Об утверждении Инструкции по созданию электронных земельно-кадастровых карт
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 сентября 2022 года № 295. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2022 года № 29862.
В соответствии с подпунктом 4-7) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по созданию электронных земельно-кадастровых карт.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министр сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 21 сентября 2022 года № 295
Инструкция
по созданию электронных земельно-кадастровых карт
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по созданию электронных земельно-кадастровых карт (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 4-7) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяет порядок создания электронных земельно-кадастровых карт.
2. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) геоним – обобщающее понятие для улиц, площадей, линий, аллей, бульваров, дорог, набережных, переулков, проспектов, проездов;
2) географическая информационная система (далее – ГИС) – информационная система, обеспечивающая сбор, обработку, анализ, моделирование, хранение, распространение и иное использование пространственной информации о Земле, об объектах земной поверхности, природных, техногенных и общественных процессах;
3) населенный пункт – часть компактно заселенной территории Республики Казахстан, сложившаяся в результате хозяйственной и иной общественной деятельности граждан, с численностью населения не менее 50 человек, учтенная и зарегистрированная в установленном законами Республики Казахстан порядке и управляемая местными представительными и исполнительными органами;

Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 21 қыркүйектегі № 295 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 қыркүйекте № 29862 болып тіркелді.
Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 4-7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2022 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 295 бұйрығымен
бекітілген
Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулық 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 14-бабы 1-тармағының 4-7) тармақшасына сәйкес әзірленді және электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау тәртібін айқындайды.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) геоним – көшелер, алаңдар, желілер, аллеялар, бульварлар, жолдар, жағалаулар, тұйық көшелер, даңғылдар, өтпе жолдар үшін жалпылама ұғым;
2) географиялық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ГАЖ) – Жер туралы, жер бетінің объектілері, табиғи, техногендік және қоғамдық процестер туралы кеңістіктік ақпаратты жинауды, өңдеуді, талдауды, модельдеуді, сақтауды, таратуды және өзгеше пайдалануды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
3) елді мекен – халқының саны 50 адамнан кем емес, азаматтардың шаруашылық және өзге де қоғамдық қызметі нәтижесінде қалыптасқан, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен есепке алынған және тіркелген, жергілікті өкілді және атқарушы органдар басқаратын Қазақстан Республикасының жинақы қоныстанған аумағының бір бөлігі;

4) исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 05.12.2023 № 416 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Кодексом порядке за субъектами земельных отношений;
5-1) информационная система единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИС ЕГКН) – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".
6) исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 05.12.2023 № 416 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра сельского хозяйства РК от 03.03.2023 № 81 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.12.2023 № 416 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Выбор учетного квартала для проведения работ по созданию электронных земельно-кадастровых карт осуществляется с учетом следующих критериев:
1) количество земельных участков в учетном квартале населенного пункта – 999 земельных участков;
2) в случае, если количество земельных участков в учетном квартале населенного пункта составляет менее 999 земельных участков, то выбор учетного квартала для проведения работ осуществляется по нескольким учетным кварталам с соблюдением критерия, указанного в подпункте 1) настоящего пункта;
3) в случае изменения границ административно-территориальных единиц подлежит выбору вновь созданный учетный квартал или учетный квартал, границы которого подверглись изменению с соблюдением критериев, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
4. Земельно-кадастровые карты являются картографической основой государственного земельного кадастра в Республике Казахстан (далее – Кадастр) в соответствии с пунктом 9 Правил ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2014 года № 160 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10147).
При автоматизированном ведении Кадастра картографическая основа формируется в виде электронной земельно-кадастровой карты с применением ГИС и изготовлением копий на бумажных носителях.

4) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.12.2023 № 416 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) жер учаскесі – Кодексте белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекараларда бөлінген жердің бір бөлігі;
5-1) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК АЖ) – жүргізу тәртібі Кодексте және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын ақпараттық жүйе.
6) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.12.2023 № 416 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 03.03.2023 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.12.2023 № 416 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін есептік кварталды таңдау мынадай өлшемшарттарды ескере отырып жүзеге асырылады:
1) елді мекеннің есептік кварталындағы жер учаскелерінің саны - 999 жер учаскесі;
2) егер елді мекеннің есептік кварталындағы жер учаскелерінің саны 999 аз жер учаскесін құраса, онда жұмыстар жүргізу үшін есептік кварталды таңдау осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген өлшемшарттарды сақтай отырып, бірнеше есептік кварталдар бойынша жүзеге асырылады;
3) әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекаралары өзгерген жағдайда, осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген өлшемшарттарды сақтай отырып, жаңадан құрылған есептік квартал немесе шекаралары өзгеріске ұшыраған есептік квартал таңдалуы тиіс.
4. Жер-кадастрлық карталар Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 160 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10147 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында мемлекеттік жер кадастрын жүргізу қағидаларының 9-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жер кадастрының (бұдан әрі – Кадастр) картографиялық негізі болып табылады.
Кадастрды автоматтандырылған түрде жүргізу кезінде картографиялық негіз геоақпараттық жүйелерді (бұдан әрі – ГАЖ) қолдана отырып және қағаз тасығыштарда көшірмелер дайындай отырып, электрондық жер-кадастрлық карта түрінде қалыптастырылады.

5. На электронных земельно-кадастровых картах отображаются следующие границы:
1) административные границы областей, городов республиканского значения и столицы;
2) административные границы районов и городов районного и областного значения;
3) границы сельских округов;
4) границы населенных пунктов;
5) границы составных частей населенного пункта (микрорайоны, районы в городе, площади, проспекты, бульвары, улицы, переулки, парки, скверы, мосты и другие части);
6) границы учетных кварталов;
7) границы земельных участков.
Границы областей, города республиканского значения, столицы, района, города районного и областного значения, за исключением границ сельских округов, поселков и сельских населенных пунктов, имеют кадастровый код согласно Перечню кодов, присваиваемых областям, городам республиканского значения, столице, районам и городам областного (районного) значения для целей формирования кадастровых номеров земельных участков, утвержденному приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 марта 2015 года №188 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10672).
6. Электронные земельно-кадастровые карты создаются посредством ИС ЕГКН и ГИС.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.12.2023 № 416 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Электронные земельно-кадастровые карты состоят из кадастрового и адресного набора данных.
Кадастровый набор данных содержит следующие слои:
1)"Границы области, города республиканского значения и столицы";
2) "Границы района и города районного и областного значения";
3) "Границы учетного квартала";
4) "Границы оформленных земельных участков";
5) "Границы неоформленных земельных участков".
Адресный набор данных содержит следующие слои:
1) "Административные границы области, города республиканского значения и столицы";
2) "Административные границы района и города районного и областного значения";
3) "Границы сельского округа";
4) "Границы населенного пункта";
5) "Границы адресного массива составных частей населенного пункта";
6) "Геонимы";
7) "Границы объектов недвижимости".
8. Электронные земельно-кадастровые карты дополнительно содержат информацию по улицам, проспектам, переулкам и номерам объектов недвижимости.
Глава 2. Порядок создания электронных земельно-кадастровых карт

5. Электрондық жер-кадастрлық карталарда мынадай шекаралар көрсетіледі:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімшілік шекаралары;
2) аудандардың, аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың әкімшілік шекаралары;
3) ауылдық округтердің шекаралары;
4) елді мекендердің шекаралары;
5) елді мекеннің құрамдас бөліктерінің (шағын аудандар, қаладағы аудандар, алаңдар, даңғылдар, бульварлар, көшелер, тұйық көшелер, саябақтар, скверлер, көпірлер және басқа да бөліктер) шекаралары;
6) есептік кварталдардың шекаралары;
7) жер учаскелерінің шекаралары.
Ауылдық округтердің, кенттердің және ауылдық елді мекендердің шекараларын қоспағанда, облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан, аудандық және облыстық маңызы бар қалан шекараларының Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы №188 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10672 болып тіркелген) бекітілген Жер учаскелерінің кадастрлық нөмірлерін қалыптастыру мақсаттары үшін облыстарға, республикалық маңызы бар қалаларға, астанаға, аудандарға және облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға берілетін кодтардың тізбесіне сәйкес кадастрлық коды болады.
6. Электрондық жер-кадастрлық карталар ЖМБМК АЖ және ГАЖ арқылы құрылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.12.2023 № 416 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Электрондық жер-кадастрлық карталар кадастрлық және мекенжайлық деректер жиынтығынан тұрады.
Кадастрлық деректер жинағы мынадай қабаттарды қамтиды:
1) "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың шекаралары";
2) "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың шекаралары";
3) "Есептік кварталдың шекаралары";
4) "Ресімделген жер учаскелерінің шекаралары";
5) "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары".
Мекенжайлық деректер жинағы мынадай қабаттарды қамтиды:
1) "Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың әкімшілік шекаралары";
2) "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың әкімшілік шекаралары";
3) "Ауылдық округ шекаралары";
4) "Елді мекен шекаралары";
5) "Елді мекеннің құрамдас бөліктерінің мекенжай алабы шекаралары";
6) "Геонимдер";
7) "Жылжымайтын мүлік объектілерінің шекаралары";
8. Электрондық жер-кадастрлық карталар бұған қосымшанкөшелер, даңғылдар, тұйық көшелер, жылжымайтын мүлік объектілерінің нөмірлері туралы ақпаратты қамтидый
2-тарау. Электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау тәртібі

9. Создание электронных земельно-кадастровых карт осуществляется Государственной корпорацией "Правительство для граждан" на основании договора, заключаемого с центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
При создании электронных земельно-кадастровых карт учетных кварталов административно-территориальных единиц составляется план-график, в котором указываются действующие электронные земельно-кадастровые карты учетных кварталов административно-территориальных единиц и вновь созданные административно-территориальные единицы.
При изменении границ административно-территориальных единиц на вновь созданный учетный квартал или учетный квартал, границы которого изменены, создается новая электронная земельно-кадастровая карта.
Периодичность обновления электронных земельно-кадастровых карт:
в населенных пунктах, указанных в подпунктах 1) и 2) статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" (далее – Закон об административно-территориальном устройстве) – 4-6 лет;
в населенных пунктах, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) статьи 3 Закона об административно-территориальном устройстве – 7-10 лет.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.10.2025 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Процедура создания электронных земельно-кадастровых карт осуществляется в следующей последовательности:
1) подготовительные работы (камеральные и полевые);
2) создание электронных земельно-кадастровых карт;
3) оформление электронных земельно-кадастровых карт.
Параграф 1. Подготовительные работы (камеральные и полевые)
11. В период подготовительных работ осуществляются камеральные работы, при которых выполняются выбор учетного квартала, подбор планово-картографических материалов, сканирование исходного картографического материала и привязка в системе координат отсканированного изображения исходного картографического материала, сбор и изучение сведений о земельных участках, содержащихся в Кадастре и планово-картографических материалах.
12. При создании электронных земельно-кадастровых карт в целях недопущения пересечений границ земельных участков, учетных кварталов, населенных пунктов (сельских округов, районов, областей) проводится анализ графических данных электронной земельно-кадастровой карты на наличие топологических ошибок.
При выявлении топологических ошибок графических данных электронной земельно-кадастровой карты в выбранном учетном квартале проводятся полевые работы по уточнению границ пересекаемых земельных участков.

9. Электрондық жер кадастрлық карталарды жасауды "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен жасалған шарт негізінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы жүзеге асырады.
Әкімшілік-аумақтық бірліктердің есептік кварталдарының электрондық жер-кадастрлық карталарын жасау кезінде жоспар-график жасалады, онда әкімшілік-аумақтық бірліктердің есептік кварталдарының қолданыстағы электрондық жер-кадастрлық карталары және жаңадан құрылған әкімшілік-аумақтық бірліктер көрсетіледі.
Әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекаралары өзгерген кезде жаңадан құрылған есептік кварталға немесе шекаралары өзгертілген есептік кварталға жаңа электрондық жер-кадастрлық карта жасалады.
Электрондық жер-кадастрлық карталарды жаңарту кезеңділігі:
"Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Әкімшілік-аумақтық құрылыс туралы заң) 3-бабының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген елді мекендерде – 4-6 жыл;
Әкімшілік-аумақтық құрылыс туралы заңның 3-бабы 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген елді мекендерде – 7-10 жыл.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.10.2025 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Электрондық жер-кадастрлық карталар жасау рәсімі мынадай бірізділікпен жүзеге асырылады:
1) дайындық жұмыстары (камералдық және далалық);
2) электрондық жер-кадастрлық карталар жасау;
3) электрондық жер-кадастрлық карталарды ресімдеу.
1-параграф. Дайындық жұмыстары (камералық және далалық)
11. Дайындық жұмыстары кезеңінде есептік кварталды таңдау, жоспарлық-картографиялық материалдарды іріктеу, бастапқы картографиялық материалды сканерлеу және бастапқы картографиялық материалдың сканерленген бейнесін координаттар жүйесінде байланыстыру, Кадастр мен жоспарлық-картографиялық материалдардағы жер учаскелері туралы мәліметтерді жинау және зерделеу атқарылатын камералық жұмыстар жүзеге асырылады.
12. Электрондық жер-кадастрлық карталар жасау барысында жер учаскелері, есептік кварталдар, елді мекендер (ауылдық округтер, аудандар, облыстар) шекараларының қабаттасуын болдырмау мақсатында электрондық жер-кадастрлық картаның графикалық деректеріне топологиялық қателіктердің бар-жоғыопологиялық талдау жүргізіледі.
Электрондық жер-кадастрлық картаның графикалық деректерінде топологиялық қателіктер табылған жағдайда, таңдалған есептік кварталда қабаттасатын жер учаскелерінің шекараларын нақтылау бойынша далалық жұмыстар жүргізіледі.

13. При выявлении топологических ошибок при создании электронных земельно-кадастровых карт с использованием картографического материала масштабов 1:500, 1:1000 и 1:2000 проводятся полевые работы для координирования границ пересекаемых земельных участков в соответствии с их фактическим местоположением.
После завершения полевых работ, проводится координирование границ земельных участков и соответствующие данные, с указанием топологических ошибок, вносятся в слой "Границы неоформленных земельных участков" электронной земельно-кадастровой карты.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.12.2023 № 416 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При несоответствии местоположения границ земельных участков координатам земельного участка, которые были внесены в базу данных ИС ЕГКН на основании землеустроительного проекта, исправление топологической ошибки в местоположении земельного участка осуществляется путем разработки землеустроительного проекта по упорядочению существующих земельных участков в соответствии с Правилами составления землеустроительного проекта по формированию земельных участков, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июня 2022 года № 180 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28399).
При невозможности устранения топологических ошибок в соответствии с частью первой настоящего пункта, решение спора (конфликта) по границам пересекаемых земельных участков рассматриваются в порядке, установленном статьей 167 Кодекса.
При невозможности устранения топологических ошибок в соответствии с частью первой настоящего пункта, соответствующие данные о несоответствии местоположения границ земельных участков координатам земельного участка вносятся в слой "Границы неоформленных земельных участков" электронной земельно-кадастровой карты.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.12.2023 № 416 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При отсутствии координат границ земельного участка в земельно-кадастровых делах и в графической базе данных ИС ЕГКН проводится анализ имеющихся планов на выбранный учетный квартал и установление перечня земельных участков с отсутствующими координатами границ по историческим сведениям земельных участков.
При наличии в выбранном учетном квартале земельных участков с отсутствующими координатами границ, не имеющих координаты поворотных точек в земельно-кадастровых делах и в графической базе данных ИС ЕГКН, проводятся полевые работы для координирования границ земельных участков в соответствии с их фактическим местоположением.
По результатам полевых работ границы земельных участков и атрибутивные данные вносятся в слой "Границы неоформленных земельных участков" электронной земельно-кадастровой карты, который загружается в графическую базу данных ИС ЕГКН.
При наличии земельных участков в выбранном учетном квартале, неоформленных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и не содержащих сведений в государственном земельном кадастре или не соответствие границ с материалами земельно-кадастровых дел, материалы направляются в соответствующее территориальное подразделение Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, осуществляющее государственный контроль за использованием и охраной земель для проведения соответствующих мероприятий.

13. 1:500, 1:1000 және 1:2000 масштабтағы картографиялық материалды пайдалана отырып, электрондық жер-кадастрлық карталарды жасау кезінде топологиялық қателер анықталған кезде қиылысатын жер учаскелерінің шекараларын олардың нақты орналасқан жеріне сәйкес үйлестіру үшін далалық жұмыстар жүргізіледі.
Далалық жұмыстар аяқталғаннан кейін жер учаскелерінің шекараларын үйлестіру жүргізіледі және топологиялық қателерді көрсете отырып, тиісті деректер электрондық жер-кадастрлық картаның "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары" қабатына енгізіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.12.2023 № 416 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жерге орналастыру жобасының негізінде ЖМБКБ АЖ дерекқорына енгізілген жер учаскелері шекараларының орналасқан жері жер учаскесінің координаттарына сәйкес келмеген кезде, жер учаскесінің орналасқан жеріндегі топологиялық қатені түзету Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 маусымдағы № 180 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28399 болып тіркелген) Жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобасын жасау қағидаларына сәйкес қолданыстағы жер учаскелерін ретке келтіру жөніндегі жерге орналастыру жобасын әзірлеу жолымен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес топологиялық қателерді жою мүмкін болмаған кезде қиылысатын жер учаскелерінің шекаралары бойынша дауды (жанжалды) шешу Кодекстің 167-бабында белгіленген тәртіппен қаралады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес топологиялық қателерді жою мүмкін болмаған кезде жер учаскелері шекараларының орналасқан жерінің жер учаскесінің координаттарына сәйкес келмеуі туралы тиісті деректер электрондық жер-кадастрлық картаның "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары" қабатына енгізіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.12.2023 № 416 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жер учаскесі шекараларының координаттары жер-кадастрлық істерде және ЖМБМК АЖ графикалық дерекқорында болмаған кезде, таңдалған есепке алу орамына арналған қолда бар жоспарларға талдау жүргізіледі және жер учаскелерінің тарихи мәліметтері бойынша шекараларының тиісті координаттары жоқ жер учаскелерінің тізбесі белгіленеді.
Таңдалған есепке алу орамында шекараларының координаттары жоқ, жер-кадастрлық істерде және ЖМБМК АЖ графикалық дерекқорында бұрылыс нүктелерінің координаттары жоқ жер учаскелері болған жағдайда, жер учаскелерінің шекараларын нақты орналасқан жеріне сәйкес үйлестіру үшін далалық жұмыстар жүргізіледі.
Далалық жұмыстардың нәтижелері бойынша жер учаскелерінің шекаралары мен атрибутивтік деректер ЖМБМК АЖ графикалық дерекқорына жүктелетін электрондық жер-кадастрлық картаның "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары" қабатына енгізіледі.
Таңдалған есепке алу орамында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделмеген және мемлекеттік жер кадастрында мәліметтері қамтылмаған жер учаскелері болған немесе шекаралары жер-кадастрлық істер материалдарымен сәйкес келмеген кезде, материалдар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Жер ресурстарын басқару комитетінің жерлердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын тиісті аумақтық бөлімшесіне тиісті іс-шаралар жүргізуі үшін жолданады.

Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.12.2023 № 416 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Создание электронных земельно-кадастровых карт
16. Кадастровый набор данных формируется в ГИС путем создания персональной базы данных с названием – "KND_код региона_код района (города)", с последующим созданием в ней следующих слоев по структуре слоев кадастрового набора данных согласно приложению 1 к настоящей Инструкции:
1) создание слоя "Границы области, города республиканского значения и столицы":
ввод координат точек окружных границ землепользований заносится с бумажных носителей (ведомость координат точек окружных границ землепользований) и сохраняется в формате файлов с расширением "Data Base File" (далее – DBF);
преобразование DBF в точечную тему производится с помощью встроенных инструментов ГИС "Добавить XY", в результате чего создается точечный слой;
производится загрузка в ГИС пустого полигонального слоя "Границы области, города республиканского значения и столицы" из базы геоданных.
Создание пространственных данных учетных кварталов в виде полигонов по созданной точечной теме производится также, как и создание слоя "Границы земельных участков".
При создании слоя "Границы области, города республиканского значения и столицы" обязательными полями для заполнения являются поля "Наименование области", "Кадастровый код области", "Код с классификатора административно-территориальных объектов (далее – КАТО)", "Координированный". Поле "Наименование области" представляет собой наименование области, а поле "Кадастровый код области" – ее кадастровый код. В поле "Код КАТО" вносится код КАТО, "Координированный" – статус координирования границ объекта (значение "0" соответствует статусу объекта "определено камерально, условно"), значение "1" соответствует статусу объекта "по установленным границам").
При наличии информации об утверждении границ, в поля "Информация об утверждении границ", "Номер документа об утверждении границ", "Дата документа об утверждении границ" вносятся данные об утверждении границ, "Дополнительная информация" – дополнительная, детальная информация. "Дата загрузки (служебное)", "Информация о загрузке (служебное)" – служебные поля заполняются ГИС автоматически.
Заполнение следующих полей атрибутивных таблиц слоев кадастровых и административных наборов данных: "Счетчик", "Идентификационный номер", "Поле объекта", "Периметр" (периметр объекта), "Площадь" (площадь объекта) ГИС осуществляется автоматически;

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.12.2023 № 416 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Электрондық жер-кадастрлық карталар жасау
16. Кадастрлық деректер жинағы ГАЖ "KND_аудан коды_аудан (қаланың) коды" деген атаумен дербес дерекқор құру жолымен қалыптастырылады, кейіннен онда осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес кадастрлық деректер жинағының қабаттар құрылымы бойынша мынадай қабаттар жасалады:
1) "Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың шекаралары" қабатын жасау:
жер пайдаланудың айналма шекаралары нүктелерінің координаттары қағаз жеткізгіштерден (жер пайдаланудың айналма шекаралары нүктелерінің координаттары ведомосі) енгізіледі және "Data Base File" (бұдан әрі – DBF) кеңейтілімді файлдар форматында сақталады;
DBF-ті нүктелік тақырыпқа түрлендіру ГАЖ-дың "XY қосу" деген орнатылған құралдарының көмегімен жүргізіледі, оның нәтижесінде нүктелік қабат жасалады;
ГАЖ қосымшасы жобасына геодерекқордан "Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың шекаралары" бос полигоналды қабатын жүктеу жүргізіледі.
Жасалған нүктелік тақырып бойынша полигондар түрінде есептік кварталдардың кеңістіктік деректерін жасау "Жер учаскелерінің шекаралары" қабатын жасағандай етіп жүргізіледі.
"Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың шекаралары" қабатын құру кезінде "Облыс атауы", "Облыстың кадастрлық коды", "Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышы (бұдан әрі – ӘАОС) коды", "Координатталған" жолдары толтыру үшін міндетті атрибуттар болып табылады. "Облыс атауы" жолы облыстың атауын, ал "Облыстың кадастрлық коды" жолы оның кадастрлық кодын білдіреді. "ӘАОС коды" жолына ӘАОС коды, "Координатталған" жолына объект шекараларын координаттау мәртебесі енгізіледі ("0" мәні "камералы, шартты түрде айқындалған" объект мәртебесіне, "1" мәні "белгіленген шекаралар бойынша" объект мәртебесіне сәйкес келеді).
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат болған жағдайда, "Шекараларды бекіту туралы ақпарат", "Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі", "Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні" жолдарына шекаралардың бекітілгендігі туралы деректер, "Қосымша ақпарат" жолына қосымша, егжей-тегжейлі ақпарат енгізіледі. "Жүктеу күні (қызметтік)", "Жүктеу туралы ақпарат (қызметтік)" қызметтік жолдарын ГАЖ автоматты түрде толтырады.
Кадастрлық және әкімшілік деректер жинақтары қабаттарының атрибуттық кестелерінің "Есептегіш", "Сәйкестендіру нөмірі", "Объект танабы", "Периметр" (объект периметрі), "Алаң" (объект алаңы) жолдарын толтыруды ГАЖ автоматты түрде жүзеге асырады;

2) слой "Границы района и города районного и областного значения" создается по прототипу слоя "Границы учетного квартала" (путем копирования существующего слоя "Границы учетного квартала" и переименованием его в "Границы района и города районного и областного значения"). При помощи встроенного инструмента ГИС все объекты в слое объединяются в один полигон, в результате создается слой "Границы района и города районного и областного значения".
При создании слоя "Границы района и города районного и областного значения" обязательными полями для заполнения являются поля "Наименование района", "Кадастровый код района", "Код КАТО", "Координированный";
3) создание слоя "Границы учетных кварталов" состоит из трех этапов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта при создании слоя "Границы области, города республиканского значения и столицы".
При создании слоя "Границы учетных кварталов" обязательными полями для заполнения являются поля "Наименование" и "Кадастровый код квартала". Поле "Наименование" представляет собой наименование сельского округа и населенных пунктов. В поле "Кадастровый код квартала" заносится код учетного квартала. В поле "Код КАТО" вносится код КАТО (при наличии);
4) при создании слоя "Границы оформленных земельных участков" заполнение базы геоданных границами земельных участков с кадастровыми номерами осуществляется посредством кадастровой карты ИС ЕГКН.
После создания полигона земельного участка в атрибутивной таблице слоя "Границы оформленных земельных участков" появляется новая строка, в которой заносится информация в виде кадастрового номера в поле "Кадастровый номер". Данные по местоположению земельного участка, точный адрес земельного участка, заполняется в полях "Наименование улицы" (название улицы), "Номер объекта недвижимости" (номер дома), "Наименование улицы 1" (название пересекаемой улицы), "Номер объекта недвижимости 1" (номер дома на пересекаемой улице) (поля "Наименование улицы 1", "Номер объекта недвижимости 1" необходимы для определения земельных участков, находящихся на пересечении улиц).
В поле "Координированный" содержится информация о координировании земельного участка (геоданные по земельным участкам заносятся с готовых земельно-кадастровых карт, выноса в натуру не было и соответственно земельный участок не координирован, вносится значение "0", если земельный участок был вынесен в натуру и координирован, вносится значение "1");
5) границы земельных участков, не внесенных в ИС ЕГКН по причине отсутствия правоустанавливающих документов создаются в слое "Границы неоформленных земельных участков" по планово-картографическим материалам. На электронных земельно-кадастровых картах такие участки показываются условным обозначением без указания кадастрового номера, где оцифровке подлежат границы неоформленных земельных участков по планово-картографическим материалам. В случае отсутствия контуров (ограждения) участка, границы строения неоформленного земельного участка подлежат оцифровке.
В поле "Дополнительная информация", обязательное для заполнения, заносится детальная информация по земельному участку – участок не оформлен, либо границы участка, которые отражены на карте, не соответствуют фактическим границам по контуру ограждения.
В поле "Название" заносится фамилия, имя и отчество (при его наличии)/наименование землепользователя (по неоформленным земельным участкам (при наличии)), которое может быть отражено на карте, при распечатке карт на бумажные носители.
В поле "Наименование целевого назначения" заносится целевое назначение земельного участка.
Поле "Код улицы" содержит закодированную информацию о наименовании улиц населенного пункта.
Поле "Дата создания" содержит информацию о дате создания данного земельного участка.
Поле "Дата удаления" содержит информацию о дате удаления земельного участка из базы геоданных.

2) "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың шекаралары" қабаты "Есептік квартал шекаралары" қабатының прототипі бойынша жасалады (қолданыстағы "Есептік квартал шекаралары" қабатын көшіру және оны "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың шекаралары" деп қайта атау жолымен). ГАЖ-дың орнатылған құралы көмегімен қабаттағы барлық объектілер бір полигонға біріктіріледі, нәтижесінде "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың шекаралары" қабаты жасалады.
"Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың шекаралары" қабатын жасау кезінде "Аудан атауы", "Ауданның кадастрлық коды", "ӘАОС коды", "Координатталған" жолдары толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады;
3) "Есептік кварталдардың шекаралары" қабатын жасау "Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың шекаралары" қабатын жасау кезіндегі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген үш кезеңнен тұрады.
"Есептік кварталдардың шекаралары" қабатын жасау кезінде "Атауы" және "Кварталдың кадастрлық коды" жолдары толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады. "Атауы" жолы ауылдық округ пен елді мекендердің атауын білдіреді. "Кварталдың кадастрлық коды" жолына есептік кварталдың коды енгізіледі. "ӘАОС коды" деген жолға ӘАОС коды (бар болса) енгізіледі;
4) "Ресімделген жер учаскелерінің шекаралары" қабатын құру кезінде геодеректер базасын кадастрлық нөмірлері бар жер учаскелерінің шекараларымен толтыру ЖМБМК АЖ кадастрлық картасы арқылы жүзеге асырылады.
Жер учаскесінің полигоны жасалғаннан кейін "Ресімделген жер учаскелерінің шекаралары" қабатының атрибуттық кестесінде жаңа жол пайда болады, онда "Кадастрлық нөмір" жолында кадастрлық нөмір түрінде ақпарат енгізіледі. Жер учаскесінің орналасқан жері бойынша деректер, жер учаскесінің нақты мекенжайы "Көше атауы" (көше атауы), "Жылжымайтын мүлік объектісінің нөмірі" (үй нөмірі), "1-көше атауы" (қиылысатын көшенің атауы), "1-жылжымайтын мүлік объектісінің нөмірі" (қиылысатын көшедегі үйдің нөмірі) жолдарында толтырылады ("1-көше атауы", "1-жылжымайтын мүлік объектісінің нөмірі" жолдары көшелердің қиылысындағы жер учаскелерін айқындау үшін қажет).
"Үйлестірілген" жолда жер учаскесін үйлестіру туралы ақпарат (жер учаскелері бойынша геодеректер дайын жер-кадастрлық карталардан енгізіледі, заттай белгіленбеген, тиісінше жер учаскесі үйлестірілмеген болса, "0" мәні енгізіледі, егер жер учаскесі заттай белгіленіп, үйлестірілген болса, "1" мәні енгізіледі) қамтылады;
5) құқық белгілейтін құжаттары болмауы себепті ЖМБМК АЖ-ға енгізілмеген жер учаскелерінің шекаралары "Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары" қабатында жоспарлық-картографиялық материалдар бойынша жасалады. Электрондық жер-кадастрлық карталарда мұндай учаскелер кадастрлық нөмірі көрсетілмей, шартты белгімен көрсетіледі, онда жоспарлық-картографиялық материалдар бойынша ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары цифрлануы тиіс. Учаскенің контурлары (қоршаулары) болмаған жағдайда, ресімделмеген жер учаскесі құрылысының шекаралары цифрлануы тиіс.
Міндетті түрде толтырылатын "Қосымша ақпарат" деген жолда жер учаскесі бойынша егжей-тегжейлі ақпарат жазылады - учаске ресімделмеген не картада көрсетілген учаскенің шекаралары қоршау контуры бойынша нақты шекараларға сәйкес келмейді.
"Атауы" деген жолда карталарды қағаз тасығыштарға басып шығару кезінде картада көрініс табуы мүмкін жер пайдаланушының аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі/атауы (ресімделмеген жер учаскелері бойынша (бар болса)) енгізіледі.
"Нысаналы мақсатының атауы" жер учаскесінің нысаналы мақсаты енгізіледі.
"Көше коды" деген жолда елді мекен көшелерінің атауы туралы кодталған ақпарат қамтылады.
"Жасалған күні" деген жолда осы жер учаскесінің жасалған күні туралы ақпарат қамтылады.
"Жойылған күні" деген жолда геодерекқордан жер учаскесінің жойылған күні туралы ақпарат қамтылады.

Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 05.12.2023 № 416 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Адресный набор данных формируется в ГИС путем создания персональной базы данных с названием – "AND_код региона_код района (города)", с последующим созданием в ней следующих слоев по структуре слоев адресного набора данных согласно приложению 2 к настоящей Инструкции:
1) слой "Административные границы области, города республиканского значения и столицы" создается аналогично слою "Границы области, города республиканского значения и столицы";
2) слой "Административные границы района, города районного и областного значения" cоздается аналогично слою "Границы района, города районного и областного значения".
При создании слоя "Административные границы района, города районного и областного значения" обязательными полями для заполнения являются "Наименование района", "Кадастровый код района", "Код КАТО";
3) при совпадении границ сельского округа с границами учетного квартала создается слой "Границы сельского округа" по прототипу слоя "Границы учетных кварталов" (путем копирования существующего слоя "Границы учетных кварталов" и переименованием его в "Границы сельского округа"), с уточнением границ сельских округов и точных наименований.
При создании слоя "Границы сельского округа" обязательными полями для заполнения являются "Наименование сельского округа", "Код КАТО", "Год установления границ";
4) слой "Границы населенного пункта" создается в целях определения административных границ населенных пунктов на электронной земельно-кадастровой карте.
Слой "Границы населенного пункта" создается путем векторизации границ населенных пунктов в ГИС с кадастровых планов или другой планово-картографической основы, имеющей четкие контуры населенного пункта.
При создании слоя "Границы населенного пункта" обязательными полями для заполнения являются "Наименование", "Код КАТО", "Год установления границ";
5) слой "Границы составных частей населенного пункта" создается аналогично слою "Границы населенного пункта" и содержит сведения по составным частям населенного пункта.
При создании слоя "Границы составных частей населенного пункта" обязательным полем для заполнения является поле "Наименование". В поле "Код КАТО" вносится код КАТО (при наличии).
6) слой "Геонимы" содержит сведения о геонимах и является линейным слоем. Слой "Геонимы" создается путем векторизации осевых линий геонимов в ГИС с кадастровых планов или другой планово-картографической основы.
При создании слоя "Геонимы" обязательными полями для заполнения являются поля "Наименование новое" (новое название геонима) и "Наименование старое" (старое название геонима) (при наличии);

Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.12.2023 № 416 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Мекенжайлық деректер жинағы ГАЖ-да "AND_өңір коды_аудан (қаланың) коды" деген атаумен дербес дерекқор құру жолымен құрылады, кейіннен онда осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес мекенжайлық деректер жинағы қабаттарының құрылымы бойынша мынадай қабаттар жасалады:
1) "Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың әкімшілік шекаралары" қабаты "Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың шекаралары" қабаты секілді жасалады;
2) "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың әкімшілік шекаралары" қабаты "Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың шекаралары" қабаты секілді жасалады.
"Аудан мен аудандық және облыстық маңызы бар қаланың әкімшілік шекаралары" қабатын жасау кезінде "Аудан атауы", "Ауданның кадастрлық коды", "ӘАОС коды" қабаттары толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады;
3) ауылдық округ шекаралары есептік квартал шекараларымен сәйкес келген жағдайда, "Есептік кварталдар шекаралары" қабатының прототипі бойынша (қолданыстағы "Есептік кварталдар шекаралары" қабатын көшіру және оны "Ауылдық округ шекараларына" қайта атау жолымен), ауылдық округтердің шекараларын және нақты атауларын нақтылай отырып, "Ауылдық округтің шекаралары" қабаты жасалады.
"Ауылдық округтің шекаралары" қабатын жасау кезінде "Ауылдық округтің атауы", "ӘАОС коды", "Шекаралардың белгіленген жылы" толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады;
4) "Елді мекеннің шекаралары" қабаты электрондық жер-кадастрлық картада елді мекендердің әкімшілік шекараларын айқындау мақсатында жасалады.
"Елді мекеннің шекаралары" қабаты ГАЖ-да елді мекендердің шекараларын кадастрлық жоспарлардан немесе елді мекеннің нақты контурларына ие басқа жоспарлық-картографиялық негізден векторлау жолымен жасалады.
"Елді мекеннің шекаралары" қабатын жасау кезінде "Атауы", "ӘАОС коды", "Шекаралардың белгіленген жылы" толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады;
5) "Елді мекеннің құрамдас бөліктерінің шекаралары" қабаты "Елді мекеннің шекаралары" қабаты секілді жасалады және елді мекеннің құрамдас бөліктері жөніндегі мәліметтерді қамтиды.
"Елді мекеннің құрамдас бөліктерінің шекаралары" қабатын жасау кезінде "Атауы" жолы толтыру үшін міндетті жол болып табылады. "ӘАОС коды" жолына ӘАОС коды (бар болса) енгізіледі;
6) "Геонимдер" қабаты геонимдер туралы ақпаратты қамтиды және желілік қабат болып табылады. "Геонимдер" қабаты ГАЖ-да геонимдердің осьтік сызықтарын кадастрлық жоспарлардан немесе басқа жоспарлық-картографиялық негізден векторлау жолымен жасалады.
"Геонимдер" қабатын жасау кезінде "Жаңа атауы" (геонимнің жаңа атауы) және "Ескі атауы" (геонимнің ескі атауы) жолдары (бар болса) толтыру үшін міндетті жолдар болып табылады;

7) слой "Границы объектов недвижимости" создается для ориентира при построении исследуемого земельного участка. Слой "Границы объектов недвижимости" создается по топографическим картам масштабов от 1:5000 до 1:500, или на основе актуальной космосъемки (в зависимости от имеющейся основы), путем векторизации растров в ГИС.
В слое "Границы объектов недвижимости" отражаются характеристики объекта недвижимости и земельного участка, на котором расположен данный объект недвижимости, в том числе его адрес и другая информация о земельном участке, содержащиеся в земельно-кадастровой документации.
Для всех слоев электронной земельно-кадастровой карты соблюдаются топологические правила и условия для поддержки топологической целостности данных.
Параграф 3. Оформление электронных земельно-кадастровых карт
18. Электронные земельно-кадастровые карты оформляются в масштабе 1:2000, с распечаткой их на бумажных носителях для сдачи готовой продукции. При невозможности размещения квартала на одном печатном листе формата А0, земельно-кадастровая карта разбивается на необходимое количество листов с указанием их количества в угловом штампе. На электронных земельно-кадастровых картах объекты отображаются с соответствующей масштабу точностью и полнотой их характеристики.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.12.2023 № 416 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. На электронных земельно-кадастровых картах отображаются:
1) границы административно-территориальных единиц;
2) границы учетного квартала с указанием кадастрового кода учетного квартала;
3) границы земельных участков и их порядковые номера в учетном квартале;
4) коды смежных учетных кварталов;
5) названия геонимов;
6) номера строений (при наличии);
7) картографические объекты, необходимые для определения местоположения учетных кварталов и земельных участков;
8) название электронной земельно-кадастровой карты;
9) номера учетных кварталов (записываются арабскими цифрами);
10) номера земельных участков (записываются арабскими цифрами);
11) условные обозначения;
12) используемые условные знаки;
13) масштаб;
14) основная надпись;
15) указание стрелки "юг-север".
Дополнительно создается карта – план границ учетного квартала, с выноской ведомости координат и условных обозначений.
Надписи на электронных земельно-кадастровых картах и плане границ учетного квартала оформляются шрифтом "Times New Roman".
Электронные земельно-кадастровые карты оформляются условными знаками согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Приложение 1
к Инструкции по созданию
электронных
земельно-кадастровых карт
Структура слоев кадастрового набора данных

7) "Жылжымайтын мүлік объектілерінің шекаралары" қабаты зерттелетін жер учаскесін салу кезінде бағдар үшін жасалады. "Жылжымайтын мүлік объектілерінің шекаралары" қабаты масштабы 1:5000-нан 1:500-ге дейінгі топографиялық карталар немесе өзекті ғарыштық түсірілім негізінде (қолда бар негізге байланысты) ГАЖ-да растрларды векторлау арқылы жасалады.
"Жылжымайтын мүлік объектілерінің шекаралары" қабатында жылжымайтын мүлік объектісінің және осы жылжымайтын мүлік объектісі орналасқан жер учаскесінің сипаттамалары, оның ішінде оның мекенжайы және жер-кадастрлық құжаттамадағы жер учаскесі туралы басқа да ақпарат көрсетіледі.
Электрондық жер-кадастрлық картаның барлық қабаттары үшін топологиялық қағидалар мен деректердің топологиялық тұтастығын қолдауға арналған шарттар сақталады.
3-параграф. Электрондық жер-кадастрлық карталарды ресімдеу
18. Электрондық жер-кадастрлық карталар дайын өнімді тапсыру үшін қағаз жеткізгіштерде басып шығарыла отырып, 1:2000 масштабында ресімделеді. Орамды А0 форматындағы бір баспа параққа орналастыру мүмкін болмаған кезде жер-кадастрлық карта бұрыштық мөртабандағы олардың санын көрсете отырып, парақтардың қажетті санына бөлінеді. Электрондық жер-кадастрлық карталарда объектілер масштабқа сәйкес дәлдікпен және олардың сипаттамаларының толықтығымен көрсетіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.12.2023 № 416 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Электрондық жер-кадастрлық карталарда мыналар көрініс табады:
1) әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекаралары;
2) есептік кварталдың кадастрлық коды көрсетілген есептік кварталдың шекаралары;
3) есептік кварталдағы жер учаскелерінің шекаралары және олардың реттік нөмірлері;
4) аралас есептік кварталдардың кодтары;
5) геонимдердің атаулары;
6) құрылыстардың (бар болса) нөмірлері;
7) есептік кварталдар мен жер учаскелерінің орналасқан жерін айқындау үшін қажетті картографиялық объектілер;
8) электрондық жер-кадастрлық картаның атауы;
9) есептік кварталдардың нөмірлері (араб цифрларымен жазылады);
10) жер учаскелерінің нөмірлері (араб цифрларымен жазылады);
11) шартты белгілер;
12) пайдаланылатын шартты белгілер;
13) масштаб;
14) негізгі жазу;
15) "оңтүстік-солтүстік" бағыттамасын көрсету.
Координаттар мен шартты белгілер ведомосін шығара отырып, есептік квартал шекараларының карта-жоспары қосымша жасалады.
Электрондық жер-кадастрлық карталардағы және есептік кварталдың шекаралары жоспарындағы жазулар "Times New Roman" қарпімен ресімделеді.
Электрондық жер-кадастрлық карталар осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес шартты белгілермен ресімделеді.
Электрондық жер-кадастрлық
карталарды жасау жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
Кадастрлық деректер жинағы қабаттарының құрылымы

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 05.12.2023 № 416 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Слой "Границы области, города республиканского значения и столицы" – "O __ код региона ___ код района (города)"
Имя поля
Описание поля
Тип поля
Размер поля
Единица измерения
Примечание
Объект
Счетчик
Идентификатор объекта
Авто
Символ
Форма
Поле объекта Связывание и встраивание объектов
Геометрия
Авто
Символ
Идентификатор
Идентификационный номер
Длинное целое число
Авто
Символ
Наименование
Наименование области
Текст
250
Символ
Кадастровый код области
Кадастровый код области
Текст
2
Символ
Код классификатора административно-территориальных объектов
(далее - КАТО)
Код КАТО
Текст
9
Символ
Информация об утверждении границ
Информация об утверждении границ
Текст
250
Символ
Номер документа об утверждении границ
Номер документа об утверждении границ
Текст
50
Символ
Дата документа об утверждении границ
Дата документа об утверждении границ
Дата
Авто
Символ
Дополнительная информация
Дополнительная информация
Текст
250
Символ
Дата создания
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Дата изменения
Дата изменения
Дата
Авто
Символ
Координированный
Координированный
Короткое целое число
Авто
Символ
Длина формы
Периметр
Двойной
Авто
Символ
Площадь формы
Площадь
Двойной
Авто
Символ
2. Слой "Административные границы района и города районного и областного значения" – "R ___ код регион __ код района (города)"
Имя поля
Описание поля
Тип поля
Размер поля
Единица измерения
Примечание
Объект
Счетчик
Идентификатор объекта
Авто
Символ
Форма
Поле объекта Связывание и встраивание объектов
Геометрия
Авто
Символ
Идентификатор
Идентификационный номер
Длинное целое число
Авто
Символ
Наименование
Наименование района
Текст
250
Символ
Район
Кадастровый код
Текст
5
Символ
Код КАТО
Код КАТО
Текст
9
Символ
Информация об утверждении границ
Информация об утверждении границ
Текст
250
Символ
Номер документа об утверждении границ
Номер документа об утверждении границ
Текст
50
Символ
Дата документа об утверждении границ
Дата документа об утверждении границ
Дата
Авто
Символ
Дополнительная информация
Дополнительная информация
Текст
250
Символ
Дата создания
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Дата изменения
Дата изменения
Дата
Авто
Символ
Координированный
Координированный
Короткое целое число
Авто
Символ
Длина формы
Периметр
Двойной
Авто
Символ
Площадь формы
Площадь
Двойной
Авто
Символ
3. Слой "Границы учетного квартала" – "UK ___ код региона __ код района (города)"
Имя поля
Описание поля
Тип поля
Размер поля
Единица измерения
Примечание
Объект
Счетчик
Идентификатор объекта
Авто
Символ
Форма
Поле объекта
геометрия
Авто
Символ
Идентификатор
Идентификационный номер
Длинное целое число
Авто
Символ
Наименование
Наименование
Текст
250
Символ
Квартал
Кадастровый код квартала
Текст
8
Символ
Код КАТО
Код КАТО
Текст
9
Символ
При наличии
Информация об утверждении границ
Информация об утверждении границ
Текст
250
Символ
Номер документа об утверждении границ
Номер документа об утверждении границ
Текст
50
Символ
Дата документа об утверждении границ
Дата документа об утверждении границ
Дата
Авто
Символ
Дополнительная информация
Дополнительная информация
Текст
250
Символ
Дата создания
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Дата изменения
Дата изменения
Дата
Авто
Символ
Длина формы
Периметр
Двойной
Авто
Символ
Площадь формы
Площадь
Двойной
Авто
Символ

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.12.2023 № 416 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың шекаралары" қабаты – "O_өңір коды_аудан (қала) коды"
Жол атауы
Жолдың сипаттауы
Жол типі
Жол өлшемі
Өлшем бірлігі
Ескерту
Объект
Есептегіш
Объектіні сәйкестендіргіш
Авто
Таңба
Нысан
Объект жолы
Объектілерді байланыстыру және кіріктіру
Геометрия
Авто
Таңба
Сәйкестендіргіш
Сәйкестендіру нөмірі
Ұзын бүтін сан
Авто
Таңба
Атауы
Облыс атауы
Мәтін
250
Таңба
Облыстың кадастрлық коды
Облыстың кадастрлық коды
Мәтін
2
Таңба
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының (бұдан әрі – ӘАОС) коды
ӘАОС коды
Мәтін
9
Таңба
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі
Шекараны бекіту туралы құжаттың нөмірі
Мәтін
50
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Күн
Авто
Таңба
Қосымша ақпарат
Қосымша ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Құрылған күні
Құрылған күні
Күн
Авто
Таңба
Өзгерілген күні
Өзгертілген күні
Күн
Авто
Таңба
Координатталған
Координатталған
Қысқа бүтін сан
Авто
Таңба
Нысан ұзындығы
Периметр
Қосарланған
Авто
Таңба
Нысан алаңы
Алаңы
Қосарланған
Авто
Таңба
2. "Ауданның және аудандық және облыстық маңызы бар қаланың әкімшілік шекаралары" қабаты – "аймақтың R_коды ауданның (қаланың) коды"
Жол атауы
Жолдың сипаттамасы
Жол типі
Жол өлшемі
Өлшем бірлігі
Ескерту
Объект
Есептегіш
Объектіні сәйкестендіргіш
Авто
Таңба
Нысан
Объект жолы
Объектілерді байланыстыру және кіріктіру
Геометрия
Авто
Таңба
Сәйкестендіргіш
Сәйкестендіру нөмірі
Ұзын бүтін сан
Авто
Таңба
Атауы
Аудан атауы
Мәтін
250
Таңба
Аудан
Кадастрлық коды
Мәтін
5
Таңба
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының (бұдан әрі – ӘАОС) коды
ӘАОС коды
Мәтін
9
Таңба
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі
Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі
Мәтін
50
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Күн
Авто
Таңба
Қосымша ақпарат
Қосымша ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Құрылған күні
Құрылған күні
Күн
Авто
Таңба
Өзгертілген күні
Өзгертілген күні
Күн
Авто
Таңба
Үйлестірілген
Үйлестірілген
Қысқа бүтін сан
Авто
Таңба
Нысан ұзындығы
Периметр
Қосарланған
Авто
Таңба
Нысан алаңы
Алаңы
Қосарланған
Авто
Таңба
3. "Есеп кварталының шекаралары" қабаты – "аймақтың UK_коды ауданның (қаланың) коды"
Жол атауы
Жолдың сипаттауы
Жол типі
Жол өлшемі
Өлшем бірлігі
Ескерту
Объект
Есептегіш
Объектіні сәйкестендіргіш
Авто
Таңба
Нысан
Объект жолы
Геометрия
Авто
Таңба
Сәйкестендіргіш
Сәйкестендіру нөмірі
Ұзын бүтін сан
Авто
Таңба
Атауы
Атауы
Мәтін
250
Таңба
Орам
Орамның кадастрлық коды
Мәтін
8
Таңба
Әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының (бұдан әрі – ӘАОС) коды
ӘАОСкоды
Мәтін
9
Таңба
Болған жағдайда
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Шекаралардың бекітілгендігі туралы ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі
Шекараларды бекіту туралы құжаттың нөмірі
Мәтін
50
Таңба
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Шекараларды бекіту туралы құжаттың күні
Күн
Авто
Таңба
Қосымша ақпарат
Қосымша ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Құрылған күні
Құрылған күні
Күн
Авто
Таңба
Өзгертілген күні
Өзгертілген күні
Күн
Авто
Таңба
Нысан ұзындығы
Периметр
Қосарланған
Авто
Таңба
Нысан алаңы
Алаңы
Қосарланған
Авто
Таңба

4. Слой "Границы оформленных земельных участков" – "U __ код региона __ код района (города)"
Имя поля
Описание поля
Тип поля
Размер поля
Единица измерения
Примечание
Объект
Счетчик
Идентификатор объекта
Авто
Символ
Форма
Поле объекта Связывание и встраивание объектов
Геометрия
Авто
Символ
Идентификатор
Идентификационный номер
Длинное целое число
Авто
Символ
Кадастровый номер
Кадастровый номер
Текст
12
Символ
Координированный
Координированный
Короткое целое число
Авто
Наименование улицы
Наименование улицы
Текст
250
Символ
Номер дома
Номер объекта недвижимости
Текст
10
Символ
Наименование улицы 1
Наименование улицы 1
Текст
250
Символ
Номер дома 1
Номер объекта недвижимости 1
Текст
10
Символ
Код улицы
Код улицы
Текст
5
Символ
Местоположение земельного участка
Местоположение (адрес) земельного участка
Текст
250
Символ
Наименование
Наименование землепользователя
Текст
250
Символ
Наименование целевого назначения
Наименование целевого назначения
Текст
250
Символ
Площадь
Площадь земельного участка
Двойной
17
Площадь (квадратный метр) по правоустанавливающему документу
Дополнительная информация
Дополнительная информация
Текст
250
Символ
Дата создания
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Пользователь внесения
Логин пользователя
Текст
100
Символ
Дата удаления
Дата удаления
Дата
Авто
Символ
Пользователь удаления
Логин удаления
Текст
100
Символ
Дата изменения
Дата изменения
Дата
Авто
Символ
Пользователь изменения
Логин изменения
Текст
100
Символ
Длина формы
Периметр
Двойной
Авто
Символ
Площадь формы
Площадь
Двойной
Авто
Символ
5. Слой "Границы неоформленных земельных участков" – "NU __ код региона __ код района (города)"
Имя поля
Описание поля
Тип поля
Размер поля
Единица измерения
Примечание
Объект
Счетчик
Идентификатор объекта
Авто
Символ
Форма
Поле объекта Связывание и встраивание объектов
Геометрия
Авто
Символ
Идентификатор
Идентификационный номер
Короткое целое число
Авто
Символ
Кадастровый номер
Кадастровый номер (при наличии)
Текст
12
Символ
Дата создания
Дата создания
Дата
Авто
Символ
Дата изменения
Дата изменения
Дата
Авто
Символ
Наименование улиц
Наименование улицы
Текст
250
Символ
Номер дома
Номер объекта недвижимости
Текст
10
Символ
Наименование улицы 1
Наименование улицы 1
Текст
250
Символ
Номер дома 1
Номер объекта недвижимости 1
Текст
10
Символ
Код улиц
Код улицы
Текст
5
Символ
Наименование
Наименование объекта недвижимости
Текст
250
Символ
Наименование целевого назначения
Наименование целевого назначения
Текст
250
Символ
Дополнительная информация
Дополнительная информация
Текст
250
Символ
Длина формы
Периметр
Двойной
Авто
Символ
Площадь формы
Площадь
Двойной
Авто
Символ
Приложение 2
к Инструкции по созданию
электронных
земельно-кадастровых карт
Структура слоев адресного набора данных

4. "Рәсімделген жер учаскелерінің шекаралары" қабаты – "аймақтың U_коды ауданның (қаланың) коды"
Жол атауы
Жолдың сипаттауы
Жол типі
Жол өлшемі
Өлшем бірлігі
Ескерту
Объект
Есептегіш
Объектіні сәйкестендіргіш
Авто
Таңба
Нысан
Объект жолы Объектілерді байланыстыру және кіріктіру
Геометрия
Авто
Таңба
Сәйкестендіргіш
Сәйкестендіру нөмірі
Ұзын бүтін сан
Авто
Таңба
Кад_нөмір
Кадастрлық нөмірі
Мәтін
12
Таңба
Үйлестірілген
Үйлестірілген
Қысқа бүтін сан
Авто
Таңба
Көшелер атауы
Көшенің атауы
Мәтін
Авто
Таңба
Үйдің нөмірі
Жылжымайтын объект нөмірі
Мәтін
Авто
Таңба
1-көшенің атауы
1-көшенің атауы
Мәтін
250
Таңба
1-үйдің нөмірі
1-жылжымайтын объект нөмірі
Мәтін
10
Таңба
Көшелердің коды
Көше коды
Мәтін
250
Таңба
Жер учаскесінің орналасқан жері
Жер учаскесінің орналасқан жері (мекен жайы)
Мәтін
10
Таңба
Нысаналы мақсатының атауы
Нысаналы мақсатының атауы
Мәтін
250
Таңба
Алаңы
Жер учаскесінің алаңы
Қосарлы
17
Құқық белгілейтін құжатқа сәйкес ауданы (шаршы метр)
Қосымша ақпарат
Қосымша ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Құрылған күні
Құрылған күні
Күн
Авто
Таңба
Енгізген пайдаланушы
Пайдаланушы логины
Мәтін
100
Таңба
Өшірілген күні
Өшірілген күні
Мәтін
Авто
Таңба
Жойған пайланушы
Жоюшының логины
Мәтін
100
Таңба
Өзгертілген күні
Өзгертілген күні
Мәтін
Авто
Таңба
Өзгерткен пайдаланушы
Өзгертушінің логины
Мәтін
100
Таңба
Нысанның ұзындығы
Периметр
Қосарлы
Авто
Таңба
Нысанның алаңы
Алаңы
Қосарлы
Авто
Таңба
5. "Рәсімделмеген жер учаскесінің шекаралары" қабаты – "NU_өңір коды_аудан(қала) коды"
Жол атауы
Жолдың сипаттауы
Жол типі
Жол өлшемі
Өлшем бірлігі
Ескерту
Объект
Есептегіш
Объектіні сәйкестендіргіш
Авто
Таңба
Нысан
Объект жолы Объектілерді байланыстыру және кіріктіру
Геометрия
Авто
Таңба
Сәйкестендіргіш
Сәйкестендіру нөмірі
Қысқа бүтін сан
Авто
Таңба
Кадастрлық нөмірі
Кадастрлық нөмірі (бар болса)
Мәтін
12
Таңба
Жасалған күні
Жасалған күні
Күн
Авто
Таңба
Өзгертілген күні
Өзгертілген күні
Күн
Авто
Таңба
Көшелер атауы
Көшенің атауы
Мәтін
250
Таңба
Үйдің нөмірі
Жылжымайтын объект нөмірі
Мәтін
10
Таңба
1-көшенің атауы
1-көшенің атауы
Мәтін
250
Таңба
1-үйдің нөмірі
Жылжымайтын объект нөмірі
Мәтін
10
Таңба
Көшелердің коды
Көше коды
Мәтін
5
Таңба
Атауы
Атауы
Мәтін
250
Таңба
Нысаналы мақсатының атауы
Нысаналы мақсатының атауы
Мәтін
250
Таңба
Қосымша ақпарат
Қосымша ақпарат
Мәтін
250
Таңба
Нысан ұзындығы
Периметр
Қосарланған
Авто
Таңба
Нысан алаңы
Алаңы
Қосарланған
Авто
Таңба
Электрондық жер-кадастрлық
карталарды жасау жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
Мекенжайлық деректер жинағындағы қабаттардың құрылымы

Пунктирная линия черного цвета 0,5 миллиметров (далее – мм) (длина пунктира 2,4 мм, интервал между пунктирами 0,8 мм)
2
Граница области
Пунктирная линия черного цвета 0,4 мм (длина пунктира 2,0 мм, интервал между пунктирами 2,4 мм) с двумя разделяющими точками
3
Граница административного района
Пунктирная линия черного цвета 0,4 мм (длина пунктира 2,4 мм, интервал между пунктирами 2,0 мм) с разделяющей точкой
4
Граница населенного пункта
Пунктирная линия черного цвета 0,3 мм (длина пунктира 5,0 мм, интервал между пунктирами 5,0 мм) с тремя разделяющими точками
5
Название населенного пункта (при отсутствии на картографической основе)
Аршалы
Тип шрифта Times New Roman, полужирный, высота шрифта 3,0 мм
6
Граница кадастровой области
Пунктирная линия зеленого цвета, толщиной 0,8 мм, интервал между штрихами 2 мм, длина штриха 6,0 мм
7
Граница кадастрового района
Пунктирная линия желтого цвета, толщиной 0,8 мм, интервал между штрихами 2 мм, длина штриха 6,0 мм
8
Граница кадастрового квартала
Пунктирная линия голубого цвета, толщиной 0,8 мм, интервал между штрихами 2 мм, длина штриха 6,0 мм
9
Надпись номера кадастровой области
Арабские цифры зеленого цвета, высота 6,0 мм, тип полужирный
10
Надпись номера кадастрового района
Арабские цифры желтого цвета, высота 5,0 мм, тип полужирный
11
Надпись номера кадастрового квартала
Арабские цифры голубого цвета, высота 4,0 мм, тип полужирный
12
Границы земельных участков, внесенные в Единый государственный реестр земель отражающиеся в масштабе
Сплошная линия черного цвета, толщиной 0,3 мм
13
Границы неоформленных земельных участков, слой NU_**_***
Сплошная линия красного цвета, толщиной 0,3 мм
14
Границы несоответствующих земельных участков, слой NU_**_***
Сплошная линия зеленого цвета, толщиной 0,3 мм
15
Строения жилые и нежилые
Контур желтого цвета ширина 10 мм, высота 2 и 5 мм
16
Контур оформленного земельного участка
Контур черного цвета толщиной 0,3 мм с голубой заливкой
17
Контур неоформленного земельного участка, слой NU_**_***
Контур красного цвета толщиной 0,3 мм с светло-коричневой заливкой
18
Контур земельного участка, который не соответствует с оформленным земельным участком, слой NU_**_***
Контур зеленого цвета толщиной 0,3 мм с светло-зеленого заливкой
19.
Линии (улицы, дороги) слой G_**_***

0,5 миллиметр (бұдан әрі – мм) қара түсті үзік сызық (үзік сызықтың ұзындығы – 2,4 мм, пунктирлер арасындағы интервал – 0,8 мм)
2
Облыс шекарасы
Екі нүктемен бөлінген 0,4 мм қара түсті үзік сызық (үзік сызықтың ұзындығы – 2,0 мм, пунктирлер арасындағы интервал – 2,4 мм)
3
Әкімшілік аудан шекарасы
Нүктемен бөлінген 0,4 мм қара түсті үзік сызық (үзік сызықтың ұзындығы – 2,4 мм, пунктирлер арасындағы интервал – 2,0 мм)
4
Елді мекен шекарасы
Үш нүктемен бөлінген 0,3 мм қара түсті үзік сызық (үзік сызықтың ұзындығы – 5,0 мм, пунктирлер арасындағы интервал – 5,0 мм)
5
Елді мекен атауы (картографиялық негізде жоқ болған жағдайда)
Аршалы
Қаріп түрі – Times New Roman, жартылай қою, қаріп биіктігі – 3,0 мм
6
Кадастрлық облыс шекарасы
0,8 мм қалыңдықтағы жасыл түсті үзік сызық, штрихтер арасындағы интервал – 2 мм, штрих ұзындығы – 6,0 мм)
7
Кадастрлық аудан шекарасы
0,8 мм қалыңдықтағы сары түсті үзік сызық, штрихтер арасындағы интервал – 2 мм, штрих ұзындығы – 6,0 мм)
8
Кадастрлық орам шекарасы
0,8 мм қалыңдықтағы көгілдір түсті үзік сызық, штрихтер арасындағы интервал – 2 мм, ұзындығы – 6,0 мм)
9
Кадастрлық облыс нөмірінің жазылуы
Жасыл түсті араб цифрлары, биіктігі – 6,0 мм, типі – жартылай қою
10
Кадастрлық аудан нөмірінің жазылуы
Сары түсті араб цифрлары, биіктігі – 5,0 мм, типі – жартылай қою
11
Кадастрлық орам нөмірінің жазылуы
Көгілдір түсті араб цифрлары, биіктігі – 4,0 мм, типі – жартылай қою
12
Бірыңғай мемлекеттік жерлер тізіліміне енгізілген жер учаскелерінің масштабпен көрсетілген шекаралары
0,3 мм қалыңдықтағы қара түсті тұтас сызық
13
Ресімделмеген жер учаскелерінің шекаралары, NU_**_*** қабаты
0,3 мм қалыңдықтағы қызыл түсті тұтас сызық
14
Сәйкес келмейтін жер учаскелерінің шекаралары, NU_**_*** қабаты
0,3 мм қалыңдықтағы жасыл түсті тұтас сызық
15
Тұрғын және тұрғын емес құрылыстар
Сары түсті, ені 10 мм, биіктігі 2 және 5 мм болатын контур
16
Ресімделген жер учаскесінің контуры
Көгілдір түспен толтырылған, 0,3 мм қалыңдықтағы қара түсті контур
17
Ресімделмеген жер учаскесінің контуры, NU_**_*** қабаты
Ашық қоңыр түспен толтырылған, 0,3 мм қалыңдықтағы қызыл түсті контур
18
Ресімделген жер учаскесімен сәйкес келмейтін жер учаскесінің контуры, NU_**_*** қабаты
Ашық жасыл түспен толтырылған, 0,3 мм қалыңдықтағы жасыл түсті контур
19
Сызық (көшелер, жолдар) G_**_*** қабаты

Линия толщиной 1,0 мм, цвет коричневый

Қалыңдығы 1,0 мм сызық, түсі қоңыр