Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Назначение единовременной выплаты на погребение и единовременного пособия членам семьи умершего пенсионера Министерства обороны"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 августа 2022 года № 680. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 августа 2022 года № 29203.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.06.2026 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания государственной услуги "Назначение единовременной выплаты на погребение и единовременного пособия членам семьи умершего пенсионера Министерства обороны".
2. Центру пенсионного обеспечения Министерства обороны Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министр обороны
Республики Казахстан
от 18 августа 2022 года № 680
Правила оказания государственной услуги
"Назначение единовременной выплаты на погребение и единовременного пособия
членам семьи умершего пенсионера Министерства обороны"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Назначение единовременной выплаты на погребение и единовременного пособия членам семьи умершего пенсионера Министерства обороны" (далее – Правила) определяют порядок оказания государственной услуги "Назначение единовременной выплаты на погребение и единовременного пособия членам семьи умершего пенсионера Министерства обороны" (далее – государственная услуга).

"Қорғаныс министрлігінің қайтыс болған зейнеткерін жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы мүшелеріне берілетін біржолғы жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 18 тамыздағы № 680 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 22 тамызда № 29203 болып тіркелді.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.06.2026 № 580 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Қорғаныс министрлігінің қайтыс болған зейнеткерін жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы мүшелеріне берілетін біржолғы жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Зейнетақымен қамсыздандыру орталығы:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2022 жылғы 18 тамыздағы
№ 680 бұйрығымен
бекітілген
"Қорғаныс министрлігінің қайтыс болған зейнеткерін жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы мүшелеріне берілетін біржолғы жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қорғаныс министрлігінің қайтыс болған зейнеткерін жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы мүшелеріне берілетін біржолғы жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қорғаныс министрлігінің қайтыс болған зейнеткерін жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы мүшелеріне берілетін біржолғы жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.

2. Государственная услуга оказывается Центром пенсионного обеспечения Министерства обороны Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Прием заявления на оказание государственной услуги осуществляется через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.06.2026 № 580 (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение единовременной выплаты на погребение и единовременного пособия членам семьи умершего пенсионера Министерства обороны" согласно приложению 1 к Правилам (далее – Перечень).
5. Сведения о документах, удостоверяющих личность, о регистрации по месту жительства или месту временного пребывания услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.06.2026 № 580 (вводится в действие с 12.07.2026).
6. Для получения единовременной выплаты на погребение и единовременных пособий, лица, имеющие право на выплаты в соответствии с пунктом 6 статьи 51 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – услугополучатели), подают заявление по форме согласно приложению 2 к Правилам с приложением документов, необходимых для оказания государственной услуги, на портал в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя или одноразовым паролем.
7. Обработка запроса осуществляется в Интеграционном шлюзе автоматизированной системы мобилизационных ресурсов Министерства обороны Республики Казахстан (далее – ИШ МО) в течение 2 (двух) рабочих дней. В случае назначения единовременной выплаты на погребение и единовременных пособий, направляется уведомление в "личный кабинет" услугополучателя по форме согласно приложениям 3, 3-1, 3-2 к Правилам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.06.2026 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Зейнетақымен қамсыздандыру орталығы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қорғаныс министрінің 02.06.2026 № 580 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Қорғаныс министрлігінің қайтыс болған зейнеткерін жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы мүшелеріне берілетін біржолғы жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) мазмұндалған.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қорғаныс министрінің 02.06.2026 № 580 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттары туралы, тұрғылықты жері немесе уақытша болатын орны бойынша тіркеу туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.
6. Жерлеуге арналған біржолғы төлемді және біржолғы жәрдемақыны алу үшін "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 51-бабының 6-тармағына сәйкес төлемді алуға құқығы бар адамдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында порталға өтініш береді.
7. Сұранымды өңдеу Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің автоматтандырылған жұмылдыру ресурстары жүйесінің интеграциялық шлюзінде (бұдан әрі – ҚМ ИШ) 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Жерлеуге арналған біржолғы төлем және біржолғы жәрдемақы тағайындалған жағдайда Қағидаларға 3, 3-1, 3-2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.06.2026 № 580 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. В случаях предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Перечня, услугодатель отказывает в приеме заявления.
9. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 10 Перечня и выдает услугополучателю уведомление об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к Правилам.
В случае отказа в оказании государственной услуги в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - АППК) заслушивание не проводится.
10. Результат оказания государственной услуги направляется на портал в "Личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц
11. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится должностным лицом вышестоящего административного органа или уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
12. Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
13. Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК услугодатель, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
14. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

8. Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
9. Көрсетілетін қызметті беруші тізбенің 10-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тартады және көрсетілетін қызметті алушыға Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама береді.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартқан жағдайда тыңдау жүргізілмейді.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті адамының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанында порталға көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары әкімшілік органның немесе мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) лауазымды адамы жүргізеді.
12. Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
13. Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жолдайды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 91-бабының 4-тармағына сәйкес әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік актіні қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағымды жолдамауға құқылы.
14. Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.06.2026 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Назначение единовременной
выплаты на погребение и
единовременного пособия
членам семьи умершего
пенсионера Министерства
обороны"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение единовременной выплаты на погребение и единовременного пособия членам семьи умершего пенсионера Министерства обороны"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.06.2026 № 580 (вводится в действие с 12.07.2026).
1.
Наименование государственной услуги
"Назначение единовременной выплаты на погребение и единовременного пособия членам семьи умершего пенсионера Министерства обороны"
2.
Наименование услугодателя
Центр пенсионного обеспечения Министерства обороны Республики Казахстан
3.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует.
4.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz.
5.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
В течение 2 (двух) рабочих дней
6.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии).
Электронная (частично цифровизированная)
7.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии).
На портале уведомление о назначении единовременной выплаты на погребение и единовременного пособия членам семьи умершего пенсионера Министерства обороны либо об отказе в оказании государственной услуги направляется в "Личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
8.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Бесплатно
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации.
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 19.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 15.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) портала: круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Для назначения единовременной выплаты на погребение членами семьи либо лицом осуществившим погребение подается заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и следующие документы:

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.06.2026 № 580 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қорғаныс министрінің 02.06.2026 № 580 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қорғаныс министрлігінің
қайтыс болған зейнеткерін
жерлеуге арналған біржолғы
төлемді және оның отбасы
мүшелеріне берілетін біржолғы
жәрдемақыны тағайындау"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
1-қосымша
"Қорғаныс министрлігінің қайтыс болған зейнеткерін жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы мүшелеріне берілетін біржолғы жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Қорғаныс министрлігінің қайтыс болған зейнеткерін жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы мүшелеріне берілетін біржолғы жәрдемақыны тағайындау"
2.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Зейнетақымен қамсыздандыру орталығы
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
www.egov.kz. "электрондық үкімет" веб-порталы
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні ішінде
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Порталда Қорғаныс министрлігінің қайтыс болған зейнеткерін жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы мүшелеріне берілетін біржолғы жәрдемақыны тағайындау туралы не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады.
7.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1)көрсетілетін қызметті берушіде: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұмаға дейінгіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 19.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 15.00-ге дейін.
2)порталда: жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде өтініштерді қабылдау және қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Жерлеуге арналған біржолғы төлемді тағайындау үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтініш және мынадай құжаттар беріледі:

1) свидетельство или уведомление о смерти;
2) сведения о номере банковского счета.
Для назначения единовременного пособия членами семьи (представителем услугополучателя) дополнительно предоставляются следующие документы:
3) сведения с учебного заведения о том, что дети в возрасте от 18 до 23 лет являются обучающимися очной формы обучения.
В случае если дети являются обучающимися очной формы обучения в странах ближнего и дальнего зарубежья, предоставляется справка учебного заведения с нотариально засвидетельствованным переводом (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати.
Засвидетельствование перевода документов на государственный или русский язык, указанных в настоящем пункте осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ;
4) документ, свидетельствующий о родственных отношениях с умершим (свидетельства о рождении, браке, установлении отцовства (материнства), установление опеки (попечительства);
5) электронная копия доверенности (представителем услугополучателя).
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении, свидетельства о заключении брака, документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведение, подтверждающее регистрацию по месту жительства, сведения о номере банковского счета, указанных в электронном заявлении, свидетельство или уведомление о смерти услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В рамках оказания государственной услуги, при отсутствии сведений по указанным документам в государственных цифровых системах услугополучателем, посредством портала представляются электронные копии соответствующих документов, удостоверенной электронной цифровой подписью.
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственных услуг по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, при оказании государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим Перечнем.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 77 77.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону, размещенному на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Назначение единовременной
выплаты на погребение и
единовременного пособия
членам семьи умершего
пенсионера Министерства
обороны"
Форма
№________ "Регистрационный номер"_________"Дата подачи заявления"
Заявление
Прошу выплатить единовременную выплату на погребение и единовременное
пособие членам семьи по случаю смерти
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН умершего)
___________________________________________________________________________
(проживавшего по адресу)
единовременную выплату на погребение прошу перечислить на банковский
счет № ___________________________________
Филиал банка, отделение связи акционерного общества "Казпочта" № ____

1) қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама;
2) банктік шоттың нөмірі туралы мәліметтер.
Біржолғы жәрдемақыны тағайындау үшін отбасы мүшелері қосымша мынадай құжаттарды ұсынады:
3) 18-ден 23 жасқа дейінгі балалардың күндізгі оқу нысанының білім алушылары болып табылатыны туралы оқу орнынан мәліметтер;
Егер балалар жақын және алыс шет елдерде күндізгі оқу нысанының білім алушылары болып табылатын жағдайда, оқу орнының мөрдің аудармасын қоса алғанда, нотариалды куәландырылған аудармасы бар анықтамасы (егер құжат толық шет тілінде болса) ұсынылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттардың қазақ немесе орыс тілдеріне аударылғанын куәландыруды Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің органдары жүзеге асырады;
4) қайтыс болған адаммен туыстық қатынасты куәландыратын құжат (туу, неке қию, әке болуды (ана болуды) анықтау туралы куәліктер).
10.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мемлекеттiк қызметтi көрсетуден бас тарту үшін негiздер
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы осы тізбеде белгіленген тәртіппен мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қайта өтініш жасайды.
11.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 77 77 арқылы мемлекеттік қызметті көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған телефон арқылы алуға болады.
"Қорғаныс министрлігінің
қайтыс болған зейнеткерін
жерлеуге арналған біржолғы
төлемді және оның отбасы
мүшелеріне берілетін біржолғы
жәрдемақыны тағайындау"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
№ ________ "Тіркеу нөмірі" _________ "Өтініш берілген күні"
Өтініш
__________________________________________________________________
(мекенжайы бойынша тұрған)
__________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), ЖСН)
қайтыс болуына байланысты жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы
мүшелеріне берілетін біржолғы жәрдемақыны төлеуіңізді сұраймын.
Жерлеуге арналған біржолғы төлемді № ___________________________________ банктік
шотына аударуыңызды сұраймын.
Банктің № ____ филиалы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының байланыс бөлімшесі.

1. Копия свидетельства о смерти.
2._____________________________________________________________
3._____________________________________________________________
4._____________________________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
назначения выплаты.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Назначение единовременной
выплаты на погребение и
единовременного пособия
членам семьи умершего
пенсионера Министерства
обороны"
Форма
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.06.2026 № 580 (вводится в действие с 12.07.2026).
№________"Регистрационный номер" ________"Дата подачи заявления"
Уведомление
о назначении единовременной выплаты на погребение и единовременного пособия
Уважаемый (ая)__________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Вам назначены единовременная выплата на погребение и единовременное пособие по случаю смерти получателя пенсионных выплат за выслугу лет
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Выплата будет осуществлена в течение 10 (десяти) рабочих дней.
Наименование услугодателя: ________________________________
"ФИО (при наличии) услугодателя".
Данные предоставлены из цифровой системы Министерства обороны Республики Казахстан.
Данный документ согласно пункта 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
Приложение 3-1
к Правилам оказания
государственной услуги "Назначение
единовременной выплаты
на погребение и единовременного
пособия членам семьи
умершего пенсионера
Министерства обороны"
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.06.2026 № 580 (вводится в действие с 12.07.2026).
№________"Регистрационный номер"_________"Дата подачи заявления"
Уведомление о назначении единовременной выплаты на погребение
Уважаемый (ая)___________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Вам назначена единовременная выплата на погребение по случаю смерти получателя
пенсионных выплат за выслугу лет _________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Выплата будет осуществлена в течение 10 (десяти) рабочих дней.
Также лицам, имеющим право на выплаты в соответствии с пунктом 6 статьи 51
Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", положено
единовременное пособие
Наименование услугодателя: ________________________________
"ФИО (при наличии) услугодателя".
Данные предоставлены из цифровой системы Министерства обороны Республики Казахстан.
Данный документ согласно пункта 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
Приложение 3-2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Назначение единовременной выплаты
на погребение и единовременного
пособия членам семьи
умершего пенсионера
Министерства обороны"
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 3-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.06.2026 № 580 (вводится в действие с 12.07.2026).
№________"Регистрационный номер"_________"Дата подачи заявления"
Уведомление о назначении единовременного пособия
Уважаемый (ая)___________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Вам назначено единовременное пособие по случаю смерти получателя пенсионных
выплат за выслугу лет ____________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Выплата будет осуществлена в течение 10 (десяти) рабочих дней.
Наименование услугодателя: ________________________________
"ФИО (при наличии) услугодателя".
Данные предоставлены из цифровой системы Министерства обороны Республики Казахстан.
Данный документ согласно пункта 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Назначение единовременной
выплаты на погребение и
единовременного пособия
членам семьи умершего
пенсионера Министерства обороны"
Форма
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.06.2026 № 580 (вводится в действие с 12.07.2026).
Уведомление
об отказе в оказании государственной услуги по назначению
____________________________________________________________________
(указывается услуга по которой осуществлен отказ: погребение или пособия)
членам семьи умершего пенсионера Министерства обороны Республики Казахстан
Уважаемый (ая) ____________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
На Ваше заявление №__________________ от ____________ по назначению единовременной выплаты на погребение получателя пенсионных выплат за выслугу лет по линии Министерства обороны и единовременного пособия членам семьи умершего получателя – уведомляем об отказе.
Причина отказа: _________________________________________________ (указывается по какому основанию (основаниям) отказывается в оказании услуги согласно пункту 11 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение единовременной выплаты на погребение и единовременного пособия членам семьи умершего пенсионера Министерства обороны")
Дата представления ответа: ____________
Наименование услугодателя: ________________________________
"ФИО (при наличии) услугодателя".
Данные предоставлены из цифровой системы Министерства обороны Республики Казахстан.
Данный документ согласно пункта 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.

1. Қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі.
2.____________________________________________________________
3.____________________________________________________________
4.____________________________________________________________
Төлемді тағайындау үшін қажетті дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім
беремін.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қорғаныс министрінің 02.06.2026 № 580 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қорғаныс министрлігінің
қайтыс болған зейнеткерін
жерлеуге арналған біржолғы
төлемді және оның отбасы
мүшелеріне берілетін біржолғы
жәрдемақыны тағайындау"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
№ ________ "Тіркеу нөмірі" _________ "Өтініш берілген күні"
Жерлеуге арналған біржолғы төлемді және біржолғы жәрдемақыны тағайындау туралы хабарлама
Құрметті ______________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болған кезде)
Сізге еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемін алушының
_________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болған кезде)
қайтыс болуына байланысты жерлеуге арналған біржолғы төлем және біржолғы жәрдемақы
тағайындалды.
Төлем 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылатын болады.
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидаларды 3-1-қосымшамен толықтыру көзделген - ҚР Қорғаныс министрінің 02.06.2026 № 580 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидаларды 3-2-қосымшамен толықтыру көзделген - ҚР Қорғаныс министрінің 02.06.2026 № 580 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қорғаныс министрінің 02.06.2026 № 580 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қорғаныс министрлігінің
қайтыс болған зейнеткерін
жерлеуге арналған біржолғы
төлемді және оның отбасы
мүшелеріне берілетін біржолғы
жәрдемақыны тағайындау"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
№________ "Тіркеу нөмірі" _________ "Өтініш берілген күні"
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің қайтыс болған зейнеткерін жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы мүшелеріне берілетін біржолғы жәрдемақыны тағайындау бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
Құрметті _______________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болған кезде)
Сіздің Қорғаныс министрлігінің бағыты бойынша еңбек сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемін алушыны жерлеуге арналған біржолғы төлемді және қайтыс болған
алушының отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыны тағайындау туралы ______ жылғы
__________ № ___________ өтінішіңізден бас тартылды.
Бас тарту себебі: ____________________________________
(қандай негіз (негіздер) бойынша "Қорғаныс министрлігінің қайтыс болған зейнеткерін
жерлеуге арналған біржолғы төлемді және оның отбасы мүшелеріне берілетін біржолғы
жәрдемақыны тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар
тізбесінің 10-тармағына сәйкес қызметтi көрсетуден бас тартылатыны көрсетіледі)
Жауап берілген күні: ____________
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.