Балалардың психоәлеуметтік даму проблемаларын бағалау үшін жұмыс істеудің, өмір мен денсаулықтың шектеулерінің халықаралық классификациясын қолдану;
7.7. Зерттеу нәтижелерін жариялау, психологиялық-педагогикалық қорытынды жасау;

8. Планировать и составлять индивидуально-развивающую программу на основе междисциплинарной командной оценки и программы помощи семье.
9. Создавать безопасную специальную предметно-развивающую среду.
Задача 2: организация командной оценки
Знания:
1. Нормативно-правовых актов в области образования.
2. Теоретических основ возрастной физиологии, возрастной и общей психологии, специальной педагогики и психологии, психодиагностики, междисциплинарной работы команды специалистов.
3. Основных закономерностей возрастного развития, клинико-психолого-педагогических особенностей детей с ограниченными возможностями; основ психолого-педагогической диагностики, особенностей развития детей с ограниченными возможностями, стадии и кризисы развития.
4. Методологических основ комплексной оценки проблем психосоциального развития детей, Международная классификация функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья, технологий проведения комплексной оценки проблем психосоциального развития детей.
Умения и навыки:
1. Проводить ознакомительно-диагностические занятия с ребенком с участием родителей или других членов семьи.
2. Создавать условия для проведения занятий и обследования ребенка.
3. Подбирать диагностический инструментарий, коррекционно-развивающие игрушки и дидактические материалы и использовать их.
4. Сотрудничать с родителями.
5. Взаимодействовать со специалистами организации, участвующими в учебно-воспитательном и коррекционно-развивающем процессе (педагог, воспитатель, инструктор по физической культуре, музыкальный руководитель, психолог, специальный педагог, медицинский работник и др.).
Профессиональная деятельность 2.
Разрабатывает и реализует индивидуальные учебные, индивидуально-развивающие, коррекционно-развивающие программы и проводит индивидуальные, подгрупповые/ групповые занятия
Задача 1:
разработка и реализация индивидуальных учебных, индивидуально-развивающих, коррекционно-развивающих программ
Знания:
1. Нормативно-правовых актов в области образования.
2. Теоретических основ возрастной физиологии, возрастной и общей психологии, специальной педагогики и психологии, психодиагностики, междисциплинарной работы команды специалистов, основ проектирования и организации коррекционно-развивающего и учебно-воспитательного процесса.
3. Основных закономерностей возрастного развития, клинико-психолого-педагогических особенностей детей с ограниченными возможностями; основ психолого-педагогической диагностики, особенностей развития детей с ограниченными возможностями, стадии и кризисы развития.
4. Методологических основ комплексной оценки проблем психосоциального развития детей, Международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья, технологий проведения комплексной оценки проблем психосоциального развития детей.
5. Достижений современной науки и практики по психолого-педагогическим технологиям, инновационных методов развивающей работы с детьми с особыми образовательными потребностями, методик специального обучения, видов и приемов современных специальных педагогических технологий.
Умения и навыки:
1. Разрабатывать программы работы с детьми с ограниченными возможностями на основе результатов и рекомендаций специалистов междисциплинарной командной оценки.
2. Разрабатывать программы помощи семьям с участием специалистов на междисциплинарной основе.
3. Взаимодействовать с законными представителями ребенка (родители, опекуны, попечители).
4. Осуществлять индивидуальный подход в обучении.
5. Разрабатывать и применять современные психолого-педагогические технологии, научно обоснованные программы помощи.
6. Опираться на рекомендации специалистов (психолога, логопеда, дефектолога и иных коллег) в работе с детьми с ограниченными возможностями.
7. Проводить индивидуальное и групповое консультирование по проблемам воспитания и развития ребенка на основе результатов обследования и оценки особых образовательных потребностей.

8. 8. Пәнаралық топтық бағалау және отбасына көмек көрсету бағдарламасы негізінде жеке даму бағдарламасын жоспарлау және құру;
9.Қауіпсіз арнайы пәндік-дамыту ортасын құру.
2-міндет: топтық бағалауды ұйымдастыру
Білім:
1. Білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық актілер;
2. Жас ерекшелік физиологиясының, жас ерекшелік және жалпы психологияның, арнайы педагогика мен психологияның, психодиагностиканың, мамандар тобының пәнаралық жұмысының теориялық негіздері;
3. Мүмкіндігі шектеулі балалардың жас ерекшеліктері мен дамуының негізгі заңдылықтары, клиникалық-психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері; психологиялық-педагогикалық диагностиканың негіздері, даму ерекшеліктері, даму кезеңдері мен дағдарыстары;
4. Балалардың психоәлеуметтік даму проблемаларын кешенді бағалаудың әдіснамалық негіздері, жұмыс істеудің халықаралық жіктелуі, денсаулық және тіршілік әрекет шектеулері, балалардың психоәлеуметтік даму проблемаларын кешенді бағалауды жүргізу технологиясы.
Білік пен дағдылары:
1. Балалармен ата-анасының және басқа отбасы мүшелерінің қатысуымен таныстыру-диагностикалық сабақтар өткізу;
2. Сабақтарды өткізу және баланы тексеру үшін жағдай жасау;
3. Диагностикалық құралдарды, түзету - дамыту ойыншықтарын және дидактикалық материалдарды таңдап, оларды қолдану;
4. Ата-аналармен ынтымақтасу;
5. Оқу-тәрбие және түзету-дамыту процесіне қатысатын ұйым мамандарымен (педагог, тәрбиеші, дене шынықтыру нұсқаушысы, музыкалық жетекші, психолог, арнайы педагог, медицина қызметкері және т. б.) өзара іс-әрекет жасау.
Кәсіби қызмет
2. Жеке оқу, жеке-дамыту, түзету-дамыту
бағдарламаларын әзірлейді және іске асырады, жеке, кіші топтық/топтық сабақтар өткізеді.
1-міндет:
жеке оқу, жеке дамыту, түзету-дамыту бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру
Білім:
1. Білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық актілер;
2. Жас ерекшелік физиологиясының, жас ерекшелік және жалпы психологияның, арнайы педагогика мен психологияның, психодиагностиканың, мамандар тобының пәнаралық жұмысының теориялық негіздері, түзету-дамытушылық және оқу-тәрбие процесін жобалау және ұйымдастыру негіздері, түзету-дамытушылық оқытудың мазмұны, оқу-тәрбие процесі, түзету-дамытушылық оқыту әдістемесі;
3. Жас ерекшелігінің дамуының негізгі заңдылықтары, мүмкіндігі шектеулі балалардың клиникалық-психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері; психологиялық-педагогикалық диагностиканың негіздері, мүмкіндігі шектеулі балалардың даму ерекшеліктері, даму кезеңдері мен дағдарыстары;
4. Балалардың психоәлеуметтік даму проблемаларын кешенді бағалаудың әдіснамалық негіздері, жұмыс істеудің халықаралық жіктелуі, денсаулық және тіршілік әрекет шектеулері, балалардың психоәлеуметтік даму проблемаларын кешенді бағалауды жүргізу технологиясы;
5.Психологиялық-педагогикалық технологиялар бойынша қазіргі заманғы ғылым мен практиканың жетістіктері, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды дамытудың инновациялық әдістері, арнайы оқыту әдістемелері, заманауи арнайы педагогикалық технологиялардың түрлері мен әдістері.
Білік пен дағдылары:
1. Пәнаралық топтық бағалау мамандарының нәтижелері мен ұсынымдары негізінде мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс істеу бағдарламаларын әзірлеу;
2. Пәнаралық негізде мамандардың қатысуымен отбасыларға көмек көрсету бағдарламаларын әзірлеу;
3. Баланың заңды өкілдерімен (ата-аналар, қамқоршылар) өзара әрекеттесу;
4. Оқытуда жеке тәсілді жүзеге асыру;
5.Заманауи психологиялық-педагогикалық технологияларды, ғылыми негізделген қолдау бағдарламаларын әзірлеу және қолдану;
6. Мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс жасауда мамандардың (психолог, логопед, дефектолог және басқа әріптестері) ұсыныстарына сүйену;
7. Ерекше білім беру қажеттіліктерін тексеру және бағалау нәтижелері негізінде баланы тәрбиелеу және дамыту мәселелері бойынша жеке және топтық кеңес беру;

8. Владеть компьютерной грамотностью.
Задача 2:
проводит индивидуальные, подгрупповые/ групповые занятия/уроки
Знания:
1. Нормативно-правовых актов в области образования.
2. Теоретических основ возрастной физиологии, возрастной и общей психологии, специальной педагогики и психологии, психодиагностики, междисциплинарной работы команды специалистов.
3. Основных закономерностей возрастного развития, клинико-психолого-педагогических особенностей детей с ограниченными возможностями; основ психолого-педагогической диагностики, особенностей развития детей с ограниченными возможностями, стадии и кризисы развития.
4. Достижений современной науки и практики по психолого-педагогическим технологиям, инновационных методов развивающей работы с детьми с ограниченными возможностями, методик специального обучения, видов и приемов современных специальных педагогических технологий.
5. Основ проектирования и организации коррекционно-развивающего и учебно-воспитательного процесса, содержания коррекционно-развивающего обучения, учебно-воспитательного процесса, методик коррекционно – развивающего обучения; методик преподавания предмета, воспитательной работы.
Умения и навыки:
1. Учитывать индивидуальные особенности и потребности ребенка.
2. Подбирать технологии, программы обучения/воспитания и стратегии оценивания в соответствии с целями обучения и воспитания.
3. Составлять поурочное планирование занятия/урока.
4. Создавать безопасную специальную предметно-развивающую среду и эффективно ее использовать.
5. Способствовать стремлению ребенка к высоким результатам обучения и воспитания и поддерживает их в этом.
6. Учитывать обратную связь коллег, детей и родителей/законных представителей.
7. Демонстрировать навыки использования информационных технологий в учебном, коррекционно-развивающем процессе для вовлеченности ребенка.
8. Достигать цели занятия/урока, несмотря на объективные изменения, возникающие в ходе работы.
Профессиональная деятельность 3.
Консультирует специалистов, родителей лиц (детей) и иных законных представителей по применению специальных методов и приемов обучения и воспитания детей с ограниченными возможностями
Задача 1:
консультация специалистов и родителей детей с ограниченными возможностями
Знания:
1. Основ психологического консультирования.
2. Правил педагогической этики, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 190 "О некоторых вопросах педагогической этики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20619).

8. Цифрлық сауаттылықты меңгеру.
2-міндет:
жеке, кіші топтық/ топтық сабақтар өткізу
Білім:
1. Білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық актілер;
2. Жас ерекшелік физиологиясының, жас ерекшелік және жалпы психологияның, арнайы педагогика мен психологияның, психодиагностиканың, мамандар тобының пәнаралық жұмысының теориялық негіздері;
3. Мүмкіндігі шектеулі балалардың жас ерекшелік дамуының негізгі заңдылықтары, клиникалық-психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері; психологиялық-педагогикалық диагностиканың негіздері, мүмкіндігі шектеулі балалардың даму ерекшеліктері, даму кезеңдері мен дағдарыстары;
4.Психологиялық-педагогикалық технологиялар бойынша қазіргі заманғы ғылым мен практиканың жетістіктері, мүмкіндігі шектеулі балаларды дамытудың инновациялық әдістері, арнайы оқыту әдістемелері, қазіргі заманғы арнайы педагогикалық технологиялардың түрлері мен әдістері;
5. Түзету-дамыту және оқу-тәрбие процесін жобалау және ұйымдастыру негіздері, түзету-дамыта оқыту мазмұны, оқу-тәрбие процесі, түзету-дамыта оқыту әдістемесі; пәнді оқыту әдістемесі, тәрбие жұмысы, оқыту құралдары және олардың дидактикалық мүмкіндіктері.
Білік пен дағдылары:
1. Баланың жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескеру;
2. Оқыту мен тәрбиелеу мақсаттарына сәйкес технологияларды, оқыту/тәрбиелеу бағдарламаларын және бағалау стратегияларын таңдау;
3. Сабақ жоспарын құру;
4. Қауіпсіз арнайы пәндік-дамыту ортасын құру және оны тиімді пайдалану;
5. Баланың оқу-тәрбие процесінде жоғары нәтижелерге ұмтылуына ықпал ету және оларды қолдау;
6. Әріптестердің, балалардың және ата-аналардың/заңды өкілдердің кері байланысын ескеру;
7. Баланың оқу ортасына тарту үшін оқу, түзету-дамыту процесінде ақпараттық технологияларды қолдану дағдыларын көрсету;
8. Жұмыс барысында туындайтын объективті өзгерістерге қарамастан, сабақтың мақсатына жету.
Кәсіби қызмет
3.Мүмкіндігі шектеулі балаларды оқыту мен тәрбиелеудің арнайы әдістері мен тәсілдерін қолдану бойынша мамандарға, балалардың ата-аналарына және өзге де заңды өкілдеріне кеңес береді.
1-міндет:
мүмкіндігі шектеулі балалардың ата-аналары мен тиісті мамандарына кеңес беру
Білім:
1. Психологиялық кеңес беру негіздері;
2. Педагогикалық этика ережелері "Педагогикалық әдептің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 190 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20619 болып тіркелген);

3. Принципов и методов работы в коллективе сотрудников.
4. Методик работы с родителями детей.
5. Проблем социализации, социальной адаптации, характеристик социальной среды.
6. Психологии кризисных состояний.
7. Основ организации и проведения психологического тренинга (методология, проведение, результаты, последствия).
8. Национальных, этнокультурных и конфессиональных особенностей и народные традиции населения.
Умения и навыки:
1. Владеть современными технологиями работы с информацией, сетевыми ресурсами, информационными системами и программами.
2. Формировать устойчивую потребность у коллег и родителей в применении и использовании психолого-педагогических знаний в целях развития ребенка.
3. Самостоятельно определять цели профессиональной деятельности.
4. Строить доброжелательные взаимоотношения в коллективе, с родителями.
Профессиональная деятельность 4.
Осуществление методической деятельности
Задача 1:
разработка и апробация коррекционно-развивающих программ и методических пособий
Знания:
1. Основ научной организации труда, основ проектирования и разработки образовательных программ и методических пособий, компьютерной грамотности.
2. Принципов систематизации методических и информационных материалов.
3. Критериев оценивания качества образовательных, коррекционно-развивающих программ и методических пособий.
4. Требований, предъявляемых к авторам программ и учебных пособий.
Умения и навыки:
1. Изучать, анализировать, систематизировать технологии, программы коррекционно-развивающей работы с детьми с ограниченными возможностями.
2. Исследовать, обобщать и рецензировать современные технологии психолого-педагогической работы с детьми с особыми образовательными потребностями.
3. Разрабатывать коррекционно-развивающие программы, методики обучения и воспитания детей с ограниченными возможностями.
4. Осуществлять творческий поиск применения современных методик воспитания и обучения детей с ограниченными возможностями.
5. Владеть компьютерной грамотностью, информационно-коммуникационной компетентностью.
6. Развивать навыки публичных выступлений и взаимодействия с аудиторией.
Задача 2: повышение квалификации и/или переподготовка
Знания:
1. Нормативно-правовых актов в области образования.
Умения и навыки:
1. Изучать, анализировать, систематизировать технологии, программы коррекционно-развивающей работы с детьми с ограниченными возможностями.
2. Обобщать собственный опыт и опыт коллег.
4. Владеть компьютерной грамотностью, информационно-коммуникационной компетентностью.
5. Пользоваться навыками исследования занятия/урока и разработки инструментов оценивания.
Задача 3: осуществление наставничества
Знания:

3. Қызметкерлер ұжымында жұмыс істеу принциптері мен әдістері;
4. Балалардың ата-аналарымен жұмыс әдістемесі;
5. Әлеуметтену, әлеуметтік бейімделу, әлеуметтік ортаның сипаттамалары;
6.Дағдарыс жағдайларының психологиясы;
7. Психологиялық тренингті ұйымдастыру және өткізу негіздері (әдіснамасы, жүргізілуі, нәтижелері, салдары);
8. Халықтың ұлттық, этномәдени және конфессиялық ерекшеліктері мен ұлттық дәстүрлері.
Білік пен дағдылары:
1. Ақпаратпен, желілік ресурстармен, ақпараттық жүйелермен және бағдарламалармен жұмыс істеудің заманауи технологияларын меңгеру.
2. Баланы дамыту мақсатында психологиялық-педагогикалық білімді қолдану мен пайдалануда әріптестер мен ата-аналардың тұрақты қажеттілігін қалыптастыру.
3.Әріптестер мен балалардың ата-аналарын есту және тыңдау.
4. Кәсіби қызметтің мақсаттарын өз бетінше анықтау.
5.Педагогикалық өзара әрекеттесуді ұйымдастырудың принциптері мен әдістері негізінде ұжымда, ата-аналармен достық қарым-қатынас құру.
Кәсіби қызмет
4. Әдістемелік қызметті жүзеге асыру
1-міндет:
түзету-дамыту бағдарламалары мен әдістемелік құралдарды әзірлеу және сынақтан өткізу
Білім:
1. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру негіздері, білім беру бағдарламалары мен әдістемелік құралдарды жобалау және әзірлеу негіздері, компьютерлік сауаттылық,
2. Әдістемелік және ақпараттық материалдарды жүйелеу принциптері;
3. Білім беру, түзету және дамыту бағдарламалары мен әдістемелік құралдардың сапасын бағалау критерийлері;
4. Бағдарламалар мен оқу құралдарының авторларына қойылатын талаптар.
Білік пен дағдылары:
1. Мүмкіндігі шектеулі балалармен түзету-дамыту жұмысының технологияларын, бағдарламаларын зерделеу, талдау, жүйелеу;
2. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалармен психологиялық-педагогикалық жұмыстың заманауи технологияларын зерттеу, жариялау және рецензиялау;
3. Мүмкіндігі шектеулі балаларды оқыту мен тәрбиелеудің түзету-дамыту бағдарламаларын, әдістемелерін дайындау;
4. Мүмкіндігі шектеулі балаларды тәрбиелеу мен оқытудың заманауи әдістемелерін қолдану бойынша шығармашылық іздену;
5.Компьютерлік сауаттылықты, ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілікті меңгеру;
6. Көпшілік алдында сөйлеу және аудиториямен өзара әрекеттесу дағдыларын дамыту.
2-міндет: біліктілікті арттыру және/немесе қайта даярлау
Білім:
1. Білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
Білік пен дағдылары:
1. Мүмкіндігі шектеулі балалармен түзету-дамыту жұмысының технологияларын, бағдарламаларын зерделеу, талдау, жүйелеу;
2. Өз тәжірибесі мен әріптестер тәжірибесін жариялау;
4.Компьютерлік сауаттылықты, ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілікті меңгеру;
5.Сабақты зерттеу мен бағалау құралдарын әзірлеу дағдыларын қолдану.
3-міндет: тәлімгерлікті жүзеге асыру
Білім:

1. Нормативно-правовых актов в области образования.
2. Требований, предъявляемых к наставникам.
3. Основ педагогики сотрудничества.
Умения и навыки:
1. Изучать, анализировать, систематизировать технологии, программы коррекционно-развивающей работы с детьми с ограниченными возможностями.
2. Обобщать собственный опыт и опыт коллег.
3. Пользоваться навыками исследования занятия/урока и разработки инструментов оценивания.
4. Практиковать и осуществлять наставничество.
5. Планировать развитие сети профессионального сообщества.
6. Определять стратегии развития в педагогическом сообществе
7. Владеть компьютерной грамотностью.
Требования к личностным компетенциям
Коммуникабельность, стрессоустойчивость, готовность к саморазвитию, критическое мышление, авторитетность, профессиональная зоркость, наблюдательность, эмоциональная устойчивость.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
236
Специалисты в области общего и специального образования, медицинские работники, педагоги-психологи
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
Высшее и послевузовское
Специальность:
6B01 Педагогические науки
Квалификация:
6В019 Специальная педагогика
Приложение 9
к профессиональному стандарту
"Педагог"
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Педагог -психолог"
Код:
2634
Код группы:
2634-1
Профессия:
Педагог - психолог
Другие возможные наименования профессии:
Психолог организации образования
Квалификационный уровень по ОРК:
6
Основная цель деятельности
Обеспечение психологической помощи и сопровождения при выявлении и диагностике трудностей участников образовательного процесса, просвещении и организационно-методической деятельности.
Профессиональная деятельность
Основная профессиональная деятельность
1. Проведение диагностики психолого-педагогическую профиля и предназначения.
2. Оказание психолого-педагогической помощи участникам образовательного процесса.
3. Проведение психолого-педагогического мониторинга условий образовательной среды.
4. Осуществление учебно-методической работы в планировании и разработке развивающих и коррекционных программ образовательной деятельности.
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Участие в реализации учебно-воспитательных мероприятий.
Профессиональная деятельность 1. Проведение диагностики психолого-педагогическую профиля и предназначения
Задача 1: выявление образовательных трудностей в осуществлении учебно-познавательной деятельности обучающихся
Знания:
1. Методов и методик психолого-педагогической диагностики способностей обучающегося.
2. Био-психо-социальных причин при выявляемых трудностях обучения, развития и воспитания обучающихся.

1. Білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық актілер;
2. Тәлімгерлерге қойылатын талаптар;
3. Ынтымақтастық педагогикасының негіздері.
Білік пен дағдылары:
1. Мүмкіндігі шектеулі балалармен түзету-дамыту жұмысының технологияларын, бағдарламаларын зерделеу, талдау, жүйелеу;
2. Өз тәжірибесі мен әріптестер тәжірибесін жариялау;
3. Сабақты зерттеу мен бағалау құралдарын әзірлеу дағдыларын қолдану;
4. Тәлімгерлікпен айналысу және жүзеге асыру;
5. Кәсіби қоғамдастық желісін дамытуды жоспарлау;
6. Педагогикалық қоғамдастықтағы даму стратегияларын айқындау;
7.Компьютерлік сауаттылықты меңгеру.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қарым-қатынас орната білу, стресске төзімділік, өзін-өзі дамытуға дайындық, сыни ойлау, кәсіби бедел, кәсіби қырағылық, байқағыштық, эмоционалды тұрақтылық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
236
Жалпы және арнайы білім беру саласындағы мамандар, медицина қызметкерлері, педагог-психологтар
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі:
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі
Мамандығы:
6B01 Педагогикалық ғылымдар
Біліктілік:
6В019 Арнайы педагогика
"Педагог" кәсіптік
стандартына
9-қосымша
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Педагог-психолог"
Код:
2634
Топ коды:
2634-1
Мамандық:
Педагог-психолог
Мамандықтың басқа мүмкін атаулары:
Білім беру ұйымының психологы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білім беру процесіне қатысушылардың қиындықтарын айқындау және диагностикалау, білім беру және ұйымдастырушылық-әдістемелік қызмет кезінде психологиялық көмекті сүйемелдеуді қамтамасыз ету.
Кәсіби қызметі
Негізгі кәсіби қызметі
1. Психологиялық-педагогикалық бейіні мен мақсатына диагностика жүргізу
2. Білім беру процесі қатысушыларына психологиялық-педагогикалық көмек көрсету;
3. Білім беру ортасын құру жағдайында психологиялық-педагогикалық мониторинг жүргізу;
4. Білім беру қызметінің дамытушылық және түзету бағдарламаларын жоспарлау мен әзірлеуде оқу-әдістемелік жұмысты жүзеге асыру.
Қосымша кәсіби қызметі
Оқу-тәрбие іс-шараларын іске асыруға қатысу
Кәсіби қызметі
1. Психологиялық-педагогикалық бейіні мен мақсатына диагностика жүргізу
Міндет: білім алушылардың оқу-танымдық қызметін жүзеге асырудағы білім беру қиындықтарын анықтау
Білім:
1. Білім алушының қабілеттерін психологиялық-педагогикалық диагностикалау әдістері мен әдістемесі;
2. Білім алушыларды оқыту, дамыту және тәрбиелеудегі қиындықтар анықталған жағдайда био-психо-әлеуметтік себептер;

3. Способов интерпретации получаемых результатов диагностики.
Умения и навыки:
1. Определять цели и задачи предлагаемой диагностики.
2. Использовать навыки психологического наблюдения за состоянием обучающихся.
3. Различать допустимые методы и методики для проведения диагностики, с учетом возрастных особенностей обучающихся.
4. Уметь дифференцировать причины (источники) возникновения психологических, социальных или физиологических трудностей в освоении общеобразовательных программ.
5. Проводить обработку и анализ полученных результатов диагностики.
6. Составлять психологическое заключение и при необходимости проводить обобщение общего состояния обучающихся.
7. Разрабатывать рекомендации для родителей и педагогов.
8. Реализовывать рекомендации, для преодоления трудностей выполнения учебно-методической деятельности обучающихся.
Профессиональная деятельность 2. Оказание психолого-педагогической помощи участникам образовательного процесса
Задача 1: обеспечение благоприятных условий для оказания психологической помощи
Знания:
1. Психолого-педагогических правил, форм и методов осуществления консультативной практики.
2. Возрастных особенностей и кризисные периоды развития и формирования личности обучающегося.
3. Нормативно-правовых актов, регламентирующие защиту прав и интересов ребенка.
Умения и навыки:
1. Оказывать необходимую психологическую поддержку обучающимся.
2. Соблюдать этику и принципы оказания психологической помощи.
3. Обеспечивать психолого-педагогическое информирование участников образовательного процесса.
4. Соблюдать требования комфортной и безопасной образовательной среды в период образовательного процесса.
Задача 2: обеспечение психолого-педагогического просвещения и профилактики
Знания:
1. Способов для снижения рисков различных форм деструктивного поведения несовершеннолетних и участников образовательного процесса.
2. Био-психо-социальных причин и факторов, имеющих негативное влияние на успешное обучение, развитие и воспитание обучающихся.
Умения и навыки:
1. Осуществлять психолого-педагогическое просвещение участников образовательного процесса по вопросам социализации, обучения и воспитания.
2. Осуществлять мероприятия по профилактике возникновения социальной дезадаптации.
Задача 3: обеспечение психолого-педагогического сопровождения обучающихся по запросу в процессе планирования и обеспечения психолого-педагогического взаимодействия
Знания:
1. Основ, теорий, принципов, методологии и содержания педагогической, возрастной и специальной психологии.
2. Методик составление индивидуальных программ психолого-педагогического сопровождения процессов социализации, обучения или развития.

3. Диагностика нәтижелерін интерпретациялау әдістері.
Білік пен дағдылары:
1. Ұсынылған диагностиканың мақсаттары мен міндеттерін анықтау;
2. Білім алушылардың жағдайында психологиялық бақылау дағдыларын қолдану;
3. Білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, диагностика жүргізудің рұқсат етілген әдістері мен әдістемелерін ажырату;
4. Жалпы білім беру бағдарламаларын игерудегі психологиялық, әлеуметтік немесе физиологиялық қиындықтардың себептерін (дерек көздерін) ажырата білу;
5. Диагностика нәтижелерін өңдеу және талдау;
6. Психологиялық қорытынды жасау және қажет болған жағдайда білім алушылардың жалпы жағдайын жариялау;
7. Ата-аналар мен мұғалімдерге арналған ұсыныстар әзірлеу;
8. Білім алушылардың оқу-әдістемелік қызметін орындаудағы кедергілерді жою үшін ұсынымдарды іске асыру.
Кәсіби қызметі
2. Білім беру процесіне қатысушыларға психологиялық-педагогикалық көмек көрсету
1-міндет: психологиялық көмек көрсету үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету
Білім:
1. Кеңес беру тәжірибесін жүзеге асырудың психологиялық-педагогикалық қағидалары, нысандары мен әдістері;
2. Білім алушының жеке басының дамуы мен қалыптасуының жас ерекшеліктері мен дағдарыстық кезеңдері;
3. Баланың құқықтары мен мүдделерін қорғауды реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
Білік пен дағдылары:
1. Білім алушыларға қажетті психологиялық қолдау көрсету;
2. Психологиялық көмек көрсетудің этикасы мен қағидаттарын сақтау;
3. Білім беру процесіне қатысушыларды психологиялық-педагогикалық ақпараттандыруды қамтамасыз ету;
4. Білім беру процесі кезеңінде жайлы және қауіпсіз білім беру ортасының талаптарын сақтау.
2-міндет: психологиялық-педагогикалық ағарту мен алдын-алу жұмыстарын қамтамасыз ету
Білім:
1. Кәмелетке толмағандар мен білім беру процесіне қатысушылардың әртүрлі деструктивті мінез-құлқының тәуекелдерін төмендету тәсілдері;
2. Білім алушыларды табысты оқытуға, дамытуға және тәрбиелеуге кері әсер ететін био-психо-әлеуметтік себептер мен факторлар.
Білік пен дағдылары:
1.Әлеуметтену, оқыту және тәрбиелеу мәселелері бойынша білім беру процесіне қатысушыларға психологиялық-педагогикалық білім беруді жүзеге асыру;
2.Әлеуметтік дезадаптацияның пайда болуын алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
3-міндет: психологиялық-педагогикалық өзара іс-әрекетті жоспарлау және қамтамасыз ету процесінде сұраныс бойынша білім алушыларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету
Білім:
1. Педагогикалық, жас ерекшелік және арнайы психологияның негіздері, теориясы, принциптері, әдістемесі мен мазмұны;
2. Дамыту, оқыту және әлеуметтену процесін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің жеке бағдарламаларын құру;

3. Анализа проводимого психологического наблюдения для составления программы индивидуального сопровождения, обучающегося.
4. Практических кейсов в обеспечении эффективного сопровождения обучающихся.
5. Методов статистической и математической обработки результатов психологической диагностики.
6. Требований психолого-педагогической интерпретации и оформления обоснований получаемых результатов диагностики для обучения, развития и воспитания обучающихся.
7. Нормативно-правовых актов, касающихся системы образования и осуществления психолого-педагогической деятельности.
Умения и навыки:
1. Составлять психолого-педагогическую оценку индивидуальных способностей и возможностей обучающегося, с учетом имеющихся трудностей.
2. Определять уровень учебной мотивации обучающихся и воспитанников.
3. Готовить и составлять индивидуальное портфолио обучающегося и воспитанника.
4. Проводить комплексную диагностику индивидуальных способностей, обучающихся и воспитанников.
5. Составлять индивидуальные программы сопровождения в преодолении трудностей в обучении или развитии обучающегося.
6. Применять методический диагностический и развивающий инструментарий в процессе сопровождения, с учетом возрастных особенностей обучающихся и воспитанников.
7. Проявлять профессиональную психолого-педагогическую заинтересованность в обеспечении условий для формирования индивидуального образовательного пространства обучающихся и воспитанников.
Профессиональная деятельность 3. Проведение психолого-педагогического мониторинга условий образовательной среды
Задача 1: выявление проблем и преимуществ образовательной среды
Знания:
1. Методов оценки комфортности и психологической безопасности образовательной среды.
2. Критериев эффективности образовательной среды организации образования.
3. Критериев и форм деструктивных сообществ.
4. Научно-методических принципов педагогической и возрастной психологии в педагогической практике организации образовательного процесса.
Умения и навыки:
1. Проводить психолого-педагогический мониторинг и анализ эффективности в использовании методов и средств образовательной деятельности.
2. Информировать педагогов организации образования с целью повышения психолого-педагогических компетенций и качества условий образовательной среды.
3. Составление экспертного заключения о качестве и содержании образовательной среды.
Профессиональная деятельность 4. Осуществление учебно-методической работы в планировании и разработке развивающих и коррекционных программ образовательной деятельности
Задача 1: обеспечение методической работы в организации образования
Знания:
1. Педагогической, возрастной, общей, специальной, семейной психологии, психологии развития и личности, психологию консультирования, основ патопсихологии.
2. Научно-методических принципов психолого-педагогической поддержки образовательной деятельности.
Умения и навыки:
1. Организовывать и проводить научно-методическую работу.
2. Подготавливать, проводить и участвовать в научно-методических мероприятиях в организации образования и за ее пределами.

3. Білім алушыны жеке сүйемелдеу бағдарламасын жасау үшін жүргізілетін психологиялық бақылауды талдау;
4. Білім алушыларды тиімді сүйемелдеу мақсатында тәжірибелік кейстермен қамтамасыз ету;
5. Психологиялық диагностика нәтижелерін статистикалық және математикалық өңдеу әдістері;
6. Білім алушыларды оқыту, дамыту және тәрбиелеу үшін алынған диагностика нәтижелерінің негіздемелерін психологиялық-педагогикалық интерпретациялау және рәсімдеу талаптары;
7. Білім беру жүйесіне және психологиялық-педагогикалық қызметті жүзеге асыруға қатысты нормативтік-құқықтық актілер.
Білік пен дағдылары:
1. Туындаған қиындықтарды ескере отырып, білім алушының жеке қабілеттері мен мүмкіндіктерін психологиялық-педагогикалық бағалау;
2.Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу уәждемесінің деңгейін анықтау;
3. Білім алушы мен тәрбиеленушінің жеке портфолиосын дайындау және жасақтау;
4.Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жеке қабілеттеріне кешенді диагностика жүргізу;
5. Білім алушының оқуда немесе дамытуда кедергілерді жоюға бағытталған жеке қолдау бағдарламаларын жасау;
6. Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жас ерекшеліктерін ескере отырып, бағыттау процесінде әдістемелік-диагностикалық және дамытушы құралдарын қолдану;
7. Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жеке білім беру кеңістігін құру үшін қолайлы ортаны қамтамасыз етуге кәсіби психологиялық-педагогикалық қызығушылық таныту.
Кәсіби қызметі
3. Білім беру ортасын құру жағдайында психологиялық-педагогикалық мониторинг жүргізу
1-міндет: білім беру ортасының проблемалары мен артықшылықтарын анықтау
Білім:
1. Білім беру ортасының жайлылығы мен психологиялық қауіпсіздігін бағалау әдістері;
2. Білім беру ұйымындағы білім беру ортасының тиімділік критерийлері;
3.Деструктивті қоғамдастықтардың критерийлері мен формалары;
4. Білім беру процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәжірибесіндегі педагогикалық және жас ерекшелік психологиясының ғылыми-әдістемелік принциптері.
Білік пен дағдылары:
1. Білім беру қызметінің әдістері мен құралдарын пайдаланудағы тиімділікке психологиялық-педагогикалық мониторинг және талдау жүргізу;
2.Психологиялық-педагогикалық құзыреттілікті және білім беру ортасын құру жағдайының сапасын арттыру мақсатында білім беру ұйымының педагогтерін хабардар ету;
3. Білім беру ортасының сапасы мен мазмұны туралы сараптамалық қорытынды жасау.
Кәсіби қызметі
4. Білім беру қызметінде дамыту және түзету бағдарламаларын жоспарлауда оқу-әдістемелік жұмысты қамтамасыз ету
1-міндет: білім беру ұйымдарында әдістемелік жұмысты қамтамасыз ету
Білім:
1. Педагогикалық, жас ерекшелік, жалпы, арнайы, отбасылық психология, даму және тұлға психологиясы, кеңес беру психологиясы, патопсихология негіздері;
2. Білім беру қызметін психологиялық-педагогикалық қолдаудың ғылыми-әдістемелік принциптері.
Білік пен дағдылары:
1. Ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;
2. Білім беру ұйымында және одан тыс жерлерде ғылыми-әдістемелік іс-шараларды дайындау, өткізу және оған қатысу;

3. Повышать психолого-педагогические компетенции участников образовательного процесса.
4. Организовывать методический материал для формирования комфортных условий образовательной среды и повышения психолого-педагогической культуры организации образования.
Требования к личностным компетенциям
Педагогическая интуиция, наблюдательность, коммуникабельность, уравновешенность, стрессоустойчивость, толерантность, понимание, профессионализм, готовность к саморазвитию, критическое мышление, оптимистическое прогнозирование.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК

3. Білім беру процесіне қатысушылардың психологиялық-педагогикалық құзыреттерін арттыру;
4. Білім беру ортасының қалыптастыру және білім беру ұйымдарының психологиялық-педагогикалық мәдениетін арттыру үшін әдістемелік материал ұйымдастыру.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Педагогикалық интуиция, байқағыштық, қарым-қатынас орната білу, эмоционалдық тепе-теңдік, стресске төзімділік, толеранттылық, кәсіби түсінік, кәсібилік, өзін-өзі дамытуға дайындық, сыни ойлау, оптимистік болжау.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс

3. Нормативно-правовых актов, регламентирующих защиту прав и интересов ребенка.
Умения и навыки:
1. Оказывать необходимую психологическую поддержку обучающимся.
2. Соблюдать этику и принципы оказания психологической помощи.
3. Обеспечивать психолого-педагогическое информирование участников образовательного процесса о необходимости своевременного создания и поддержки благоприятных условий.
4. Соблюдать требования комфортной и безопасной образовательной среды в период образовательного процесса.
Задача 2: обеспечение психолого-педагогического просвещения и профилактики
Знания:
1. Способов для снижения рисков различных форм деструктивного поведения несовершеннолетних и участников образовательного процесса.
2. Био-психо-социальных причин и факторов, имеющих негативное влияние на успешное обучение, развитие и воспитание обучающихся.
Умения и навыки:
1. Осуществлять психолого-педагогическое просвещение участников образовательного процесса по вопросам социализации, обучения и воспитания.
2. Осуществлять мероприятия по профилактике возникновения социальной дезадаптации.
Задача 3: обеспечение психолого-педагогического сопровождения обучающихся по запросу в процессе планирования и обеспечения психолого-педагогического взаимодействия
Знания:
1. Основ теорий, принципов, методологии и содержания педагогической, возрастной и специальной психологии.
2. Методик составление индивидуальных программ психолого-педагогического сопровождения процессов социализации, обучения или развития.
3. Анализа проводимого психологического наблюдения для составления программы индивидуального сопровождения, обучающегося.
4. Практических кейсов в обеспечении эффективного сопровождения обучающихся.
5. Методов статистической и математической обработки результатов психологической диагностики.
6. Требований психолого-педагогической интерпретации и оформления обоснований получаемых результатов диагностики для обучения, развития и воспитания обучающихся.
7. Нормативно-правовых актов, касающихся системы образования и осуществления психолого-педагогической деятельности.
Умения и навыки:
1. Составлять психолого-педагогическую оценку индивидуальных способностей и возможностей обучающегося, с учетом имеющихся трудностей.
2. Определять уровень учебной мотивации обучающихся и воспитанников.
3. Готовить и составлять индивидуальное портфолио обучающегося и воспитанника.
4. Проводить комплексную диагностику индивидуальных способностей, обучающихся и воспитанников.
5. Составлять индивидуальные программы сопровождения в преодолении трудностей, обучении или развитии обучающегося.

3. Баланың құқықтары мен мүдделерін қорғауды реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
Білік пен дағдылары:
1.Білім алушыларға қажетті психологиялық қолдау көрсету;
2. Психологиялық көмек көрсетудің этикасы мен қағидаттарын сақтау;
3. Білім беру процесіне қатысушыларды қолайлы оқу ортасын уақытылы құру және қолдау қажеттілігі жөнінде психологиялық-педагогикалық хабардар етуді қамтамасыз ету;
4. Білім беру процесі кезеңінде жайлы және қауіпсіз білім беру ортасының талаптарын сақтау.
2-міндет: психологиялық-педагогикалық ағарту мен алдын-алу жұмыстарын қамтамасыз ету
Білім:
1. Кәмелетке толмағандар мен білім беру процесіне қатысушылардың әртүрлі деструктивті мінез-құлқының тәуекелдерін азайту тәсілдері;
2. Білім алушыларды табысты оқытуға, дамытуға және тәрбиелеуге теріс әсер ететін био-психо-әлеуметтік себептер мен факторлар.
Білік пен дағдылары:
1.Әлеуметтену, оқыту және тәрбиелеу мәселелері бойынша білім беру процесіне қатысушыларға психологиялық-педагогикалық білім беруді жүзеге асыру;
2.Әлеуметтік бейімделе алмаудың пайда болуын алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
3-міндет: психологиялық-педагогикалық өзара іс-әрекетті жоспарлау және қамтамасыз ету процесінде сұраныс бойынша білім алушыларды психологиялық-педагогикалық бағытталуын қамтамасыз ету
Білім:
1. Педагогикалық, жас ерекшелік
және арнайы психологияның негіздері, теориясы, принциптері, әдістемесі мен мазмұны;
2.Дамыту, оқыту және әлеуметтену процесін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің жеке бағдарламаларын құру;
3. Білім алушыны жеке сүйемелдеу бағдарламасын жасау үшін жүргізілетін психологиялық бақылауды талдау;
4. Білім алушыларды тиімді сүйемелдеу мақсатында тәжірибелік кейстермен қамтамасыз ету;
5. Психологиялық диагностика нәтижелерін статистикалық және математикалық өңдеу әдістері;
6. Білім алушыларды оқыту, дамыту және тәрбиелеу үшін алынған диагностика нәтижелерінің негіздемелерін психологиялық-педагогикалық интерпретациялау және рәсімдеу талаптары;
7. Білім беру жүйесіне және психологиялық-педагогикалық қызметті жүзеге асыруға қатысты нормативтік-құқықтық актілер.
Білік пен дағдылары:
1. Туындаған қиындықтарды ескере отырып, білім алушының жеке қабілеттері мен мүмкіндіктерін психологиялық-педагогикалық бағалау;
2.Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу уәждемесінің деңгейін анықтау;
3. Білім алушылар мен тәрбиеленушінің жеке портфолиосын дайындау және жасақтау;
4.Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жеке қабілеттеріне кешенді диагностика жүргізу.
5. Білім алушының оқуда немесе дамытуда кедергілерді жоюға бағытталған жеке қолдау бағдарламаларын жасау;

6. Применять методический диагностический и развивающий инструментарий в процессе сопровождения, с учетом возрастных особенностей обучающихся и воспитанников.
7. Проявлять профессиональную психолого-педагогическую заинтересованность в обеспечении условий для формирования индивидуального образовательного пространства обучающихся и воспитанников.
Профессиональная деятельность 3. Проведение психолого-педагогического мониторинга условий образовательной среды
Задача 1: выявление проблем и преимуществ образовательной среды
Знания:
1. Методов оценки комфортности и психологической безопасности образовательной среды.
2. Критериев эффективности образовательной среды организации образования.
3. Критериев и форм деструктивных сообществ.
4. Научно-методических принципов педагогической и возрастной психологии в педагогической практике организации образовательного процесса.
Умения и навыки:
1. Проводить психолого-педагогический мониторинг и анализ эффективности в использовании методов и средств образовательной деятельности.
2. Проводить психолого-педагогическую экспертизу образовательных программ.
3. Информировать педагогов организации образования с целью повышения психолого-педагогических компетенций и качества условий образовательной среды.
4. Составление экспертного заключения о качестве и содержании образовательной среды.
Профессиональная деятельность 4. Осуществление учебно-методической работы в планировании и разработке развивающих и коррекционных программ образовательной деятельности
Задача 1: обеспечение методической работы в организации образования
Знания:
1. Педагогической, возрастной, общей, специальной, семейной психологии, психологии развития и личности, психологию консультирования, основы патопсихологии.
2. Научно-методических принципов психолого-педагогической поддержки образовательной деятельности.
Умения и навыки:
1. Организовывать и проводить научно-методическую работу.
2. Подготавливать, проводить и участвовать в научно-методических мероприятиях в организации образования и за ее пределами.
3. Повышать психолого-педагогические компетенции участников образовательного процесса.
4. Организовывать методический материал для формирования комфортных условий образовательной среды и повышения психолого-педагогической культуры организации образования.
Профессиональная деятельность 5. Создание прикладных научно-практических технологий психолого-педагогической помощи
Задача 1: организация и проведение научно-методической деятельности
Знания:
1. Методов и технологий организации и проведения научно-исследовательской деятельности.
Умения и навыки:
1. Определять образовательных задач для проведения научно-исследовательских мероприятий.
2. Выбирать необходимых исследовательских методик.

6. Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жас ерекшеліктерін ескере отырып, бағыттау процесінде әдістемелік диагностикалық және дамытушы құралдарды қолдану;
7.Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жеке білім беру кеңістігін құру үшін қолайлы ортаны қамтамасыз етуге кәсіби психологиялық-педагогикалық қызығушылық таныту.
Кәсіби қызметі
3. Білім беру ортасын құру жағдайында психологиялық-педагогикалық мониторинг жүргізу
1-міндет: білім беру ортасының проблемалары мен артықшылықтарын анықтау
Білім:
1. Білім беру ортасының жайлылығы мен психологиялық қауіпсіздігін бағалау әдістері.
2. Білім беру ұйымындағы білім беру ортасының тиімділік критерийлері;
3. Деструктивті қоғамдастықтардың критерийлері мен формалары;
4. Білім беру процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәжірибесіндегі педагогикалық және ерекшелік психологиясының ғылыми-әдістемелік принциптері.
Білік пен дағдылары:
1. Білім беру қызметінің әдістері мен құралдарын пайдаланудағы тиімділікке психологиялық-педагогикалық мониторинг және талдау жүргізу;
2. Білім беру бағдарламаларына психологиялық-педагогикалық сараптама жүргізу;
3.Психологиялық-педагогикалық құзыреттілікті және білім беру ортасын құру жағдайының сапасын арттыру мақсатында білім беру ұйымының педагогтерін хабардар ету;
4. Білім беру ортасының сапасы мен мазмұны туралы сараптамалық қорытынды жасау.
Кәсіби қызметі
4. Білім беру қызметінде дамыту және түзету бағдарламаларын жоспарлауда оқу-әдістемелік жұмысты қамтамасыз ету
1-міндет: білім беру ұйымдарында әдістемелік жұмысты қамтамасыз ету
Білім:
1. Педагогикалық, жас ерекшелік, жалпы, арнайы, отбасылық психология, даму және тұлға психологиясы, кеңес беру психологиясы, патопсихология негіздері;
2. Білім беру қызметін психологиялық-педагогикалық қолдаудың ғылыми-әдістемелік принциптері.
Білік пен дағдылары:
1.Ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;
2. Білім беру ұйымында және одан тыс жерлерде ғылыми-әдістемелік іс-шараларды дайындау, өткізу және оған қатысу;
3. Білім беру процесіне қатысушылардың психологиялық-педагогикалық құзыреттерін арттыру;
4. Білім беру ортасының қалыптастыру және білім беру ұйымдарының психологиялық-педагогикалық мәдениетін арттыру үшін әдістемелік материал ұйымдастыру.
Кәсіби қызметі
5. Психологиялық-педагогикалық көмектің қолданбалы ғылыми-практикалық технологияларын құру;
1-міндет: ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүргізу
Білім:
1. Ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру және жүргізу әдістері мен технологиялары;
Білік пен дағдылары:
1. Ғылыми-зерттеу іс-шараларын жүргізу үшін білім беру міндеттерін өздігінен айқындау;
2. Қажетті зерттеу әдістемесін таңдау;

3. Принимать стратегические решения в пользу оказания эффективной помощи.
Требования к личностным компетенциям
Практико-ориентированный стиль общения; педагогическая интуиция, наблюдательность, коммуникабельность, уравновешенность, стрессоустойчивость, толерантность, понимание, профессионализм, готовность к саморазвитию, критическое мышление, оптимистическое прогнозирование.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
2373
Педагоги дополнительного образования

3. Тиімді көмек көрсету ыңғайына қарай стратегиялық шешім қабылдау.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Тәжірибеге бағытталған қарым-қатынас стилі; педагогикалық интуиция, байқағыштық, қарым-қатынас орната білу, кәсіби тепе-теңдік, стресске төзімділік, толеранттылық, кәсіби түсінік, кәсібилік, өзін-өзі дамытуға дайындық, сыни ойлау, оптимистік болжау.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
2373
Қосымша білім беру педагогтері

6B01 Педагогические науки
Высшее образование, соответствующее специальности педагог- психолог
Квалификация:
6B011 Педагогика и психология
Приложение 10
к профессиональному стандарту
"Педагог"
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ: "Социальный педагог"
Код:
2379
Код группы:
2379-9-007
Профессия:
Социальный педагог
Другие возможные наименования профессии:
Социальный педагог школы/социальный педагог общего образования
Квалификационный уровень по ОРК:
6
Основная цель деятельности
Обеспечение социально-педагогической, информационной и правовой поддержки воспитания, адаптации и социализации обучающихся
Профессиональная деятельность
Основная профессиональная деятельность
1. Оказание социально-педагогической помощи адаптации обучающихся
2. Оказание социальной-педагогической помощи социализации обучающихся
3.Обеспечение условий в оказании материальной помощи
Дополнительная профессиональная деятельность
1. Участие в реализации учебно-воспитательных мероприятий
Профессиональная деятельность 1. Оказание социально-педагогической помощи
адаптации обучающихся
Задача 1: выявление социальных потребностей и трудностей в процессе адаптации, обучения и воспитания
Знания:
1. Методов выявления трудностей адаптации и воспитания.
2. Методов оказания социально-педагогической поддержки при сложностях адаптации, обучения и воспитания.
3. Форм и методов взаимодействия с родителями, инспекторами ювенальной полиции, комиссией по делам несовершеннолетних, представителями заинтересованных органов и организаций.
4. Законов Республики Казахстан в отношении защиты прав ребенка.
5. Возрастных особенностей и кризисные периоды психологического состояния несовершеннолетних.
6. Основных форм проявления девиантного, деструктивного и асоциального поведения несовершеннолетних.
7. Деструктивных форм поведения родителей и законных представителей.
Умения и навыки:
1. Быть осведомленным о методах и формах выявления трудностей в адаптации.
2. Обеспечивать своевременный контроль за выявлением социальных семейно-бытовых проблем и условий проживания.
3. Своевременно информировать администрацию о различных трудностях адаптации, обучения, воспитания.
4. Иметь представления о различных социально-бытовых, информационно-сетевых, социально-правовых и социально-экономических формах нарушений прав обучающихся.
5. Обладать компетенциями о нормативно-правовых актах Республики Казахстан в отношении защиты прав ребенка.
Профессиональная деятельность 2. Оказание социальной-педагогической помощи социализации обучающихся
Задача 1: обеспечение условий для успешной социализации обучающихся
Знания:
1. Целей и задач процесса социализации несовершеннолетних в системе образования.
2. Условий для расширения у обучающихся социокультурного опыта.
3. Ценностей духовно-нравственного, интеллектуального и физического развития.
4. Социальных проектов, инициатив, организаций по обеспечению, формированию, развитию творческого потенциала, способности и индивидуальную занятость.

6B01 Педагогикалық ғылымдар
Педагог-психолог мамандығына сәйкес келетін жоғары білім
Біліктілік:
6B011 Педагогика және психология
"Педагог" кәсіптік
стандартына
10-қосымша
КӘСІПТЕР КАРТОЧКАСЫ: "Әлеуметтік педагог"
Код:
2379
Топ коды:
2379-9-007
Мамандық:
Әлеуметтік педагог
Мамандықтың басқа атаулары:
Мектептің әлеуметтік педагогы / жалпы білім берудің әлеуметтік педагогі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
Қызметтің негізгі мақсаты
Білім алушыларды тәрбиелеуді, бейімдеуді және әлеуметтендіруді әлеуметтік-педагогикалық, ақпараттық және құқықтық қолдауды қамтамасыз ету
Кәсіби қызмет
Негізгі кәсіби қызмет
1. Білім алушыларды бейімдеуге әлеуметтік-педагогикалық көмек көрсету
2. Білім алушыларды әлеуметтендіруге әлеуметтік-педагогикалық көмек көрсету
3. Материалдық көмек көрсету жағдайларын қамтамасыз ету
Қосымша кәсіби қызмет
Оқу-тәрбие іс-шараларын іске асыруға қатысу
Кәсіби қызметі
1. Білім алушылардың әлеуметтік-педагогикалық бейімделуіне
көмек көрсетуге
1-міндет: бейімделу, оқыту және тәрбиелеу процесінде әлеуметтік қажеттіліктер мен қиындықтарды анықтау
Білім:
1. Бейімделу мен тәрбиелеудегі кедергілердіды анықтау әдістері;
2. Бейімделу, оқыту және тәрбиелеу дегі кедергілерді жоюда әлеуметтік-педагогикалық қолдау көрсету әдістері;
3. Ата-аналармен, ювеналды полиция инспекторларымен, кәмелетке толмағандар жөніндегі комиссиямен, мүдделі органдар және ұйымдардың өкілдерімен өзара іс-әрекет нысандары мен әдістері;
4. Бала құқықтарын қорғауға қатысты Қазақстан Республикасының заңдары;
5. Кәмелетке толмағандардың психологиялық жағдайының жас ерекшеліктері мен дағдарыстық кезеңдері;
6. Кәмелетке толмағандардың девиантты, деструктивті және теріс мінез-құлқының негізгі көріністері;
7. Ата-аналар мен заңды өкілдердің деструктивті мінез-құлқы нысандары.
Білік пен дағдылары:
1. Бейімделудегі қиындықтарды анықтаудың әдістері мен формалары туралы хабардар болу;
2.Әлеуметтік отбасылық-тұрмыстық проблемалар мен өмір сүру жағдайларын уақтылы анықтап, бақылауды қамтамасыз ету;
3. Бейімделудің, оқытудың, тәрбиенің әртүрлі кедергілері туралы әкімшілікті уақтылы хабардар ету;
4. Білім алушылардың құқықтарын бұзудың әртүрлі әлеуметтік-тұрмыстық, ақпараттық-желілік, әлеуметтік-құқықтық және әлеуметтік-экономикалық нысандары туралы түсініктерге ие болу;
5. Баланың құқықтарын қорғауға қатысты Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері жөнінде құзыреттерге ие болу.
Кәсіби қызметі
2. Білім алушыларды әлеуметтендіруге әлеуметтік-педагогикалық көмек көрсету
1-міндет:
білім алушылардың табысты әлеуметтенуі үшін жағдайларды қамтамасыз ету
Білім:
1.Білім беру жүйесіндегі кәмелетке толмағандарды әлеуметтендіру процесінің мақсаттары мен міндеттері;
2.Білім алушылардың әлеуметтік-мәдени тәжірибесін кеңейтуінің шарттары;
3. Дене дамуының, зияткерлік және рухани-адамгершілік құндылықтары;
4. Әлеуметтік жобаларды, бастамаларды, шығармашылық әлеуетті, қабілеттілікті және жеке жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, қалыптастыру, дамыту жөніндегі ұйымдар;

5. Компетенций в решении социально-правовой защиты прав и интересов детей.
6. Компетенций в решении семейно-бытовых проблем.
7. По предоставлению социально - экономической помощи несовершеннолетним.
8. Тенденций информационного поля, социальных сетей, их влияния на обучение, развитие, и социализацию обучающихся.
Умения и навыки:
1. Владеть методами оказания социально-педагогической поддержки обучающимся в трудной жизненной ситуации.
2. Проводить мониторинг социальной микросреды обучающихся.
3. Проводить анализ условий воспитания и социализации обучающихся; проблем, потребностей, социальных рисков.
4. Выявлять риски, опасные для жизни, здоровья, обучения и социализации.
5. Разрабатывать мероприятия по обеспечению поддержки обучающихся в социальных и образовательных трудностях.
6. Оказывать содействие в планировании мероприятий по формированию социальной компетентности, знаний о социальной действительности, способах решения социальных проблем.
7. Проводить профилактику поведения и правонарушений детской и подростковой преступности и других социальных девиаций.
8. Оказывать индивидуальную консультативную социально-педагогическую помощь обучающимся, их родителям и педагогам.
9. Иметь компетенции в организации мероприятий, направленных на приобретение обучающимися актуального социокультурного опыта, досуговых и творческих мероприятий обучающихся.
Профессиональная деятельность 3. Обеспечение условий в оказании материальной помощи
Задача 1: обеспечить материальное сопровождение социальных проблем обучающихся организации образования
Знания:
1. Нормативных правовых актов Республики Казахстан, соответствующие направлению деятельности.
2. Исполнительного механизма и института материального и финансового обеспечения детей с социальными трудностями.
3. Путей и возможностей улучшения материальных условий на этапе обучения, развития, воспитания, и социализации обучающихся.
Умения и навыки:
1. Реализовывать меры по назначению опекунства, трудоустройству, патронату.
2. Обеспечивать законное сопровождение нуждающихся несовершеннолетних в опеке и попечительстве.
3. Выполнять взаимодействие с семьей обучающихся.
4. Консультировать по социальным проблемам обучающихся.
5. Взаимодействовать с семейными центрами и центрами занятости; с учреждениями социального партнерства и институтами социализации личности.
6. Обеспечивать организацию мероприятий по проведению благотворительной помощи.
Требования к личностным компетенциям
Педагогическая ответственность, эмоциональный и социальный интеллект, гражданская позиция, осведомленность, коммуникабельность, стрессоустойчивость, эмоциональная уравновешенность, понимание, профессионализм, готовность к саморазвитию, наблюдательность, владение педагогическими методами, нормативно-правовая грамотность, умение быстро ориентироваться в ситуации, умение найти решения в спорной, сложной ситуации.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК

5. Балалардың құқықтары мен мүдделерін әлеуметтік-құқықтық қорғауды шешудегі құзыреттер;
6. Отбасылық-тұрмыстық мәселелерді шешудегі құзыреттер;
7. Кәмелетке толмағандарға әлеуметтік-экономикалық көмек көрсету;
8. Ақпараттық өрістің, әлеуметтік желілердің тенденциялары, олардың білім алушыларды оқытуға, дамытуға және әлеуметтендіруге әсері.
Білік пен дағдылары:
1. Өмірлік қиын жағдайда білім алушыларға әлеуметтік-педагогикалық қолдау көрсету әдістерін меңгеру;
2.Білім алушылардың әлеуметтік микроортасына мониторинг жүргізу;
3.Білім алушыларды тәрбиелеу және әлеуметтендіру жағдайларына; проблемаларға, қажеттіліктерге, әлеуметтік тәуекелдерге талдау жүргізу;
4.Өмірге, денсаулыққа, оқуға және әлеуметтенуге қауіпті тәуекелдерді анықтау;
5. Білім алушыларды әлеуметтік және білім беру қиындықтарында қолдауды қамтамасыз ету жөніндегі іс шараларды әзірлеу;
6. Әлеуметтік құзыреттілікті, әлеуметтік шындық туралы білімді, әлеуметтік мәселелерді шешу тәсілдерін қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға жәрдемдесу;
7. Мінез-құлық пен құқық бұзушылықтардың балалар мен жасөспірімдер қылмыстарының және басқа да әлеуметтік ауытқулардың алдын алу;
8. Білім алушыларға, олардың ата-аналары мен педагогтарына жеке консультациялық әлеуметтік-педагогикалық көмек көрсету;
9. Білім алушылардың өзекті әлеуметтік-мәдени тәжірибесін, білім алушылардың бос уақытын және шығармашылық іс-шараларын игеруіне бағытталған жұмыстарды ұйымдастыруда құзыреттілікке ие болу
Кәсіби қызметі
3. Материалдық көмек көрсету жағдайларын қамтамасыз ету
1-міндет:
білім беру ұйымдары білім алушыларының әлеуметтік проблемаларын материалдық тұрғыдан қамтамасыз ету
Білім:
1. Қызмет бағытына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
2. Әлеуметтік қиындықтары бар балаларды материалдық және қаржылық қамтамасыз етудің атқарушы тетігі мен институты;
3. Білім алушыларды оқыту, дамыту, тәрбиелеу және әлеуметтендіру кезеңіндегі материалдық жағдайларды жақсарту жолдары мен мүмкіндіктері.
Білік пен дағдылары:
1. Қамқоршылықты тағайындау, жұмысқа орналастыру, патронат бойынша шараларды іске асыру;
2. Қорғаншылық пен қамқоршылыққа мұқтаж кәмелетке толмағандарды заңды тұрғыда қамтамасыз ету;
3. Білім алушылардың отбасымен өзара іс-әрекетті орындау;
4. Білім алушылардың әлеуметтік мәселелерін шешуде кеңес беру;
5. Отбасылық орталықтар мен жұмыспен қамту орталықтары; әлеуметтік әріптестік мекемелер және жеке тұлғаны әлеуметтендіру институттарының өзара ынтымақтастығы;
6. Қайырымдылық көмекті өткізу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Педагогикалық жауапкершілік, эмоционалды және әлеуметтік интеллект, азаматтық ұстаным, қарым-қатынас орната білу, стресске төзімділік, эмоционалды тепе-теңдік, түсіну, кәсібилік, өзін-өзі дамытуға дайындық, кәсіби қырағылық, педагогикалық әдістерді меңгеру, нормативтік-құқықтық сауаттылық, оперативтілік, даулы, қиын жағдайда шешім таба білу.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс