О внесении изменений в некоторые приказы в сферах культуры, физической культуры и спорта
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года № 346. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2022 года № 30911.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов в сферах культуры, физической культуры и спорта, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности министра Е. Еркинбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности министра
от 1 декабря 2022 года № 346
Перечень некоторых приказов в сферах культуры, физической культуры и спорта, в которые вносятся изменения
1. В приказе исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 мая 2007 года № 153 "Об утверждении Правил доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для инвалидов или лиц преклонного возраста" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4749):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 6 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста.";
в Правилах доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для инвалидов или лиц преклонного возраста, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Мәдениет, дене шынықтыру және спорт салаларындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2022 жылғы 1 желтоқсандағы № 346 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 2 желтоқсанда № 30911 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мәдениет, дене шынықтыру және спорт салаларындағы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі қосымшаға сәйкес осы бұйрықпен бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
министрдің міндетін атқарушы Е. Еркинбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
министрдің міндетін атқарушы
2022 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 346 бұйрығымен
бекітілген
Мәдениет, дене шынықтыру және спорт салаларындағы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Мүгедектерге немесе егде жастағы адамдарға сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапхана қорларына қол жеткізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мәдениет және Ақпарат министрінің міндетін атқарушы 2007 жылғы 25 мамырдағы № 153 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4749 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдарға сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапхана қорларына қол жеткізу қағидасын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабының 6-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдарға сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапхана қорларына қол жеткізу қағидасы бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектерге немесе егде жастағы адамдарға сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапхана қорларына қол жеткізу қағидасында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдарға сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапхана қорларына қол жеткізу қағидасы";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания для лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О культуре" и определяют порядок доступа к фондам библиотек через заочные или внестационарные формы обслуживания. Заочные или внестационарные формы обслуживания являются составной частью деятельности библиотек по оказанию услуг населению.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Выездной читальный зал (с громкими чтениями) - форма внестационарного библиотечного обслуживания пользователей, предусматривающая возможность пользования печатными изданиями (книги, брошюры, газеты, журналы) (далее - печатные издания) и материалами (CD-диски, дискеты, флэш-порты, микрофильмы, аудио и видеоиздания) (далее – материалы) по месту жительства (медико-социальных учреждениях (организациях) для престарелых и лиц с инвалидностью) в определенные дни и часы месяца, с заключением договора между организацией и библиотекой.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Лицо с инвалидностью – пользователь, имеющий нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация заочного или внестационарного библиотечного обслуживания";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Задачей заочного или внестационарного форм библиотечного обслуживания является обеспечение прав лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста на доступ к информации в соответствии с их потребностями и интересами.
12. Все государственные библиотеки обеспечивают работу по обслуживанию лиц с инвалидностью или лиц преклонного возраста через заочное или внестационарное формы обслуживания.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Услуги, оказываемые через заочные или внестационарные формы обслуживания".
2. В приказе председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июля 2014 года № 294 "Об утверждении Правил формирования единого календаря спортивно-массовых мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9674):
преамбулу изложить в следующей редакции:

"1. Осы Мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдарға сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапхана қорларына қол жеткізу қағидалары "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 24-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген және сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары арқылы кітапханалар қорларына қолжетімділік тәртібін анықтайды. Сырттай немесе стационардан тыс қызмет көрсету нысандары халыққа қызмет көрсету бойынша кітапханалар қызметінің құрамдас бөлігі болып табылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Көшпелі оқу залы (дауыстап оқумен) - ұйым мен кітапхана арасындағы жасалған келісімшарт негізінде, айдың белгілі бір күндері мен сағатында тұтынушыларға баспа басылымдары (кітаптар, кітапшалар, газеттер, журналдар) (бұдан әрі - баспа басылымдары) және материалдармен (CD-дискілер, дискеттер, флэш-порттар, микрофильмдер, аудио және видеобасылымдар) (бұдан әрі - материалдар) тұрып жатқан жерлерінде (қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға) танысуға мүмкіндік беретін стационардан тыс кітапханалық қызмет көрсету нысаны.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мүгедектігі бар адамдарға - тіршілік-тынысының шектелуіне және оны әлеуметтік қорғау қажеттілігіне әкеп соқтыратын аурулардан, жарақаттардан, олардың салдарынан, кемістіктерден организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы бұзылған адам.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Сырттай немесе стационардан тыс кітапханалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Сырттай немесе стационардан тыс кітапханалық қызмет көрсету нысандарының міндеті мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдардың ақпаратқа қолжетімділігі құқығын оның сұраныстары мен мүдделеріне сәйкес қамтамасыз ету болып табылады.
12. Барлық мемлекеттік кітапханалар сырттай немесе стационардан тыс нысандар арқылы мүгедектігі бар адамдарға немесе егде жастағы адамдарға қызмет көрсету бойынша жұмыстарды қамтамасыз етеді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Сырттай немесе стационардан тыс нысандар арқылы көрсетілетін қызметтер".
2. "Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 28 шілдедегі № 294 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9674 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 38) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах формирования единого календаря спортивно-массовых мероприятий, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила формирования единого календаря спортивно-массовых мероприятий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 38) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" (далее – Закон) и определяют порядок формирования единого календаря спортивно-массовых мероприятий (далее – Единый календарь).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок включения в Единый календарь спортивных соревнований международного, республиканского и местного уровней, а также мероприятия по подготовке к спортивным соревнованиям";
подпункт 4) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"4) раздел 4 – соревнования среди лиц с инвалидностью;";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок внесения изменений и дополнений в Единый календарь";
в Едином республиканском календаре спортивно-массовых мероприятий:
раздел 4 изложить в следующей редакции:
"раздел 4 – Соревнования среди лиц с инвалидностью";
в Едином региональном календаре спортивно-массовых мероприятий:
раздел 4 изложить в следующей редакции:
"раздел 4 – Соревнования среди лиц с инвалидностью".
3. В приказе исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 56 "Об утверждении Норм и требований для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9902):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 21) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Нормах и требованиях для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, утвержденных указанным приказом:
в разделе 1. "Заслуженный мастер спорта и тренер Республики Казахстан":
в подразделе "Спортивное звание "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан":
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Среди спортсменов с инвалидностью по виду спорта спортивным званием "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан" награждаются спортсмены, выполнившие следующие требования:
1-3 место на Паралимпийских или Сурдлимпийских играх.
Награждение спортивным званием повторно не производится.";
в подразделе "Спортивное звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан":
абзац четвертый части второй изложить в следующей редакции:
"или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Азиатских и Всемирных играх лиц с инвалидностью или чемпионатах мира среди лиц с инвалидностью.";
в разделе 7. "Виды спорта среди инвалидов":
заголовок изложить в следующей редакции:

"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 38) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың Бірыңғай күнтізбесін қалыптастыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабының 38-тармақшасына сәйкес әзірленген және спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесін (бұдан әрі – Бірыңғай күнтізбе) қалыптастыру тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Бірыңғай күнтізбеге халықаралық, республикалық және жергілікті деңгейдегі спорттық жарыстарды, сондай-ақ спорттық жарыстарға дайындық бойынша іс-шараларды енгізу тәртібі";
9-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) 4-бөлім – мүгедектер арасындағы жарыстар;";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Бірыңғай күнтізбеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі";
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың Бірыңғай республикалық күнтізбесінде:
4-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бөлім - Мүгедектігі бар адамдарға арасындағы жарыстар";
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың Бірыңғай өңірлік күнтізбесінде:
4-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бөлім – Мүгедектігі бар адамдарға арасындағы жарыстар".
3. "Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 56 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9902 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабы 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарында:
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері және жаттықтырушысы" деген 1-бөлімде:
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағы кіші бөлімінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мүгедектігі бар спортшылар арасында "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағымен келесі талаптарды орындаған спортшылар марапатталады:
Паралимпиадалық немесе Сурдлимпиадалық ойындарда 1-3 орын.
Спортттық атақпен марапаттау қайта жүргізілмейді.";
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" кіші бөлімінде:
екінші бөліктің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"немесе мүгедектігі бар адамдардың Азия және Дүниежүзілік ойындарында немесе мүгедектігі бар адамдар арасындағы әлем чемпионаттарында 1 орын иеленген бір спортшыны даярлау.";
"Спортта мүмкіндіктері шектеулі тұлғалар" деген 7-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"Раздел 7. Виды спорта среди лиц с инвалидностью";
заголовок подраздела "Спорт среди инвалидов по зрению" изложить в следующей редакции:
"Спорт среди лиц с инвалидностью по зрению:";
в виде спорта "Голбол":
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан международного класса":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан":
часть первую изложить в следующей редакции:
"1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде лиц с инвалидностью РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия не менее 5 команд.";
в спортивном звании "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан":
часть первую изложить в следующей редакции:
"2-3 место в чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде лиц с инвалидностью РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия не менее 5 команд.";
в спортивном разряде "I разряд":
часть первую изложить в следующей редакции:
"Участвовать в составе команды, занявшей 4 - 5 место на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде лиц с инвалидностью РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия не менее 5 команд.";
в виде спорта "Лыжные гонки":
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан международного класса":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан":
часть первую изложить в следующей редакции:
"1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде лиц с инвалидностью РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия не менее 5 команд.";
в виде спорта "Дзюдо":
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан международного класса":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан":
часть первую изложить в следующей редакции:
"1 место в составе команды на чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде лиц с инвалидностью РК, Паралимпийских играх РК, при условии участия не менее 5 команд должны участвовать не менее 12 спортсменов, спортсмен должен одержать 3 победы.";
в виде спорта "Легкая атлетика":
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан международного класса":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в виде спорта "Плавание":
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан международного класса":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в "Непаралимпийских видах спорта":
в виде спорта "Тоғыз құмалақ":
спортивное звание "Мастер спорта Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:

"7-бөлім. Мүгедектігі бар адамдар арасындағы спорт түрлері";
"Көру қабілеті бұзылған мүгедектер арасындағы спорт" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көру қабілеті бұзылған мүгедектігі бар адамдар арасындағы спорт";
"Голбол" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының Халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдарға арналған Дүниежүзілік ойындарда Қазақстан Республикасы құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағында:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кемінде 5 команда қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында, Қазақстан Республикасы Мүгедектігі бар адамдар спартакиадасында, Қазақстан Республикасы Паралимпиадалық ойындарында команда құрамында 1 орын.";
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат" спорттық атағында:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"кемінде 5 команда қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында, Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдар спартакиадасында, Қазақстан Республикасының Паралимпиадалық ойындарында 2-3 орын.";
"І разряд" спорттық разрядында:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кемінде 5 команда қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында, Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдар спартакиадасында, Қазақстан Республикасы Паралимпиадалық ойындарында 4-5 орын алған команда құрамында қатысу керек.";
"Шаңғы жарыстары" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдарға арналған Дүниежүзілік ойындарда Қазақстан Республикасы құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағында:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кемінде 5 команда қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында, Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдар спартакиадасында, Қазақстан Республикасының Паралимпиадалық ойындарында команда құрамында 1 орын.";
"Дзюдо" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдарға арналған Дүниежүзілік ойындарда Қазақстан Республикасы құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағында:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кемінде 12 спортшы қатысуы тиіс кемінде 5 команда қатысқан жағдайда Қазақстан Республикасының Чемпионатында, Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдар спартакиадасында, Қазақстан Республикасының Паралимпиадалық ойындарында команда құрамында 1 орын, спортшы 3 рет жеңіске жетуі тиіс.";
"Жеңіл атлетика" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдарға арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Жүзу" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдарға арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Паралимпиялық емес спорт түрлерінде":
"Тоғыз құмалақ" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағы мынадай редакцияда жазылсын:

"1-2 место в личном Чемпионате РК среди мужчин с инвалидностью с поражением органов зрения;
1 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов с инвалидностью;
1 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд;
1 место в Чемпионате РК среди женщин с инвалидностью с поражением органов зрения.";
в спортивном звании "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"1-3 место в первой лиге среди мужчин личного Чемпионата РК среди спортсменов с инвалидностью с поражением органов зрения;";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"2-3 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов с инвалидностью;";
в виде спорта "Шахматы":
спортивное звание "Мастер спорта Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"1-2 место в личном Чемпионате РК среди мужчин с инвалидностью с поражением органов зрения при участии не менее 8 участников;
1 место в личном Чемпионате РК среди женщин с инвалидностью с поражением органов зрения при участии не менее 8 участников;
1 место в командном зачете Чемпионата РК, Спартакиады РК при участии не менее 8 команд.";
в спортивном звании "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"1-3 место в первой лиге среди мужчин личного Чемпионата РК среди спортсменов с инвалидностью с поражением органов зрения;";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"2-3 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов с инвалидностью;";
в виде спорта "Шашки "64":
спортивное звание "Мастер спорта Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"1-2 место в личном Чемпионате РК среди мужчин с инвалидностью с поражением органов зрения;
1 место в личном Чемпионате РК среди женщин с инвалидностью с поражением органов зрения;
1 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов с инвалидностью;
1 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд.";
в спортивном звании "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"1-3 место в первой лиге среди мужчин личного Чемпионата РК среди спортсменов с инвалидностью с поражением органов зрения;";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:

"Көру органдары зақымданған мүгедектігі бар ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-2 орын;
Мүгедектігі бар спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 1-орын;
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық және жекелей есепте 1-орын. Оған кемінде 8 спортшы немесе 8 команда қатысуы керек;
Көру органдары зақымданған мүгедектігі бар әйелдер арасындағы ҚР чемпионатында 1 орын.";
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Көру органдары зақымданған спортшы мүгедектігі бар ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатының бірінші лигасында 1-3 орын;";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 2-3 орын;";
"Шахмат" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағы мынадай редакцияда жазылсын:
"кемінде 8 қатысушы қатысқан жағдайда көру органдары зақымданған мүгедектігі бар ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-2 орын;
кемінде 8 қатысушы қатысқан жағдайда көру органдары зақымданған мүгедектігі бар әйелдер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын;
кемінде 8 қатысушы қатысқан жағдайда ҚР Чемпионатында, ҚР Спартакиадасында командалық есепте 1-орын.";
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Көру органдары зақымданған спортшы мүгедектігі бар ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатының бірінші лигасында 1-3 орын;";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 2-3 орын;";
"64" Дойбысы" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көру органдары зақымданған мүгедектігі бар спортшылар ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатының бірінші лигасында 1-2 орын;
Көру органдары зақымданған мүгедектігі бар әйелдер арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын;
мүгедектігі бар спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 1-орын;
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық немесе жекелей есепте 1-орын. Оған кемінде 8 спортшы немесе 8 команда қатысуы керек.";
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"көру органдары зақымданған мүгедектігі бар спортшы ерлер арасындағы ҚР жекелей чемпионатының бірінші лигасында 1-3 орын;";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"2-3 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов с инвалидностью;";
в виде спорта "Шашки "100":
спортивное звание "Мастер спорта Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"1 место в личном Чемпионате РК среди спортсменов с инвалидностью с поражением органов зрения;
1 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов с инвалидностью;
1 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд.";
спортивное звание "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"2-6 место в Чемпионате РК среди спортсменов с инвалидностью с поражением органов зрения;
2-6 место в личном Чемпионате РК среди лиц с инвалидностью с поражением органов зрения;
2-3 место в командном или личном зачете Спартакиады РК среди спортсменов с инвалидностью;
2-3 место в командном или личном зачете в командном Чемпионате РК среди спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 участников или 8 команд;
1 место в личном Чемпионате РК среди молодежи спортсменов с поражением органов зрения. При условии участия не менее 8 команд.";
заголовок подраздела "Спорт среди инвалидов СПОДА" изложить в следующей редакции:
"Спорт среди лиц с инвалидностью СПОДА";
в "Паралимпийских видах спорта":
в виде спорта "Волейбол сидя":
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан международного класса":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в виде спорта "Легкая атлетика":
в спортивном звании "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в виде спорта "Пауэрлифтинг (жим штанги лежа)":
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан международного класса":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в виде спорта "Плавание (СПОДА)":
в спортивном звании "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в виде спорта "Стрельба из лука (СПОДА)":
в спортивном звании "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в виде спорта "Стрельба пулевая (СПОДА)":
в спортивном звании "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в виде спорта "Теннис настольный":
в спортивном звании "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в виде спорта "Лыжные гонки, биатлон" :
в спортивном звании "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в "Непаралимпийских видах спорта":
в виде спорта "Армспорт":
в спортивном звании "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2-3 места на чемпионате мира Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
в виде спорта "Тоғызқұмалақ (СПОДА)":
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1 место в личном Чемпионате РК среди спортсменов с инвалидностью СПОДА;";
в спортивном звании "Кандидат в Мастера спорта Республики Казахстан":
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"1 место в командном зачете в командном Чемпионате РК среди молодежи спортсменов с инвалидностью СПОДА. При условии участия не менее 8 команд.";
в виде спорта "Шахматы (СПОДА)":
спортивное звание "Мастер спорта Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"1-6 место в личном Чемпионате Мира среди спортсменов с инвалидностью СПОДА;
1-3 место в командном зачете Чемпионата РК среди спортсменов СПОДА;
1-3 места в личном Чемпионате Азии среди спортсменов с инвалидностью СПОДА.";
в виде спорта "Спортивные танцы":
в спортивном звании "Мастер спорта Республики Казахстан международного класса":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2-3 место в составе сборной РК на Всемирных играх лиц с инвалидностью;";
раздел 8. "Требования к квалификационным категориям тренеров, инструкторов-спортсменов, методистов и спортивных судьей" изложить в следующей редакции:
"Тренер высшего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: высшее образование (педагогическое или физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет прохождения курсов повышения квалификации, наличия соответствующего удостоверения в том числе:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-6 место на Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Азиатских играх, Азиатских Паралимпийских, Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии, Европы, Всемирных Универсиадах, международных юношеских играх, в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди студентов;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх лиц с инвалидностью, Азиатских Юношеских Паралимпийских играх в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студенты с инвалидностью;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии среди юниоров;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1 место на Юношеских Олимпийских играх;
или подготовить трех спортсменов в сборную национальную команду республики;
или подготовить четырех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
или подготовить пять спортсменов в сборную юношескую команду республики;
или тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее трех лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Тренер высшего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: высшее образование (педагогическое или физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет в том числе:
подготовить одного участника Олимпийских игр, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Азиатских играх, Азиатских Паралимпийских, Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Азии, Европы, Всемирных Универсиад;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 6-9 места на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх лиц с инвалидностью, Азиатских Юношеских Паралимпийских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 6-9 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
или подготовить двух спортсменов в сборную национальную команду республики;
или подготовить трех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
или подготовить четырех спортсменов в сборную юношескую команду республики;
или передать четырех спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
или тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее одного года;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Тренер высшего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: высшее образование (педагогическое или физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет в том числе:
подготовить одного спортсмена, занявшего 6-8 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 6-8 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
или передать двух спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
или подготовить трех спортсменов в сборную команду области, городов Астаны и Алматы;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет;
или иметь диплом с отличием об окончании высшего учебного заведения физической культуры и спорта или факультета физического воспитания других высших учебных заведений, а также диплом об окончании указанных учебных заведений и факультетов и наличие спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Тренер среднего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: среднее образование (педагогическое или физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет в том числе:
подготовить одного спортсмена, занявшего 1-6 место на Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на Азиатских играх, Азиатских Паралимпийских, Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;

"Мүгедектігі бар спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 2-3 орын;";
"100 "Дойбысы" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көру органдары зақымданған мүгедектігі бар спортшылар арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын;
Мүгедектігі бар спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 1-орын;
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық немесе жекелей есепте 1-орын. Оған кемінде 8 спортшы немесе 8 команда қатысуы керек.";
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат" спорттық атағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көру органдары зақымданған мүгедектігі бар спортшылар арасындағы ҚР чемпионатында 2-6 орын;
Көру органдары зақымданған мүгедектігі бар адамдар арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 2-6 орын;
Мүгедектігі бар спортшылар арасындағы ҚР Спартакиадасында командалық және жекелей есепте 2-3 орын;
Көру органдары зақымданған спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық және жекелей есепте 2-3 орын. Оған кемінде 8 спортшы немесе 8 команда қатысуы керек;
Көру органдары зақымданған жас спортшылар арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын. Оған кемінде 8 команда қатысуы керек.";
"ТҚАЗ мүгедектер арасындағы спорт" кіші бөлімінің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"ТҚАЗ мүгедектігі бар адамдар арасындағы спорт";
"Паралимпиадалық емес спорт түрлерінде":
"Отырып волейбол ойнау" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдарға арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Жеңіл атлетика" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдар арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Пауэрлифтинг (жатып сығымдау)" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдар арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Жүзу" (ТҚАЗ) спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдар арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Садақ ату" (ТҚАЗ) спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдар арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Оқ ату" (ТҚАЗ) спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдар арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Үстел теннисі" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарға арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Шаңғы жарыстары, биатлон" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарға арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Паралимпиадалық емес спорт түрінде":
"Қол күресі спорты" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлем чемпионатында мүгедектігі бар адамдарға арналған Дүниежүзілік ойындарда 2-3 орын;";
"Тоғызқұмалақ" (ТҚАЗ) спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ТҚАЗ мүгедектігі бар спортшылар арасындағы ҚР жекелей чемпионатында 1-орын;";
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат" спорттық атағында:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ТҚАЗ мүгедектігі бар жас спортшылар арасындағы ҚР командалық чемпионатында командалық есепте 1-орын. Кемінде 8 команда болуы шарт.";
"Шахмат" (ТҚАЗ) спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық атағы мынадай редакцияда жазылсын:
"ТҚАЗ мүгедектігі бар спортшылар арасындағы жекелей Әлем чемпионатында 1-6 орын;
ТҚАЗ спортшылар арасында ҚР Чемпионатында командалық есепте 1-3 орын;
ТҚАЗ мүгедектігі бар спортшылар арасындағы жекелей Азия чемпионатында 1-3 орын.";
"Спорттық би" спорт түрінде:
"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері" спорттық атағында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарға арналған Дүниежүзілік ойындарда ҚР құрамасының құрамында 2-3 орын;";
"Спорттық төрешілерге және жаттықтырушы, әдіскер, нұсқаушы-спортшыларға біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптары" деген 8-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: жоғары білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі, біліктілік арттыру курсынан өтуі, тиісті куәлігінің болуы тиіс, соның ішінде:
Олимпиада, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарда спорт түрлерінен бағдарламада немесе спорттың ойын түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Азия ойындарында, Азияның Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерінен немесе спорттың ойын түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарында, Дүниежүзілік универсиадаларда, халықаралық жасөспірімдер ойындарында жеке немесе командалық ойын түрлерінен 1-5 орын алған, немесе студенттер арасындағы чемпионатта 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектігі бар адамдарға арналған ойындарда, Азия Жасөспірімдер Паралимпиадалық ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 1-5 орын алған немесе жастар мен мүгедектігі бар студенттер арасындағы әлем чемпионаттарында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасындағы әлем немесе Азия чемпионатында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасындағы мүгедектігі бар адамдарға арналған спорты түрлерінен әлем немесе Азия чемпионатында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе "Жасөспірімдер арасындағы Олимпиада ойындарында 1-ші орын алған бір спортшыны дайындау";
немесе республиканың ұлттық құрама командасына үш спортшыны дайындау;
немесе республиканың жастар құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
немесе республиканың жасөспірімдер құрама командасына бес спортшыны дайындау;
немесе елдің құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретінде кемінде үш жыл жаттықтырушы-оқытушы ретінде жұмыс істеу.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі басқа да стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: жоғары білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарға бір қатысушыны дайындау;
немесе Азия ойындарында, Азия Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерінен немесе спорттың ойын түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарына, Дүниежүзілік универсиадаларға бір қатысушыны дайындау;
немесе мүгедектігі бар адамдар арасындағы спорт түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектігі бар адамдар арасындағы ойындарда, Азия Жасөспірімдер Паралимпиадалық ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 6-9 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе халықаралық кешенді жеткіншектер арасындағы ойындарда жеке немесе спорттың ойын түрлерінен 6-9 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасында мүгедектігі бар адамдар арасындағы спорт түрінен әлем немесе Азия чемпионатында 4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе республиканың ұлттық құрама командасына екі спортшыны дайындау;
немесе республиканың жастар құрама командасына үш спортшыны дайындау;
немесе республиканың жасөспірімдер құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
немесе спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжінде одан әрі жаттығуы үшін төрт спортшыны тапсыру;
немесе елдің құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретінде кемінде бір жыл жаттықтырушы-оқытушы ретінде жұмыс істеу;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрлерінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: жоғары білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
кешенді халықаралық жасөспірімдер ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 6-8 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жасөспірімдер арасында мүгедектігі бар адамдар арасындағы спорт түрлерінен әлем немесе Азия чемпионаттарында 6-8 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатқа немесе спорт колледжіне одан әрі жаттығуы үшін екі спортшыны тапсыру;
немесе облыстардың, Астана және Алматы қалаларының құрама командаларына үш спортшыны дайындау;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу;
немесе дене шынықтыру және спорт жоғары оку орнын немесе басқа жоғары оқу орнының дене тәрбиесі факультетін үздік бітіргені туралы дипломының, сондай-ақ көрсетілген оқу орны мен факультетті бітіргені туралы диплом мен "Қазақстан Республикасының спорт шеберінен" төмен емес спорттық атағының болуы.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: орта білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
Олимпиада, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарда спорт түрлерінен немесе ойын спорты түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе Азия ойындарында, Азия Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерінен немесе спорттың ойын түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;

или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии, Европы, Всемирных Универсиадах, комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-5 место на чемпионатах мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных играх лиц с инвалидностью, Азиатских Юношеских Паралимпийских играх в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студенты с инвалидностью;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии среди юниоров;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 1-3 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
или подготовить трех спортсменов в сборную национальную команду республики;
или подготовить четырех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
или подготовить пять спортсменов в сборную юношескую команду республики;
или работа в качестве государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее трех лет;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее трех лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Тренер среднего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: среднее образование (педагогическое или физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет в том числе:
подготовить одного участника Олимпийских игр, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на Азиатских играх, Азиатских Паралимпийских, Сурдлимпийских играх в индивидуальных, командных номерах программы по видам спорта или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Азии, Европы, Всемирных Универсиад;
или подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных игр лиц с инвалидностью, Азиатских Юношеских Паралимпийских игр в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов;

немесе әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарында, Дүниежүзілік универсиадаларда, кешенді халықаралық жасөспірімдер ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 1-5 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе мүгедектігі бар адамдар арасындағы спорт түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектігі бар адамдар арасындағы ойындарда, Азия Жасөспірімдер Паралимпиадалық, ойындарында спорттың жеке немесе ойын түрлерінен 1-5 орын алған немесе жастар және мүгедек студенттер арасындағы әлем чемпионатында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасындағы әлем немесе Азия чемпионатында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасындағы мүгедектігі бар адамдар арасындағы спорт түрлерінен әлем немесе Азия чемпионатында 1-3 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе республиканың ұлттық құрама командасына үш спортшыны дайындау;
немесе республиканың жастар құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
немесе республиканың жасөспірімдер құрама командасына бес спортшыны дайындау;
немесе елдің құрама командасында мемлекеттік, аға жаттықтырушы ретінде кемінде үш жыл жұмыс істеу;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде үш жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: орта білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
Олимпиада, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындардың бір қатысушысын дайындау;
немесе Азия ойындарында, Азия Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарында спорт түрлерінен жеке, командалық нөмірлерде немесе ойын спорты түрлерінен 4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе әлем, Азия, Еуропа чемпионаттарының, Дүниежүзілік универсиадалардың бір қатысушысын дайындау;
немесе мүгедектігі бар адамдар арасында спорт түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарында, Дүниежүзілік мүгедектігі бар адамдар арасында ойындарда, Азия Жасөспірімдер Паралимпиадалық ойындарда спорттың жеке немесе ойын түрлерінен бір қатысушыны немесе жастар мен студенттердің әлем чемпионатында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;

или подготовить одного спортсмена, занявшего 6-9 место на комплексных международных юношеских играх в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, занявшего 4-6 место на чемпионатах мира или Азии по видам инвалидного спорта среди юниоров;
или подготовить двух спортсменов в сборную национальную команду республики;
или подготовить трех спортсменов в сборную молодежную команду республики;
или подготовить четырех спортсменов в сборную юношескую команду республики;
или передать двух спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
или тренерско-преподавательская работа в качестве главного, государственного, старшего тренера сборной команды страны не менее одного года;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Тренер среднего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: среднее образование (педагогическое или физкультурное), стаж работы по специальности не менее 2 лет в том числе:
подготовить одного спортсмена участника чемпионата мира, Европы, Азии, Азиатских игр, этапов кубка мира, Всемирных юношеских игр, международных юношеских игр стран СНГ, Балтии и регионов России в индивидуальных или игровых видах спорта;
или подготовить одного спортсмена, участника чемпионата мира, Азии по видам инвалидного спорта, Всемирных игр лиц с инвалидностью, Азиатских Юношеских Паралимпийских игр в индивидуальных или игровых видах спорта или 1 место на чемпионате мира среди молодежи и студентов с инвалидностью;
или передать четырех спортсменов для дальнейшего совершенствования в школы-интернаты для одаренных в спорте детей или колледж спорта;
или подготовить трех спортсменов в сборную команду области, городов Астаны и Алматы;
или организационно-методическая работа в республиканском или областном уполномоченном органе по физической культуре и спорту не менее двух лет;
или иметь диплом с отличием об окончании высшего учебного заведения по специальности физическая культура и спорт, или диплом об окончании высшего учебного заведения по специальности физическая культура и спорта и наличие спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", стратегические и программные документы по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, других законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, достижения современной спортивной науки, новых медико-биологических и фармакологических методов и тенденций развития отечественного и зарубежного вида спорта, организацию учебно-тренировочного процесса по виду спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Методист высшего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: высшее образование (педагогическое или физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет. Наличие методических разработок, внедренных в практику работы;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее 3 лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течение 3 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение 3 лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Методист высшего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: высшее образование (педагогическое или физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее 2 лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации второй категории не менее 1 года;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течение 2 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах в течение 2 лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Методист высшего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: высшее образование (педагогическое или физкультурное), работы по специальности не менее 1 года;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в высших учебных заведениях не менее 1 года;
или стаж работы в должности методиста по спорту высшего уровня квалификации без категории.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Методист среднего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: среднее образование (педагогическое или физкультурное), стаж работы по специальности не менее 5 лет. Наличие методических разработок, внедренных в практику работы:
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в учебных заведениях не менее 3 лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства, преподавательская работа в высших и средних специальных учебных заведениях в течение 3 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение 3 лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Методист среднего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: среднее образование (педагогическое или физкультурное), стаж работы по специальности не менее 3 лет;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки не менее 2 лет;
или стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации второй категории не менее 1 года;
или организационно-методическая и руководящая работа в школах высшего спортивного мастерства в течение 2 лет;
или организационно-методическая и руководящая работа в республиканских и областных уполномоченных органах по физической культуре и спорту в течение 2 лет.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Методист среднего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: среднее образование (педагогическое или физкультурное), стаж работы по специальности не менее 1 года;
или научно-преподавательская работа в области физического воспитания и спортивной тренировки в учебных заведениях не менее 1 года;
или стаж работы в должности методиста по спорту среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", нормативные документы, регламентирующие подготовку спортсменов на различных этапах обучения, нормативов обеспечения учебно-тренировочного процесса, техники безопасности при проведении учебных занятий, законодательных и нормативных правовых актов в сфере физической культуры и спорта, основ трудового законодательства, охране труда, противопожарной безопасности и санитарно-гигиенические нормы.
Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории
Квалификационные требования: высшее или среднее образование, в том числе:
войти в состав сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (спортивного клуба);

немесе кешенді халықаралық жасөспірімдер ойындарында спорттық жеке немесе ойын түрлерінен 6-9 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе жеткіншектер арасындағы әлем немесе Азия чемпионатында 4-6 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе республиканың ұлттық құрама командасына екі спортшыны дайындау;
немесе республиканың жастар құрама командасына үш спортшыны дайындау;
немесе республиканың жасөспірімдер құрама командасына төрт спортшыны дайындау;
немесе спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжінде одан әрі жаттығу үшін екі спортшыны тапсыру;
немесе елдің құрама командасының бас, мемлекеттік, аға жаттықтырушысы ретінде кемінде бір жыл жаттықтырушылық-оқытушылық жұмыс істеу;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы
Біліктілік талаптары: орта білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс, соның ішінде:
әлем, Еуропа, Азия, чемпионаттарына, Азия ойындарына, әлем кубогы кезеңдеріне, Дүниежүзілік жасөспірімдер ойындарына, ТМД, Балтық және Ресей өңірлері елдерінің халықаралық жасөспірімдер ойындарына спорттық жеке немесе ойын түрлерінен бір қатысушыны дайындау;
немесе мүгедектігі бар адамдар арасында спорт түрлерінен әлем, Азия чемпионаттарына, Дүниежүзілік мүгедектер ойындарына, Азия Жасөспірімдер Паралимпиадалық ойындарына спорттық жеке немесе ойын түрлерінен қатысушы бір спортшыны немесе жастар және мүгедектігі бар студенттер арасыңдағы әлем чемпионатында 1 орын алған бір спортшыны дайындау;
немесе спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернатта немесе спорт колледжінде одан әрі жаттығу үшін төрт спортшыны тапсыру;
немесе облыстардың, Астана және Алматы қалаларының құрама командаларына үш спортшыны дайындау;
немесе дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық немесе облыстық уәкілетті органда кемінде екі жыл ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс істеу;
немесе дене шынықтыру және спорт мамандығы бойынша жоғары оқу орнын үздік бітіргені туралы дипломының, немесе дене шынықтыру және спорт мамандығы бойынша жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом мен "Қазақстан Республикасының спорт шеберінен" төмен емес спорттық атағының болуы.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа да заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, заманауи спорт ғылымы жетістіктері, отандық және шет елдік спортты дамытудың жаңа медико-биологиялық және фармакологиялық әдістері мен үрдістері, спорт түрінен оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: жоғары білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс. Жұмыс тәжірибесіне енгізілген ғылыми әзірлемелерінің болуы;
немесе жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 3 жыл ғылыми-оқытушылық жұмысы;
немесе спорттан біліктіліктің жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
немесе жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс, жоғары және орта арнаулы оқу орындарындағы 3 жыл ішіндегі оқытушылық жұмыс;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық және облыстық уәкілетті органдағы 3 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: жоғары білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс;
немесе жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 2 жыл ғылыми-оқытушылық жұмысы;
немесе спорттан біліктіліктің жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
немесе жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс, жоғары және орта арнаулы оқу орындарындағы 2 жыл ішіндегі оқытушылық жұмыс;
республикалық және облыстық уәкілетті органдағы 2 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс;
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: жоғары білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс;
немесе жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 1 жыл ғылыми-оқытушылық жұмысы;
немесе спорттан біліктіліктің жоғары деңгейдегі санатсыз әдіскер лауазымындағы жұмыс өтілі.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: орта білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс;
Жұмыс тәжірибесіне енгізілген әдістемелік әзірлемелерінің болуы;
немесе жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 3 жыл ғылыми-оқытушылық жұмыс;
немесе спорттан біліктіліктің орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
немесе жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс, жоғары және орта арнаулы оқу орындарындағы 3 жыл ішіндегі оқытушылық жұмыс;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі республикалық және облыстық уәкілетті органдағы 3 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс;
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың эр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық- гигиеналық нормалар.
Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: орта білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
немесе дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 2 жыл ғылыми-оқытушылық жұмыс;
немесе спорттан біліктіліктің орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
немесе жоғары спорт шеберлігі мектептеріндегі 2 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс;
дене шынықтыру және спорт саласындағы республикалық және облыстық уәкілетті органдағы 2 жыл ішіндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік және басқарушылық жұмыс;
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер
Біліктілік талаптары: орта білім (педагогикалық немесе дене шынықтыру), мамандығы бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
немесе жоғары оқу орнындағы дене тәрбиесі және спорттық жаттықтыру саласындағы кемінде 1 жыл ғылыми-оқытушылық жұмыс;
немесе спорттан біліктіліктің орта деңгейдегі санатсыз әдіскер лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі спортшылардың даярлығын реттейтін нормативтік құжаттар, оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету нормативтері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, еңбек заңнамасының, еңбекті қорғау негіздері, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормалар.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы
Біліктілік талаптары: жоғары немесе орта білім, соның ішінде:
Қазақстан Республикасының спорт түрлерінен құрама команданың құрамына (спорт клубына) кіру;

занять в составе национальной команды Республики Казахстан 1-6 место на Олимпийских играх;
1-3 место на чемпионатах мира, 1-2 место на Азиатских играх, 1-2 место на чемпионатах Европы и 1 место в финалах кубка мира по олимпийским видам спорта.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О языках в Республике Казахстан", "О борьбе с коррупцией", основ трудового законодательства, правила техники безопасности, санитарно-гигиенические нормы и основы спортивной тренировки, техники безопасности при проведении учебно-тренировочных занятий, правил соревнований по виду спорта, антидопинговых правил.
Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории
Квалификационные требования: высшее или среднее образование, в том числе:
занять в составе национальной команды Республики Казахстан 4-6 места на чемпионатах мира;
1-3 место на чемпионатах Азии, 3-5 места на Азиатских играх и чемпионатах Европы;
1-3 место на чемпионатах мира среди молодежи, 1 место на чемпионатах Азии среди молодежи по олимпийским видам спорта, 1-3 место на чемпионатах мира по не олимпийским видам спорта, 1 место на чемпионатах Азии по не олимпийским видам спорта.
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", основ трудового законодательства, правила техники безопасности, санитарно-гигиенические нормы и основы спортивной тренировки, техники безопасности при проведении учебно-тренировочных занятий, правил соревнований по виду спорта, антидопинговых правил.
Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории
Квалификационные требования: высшее или среднее образование, в том числе:
войти в состав национальной сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (спортивного клуба).
Знание: Конституцию Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "Об образовании", "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", основ трудового законодательства, правила техники безопасности, санитарно-гигиенические нормы и основы спортивной тренировки, техники безопасности при проведении учебно-тренировочных занятий, правил соревнований по виду спорта, антидопинговых правил.
Спортивные судьи
"Спортивный судья" - присваивается лицам в возрасте 16 лет и старше, имеющим практику судейства по виду спорта не менее года на семи соревнованиях районного, городского масштаба.
"Спортивный судья первой категории" - присваивается судьям, имеющим категорию "Спортивный судья" не менее двух лет и выполнившим следующие требования:

Қазақстан Республикасының ұлттық командасының құрамында Олимпиада ойындарында 1-6 орын;
әлем чемпионаттарында 1-3 орын, Азия ойындарында 1-2 орын, Еуропа чемпионаттарында 1-2 орын және олимпиадалық спорт түрлерінен әлем кубогының финалдарында 1 орын алу.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, еңбек заңнамасының негіздері, техника қауіпсіздігі ережесі мен санитарлық-гигиеналық нормалар және спорттық жаттықтыру негіздері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, спорт түрлерінен жарыстардың ережесі, допингке қарсы ережелер.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы
Біліктілік талаптары: жоғары немесе орта білім, соның ішінде:
Қазақстан Республикасының ұлттық командасының құрамында әлем чемпионаттарында 4-6 орын;
Азия чемпионаттарында 1-3 орын, Азия ойындары мен Еуропа чемпионаттарында 3-5 орын;
жастар арасындағы Азия чемпионаттарында 1-3 орын, олимпиадалық спорт түрлерінен жастар арасындағы Азия чемпионаттарында 1 орын, олимпиадалық емес спорт түрлерінен әлем чемпионаттарында 1-3 орын, олимпиадалық емес спорт түрлерінен Азия чемпионаттарында 1 орын.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, еңбек заңнамасының негіздері, техника қауіпсіздігі ережесі мен санитарлық-гигиеналық нормалар және спорттық жаттықтыру негіздері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, спорт түрлерінен жарыстардың ережесі, допингке қарсы ережелер.
Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы
Біліктілік талаптары: жоғары немесе орта білім, соның ішінде:
Қазақстан Республикасының спорт түрлерінен құрама командасының құрамына (спорт клубына) кіру.
Білімі: Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары, еңбек заңнамасының негіздері, техника қауіпсіздігі ережесі мен санитарлық-гигиеналық нормалар және спорттық жаттықтыру негіздері, оқу сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, спорт түрлерінен жарыстардың ережесі, допингке қарсы ережелер.
Спорттық төрешілер
"Спорт төрешісі" 16 жасқа толған және асқан, спорт түрі бойынша кемінде бір жыл аудандық, қалалық деңгейдегі жеті жарыстарда төрешілік еткен тұлғаларға беріледі.
"Бірінші санатты спорт төрешісі" кемінде екі жыл "Спорт төрешісі" санаты бар және келесі талаптарды орындаған төрешілерге беріледі:

1) иметь практику судейства по виду спорта не менее пяти соревнований областного масштаба и выполнить обязанности старшего, главного судьи или члена судейской коллегии;
2) прослушать судейский семинар и сдать зачет.
"Национальный спортивный судья" - присваивается судьям, имеющим категорию "Спортивный судья первой категории" не менее трех лет и выполнившим следующие требования:
1) иметь практику судейства по виду спорта не менее семи чемпионатов Республики Казахстан и выполнить обязанности старшего, главного судьи или члена судейской коллегии;
2) прослушать два семинара по подготовке Национальный судья по спорту и сдать зачет.
"Национальный спортивный судья высшей категории" - присваивается судьям, имеющим категорию "Национальный спортивный судья" не менее трех лет и выполнившим следующие требования:
1) иметь практику судейства по виду спорта не менее десяти чемпионатов Республики Казахстан и выполнить обязанности старшего, главного судьи или члена судейской коллегии;
2) прослушать два семинара по подготовке Национальный судья по спорту высшей категории и сдать зачет.".
4. В приказе Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 3 ноября 2014 года № 68 "Об утверждении Правил безопасности при проведении занятий по физической культуре и спорту" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9923):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 20) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах безопасности при проведении занятий по физической культуре и спорту, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок обеспечения безопасности при проведении занятий по физической культуре и спорту";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) в сооружениях (зданиях), на временных и приспособленных спортивных сооружениях (зданиях) соответствующих техническим, санитарным правилам и гигиеническим нормативам, правилам эксплуатации, пожарной безопасности и доступных для лиц с инвалидностью;".
5. В приказе Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106 "Об утверждении перечня видов физкультурно-спортивных организаций и правил их деятельности, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10012):

1) спорт түрі бойынша кемінде бес облыстық деңгейдегі жарыстарда төрешілік етужәне аға, бас төрешінің немесе төрешілер алқасы мүшесінің міндетін орындау;
2) төрешілер семинарына қатысу және ол бойынша сынақ тапсыру.
"Ұлттық спорт төрешісі" кемінде үш жыл "Бірінші санатты спорт төрешісі" санаты бар және келесі талаптарды орындаған төрешілерге беріледі:
1) спорт түрі бойынша кемінде жеті Қазақстан Республикасы чемпионаттарында төрешілік ету және аға төрешінің, бас төрешінің немесе төрешілер алқасы мүшесінің міндетін орындау;
2) ұлттық спорт төрешісін дайындау бойынша екі төрешілік семинарына қатысу және ол бойынша сынақ тапсыру.
"Жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі" кемінде үш жыл "Ұлттық спорт төрешісі" санаты бар және келесі талаптарды орындаған төрешілерге беріледі:
1) спорт түрі бойынша кемінде он Қазақстан Республикасы чемпионаттарында төрешілік ету және аға төрешінің, бас төрешінің немесе төрешілер алқасы мүшесінің міндетін орындау;
2) жоғары санатты ұлттық спорт төрешісін дайындау бойынша екі төрешілік семинарына қатысу және ол бойынша сынақ тапсыру.".
4. "Дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 3 қарашадағы № 68 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9923 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібі";
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) техникалық, санитарлық ережелерге және гигиеналық нормативтерге, пайдалану, өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес ғимараттарда, уақытша және бейімделген спорт ғимараттарында және мүгедектігі бар адамдарға қолжетімді ғимараттарда;".
5. "Спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары түрлерінің тізбесін және олардың қызметі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10012 болып тіркелген):

подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) Правила деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 2 к настоящему приказу;";
подпункт 7) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"7) Правила деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 7 к настоящему приказу;";
подпункт 9) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"9) Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов с инвалидностью высокого класса согласно приложению 8-1 к настоящему приказу.";
в Перечне видов физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Детско-юношеская спортивная школа, спортивная школа для лиц с инвалидностью.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Спортивный клуб, спортивный клуб для лиц с инвалидностью.";
в Правилах деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее – Правила) определяют порядок деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью (далее – спортивные школы), а также, в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) определяют порядок оказания государственной услуги "Прием документов в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью" (далее – государственная услуга).

1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидалары;";
1-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу жиыны процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубтары қызметінің қағидалары;";
1-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) осы бұйрыққа 8-1-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі мүгедектігі бар спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесін жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығының қызметі қағидалары.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорттық ұйымдар түрлерінің тізбесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Балалар-жасөспірімдер спорт мектебі, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектебі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Спорт клубы, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубы.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектерге арналған спорт мектептері қызметінің қағидаларының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидалары";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері (бұдан әрі - спорт мектептері) қызметінің тәртібін айқындайды, сондай-ақ "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес "Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет көрсету) тәртібін айқындайды.

2. В детско-юношеских спортивных школах реализуются образовательные учебные программы дополнительного образования с целью подготовки детей, юношей, юниоров и молодежи, в том числе и с ограниченными возможностями (далее – лица с инвалидностью), по видам спорта (далее – учащиеся).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Государственная услуга "Прием документов в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью" (далее – государственная услуга) оказывается детско-юношескими спортивными школами, спортивными школами для лиц с инвалидностью (далее – услугодатель).
Прием документов в спортивно-оздоровительные группы и группы начальной подготовки первого года обучения по видам спорта проводится в течение учебного года.
Для поступления в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью физические лица (далее – услугополучатель) подают заявление в произвольной форме в канцелярию услугодателя либо через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственных услуг "Прием документов в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью" (далее – Перечень) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта направляет информацию о порядке оказания государственной услуги и о внесенных изменениях и дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также услугодателям.";
часть первую пункта 10-2 изложить в следующей редакции:
"10-2. Ответственный работник услугодателя в течение 4 (четырех) часов с момента сдачи документов в канцелярию либо через портал проверяет полноту и соответствие представленных документов требованиям, предусмотренным настоящим Перечнем, и пунктами 9-1 и 11 настоящих Правил.";
подпункт 2) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"2) при наличии копии справки об инвалидности по форме согласно приложению 15 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589);";
часть вторую пункта 31 изложить в следующей редакции:
"Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп среди лиц с инвалидностью определены согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
в приложении 1 к Правилам деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса";
строку 8 изложить в следующей редакции:
"
8.
Все виды спорта, культивируемые среди лиц с инвалидностью

2. Балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінде балаларды, жасөспірімдерді, юниорларды және жастарды, олардың ішінде мүмкіндіктері шектеулі адамдарды (бұдан әрі – мүгедектігі бар адамдар) (бұдан әрі – оқушылар), спорт түрлерінен дайындау мақсатында қосымша білім беру оқу бағдарламаларын іске асырылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. "Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне құжаттарды қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Спорттық-сауықтыру топтарына және спорт түрлері бойынша бірінші оқу жылының бастапқы даярлық топтарына құжаттарды қабылдау оқу жылы бойы жүргізіледі.
Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне түсу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне немесе "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес "Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) көрсетілген құжаттарды қоса, еркін нысандағы өтінішті береді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын тізбе, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес Тізбеде баяндалған.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, Бірыңғай байланыс-орталығына, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.";
10-2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10-2. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері құжаттарды кеңсеге немесе портал арқылы тапсырған сәттен бастап 4 (төрт) сағат ішінде ұсынылған құжаттардың осы Тізбеде және осы Қағидалардың 9-1 және 11-тармақтарында көзделген талаптарға толықтығы мен сәйкестігін тексереді.";
12-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мүгедектік туралы анықтама болған кезде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген);";
31-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдар арасындағы оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес айқындалған.";
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектерге арналған спорт мектептері қызметінің қағидаларына 1-қосымшасында:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
1-қосымша";
8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
Мүгедектігі бар адамдар арасында дамып келе жатқан бүкіл спорт түрлері

7-11 лет
";
в приложении 2 к Правилам деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса";
приложение 2 к настоящим Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню некоторых приказов в сферах культуры, физической культуры и спорта, в которые вносятся изменения (далее – Перечень);
в приложении 3 к Правилам деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса";
приложение 3 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
правый верхний угол приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса";
правый верхний угол приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса";
правый верхний угол приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса";
в приложении 7 к Правилам деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для инвалидов, в которых осуществляется учебно- тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 7 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса";
в Режиме учебно-тренировочной работы и наполняемость групп среди инвалидов" заголовок изложить в следующей редакции:
"Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп среди лиц с инвалидностью";
правый верхний угол приложения 8 изложить в следующей редакции:
"Приложение 8 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса";
в Правилах деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

7-11 жас
";
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектерге арналған спорт мектептері қызметінің қағидаларына 2-қосымшасында:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
2-қосымша";
осы Қағидаларға 2-қосымша осы өзгерістер енгізілетін Мәдениет, дене шынықтыру және спорт салаларындағы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектерге арналған спорт мектептері қызметінің қағидаларына 3-қосымшасында:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
3-қосымша";
осы Қағидаларға 3-қосымша осы Тізбенің 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
4-қосымша";
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
5-қосымша"
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
6-қосымша";
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектерге арналған спорт мектептері қызметінің қағидаларына 7-қосымшасында:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
7-қосымша";
Мүгедектер арасындағы оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуында тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдар арасындағы оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы";
8-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
8-қосымша";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубтары қызметінің қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубтары қызметінің қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее - Правила) определяют порядок деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для лиц с инвалидностью (далее - клубы).";
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) развития спорта высших достижений среди лиц с инвалидностью.";
правый верхний угол приложения изложить в следующей редакции:
"Приложение
к Правилам деятельности
спортивных клубов, спортивных
клубов для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса";
в Режиме учебно-тренировочной работы и наполняемость групп среди инвалидов, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп среди лиц с инвалидностью";
Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов-инвалидов высокого класса, утвержденные настоящим приказом изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
6. В приказе Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 109 "Об утверждении структуры организации спортивной медицины и положения об их деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10020):
в Положении о деятельности организаций спортивной медицины, утвержденном указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация деятельности диспансера и центра";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Организация деятельности медицинского пункта";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Задачи и функции организаций";
подпункт 4) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"4) осуществление медицинской реабилитации спортсменов с инвалидностью и лиц с ограниченными умственными и физическими возможностями, средствами и методами физической культуры, подбор и обучение пациентов использованию методик лечебной физкультуры для восстановления сниженных или утраченных функций;".
7. В приказе Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 26 ноября 2014 года № 111 "Об утверждении Правил проведения классификации спортсменов-инвалидов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10011):
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения классификации спортсменов с инвалидностью";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубтары қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) спорт клубтарының, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубтары (бұдан әрі - клубтар) қызметінің тәртібін айқындайды.";
3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мүгедектігі бар адамдар арасында жоғары спорт жетістіктерін дамыту.";
қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу жиыны
процесі жүзеге асырылатын
спорт клубтарының,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт клубтары
қызметінің қағидаларына
қосымша";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектер арасындағы оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдар арасындағы оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшы-мүгедектерді даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы қызметінің қағидалары осы Тізбенің 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакция жазылсын.
6. "Спорттық медицина ұйымдарының құрылымы және олардың қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 109 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10020 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорттық медицина ұйымдарының қызметі туралы ережеде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Диспансердің және орталықтың қызметін ұйымдастыру";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Медициналық пункт қызметін ұйымдастыру";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Ұйымдардың міндеттері мен функциялары";
21-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) дене шынықтыру құралдары және әдістері арқылы мүгедектігі бар спортшыларды және ақыл-ой және дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларды медициналық оңалтуды жүзеге асыру, емделушілерді іріктеу және төмендеген немесе бұзылған функцияларды қалпына келтіру үшін емдік дене шынықтыру әдістерін қолдануды оқыту;".
7. "Мүгедек спортшыларға сыныптау жүргізудің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 26 қарашадағы № 111 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10011 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізудің қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 55) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения классификации спортсменов с инвалидностью.";
Правила проведения классификации спортсменов-инвалидов, утвержденные настоящим приказом изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню.
8. В приказе Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 мая 2015 года № 178 "Об утверждении Перечня категорий граждан, пользующихся физкультурно-оздоровительными услугами бесплатно или на льготных условиях, за исключением инвалидов, а также размеров льгот" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11322):
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Перечня категорий граждан, пользующихся физкультурно-оздоровительными услугами бесплатно или на льготных условиях, за исключением лиц с инвалидностью, а также размеров льгот";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 48 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемый Перечень категорий граждан, пользующихся физкультурно-оздоровительными услугами бесплатно или на льготных условиях, за исключением лиц с инвалидностью, а также размеры льгот.";
в Перечне категорий граждан, пользующихся физкультурно-оздоровительными услугами бесплатно или на льготных условиях, за исключением инвалидов, а также размеры льгот, утвержденные указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень категорий граждан, пользующихся физкультурно-оздоровительными услугами бесплатно или на льготных условиях, за исключением лиц с инвалидностью, а также размеры льгот".
9. В приказе Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июля 2015 года № 258 "Об утверждении минимального социального стандарта "Обеспечение доступности спортивных сооружений, находящихся в государственной собственности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11963):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Минимальный социальный стандарт "Обеспечение доступности спортивных сооружений, находящихся в государственной собственности", утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню.

"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 55) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізудің қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедек спортшыларға сыныптау жүргізудің қағидалары осы Тізбенің 4-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
8. "Мүгедектерді қоспағанда, дене шынықтыру-сауықтыру қызметтерін тегін немесе жеңілдікті шарттармен пайдаланатын азаматтар санаттарының тізбесін, сондай-ақ жеңілдіктер мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 14 мамырдағы № 178 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11322 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда, дене шынықтыру-сауықтыру қызметтерін тегін немесе жеңілдікті шарттармен пайдаланатын азаматтар санаттарының тізбесін, сондай-ақ жеңілдіктер мөлшерін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда, дене шынықтыру-сауықтыру қызметтерін тегін немесе жеңілдікті шарттармен пайдаланатын азаматтар санаттарының тізбесі, сондай-ақ жеңілдіктер мөлшері бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектерді қоспағанда, дене шынықтыру-сауықтыру тегін немесе жеңілдік шарттармен дене шынықтыру-сауықтыру қызметтерін пайдаланатын азаматтар санаттарының тізбесі, сондай-ақ жеңілдіктер мөлшерінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда, дене шынықтыру-сауықтыру тегін немесе жеңілдік шарттармен дене шынықтыру-сауықтыру қызметтерін пайдаланатын азаматтар санаттарының тізбесі, сондай-ақ жеңілдіктер мөлшері".
9. "Мемлекеттік меншіктегі спорт ғимараттарының қолжетімді болуын қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 шілдедегі № 258 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11963 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Мемлекеттік меншіктегі спорт ғимараттарының қолжетімді болуын қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты осы Тізбенің 5-қосымшасына сәйкес жаңа редакция жазылсын.

10. В приказе исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июля 2015 года № 259 "Об утверждении минимального социального стандарта "Обеспечение доступа инвалидов к культурно-зрелищным мероприятиям, проводимым государственными организациями культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11964):
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении минимального социального стандарта "Обеспечение доступа лиц с инвалидностью к культурно-зрелищным мероприятиям, проводимым государственными организациями культуры";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемый минимальный социальный стандарт "Обеспечение доступа лиц с инвалидностью к культурно-зрелищным мероприятиям, проводимым государственными организациями культуры.";
Минимальный социальный стандарт "Обеспечение доступа для спортсменов-инвалидов к культурно-зрелищным мероприятиям, проводимым государственными организациями культуры", утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню.
11. В приказе Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 100 "Об утверждении Правил расходования денежных средств, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы для физкультурно-спортивных организаций, финансируемых из республиканского и местного бюджетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20488):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 44-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах расходования денежных средств, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы для физкультурно-спортивных организаций, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила расходования денежных средств, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы для физкультурно-спортивных организаций, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяют порядок расходования денежных средств, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы (далее – спортивные мероприятия) для физкультурно-спортивных организаций (далее – организация), финансируемых из республиканского и местного бюджетов.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"При присутствии в команде несовершеннолетних спортсменов и спортсменов с инвалидностью (с поражением опорно-двигательного аппарата и с поражением органов зрения) перечисление денежных средств осуществляется материально-ответственному лицу согласно заключенного договора между направляющей стороной и тренером команды на основании нотариально засвидетельствованной доверенности от спортсмена с инвалидностью и законного представителя несовершеннолетнего спортсмена.".

10. "Мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектердің қол жеткізуін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 шілдедегі № 259 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11964 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандартын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектердің қол жеткізуін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты осы Тізбенің 6-қосымшасына сәйкес жаңа редакция жазылсын.
11. "Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын спорттық іс-шараларға, оның ішінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін оқу-жаттығу жиындарына бөлінетін ақша қаражатын жұмсау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 100 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20488 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 44-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын спорттық іс-шараларға, оның ішінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін оқу-жаттығу жиындарына бөлінетін ақша қаражатын жұмсау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын спорттық іс-шараларға, оның ішінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін оқу-жаттығу жиындарына бөлінетін ақша қаражатын жұмсау қағидалары "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және спорттық іс-шараларға, оның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары (бұдан әрі - ұйым) үшін оқу-жаттығу жиындарына (бұдан әрі - спорттық іс-шаралар) бөлінетін ақша қаражатын жұмсау тәртібін айқындайды.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Командада кәмелетке толмаған спортшылар мен мүгедектігі бар спортшылар (тірек-қимыл аппараты зақымданған және көру мүшелері зақымданған) бар болған жағдайда ақшалай қаражат мүгедектігі бар спортшы және кәмелетке толмаған спортшының заңды өкілінен нотариалды куәландырылған сенімхаттың негізінде, жіберуші тарап пен команда жаттықтырушысы арасындағы жасалған шартқа сәйкес материалдық-жауапты тұлғаға аударылады.".

12. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 04.07.2025 № 307-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В приказе Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 декабря 2021 года № 382 "Об утверждении Правил субсидирования части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25801):
в Правилах субсидирования части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) санитарно-гигиенический узел (далее – СГУ) – благоустроенное отдельно стоящее стационарное или передвижное сооружение для санитарных и гигиенических процедур (благоустроенный туалет с наличием отдельных кабин для лиц с инвалидностью, мужчин и женщин, оборудованных унитазами, раковинами, системами вентиляции, теплоснабжения, освещения и средствами личной гигиены) на привлекательных для туристов территориях и пути следования к ним;".
14. В приказе Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества и их функционирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22644):
в Правилах размещения государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества и их функционирования, утвержденных указанным приказом:
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Поставщик отчисляет ребенка из творческого кружка в одностороннем порядке по следующим основаниям:
1) при наличии 3 (трех) подряд пропущенных занятий без уважительной причины, за исключением периода школьных каникул, отдыха в оздоровительных лагерях, периода прохождения реабилитационных мероприятий и/или лечения детей с ограниченными возможностями, детей с инвалидностью, детей с особыми образовательными потребностям, а также участия в конкурсах, фестивалях, соревнованиях, олимпиадах, учебно-тренировочных сборах – по заявлению законного представителя, нахождения в санаторно-курортных организациях – при предоставлении подтверждающих документов;
2) за несоблюдение регламента посещения творческого кружка;
3) при наличии медицинских противопоказаний или расстройств эмоционально-волевой сферы ребенка, подтвержденных организацией здравоохранения, препятствующих проведению занятий с ребенком;

12. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 04.07.2025 № 307-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. "Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 10 желтоқсандағы № 382 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25801 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды күтіп-ұстауға арналған шығындарының бір бөлігін субсидиялау қағидаларында:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) санитариялық-гигиеналық торап (бұдан әрі – СГТ) – туристер үшін тартымды аумақтарда және оларға баратын жолдарда санитариялық және гигиеналық рәсімдерге арналған абаттандырылған жеке тұрған стационарлық немесе жылжымалы құрылыс (мүгедектігі бар адамдарға, ерлер мен әйелдерге арналған, унитаздармен, раковиналармен, желдету, жылумен жабдықтау жүйелерімен, жарықтандыру жүйелерімен және жеке гигиена құралдарымен жабдықталған жеке кабиналары бар абаттандырылған дәретхана);";
14. "Балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 122 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22644 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларында:
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Өнім беруші баланы шығармашылық үйірмеден келесі негіздер бойынша бір жақты тәртіпте шығарады:
1) мектеп каникулдары, сауықтыру лагерьлеріндегі демалыс, оңалту іс-шараларынан өту және/немесе мүмкіндігі шектеулі балаларды, мүгедектігі бар балаларды, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды емдеу, сондай-ақ конкурстарға, фестивальдарға, жарыстарға, олимпиадаларға қатысу кезеңін қоспағанда, себепсіз қатарынан 3 (үш) өткізіп алынған сабақтар болған кезде, оқу-жаттығу жиындарында заңды өкілінің өтініші бойынша, санаторий-курорттық ұйымдарда болуы-растайтын құжаттарды ұсынған кезде;
2) шығармашылық үйірмеге бару регламентін сақтамағаны үшін;
3) денсаулық сақтау ұйымы растаған, баламен сабақ өткізуге кедергі келтіретін, баланың медициналық қарсы көрсетілімдері немесе эмоциялық-ерік саласының бұзылыстары болған кезде;

4) при несоблюдении условий договора.
При отчислении ребенка поставщик в течение 10 (десяти) рабочих дней передает законному представителю ребенка портфолио ребенка.".
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
в сферах культуры, физической
культуры и спорта, в которые
вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам деятельности
детско-юношеских спортивных школ,
спортивных школ для лиц
с инвалидностью, в которых
осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью"
1.
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается детско-юношескими спортивными школами, спортивными школами для лиц с инвалидностью (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи документов в канцелярию услугодателя или через портал – 4 (четыре) часа.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Копия заявления с отметкой о принятии с указанием даты и фамилии сотрудника канцелярии услугодателя, мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
На портале – уведомление о принятии документов услугополучателю либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Физическим лицам бесплатно.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
Услугодатель: с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Канцелярия услугодателя: прием ходатайств и выдача результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.00 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов.
Портал: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/entities/msm в разделе "Услуги".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
В канцелярию услугодателя:

4) шарт талаптары сақталмаған кезде тоқтатылады.
Бала оқудан шығарылған кезде Өнім беруші 10 (он) жұмыс күні ішінде баланың заңды өкіліне баланың портфолиосын береді.".
Мәдениет, дене шынықтыру
және спорт салаларындағы
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
1-қосымша
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
1-қосымша
"Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы немесе "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне немесе портал арқылы құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 4 (төрт) сағат.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтындырылған) /қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкерінің тегі мен күні көрсетілген қабылдау туралы белгісі бар өтініштің көшірмесі немесемемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Порталда – көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама немесе көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Жеке тұлғаларға тегін.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
Көрсетілетін қызмет беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00 – ден 14.30 – ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00 – ден 18.30 – ға дейін.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі: өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.kz/entities/msm "Қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне:

1) заявление от родителей или законных представителей поступающего в произвольной форме;
2) свидетельство о рождении поступающего с наличием индивидуального идентификационного номера либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность родителя или законного представителя (для идентификации);
4) медицинская справка, выданная участковым врачом, с указанием допуска к занятиям по выбранному виду спорта по форме 027/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ ҚР ДСМ-175/2020);
5) копия справки об инвалидности по форме согласно приложению 15 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589) (далее – справка об инвалидности);
на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя (родителя или законного представителя);
2) электронная копия медицинской справки, выданной участковым врачом, с указанием допуска к занятиям по выбранному виду спорта по форме 027/у, утвержденной приказом ҚР ДСМ-175/2020;
3) электронная копия справки об инвалидности.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящим Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги и пунктами 9-1 и 11 настоящих Правил;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Прием документов в спортивно-оздоровительные группы и группы начальной подготовки первого года обучения по видам спорта проводится в течение учебного года.
Услугополучатель подает запрос для получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия у него ЭЦП.
Услугополучатель при подаче заявки на получение государственной услуги указывает следующие данные: адрес места жительства (места нахождения), абонентский номер сотовой связи, электронный адрес, подтверждая достоверность подписью либо ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile".

1) оқуға түсушінің ата-анасынан немесе заңды өкілдерінен еркін нысандағы өтініш;
2) жеке сәйкестендіру нөмірі бар оқуға түсушінің туу туралы куәлігі немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) ата-анасының немесе заңды өкілінің жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 027/у нысандағы таңдаған спорт түрі бойынша сабақтарға жіберілгені туралы учаскелік дәрігер берген медициналық анықтама (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы);
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мүгедектік туралы анықтама (бұдан әрі – мүгедектік туралы анықтама);
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының (ата-анасының немесе заңды өкілінің) ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 027/у нысан бойынша таңдаған спорт түрі бойынша сабақтарға жіберілгені туралы учаскелік дәрігер берген медициналық анықтамасының электрондық көшірмесі;
3) мүгедектік туралы анықтаманың электрондық көшірмесі.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтауы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған деректер мен мәліметтердің осы Тізбенің және осы Қағидалардың 9-1 және 11-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Спорттық - сауықтыру топтарына және спорт түрлері бойынша бірінші оқу жылының бастапқы даярлық топтарына құжаттарды қабылдау оқу жылы бойы жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда сұрау салады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінім берген кезде дәйектілігін қолтаңбамен немесе ЭЦҚ-мен растай отырып, мынадай деректерді көрсетеді: тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжайы.
Цифрлық құжаттар сервисі "eGov mobile" мобильдік қосымшасында авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.

Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Услугополучатель получает информацию о порядке оказания государственной услуги по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
в сферах культуры, физической
культуры и спорта, в которые
вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам деятельности
детско-юношеских спортивных
школ, спортивных школ для лиц
с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного
резерва и спортсменов высокого класса
Форма
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
либо наименование
____________________________
организации услугополучателя)
____________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в оказании государственной услуги
Руководствуясь пунктом 1, подпунктами 1) и 2) пункта 2 статьи 19-1 Закона
Республики Казахстан "О государственных услугах", детско-юношеская спортивная
школа, спортивная школа для лиц с инвалидностью:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование и юридический адрес) отказывает в оказании государственной услуги
"Прием документов в детско- юношеские спортивные школы, спортивные школы для
лиц с инвалидностью" ввиду представления Вами неполного пакета документов,
предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию
государственной услуги, а именно наименование отсутствующих и (или) с истекшим
сроком действия документов:
1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2-х экземплярах, по одному для каждой стороны.
Исполнитель: ______________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Номер контактного телефона __________
Получил: ___________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) услугополучателя)
"___" _________ 20__ год
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
в сферах культуры, физической
культуры и спорта, в которые
вносятся изменения

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар немесе бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны бойынша алады.
Мәдениет, дене шынықтыру
және спорт салаларындағы
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
2-қосымша
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының
____________________________
тегi, аты, әкесінің аты (ол болған
кезде)
____________________________
не ұйымның атауы)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
19-1-бабының 1-тармағын, 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларын басшылыққа ала
отырып, балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған
спорт мектептері:___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(атауы және заңды мекен-жайы)
Сіздің мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің
8-тармағында көзделген құжаттардың топтамасын толық ұсынбағаныңызға
байланысты "Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептеріне құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсетуден
бас тартады, атап айтқанда жоқ және (немесе) қолданыс мерзімі өтіп кеткен
құжаттардың атауы:
1)_____________________________________________________________________;
2)_____________________________________________________________________;
3)_____________________________________________________________________.
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
Орындаушы:________________________________________ ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (қолы)
Байланыс телефонының нөмірі ____________________________________________
Алдым:_________________________________________ _______________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты) (қолы) (ол болған кезде)
20__ жылғы "___"_________
Мәдениет, дене шынықтыру
және спорт салаларындағы
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығына

Приложение 8-1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов с инвалидностью высокого класса
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов с инвалидностью высокого класса (далее – Правила) определяют порядок деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями (далее – Центр), в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов с инвалидностью высокого класса.
2. Центр является юридическим лицом и в своей деятельности руководствуется нормативными правовыми актами Республики Казахстан по государственному имуществу, по физической культуре и спорту и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами и уставом Центра.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-тренировочной деятельностью;
2) переменный состав – состав спортсменов с инвалидностью, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований, зачисленных в Центр;
3) личный тренер – физическое лицо, имеющее образование в области физической культуры и спорта и осуществляющее личную подготовку спортсмена с инвалидностью в ходе учебно-тренировочного процесса и его состязательной деятельности, максимально сосредоточенный на спортсмене-лиц с инвалидностью подготовкой которого он занимается;
4) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства и качества учебно-тренировочного процесса спортсменов с инвалидностью;
5) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований;
6) единый календарь спортивно-массовых мероприятий – официальный документ, регламентирующий планирование и проведение учебно-тренировочной работы Центра на календарный год;
7) международные соревнования – состязания по виду спорта среди спортсменов с инвалидностью (команд), в которых принимают участие представители не менее пяти государств.

8-1-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі мүгедектігі бар спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы қызметінің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі мүгедектігі бар спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) спорт резервін және жоғары дәрежелі мүгедектігі бар спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы (бұдан әрі – Орталық) қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Орталық заңды тұлға болып табылады және өз қызметінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік, дене шынықтыру және спорт жөніндегі нормативтік құқықтық актілерін және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Қағидаларды және Орталық жарғысын басшылыққа алады.
3. Осы Қағидалар мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аға жаттықтырушы – спорт түрлерi бойынша жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты жүзеге асыратын және оқу-жаттықтырушылық қызметпен тiкелей айналысатын спорт жаттықтырушысы;
2) ауыспалы құрам – Орталық құрамына қабылданған, оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын мүгедектігі бар спортшылар құрамы;
3) жеке жаттықтырушы – дене шынықтыру және спорт саласында білімі бар және мүгедектігі бар спортшының оқу-жаттығу процесі мен жарысушылық қызметінің барысында оның жеке дайындығын жүзеге асыратын, өзі даярлайтын мүгедектігі бар адамдар-спортшыға барынша көңіл бөлетін жеке тұлға;
4) оқу-жаттығу жиыны – мүгедектігі бар спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылатын іс-шара;
5) спорт түрi – спорттың құрамдас бөлігі, оның ерекше белгілері жаттығатын ортасы, дене жаттығуларының жиынтығы немесе зияткерлік қабілеті мен жарыс ережелері болып табылады;
6) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі – Орталықтың күнтізбелік жылға арналған оқу-жаттығу жұмысын жоспарлауды және өткізуді регламенттейтін ресми құжат;
7) халықаралық жарыстар – кемінде бес мемлекеттің өкiлдерi қатысатын мүгедектігі бар спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрінен сайыстар.

Глава 2. Порядок деятельности Центра
4. Подготовка спортсменов с инвалидностью осуществляется круглогодично, но не более 250 дней в год на одного спортсмена с инвалидностью в соответствии с перспективными программами подготовки спортсменов-лиц с инвалидностью.
5. Спортсмены с инвалидностью, систематически показывающие высокие спортивные результаты (неоднократные победители и призеры международных соревнований) и имеющие перспективу повышения своих спортивных показателей передаются в штатные сборные или сборные команды Республики Казахстан.
6. Результаты спортсменов с инвалидностью, показанные на международных соревнованиях, засчитываются Центру и организациям, представивших спортсменов с инвалидностью.
7. Старший тренер Центра разрабатывает перспективную программу подготовки спортсменов с инвалидностью и согласовывает с директором Центра, а также контролирует ее выполнение совместно с привлекаемыми тренерами, организует работу по подготовке спортсменов с инвалидностью и их выступление на соревнованиях, проводит регулярный анализ результатов выступлений спортсменов с инвалидностью на соревнованиях, реализует перспективные программы и планы подготовки обучающихся и контролирует выполнение индивидуальных планов учебно-тренировочной работы, организует и проводит патриотическую и воспитательную работу со спортсменами с инвалидностью.
8. Личный тренер проводит тренировочные занятия по индивидуальному плану спортсменов с инвалидностью и работает под непосредственным руководством старшего тренера Центра.
9. Спортсмены с инвалидностью юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возраста, перешедшие в штатные сборные или сборные команды Республики Казахстан по видам спорта остаются в переменном составе Центра.
10. В Центр зачисляются:
1) спортсмены с инвалидностью юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возрастов, спортсменов с инвалидностью по видам спорта в Центрах и являющиеся победителями и призерами чемпионатов (первенств) Республики Казахстан или международных соревнований, а также спортсмены с инвалидностью, входящие в сборные команды Республики Казахстан по видам спорта;
2) спортсмены с инвалидностью по игровым видам спорта, являющиеся членами юношеских, юниорских, молодежных и взрослых сборных команд Республики Казахстан;
3) тренеры не ниже высшего уровня квалификации второй категории.
11. Контингент Центра имеет переменный состав.
12. Отделение по виду спорта формируется из числа спортсменов с инвалидностью по каждой возрастной категории и составляет не более тройного состава к наибольшему числу состава команды, которая допускается для участия в международных соревнованиях.

2-тарау. Орталықтың қызмет тәртібі
4. Мүгедектігі бар спортшыларды даярлау жыл бойы жүзеге асырады, бірақ мүгедектігі бар спортшыларды дайындаудың перспективалық бағдарламасына сәйкес бір мүгедектігі бар адамдар-спортшыға 250 күннен аспауы керек.
5. Жүйелі түрде жоғары спорттық нәтижелер көрсететін (халықаралық жарыстардың бірнеше мәрте жеңімпаздары мен жүлдегерлері) және келешекте өзінің спорттық көрсеткіштерін арттыратын мүгедектігі бар спортшылар Қазақстан Республикасының штаттағы құрамына немесе құрама командасына жіберіледі.
6. Халықаралық жарыстарда мүгедектігі бар спортшының көрсеткен нәтижелері Орталыққа да, мүгедектігі бар спортшыны Орталыққа ұсынған ұйымға да бірдей есептеледі.
7. Орталықтың аға жаттықтырушысы мүгедектігі бар спортшыларды дайындаудың келешек бағдарламасын әзірлейді және Орталықтың директорымен келіседі, сондай-ақ шақырылған жаттықтырушылармен бірлесіп, оның орындалуын бақылауға алады, мүгедектігі бар спортшыларды дайындауды және оларды жарыстарға қатыстыруды ұйымдастырады, мүгедектігі бар спортшылардың жарыстарға қатысу нәтижелеріне әрдайым талдау жасайды, мүгедектігі бар спортшылардың дайындық жоспарларын және келешектегі бағдарламаларын іске асырады, оқу-жаттығу жұмысының жеке жоспарларының орындалуын бақылайды, мүгедектігі бар спортшылармен патриоттық және тәрбиелік жұмыстарды ұйымдастырады және өткізеді.
8. Жеке жаттықтырушы мүгедектігі бар спортшының жеке жоспары бойынша жаттығу жүргізеді және Орталықтың аға жаттықтырушысының басшылығымен жұмыс істейді.
9. Қазақстан Республикасының штаттағы құрамасына немесе құрама командаларына өткен жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар мен ересектер жасындағы мүгедектігі бар спортшылар Орталықтың ауыспалы құрамында қалады.
10. Орталыққа мыналар қабылданады:
1) Орталықтарда спорт түрлерінен мүгедектігі бар спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар мен ересектер жасындағы және Қазақстан Республикасы чемпионаттарының (біріншіліктерінің) немесе халықаралық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын мүгедектігі бар спортшылар, сондай-ақ спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларының құрамына кіретін мүгедектігі бар спортшылар;
2) спорттың ойын түрлері бойынша Қазақстан Республикасының жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер құрама командаларының мүшелері болып табылатын мүгедектігі бар спортшылар;
3) жоғары деңгейдегі екінші біліктілік санатынан төмен емес жаттықтырушылар.
11. Орталықтың контингенті ауыспалы құрамда болады.
12. Спорт түрлерінен бөлімдер әр жас санаты бойынша мүгедектігі бар спортшылар қатарынан қалыптасады және халықаралық жарыстарға қатысуға жіберілетін команда құрамының ең көп санынан үш құрамнан артық емес құрайды.

13. Состав тренеров на один вид спорта в каждой возрастной группе составляет не более 4 единиц.
14. Состав спортсменов с инвалидностью, тренеров (отделений по видам спорта), единый календарь спортивно-массовых мероприятий утверждается руководителем Центра по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – Уполномоченный орган) ежегодно по летним паралимпийским, сурдлимпийским видам спорта до 20 января, по зимним паралимпийским, сурдлимпийским видам спорта до 20 мая.
15. На один вид спорта по каждой возрастной категории (юношеский, юниорский, молодежный и взрослый) директором Центра по согласованию с Уполномоченным органом назначается один старший тренер сборной команды Республики Казахстан по: юношескому, юниорскому, молодежному и взрослому возрастам.
16. Состав спортсменов с инвалидностью и тренеров пересматривается по окончании тренировочного и соревновательного цикла на основании решения Центра по согласованию с Уполномоченным органом, но не более двух раз в год на каждое отделение по виду спорта, за исключением случаев, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 19 настоящих Правил.
17. Спортсмены с инвалидностью, привлекаемые к централизованной подготовке в Центре, представляют следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность;
2) копию удостоверения о присвоении спортивного звания согласно приложению 4 к Правилам присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание, утвержденным приказом председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 29 июля 2014 года № 300 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9675);
3) копию справки об инвалидности по форме согласно приложению 15 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589);
4) копию заключения республиканского Центра спортивной медицины и реабилитации или врачебно-физкультурного диспансера о состоянии здоровья спортсмена и перспективы его занятий данным видом спорта (в произвольной форме);

13. Бір спорт түрінен әр жас топтағы жаттықтырушылар құрамы 4 бірліктен аспауы тиіс.
14. Мүгедектігі бар спортшылардың, жаттықтырушылардың (спорт түрлері бөлімшелер бойынша) құрамы, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісімі бойынша Орталық басшысымен жыл сайын жазғы Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша 20 қаңтарға дейін, қысқы Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша 20 мамырға дейін бекітеледі.
15. Орталық директоры уәкілетті органның келісімімен бір спорт түрінен барлық жас санаты бойынша (жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер) жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер санаты бойынша Қазақстан Республикасының бір аға жаттықтырушысын тағайындайды.
16. Осы Қағидалардың 19-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайлардан басқа, спорт түрінен әр бөлімдегі мүгедектігі бар спортшылардың және жаттықтырушылардың құрамы уәкілетті органның келісімі бойынша, Орталықтың шешімімен жаттығу және жарыс кезеңі аяқталғаннан кейін қайта қаралады, бірақ жылына екі реттен аспауы тиіс.
17. Орталықта орталықтандырылған дайындыққа тартылатын мүгедектігі бар спортшылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) "Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 29 шілдедегі № 300 бұйрығымен бекітілген Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидалары, сондай-ақ олардың сипаттамасына 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спорттық атақ беру туралы куәліктің көшірмесі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9675 болып тіркелген);
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мүгедектік туралы анықтама (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген);
4) республикалық Спорттық медицина және оңалту орталығының немесе дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерінің спортшының денсаулығы және оның осы спорт түрімен келешекте одан әрі шұғылдануы туралы қорытындысының (еркін нысанда) көшірмесін;

5) личную карточку спортсмена с инвалидностью по форме, согласно приложению к настоящим Правилам;
6) подтверждение спортивных результатов (копия протокола соревнований).
18. Тренеры, привлекаемые к подготовке спортсменов с инвалидностью в Центре, представляют следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность;
2) копию приказа о присвоении квалификационной категории;
3) копию медицинской документации по форме 075/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
19. Спортсмен с инвалидностью отчисляется из Центра по следующим основаниям:
1) снижение спортивных результатов в соответствии с индивидуальным планом, в части завоевания медалей и мест на соревнованиях;
2) по состоянию здоровья на основании медицинского заключения;
3) применение запрещенных субстанций и запрещенных методов;
4) нарушение трудового распорядка Центра.
20. В отделениях по видам спорта Центра создаются тренерские советы по каждому виду спорта, состоящие из председателя и членов. Члены тренерского совета назначаются из числа тренеров. Председателем тренерского совета назначается старший тренер Центра по виду спорта.
Для участия в заседаниях тренерского совета привлекаются заинтересованные специалисты Центра и заинтересованные организаций.
21. Тренерский совет рассматривает вопросы по подготовке или участию спортсменов с инвалидностью, тренеров и других специалистов Центра в спортивных соревнованиях.
22. Заседание тренерского совета проводятся при наличии не менее 2/3 от общего числа членов тренерского совета.
23. Решение тренерского совета принимается большинством голосов его членов. Решение тренерского совета оформляется протоколом и подписывается председателем и членами тренерского совета. Голос председателя тренерского совета является решающим.
24. Для медицинского наблюдения и диагностики состояния функциональной подготовки спортсменов с инвалидностью, проведения профилактических мероприятий и оптимизации восстановительных процессов Центр обеспечивается необходимым медицинским помещением и оборудованием, необходимыми медикаментами и средствами медицинского назначения в пределах выделяемого финансирования.

5) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бар спортшының жеке картасын;
6) спорттық нәтижелердің растамаларын (жарыс хаттамаларының көшірмесін).
18. Орталықта мүгедектігі бар спортшыны дайындауға тартылатын жаттықтырушылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесін;
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 075/е нысан бойынша таңдаған спорт түрі бойынша сабақтарға жіберілгені туралы учаскелік дәрігер берген медициналық анықтама.
19. Мүгедектігі бар спортшы Орталықтан келесі негіздер бойынша шығарылады:
1) жеке жоспарына сәйкес жарыстарда медальдар және орындар иелену бөлігінде спорттық нәтижелерінің төмендеуі;
2) медициналық қортынды негізінде денсаулық жағдайына;
3) тыйым салынған субстанциялар мен әдістер құралдарды қолдануына;
4) Орталықтың еңбек тәртібін бұзуына байланысты.
20. Орталықтың спорт түрлерінен бөлімдерінде әр спорт түрі бойынша төрағасынан және мүшелерінен тұратын жаттықтырушылар кеңесі құрылады. Жаттықтырушылар кеңесінің мүшелері жаттықтырушылардан тағайындалады. Орталықтың спорт түрі бойынша аға жаттықтырушысы Жаттықтырушылар кеңесінің төрағасы болып тағайындалады.
Жаттықтырушылар кеңесінің отырысына қатысу үшін Орталықтың мүдделі мамандары және мүдделі ұйымдар тартылады.
21. Жаттықтырушылар кеңесі Орталықтың мүгедектігі бар спортшыларының, жаттықтырушыларының және басқа мамандарының спорттық жарыстарға дайындалуы мен қатысуына қатысты мәселелерді қарастырады.
22. Жаттықтырушылар кеңесінің отырысы жаттықтырушылар кеңесі мүшелерінің жалпы саны 2/3-ден кем болмаған жағдайда өткізіледі.
23. Жаттықтырушылар кеңесінің шешімі оның мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады. Жаттықтырушылар кеңесінің шешімі хаттамамен ресімделеді және оған жаттықтырушылар кеңесінің төрағасы мен мүшелері қол қояды. Жаттықтырушылар кеңесінің төрағасының даусы шешуші болып табылады.
24. Мүгедектігі бар спортшыларды медициналық бақылау және олардың функционалдық дайындығын диагностикалау үшін Орталықтың алдын-алу іс-шараларын өткізу және қалпына келтіру процесін оңтайландыруға бөлінген қаражат шегінде қажетті медициналық үй-жаймен, жабықтармен, қажетті дәрі-дәрмекпен және медициналық мақсаттағы құралдармен қамтамасыз етіледі.

25. Спортивные врачи совместно с тренерами Центра осуществляют врачебное наблюдение за спортсменами с инвалидностью в период учебно-тренировочных сборов и соревнований. Результаты врачебных наблюдений используются тренерами для коррекции индивидуальных планов подготовки спортсменов с инвалидностью.
26. Два раза в год спортсмены с инвалидностью Центра проходят медицинское обследование в Республиканском центре спортивной медицины и реабилитации и в медицинских организациях.
27. Центр для организации учебно-тренировочной работы имеет следующую документацию:
1) годовой план работы Центра;
2) единые календари спортивно-массовых мероприятий на год;
3) протоколы соревнований и анализы выступлений спортсменов с инвалидностью Центра;
4) индивидуальные планы подготовки спортсменов с инвалидностью;
5) личные карточки спортсменов с инвалидностью, тренеров;
6) списки спортсменов с инвалидностью и тренеров;
7) формы обязательных статистических данных.
Приложение к Правилам
деятельности Центра
спортивной подготовки для лиц
с ограниченными физическими
возможностями, в котором
осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного
резерва и спортсменов
с инвалидностью высокого класса
Форма
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА СПОРТСМЕН
Фото
1. Фамилия ___________________________________________________
2. Имя _______________________________________________________
3. Отчество (при его наличии) ___________________________________
4. Дата рождения ______________________________________________
(день, месяц, число)
5. Место рождения _____________________________________________
(область, район, город, село)
6. Образование ________________________________________________
(уровень образования, наименование учебного заведения)
7.
№ документа удостоверяющего личность
______________________________
13.
Антропометрические данные спортсмена:
Рост ___ сантиметра (ов), вес ____ килограмм (ов)
Спортивный класс________
8.
Индивидуальный идентификационный номер
______________________________
Размер костюма: ______________________
9.
Спортивное звание
______________________________
Размер головного убора: _____________
10.
Личный тренер
(Фамилия, Имя, Отчество
(при его наличии)
___________________________
Размер обуви:
________________________
11.
Знание языков
_______________________
Место постоянного проживания:
_____________________________________
12.
Контактный телефон:
_________________
14.
Вид спорта __________________________
Выступления на республиканских и международных спортивных соревнованиях:
№ п/п
Наименование соревнований
Место, сроки и дата (по хронологии) проведения
Планируемый результат
Показанный результат
1
2
Подпись спортсмена _______________ Подпись тренера ____________
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов
в сферах культуры, физической
культуры и спорта, в которые
вносятся изменения
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 26 ноября 2014 года № 111
Правила проведения классификации спортсменов с инвалидностью

25. Спорт дәрігерлері Орталықтың жаттықтырушыларымен бірлесіп, оқу-жаттығу жиыны мен жарыстар кезінде мүгедектігі бар спортшыларға дәрігерлік бақылауды жүзеге асырады. Дәрігерлік бақылаудың нәтижелерін жаттықтырушылар мүгедектігі бар адамдар-спортшылардың жеке дайындық жоспарларын түзету үшін пайдаланады.
26. Орталықтың мүгедектігі бар спортшылары жылына екі рет Республикалық спорттық медицина және оңалту орталығында және медициналық ұйымдарда тереңдетілген медициналық тексеруден өтеді.
27. Орталықтың оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру үшін келесі құжаттамалары болады:
1) Орталықтың жылдық жоспары;
2) жылдық спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі;
3) жарыс хаттамалары мен Орталық мүгедектігі бар спортшыларының қатысуының талдамалары;
4) мүгедектігі бар спортшыларды даярлаудың жеке жоспарлары;
5) мүгедектігі бар спортшының, жаттықтырушының жеке карточкалары;
6) мүгедектігі бар спортшылар мен жаттықтырушылардың тізімі;
7) статистикалық деректердің міндетті нысандары.
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі мүгедектігі бар
спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесін
жүзеге асырылатын дене
мүмкіндіктері шектеулі
тұлғаларға арналған спорттық
даярлау орталығының қызметі
қағидаларына қосымша
Нысан
СПОРТШЫНЫҢ ЖЕКЕ КАРТОЧКАСЫ
Фото
1. Тегі _____________________________________________________
2. Аты_____________________________________________________
3. Әкесінің аты (ол болған кезде) ______________________________
4. Туған күні________________________________________________
(күні, айы, жылы)
5. Туған жері________________________________________________
(облыс, қала)
6. Білімі____________________________________________________
(білім деңгейі, оқу орнының атауы)
7.
Жеке басын куәландыратын құжаттың № ___________________
13.
Спортшының антропометрлік деректері:
Бойы___сантиметр, салмағы __ килограмм
Спорттық санаты_________
8.
Жеке сәйкестендіру нөмірі_____
Костюмінің мөлшері ___________
9.
Спорттық атағы _______________
Бас киімінің мөлшері ________
10.
Жеке жаттықтырушысы ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Аяқ киімінің мөлшері ________
11.
Тілдерді меңгеруі ____________
Тұрақты тұратын жері ________
12.
Байланыс телефоны:____________
14.
Спорт түрі ___________________
Республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуы
Р/С №
Жарыстың атауы
Өткізу мерзімі мен орны (хронолия бойынша)
Жоспарланған
нәтиже
Көрсеткен нәтижесі
1
2
Спортшының жеке қолы ____________
Жаттықтырушының қолы ______________
Мәдениет, дене шынықтыру
және спорт салаларындағы
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2014 жылғы 26 қарашадағы
№ 111 бұйрығымен
бекітілген
Мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізудің қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения классификации спортсменов с инвалидностью (далее – Правила) определяют порядок, условия проведения классификации спортсменов с инвалидностью.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) старший классификатор – физическое лицо, осуществляющее руководство и координацию вопросов классификации в данном виде спорта во время конкретного соревнования в соответствии с международными стандартами оценки спортсмена с инвалидностью и международными стандартами по протестам и апелляциям;
2) тренер – физическое лицо, имеющее спортивное профессиональное образование, осуществляющее учебно-тренировочный процесс подготовки спортсмена и руководство его состязательной деятельностью для достижения спортивных результатов;
3) спортсмен с инвалидностью – физическое лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, травмами, их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности, и занимающееся доступным видом (доступными видами) спорта;
4) классификация спортсменов с инвалидностью – процесс определения классификатором или группой классификаторов класса (классификационной категории) спортсменов с инвалидностью с целью создания им возможности соревноваться с другими спортсменами с инвалидностью, имеющими аналогичный уровень функциональных возможностей;
5) класс (классификационная категория) – категория, определяющая уровень ограничения активности спортсменов с инвалидностью в результате поражения (далее – класс);
6) классификатор – физическое лицо, осуществляющее проведение классификации спортсменов с инвалидностью по уровню их функциональных возможностей, уполномоченное на это организаторами соревнований и прошедшее специальную подготовку, подтвержденную соответствующим документом;
7) группа классификаторов – несколько классификаторов, объединенных в группу старшим классификатором, при возникновении затруднений в определении класса.
Глава 2. Порядок проведения классификации
3. Проведение классификации осуществляется классификатором, имеющим соответствующий документ, выданный республиканскими общественными объединениями по паралимпийским, сурдлимпийским и специальным олимпийским видам спорта.
4. Классификация включает в себя следующие процедуры:
1) подготовка к классификации;
2) проведение тестирования;
3) составление и подписание отчета о классификации.
5. Спортсмены с инвалидностью в период прохождения классификации имеют при себе:
1) соответствующую спортивную одежду;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізудің қағидалары (бұдан әрі – Қағида) мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізудің тәртібін, шарттарын анықтайды.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аға сыныптаушы – мүгедектігі бар спортшыны бағалаудың халықаралық стандарттары мен Наразылықтар мен апелляциялар бойынша халықаралық стандарттарға сәйкес нақты жарыс кезінде аталған спорт түрінде сыныптау мәселелеріне басшылықты және үйлестіруді жүзеге асыратын жеке тұлға;
2) жаттықтырушы – спорттық кәсіпби білімі бар, спорттық нәтижелерге қол жеткізуі үшін спортшыны даярлаудың оқу-жаттығу процесін және оның жарыстастық қызметіне басшылықты жүзеге асыратын жеке тұлға;
3) мүгедектігі бар спортшы – тыныс-тiршiлiгінің шектелуiне әкеп соқтыратын аурулардан, жарақаттардан, олардың салдарларынан, кемiстiктерден ағза функциялары үнемі бұзылып, денсаулығы нашарлаған және спорттың қолжетімді түрімен (қолжетімді түрлерімен) айналысатын жеке тұлға;
4) мүгедектігі бар спортшыларды сыныптау – мүгедектігі бар спортшылардың функционалдық мүмкіндіктері ұқсас деңгейдегі басқа спортшылармен бірдей шарттарда жарысқа түсуіне мүмкіндік жасау мақсатында мүгедектігі бар спортшылардың сыныбын (сыныптау санатын) сыныптаушының немесе сыныптаушылар тобының анықтау үдерісі;
5) сынып (сыныптау санаты) – мүгедектігі бар спортшының алған зақымының нәтижесінде оның белсенділігінің шектелу деңгейін анықтайтын санат (бұдан әрі - сынып);
6) сыныптаушы – функционалдық мүмкіндіктерінің деңгейі бойынша мүгедектігі бар спортшыларға сыныптау жүргізуді жүзеге асыратын, бұған жарыстарды ұйымдастырушылар уәкілеттік берген және тиісті құжатпен расталған арнайы дайындықтан өткен жеке тұлға;
7) сыныптаушылар тобы – сыныпты анықтауда қиындықтар туындаған жағдайда аға сыныптаушы тобына біріктірілген бірнеше сыныптаушылар; спортшылардың спорттық сыныбы мен спорттық сынып дәрежесін анықтайтын сыныптаушылар тобы.
2-тарау. Сыныптау жүргізудің тәртібі
3. Сыныптауды жүргізу параолимпиадалық, сурдоолимпиадалық және арнайы олимпиадалық спорт түрлері жөніндегі республикалық қоғамдық бірлестіктер берген тиісті құжаты бар сыныптаушы жүзеге асырады.
4. Сыныптау келесі рәсімдерді қамтиды:
1) сыныптауға дайындалу;
2) тестілеу жүргізу;
3) сыныптау туралы есеп жасау және оған қол қою.
5. Мүгедектігі бар спортшыларда сыныптаудан өту кезінде мыналар болу керек:
1) тиісті спорттық киім;

2) документ, подтверждающий заболевание (диагноз);
3) рентгенограмму;
4) приспособление, которое будет использоваться во время соревнования (технические вспомогательные (компенсаторные) средства; кресло-коляску для соревнований или повседневного пользования; протезы и ортопедические аппараты для соревнований и/или повседневного пользования; очки и/или контактные линзы, используемые для коррекции зрения).
6. Подготовка к классификации включает в себя:
1) закрепление старшим классификатором классификатора по виду спорта;
2) сбор, хранение информации о спортсмене с инвалидностью;
3) изучение физических данных и функциональных возможностей спортсмена с инвалидностью;
4) установление необходимости прохождения классификации спортсменом с инвалидностью с присвоением ему статуса;
5) определение даты, времени прохождения тестирования спортсменом с инвалидностью и уведомление об этом спортсмена с инвалидностью до начала соревнования.
7. Для определения необходимости прохождения классификации устанавливается следующее:
1) проходил ли спортсмен с инвалидностью классификацию;
2) наличие класса, определенного временно, в связи с изменением состояния здоровья;
3) наличие класса, определенного постоянно.
При не прохождении спортсменом с инвалидностью классификации ему присваивается статус нового класса "N".
При наличии класса, определенного временно, спортсменам с инвалидностью присваивается статус класса "R".
При наличии класса определенного постоянно, спортсменам с инвалидностью присваивается статус класса "C".
8. Тестирование включает в себя наблюдение за спортсменом с инвалидностью в процессе выполнения им имитационных спортивных соревновательных действий и определение класса (классификационных категорий) для участия в соревнованиях по видам спорта согласно Приложению к Правилам. Имитационные спортивные соревновательные действия составляются классификатором.
Перед тестированием спортсмена с инвалидностью классификатор ознакамливает спортсмена с инвалидностью и его тренера с порядком прохождения классификации.
Тестирование проводится классификатором или группой классификаторов.
9. По результатам тестирования определяются соответствующий класс. Результаты оформляются протоколом по тестированию спортсмена с инвалидностью, который подписывается классификатором или группой классификаторов.
10. Спортсмен с инвалидностью дает письменное согласие на тестирование, использование фото- и видеосъемки во время прохождения классификации, сотрудничество с классификатором.
11. Если спортсмен с инвалидностью испытывает болевые ощущения, которые препятствуют прохождению тестирования, он подает заявление в произвольной форме о переносе тестирования. Старший классификатор рассматривает заявление и назначает тестирование на другое время в зависимости от состояния здоровья спортсмена с инвалидностью.

2) науқасы (диагнозы) туралы тиісті ақпарат;
3) рентгенограмма;
4) жарыс уақытында пайдаланылатын құралдар (техникалық қосымша (компенсаторлық) құралдар; жарыстарға немесе күнделікті пайдалануға арналған арба; жарыстарға және/немесе күнделікті пайдалануға арналған протездер мен ортопедиялық аппараттар; көру қабілеттерін түзету үшін пайдаланатын көзілдіріктер немесе жанама линзалары және басқалар);
6. Сыныптауға дайындалу келесіні қамтиды:
1) аға сыныптаушының спорт түрі бойынша сыныптаушыны бекітуі;
2) мүгедектігі бар спортшы туралы ақпаратты жинау және сақтау;
3) мүгедектігі бар спортшының жеке мәліметтері және функционалды мүмкіндіктерін зерттеу;
4) мүгедектігі бар спортшыны оған мәртебе бере отырып сыныптау жүргізу қажеттігін анықтау;
5) мүгедектігі бар спортшыға тестілеу жүргізу күнін, уақытын анықтау және бұл туралы жарыс басталғанға дейін мүгедектігі бар спортшыға хабарлау.
7. Сыныптаудан өту қажеттілігін анықтау үшін келесілер анықталады:
1) мүгедектігі бар спортшының сыныптаудан өткен-өтпегендігі;
2) денсаулық жағдайының өзгеруіне байланысты уақытша анықталған сыныбының болуы;
3) тұрақты анықталған сыныбының болуы.
Мүгедектігі бар спортшы сыныптаудан өтпеген жағдайда оған жаңа "N" сыныбы мәртебесі беріледі.
Уақытша анықталған сыныбы бар болған жағдайда мүгедектігі бар спортшыларға "R" спорттық сыныбы мәртебесі беріледі.
Тұрақты анықталған сыныбының бар болған жағдайда мүгедектігі бар спортшыларға "C" сыныбы мәртебесі беріледі.
8. Тестілеу Қағидаға қосымшаға сәйкес имитациялық спорттық жарыстық іс-әрекеттерді орындау процесінде мүгедектігі бар спортшыны бақылауды және спорт түрлері бойынша жарыстарға қатысу үшін сыныптарын (сыныптау санаттарын) анықтауды қамтиды. Имитациялық спорттық жарыстық іс-әрекеттерді сыныптаушы жасайды.
Мүгедектігі бар спортшыны тестілеу басталмас бұрын сыныптаушы мүгедектігі бар спортшы мен оның жаттықтырушысын сыныптаудан өту тәртібімен таныстырады.
Тестілеуді сыныптаушы немесе сыныптаушылар тобы өткізеді.
9. Тестілеу нәтижелері бойынша тиісті сынып анықталады. Нәтижелері мүгедектігі бар спортшыны тестілеу жөніндегі хаттамамен рәсімделеді, оған сыныптаушы немесе сыныптаушылар тобы қол қояды.
10. Мүгедектігі бар спортшы тестілеуге, сыныптаудан өту кезінде фото- және видео түсірілімдерді пайдалануға сыныптаушымен ынтымақтастық жазбаша келісім береді.
11. Егер мүгедектігі бар спортшы тестілеуден өтуге кедергі келтіретін ауырлық сезінсе, ерікті түрде тестілеуді өткізуді ауыстыру туралы өтініш береді. Аға сыныптаушы өтінішті қарайды және мүгедектігі бар спортшының денсаулық жағдайына қарай тестілеуді басқа уақытқа тағайындайды.

12. В ходе классификации используются электронные информационные ресурсы, содержащие персональные данные спортсмена с инвалидностью, при письменном согласии на это спортсмена с инвалидностью.
13. Отчет о классификации составляет классификатор или группа классификаторов и подписывает старший классификатор.
Приложение к Правилам
проведения классификации
спортсменов с инвалидностью
Физические данные
Функциональные возможности
Класс (классификационные категории)
Вид спорта
1.
С нарушением зрения
Отсутствие светоощущения в каждом глазу;
В1
Универсален для всех видов спорта
2.
С нарушением зрения
Отсутствие способности различить очертания руки до остроты зрения 2/60 (0,03) и/или поля зрения менее 5 градусов
В2
Универсален для всех видов спорта
3.
С нарушением зрения
Отсутствие остроты зрения свыше 2/60 (0,03) до 6/60 (0,1) или поля зрения более 5 градусов и менее 20 градусов
В3
Универсален для всех видов спорта
4.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория стоячих спортсменов с инвалидностью)
Двухсторонняя ампутация выше колена
LW 1
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
5.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория стоячих спортсменов с инвалидностью)
Односторонняя ампутация выше колена
LW 2
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
6.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория стоячих спортсменов с инвалидностью)
Двухсторонняя ампутация ниже колена и/или церебральный паралич
LW 3
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
7.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория стоячих спортсменов с инвалидностью)
Односторонняя ампутация ниже колена
LW 4
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
8.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория стоячих спортсменов с инвалидностью)
Двухсторонняя ампутация рук
LW 5/7
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
9.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория стоячих спортсменов с инвалидностью)
Ампутация или другие поражения в одной руке
LW 6/8
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
10.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория стоячих спортсменов с инвалидностью)
Поражение одной верхней и одной нижней конечностей
LW 9
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
11.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория сидячих спортсменов с инвалидностью)
Отсутствие функционального равновесия в положении сидя
LW 10
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
12.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория сидячих спортсменов с инвалидностью)
Спортсмены с инвалидностью, имеющие поражение нижней конечности (-ей) и туловища. Спортсмен с инвалидностью имеет некоторые функции верхних мышц брюшного пресса и разгибателей, или более низкое поражение двигательных функций со спайками в позвоночнике /сколиозом, или более высокий уровень поражения позвоночника с неполной травмой спинного мозга, отвечающего критериям данного класса. Спортсмен с инвалидностью может удерживать в статике положения сидя с надлежащим закреплением ремнями на скамье для тестов без поддержки рукой, а также отсутствует чувствительность ягодиц.

12. Сыныптау кезінде бұған мүгедектігі бар спортшының жазбаша келісімі болған жағдайда мүгедектігі бар спортшының дербес деректерін қамтитын электронды ақпараттық ресурстар пайдаланылады.
13. Сыныптау туралы есепті сыныптаушы немесе сыныптаушылар тобы жасайды және оған аға сыныптаушы қол қояды.
Мүгедектігі бар спортшыларға
сыныптау жүргізудің
қағидаларына қосымша
Сыныптар (сыныптау санаттары)
Нақты мәліметтері
Функционалдық мүмкіндіктер
Сынып (сыныптау санаттары)
Спорт түрі
1.
Көру қабылеті төмен
Оның болғанына дейін әрбір көзде жарықты сезінудің болмауы
В1
Барлық спорт түрлеріне әмбебап
2.
Көру қабылеті төмен
2/60 (0,03) көру қабілетінің өткірлігіне дейін және/немесе 5 градустан кем көру өрісіне дейін қолдың кескінін айыру қабілетінің болмауы
В2
Барлық спорт түрлеріне әмбебап
3.
Көру қабылеті төмен
Көру қабілетінің 2/60 (0,03) аса 6/60 (0,1) дейін өткірлігінің болмауы немесе 5 градустан аса және кем дегенде 20 градус көру өрісінің болуы
В3
Барлық спорт түрлеріне әмбебап
4.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (тұра алатын мүгедектігі бар -спортшылардың санаты )
Тізеден жоғары екі жақты ампутация
LW 1
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
5.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (тұра алатын мүгедектігі бар спортшылардың санаты )
Тізеден жоғары бір жақты ампутация
LW 2
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
6.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (тұра алатын мүгедектігі бар спортшылардың санаты)
Тізеден төмен екі жақты ампутация немесе церебальді сал
LW 3
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
7.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (тұра алатын мүгедектігі бар спортшылардың санаты)
Тізеден төмен бір жақты ампутация
LW 4
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
8.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (тұра алатын мүгедектігі бар спортшылардың санаты)
Қолдың екі жақты ампутациясы
LW 5/7
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
9.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (тұра алатын мүгедектігі бар спортшылардың санаты)
Бір қолдың ампутациясы немесе басқа да зақымдар
LW 6/8
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
10.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (тұра алатын мүгедектігі бар спортшылардың санаты)
Бір қол және бір аяқ басының зақымы
LW 9
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
11.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (отыратын мүгедектігі бар спортшылардың санаты)
Отырған қалыпта функционалдық тепе-теңдіктің болмауы
LW 10
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
12.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (отыратын мүгедектігі бар спортшылардың санаты)
Аяғының (аяқтарының) бастары мен денесі зақымданған. Спортшының құрсақ тығыршығы мен бүгілетін жерлерінің жоғары бұлшық еттері зақымданған, немесе омыртқаларының (сколиоз) зақымы болғандықтан, қозғалыс қызметтері аздап зақымданған, немесе жұлыны толық зақымданбай аталған сыныптың бағамдарына жауап беретін омыртқалары жоғары деңгейде зақымданған

LW 10,5
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
13.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория сидячих спортсменов с инвалидностью)
Спортсмены с инвалидностью, имеющие поражение нижней конечности (-ей), мышцы брюшного пресса и разгибатели туловища в контакте с мышцами таза. Функции мышц бедра и чувствительность ягодиц отсутствуют. Спортсмен с инвалидностью может сидеть на наклонной скамье с надлежащим закреплением ремнями без поддержки руками
LW 11
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
14.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория сидячих спортсменов с инвалидностью)
Спортсмены с инвалидностью, имеющие поражение нижней конечности (-ей), функции мышц туловища близкие к норме, имеют некоторые функции сгибателей бедра, при этом имеют потерю чувствительности в ягодицах и задней части бедра (бедер);
LW11,5
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
15.
С поражением опорно-двигательного аппарата (категория сидячих спортсменов с инвалидностью)
Хорошее равновесие в положении сидя, частичная параплегия или ампутация нижней конечности (-ей)
LW 12
Горнолыжный спорт, лыжные гонки и биатлон
16.
С поражением опорно-двигательного аппарата (ходячие спортсмены с инвалидностью), с нарушением зрения
Спортсмены с инвалидностью, имеющие поражения конечностей и/или нарушение зрения, участвующие в беговых дисциплинах, по метанию, в дисциплинах по прыжкам
T42, T43, T44, T45, T46, LAT3 и LAT4, T35, T36, T37, T38, T11, TI2, TI3, T20, F40, F42, F43, F44, F45, F46, LAF4, LAF5 и LAF6, а так же класс F58 стоя, F35, F36, F37, F38, F11, F12, F13, F20
Легкая атлетика
17.
С поражением опорно-двигательного аппарата (на кресло-колясках), с нарушением зрения
Спортсмены с инвалидностью, имеющие поражения конечностей и/или нарушение зрения используются в дисциплинах гонки на кресло-колясках
T51, T52, T53, T54, LAT1 и LAT2, T32, T33, T34
Легкая атлетика
18.
С поражением опорно-двигательного аппарата (на кресло-колясках), с нарушением зрения
Спортсмены с инвалидностью, имеющие поражения конечностей и/или нарушение
зрения используются в дисциплинах метания
F51, F52, F53, F54, F55, F56, F57, F58 и LAF1, LAF2, LAF3, F32, F33, F34
Легкая атлетика
19.
С поражением опорно-двигательного аппарата, с нарушением зрения
Спортсмены с инвалидностью имеют потерю конечностей, церебральный паралич (координация и ограничения подвижности), травмы позвоночника (слабость или паралич, влияющие на конечности), карлики.
S1 – S13
Плавание
20.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Спортсмены с инвалидностью с тетраплегией, передвигающиеся в кресле-коляске
ARW1
Стрельба из лука
21.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Спортсмены с инвалидностью с параличом, передвигающиеся в кресле-коляске
ARW2
Стрельба из лука
22.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Спортсмены с инвалидностью кто стреляет из положения сидя на стуле. Класс ARST-C - в пределах класса ARST спортсмены с инвалидностью с серьезными поражениями верхних конечностей могут быть определены в подкласс ARST-C, им разрешается участвовать в соревнованиях в облегченных условиях.
ARST (с подклассом ARST-C)
Стрельба из лука
23.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Спортсмены с инвалидностью, стреляющие из пистолета и винтовки, которым не требуются специальные приспособления для поддержки оружия;
SH1A
Стрельба пулевая
– спортсмены с инвалидностью колясочники, у которых не нарушены функции туловища. На кресле-коляске для стрельбы не позволяется иметь спинку. Эти спортсмены с инвалидностью могут по желанию соревноваться в положении стоя
24.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Спортсмены с инвалидностью колясочники, у которых атрофированы нижние конечности, или имеются серьезные поражения нижних конечностей, но имеется хорошая координация тазом. На кресле-коляске для стрельбы разрешается иметь низкую спинку
SH1B
Стрельба пулевая
25.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Спортсмены с инвалидностью колясочники, у которых атрофированы нижние конечности, или имеются серьезные поражения нижних конечностей и слабые и/или отсутствующие функции туловища. На кресле-коляске для стрельбы разрешается иметь спинку
SH1C
Стрельба пулевая
26.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Спортсмены с инвалидностью колясочники, у которых одна верхняя конечность атрофирована или имеются серьезные поражения верхних конечностей, но они имеют нормальные функции туловища. На кресло-коляске для стрельбы не позволяется иметь спинку. Эти спортсмены с инвалидностью могут по желанию соревноваться в положении стоя
SH2A
Стрельба пулевая
27.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Спортсмены с инвалидностью колясочники, у которых атрофированы нижние конечности или имеются серьезные поражения нижних конечностей, но они имеют хорошую координацию таза. На кресле-коляске для стрельбы разрешается иметь низкую спинку
SH2B
Стрельба пулевая
28.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Спортсмены с инвалидностью колясочники, у которых атрофированы нижние конечности или имеются серьезные поражения нижних конечностей, и они имеют слабую/отсутствующую функцию туловища. На кресле-коляске для стрельбы разрешается иметь высокую спинку
SH2C
Стрельба пулевая
29.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Спортсмены с инвалидностью соревнуются в десяти отдельно определяемых весовых категориях для мужчин и женщин.
Весовые категории
Пауэрлифтинг
Для каждой ампутации по лодыжке 1/2 кг для всех весовых категорий;
Для каждой ампутации ниже колена 1 кг для до - 67 кг, 1 1/2 кг от 67,01 кг и выше;
Для каждой ампутации выше колена 1 1/2 кг для до - 67 кг, 2 кг от + 67,01 кг и выше;
Для каждой ампутации на уровне тазобедренного сустава с его полной экзартикуляцией 2 1/2 кг до - 67 кг, 3 кг от 67,01 кг и выше.
30.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Спортсмен с инвалидностью не классифицируется как D при снижении мышечной силы сидеть прямо с распрямленным туловищем из-за уменьшения подвижности в тазобедренном суставе. Дисплазия тазобедренного сустава в некоторых случаях может быть
D
Волейбол сидя
31.
С поражением опорно-двигательного аппарата
Диагнозы коксартроз, дисплазия, эндопротез тазобедренного сустава. Функция тазобедренных суставов усугубляется в положении сидя, сгибание сустава не более 90 градусов
MD
Волейбол сидя
Приложение 5
к Перечню некоторых приказов
в сферах культуры, физической
культуры и спорта, в которые
вносятся изменения
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 258
Минимальный социальный стандарт
"Обеспечение доступности спортивных сооружений, находящихся в государственной собственности"

LW 10,5
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
13.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (отыратын мүгедектігі бар спортшылардың санаты)
Аяғының/аяқтарының бастары зақымданған, жамбас бұлшық еттерімен байланысқанда құрсақ тығыршығы мен бүгілетін жерлерінің бұлшық еттері зақымданған спортшылар. Сан бұлшық еттерінің қызметі бұзылған, бөксе сезімталдығы жоқ. Спортшы көлбеу орындықта қолдарының сүйемелдеуінсіз тиісті белбеумен бекітіліп отыра алады және сынақтың кейбір түрлерін орындай алады
LW 11
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
14.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (отыратын мүгедектігі бар спортшылардың санаты)
Аяғының/аяқтарының бастары зақымданған, дене бұлшық еттерінің қызметі қалыптыға жақын, бөксе сезімталдығы мен санның жамбас бөлігі (бөліктері) сезімталдығынан айырылған санның бүгілу қызметі бұзылған спортшылар
LW11,5
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
15.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (отыратын мүгедектігі бар спортшылардың санаты)
Отырған қалыптағы жақсы тепе-теңдік, жарым-жарты параплегия немесе аяқ басының немесе бастарының ампутациясы
LW 12
Тау шаңғысы спорты, шаңғы жарысы және биатлон
16.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (жүре алатын мүгедектігі бар спортшылар), көру қабылеті төмен
Шеңберлері зақымданған және/немесе көру қабылеті төмен мүгедектігі бар спортшылар, жүгіру түрлерінде, лақтыру мен секіру тәртіпте қатысатын
T42, T43, T44, T45, T46, LAT3 және LAT4, T35, T36, T37, T38, T11, TI2, TI3, T20, F40, F42, F43, F44, F45, F46, LAF4, LAF5 және LAF6, F58 тұрып, F35, F36, F37, F38, F11, F12, F13, F20
Жеңіл атлетика
17.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (арбада отыратын), көру қабылеті төмен
Шеңберлері зақымданған және/немесе көру қабылеті төмен мүгедектігі бар спортшылар, арбамен жарысқан кезде пайдаланылатын
T51, T52, T53, T54, LAT1 және LAT2, T32, T33, T34
Жеңіл атлетика
18.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған (арбада отыратын), көру қабылеті төмен
Шеңберлері зақымданған және/немесе көру қабылеті төмен мүгедектігі бар спортшылар лақтыру кезінде пайдаланатын
F51, F52, F53, F54, F55, F56, F57, F58 және LAF1, LAF2, LAF3, F32, F33, F34
Жеңіл атлетика
19.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған, көру қабылеті төмен
Аяқтарының/қолдарының бастарынан айырылған, церебальді сал болған (үйлестіру және қимыл-қозғалысты шектеу), омыртқаның жарақаты бар (әлсіздік немесе аяқ-қолдардың басына әсер ететін сал), ергежейлілер мүгедектігі бар спортшылар
S1 – S13
Жүзу
20.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Арбасымен қозғалатын тетраплегиялы бар мүгедектігі бар спортшылар жатады
ARW1
Садақ ату
21.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Арбасымен қозғалатын сал болған бар мүгедектігі бар спортшылар жатады
ARW2
Садақ ату
22.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Бұл сыныпқа тұра алатын немесе орындықта отырып ата алатын мүгедектігі бар спортшылар жатады. ARST-C сыныбы ARST сыныбының шеңберіндегі қолдарының бастары айтарлықтай зақымданған спортшылар ARST-C төменгі сыныбында белгіленуі мүмкін, оларға жеңілдетілген шарттарда жарыстарға қатысуға рұқсат беріледі.
ARST (ARST-C төменгі сыныбымен)
Садақ ату
23.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Тұра алатын және дене бітімінің қызметі қалыпты арбада отырған мүгедектігі бар спортшылар. Атуға арналған арбада арқалықтың болуына рұқсат етілмейді. Бұл спортшылар қалауы бойынша тұрып та жарысқа түсе алады
SH1A
Оқпен ату
24.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Аяқтарының бастары семіп қалған, немесе аяқтарының бастары айтарлықтай зақымданған, бірақ жамбаспен жақсы басқара алатын арбада отырған мүгедектігі бар спортшылар. Атуға арналған арбада төмен арқалықтың болуына рұқсат беріледі
SH1B
Оқпен ату
25.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Аяқтарының бастары семіп қалған, немесе аяқтарының бастары айтарлықтай зақымданған және/немесе әлсіз денесін басқара алмайтын арбада отырған мүгедектігі бар спортшылар. Атуға арналған орындықта арқалықтың болуына рұқсат беріледі
SH1C
Оқпен ату
26.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Бір қолының басы семіп қалған немесе қолдарының бастары айтарлықтай зақымданған, бірақ дене бітімі қалыпты арбада отырған мүгедектігі бар спортшылар. Атуға арналған арбада арқалықтың болуына рұқсат етілмейді. Бұл мүгедектігі бар спортшылар қалаулары бойынша түрегеп тұрып жарысқа түсе алады
SH2A
Оқпен ату
27.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Аяқтарының бастары семіп қалған немесе аяқтарының бастары айтарлықтай зақымданған, бірақ жамбаспен басқару функциясы жақсы арбада отырған мүгедектігі бар спортшылар. Атуға арналған арбада төмен арқалықтың болуына рұқсат етіледі
SH2B
Оқпен ату
28.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Аяқтарының бастары семіп қалған немесе аяқтарының басы айтарлықтай зақымданған, денелерін әлсіз басқаратын/басқара алмайтын арбада отырған мүгедектігі бар спортшылар. Атуға арналған арбада жоғары арқалықтың болуына рұқсат етіледі
SH2C
Оқпен ату
29.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Мүгедектігі бар спортшылар еркектер мен әйелдер үшін жеке анықталатын он салмақ санаттары бойынша жарысады. Әрбір тобық ампутациясына барлық салмақ санаттары үшін кг;
Әрбір тізеден төмен ампутацияға 67 кг-ға дейін 1 кг, 67.01 кг және одан артық салмақ үшін 1 кг; Әрбір тізеден жоғары ампутацияға 67 кг-ға дейін 1 кг, 67.01 кг және одан артық салмақ үшін 2 кг; Әрбір жамбас буыны деңгейінде оның толығымен экзартикуляцияланып ампутациясына 67 кг-ға дейін 2 кг, 67.01 кг және одан артық салмақ үшін 3 кг.
Салмақ санаттары
Пауэрлифтинг
30.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Мүгедектігі бар спортшы жамбас буынында қимыл-қозғалыстың азаюына байланысты денесін тік ұстап отыра алмайды. Жамбас буынының дисплазиясы кейбір жағдайларда бұлшықет күші азайған кезде D ретінде жіктеле ала алмайды.
D
Отырып ойнау волейбол
31.
Тірек-қимыл аппараты зақымдалған
Жамбас буындарының қызметі 90 градустан аспай буынды бұрғанда отырған қалыпта артады. Диагноздар коксартроз, дисплазия, жамбас буынының эндопротезі
MD
Отырып ойнау волейбол
Мәдениет, дене шынықтыру
және спорт салаларындағы
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 258 бұйрығымен
бекітілген
"Мемлекеттік меншіктегі спорт ғимараттарының қолжетімді болуын қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты

1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам:
Лица с инвалидностью первой, второй, третьей групп, дети с инвалидностью до восемнадцати лет.
3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта:
№ п/п
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
2
3
4
1
Обеспечение лиц с инвалидностью доступа к спортивным сооружениям
Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республики Казахстан"
За счет бюджетных средств
Льготы в размере 50% от стоимости оказываемых спортивных и физкультурно-оздоровительных услуг
2
Льготные услуги в области физической культуры (физкультурно-оздоровительные услуги)
Закон Республики Казахстан "О физической культуре и спорте";
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 мая 2015 года № 178 "Об утверждении Перечня категорий граждан, пользующихся физкультурно- оздоровительными услугами бесплатно или на льготных условиях, за исключением лиц с инвалидностью, а также размеров льгот" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11322)
Льготы в размере 50% от стоимости оказываемых спортивных и физкультурно-оздоровительных услуг
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов
в сферах культуры, физической
культуры и спорта, в которые
вносятся изменения
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 259
Минимальный социальный стандарт
"Обеспечение доступа лиц с инвалидностью к культурно-зрелищным мероприятиям,
проводимым государственными организациями культуры"
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
2. Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам:
Лица с инвалидностью первой, второй, третьей групп, дети с инвалидностью до восемнадцати лет.

1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары:
Бірінші, екінші, үшінші топ мүгедектігі бар адамдар, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері:
№ р/с
Норманың/ нормативтің атауы
Норманы/ нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Норманың/нормативтің мөлшері
1
2
3
4
1.
Мүгедектігі бар адамдарға спорт ғимараттарына бара алуын қамтамасыз ету
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы
Бюджет қаражаты есебінен
Көрсетілетін спорттық және дене шынықтыру-сауықтыру қызметтері құнынан 50% мөлшердегі жеңілдік
2.
Дене шынықтыру саласындағы жеңілдікпен көрсетілетін қызметтер (дене шынықтыру-сауықтыру қызметтері)
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңы; "Мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда, дене шынықтыру-сауықтыру қызметтерін тегін немесе жеңілдікті шарттармен пайдаланатын азаматтар санаттарының тізбесін, сондай-ақ жеңілдіктер мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 14 мамырдағы № 178 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11322 болып тіркелген).
Көрсетілетін спорттық және дене шынықтыру-сауықтыру қызметтері құнынан 50% мөлшердегі жеңілдік
Мәдениет, дене шынықтыру
және спорт салаларындағы
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 259 бұйрығымен
бекітілген
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары өткізетін мәдени-ойын-сауық іс-шараларына мүгедектігі бар адамдардың қол жеткізуін қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандарты
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі.
2. Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар тұлғалардың санаттары:
Бірінші, екінші, үшінші топ мүгедектігі бар адамдар, он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар.

3. Нормы и нормативы минимального социального стандарта:
№ п/п
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Размер нормы/ норматива
1
2
3
4
1.
Доступ к концертным организациям, проводимым за счет бюджетных средств
Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан"; Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг
2.
Доступ к театрам, проводимым за счет бюджетных средств
Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг
3.
Доступ к культурно-досуговым организациям, финансируемым за счет бюджетных средств
Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг
4.
Доступ к библиотекам, финансируемым за счет бюджетных средств
Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг
5.
Доступ к музеям и музеям-заповедникам, финансируемым за счет бюджетных средств
Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг
6.
Доступ к циркам, проводимым за счет бюджетных средств
Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан";
Закон Республики Казахстан "О культуре"
Лица с инвалидностью первой и второй групп и дети с инвалидностью до восемнадцати лет пользуются услугами за счет бюджетных средств, а лица с инвалидностью третьей группы – с уплатой 50 процентов от стоимости указанных услуг

3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері:
№ р/с
Норманың/ нормативтің атауы
Норманы/ нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Норманың/нормативтің мөлшері
1 2 3 4
1.
Бюджет қаражаты есебінен өткізетін концерттік мекемелерге қол жетімділікті қамтамасыз ету
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.
2.
Бюджет қаражаты есебінен өткізетін театрларға қол жетімділікті қамтамасыз ету
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.
3.
Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мәдени-ойын-сауық мекемелеріне қол жетімділікті қамтамасыз ету
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.
4.
Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын кітапханаларға қол жетімділікті қамтамасыз ету
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.
5.
Бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын музейлер және қорық-музейлерге қол жетімділікті қамтамасыз ету
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.
6.
Бюджет қаражаты есебінен өткізетін цирктердің қойылымдарына қол жетімділікті қамтамасыз ету
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Мәдениет туралы" желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы
Бірінші және екінші топ мүгедектігі бар адамдар мен он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар көрсетілетін қызметтерді бюджет қаражаты есебінен қолданады, ал үшінші топ мүгедектігі бар адамдар көрсетілетін қызметтердің – 50 пайызын төлейді.